PRANEŠIMAS dėl siūlomos Ilianos Ivanovos kandidatūros į Audito Rūmų narius
5.6.2012 - (C7‑0111/2012 – 2012/0803(NLE))
Biudžeto kontrolės komitetas
Pranešėja: Inés Ayala Sender
PASIŪLYMAS DĖL EUROPOS PARLAMENTO SPRENDIMO
dėl siūlomos Ilianos Ivanovos kandidatūros į Audito Rūmų narius
(C7‑0111/2012 – 2012/0803(NLE))
(Konsultavimosi procedūra)
Europos Parlamentas,
– atsižvelgdamas į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 286 straipsnio 2 dalį, pagal kurią Taryba kreipėsi į Parlamentą dėl konsultacijos (C7-0111/2012),
– atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 108 straipsnį,
– atsižvelgdamas į Biudžeto kontrolės komiteto pranešimą (A7-0188/2012),
A. kadangi Europos Parlamento Biudžeto kontrolės komitetas įvertino siūlomos kandidatės kvalifikaciją, visų pirma atsižvelgdamas į Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 286 straipsnio 1 dalyje nustatytus reikalavimus;
B. kadangi per 2012 m. birželio 4 d. Biudžeto kontrolės komiteto posėdį buvo surengtas kandidatės, kurią Taryba siūlo skirti Audito Rūmų nare, klausymas;
1. teikia teigiamą nuomonę dėl Tarybos pasiūlymo skirti Ilianą Ivanovą Audito Rūmų nare;
2. paveda Pirmininkui perduoti šį sprendimą Tarybai ir susipažinti – Audito Rūmams bei kitoms Europos Sąjungos institucijoms ir valstybių narių audito institucijoms.
(1) PRIEDAS. ILIANOS IVANOVOS GYVENIMO APRAŠYMAS
Gimė 1975 m. Stara Zagoroje (Bulgarija).
Išsilavinimas
2004 m.: tarptautinio valdymo, ypač daug dėmesio skiriant finansams ir vystymuisi, magistro laipsnis, įgytas Tunderberdo Garvinų tarptautinio valdymo mokykloje (angl. Thunderbird, The Garvin School of International Management) (Finiksas, Arizonos valstijoje, JAV), kurią baigė su pagyrimu; „Betta Gamma Sigma“ garbės draugijos narė.
1999 m.: tarptautinių ekonominių santykių magistro laipsnis, įgytas Varnos ekonomikos universitete (Bulgarija).
1998 m.: tarptautinių ekonominių santykių bakalauro laipsnis, įgytas Varnos ekonomikos universitete (Bulgarija).
Darbo ir politinė patirtis
Nuo 2009 m.: Europos Parlamento narė: Biudžeto kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoja, Specialiojo finansų, ekonomikos ir socialinės krizės komiteto pirmininko pavaduotoja, delegacijos ryšiams su Kinija pirmininko pavaduotoja, Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto narė, Ekonomikos ir pinigų politikos komiteto pavaduojanti narė.
Biudžeto kontrolės komiteto pranešėja, rengianti šiuos dokumentus: 2010 m. Europos investicijų banko (EIB) metinę ataskaitą; Reglamentą dėl programos „Hercule III“, skirtos Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos srities veiklai skatinti; Reglamentą dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos; nuomonę dėl naujoviškų finansinių priemonių pagal kitą daugiametę programą; Europos Sąjungos biudžeto įsipareigojimų, susijusių su Europos finansinės padėties stabilizavimo priemone (EFSM) ir Europos stabilumo mechanizmu (ESM), ir Europos Parlamento dalyvavimo įgyvendinant biudžeto kontrolę tyrimą; tyrimą „Finansinė parama Bulgarijos ir Rumunijos pasirengimui narystei. Ko galima pasimokyti rengiantis būsimiesiems plėtros etapams?“.
2007–2009 m.: Sofijos savivaldybė. Savivaldybės tarybos narė, Biudžeto ir finansų, Europos fondų ir Aplinkos komitetų narė.
2006 m.: bendrovė „Ericsson JAV“ (Dalasas, Teksaso valstija). Sutartis sudaranti auditorė. Teikė konsultacijas vykdant bendrovės „Ericsson“ apskaitos sistemų restruktūrizaciją, susijusią su JAV teisės aktu „Sarbanes-Oxeley“; remdamasi kompiuterinio modeliavimo metodu vadovavo įvairių projektų finansų kontrolei.
