JELENTÉS az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a tej- és tejtermékágazat területén fennálló szerződéses kapcsolatok tekintetében történő módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról

4.7.2011 - (COM(2010)0728 – C7‑0408/2010 – 2010/0362(COD)) - ***I

Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság
Előadó: James Nicholson


Eljárás : 2010/0362(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A7-0262/2011
Előterjesztett szövegek :
A7-0262/2011
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a tej- és tejtermékágazat területén fennálló szerződéses kapcsolatok tekintetében történő módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról

(COM(2010)0728 – C7‑0408/2010 – 2010/0362(COD))

(Rendes jogalkotási eljárás: első olvasat)

Az Európai Parlament,

–   tekintettel a Bizottság Európai Parlamenthez és Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2010)0728),

–   tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (2) bekezdésére, 42. cikkének első albekezdésére és 43. cikkének (2) bekezdésére, amely alapján a Bizottság javaslatát benyújtotta a Parlamenthez (C7–0408/2010),

–   tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (3) bekezdésére,

–   tekintettel a szubszidiaritás és az arányosság elveinek alkalmazásáról szóló 2. jegyzőkönyv értelmében a lengyel szejm által benyújtott, indokolással ellátott véleményre, amely azt hangsúlyozza, hogy a javasolt jogalkotási aktus nem áll összhangban a szubszidiaritás elvével,

–   tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, 2011. május 4-i véleményére[1],

–   tekintettel eljárási szabályzata 55. cikkére,

–   tekintettel a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság jelentésére (A7-0262/2011),

1.  elfogadja első olvasatban az alábbi álláspontot;

2.  felkéri a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha javaslatát lényegesen módosítani kívánja, vagy helyébe másik szöveget kíván léptetni;

3.  utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a nemzeti parlamenteknek.

Módosítás  1

Rendeletre irányuló javaslat

1 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1a) Vannak olyan hátrányos helyzetű régiók, amelyek erősen függnek a tejtermeléstől, ezért ebből a szempontból értékelni kell a tej- és tejtermékágazatra vonatkozó, a Szerződésekben elismert iránymutatásokat annak érdekében, hogy a támogatás és e politikák alkalmazása továbbra is igazodjon e régiók sajátos jellemzőihez.

Módosítás  2

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

2 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) 2007 és 2009 között rendkívüli fejlemények zajlottak le a tej- és tejtermékágazat piacain. Először a szélsőséges óceániai időjárási körülmények következtében nagymértékben visszaesett a kínálat, ami az árak gyors és jelentős emelkedésével járt. Míg a világpiacon megkezdődött a kínálat élénkülése és az árak közeledése a szokásos szinthez, a kibontakozó pénzügyi és gazdasági válság hátrányosan befolyásolta az Unió tejtermelőit, és súlyosbította az áringadozást. Először a nyersanyagárak emelkedése miatt számottevően megnövekedtek a takarmány- és egyéb termelési költségek, többek között az energiaköltségek. Ezután visszaesett a világpiaci és az uniós kereslet, ideértve a tej és a tejtermékek iránti keresletet is, miközben az Unió termelése stabil maradt, aminek következtében az uniós árak a biztonsági háló alacsonyabb szintjére zuhantak. A tejágazat nyersanyagárainak ez a jelentős visszaesése azonban nem igazán nyilvánult meg alacsonyabb fogyasztói árakban, aminek következtében a legtöbb tejágazati termék és ország esetében a feldolgozó ágazatokban szélesedett a bruttó árrés, és megakadályozta, hogy a kereslet igazodjon az alacsonyabb nyersanyagárakhoz, lelassította az árak helyreállását, és súlyosbította az alacsony áraknak a tejtermelőkre gyakorolt hatását.

(2) A 2007 és 2009 között bekövetkezett események példa nélküli hatást gyakoroltak a tej- és tejtermékágazat működésére, szélsőséges áringadozásokat keltve és 2009-ben végül olyan árzuhanást okozva, amely sok európai tejtermelőt tevékenysége felszámolására kényszerített, és számos további tejtermelő gazdasági életképességét komoly veszélybe sodorta.

Módosítás  3

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

2 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2a) A tejágazaton kívül más ágazatok is nehéz piaci körülmények közé kerültek, közöttük az olívaolaj és az étkezési olívabogyó ágazat, amely esetében az áringadozás az utóbbi három évben addig soha nem tapasztalt erősségű és példátlanul hosszantartó volt. A termelés ésszerű fejlődésének, valamint az olivaolaj ágazatban működő termelők megfelelő életszínvonalának biztosítása érdekében a jövőben meg kell erősíteni a termelők szerződéses kapcsolatait, és a működési hatékonyság növelése, valamint a termelői szervezetek szerepének az 1234/2007/EK rendelet előírásai szerint történő megerősítése révén garantálni kell a hozzáadott érték méltányosabb elosztását az ellátási lánc egészében. E tekintetben az Európai Bizottságnak az ágazat válságát megelőző intézkedéseket kell foglalnia jövőbeni jogalkotási javaslataiba, a meglévő 1234/2007/EK rendeletben már szereplő hároméves operatív programokat használva fel mintaként, mert ez megerősítené a termelői szervezetek hatáskörét a termelés tervezése, a piaci érték növelése, valamint a válságok megelőzése és kezelése terén.

Módosítás  4

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

2 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2b) E rendkívüli fejlemények még inkább előtérbe állították az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” (OFJ) vagy „oltalom alatt álló eredetmegjelölés” (OEM) besorolás előnyeiben részesülő termelők fontos szerepét, főleg a termelőket gyarapító hozzáadott érték, valamint a vidéki – és különösen a legkiszolgáltatottabb – régiók gazdasági jóléte szempontjából. E szerep felismerése, megőrzése és fejlesztése érdekében az ilyen minőségi termékek esetében, a 72/2009/EK rendelettel módosított 1234/2007/EK rendelet 184. cikke (6) bekezdésében meghatározott iránymutatásokkal összefüggésben engedélyezni kell a kínálatot szabályozó eszközök végrehajtását, ezáltal lehetővé téve, hogy termelőik jelentősen hozzájárulhassanak az európai tejágazat stabilitásához és versenyképességéhez.

Módosítás  5

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

3 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) A tejtermékek piacán kialakult nehéz helyzet ismeretében 2009 októberében létrejött a tejágazattal foglalkozó magas szintű szakértői csoport, hogy a tejkvóták 2015. évi megszűnésére tekintettel megvitassa a tej- és tejtermékágazatban szükséges közép- és hosszú távú intézkedéseket. A szakértői csoport munkájának célja az volt, hogy az állapotfelmérés eredményeinek figyelembevételével olyan szabályozási keretet állítson fel, amely hozzájárul a piac és a termelői bevételek stabilizálásához, valamint a piac átláthatóságának növeléséhez..

(3) A tejtermékek piacán kialakult nehéz helyzetre reagálva 2009 októberében létrejött a tejágazattal foglalkozó magas szintű szakértői csoport, hogy a tejkvóták 2015. évi megszűnésének összefüggésében – az állapotfelmérés egyik előírt elemeként ezt a döntést a 2012-es jelentésben még értékelni kell – megvitassa a tej- és tejtermékágazatban szükséges közép- és hosszú távú intézkedéseket, amelyek hozzájárulnának a piac és a termelői bevételek stabilizálásához, valamint növelnék az ágazat átláthatóságát.

Módosítás  6

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

4 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) A szakértői csoport szóbeli és írásbeli észrevételeket kapott a mezőgazdasági termelőket, a tejfeldolgozókat, a nagy- és a kiskereskedőket, valamint a fogyasztókat, tehát a tejipari ellátási lánc szereplőit képviselő fő európai csoportoktól. Emellett a szakértői csoport munkájához hozzájárultak felkért szakértők, harmadik országok képviselői, a nemzeti versenyhatóságok és a bizottsági szolgálatok is. A tejipari ágazat képviselőinek részvételével 2010. március 26-án konferenciára került sor, amelynek keretében az ellátási lánc számos szereplője adhatott hangot véleményének. A szakértői csoport 2010. június 15-én terjesztette elő a tejágazat jelenlegi helyzetének értékelését és több ajánlást tartalmazó jelentését.

(4) A szakértői csoport szóbeli és írásbeli észrevételeket kapott a tejipari ellátási lánc szereplőit képviselő fő európai csoportoktól, és 2010. június 15-én benyújtotta jelentését. A jelentés elemezte a tejágazat aktuális helyzetét, és számos ajánlást fogalmazott meg a szerződéses kapcsolatok, a termelők tárgyalási pozíciója, a szakmaközi szervezetek, az átláthatóság, a piaci intézkedések és határidős ügyletek, a forgalmazási előírások és az eredetmegjelölés, az innováció és a kutatás tekintetében, a forgalmazásról azonban említést sem tesz.

Módosítás  7

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

5 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A szakértői csoport megállapította, hogy a tejtermelő és -feldolgozó ágazatok az egyes tagállamokban jelentősen eltérnek. Emellett az egyes tagállamokon belül is nagy különbség van a piaci szereplők helyzetében és tevékenységi körönként is. Sok esetben alacsony a kínálat koncentrációja, aminek következtében az ellátási láncon belül nincs egyensúlyban a termelők és a tejüzemek tárgyalási pozíciója. Ez az egyensúlyhiány tisztességtelen kereskedelmi gyakorlathoz vezethet: mindenekelőtt a termelők szállításkor gyakran nem tudják, hogy milyen árat kapnak a tejért, mert az árat a tejüzemek gyakran jóval később, az elért hozzáadott érték alapján állapítják meg, amelyet a termelők – hacsak nem szövetkezetről van szó – többnyire nem tudnak befolyásolni.

