SOOVITUS Nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu nimel 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu sõlmimise kohta

18.7.2011 - (05812/2011 – C7-0061/2011 – 2006/0263(NLE)) - ***

Rahvusvahelise kaubanduse komisjon
Raportöör: Vital Moreira

Menetlus : 2006/0263(NLE)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0280/2011
Esitatud tekstid :
A7-0280/2011
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT,

mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu nimel 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu sõlmimise kohta

(05812/2011 – C7-0061/2011 – 2006/0263(NLE))

(Nõusolek)

Euroopa Parlament,

 võttes arvesse nõukogu otsuse eelnõu (05812/2011);

 võttes arvesse 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu projekti (11964/2007);

 võttes arvesse nõusoleku taotlust, mille nõukogu esitas vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitele 192, 207 ja artikli 218 lõike 6 teise lõigu punktile a (C7-0061/2011);

 võttes arvesse kodukorra artiklit 81 ja artikli 90 lõiget 8;

 võttes arvesse rahvusvahelise kaubanduse komisjoni soovitust (A7-0280/2011),

1.        annab nõusoleku lepingu sõlmimiseks;

2.        kutsub komisjoni üles esitama Euroopa Parlamendi palvel käesoleva lepingu kohaldamise kohta mis tahes asjakohase teabe, nagu tegevuskavade ja programmide kohta, samuti lepingu alusel loodud organite otsused;

3.        palub komisjonil esitada Euroopa Parlamendile ja nõukogule lepingu kohaldamise viimasel aastal enne lepingu pikendamise teemaliste läbirääkimiste alustamist aruande lepingu rakendamise kohta, eelkõige võrreldes liidu oma metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse alaste õigusaktidega;

4.        teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule, komisjonile, liikmesriikide valitsustele ja parlamentidele ning Rahvusvahelisele Troopilise Puidu Organisatsioonile.

SELETUSKIRI

Ettepanek võtta vastu nõukogu otsus Euroopa Ühenduse nimel 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingule allakirjutamise ja selle ajutise kohaldamise kohta on uuesti konsulteerimine parlamendi poolt 2007. aastal käsitletud menetluse osas. 23. septembril 2008 võttis parlament vastu rahvusvahelise kaubanduse komisjoni esitatud resolutsiooni (P6_TA(2008)0454), milles selgitatakse parlamendi otsust mitte kiita heaks raporti projekti (A6-0313/2008) ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, mis käsitleb rahvusvahelise troopilise puidu lepingu (2006) sõlmimist (11964/2007 – C6 0326/2007 – 2006/0263(CNS)). Uue esildisega kinnitatakse parlamendi esialgsed nõudmised õiguse kohta anda lepingule nõusolek või lükata see tagasi, vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 207 ja artikli 218 lõike 6 punktile a.

2006. aasta rahvusvaheline troopilise puidu leping ja Rahvusvahelise Troopilise Puidu Organisatsioon

27. jaanuaril 2006 kiitis ÜRO kaubandus- ja arengukonverentsi egiidi all loodud läbirääkimiskonverents heaks 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu teksti. 2006. aasta lepinguga asendatakse pikendatud 1994. aasta rahvusvaheline troopilise puidu leping; vana lepingu kehtivusaeg lõpeb 2006. aasta lepingu jõustumisel. Kõik ELi liikmesriigid teatasid oma kavatsusest 2006. aasta lepingule alla kirjutada ja sobival viisil selle esialgsele täitmisele kaasa aidata.

Puittoodete tootjate ja tarbijate vahel 2006. aastal sõlmitud leping kujutab endast 10-aastast kokkulepet, mis vaadatakse läbi iga viie aasta tagant. 2006. aasta lepingu eesmärgid on muu hulgas edendada säästva majandamise teel saadud ja seaduslikest allikatest pärit troopilise puiduga rahvusvahelise kauplemise laiendamist ja mitmekesistamist ning edendada troopilist puitu tootvate metsade säästvat majandamist, luues maailma puidumajanduse kõikide asjakohaste aspektide osas kõiki liikmeid hõlmava tõhusa raamistiku konsulteerimiseks, rahvusvaheliseks koostööks ja poliitika väljatöötamiseks.

Lepingus määratakse kindlaks vahendid ja teed usaldusväärse litsentsisüsteemi tagamiseks, et turule jõuaksid üksnes seaduslikult toodetud puittooted[1], samuti määratakse kindlaks 1983. aastal rahvusvahelise troopilise puidu lepinguga loodud Rahvusvahelise Troopilise Puidu Organisatsiooni olemus ja toimimismehhanismid. Enam kui 80% troopilise puidu toodete tootjatest ja importijatest on organisatsiooni liikmed ning rahvusvahelise troopilise puidu lepingu lepinguosalised[2].

