SPRAWOZDANIE w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych

23.6.2011 - (COM(2010)0597 – C7‑0356/2010 – 2010/0298(COD)) - ***I

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności
Sprawozdawca: Bill Newton Dunn


Procedura : 2010/0298(COD)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
A7-0246/2011

PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych

(COM(2010)0597 – C7‑0356/2010 – 2010/0298(COD))

(Zwykła procedura prawodawcza: pierwsze czytanie)

Parlament Europejski,

–   uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi i Radzie (COM(2010)0597),

–   uwzględniając art. 294 ust. 2 oraz art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którymi Komisja przedstawiła wniosek Parlamentowi (C7-0356/2010),

–   uwzględniając art. 294 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–   uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z dnia 15 marca 2011 r.[1],

–   uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Regionów z dnia 4 listopada 2010 r.[2],

–   uwzględniając art. 55 Regulaminu,

–   uwzględniając sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz opinię Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (A7-0246/2011),

1.  przyjmuje w pierwszym czytaniu stanowisko określone poniżej;

2.  zwraca się do Komisji o ponowne przedłożenie mu sprawy, jeśli uzna ona za stosowne wprowadzenie znaczących zmian do swojego projektu lub zastąpienie go innym tekstem;

3.  zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie, Komisji oraz parlamentom krajowym.

Poprawka  1

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Tytuł

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/… zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr …/… zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach wykorzystywanych w gospodarstwach domowych

Poprawka  2

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 1 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(1) Zgodnie art. 16 rozporządzenia (WE) nr 648/2004, w sprawozdaniu dla Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczącym użycia fosforanów6 Komisja dokonała oceny wykorzystywania fosforanów w detergentach. W następstwie dalszej analizy Komisja stwierdziła, że stosowanie fosforanów w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych powinno zostać ograniczone w celu zmniejszenia wpływu fosforanów pochodzących z detergentów na zagrożenie eutrofizacją i zmniejszyć koszty usuwania fosforanu w oczyszczalniach ścieków. Te oszczędności przewyższają koszty zmiany składu detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych poprzez zastąpienie fosforanów alternatywnymi związkami.

(1) Zgodnie art. 16 rozporządzenia (WE) nr 648/2004, w sprawozdaniu dla Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczącym użycia fosforanów6 Komisja dokonała oceny wykorzystywania fosforanów w detergentach. W następstwie dalszej analizy Komisja stwierdziła, że stosowanie fosforanów w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych powinno zostać ograniczone w celu zmniejszenia wpływu fosforanów pochodzących z detergentów na zagrożenie eutrofizacją i zmniejszyć koszty usuwania fosforanu w oczyszczalniach ścieków. Te oszczędności przewyższają koszty zmiany składu detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych poprzez zastąpienie fosforanów alternatywnymi związkami. Zasadnicze znaczenie ma jednak doprowadzenie do przyjęcia technologii i wprowadzenia odpowiednich urządzeń służących do odzyskiwania fosforu w celu rozwiązania problemu rzadkiego występowania tego pierwiastka.

Poprawka  3

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 2 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(2) Skuteczne środki alternatywne dla opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wymagają niewielkich ilości innych związków fosforu, tj. fosfonianów, które w przypadku stosowania ich w większych ilościach mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

(2) Skuteczne środki alternatywne dla opartych na fosforanach detergentów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wymagają obecnie niewielkich ilości innych związków fosforu, tj. fosfonianów, lub innych wypełniaczy, takich jak polikarboksylany. Substancje te nie ulegają łatwo biodegradacji. W opinii z dnia 29 maja 2007 r. zatytułowanej „Składniki organiczne niebędące środkami powierzchniowo czynnymi oraz detergenty na bazie zeolitów” Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska ustalił, że dostępne informacje nie są wystarczające do wykluczenia potencjalnego ryzyka powodowanego przez te substancje i zalecił przedstawienie dodatkowych informacji w celu dokonania dokładniejszej i bardziej kompletnej oceny ryzyka. Jeżeli substancje te byłyby stosowane w większych ilościach w wyniku ograniczenia stosowania fosforanów, mogłoby to stanowić zagrożenie dla środowiska.

Uzasadnienie

Stosowanie innych wypełniaczy odnosi się obecnie nie tylko do detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, ale również do detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych. Ważne jest nawiązanie do ustaleń właściwego komitetu naukowego Komisji Europejskiej, który wskazał, że wypełniacze te mogą powodować problemy w środowisku naturalnym oraz zalecił w związku z tym przedstawienie dodatkowych informacji.

Poprawka  4

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 4 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(4) Jako że cele działania, które ma zostać podjęte, tj. obniżenie wpływu fosforanów z detergentów na zagrożenie eutrofizacją i zmniejszenie kosztów usuwania fosforanów ponoszonych przez oczyszczalnie ścieków, nie mogą zostać osiągnięte w stopniu wystarczającym przez państwa członkowskie, ponieważ środki krajowe zawierające różne specyfikacje techniczne nie mogą wpływać na jakość wody przepływającej przez granice państw, a co za tym idzie mogą być łatwiej osiągnięte na szczeblu unijnym, Unia może wprowadzić środki, zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną w tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

(4) Jako że cele działania, które ma zostać podjęte, tj. obniżenie wpływu fosforanów z detergentów na zagrożenie eutrofizacją, zmniejszenie kosztów usuwania fosforanów ponoszonych przez oczyszczalnie ścieków i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego detergentów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, nie mogą zostać osiągnięte w stopniu wystarczającym przez państwa członkowskie, ponieważ środki krajowe zawierające różne specyfikacje techniczne nie mogą wpływać na jakość wody przepływającej przez granice państw, a co za tym idzie mogą być łatwiej osiągnięte na szczeblu unijnym, Unia może wprowadzić środki, zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną w tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

Uzasadnienie

Ze względu na brak harmonizacji na szczeblu UE co do zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych państwa członkowskie przyjęły rozmaite podejścia, co w konsekwencji doprowadziło do wysokiego poziomu rozdrobnienia rynku wewnętrznego tych detergentów, jeżeli chodzi o zawartość fosforanów. Aby poprawić swobodny przepływ na rynku wewnętrznym detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, konieczna jest harmonizacja rozbieżnych przepisów krajowych.

Poprawka  5

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 5 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(5) Nie jest właściwe rozszerzanie ograniczeń stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych na detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych lub na detergenty do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych, ponieważ nie są jeszcze dostępne odpowiednie technicznie i ekonomicznie wykonalne alternatywy dla stosowania fosforanów w tych detergentach.

(5) Obecnie na rynku dostępne są skuteczne detergenty o mniejszej zawartości fosforu przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych. Dlatego też właściwe jest rozszerzenie ograniczeń stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych na detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych. Nie jest jednak właściwe rozszerzenie tych ograniczeń na detergenty do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych, ponieważ nie są jeszcze dostępne odpowiednie technicznie i ekonomicznie wykonalne alternatywy dla stosowania fosforanów w tych detergentach.

Uzasadnienie

Właściwe jest ograniczenie stosowania fosforanów i innych związków fosforu również w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych.

Poprawka  6

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 7 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(7) Komisja powinna mieć uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dla celów zmiany załączników do niniejszego rozporządzenia.

(7) Komisja powinna mieć uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dla celów zmiany załączników do rozporządzenia (WE) nr 648/2004. Szczególnie ważne jest to, aby Komisja podczas prac przygotowawczych przeprowadziła odpowiednie konsultacje, w tym na szczeblu ekspertów.

Uzasadnienie

Właściwe jest zapewnienie przeprowadzenia konsultacji przez Komisję (zgodnie ze wspólnym porozumieniem w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących stosowania aktów delegowanych).

