POROČILO o spremenjenem predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1760/2000 glede elektronske identifikacije govedi in črtanja določb o prostovoljnem označevanju govejega mesa

13.6.2012 - (COM(2012)0162 – C7‑0114/2012 – 2011/0229(COD)) - ***I

Odbor za okolje, javno zdravje in varnost hrane
Poročevalka: Sophie Auconie


Postopek : 2011/0229(COD)
Potek postopka na zasedanju

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o spremenjenem predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1760/2000 glede elektronske identifikacije govedi in črtanja določb o prostovoljnem označevanju govejega mesa

(COM(2012)0162 – C7‑0114/2012 – 2011/0229(COD))

(Redni zakonodajni postopek: prva obravnava)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju predloga Komisije Parlamentu in Svetu (COM(2011)0525) in spremenjenih predlogov (COM(2012)0162),

–   ob upoštevanju člena 294(2) ter členov 43(2) in točke b člena 168(4) Pogodbe o delovanju Evropske unije, na podlagi katerih je Komisija podala predlog Parlamentu (C7‑0114/2012),

–   ob upoštevanju člena 294(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije,

–   ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora z dne 7. decembra 2011[1];

–   po posvetovanju z Odborom regij,

–   ob upoštevanju člena 55 Poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za okolje, javno zdravje in varnost hrane in mnenja Odbora za kmetijstvo in razvoj podeželja (A7-0199/2012),

1.  sprejme stališče v prvi obravnavi, kakor je določeno v nadaljevanju;

2.  poziva Komisijo, naj zadevo ponovno predloži Parlamentu, če namerava svoj predlog bistveno spremeniti ali nadomestiti z drugim besedilom;

3.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter nacionalnim parlamentom.

Predlog spremembe  1

Predlog uredbe

Naslov

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1760/2000 glede elektronske identifikacije govedi in črtanja določb o prostovoljnem označevanju govejega mesa

Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1760/2000 glede elektronske identifikacije govedi in črtanja določb o sistemu prostovoljnega označevanja govejega mesa

Obrazložitev

Čeprav bi bilo zaželeno „sistem“ prostovoljnega označevanja črtati (s specifikacijami, sankcijami itd.), se bo prostovoljno označevanje še naprej uporabljalo. Zato je treba določiti splošna pravila, ki ga bodo uokvirjala in varovala potrošnike (objektivne navedbe, ki jih lahko preverijo pristojni organi in so razumljive potrošnikom). Ta pravila bodo dopolnjevala horizontalno zakonodajo o označevanju.

Predlog spremembe  2

Predlog uredbe

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Sledenje govejemu mesu do vira prek identifikacije in registracije je predpogoj za označevanje porekla skozi celotno prehransko verigo ter zagotavlja varstvo potrošnikov in javno zdravje.

(4) Sledenje govejemu mesu do vira prek identifikacije in registracije je predpogoj za označevanje porekla skozi celotno prehransko verigo. Ti ukrepi zagotavljajo varstvo potrošnikov in javno zdravje ter spodbujajo zaupanje potrošnikov.

Predlog spremembe  3

Predlog uredbe

Uvodna izjava 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5) Uredba (ES) št. 1760/2000 ter zlasti identifikacija govedi in prostovoljno označevanje govejega mesa so bili navedeni kot „obveznosti obveščanja s posebnim pomenom v zvezi z obremenitvami, ki jih povzročajo za podjetja,“ v sporočilu Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o „akcijskem programu za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji“.

(5) Uredba (ES) št. 1760/2000 ter zlasti identifikacija govedi in sistem prostovoljnega označevanja govejega mesa so bili navedeni kot „obveznosti obveščanja s posebnim pomenom v zvezi z obremenitvami, ki jih povzročajo za podjetja,“ v sporočilu Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o „akcijskem programu za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji“.

Obrazložitev

Čeprav bi bilo zaželeno „sistem“ prostovoljnega označevanja črtati (s specifikacijami, sankcijami itd.), se bo prostovoljno označevanje še naprej uporabljalo. Zato je treba določiti splošna pravila, ki ga bodo uokvirjala in varovala potrošnike (objektivne navedbe, ki jih lahko preverijo pristojni organi in so razumljive potrošnikom). Ta pravila bodo dopolnjevala horizontalno zakonodajo o označevanju.

Predlog spremembe  4

Predlog uredbe

Uvodna izjava 6

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(6) Uporaba sistemov za elektronsko identifikacijo bi lahko poenostavila postopke sledljivosti prek avtomatiziranega in natančnejšega odčitavanja in beleženja v register gospodarstva. Omogočila bi tudi avtomatizirano poročanje o premikih živali v računalniško bazo podatkov ter tako izboljšala hitrost, zanesljivost in natančnost sistema.

(6) Uporaba sistemov za elektronsko identifikacijo bi lahko poenostavila postopke sledljivosti prek avtomatiziranega in natančnejšega odčitavanja in beleženja v register gospodarstva. Omogočila bi tudi avtomatizirano poročanje o premikih živali v računalniško bazo podatkov ter tako izboljšala hitrost, zanesljivost in natančnost sistema. Z boljšim nadzorom in zmanjšanim tveganjem za napake pri plačilih bi izboljšali upravljanje neposrednih plačil kmetom po glavi živali.

Predlog spremembe  5

Predlog uredbe

Uvodna izjava 7

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(7) Sistemi za elektronsko identifikacijo, ki temeljijo na radiofrekvenčni identifikaciji, so se v zadnjih desetih letih znatno izboljšali. Ta tehnologija omogoča hitrejše in natančnejše odčitavanje posameznih identifikacijskih kod živali neposredno v sisteme za obdelavo podatkov, kar prispeva h krajšanju časa, potrebnega za sledenje morebitnim okuženim živalim ali okuženi hrani, in zmanjšanju stroškov dela, vendar hkrati povečuje stroške opreme.

(7) Sistemi za elektronsko identifikacijo, ki temeljijo na radiofrekvenčni identifikaciji, so se v zadnjih desetih letih znatno izboljšali, čeprav je treba še vedno uporabljati standarde ISO in jih preizkusiti za govedi. Ta tehnologija omogoča hitrejše in natančnejše odčitavanje posameznih identifikacijskih kod živali neposredno v sisteme za obdelavo podatkov, kar prispeva h krajšanju časa, potrebnega za sledenje morebitnim okuženim živalim ali okuženi hrani, s čimer bi se izboljšale baze podatkov ter povečale zmožnosti za hitro odzivanje v primeru izbruha bolezni, in zmanjšanju stroškov dela, vendar hkrati povečuje stroške opreme. Če elektronska identifikacija ne deluje pravilno, se kmetom zaradi nedelovanja tehnologije ne sme naložiti denarnih kazni.

Predlog spremembe  6

Predlog uredbe

Uvodna izjava 9

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(9) Glede na tehnološki napredek elektronske identifikacije se je več držav članic EU prostovoljno odločilo, da bodo začele izvajati elektronsko identifikacijo govedi. Te pobude bodo verjetno prispevale k razvoju različnih sistemov s strani posameznih držav članic ali zainteresiranih strani. Tak razvoj bi oviral poznejše usklajevanje tehničnih standardov znotraj Unije.

(9) Glede na tehnološki napredek elektronske identifikacije se je več držav članic EU prostovoljno odločilo, da bodo začele izvajati elektronsko identifikacijo govedi. Te pobude bodo verjetno prispevale k razvoju različnih sistemov s strani posameznih držav članic ali zainteresiranih strani. Tak razvoj bi oviral poznejše usklajevanje tehničnih standardov znotraj Unije. Treba bi bilo zagotoviti, da bodo sistemi, uvedeni v državah članicah, interoperabilni in skladni s standardi ISO.