ELi täiendavad meetmed võitluses ebaseadusliku raie vastu

Eesmärgiga tegeleda illegaalse metsaraie kasvava probleemiga, viis EL 2003. aastal sisse metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse tegevuskava. Metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse tegevuskavas on sätestatud meetmed võitluseks ebaseadusliku raie vastu, samuti mitmepoolse partnerluse arendamiseks eesmärgiga tõsta teadlikkust ebaseadusliku raie negatiivsetest tagajärgedest. Metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse nurgakiviks ja väliseks tunnuseks on vabatahtlikud partnerluslepingud – kahepoolsed läbirääkimistejärgsed kokkulepped ELi ja üksikute puitu eksportivate riikide vahel. Vabatahtlike partnerluslepingute osalised kohustuvad edendama paremat majandamist ja jälgimismehhanisme kogu tarneahela ulatuses. Vabatahtlike partnerluslepingute raames viiakse sisse puidukontrolli mehhanismid, et teha kindlaks ELi eksporditava puidu seaduslikkus. Siiani on EL sõlminud vabatahtlikud partnerluslepingud Kameruni, Kongo (Brazzaville) ja Ghanaga[3]. Läbirääkimised on pooleli Kesk-Aafrika Vabariigi, Kongo Demokraatliku Vabariigi, Gaboni, Indoneesia, Libeeria, Malaisia ja Vietnamiga.

Euroopa Parlament ja nõukogu võtsid 20. oktoobril 2010. aastal vastu määruse (EL) nr 995/2010, milles sätestatakse puitu ja puittooteid turule laskvate ettevõtjate kohustused[4]. Määruses keelatakse ebaseaduslikult langetatud puidu ja sellisest puidust toodete toomine siseturule. Kauplejad peavad kogu tarneahela vältel olema võimelised tegema kindlaks turuosanikud või ettevõtjad, kes on puitu ja puittooteid tarninud ning vajadusel identifitseerima kauplejad, kellele nemad on puitu ja puittooteid tarninud. Lisaks kehtestatakse määruses nõuetekohane hoolsuse süsteem, mis nõuab esmakordselt puitu või puittooteid siseturule toovatelt ettevõtjatelt nõuetekohase hoolsuse süsteemi rakendamist, mis sisaldab kolme riskiohjega lahutamatult seotud elementi (ligipääs teabele, riskihinnang ja kindlakstehtud riskide vähendamine).

Sanktsioonide osas kehtestavad ELi liikmesriigid eeskirjad karistuste kohta asjaomase määruse sätete rikkumise eest ning võtavad vajalikud meetmed, et tagada nende rakendamine. Sanktsioonid peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad ning võivad hõlmata rahatrahve, mille suurus on proportsionaalne tekitatud keskkonnakahjuga, asjaomase puidu ja puittoodete väärtusega ja rikkumise tõttu saamata jäänud maksude ning põhjustatud majandusliku kahjuga; asjaomase puidu ja puittoodete konfiskeerimine; või kauplemisloa kohene peatamine.

Järeldus

Vastavalt OECD hinnangutele kaob igal aastal põlismetsa Kreeka pindalale vastavas ulatuses ning sellega kaasneb asendamatu bioloogilise mitmekesisuse kadu ja ülemaailmse kliimasoojenemise oht. Ehkki esimene rahvusvaheline troopilise puidu leping sõlmiti üle 20 aasta tagasi, on metsade üleekspluateerimine ja ebaseaduslik raie endiselt laialt levinud. Peaaegu pool kogu Amazonase ja Kongo jõgikonna piirkonnas, Kagu-Aasias ja Venemaal toimuvast raietegevusest on ebaseaduslik.

Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Liidu Komisjon toetavad 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingut, milles nende hinnangul käsitletakse kõige pakilisemaid teemasid puidutööstuses. Rahvusvahelise Troopilise Puidu Organisatsioon (ITTO) jätkab tööd selliste teemadega nagu metsade hävitamine ja ebaseaduslik raie, ent metsaõigusnormide täitmise järelevalve tõhustamiseks on võimalik veelgi enam ära teha, nagu näitavad eelnimetatud ELi poolt vastu võetud lisameetmed.

Vahepeal raportöör tervitab nimetatud lepingut ja teeb parlamendile ettepaneku anda sellele oma nõusolek.