Poprawka  7

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 9 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(9) Właściwe jest zapewnienie odroczenia stosowania ograniczenia ustanowionego w tym rozporządzeniu, tak by umożliwić podmiotom gospodarczym, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, zmianę składu ich opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, poprzez zastosowanie związków alternatywnych, w zwykłym cyklu, w jakim zmieniają one skład swoich produktów, tak by zminimalizować koszty.

(9) Właściwe jest zapewnienie odroczenia stosowania ograniczeń ustanowionych w tym rozporządzeniu, tak by umożliwić podmiotom gospodarczym, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, zmianę składu ich opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych oraz detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych, poprzez zastosowanie związków alternatywnych, w zwykłym cyklu, w jakim zmieniają one skład swoich produktów, tak by zminimalizować koszty.

Uzasadnienie

Poprawka  8

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 9 a preambuły (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(9a) Państwa członkowskie są jednak zobowiązane do przestrzegania dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej1 poprzez wdrożenie odpowiednich i właściwych systemów uzdatniania wody, a w szczególności wyposażenie oczyszczalni ścieków w systemy oczyszczania trzeciego stopnia zgodnie z dyrektywą Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych2. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrej jakości wód europejskich, a zwłaszcza dla ograniczenia zrzutów fosforanów ze źródeł punktowych.

 

____________

 

1 Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.

2 Dz.U. L 135 z 30.5.1991, s. 40.

Poprawka  9

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 9 b preambuły (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(9b) W uchwalonym w dniu 15 listopada 2007 r. Bałtyckim Planie Działania HELCOM oraz w komunikacie Komisji z dnia 10 czerwca 2009 r. w sprawie strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego zwraca się uwagę, że aby zmniejszyć eutrofizację Bałtyku, która osiągnęła niebezpiecznie wysoki poziom, konieczne jest odpowiednie zastąpienie fosforanów zawartych w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych innymi substancjami oraz zmniejszenie odprowadzania do morza związków odżywczych (w szczególności fosforanów), przy czym tego rodzaju działania przyczyniłyby się również do złagodzenia eutrofizacji innych mórz.

Poprawka  10

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 9 c preambuły (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(9c) Ponieważ fosforany zawarte w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych stanowią jedynie niewielki procent fosforanów odpowiedzialnych za eutrofizację mórz, należy z myślą o ochronie środowiska morskiego w większym stopniu ograniczyć również ilość fosforanów trafiających do mórz z innych źródeł.

Poprawka  11

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt -1 (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Punkt 20 preambuły

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(-1) Motyw 20 otrzymuje brzmienie:

 

„W celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania niniejszego rozporządzenia uprawnienia wykonawcze należy powierzyć Komisji. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającego przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję1.”

 

_____________

 

1 Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.

Uzasadnienie

Dostosowanie aktu podstawowego do nowych procedur dotyczących uprawnień wykonawczych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r.

Poprawka  12

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 2

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 2 – punkt 3 i 9

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(2) Artykuł 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

(2) W art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

 

a) pkt 3 otrzymuje brzmienie:

„3. „Czyszczenie” oznacza proces, w którym brud jest usuwany z podłoża, a następnie jest rozpuszczany lub rozpraszany.”

„3. „Czyszczenie” oznacza proces, w którym brud jest usuwany z podłoża, a następnie jest rozpuszczany lub rozpraszany.”

 

b) pkt 9 otrzymuje brzmienie:

 

9. „Wprowadzenie do obrotu” oznacza odpłatne lub nieodpłatne dostarczenie lub udostępnienie stronie trzeciej. Przywóz uważa się za wprowadzenie do obrotu.”

Uzasadnienie

W celu zapewnienia pewności prawnej i zharmonizowanego użycia terminów, właściwe jest dostosowanie definicji „wprowadzenia do obrotu” do odpowiednich definicji określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1907/2006 (REACH) i rozporządzeniu (WE) nr 1272/2008 (CLP), ponieważ głównym przedmiotem wszystkich trzech rozporządzeń są substancje i mieszaniny.

Poprawka  13

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 4 a – ustęp 1 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

Detergenty wymienione w załączniku VIa, które zostały wprowadzone do obrotu przed datą określoną w tym załączniku, mogą nadal być udostępniane na rynku do …* bez wymogu przestrzegania określonych w tym załączniku ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu.

 

_____________

 

* Dz.U.: proszę wstawić datę: 2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Uzasadnienie

Niniejsze postanowienie przejściowe zagwarantuje, że detergenty, które są wprowadzane do obrotu zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, będą mogły w dalszym ciągu być udostępniane na rynku przez dwa lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Dzięki temu postanowieniu nowe wymogi dotyczące zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach określone w niniejszym rozporządzeniu nie powinny spowodować obciążenia w odniesieniu do detergentów, które są zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami.

Poprawka  14

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 5 – ustęp 4

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3a) Artykuł 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

 

„4. W szczególnym przypadku, na podstawie oceny przeprowadzanej przez państwo członkowskie, Komisja może przyznać odstępstwo zgodnie z procedurą określoną w art. 12 ust. 2. Przed przyznaniem takiego odstępstwa, jeżeli będzie to niezbędne, Komisja oceni sprawy wskazane w ust. 3 tego artykułu. Komisja podejmie decyzję w ciągu 12 miesięcy od otrzymania oceny od państwa członkowskiego, z wyjątkiem przypadku z art. 5 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 182/2011, dla którego okres ten wynosi 18 miesięcy.”

Uzasadnienie

Dostosowanie aktu podstawowego do nowych procedur dotyczących uprawnień wykonawczych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r.

Poprawka  15

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 b (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 6 – ustęp 3

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3b) Artykuł 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

 

„3. Jeżeli Komisja odmawia przyznania odstępstwa, powinna to zrobić w ciągu 12 miesięcy od otrzymania od państwa członkowskiego oceny określonej w art. 5 ust. 3, z wyjątkiem przypadku opisanego w art. 5 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 182/2011, dla którego ten okres będzie wynosił 18 miesięcy. Może ona ustanowić okres przejściowy, podczas którego wprowadzenie do obrotu i stosowanie środka powierzchniowo czynnego będzie ograniczane. Ten okres przejściowy nie będzie przekraczał dwóch lat od daty podjęcia przez Komisję decyzji.”

Uzasadnienie

Dostosowanie aktu podstawowego do nowych procedur dotyczących uprawnień wykonawczych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r.

Poprawka  16

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 c (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 10 – ustęp 2

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3c) Artykuł 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

 

„2. W przypadkach, kiedy badania przeprowadzone zgodnie z metodami zamieszczonymi w załącznikach II, III, IV lub VIII wykazały fałszywe wyniki pozytywne, właściwy urząd państwa członkowskiego powinien zgłosić to Komisji, a Komisja powinna zweryfikować te wyniki i podjąć konieczne kroki w drodze aktów delegowanych, zgodnie z art. 13a.”

Uzasadnienie

Dostosowanie aktu podstawowego do nowych procedur dotyczących aktów delegowanych.

Poprawka  17

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 d (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 11 – ustęp 4

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3d) Artykuł 11 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

 

„4. Dodatkowo opakowania sprzedawanych na rynku detalicznym detergentów przeznaczonych do prania powinny być opatrzone informacją określoną w części B i Ba załącznika VII.”

Poprawka  18

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 e (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 11 – ustęp 6 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3e) W art. 11 dodaje się ustęp w brzmieniu:

 

„6a. Aby zapobiec zakłóceniom w konkurencji pod kątem środowiska producenci nie wykorzystują haseł nawiązujących do środowiska w odniesieniu do cech, które spełniają jedynie wymogi przepisów unijnych.”

Uzasadnienie

Należy zapobiec sytuacji, w której producenci wprowadzają w błąd konsumentów, powołując się na cechy produktu, które spełniają jedynie wymogi przepisów unijnych. Przykładowo zakazane powinny być hasła o braku fosforanów w odniesieniu do kategorii produktów objętej obowiązującym już zakazem ich wykorzystania.

Poprawka  19

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 4

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 12

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(4) W art. 12 skreśla się ust. 3.