Predlog spremembe  7

Predlog uredbe

Uvodna izjava 16

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(16) Uvedba obvezne elektronske identifikacije po celotni Uniji bi lahko gospodarsko negativno vplivala na nekatere nosilce dejavnosti. Zato je primerno, da se oblikuje prostovoljna ureditev za uvedbo elektronske identifikacije. V okviru take ureditve bi se za elektronsko identifikacijo odločili tisti imetniki, ki bi od tega verjetno imeli neposredne gospodarske koristi.

(16) Uvedba obvezne elektronske identifikacije po celotni Uniji bi lahko gospodarsko negativno vplivala na nekatere nosilce dejavnosti. Poleg tega obstajajo praktične težave, ki še naprej ovirajo učinkovito delovanje elektronske identifikacije govedi, zlasti glede natančnosti tehnologije. Izkušnje pri izvajanju obvezne elektronske identifikacije pri manjših prežvekovalcih kažejo, da je zaradi nepopolne tehnologije in praktičnih težav pogosto nemogoče doseči stoodstotno natančnost. Zato je primerno, da vzpostavi prostovoljna ureditev. Takšna ureditev bi omogočila, da bi se za elektronsko identifikacijo odločili samo tisti imetniki, ki bi od tega verjetno imeli hitre gospodarske koristi.

Predlog spremembe  8

Predlog uredbe

Uvodna izjava 17

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(17) Države članice imajo zelo različne rejne sisteme, načine kmetovanja in organizacije sektorjev. Zato je treba državam članicam omogočiti, da na svojem ozemlju uvedejo obvezno elektronsko identifikacijo le, kadar menijo, da je to ustrezno, in ob upoštevanju vseh navedenih dejavnikov.

(17) Države članice imajo zelo različne rejne sisteme, načine kmetovanja in organizacije sektorjev. Zato bi bilo treba državam članicam omogočiti, da na svojem ozemlju uvedejo obvezno elektronsko identifikacijo le, kadar menijo, da je to ustrezno, in ob upoštevanju vseh navedenih dejavnikov, vključno z negativnimi posledicami za na male kmete, ter po posvetovanju s predstavniškimi organizacijami v sektorju govejega mesa.

Predlog spremembe  9

Predlog uredbe

Uvodna izjava 18

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(18) Za živali, ki vstopajo v Unijo iz tretjih držav, morajo veljati enake identifikacijske zahteve, ki se uporabljajo za živali, ki so rojene v Uniji.

(18) Za živali in meso, ki vstopajo v Unijo iz tretjih držav, bi morale veljati enake zahteve za identifikacijo in sledljivost, kot se uporabljajo za živali, ki so rojene v Uniji.

Predlog spremembe  10

Predlog uredbe

Uvodna izjava 19

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(19) Uredba (ES) št. 1760/2000 določa, da mora pristojni organ izdati potni list za vsako žival, ki jo je treba identificirati v skladu z navedeno uredbo. To povzroča znatno upravno obremenitev za države članice. Računalniške baze podatkov, ki so jih vzpostavile države članice, zagotavljajo zadostno sledljivost notranjih premikov govedi. Zato je treba potne liste izdati le za živali, ki so namenjene za trgovino znotraj Unije. Ko začne delovati izmenjava podatkov med nacionalnimi računalniškimi bazami podatkov, zahteva v zvezi z izdajo takih potnih listov za živali, ki so namenjene za trgovino znotraj Unije, ne sme več veljati.

(19) Uredba (ES) št. 1760/2000 določa, da mora pristojni organ izdati potni list za vsako žival, ki jo je treba identificirati v skladu z navedeno uredbo. To povzroča znatno upravno obremenitev za države članice. Računalniške baze podatkov, ki so jih vzpostavile države članice, bi morale zagotavljati zadostno sledljivost notranjih premikov govedi. Zato bi bilo treba potne liste izdati le za živali, ki so namenjene za trgovino znotraj Unije. Ko začne delovati izmenjava podatkov med nacionalnimi računalniškimi bazami podatkov, zahteva v zvezi z izdajo takih potnih listov za živali, ki so namenjene za trgovino znotraj Unije, ne bi smela več veljati.

Predlog spremembe  11

Predlog uredbe

Uvodna izjava 19 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(19a) Doslej še ni bilo posebne zakonodaje o kloniranju. Toda javnomnenjske raziskave kažejo, da je evropska javnost za to vprašanje zelo zainteresirana. Zato je primerno, da se zagotovi ustrezno označevanje govejega mesa, pridobljenega iz kloniranih živali ali njihovih potomcev.

Predlog spremembe  12

Predlog uredbe

Uvodna izjava 20

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(20) V oddelku II naslova II Uredbe (ES) št. 1760/2000 so določena pravila za prostovoljni sistem za označevanja govejega mesa, v skladu s katerimi mora nekatere specifikacije za označevanje potrditi pristojni organ države članice. Upravna obremenitev in stroški, ki nastanejo pri uporabi tega sistema s strani držav članic in gospodarskih subjektov, niso sorazmerni s koristmi sistema. Zato je treba navedeni oddelek črtati.

(20) V oddelku II naslova II Uredbe (ES) št. 1760/2000 so določena pravila za prostovoljni sistem za označevanja govejega mesa, v skladu s katerimi mora nekatere specifikacije za označevanje potrditi pristojni organ države članice. Glede na razvoj sektorja govejega mesa od sprejetja te uredbe, je potrebna revizija sistema za označevanje govejega mesa. Ker sistem prostovoljnega označevanja govejega mesa ni niti učinkovit niti uporaben, bi ga bilo treba ukiniti, ne da bi s tem ogrozili pravico nosilcev dejavnosti, da potrošnike obveščajo prek prostovoljnega označevanja. Posledično je, kot pri vseh drugih vrstah mesa, pri navajanju informacij, ki presegajo obvezno označevanje, v tem primeru zahteve iz člena 13 in 15 Uredbe (ES) št. 1760/2000, in so zelo pomembne za potrošnike in kmete, na primer pasma, krma in vzreja, treba spoštovati sedanjo horizontalno zakonodajo,vključno z Uredbo (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom1. Poleg tega je črtanje v sorazmerju s formulacijo splošnih pravil za zagotavljanje zaščite potrošnikov v tej uredbi.

 

_____________

 

1UL L 304, 22.11.2011, str. 18.

Predlog spremembe  13

Predlog uredbe

Uvodna izjava 20

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(20) V oddelku II naslova II Uredbe (ES) št. 1760/2000 so določena pravila za prostovoljni sistem za označevanja govejega mesa, v skladu s katerimi mora nekatere specifikacije za označevanje potrditi pristojni organ države članice. Upravna obremenitev in stroški, ki nastanejo pri uporabi tega sistema s strani držav članic in gospodarskih subjektov, niso sorazmerni s koristmi sistema. Zato je treba navedeni oddelek črtati.

(20) V oddelku II naslova II Uredbe (ES) št. 1760/2000 so določena pravila za prostovoljni sistem za označevanja govejega mesa, v skladu s katerimi mora nekatere specifikacije za označevanje potrditi pristojni organ države članice. Vse specifikacije za označevanje, ki presegajo obvezno označevanje, na primer pasma, krma in vzreja, so izredno pomembne za potrošnike, pa tudi za kmete, ki uporabljajo te oznake za trženje svojih proizvodov. Da bi zagotovili točnost in zanesljivost teh informacij, bi bilo treba ta oddelek ohraniti.

Obrazložitev

Za kmete je pomemben dejavnik optimalno trženje njihovih proizvodov. Z odobritvijo pristojnega organa se zagotovi, da so posebne informacije, ki so navedene na oznaki, točne in zanesljive. Brez te odobritve potrošniki ne morejo zaupati oznakam proizvodov, zato je treba ohraniti prostovoljni sistem označevanja.