(5) A szakértői csoport megállapította, hogy a tejtermelő és -feldolgozó ágazatok az egyes tagállamokban jelentősen eltérnek. Emellett az egyes tagállamokon belül is nagy különbség van a piaci szereplők helyzetében és tevékenységi körönként is. Sok esetben alacsony a kínálat koncentrációja, aminek következtében az ellátási láncon belül nincs egyensúlyban a termelők és a tejüzemek tárgyalási pozíciója. Ez az egyensúlyhiány tisztességtelen kereskedelmi gyakorlathoz vezethet: mindenekelőtt a mezőgazdasági termelők szállításkor gyakran nem tudják, hogy milyen árat kapnak a tejért, mert az árat a tejüzemek gyakran jóval később, az elért hozzáadott érték alapján állapítják meg, amelyet a mezőgazdasági termelők többnyire nem tudnak befolyásolni. Ezen egyensúlyhiány és a hozzáadott értéknek az ellátási láncban való egyenlőtlen elosztása miatt a lánc valamennyi szakaszát, közöttük a forgalmazási ágazatot is lefedő intézkedéseket kell hozni.

Módosítás  8

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

6 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(6) Az egész ellátási láncban problémát jelent az ártranszmisszió, különösen ami a mezőgazdasági termelőknek fizetett árat illeti. Ennek ellenére 2009-ben a tejkínálat nem reagált az alacsonyabb keresletre. Sőt, néhány nagy tejtermelő tagállamban a termelők az alacsonyabb árakra válaszul az előző évinél többet termeltek. Az ellátási láncban a hozzáadott érték nagyobb mértékben a feldolgozó ágazatokban, főként a tejüzemeknél koncentrálódott.

(6) Az egész ellátási láncban problémát jelent az ártranszmisszió, különösen ami a mezőgazdasági termelőknek fizetett árat illeti, amelynek szintje általában nem veszi figyelembe a növekvő termelési költségeket. Ennek ellenére 2009-ben a tejkínálat nem igazodott természetes módon az alacsonyabb kereslethez.

 

Sőt, néhány nagy tejtermelő tagállamban a termelők az alacsonyabb árakra válaszul a megelőző évnél is többet termeltek. Az ellátási láncban a hozzáadott érték nagyobb mértékben a feldolgozó ágazatokban, főként a tejüzemeknél és a kiskereskedőknél koncentrálódott, olyan végső fogyasztói árban, amely a termelőknek kifizetett árban nem tükröződött.

Módosítás  9

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

6 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(6a) A közelmúltban uniós szintű megbeszélések folytak az élelmiszer-ellátási lánc működéséről. Kiemelték, hogy míg a termelők termelési költségei egyre nőnek, a fogyasztók által fizetett árak nem tükrözik kellőképpen ezt a helyzetet. Aggodalomra ad okot a kiskereskedelmi láncok növekvő hatalma is, valamint különösen az, hogy a hozzáadott érték nem egyenletesen oszlik el a láncban.

Módosítás  10

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

7 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7) A tejüzemek esetében nem mindig tervezik jól az egy időszakban szállítandó mennyiségeket. Még a tejipari szövetkezeteknél (amelyeket olyan mezőgazdasági termelők hoztak létre, akik egyben a feldolgozó létesítmények tulajdonosai is – ilyenekben dolgozzák fel az Unióban termelt nyerstej 58 %-át) is jellemző lehet, hogy a kínálatot nem a kereslethez igazítják: a mezőgazdasági termelőket kötelezik arra, hogy az összes általuk termelt tejet a szövetkezetbe szállítsák, és a szövetkezet köteles a teljes mennyiséget elfogadni.

(7) A tejüzemek esetében nem mindig tervezik jól az egy időszakban szállítandó mennyiségeket. Még a tejipari szövetkezeteknél is fennáll a veszély, hogy a kínálatot nem a kereslethez igazítják: a mezőgazdasági termelőket kötelezik arra, hogy az összes általuk termelt tejet a szövetkezetbe szállítsák, és a szövetkezet köteles a teljes mennyiséget elfogadni. Ezzel összefüggésben a Bizottságnak a szövetkezeti ágazatra vonatkozó iránymutatások uniós keretére kell javaslatot tennie.

Módosítás  11

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

8 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(8) Nem gyakori, hogy a szállítás előtt a felek az alapelemeket tartalmazó formális írásbeli szerződést kötnek. Pedig ez növelhetné a tejágazati ellátási lánc szereplőinek tudatosságát, és erősíthetné azon felelősségüket, hogy a piac jelzéseit jobban figyelembe vegyék, javíthatná az ártranszmissziót, és a kínálatot a kereslethez igazíthatná, valamint segíthetne egyes tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok elkerülésében.

(8) Egységesített, írásbeli szerződések alkalmazása segíthetné a tejágazati ellátási lánc szereplőinek felelősségtudatát és erősíthetné tudatosságukat a piac jelzéseinek jobb figyelembe vétele tekintetében, javíthatná az ártranszmissziót, és a kínálatot a kereslethez igazíthatná. Ugyanakkor a szakmaközi szervezetek és a termelői szervezetek elismerése, valamint a termelők és a nyers tej első felvásárlói közötti szerződéses kapcsolatok nem elegendők az európai tejágazat súlyos nehézségeinek megoldásához, különös tekintettel a kis tejtermelők, valamint a szántásra alkalmatlan legelőkkel jellemzett és legtávolabbi tejtermelő régiók helyzetére. A Bizottságnak ezért a KAP reformja keretében javaslatot kell tennie a tejágazatra vonatkozó kiegészítő intézkedésekre, a közvetlen kifizetések és a vidékfejlesztési rendszerek részét képező egyedi intézkedéseket véve tekintetbe.

Módosítás  12

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

9 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(9) Mivel az uniós jog nem ír elő ilyen szerződéseket, a tagállamok saját szerződésjogi rendszerükön belül kötelezővé tehetik ezeknek a szerződéseknek az alkalmazását, feltéve, hogy egyidejűleg betartják az uniós jogszabályokat, és mindenekelőtt szem előtt tartják a belső piac és a közös piacszervezés megfelelő működését. Tekintettel arra, hogy ebben az összefüggésben nagyok az eltérések az Unióban, a szubszidiaritás érdekében ennek a döntésnek a tagállamok hatáskörében kell maradnia. Mindazonáltal az e szerződésekre vonatkozó megfelelő minimumszabályok, valamint a belső piac és a közös piacszervezés jó működésének biztosítása érdekében uniós szinten meg kell határozni néhány, az említett szerződések alkalmazására vonatkozó alapfeltételt. Mivel néhány tejipari szövetkezet alapszabálya tartalmazhat hasonló hatással járó szabályokat, az egyszerűség érdekében ezeket mentesíteni kell a szerződésre vonatkozó követelmény alól. Annak biztosításához, hogy ez a rendszer akkor is hatékonyan működjön, ha a tejet köztes szereplők gyűjtik össze a termelőktől és szállítják a feldolgozókhoz, indokolt azt ilyen esetben is ugyanúgy alkalmazni.

(9) Mivel az uniós jog nem ír elő ilyen szerződéseket, a tagállamok saját szerződésjogi rendszerükön belül jelenleg kötelezővé tehetik ezeknek a szerződéseknek az alkalmazását, feltéve, hogy egyidejűleg betartják az uniós jogszabályokat, és mindenekelőtt szem előtt tartják a belső piac és a közös piacszervezés megfelelő működését. Mivel a szerződések a tejágazat jövőbeni szabályozására vonatkozó bizottsági javaslat alapját képezik, valamennyi tagállamnak ugyanezt az elvet kell – rugalmas végrehajtási szabályokkal – követnie. Az e szerződésekre vonatkozó megfelelő minimumszabályok, valamint a belső piac és a közös piacszervezés jó működésének biztosítása érdekében uniós szinten meg kell határozni néhány, az említett szerződések alkalmazására vonatkozó alapfeltételt. Mivel néhány tejipari szövetkezet alapszabálya tartalmazhat hasonló hatással járó szabályokat, az egyszerűség érdekében ezeket mentesíteni kell a szerződésre vonatkozó követelmény alól. Az egy adott területen valamennyi nyerstejszállításra kiterjedő egységes feltételek garantálása érdekében a szállítmányokat átvevő tagállam jogszabályozását kell alkalmazni.

Módosítás  13

Rendeletre irányuló javaslat

9 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(9a) Az Uniónak az „Egység a sokféleségben” jelmondattal összhangban olyan közös politikák kidolgozására kell törekednie, amelyek figyelembe veszik és nem veszélyeztetik a különböző tagállamok egyedi jellemzőit. Az uniós jogszabályozásnak ezért tekintetbe kell vennie a különböző tagállamokban működő tejágazatok sokféleségét, és nem írhat elő olyan feltételeket a szektor számára, amelyek miatt a tejtermelés megszűnne azokban a tagállamokban és régiókban, ahol a tejtermelés hagyományosan bevételt biztosít a vidéki közösségek számára, elősegítve ezzel a hátrányos helyzetű vidéki területek, például a hegyvidékek és a legkülső régiók benépesítését és újraélesztését.