(4) Artykuł 12 otrzymuje brzmienie:

 

„Artykuł 12

Procedura komitetowa

 

1. Komisja jest wspierana przez komitet. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

 

2. W przypadku odniesienia do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

Uzasadnienie

Dostosowanie aktu podstawowego do nowych procedur dotyczących uprawnień wykonawczych określonych w rozporządzeniu (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r.

Poprawka  20

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 5

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 13

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Komisja może przyjmować w drodze aktu delegowanego, zgodnie z art. 13a, 13b i 13c, zmiany niezbędne do dostosowania załączników do postępu naukowego i technicznego. Komisja stosuje, zawsze gdy jest to możliwe, normy europejskie.

1. Komisja jest uprawniona do przyjmowania w drodze aktów delegowanych, zgodnie z art. 13a, zmian niezbędnych do dostosowania załączników do postępu naukowego i technicznego. Komisja stosuje, zawsze gdy jest to możliwe, normy europejskie.

2. Komisja może przyjmować w drodze aktu delegowanego, zgodnie z art. 13a, 13b i 13c, zmiany do załączników do niniejszego rozporządzenia dotyczące detergentów na bazie rozpuszczalnikowej.

2. Komisja jest uprawniona do przyjmowania w drodze aktów delegowanych, zgodnie z art. 13a, niezbędnych zmian do załączników do niniejszego rozporządzenia dotyczących detergentów na bazie rozpuszczalnikowej.

3. W przypadku gdy Komitet Naukowy ds. Kosmetyków i Produktów Nieżywnościowych ustalił w oparciu o ocenę ryzyka poszczególne maksymalne poziomy stężenia dla substancji zapachowych mogących powodować alergie, Komisja, zgodnie z art. 13a, 13b i 13c, dostosowuje odpowiednio wartość graniczną wynoszącą 0,01 % określoną w sekcji A załącznika VII.

3. W przypadku gdy Komitet Naukowy ds. Kosmetyków i Produktów Nieżywnościowych ustalił w oparciu o ocenę ryzyka poszczególne maksymalne poziomy stężenia dla substancji zapachowych mogących powodować alergie, Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 13a w celu dostosowania odpowiednio wartości granicznej wynoszącej 0,01 % określonej w sekcji A załącznika VII.

Poprawka  21

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 6

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuły 13a, 13b i 13c

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(6) Dodaje się art. 13a, 13b i 13c w brzmieniu:

(6) Dodaje się artykuł w brzmieniu:

„Artykuł 13a

„Artykuł 13a

Wykonanie przekazania

Wykonanie przekazania

1. Uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 13, powierza się Komisji na czas nieokreślony.

1. Uprawnienie do przyjmowania aktów delegowanych, o którym mowa w art. 13, powierza się Komisji na warunkach określonych w niniejszym artykule.

 

1a. Uprawnienie do przyjmowania aktów delegowanych, o którym mowa w art. 13, powierza się Komisji na czas nieokreślony od dnia …*.

 

1b. Uprawnienie do przyjmowania aktów delegowanych,, o którym mowa w art. 13, może zostać odwołane w dowolnym momencie przez Parlament Europejski lub Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie uprawnień określonych w tej decyzji. Decyzja ta staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w terminie późniejszym wskazanym w tej decyzji. Nie wpływa ona na ważność aktów delegowanych już obowiązujących.

2. Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja powiadamia o tym równocześnie Parlament Europejski i Radę.

2. Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja powiadamia o tym równocześnie Parlament Europejski i Radę.

3. Uprawnienia do przyjęcia aktów delegowanych powierzone Komisji podlegają warunkom określonym w art. 13b i 13c.

3. Akt delegowany przyjęty zgodnie z art. 13 wchodzi w życie tylko pod warunkiem, że w terminie dwóch miesięcy od powiadomienia o akcie delegowanym Parlamentu Europejskiego i Rady Parlament Europejski ani Rada nie zgłoszą sprzeciwu wobec tego aktu, lub pod warunkiem, że przed upływem tego terminu zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformują Komisję, że nie zamierzają zgłaszać sprzeciwu. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady termin ten jest przedłużany o dwa miesiące.

 

_______________

 

* Dz.U.: proszę wstawić datę wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.”

Artykuł 13b

 

Odwołanie przekazanych uprawnień

 

1. Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 13, może zostać odwołane w dowolnym momencie przez Parlament Europejski lub Radę.

 

2. Instytucja, która rozpoczęła wewnętrzną procedurę w celu podjęcia decyzji, czy zamierza ona odwołać przekazanie uprawnień, informuje drugą instytucję i Komisję, odpowiednio wcześnie przed podjęciem ostatecznej decyzji, wskazując przekazane uprawnienia, które mogłyby zostać odwołane, oraz uzasadnienie tego odwołania.

 

3. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie uprawnień określonych w tej decyzji. Staje się ona skuteczna natychmiast lub od późniejszej daty, która jest w niej określona. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych. Jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

 

Artykuł 13c

 

Sprzeciw wobec aktów delegowanych

 

1. Parlament Europejski i Rada mogą wyrazić sprzeciw wobec aktu delegowanego w terminie dwóch miesięcy licząc od daty zawiadomienia. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady termin ten jest przedłużany o miesiąc.

 

2. Jeśli przed upływem tego terminu ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyrażą sprzeciwu wobec aktu delegowanego, jest on publikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz wchodzi w życie z dniem podanym w tym akcie. Akt delegowany może zostać opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz może wejść w życie przed upływem tego terminu, jeżeli zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformują Komisję o swoim zamiarze niewyrażania sprzeciwu.

 

3. Jeśli Parlament Europejski lub Rada wyrażą sprzeciw wobec aktu delegowanego, nie wchodzi on w życie. Instytucja, która wyraża sprzeciw wobec aktu delegowanego, podaje uzasadnienie.”

 

Poprawka  22

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16 – ustęp -1 (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

Do grudnia 2013 r. Komisja dokonuje oceny, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie stosowania fosfonianów i polikarboksylanów w detergentach i, tam gdzie to uzasadnione, przedkłada wniosek ustawodawczy w celu stopniowego zmniejszania ich użycia lub ograniczenia do specyficznych zastosowań.

Uzasadnienie

Zgodnie z zaleceniami komitetu naukowego Komisji Europejskiej konieczna jest dalsza ocena fosfonianów i polikarboksylanów, ponieważ nie można wykluczyć zagrożenia dla środowiska. Ich stosowanie powinno zatem zostać sprawdzone przez Komisję.

Poprawka  23

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Do dnia 31 grudnia 2014 r. Komisja dokonuje oceny, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w prawie stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych i, tam gdzie to uzasadnione, przedkłada wniosek legislacyjny w celu stopniowego zmniejszania ich użycia lub ograniczenia do specyficznych zastosowań.”

Do dnia 31 grudnia 2016 r. Komisja dokonuje oceny, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w prawie stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych i, tam gdzie to uzasadnione, przedkłada wniosek legislacyjny w celu stopniowego zmniejszania ich użycia lub ograniczenia do specyficznych zastosowań.”

Uzasadnienie

Słuszne jest zbadanie wykorzystania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych, tak aby zapewnić spójne podejście.

Poprawka  24

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16 – ustęp 1 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

Do dnia 31 grudnia 2016 r. Komisja dokonuje oceny, przekazuje Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie i, tam gdzie to uzasadnione, przedkłada wniosek ustawodawczy przewidujący ograniczenie do 0,2% maksymalnego poziomu związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych i w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych.

Uzasadnienie

W uzasadnionych przypadkach Komisja powinna zaproponować ograniczenie do 0,2% maksymalnego poziomu związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych i w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony środowiska naturalnego i zdrowia ludzkiego. Biorąc pod uwagę, że takie ograniczenie istnieje już w Szwecji, powinno być ono również możliwe w UE.

