JELENTÉS a veszélyes készítmények osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslatról (átdolgozás)

3.12.2012 - (COM(2012)0008 – C7‑0021/2012 – 2012/0007(COD)) - ***I

Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság
Előadó: Eija-Riitta Korhola
(Átdolgozás – az eljárási szabályzat 87. cikke)


Eljárás : 2012/0007(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A7-0391/2012
Előterjesztett szövegek :
A7-0391/2012
Viták :
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

a veszélyes készítmények osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslatról (átdolgozás)

(COM(2012)0008 – C7‑0021/2012 – 2012/0007(COD))

(Rendes jogalkotási eljárás – átdolgozás)

Az Európai Parlament,

–   tekintettel a Bizottság Európai Parlamenthez és Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2012)0008),

–   tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (2) bekezdésére és 114. cikkére, amelyek alapján a Bizottság javaslatát benyújtotta a Parlamenthez (C7‑0021/2012),

–   tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (3) bekezdésére,

–   tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2012. március 28-i véleményére[1],

–   tekintettel a jogi aktusok strukturáltabb átdolgozási technikáiról szóló, 2001. november 28-i intézményközi megállapodásra[2],

–   tekintettel az eljárási szabályzata 87. cikkének (3) bekezdése értelmében a Jogi Bizottság által a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottsághoz intézett, 2012. november 9-i levélre,

–   tekintettel eljárási szabályzata 87. és 55. cikkére,

–   tekintettel a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság jelentésére (A7-0391/2012),

A. mivel az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság jogi szolgálataiból álló tanácsadó munkacsoport szerint a szóban forgó javaslat a javaslatban akként megjelölteken kívül egyéb érdemi módosítást nem tartalmaz, és mivel a meglévő jogszabályok változatlanul hagyott rendelkezései és e módosítások egységes szerkezetbe foglalása tekintetében a javaslat a meglévő jogszabályok érdemi módosítás nélküli egyszerű egységes szerkezetbe foglalását tartalmazza;

1.  elfogadja első olvasatban az alábbi álláspontot, figyelemmel az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság jogi szolgálataiból álló tanácsadó munkacsoport ajánlásaira;

2.  felkéri a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha javaslatát lényegesen módosítani kívánja, vagy helyébe másik szöveget szándékozik léptetni;

3.  utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a nemzeti parlamenteknek.

Módosítás  1

Irányelvre irányuló javaslat

20 cikk – 5 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A 10. cikk (4) bekezdése, a 12. cikk (4) bekezdése és a 19. cikk értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam egy hónappal meghosszabbodik

(5) A 10. cikk (4) bekezdése, a 12. cikk (4) bekezdése és a 19. cikk értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

Indokolás

A felhatalmazáson alapuló jogi aktusokról szóló, a Bizottság, az Európai Parlament és a Tanács közötti egyetértési megállapodás szerint az intézmények „vállalják, hogy a lehető legnagyobb mértékben [az e közös megállapodáshoz] csatolt mintaszövegeket használják.” A mintaszövegek nem egy, hanem két hónapos hosszabbítást irányoznak elő. A Parlament fontos sikerként könyveli el a 2+2 szabályt, amely biztosítja számára, hogy elegendő idő álljon rendelkezésére, ha kifogást akar emelni. Az e „csomagban” szereplő két másik bizottsági javaslat esetében az időtartam szintén két hónappal hosszabbodik meg.

  • [1]  HL C 181., 2012.6.21., 203. o.
  • [2]  HL C 77., 2002.3.28., 1. o.

INDOKOLÁS

A javaslat a veszélyes készítményekről szóló (1999/45/EK) irányelv átdolgozására irányul a módosító jogi aktusok kodifikálása és a Bizottság felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok elfogadásával kapcsolatos hatáskörére vonatkozó rendelkezéseknek a Lisszaboni Szerződéshez való hozzáigazítása érdekében. Ez az irányelv egy áthidaló jogszabály, amely biztosítja a jogfolytonosságot az ágazati jogi keretrendszeren belül, amely jelenleg – a REACH (1907/2006/EK rendelet) elfogadása miatt – alapvető reformon megy keresztül.

