ZPRÁVA o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)

19. 12. 2012 - (COM(2011)0810 – C7‑0465/2011 – 2011/0399(COD)) - ***I

Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku
Zpravodaj: Christian Ehler


Postup : 2011/0399(COD)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A7-0428/2012
Předložené texty :
A7-0428/2012
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)

(COM(2011)0810 – C7‑0465/2011 – 2011/0399(COD))

(Řádný legislativní postup: první čtení)

Evropský parlament,

–  s ohledem na návrh Komise předložený Parlamentu a Radě (COM(2011)0810),

–  s ohledem na čl. 294 odst. 2, články 173, 183 a čl. 188 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie, v souladu s nimiž Komise předložila svůj návrh Parlamentu (C7-0465/2011),

–  s ohledem na čl. 294 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie,

–  s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ze dne 28. března roku 2012[1],

–  s ohledem na stanovisko Účetního dvora ze dne 19. července 2012[2],

–  s ohledem na článek 55 jednacího řádu,

–  s ohledem na zprávu Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a stanoviska Výboru pro zahraniční věci, Výboru pro rozvoj a Rozpočtového výboru a (A7-0428/2012),

1.  přijímá níže uvedený postoj v prvním čtení;

2.  vyzývá Komisi, aby věc znovu postoupila Parlamentu, bude-li mít v úmyslu svůj návrh podstatně změnit nebo jej nahradit jiným textem;

3.  pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Komisi, jakož i vnitrostátním parlamentům.

Pozměňovací návrh    1

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(2) Program „Horizont 2020“ by měl být prováděn s cílem přímo přispět k získání vedoucího postavení v průmyslu a k vytváření růstu a zaměstnanosti v Evropě a měl by odrážet strategickou vizi obsaženou ve sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 6. října 2010 „Stěžejní iniciativa strategie Evropa 2020 Unie inovací“, ve kterém se Komise zavazuje radikálně zjednodušit přístup pro účastníky.

(2) Program „Horizont 2020“ by měl být prováděn s cílem přímo přispět k vytváření blahobytu občanů, sociální, hospodářské a ekologické udržitelnosti, získání vedoucího postavení v průmyslu a k vytváření růstu a zaměstnanosti v Evropě a měl by odrážet strategickou vizi obsaženou ve sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 6. října 2010 „Stěžejní iniciativa strategie Evropa 2020 Unie inovací“, ve kterém se Komise zavazuje radikálně zjednodušit přístup pro účastníky.

Pozměňovací návrh    2

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(3) Program Horizont 2020 by měl podporovat realizaci a fungování Evropského výzkumného prostoru, ve kterém probíhá volný pohyb výzkumných pracovníků, vědeckých poznatků a technologií, a to posílením spolupráce mezi Unií a členskými státy, zvláště prostřednictvím uplatňování soudržného souboru pravidel.

(3) Program Horizont 2020 by měl podporovat realizaci a fungování Evropského výzkumného prostoru, ve kterém probíhá volný pohyb výzkumných pracovníků, vědeckých poznatků a technologií, a to posílením spolupráce jak mezi Unií a členskými státy, tak mezi členskými státy, zvláště prostřednictvím uplatňování soudržného a transparentního souboru pravidel.

Pozměňovací návrh    3

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(4) Pravidla pro účast a šíření výsledků by měla náležitě odrážet doporučení Evropského parlamentu, shrnutá ve „zprávě o zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum, a doporučení Rady týkající se zjednodušení administrativních a finančních požadavků rámcových programů pro výzkum. Tato pravidla by měla navazovat na zjednodušující opatření již zavedená na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007 až 2013) a jít ještě dále, pokud jde o snížení administrativní zátěže pro účastníky a omezení složitosti finančních ustanovení za účelem snížení výskytu finančních chyb. Pravidla by měla rovněž náležitě zohledňovat obavy a doporučení výzkumné obce vyplývající z diskuze, kterou podnítilo sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 29. dubna 2010 „Zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum“ a následná zelená kniha ze dne 9. února 2011: „Učiňme z problémů výhody: na cestě ke společnému strategickému rámci pro financování výzkumu a inovací v EU“.

(4) Pravidla pro účast a šíření výsledků by měla náležitě odrážet doporučení Evropského parlamentu, shrnutá v jeho usnesení o zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum ze dne 11. listopadu 2010, a doporučení Rady týkající se zjednodušení administrativních a finančních požadavků rámcových programů pro výzkum. Evropský parlament ve svém usnesení ze dne 8. června 2011 nazvaném „Investování do budoucna: nový víceletý finanční rámec pro konkurenceschopnou, udržitelnou a inkluzivní Evropu“1 dále vyzval k radikálnímu zjednodušení financování výzkumu a inovací z prostředků Unie a zároveň zdůraznil, že jakékoli navýšení financování by mělo být spojeno s radikálním zjednodušením finančních postupů. Tato pravidla by měla navazovat na zjednodušující opatření již zavedená na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007 až 2013) a závěrečné zprávy skupiny odborníků „Průběžné hodnocení sedmého rámcového programu“ zde dne 12. listopadu 2010 a jít ještě dále, pokud jde o snížení administrativní zátěže pro účastníky a omezení složitosti finančních ustanovení za účelem usnadnění zapojení a snížení výskytu finančních chyb. Pravidla by měla rovněž náležitě zohledňovat obavy a doporučení výzkumné obce vyplývající z diskuze, kterou podnítilo sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 29. dubna 2010 „Zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum“ a následná zelená kniha ze dne 9. února 2011 „Učiňme z problémů výhody: na cestě ke společnému strategickému rámci pro financování výzkumu a inovací v EU“ a související veřejné konzultace se zúčastněnými stranami iniciované Komisí. Konkrétně by nová zjednodušená pravidla účasti a šíření měla vést ke zkrácení průměrné doby pro udělení grantu o 100 dní ve srovnání se situací v roce 2011, jak je uvedeno ve sdělení Komise „HORIZONT 2020 – rámcový program pro výzkum a inovace“2.

 

__________

 

1 Přijaté texty, P7_TA(2011)0266.

 

2 COM (2011) 0808 final.

Odůvodnění

Posouzení dopadů programu Horizont 2020 vypracované Komisí, COM 809 (2011) final, s. 101: „…konzultace zúčastněných stran a orgánů ohledně dalšího zjednodušení a posouzení dopadů programu Horizont 2020 jasně ukazují, že pokračování modelu financování založeného na náhradě skutečných nákladů je upřednostňovanou volbou”.

Pozměňovací návrh    4

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 4 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(4a) Nejpozději do roku 2017 by Komise měla provést průběžné hodnocení pravidel účasti a šíření s cílem posoudit požadované zjednodušení postupů a zvýšení účasti v programu Horizont 2020. Mělo by zahrnovat analýzu přístupu k financování pro účastníky ve všech regionech a pro malé a střední podniky a vyváženosti účasti žen a mužů a měly by být analyzovány možnosti dalšího zjednodušení. Na návrh Komise mohou být pravidla případně upravena právními předpisy jednou v průběhu období provádění programu Horizont 2020.

Odůvodnění

Přístup radikálního zjednodušování pravidel účasti vyžaduje průběžné hodnocení s možností úpravy ze strany zákonodárců.

Pozměňovací návrh    5

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 4 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(4b) Pravidla pro účast a šíření by měla být od počátku jasná a transparentní a zajistit v co největší míře účast MSP. Z důvodu právní jistoty a jasnosti by měla pravidla v zásadě zůstat platná beze změn po celou dobu trvání programu Horizont 2020. Pokud je potřeba pravidla upravit, nemělo by to být na úkor účastníků, jejichž projekty byly schváleny v rámci pravidel platných před změnami. Od počátku programu by měly být k dispozici veškeré příslušné pokyny a návody pro příjemce a auditory.

Pozměňovací návrh    6

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 5

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(5) Za účelem zajištění soudržnosti s dalšími unijními programy financování by se měl program Horizont 2020 provádět v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. XX/XX ze dne […], kterým se stanoví finanční pravidla pro roční rozpočet Unie, a s nařízením Komise v přenesené pravomoci (EU) č. X/X ze dne […], kterým se mění prováděcí pravidla k finančnímu nařízení.

(5) Za účelem zajištění soudržnosti s dalšími unijními programy financování by se měl program Horizont 2020 provádět v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 ze dne 25. října 2012, kterým se stanoví finanční pravidla pro roční rozpočet Unie, a s nařízením Komise v přenesené pravomoci (EU) č. X/X ze dne […], kterým se mění prováděcí pravidla k finančnímu nařízení, přičemž je třeba patřičně zohlednit zvláštní povahu činností v oblasti výzkumu a inovací.

Pozměňovací návrh    7

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 6

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(6) Integrovaný přístup by měl být zajištěn spojením činností sedmého rámcového programu pro výzkum, rámcového programu pro konkurenceschopnost a inovace a Evropského inovačního a technologického institutu (dále jen „EIT“), aby se usnadnila účast, vytvořil soudržnější soubor nástrojů, zvýšil vědecký a hospodářský dopad a současně zamezilo duplicitám a roztříštěnosti. Aby byl zajištěn soudržný rámec, který by měl usnadnit účast v programech získávajících finanční příspěvek Unie z rozpočtu programu Horizont 2020, včetně účasti v programech řízených Evropským inovačním a technologickým institutem, společných podnicích či jakýchkoli jiných strukturách podle článku 187 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo účasti v programech prováděných členskými státy podle článku 185 Smlouvy o fungování Evropské unie, měla by se uplatňovat společná pravidla. Měla by však být zajištěna flexibilita umožňující přijmout zvláštní pravidla v případech, kdy je to opodstatněno zvláštními potřebami příslušných akcí a Komise udělí svůj souhlas.

(6) Integrovaný přístup by měl být zajištěn spojením činností sedmého rámcového programu pro výzkum, rámcového programu pro konkurenceschopnost a inovace a Evropského inovačního a technologického institutu (dále jen „EIT“), aby se usnadnila účast, vytvořil soudržnější soubor nástrojů, zvýšil vědecký a hospodářský dopad a současně zamezilo duplicitám a roztříštěnosti. Aby byl zajištěn soudržný rámec, který by měl usnadnit účast v programech získávajících finanční příspěvek Unie z rozpočtu programu Horizont 2020, včetně účasti v programech řízených Evropským inovačním a technologickým institutem, společných podnicích či jakýchkoli jiných strukturách podle článku 187 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo účasti v programech prováděných členskými státy podle článku 185 Smlouvy o fungování Evropské unie, měla by se uplatňovat společná pravidla.

Pozměňovací návrh    8

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 7

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(7) Akce spadající do působnosti tohoto nařízení by měly ctít základní práva a dodržovat zásady uznané zejména Listinou základních práv Evropské unie. Tyto akce by měly probíhat v souladu s právními povinnostmi a etickými zásadami, včetně zamezení všem druhům plagiátorství.

(7) Akce spadající do působnosti tohoto nařízení musí ctít základní práva a dodržovat zásady uznané zejména Listinou základních práv Evropské unie. Tyto akce musí rovněž probíhat v souladu s právními povinnostmi a etickými zásadami, včetně zamezení všem druhům smýšlení údajů a plagiátorství.

Pozměňovací návrh    9

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 7 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(7a) Je důležité zdůraznit význam posílení genderového hlediska při navrhování, provádění a plnění programu Horizont 2020.

Pozměňovací návrh    10

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 8

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(8) V souladu s cíli mezinárodní spolupráce stanovenými v článcích 180 a 186 Smlouvy o fungování Evropské unie by se měla podporovat účastí právních subjektů usazených v třetích zemích a mezinárodních organizací. Pravidla by měla být prováděna v souladu s opatřeními přijatými podle článků 75 a 215 Smlouvy o fungování Evropské unie a měla by být v souladu s mezinárodním právem. Při provádění pravidel by měly být navíc patřičně zohledněny podmínky pro účast unijních subjektů na programech třetích zemí.

(8) V souladu s cíli mezinárodní spolupráce stanovenými v článcích 180 a 186 Smlouvy o fungování Evropské unie by se měla podporovat účastí právních subjektů usazených v třetích zemích a mezinárodních organizací. Pravidla by měla být prováděna v souladu s opatřeními přijatými podle článků 75 a 215 Smlouvy o fungování Evropské unie a měla by být v souladu s mezinárodním právem. Při provádění pravidel by měly být navíc patřičně zohledněny podmínky pro účast unijních subjektů na programech třetích zemí, a to na základě zásady reciprocity, jakož i podmínky vyplývající z právních rámců zúčastněných třetích zemí a mezinárodních organizací.

Pozměňovací návrh    11

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 8 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(8a) Pravidla pro účast a šíření by měla zahrnovat pravidla pro vytváření partnerství veřejného a soukromého sektoru. Pokud by měla být přijata opatření k další externalizaci financování výzkumu a inovací Unie, mělo by tak být učiněno v mimořádných případech odůvodněných tím, že by se na základě výsledků nezávislého posouzení dopadů prokázalo, že stejných výsledků nelze dosáhnout žádnou jinou formou financování.

Pozměňovací návrh    12

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(9) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla vytvořit soudržný, komplexní a transparentní rámec, a zajistit tak co nejúčinnější provádění při zohlednění potřeby snadného přístupu pro všechny účastníky, zejména malé a střední podniky, prostřednictvím zjednodušených postupů. Finanční pomoc Unie by mohla být poskytována různými formami.

(9) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla vytvořit soudržný, komplexní a transparentní rámec, a zajistit tak co nejúčinnější provádění při zohlednění potřeby snadného přístupu pro všechny účastníky.

Pozměňovací návrh    13

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9a) Finanční pomoc Unie by mohla být poskytována v různých formách, čehož se dosáhne výběrem nejvhodnějšího opatření, které podporuje cíle programu Horizont 2020 a jež vyhovuje specifickým potřebám cílových příjemců. Výběr různých forem by měl být vždy prováděn s cílem dosáhnout co největšího pákového efektu.

Pozměňovací návrh    14

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9b) Jednotliví účastníci z řad výzkumné obce se liší svou povahou a mají specifické potřeby, a tudíž by pravidla pro účast měla nabídnou omezený počet kombinací měr financování a možností pro proplacení nepřímých nákladů a současně zachovat stávající rozlišování mezi univerzitami/výzkumnými středisky, průmyslem, neziskovými organizacemi a malými středními podniky, jak je uvedeno v odstavci 17 usnesení Evropského parlamentu ze dne 11. listopadu 2010 o zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum.

Pozměňovací návrh    15

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 c (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9c) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla rovněž zohledňovat specifické potřeby malých a středních podniků, aby se v plné míře uvolnil jejich výzkumný a inovační potenciál, a zároveň přihlížet ke specifickým rysům jednotlivých druhů malých a středních podniků a různých odvětví.

Pozměňovací návrh    16

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 d (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9d) Obecně by doba mezi termínem pro předložení návrhů projektu a uzavřením grantové dohody (doba pro udělení grantu) neměla překročit šest měsíců. Komise by měla konsorciu stanovit vhodné lhůty pro předložení dokumentů.

Odůvodnění

Zkrácení doby pro udělení grantu je pro mnoho účastníků, zejména pro inovativní podniky, jedním z hlavních důvodů účasti v evropských výzkumných projektech. Komise by však stanovením nerealistických lhůt pro předložení dokumentů, jejichž nedodržení může vést k ukončení postupu, neměla na účastníky vyvíjet přílišný časový tlak.

Pozměňovací návrh    17

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 e (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9e) Komise by měla pokračovat ve svém úsilí o zjednodušení postupů, což je možné díky zlepšení informačních systémů, např. prostřednictvím dalšího rozšíření portálu pro účastníky jako jediného kontaktního místa od okamžiku zveřejnění výzvy k předkládání návrhů přes jejich předložení, až po provádění všech programů s cílem vytvořit jediné kontaktní místo pro celý postup.

Odůvodnění

Uživatelsky vstřícná a jednoduchá internetová stránka pro všechny účastníky a pro všechny etapy celého postupu může zásadně přispět ke zjednodušení účasti v programu, a tím nepřímo zvýšit atraktivitu evropského financování výzkumu.

Pozměňovací návrh    18

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 f (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9f) Součinnost mezi strukturálními fondy a programem Horizont 2020 by se měla využívat ve větší míře než doposud s cílem šířit špičkovou kvalitu a zvyšovat účast. Toho by mělo být dosaženo zejména navazováním spolupráce mezi vznikajícími špičkovými výzkumnými centry v méně inovativních členských státech, které nedosahují výrazných výsledků, a regionech s evropskými partnery v oblasti výzkumu, kteří jsou na světové úrovni.

Odůvodnění

Zkušenosti získané v rámci podpory špičkových výzkumných center v zemích střední a východní Evropy, které tehdy byly přidruženými zeměmi, během pátého rámcového programu je třeba zohlednit a využít při opatřeních pro navazování spolupráce.

Pozměňovací návrh    19

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 10 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(10a) Veškeré dokumenty, které Komise vydá v souvislosti s programem Horizont 2020, jsou na požádání poskytovány v dostupných formátech, včetně velkého písma, Braillova písma, snadno čitelného textu a audio, video a elektronického formátu.

Pozměňovací návrh    20

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 12

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(12) Je vhodné stanovit podmínky pro poskytování finančních prostředků Unie účastníkům akcí programu Horizont 2020. V zájmu snížení složitosti stávajících pravidel financování a vyšší pružnosti při provádění projektu by měl být zaveden zjednodušený model náhrady nákladů s větším využitím paušálních částek, paušálních sazeb a sazeb jednotkových nákladů. Pro účely zjednodušení by se měla u každého typu akce používat jednotná sazba náhrady bez rozlišování podle typu účastníka.

(12) Je vhodné stanovit podmínky pro poskytování finančních prostředků Unie účastníkům akcí programu Horizont 2020. V zájmu snížení složitosti stávajících pravidel financování a zvýšení účasti by měl být zaveden zjednodušený model náhrady nákladů s větším využitím paušálních částek, paušálních sazeb a sazeb jednotkových nákladů umožňující rovněž plnou náhradu nákladů a uplatňování běžných účetních postupů ze strany příjemců v souladu s nařízením (EU, Euratom) č. 966/2012.

Pozměňovací návrh    21

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 12 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(12a) Komise by měla vzít v úvahu, že uplatňování zásady spolufinancování může poškodit ty členské státy, jejichž veřejné výdaje podléhají značným omezením. Jejich vedoucí výzkumná střediska, univerzity a podniky mohou být podporovány na úrovni Unie.

Pozměňovací návrh    22

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 13

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(13) Konkrétní problematiky v oblasti výzkumu a inovací by měly být řešeny prostřednictvím nových forem financování, jako jsou například ceny, zadávání zakázek v předobchodní fázi či zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení, které vyžadují zvláštní pravidla.

(13) Konkrétní problematiky v oblasti výzkumu a inovací by mohly být řešeny prostřednictvím nových potenciálně účinnějších forem financování, jako jsou například ceny, zadávání zakázek v předobchodní fázi či zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení, a dále prostřednictvím posíleného a cílenějšího využití inovativních finančních nástrojů, specifických druhů subjektů financování, jako jsou stávající a nově plánované iniciativy v oblasti programování vycházející z článků 185 a 187 SFEU a článku 55]nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012. Tyto nové formy financování a různé druhy subjektů financování vyžadují zvláštní pravidla, která by měla být stanovena v tomto nařízení. Členské státy a Komise usilují o zvýšení viditelnosti a dostupnosti takovýchto nových forem financování a typů subjektů financování pro příslušné zúčastněné strany.

Odůvodnění

Do pravidel pro účast byl vložen nový nadpis „zvláštní ustanovení“, který se bude týkat specifických druhů finančních orgánů a nových forem dostupného financování, aby se posílila myšlenka jednotného souboru pravidel.

Pozměňovací návrh    23

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 13 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(13a) Je vhodné využívat různé formy financování a případně je kombinovat. Finanční nástroje by především měly být využívány doplňkovým způsobem v případech, kdy přispívají k dalšímu získávání soukromých investic do výzkumu a inovací, včetně investic do rizikového kapitálu pro inovativní společnosti a zejména malé a střední podniky, a kdy kýžených výsledků efektivně dosáhnout pomocí grantů a pokud hlavní část tvoří činnosti v oblasti experimentálního vývoje.

Pozměňovací návrh    24

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 14

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(14) V zájmu zachování rovných podmínek pro všechny podniky, které jsou činné na vnitřním trhu, by mělo být financování poskytované programem Horizont 2020 koncipováno v souladu s pravidly státní podpory, aby se zajistila efektivita veřejných výdajů a zabránilo narušení trhu, jako je vytlačení soukromého financování, vytváření neefektivních tržních struktur nebo zachování neefektivních podniků.

(14) V zájmu zachování rovných podmínek pro všechny podniky, které jsou činné na vnitřním trhu, by mělo být financování poskytované programem Horizont 2020 koncipováno v souladu s pravidly státní podpory, aby se zajistila efektivita veřejných výdajů a zabránilo narušení trhu, jako je vytlačení soukromého financování, vytváření neefektivních tržních struktur nebo zachování neefektivních podniků. Zejména na zakládání partnerství veřejného a soukromého sektoru by se měly vztahovat podmínky, které zajistí udržení efektivního konkurenčního prostředí a také možnosti zapojení nových účastníků v jakékoli fázi.

Pozměňovací návrh    25

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 14a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(14a) Tato pravidla účasti a šíření výsledků by měla zajistit co největší transparentnost, odpovědnost a demokratickou kontrolu inovačních finančních nástrojů, které jsou spolufinancovány z rozpočtu Unie, zejména co se týče jejich přispění, ať už očekávaného či dosaženého, ke splnění cílů Unie.

Pozměňovací návrh    26

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 15

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(15) Finanční zájmy Unie by měly být během celého výdajového cyklu chráněny prostřednictvím přiměřených opatření.

(15) Finanční zájmy Unie by měly být během celého výdajového cyklu chráněny prostřednictvím nezbytných, přiměřených a účinných opatření, a současně by měla být zajištěna odpovídající rovnováha mezi důvěrou a kontrolou.

 

(15a) Volný přístup k vědeckým publikacím nebo dalším šířeným výsledkům získaným díky financování z programu Horizont 2020 by mohl vyžadovat zřízení centrálních digitálních archívů a využívání otevřených digitálních formátů.

Odůvodnění

Doplněný text je v souladu s odstavcem 11 zprávy poslankyně Carvalhové a s nařízením o programu HORIZONT 2020.

Pozměňovací návrh    27

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 15 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(15b) V souladu s nařízením (EU, Euratom) č. 966/2012 by tato pravidla pro účast a šíření výsledků měla být základem pro širší přijetí obvyklých účetních postupů příjemců a pro přijetí vlastních postupů příjemců při stanovení způsobilých nákladů. Za tímto účelem by měly být náležitě přizpůsobeny požadavky na osvědčení o auditu, včetně osvědčení o metodice. Komise by v co největší možné míře měla stanovit jednotný přístup k auditu, přičemž by měla poskytnout dostatečnou pružnost pro uznávání obvyklých účetních postupů a náležitě zohlednit účetní postupy uznávané na vnitrostátní úrovni.