2006 m.: komercinė grupė „Clayton“ (Dalasas, Teksaso valstija). Vyresnioji konsultantė komercinio nekilnojamojo turto klausimais. Konsultavo komercinius skolintojus draudimo rizikos, išsamaus patikrinimo, paskolų peržiūros klausimais, rengė su nuoma susijusios informacijos santraukas, atliko nuomos duomenų bazių auditą.
2005–2006 m.: bankas „Bank of America“ (anksčiau – bankas „Countrywide Home Loans“) (Dalasas, Teksaso valstija). Vyresnioji finansų analitikė. Rengė ataskaitas grupės „Specialty Lending“, kurios darbas susijęs su padidintos rizikos skolinimu, srities pardavimų vadovams ir hipotekų tarpininkams, kūrė ir valdė rizikos valdymo atskaitomybės duomenų bazes ACCESS.
2005 m.: bankas „BSB Capital/Beal Bank“ (Dalasas, Teksaso valstija). Investicijų analitikė. Kūrė ir rekomendavo kiekybinius sandorių rizikos ir pelningumo profilio vertinimo modelius, rengė komercinio nekilnojamojo turto investicijų, orlaivių, gamybos įrenginių vertinimo analizes, kūrė ir reklamavo naujus kreditų produktus, teikė pasiūlymus dėl kapitalo struktūrų finansavimo.
2004 m.: bendrovė „Total Systems Acquiring Solutions“ (Finiksas, Arizonos valstija) (anksčiau – bendrovė „Vital Processing Services – VISA and Total Systems JV“). Verslo plėtros ekspertė. Buvo atsakinga už bendrovių jungimo ir įsigijimo galimybių analizę, apdorodama duomenis ir sudarydama kompiuterinius modelius vertino klientų finansinės veiklos rezultatus, kūrė kainų nustatymo strategijas ir atliko nuokrypio analizes, rekomendavo steigti partnerystes ir reorganizuoti bendrovės pagrindinių sąskaitų grupę.
1999–2002 m.: Bulgarijos Žemės ūkio ir maisto ministerija. Tarptautinių finansinių institucijų koordinatorė. Buvo atsakinga už ministerijos ryšių su Pasaulio banku, Tarptautiniu valiutos fondu ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB) valdymą: prižiūrėjo ir baigė daugumą projektų, susijusių su žemės ūkiui skirtomis koregavimo paskolomis ASAL I ir ASAL II (angl. Agriculture Sector Adjustment Loan – žemės ūkio sektoriaus koregavimo paskola), su pagalbos šaliai strategija, taip pat Žemės ūkio ir maisto ministerijos vardu rengė įgyvendinimo baigimo ataskaitas, kurios sudarė dalį Pasaulio banko koregavimo paskolų stebėsenos procedūrų, rengė tarptautinius susitarimus, pagal kuriuos sudaromos palankesnės sąlygos Bulgarijos ir atitinkamų šalių prekybai veterinarijos ir fitosanitarijos kontrolės srityse, ir dalyvavo derybose dėl jų.
(2) PRIEDAS. ILIANOS IVANOVOS ATSAKYMAI Į KLAUSIMUS
Darbo patirtis
1. Nurodykite svarbiausius savo darbo patirties viešųjų finansų, valdymo ar valdymo audito srityse aspektus.
Turiu 12 metų darbo ir politinę patirtį, viešajame bei privačiajame sektoriuose ėjau įvairias pareigas, susijusias su valdymu, auditu ir atskaitomybe.
