DOPORUČENÍ k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Mezinárodní dohody o kakau z roku 2010
1. 2. 2012 - (09771/2011 – C7‑ 0206/2011– 2010/0343(NLE)) - ***
Výbor pro mezinárodní obchod
Zpravodaj: Vital Moreira
NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU
k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Mezinárodní dohody o kakau z roku 2010
(09771/2011 – C7‑ 0206/2011– 2010/0343(NLE))
(Souhlas)
Evropský parlament,
– s ohledem na návrh rozhodnutí Rady (09771/2011),
– s ohledem na návrh Mezinárodní dohody o kakau z roku 2010 (08134/2011),
– s ohledem na žádost o udělení souhlasu, kterou předložila Rada v souladu s čl. 207 odst. 3 a 4 a čl. 218 odst. 6 druhým pododstavcem písm. a) bodem v) Smlouvy o fungování Evropské unie (C7-0206/2011),
– s ohledem na článek 81 a čl. 90 odst. 7 jednacího řádu,
– s ohledem na doporučení Výboru pro mezinárodní obchod (A7-0024/2012),
1. souhlasí s uzavřením Dohody;
2. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Komisi, vládám a parlamentům členských států.
VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ
Úvod
Mezinárodní dohoda o kakau z roku 2010[1] nahradí stávající dohodu, jíž je EU smluvní stranou[2]. Nová dohoda si klade několik cílů: podpořit mezinárodní spolupráci v oblasti světového kakaového hospodářství, poskytnout vhodný rámec pro diskusi o všech otázkách týkajících se kakaa mezi vládami a se soukromým sektorem, přispět k posílení vnitrostátního kakaového hospodářství členských zemí, snažit se o získání spravedlivých cen, z nichž v hodnotovém kakaovém řetězci vyplynou spravedlivé příjmy pro producenty a spotřebitele, podpořit udržitelné kakaové hospodářství po stránce hospodářské, sociální a po stránce životního prostředí, podporovat transparentnost světového hospodaření s kakaem pomocí sběru, analýzy a zveřejňování odpovídajících statistik a provádění vhodných studií, usilovat o odstranění překážek obchodu, posílit a podpořit spotřebu čokolády a výrobků z kakaa a vyzvat členy, aby podpořili kvalitu kakaa.
Dohoda se obecně vyznačuje úsilím vnést větší transparentnost a udržitelnost do odvětví, na němž závisí 50 milionů domácností po celém světě[3]. Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO), jež byla založena v roce 1973 a která sídlí v Londýně, ve Spojeném království, zajišťuje provádění ustanovení této dohody a dbá na její dodržování. Všechny strany této dohody jsou členy ICCO.
Mezinárodní dohoda o kakau z roku 2010 je otevřena k podpisu a k uložení listin o přijetí, uzavření a ratifikaci do 30. září 2012. Proto je nezbytné, aby EU dokončila proces ratifikace v souladu s požadavky Lisabonské smlouvy ještě před tímto datem.
Od té doby, co je prováděna Lisabonská smlouva, podléhají všechny dohody zahrnující oblasti, na něž se vztahuje řádný legislativní postup, schválení Evropským parlamentem. Sem spadá i společná obchodní politika EU a dohoda o kakau z roku 2010 je její součástí. Z toho vyplývá, že Parlament musí dohodu o kakau z roku 2010 schválit dříve, než bude uzavřena. Schválení Parlamentem je formální záležitostí, po němž následuje podepsání dohody Radou EU, na něž navazuje formální uzavření dohody Radou.
Dohoda o kakau z roku 2010 byla podepsána EU dne 10. června 2011 a je prozatímně uplatňována od téhož data. Do konce října 2011 podepsali Dohodu o kakau z roku 2010 také tři největší vývozci kakaa (Pobřeží slonoviny, Ghana a Indonésie) a Švýcarsko.
Mezinárodní dohoda o kakau z roku 2010
Dne 25. června 2010 bylo na konferenci OSN o kakau[4], jíž se zúčastnili přední světoví producenti a spotřebitelé kakaa, přijato rozhodnutí o Mezinárodní dohodě o kakau z roku 2010, která nahradí dohodu z roku 2001. Nová dohoda bude použitelná po dobu 10 let a její platnost lze dvakrát prodloužit vždy o další dva roky.