Pozměňovací návrh    28

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 17

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(17) V zájmu posílení transparentnosti by měla být zveřejněna jména odborníků, kteří byli nápomocni Komisi nebo příslušným financujícím subjektům při uplatňování tohoto nařízení. Pokud by zveřejnění jmen ohrožovalo bezpečnost či integritu odborníka nebo by nepřiměřeně poškozovalo jeho soukromí, měly by mít Komise nebo financující subjekty možnost od zveřejnění těchto jmen upustit.

(17) V zájmu posílení transparentnosti by měla být zveřejněna jména právních subjektů, jimž byly přiděleny finanční prostředky, a jména odborníků, kteří byli nápomocni Komisi nebo příslušným financujícím subjektům při uplatňování tohoto nařízení. Pokud by zveřejnění jmen evidentně poškozovalo obchodní zájmy účastníků či ohrožovalo bezpečnost či integritu odborníka nebo by nepřiměřeně poškozovalo jeho soukromí, měly by mít Komise nebo financující subjekty možnost od zveřejnění těchto jmen upustit.

Pozměňovací návrh    29

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(19) Aby se zajistilo, že účastníci dané výsledky patřičně chrání, využívají a šíří, měla by být stanovena pravidla pro využívání a šíření výsledků, zejména možnost dalších podmínek týkajících se využívání v evropském strategickém zájmu.

(19) Aby se zajistilo, že účastníci dané výsledky patřičně chrání, využívají a šíří, měla by být stanovena pravidla pro využívání a šíření výsledků, zejména možnost dalších podmínek týkajících se využívání, šíření nebo udělování licencí v evropském strategickém zájmu nebo v případě, kdy existuje převažující veřejný zájem. Je třeba klást větší důraz na co nejširší využívání a šíření znalostí získaných na základě podporovaných činností, přičemž je třeba zdůraznit význam ochrany práv duševního vlastnictví.

Pozměňovací návrh    30

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19a) Pro zvýšení transparentnosti podnikne Komise nebo příslušný financující orgán kroky s cílem zveřejnit na žádost občanů Unie nebo jejich přímo volených zástupců podrobnosti projektu realizovaného v rámci programu Horizont 2020.

Pozměňovací návrh    31

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19b) Veškerý výzkum a inovace jsou závislé na tom, zda budou vědci, výzkumné instituce, podniky a občané moci otevřeně přistupovat k vědeckým informacím, veřejně je sdílet a využívat. Je však nutné dodržovat práva duševního vlastnictví.

Pozměňovací návrh    32

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 c (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19c) Je třeba podporovat zakládání patentových sdružení s cílem umožnit sdílení patentovaných vědeckých údajů a zvýšit společné úsilí a spolupráci ve výzkumu a vývoji, pokud jde o zvláštní technologické potřeby. Patentová sdružení by byla vhodná zejména pro technologie, které jsou komplexní a nákladné, neboť by umožnila předcházet situacím, kdy je výzkum přerušen z důvodu nepřehledného množství patentů v oblasti daného výzkumu („patentová houština“).

Pozměňovací návrh    33

Návrh nařízení

Čl. 1 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Financující subjekt může stanovit pravidla, která se odchylují od ustanovení tohoto nařízení nebo nařízení (EU) č. XX/2012 [finančního nařízení], jestliže je to stanoveno v základním aktu nebo, s výhradou souhlasu Komise, pokud je to nutné kvůli jeho zvláštním provozním potřebám.

3. Evropský inovační a technologický institut může stanovit pravidla, která se odchylují od ustanovení tohoto nařízení nebo nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012, jestliže je to stanoveno v základním aktu nebo, s výhradou souhlasu Komise, pokud je to nutné kvůli jeho zvláštním provozním potřebám, zejména co se týče vlastnictví, přístupových práv, využívání a šíření výsledků.

Pozměňovací návrh    34

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(1a) „akcemi“ se rozumí projekty;

Pozměňovací návrh    35

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2) „přidruženým subjektem“ se rozumí každý právní subjekt, který je pod přímou nebo nepřímou kontrolou účastníka nebo pod stejnou přímou nebo nepřímou kontrolou jako účastník nebo účastníka přímo nebo nepřímo kontroluje;

2) „přidruženým subjektem“ se rozumí každý právní subjekt, který je pod přímou nebo nepřímou kontrolou účastníka nebo pod stejnou přímou nebo nepřímou kontrolou jako účastník nebo účastníka přímo nebo nepřímo kontroluje. Kontrola může probíhat kteroukoli formou uvedenou v čl. 7 odst. 2;

Odůvodnění

Zmínku o definici „kontroly“ je vhodnější uvést zde, nikoli skrytě v čl. 2 odst. 2.

Pozměňovací návrh    36

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4) „stávajícími znalostmi“ se rozumí jakékoli údaje, know-how a/nebo informace bez ohledu na jejich formu či povahu, jakož i jakákoli práva, jako je právo duševního vlastnictví, které i) mají účastníci v držení před svým přistoupením k akci a ii) účastníci jako takové označili v souladu s článkem 42;

(4) „stávajícími znalostmi“ se rozumí jakékoli údaje, know-how a/nebo informace bez ohledu na jejich formu či povahu, hmotnou či nehmotnou, včetně jakýchkoli práv, jako jsou práva duševního vlastnictví, které:

 

i) mají účastníci v držení před svým přistoupením k akci nebo před žádostí, která byla podána před jejich přistoupením k akci,

 

ii) jsou nutné k realizaci nepřímé akce nebo k využití jejích výsledků, a

 

iii) účastníci jako takové označili v souladu s článkem 42;

Pozměňovací návrh    37

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 4 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(4a) „nezbytným přístupem“ se rozumí:

 

i) v souvislosti s prováděním akce přístup, který je nezbytný, neboť bez přístupových práv by plnění úkolů, které byly příjemci svěřeno, nebylo možné nebo by docházelo ke značným zpožděním nebo by bylo třeba dalších značných finančních či personálních zdrojů;

 

ii) v souvislosti s využíváním vlastních výsledků přístup, který je nezbytný, neboť by bez zaručení práva na přístup k výsledkům nebo stávajícím znalostem, bylo využití výsledků z technického nebo právního hlediska nemožné.

Odůvodnění

Tyto změny byly navrženy koordinátory DESCA.

Pozměňovací návrh    38

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 5 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

5a) „experimentálním vývojem“ se rozumí získávání, spojování, formování a používání stávajících vědeckých, technologických, obchodních a jiných příslušných poznatků a dovedností za účelem vytvoření nových, pozměněných nebo zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb, včetně činností, jako je vývoj prototypů, experimentální výroba, zkoušení , demonstrační projekty, pilotní projekty a tržní replikace;

Pozměňovací návrh    39

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 5 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

5b) „výzvou k předkládání návrhů“ se rozumí oznámení o přijímání návrhů na vědecký výzkum.

Pozměňovací návrh    40

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – písm. 5 c (nové)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

5c) „konsorciem“ se rozumí skupina účastníků, již tvoří koordinátor a partneři akce, kteří se dohodnou na spolupráci s cílem předložit návrh a případně společně pracovat v rámci akce;

Pozměňovací návrh    41

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 7

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(7) „šířením výsledků“ se rozumí zveřejňování výsledků jakýmikoli vhodnými prostředky (s výjimkou těch, které vyplývají z ochrany nebo využívání výsledků), včetně zveřejnění v libovolném sdělovacím prostředku;

(7) „šířením výsledků“ se rozumí zveřejňování výsledků jakýmikoli vhodnými prostředky (s výjimkou těch, které vyplývají z ochrany nebo využívání výsledků), včetně vědeckých publikací v libovolném sdělovacím prostředku;

Pozměňovací návrh    42

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 7 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

7a) „využíváním“ se rozumí přímé nebo nepřímé využívání nových poznatků v dalších výzkumných činnostech jiných než těch, jež jsou zahrnuty do dané nepřímé akce, nebo pro vývoj, vytvoření produktu či procesu a jeho uvádění na trh nebo pro vytvoření a poskytování služby.

Odůvodnění

Je nutné doplnit definici „využívání“, aby bylo jasné, že se do ní spadají všechny druhy interního i externího využití výsledků (včetně interního výzkumu, výzkumu třetí stranou, vlastního využití).

Pozměňovací návrh    43

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 7 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

7b) „spravedlivými a přiměřenými podmínkami“ se rozumí vhodné podmínky, včetně finančních podmínek a podmínek bezplatného poskytování, zohledňující zvláštní okolnosti žádosti o přístup, například skutečnou nebo možnou hodnotu výsledků nebo stávajících znalostí, k nimž je požadován přístup, nebo rozsah, trvání nebo další charakteristiky předpokládaného využití;

Pozměňovací návrh    44

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 8

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(8) „financujícím orgánem“ se rozumí subjekt nebo orgán jiný než Komise, kterému Komise svěřila úkoly plnění rozpočtu v souladu s čl. 9 odst. 2 nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020];

(8) „financujícím orgánem“ se rozumí subjekt nebo orgán jiný než Komise uvedený v čl. 58 odst. 1 písm. b) a c) nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012, kterému Komise svěřila úkoly plnění rozpočtu;

Odůvodnění

V zájmu právní přesnosti je lépe se vyhnout odkazům na jiné odkazy.

Pozměňovací návrh    45

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 10

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

10) „právním subjektem“ se rozumí podnik, výzkumná střediska a univerzity, zahrnující jakoukoli fyzickou osobu nebo jakoukoli právnickou osobu založenou podle vnitrostátního práva, práva Unie nebo mezinárodního práva, který má právní subjektivitu a je oprávněn vlastním jménem vykonávat práva a podléhat povinnostem;

10) „právním subjektem“ se rozumí jakákoli fyzická osoba nebo právnická osoba založená podle vnitrostátního práva, práva Unie nebo mezinárodního práva, která má právní subjektivitu a je oprávněna vlastním jménem vykonávat práva a podléhat povinnostem;

Pozměňovací návrh    46

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 10 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

10a) „neziskovým právním subjektem“ se rozumí právní subjekt, který ze zákona nesmí vyvíjet činnost za účelem zisku nebo který ze zákona nesmí rozdělovat zisk a který je uznávaný jako takový vnitrostátními orgány, orgány Unie nebo mezinárodními orgány;

Pozměňovací návrh    47

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 12

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(12) „akcí na spolufinancování programů“ se rozumí akce financovaná prostřednictvím grantu, jejímž hlavním účelem je doplňovat jednotlivé výzvy nebo programy financované subjekty jinými než orgány Unie spravujícími výzkumné a inovační programy;

(12) „akcí na spolufinancování programů“ se rozumí akce financovaná prostřednictvím grantu, jejímž hlavním účelem je doplňovat jednotlivé výzvy nebo programy financované subjekty jinými než orgány Unie spravujícími výzkumné a inovační programy; Akce může rovněž zahrnovat doplňkové činnosti budování sítí a koordinace mezi programy v různých zemích;

Odůvodnění

Doplněno z čl. 2 odst. 5.

Pozměňovací návrh    48

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 15

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

15) „výsledky“ se rozumí jakékoli údaje, znalosti a informace bez ohledu na jejich formu či povahu a bez ohledu na to, zda mohou být chráněny, které vzešly z dané akce, jakož i veškerá s nimi spojená práva, včetně práv duševního vlastnictví;

15) „výsledky“ jakékoli hmotné či nehmotné výstupy akce, jako jsou údaje, znalosti a informace bez ohledu na jejich formu či povahu a bez ohledu na to, zda mohou být chráněny, které vzešly z dané akce, jakož i veškerá s nimi spojená práva, včetně práv duševního vlastnictví;

Pozměňovací návrh    49

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 15 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15a) „využíváním“ se rozumí přímé nebo nepřímé využívání nových poznatků v dalších výzkumných činnostech jiných než těch, jež jsou zahrnuty do dané nepřímé akce, nebo využívání mimo jiné pro vývoj, vytvoření produktu či procesu a jeho uvádění na trh nebo pro vytvoření a poskytování služby.

Odůvodnění

Tyto změny byly navrženy koordinátory DESCA.

Pozměňovací návrh    50

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 15 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15b) „malými a středními podniky“ se rozumí mikropodniky, malé a střední podniky ve smyslu doporučení Komise 2003/361/ES ze dne 6. května 2003 o definici mikropodniků, malých a středních podniků1;

 

__________________

 

1 Úř. věst. L 124, 20.5.2003, s. 36.

Pozměňovací návrh    51

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 17

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

17) „pracovním plánem“ se rozumí dokument podobný pracovnímu programu Komise přijatý financujícími orgány pověřenými provádění části programu Horizont 2020 v souladu s čl. 9 odst. 2 nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020].

vypouští se

 

(Tento pozměňovací návrh se vztahuje na celé znění návrhu. Jeho přijetí si vyžádá příslušné změny v celém znění.)

Odůvodnění

V zájmu zjednodušení, srozumitelnosti a přístupnosti se „pracovní plán“, coby roční plán práce vypracovaný financujícím orgánem, bude nazývat „pracovní program“ a bude přijímán Komisí stejným způsobem jako pracovní program Evropské rady pro výzkum, jak je uvedeno v čl. 5 odst. 3 specifického programu Horizont 2020.

Pozměňovací návrh    52

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 17 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

17a) pojmem „zaručeno členským státem“ se rozumí, že finanční životaschopnost zúčastněného právního subjektu je zajištěna závazkem členského státu.

Odůvodnění

Tato definice se jeví jako důležitá pro to, aby se zabránilo nejasnostem, jako v počátcích sedmého rámcového programu.

Pozměňovací návrh    53

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Pro účely odst. 1 bodu 2 může mít kontrola jednu z forem uvedených v článku 7.

vypouští se

Odůvodnění

Tento text se přesouvá do čl. 2 odst. 1 bod 2.

Pozměňovací návrh    54

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Pro účely tohoto nařízení se subjekt, který nemá právní subjektivitu podle platného vnitrostátního práva, považuje za právní subjekt za předpokladu, že jsou splněny podmínky stanovené v nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení].

3. Pro účely tohoto nařízení se subjekt, který nemá právní subjektivitu podle platného vnitrostátního práva, považuje za právní subjekt za předpokladu, že jsou splněny podmínky stanovené v čl. 114 odst. 2 písm. a) nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a v článku 201 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. XX/XX ze dne 29. října 2012 o prováděcích pravidlech k nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012, kterým se stanoví finanční pravidla o souhrnném rozpočtu Unie, a přijaté na jejich základě.

Odůvodnění

Pokud jde o pojetí právní subjektivity, je třeba jasně odkázat na čl. 114 odst. 2 písm. a) stávajícího finančního nařízení a na článek 174a prováděcích pravidel vzhledem k rozdílům v platných právních úpravách v různých členských státech a vyjasnit rozsah odst. 3 čl. 2 a předejít problémům s interpretací.

Pozměňovací návrh    55

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Pro účely odst. 1 bodu 10 lze uplatňovat zjednodušená pravidla pro orgány veřejné moci, pokud jde o stanovení jejich právní subjektivity.

Pozměňovací návrh    56

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 5

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

5. Pro účely odst. 1 bodu 12 mohou akce rovněž zahrnovat doplňkové činnosti budování sítí a koordinace mezi programy v různých zemích.

vypouští se

Odůvodnění

Tento text se přesouvá do čl. 2 odst. 1 bod 12.

Pozměňovací návrh    57

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 5a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

5a. Definice Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj týkající se míry připravenosti špičkových technologií budou zohledněny v klasifikaci technologického výzkumu, vývoje produktů a jejich demonstrací.

Pozměňovací návrh    58

Návrh nařízení

Článek 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

S výhradou podmínek stanovených v prováděcích dohodách, rozhodnutích nebo smlouvách se musí zachovávat důvěrnost všech údajů, poznatků a informací, které byly v rámci akce poskytnuty jako důvěrné, přičemž se zohlední pravidla týkající se ochrany utajovaných informací.

S výhradou podmínek stanovených v prováděcích dohodách, rozhodnutích nebo smlouvách musí orgány a instituce Unie a účastníci akce zachovávat důvěrnost všech údajů, poznatků a informací, které byly v rámci akce poskytnuty jako důvěrné, přičemž se zohlední pravidla týkající se ochrany utajovaných informací.

Odůvodnění

V článku 3 by mělo být jasně uvedeno, kdo musí zachovávat důvěrnost údajů (orgány a instituce Unie a účastníci akce).

Pozměňovací návrh    59

Návrh nařízení

Článek 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Aniž je dotčen článek 3, zpřístupní Komise na vyžádání orgánům a institucím Unie, kterémukoli členskému státu nebo přidružené zemi, jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie, pokud jsou splněny obě tyto podmínky:

1. Aniž je dotčen článek 3, zpřístupní Komise na vyžádání orgánům a institucím Unie, kterémukoli členskému státu nebo přidružené zemi jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích, jichž účastník dosáhl v rámci akce, na niž obdržel finanční prostředky Unie, pokud jsou splněny obě tyto podmínky:

a) dané informace jsou relevantní pro veřejnou politiku;

a) dané informace jsou relevantní pro cíle veřejné politiky nebo ve veřejném zájmu;

b) účastníci neuvedli dostatečné a rozumné důvody, proč by tyto informace neměly být poskytnuty.

b) účastníci neuvedli dostatečné a rozumné důvody, proč by tyto informace neměly být poskytnuty.

U akcí činnosti „Bezpečné společnosti“ v rámci zvláštního cíle „Inovativní a bezpečné společnosti podporující začlenění“ může Komise orgánům a institucím Unie nebo vnitrostátním orgánům členských států zpřístupnit jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie.

U akcí činnosti v rámci pilíře „Společenské výzvy“ může Komise orgánům a institucím Unie nebo vnitrostátním orgánům členských států zpřístupnit jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie.

2. Poskytnutím informací podle odstavce 1 se na příjemce nepřenášejí žádná práva ani povinnosti Komise či účastníků. Příjemce je však povinen zachovávat důvěrnost takových informací, pokud tyto informace nejsou zveřejněny nebo je účastníci veřejně nezpřístupní nebo pokud nebyly Komisi sděleny bez omezení týkajících se důvěrnosti. Ve vztahu k utajovaným informacím se použijí bezpečnostní pravidla Komise.

2. Komise zajistí následující:

 

a) poskytnutím informací podle odstavce 1 se na příjemce nepřenášejí žádná práva ani povinnosti Komise či účastníků;

 

b) příjemce zachovává důvěrnost takových informací, pokud tyto informace nejsou zveřejněny nebo je účastníci veřejně nezpřístupní nebo pokud nebyly Komisi sděleny bez omezení týkajících se důvěrnosti a

 

c) ve vztahu k utajovaným informacím se použijí bezpečnostní pravidla Komise.

Pozměňovací návrh    60

Návrh nařízení

Článek 4 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 4a

 

Pokyny a informace pro potenciální účastníky

 

1. Komise zajistí, aby všichni potenciální účastníci měli k dispozici dostatečné pokyny a informace a zároveň vydání prvního ročního pracovního programu Horizont 2020.

 

2. V úzké spolupráci se všemi příslušnými zúčastněnými stranami Komise vypracuje a prostřednictvím prováděcích aktů přijme následující dokumenty :

 

a) pravidla pro předkládání, hodnocení, výběr návrhů a udělení grantu;

 

b) vzor grantové dohody;

 

c) pravidla udělování osvědčení o auditu.

 

3. Komise dále v úzké spolupráci se všemi příslušnými zúčastněnými stranami vypracuje následující pokyny a informační dokumenty a odpovídajícím způsobem je zveřejní:

 

a) pokyny pro příjemce, včetně podrobných pokynů týkajících se vypracování návrhů s ohledem na hodnocení a výběrové řízení;

 

b) příručku o finančních otázkách;

 

c) příručku týkající se práv duševního vlastnictví;

 

d) kontrolní seznam týkající se dohod o založení konsorcia.

 

4. Prvky dokumentů uvedené v odstavci 2, které se týkají výkladu pravidel stanovených v nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a v tomto nařízení, zůstanou v platnosti po celou dobu trvání programu.

Pozměňovací návrh    61

Návrh nařízení

Článek 4 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 4b

 

Kodex osvědčených postupů

 

Komise, včetně agentur a subjektů, které jednají jejím jménem, dodržuje ve vztahu k veškerým projektům programu Horizont 2020 zásady stanovené v příloze 0.

Pozměňovací návrh    62

Návrh nařízení

Článek 5

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Financování může mít v souladu s článkem 10 nařízení (EU) č. XX/2012 [program Horizont 2020] jednu nebo více forem stanovených nařízením (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení], zejména grantů, cen, zadávání zakázek a finančních nástrojů.

Financování může mít v souladu s článkem 10 nařízení (EU) č. XX/2012 [program Horizont 2020] jednu nebo více forem stanovených nařízením (EU, Euratom) č. 966/2012, včetně grantů, cen, zadávání zakázek a finančních nástrojů.

Pozměňovací návrh    63

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Příslušný pracovní program může omezit účast na programu Horizont 2020 nebo jeho částech pro právní subjekty usazené v třetích zemích, v nichž jsou podmínky pro účast právních subjektů z členských států na výzkumných a inovačních programech třetí země považovány za poškozující zájmy Unie.

2. Příslušný pracovní program může omezit účast na programu Horizont 2020 nebo jeho částech pro právní subjekty usazené v třetích zemích, v nichž jsou podmínky pro účast právních subjektů z členských států nebo jejich místních přidružených subjektů na výzkumných a inovačních programech třetí země považovány za poškozující zájmy Unie.

Odůvodnění

Je třeba podporovat vzájemný přístup k programům třetích zemí, což platí i pro místní laboratoře výzkumu a vývoje v evropských nadnárodních společnostech.

Pozměňovací návrh    64

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Příslušný pracovní program nebo pracovní plán může vyloučit subjekty, které nemohou poskytnout uspokojivé záruky zabezpečení, i pokud jde o bezpečnostní prověrku personálu, pokud je to odůvodněno z bezpečnostních důvodů.

3. Příslušný pracovní program může vyloučit subjekty, které nemohou poskytnout uspokojivé záruky zabezpečení nebo ochrany duševního vlastnictví, i pokud jde o bezpečnostní prověrku personálu, pokud je to odůvodněno z bezpečnostních důvodů.

Pozměňovací návrh    65

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 4 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

4a. Účast právních subjektů usazených v třetích zemích na rámcovém programu Horizont 2020 nebo na některých jeho částech podléhá zásadě reciprocity, v souladu s níž se mohou právní subjekty usazené v Unii účastnit programů výzkumu a inovací, které zahájily tyto země.