Nuo pat karjeros pradžios didžiausią dėmesį skyriau finansų valdymo ir atskaitomybės klausimams. Iš pradžių 3 metus Bulgarijos žemės ūkio ir maisto ministerijoje buvau atsakinga už veiklą, susijusią su tarptautinėmis finansinėmis institucijomis. Nuo 1999 m. buvau tarptautinių finansinių institucijų koordinatorė ir mano pagrindinė atsakomybė buvo ministerijos ryšių su Pasaulio banku, Tarptautiniu valiutos fondu ir ERPB valdymas. Be šios veiklos ministerijoje taip pat vadovavau rengiant tarptautinius susitarimus, pagal kuriuos buvo palengvinta Bulgarijos ir atitinkamų šalių prekyba veterinarijos ir fitosanitarijos kontrolės srityse, ir dėl jų derantis. Dalyvavau derybose dėl daugybės projektų, susijusių su parama šalies mokėjimų balansui naudojant žemės ūkio koregavimo paskolas (ASAL I ir ASAL II), kurios sudarė 125 mln. JAV dolerių, bei tuos projektus užbaigiant. Kitos mano atsakomybės sritys, inter alia, buvo stebėti Bulgarijos vyriausybės įsipareigojimų, susijusių su keletu žemės ūkio sektoriaus sričių, vykdymą, stebėti pažangą ir laimėjimus taikant priemonių matricą, teikti ataskaitas apie tobulintinas rizikos sritis ir rekomenduoti veiksmus, kurių reikėtų imtis. Kaip dalį Pasaulio banko stebėjimo procedūrų, susijusių su koregavimo paskolomis, vadovaudamasi gero finansų valdymo principais, Žemės ūkio ir maisto ministerijos vardu parengiau didelę dalį įgyvendinimo baigimo ataskaitų, kuriose buvo vertinamas projektų veiksmingumas, jų tvarumas ir atitiktis teisinėms bei reguliavimo sistemoms, taip pat Pasaulio banko vykdomai politikai. Ši procedūra, už kurią pirmiausia buvau atsakinga Žemės ūkio ir maisto ministerijoje, buvo laikoma projekto auditu, susijusiu su vidaus reikalavimų laikymosi ir veiklos klausimais. Svarbi įgyvendinimo baigimo ataskaitų dalis – skyrius, kuriame pateikiama vertinimo analizė ir nurodoma, ko galima pasimokyti iš kiekvieno projekto.
Tunderberdo Garvinų tarptautinio valdymo mokykloje (Finiksas, Arizonos valstija, JAV) su pagyrimu įgijusi antrąjį tarptautinio valdymo ir finansų magistro laipsnį savo profesinę karjerą tęsiau JAV privačiajame sektoriuje, bankininkystės ir finansų srityje.
Savo profesinę patirtį plėtojau pagrindinėse bankininkystės ir finansų įstaigose. Būdama verslo plėtros specialistė, elektroninių sandorių sudarymo bendrovėje „Total Systems Acquiring Solutions“ (Finiksas, Arizonos valstija), kuri tvirtina, fiksuoja, taip pat derina ir sudaro elektroninius sandorius, buvau atsakinga už klientų finansinės veiklos analizę ir atskaitomybę. Remdamasi atliktomis finansų analizėmis ir atlikdama nuokrypio analizes kūriau kainų nustatymo strategijas ir rekomendavau steigti galimas partnerystes, jungti ir įsigyti bendroves.
Savo analitinius ir atskaitomybės įgūdžius tobulinau būdama vieno iš pagrindinių privačių Dalaso (Teksaso valstija) bankų – banko „Beal Bank“ – investicijų analitikė. Mano pagrindinės atsakomybės sritys buvo kurti kiekybinius kompiuterinius modelius, skirtus sandorių rizikos ir pelningumo profiliui įvertinti, atlikti skirtingų komercinio nekilnojamojo turto investicijų vertinimo analizes gilinantis į jų pelno ir nuostolio ataskaitas, balansą, grynųjų pinigų srautų ataskaitas, kreditą ir kapitalo struktūras, vertinti galimų paskolų riziką remiantis anksčiau nustatytais rodiklių ir kriterijų tikslais ir toliau kurti bei skatinti naujus kredito produktus ir finansavimui skirtas kapitalo struktūras.
Savo, kaip finansų srities konsultantės, karjerą vėliau tęsiau dirbdama vyresniąja finansų analitike banko „Bank of America“ grupėje „Specialty Lending“, kurios veikla susijusi su padidintos rizikos skolinimu – joje buvau atsakinga už rizikos valdymo atskaitomybę srities pardavimų vadovams ir hipotekų brokeriams. Vėliau dirbau konsultante draudimo rizikos, išsamaus patikrinimo, paskolų apžvalgos, su nuoma susijusių duomenų bazių audito ir vadovavimo patikrinimams vietoje klausimais.
2006 m. tapau sutarčių sudarytoja: bendrovės „Ericsson“ skyriuje JAV dirbau vidaus kontroliere ir atlikau bendrovės „Ericsson“ apskaitos sistemų restruktūrizacijos, susijusios su JAV teisės aktu „Sarbanes-Oxley“, vidaus auditą. Taikydama SAP modeliavimą vadovavau įvairių projektų finansų kontrolei.