Parlament ja käesolev ettepanek

Lissaboni lepingu jõustumisega on parlamendile antud suurenenud õigused seoses rahvusvahelise kaubanduse kokkulepetega. Euroopa Parlamendi ja komisjoni vaheliste suhete raamkokkuleppe punkt 19[5] sätestab, et ,,Rahvusvaheliste lepingute, sealhulgas kaubanduskokkulepete puhul edastab komisjon Euroopa Parlamendile aegsasti selget teavet nii lepingute ettevalmistusetapis kui ka rahvusvaheliste läbirääkimiste jooksul ja nende lõpetamisel. Teave hõlmab läbirääkimisdirektiivide eelnõusid, vastu võetud läbirääkimisdirektiive, järgnevate läbirääkimiste käiku ja läbirääkimiste lõpetamist.” Eespool esitatud teave ,,esitatakse Euroopa Parlamendile piisava ajavaruga, et võimaldada tal asjakohastel puhkudel oma seisukohta avaldada ning et võimaldada komisjonil võtta võimalikult suures ulatuses arvesse Euroopa Parlamendi seisukohti.” ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikes 10 märgitakse: ,,Euroopa Parlamenti teavitatakse viivitamata ja täielikult kõigil menetluse etappidel”. Nimetatud sätet tuleb seetõttu rakendada täiel määral, nii nagu parlament on seda nõudnud oma 9. veebruari 2010. aasta resolutsiooni (Euroopa Parlamendi ja komisjoni vahelise läbivaadatud raamkokkuleppe kohta) lõike 3 punktis h.

Euroopa Komisjon teavitab regulaarselt Euroopa Parlamenti 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu rakendamisest. Seejuures kontrollib komisjon rahvusvahelise troopilise puidu lepingu rakendamist, võrreldes seda ELi oma metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse alaste õigusaktidega.

Kooskõlas Euroopa Parlamendi 24. septembri 2008. aasta õigusloomega seotud resolutsiooniga[6] tuletab raportöör meelde, et 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu läbivaatamiseks läbirääkimiste mandaati koostades peaks komisjon tegema ettepaneku olemasoleva teksti läbivaatamiseks, seades troopiliste metsade kaitse ja säästva majandamise ning degradeerunud metsamaa taastamise lepingu keskmesse, rõhutades hariduse ja teabepoliitika tähtsust riikides, mida mõjutab metsade hävitamise probleem, et tõsta üldsuse teadlikkust puiduressursside kuritarvitamise negatiivsetest tagajärgedest. Troopilise puiduga kauplemist tuleks lubada ainult nimetatud eelnevate eesmärkidega kokkusobivas ulatuses. Eelkõige tuleks 2006. aasta rahvusvahelise troopilise puidu lepingu läbivaatamise mandaadiga teha ettepanek luua rahvusvahelise troopilise puidu nõukogus hääletusmehhanism, mis selgelt soosib troopiliste metsade säilitamist ja säästvat kasutamist.

  • [1]          http://www.itto.int/about_itto/
  • [2]          http://www.itto.int/about_itto/
  • [3]      A. Attah/F. Ioras/I.V. Abrudan/ J. Ratnasingam: „The Voluntary Partnership Agreement: the Ghanaian and Malaysian experience”, International Forestry Review, kd 11, nr 3, lk 311-319; Chris Beeko / Camilla Adelle: The Implementation Of The EU’s Voluntary Partnership Agreement Initiative To Combat Illegal Logging: Reflections From The Supply Side”, Studia Diplomatica, kd LXII: 2009, nr 4, lk 173.
  • [4]          ELT L 295, 12.11.2010, lk 23.
  • [5]        ELT C 117 E, 18.5.2006, lk 123.
  • [6]  P6_TA-PROV(2008)0453

PARLAMENDIKOMISJONIS TOIMUNUD LÕPPHÄÄLETUSE TULEMUS

Vastuvõtmise kuupäev

13.7.2011

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

25

0

1

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

William (The Earl of) Dartmouth, Laima Liucija Andrikienė, Kader Arif, David Campbell Bannerman, Daniel Caspary, Marielle De Sarnez, Christofer Fjellner, Metin Kazak, David Martin, Vital Moreira, Paul Murphy, Cristiana Muscardini, Franck Proust, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Niccolò Rinaldi, Helmut Scholz, Peter Šťastný, Keith Taylor, Paweł Zalewski

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Josefa Andrés Barea, George Sabin Cutaş, Norbert Glante, Syed Kamall, Elisabeth Köstinger

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed (kodukorra art 187 lg 2)

Rosa Estaràs Ferragut, Vicky Ford