Pozměňovací návrh    66

Návrh nařízení

Článek 8

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Použijí se tyto minimální podmínky:

1. Použijí se tyto minimální podmínky:

a) akce se musí účastnit alespoň tři právní subjekty;

a) akce se musí účastnit alespoň tři právní subjekty;

b) každý ze tří subjektů musí být usazen v členském státě nebo přidružené zemi;

b) každý ze tří subjektů musí být usazen v členském státě nebo přidružené zemi;

c) žádné dva ze tří subjektů nesmí být usazené ve stejném členském státě nebo přidružené zemi;

c) žádné dva ze tří subjektů nesmí být usazené ve stejném členském státě nebo přidružené zemi;

d) všechny tři právní subjekty jsou vzájemně nezávislé ve smyslu článku 7.

d) všechny tři právní subjekty jsou vzájemně nezávislé ve smyslu článku 7.

2. Pro účely odstavce 1, pokud je jedním z účastníků JRC, mezinárodní organizace evropského zájmu nebo subjekt zřízený podle práva Unie, pohlíží se na něj jako na subjekt usazený v jiném členském státě nebo přidružené zemi, než je členský stát nebo přidružená země, v níž je usazený jiný z účastníků téže akce.

2. Pro účely odstavce 1, pokud je jedním z účastníků JRC, mezinárodní organizace evropského zájmu nebo subjekt zřízený podle práva Unie, pohlíží se na něj jako na subjekt usazený v jiném členském státě nebo přidružené zemi, než je členský stát nebo přidružená země, v níž je usazený jiný z účastníků téže akce.

3. Odchylně od odstavce 1 je v případě akcí Evropské rady pro výzkum (dále jen „ERV“) v oblasti hraničního výzkumu, nástroje pro malé a střední podniky, akcí na spolufinancování programů a v odůvodněných případech stanovených v pracovním programu nebo pracovním plánu minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu usazeného v členském státě nebo přidružené zemi.

3. Odchylně od odstavce 1 je v případě akcí Evropské rady pro výzkum (dále jen „ERV“) v oblasti hraničního výzkumu, nástroje pro malé a střední podniky a akcí na spolufinancování programů minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu usazeného v členském státě nebo přidružené zemi, za předpokladu, že se právní subjekt může zapojit do přeshraniční konkurence a zabývá se sociálními problémy evropského rozsahu.

4. Odchylně od odstavce 1 je v případě koordinačních a podpůrných akcí a akcí týkajících se odborné přípravy a mobility minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu.

4. Odchylně od odstavce 1 je v případě koordinačních a podpůrných akcí a akcí týkajících se odborné přípravy a mobility minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu.

Pracovní programy nebo pracovní plány mohou stanovit další podmínky podle požadavků konkrétní politiky nebo podle povahy a cílů dané akce, mimo jiné včetně podmínek týkajících se počtu účastníků, druhu účastníků a místa usazení.

5. Je-li to nezbytné a plně odůvodněné, mohou pracovní programy stanovit další podmínky podle požadavků konkrétní politiky nebo podle povahy a cílů dané akce, mimo jiné včetně podmínek týkajících se počtu účastníků, druhu účastníků a místa usazení.

Pozměňovací návrh    67

Návrh nařízení

Čl. 9 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Program Horizont 2020 vylučuje právní subjekty (včetně přidružených subjektů), jejichž účast by vzhledem k cílům, které sledují, k místu jejich usazení a k charakteru nebo umístění jejich činností vedla k tomu, že by Unie musela uznat jako zákonnou situaci vzniklou na základě závažného porušení mezinárodních právních předpisů (včetně mezinárodního humanitárního práva), kde by takové porušení konstatovala rezoluce Rady bezpečnosti OSN nebo rozsudek či poradní stanovisko Mezinárodního soudního dvora, nebo by pro zachování takovéto situace musela poskytnout pomoc či podporu.

Pozměňovací návrh    68

Návrh nařízení

Čl. 9 – odst. 2 – písm. a

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

a) Komise nebo příslušný financující orgán považují účast za nezbytnou pro provedení akce;

a) Komise nebo příslušný financující orgán, po konzultaci s Evropským parlamentem a Radou, považují účast za nezbytnou pro provedení akce;

Pozměňovací návrh    69

Návrh nařízení

Čl. 9 – odst. 2 – písm. b

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

b) takové financování je stanoveno ve dvoustranné vědeckotechnické dohodě nebo v jiném ujednání mezi Unií a mezinárodní organizací nebo v případě subjektů usazených v třetích zemích mezi Unií a zemí, ve které je právní subjekt usazen.

b) takové financování je stanoveno ve dvoustranné vědeckotechnické dohodě nebo v jiném ujednání mezi Unií a mezinárodní organizací nebo v případě subjektů usazených v třetích zemích mezi Unií a zemí, ve které je právní subjekt usazen. Tato dohoda by měla rovněž zajistit stejné zacházení se všemi členskými státy bez ohledu na jejich členství v mezinárodní organizaci.

Pozměňovací návrh    70

Návrh nařízení

Čl. 9 – odst. 2 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

2a. Komise ověří, zda jsou splněny podmínky uvedené v odstavci 1.

Pozměňovací návrh    71

Návrh nařízení

Čl. 10 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Aniž jsou dotčeny ostatní případy stanovené v nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení] a v nařízení (EU) č. XX/2012 [nařízení v přenesené pravomoci], výzvy k předkládání návrhů se nevydávají pro koordinační a podpůrné akce a akce na spolufinancování programů prováděné právními subjekty uvedenými v pracovních programech, pokud daná akce nespadá do působnosti výzvy k předkládání návrhů.

1. Aniž jsou dotčeny ostatní případy stanovené v nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení] a v nařízení (EU) č. XX/2012 [nařízení v přenesené pravomoci], výzvy k předkládání návrhů se nevydávají pro koordinační a podpůrné akce a akce na spolufinancování programů prováděné právními subjekty uvedenými v pracovních programech, pokud daná akce nespadá do působnosti výzvy k předkládání návrhů. Výzvy k předkládání návrhů mohou mít jakoukoli formu včetně otevřených výzev, která je potřebná k zajištění takové úrovně flexibility, jež je nezbytná z důvodu rozmanitosti odvětví a činností výzkumu a inovací od dlouhodobých projektů až po krátkodobé činnosti využívající příležitosti.

Pozměňovací návrh    72

Návrh nařízení

Čl. 10 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Výzva k předkládání návrhů předem neomezí počet akcí, na něž mají být v jejím rámci poskytnuty finanční prostředky, pouze na jednu akci.

Odůvodnění

Má-li být procesu předkládání návrhů zachován určitý prvek konkurence, mělo by být zrušeno obecně platné omezení, že „u každého tématu se předpokládá financování pouze jednoho projektu“. V opačném případě dojde, v závislosti na tom, do jaké míry je výzva specifická a podrobná, k ohrožení kritéria excelence.

Pozměňovací návrh    73

Návrh nařízení

Čl. 10 – odst. 1 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1b. Počet akcí financovaných v rámci výzvy k předkládání návrhů je vymezen kritériem špičkové kvality.

Pozměňovací návrh    74

Návrh nařízení

Čl. 11 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Za účelem společného financování akcí mohou být vydány společné výzvy k předkládání návrhů s třetími zeměmi nebo jejich vědeckými a technickými organizacemi a agenturami nebo s mezinárodními organizacemi. Návrhy budou hodnoceny a vybírány prostřednictvím společných postupů hodnocení a výběru, které budou dohodnuty. Tyto postupy hodnocení a výběru zajistí dodržování zásad stanovených v hlavě VI nařízení XX/2012 [finanční nařízení] a podílí se na nich vyvážená skupina nezávislých odborníků jmenovaných každou stranou.

1. Za účelem společného financování akcí v oblastech s jasnou evropskou přidanou hodnotou mohou být vydány společné výzvy k předkládání návrhů s třetími zeměmi nebo jejich vědeckými a technickými organizacemi a agenturami nebo s mezinárodními organizacemi. Návrhy budou hodnoceny a vybírány prostřednictvím společných postupů hodnocení a výběru, které budou dohodnuty. Tyto postupy hodnocení a výběru zajistí dodržování zásad stanovených v hlavě VI nařízení XX/2012 [finanční nařízení] a podílí se na nich vyvážená skupina nezávislých odborníků jmenovaných každou stranou.

Pozměňovací návrh    75

Návrh nařízení

Čl. 11 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Právní subjekty získávající financování z prostředků Unie, uzavřou s Unií nebo příslušným financujícím orgánem grantové dohody. Grantová dohoda obsahuje popis práce, kterou mají vykonat tito účastníci a zúčastněné právní subjekty z dotčených třetích zemí.

2. Právní subjekty získávající financování z prostředků Unie, uzavřou s Unií nebo příslušným financujícím orgánem grantové dohody. Grantová dohoda obsahuje popis práce, kterou mají vykonat tito účastníci a zúčastněné právní subjekty z dotčených třetích zemí, a rámcové podmínky týkající se zejména přístupových práv, využívání a šíření výsledků.

Odůvodnění

Je nutné stanovit možnost uvést rámcové podmínky pro akce prováděné na základě společných výzev s třetími zeměmi, zejména pokud jde o práva duševního vlastnictví.

Pozměňovací návrh    76

Návrh nařízení

Článek 11 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 11a

 

Období před podáváním nabídek

 

Prioritou je zkrácení doby pro rozhodnutí o úspěšných nabídkách. V závislosti na povaze každé konkrétní výzvy se však náležitě zohlední také tyto skutečnosti:

 

a) jasné a transparentní mechanismy pro vypracovávání výzev týkajících se konkrétních témat umožní rovné podmínky a začlenění a zvýšení účasti. To by mělo pokud možno platit pro všechny programy a cíle;

 

b) budou-li plánované výzvy vhodným způsobem oznámeny předem, umožní to potenciálním účastníkům vytvořit před zveřejněním výzev nabídková konsorcia, což povede ke kvalitnějším nabídkám;

 

c) zachování rozumné doby mezi zveřejněním výzvy a lhůtou pro předkládání nabídek může vést ke kvalitnějším nabídkám a vyrovnanějším podmínkám mezi účastníky s různou mírou administrativní kapacity, zkušeností s účastí v programech financovaných Unií, rozdílnými jazyky a různými úrovněmi jazykových znalostí angličtiny; a dále

 

d) lhůty pro výzvy by měly být naplánovány při zohlednění plného rozsahu výzev Unie a akademického a obchodního kalendáře potenciálních účastníků.

Pozměňovací návrh    77

Návrh nařízení

Článek 11 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 11b

 

Součinnost s fondy soudržnosti

 

Za účelem zajištění součinnosti a účinného využívání fondů soudržnosti určených k výzkumným účelům jsou stanovena společná pravidla pro účast. Prostřednictvím portálu účastníků se vytvoří se jediný soubor pravidel včetně použití stejného identifikačního kódu účastníka (PIC) a vstupního místa pro všechny finanční prostředky na výzkum z Unie.

Pozměňovací návrh    78

Návrh nařízení

Článek 12

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Návrhy obsahují ve vhodných případech návrh plánu využívání a šíření výsledků.

1. Návrhy obsahují návrh plánu využívání a šíření výsledků, pokud je tak stanoveno v pracovním programu.

 

1a. V případě potřeby, např. pokud se očekává vysoký objem žádostí, může Komise rozhodnout, že použije dvoufázový postup podávání žádostí za předpokladu, že to nepřinese prodloužení doby mezi termínem pro podávání návrhu a podepsáním smlouvy (lhůta pro uzavření smlouvy) nebo udělením grantu (lhůta pro udělení grantu).

2. Všechny návrhy týkající se výzkumu na využití lidských embryonálních kmenových buněk obsahují, je-li to vhodné, údaje týkající se licencí a kontrolních opatření, která přijmou příslušné orgány členských států, jakož i údaje o udělených etických schváleních. Pokud jde o derivace lidských embryonálních kmenových buněk, podléhají instituce, organizace a výzkumní pracovníci přísnému režimu vydávání licencí a kontroly v souladu s právním rámcem daného členského státu.

2. Všechny návrhy týkající se výzkumu na využití lidských embryonálních kmenových buněk obsahují údaje týkající se licencí a kontrolních opatření, která přijmou příslušné orgány členských států, jakož i údaje o udělených etických schváleních, je-li to vhodné. Pokud jde o derivace lidských embryonálních kmenových buněk, podléhají instituce, organizace a výzkumní pracovníci přísnému režimu vydávání licencí a kontroly v souladu s právním rámcem daného členského státu.

3. Z postupu hodnocení, výběru a udělování lze kdykoli vyloučit návrh, který je v rozporu s etickými zásadami nebo s použitelnými právními předpisy nebo který nevyhovuje podmínkám stanoveným v rozhodnutí č. XX/XX/EU [zvláštní program], v pracovním programu či pracovním plánu nebo ve výzvě k předkládání návrhů.

3. Z postupu hodnocení, výběru a udělování lze kdykoli vyloučit návrh, který je v rozporu s etickými zásadami, základními právy nebo s použitelnými právními předpisy nebo který nevyhovuje podmínkám stanoveným v rozhodnutí č. XX/XX/EU [zvláštní program], v pracovním programu nebo ve výzvě k předkládání návrhů.

 

3a. Všechny návrhy na výzkum, který by mohl potenciálně vést k vyvinutí nové lékařské technologie (např. léky, vakcíny, lékařská diagnostika), obsahují návrh plánu, který přesně stanoví strategii, jež v případě, kdy by absence přístupových práv k takové technologii znamenala ohrožení veřejného zdraví, zajistí okamžitý a co nejširší přístup k dané technologii.

 

3b. V případě potřeby by návrhy měly vysvětlit, jak a do jaké míry je pro zamýšlený projekt důležité pohlaví a genderová analýza, a použít vhodné metody, které byly vyvinuty špičkovým výzkumem v této oblasti.

Odůvodnění

V určitých oblastech by měly návrhy uvést, jak důležité je genderové hledisko.

Pozměňovací návrh    79

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Komise provádí systematicky etický přezkum návrhů, které vzbuzují etické otázky. Tento přezkum ověří dodržování etických zásad a předpisů a v případě výzkumu prováděného mimo Unii, že stejný výzkum by byl povolen ve členském státě.

1. Komise provádí systematicky etický přezkum návrhů, které vzbuzují etické otázky. Tento přezkum ověří dodržování etických zásad a předpisů Unie a v případě výzkumu prováděného mimo Unii ověří, zda by byl stejný výzkum povolen ve členském státě.

Odůvodnění

Účelem je zajistit, aby etické přezkumy byly prováděny v souladu s právními předpisy a zásadami EU.

Pozměňovací návrh    80

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Komise zajistí, aby proces etického přezkumu byl pro projektové pracovníky a účastníky co nejtransparentnější.

Pozměňovací návrh    81

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 1 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1b. Komise se pokusí zajistit, aby etické přezkumy neměly pokud možno za následek zbytečné pozdržení při zahájení, průběhu nebo dokončení projektů.

Pozměňovací návrh    82

Návrh nařízení

Článek 13 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 13a

 

Genderový přezkum

 

Komise provádí systematicky genderový přezkum návrhů za pomoci vzoru s kontrolním seznamem, který tvoří přílohu pokynů uvedených v článku 4a.

Pozměňovací návrh    83

Návrh nařízení

Článek 14

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Předložené návrhy se hodnotí na základě těchto kritérií pro udělení:

1. Předložené návrhy se hodnotí na základě těchto kritérií pro udělení:

a) excelence;

a) excelence;

b) dopad;

b) dopad;

c) kvalita a účinnost provádění.

c) kvalita a účinnost provádění.

2. Pro návrhy akcí ERV v oblasti hraničního výzkumu se jako jediné kritérium použije excelence.

2. Pro návrhy akcí ERV v oblasti hraničního výzkumu se jako jediné kritérium použije excelence.

3. Pracovní program nebo pracovní plán stanoví další podrobnosti o používání kritérií pro udělování stanovených v odstavci 1 a upřesní koeficienty a prahy.

3. Pracovní program stanoví další podrobnosti o používání kritérií pro udělování stanovených v odstavci 1 a upřesní koeficienty a prahy.

 

3a. Komise vypracuje pokyny k výběrovému řízení, v nichž vysvětlí používání kritérií pro udělení a určí dopady specifických koeficientů a prahů na výběrové řízení. Tyto pokyny se zveřejňují současně s prvním pracovním programem.

 

3b. V případě potřeby se v procesu hodnocení přihlédne k potenciálu návrhu podpořit mezinárodní spolupráci v klíčových tématech, jako je například normalizace.

4. Návrhy se seřadí podle výsledků hodnocení. Výběr je učiněn na základě tohoto pořadí.

4. Návrhy se seřadí podle výsledků hodnocení. Výběr je učiněn na základě tohoto pořadí.

5. Komise nebo příslušný financující orgán ověří předem finanční způsobilost pouze u koordinátorů, pokud požadované financování z prostředků Unie na akci činí alespoň 500 000 EUR, ledaže na základě dostupných informací existují důvody k pochybnostem o finanční způsobilosti koordinátora nebo jiných účastníků.

5. Komise nebo příslušný financující orgán ověří předem finanční způsobilost pouze u koordinátorů, pokud požadované financování z prostředků Unie na akci činí alespoň 500 000 EUR, ledaže na základě dostupných informací existují důvody k pochybnostem o finanční způsobilosti koordinátora nebo jiných účastníků. Komise zajistí, aby byl žadatelům poskytnut jednoduchý a pro uživatele srozumitelný elektronický nástroj, jímž prověří svou finanční životaschopnost.

 

5a. V případě, že koordinátorem je malý nebo střední podnik, který nesplňuje všechny finanční kritéria, riziko může pokrýt účastnický záruční fond uvedený v článku 32.

6. Finanční způsobilost se neověřuje u právních subjektů, jejichž životaschopnost je zaručena členským státem nebo přidruženou zemí, a u institucí středního a vysokoškolského vzdělávání.

6. Finanční způsobilost se neověřuje u právních subjektů, jejichž životaschopnost je zaručena členským státem nebo přidruženou zemí, a u institucí středního a vysokoškolského vzdělávání. Podobně se neověřuje finanční a koordinační způsobilost dceřiných společností s nedostatkem kapitálu nebo začínajících podniků, jejichž životaschopnost je zaručena jejich akcionáři, pokud se tato záruka každoročně obnovuje.

Pozměňovací návrh    84

Návrh nařízení

Článek 15

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Komise nebo příslušný financující orgán zajistí přezkumné řízení hodnocení pro žadatele, kteří se domnívají, že hodnocení jejich návrhu nebylo provedeno v souladu s postupy stanovenými v těchto pravidlech, příslušném pracovním programu nebo pracovním plánu a ve výzvě k předkládání návrhů.

1. Komise nebo příslušný financující orgán zajistí zcela transparentní přezkumné řízení hodnocení pro žadatele, kteří se domnívají, že hodnocení jejich návrhu nebylo provedeno v souladu s postupy stanovenými v těchto pravidlech, příslušném pracovním programu a ve výzvě k předkládání návrhů.

2. Žádost o přezkum se vztahuje ke konkrétnímu návrhu a předkládá ji koordinátor návrhu do 30 dnů ode dne, kdy Komise nebo příslušný financující orgán informuje koordinátora o výsledcích hodnocení.

2. Žádost o přezkum se vztahuje ke konkrétnímu návrhu a předkládá ji koordinátor návrhu do 30 dnů ode dne, kdy Komise nebo příslušný financující orgán informuje koordinátora o výsledcích hodnocení.

3. Komise nebo příslušný financující orgán odpovídá za posouzení této žádosti. Toto posouzení se týká pouze procesního hlediska hodnocení a nikoli obsahu návrhu.

3. Komise nebo příslušný financující orgán odpovídá za posouzení této žádosti. Toto posouzení se týká pouze procesního hlediska hodnocení a nikoli obsahu návrhu.

 

3a. V případě opětovného předložení dotačních projektů v rámci programu Horizont 2020 Komise před hodnocením zpřístupní novému hodnotícímu panelu dříve předložené projektové žádosti a doprovodnou souhrnnou hodnotící zprávu (ESR). Komise při patřičném zohlednění vědeckého a technického vývoje zajistí, aby mezi zjištěními ve starých a nových souhrnných hodnotících zprávách o projektech nebyly rozpory.

4. Výbor pro přezkum hodnocení složený ze zaměstnanců Komise nebo příslušného financujícího orgánu vydá stanovisko ohledně procesních aspektů postupu hodnocení. Předsedá mu úředník Komise nebo příslušného financujícího orgánu z jiného odboru, než je odbor odpovědný za výzvy k předkládání návrhů. Výbor může doporučit jeden z těchto postupů:

4. Výbor pro přezkum hodnocení složený ze zaměstnanců Komise nebo příslušného financujícího orgánu vydá transparentní a objektivní stanovisko ohledně procesních aspektů postupu hodnocení. Předsedá mu úředník Komise nebo příslušného financujícího orgánu z jiného odboru, než je odbor odpovědný za výzvy k předkládání návrhů. Výbor může doporučit jeden z těchto postupů:

a) přehodnocení návrhu;

a) přehodnocení návrhu;

b) potvrzení původního stanoviska.

b) potvrzení původního stanoviska.

5. Na základě uvedeného doporučení přijme Komise nebo příslušný financující orgán rozhodnutí a oznámí jej koordinátorovi návrhu.

5. Na základě uvedeného doporučení přijme Komise nebo příslušný financující orgán rozhodnutí a oznámí jej koordinátorovi návrhu do 30 dnů od data, kdy Komise nebo příslušný financující orgán obdrží žádost o přezkum.

6. Přezkumné řízení nezdrží výběr návrhů, které nejsou předmětem žádosti o přezkum.

6. Přezkumné řízení nezdrží výběr návrhů, které nejsou předmětem žádosti o přezkum.

7. Přezkumné řízení nevylučuje jiné úkony, které účastník může učinit v souladu s právem Unie.

7. Přezkumné řízení nevylučuje jiné úkony, které účastník může učinit v souladu s právem Unie.

Pozměňovací návrh    85

Návrh nařízení

Článek 15 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 15a

 

Opravné prostředky

 

1. Komise stanoví pro účastníky formální postup pro podávání stížností, který může zahrnovat jmenování veřejného ochránce práv nebo rovnocenného orgánu speciálně se zabývajícího projekty výzkumu a inovací v rámci programu Horizont 2020. Komise zajistí, aby účastníci byli informováni o veškerých stížnostech / postupech odvolání, které jsou jim zpřístupněny prostřednictvím zveřejnění podrobností postupů odvolání / stížností ve veškeré korespondenci s účastníky nebo žadateli. Postup je transparentní a výsledky i rozhodovací proces jsou pro účastníky dostupné.