Su biudžeto kontrole susijusią veiklą tęsiau 2009 m. tapusi Europos Parlamento nare ir tikrąja Biudžeto kontrolės komiteto nare bei pirmininko pavaduotoja. Esu daugybės Biudžeto kontrolės komiteto dokumentų pranešėja, pvz., dėl 2010 m. EIB metinės ataskaitos, dėl Reglamento dėl programos „Hercule III“, skirtos Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos srities veiklai skatinti, dėl Reglamento dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, dėl nuomonės dėl naujoviškų finansinių priemonių pagal kitą daugiametę programą, dėl Europos Sąjungos biudžeto įsipareigojimų, susijusių su Europos finansinės padėties stabilizavimo priemone (EFSM) ir Europos stabilumo mechanizmu (ESM), ir Europos Parlamento dalyvavimo įgyvendinant biudžeto kontrolę tyrimo, dėl darbo dokumento dėl specialiosios Audito Rūmų ataskaitos Nr. 11/2009 dėl tvarumo ir Komisijos programos LIFE gamta projektų valdymo, dėl tyrimo „Finansinė parama Bulgarijos ir Rumunijos pasirengimui narystei. Ko galima pasimokyti rengiantis būsimiesiems plėtros etapams?“.
Savo profesinės karjeros dėka galėjau kaupti su finansų valdymu ir auditu susijusias žinias ir plėsti akiratį ne tik viešojo, bet ir privačiojo sektoriaus požiūriu ir žvelgdama iš abiejų perspektyvų suprasti dabartinės sistemos pranašumus ir trūkumus.
2. Nurodykite tris svarbiausius sprendimus per Jūsų karjerą, kuriuos priimant dalyvavote.
Mano pirmasis svarbiausias profesinis laimėjimas buvo riziką ribojančios ir patikimos praktikos, susijusios su stebėjimo procesu ir ataskaitų apie dideles restruktūrizavimo paskolas teikimu, taikymas Bulgarijos viešajame sektoriuje. Be kitos veiklos Bulgarijos žemės ūkio ir maisto ministerijoje taip pat dalyvavau rengiant, derinant ir užbaigiant vieną svarbiausių projektų, kuriuo siekiama remti šalies mokėjimų balansą – tai žemės ūko sektoriaus koregavimo paskola ASAL II, kurią sudarė 50 mln. JAV dolerių. Projekto tikslas buvo remti dideles Bulgarijos žemės ūkio sektoriaus reformas, kuriomis apimamos privatizavimo sritys, žemės reformos, drėkinimo sektorius, finansinės priemonės, Valstybinio žemės ūkio fondo teikiamos žemės ūkio subsidijos ir garantijos, miškininkystė, didmeninės žemės ūkio produktų rinkos ir kt. Dalyvaudama projekte turėjau visapusiškai užtikrinti svarbių suinteresuotųjų subjektų ir Pasaulio banko komandos koordinavimą Bulgarijos įgyvendinimo agentūroje (Žemės ūkio ir maisto ministerijoje), taip pat turėjau užtikrinti visų taikomų priemonių vidaus stebėseną ir jomis daromą pažangą, pranešti aukštesniajai vadovybei apie bet kokias nustatytas rizikos sritis, kurios trukdytų užbaigti derybas tinkamu laiku.
Tuo metu, kai Bulgarijos ministerijos tebekūrė stiprius administracinius pajėgumus, tokių projektų reikšmė buvo daug didesnė nei koregavimo paskolų finansinis valdymas, kadangi šių priemonių tikslas buvo įgyvendinti reikalingas esmines ekonomikos reformas, kurias įgyvendinusi Bulgarija galėjo įstoti į ES ir pasirengti naudotis Europos lėšomis. Projektas buvo sėkmingai užbaigtas ir juo buvo prisidėta didinant Bulgarijos žemės ūkio sektoriaus konkurencingumą.
2002–2006 m. laikotarpiu praplėčiau savo akiratį finansų ir rizikos valdymo, taip pat audito srityje ir įgijau naudingos patirties skirtingose JAV privačiojo sektoriaus įstaigose. Audito požiūriu ir laikydamasi vieno pagrindinių patikinimo pareiškimo metodikos aspektų, t. y. priežiūros ir kontrolės sistemų vertinimo ir kontrolės rizikos įvertinimo, norėčiau paminėti savo laimėjimus banke „Bank of America“, susijusius su projektu, kuriuo buvo kuriami paskolos gavėjų rizikos lygio vertinimo modeliai. Kūriau duomenų bazes, pagal kurias buvo teikiami pranešimai ir rizikingo skolinimo komandai nurodomos rizikos sritys; modeliai buvo grindžiami keletu rodiklių – prasižengimų skaičiumi per tam tikrą laikotarpį, paskolos gavėjo kredito reitingais ir kt. Gebėjimų analizuoti iš anksto nustatytus tikslus lyginamąja analize įvertinama viso paskolų portfelio rizika. Atsižvelgiant į analizės rezultatus, buvo rekomenduota nustatytoms rizikos grupėms taikyti griežtesnes skolinimo sąlygas. Ši privačiajame sektoriuje įgyta patirtis išmokė suprasti rizikos vertinimą nuo mažiausio lygmens, praplėtė profesines žinias ir suteikė galimybę susipažinti su finansų valdymu iš visų pusių.
