ODPORÚČANIE o návrhu rozhodnutia Rady o schválení Dohody o opatreniach prístavných štátov zameraných na prevenciu a odrádzanie od nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu a na jeho odstránenie v mene Európskej únie
13.4.2011 - (05571/2011– C7‑0068/2011 – 2010/0389(NLE)) - ***
Výbor pre rybné hospodárstvo
Spravodajkyňa: Carmen Fraga Estévez
NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU
o návrhu rozhodnutia Rady o schválení Dohody o opatreniach prístavných štátov zameraných na prevenciu a odrádzanie od nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu a na jeho odstránenie v mene Európskej únie
(05571/2011 – C7‑0068/2011 – 2010/0389(NLE))
(Súhlas)
Európsky parlament,
– so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (05571/2011),
– so zreteľom na návrh dohody o opatreniach prístavných štátov zameraných na prevenciu a odrádzanie od nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu a na jeho odstránenie (05571/2011),
– so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú Rada predložila v súlade s článkom 43 ods. 2 a článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C7‑0068/2011),
– so zreteľom na článok 81 a článok 90 ods. 8 rokovacieho poriadku,
– so zreteľom na odporúčanie Výboru pre rybné hospodárstvo (A7-0142/2011),
1. udeľuje súhlas so schválením dohody;
2. vyzýva Európsku komisiu, aby v súvislosti s obchodnými dohodami, oblastnými rybolovnými organizáciami (ORO), dohodami o partnerstve v oblasti rybného hospodárstva a rozvojovou politikou Únie aktívne podporovala podpísanie, ratifikáciu a vykonávanie dohody o opatreniach prístavných štátov zameraných na prevenciu a odrádzanie od nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu a na jeho odstránenie;
3. poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii, vládam a parlamentom členských štátov a generálnemu riaditeľovi Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Kontext
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vypracovala v rámci Kódexu správania sa pre zodpovedný rybolov z roku 1995 Medzinárodný akčný plán na prevenciu a predchádzanie nezákonnému, nenahlásenému a neregulovaného rybolovu a na jeho odstránenie (ďalej len IPOA-IUU). Akčný plán IPOA-IUU uplatňuje holistický prístup a uvádza opatrenia, ktoré majú prijať vlajkové, pobrežné a prístavné štáty. Bolo to štvrtýkrát, čo boli v medzinárodnom nástroji dohodnuté opatrenia prístavných štátov ako prostriedok monitorovania a kontrolovania rybolovných činností. Predchádzajúce tri nástroje boli Dohoda FAO o dodržiavaní opatrení z roku 1993, Dohoda OSN o zásobách rýb z roku 1995 a Kódex FAO pre správanie sa pri zodpovednom rybolove z roku 1995.
Globálne povedomie o potenciálnej účinnosti posilnených a harmonizovaných opatrení prístavných štátov sa rýchlo rozšírilo spolu s uznaním ich nákladovej efektívnosti a ich ústrednej úlohy pri posilňovaní iných nástrojov na boj proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu (rybolov NNN), ako napríklad nástrojov súvisiacich s medzinárodným obchodom a zodpovednosťou vlajkových štátov. Toto viedlo predovšetkým k tomu, že Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) prijala v roku 2005 modelový systém týkajúci sa opatrení prístavných štátov na boj proti rybolovu NNN. Tento modelový systém je dobrovoľným a nezáväzným nástrojom a stanovuje minimálne normy, ktoré by mali byť základom na prijatie opatrení zo strany štátov s cieľom monitorovať, kontrolovať a prešetrovať rybárske lode plaviace sa pod vlajkou zahraničného štátu, ktoré chcú používať ich prístavy.
Okrem toho, niektoré oblastné rybolovné organizácie (ORO) zaviedli pre prístavné štáty záväzné mechanizmy, ktoré musia členovia týchto organizácií uplatňovať s cieľom monitorovať zákonnosť vykládky, prekládky a ďalších operácií vo svojich prístavoch. V niektorých ORO sa takisto prijali osobitné pravidlá zamerané na zamietnutie vstupu do prístavu plavidlám, ktoré sú uvedené na zozname týchto organizácií ako plavidlá, ktoré boli zapojené do činností týkajúcich sa rybolovu NNN alebo takéto činnosti podporovali.