Predlog spremembe  14

Predlog uredbe

Uvodna izjava 22

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(22) Za zagotovitev uporabe pravil, ki so potrebna za pravilno delovanje identifikacije, registracije in sledljivosti govedi in govejega mesa, je treba pooblastilo za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe prenesti na Komisijo, kar zadeva zahteve glede nadomestnih sredstev za identifikacijo govedi, posebne okoliščine, v katerih lahko države članice podaljšajo roke za namestitev sredstev za identifikacijo, podatke, ki se izmenjujejo med računalniškimi bazami podatkov držav članic, rok za nekatere obveznosti poročanja, zahteve glede sredstev za identifikacijo, informacije, ki jih je treba vključiti v potne liste in posamezne registre gospodarstva, ki jih je treba voditi na vsakem gospodarstvu, najmanjšo raven uradnega nadzora, identifikacijo in registracijo premikov govedi, kadar se odpravlja na poletno pašo na razna gorska območja, pravila za označevanje nekaterih proizvodov, ki morajo biti enakovredna pravilom iz Uredbe (ES) št. 1760/2000, opredelitve mletega govejega mesa, odrezkov govejega mesa ali kosov govejega mesa, posebne navedbe, ki so lahko na etiketah, določbe o označevanju, povezane s poenostavitvijo navedbe porekla, največje velikosti in sestave nekaterih skupin živali, postopke odobritve, povezane s pogoji označevanja na embalaži za razsekano meso, ter upravne sankcije, ki jih države članice uporabijo v primeru neizpolnjevanja določb iz Uredbe (ES) št. 1760/2000. Zlasti je pomembno, da Komisija pri svojem pripravljalnem delu opravi ustrezna posvetovanja, vključno na ravni strokovnjakov.

(22) Za zagotovitev uporabe pravil, ki so potrebna za pravilno delovanje identifikacije, registracije in sledljivosti govedi in govejega mesa, bi bilo treba pooblastilo za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe prenesti na Komisijo, kar zadeva zahteve glede nadomestnih sredstev za identifikacijo govedi, posebne okoliščine, v katerih lahko države članice podaljšajo roke za namestitev sredstev za identifikacijo, podatke, ki se izmenjujejo med računalniškimi bazami podatkov držav članic, rok za nekatere obveznosti poročanja, zahteve glede sredstev za identifikacijo, informacije, ki jih je treba vključiti v potne liste in posamezne registre gospodarstva, ki jih je treba voditi na vsakem gospodarstvu, najmanjšo raven uradnega nadzora, identifikacijo in registracijo premikov govedi, kadar se odpravlja na poletno pašo na razna gorska območja, pravila za označevanje nekaterih proizvodov, ki morajo biti enakovredna pravilom iz Uredbe (ES) št. 1760/2000, opredelitve mletega govejega mesa, odrezkov govejega mesa ali kosov govejega mesa, največje velikosti in sestave nekaterih skupin živali ter postopke odobritve, povezane s pogoji označevanja na embalaži za razsekano meso, ter upravne sankcije, ki jih države članice uporabijo v primeru neizpolnjevanja določb iz Uredbe (ES) št. 1760/2000. Zlasti je pomembno, da Komisija pri svojem pripravljalnem delu opravi ustrezna posvetovanja, vključno na ravni strokovnjakov.

Predlog spremembe  15

Predlog uredbe

Uvodna izjava 23

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(23) Za zagotovitev enotnih pogojev za izvajanje Uredbe (ES) št. 1760/2000, kar zadeva registracijo gospodarstev, ki uporabljajo nadomestna sredstva za identifikacijo, tehnične značilnosti in načine izmenjave podatkov med računalniškimi bazami podatkov držav članic, obliko in zasnovo sredstev za identifikacijo, tehnične postopke in standarde za izvajanje elektronske identifikacije, obliko potnih listov in registra, ki ga je treba voditi na vsakem gospodarstvu, pravila v zvezi s postopki uporabe sankcij, ki jih države članice v skladu z Uredbo (ES) št. 1760/2000 uvedejo zoper imetnike, ter korektivne ukrepe, ki jih države članice sprejmejo za zagotovitev ustreznega izpolnjevanja določb iz Uredbe (ES) št. 1760/2000, ko pregledi na kraju samem to upravičujejo, je treba izvedbena pooblastila prenesti na Komisijo. Ta pooblastila je treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije.

(23) Za zagotovitev enotnih pogojev za izvajanje Uredbe (ES) št. 1760/2000, kar zadeva registracijo gospodarstev, ki uporabljajo nadomestna sredstva za identifikacijo, tehnične značilnosti in načine izmenjave podatkov med računalniškimi bazami podatkov držav članic, izjavo, da sistem za izmenjavo podatkov med državami članicami v celoti deluje, obliko in zasnovo sredstev za identifikacijo, tehnične postopke in standarde za izvajanje elektronske identifikacije, obliko potnih listov in registra, ki ga je treba voditi na vsakem gospodarstvu, pravila v zvezi s postopki uporabe sankcij, ki jih države članice v skladu z Uredbo (ES) št. 1760/2000 uvedejo zoper imetnike, ter korektivne ukrepe, ki jih države članice sprejmejo za zagotovitev ustreznega izpolnjevanja določb iz Uredbe (ES) št. 1760/2000, ko pregledi na kraju samem to upravičujejo, in potrebna pravila za zagotovitev ustrezne skladnosti, zlasti glede nadzora, upravnih sankcij ter najdaljših rokov iz te uredbe, bi bilo treba izvedbena pooblastila prenesti na Komisijo. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije.

Predlog spremembe  16

Predlog uredbe

Uvodna izjava 23 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(23a) Izvajanje te uredbe bi bilo treba spremljati. Zato bi morala Komisija najpozneje pet let po začetku veljavnosti te uredbe Parlamentu in Svetu predložiti poročilo o izvajanju uredbe ter tehnični in gospodarski izvedljivosti uvedbe obvezne elektronske identifikacije povsod v Uniji. Če v tem poročilu ugotovi, da bi morala elektronska identifikacija postati obvezna, bi mu morala po potrebi priložiti ustrezni zakonodajni predlog. S to zakonodajo bi odstranili tveganje za izkrivljanje konkurence na notranjem trgu.

Predlog spremembe  17

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 1 a (novo)

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(1a) v členu 2 se doda naslednja opredelitev:

 

„klonirane živali“ pomenijo živali, proizvedene z nespolno, umetno metodo razmnoževanja z namenom proizvodnje gensko identičnih ali skoraj identičnih kopij posamezne živali,

Predlog spremembe  18

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 1 b (novo)

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(1b) v členu 2 se doda naslednja opredelitev:

 

„potomci kloniranih živali“ pomenijo živali, proizvedene s spolnim razmnoževanjem, pri čemer je vsaj eden od staršev klonirana žival,

Predlog spremembe  19

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 1

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Vse živali na gospodarstvu se identificirajo z vsaj dvema posameznima sredstvoma za identifikacijo, ki sta dovoljena v skladu s členoma 10 in 10a in ju odobri pristojni organ.

1. Vse živali na gospodarstvu se identificirajo z vsaj dvema posameznima sredstvoma za identifikacijo, ki sta dovoljena v skladu s členoma 10 in 10a in ju odobri pristojni organ. Komisija zagotovi, da so identifikatorji, uporabljeni v Uniji, interoperabilni in skladni s standardi ISO.

Predlog spremembe  20

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Sredstva za identifikacijo se dodelijo gospodarstvu, razdelijo in namestijo na živali na način, ki ga določi pristojni organ.

Sredstva za identifikacijo se dodelijo gospodarstvu, razdelijo in namestijo na živali na način, ki ga določi pristojni organ. Ta določba se ne uporablja za živali, rojene pred 1. januarjem 1998, ki niso namenjene za trgovino znotraj Unije.

Predlog spremembe  21

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 3

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Vsa sredstva za identifikacijo, nameščena na žival, imajo isto, enotno identifikacijsko kodo, ki omogoča identifikacijo posamezne živali, skupaj z gospodarstvom, na katerem se je rodila.