Poprawka  25

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16 – ustęp 1 b (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

Do dnia 31 grudnia 2014 r. Komisja ocenia również i przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie perspektyw technicznych, ekonomicznych i w zakresie zrównoważonego rozwoju związanych z odzyskiwaniem i recyklingiem fosforanów ze ścieków domowych, obornika zwierzęcego i odpadów przemysłowych, z uwzględnieniem gospodarowania zasobami i geopolitycznych aspektów występowania złóż fosforytu oraz zawierające ocenę skutków użycia i ewentualnego recyklingu fosforanów w detergentach.

Uzasadnienie

Fosforany są nieodnawialnym surowcem, niemożliwym do zastąpienia dla wyżywienia ludności świata, ani w zastosowaniach medycznych i przemysłowych. UE jest zależna głównie od importu, ponieważ złoża są skoncentrowane w Chinach i na Saharze Zachodniej. Z drugiej strony wdrażanie dyrektyw UE w sprawie ochrony wody będzie prowadziło do realizacji usuwania fosforanu. Stanowi to ważną szansę na rozwinięcie zbiórki i recyklingu, dzięki czemu strumień odpadów przekształci się w potencjalne niepochodzące z importu zasoby.

Poprawka  26

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Załącznik

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Załącznik VIa

 

Tekst proponowany przez Komisję

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAWARTOŚCI FOSFORANÓW I INNYCH ZWIĄZKÓW FOSFORU

Detergent

Ograniczenia

Dzień, od którego zaczyna obowiązywać ograniczenie

Detergenty piorące wykorzystywane w gospodarstwach domowych

Nie są wprowadzane do obrotu, jeśli całkowita zawartość fosforu wynosi co najmniej 0,5 % wagowo

1 stycznia 2013 r.

 

Poprawka

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAWARTOŚCI FOSFORANÓW I INNYCH ZWIĄZKÓW FOSFORU

Detergent

Ograniczenia

Dzień, od którego zaczyna obowiązywać ograniczenie

Detergenty piorące wykorzystywane w gospodarstwach domowych

Nie są wprowadzane do obrotu, jeśli całkowita zawartość fosforu wynosi co najmniej 0,5 g na standardowy wsad pralki zgodnie z definicją zawartą w części B załącznika VII

1 stycznia 2013 r.

Detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych

Nie są wprowadzane do obrotu, jeśli całkowita zawartość fosforu wynosi co najmniej 0,5 g przy standardowym dozowaniu.

Standardowe dozowanie oznacza zalecane dozowanie w g lub ml dla normalnie zabrudzonej zastawy stołowej i niezależnie od twardości wody, dla w pełni załadowanej zmywarki o pojemności 12 kompletów. Dozowanie to nie obejmuje żadnych zaleceń dotyczących dozowania lub produktów stosowanych do mycia wstępnego. Nie obejmuje również środków nabłyszczających stosowanych do ostatniego płukania.

1 stycznia 2015 r.

Uzasadnienie

Niektóre składniki oparte na fosforze są stosowane w niewielkich ilościach w produktach niezawierających fosforanów, takich jak fosfoniany. Z powodu efektu koncentracji w produktach zagęszczonych poziom fosforu w wysokości 0,5% może zostać przekroczony. Dlatego też wyrażenie ograniczenia w postaci wartości maksymalnej 0,5 g fosforu na standardowy wkład pralki pozwala uniknąć przeciwdziałania dalszemu zagęszczaniu, co jest główną siłą napędową zrównoważoności.

Właściwe jest również ograniczenie stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych oraz wyrażenie tego ograniczenia w gramach z takich samych powodów, jak przedstawione powyżej.

Poprawka  27

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 11 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Załącznik VII – Sekcja B a (nowa)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(11a) W załączniku VII dodaje się następującą sekcję w brzmieniu:

 

„Ba. Informacje dotyczące zrównoważonego wykorzystania

 

Bez uszczerbku dla dyrektywy 2006/114/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej (wersja ujednolicona)1, etykiety detergentów piorących:

 

– zawierają odpowiednie informacje w formie logo i/lub tekstu dotyczące zachęcania do zrównoważonego używania detergentów piorących, takie jak zalecenia na temat niewystarczającego zapełniania pralek, zwracania uwagi na instrukcje dotyczące dozowania, prania w niskiej temperaturze oraz recyklingu/ponownego napełniania opakowań, a także

 

– zawierają odniesienia do innych istniejących źródeł, takich jak strony internetowe zawierające dodatkowe informacje dla konsumentów, w celu umożliwienia konsumentom dostępu do użytecznych zaleceń, sugestii i porad zachęcających do zrównoważonego korzystania z detergentów.

 

______________

 

1 Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 21.”

  • [1]  Dz.U. C [...] / Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.
  • [2]  Dz. U. C […] z […], s. […].

UZASADNIENIE

Celem wniosku Komisji dotyczącego rozporządzenia jest ograniczenie ilości fosforu stosowanego w detergentach przeznaczonych do pralek do użytku domowego. Komisja zaproponowała rozporządzenie zamiast dyrektywy w celu lepszej harmonizacji różnych uregulowań na poziomie krajowym.

Fosforany dostają się do naszych sieci wodociągowych, rzek, strumieni, jezior, a w szczególności do dorzecza Dunaju oraz Morza Bałtyckiego. Fosfor jest pierwiastkiem życia. Jego nadmiar w środowisku wodnym prowadzi do rozrostu glonów i innych szybko rozwijających się form życia roślinnego. Skutkiem tego jest eutrofizacja – nadmierny rozrost glonów, które pozbawiają inne organizmy żywe tlenu i mogą również wytwarzać toksyny, zabijając ryby, rośliny i inne gatunki, jak również pogarszając jakość samej wody.

Dlatego też w celu oczyszczenia wód europejskich pożądane jest ograniczenie ilości fosforu dostającego się do wody na naszym kontynencie, a nawet na całym świecie.

Największe wykorzystanie fosforanów w UE dotyczy nawozów, lecz w dużej mierze pozostają one w glebie. Fosfor dostaje się do wody głównie za pośrednictwem człowieka i innych ssaków – głównym jego źródłem są kał i mocz, których – ze względów oczywistych – nie obejmuje zakres odnośnego wniosku.

Niemniej w dużym stopniu przyczynia się do tego także fosfor zawarty w detergentach piorących używanych w gospodarstwach domowych, który dostaje się do cieków wodnych bezpośrednio. Dlatego też wniosek Komisji spotyka się z dużą przychylnością.

Ponadto istnieje jeszcze jedno źródło fosforanów w gospodarstwach domowych – są to detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń.

Fosforany wykorzystuje się w detergentach w celu zmniejszenia stopnia twardości wody, co umożliwia skuteczne działanie czyszczące tych produktów, jak również w innych celach służących zoptymalizowaniu ich działania czyszczącego.

Utrudnienie stanowi fakt, że w całej UE istnieją znaczne różnice w twardości wody. W Skandynawii woda jest zwykle miękka, dzięki czemu detergenty zawierające mniej fosforanów są równie skuteczne. W innych częściach UE, na przykład w południowej Europie, twardość wody jest większa, co wymaga większej ilości fosforanów w detergentach w celu skutecznego prania odzieży i zmywania naczyń.

Istnieją rozwiązania alternatywne wobec użycia fosforanów w detergentach, a w szczególności w odniesieniu do detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych obserwuje się tendencję do stosowania środków niezawierających fosforanów. Detergenty piorące w płynie niezawierające fosforanów zdobyły już duży, stale rosnący udział w rynku UE. Choć detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń są nadal w większości oparte na fosforanach, dostępne są środki niezawierające fosforanów i technologie niewykorzystujące ich. Alternatywne środki czyszczące – aby czyściły skutecznie – wymagają jednak fosfonianów (również zawierających fosfor, choć w dużo mniejszych ilościach). Dlatego też całkowity zakaz stosowania fosforu nie jest możliwy.