A veszélyes készítményekről szóló irányelv a készítmények, azaz a két vagy több anyagot (kémiai elemeket és ezek vegyületeit) tartalmazó keverékek vagy oldatok osztályozását, csomagolását és címkézését szabályozza. Az irányelv 2015. június 1-jéig alkalmazandó az osztályozásról, címkézésről és csomagolásról szóló 1272/2008/EK rendelet – mint a veszélyes anyagok és keverékek osztályozásának és címkézésének 2009. január 20. óta alkalmazandó új uniós rendszere, amely magában foglalja az ENSZ globálisan harmonizált rendszerét – átmeneti rendelkezéseinek keretében. A már forgalomba hozott keverékek 2017. június 1-jéig továbbra is a veszélyes készítményekről szóló irányelv szabályai szerint forgalmazhatók. Az anyagok esetében az osztályozási, címkézési és csomagolási szabályok már 2010. december 1. óta alkalmazandók. Az átdolgozás tehát egy fokozatosan kivezetendő jogi aktusra vonatkozik.

Az átdolgozás révén az 1999/45/EK irányelvben végrehajtott változtatásokat egyrészt az indokolja, hogy a Lisszaboni Szerződésnek megfelelően naprakésszé kell tenni a javaslatot, és az elavult rendelkezések helyébe újakat kell léptetni (ideértve a jogalap frissítését – az EUMSZ 114. cikke, amely megfelel az EKSZ korábbi 95. cikkének), másrészt az, hogy elfogadásra került a REACH-rendelet és néhány további (közvetlenül általa vagy végrehajtási jogi aktusai révén bevezetett) módosítás, ami az alkalmazandó szabályok egyértelműsége és pontossága érdekében szükségessé teszi az 1999/45/EK irányelv kodifikálását. Míg az átdolgozásra irányuló javaslat keretében politikai döntéseket nem hoztak, a lényegi módosítások a Szerződésből, illetve az azonos témájú új uniós jogszabályokból erednek.

Az átdolgozásra irányuló javaslathoz vezető főbb kiigazítások és módosítások a következők:

-    A 10. cikk (4) bekezdése és a 12. cikk (4) bekezdése a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó rendelkezéseket léptet a parlamenti ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásra vonatkozó rendelkezések helyébe. Ez szükségessé tette a 19. cikk módosítását és a 21–23. cikkek új rendelkezéseit, amelyek lehetővé teszik a felhatalmazás gyakorlását.

-    Az eredeti irányelv 14. cikkének (a titkos adatok kezeléséről szóló) utolsó bekezdése hivatkozott a 67/548/EK irányelv (a veszélyes anyagokról szóló irányelv) 19. cikkének (4) bekezdésére, amelyet a 2006/121/EK irányelv 1. cikkének (7) bekezdése törölt, hozzáigazítva az ágazati jogszabályt az 1907/2006/EK (REACH) rendelethez. Ez sajátos hézagot eredményezett a szellemi tulajdonjogok védelmét élvező kritikus műszaki információk titkosságának megőrzésével kapcsolatos feltételeket illetően. Az átdolgozás megszünteti ezt a hézagot.

-    Az egységes szerkezetbe foglalt változat 1. cikke tartalmazott egy hivatkozást az 1999/45/EK irányelv 14. cikkére (biztonsági adatlapok), amelyet a REACH-rendelet 140. cikkével töröltek, mivel a szóban forgó rendeletet átemelték az utóbbi jogi aktusba, amely a vegyi anyagokra vonatkozó jogi szabályozás egészét érintő alapvető jogi aktus.

-    Az egységes szerkezetbe foglalt változat 3. cikkének (2) bekezdése hivatkozik a 67/548/EK irányelv 7., 8. és 13. cikkére, amelyeket a 2006/121/EK irányelv 1. cikkének (5) bekezdése törölt.