Vsa sredstva za identifikacijo, nameščena na žival, imajo isto, enotno identifikacijsko kodo, ki omogoča identifikacijo posamezne živali, skupaj z gospodarstvom, na katerem se je rodila. Ne glede na navedeno lahko pristojni organ v primerih, ko dve posamezni sredstvi za identifikacijo ne moreta imeti iste enotne identifikacijske kode, pod lastnim nadzorom dovoli, da ima drugo sredstvo za identifikacijo drugačno kodo, če je zagotovljena popolna sledljivost in če je možna identifikacija posamezne živali, vključno z gospodarstvom, na katerem je bila rojena.

Predlog spremembe  22

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 2 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Države članice, ki uporabijo to možnost, Komisiji zagotovijo besedilo takih nacionalnih določb.

Države članice, ki uporabijo to možnost, Komisiji zagotovijo besedilo takih nacionalnih določb. Komisija pa povzetek teh določb, ki se uporabljajo za prevoz živali v države članice, ki so se odločile za obvezno elektronsko identifikacijo, pošlje drugim državam članicam v njim razumljivem jeziku in jih da na voljo javnosti.

Predlog spremembe  23

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 a – odstavek 1 – točka b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(b) 60 dni za drugo sredstvo za identifikacijo.

(b) 60 dni za drugo sredstvo za identifikacijo zaradi telesnega razvoja živali.

Predlog spremembe  24

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 1 a – odstavek 2 – pododstavek 4

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Žival ne sme zapustiti gospodarstva, na katerem se je rodila, dokler sredstvi za identifikacijo nista nameščeni.

Žival ne sme zapustiti gospodarstva, na katerem se je rodila, dokler sredstvi za identifikacijo nista nameščeni, razen v primeru višje sile.

Predlog spremembe  25

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 a – odstavek 2 – pododstavek 1 b (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Prvi pododstavek se ne uporablja za živali, rojene pred 1. januarjem 1998, ki niso namenjene za trgovino znotraj Unije.

Predlog spremembe  26

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 b – odstavek 2 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Navedeni rok ni daljši od 20 dni po veterinarskih pregledih iz odstavka 1. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Navedeni rok ni daljši od 20 dni po veterinarskih pregledih iz odstavka 1. Ne glede na navedeno se lahko ta rok za drugo sredstvo za identifikacijo zaradi telesnega razvoja živali podaljša na največ 60 dni. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Predlog spremembe  27

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 c – odstavek 2 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Rok iz točke (b) ni daljši od 20 dni od datuma prihoda živali na namembno gospodarstvo. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Rok iz točke (b) ni daljši od 20 dni od datuma prihoda živali na namembno gospodarstvo. Ne glede na navedeno se lahko ta rok za drugo sredstvo za identifikacijo zaradi telesnega razvoja živali podaljša na največ 60 dni. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Predlog spremembe  28

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 c – odstavek 2 – pododstavek 2 a (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Ne glede na tretji pododstavek člena 4(1) lahko pristojni organ v primerih, ko na žival ni mogoče namestiti elektronskega identifikatorja z enako enotno identifikacijsko kodo, pod svojim nadzorom dovoli, da ima drugo sredstvo za identifikacijo drugačno kodo, če je zagotovljena popolna sledljivost in če je možna identifikacija posamezne živali, vključno z gospodarstvom, na katerem je bila rojena.

Predlog spremembe  29

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 d

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Sredstva za identifikacijo ne smejo biti odstranjena ali zamenjana brez dovoljenja in brez nadzora pristojnega organa. Tako dovoljenje se lahko izda le, če odstranitev ali zamenjava ne ogroža sledljivosti živali.

Sredstva za identifikacijo se spremenijo, odstranijo ali zamenjajo brez dovoljenja in brez nadzora pristojnega organa. Tako dovoljenje se lahko izda le, če sprememba, odstranitev ali zamenjava ne ogroža sledljivosti živali.

Predlog spremembe  30

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 5 – alinea 1

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 5 – odstavek 2 – pododstavek 1

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Države članice si lahko izmenjujejo elektronske podatke med svojimi računalniškimi bazami podatkov od datuma, ko Komisija potrdi celovito delovanje sistema za izmenjavo podatkov.

Države članice si lahko izmenjujejo elektronske podatke med svojimi računalniškimi bazami podatkov od datuma, ko Komisija potrdi celovito delovanje sistema za izmenjavo podatkov. To mora biti izvedeno tako, da bo zagotovljeno varstvo podatkov in preprečena vsakršna zloraba, da se zaščitijo interesi gospodarstva.

Predlog spremembe  31

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 6

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 6 – točka c a (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(ca) pri živalih, ki se izvažajo v tretje države, zadnji imetnik predloži potni list pristojnemu organu v kraju izvoza.

Predlog spremembe  32

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 7

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 7 – odstavek 5 – točka b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(b) vnese posodobljene informacije neposredno v računalniško bazo podatkov v 24 urah od dogodka.

(b) vnese posodobljene informacije neposredno v računalniško bazo podatkov v 72 urah od dogodka.

Obrazložitev

Štiriindvajset ur kmetom ne zadostuje za vnos informacij v podatkovne zbirke. Ta rok bi bilo treba podaljšati na 3 dni oziroma dvainsedemdeset ur, da bi omogočili vsem kmetom, tudi tistim, ki nimajo dovolj znanja ali opreme na področju IT, ali v primeru okvare opreme, da bi lahko zabeležili in vnesli podatke v razumnem času.

Predlog spremembe  33

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 8

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 9 a

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Države članice zagotovijo, da vsaka oseba, ki je odgovorna za identifikacijo in registracijo živali, prejme navodila in smernice glede ustreznih določb te uredbe ter glede morebitnih delegiranih in izvedbenih aktov, ki jih Komisija sprejme na podlagi členov 10 in 10a, ter da so na voljo ustrezni tečaji usposabljanja.

Države članice zagotovijo, da vsaka oseba, ki je odgovorna za identifikacijo in registracijo živali, prejme navodila in smernice glede ustreznih določb te uredbe ter glede morebitnih delegiranih in izvedbenih aktov, ki jih Komisija sprejme na podlagi členov 10 in 10a, ter da so na voljo ustrezni tečaji usposabljanja. Te informacije se brezplačno pošljejo naslovniku ob vsaki spremembi ustreznih določb in vsakič, ko je potrebno. Države članice si izmenjajo zglede dobre prakse, da bi zagotovile kakovostno usposabljanje in izmenjavo informacij po vsej Uniji.

Predlog spremembe  34

Predlog uredbe

Člen 1 a – odstavek 1 – točka 9

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 10 – pododstavek 1 – točka e

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

e) identifikacijo in registracijo premikov govedi, kadar se odpravlja na poletno pašo na razna gorska območja.

e) identifikacijo in registracijo premikov govedi med različnimi tipi sezonske paše.

Obrazložitev

Besedilo je treba uravnotežiti z vključitvijo vseh vrst sezonske paše in ne le poletne paše.

Predlog spremembe  35

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 11 – točka b a (novo)

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 13 – odstavek 5 a (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(ba) Doda se naslednji odstavek:

 

„5a. Od [6 mesecev po začetku veljavnosti] nosilci dejavnosti in organizacije na etiketah navedejo tudi, ali je goveje meso pridobljeno iz kloniranih živali ali potomcev kloniranih živali.“

Predlog spremembe  36

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 13 a (novo)

Uredba (ES) št. 1760/2000

Naslov II – oddelek 2 – naslov

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(13a) Poimenovanje naslova II, oddelek II se nadomesti z naslednjim: Prostovoljno označevanje.

Obrazložitev

Čeprav bi bilo zaželeno „sistem“ prostovoljnega označevanja črtati (s specifikacijami, sankcijami itd.), se bo prostovoljno označevanje še naprej uporabljalo. Zato je treba določiti splošna pravila, ki ga bodo uokvirjala in varovala potrošnike (objektivne navedbe, ki jih lahko preverijo pristojni organi in so razumljive potrošnikom). Ta pravila bodo dopolnjevala horizontalno zakonodajo o označevanju.

Predlog spremembe  37

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 14

Uredba (ES) št. 1760/2000

Členi 16–18

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(14) Členi 16, 17 in 18 se črtajo.