Kaip Europos Parlamento narė, norėčiau paminėti sėkmingai priimtą mano parengtą ataskaitą apie 2010 m. EIB veiklą. Ataskaitoje pabrėžiamas pagrindinis EIB, kaip Europos banko, kuris turėtų būti viena svarbiausių priemonių, padėsiančių Europai įveikti finansų, ekonomikos ir socialinę krizę, vaidmuo. Rekomendacijose nurodomi svarbūs EIB veiklos aspektai, kuriais siekiama didinti MVĮ teikiamo finansavimo skaidrumą ir efektyvumą, nustatant aiškius veiklos rezultatų rodiklius, stiprinti kontrolės mechanizmus, skirtus išorės skolinimo veiksmingumui įvertinti, ir konkretus bei svarbus finansinių priemonių, kurias, nustačius aktualius kriterijus, reikia geriau įvertinti ir vėliau pristatyti Europos mokesčių mokėtojams, vaidmuo.
Nepriklausomumas
3. Sutartyje nustatyta, kad Audito Rūmų nariai eidami savo pareigas turi būti „visiškai nepriklausomi“. Kaip Jūs vykdytumėte šį įsipareigojimą eidamas savo būsimas pareigas?
Audito Rūmų narių nepriklausomumas yra vienas svarbiausių principų, kuriais apibrėžiamos kandidato galimybės eiti šias pareigas, ir juo turėtų vadovautis visi nariai. Institucija, kurioje atliekamas auditas, jokiu būdu neturėtų turėti įtakos narių darbui. Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 285 ir 286 straipsniuose nustatyta, kad visi Audito Rūmų nariai, vykdydami savo pareigas, turėtų būti visiškai nepriklausomi. Be to, jie nesiekia jokios vyriausybės ar bet kurios kitos institucijos reikalavimų ir jais nesivadovauja.
Visapusiškai laikysiuosi SESV nuostatų, susijusių su nepriklausomumo kriterijumi, ir susilaikysiu nuo bet kokios veiklos, kuri galėtų nederėti su mano pareigų vykdymu ar kelti joms pavojų.
4. Ar jums buvo suteiktas įsipareigojimų įvykdymo patvirtinimas, kai ėjote vadovaujamas pareigas, jei tokia procedūra numatyta?
Kai užėmiau ankstesnius postus, patvirtinimo procedūra nebuvo taikoma.
5. Ar turite įmonę, akcijų ar kitokių įsipareigojimų, kurie galėtų būti nesuderinami su Jūsų pareigomis ateityje? Ar esate pasirengęs deklaruoti visus savo finansinius interesus ar kitus įsipareigojimus Audito Rūmų pirmininkui bei juos paviešinti? Jei šiuo metu esate susijęs su kokiu nors teismo procesu, papasakokite apie tai plačiau.
Būdama Europos Parlamento narė reguliariai deklaruoju savo finansinius interesus; reikalingą informaciją apie savo finansinius interesus pateiksiu ir Audito Rūmų pirmininkui bei paskelbsiu ją viešai. Visapusiškai laikysiuosi SESV nuostatų, susijusių su galimais interesų, kurie gali nederėti su mano pareigų vykdymu, konfliktais.
6. Ar jus paskyrus Audito Rūmų nariu būsite pasirengęs atsisakyti visų pareigų, į kurias esate išrinktas, ir atsakingų pareigų politinėje partijoje?
Jei būsiu išrinkta, atsistatydinsiu iš savo Europos Parlamento narės posto.
Neužimu jokių aukštesnių pozicijų partijoje, bet, jei reikės, visiškai atsisakysiu savo narystės bet kokioje politinėje partijoje, siekdama užtikrinti visišką nepriklausomumą per savo kadenciją.