 

2. Účastníci mají možnost předložit stížnosti ohledně jakékoli oblasti jejich zapojení v programu Horizont 2020. Postup pro podávání stížností není omezen na procesní aspekty hodnocení návrhů.

 

3. Komise na stížnosti odpoví rozhodnutím do 30 dnů od jejich obdržení.

 

4. V souladu se směrnicí Evropského Parlamentu a Rady 2008/52/ES dne 21. května 2008 o některých aspektech mediace v občanských a obchodních věcech, pokud stížnost nelze uspokojivě vyřešit prostřednictvím postupu uvedeného v prvním odstavci, Komise a účastníci se mohou dohodnout, že se pokusí vyřešit spor prostřednictvím mediace v souladu s jednacím řádem mediačního střediska. Komise se s účastníkem (účastníky) dohodne na mediačním středisku, pokud možno ze seznamu mediačních středisek, které akceptuje.

 

5. Komise vyčlení 0,5 % z rozpočtu programu Horizont 2020 na financování projektů, které jsou původně neúspěšné a které jsou po postupu odvolání hodnoceny kladně.

Pozměňovací návrh    86

Návrh nařízení

Článek 16

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

-1. Komise, v úzké spolupráci s členskými státy, vypracuje vzorové grantové dohody v souladu s tímto nařízením, přičemž zohlední charakteristické rysy daného režimu financování. Je-li nutné ve vzorové grantové dohodě provést důležitou změnu, Komise grantovou dohodu v úzké spolupráci s členskými státy odpovídajícím způsobem reviduje.

 

-1a. Nejpozději k datu zveřejnění výzvy k předkládání návrhů zpřístupní Komise nebo příslušný financující orgán danou vzorovou grantovou dohod.

1. Komise nebo příslušný financující orgán s účastníky uzavře grantovou dohodu.

1. Komise nebo příslušný financující orgán s účastníky uzavře grantovou dohodu.

2. Grantová dohoda stanoví práva a povinnosti účastníků, Komise nebo příslušných financujících orgánů. Stanoví rovněž práva a povinnosti právních subjektů, které se staly účastníky v průběhu provádění akce.

2. Grantová dohoda v souladu s tímto nařízením stanoví práva a povinnosti účastníků a Komise nebo příslušných financujících orgánů. Stanoví rovněž práva a povinnosti právních subjektů, které se staly účastníky v průběhu provádění akce, jakož i úlohu a úkoly koordinátora konsorcia.

 

Je v souladu s ustanoveními nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a nařízením (EU) č. XX/XX [nařízení v přenesené pravomoci].

3. Grantová dohoda může s ohledem na přístupová práva a využívání a šíření výsledků stanovit další práva a povinnosti účastníků nad rámec těch, které jsou stanoveny v tomto nařízení.

3. Na základě požadavku v pracovním programu může grantová dohoda s ohledem na přístupová práva a využívání a šíření výsledků stanovit další práva a povinnosti účastníků nad rámec těch, které jsou stanoveny v tomto nařízení. Komise zajistí, aby byla dodatečná práva a povinnosti uplatňována soudržně a důsledně.

4. Grantová dohoda vychází v případě potřeby z obecných zásad stanovených v doporučení Komise o Evropské chartě pro výzkumné pracovníky a o Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků.

4. Grantová dohoda vychází v případě potřeby z obecných zásad stanovených v doporučení Komise o Evropské chartě pro výzkumné pracovníky a o Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků, ze zásad integrity výzkumu, doporučení Komise o řízení duševního vlastnictví při činnostech předávání znalostí a o kodexu správné praxe pro univerzity a jiné veřejné výzkumné organizace, jakož i ze zásady rovnosti žen a mužů stanovené v článku 15 nařízení (EU) č. XX/XX [nařízení o programu Horizont 2020].

5. Ve vhodných případech obsahuje grantová dohoda ustanovení zajišťující dodržování etických zásad, včetně zřízení nezávislé etické komise a práva Komise provádět etický audit.

5. Ve vhodných případech obsahuje grantová dohoda ustanovení zajišťující dodržování etických zásad a základních práv, včetně zřízení nezávislé etické komise a práva Komise provádět nezávislý etický audit.

6. Konkrétní granty na akce mohou být součástí rámcového partnerství podle ustanovení nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení] a nařízení (EU) č. [nařízení v přenesené pravomoci].

6. Ve výjimečných a řádně odůvodněných případech mohou být konkrétní granty na akce součástí rámcového partnerství podle ustanovení nařízení (EU) č. XX/XX [finanční nařízení] a nařízení (EU) č. XX/XX [nařízení v přenesené pravomoci].

Pozměňovací návrh    87

Návrh nařízení

Článek 17

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

V souladu s článkem X nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení] může Komise nebo příslušný financující orgán ve vhodných případech místo uzavření grantových dohod přijmout rozhodnutí o grantu. Ustanovení tohoto nařízení, která se týkají grantových dohod, se použijí obdobně.

V souladu s článkem X nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení] může Komise nebo příslušný financující orgán ve vhodných případech a je-li to nutné pro jednotný přístup k akci, na niž jsou poskytnuty finanční prostředky, místo uzavření grantových dohod přijmout rozhodnutí o grantu. Ustanovení tohoto nařízení, která se týkají grantových dohod, se použijí obdobně.

Odůvodnění

Je nutné přesněji určit podmínky pro využití rozhodnutí o grantu.

Pozměňovací návrh    88

Návrh nařízení

Článek 17 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 17a

 

Lhůta pro udělení grantu

 

1. Komise nebo příslušný financující orgán zajistí, aby průměrná doba od termínu pro předložení návrhu, která je stanovena u jednotlivých výzev k předkládání návrhů, po podpis grantové dohody nebo případně rozhodnutí o udělení grantu („lhůta pro udělení grantu“)nepřesáhla šest měsíců. Dobu lze ve výjimečných případech či na žádost konsorcia prodloužit o jeden další měsíc.

 

2. Celková doba, kterou Komise potřebuje k dokončení interního postupu, včetně přípravy všech relevantních informací a dokumentace, hodnocení a podpisu grantových dohod, nepřekročí 60 pracovních dní.

 

Účastníci mají celkem nejméně 60 pracovních dní pro přípravu všech relevantních informací a požadované dokumentace.

 

3. Odpovídá-li to povaze jakékoli konkrétní výzvy, je třeba náležitě zohlednit postup hodnocení ve dvou etapách, aby se snížily náklady na přípravu návrhů, které neuspěly. U postupů hodnocení ve dvou etapách je průměrná doba do udělení grantu devět měsíců. V případě postupu hodnocení ve dvou etapách musí existovat shoda, pokud jde o formát konceptu návrhů, a žadatelé musí mít dostatek času na přípravu druhé etapy nabídek.

 

4. Komise usiluje o to, aby rozhodnutí byla přijímána nebo žádosti o informace byly předkládány co nejrychleji, v rozumné lhůtě. Komise nebude od účastníků vyžadovat, aby přepracovali nebo opětovně projednali části původní úspěšné nabídky, neexistuje-li pro to rozumný a oprávněný důvod.

 

5. Účastníkům je poskytnut dostatek času, aby připravili informace a dokumentaci potřebné pro projekty.

 

6. V žádosti, grantové dohodě nebo podpůrných dokumentech je třeba se vyvarovat opakujících se prvků. Komise nebude žádat účastníky, aby poskytli fakta nebo údaje, které jsou již dostupné v rámci správy, s výjimkou případů, kdy je třeba je aktualizovat, nebo fakta či údaje, které si může Komise snadno a zdarma prověřit v ověřené, elektronicky přístupné databázi (např. údaje o společnosti).

 

7. Komise se pokud možno vynasnaží zabránit načasování výzev tak, aby potenciální účastníci museli předložit dokumentaci během standardní doby akademických prázdnin a podnikových dovolených.

Pozměňovací návrh    89

Návrh nařízení

Článek 17 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 17b

 

Lhůta pro provedení platby

 

1. Účastníkům, kteří odvedli práci, kterou měli dle smlouvy vykonat, je jejich odměna vyplacena včas.

 

2. Komise zajistí, aby účastníci obdrželi peníze, které jim přísluší, do 30 dnů poté, co budou Komisi předloženy nezbytné podklady. Komise uvědomí koordinátora projektu a účastníky o jakýchkoli nesrovnalostech nebo dalších dokumentech do dvou týdnů od předložení informací Komisi. Není-li takové vyrozumění obdrženo, Komise je povinna dlužné částky vyplatit.

 

3. Komise zavede opatření s cílem zajistit, aby koordinátoři projektu rozdělili peněžní prostředky určené na projekt okamžitě, spravedlivě a v souladu s grantovou dohodou a aby tyto prostředky byly rozděleny mezi partnery poměrně tomu, co přísluší každému z partnerů. Nedohodnou-li se tak všichni účastníci, koordinátoři projektů nezadrží platby předběžného financování ani je nebudou provádět postupně bez souhlasu projektového pracovníka, zejména v případě malých a středních podniků. Tato úprava musí být jasně uvedena v dohodě o konsorciu a mít souhlas projektového pracovníka.

 

4. Jakmile je platba koordinátorovi projektu provedena, Komise informuje účastníky o výši vyplacené částky a datu provedení platby.

 

5. Skutečnost, že jeden nebo více partnerů nedokončili práce, které byli smluvně zavázáni vykonat, nebo nepředložili koordinátorovi projektu či Komisi požadované informace nebo dokumentaci, nesmí bránit ani koordinátorovi projektu v předložení dokumentace Komisi jménem dalšího partnera či partnerů ani Komisi ve provedení platby jinému partnerovi či partnerům.

 

6. Pokud do projektu vstoupí noví partneři poté, co byla sjednána grantová dohoda, tento vstup bude mít vliv na úpravu částky finančních prostředků přidělených původním partnerům pouze tehdy, pokud s tím budou původní partneři souhlasit, nebo pokud se bude podstatně lišit objem jimi požadované práce.

 

7. Komise zavede hierarchický proces auditu s cílem zajistit, aby auditoři příjemců splňovali dohodnutou kvalitu a požadavky na audit uvedené v programu Horizont 2020. Jakmile je audit předložen, Komise nepožaduje další informace.

 

8. Komise podává zprávu o provádění plateb tím, že každého půl roku vypracuje statistiku, v níž budou uvedeny data plateb za dokončenou práci. Platební lhůty jsou vymezeny jako doba od konečného oznámení ukončení projektu jak koordinátorem projektu, tak projektovým pracovníkem (tato doba sama o sobě není delší než jeden měsíc od data ukončení projektu) do dostupnosti finančních prostředků zúčtovaných na bankovní účet účastníka.

 

9. Na žádost účastníka dodržuje grantová dohoda akademický a obchodní kalendář. To se týká například zejména projektů, u nichž je třeba přijmout doktorandy, kteří jsou zřídka k dispozici uprostřed akademického roku.

Pozměňovací návrh    90

Návrh nařízení

Článek 17 c (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 17c

 

Komunikace

 

1. Postup schvalování etiky je pro účastníky a žadatele transparentní, zejména v případě, kdy je tento postup zdrojem průtahů při zahajování projektů. Pro schválení etiky není nutné přeformulovávat informace, které již byly předloženy v rámci nabídky. Je-li to možné, použije Komise ke schválení všechny informace, které již byly předloženy žadatelem či žadateli v nabídce, a o další informace požádá pouze v případě, může-li prokázat, že tyto informace jsou naprosto nezbytné.

 

2. Účastníci mají možnost komunikovat přímo s projektovými pracovníky v případech, kdy mají opakovaně pochybnosti, pokud jde o řízení projektu nebo činnosti koordinátora projektu. Není- li projektový pracovník přítomen, zajistí, aby účastníci měli kontaktní údaje na zástupce, který může přijímat rozhodnutí v době nepřítomnosti projektového pracovníka. Kontaktní údaje na příslušné pracovníky Komise musí být účastníkům k dispozici a musí jim být známy.

 

3. Na žádost účastníků a s cílem umožnit jim připravit se na budoucí nabídky poskytne Komise žadatelům zpětnou vazbu ohledně neúspěšných nabídek, včetně uvedení silných a slabých stránek, jak je posoudili nezávislí odborníci, a to podle článku 37 nařízení.

Pozměňovací návrh    91

Návrh nařízení

Článek 18

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Komise nebo příslušný financující orgán může zavést zabezpečený elektronický systém pro výměnu informací s účastníky. Dokument předložený prostřednictvím tohoto systému, včetně grantových dohod, se považuje za originál uvedeného dokumentu, pokud byly použity identifikace uživatele a heslo zástupce účastníka. Tato identifikace představuje podpis dotyčného dokumentu.

Komise nebo příslušný financující orgán zavede jako součást jediného kontaktního místa zabezpečený elektronický systém pro výměnu informací s účastníky, který ve snadno přístupném formátu mimo jiné informuje žadatele o podrobnostech a časovém harmonogramu jejich žádosti. Systém poskytne žadatelům zpětnou vazbu, aby věděli, kdy pravděpodobně obdrží od Komise nebo příslušného financujícího orgánu rozhodnutí. Dokument předložený prostřednictvím tohoto systému, včetně grantových dohod, se považuje za originál uvedeného dokumentu, pokud byly použity identifikace uživatele a heslo zástupce účastníka. Tato identifikace představuje podpis dotyčného dokumentu.

Pozměňovací návrh    92

Návrh nařízení

Čl. 19 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Účastníci mohou Komisi předložit objasnění nebo výklad týkající se uplatnění tohoto nařízení. Pokud Komise neodpoví do dvou měsíců, objasnění nebo výklad účastníka je považován za schválený.

Odůvodnění

Mnozí účastníci si stěžují, že Komisi trvá příliš dlouho, než odpoví, pokud vůbec odpoví, na žádosti o objasnění nebo výklad pravidel, jimiž se řídí účast. Toto ujednání zajistí rovněž vyváženější vztah mezi Komisí a příjemci.

Pozměňovací návrh    93

Návrh nařízení

Čl. 19 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Účastníci nepřijmou žádné závazky, které jsou neslučitelné s grantovou dohodou. Pokud některý účastník nesplní své povinnosti spojené s technickým prováděním akce, ostatní účastníci tyto povinnosti splní bez dalšího financování z prostředků Unie, ledaže je Komise nebo financující orgán této povinnosti výslovně zprostí. S výhradou ustanovení o fondu je finanční odpovědnost každého účastníka omezena na jeho vlastní závazky. Účastníci zajistí, aby Komise nebo financující orgán byly informovány o každé události, která by mohla ovlivnit provádění akce nebo zájmy Unie.

2. Účastníci nepřijmou žádné závazky, které jsou neslučitelné s tímto nařízením a s grantovou dohodou. Pokud některý účastník nesplní své povinnosti spojené s technickým prováděním akce, ostatní účastníci tyto povinnosti splní bez dalšího financování z prostředků Unie, ledaže je Komise nebo financující orgán této povinnosti výslovně zprostí. Finanční prostředky poskytnuté nebo vyhrazené straně, která nesplnila své povinnosti, mohou být dány k dispozici ostatním partnerům na pokrytí nákladů spojených s činností, již měla původně vykonat neplnící strana. Finanční prostředky jsou předány koordinátorovi projektu v době plánovaného zahájení akce strany, která nesplnila své povinnosti. S výhradou ustanovení o fondu je finanční odpovědnost každého účastníka omezena na jeho vlastní závazky a vztahuje se k prostředkům, které obdržel přímo. Účastníci zajistí, aby Komise nebo financující orgán byly včas informovány o každé významné události, která by mohla ovlivnit provádění akce nebo zájmy Unie.

Pozměňovací návrh    94

Návrh nařízení

Čl. 19 – odst. 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. Zadávání subdodávek pro provedení některých složek akce je omezeno na případy stanovené v grantové dohodě.

4. Zadávání subdodávek pro provedení některých složek akce je omezeno na případy stanovené v grantové dohodě a případy, které nebylo možné v době jejího vstupu v platnost jednoznačně předvídat. V takových případech se vyžaduje předchozí souhlas Komise; tento souhlas nelze bezdůvodně odmítnout.

Odůvodnění

Je nutná jistá míra flexibility, protože přísné uplatňování pravidla může ohrozit výsledek akce. Po dobu trvání akce a rozvoje výzkumné činnosti by mohlo dojít k tomu, že bude potřeba určitá míra flexibility týkající se subdodávek některých činností a že tuto skutečnost nebylo možné předvídat v době vstupu grantové dohody v platnost.

Pozměňovací návrh    95

Návrh nařízení

Čl. 19 – odst. 5 – pododstavec 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Třetí strany jiné než subdodavatelé mohou provést část práce účastníka v rámci akce, pokud jsou třetí strana a práce, kterou má provést, uvedeny v grantové dohodě.

Zapojení třetích stran (bez zahrnutí subdodavatelů projektu), jež mohou provést část výzkumné práce, je uvedeno v grantové dohodě.

Odůvodnění

Koordinátor projektu nemůže předvídat veškeré požadavky na provedení, zejména pokud jde o služby, které nemají vědecký význam.

Pozměňovací návrh    96

Návrh nařízení

Čl. 19 – odst. 9

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

9. Účastníci dodržují vnitrostátní právní předpisy i etická pravidla v zemích, kde se akce bude provádět. Účastníci musí případně před zahájením akce obdržet souhlas příslušných celostátních nebo místních etických výborů.

9. Účastníci dodržují vnitrostátní právní předpisy, etická pravidla a zásady výzkumné integrityUnii a přidružených zemích, kde se akce bude provádět. Účastníci musí případně před zahájením akce obdržet souhlas příslušných celostátních nebo místních etických výborů. Akce, které provádějí třetí země a financuje Komise, musí být v souladu s právními předpisy Unie.

Pozměňovací návrh    97

Návrh nařízení

Článek 20

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Členové konsorcia, které se chce účastnit akce, jmenují ze svého středu jednoho koordinátora, který se uvede v grantové dohodě.

1. Členové konsorcia, které se chce účastnit akce, jmenují ze svého středu jednoho koordinátora, který se uvede v grantové dohodě.

 

Koordinátor je hlavním styčným bodem členů konsorcia, zastupuje konsorcium ve vztazích s Komisí a s příslušným financujícím orgánem a sleduje, zda členové konsorcia dodržují povinnosti, které jim ukládá grantová dohoda.

 

Taková dohoda však nebrání jednotlivým členům konsorcia v možnosti vstoupit do přímého dialogu s Komisí nebo příslušným financujícím orgánem, zejména pokud mají obavy týkající se akcí koordinátora.

2. Členové konsorcia, které se účastní akce, uzavřou s výjimkou řádně odůvodněných případů uvedených v pracovním programu nebo pracovním plánu či výzvě k předkládání návrhů vnitřní dohodu (dohodu o založení konsorcia).

2. Členové konsorcia, které se účastní akce, uzavřou vnitřní dohodu, v níž stanoví práva a povinnosti členů konsorcia (dohodu o založení konsorcia).

 

2a. Tato dohoda o založení konsorcia může mimo jiné stanovit následující:

 

a) vnitřní organizaci konsorcia;

 

b) rozdělení prostředků Unie;

 

c) doplňující pravidla k pravidlům uvedeným v hlavě III, první kapitole a v grantové dohodě, týkající se šíření, využívání a přístupových práv;

 

d) urovnávání vnitřních sporů včetně případů zneužití pravomoci;

 

e) ujednání o odpovědnosti, odškodnění a důvěrnosti mezi účastníky.

 

Členové konsorcia mohou v konsorciu přijmout veškerá ujednání, která považují za vhodná v rozsahu, v němž nejsou v rozporu s grantovou dohodou a tímto nařízením.

 

2b. Spolu s výzvou k předkládání návrhů projektů zveřejní Komise pokyny týkající se hlavních otázek, které mohou účastníci řešit ve svých dohodách o konsorciu.

3. Konsorcium může v souladu s příslušnými ustanoveními grantové dohody navrhnout přibrat nebo vyloučit účastníka za předpokladu, že tato změna je v souladu s podmínkami pro účast, nepříznivě neovlivní provádění akce a není v rozporu se zásadou rovného zacházení.

3. Konsorcium může v souladu s příslušnými ustanoveními grantové dohody navrhnout přibrat či vyloučit účastníka nebo změnit koordinátora za předpokladu, že tato změna je v souladu s pravidly pro účast, nepříznivě neovlivní provádění akce a není v rozporu se zásadou rovného zacházení.

Pozměňovací návrh    98

Návrh nařízení

Článek 21

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Granty mohou mít kteroukoli z forem stanovených v článku [116] nařízení (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení].

Granty mohou mít kteroukoli z forem stanovených v článku [116] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a zohledňují cíle dané akce.

Odůvodnění

Tato pravidla zdůrazní cíle akce coby hlavní kritérium pro výběr formy financování.

Pozměňovací návrh    99

Návrh nařízení

Článek 22

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Financování akce nesmí překročit celkové způsobilé náklady snížené o příjmy dané akce.

1. Financování akce nesmí překročit celkové způsobilé náklady snížené o příjmy dané akce.

2. Za příjmy z akce se považují:

2. Za příjmy z akce se považují:

a) zdroje poskytnuté třetími stranami účastníkům prostřednictvím finančních převodů nebo věcných bezplatných příspěvků za předpokladu, že je třetí strana poskytla konkrétně na využití v akci;

a) zdroje poskytnuté třetími stranami účastníkům prostřednictvím finančních převodů nebo věcných bezplatných příspěvků za předpokladu, že je třetí strana poskytla konkrétně na využití v akci;

b) příjmy z akce, s výjimkou příjmů z využívání výsledků akce;

b) příjmy z akce, s výjimkou příjmů z využívání výsledků akce;

c) příjmy z prodeje aktiv pořízených na základě grantové dohody do výše hodnoty nákladů původně účtovaných účastníkem na akci.

c) příjmy z prodeje aktiv pořízených na základě grantové dohody do výše hodnoty nákladů původně účtovaných účastníkem na akci.

3. Všechny činnosti financované v rámci jedné akce podléhají jednotné sazbě náhrad způsobilých nákladů. Maximální sazbu stanoví pracovní program nebo pracovní plán.

3. Pro náhradu způsobilých nákladů se použijí tyto maximální sazby:

 

Druh činnosti

Způsob výpočtu nákladů

Typ účastníka

Vysoké školy/výzkumné a technické organizace/malé a střední podniky/jiné

Odvětví

Výzkum & vývoj & experimentální vývoj

přímé způsobilé náklady+ paušální sazba (článek 24)

100 %+20 %

70 % +20 %

celkové náklady(článek 24)

70 %

50 %

4. Aniž je dotčena zásada spolufinancování, může grant programu Horizont 2020 dosáhnout 100 % celkových způsobilých nákladů.