Dohoda z roku 2010 si klade za cíl vytvořit podmínky pro spravedlivější a udržitelnější celosvětový obchod s kakaem posílením mezinárodní spolupráce mezi producenty a spotřebiteli v rámci ICCO. Dohoda zabezpečí účinnější a otevřenější správní strukturu organizace ICCO, jejíž členské země v současné době představují téměř 85 % světové produkce kakaa a více než 60 % světové spotřeby tohoto produktu. Podíl hlasů je v Mezinárodní radě pro kakao, která je nejvyšším správním orgánem ICCO, totožný pro členy-vývozce i členy-dovozce. Hlasovací váha je úměrná průměrnému objemu vývozu a dovozu kakaa v předchozích třech kakaových letech. EU je jedinou smluvní stranou, která má mezi dovážejícími členy nadpoloviční většinu hlasů.
Díky tomu, že dohoda z roku 2010 posílí úlohu ICCO v oblasti shromažďování, zpracovávání a rozesílání údajů, přispěje k lepší transparentnosti trhu a ke spolupráci ICCO s odvětvím průmyslu a s nevládními organizacemi. Dohoda posiluje mandát ICCO pro projekty, jejichž cílem je zvýšit kapacitu vnitrostátních hospodářství v oblasti kakaa a jejich schopnosti reagovat na rozvíjející se poptávku. Nová dohoda stanovuje pro udržitelné hospodářství v oblasti kakaa jasné cíle, neboť vychází z přesvědčení, že ekonomická životaschopnost a sociální odpovědnost i odpovědnost vůči životnímu prostředí je důležitá ve všech stádiích hodnotového řetězce. Uznává, že je nezbytné zajistit spravedlivé ceny kakaa a přiměřenou návratnost a rovněž podporovat kvalitu kakaa a vyvinout postupy týkající se bezpečnosti potravin.
Produkce kakaa a jeho globální dodavatelský řetězec
Kakaové plody jsou pro rozvíjející se, zpracovatelské a spotřebitelské země zdrojem příjmů. Jsou pěstovány na více než 8 milionech hektarech tropické půdy ve 40 zemích, odkud putují dlouhým a komplexním dodavatelským řetězcem od producentů přes obchodníky, vývozce, zpracovatele, výrobce čokolády a maloobchodní prodejce až ke spotřebitelům.
Největším pěstitelem kakaa je Afrika, která zabezpečuje 70 % světové produkce, přičemž hlavními producenty jsou především Pobřeží slonoviny a Ghana. Latinská Amerika, Asie a Oceánie produkují každá jednotlivě 13 % z celkové úrody kakaových plodů[5]. EU dováží více než 80 % kakaa ze západní Afriky. Evropský čokoládový průmysl je největším na světě.
Více než 90 % světové produkce kakaa pěstuje 5,5 milionů drobných zemědělců[6] a dalších 14 milionů zemědělských pracovníků jsou na této produkci[7] přímo závislí. V pěstování kakaa je velmi rozšířeným jevem chudoba, zastaralé způsoby obhospodařování a využívání dětské práce. EU vzhledem ke svému postavení předního světového dovozce a spotřebitele kakaa a ke skutečnosti, že je domovem hlavních zpracovatelů a výrobců čokolády, nese velký díl odpovědnosti za zvýšení udržitelnosti odvětví kakaa[8].
Znepokojení nad využíváním dětské práce
Jedna z mnohých otázek, na niž poukázali poslanci Evropského parlamentu při posuzování této dohody, byla otázka využívání dětské práce na kakaových plantážích. Získávání kakaových bobů je náročnou činností, neboť při strojovém otevírání kakaových tobolek dochází často k jejich poškození. Podle několika zpráv je zřejmé, že pěstitelé kakaa i nadále využívají dětskou práci na kakaových plantážích. Ačkoli je velká část dětské práce odváděna v rámci rodiny, je tato situace znepokojující. Tento problém týkající se nejhorších forem dětské práce je třeba naléhavě řešit.