7. Kaip spręstumėte šiurkščių pažeidimų, sukčiavimo ir (ar) korupcijos atvejus, su kuriais susiję asmenys iš valstybės narės, iš kurios esate kilęs?
Kaip buvo aptarta pirmiau, pagal SESV nuostatas Audito Rūmų nariai, vykdydami savo pareigas, yra visiškai nepriklausomi. Todėl nešališkumas priimant sprendimus yra privalomas, siekiant tinkamai vykdyti narių pareigas. Vadovaučiausi Audito Rūmų procedūrose tokiems atvejams numatytomis nuostatomis, nesvarbu, kurioje šalyje nustatytas pažeidimo ar sukčiavimo (korupcijos) atvejis.
Įtarus ar nustačius galimus sukčiavimo, korupcijos ar kitos neteisėtos veiklos atvejus reaguočiau remdamasi Audito Rūmų sprendimo 97-2004 2 straipsniu ir nedelsdama perduočiau informaciją už audito vystymą ir ataskaitas atsakingam nariui bei Europos kovos su sukčiavimu tarnybai (OLAF).
Audito Rūmų vaidmuo – ginti visų ES mokesčių mokėtojų interesus ir užtikrinti geriausią įmanomą būdą panaudoti ES lėšas. Todėl visos valstybės narės, įtarus sukčiavimą ar bet kokią kitą neteisėtą veiklą, turėtų būti traktuojamos vienodai, ir bet koks kitoks požiūris man nepriimtinas. Be to, Audito Rūmai kiekvienu pažeidimo ar sukčiavimo atveju turėtų glaudžiai bendradarbiauti su Europos kovos su sukčiavimu tarnyba. Taip padidės skaidrumas ir sustiprės pasitikėjimas ES institucijomis.
Pareigų vykdymas
8. Kokie turėtų būti pagrindiniai patikimo finansų valdymo kultūros bet kurioje viešojoje įstaigoje bruožai?
Pastarieji finansų krizės pokyčiai įrodė, kad, siekiant gero viešųjų paslaugų veikimo, svarbiausia yra geras finansų valdymas nacionaliniu ir ES lygmenimis. Todėl tikiu, kad, siekiant užtikrinti skaidrumą ir atskaitomybę Europos mokesčių mokėtojams, svarbiausia yra tinkama vidaus bei išorės stebėsena ir gerai veikiančios kontrolės sistemos visais lygmenimis.
Finansų reglamente nustatyti trys pagrindiniai principai, kuriais siekiama gero finansų valdymo – ekonomiškumo, našumo ir efektyvumo. Šio reglamento 27 straipsnyje nustatyta, kad ekonomiškumas reiškia, jog veiklos vykdymui reikalingi ištekliai prieinami „reikiamu laiku, pakankamo dydžio ir kokybės bei geriausia kaina“. Našumo principu nustatomas geriausias galimas panaudotų išteklių ir pasiektų rezultatų santykis. Efektyvumo principu užtikrinama, kad bus pasiekti nustatyti tikslai ir planuojami rezultatai.
Šiandien, kai taikomos griežtos taupymo priemonės, ES turėtų paisyti šių trijų pagrindinių gero finansų valdymo taisyklių labiau nei bet kada anksčiau. Taip pat norėčiau pabrėžti du pagrindinius klausimus, kurie labai svarbūs, siekiant užtikrinti gerą ES lėšų valdymą – administracinės naštos mažinimas ir lygiagretus vidaus ir išorės kontrolės sistemų tobulinimas.
Mažinant administracinę naštą ir taikant paprastesnes procedūras neturėtų susilpnėti kontrolė. Mano nuomone, pagrindinį vaidmenį sprendžiant abu klausimus turėtų atlikti informacinių ir ryšių technologijų sektorius. Teisingai taikant naujas technologijas galima daug lengviau pasiekti gero finansų valdymo tikslų. Be to, jomis palengvinama finansinių operacijų stebėsena ir vidaus bei išorės kontrolės tarnybų veikla visais procedūrų lygmenimis.
ES biudžetą tenkindami savo interesus finansuoja Europos mokesčių mokėtojai. Todėl geras finansų valdymas turėtų būti pagrindinis demokratinis reikalavimas, kurio turėtų laikytis viešojo sektoriaus valdytojai. Šiuo atžvilgiu Audito Rūmų rekomendacijos ir tinkamos paskesnės priemonės yra labai svarbios, siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi šio pagrindinio principo.