4. Aniž je dotčena zásada spolufinancování, může grant programu Horizont 2020 u neziskového účastníka nebo malého a středního podniku dosáhnout 100 % přímých způsobilých nákladů.

 

4a. U neziskového účastníka nebo malého a středního podniku, který se rozhodl určit své nepřímé způsobilé náklady vycházející ze skutečně vzniklých nepřímých nákladů v souladu s čl. 24 odst. 2, činí grant programu Horizont 2020 70 % celkových způsobilých nákladů.

 

Aniž je dotčena zásada spolufinancování, je grant programu Horizont 2020 u odvětvového účastníka omezen na maximálně 70 % přímých způsobilých nákladů.

 

U odvětvového účastníka, který se rozhodl určit své nepřímé způsobilé náklady vycházející ze skutečně vzniklých nepřímých nákladů v souladu s čl. 24 odst. 2, činí grant programu Horizont 2020 30 % celkových způsobilých nákladů.

5. Grant programu Horizont 2020 je omezen na nejvýše 70 % celkových způsobilých nákladů pro tyto akce:

 

a) akce sestávající především z činností jako je vývoj prototypů, zkoušení, demonstrační projekty, experimentální vývoj, pilotní projekty, tržní replikace;

 

b) akce na spolufinancování programů.

5. Sazba u akcí na spolufinancování programů je stanovena v rámci pracovního programu.

 

U akcí na spolufinancování programů a jiných nepřímých akcí složených hlavně z rozsáhlých činností experimentálního vývoje může příslušná sazba činit maximálně 35 % přímých způsobilých nákladů.

 

Pro účely tohoto nařízení a v souladu s článkem [119] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 může mít spolufinancování podobu kumulativního financování z oddělených rozpočtových položek, a to v odůvodněných případech stanovených v pracovním programu, aniž jsou dotčena ustanovení o zamezení dvojímu financování stejné položky nákladů.

6. Sazby náhrad stanovené v tomto článku se použijí rovněž v případě akcí, u nichž se financování stanoví paušální sazbou, sazbou jednotkových nákladů nebo paušální částkou na celou akci nebo její část.

6. Sazby náhrad stanovené v tomto článku se použijí rovněž v případě akcí, u nichž se financování stanoví paušální sazbou, sazbou jednotkových nákladů nebo paušální částkou na celou akci nebo její část.

 

6a. Pokud nebyly veškeré prostředky přidělené na projekt vyčerpány, stanoví Komise, jakým způsobem budou prostředky vráceny do rozpočtu programu Horizont 2020.

 

6b. Co se týče postupu validace sloužícímu k ověření typu účastníka, využijí se záznamy jednotného registračního nástroje na portálu účastníků. U subjektů, které prošly validací v předchozích rámcových programech, není nutné tento postup opakovat, s výjimkou případů, kdy se změnilo jejich právní postavení, nebo, v případě malých a středních podniků, se společnost již vymyká definici malých a středních podniků.

Pozměňovací návrh    100

Návrh nařízení

Čl. 22 – odst. 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Způsobilé náklady se skládají z nákladů, které lze přímo připsat dané akci („přímé způsobilé náklady“), a případně z nákladů, které nelze dané akci přímo připsat, ale které byly vynaloženy v přímém vztahu s přímými způsobilými náklady připsanými dané akci ( „nepřímé způsobilé náklady“).

Pozměňovací návrh    101

Návrh nařízení

Čl. 23 – odst. 2 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

2a. Daň z přidané hodnoty (DPH), kterou podle platných vnitrostátních právních předpisů hradí příjemce a již mu nelze proplatit, se považuje za způsobilý náklad.

Pozměňovací návrh    102

Návrh nařízení

Čl. 24 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Alternativně může účastník zvolit, že své nepřímé způsobilé náklady vycházející z nepřímých nákladů, které jsou ve skutečnosti vynaloženy v přímé souvislosti se způsobilými přímými náklady v rámci projektu, určí podle svých obvyklých postupů příjemce pro účtování nákladů. V tomto případě se použijí sazby náhrad pro výpočet plných nákladů, které jsou stanoveny v čl. 22 odst. 3.

Pozměňovací návrh    103

Návrh nařízení

Čl. 24 – odst. 2 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

2a. Příjemce může při vykazování nepřímých způsobilých nákladů uplatnit stejnou metodu u všech činností v rámci programu Horizont 2020, na nichž se podílí.

Odůvodnění

Opatření v zájmu zjednodušení.

Pozměňovací návrh    104

Návrh nařízení

Článek 25

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Způsobilé osobní náklady zahrnují pouze hodiny skutečně odpracované osobami, které přímo vykonávají práci v rámci akce. Důkazy o skutečně odpracovaných hodinách předloží účastník, obvykle prostřednictvím systému zaznamenávání času.

1. Způsobilé osobní náklady zahrnují hodiny odpracované osobami, které přímo vykonávají práci v rámci akce. Důkazy o odpracovaných hodinách předloží účastník v souladu s vlastním systémem zaznamenávání času.

2. U osob pracujících výlučně na dané akci se zaznamenávání času nevyžaduje. V těchto případech účastník podepíše prohlášení potvrzující, že dotčená osoba pracovala výlučně na dané akci.

2. U osob pracujících výlučně na dané akci se zaznamenávání času nevyžaduje. V těchto případech účastník podepíše prohlášení potvrzující, že dotčená osoba pracovala výlučně na dané akci.

3. Grantová dohoda obsahuje minimální požadavky na systém zaznamenávání času, jakož i na počet produktivních hodin za rok, který se použije pro výpočet hodinových sazeb osobních nákladů.

3. Grantová dohoda obsahuje:

 

i) minimální požadavky na systém zaznamenávání času;

 

ii) metodu pro stanovení počtu produktivních hodin za rok, který se použije pro výpočet hodinových sazeb osobních nákladů s ohledem na běžné účetní postupy účastníka.

Pozměňovací návrh    105

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Komise může v souladu s článkem X nařízení (EU) č. XX/XX [finanční nařízení] stanovit metody k určení sazeb jednotkových nákladů na základě:

1. Komise může v souladu s článkem X nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 stanovit metody k určení sazeb jednotkových nákladů na základě:

a) statistických údajů nebo obdobných objektivních ukazatelů;

a) statistických údajů nebo obdobných objektivních ukazatelů;

b) kontrolovatelných historických údajů účastníka.

b) kontrolovatelných historických údajů účastníka.

 

Po schválení sazeb jednotkových nákladů se již neověřuje, zda byly tyto náklady skutečně vynaloženy.

Odůvodnění

Sazby jednotkových nákladů nelze již zpětně zpochybňovat poté, co se na nich Komise dohodla s  účastníky.

Pozměňovací návrh    106

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 1 – písm. b

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

b) kontrolovatelných historických údajů účastníka.

b) kontrolovatelných historických údajů účastníků.

Pozměňovací návrh    107

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Přímé způsobilé osobní náklady mohou být financovány na základě sazeb jednotkových nákladů určených podle obvyklých postupů účastníka v oblasti účtování o nákladech, pokud splňují všechna tato kritéria:

2. Přímé způsobilé osobní náklady mohou být financovány na základě sazeb jednotkových nákladů určených podle obvyklých postupů účastníka v oblasti účtování o nákladech, pokud splňují všechna tato kritéria:

a) jsou vypočítány na základě celkových skutečných osobních nákladů zaznamenaných v obecných účtech účastníka, přičemž tyto náklady mohou být za podmínek stanovených Komisí upraveny podle rozpočtových nebo odhadovaných složek;

a) jsou vypočítány na základě celkových skutečných osobních nákladů zaznamenaných v obecných účtech účastníka;

b) splňují ustanovení článku 23;

b) splňují ustanovení článku 23;

c) je u nich zajištěna shoda s požadavkem neziskovosti a je vyloučeno dvojí financování nákladů;

c) je u nich zajištěna shoda s požadavkem neziskovosti a je vyloučeno dvojí financování nákladů.

d) jsou vypočítány s náležitým ohledem na ustanovení o produktivních hodinách v článku 25.

 

Pozměňovací návrh    108

Návrh nařízení

Článek 28

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Osvědčení o finančních výkazech zahrnuje celkovou výši grantu požadovanou účastníkem formou úhrady skutečných nákladů a sazeb jednotkových nákladů podle čl. 27 odst. 2. Osvědčení se předkládá pouze v případě, že tato částka činí alespoň 325 000 EUR v době žádosti o platbu zůstatku grantu.

Osvědčení o finančních výkazech zahrnuje celkovou výši grantu požadovanou účastníkem formou úhrady skutečných nákladů a sazeb jednotkových nákladů podle čl. 27 odst. 2. Osvědčení se předkládá pouze v případě, že částka příspěvku Unie, nepočítaje prostředky vyplacené v podobě paušálních sazeb, paušálních částek a sazeb jednotkových nákladů, činí alespoň 325 000 EUR v době žádosti o platbu zůstatku grantu.

Odůvodnění

Je třeba ozřejmit, že dle vysvětlení Komise nepodléhají paušální sazby, paušální částky a sazby jednotkových nákladů auditu. Vyloučení těchto částek je rovněž hlavním důvodem pro snížení nynějšího prahu pro osvědčení o finančních výkazech (375 000 EUR) na 325 000 EUR.

Pozměňovací návrh    109

Návrh nařízení

Článek 29

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Účastníci, kteří přímé osobní náklady vypočítávají a uplatňují na základě sazeb jednotkových nákladů mohou Komisi předložit osvědčení o metodice. Daná metodika musí splňovat podmínky uvedené v čl. 27 odst. 2 a požadavky grantové dohody.

1. Účastníci, kteří přímé osobní náklady vypočítávají a uplatňují na základě sazeb jednotkových nákladů nebo kteří požadují náhradu skutečně vynaložených nepřímých způsobilých nákladů předloží Komisi osvědčení o metodice. Komise schválí toto osvědčení, pokud splňuje podmínky uvedené v čl. 24 odst. 1a nebo čl. 27 odst. 2.

2. Pokud Komise schválí osvědčení o metodice, platí pro všechny akce financované na základě nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020] a účastník vypočítává a uplatňuje náklady na základě této metodiky.

2. Pokud Komise schválí osvědčení o metodice, platí pro všechny akce financované na základě nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020] a účastník vypočítává a uplatňuje náklady na základě této metodiky. Poté, co Komise schválí osvědčení o metodice, již není možné činit příjemce odpovědným za chyby plynoucí z jeho metodiky.

Pozměňovací návrh    110

Návrh nařízení

Čl. 30 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Auditor, který vydává osvědčení o finančních výkazech a o metodice, poskytne na žádost Komise, Účetního dvora nebo Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) přístup k podkladům a auditní pracovní dokumentaci, na jejichž základě se osvědčení o finančních výkazech vydává.

2. Komise a Účetní dvůr přijmou osvědčení uvedená v odstavci 1, pokud nemohou účastníkovi poskytnout důkazy o tom, že metodika není v souladu se zásadami stanovenými v [čl. 117a odst. 2d] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012.

 

Komise především nezpochybní kontrolami ex-post dodržení předem stanovených běžných postupů účastníka pro vyúčtování nákladů.

 

Auditor, který vydává osvědčení o finančních výkazech a o metodice, poskytne na žádost Komise, Účetního dvora nebo Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) přístup k podkladům a auditní pracovní dokumentaci, na jejichž základě se osvědčení o finančních výkazech vydává.

Odůvodnění

Viz také finanční nařízení, čl. 116a, odst. 3, pododstavec 2.

Pozměňovací návrh    111

Návrh nařízení

Čl. 31 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Akce, na niž byl udělen grant z rozpočtu Unie, může obdržet rovněž grant na základě nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020] za předpokladu, že granty nekryjí stejné nákladové položky.

Akce, na niž byl udělen grant z rozpočtu Unie, může obdržet rovněž grant na základě nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020] za předpokladu, že granty mají přínos pro výzkum a inovace a nekryjí stejné nákladové položky. To platí zejména pro granty ze strukturálních fondů.

Odůvodnění

V pravidlech účasti musí být stanoveno, že prostředky z Horizontu 2020 mohou být používány kumulativně, pouze pokud podporované opatření rovněž obsahuje skutečnou složku výzkumu a inovací.

Pozměňovací návrh    112

Návrh nařízení

Čl. 32 – odst. 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Vrácení dlužných částek podle čl. 32 odst. 3 se netýká právních subjektů, jejichž účast na akci je zaručena členským státem nebo přidruženou zemí.

Odůvodnění

Je nutné stanovit výjimku pro instituce, které jsou zaručeny členským státem, jako tomu je v sedmém rámcovém programu.

Pozměňovací návrh    113

Návrh nařízení

Článek 37

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Komise a případně financující orgány mohou jmenovat nezávislé odborníky, aby ohodnotili návrhy nebo poskytli poradenství či pomoc s:

1. Komise a případně financující orgány jmenují nezávislé odborníky, aby ohodnotili návrhy nebo poskytli poradenství či pomoc s:

a) hodnocením návrhů;

a) hodnocením návrhů;

b) monitorováním provádění akcí prováděných podle nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020], jakož i předchozích výzkumných a/nebo inovačních programů;

b) monitorováním provádění akcí prováděných podle nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020], jakož i předchozích výzkumných a/nebo inovačních programů;

c) prováděním politiky Unie v oblasti výzkumu a inovací nebo programů, včetně programu Horizont 2020, jakož i s dosažením a fungováním Evropského výzkumného prostoru;

c) prováděním politiky Unie v oblasti výzkumu a inovací nebo programů, včetně programu Horizont 2020, jakož i s dosažením a fungováním Evropského výzkumného prostoru;

d) hodnocením výzkumných a inovačních programů;

d) hodnocením výzkumných a inovačních programů, včetně provádění srovnávacích studií se zeměmi, které vynikají v oblasti výzkumu a vývoje;

e) koncipováním politiky Unie v oblasti výzkumu a inovací, včetně přípravy budoucích programů.

e) rozvíjením politiky Unie v oblasti výzkumu a inovací, včetně přípravy budoucích programů.

2. Nezávislí odborníci se vyberou podle dovedností, zkušeností a znalostí vhodných ke splnění úkolů, kterými jsou pověřeni. Musí-li nezávislí odborníci pracovat s utajovanými informacemi, vyžaduje se před jejich jmenováním příslušná bezpečnostní prověrka.

2. Nezávislí odborníci se vyberou podle dovedností, zkušeností a znalostí vhodných ke splnění úkolů, kterými jsou pověřeni. Při jmenování nezávislých odborníků Komise nebo příslušný financující orgán usiluje o vyvážené složení skupin odborníků z hlediska dovedností, zkušeností a znalostí, zeměpisné rozmanitosti a zastoupení žen a mužů, a to v závislosti na oblasti akce. Musí-li nezávislí odborníci pracovat s utajovanými informacemi, vyžaduje se před jejich jmenováním příslušná bezpečnostní prověrka.

Nezávislí odborníci se určí a vyberou na základě výzev k podávání přihlášek pro jednotlivce a výzev určených příslušným organizacím, například vnitrostátním výzkumným agenturám, výzkumným institucím, normalizačním organizacím či podnikům, s cílem vytvořit databázi kandidátů.

Nezávislí odborníci se určí a vyberou na základě výzev k podávání přihlášek pro jednotlivce a výzev určených příslušným organizacím, například výzkumným agenturám, výzkumným institucím, univerzitám, normalizačním organizacím, organizacím občanské společnosti či podnikům, s cílem vytvořit databázi kandidátů.

Pokud se to považuje za vhodné a v řádně odůvodněných případech, může Komise nebo příslušný financující orgán vybrat jakoukoli osobu s patřičnými dovednostmi, která v databázi není uvedena.

Pokud se to považuje za vhodné a v řádně odůvodněných případech, může Komise nebo příslušný financující orgán vybrat jakéhokoli odborníka s patřičnými dovednostmi, který v databázi není uveden. Komise nebo příslušný financující orgán o těchto případech řádně informuje programový výbor.

Při jmenování nezávislých odborníků se přijmou vhodná opatření s cílem nalézt vyvážené zastoupení žen a mužů a zajistit zeměpisnou rozmanitost.

 

3. Komise nebo příslušný financující orgán učiní všechna nezbytná opatření k tomu, aby zajistily, že se ve věci, v níž má podat odborný posudek, tento odborník nedostane do střetu zájmů.

3. Komise nebo příslušný financující orgán učiní všechna nezbytná opatření k tomu, aby zajistily, že se ve věci, v níž má podat odborný posudek, tento odborník nedostane do střetu zájmů. Zúčastněným stranám nebo osobám, u nichž dochází ke střetu zájmu, se zakazuje účast v pozici „osobně jmenovaného odborníka“.

4. Jmenování odborníků může mít podobu rámcového jmenování platného pro celou dobu trvání programu Horizont 2020 s přidělením zvláštních úkolů.

4. Jmenování odborníků může mít podobu rámcového jmenování platného pro celou dobu trvání programu Horizont 2020 s přidělením zvláštních úkolů.

5. Jména osobně jmenovaných odborníků, kteří byli Komisi nebo financujícímu orgánu nápomocni při provádění nařízení (EU) č. XX/XX Horizont 2020 a rozhodnutí č. XX/XX/EU [zvláštní program], se zveřejňují alespoň jednou ročně na internetové stránce Komise nebo financujícího orgánu. Jména odborníků se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

5. Jména všech účastnících se odborníků – společně s vědeckými disciplínami, které zastupují –, kteří byli Komisi nebo financujícímu orgánu nápomocni při provádění nařízení (EU) č. XX/XX Horizont 2020 a rozhodnutí č. XX/XX/EU [zvláštní program], se zveřejňují po jejich jmenování v období předcházejícím zahájení programu Horizont 2020, a tento seznam je následně aktualizován alespoň jednou ročně na internetové stránce Komise nebo financujícího orgánu. Jména odborníků se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Pozměňovací návrh    114

Návrh nařízení

Čl. 38 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Pokud výsledky vytvořili účastníci akce společně a jejich jednotlivé podíly na příslušné práci nelze určit, jsou výsledky jejich společným vlastnictvím.

Pokud výsledky vytvořili účastníci akce společně a jejich jednotlivé podíly na příslušné práci nelze určit, nebo není-li možné tyto společné výsledky rozdělit pro účely podání žádosti o příslušnou patentovou ochranu nebo jiná práva duševního vlastnictví, získání nebo zachování této ochrany či práv, jsou výsledky jejich společným vlastnictvím, ledaže by se dohodli jinak, jakmile jsou výsledky vytvořeny.

Spoluvlastníci uzavřou dohodu o rozdělení a podmínkách výkonu tohoto společného vlastnictví v souladu se svými povinnostmi podle grantové dohody.

Spoluvlastníci uzavřou dohodu o rozdělení a podmínkách výkonu tohoto společného vlastnictví v souladu se svými povinnostmi podle grantové dohody.

 

Není-li v dohodě o společném vlastnictví stanoveno jinak, je každý spoluvlastník oprávněn využívat výsledky ve společném vlastnictví přímo, aniž by bylo nutné předem žádat o souhlas ostatních společných vlastníků.

Není-li v dohodě o společném vlastnictví stanoveno jinak, je každý spoluvlastník oprávněn udílet třetím stranám nevýhradní licence k využívání výsledků ve společném vlastnictví bez práva udělovat sublicence, jsou-li splněny tyto podmínky:

Není-li v dohodě o společném vlastnictví stanoveno jinak, je každý spoluvlastník oprávněn udílet třetím stranám nevýhradní licence k využívání výsledků ve společném vlastnictví bez práva udělovat sublicence, jsou-li splněny tyto podmínky:

a) ostatní spoluvlastníci jsou o tom předem informováni;

a) ostatní spoluvlastníci jsou o tom předem informováni;

b) ostatním spoluvlastníkům je poskytnuta spravedlivá a přiměřená kompenzace.

b) ostatním spoluvlastníkům je poskytnuta spravedlivá a přiměřená kompenzace.

Pozměňovací návrh    115

Návrh nařízení

Článek 39

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Mohou-li výsledky nalézt obchodní nebo průmyslové využití, účastník, který je vlastní, prověří možnost jejich ochrany, a pokud je to možné a vzhledem k okolnostem opodstatněné, zajistí jejich náležitou ochranu na vhodné časové období a s vhodným územním rozsahem, a to s náležitým ohledem na své oprávněné zájmy a oprávněné zájmy, zejména obchodní, ostatních účastníků akce.

1. Mohou-li výsledky nalézt obchodní nebo průmyslové využití, nebo lze-li odůvodněně očekávat, že jej naleznou, účastník, který je vlastní, prověří možnost jejich ochrany, a pokud je to možné a vzhledem k okolnostem opodstatněné, zajistí jejich náležitou ochranu na vhodné časové období a s vhodným územním rozsahem, a to s náležitým ohledem na oprávněné zájmy všech zapojených účastníků, zejména obchodní zájmy.

2. Jestliže účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, zamýšlí nechránit jím vytvořené výsledky z důvodů jiných než je nemožnost podle práva Unie či vnitrostátního práva nebo nedostatečný potenciál pro obchodní využití a pokud je nezamýšlí převést jinému právnímu subjektu usazenému v členském státě nebo přidružené zemi za účelem jejich ochrany, musí před jakýmkoli šířením těchto výsledků informovat Komisi nebo financující orgán. Komise jménem Unie nebo financující orgán mohou převzít vlastnictví těchto výsledků a podniknout nezbytné kroky pro jejich účinnou ochranu.

2. Jestliže účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, zamýšlí nechránit jím vytvořené výsledky z důvodů jiných než je nemožnost podle práva Unie či vnitrostátního práva nebo nedostatečný potenciál pro obchodní nebo průmyslové využití a pokud je nezamýšlí převést jinému právnímu subjektu usazenému v členském státě nebo přidružené zemi za účelem jejich ochrany, musí před jakýmkoli šířením těchto výsledků informovat Komisi nebo financující orgán. Komise jménem Unie nebo financující orgán, se souhlasem účastníka, mohou převzít vlastnictví těchto výsledků a podniknout nezbytné kroky pro jejich účinnou ochranu, využití a šíření.

Účastník to může odmítnout pouze tehdy, prokáže-li, že by tím byly významně poškozeny jeho oprávněné zájmy. Tyto výsledky nesmějí být žádným způsobem šířeny, dokud Komise nebo financující orgán nepřijmou rozhodnutí nebo nerozhodnou, že převezmou vlastnictví, a nepodniknou nezbytné kroky pro zajištění ochrany. Grantová dohoda v tomto ohledu stanoví lhůty.

Účastník to může odmítnout pouze tehdy, prokáže-li, že by tím byly významně poškozeny jeho oprávněné zájmy. Tyto výsledky nesmějí být žádným způsobem šířeny, dokud Komise nebo financující orgán nepřijmou rozhodnutí nebo nerozhodnou, že převezmou vlastnictví, a nepodniknou nezbytné kroky pro zajištění ochrany. Rozhodnutí je přijato do 45 dnů.