Obecny stan ustawodawstwa krajowego w całej UE odzwierciedla tendencję do odchodzenia od wykorzystania fosforanów w detergentach, przy czym niektóre państwa członkowskie wprowadziły już ograniczenia dotyczące detergentów piorących stosowanych w gospodarstwach domowych, a kilka z nich wprowadziło ograniczenia dotyczące detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń. Doprowadziło to do rozdrobnienia rynku wewnętrznego detergentów oraz pociągnęło za sobą dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w kilku państwach członkowskich. Ponadto ze względu na brak harmonizacji ustawodawstwa UE Unia ma trudności w zabezpieczaniu umowy z krajami trzecimi dotyczącej ograniczenia zawartości fosforu w detergentach piorących i detergentach przeznaczonych do zmywarek w ramach regionalnych inicjatyw na rzecz oczyszczania wody, takich jak bałtycki plan działania HELCOM czy strategia na rzecz regionu Dunaju.

Wydaje się, że istnieje ogólna zgoda co do maksymalnej ilości fosforu na jeden cykl prania, która w przypadku detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych powinna zostać ustalona na poziomie 0,5 g na porcję proszku (przy standardowym wsadzie pralki). Wyrażenie tego ograniczenia w gramach na jeden cykl prania, nie zaś w % wagowych, jak początkowo zaproponowała Komisja, pozwoli producentom detergentów piorących na produkowanie bardziej kompaktowych, skoncentrowanych środków, które nie będą zawierać większej ilości fosforu niż 0,5% według wagi obecnej „standardowej porcji”, lecz w których fosfor (z fosfonianów) mógłby stanowić więcej niż 0,5% całkowitej wagi.

Podczas posiedzenia sprawozdawcy komisji oraz kontrsprawozdawców większość opowiedziała się za uwzględnieniem we wniosku również detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych. Jako że nie istnieje standardowe załadowanie zmywarki w przypadku detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń, należałoby wprowadzić ograniczenie na poziomie 0,5% fosforu wagowo.

Określając termin, do którego ograniczy się fosfor stosowany w detergentach piorących i detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych, możemy w możliwie najlepszy sposób przyczynić się do zmniejszenia ryzyka eutrofizacji w całej UE i to w możliwie najkrótszym terminie. Ustalenie rozsądnego terminu ograniczenia fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń będzie stanowiło zachętę do opracowania niezbędnych innowacji służących szybszemu przejściu na środki niezawierające fosforanów, przy czym zapewni wystarczająco dużo czasu na ograniczenie jego negatywnych skutków dla producentów. Zapewni to również harmonizację na rynku wewnętrznym

Sprawozdawca zaleca przeprowadzenie badania wykonalności i potencjalnych skutków zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych, w przypadku których sytuacja jest dużo bardziej złożona.

W odniesieniu do uwzględnienia w rozporządzeniu detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń komisja chciałaby rozważyć decyzję o przyspieszeniu kampanii przeciwko eutrofizacji, która mogłaby doprowadzić do utraty miejsc pracy w MŚP produkujących detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń zawierające fosforany, które nie dysponują jeszcze wiedzą pozwalającą na produkcję środków niezawierających fosforanów, choć – niestety – wygląda na to, że żadne dane statystyczne dotyczące liczby zagrożonych miejsc pracy nie istnieją.

OPINIA Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (14.4.2011)

dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych
(COM(2010)0597 – C7‑0356/2010 – 2010/0298(COD))

Sprawozdawca: Marc Tarabella

ZWIĘZŁE UZASADNIENIE

Rynek wewnętrzny detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych jest obecnie rozdrobniony, jeżeli chodzi o zawartość fosforanów i innych związków fosforu. Zharmonizowane podejście jest niezbędne, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie rynku wewnętrznego detergentów.

Ze względu na brak harmonizacji na szczeblu UE co do zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych państwa członkowskie przyjęły rozmaite podejścia. Niektóre państwa członkowskie ustanowiły krajowe środki ograniczające użycie fosforanów w detergentach. Inne państwa opowiedziały się za dobrowolnymi działaniami przemysłu, zmierzającymi do ograniczenia użycia fosforanów w detergentach; niemniej możliwe jest, że nie wszyscy producenci czują się zobligowani do wypełniania dobrowolnych zobowiązań. Ponadto dziesięć państw członkowskich nie wprowadziło żadnych ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów w detergentach. Taka różnorodność doprowadziła do wysokiego poziomu rozdrobnienia rynku wewnętrznego detergentów, w wyniku czego producenci detergentów zmuszeni są stosować się do zróżnicowanych przepisów krajowych, co z kolei pociąga za sobą stratę czasu i dodatkowe koszty.

Ponadto w odniesieniu do produktów, których nie obejmuje prawodawstwo harmonizacyjne, zastosowanie ma zasada wzajemnego uznawania. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 764/2008 w sprawie wzajemnego uznawania[1] państwa członkowskie są zobowiązane do przyjęcia produktów (a zatem także detergentów zawierających fosforany w różnej ilości), które są zgodnie z prawem wprowadzane do obrotu w innym państwie członkowskim, chyba że mogą one wykazać istnienie konkretnych przeciwwskazań. Stosunkowo krótkie terminy, w których administracja państwa członkowskiego musi podjąć decyzję na temat wzajemnego uznawania, powodują duże obciążenie, w szczególności gdy sprawa dotyczy wielu produktów.

Aby zatem poprawić swobodny przepływ towarów na rynku wewnętrznym detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, zaleca się harmonizację rozbieżnych przepisów krajowych dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu w tych detergentach. Taka zmiana doprowadziłaby również do ograniczenia kosztów ponoszonych przez producentów i administrację krajową w związku z obecnym rozdrobnieniem rynku wewnętrznego i pozwoliłaby uniknąć obciążeń związanych ze wzajemnych uznawaniem.

POPRAWKI

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zwraca się do Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, jako do komisji przedmiotowo właściwej, o naniesienie w swoim sprawozdaniu następujących poprawek:

Poprawka  1

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 1 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(1) Zgodnie art. 16 rozporządzenia (WE) nr 648/2004, w sprawozdaniu dla Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczącym użycia fosforanów Komisja dokonała oceny wykorzystywania fosforanów w detergentach. W następstwie dalszej analizy Komisja stwierdziła, że stosowanie fosforanów w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych powinno zostać ograniczone w celu zmniejszenia wpływu fosforanów pochodzących z detergentów na zagrożenie eutrofizacją i zmniejszyć koszty usuwania fosforanu w oczyszczalniach ścieków. Te oszczędności przewyższają koszty zmiany składu detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych poprzez zastąpienie fosforanów alternatywnymi związkami.

(1) Zgodnie art. 16 rozporządzenia (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów1, w sprawozdaniu dla Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczącym użycia fosforanów Komisja dokonała oceny wykorzystywania fosforanów w detergentach. W następstwie dalszej analizy Komisja stwierdziła, że stosowanie fosforanów w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych powinno zostać zabronione w celu zmniejszenia wpływu fosforanów pochodzących z detergentów na zagrożenie eutrofizacją i zmniejszyć koszty usuwania fosforanu w oczyszczalniach ścieków. Te oszczędności przewyższają koszty zmiany składu detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych poprzez zastąpienie fosforanów alternatywnymi związkami. Wprowadzenie zakazu fosforanów przyczyniłoby się ponadto do harmonizacji rynku wewnętrznego detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych i tym samym poprawiłoby swobodny przepływ tych produktów.

 

_______

1 Dz.U. L 104 z 8. 4.2004, s. 1.

Uzasadnienie

Ze względu na brak harmonizacji na szczeblu UE co do zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych państwa członkowskie przyjęły rozmaite podejścia, co w konsekwencji doprowadziło do wysokiego poziomu rozdrobnienia rynku wewnętrznego tych detergentów, jeżeli chodzi o zawartość fosforanów. Aby poprawić swobodny przepływ na rynku wewnętrznym detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, konieczna jest harmonizacja rozbieżnych przepisów krajowych.