9. Pagal Sutartį Audito Rūmai padeda Parlamentui įgyvendinti biudžeto vykdymo kontrolės įgaliojimus. Kaip apibūdintumėte savo pareigas, susijusias su ataskaitų Europos Parlamentui, ypač Biudžeto kontrolės komitetui, rengimu?
Pagal SESV 287 straipsnį, Audito Rūmai atlieka svarbų vaidmenį aprūpinant Europos Parlamentą svarbia susisteminta informacija apie ES biudžeto įvykdymą.
Audito Rūmų, EP ir Biudžeto kontrolės komiteto dialogas turi ypač didelės pridėtinės vertės. Ir Audito Rūmai, ir Europos Parlamentas atlieka atitinkamus vaidmenis stebint ES biudžeto vykdymą ir atliekant reikiamą kontrolę. Audito Rūmai teikia savo, kaip ekspertų, indėlį EP, kuris savo ruožtu priima politinius sprendimus, grindžiamus Audito Rūmų suteikta informacija ir vertinimais.
Biudžeto kontrolės komiteto ir Audito Rūmų bendravimas turėtų būti abipusis. Gerai koordinuojant bus lengviau nustatyti prioritetines darbo sritis ir laiku suteikti Biudžeto kontrolės komiteto nariams aktualią informaciją apie tam tikras interesų sritis.
Audito Rūmų metinės ataskaitos dėl ES biudžeto įvykdymo vaidmuo atliekant kiekvienų metų biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūrą yra neginčytinas – tai suteikia galimybę plačiau apžvelgti skirtingų politikos sričių sistemas. Be to, taip pat norėčiau pabrėžti Audito Rūmų rengiamų specialiųjų ataskaitų, kuriomis akivaizdžiai tobulinamos sistemos, sutelkiant dėmesį į konkrečius trūkumus ir pateikiant rekomendacijas, kaip juos šalinti, reikšmę. Norėčiau ypač pritarti EP sprendimui rengti pranešimus savo iniciatyva, grindžiamus Audito Rūmų specialiosiomis ataskaitomis, kuriomis bus didinama papildoma Europos Parlamento narių darbo nauda rengiant šiuos dokumentus.
Išrinkta Audito Rūmų nare, užtikrinčiau, kad dokumentai, kuriuos teikčiau EP, būtų tikrai naudingi Biudžeto kontrolės komiteto darbui. Geras bendravimas būtų pagrindinis mano ryšių su EP principas. Siekdama aptarti su Parlamento interesais susijusius klausimus, galėčiau nuolat dalyvauti susitikimuose su visais suinteresuotais komiteto nariais. Manau, kad tai taip pat padėtų Audito Rūmams efektyviau spręsti klausimus, susijusius su ES mokesčių mokėtojų interesų apsauga.
10. Kokia, Jūsų nuomone, yra veiklos audito pridėtinė vertė ir kaip į jo išvadas turėtų būti atsižvelgta sprendžiant valdymo procedūrų klausimus?
Tarptautinių aukščiausiųjų audito institucijų standartų (angl. INTOSAI) įgyvendinimo gairėse dėl veiklos audito nurodoma, kad veiklos auditas yra susijęs su sistemų ekonomiškumo, našumo ir efektyvumo auditu. Todėl atliekant veiklos auditą analizuojama administracinė praktika, išteklių panaudojimas, veiklos rezultatai, stebėsenos sistemos ir siekiant tikslų vykdoma veikla.
Atliekant tokį auditą reikėtų išsamiau išnagrinėti procesus bei procedūras ir gautus rezultatus palyginti su nustatytais tikslais. Todėl šis auditas yra svarbi priemonė, kurią taikant įvertinamas politikos veiksmingumas ir sukuriama aiški sąnaudų ir rezultatų sąsaja.
Veiklos audito išvadas reikėtų naudoti visais įmanomais valdymo procedūrų lygmenimis, nes, jei nustatyta veiksmų kryptis teisinga, jomis turėtume vadovautis kiekviename žingsnyje.
Manau, kad veiklos audito vaidmuo vis didės taip pat ir finansų, ekonomikos ir skolos krizės, kurią šiuo metu išgyvename, atžvilgiu. ES piliečiams turi būti pateiktas aiškus atsakymas apie ES vykdomos politikos jų gyvenimui teikiamą pridėtinę vertę ir ES finansavimo siekiant pagerinti mūsų bendruomenių gyvenimo lygį poveikį. Tai yra bendras visų programų tikslas ir būtent atliekant veiklos auditą reikėtų nustatyti, kiek buvo pasiekta, ir pateikti atsakymą į klausimą, ar vykdydami ES politiką pasiekėme jos tikslų ir ar pagerinome savo gyvenimo lygį.