3. Jestliže účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, zamýšlí vzdát se ochrany výsledků nebo neusilovat o prodloužení této ochrany z důvodů jiných než je nedostatečný potenciál pro obchodní využití, informuje Komisi nebo financující orgán, které mohou pokračovat v ochraně nebo ochranu prodloužit prostřednictvím převzetí vlastnictví těchto výsledků. Účastník to může odmítnout pouze tehdy, prokáže-li, že by tím byly významně poškozeny jeho oprávněné zájmy. Grantová dohoda v tomto ohledu stanoví lhůty.

3. Jestliže účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, zamýšlí vzdát se ochrany výsledků nebo neusilovat o prodloužení této ochrany z důvodů jiných než je nedostatečný potenciál pro obchodní využití do pěti let po ukončení činnosti, informuje Komisi nebo financující orgán, které mohou, se souhlasem účastníka, pokračovat v ochraně nebo ochranu prodloužit prostřednictvím převzetí vlastnictví těchto výsledků. Komise nebo financující orgán učiní toto rozhodnutí do 45 dní. Účastník to může odmítnout pouze tehdy, prokáže-li, že by tím byly významně poškozeny jeho oprávněné zájmy. Grantová dohoda v tomto ohledu stanoví lhůty.

Pozměňovací návrh    116

Návrh nařízení

Článek 40

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Každý účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, vyvine co největší úsilí k tomu, aby výsledky, které vlastní, využil v dalším výzkumu nebo obchodně nebo aby zejména prostřednictvím převodu výsledků a udělování licencí na výsledky v souladu s článkem 41 dosáhl toho, že je pro tyto účely využije jiný právní subjekt.

1. Každý účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, vyvine co největší úsilí k tomu, aby výsledky, které vlastní, využil nebo aby zejména prostřednictvím převodu výsledků a udělování licencí na výsledky v souladu s článkem 41 dosáhl toho, že je využije jiný právní subjekt.

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se využití. Všechny tyto další povinnosti musí být uvedeny v pracovním programu nebo pracovním plánu.

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se využití. Všechny tyto další povinnosti musí být uvedeny v pracovním programu.

2. S výhradou případných omezení daných ochranou duševního vlastnictví, bezpečnostními pravidly nebo oprávněnými obchodními zájmy každý účastník co nejdříve vhodnými prostředky šíří výsledky, které vlastní. Grantová dohoda může v tomto ohledu stanovit lhůty.

2. S výhradou případných omezení daných ochranou duševního vlastnictví, bezpečnostními pravidly nebo oprávněnými obchodními zájmy každý účastník co nejdříve vhodnými prostředky šíří výsledky, které vlastní. Grantová dohoda může v tomto ohledu stanovit lhůty.

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se šíření výsledků.

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se šíření výsledků. Všechny tyto další povinnosti musí být uvedeny v pracovním programu.

Pokud jde o šíření výsledků prostřednictvím výzkumných publikací, uplatňuje se otevřený přístup za podmínek stanovených v grantové dohodě.

Pokud jde o šíření výsledků prostřednictvím výzkumných publikací, otevřený přístup je povinný a uplatňuje se za podmínek stanovených v grantové dohodě.

 

Náklady související s otevřeným přístupem k výzkumným publikacím, které jsou výsledkem výzkumu financovaného z programu Horizont 2020 a zveřejněné během trvání projektu nebo po jeho ukončení, jsou způsobilé k náhradě.

Co se týče šíření ostatních výsledků, včetně údajů z výzkumu, mohou být v grantové dohodě stanoveny podmínky, za kterých je poskytnut otevřený přístup k takovým výsledkům, a to zejména v případě hraničního výzkumu ERV či v jiných vhodných oblastech.

Co se týče šíření ostatních výsledků, včetně údajů z výzkumu, mohou být v grantové dohodě stanoveny podmínky, za kterých je poskytnut otevřený přístup k takovým výsledkům, a to zejména v případě hraničního výzkumu ERV či v jiných oblastech velkého společenského zájmu, s ohledem na překážky týkající se soukromí, bezpečnosti státu nebo práv duševního vlastnictví.

 

Pracovní program uvede, zda se vyžaduje šíření výzkumných údajů prostřednictvím otevřeného přístupu.

Jakékoli šíření výsledků musí být předem oznámeno ostatním účastníkům. Po oznámení může účastník vznést námitku, prokáže-li, že by zamýšleným šířením byly významně poškozeny jeho oprávněné zájmy týkající se jeho výsledků nebo stávajících znalostí. V takovém případě nemůže dojít k šíření nových znalostí, dokud nejsou podniknuty přiměřené kroky k ochraně těchto oprávněných zájmů. Grantová dohoda může v tomto ohledu stanovit lhůty.

Jakékoli šíření výsledků musí být předem oznámeno ostatním účastníkům. Po oznámení může účastník vznést námitku, prokáže-li, že by zamýšleným šířením byly významně poškozeny jeho oprávněné zájmy týkající se jeho výsledků nebo stávajících znalostí. V takovém případě nemůže dojít k šíření nových znalostí, dokud nejsou podniknuty přiměřené kroky k ochraně těchto oprávněných zájmů. Grantová dohoda v tomto ohledu stanoví přiměřené lhůty.

3. Každý účastník podává Komisi nebo financujícímu orgánu zprávy o svých činnostech v oblasti využití a šíření výsledků. Pro účely sledování a šíření výsledků prováděného Komisí nebo financujícím orgánem poskytnou účastníci veškeré informace a dokumenty, které jsou užitečné v souladu s podmínkami stanovenými v grantové dohodě.

3. Pro účely sledování a šíření výsledků prováděného Komisí nebo financujícím orgánem poskytnou účastníci veškeré informace o jimi prováděných činnostech spojených s využíváním a šířením výsledků a dokumenty, které jsou nezbytné v souladu s podmínkami stanovenými v grantové dohodě. Tyto informace jsou v zájmu zajištění transparentnosti veřejně zpřístupněny. Grantová dohoda v tomto ohledu mimo jiné stanoví lhůty.

4. Veškeré patentové přihlášky, normy, publikace nebo jakékoli jiné formy šíření výsledků (včetně elektronické formy) obsahují prohlášení, jež může zahrnovat vizuální prostředky, o tom, že daná akce obdržela finanční podporu od Unie. Znění tohoto prohlášení se stanoví v grantové dohodě.

4. Veškeré patentové přihlášky, normy, publikace nebo jakékoli jiné formy šíření výsledků (včetně elektronické formy) obsahují prohlášení, jež může zahrnovat vizuální prostředky, o tom, že daná akce obdržela finanční podporu od Unie. Znění tohoto prohlášení se stanoví ve vzorové grantové dohodě.

Pozměňovací návrh    117

Návrh nařízení

Článek 41

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Jestliže účastník převádí vlastnické právo k výsledkům, převede na nabyvatele i své povinnosti související s těmito výsledky podle grantové dohody, včetně povinnosti převést tyto povinnosti při jakémkoli dalším převodu.

1. Jestliže účastník převádí vlastnické právo k výsledkům, převede na nabyvatele i své povinnosti související s těmito výsledky podle grantové dohody, včetně povinnosti převést tyto povinnosti při jakémkoli dalším převodu.

Aniž jsou dotčeny povinnosti týkající se důvěrnosti, které vyplývají z právních předpisů v případě fúzí a akvizic, musí účastník, který hodlá převést výsledky, v případě, že ostatní účastníci stále mají přístupová práva k převáděným výsledkům, předem uvědomit tyto ostatní účastníky a poskytnout jim dostatečné informace o zamýšleném novém vlastníkovi výsledků tak, aby tito ostatní účastníci mohli analyzovat účinek zamýšleného převodu na možný výkon svých přístupových práv.

Aniž jsou dotčeny povinnosti týkající se důvěrnosti, které vyplývají z právních předpisů v případě fúzí a akvizic, musí účastník, který hodlá převést výsledky, v případě, že ostatní účastníci stále mají přístupová práva k převáděným výsledkům nebo o udělení těchto práv mohou stále požádat, předem uvědomit tyto ostatní účastníky a poskytnout jim dostatečné informace o zamýšleném novém vlastníkovi výsledků tak, aby tito ostatní účastníci mohli analyzovat účinek zamýšleného převodu na možný výkon svých přístupových práv.

Po oznámení může účastník proti převodu vlastnictví vznést námitku, pokud prokáže, že by zamýšlený převod nepříznivě ovlivnil výkon jeho přístupových práv. V takovém případě se převod nesmí uskutečnit, dokud mezi dotčenými účastníky nedojde k dohodě. Grantová dohoda může stanovit lhůty.

Po oznámení může účastník proti převodu vlastnictví vznést námitku, pokud prokáže, že by zamýšlený převod nepříznivě ovlivnil výkon jeho přístupových práv. V takovém případě se převod nesmí uskutečnit, dokud mezi dotčenými účastníky nedojde k dohodě. Vzorová grantová dohoda stanoví lhůty.

Ostatní účastníci se mohou prostřednictvím předchozí písemné dohody vzdát práva být předem informováni a práva na vznesení námitky v případě převodu vlastnictví z jednoho účastníka na konkrétně určenou třetí stranu.

Ostatní účastníci se mohou prostřednictvím předchozí písemné dohody vzdát práva být předem informováni a práva na vznesení námitky v případě převodu vlastnictví z jednoho účastníka na konkrétně určenou třetí stranu.

2. Za předpokladu, že je umožněn výkon veškerých přístupových práv k výsledkům a že jsou splněny všechny další povinnosti týkající se využívání, může účastník, který výsledky vlastní, formou licencí nebo jiným způsobem udělit právo k jejich využívání libovolnému právnímu subjektu, a to včetně výhradního práva.

2. Za předpokladu, že je umožněn výkon veškerých přístupových práv k výsledkům a že účastník, který výsledky vlastní, splnil všechny další povinnosti týkající se využívání, může tento účastník formou licencí nebo jiným způsobem udělit právo k využívání výsledků libovolnému právnímu subjektu, a to včetně výhradního práva. Výhradní licence na výsledky je možné udělit za předpokladu, že všichni ostatní dotčení účastníci písemně potvrdí, že se svých přístupových práv k nim zřeknou.

3. Pokud jde o výsledky vytvořené účastníky, kteří obdrželi finanční prostředky Unie, mohou Komise nebo financující orgán vznést námitku proti převodu vlastnictví nebo udělení výhradní licence třetím stranám usazeným v třetí zemi, která není přidružena k programu Horizont 2020, domnívají-li se, že toto udělení licence nebo převod nejsou v souladu se zájmy rozvíjet konkurenceschopnost hospodářství Unie nebo nejsou slučitelné s etickými zásadami či s bezpečnostními aspekty.

3. Pokud jde o výsledky vytvořené účastníky, kteří obdrželi finanční prostředky Unie, grantová dohoda může stanovit, že Komise nebo financující orgán nebo kterýkoli účastník akce mohou vznést námitku proti převodu vlastnictví nebo udělení výhradní licence třetím stranám usazeným v Unii nebo třetí zemi, která není přidružena k programu Horizont 2020, domnívají-li se, že toto udělení licence nebo převod nejsou v souladu se zájmy rozvíjet konkurenceschopnost hospodářství Unie nebo nejsou slučitelné s etickými zásadami či s bezpečnostními aspekty.

V takových případech k převodu vlastnictví nebo udělení výhradní licence nedojde, pokud se Komise nebo financující orgán neujistí, že budou zavedena příslušná ochranná opatření.

V takových případech k převodu vlastnictví nebo udělení výhradní licence nedojde, pokud se Komise nebo financující orgán nebo účastník akce neujistí, že budou zavedena příslušná ochranná opatření.

Grantová dohoda ve vhodných případech stanoví, že každý takový převod vlastnictví nebo udělení výhradní licence musí být předem oznámeny Komisi nebo financujícímu orgánu. Grantová dohoda stanoví lhůty.

Grantová dohoda ve vhodných případech stanoví, že každý takový převod vlastnictví nebo udělení výhradní licence musí být předem oznámeny Komisi nebo financujícímu orgánu nebo každému účastníkovi podílejícímu se na akcí. Vzorová grantová dohoda stanoví lhůty.

 

V oblasti velkých společenských výzev (zdraví, klima, biologická rozmanitost) probíhá udělování licencí na výsledky třetím stranám standardně za nevýhradních podmínek, aby byla možná okamžitá hospodářská soutěž, a tak se posílila globální dostupnost, ledaže může účastník náležitě zdůvodnit udělení licence na využívání výsledků za výhradních podmínek.

Pozměňovací návrh    118

Návrh nařízení

Článek 42

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Účastníci v písemné dohodě jakýmkoli způsobem uvedou stávající znalosti, které v akci využijí.

Účastníci uvedou písemně stávající znalosti, které v akci využijí.

Pozměňovací návrh    119

Návrh nařízení

Článek 42

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Účastníci v písemné dohodě jakýmkoli způsobem uvedou stávající znalosti, které v akci využijí.

Účastníci v písemné dohodě jakýmkoli způsobem uvedou potřebné stávající znalosti, které v akci využijí.

Pozměňovací návrh    120

Návrh nařízení

Článek 43

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Každá žádost o výkon přístupových práv a každé vzdání se přístupových práv musí být učiněny písemně.

1. Každá žádost o výkon přístupových práv a každé vzdání se přístupových práv musí být učiněny písemně.

2. Nesouhlasí-li vlastník výsledků nebo stávajících znalostí, k nimž je požadován přístup, s něčím jiným, nezahrnují přístupová práva právo udělovat sublicence.

2. Nesouhlasí-li vlastník výsledků nebo stávajících znalostí, k nimž je požadován přístup, s něčím jiným, nezahrnují přístupová práva právo udělovat sublicence.

3. Účastníci téže akce se před přistoupením ke grantové dohodě vzájemně informují o jakýchkoli právních či jiných omezeních, která se týkají poskytnutí přístupu k jejich stávajícím znalostem. Každá dohoda o stávajících znalostech následně uzavřená účastníkem zajistí možnost výkonu veškerých přístupových práv.

3. Účastníci téže akce se před přistoupením ke grantové dohodě vzájemně informují o jakýchkoli právních či jiných omezeních, která se týkají poskytnutí přístupu k jejich stávajícím znalostem. Každá dohoda o stávajících znalostech následně uzavřená účastníkem zajistí možnost výkonu veškerých přístupových práv. Před uzavřením grantové dohody jsou Komise nebo financující orgán informovány o omezení/omezeních a uváží dopad, který toto/tato omezení má/mají nebo bude/budou mít na dosažení cílů konkrétního projektu.

4. Pro účely přístupových práv mohou spravedlivé a přiměřené podmínky spočívat v jejich bezplatném poskytnutí.

4. Pro účely přístupových práv mohou spravedlivé a přiměřené podmínky spočívat v jejich bezplatném poskytnutí.

5. Ukončení účasti na akci nemá vliv na povinnost daného účastníka poskytovat přístup za podmínek stanovených v grantové dohodě.

5. Ukončení účasti na akci nemá vliv na povinnost daného účastníka poskytovat přístupová práva za podmínek stanovených v grantové dohodě.

6. Pokud účastník nesplní své povinnosti a nedojde k nápravě, může dohoda o založení konsorcia stanovit, že takový účastník ztratí přístupová práva.

6. Pokud účastník nesplní své povinnosti a nedojde k nápravě, může dohoda o založení konsorcia stanovit, že takový účastník ztratí přístupová práva.

 

6a. Zásady, jimiž se řídí přístupová práva podle tohoto článku, představují minimální podmínky, které mohou být rozšířeny na základě vlastního uvážení a prostřednictvím dohody mezi všemi účastníky konkrétní akce.

Pozměňovací návrh    121

Návrh nařízení

Čl. 44 – odst. 1 – pododstavec 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Účastník má přístupová práva k výsledkům jiného účastníka stejné akce, pokud přístup k nim potřebuje pro provedení své práce v rámci této akce.

1. Účastník má přístupová práva k výsledkům jiného účastníka stejné akce, pokud přístupová práva k nim potřebuje pro provedení své práce v rámci této akce.

 

(Tento pozměňovací návrh se týká celého textu. Jeho přijetí si vyžádá příslušné změny v celém textu.)

Odůvodnění

Objasnění používaní výrazů „přístup“ a „přístupová práva“.

Pozměňovací návrh    122

Návrh nařízení

Čl. 44 – odst. 2 – pododstavec 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Účastník má přístupová práva ke stávajícím znalostem jiného účastníka stejné akce, pokud přístup k nim potřebuje pro provedení své práce v rámci této akce, s výhradou případných omezení podle čl. 43 odst. 3.

2. Účastník má přístupová práva ke stávajícím znalostem jiného účastníka stejné akce, pokud přístupová práva k nim potřebuje pro provedení své vlastní práce v rámci této akce, s výhradou případných omezení podle čl. 43 odst. 3.

Odůvodnění

Právo na přístup se nahrazuje „výsledky“ či „znalostmi“, protože je zapotřebí výsledků nebo předcházejících znalostí, jedná-li se o obhájení přístupového práva.

Pozměňovací návrh    123

Návrh nařízení

Článek 45

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Účastník má přístupová práva k výsledkům jiného účastníka stejné akce, pokud přístup k nim potřebuje pro využití svých výsledků.

1. Účastník má přístupová práva k výsledkům jiného účastníka stejné akce, pokud přístupová práva k nim potřebuje pro využití svých vlastních výsledků.

Tento přístup se udělí na základě dohody za spravedlivých a přiměřených podmínek.

Tato přístupová práva se udělí na základě dohody za spravedlivých a přiměřených podmínek.

2. Účastník má přístupová práva ke stávajícím znalostem jiného účastníka stejné akce, pokud přístup k nim potřebuje pro využití výsledků, s výhradou případných omezení podle čl. 43 odst. 3.

2. Účastník má přístupová práva ke stávajícím znalostem jiného účastníka stejné akce, pokud přístupová práva k nim potřebuje pro využití vlastních výsledků, s výhradou případných omezení podle čl. 43 odst. 3.

Tento přístup se udělí na základě dohody za spravedlivých a přiměřených podmínek.

Tato přístupová práva se udělí na základě dohody za spravedlivých a přiměřených podmínek.

3. Nestanoví-li dohoda o založení konsorcia jinak, má přidružený subjekt usazený v členském státě nebo přidružené zemi rovněž přístupová práva k výsledkům nebo stávajícím znalostem, a to za stejných podmínek, pokud je tento přístup zapotřebí pro využití výsledků vytvořených účastníkem, ke kterému je přidružen.

3. Nestanoví-li dohoda o založení konsorcia jinak, má přidružený subjekt rovněž přístupová práva k výsledkům a, s výhradou případných omezení podle čl. 43 odst. 3, ke stávajícím znalostem, a to za spravedlivých a přiměřených podmínek, pokud jsou tyto výsledky a stávající znalosti zapotřebí pro využití výsledků vytvořených účastníkem, ke kterému je přidružen. Tato přístupová práva se požadují a získávají přímo od účastníka, který vlastní tyto výsledky nebo znalosti.

4. Žádost o přístup podle odstavců 1, 2 nebo 3 lze podat do jednoho roku po skončení akce. Účastníci se však mohou dohodnout i na jiné lhůtě.

4. Žádost o přístupová práva podle odstavců 1, 2 nebo 3 lze podat do jednoho roku po skončení akce nebo po ukončení účasti účastníka, který žádost podává, na dané akci. Účastníci se však mohou dohodnout i na jiné lhůtě.

Pozměňovací návrh    124

Návrh nařízení

Článek 46

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Orgány a instituce Unie mají přístupová práva k výsledkům účastníka, který obdržel finanční prostředky Unie, pro účely rozvoje, provádění a sledování politik nebo programů Unie. Tato přístupová práva jsou omezena na neobchodní a nekonkurenční použití.

1. Orgány a instituce Unie mají potřebná přístupová práva k výsledkům účastníka, který obdržel finanční prostředky Unie, pro účely rozvoje, provádění a sledování politik nebo programů Unie. Tato přístupová práva jsou omezena na neobchodní a nekonkurenční použití.

Tento přístup se udělí bez poplatků.

Není-li v grantové dohodě stanoveno jinak, tato přístupová práva se udělí bez poplatků.

2. Pokud jde o akce činnosti „Bezpečné společnosti“ v rámci zvláštního cíle „Inovativní a bezpečné společnosti podporující začlenění“, mají přístupová práva k výsledkům účastníka, který obdržel finanční prostředky Unie, orgány a instituce Unie i vnitrostátní orgány členských států pro účely rozvoje, provádění a sledování svých politik nebo programů v této oblasti. Bez ohledu na čl. 43 odst. 2 tato přístupová práva zahrnují právo povolit třetím stranám použití těchto výsledků při zadávání veřejných zakázek v případě rozvoje schopností v oblastech s velmi omezenou velikostí trhu a rizikem selhání trhu a tam, kde existuje převažující veřejný zájem.

 

Tento přístup se udělí bez poplatků s výjimkou využití při zadávání veřejných zakázek, kde se přístup udělí za spravedlivých a přiměřených podmínek, které budou dohodnuty. Při určování těchto spravedlivých a přiměřených podmínek se plně zohlední finanční prostředky Unie, které byly při vytváření daných výsledků obdrženy. Ve vztahu k utajovaným informacím se použijí bezpečnostní pravidla Komise.

 

 

1a. Unie nebo členský stát poskytne účastníkovi vlastnícímu výsledky dostatek důkazů o tom, že přístupová práva budou přispívat k rozvoji, provádění a sledování jejích/jeho politik nebo programů.

 

1b. Není-li v grantové dohodě stanoveno jinak, nejsou přístupová práva rozšířena na stávající znalosti účastníků, a to ani v případech, kdy jsou tyto znalosti potřebné k využívání výsledků, a nezahrnují právo udělovat sublicence.

Pozměňovací návrh    125

Návrh nařízení

Hlava III a (nová)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Hlava IIIa

 

Zvláštní ustanovení

Pozměňovací návrh    126

Návrh nařízení

Článek 47

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Článek 47

vypouští se

Zvláštní ustanovení

 

1. V případě akcí, které zahrnují činnosti související s bezpečností, může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení, zejména o změnách složení konsorcia, utajovaných informacích, využití, šíření a převodech výsledků a licencích k výsledkům.

 

2. V případě akcí na podporu stávající nebo nové výzkumné infrastruktury může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení týkající se uživatelů této infrastruktury.

 

3. V případě akcí ERV v oblasti hraničního výzkumu může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení, zejména o přístupových právech, přenositelnosti a šíření, která se týkají účastníků, výzkumných pracovníků a kterékoli strany, která je akcí dotčena.

 

4. V případě akcí týkajících se odborné přípravy a mobility může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení o závazcích týkajících se výzkumných pracovníků, kteří mají z akce prospěch, vlastnictví, přístupových práv a přenositelnosti.