Na schôdzi výboru pre rybolov FAO v roku 2007 sa dospelo k dohode, že by sa mal vypracovať právne záväzný medzinárodný nástroj týkajúci sa opatrení prístavného štátu zameraný na prevenciu a odstránenie rybolovu NNN a na odrádzanie od neho. V septembri 2007 sa vo Washingtone uskutočnila odborná konzultácia o tejto otázke.
Organizácia FAO potom uskutočnila štyri technické konzultácie (v júni 2008 a v januári, máji a auguste 2009), na ktorých sa mohli zúčastniť všetky zmluvné strany FAO, s cieľom dosiahnuť konečnú verziu návrhu medzinárodného nástroja pre opatrenia prístavných štátov.
Európska únia sa na tomto procese zúčastňovala od začiatku a pri navrhovaní dohody zohrávala aktívnu a konštruktívnu úlohu.
Po roku intenzívnych rokovaní konferencia FAO na svojom 36. zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo od 18. do 23. novembra 2009 v Ríme, podľa článku XIV ústavy FAO schválila Dohodu o opatreniach prístavných štátov zameraných na prevenciu a odrádzanie od nezákonného, nenahláseného a neregulovaného rybolovu a na jeho odstránenie (ďalej len „dohoda“) na predloženie členom FAO.
Dohoda bola podpísaná 22. novembra 2009 v mene Európskeho spoločenstva s výhradou jej uzatvorenia k neskoršiemu dátumu.
Cieľom tohto návrhu rozhodnutia Rady je schváliť dohodu v mene EÚ po udelení súhlasu Európskeho parlamentu v súlade s článkom 43 v spojení s článkom 218 ods. 6 písm. a) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).
Obsah dohody
Cieľom dohody je prostredníctvom vykonávania účinných opatrení prístavných štátov predchádzať rybolovu NNN, odrádzať od neho a odstraňovať ho a zaistiť tak dlhodobú ochranu a udržateľné využívanie živých morských zdrojov a morských ekosystémov.
Dohodu budú uplatňovať zmluvné strany konajúce ako prístavné štáty na plavidlá, ktoré nie sú oprávnené plaviť sa pod ich vlajkou a ktoré sa snažia o vstup do prístavov alebo sa nachádzajú v jednom z prístavov. Dohoda sa netýka len rybárskych plavidiel, ale aj plavidiel vykonávajúcich „činnosti spojené s rybolovom“, napríklad lodí, ktoré možno využiť na prepravu rybolovných výrobkov. Podporuje tiež širokú definíciu rybolovu NNN, ktorá zahŕňa široké spektrum neregulovaných operácií v oblasti rybolovu[1].
Každá zmluvná strana určí prístavy, do ktorých môžu plavidlá požiadať o vstup. Dohoda spresňuje postupy, ktoré musia plavidlá uplatňovať pri žiadaní o vstup do prístavu, a rovnako aj postupy pre prístavné štáty v súvislosti s inšpekciami plavidiel a inými úlohami, ako je postúpenie výsledkov inšpekcií.
Zmluvné strany odmietnu vstup do svojich prístavov, ak majú dostatok dôkazov o tom, že plavidlo usilujúce sa o vstup do prístavu vykonáva rybolov NNN alebo činnosti spojené s takýmto rybolovom, najmä ak je plavidlo zaradené na zoznam plavidiel vykonávajúcich rybolov NNN, ktorý bol prijatý príslušnou ORO. Ak plavidlo vstúpilo do niektorého z jej prístavov, využitie prístavu sa zamietne okrem iného vtedy, ak zmluvná strana zistí, že plavidlo nemá platné a príslušné povolenie na vykonávanie rybolovu alebo činností spojených s rybolovom, ak má jasný dôkaz o tom, že ryby na palube boli získané v rozpore s platnými požiadavkami alebo ak sa zmluvná strana odôvodnene domnieva, že plavidlo vykonávalo rybolov NNN alebo činnosti spojené s takýmto rybolovom iným spôsobom.