Módosítás  14

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

11 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(11) A termelés ésszerű fejlesztésének és így a tejtermelők megfelelő életszínvonalának biztosítása érdekében meg kell erősíteni tárgyalási pozíciójukat a feldolgozókkal szemben, aminek eredményeként az ellátási láncban meg kell valósulnia a hozzáadott érték méltányosabb eloszlásának. Ezért e közös agrárpolitikai célok megvalósítása érdekében az EUMSZ 42. cikkének és 43. cikke (2) bekezdésének megfelelően rendelkezni kell arról, hogy a tejtermelők által alkotott termelői szervezetek vagy ezek társulásai – tagjaik összessége vagy azok egy része termelésének vonatkozásában – közös tárgyalásokat folytassanak a tejüzemekkel a szerződéses feltételekről, többek között az árról. A hatékony tejpiaci verseny fenntartása érdekében ezt a lehetőséget megfelelő számszerű korlátokhoz kell kötni. Ezért indokolt az ilyen termelői szervezeteknek az 1234/2007/EK rendelet 122. cikkének megfelelő elismerése is. A Bizottságot hatáskörrel kell felruházni, hogy az EUMSZ 290. cikkével összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a termelői szervezetek társulásainak jóváhagyására vonatkozó feltételek tekintetében.

(11) A termelés fenntartható fejlesztésének és így a tejtermelők megfelelő életszínvonalának biztosítása érdekében meg kell erősíteni az utóbbiak tárgyalási pozícióját a feldolgozókkal szemben, aminek eredményeként az ellátási láncban meg kell valósulnia a hozzáadott érték méltányosabb eloszlásának. Ezért e közös agrárpolitikai célok megvalósítása érdekében az EUMSZ 42. cikkének és 43. cikke (2) bekezdésének megfelelően rendelkezni kell arról, hogy a tejtermelők által alkotott termelői szervezetek vagy ezek társulásai – tagjaik összessége vagy azok egy része termelésének vonatkozásában – közös tárgyalásokat folytassanak a tejüzemekkel a szerződéses feltételekről, többek között az árról. A hatékony tejpiaci verseny fenntartása érdekében ezt a lehetőséget megfelelő számszerű korlátokhoz kell kötni. Ezért indokolt az ilyen termelői szervezeteknek az 1234/2007/EK rendelet 122. cikkének megfelelő elismerése is. A Bizottságot hatáskörrel kell felruházni, hogy az EUMSZ 290. cikkével összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a termelői szervezetek társulásainak jóváhagyására vonatkozó feltételek tekintetében. Az új jogszabályban ténylegesen el kell ismerni a meglévő termelői szervezeteket.

Módosítás  15

Rendeletre irányuló javaslat

11 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(11a) Amint lehetséges, elő kell segíteni az Unió minden tagállamában az uniós tejkvótarendszer fokozatos megszüntetését, mivel ha azt néhány tagállamban hirtelen megszüntetik, az áringadozást okozhat a nemzetközi piacokon, és sértheti az európai tejtermelők számára rendkívül fontos piaci stabilitást és kiszámíthatóságot.

Módosítás  16

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

12 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(12) Néhány ágazatban uniós szintű szabályokat vezettek be a szakmaközi szervezetekre vonatkozóan. Ezek a szervezetek hasznosnak bizonyulhatnak az ellátási lánc szereplői közötti párbeszéd, valamint a legjobb gyakorlatok és a piaci átláthatóság előmozdítása terén. Ezeket a szabályokat a tej- és tejtermékágazatban is alkalmazni kell, azokkal a rendelkezésekkel együtt, amelyek versenyjogi szempontból tisztázzák e szervezetek helyzetét, miközben biztosítják, hogy azok nem torzítják a versenyt vagy a belső piacot, és nem befolyásolják a belső piac és a közös piacszervezés jó működését.

(12) Néhány ágazatban uniós szintű szabályokat vezettek be a szakmaközi szervezetekre vonatkozóan. Ezek a szervezetek hasznosnak bizonyulhatnak az ellátási lánc szereplői közötti párbeszéd, valamint a legjobb gyakorlatok és a piaci átláthatóság előmozdítása terén. Ezeket a szabályokat a tej- és tejtermékágazatban is alkalmazni kell, azokkal a rendelkezésekkel együtt, amelyek versenyjogi szempontból tisztázzák e szervezetek helyzetét, miközben biztosítják, hogy azok nem torzítják a versenyt vagy a belső piacot, és nem befolyásolják a belső piac és a közös piacszervezés jó működését. A tagállamok intézkedéseket hoznak annak érdekében, hogy valamennyi fontos gazdasági szereplőt bátorítsanak a szakmaközi szervezetekben való részvételre.

Módosítás  17

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

13 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(13) Annak érdekében, hogy követni tudja a piaci fejleményeket, a Bizottságnak megfelelő időben tájékoztatást kell kapnia a nyerstejszállítások mennyiségéről. Az 1234/2007/EK rendelet 192. cikke megteremti a tagállamok és a Bizottság közötti információcsere alapját. Mindazonáltal indokolt rendelkezni arról, hogy a feldolgozók rendszeresen továbbítsák ezeket az információkat a tagállamoknak. A Bizottságot hatáskörrel kell felruházni, hogy az EUMSZ 290. cikkével összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el e bejelentések hatálya, tartalma, formája és ütemezése tekintetében.

(13) Annak érdekében, hogy követni tudja a piaci fejleményeket, a Bizottságnak megfelelő időben tájékoztatást kell kapnia a nyerstejszállítások mennyiségéről, jellemzőiről és átlagos árairól. Az 1234/2007/EK rendelet 192. cikke megteremti – valamennyi vállalat üzleti titkainak tiszteletben tartása mellett – a tagállamok és a Bizottság közötti információcsere alapját. Mindazonáltal indokolt rendelkezni arról, hogy az első felvásárló rendszeresen továbbítsa ezeket az információkat a tagállamoknak. A Bizottságot hatáskörrel kell felruházni, hogy az EUMSZ 290. cikkével összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el e bejelentések hatálya, tartalma, formája és ütemezése tekintetében.

Módosítás  18

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

13 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(13a) Az uniós tejágazatban esetleg bekövetkező piaci egyensúlyhiányokat jelző hatékony korai figyelmeztetés, valamint a nagyobb piaci átláthatóság biztosítása érdekében piacfelügyeleti ügynökséget kell felállítani, amely összegyűjti és terjeszti a termeléssel és az ellátással, a behozatallal és a kivitellel, a termelési költségekkel, a termelői tejárakkal, a fogyasztói árakkal és a haszonréssel kapcsolatos adatokat és információkat a tej és a tejtermékek uniós és tagállami ellátási láncának minden szintjén. A hatékony működés érdekében az ügynökségnek tevékenységei tekintetében függetlennek kell lennie, és jelentést kell tennie a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó irányítóbizottságnak.

Módosítás  19

Rendeletre irányuló javaslat

13 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(13b) A versenypolitikákat uniós szinten koordinálni kell annak érdekében, hogy minden tagállamban egységes legyen az értelmezés és a végrehajtás, mivel a tejágazat esetében az „érintett piac” sok szempontból már nem korlátozódik a tagállamok nemzeti határain belülre, hanem egyre inkább nemzetközi.

Módosítás  20

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

14 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(14) Az e rendeletben megállapított intézkedéseket a tejpiac jelenlegi gazdasági körülményei és az ellátási lánc szerkezete indokolják. Ezért célszerű azokat kellően hosszú ideig alkalmazni (a tejkvóták eltörlése előtt és után egyaránt), hogy hatásukat teljes mértékben kifejthessék. Az intézkedéseknek azonban – tekintettel messze ható jellegükre – átmenetinek kell lenniük, és értékelni kell működésüket, valamint azt, hogy szükség van-e további alkalmazásukra. Az értékelést a tejpiaci fejleményekről szóló, 2014. június 30-ig és 2018. december 31-ig előterjesztendő bizottsági jelentéseknek kell tartalmazniuk, amelyek a termelőket közös termelési megállapodások megkötésére ösztönző lehetséges intézkedésekre is kiterjednek.

(14) Az e rendeletben megállapított intézkedéseket a tejpiac jelenlegi gazdasági körülményei és az ellátási lánc szerkezete indokolják. Ezért célszerű azokat kellően hosszú ideig alkalmazni, hogy hatásukat teljes mértékben kifejthessék Az intézkedéseknek azonban – tekintettel messze ható jellegükre – átmenetinek kell lenniük, és értékelni kell működésüket, valamint azt, hogy szükség van-e további alkalmazásukra. Az értékelést a tejpiaci fejleményekről szóló, 2014. június 30-ig és 2018. december 31-ig előterjesztendő bizottsági jelentéseknek kell tartalmazniuk, amelyek a termelőket közös termelési megállapodások megkötésére ösztönző lehetséges intézkedésekre is kiterjednek.

Módosítás  21

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

15 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(15) A Bizottságnak indokolt hatáskörrel rendelkeznie ahhoz, hogy e rendelet egyes nem alapvető rendelkezéseinek a kiegészítése vagy módosítása céljából az EUMSZ 290. cikkével összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el. Célszerű meghatározni, hogy mely rendelkezésekre vonatkozóan gyakorolható az említett hatáskör, valamint melyek a felhatalmazás gyakorlásának feltételei.