Výbor pro mezinárodní obchod uspořádal v této souvislosti dne 16. března 2011 v Evropském parlamentu slyšení se zástupci Mezinárodní organizace práce (MOP), ICCO a Světové organizace sdružující výrobce čokolády. Účastníci se obecně shodli na tom, že cíle Dohody o kakau z roku 2010 jsou v souladu se zásadami MOP a že při řešení problému dětské práce lze vycházet z článků 42 a 43 této dohody.
Dětská práce je pro poslance Evropského parlamentu důvodem k velkému znepokojení. Toto znepokojení nad využíváním dětské práce obecně a konkrétně pak nad využíváním a obchodováním s dětmi v odvětví kakaa vyjádřili v mnoha usneseních a otázkách určených Komisi, v nichž volali po zákazu dětské práce v oblasti obchodu a po případném zavedení označování produktů informativním štítkem „vyrobeno bez dětské práce“[9].
Zpravodaj soudí, že problém dětské práce na kakaových plantážích si zaslouží, aby k němu Výbor pro mezinárodní obchod přijal samostatné usnesení, jež by bylo přijato spolu s touto zprávou, a zvýšit tak o této problematice povědomí.
Závěr
Zpravodaj je pevně přesvědčen o tom, že Mezinárodní dohoda o kakau z roku 2010 bude mít na všechny subjekty působící v oblasti hospodaření s kakaem pozitivní dopad a doufá, že drobným zemědělcům a jejich společenstvím přinese hmatatelný a dlouhodobý prospěch. Proto zpravodaj doporučuje, aby Parlament udělil k uzavření této dohody souhlas.
- [1] http://www.icco.org/pdf/agree10english.pdf
- [2] Dřívější mezinárodní dohody o kakau pocházejí z let 1972, 1975, 1980, 1986, 1993 a 2001.
- [3] Údaje ICCO a světové organizace sdružující výrobce čokolády World Cocoa Foundation.
- [4] Konference se konala pod záštitou Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
- [5] Budoucnost světového kakaového hospodářství: Rozkvět a útlum? Dr. Jean-Marc Anga, ICCO (http://www.icco.org/pdf/Boom_and_Bust.pdf).
- [6] Kakao je ve velkém pěstováno v Brazílii, Ekvádoru, Indonésii a Malajsii.
- [7] Odhady World Cocoa Foundation a Tropical Commodity Coalition, ukazatel produkce kakaa ze rok 2010 (http://www.koffiecoalitie.nl/tcc/content/download/416/2948/file/TCC_COCOA_Barometer%202010%20(final).pdf).
- [8] EU podle údajů ICCO rozemele a spotřebuje kolem 40 % světové produkce kakaových bobů.
- [9] Přijaté texty, P6_TA(2005)0272.
VÝSLEDEK KONEČNÉHO HLASOVÁNÍ VE VÝBORU
Datum přijetí |
26.1.2012 |
|
|
|
|
Výsledek konečného hlasování |
+: –: 0: |
28 0 0 |
|||
Členové přítomní při konečném hlasování |
William (The Earl of) Dartmouth, Laima Liucija Andrikienė, María Auxiliadora Correa Zamora, Marielle De Sarnez, Christofer Fjellner, Carmen Fraga Estévez, Yannick Jadot, Metin Kazak, Bernd Lange, Emilio Menéndez del Valle, Vital Moreira, Paul Murphy, Cristiana Muscardini, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Niccolò Rinaldi, Helmut Scholz, Peter Šťastný, Gianluca Susta, Keith Taylor, Jan Zahradil, Paweł Zalewski |
||||
Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování |
Amelia Andersdotter, José Bové, George Sabin Cutaş, Mário David, Syed Kamall, Silvana Koch-Mehrin, Inese Vaidere, Pablo Zalba Bidegain |
||||
Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování |
Véronique De Keyser, Jutta Haug, Pier Antonio Panzeri, Traian Ungureanu |
||||