Poprawka  2

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 2 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(2) Skuteczne środki alternatywne dla opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wymagają niewielkich ilości innych związków fosforu, tj. fosfonianów, które w przypadku stosowania ich w większych ilościach mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.

(2) Skuteczne środki alternatywne dla opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wymagają niewielkich ilości innych związków fosforu, tj. fosfonianów, które spełniają bardzo szczególną funkcję, różną od fosforanów, i są stosowane w tak niewielkich ilościach, że nie przyczyniają się w stopniu możliwym do zmierzenia do eutrofizacji.

Poprawka  3

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 3 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(3) Interakcje pomiędzy fosforanami i innymi związkami fosforu wymagają ostrożnego wyboru zakresu i poziomu ograniczenia. Ograniczenie powinno stosować się do wszystkich związków fosforu, tak aby uniemożliwić proste zastępowanie fosforanów objętych tym ograniczeniem innymi związkami fosforu. Ograniczenie zawartości fosforu powinno być wystarczająco niskie, aby skutecznie zapobiegać wprowadzaniu na rynek opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, a równocześnie wystarczająco wysokie, aby umożliwić stosowanie minimalnej ilości fosfonianów wymaganych w alternatywnych środkach.

skreślony

Poprawka  4

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 4 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(4) Jako że cele działania, które ma zostać podjęte, tj. obniżenie wpływu fosforanów z detergentów na zagrożenie eutrofizacją i zmniejszenie kosztów usuwania fosforanów ponoszonych przez oczyszczalnie ścieków, nie mogą zostać osiągnięte w stopniu wystarczającym przez państwa członkowskie, ponieważ środki krajowe zawierające różne specyfikacje techniczne nie mogą wpływać na jakość wody przepływającej przez granice państw, a co za tym idzie mogą być łatwiej osiągnięte na szczeblu unijnym, Unia może wprowadzić środki, zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną w tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

(4) Jako że cele działania, które ma zostać podjęte, tj. obniżenie wpływu fosforanów z detergentów na zagrożenie eutrofizacją, zmniejszenie kosztów usuwania fosforanów ponoszonych przez oczyszczalnie ścieków i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, nie mogą zostać osiągnięte w stopniu wystarczającym przez państwa członkowskie, ponieważ środki krajowe zawierające różne specyfikacje techniczne nie mogą wpływać na jakość wody przepływającej przez granice państw, a co za tym idzie mogą być łatwiej osiągnięte na szczeblu unijnym, Unia może wprowadzić środki, zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną w tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

Uzasadnienie

Ze względu na brak harmonizacji na szczeblu UE co do zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych państwa członkowskie przyjęły rozmaite podejścia, co w konsekwencji doprowadziło do wysokiego poziomu rozdrobnienia rynku wewnętrznego tych detergentów, jeżeli chodzi o zawartość fosforanów. Aby poprawić swobodny przepływ na rynku wewnętrznym detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, konieczna jest harmonizacja rozbieżnych przepisów krajowych.

Poprawka  5

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 5 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(5) Nie jest właściwe rozszerzanie ograniczeń stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych na detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych lub na detergenty do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych, ponieważ nie są jeszcze dostępne odpowiednie technicznie i ekonomicznie wykonalne alternatywy dla stosowania fosforanów w tych detergentach.

(5) Nie jest właściwe rozszerzanie zakazu fosforanów w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych na detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych lub na detergenty do zastosowań przemysłowych i instytucjonalnych lub też ograniczanie stosowania fosforanów w tych detergentach, ponieważ nie są jeszcze dostępne odpowiednie technicznie i ekonomicznie wykonalne alternatywy dla stosowania fosforanów w tych detergentach, a także z uwagi na fakt, że nie jest jeszcze dostępna ocena wpływu określająca skutki rozszerzenia ograniczeń na detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych, zwłaszcza szacująca koszty zmiany formuły produktu i wpływ substancji chemicznych stosowanych w środkach nie zawierających fosforanów, zużycie wody i energii przez gospodarstwo domowe w trakcie eksploatacji (cykl zmywania) i koszty gospodarcze dla konsumentów.

Uzasadnienie

Przeprowadzona ocena wpływu skupiała się głównie na fosforanach w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Ewentualne zmiany skuteczności czyszczenia wynikające z przejścia na niezawierające fosforanów detergenty przeznaczone do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych mogą wywrzeć znaczne skutki jeżeli chodzi o gospodarkę i środowisko, bardzo różne niż w przypadku detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych: wykorzystanie innych zastępczych substancji chemicznych, wybór bardziej intensywnych programów myjących przez konsumentów, ze skutkami pod względem kosztów, wody, energii (a zatem CO2).

Poprawka  6

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 7 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(7) Komisja powinna mieć uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dla celów zmiany załączników do niniejszego rozporządzenia.

(7) Komisja powinna mieć uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dla celów zmiany załączników do rozporządzenia (WE) nr 648/2004. Szczególnie ważne jest to, aby Komisja podczas prac przygotowawczych przeprowadziła odpowiednie konsultacje, w tym na szczeblu ekspertów.

Uzasadnienie

Ważne jest zapewnienie przeprowadzenia konsultacji przez Komisję. Ponadto to sformułowanie jest tożsame z proponowaną standardową klauzulą, którą przewidziano w załączniku do Wspólnego stanowiska w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących stosowania procedury aktów delegowanych.

Poprawka  7

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Punkt 9 preambuły

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(9) Właściwe jest zapewnienie odroczenia stosowania ograniczenia ustanowionego w tym rozporządzeniu, tak by umożliwić podmiotom gospodarczym, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, zmianę składu ich opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, poprzez zastosowanie związków alternatywnych, w zwykłym cyklu, w jakim zmieniają one skład swoich produktów, tak by zminimalizować koszty.

(9) Właściwe jest zapewnienie odroczenia stosowania zakazu ustanowionego w tym rozporządzeniu, tak by umożliwić podmiotom gospodarczym, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, zmianę składu ich opartych na fosforanach detergentów piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, poprzez zastosowanie związków alternatywnych, w zwykłym cyklu, w jakim zmieniają one skład swoich produktów, tak by zminimalizować koszty.

Poprawka  8

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 1

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 1 – ustęp 2 – tiret 5

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

– ograniczenia dotyczące zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach.

– ograniczenia lub zakazy dotyczące zawartości fosforanów w detergentach.

Poprawka  9

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 2

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 2 – punkt 3 i 9

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(2) Artykuł 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

(2) W art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

 

(a) pkt 3) otrzymuje brzmienie:

„3. „Czyszczenie” oznacza proces, w którym brud jest usuwany z podłoża, a następnie jest rozpuszczany lub rozpraszany.”

„3. „Czyszczenie” oznacza proces, w którym brud jest usuwany z podłoża, a następnie jest rozpuszczany lub rozpraszany.”

 

(b) pkt 9) otrzymuje brzmienie:

 

„9. „Wprowadzenie do obrotu” oznacza odpłatne lub nieodpłatne dostarczenie lub udostępnienie stronie trzeciej. Przywóz uważa się za wprowadzenie do obrotu.”

Uzasadnienie

W celu zapewnienia pewności prawnej i zharmonizowanego użycia terminów, właściwe jest dostosowanie definicji „wprowadzenia do obrotu” do odpowiednich definicji określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1907/2006 (REACH) i rozporządzeniu (WE) nr 1272/2008 (CLP), ponieważ głównym przedmiotem wszystkich trzech rozporządzeń są substancje i mieszaniny.

Poprawka  10

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 2 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 2 – punkt 12 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(2a) W art. 2 dodaje się następujący punkt w brzmieniu:

 

„12a. „Ocena cyklu życia” oznacza ocenę wpływu produktu na środowisko na wszystkich etapach, od produkcji surowców poprzez wytworzenie produktu i opakowanie oraz transport do sklepów detalicznych aż do ich użycia oraz usunięcia przez konsumenta.”