(15) A Bizottságra kell ruházni azt a hatáskört, hogy e rendelet egyes nem alapvető rendelkezéseinek a kiegészítése vagy módosítása céljából az EUMSZ 290. cikkével összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el. Különösen fontos, hogy a Bizottság megfelelő konzultációkat folytasson az előkészítő munka során, többek között szakértői szinten is. A Bizottságnak a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítése és kidolgozása során biztosítania kell a megfelelő dokumentumoknak az Európai Parlament és a Tanács számára egyidejűleg, kellő időben és megfelelő módon történő továbbítását.

Módosítás  22

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

16 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(16) Az e rendeletben meghatározott intézkedések egységes alkalmazásának biztosítása érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az EUMSZ 291. cikkének megfelelően végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el. Ha e rendelet kifejezetten eltérően nem rendelkezik, a Bizottság az említett végrehajtási jogi aktusokat a …-i [xxxx/yyyy]/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet előírásainak megfelelően fogadja el.

(16) Annak érdekében, hogy e rendelet végrehajtásához egységes feltételek álljanak rendelkezésre, a végrehajtási hatáskört a Bizottságra kell ruházni. A termelői szervezetek, társulásaik és a szakmaközi szervezetek elismerési feltételeivel kapcsolatos végrehajtási hatásköröket a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról szóló, ...-i 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel* összhangban kell gyakorolni.

 

____________

 

* HL L 55., 2011.2.28., 13. o.”

Módosítás  23

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

16 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A Bizottság uniós versenypolitika terén fennálló hatáskörének fényében, és tekintettel ezen aktusok különleges természetére, a Bizottság határoz arról, hogy a tej- és tejtermékágazatban születő egyes megállapodások és összehangolt magatartások összeegyeztethetők-e az uniós versenyszabályokkal, továbbá arról, hogy sor kerülhet-e egy termelői szervezet egynél több tagállamra vonatkozó tárgyalásaira.

Módosítás  24

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 1 a pont (új)

1234/2007/EK rendelet

113da. cikk

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

113da. cikk

 

A közös tejpiac jobb működését és stabilizálását szolgáló szabályok

 

1. A tagállamok az oltalom alatt álló földrajzi jelzések (OFJ) vagy az oltalom alatt álló eredetmegjelölések (OEM) terén illetékes csoportok által benyújtott hivatalos kérelem alapján, és annak érdekében, hogy javítsák és stabilizálják az 510/2006/EK rendelettel összhangban OFJ vagy OEM besorolást kapott tejtermékek piacának működését, az ellátás szervezésére vonatkozó szabályokat állapíthatnak meg.

 

2. E szabályoknak a kitűzött céllal arányosnak kell lenniük, valamint:

 

a) csak a kínálat szabályozására terjedhetnek ki, és céljuk a termék kínálatának összehangolása a kereslettel;

 

b) meghozataluk a 123. cikkben említett szakmaközi szervezetek, illetve az 510/2006/EK rendeletben említett, az OFJ vagy OEM besorolások tekintetében illetékes csoportok által hozott végrehajtási határozatok révén történhet;

 

c) ötéves (megújítható) forgalmazási időszaknál nem tart tovább kötelező erejük;

 

d) nem vonatkoznak az érintett termék első forgalomba hozatala utáni ügyletekre;

 

e) nem tesznek lehetővé árrögzítést, ideértve az árak tájékoztató vagy ajánlás jellegű rögzítését is;

 

f) nem tarthatják vissza az adott termék egyébként rendelkezésre álló mennyiségének túlságosan nagy részét;

 

g) nem sérthetik a belső piaci versenyt, nem állíthatnak akadályt a piacra újonnan belépők elé, és nem érinthetik hátrányosan a kistermelőket.

 

2. Az (1) bekezdésben említett szabályokat az érintett tagállam hivatalos kiadványában teljes terjedelmükben a gazdasági szereplők tudomására kell hozni.

 

3. E cikk értelmében a tagállamok által az „n” évben hozott határozatokról és intézkedésekről az „n+1” évben értesítik a Bizottságot.

 

4. A Bizottság bármikor visszavonhatja egy tagállamtól az ilyen szabályok meghozatalára vonatkozó felhatalmazást, amennyiben úgy ítéli meg, hogy a határozat megszünteti a versenyt a belső piacon, veszélyezteti az áruk szabad mozgását vagy ellentétes az EUMSZ 39. cikkében kitűzött célokkal.

Módosítás  25

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – bevezető mondat

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) a tagállamok olyan szakmaközi szervezeteket is elismerhetnek, amelyek:

(4) A tagállamok olyan szakmaközi szervezeteket is elismernek, amelyek:

Módosítás  26

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – a pont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) a tej- és tejtermékágazat termékeinek előállításához, forgalmazásához vagy feldolgozásához kapcsolódó gazdasági tevékenységek képviselőiből állnak;

a) hivatalosan kérelmezett elismeréssel rendelkeznek, valamint elismert mezőgazdasági szervezetek és a tejfeldolgozóipar képviselőiből állnak, és választásuk szerint bevonhatják a tej és a tejtermékek kereskedelmének és ellátásának képviselőit, illetve a tejipari ellátási lánc bármely más szereplőjét és/vagy állami hatóságokat is;

Módosítás  27

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – a a pont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

aa) hivatalosan létrehozott, demokratikus igazgatással és képviseleti rendszerrel rendelkező jogi személy;

Módosítás  28

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – bevezető mondat

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

c) az Unió egy vagy több régiójában az alább felsorolt tevékenységek közül egyet vagy többet folytatnak, a fogyasztók érdekeinek figyelembevételével:

c) az Unió egy vagy több régiójában az alább felsorolt tevékenységek közül egyet vagy többet folytatnak, a tejipari ellátási lánc valamennyi szereplője érdekeinek figyelembevételével:

Módosítás  29

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – i alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

i) a termelés és a piac ismeretének és átláthatóságának növelése, többek között a már megkötött nyerstejszállítási szerződések tekintetében az árakra, mennyiségekre és a szerződéses időtartamra vonatkozó statisztikai adatok közzététele és a potenciális jövőbeli regionális, valamint nemzeti szintű piaci fejlemények elemzése révén;

i) a termelés és a piac ismeretének és átláthatóságának növelése, többek között a már megkötött nyerstejszállítási szerződések tekintetében az árakra, mennyiségekre és a szerződéses időtartamra vonatkozó statisztikai adatok közzététele és a potenciális jövőbeli regionális, nemzeti és nemzetközi szintű piaci fejlemények elemzése révén;

Módosítás  30

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – ii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

ii) hozzájárulás a tej és a tejtermékek forgalomba hozatalának jobb koordinációjához, különösen kutatás és piacelemzés révén;

ii) hozzájárulás a tej és a tejtermékek termelésének és forgalomba hozatalának javításához, olyan kutatás és piacelemzés révén, amely különös figyelmet fordít az európai minőségi termékekre és kiemeli azok hozzáadott értékét;

Módosítás  31

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – ii a alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

ii a) a fogyasztás előmozdítása, valamint a belső és külső piacokon forgalmazott tejre és tejtermékekre vonatkozó információk szolgáltatása;

Módosítás  32

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – ii b alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

ii b) a potenciális exportpiacok felkutatása;

Módosítás  33

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – iii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

iii) az uniós szabályoknak megfelelő szabványos szerződésminták kidolgozása;

iii) az uniós szabályoknak megfelelő szabványos szerződésminták kidolgozása a nyerstej tejüzemek számára történő eladása, valamint feldolgozott termékek nagy- és kiskereskedők számára történő szállítása tekintetében, figyelembe véve a tisztességes versenyfeltételek kialakításának szükségességét és elkerülve a piac torzulásait, ami a tejiparban működő valamennyi gazdasági szereplő érdeke;

Módosítás  34

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – iii a alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iii a) olyan gyakorlatok kidolgozása, amelyek célja a tej és tejtermékek termeléséhez, feldolgozásához, értékesítéséhez és forgalmazásához kapcsolódó kockázatok megelőzése és kezelése;

Módosítás  35

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – iv a alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iv a) a tejágazat termelési potenciáljának fenntartása és fejlesztése;

Módosítás  36

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – vi a alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

vi a) az élelmiszerbiztonság és az élelmiszerellátás biztonsága fokozása, különösen a tejtermékek nyomon követhetőségének biztosítása révén;

Módosítás  37

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – vii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

vii) az ökológiai termelésben rejlő lehetőségek kiaknázása, az ilyen típusú termelés, valamint az eredetmegjelölések, minőségi védjegyek (tanúsító védjegyek) és földrajzi árujelzők védelme és előmozdítása; valamint

vii) az ökológiai termelésben rejlő lehetőségek kiaknázása, az ilyen típusú termelés, valamint az eredetmegjelölések, minőségi védjegyek (tanúsító védjegyek) és földrajzi árujelzők védelme és előmozdítása, valamint az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott tej és tejtermékek különleges jellemzőit illető tájékoztatás nyújtása,;

Módosítás  38

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – viii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

viii) az integrált termelés vagy egyéb környezetbarát termelési módszerek terjesztése.”

viii) az európai szinten környezetbarátként elismert és tanúsított integrált termelés előmozdítása;

Módosítás  39

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – viii a alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

viii a)   a finanszírozási lehetőségek iránti tudatosság serkentése, az innováció előmozdítása és az alkalmazott kutatási és fejlesztési programok támogatása a tej és tejtermékek kínálta lehetőségek maradéktalan kihasználása érdekében, különös tekintettel a fogyasztó számára vonzóbb, és hozzáadott értéket képviselő termékek létrehozására; valamint

Módosítás  40

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 bekezdés – c pont – viii b alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

viii b) az élelmiszer-ellátási láncból származó haszon igazságos elosztásának megteremtéséért végzett munka folytatása, továbbá a regionális és helyi gazdasági tevékenység előmozdítása a szövetkezeti struktúrák megerősítése, valamint a tej és tejtermékek közvetlenül a fogyasztók számára történő eladása révén.