Šiuo požiūriu Audito Rūmams tenka atlikti svarbų vaidmenį – įvertinti tą pridėtinę vertę.
Tikiuosi, kad veiklos auditui bus suteiktas dar svarbesnis vaidmuo ir vieta Audito Rūmų darbo planuose tam, kad kartu su Parlamentu galėtume geriau pasiruošti ateičiai ir vis didesniems jos metamiems iššūkiams ir atsakyti į daugiau klausimų, susijusių ne tik su ES išlaidų skaičiais, bet ir kokybe.
11. Kaip būtų galima pagerinti Audito Rūmų, nacionalinių audito institucijų ir Europos Parlamento (Biudžeto kontrolės komiteto) bendradarbiavimą atliekant ES biudžeto auditą?
Šiandien daugiau nei 80 proc. ES programų taikomas pasidalijamasis Europos Komisijos ir valstybių narių valdymas. Todėl geras Audito Rūmų ir nacionalinių aukščiausiųjų audito institucijų bendradarbiavimas yra labai svarbu, siekiant užtikrinti sklandžią ES biudžeto vykdymo stebėseną ir auditą. Be to, vis dažniau skirtingose ES politikos srityse naudojamos finansų inžinerijos priemonės ir sukurtos naujos programos įrodo, kad reikia stiprinti jų bendradarbiavimą.
Atsižvelgiant į dabartinę finansų krizę, aukščiausiosios audito institucijos, Audito Rūmai ir Europos Parlamentas, siekdami užtikrinti deramą ES išlaidų kokybės įvertinimą, turėtų labiau nei bet kada anksčiau dirbti išvien. Atviro šių institucijų dialogo pavyzdys buvo mano, kaip Europos Parlamento narės Biudžeto kontrolės komitete, inicijuotas posėdis dėl biudžeto kontrolės klausimų, susijusių su finansinėmis priemonėmis (EFSM, ESM, Europos finansinio stabilumo fondu (EFSF)). Kadangi dalis šių naujų priemonių, skirtų kovoti su skolos krize, audito buvo atliekama nacionalinių audito institucijų, dalis Audito Rūmų, o EP vaidmuo yra atstovauti piliečių demokratinei proceso priežiūrai, reikia išklausyti visas nuomones, pateiktas bendroje diskusijoje, kurioje apibrėžiami didieji iššūkiai, su kuriais Europai teko susidurti dėl šių stabilizavimo priemonių.
Europos Parlamento, Audito Rūmų ir aukščiausiųjų audito institucijų bendravimas ir bendradarbiavimas yra be galo svarbu, siekiant užtikrinti kuo didesnę įvairaus atlikto audito naudą tiek nacionaliniu, tiek Europos lygmenimis.
Iki šiol buvusi Europos Parlamento nare ir toliau sieksiu mūsų institucijų bendradarbiavimo, nes manau, kad tai yra geriausias būdas iš mūsų bendro darbo išgauti daugiausia, t. y. apsaugoti ES mokesčių mokėtojų interesus.
Kiti klausimai
Ar atsiimtumėte savo kandidatūrą, jei Parlamentas pateiktų neigiamą nuomonę dėl Jūsų paskyrimo Audito Rūmų nariu?
Taip.
GALUTINIO BALSAVIMO KOMITETE REZULTATAI
Priėmimo data |
4.6.2012 |
|
|
|
|
Galutinio balsavimo rezultatai |
+: –: 0: |
17 2 5 |
|||
Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavę nariai |
Jean-Pierre Audy, Inés Ayala Sender, Ryszard Czarnecki, Jens Geier, Ingeborg Gräßle, Jan Mulder, Eva Ortiz Vilella, Crescenzio Rivellini, Theodoros Skylakakis, Bart Staes, Georgios Stavrakakis, Søren Bo Søndergaard, Michael Theurer |
||||
Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai) |
Amelia Andersdotter, Zuzana Brzobohatá, Ivailo Kalfin, Derek Vaughan |
||||
Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai) (187 straipsnio 2 dalis) |
Frank Engel, Andrey Kovatchev, Constance Le Grip, Nuno Melo, Mariya Nedelcheva, Nuno Teixeira, Pablo Zalba Bidegain |
||||