črtano

Obrazložitev

S predlogom Komisije bi nastala pravna praznina na področju prostovoljnega označevanja, ki prinaša koristi tako sektorju kot potrošnikom, ker zagotavlja koristne informacije, ki pomagajo povečevati dodano vrednost proizvodov.

Predlog spremembe 38

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 14

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 16

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(14) Členi 16, 17 in 18 se črtajo.

(14) Člen 16 se spremeni:

 

„Splošna pravila

 

Navedbe, ki niso zajete v oddelku I tega naslova in jih nosilci dejavnosti ali organizacije, ki tržijo goveje meso, dodajo na etiketah, morajo biti objektivne in razumljive potrošnikom ter omogočati, da jih lahko preverijo pristojni organi.

 

Poleg tega je treba pri prostovoljnem označevanju govejega mesa spoštovati sedanjo horizontalno zakonodajo o označevanju in Uredbo (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom.“

Predlog spremembe  39

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 15

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 19 – točki b in c

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

b) posebnimi navedbami, ki so lahko na etiketah;

črtano

c) določbami o označevanju, povezanimi s poenostavitvijo navedbe porekla;

 

Predlog spremembe  40

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 17 – točka a

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 22 – odstavek 1 – pododstavek 3

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Komisija z izvedbenimi akti določi potrebna pravila, vključno s prehodnimi ukrepi, ki so potrebni za njihovo uvedbo, v zvezi s postopki za uporabo sankcij iz drugega pododstavka. Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom preverjanja iz člena 23(2).

Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 22b, s katerimi določi potrebna pravila, vključno s prehodnimi ukrepi, ki so potrebni za njihovo uvedbo, v zvezi s postopki za uporabo sankcij iz drugega pododstavka.

Predlog spremembe  41

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 18

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 22 b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Komisiji se podeli pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov pod pogoji iz tega člena.

1. Komisiji se podeli pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov pod pogoji iz tega člena.

2. Pooblastilo iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter člena 22(4a) se prenese na Komisijo za nedoločen čas od*.

2. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter tretjega pododstavka člena 22(1) in člena 22(4a) se prenese na Komisijo za obdobje petih let od*

3. Pooblastilo iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter člena 22(4a) lahko Evropski parlament ali Svet kadar koli prekliče. S sklepom o preklicu pooblastila preneha veljati pooblastilo iz navedenega sklepa. Preklic začne veljati dan po objavi sklepa v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši datum, določen v njem. Preklic ne vpliva na veljavnost delegiranih aktov, ki so že v veljavi.

3. Pooblastilo iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter tretjega pododstavka člena 22(1) in člena 22(4a) lahko Evropski parlament ali Svet kadar koli prekliče. Z odločitvijo o preklicu preneha veljati prenos pooblastila, naveden v tej odločitvi. Odločitev začne učinkovati dan po njeni objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, določen v njem. Preklic ne vpliva na veljavnost delegiranih aktov, ki so že v veljavi.

4. Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o tem hkrati uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

4. Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o tem hkrati uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

5. Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter člena 22(4a), začne veljati le, če mu Evropski parlament ali Svet v dveh mesecih od uradnega obvestila, ki sta ga prejela v zvezi s tem aktom, ne nasprotujeta ali če sta pred iztekom tega roka oba obvestila Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Navedeni rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.“

5. Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 4(5),člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter tretjega pododstavka člena 22(1) in člena 22(4a), začne veljati le, če mu niti Evropski parlament niti Svet v dveh mesecih od uradnega obvestila o tem aktu ne nasprotujeta ali če sta pred iztekom tega roka oba obvestila Komisijo, da ne bosta nasprotovala. Navedeni rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.“

________________

_____________

[*datum začetka veljavnosti te uredbe ali kateri koli drug datum, ki ga določi zakonodajalec]

* UL: vstavi datum začetka veljavnosti te Uredbe.

Predlog spremembe  42

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 19 a (novo)

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 23 a

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(19a) vstavi se naslednji člen:

 

Člen 23a

 

Poročilo in zakonodajni trendi

 

Komisija najpozneje pet let po začetku veljavnosti te uredbe predloži Parlamentu in Svetu poročilo o izvajanju uredbe ter tehnični in gospodarski izvedljivosti uvedbe obvezne elektronske identifikacije povsod v Uniji. Če v tem poročilu ugotovi, da bi morala elektronska identifikacija postati obvezna, mu po potrebi priloži ustrezni zakonodajni predlog.

  • [1]  UL C 43, 15.2.2012, str. 64.

OBRAZLOŽITEV

Cilj predloga uredbe

Namen tega predloga uredbe je obravnavanje treh pomembnih novih izzivov:

1. upoštevanje nastajajoče tehnologije za elektronsko identifikacijo govedi iz Uredbe (ES) št. 1760/2000;

2. poenostavitev določb o označevanju govejega mesa;

3. posodobitev pravil o pristojnostih Komisije zaradi upoštevanja Lizbonske pogodbe in novih določb o delegiranih in izvedbenih aktih.

Zagotoviti je treba jasno in uporabno zakonodajo o identifikaciji in sledljivosti govedi, s tem pa tudi optimalno varnost hrane.

Stališče poročevalke

Varnost hrane je ena glavnih skrbi evropskih državljanov. Evropska zakonodaja jim mora zato s potrebnim posodabljanjem in krepitvijo določb zagotoviti optimalno varstvo. Evropska unija je tako po krizi zaradi bovine spongiformne encefalopatije (BSE) leta 1997 sprejela stroga pravila o identifikaciji in sledljivosti govedi. Poročevalka pozdravlja ta zakonodajni predlog Komisije, saj bo goveje meso varnejše za potrošnike. Predlaga pa nekaj dodatnih pojasnil glede treh točk besedila.

1. Elektronska identifikacija

Elektronska identifikacija govedi omogoča pridobitev zanesljivejših podatkov, kar zagotavlja boljši sistem sledljivosti, s tem pa tudi večjo varnost hrane. Poleg tega omogoča hitrejšo registracijo govedi in avtomatizacijo nekaterih oblik dela ter zagotavlja učinkovitejše upravljanje črede. Zato je treba spodbujati razvoj te nove tehnologije, sedanjo zakonodajo pa zlasti prilagoditi tako, da bo elektronska identifikacija govedi uradno priznana. Zagotoviti je treba tudi usklajene tehnične standarde, da se take metode identifikacije ne bi nenadzorovano razvijale in da bi nacionalni sistemi medsebojno delovali.

Glede na zelo različne razmere v reji govedi v Evropski uniji mora biti elektronska identifikacija za živinorejce neobvezna, razen v državah članicah, ki se odločijo, da jo bodo uzakonile. Poročevalka se popolnoma strinja s takim pristopom, ki živinorejcem uporabe te tehnologije ne predpisuje, jih pa k njej spodbuja. Ker imajo večja gospodarstva in nekateri živinorejski sektorji večje možnosti za uporabo elektronske identifikacije, je ustrezno, da se lahko za novo metodo odločijo hitreje kot drugi. Poročevalka upa, da se bodo s to uredbo, ko se bo trg elektronskih identifikatorjev razširil, cene znižale in da se bo ta metoda identifikacije vsesplošno uporabljala v skladu z razvojem po vsem svetu.

Poleg predlogov Komisije poziva, da obveščanje o sistemu identifikacije in registracije živali akterjem ne bi smelo povzročati stroškov, s čimer bi zaščitili male kmete in druge akterje. Obveščanje naj se po potrebi obnavlja, da bi se upoštevale spremembe Uredbe (ES) št. 1760/2000 ter delegirani in izvedbeni akti, sprejeti na njeni podlagi. Meni tudi, da mora Komisija obvestiti države članice o ukrepih, sprejetih na ozemlju tistih držav članic, ki so se odločile za obvezno elektronsko identifikacijo, da ne bi bila ovirana trgovina na notranjem trgu.