Časť 4 dohody sa týka inšpekcií a následných opatrení. Od strán sa očakáva, že vykonajú inšpekciu určitého počtu plavidiel vo svojich prístavoch požadovaného na dosiahnutie ročnej úrovne inšpekcií, ktorá je dostatočná na splnenie cieľov dohody.
Prílohy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dohody, uvádzajú informácie, ktoré musia vopred poskytnúť plavidlá usilujúce sa o vstup do prístavov zmluvných strán, ako aj usmernenia pre postupy inšpekcií, spracovanie výsledkov inšpekcií, informačné systémy a požiadavky odbornej prípravy.
Výmena informácií v reálnom čase je kľúčovým aspektom dohody. Zmluvné strany musia byť pripravené a schopné vymieňať si informácie (s príslušnými štátmi, FAO, inými medzinárodnými organizáciami a ORO) o plavidlách, v súvislosti s ktorými existuje podozrenie, že vykonávajú rybolov NNN, alebo bolo zistené, že vykonávali činnosti spojené s takýmto rybolovom.
Zmluvné strany by mali spolupracovať na zriadení mechanizmu na výmenu informácií, ktorý by riadila pokiaľ možno FAO, spoločne s ďalšími príslušnými mnohostrannými a medzivládnymi iniciatívami, a na zjednodušení výmeny informácií v rámci existujúcich databáz, ktoré súvisia s touto dohodou.
Článok 20 sa týka úlohy vlajkových štátov, ktoré spolupracujú s prístavnými štátmi pri inšpekciách a iných opatreniach vrátane donucovacích opatrení vykonávaných podľa tejto dohody.
Dohoda obsahuje viacero ochranných mechanizmov v súlade s medzinárodnými právnymi predpismi (napríklad prípady zásahu vyššej moci alebo núdze a postup odvolania).
Článok 21 sa sústreďuje na osobitné požiadavky rozvojových štátov a uznáva potrebu zabezpečiť, aby všetky strany bez ohľadu na ich geografickú polohu a úroveň rozvoja mali k dispozícii ľudské a materiálne prostriedky potrebné na vykonávanie dohody. Zmluvné strany spolupracujú s cieľom zriadiť primerané mechanizmy financovania, ktoré budú rozvojovým štátom pomáhať pri vykonávaní. Zmluvné strany vytvoria pracovnú skupinu ad hoc, ktorá bude pravidelne informovať a predkladať odporúčania o zriadení mechanizmov financovania vrátane systému príspevkov, identifikácie a mobilizácie finančných prostriedkov, o vypracovaní kritérií a postupov na usmernenie procesu vykonávania.
Táto dohoda nadobúda platnosť 30 dní po dátume uloženia 25. listiny o ratifikácii, prijatí, schválení alebo pristúpení u depozitára.
K 31. januáru 2011 podpísalo dohodu 23 členov FAO a boli uložené dve listiny o pristúpení.
Závery
Rybolov NNN je naďalej jednou z najvážnejších globálnych hrozieb udržateľného využívania živých vodných zdrojov. Boj proti rybolovu NNN predstavuje hlavnú zložku spoločnej rybárskej politiky a EÚ by mala byť schopná podporiť medzinárodnú spoluprácu v tejto záležitosti aktívnou a konštruktívnou účasťou na prijímaní medzinárodného nástroja týkajúceho sa opatrení prístavných štátov.
EÚ je členom FAO, ako aj trinástich oblastných rybolovných organizácií (ORO). Mechanizmy prístavných štátov prijaté v ORO boli začlenené do práva EÚ, ktoré stanovuje aj podrobné pravidlá[2] prístupu k prístavným službám, vykládky a prekládky výrobkov rybolovu pre plavidlá tretích krajín v prístavoch Únie a mechanizmy spolupráce a pomoci medzi EÚ a tretími krajinami.