Uzasadnienie

Poprawki nr 19 i 21 odnoszą się do „oceny cyklu życia”, dlatego należy ten termin zdefiniować.

Poprawka  11

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 4 a

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Detergenty wymienione w załączniku VIa, które nie spełniają ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu określonych w tym załączniku, nie są wprowadzane do obrotu od dnia podanego w tym załączniku.

Detergenty wymienione w załączniku VIa, które nie spełniają ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów określonych w tym załączniku, nie są wprowadzane do obrotu od dnia podanego w tym załączniku.

Poprawka  12

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 4 a – ustęp 1 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

Detergenty wymienione w załączniku VIa, które zostały wprowadzone do obrotu przed datą określoną w tym załączniku, mogą nadal być udostępniane na rynku do …* bez wymogu przestrzegania określonych w tym załączniku ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów.

 

_______________________

*Dz.U.: proszę wstawić datę: 2 lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Uzasadnienie

Niniejsze postanowienie przejściowe zagwarantuje, że detergenty, które są wprowadzane do obrotu zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, będą mogły w dalszym ciągu być udostępniane na rynku przez dwa lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Dzięki temu postanowieniu nowe wymogi dotyczące zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach, określone w niniejszym rozporządzeniu, nie powinny spowodować obciążenia w odniesieniu do detergentów, które są zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami.

Poprawka  13

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 11 – ustęp 4

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3a) Art. 11 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

 

„4. Dodatkowo opakowania sprzedawanych na rynku detalicznym detergentów przeznaczonych do prania powinny być opatrzone informacją określoną w załącznikach VII B i VII Ba.”

Poprawka  14

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 3 b (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 11 – ustęp 6 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(3b) W art. 11 dodaje się ustęp w brzmieniu:

 

„6a. Aby zapobiec zakłóceniom w konkurencji pod kątem środowiska producenci nie wykorzystują haseł nawiązujących do środowiska w odniesieniu do cech, które spełniają jedynie wymogi przepisów unijnych.”

Uzasadnienie

Należy zapobiec sytuacji, w której producenci wprowadzają w błąd konsumentów powołując się na cechy produktu, które spełniają jedynie wymogi przepisów unijnych. Przykładowo zakazane powinny być hasła o braku fosforanów w odniesieniu do kategorii produktów objętej obowiązującym już zakazem ich wykorzystania.

Poprawka  15

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 5

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 13 – ustęp 2

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

2. Komisja może przyjmować w drodze aktu delegowanego, zgodnie z art. 13a, 13b i 13c, zmiany do załączników do niniejszego rozporządzenia dotyczące detergentów na bazie rozpuszczalnikowej.

2. Komisja może przyjmować w drodze aktu delegowanego, zgodnie z art. 13a, 13b i 13c, zmiany do załączników I, II, III, IV, V, VI, VII i VIII do niniejszego rozporządzenia dotyczące detergentów na bazie rozpuszczalnikowej.

Uzasadnienie

Załącznik VIa do rozporządzenia zawiera istotne elementy, dlatego ustawodawca winien przyjąć poprawki do tych elementów w ramach procedury ustawodawczej, a nie procedury aktów delegowanych.

Poprawka  16

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 6

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 13 b – ustęp 3

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

3. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie uprawnień określonych w tej decyzji. Staje się ona skuteczna natychmiast lub od późniejszej daty, która jest w niej określona. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych. Jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

3. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie uprawnień określonych w tej decyzji. Staje się ona skuteczna w dniu następującym po publikacji decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w określonym tam późniejszym terminie. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych. Jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Uzasadnienie

Aby zapewnić pewność prawną, konieczne jest dokładne określenie terminu. Ponadto to sformułowanie jest tożsame z proponowaną standardową klauzulą, którą przewidziano w załączniku do Wspólnego stanowiska w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących stosowania procedury aktów delegowanych.

Poprawka  17

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 6

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 13 c – ustęp 1

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

1. Parlament Europejski i Rada mogą wyrazić sprzeciw wobec aktu delegowanego w terminie dwóch miesięcy licząc od daty zawiadomienia. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady termin ten jest przedłużany o miesiąc.

1. Parlament Europejski i Rada mogą wyrazić sprzeciw wobec aktu delegowanego w terminie dwóch miesięcy licząc od daty zawiadomienia. Z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady termin ten jest przedłużany o dwa miesiące.

Uzasadnienie

Pożądane jest wydłużenie okresu, o którym mowa, tak aby zapewnić odpowiednią ilość czasu na kontrolę przepisu. Ponadto dwumiesięczny okres to proponowana standardowa klauzula, którą przewidziano w załączniku do Wspólnego stanowiska w sprawie praktycznych ustaleń dotyczących stosowania procedury aktów delegowanych.

Poprawka  18

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 7

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 14 – ustęp 2

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Państwa członkowskie mogą utrzymywać lub ustanawiać krajowe przepisy w zakresie ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu w tych detergentach, wobec których nie określono ograniczeń w załączniku VIa; działania takie muszą być jednak uzasadnione ochroną środowiska wodnego oraz muszą istnieć alternatywy dla tych związków możliwe do zastosowania z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

 

Państwa członkowskie mogą utrzymywać krajowe przepisy w zakresie ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu w tych detergentach, wobec których nie określono ograniczeń w załączniku VIa; działania takie muszą być jednak uzasadnione ochroną środowiska wodnego oraz muszą istnieć alternatywy dla tych związków możliwe do zastosowania z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Uzasadnienie

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie i zapobiec dalszej fragmentacji rynku wewnętrznego detergentów, nie należy zachęcać państw członkowskich do ustanawiania nowych przepisów krajowych dotyczących ograniczeń dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu w detergentach. (Druga część uzasadnienia nie dotyczy polskiej wersji językowej.)

Poprawka  19

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16 – ustęp 1

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Do dnia 31 grudnia 2014 r. Komisja dokonuje oceny, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych i, tam gdzie to uzasadnione, przedkłada wniosek legislacyjny w celu stopniowego zmniejszania ich użycia lub ograniczenia do specyficznych zastosowań.

1. Do dnia 31 grudnia 2014 r. Komisja dokonuje oceny, przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych, na podstawie przeprowadzonego badania oceny cyklu życia detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń, używanych w gospodarstwach domowych, dostępnych alternatyw, ich skuteczności, efektywności pod względem kosztów oraz ograniczeń, jeżeli chodzi o dostęp do technologii, i tam gdzie to uzasadnione przedkłada wniosek legislacyjny w celu stopniowego zmniejszania ich użycia lub ograniczenia do specyficznych zastosowań.

Uzasadnienie

Aby zapewnić dokładną analizę wykorzystania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń, używanych w gospodarstwach domowych, Komisja powinna w szczególności zlecić przeprowadzenie badania na temat cyklu życia detergentów przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń używanych w gospodarstwach domowych, dostępnych alternatyw, ich skuteczności, efektywności pod względem kosztów i ograniczeń w zakresie dostępu do technologii. Te kwestie mają podstawowe znaczenie przy przygotowywaniu wszelkich przyszłych działań dotyczących wykorzystania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach przeznaczonych do automatycznych zmywarek do naczyń, używanych w gospodarstwach domowych.

Poprawka  20

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16 – ustęp 1 – akapit 1a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

 

 

Do dnia 31 grudnia 2014 r. Komisja ocenia również i przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie perspektyw technicznych, ekonomicznych i w zakresie zrównoważonego rozwoju związanych z odzyskiwaniem i recyklingiem fosforanów ze ścieków domowych, obornika zwierzęcego i odpadów przemysłowych, z uwzględnieniem gospodarowania zasobami i geopolitycznych aspektów występowania złóż fosforytu oraz zawierające ocenę skutków użycia i ewentualnego recyklingu fosforanów w detergentach.