2. Poenostavitev označevanja

Poročevalka pozdravlja, da želi Komisija poenostaviti označevanje govejega mesa s črtanjem določb o neobveznem označevanju, saj njihove prednosti ne odtehtajo velikega upravnega bremena. Meni pa, da so ti vidiki, povezani z označevanjem govejega mesa, zajeti v horizontalni zakonodaji, zato ne bi smeli biti v pristojnosti Komisije. Vlogo pripravljavca zakonodaje mora v celoti prevzeti zakonodajalec.

3. Posodobitev pristojnosti Komisije

Poročevalka se strinja, da se Komisiji podeli pristojnost sprejemanja nekaterih delegiranih in izvedbenih aktov. Opozarja pa, da jo lahko Evropski parlament in Svet kadar koli prekličeta in da morata biti zakonodajalca popolnoma obveščena o pripravi aktov na podlagi Uredbe (ES) št. 1760/2000. Komisijo poziva, naj Evropskemu parlamentu in Svetu najpozneje pet let po začetku veljavnosti te uredbe predloži poročilo in po potrebi ustrezne predloge glede njenega izvajanja in sprememb, ki so potrebne za dosego ali ohranitev optimalne varnosti hrane.

MNENJE Odbora za kmetijstvo in razvoj podeželja (14.5.2012)

za Odbor za okolje, javno zdravje in varnost hrane

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1760/2000 glede elektronske identifikacije govedi in črtanja določb o prostovoljnem označevanju govejega mesa
(COM(2012)0162 – C7‑0114/2012 – 2011/0229(COD))

Pripravljavec mnenja: James Nicholson

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Elektronska identifikacija govedi

Pripravljavec mnenja pozdravlja predloge Komisije o uvedbi prostovoljne elektronske identifikacije govedi. Ker se tehnologija na tem področju razvija in vse širše uporablja, je treba ustrezno prilagoditi zakonodajo, da bo to obliko priznala kot uradno sredstvo identifikacije govedi.

Ta tehnologija bo koristila uporabnikom na najrazličnejše načine, predvsem s sledljivostjo in upravljanjem čred. Pomembno je, da se z vse širšo uporabo elektronske identifikacije govedi tehnični standardi uskladijo po vsej EU, da bi nam ta tehnologija čim bolj koristila.

Pripravljavec mnenja v celoti podpira predlog Komisije, da bi morala uporaba tovrstne identifikacije ostati prostovoljna, lahko pa bi jo države članice na svojem ozemlju uvedle kot obvezno. Ta pristop bi zagotovil, da manjših nosilcev dejavnosti, ki ne bi nujno imeli koristi od tega sistema, ne bi silili v njegovo uporabo, tako da se preprečijo nepravične finančne in upravne obremenitve.

Črtanje določb o prostovoljnem označevanju

Pripravljavec mnenja podpira predlog, da bi črtali določbe o prostovoljnem označevanju govedi, saj to po nepotrebnem obremenjuje nosilce dejavnosti, ne prinaša pa znatnih koristi za potrošnika. Priznavamo pa, da sta varnost hrane in sledljivost za širšo javnost izredno pomembni vprašanji. Ob tem je treba pripomniti, da horizontalna zakonodaja s tega področja zadostuje.

Pooblastila Komisije

Pripravljavec mnenja vztraja, da bi bilo treba za natančnejšo določitev sankcij za neskladnost s pravili uporabiti delegirane akte.

Člen 22 Uredbe (ES) št. 1760/2000 navaja, da se lahko kot sankcija tudi prepove gibanje živali. V predlogu Komisije je dodano, da bi bilo treba postopke in pogoje za uporabo teh sankcij določiti z izvedbenimi akti. Glede na stališče Parlamenta, izraženega skladno z Lizbonsko pogodbo, pripravljavec mnenja meni, da bi bilo treba sankcije namesto tega opredeliti z delegiranimi akti.

PREDLOGI SPREMEMB

Odbor za kmetijstvo in razvoj podeželja poziva Odbor za okolje, javno zdravje in varnost hrane kot pristojni odbor, da v svoje poročilo vključi naslednje predloge sprememb:

Predlog spremembe  1

Predlog uredbe

Uvodna izjava 4

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(4) Sledenje govejemu mesu do vira prek identifikacije in registracije je predpogoj za označevanje porekla skozi celotno prehransko verigo ter zagotavlja varstvo potrošnikov in javno zdravje.

(4) Sledenje govejemu mesu do vira prek identifikacije in registracije je predpogoj za označevanje porekla skozi celotno prehransko verigo. Ti ukrepi zagotavljajo varstvo potrošnikov in javno zdravje ter spodbujajo zaupanje potrošnikov.

Predlog spremembe  2

Predlog uredbe

Uvodna izjava 5

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(5) Uredba (ES) št. 1760/2000 ter zlasti identifikacija govedi in prostovoljno označevanje govejega mesa so bili navedeni kot „obveznosti obveščanja s posebnim pomenom v zvezi z obremenitvami, ki jih povzročajo za podjetja,“ v sporočilu Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o „akcijskem programu za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji“.

črtano

Obrazložitev

Izračunano je bilo, da bi prihranki upravnih stroškov v vsej EU v primeru odprave sistema prostovoljnega označevanja znašali 362.000 EUR. Ne gre torej za nevzdržen strošek.

Predlog spremembe  3

Predlog uredbe

Uvodna izjava 7

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(7) Sistemi za elektronsko identifikacijo, ki temeljijo na radiofrekvenčni identifikaciji, so se v zadnjih desetih letih znatno izboljšali. Ta tehnologija omogoča hitrejše in natančnejše odčitavanje posameznih identifikacijskih kod živali neposredno v sisteme za obdelavo podatkov, kar prispeva h krajšanju časa, potrebnega za sledenje morebitnim okuženim živalim ali okuženi hrani, in zmanjšanju stroškov dela, vendar hkrati povečuje stroške opreme.

(7) Čeprav so se sistemi za elektronsko identifikacijo, ki temeljijo na radiofrekvenčni identifikaciji, v zadnjih desetih letih znatno izboljšali, izkušnje kažejo, da je pri uvedbi obvezne elektronske identifikacije pri manjših prežvekovalcih zaradi nepopolne tehnologije in praktičnih težav pogosto nemogoče doseči stoodstotno zanesljivost. Napake, do katerih pride v sistemih za elektronsko identifikacijo, in odpoved tehnologije ne bi smele pomeniti kazni za kmete.

Predlog spremembe  4

Predlog uredbe

Uvodna izjava 16

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(16) Uvedba obvezne elektronske identifikacije po celotni Uniji bi lahko gospodarsko negativno vplivala na nekatere nosilce dejavnosti. Zato je primerno, da se oblikuje prostovoljna ureditev za uvedbo elektronske identifikacije. V okviru take ureditve bi se za elektronsko identifikacijo odločili tisti imetniki, ki bi od tega verjetno imeli neposredne gospodarske koristi.

(16) Uvedba obvezne elektronske identifikacije po vsej Uniji bi lahko gospodarsko negativno vplivala na nekatere nosilce dejavnosti. Zato je primerno, da se oblikuje prostovoljna ureditev za uvedbo elektronske identifikacije. Prostovoljna ureditev bi omogočila, da bi se za elektronsko identifikacijo odločili samo nosilci dejavnosti, ki bi od tega imeli neposredno in veliko gospodarsko korist.

Predlog spremembe  5

Predlog uredbe

Uvodna izjava 17

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(17) Države članice imajo zelo različne rejne sisteme, načine kmetovanja in organizacije sektorjev. Zato je treba državam članicam omogočiti, da na svojem ozemlju uvedejo obvezno elektronsko identifikacijo le, kadar menijo, da je to ustrezno, in ob upoštevanju vseh navedenih dejavnikov.