Módosítás  41

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 3 pont

1234/2007/EK rendelet

123 cikk – 4 a bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(4a) Amennyiben a nyerstej hátrányosabb területről (hegyvidékről, köztes kedvezőtlen adottságú területről – LFA-ból –, egy adott természeti hátránnyal rendelkező területről) származik, a begyűjtött mennyiségnek egy másik, nem LFA-nak minősülő területre történő vagy az LFA-k különböző típusai közötti szállítását előzetesen engedélyeznie kell annak az ágazati szervezetnek, ahová az érintett begyűjtő és termelő tartozik.

Módosítás  42

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126a cikk – 2 bekezdés – c pont – bevezető mondat

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

c) ha az adott termelői szervezet által folytatott tárgyalás keretébe tartozó nyerstej teljes mennyisége nem haladja meg:

c) ha egy adott termelői szervezet tekintetében:

Módosítás  43

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126a cikk – 2 bekezdés – c pont – i alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

i) a teljes uniós termelés 3,5 %-át, és

i) az ilyen tárgyalások által érintett nyerstej mennyisége nem haladja meg a teljes uniós termelés 3,5 %-át, és

Módosítás  44

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126 a cikk – 2 bekezdés – c pont – ii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

ii) az adott termelői szervezet által folytatott tárgyalások által érintett tagállam teljes nemzeti termelésének 33 %-át, és

ii) az ilyen tárgyalások által érintett nyerstejnek bármely adott tagállamban termelt mennyisége nem haladja meg a tagállam össztermelésének 40 %-át, és

Módosítás  45

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126 a cikk – 2 bekezdés – c pont – iii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

iii) az adott termelői szervezet által folytatott tárgyalások által érintett valamennyi tagállam összesített nemzeti termelésének 33 %-át,

iii) az ilyen tárgyalások által érintett nyerstejnek bármely adott tagállamba szállított mennyisége nem haladja meg a tagállam össztermelésének 40 %-át,

Módosítás  46

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126 a cikk – 2 bekezdés – d pont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

d) ha az érintett termelők nem tagjai más termelői szervezetnek, amely szintén ilyen szerződésre irányuló tárgyalásokat folytat a nevükben, és

d) az érintett mezőgazdasági termelők nem tagjai más termelői szervezetnek, amely szintén ilyen szerződésekre irányuló tárgyalásokat folytat a nevükben. A tagállamok azonban kellően indokolt esetben eltérhetnek ettől a feltételtől, amennyiben két különálló termelői egység különböző földrajzi területen helyezkedik el, és

Módosítás  47

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126a cikk – 2 bekezdés – e pont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

e) ha a termelői szervezet értesíti azon tagállam vagy tagállamok illetékes hatóságait, amelyekben tevékenységet folytat.

e) a termelői szervezet értesíti a tárgyalások által érintett nyerstej mennyiségéről azon tagállam vagy tagállamok illetékes hatóságait, amelyekben tevékenységet folytat.

Módosítás  48

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126 a cikk – 2 a bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2a) A (2) bekezdés c) pontjának ii. és iii. alpontjától eltérve, azokban a tagállamokban, ahol a teljes éves nyerstejtermelés kevesebb, mint 500 000 tonna, sor kerülhet a termelői szervezet által folytatott tárgyalásra, amennyiben az ilyen tárgyalásokban az adott termelői szervezet által tárgyalásra bocsátott nyerstej teljes mennyisége nem haladja meg:

 

– bármely érintett tagállam teljes éves nemzeti termelésének 75%-át, és

 

– az összes érintett tagállam összesített nemzeti termelésének 75%-át.

Módosítás  49

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126 a cikk – 3 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) E cikk alkalmazásában a termelői szervezetekre történő bármely hivatkozást úgy kell tekinteni, mint amely a termelői szervezetek társulásaira is vonatkozik. Annak biztosításához, hogy ezek a társulások megfelelően nyomon követhetők legyenek, a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén szabályokat fogadhat el e társulások elismerésének feltételeire vonatkozóan.

(3) E cikk alkalmazásában a termelői szervezetekre történő bármely hivatkozást úgy kell tekinteni, mint amely a termelői szervezetek társulásaira is vonatkozik.

Módosítás  50

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 pont

1234/2007/EK rendelet

126 a cikk – 5 bekezdés – 1 albekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A (2) bekezdés c) pontjának ii. és iii. alpontjától eltérve a második albekezdésben említett versenyhatóság eseti alapon dönthet úgy – még akkor is, ha nem valósul meg a 33 %-os küszöb túllépése –, hogy a termelői szervezet nem folytathat tárgyalásokat, ha ezt a verseny fenntartása érdekében szükségesnek ítéli, vagy azért, hogy a tejfeldolgozást végző kis- és középvállalkozások ne kerüljenek hátrányos helyzetbe a területén.

(5) A (2) bekezdés c) pontjának i., ii. és iii. alpontjától eltérve a második albekezdésben említett versenyhatóság eseti alapon dönthet úgy – még akkor is, ha nem valósul meg a 3,5%-os vagy 40%-os küszöb túllépése –, hogy a termelői szervezetet érintő megállapodást vagy újra kell tárgyalni, vagy egyáltalán nem kerülhet erre sor, ha ezt a verseny súlyos torzulásának megelőzése érdekében szükségesnek ítéli, vagy azért, hogy a tejfeldolgozást végző kis- és középvállalkozások ne kerüljenek hátrányos helyzetbe a területén.

Módosítás  51

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 4 a pont (új)

1234/2007/EK rendelet

II rész – II cím – II fejezet – II b szakasz (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

4a. A II. rész II. címének II. fejezete a következő IIb. szakasszal egészül ki:

 

IIb. szakasz

 

Elismerés

 

126b. cikk

 

A tej- és tejtermékágazatban működő termelői és szakmaközi szervezetek elismerése

 

1. A tagállamok termelői szervezetként ismernek el a tej- és tejtermékágazatban minden olyan elismerést kérelmező jogi személyt vagy jogi személyek egyértelműen meghatározott részét, amely teljesíti az alábbi feltételeket:

 

a) megfelel a 122. cikk b) és c) pontjában meghatározott követelményeknek;

 

b) az érintett tagállam által meghatározott minimális számú taggal rendelkezik, és/vagy előállítja az illetékes tagállam által előírt minimális forgalomba hozható termelésmennyiséget;

 

c) elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy megfelelően végzi tevékenységét mind a ráfordított idő, mind a hatékonyság és a kínálat koncentrációja tekintetében;

 

d) alapszabálya összhangban áll az a), b) és c) pontok előírásaival.

 

2. Kérelem alapján a tagállamok elismerhetik a termelői szervezetek szövetségét, ha az érintett tagállam úgy véli, hogy az képes elvégezni egy elismert termelői szervezet minden tevékenységét, és megfelel az (1) bekezdésben előírt feltételeknek

 

3. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy egy olyan termelői szervezetet, amelyet a nemzeti jog alapján ... * előtt elismertek, és amely eleget tesz az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek, a 122. cikk (1) bekezdésének iiia. pontja értelmében el kell ismerni termelői szervezetnek.

 

4. A tagállamok:

 

a) a kérelem és valamennyi vonatkozó bizonyíték benyújtásától számítva három hónapon belül határoznak arról, hogy megadják-e az elismerést a termelői szervezet számára;

 

b) általuk meghatározott időközönként ellenőrzik, hogy a termelői szervezetek és szövetségek betartják-e e fejezet előírásait;

 

c) az e rendeletben előírt intézkedések be nem tartása vagy a végrehajtás során fellépő szabálytalanságok esetén kivetik az általuk meghatározott megfelelő büntetéseket az érintett szervezetekre, és adott esetben eldöntik, hogy vissza kell-e vonni az elismerést;

 

d) minden évben egyszer, legkésőbb március 1-ig tájékoztatják a Bizottságot arról, hogy hányszor adtak meg, utasítottak el vagy vontak vissza elismerést a megelőző évben.

 

5. A Bizottság a termelői szervezeteknek és ezek társulásainak elismerése tekintetében ezen cikkben megszabott feltételek végrehajtása érdekében részletes szabályokat előíró végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 196b. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

 

126c. cikk

 

A tej- és tejtermékágazatban működő ágazatközi szervezetek elismerése

 

1. A tagállamok azokat a tej- és tejtermékágazatban működő ágazatközi szervezeteket ismerhetik el, amelyek:

 

a) megfelelnek a 123. cikk (4) bekezdésében meghatározott követelményeknek;

 

b) az érintett terület egy vagy több régiójában folytatják tevékenységeiket;

 

c) a nyerstejtermelés, illetve a tejtermékek feldolgozásának vagy értékesítésének jelentős részéért felelősek;

 

d) nem maguk végzik a tejtermelést, illetve a tejtermékek feldolgozását vagy értékesítését.