Uzasadnienie

Fosforany są nieodnawialnym surowcem, niemożliwym do zastąpienia dla wyżywienia ludności świata, ani w zastosowaniach medycznych i przemysłowych. UE jest zależna głównie od importu, ponieważ złoża są skoncentrowane w Chinach i na Saharze Zachodniej. Z drugiej strony wdrażanie dyrektyw UE w sprawie ochrony wody będzie prowadziło do realizacji usuwania fosforanu. Stanowi to ważną szansę na rozwinięcie zbiórki i recyklingu, dzięki czemu strumień odpadów przekształci się w potencjalne niepochodzące z importu zasoby.

Poprawka  21

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 8

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Artykuł 16 – ustęp 1 a (nowy)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

1a. Do dnia 31 grudnia 2017 r. Komisja dokona oceny, przedłoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w sprawie stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach używanych do celów przemysłowych i w obiektach użyteczności publicznej na podstawie przeprowadzonego badania oceny cyklu życia detergentów używanych do celów przemysłowych i w obiektach użyteczności publicznej oraz detergentów innego rodzaju, dostępnych alternatyw, ich skuteczności, efektywności pod względem kosztów i ograniczeń, jeżeli chodzi o dostęp do technologii, oraz – tam gdzie to uzasadnione – przedłoży wniosek legislacyjny w celu stopniowego ich wyeliminowania lub ograniczenia do konkretnych zastosowań.

Uzasadnienie

Słuszne wydaje się zbadanie wykorzystania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach stosowanych w obiektach użyteczności publicznej i do celów przemysłowych, tak aby zapewnić spójne podejście do wykorzystywania fosforanów w różnego rodzaju detergentach. Obecnie nie ma alternatyw wiarygodnych pod względem technicznym ani ekonomicznym dla detergentów stosowanych w obiektach użyteczności publicznej i do celów przemysłowych, niemniej sytuacja może się w przyszłości zmienić i dlatego należy ją uważnie monitorować.

Poprawka  22

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Załącznik

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Załącznik VIa – tytuł i kolumna 2 – wiersz 2

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAWARTOŚCI FOSFORANÓW I INNYCH ZWIĄZKÓW FOSFORU

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ZAWARTOŚCI FOSFORANÓW

Nie są wprowadzane do obrotu, jeśli całkowita zawartość fosforu wynosi co najmniej 0,5 % wagowo

Nie są wprowadzane do obrotu, jeśli zawierają dodane fosforany

Poprawka  23

Wniosek dotyczący rozporządzenia – akt zmieniający

Artykuł 1 – punkt 11 a (nowy)

Rozporządzenie (WE) nr 648/2004

Załącznik VII – Sekcja B a (nowa)

 

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

 

(11a) W załączniku VII dodaje się następującą sekcję w brzmieniu:

 

„Ba. Informacje dotyczące zrównoważonego wykorzystania

 

Bez uszczerbku dla dyrektywy 2006/114/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej reklamy wprowadzającej w błąd i reklamy porównawczej (wersja ujednolicona)1, etykiety detergentów piorących:

 

- zawierają odpowiednie informacje w formie logo i/lub tekstu dotyczące zachęcania do zrównoważonego używania detergentów piorących, takie jak zalecenia na temat niewystarczającego zapełniania pralek, zwracania uwagi na instrukcje dotyczące dozowania, prania w niskiej temperaturze oraz recyklingu/ponownego napełniania opakowań, a także

 

- zawierają odniesienia do innych istniejących źródeł, takich jak strony internetowe zawierające dodatkowe informacje dla konsumentów, w celu umożliwienia konsumentom dostępu do użytecznych zaleceń, sugestii i porad zachęcających do zrównoważonego korzystania z detergentów.

 

__________

1 Dz.U. L 376, 27. 12.2006, s. 21.”

PROCEDURA

Tytuł

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych

Odsyłacze

COM(2010)0597 – C7-0356/2010 – 2010/0298(COD)

Komisja przedmiotowo właściwa

ENVI

Opinia wydana przez

Data ogłoszenia na posiedzeniu

IMCO

10.11.2010

 

 

 

Sprawozdawczyni komisji opiniodawczej

Data powołania

Marc Tarabella

11.2.2011

 

 

Data przyjęcia

13.4.2011

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

32

3

2

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Pablo Arias Echeverría, Adam Bielan, Lara Comi, Anna Maria Corazza Bildt, António Fernando Correia De Campos, Jürgen Creutzmann, Christian Engström, Evelyne Gebhardt, Louis Grech, Małgorzata Handzlik, Iliana Ivanova, Philippe Juvin, Sandra Kalniete, Eija-Riitta Korhola, Edvard Kožušník, Kurt Lechner, Toine Manders, Mitro Repo, Robert Rochefort, Zuzana Roithová, Heide Rühle, Matteo Salvini, Christel Schaldemose, Andreas Schwab, Eva-Britt Svensson, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Kyriacos Triantaphyllides, Emilie Turunen, Bernadette Vergnaud, Barbara Weiler

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Ashley Fox, María Irigoyen Pérez, Constance Le Grip, Konstantinos Poupakis, Sylvana Rapti, Olle Schmidt, Marc Tarabella

  • [1]  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 764/2008 z dnia 9 lipca 2008 r., ustanawiające procedury dotyczące stosowania niektórych krajowych przepisów technicznych do produktów wprowadzonych legalnie do obrotu w innym państwie członkowskim (Dz.U. L 218, 13.8.2008, s. 21).

PROCEDURA

Tytuł

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 648/2004 w odniesieniu do stosowania fosforanów i innych związków fosforu w detergentach piorących wykorzystywanych w gospodarstwach domowych

Odsyłacze

COM(2010)0597 – C7-0356/2010 – 2010/0298(COD)

Data przedstawienia w PE

28.10.2010

 

 

 

Komisja przedmiotowo właściwa

Data ogłoszenia na posiedzeniu

ENVI

10.11.2010

 

 

 

Komisja(e) wyznaczona(e) do wydania opinii

Data ogłoszenia na posiedzeniu

ITRE

10.11.2010

IMCO

10.11.2010

 

 

Opinia niewydana

       Data wydania decyzji

ITRE

1.12.2010

 

 

 

Sprawozdawca(y)

Data powołania

Bill Newton Dunn

19.1.2011

 

 

 

Rozpatrzenie w komisji

18.4.2011

 

 

 

Data przyjęcia

15.6.2011

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

48

8

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

János Áder, Elena Oana Antonescu, Kriton Arsenis, Sophie Auconie, Pilar Ayuso, Paolo Bartolozzi, Sandrine Bélier, Sergio Berlato, Milan Cabrnoch, Nessa Childers, Chris Davies, Bairbre de Brún, Esther de Lange, Anne Delvaux, Bas Eickhout, Jill Evans, Elisabetta Gardini, Gerben-Jan Gerbrandy, Julie Girling, Françoise Grossetête, Jolanta Emilia Hibner, Dan Jørgensen, Holger Krahmer, Jo Leinen, Corinne Lepage, Peter Liese, Linda McAvan, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Miroslav Ouzký, Gilles Pargneaux, Andres Perello Rodriguez, Mario Pirillo, Pavel Poc, Frédérique Ries, Oreste Rossi, Daciana Octavia Sârbu, Carl Schlyter, Horst Schnellhardt, Richard Seeber, Theodoros Skylakakis, Salvatore Tatarella, Åsa Westlund, Glenis Willmott, Sabine Wils, Marina Yannakoudakis

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Esther Herranz García, Romana Jordan Cizelj, Riikka Manner, Bill Newton Dunn, Alojz Peterle, Michail Tremopoulos, Vladimir Urutchev, Kathleen Van Brempt, Peter van Dalen

Zastępca(y) (art. 187 ust. 2) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Anna Hedh, Catherine Stihler

Data złożenia

24.6.2011