(17) Države članice imajo zelo različne rejne sisteme, načine kmetovanja in organizacije sektorjev. Zato je treba državam članicam omogočiti, da na svojem ozemlju uvedejo obvezno elektronsko identifikacijo le, kadar menijo, da je to ustrezno, po posvetovanju z vsemi zainteresiranimi stranmi, vključno s kmeti in sektorskimi organizacijami in ob upoštevanju vseh navedenih dejavnikov, vključno z negativnim vplivom na male kmete. Države članice bi morale imeti možnost vzpostaviti posebne režime za male kmete. Izogibati bi se bilo treba kakršnemu koli izkrivljanju konkurence na enotnem trgu.

Predlog spremembe  6

Predlog uredbe

Uvodna izjava 20

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(20) V oddelku II naslova II Uredbe (ES) št. 1760/2000 so določena pravila za prostovoljni sistem za označevanja govejega mesa, v skladu s katerimi mora nekatere specifikacije za označevanje potrditi pristojni organ države članice. Upravna obremenitev in stroški, ki nastanejo pri uporabi tega sistema s strani držav članic in gospodarskih subjektov, niso sorazmerni s koristmi sistema. Zato je treba navedeni oddelek črtati.

(20) V oddelku II naslova II Uredbe (ES) št. 1760/2000 so določena pravila za prostovoljni sistem za označevanja govejega mesa, v skladu s katerimi mora nekatere specifikacije za označevanje potrditi pristojni organ države članice. Glede na razvoj sektorja govejega mesa od sprejetja te uredbe je potrebna revizija prostovoljnega sistema za označevanje govejega mesa. Zato je treba navedeni oddelek črtati. Brez poseganja v zgoraj navedeno in zato, da se zagotovi primerna ureditev prostovoljnega označevanja govejega mesa v skladu z drugimi sektorji, črtanje tega oddelka ne bi smelo začeti veljati, dokler se ne nadomesti z razvojem določb zakonodaje Unije o standardih trženja živalskih proizvodov ali drugimi predpisi z enakovrednim učinkom.

Obrazložitev

S predlogom Komisije bi nastala pravna praznina na področju prostovoljnega označevanja, ki prinaša koristi tako sektorju kot potrošnikom, ker zagotavlja koristne informacije, ki pomagajo povečevati dodano vrednost proizvodov.

Predlog spremembe  7

Predlog uredbe

Uvodna izjava 20 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

(20a) Komisija bi morala zagotoviti, da bo zakonodaja Unije o govejem mesu, s potrebnimi posodobitvami in nadgradnjami, odražala določbe o prostovoljnem označevanju.

Obrazložitev

S predlogom Komisije bi nastala pravna praznina na področju prostovoljnega označevanja, ki prinaša koristi tako sektorju kot potrošnikom, ker zagotavlja koristne informacije, ki pomagajo povečevati dodano vrednost proizvodov.

Predlog spremembe  8

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Sredstva za identifikacijo se dodelijo gospodarstvu, razdelijo in namestijo na živali na način, ki ga določi pristojni organ.

Sredstva za identifikacijo se dodelijo gospodarstvu, razdelijo in namestijo na živali na način, ki ga določi pristojni organ. Ta določba se ne uporablja za živali, skotene pred 1. januarjem 1998, ki niso namenjene za trgovino znotraj EU.

Predlog spremembe  9

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 3

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Vsa sredstva za identifikacijo, nameščena na žival, imajo isto, enotno identifikacijsko kodo, ki omogoča identifikacijo posamezne živali, skupaj z gospodarstvom, na katerem se je rodila.

Vsa sredstva za identifikacijo, nameščena na žival, imajo isto, enotno identifikacijsko kodo, ki omogoča identifikacijo posamezne živali, skupaj z gospodarstvom, na katerem se je rodila. Ne glede na navedeno lahko pristojni organ v primerih, ko ni mogoče, da bi dve posamezni sredstvi za identifikacijo imeli isto enotno identifikacijsko kodo, pod svojim nadzorom dovoli, da ima drugo sredstvo za identifikacijo drugačno kodo, če je zagotovljena popolna sledljivost in če je možna identifikacija posamezne živali, vključno z gospodarstvom, na katerem je bila skotena.

Predlog spremembe  10

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 3

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 3 a (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Za sisteme za identifikacijo se uporabljajo mednarodni standardi ISO.

Obrazložitev

Sistemi držav članic za identifikacijo bi morali biti medsebojno usklajeni.

Predlog spremembe  11

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4a – odstavek 1 – točka b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(b) 60 dni za drugo sredstvo za identifikacijo.

(b) 60 dni za drugo sredstvo za identifikacijo zaradi telesnega razvoja živali.

Predlog spremembe  12

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4a – odstavek 1 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Žival ne sme zapustiti gospodarstva, na katerem se je rodila, dokler sredstvi za identifikacijo nista nameščeni.

Žival ne sme zapustiti gospodarstva, na katerem se je rodila, dokler sredstvi za identifikacijo nista nameščeni, razen v primeru višje sile.

Predlog spremembe  13

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4a – odstavek 2 – pododstavek 1 b (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Prvi pododstavek se ne uporablja za živali, skotene pred 1. januarjem 1998, ki niso namenjene za trgovino znotraj EU.

Predlog spremembe  14

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 b – odstavek 2 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Navedeni rok ni daljši od 20 dni po veterinarskih pregledih iz odstavka 1. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Navedeni rok ni daljši od 20 dni po veterinarskih pregledih iz odstavka 1. Ne glede na navedeno se lahko ta rok za drugo sredstvo za identifikacijo zaradi telesnega razvoja živali podaljša na do 60 dni. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Predlog spremembe  15

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 c – odstavek 2 – pododstavek 2

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Rok iz točke (b) ni daljši od 20 dni od datuma prihoda živali na namembno gospodarstvo. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Rok iz točke (b) ni daljši od 20 dni od datuma prihoda živali na namembno gospodarstvo. Ne glede na navedeno se lahko ta rok za drugo sredstvo za identifikacijo zaradi telesnega razvoja živali podaljša na do 60 dni. Sredstva za identifikacijo se v vsakem primeru namestijo na živali, preden zapustijo namembno gospodarstvo.

Predlog spremembe  16

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 4

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 4 c – odstavek 2 – pododstavek 2 a (novo)

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Ne glede na tretji pododstavek člena 4(1) lahko pristojni organ v primerih, ko na žival ni mogoče namestiti elektronskega identifikatorja z enako enotno identifikacijsko kodo, pod svojim nadzorom dovoli, da ima drugo sredstvo za identifikacijo drugačno kodo, če je zagotovljena popolna sledljivost in če je možna identifikacija posamezne živali, vključno z gospodarstvom, na katerem je bila skotena.

Predlog spremembe  17

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 7

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 7 – odstavek 5 – točka b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

(b) vnese posodobljene informacije neposredno v računalniško bazo podatkov v 24 urah od dogodka.“

(b) vnese posodobljene informacije neposredno v računalniško bazo podatkov v 72 urah od dogodka.“

Obrazložitev

Štiriindvajset ur kmetom ne zadostuje za vnos informacij v podatkovne zbirke. Ta rok bi bilo treba podaljšati na 3 dni oziroma dvainsedemdeset ur, da bi omogočili vsem kmetom, tudi tistim, ki nimajo dovolj znanja ali opreme na področju IT, ali v primeru okvare opreme, da bi lahko zabeležili in vnesli podatke v razumnem času.

Predlog spremembe  18

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 9

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 10 – pododstavek 1 – točka e

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

e) identifikacijo in registracijo premikov govedi, kadar se odpravlja na poletno pašo na razna gorska območja.“.

e) identifikacijo in registracijo premikov govedi med različnimi tipi sezonske paše.“.

Obrazložitev

Besedilo je treba uravnotežiti z vključitvijo vseh vrst sezonske paše in ne le poletne paše.

Predlog spremembe  19

Predlog uredbe

Člen 1 – odstavek 1 – točka 10

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 10a – pododstavek 1 – točka b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

b) tehničnimi postopki in standardi za izvajanje elektronske identifikacije govedi;

b) tehničnimi postopki in standardi za izvajanje elektronske identifikacije govedi v skladu z mednarodnimi standardi ISO;

Obrazložitev

Treba je zagotoviti usklajenost med sistemi za identifikacijo, ki se uporabljajo v vseh državah članicah.