Spravodajkyňa víta úsilie Európskej komisie o prijatie uznesení zo strany ORO založených na dohode FAO o opatreniach prístavných štátov. Počas plenárnej schôdze Komisie pre tuniaky z Indického oceánu (IOTC), ktorá sa uskutočnila v marci 2010 v Pusane (Južná Kórea) bolo prijaté uznesenie o opatreniach prístavných štátov, ktoré predložila EÚ (uznesenie 2010/11). Podobné návrhy predložila EÚ aj v iných ORO s cieľom posilniť a prispôsobiť v súčasnosti platné opatrenia prístavných štátov požiadavkám dohody. Vo viacerých prípadoch sa ich žiaľ nepodarilo prijať pre nesúhlas viacerých krajín, napríklad niektorých krajín Latinskej Ameriky a malých tichomorských ostrovných krajín. Spravodajkyňa pevne podporuje a povzbudzuje Európsku komisiu, aby naďalej presadzovala prijatie týchto návrhov, keďže opatrenia stanovené v dohode budú v boji proti rybolovu NNN skutočne účinné len vtedy, ak sa budú globálne presadzovať komplexným, jednotným a transparentným spôsobom, aby sa zabránilo medzerám, ktoré môžu ľahko zneužiť prevádzkovatelia rybolovu NNN.
Na nedávnom 29. zasadnutí Výboru FAO pre rybolov, ktoré sa uskutočnilo od 31. januára do 4. februára 2011 v Ríme, bol vyjadrený súhlas s tým, že opatrenia prístavných štátov sú účinným a nákladovo efektívnym nástrojom na boj proti rybolovu NNN, a odznela žiadosť adresovaná organizácii FAO, aby vytvorila otvorenú pracovnú skupinu alebo podobný mechanizmus na vypracovanie návrhu referenčných podmienok pre skupinu ad hoc stanovenú v článku 21 dohody na pomoc rozvojovým krajinám pri vykonávaní tohto nástroja. Boj proti rybolovu NNN si vyžaduje kombináciu uplatňovania viacerých nástrojov, pričom EÚ je výrazne zapojená aj do iných aktuálnych iniciatív FAO v tejto oblasti, napríklad do vypracovania medzinárodných usmernení pre kritériá posudzovania výkonu vlajkového štátu a vytvorenia rozsiahleho globálneho zoznamu rybárskych plavidiel, chladiarenských prepravných plavidiel a zásobovacích plavidiel.
Európska únia je významným aktérom v rámci medzinárodného rybolovu a jedným z hlavných celosvetových trhov pre výrobky rybolovu. Je preto v jej záujme schváliť dohodu a zohrávať efektívnu úlohu pri jej vykonávaní.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti spravodajkyňa navrhuje, aby Parlament vyjadril súhlas s uzatvorením dohody, ktorá je významným prínosom k pokračujúcemu globálnemu boju proti rybolovu NNN.
- [1] „Plavidlá“ sú vymedzené ako všetky plavidlá, člny alebo iné typy lodí, ktoré sú vybavené na rybolov alebo pri ktorých sa zamýšľa, že budú používané na rybolov alebo „činnosti spojené s rybolovom“, ktoré zahŕňajú „akékoľvek operácie na podporu alebo prípravu na rybolov vrátane vykládky, balenia, spracovania, prekládky alebo prepravy rýb, ktoré neboli predtým vyložené v prístave, ako aj sprostredkovanie pracovných síl, paliva, zariadení a iných dodávok na mori“.
- [2] Pozri najmä nariadenie Rady (ES) č. 1005/2008 z 29. septembra 2008, ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na zabraňovanie nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, na odrádzanie od neho a jeho odstránenie, a nariadenie Komisie č. 1010/2009 z 22. októbra 2009, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá jeho vykonávania.
VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA VO VÝBORE
Dátum prijatia |
12.4.2011 |
|
|
|
||
Výsledok záverečného hlasovania |
+: –: 0: |
14 0 0 |
||||
Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Josefa Andrés Barea, Alain Cadec, Marek Józef Gróbarczyk, Carl Haglund, Isabella Lövin, Gabriel Mato Adrover, Maria do Céu Patrão Neves, Britta Reimers, Struan Stevenson, Catherine Trautmann, Jarosław Leszek Wałęsa |
|||||
Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Jean-Paul Besset, Antolín Sánchez Presedo |
|||||
Náhradníci (čl. 187 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní |
Agnès Le Brun |
|||||