-    Az egységes szerkezetbe foglalt változat számos helyen hivatkozik a 67/548/EGK irányelv V. mellékletének A. részére is (vizsgálati módszerek); e hivatkozások helyébe az 1907/2006/EK (REACH) rendelet értelmében alkalmazandó vizsgálati módszerek megállapításáról szóló 440/2008/EK rendelet lépett, amelybe a 67/548/EK irányelv vonatkozó mellékletének hatályon kívül helyezését követően átemelték ezt a kérdéskört.

A fent említett kiigazítások és változtatások természetéből fakadóan az előadó nem javasol további módosításokat a veszélyes készítmények osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló 1999/45/EK irányelv átdolgozására irányuló javaslathoz.

MELLÉKLET: A JOGI BIZOTTSÁG LEVELE

Matthias GROOTE

a Környezetvédelmi, Közegészségügyi ésÉlelmiszer-biztonsági Bizottság elnöke

ASP 12G201

Brüsszel

Tárgy:        A veszélyes készítmények osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslat (átdolgozás)

                  (COM(2012)0008 – C7‑0021/2012 – 2012/0007(COD))

Tisztelt Elnök úr!

Az általam vezetett Jogi Bizottság az eljárási szabályzat átdolgozásról szóló 87. cikkének értelmében, az Európai Parlament eljárási szabályzatában foglaltak szerint megvizsgálta a fent említett javaslatot.

A cikk (3) bekezdése a következőképpen szól:

„Ha a jogi ügyekben illetékes bizottság úgy ítéli meg, hogy a javaslat nem tartalmaz az akként megjelölteken kívüli, egyéb más érdemi módosítást, tájékoztatja arról az illetékes bizottságot.

Ebben az esetben a 156. és a 157. cikkben támasztott feltételeken túl az illetékes bizottság keretében csak azokat a módosításokat lehet elfogadni, amelyek a javaslat módosításokat tartalmazó részeire vonatkoznak.

Ha azonban az intézményközi megállapodás 8. pontjával összhangban az illetékes bizottság módosításokat kíván benyújtani a javaslat kodifikált részeihez is, e szándékáról haladéktalanul értesítenie kell a Tanácsot és a Bizottságot, és ez utóbbinak az 54. cikk szerinti szavazást megelőzően tájékoztatnia kell a bizottságot a módosításokkal kapcsolatos álláspontjáról és arról, hogy vissza szándékozik-e vonni az átdolgozásra irányuló javaslatot”.

A jogi szolgálat véleménye alapján – amelynek tagjai részt vettek az átdolgozásra irányuló javaslatot vizsgáló tanácsadó munkacsoport ülésein –, és a javaslat szövegezőjének ajánlásait tiszteletben tartva a Jogi Bizottság úgy ítéli meg, hogy a kérdéses javaslat nem tartalmaz a javaslatban akként megjelölteken kívüli, egyéb más érdemi módosítást, valamint hogy a korábbi jogszabályok változatlanul hagyott rendelkezései és az említett módosítások egységes szerkezetbe foglalása tekintetében a javaslat a meglévő jogszabályok érdemi módosítás nélküli egyszerű egységes szerkezetbe foglalását tartalmazza.

A komitológiai rendelkezéseknek az EUMSZ 290-291. cikkéhez való, átdolgozási eljárás keretében végrehajtott hozzáigazítását illetően a Jogi Bizottság ugyanakkor hangsúlyozza, hogy mindig a jogalkotóé a végső döntés joga a jogalkotási és végrehajtói hatáskörök átruházásával kapcsolatban, és azt nem korlátozhatja az, hogy miként jelenik meg a javaslatban az e témában már létező szövegek kodifikációja.

Következésképpen, miután 2012. november 6-i ülésén megvitatta azt, a Jogi Bizottság 23 támogató szavazattal és tartózkodás nélkül[1] azt javasolja az Ön bizottságának mint illetékes bizottságnak, hogy a javaslatait figyelembe véve és a 87. cikkel összhangban vizsgálja meg a fent említett javaslatot.