Predlog spremembe  20

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 17 – točka a

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 22 – odstavek 1 – pododstavek 3

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

Komisija z izvedbenimi akti določi potrebna pravila, vključno s prehodnimi ukrepi, ki so potrebni za njihovo uvedbo, v zvezi s postopki za uporabo sankcij iz drugega pododstavka. Navedeni izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom preverjanja iz člena 23(2).

Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 22b, s katerimi določi potrebna pravila, vključno s prehodnimi ukrepi, ki so potrebni za njihovo uvedbo, v zvezi s postopki za uporabo sankcij iz drugega pododstavka.

Predlog spremembe  21

Predlog uredbe

Člen 1 – točka 18

Uredba (ES) št. 1760/2000

Člen 22 b

 

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

1. Komisiji se podeli pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov pod pogoji iz tega člena.

1. Komisiji se podeli pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov pod pogoji iz tega člena.

2. Pooblastilo iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter člena 22(4a) se prenese na Komisijo za nedoločen čas od*

2. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter tretjega pododstavka člena 22(1) in člena 22(4a) se prenese na Komisijo za nedoločen čas od*

3. Pooblastilo iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter člena 22(4a) lahko Evropski parlament ali Svet kadar koli prekliče. S sklepom o preklicu pooblastila preneha veljati pooblastilo iz navedenega sklepa. Preklic začne veljati dan po objavi sklepa v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši datum, določen v njem. Preklic ne vpliva na veljavnost delegiranih aktov, ki so že v veljavi.

3. Pooblastilo iz člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter tretjega pododstavka člena 22(1) in člena 22(4a) lahko Evropski parlament ali Svet kadar koli prekliče. Z odločitvijo o preklicu preneha veljati prenos pooblastila, naveden v tej odločitvi. Odločitev začne učinkovati dan po njeni objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši datum, ki je v njej določen. Odločitev ne vpliva na veljavnost delegiranih aktov, ki so že v veljavi.

4. Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o tem hkrati uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

4. Takoj ko Komisija sprejme delegirani akt, o tem istočasno uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

5. Delegirani akt, sprejet na podlagi člena 4(5), člena 4a(2), členov 5, 7, 10, 14 in 19 ter člena 22(4a), začne veljati le, če mu Evropski parlament ali Svet v dveh mesecih od uradnega obvestila, ki sta ga prejela v zvezi s tem aktom, ne nasprotujeta ali če sta pred iztekom tega roka oba obvestila Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Navedeni rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.“.

5. Delegirani akt, sprejet v skladu s členi 4(5), 4a(2), 5, 7, 10, 14 in 19 ter tretjim pododstavkom člena 22(1) in členom 22(4a), začne veljati le, če niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotuje delegiranemu aktu v roku dveh mesecev od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu ali Svetu o tem aktu ali če sta pred iztekom tega roka oba obvestila Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.

________________

_____________

*[*datum začetka veljavnosti te uredbe ali kateri koli drug datum, ki ga določi zakonodajalec]

* UL Prosimo, vstavite datum začetka veljavnosti te uredbe.

Predlog spremembe  22

Predlog uredbe

Člen 1 a (novo)

Besedilo, ki ga predlaga Komisija

Predlog spremembe

 

Člen 1a

 

Prehodne določbe

 

Člen 1(14) začne veljati 1. januarja 2014.

Obrazložitev

Namen tega predloga spremembe je zagotoviti dovolj časa za pripravo in odobritev primernejše posebne evropske zakonodaje o prostovoljnem označevanju.

POSTOPEK

Naslov

Sprememba Uredbe (ES) št. 1760/2000 o elektronski identifikaciji govedi in črtanje določb o prostovoljnem označevanju govejega mesa

Referenčni dokumenti

COM(2012)0162 – C7-0114/2012 – COM(2011)0525 – C7-0227/2011 – 2011/0229(COD)

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

ENVI

15.9.2011

 

 

 

Mnenje pripravil

       Datum razglasitve na zasedanju

AGRI

15.9.2011

Pripravljavec/-ka mnenja

       Datum imenovanja

James Nicholson

23.11.2011

Obravnava v odboru

20.3.2012

 

 

 

Datum sprejetja

8.5.2012

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

40

2

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

John Stuart Agnew, Liam Aylward, José Bové, Luis Manuel Capoulas Santos, Michel Dantin, Paolo De Castro, Diane Dodds, Herbert Dorfmann, Robert Dušek, Hynek Fajmon, Iratxe García Pérez, Julie Girling, Béla Glattfelder, Sergio Gutiérrez Prieto, Martin Häusling, Esther Herranz García, Peter Jahr, Elisabeth Jeggle, Jarosław Kalinowski, Elisabeth Köstinger, Giovanni La Via, George Lyon, Mairead McGuinness, Krisztina Morvai, Marija Nedelčeva (Mariya Nedelcheva), James Nicholson, Wojciech Michał Olejniczak, Georgios Papastamkos, Marit Paulsen, Britta Reimers, Ulrike Rodust, Giancarlo Scottà, Czesław Adam Siekierski, Alyn Smith, Csaba Sándor Tabajdi, Janusz Wojciechowski

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Pilar Ayuso, María Auxiliadora Correa Zamora, Spiros Danelis (Spyros Danellis), Karin Kadenbach, Sandra Kalniete, Christa Klaß, Maria do Céu Patrão Neves, Petri Sarvamaa, Milan Zver

POSTOPEK

Naslov

Sprememba Uredbe (ES) št. 1760/2000 o elektronski identifikaciji govedi in črtanje določb o prostovoljnem označevanju govejega mesa

Referenčni dokumenti

COM(2012)0162 – C7-0114/2012 – COM(2011)0525 – C7-0227/2011 – 2011/0229(COD)

Datum predložitve EP

4.4.2012

 

 

 

Pristojni odbor

       Datum razglasitve na zasedanju

ENVI

15.9.2011

 

 

 

Odbori, zaprošeni za mnenje

       Datum razglasitve na zasedanju

AGRI

15.9.2011

 

 

 

Poročevalec/-ka

       Datum imenovanja

Sophie Auconie

28.9.2011

 

 

 

Obravnava v odboru

30.1.2012

8.5.2012

 

 

Datum sprejetja

30.5.2012

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

31

16

12

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Kriton Arsenis, Sophie Auconie, Pilar Ayuso, Paolo Bartolozzi, Sergio Berlato, Lajos Bokros, Milan Cabrnoch, Martin Callanan, Chris Davies, Esther de Lange, Anne Delvaux, Bas Eickhout, Edite Estrela, Jill Evans, Elisabetta Gardini, Gerben-Jan Gerbrandy, Matthias Groote, Cristina Gutiérrez-Cortines, Satu Hassi, Jolanta Emilia Hibner, Karin Kadenbach, Christa Klaß, Holger Krahmer, Jo Leinen, Corinne Lepage, Peter Liese, Kartika Tamara Liotard, Zofija Mazej Kukovič, Linda McAvan, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Miroslav Ouzký, Vladko Todorov Panajotov (Vladko Todorov Panayotov), Andres Perello Rodriguez, Mario Pirillo, Pavel Poc, Anna Rosbach, Oreste Rossi, Dagmar Roth-Behrendt, Kārlis Šadurskis, Carl Schlyter, Richard Seeber, Teodoros Skilakakis (Theodoros Skylakakis), Bogusław Sonik, Salvatore Tatarella, Anja Weisgerber, Åsa Westlund, Glenis Willmott, Sabine Wils

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Gaston Franco, James Nicholson, Eva Ortiz Vilella, Justas Vincas Paleckis, Vittorio Prodi, Britta Reimers, Michèle Rivasi, Alda Sousa, Bart Staes, Marita Ulvskog, Andrea Zanoni

Datum predložitve

13.6.2012