 

5. V případě koordinačních a podpůrných akcí může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení zejména o vlastnictví, přístupových právech, využívání a šíření.

 

6. V případě nástroje pro MSP a grantů financujících orgánů, které jsou zaměřeny na MSP, může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení zejména o vlastnictví, přístupových právech, využívání a šíření.

 

7. V případě znalostních a inovačních společenství Evropského inovačního a technologického institutu může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení zejména o vlastnictví, přístupových právech, využívání a šíření.

 

Odůvodnění

Přesunuto do nového článku 49h.

Pozměňovací návrh    127

Návrh nařízení

Článek 48

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Článek 48

vypouští se

Ceny

 

Udělení každé ceny je podmíněno přijetím vhodných závazků v oblasti publicity. Pracovní program nebo pracovní plán mohou obsahovat zvláštní povinnosti týkající se využívání a šíření.

 

Odůvodnění

Přesunuto pod novou hlavu.

Pozměňovací návrh    128

Návrh nařízení

Článek 49

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Článek 49

vypouští se

Zadávání zakázek, zadávání zakázek v předobchodní fázi a zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení

 

 

1. Výsledky vytvořené v rámci zakázky zadané Komisí vlastní Unie, není-li v rámci nabídkového řízení stanoveno jinak.

 

2. Smlouvy v případě zadávání zakázek v předobchodní fázi obsahují zvláštní ustanovení o vlastnictví, přístupových právech a udělování licencí, aby bylo zajištěno co největší převzetí výsledků a aby nedocházelo k žádnému nespravedlivému zvýhodnění. Dodavatel, který vytvoří výsledky v rámci zakázky v předobchodní fázi, musí vlastnit alespoň s nimi spojená práva duševního vlastnictví. Zadavatelé získají alespoň přístupová práva k výsledkům bez poplatků pro své vlastní použití, jakož i právo udělovat nebo vyžadovat, aby zúčastnění dodavatelé udělovali, třetím stranám nevýhradní licence k využívání výsledků za spravedlivých a přiměřených podmínek bez práva udělovat sublicence. Jestliže dodavatel ve stanovené době po zadání zakázky v předobchodní fázi, která je uvedena ve smlouvě, výsledky obchodně nevyužije, převede vlastnictví výsledků na zadavatele.

 

3. Smlouvy v případě zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení obsahují zvláštní ustanovení o vlastnictví, přístupových právech a udělování licencí, aby bylo zajištěno co největší převzetí výsledků a aby nedocházelo k žádnému nespravedlivému zvýhodnění.

 

Odůvodnění

Přesunuto pod novou hlavu.

Pozměňovací návrh    129

Návrh nařízení

Článek 49 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49a

 

Ceny

 

1. Financování z prostředků Unie může mít formu cen, jak je definováno v [hlavě VII] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012. Udělování cen je podporováno, nikoliv však jako náhrada za řádně strukturované financování.

 

2. Pravidla soutěže jsou stanovena v pracovním programu.

 

3. Pravidla soutěže stanoví alespoň podmínky pro účast, kritéria pro udělení, včetně lhůty pro podávání návrhů a lhůty pro udělení,částku ceny a ustanovení ohledně platby.

 

Ceny nelze udílet přímo, bez uskutečnění soutěže, a každý rok se zveřejňují.

 

4. Soutěžní příspěvky vyhodnocuje odborná komise na základě uveřejněných pravidel soutěže.

 

Ceny poté uděluje příslušná schvalující osoba vycházející z posouzení provedeného komisí odborníků, kteří mají na základě posouzení kvality návrhů možnost rozhodnout, zda doporučí udělení ceny, či nikoli.

 

5. Výše ceny nezávisí na nákladech, které příjemci vznikly.

 

6. Pokud provedení akce nebo pracovního programu vyžaduje, aby příjemce grantu Unie udělil ceny třetím osobám, smí příjemce grantu Unie tyto ceny poskytnout, jestliže je minimální obsah pravidel soutěže přísně definován v rozhodnutí o grantu nebo v grantové dohodě mezi příjemcem a Komisí, tak aby nebyl ponechán prostor pro volné uvážení.

 

7. Na šíření výsledků se vztahuje hlava III tohoto nařízení. Veškeré další povinnosti týkající se šíření a využívání výsledků jsou stanoveny v pravidlech soutěže.

 

8. Není-li cena udělena ve lhůtě stanovené pravidly soutěže, prostředky přidělené na soutěž se přerozdělí v rámci téhož cíle podle nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020].

Pozměňovací návrh    130

Návrh nařízení

Článek 49 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49b

 

Zadávání zakázek, zadávání zakázek v předobchodní fázi a zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení

 

1. Na každou zakázku, kterou zadává Komise společně s členskými státy, se vztahují pravidla zadávání veřejných zakázek uvedená v nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a nařízení (EU) č. XX/XX [nařízení v přenesené pravomoci].

 

2. Financování z prostředků Unie může mít podobu zadávání zakázek v předobchodní fázi nebo zadávání zakázek na inovativní řešení, které provádí Komise společně se zadavateli z členských států a přidružených zemí nebo agentury Unie společně se zadavateli z členských států a přidružených zemí.

 

Zadávací řízení:

 

a) musí dodržovat zásady transparentnosti, nediskriminace, rovného zacházení, řádného finančního řízení a proporcionality, pravidla hospodářské soutěže a případně směrnic 2004/17/ES, 2004/18/ES a 2009/81/ES.

 

b) může obsahovat zvláštní podmínky, například omezení místa provedení zadaných činností pro zadávání zakázek v předobchodní fázi na území členských států a zemí přidružených k programu Horizont 2020, je-li to řádně odůvodněno cíli akcí;

 

c) může opravňovat k zadání několika zakázek v rámci jednoho řízení (pořizování z více zdrojů);

 

d) stanoví zadání zakázek hospodářsky nejvýhodnější nabídce (nabídkám).

 

3. Smlouvy v případě zadávání zakázek v předobchodní fázi obsahují zvláštní ustanovení o vlastnictví, přístupových právech a udělování licencí, aby bylo zajištěno co největší převzetí výsledků a aby nedocházelo k žádnému nespravedlivému zvýhodnění. Dodavatel, který vytvoří výsledky v rámci zakázky v předobchodní fázi, musí vlastnit alespoň s nimi spojená práva duševního vlastnictví. Zadavatelé získají alespoň přístupová práva k výsledkům bez poplatků pro své vlastní použití, jakož i právo udělovat nebo vyžadovat, aby zúčastnění dodavatelé udělovali třetím stranám nevýhradní licence k využívání výsledků za spravedlivých a přiměřených podmínek bez práva udělovat sublicence, není-li dohodnuto jinak. Jestliže dodavatel ve stanovené době po zadání zakázky v předobchodní fázi, která je uvedena ve smlouvě, výsledky obchodně nevyužije, převede vlastnictví výsledků na zadavatele.

 

4. Smlouvy v případě zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení obsahují zvláštní ustanovení o vlastnictví, přístupových právech a udělování licencí, aby bylo zajištěno co největší převzetí výsledků a aby nedocházelo k žádnému nespravedlivému zvýhodnění.

Pozměňovací návrh    131

Návrh nařízení

Článek 49 c (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49c

 

Finanční nástroje

 

1. Finanční nástroje mohou mít některou z uvedených forem, jsou vynakládány v souladu s [hlava VIII] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a mohou být kombinovány vzájemně a s jinými granty financovanými z rozpočtu Unie, včetně programu Horizont 2020.

 

2. V souladu s článkem [54] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012, může Komise delegovat prováděcí úkoly a řízení finančních nástrojů na EIB, EIF a jiné finanční instituce.

 

3. V souladu s čl. [18 odst. 2] nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 jsou příjmy a splátky pocházející z finančního nástroje stanoveného podle nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020] přiděleny na tento finanční nástroj.

 

4. Příjmy a splátky pocházející z finančního nástroje na sdílení rizik zřízeného na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007 až 2013)1 a počáteční fáze nástroje pro rychle rostoucí a inovativní malé a střední podniky (GIF 1) zřízeného podle rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1639/2006/ES ze dne 24. října 2006, kterým se zavádí rámcový program pro konkurenceschopnost a inovace (2007–2013)2, jsou vázány k nástupnickým finančním nástrojům podle nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020].

 

5. Komise zajistí, aby všechny typy finančních zprostředkovatelů, včetně vnitrostátních a regionálních veřejných bank, jakož i regionálních investičních bank, byly přiměřeně zapojeny do provádění finančních nástrojů.

 

__________

 

1 Úř. věst. L 412, 30.12.2006, s. 1.

 

2 Úř. věst. L 310, 9.11.2006, s. 15.

Pozměňovací návrh    132

Návrh nařízení

Článek 49 d (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49d

 

Partnerství veřejného a soukromého sektoru

 

V souladu s článkem 19 nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020] se partnerství veřejného a soukromého sektoru určí a provede otevřeným a průhledným způsobem na základě hodnocení nezávislých odborníků v souladu s článkem 37 tohoto nařízení. Toto hodnocení vychází z následujících kritérií:

 

a) prokázání přidané hodnoty akce na úrovni Unie a přidané hodnoty nástroje partnerství veřejného a soukromého sektoru;

 

b) míra dopadu na průmyslovou konkurenceschopnost, udržitelný růst a socioekonomické otázky vymezením jasných a měřitelných společenských cílů a cílů konkurenceschopnosti, včetně vytváření pracovních míst a cílů v oblasti vzdělávání/odborné přípravy, a zásad odpovědnosti za dosažení těchto cílů;

 

c) závazek všech partnerů, včetně jejich vyváženého příspěvku, na základě sdílené vize a jasně vymezených cílů;

 

d) rozsah zapojených zdrojů a schopnost zajistit další investice do výzkumu a inovací;

 

e) jasné vymezení úloh každého z partnerů a dohodnuté klíčové ukazatele výkonnosti během zvoleného období;

 

f) soulad s tímto nařízením;

 

g) doplňkovost s dalšími částmi programu Horizont 2020 a soulad se strategickou agendou Unie pro výzkum a vývoj;

 

h) zapojení všech zúčastněných partnerů z celého hodnotového řetězce, včetně koncových uživatelů, univerzit, malých a středních podniků a výzkumných institucí, do partnerství;

 

i) předvedení otevřeného a transparentního systému správy a zásad řádného finančního řízení.

 

2. V souladu s článkem XX nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020] se partnerství veřejného a soukromého sektoru vyhodnotí a posoudí otevřeným a transparentním způsobem na základě kritérií uvedených v odstavci 1.

 

3. Pravidla pro účast a šíření výsledků partnerství veřejného a soukromého sektoru, která byla vytvořena a financována v rámci programu Horizont 2020, jsou v souladu s nařízením (EU, Euratom) č. 966/2012 i s pravidly stanovenými tímto nařízením, zejména z hlediska práv duševního vlastnictví, transparentnosti a otevřenosti.

 

Pravidla pro partnerství veřejného a soukromého sektoru se mohou odchylovat od služebního řádu Unie, pokud akty, kterými se tyto subjekty podle čl. 1a odst. 2 služebního řádu zřizují, použití služebního řádu nepředpokládají.

Pozměňovací návrh    133

Návrh nařízení

Článek 49 e (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49e

 

Partnerství v rámci veřejného sektoru

 

1. Pravidla stanovená v tomto nařízení se rovněž vztahují na partnerství v rámci veřejného sektoru, jak je uvedeno v článku [20] nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020].

 

2. Partnerství v rámci veřejného sektoru financovaná nástrojem ERA-NET mohou být způsobilá ke spolufinancování v rámci programu Horizont 2020, jsou-li splněna následující kritéria:

 

a) přidaná hodnota akce na úrovni Unie;

 

b) významná míra předchozích finančních závazků, ať už v peněžní či věcné formě plnění, zúčastněných subjektů, pokud jde o společné výzvy a akce;

 

c) harmonizovaná pravidla a způsoby provádění společných výzev a akcí.

 

3. Společné programové iniciativy v souladu s článkem 185 Smlouvy o fungování EU mohou být způsobilé ke spolufinancování v rámci programu Horizont 2020, jsou-li splněna následující kritéria:

 

a) reálná potřeba specializované prováděcí struktury na základě článku 185 Smlouvy o fungování EU;

 

b) vysoká míra závazku zúčastněných zemí, ať už v peněžní či věcné formě plnění, pokud jde o integraci na vědecké, řídící a finanční úrovni;

 

c) přidaná hodnota akce na úrovni Unie;

 

d) kritická míra s ohledem na velikost a počet dotčených programů, podobnost činností a jejich podíl na příslušném výzkumu;

 

e) účinnost článku 185 SFEU jako nejvhodnějšího prostředku pro dosažení cílů.

 

4. Komise může úkoly plnění rozpočtu svěřit iniciativě společného plánování, pokud jsou splněna a v dohodě stanovena tato kritéria:

 

a) jasné vymezení sledovaného cíle a jeho význam pro cíle programu Horizont 2020 a obecnější cíle politiky Unie;

 

b) jasné finanční závazky zúčastněných zemí včetně předchozích závazků sdružit vnitrostátní nebo regionální investice pro účely nadnárodního výzkumu a inovací.

Pozměňovací návrh    134

Návrh nařízení

Článek 49 f (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49f

 

Nástroj pro malé a střední podniky

 

1. Pouze malé a střední podniky mohou reagovat na výzvy k podávání návrhů vydané v rámci specializovaného nástroje pro malé a střední podniky uvedené v článku [18] nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020]. Je třeba je podpořit k účasti společně s jinými podniky, výzkumnými organizacemi a univerzitami.

 

Byl-li jednou podnik zhodnocen jako MSP, předpokládá se, že tento právní status pokračuje během celého trvání projektu, a to i v případech, kdy tento podnik v důsledku svého růstu později překročí strop stanovený v definici MSP.

 

2. Výzvy k předkládání návrhů v rámci nástroje pro malé a střední podniky musí být otevřené a v největší možné míře založené na přístupu zdola nahoru. Je-li to uvedeno v pracovním programu, může se použít zjednodušený dvoustupňový postup hodnocení, pokud to s sebou nenese prodloužení doby na celkové hodnocení.

 

3. V souladu s článkem 17a nesmí „doba pro uzavření smlouvy“ v rámci nástroje pro malé a střední podniky přesáhnout šest měsíců.

 

4. V souladu s tímto nařízením může grantová dohoda uzavřená v rámci nástroje pro malé a střední podniky obsahovat zvláštní ustanovení zejména o zadávání subdodávek, vlastnictví, přístupových právech a o využívání a šíření výsledků.

 

5. Je-li nutné při provádění akce provést revizi grantové dohody uzavřené v rámci nástroje pro malé a střední podniky, zejména co se týče změn ve složení konsorcia, použije se zjednodušený postup revize.

 

6. Komise zajistí dostatečnou doplňkovost nástroje pro malé a střední podniky v rámci programu Horizont 2020 s finančními nástroji v rámci téhož programu a programu pro konkurenceschopnost podniků s důrazem na malé a střední podniky (COSME), a dále se systémy a nástroji zavedenými společně se členskými státy, jako je například společný program Eurostars.

Pozměňovací návrh    135

Návrh nařízení

Článek 49 g (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49g

 

Rychlá cesta k inovacím

 

1. Každý právní subjekt, jemuž je dovoleno zúčastnit se činností, které upravuje část II (Vedoucí postavení v průmyslu) a část III (Společenské výzvy) zvláštního programu (nařízení (EU) XX/XX), může předkládat návrhy, které se posuzují v rámci nástroje rychlé cesty k inovacím 2.

 

V části II (Vedoucí postavení v průmyslu) lze předkládat návrhy pro každou technologickou oblast definovanou v rámci specifického cíle „Vedoucí postavení v základních a průmyslových technologiích“ [zvláštní program], aniž by byl omezen předmět výzkumu.

 

V části III (Společenské výzvy) lze předkládat návrhy pro každou společenskou výzvu, bez omezení technologické oblasti.

 

2. Návrhy lze předkládat kdykoli. Komise zahájí ve stanovené době dvakrát za rok hodnotící období. Doba mezi počátkem hodnotícího období a udělením grantu nepřekročí šest měsíců.

 

3. Zaprvé, návrhy jsou tříděny podle kritérií pro přidělení grantu, jimiž je „dopad“ a „kvalita a efektivita provádění“. Zadruhé, na základě „excelence“ jakožto klíčového kritéria pro přidělení grantu se stanoví konečné pořadí, které rozhodne o udělení grantu.

 

4. Akce prováděné prostřednictvím rychlé cesty k inovacím se neúčastní více než pět právních subjektů.

 

5. Grant z programu Horizont 2020 se určí v souladu s čl. 22 odst.. 3a).

Odůvodnění

Při důkladném zohlednění plánovaného zaměření programu na inovace musí Horizont 2020 poskytnout alespoň jeden nástroj, který systematicky umožní, aby inovativní nápady byly kdykoli ohodnoceny a financovány při uplatnění rychlého, standardizovaného a spolehlivého postupu. Otevřené výzvy či přístup „zdola nahoru“ se zaručenými šesti měsíci doby do udělení grantu zajistí, aby inovativní myšlenky nepodléhaly riziku, že až bude projekt konečně zahájen, budou zastaralé. Rovněž tak bude zvýšena účast průmyslu.

Pozměňovací návrh    136

Návrh nařízení

Článek 49 h (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 49h

 

Jiná zvláštní ustanovení

 

1. V případě akcí, které zahrnují činnosti související s bezpečností, může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení, zejména o zadávání veřejných zakázek v předobchodní fázi, zadávání zakázek na inovativní řešení, o změnách složení konsorcia, utajovaných informacích, otevřeném přístupu k výzkumným publikacím, využití, šíření a převodech výsledků a licencích k výsledkům.

 

2. V případě akcí na podporu fungování stávající nebo nové výzkumné infrastruktury, např. ústavů, může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení týkající se přístupu uživatelů k této infrastruktuře.

 

3. V případě akcí ERV v oblasti hraničního výzkumu může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení, zejména o přístupových právech, přenositelnosti a šíření, která se týkají účastníků, výzkumných pracovníků a kterékoli strany, která je akcí dotčena.

 

4. V případě akcí týkajících se odborné přípravy a mobility může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení o závazcích týkajících se výzkumných pracovníků, kteří mají z akce prospěch, vlastnictví, přístupových práv a přenositelnosti.

 

5. V případě koordinačních a podpůrných akcí může grantová dohoda obsahovat zvláštní ustanovení zejména o vlastnictví, přístupových právech, využívání a šíření.

Pozměňovací návrh    137

Návrh nařízení

Příloha 0 (nová)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

PŘÍLOHA 0

 

Kodex osvědčených postupů Komise

 

Doba před podáváním nabídek (článek 11a)

 

Prioritou je zkrácení doby pro rozhodování o úspěšných nabídkách. V závislosti na povaze každé konkrétní výzvy je však třeba náležitě zohlednit také tyto požadavky:

 

Jasné a transparentní mechanismy pro rozvoj výzev pro konkrétní témata umožní rovné podmínky, začlenění a nárůst účasti. To by mělo pokud možno platit pro všechny programy a cíle.

 

Budou-li plánované výzvy vhodným způsobem oznámeny předem, umožní to potenciálním účastníkům vytvořit před zveřejněním výzvy nabízející konsorcia, a dosáhnout tak kvalitnějších nabídek.

 

Zachování rozumné doby mezi zveřejněním výzvy a lhůtou pro předkládání nabídek může vést ke kvalitnějším nabídkám a vyrovnanějším podmínkám mezi účastníky s různými stupni administrativní kapacity, zkušeností s účastí v programech financovaných Unií, rozdílnými jazyky a různými úrovněmi jazykových znalostí angličtiny.

 

Lhůty pro výzvy by měly být naplánovány při zohlednění plného rozsahu výzev EU a akademického a obchodního kalendáře potenciálních účastníků.

 

Lhůta pro udělení grantu (článek 17a)

 

Průměrná doba pro udělení grantu je šest měsíců od data nabídky pro jednání. Celková doba, kterou Komise potřebuje k dokončení interního postupu, včetně přípravy všech relevantních informací a dokumentace, hodnocení a podpisu grantových dohod, nepřekročí 60 pracovních dní. Účastníci mají celkem nejméně 60 pracovních dní pro přípravu všech relevantních informací a požadované dokumentace.

 

Odpovídá-li to povaze jakékoli konkrétní výzvy, je třeba náležitě zohlednit postup hodnocení ve dvou etapách, aby se snížily náklady na přípravu návrhů, které neuspěly. Pro postupy hodnocení ve dvou etapách je průměrná doba do udělení grantu devět měsíců. V případě postupu hodnocení ve dvou etapách musí existovat shoda, pokud jde o formát konceptu návrhů, a žadatelé musí mít dostatek času na přípravu druhé etapy nabídek.

 

Komise usiluje o to, aby rozhodnutí byla přijímána nebo žádosti o informace byly předkládány co nejrychleji, v rozumné lhůtě. Komise nebude od účastníků vyžadovat, aby přepracovali nebo opětovně projednali části původní úspěšné nabídky, neexistuje-li pro to rozumný a oprávněný důvod.

 

Účastníkům je poskytnut dostatek času, aby připravili informace a dokumentaci potřebné pro projekty.

 

Při koncipování dokumentů k žádosti a stanovování časových lhůt musí Komise citlivě přistupovat ke skutečnosti, že malé a střední podniky a obvykle zejména akademičtí pracovníci na univerzitách mají málo konkrétních zkušeností, mají-li vůbec nějaké, jež by jim pomohly vypracovat administrativní dokumenty. V žádosti, grantové dohodě nebo podpůrných dokumentech je třeba se vyvarovat opakujících se prvků. Komise nebude požadovat od účastníků informace, které jsou již k dispozici v rámci administrativy, pokud nebude nutné je aktualizovat. V tomto ohledu Komise uplatní zásadu „jen jednou“, podle níž by informace, které již byly jednou administrativě předloženy, neměly být opětovně požadovány jiným útvarem administrativy, tj. podniky by neměly být povinny poskytovat stále znovu informace, které orgány již obdržely jinou cestou.

 

Komise se pokud možno vynasnaží zabránit načasování výzev tak, aby potenciální účastníci museli předložit dokumentaci během standardní doby akademických prázdnin a podnikových dovolených.

 

Cílem Komise je omezit dobu potřebnou k vypracování nezbytných dokumentů, jakmile byla grantová dohoda uzavřena, na 15 pracovních dnů.