 

2. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy egy olyan ágazatközi szervezetet, amelyet a nemzeti jog alapján …* előtt elismertek, és amely eleget tesz az e cikkben előírt feltételeknek, el kell ismerni ágazatközi szervezetnek.

 

3. Amennyiben élnek azzal a lehetőséggel, hogy az (1) bekezdés értelmében elismerjenek egy ágazatközi szervezetet, a tagállamok:

 

a) a kérelem és valamennyi vonatkozó bizonyíték benyújtásától számítva három hónapon belül határoznak az ágazatközi szervezet elismeréséről;

 

b) általuk meghatározott időközönként ellenőrzik, hogy az ágazatközi szervezetek megfelelnek-e az elismerésükre vonatkozó feltételeknek;

 

c) az e rendeletben előírt intézkedések be nem tartása vagy a végrehajtás során fellépő szabálytalanságok esetén kivetik az általuk meghatározott megfelelő büntetéseket az érintett szervezetekre, és adott esetben eldöntik, hogy vissza kell-e vonni az elismerést;

 

d) visszavonják az elismerést, amennyiben:

 

i) az elismerés tekintetében e cikkben meghatározott követelmények már nem teljesülnek;

 

ii) az ágazatközi szervezet szerepet vállal minden, a 177a. cikk (4) bekezdésében említett megállapodásban, döntésben és összehangolt magatartásban, bármely egyéb – a nemzeti törvényből következő – szankció alkalmazásának sérelme nélkül;

 

iii) az ágazatközi szervezet elmulaszt eleget tenni a 177a. cikk (2) bekezdésében említett értesítési kötelezettségnek;

 

e) minden évben egyszer, legkésőbb március 1-ig tájékoztatják a Bizottságot arról, hogy hányszor adtak meg, utasítottak el vagy vontak vissza elismerést a megelőző évben.

 

4. A Bizottság az ágazatközi szervezetek elismerése tekintetében ezen cikkben megszabott feltételek végrehajtása érdekében részletes szabályokat előíró végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 196b. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

 

126d. cikk

 

A termelő szervezetekre, valamint azok társulásaira vonatkozó célok és feladatok világos meghatározása, valamint az ilyen szervezetek fellépésének hatékonyságához való hozzájárulás érdekében a Bizottságot fel kell ruházni felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó hatáskörrel, összhangban a 196. cikkel, amely előírja:

 

a) azokat a feltételeket, amelyek mellett az illetékes hatóságok – nemzetközi termelői szervezetekre vagy azok társulásaira vonatkozó nemzetközi együttműködés esetében – adminisztratív segítséget nyújtanak, és

 

b) azokat a szabályokat, amelyek tárgya a 126a. cikk (2) bekezdésének c) pontjában említett százalékos értékektől való eltérés lehetősége, amely a nemzeti termelés szintjén hirtelen és előre nem látható módon bekövetkező változás esetében adható egy tagállamban a következő évre annak érdekében, hogy a termelői szervezetek fenntarthassák gazdasági tevékenységüket.

 

___________

 

* Kérjük, illessze be e rendelet hatálybalépésének napját

 

Módosítás  52

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 6 pont

1234/2007/EK rendelet

177a cikk – 4 bekezdés – a pont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) amelyek az Unión belül a piacok bármilyen formában történő felosztásához vezethetnek;

a) amelyek az Unión belül a piacok bármilyen formában történő felosztásához vagy az uniós belső piac megfelelő működésének megzavarásához vezethetnek;

Módosítás  53

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 7 pont

1234/2007/EK rendelet

179. cikk

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7) A 179. cikk helyébe a következő szöveg lép:

törölve

„179. cikk

Megállapodásokra és összehangolt magatartásokra vonatkozó végrehajtási hatáskörök

 

A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén elfogadhatja a 176a.–178. cikkhez kapcsolódó összes szükséges intézkedést.”

 

Módosítás  54

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 7 a pont (új)

1234/2007/EK rendelet

179 a cikk (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

7a. Az irányelv szövege a következő cikkel egészül ki:

 

„179a. cikkA tej- és tejtermék-ágazatbeli megállapodásokra és összehangolt magatartásokra vonatkozó végrehajtási hatáskörök

 

 

A Bizottság a 177a. cikkel összefüggő minden szükséges intézkedés tekintetében végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el.

 

E végrehajtási aktusokat a 196b. cikkben említett vizsgálati eljárással összhangban kell elfogadni.”.

Módosítás  55

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 e cikk – 1 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A nyerstejfeldolgozók havonta bejelentik az illetékes nemzeti hatóságnak a hozzájuk szállított nyerstej mennyiségét.

(1) Az első felvásárló bejelenti az illetékes nemzeti hatóságnak az általa átvett nyerstejszállítmányokat, havi bontásban részletes adatokat szolgáltatva a mennyiség, a jellemzők és az átlagos árak tekintetében annak érdekében, hogy pontosan lehessen értékelni a globális uniós tejtermelést és -ellátást, ezáltal javítva az átláthatóságot a teljes tejellátási láncban, az abban működő valamennyi szereplő javára.

Módosítás  56

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 e cikk – 2a bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2a) A tisztességes versenygyakorlatok védelme és a piactorzulás elkerülése érdekében az ilyen adatok kereskedelmi szempontból érzékeny természetét a nyilvánosságra hozatal előtt figyelembe veszik, és arra az e nyilatkozatok kézhezvételétől számított 45 napos határidőn belül nem kerülhet sor.

Módosítás  57

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) Ha valamely tagállam úgy dönt, hogy írásbeli szerződést kell kötni minden olyan esetben, amikor egy mezőgazdasági termelő egy nyerstejfeldolgozónak nyerstejet szállít, e szerződésnek teljesítenie kell a (2) bekezdésben megállapított feltételeket.

(1) Írásbeli szerződést kell kötni minden olyan esetben, amikor egy mezőgazdasági termelő egy nyerstejfeldolgozónak nyerstejet szállít. E szerződéseknek teljesíteniük kell a (2) bekezdésben megállapított feltételeket.

Módosítás  58

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Az első albekezdésben említett esetben az érintett tagállam arról is dönt, hogy ha a nyerstej szállítását egy vagy több begyűjtő végzi, a feleknek a szállítás minden szakaszára vonatkozóan kell ilyen szerződést kötniük. E célból a begyűjtő olyan vállalkozás, amely egy mezőgazdasági termelőtől vagy egy másik begyűjtőtől elszállítja a nyerstejet egy nyerstejfeldolgozóhoz vagy egy másik begyűjtőhöz, és a nyerstej tulajdonjoga minden esetben átszáll.

Ha a nyerstej szállítását egy vagy több begyűjtő végzi, akkor a tagállam dönti el, hogy a szállítás mely szakaszára vonatkozóan kell ilyen szerződést kötni. E célból a begyűjtő olyan vállalkozás, amely egy mezőgazdasági termelőtől vagy egy másik begyűjtőtől elszállítja a nyerstejet egy nyerstejfeldolgozóhoz vagy egy másik begyűjtőhöz, és a nyerstej tulajdonjoga minden esetben átszáll.

Módosítás  59

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 2 bekezdés – c pont – i alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

i) a szállított tejért fizetendő árat, amely:

i) a szállított tejért fizetendő árat, amelyet legalább egy évre rögzíteni kell, és amely:

Módosítás  60

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 2 bekezdés – c pont – i alpont – 1 a francia bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

– a szerződésben rögzített képlet felhasználásával számolt, és/vagy

Módosítás  61

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 2 bekezdés – c pont – i alpont – 2 francia bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

- csak a szerződésben megállapított tényezők alapján változik, amelyek különösen a piaci fejlemények piaci mutatókon alapuló változása, a szállított mennyiség és a szállított nyerstej minősége vagy összetétele;

- csak a szerződésben megállapított tényezők alapján változik, amelyek különösen a piaci helyzet változása, egyéb piaci mutatók, a szállított mennyiség és a szállított nyerstej minősége vagy összetétele, és/vagy

Módosítás  62

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 2 bekezdés – c pont – i alpont – 2 a francia bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

- adott mennyiségre határozható meg és minden további mennyiség esetében szabadon meghatározott és a szerződésben rögzített feltételekkel változhat.

Módosítás  63

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 2 bekezdés – c pont – ii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

ii) a szállítható és/vagy szállítandó mennyiséget és a szállítások ütemezését, és

ii) a szállítható és/vagy szállítandó nyerstej mennyiségét és e szállítások ütemezését

 

Módosítás  64

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 2 bekezdés – c pont – iii alpont

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

iii) a szerződés időtartamát, amely lehet meghatározatlan, felmondási záradékkal.

iii) a szerződés időtartamát, amely tartalmazhat meghatározatlan futamidőre, újratárgyalásra és felmondásra vonatkozó záradékot.

Módosítás  65

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 2 bekezdés – c pont – iii a alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iii a) a szerződés újratárgyalására vonatkozó szabályokat,

Módosítás  66

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 2 bekezdés – c pont – iii b alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iiib) a kifizetési időszakokra és az eljárásokra vonatkozó részleteket,

Módosítás  67

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 2 bekezdés – c pont – iii c alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iiic) a termékek elhozatalára vagy odaszállítására vonatkozó megállapodásokat,

Módosítás  68

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 2 bekezdés – c pont – iii d alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iiid) a termékjellemzőket,

Módosítás  69

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185f cikk – 2 bekezdés – c pont – iii e alpont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

iiie) a vis maior esetén alkalmazandó szabályokat.