Tisztelettel:

Klaus-Heiner LEHNE

Melléklet: A tanácsadó munkacsoport véleménye

  • [1]  Jelen lévő tagok: Luigi Berlinguer, Françoise Castex, Christian Engström, Marielle Gallo, Giuseppe Gargani, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvie Guillaume, Sajjad Karim, Eva Lichtenberger, Antonio López-Istúriz White, Antonio Masip Hidalgo, Jiří Maštálka, Mészáros Alajos, Evelyn Regner, Francesco Enrico Speroni, Szájer József, Rebecca Taylor, Alexandra Thein, Axel Voss, Rainer Wieland, Cecilia Wikström, Zbigniew Ziobro, Tadeusz Zwiefka.

MELLÉKLET: AZ EURÓPAI PARLAMENT, A TANÁCS ÉS A BIZOTTSÁG JOGI SZOLGÁLATAIBÓL ÁLLÓ TANÁCSADÓ MUNKACSOPORT VÉLEMÉNYE

 

 

 

 

A JOGI SZOLGÁLATOKBÓL ÁLLÓ

TANÁCSADÓ MUNKACSOPORT

Brüsszel, 2012. október 8.

VÉLEMÉNY

 A KÖVETKEZŐK FIGYELMÉBE: AZ EURÓPAI PARLAMENT

                                                              A TANÁCS

                                                              A BIZOTTSÁG

A veszélyes készítmények osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslat

COM(2012)0008, 2012. január 26. – 2012/0007(COD)

Tekintettel a jogi aktusok strukturáltabb átdolgozási technikáiról szóló, 2001. november 28-i intézményközi megállapodásra és különösen annak 9. pontjára, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság jogi szolgálataiból álló tanácsadó munkacsoport 2012. március 15-én, május 24-én és július 5-én azzal a szándékkal ült össze, hogy megvizsgálja – többek között – a Bizottság által benyújtott, fentnevezett javaslatot.

Az említett üléseken[1] a tanácsadó munkacsoport a tagállamoknak a veszélyes készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek közelítéséről szóló, 1999. május 31-i 1999/45/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv átdolgozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslat megvizsgálását követően közös megegyezéssel megállapította, hogy a javaslatot kísérő indokolás tekintetében a dokumentumnak – az intézményközi megállapodásban rögzített vonatkozó követelményeknek maradéktalanul megfelelő megszövegezés érdekében – a megállapodás 6. pontja a) pontjának ii. alpontjában foglaltakkal összhangban tartalmaznia kellett volna az egyes érdemi módosítások okait, valamint a 6. pont a) pontja iii. alpontjában foglaltak szerint meg kellett volna határoznia, hogy a korábbi aktus mely rendelkezései maradnak változatlanok a javaslatban.

Az átdolgozott aktus tervezete 10. cikkének (4) bekezdését, 12. cikkének (4) bekezdését és 19. cikkét illetően a tanácsadó munkacsoport megvitatta, hogy ezeket a szövegrészeket teljes egészében az érdemi változtatások jelölésére használt szürke háttérrel kellett volna-e kiemelni. Az Európai Parlament és a Bizottság jogi szolgálata úgy vélte, hogy a jelenleg az 1999/45/EK irányelv 10. cikkének 3. pontjában, 12. cikkének (4) bekezdésében és 20. cikkében szereplő bizonyos kifejezések helyébe lépő új – a három intézmény megállapodása szerinti standard szövegekből származó – kifejezések tekintetében alkalmazott jelölés kellően mutatja a meglévő rendelkezésekhez képest javasolt érdemi módosításokat. A Tanács jogi szolgálata ezzel szemben úgy vélte, hogy az eljárást érintő változtatást nem lehet elválasztani azoktól az érdemi kérdésektől, amelyekre az adott eljárás vonatkozik, és ezért a 10. cikk (4) bekezdését, a 12. cikk (4) bekezdését és a 19. cikket teljes egészében szürke háttérrel kellett volna kiemelni. Abban azonban a három jogi szolgálat egyetértett, hogy a 10. cikk (4) bekezdése, a 12. cikk (4) bekezdése és a 19. cikk tekintetében a Bizottság által benyújtott szövegtervezetet úgy kell értelmezni, hogy a Bizottság csak azt kívánta javasolni, hogy a jelenleg az 1999/45/EK irányelv 10. cikkének 3. pontjában, 12. cikkének (4) bekezdésében és 20. cikkében szereplő, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásra való utalások helyébe a Bizottságnak az EUMSZ 290. cikke szerinti, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására való felhatalmazása lépjen. Ezzel összefüggésben a három jogi szolgálat abban is egyetértett, hogy az átdolgozás részeként a jogalkotó rögzítheti az említett rendelkezésekkel kapcsolatos felhatalmazást, vagy az említett rendelkezések közül egy vagy több tekintetében dönthet úgy, hogy nem ad felhatalmazást a Bizottságnak (és így az említett módosításokra a rendes jogalkotási eljárás lenne alkalmazandó), vagy pedig az EUMSZ 291. cikkével és a 182/2011/EU rendelettel összhangban végrehajtási hatásköröket ruházhat a Bizottságra vagy a Tanácsra.