Módosítás  70

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 3 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az (1) bekezdéstől eltérve nem kell szerződés kötését előírni akkor, ha a mezőgazdasági termelő a nyerstejet olyan nyerstejfeldolgozó szövetkezetnek szállítja, amelynek a tagja, és amennyiben annak alapszabálya a (2) bekezdés a), b) és c) pontjában megállapított rendelkezésekkel azonos hatású rendelkezéseket tartalmaz.

(3) Az (1) bekezdéstől eltérve nem kell szerződés kötését előírni akkor, ha a mezőgazdasági termelő a nyerstejet olyan nyerstejfeldolgozó szövetkezetnek szállítja, amelynek a tagja, és amennyiben annak alapszabálya vagy az erre vonatkozó, vagy ebből származó megállapodások a (2) bekezdés a), b) és c) pontjában megállapított rendelkezésekkel azonos hatású rendelkezéseket tartalmaznak.

Módosítás  71

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 4 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) A mezőgazdasági termelők, nyerstejbegyűjtők vagy – feldolgozók által kötött szállítási szerződések valamennyi eleméről, ideértve a (2) bekezdés c) pontjában említett elemeket is, a felek szabadon tárgyalhatnak.

(4) A mezőgazdasági termelők, nyerstejbegyűjtők vagy –feldolgozók által kötött szállítási szerződések valamennyi eleméről, ideértve a (2) bekezdés c) pontjában említett elemeket is, a felek szabadon tárgyalhatnak. A tagállamok azonban az ilyen szerződésekre – a szubszidiaritás elvének kellő figyelembe vétele mellett – minimális érvényességi időt írhatnak elő.

Módosítás  72

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 9 pont

1234/2007/EK rendelet

185 f cikk – 5 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén elfogadhatja az e cikk egységes alkalmazásához szükséges intézkedéseket.”

törölve

Módosítás  73

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 a cikk – -1 bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

- 1. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadása tekintetében a Bizottságra ruházott hatáskör gyakorlásának feltételeit e cikk határozza meg.

Módosítás  74

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196a cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A Bizottság határozatlan időre szóló felhatalmazást kap az e rendeletben említett felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására.

(1) A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadása tekintetében a Bizottságra ruházott hatáskör gyakorlásának feltételeit e cikk határozza meg.

 

1a. A 126a. cikk (126) bekezdésében és a 185e. cikk (2) bekezdésében említett felhatalmazást a Bizottság a …* -tól/-től számított ötéves időszakra kapja. A Bizottság legkésőbb ezen ötéves időszak lejárta előtt kilenc hónappal jelentést állít össze a felhatalmazások tekintetében. A felhatalmazás hallgatólagosan azonos időtartamra meghosszabbodik, amennyiben az egyes időtartamok vége előtt legkésőbb három hónappal az Európai Parlament, sem a Tanács nem emel kifogást e meghosszabbítás ellen.

 

____________

 

* HL: kérjük, illessze be e rendelet hatálybalépésének napját.

Módosítás  75

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196a cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

törölve

Módosítás  76

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 a cikk – 2 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja az (1) bekezdésben említett felhatalmazást.

törölve

A felhatalmazás visszavonásával kapcsolatos döntés meghozatala érdekében belső eljárást indító intézmény a végleges határozat meghozatala előtt ésszerű időn belül tájékoztatja a másik intézményt és a Bizottságot arról, hogy mely felhatalmazások visszavonásáról és milyen indokok alapján kíván határozni.

 

A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat haladéktalanul vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét. A határozatot ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

 

Módosítás  77

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 a cikk – 2 a bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2a) A 126a. cikkben és a 185e. cikk (2) bekezdésében említett felhatalmazást az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

Módosítás  78

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 a cikk – 2 b bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2b) A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

Módosítás  79

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 a cikk – 2 c bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2c) A 126. cikknek és a 185. cikk (2) bekezdésének megfelelően elfogadott bármely, felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor léphet hatályba, ha az Európai Parlament vagy a Tanács a nevezett jogi aktusról szóló értesítéstől számított két hónapos határidőn belül nem közli, hogy ellenzi azt, illetve akkor, ha a nevezett határidő lejárta előtt mind az Európai Parlament, mind a Tanács tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem kívánja azt ellenezni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez a határidő két hónappal meghosszabbítható.

Módosítás  80

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 a cikk – 3 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az Európai Parlament és a Tanács az értesítés napját követő két hónapos időtartamon belül kifogást emelhet a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ezen időtartam egy hónappal meghosszabbodik.

törölve

Ha az említett időtartam leteltéig sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt kifogást a felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen, azt ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és az a benne megállapított időpontban hatályba lép.

 

Ha az Európai Parlament és a Tanács egyaránt arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem kíván kifogást emelni, a felhatalmazáson alapuló jogi aktust az időtartam letelte előtt ki lehet hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és az az időtartam letelte előtt hatályba léphet.

 

Ha az Európai Parlament vagy a Tanács kifogást emel valamely felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen, az nem lép hatályba. A felhatalmazáson alapuló jogi aktus ellen kifogást emelő intézmény a kifogást megindokolja.

 

Módosítás  81

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196b. cikk

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Végrehajtási jogi aktusok

Bizottsági eljárás

Végrehajtási jogi aktusok e rendelet alapján történő elfogadásakor a Bizottság munkáját az e rendelet 195. cikkében említett bizottság, valamint a(z) [xxxx/éééé]/EU rendelet [5.] cikkében előírt eljárás segíti.”

1. A Bizottság munkáját a mezőgazdasági piacok közös szervezését igazgató bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet1 szerinti bizottságnak tekintendő.

 

___________

 

1 HL L 55., 2011.2.28., 13. o.

Módosítás  82

Rendeletre irányuló javaslat – módosító jogszabály

1 cikk – 10 pont

1234/2007/EK rendelet

196 b cikk – 2 bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

2. Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet1 5. cikkét kell alkalmazni.

 

____________

 

1 HL L 55, 2011. 28. 2, 13. o.

  • [1]  A Hivatalos Lapban még nem tették közzé.

INDOKOLÁS

Háttér

2007 és 2009 között rendkívüli fejleményekre került sor a tej- és tejtermékágazatban. Először az óceániai szélsőséges időjárási körülmények okoztak jelentős hanyatlást az ellátás terén, ez pedig az árak gyors és komoly emelkedéséhez vezetett. Ugyanakkor, miközben az ellátás világszerte kezdett visszaállni a rendes kerékvágásba és az árak elkezdtek visszaesni normál szintre, az ezt követő pénzügyi és gazdasági válság negatívan érintette az uniós tejtermelőket és súlyosbította az áringadozást. Először a nyersanyagárak emelkedése miatt számottevően megnövekedtek a takarmány- és egyéb termelési költségek, többek között az energiaköltségek. Ezt követően csökkent a kereslet az Unióban és világszerte, ami mellé az európai uniós termelés állandó szinten maradása is társult, és ez az uniós árak zuhanásához vezetett. A tejtermékek árának ez az hirtelen zuhanása nem tükröződött alacsonyabb tejtermékárakban a fogyasztók szintjén. E helyzet lelassította az árak normalizálódását és elmélyítette az alacsony felvásárlói áraknak a tejtermelőkre gyakorolt hatását.

A tejtermékek piacán kialakult nehéz helyzet ismeretében 2009 októberében létrejött a tejágazattal foglalkozó magas szintű szakértői csoport, hogy a tejkvóták 2015. évi megszűnésére tekintettel megvitassa a tej- és tejtermékágazatban szükséges közép- és hosszú távú intézkedéseket. Miközben tiszteletben tartja az állapotfelmérés eredményét, a tejágazattal foglalkozó magas szintű szakértői csoportnak olyan szabályozási keretet kell kidolgoznia, amely elősegítené a piac, illetve a termelők jövedelmének stabilizálását és fokozná az átláthatóságot.

A szakértői csoport szóbeli és írásbeli észrevételeket kapott a mezőgazdasági termelőket, a tejfeldolgozókat, a nagy- és a kiskereskedőket, valamint a fogyasztókat, tehát a tejipari ellátási lánc szereplőit képviselő fő európai csoportoktól. Továbbá a szakértői csoport hozzájárulásokat fogadott meghívott tudományos szakértők, harmadi országok képviselői, országos versenyhivatalok és európai bizottsági szolgálatok részéről. A tejágazat főszereplői 2010. március 26-án konferenciát tartottak, amely az ellátási lánc résztvevőinek széles köre számára tette lehetővé nézetei ismertetését. A szakértői csoport 2010. június 15-re készítette el jelentését, amely a tejágazaton belül a jelenlegi jelyzet elemzését és számos ajánlást tartalmazott.

A szakértői csoport megállapította, hogy a tejtermelő és -feldolgozó ágazatok az egyes tagállamokban jelentősen eltérnek. Emellett az egyes tagállamokon belül is nagy különbség van a piaci szereplők helyzetében és tevékenységi körönként is. Sok esetben alacsony a kínálat koncentrációja, aminek következtében az ellátási láncon belül nincs egyensúlyban a termelők és a tejüzemek tárgyalási pozíciója. Ez az egyensúlyhiány tisztességtelen kereskedelmi gyakorlathoz vezethet, különösképpen, hogy a termelők szállításkor gyakran nem tudják, hogy milyen árat kapnak a tejért, mert az árat a tejüzemek gyakran jóval később, az elért hozzáadott érték alapján állapítják meg, amelyet a termelők –hacsak nem szövetkezetről van szó – többnyire nem tudnak befolyásolni.

Másrészt a tejüzemek esetében nem mindig tervezik jól az egy időszakban szállítandó mennyiségeket. Még a tejipari szövetkezeteknél (amelyeket olyan mezőgazdasági termelők hoztak létre, akik egyben a feldolgozó létesítmények tulajdonosai is – ilyenekben dolgozzák fel az Unióban termelt nyerstej 58 %-át) is jellemző lehet, hogy a kínálatot nem a kereslethez igazítják: a mezőgazdasági termelőket kötelezik arra, hogy az összes általuk termelt tejet a szövetkezetbe szállítsák, és a szövetkezet köteles az összes tejet elfogadni.

Az egész ellátási láncban problémát jelent az ártranszmisszió, különösen ami a mezőgazdasági termelőknek fizetett árat illeti. Ezzel szemben 2009-ben a tejkínálat nem reagált az alacsonyabb keresletre. Sőt, néhány nagy tejtermelő tagállamban a termelők az alacsonyabb árakra válaszul az előző évinél többet termeltek.

Javaslatok

Szerződések

Nem gyakori, hogy a szállítás előtt a felek legalább az alapelemeket tartalmazó formális írásbeli szerződést kötnének. Ugyanakkor a kvóták felszámolása után ez növelhetné a tejágazati ellátási lánc szereplőinek tudatosságát, és erősíthetné azon felelősségüket, hogy a piac jelzéseit jobban figyelembe vegyék, javíthatná az ártranszmissziót, és a kínálatot a kereslethez igazíthatná, valamint segíthetne egyes tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok elkerülésében.

Mivel az uniós jog nem ír elő ilyen szerződéseket, a tagállamok saját szerződésjogi rendszerükön belül kötelezővé tehetik ezeknek a szerződéseknek az alkalmazását, feltéve, hogy egyidejűleg betartják az uniós jogszabályokat, és mindenekelőtt szem előtt tartják a belső piac és a közös piacszervezés megfelelő működését. Az e szerződésekre vonatkozó megfelelő minimumszabályok biztosítása érdekében uniós szinten meg kell határozni néhány, az említett szerződések alkalmazására vonatkozó alapfeltételt, amelyek vázolnák az általános kereteket, miközben megőrzik a rugalmasság magas fokát. Tagállami szinten a szerződéseknek önkéntes jellegűeknek kell maradniuk, noha minden termelőnek lehetősége kell legyen arra, hogy ha akarja, olyan szerződést kérjen, amely megfelel a javaslatban lefektetett minimális követelményeknek.

Mivel néhány tejipari szövetkezet alapszabálya, vagy az erre vonatkozó megállapodások tartalmazhatnak hasonló hatással járó szabályokat, az egyszerűség érdekében ezeket mentesíteni kell a szerződésre vonatkozó követelmény alól. Annak biztosításához, hogy ez a rendszer akkor is hatékonyan működjön, ha a tejet köztes szereplők gyűjtik össze a termelőktől és szállítják a feldolgozókhoz, indokolt azt ilyen esetben is ugyanúgy alkalmazni.

A termelők alkupozíciója

A termelés ésszerű fejlesztésének és így a tejtermelők megfelelő életszínvonalának biztosítása érdekében meg kell erősíteni tárgyalási pozíciójukat a feldolgozókkal szemben, aminek eredményeként az ellátási láncban meg kell valósulnia a hozzáadott érték méltányosabb eloszlásának. Ezért e közös agrárpolitikai célok megvalósítása érdekében az EUMSZ 42. cikkének és 43. cikke (2) bekezdésének megfelelően rendelkezni kell arról, hogy a tejtermelők alkotta termelői szervezetek vagy ezek társulásai – tagjaik összessége vagy azok egy része termelésének vonatkozásában – közös tárgyalásokat folytassanak a tejüzemekkel a szerződéses feltételekről, többek között az árról. A hatékony tejpiaci verseny fenntartása érdekében ezt a lehetőséget megfelelő számszerű korlátokhoz kell kötni. Ezért indokolt az ilyen termelői szervezeteknek az 1234/2007/EK rendelet 122. cikkének megfelelő elismerése is. A kiegyensúlyozott megközelítés érdekében a nemzeti versenyhivatalok beavatkozhatnak, ha úgy ítélik meg, hogy valamelyik termelői szervezet a tisztességes verseny kárára túlságosan túlzott erőfölénybe került, még akkor is, ha az adott termelői szervezet alkupozíciója nem haladja meg a javaslat által engedélyezett százalék szintjét. Ez különösen releváns a kis feldolgozók és kkv-k védelme érdekében.

Szakmaközi szervezetek

A szakmaközi szervezetek hasznosnak bizonyulhatnak az ellátási lánc szereplői közötti párbeszéd, valamint a legjobb gyakorlatok és a piaci átláthatóság előmozdítása terén. Ezeket a szabályokat a tej- és tejtermékágazatban is alkalmazni kell, azokkal a rendelkezésekkel együtt, amelyek versenyjogi szempontból tisztázzák e szervezetek helyzetét, miközben biztosítják, hogy azok nem torzítják a versenyt vagy a belső piacot, és nem befolyásolják a belső piac és a közös piacszervezés jó működését.

Ugyanakkor a tejágazat szakmaközi szervezeteire vonatkozó szabályoknak nem szabad olyan messzire nyúlniu, mint más ágazatokban (például a zöldség- és gyümölcságazatban).

Átláthatóság

Annak érdekében, hogy követni tudja a piaci fejleményeket, különösen a kvóták eltörlése utáni időszakban, a Bizottságnak megfelelő időben tájékoztatást kell kapnia a nyerstejszállítások mennyiségéről. Az 1234/2007/EK rendelet 192. cikke megteremti a tagállamok és a Bizottság közötti információcsere alapját. Mindazonáltal rendelkezni kell arról, hogy a feldolgozók rendszeresen továbbítsák a tagállamoknak ezeket az információkat, amelyeket aztán a Bizottság felé kell továbbítani elemzés céljából. Míg az ilyen adatok átadása rendkívül fontosnak bizonyul majd az EU tejtermelésének felbecslése szempontjából, mindig tiszteletben kell tartani ezen információ kereskedelmi szempontból kényes jellegét. A globális európai uniós tejtermelés és -ellátás elemzésének átfogó célja a tejtermék-ellátási lánc minden szereplőjének arra bátorítása kell, hogy legyen, hogy a piac jelzéseire reagáljanak, ami a lánc minden szereplőjének előnyére válik.

Összegzés

Az európai tejágazat nagy átalakuláson megy majd át a kvóták 2015-ös lejárta után. Az ágazat stabil jövőjének biztosítása érdekében a termelők alkupozícióját meg kell erősíteni. Remélhetőleg ez elérhető szerződések igénybevételével, és a termelőknek arra bátorításával, hogy szerveződjenek termelői szervezetekbe. Az átláthatóság és az uniós tejtermelésre vonatkozó átfogó adatelemzés javítása érdekében hozott intézkedéseknek messzire kell terjedniük, hogy felváltsák az ellátás menedzselése/irányítása által valamikor megvalósított viszonylagos stabilitást. Európának az olyan országokra kell figyelnie, mint például Svájc, amely 2009-ben eltörölte a kvótákat, az új rendszer potenciális hatásainak megértése, valamint a negatív következmények előzetes kivédése érdekében.

ELJÁRÁS

Cím

Az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a tej- és tejtermék-ágazati szerződéses kapcsolatok tekintetében történő módosítása

Hivatkozások

COM(2010)0728 – C7-0408/2010 – 2010/0362(COD)

Az Európai Parlamentnek történő benyújtás dátuma

8.12.2010

 

 

 

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

AGRI

13.12.2010

 

 

 

Előadó(k)

       A kijelölés dátuma

James Nicholson

1.12.2010

 

 

 

Vizsgálat a bizottságban

7.2.2011

15.3.2011

2.5.2011

 

Az elfogadás dátuma

27.6.2011

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

34

3

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

John Stuart Agnew, Liam Aylward, José Bové, Luis Manuel Capoulas Santos, Michel Dantin, Paolo De Castro, Albert Deß, Diane Dodds, Herbert Dorfmann, Iratxe García Pérez, Béla Glattfelder, Sergio Gutiérrez Prieto, Martin Häusling, Esther Herranz García, Peter Jahr, Elisabeth Jeggle, Jarosław Kalinowski, Elisabeth Köstinger, Agnès Le Brun, George Lyon, Gabriel Mato Adrover, Mariya Nedelcheva, James Nicholson, Georgios Papastamkos, Marit Paulsen, Britta Reimers, Czesław Adam Siekierski, Sergio Paolo Francesco Silvestris, Alyn Smith, Marc Tarabella, Janusz Wojciechowski

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok)

Luís Paulo Alves, Pilar Ayuso, Salvatore Caronna, Maria do Céu Patrão Neves, Dimitar Stoyanov

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok) (187. cikk (2) bekezdés)

Mara Bizzotto, Ioan Enciu, Oreste Rossi

Benyújtás dátuma

5.7.2011