Következésképpen a javaslat vizsgálata során a tanácsadó munkacsoport közös megegyezéssel megállapította, hogy a javaslat a benne vagy e véleményben akként megjelölteken kívül egyéb érdemi módosítást nem tartalmaz. A korábbi jogi aktus változatlanul hagyott rendelkezései és az érdemi módosítások egységes szerkezetbe foglalása tekintetében a munkacsoport megállapította, hogy a javaslat a meglévő szövegrészek érdemi módosítás nélküli, egyszerű egységes szerkezetbe foglalását tartalmazza.

C. PENNERA                                  H. LEGAL                            L. ROMERO REQUENA

jogtanácsos                                      jogtanácsos                           főigazgató

  • [1]  A tanácsadó munkacsoport számára a javaslat angol, francia és német nyelvű változata állt rendelkezésre, és a csoport az angol változat alapján dolgozott, mivel ez a kérdéses szöveg eredeti nyelvi változata.

ELJÁRÁS

Cím

A veszélyes készítmények osztályozása, csomagolása és címkézése

Hivatkozások

COM(2012)0008 – C7-0021/2012 – 2012/0007(COD)

Az Európai Parlamentnek történő benyújtás dátuma

26.1.2012

 

 

 

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

ENVI

2.2.2012

 

 

 

Véleménynyilvánításra felkért bizottság(ok)

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

JURI

2.2.2012

 

 

 

Előadó(k)

       A kijelölés dátuma

Eija-Riitta Korhola

13.3.2012

 

 

 

Vizsgálat a bizottságban

10.7.2012

 

 

 

Az elfogadás dátuma

28.11.2012

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

53

0

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Kriton Arsenis, Sophie Auconie, Lajos Bokros, Nessa Childers, Chris Davies, Anne Delvaux, Bas Eickhout, Edite Estrela, Elisabetta Gardini, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Satu Hassi, Jolanta Emilia Hibner, Dan Jørgensen, Karin Kadenbach, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Jo Leinen, Corinne Lepage, Peter Liese, Zofija Mazej Kukovič, Linda McAvan, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Vladko Todorov Panayotov, Antonyia Parvanova, Andres Perello Rodriguez, Mario Pirillo, Pavel Poc, Oreste Rossi, Dagmar Roth-Behrendt, Richard Seeber, Salvatore Tatarella, Thomas Ulmer, Åsa Westlund, Glenis Willmott, Sabine Wils

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok)

Cristian Silviu Buşoi, Nikos Chrysogelos, Christofer Fjellner, Vicky Ford, Julie Girling, Mairead McGuinness, James Nicholson, Alojz Peterle, Britta Reimers, Birgit Schnieber-Jastram, Bart Staes, Rebecca Taylor, Marita Ulvskog, Vladimir Urutchev, Andrea Zanoni

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok) (187. cikk (2) bekezdés)

Ashley Fox, Emma McClarkin

Benyújtás dátuma

3.12.2012