 

Ve vhodných případech, například u malých a středních podniků, může být Komisi povoleno, aby v zájmu užitku zrušila pro účastníky povinnost předložit část či celou požadovanou dokumentaci, byla-li tato dokumentace již předložena dříve v rámci jiného postupu a za předpokladu, že příslušné dokumenty byly vydány ve stanovené přiměřené lhůtě a jsou dosud platné. V těchto případech by mohl být dotčený účastník vyzván, aby na svou čest prohlásil, že dokumentace byla již poskytnuta v rámci předchozího postupu (který upřesní), a aby potvrdil, že nedošlo ke změně situace.

 

Komise nebude moci požádat účastníky, aby poskytli fakta nebo údaje, které si může Komise snadno a zdarma prověřit v ověřené, elektronicky přístupné databázi (např. údaje o společnosti).

 

Komise nestanoví cíle na úrovni upisování pro jednotlivé výzvy.

 

Lhůta pro provedení platby (článek 17b)

 

Účastníkům, kteří odvedli práci, kterou měli dle smlouvy vykonat, je jejich odměna vyplacena včas.

 

Komise zajistí, aby účastníci obdrželi peníze, které jim přísluší, do 30 dnů poté, co budou Komisi předloženy nezbytné podklady. Komise uvědomí koordinátora projektu a účastníky o jakýchkoli nesrovnalostech nebo dalších dokumentech do dvou týdnů od předložení informací Komisi. Není-li takové vyrozumění obdrženo, Komise je povinna dlužné částky vyplatit.

 

Komise zavede opatření s cílem zajistit, aby koordinátoři projektu rozdělili peněžní prostředky určené na projekt okamžitě, spravedlivě a v souladu s grantovou dohodou a aby tyto prostředky byly rozděleny mezi partnery poměrně tomu, co přísluší každému z partnerů. Nedohodnou-li se tak všichni účastníci, koordinátoři projektů nezadrží ani nebudou platby předběžného financování provádět postupně bez souhlasu projektového pracovníka, zejména v případě malých a středních podniků. Tato úprava musí být jasně uvedena v dohodě o konsorciu a mít souhlas projektového pracovníka.

 

Jakmile byla platba koordinátorovi projektu provedena, Komise informuje účastníky o výši vyplacené částky a datu provedení platby.

 

Skutečnost, že jeden nebo více partnerů nedokončili práce, které byli smluvně zavázáni vykonat, nebo nepředložili koordinátorovi projektu či Komisi požadované informace nebo dokumentaci, nesmí bránit ani koordinátorovi projektu v předložení dokumentace Komisi jménem dalšího partnera či partnerů ani Komisi ve vydání platby druhému partnerovi či partnerům.

 

Vstoupí-li do projektu noví partneři poté, co byla sjednána grantová dohoda, tento vstup bude mít vliv na úpravu částky finančních prostředků přidělených původním partnerům pouze tehdy, pokud s tím budou původní partneři souhlasit, nebo pokud se bude podstatně lišit objem jimi požadované práce.

 

Komise zavede hierarchický proces auditu s cílem zajistit, aby auditoři příjemců splňovali schválenou úroveň a požadavky na audit uvedené v programu Horizont 2020. Tím se zamezí nutnosti několikanásobných auditů, což učiní administrativní postup pro účastníky přehlednější a jednodušší. Jakmile je audit předložen, Komise nebude požadovat další informace.

 

Komise podá zprávu o provedení platby vypracováním statistiky každého půl roku, v níž budou uvedeny data plateb za dokončenou práci. Platební lhůty jsou vymezeny jako doba od konečného oznámení ukončení projektu jak koordinátorem projektu, tak projektovým pracovníkem (tato doba sama o sobě není delší než 1 měsíc od data ukončení projektu) do dostupnosti finančních prostředků zúčtovaných na bankovní účet účastníka.

 

Na žádost účastníka dodržuje grantová dohoda akademický a obchodní kalendář. To se týká například zejména projektů, u nichž je třeba přijmout doktorandy, kteří jsou sotva k dispozici uprostřed akademického kalendáře.

 

Opravné prostředky (článek 15a)

 

Komise stanoví pro účastníky formální postup pro podávání stížností, který může zahrnovat jmenování veřejného ochránce práv nebo rovnocenného orgánu speciálně se zabývajícího projekty výzkumu a inovací v rámci programu Horizont 2020. Komise zajistí, aby účastníci byli informováni o veškerých stížnostech / postupech odvolání, které jsou jim zpřístupněny prostřednictvím zveřejnění podrobností postupů odvolání / stížností ve veškeré korespondenci s účastníky nebo žadateli. Postup je transparentní a výsledky i rozhodovací proces jsou pro účastníky dostupné.

 

Účastníci mají možnost podat stížnosti týkající se kterékoli oblasti jejich zapojení do programu Horizont 2020. Postup pro podávání stížností není omezen na procesní aspekty hodnocení návrhů.

 

Komise na stížnosti odpoví rozhodnutím do 30 dnů od jejich obdržení.

 

V souladu se směrnicí 2008/52/ES, pokud stížnost nelze uspokojivě vyřešit prostřednictvím postupu uvedeného v prvním odstavci, Komise a účastníci se mohou dohodnout, že se pokusí vyřešit spor prostřednictvím mediace v souladu s jednacím řádem mediačního střediska. Komise se s účastníkem (účastníky) dohodne předem na mediačním středisku, pokud možno ze seznamu mediačních středisek, které akceptuje.

 

Komise vyčlení 0,5 % z rozpočtu programu Horizont 2020 na financování projektů, které jsou původně neúspěšné a které jsou po postupu odvolání hodnoceny kladně.

 

Komunikace

 

Postup schvalování etiky je pro účastníky a žadatele transparentní, zejména v případě, kdy je tento postup zdrojem průtahů při zahajování projektů. Pro schválení etiky by nemělo být nutné přeformulovávat informace, které již byly předloženy v rámci nabídky. Je-li to možné, použije Komise ke schválení všechny informace, které již byly předloženy žadatelem či žadateli v nabídce, a o další informace požádá pouze v případě, může-li prokázat, že tyto informace jsou naprosto nezbytné.

 

Účastníci mají možnost komunikovat přímo s projektovými pracovníky v případech, kdy mají opakovaně pochybnosti, pokud jde o řízení projektu nebo činnosti koordinátora projektu. Není- li projektový pracovník přítomen, zajistí, aby účastníci měli kontaktní údaje na zástupce, který může přijímat rozhodnutí v době nepřítomnosti projektového pracovníka. Kontaktní údaje na příslušné úředníky Komise musí mít účastníci k dispozici a musí jim být známy.

 

Na žádost účastníků a s cílem umožnit jim připravit se na budoucí nabídky poskytne Komise žadatelům zpětnou vazbu ohledně neúspěšných nabídek, včetně uvedení silných a slabých stránek, jak je posoudili nezávislí odborníci, a to podle článku 37 tohoto nařízení.

  • [1]  Úř. věst. C 181, 21.6.2012, s. 111.
  • [2]  Úř. věst. C 318, 20.10.2012, s. 1.

VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ

Úvod

Zpravodaj velmi vítá návrh Komise týkající se „Pravidel pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020“, který je významným krokem vpřed. Chválí především tyto aspekty:

·široké přijetí obvyklých účetních postupů příjemců;

·jednotný soubor pravidel pro financování všech opatření přijatých účastníky v rámci programu Horizont 2020;

·snížené požadavky co se týče systému zaznamenávání času;

·zahrnutí DPH do definice způsobilých nákladů;

Zpravodaj se však domnívá, že některé žádoucí změny Komise v návrhu formuluje příliš neurčitě a že ostatní změny se jeví jako příliš zjednodušující nebo se ze strany výzkumné a inovační komunity nesetkaly se souhlasem. Zpravodaj kriticky hodnotí především tyto aspekty:

·neexistující možnost uplatnit náhradu nepřímých nákladů na základě skutečných nákladů;

·Jednotná sazba financování, která nebere v potaz specifické systémy nákladů různých účastníků, což vede k neúčinnému a nepřiměřenému financování (zejména u činnosti určené ke komerčnímu využití) a v porovnání se sedmým rámcovým programem k nárůstu průměrné výše náhrad na projekt;

·nejisté a omezené přijetí obvyklých účetních postupů příjemců;

·existence obecné únikové doložky z jednotného souboru pravidel platného pro všechny druhy financujících orgánů;

·rozsáhlá flexibilita navrhovaných pravidel, která příliš mnoho důležitých rozhodnutí ponechává na úroveň pracovního programu;

·žádné podstatné zlepšení ohledně zkrácení průměrné „doby pro udělení“;

Cílem pozměňovacích návrhů zpravodaje je prohloubit interinstitucionální diskuse o pravidlech a podnítit k dalším podrobným konzultacím s výzkumnou a inovační komunitou.

Zpravodaj by chtěl ještě jednou zdůraznit, že má-li se dosáhnout cílů, které v předchozích zprávách stanovil Parlament, a posloužit zájmům výzkumné a inovační komunity, musí pravidla citlivě vyvážit čtyři rozhodující zásady: zjednodušení, zodpovědnost, pružnost a spolehlivost. Úspěšné provedení programu Horizont 2020 bude do značné míry záviset na jejich vyvážení a plnění.

Potenciální dopad stávajícího návrhu Komise

Byly provedeny modelové výpočty[1], které porovnávají průměrnou výši příspěvku EU na akci v sedmém rámcovém programu a v programu Horizont 2020 podle různých kategorií účastníků. Podle těchto výpočtů by navrhovaný model 100/20 zvýšil průměrnou výši náhrad u účastníků z průmyslu (+ 46,8 %) a malých a středních podniků (+ 7,7 %), zatímco neziskovým výzkumným organizacím (– 0,5 %) a univerzitám (– 0,9 %) s by úroveň financování poněkud snížil. Očekává se, že používání modelu 100/20 povede k celkovému nárůstu příspěvku EU na jeden projekt o 7,2 %, přičemž přebytek je převážně ve prospěch účastníků z průmyslu.

Bude-li jedinou možností náhrady nepřímých nákladů paušální sazba ve výši 20 %, přinese to účastníkům s nákladnými špičkovými výzkumnými zařízeními v porovnání se sedmým rámcovým programem strukturální nevýhodu. To by mělo dopad na řadu výzkumných středisek a soukromých společností a rovněž na mnoho univerzit, které vyvinuly značné několikaleté úsilí, aby přešly na systém úplného nákladového účetnictví. Některé tyto subjekty to může odradit od účasti na projektech programu Horizont 2020, zejména u činností určených ke komerčnímu využití, kde platí systém 70/20, který by úroveň jejich financování ještě snížil.

Dalším významným faktorem, který je třeba posoudit co se týče jeho potenciálně negativních dopadů na plnění cílů programu Horizont 2020, je předpokládané oddělení výzev k projektům v oblasti výzkumu a vývoje a výzev k projektům v oblasti činností určených ke komerčnímu využití. Obecné pravidlo, že se na projekt uplatňuje jednotná sazba náhrady – v projektech v oblasti činností určených ke komerčnímu využití, ačkoli mohou obsahovat výzkumnou činnosti, je použita sazba 70/20 na všechny aktivity – přináší výzkumným střediskům a vysokým školám nepříznivou výši financování, budou-li se zabývat výzkumnou činností v rámci projektů v oblasti činností určených ke komerčnímu využití. Tyto zúčastněné strany by se pravděpodobně z těchto projektů stáhly, čímž by mohly ještě více utvrdit propast mezi výzkumem a inovací, zbrzdit integraci znalostního trojúhelníku a prodloužit cyklus inovací.

Rozpočtová omezení a hospodářské důsledky

Program Horizont 2020 sice má způsobit zásadní posun směrem k většímu počtu inovací v Evropě, avšak navýšení rozpočtu o 6,19 % stěží přinese udržitelné výsledky. Zpravodaj proto opět zdůrazňuje požadavek Parlamentu, aby na tento program byla vyčleněna částka 100 miliard.

V tomto ohledu, co se týče plnění rozpočtu programu Horizont 2020 nelze podcenit dopad pravidel a zejména případný návrh systému sazeb náhrad. Zpravodaj zdůrazňuje své obavy, že budou-li stanoveny příliš vysoké sazby náhrad, může to výrazně omezit počet projektů, které bude možné financovat v rámci programu Horizont 2020, čímž se rovněž sníží celkový dopad programu a potenciálně se zbrzdí provádění stěžejní iniciativy Unie inovací a strategie Evropa 2020.

Tento problém se může prohloubit, jelikož je možné, že výsledek jednání o příštím víceletém finančním rámci zanechá program Horizont 2020 s ještě nižšími finančními prostředky, než nyní navrhuje Komise.

Zpravodaj předvídá možnost omezeného rozpočtu programu Horizont 2020 a zaměřuje se na zachování průměrné výše příspěvku EU na jeden projekt, kterou zaručoval sedmý rámcový program, čímž zajistí, že nebude nutné snížit celkový počet projektů v důsledku nepřiměřeného a neefektivního financování projektu.

Z ekonomického hlediska je nutné, aby financování činností určených ke komerčnímu využití fungovalo podle jasně stanovené koncepce. Zpravodaj zdůrazňuje, že co se týče soukromých investic, financování z prostředků Unie v oblasti výzkumu a inovací se musí zaměřit na značný pákový efekt. Financování z prostředků Unie musí být přiměřené a nesmí vést k narušením trhu.

Zjednodušený soubor sazeb náhrad, který umožní nepřerušené financování celého inovačního cyklu

S ohledem na výše uvedené odhady možných důsledků navrhovaných pravidel a na rozpočtové obavy se zpravodaj rozhodl předložit alternativní soubor sazeb náhrad. Tento soubor sazeb odpovídá specifickým potřebám různých účastníků a pokouší se nalézt lepší rovnováhu mezi přiměřeným zjednodušením a účinnější a zodpovědnější politikou v oblasti výzkumu a inovací.

Za prvé zpravodaj navrhuje všem typům účastníků opět umožnit náhrady skutečných nepřímých nákladů na základě jejich obvyklých účetních postupů. To lze doporučit z řady důvodů – návaznost, zjednodušení a udržitelnost politiky Unie v oblasti financování výzkumu, vývoje a inovací, což přitáhne vynikající účastníky. Opětovné zavedení této možnosti by však vedlo k ještě většímu nárůstu celkového příspěvku EU na projekt (+ 9,2 %)[2], a z toho důvodu se zpravodaj domnívá, že alternativní soubor sazeb náhrad je ještě důležitější.

Zpravodaj proto navrhuje rozlišovat sazby náhrad nejen podle druhu činnosti (RD/CtM), jak je tomu v současnosti, ale i podle metody výpočtu nákladů (přímé náklady + paušální sazba/plné náklady) a typu účastníka (univerzity, výzkumná střediska, ostatní/malé a střední podniky/průmysl). Zpravodaj se domnívá, že toto rozlišení umožňuje přizpůsobenější přístup k financování účastníků a díky tomu i bezproblémové financování inovací, což usnadňuje kombinace výzkumných činností a činností určených ke komerčnímu využití v rámci jednoho projektu a integraci znalostního trojúhelníku.

Zpravodaj by chtěl zdůraznit, že financování inovací nadále zůstává rozpočtovou „tajemnou skříňkou“, neboť nebyly uvedeny žádné informace o podílu projektů v oblasti činností určených ke komerčnímu využití v rámci rozpočtu programu Horizont 2020. Vzhledem k tomu, že činnost určená ke komerčnímu využití, jako je například demonstrace, testování a pilotní testování, jsou zpravidla mnohem nákladnější než projekty v oblasti výzkumu a vývoje, zpravodaj považoval za nutné přizpůsobit sazbu náhrady u činností určených ke komerčnímu využití této nejisté situaci, aby se předešlo významnému snížení financování výzkumu a vývoje v Unii.

Zjednodušení v zájmu všech účastníků

V uplynulých dvou letech Parlament opakovaně vyzýval Komisi, aby zaujala radikálnější přístup ke zjednodušení. Nyní má před sebou návrh, jehož některé aspekty jsou příliš zjednodušené a další nebyly patřičně zohledněny. Zpravodaj proto navrhuje řadu zjednodušujících opatření, které Parlament prosazoval v předchozích zprávách.

Zpravodaj navrhuje dále rozšířit přijímání obvyklých účetních postupů, neboť je přesvědčen, že tím lze dosáhnout skutečného snížení administrativní zátěže a rizika chyb v zájmu všech účastníků.

Mimo uznání obvyklých účetních postupů příjemců se zpravodaj domnívá, že jasný a jednotný soubor společných pravidel je dalším úhelným kamenem zjednodušení v programu Horizont 2020, a vyzývá proto k důkladné realizaci této myšlenky. Pochybuje, že velká míra flexibility v průběhu procesu provádění povede ke zjednodušení, spíše naopak. Flexibilita je nutná pro některé financující orgány, avšak většině účastníků by spíše prospěl jasný soubor spolehlivých pravidel. Opětovné zavedení vzorové grantové dohody jako standardního referenčního dokumentu pro všechny grantové dohody objasní několik definic a ustanovení a zavede nový nadpis „Zvláštní ustanovení“, který obsahuje specializované články o cenách, veřejných zakázkách, finančních nástrojích, nástroji pro malé a střední podniky, PPP a P2P, což jsou návrhy, jejichž cílem je posílit myšlenku „jednotný soubor pravidel“.

Dále by zpravodaj chtěl, aby byl program Horizont 2020 přístupnější nově příchozím a nezkušeným žadatelům. K tomu účelu se jako užitečné návrhy jeví vytvoření jediných uživatelsky přívětivých vstupních stránek, sloučení pracovních plánů financujících orgánů ´do pracovních programů Komise a rovněž vysvětlující pokyny k výběrovému řízení.

Řešení skutečných potřeb průmyslu

Zpravodaj se obává, že nárůst výše náhrad pro účastníky průmyslu, jak to v současné době navrhuje Komise, by mohly sloužit jako finanční vyrovnání za nedostatky programu, které nebyly řešeny, což tudíž přines jen kosmetickou úpravu podílu odvětví na celkovém rozpočtu programu Horizont 2020, avšak ve skutečnosti se počet účastníků z řad průmyslu v projektech programu nezvýšil.

Zpravodaj proto sleduje cíl řešit skutečné potřeby účastníků z řad průmyslu. V tomto ohledu je nejvýznamnějším opatřením zřetelné omezení doby pro udělení grantu na šest měsíců. Čas je stále důležitějším faktorem, neboť program Horizont 2020 se zaměřuje na podporu inovací. To platí zejména pro společnosti a pro vysoce inovativní malé a střední podniky. Zkrácená „doba pro udělení grantu“ je rovněž předpokladem pro přilákání vynikajících výzkumných partnerů z celého světa – přičemž pro účastníky z řad průmyslu je internacionalizace dalším motivačním faktorem.

Dále se zpravodaj domnívá, že zavedení specializovaných článků o nástroji pro malé a střední podniky a o finančních nástrojích objasnilo fungování těchto nástrojů.

Vyjasnění určitých aspektů týkajících se práv k duševnímu vlastnictví, dalších povinností při šíření a využívání závazků a pojmu „otevřený přístup“ by mělo společnostem umožnit lépe porozumět způsobu, jímž budou při účasti na programu Horizont 2020 chráněny jejich obchodní zájmy.

Zpravodaj v neposlední řadě předložil několik pozměňovacích návrhů s cílem zdůraznit možnosti spolufinancování a kombinovaného využití nástrojů programu Horizont 2020 k financování projektů, které rovněž umožní kumulativní financování vhodné především pro proveditelné financování rozsáhlých demonstračních projektů.

  • [1]  Neoficiální dokument Komise s názvem "Program Horizont 2020 – zjednodušení pravidel financování: jednotná sazba náhrad pro všechny účastníky a činnosti a jednotná paušální sazba pro nepřímé náklady", 19. 4. 2012.
  • [2]  Neoficiální dokument Komise: “Program Horizont 2020: vysvětlení některých aspektů pravidel pro účast a šíření”, 29. 5. 2012.

STANOVISKO Výboru pro zahraniční věci (19. 9. 2012)

pro Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku

k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014-2020)
(COM(2011)0810 – C7‑0465/2011 – 2011/0399(COD))

Navrhovatel: Sophocles Sophocleous

POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY

Výbor pro zahraniční věci vyzývá Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku jako věcně příslušný výbor, aby do své zprávy začlenil tyto pozměňovací návrhy:

Pozměňovací návrh    1

Návrh nařízení

Čl. 4 – odst. 1 – pododstavec 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

U akcí činnosti „Bezpečné společnosti“ v rámci zvláštního cíle „Inovativní a bezpečné společnosti podporující začlenění“ může Komise orgánům a institucím Unie nebo vnitrostátním orgánům členských států zpřístupnit jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie.

U akcí zvláštního cíle „Bezpečné společnosti – ochrana svobody a bezpečnosti Evropy a jejích občanů“ může Komise orgánům a institucím Unie nebo vnitrostátním orgánům členských států zpřístupnit jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie.

Pozměňovací návrh    2

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Příslušný pracovní program může omezit účast na programu Horizont 2020 nebo jeho částech pro právní subjekty usazené v třetích zemích, v nichž jsou podmínky pro účast právních subjektů z členských států na výzkumných a inovačních programech třetí země považovány za poškozující zájmy Unie.

2. Příslušný pracovní program může omezit účast na programu Horizont 2020 nebo jeho částech pro právní subjekty, které by s ohledem na činnost, kterou vykonávají, na cíle, které sledují, nebo místa, v nichž působí, mohly potenciálně bránit Unii v plnění jejích závazků podle mezinárodního práva.

Pozměňovací návrh    3

Návrh nařízení

Čl. 9 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Horizont 2020 vyloučí právní subjekty (včetně přidružených subjektů), jejichž účast vzhledem k cílům, které sledují, k místu jejich usazení, k charakteru nebo umístění jejich činností by vedla k tomu, že by Evropská unie musela uznat jako zákonnou situaci nebo poskytnout pomoc či podporu při zachování situace vzniklé v důsledku závažného porušení mezinárodních právních předpisů (včetně mezinárodního humanitárního práva), kde by takové porušení konstatovala rezoluce Rady bezpečnosti OSN nebo rozsudek či poradní stanovisko Mezinárodního soudního dvora.

Pozměňovací návrh    4

Návrh nařízení

Čl. 11 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Za účelem společného financování akcí mohou být vydány společné výzvy k předkládání návrhů s třetími zeměmi nebo jejich vědeckými a technickými organizacemi a agenturami nebo s mezinárodními organizacemi. Návrhy budou hodnoceny a vybírány prostřednictvím společných postupů hodnocení a výběru, které budou dohodnuty. Tyto postupy hodnocení a výběru zajistí dodržování zásad stanovených v hlavě VI nařízení XX/2012 [finanční nařízení] a podílí se na nich vyvážená skupina nezávislých odborníků jmenovaných každou stranou.

1. Za účelem společného financování akcí v oblastech s jasnou evropskou přidanou hodnotou mohou být vydány společné výzvy k předkládání návrhů s třetími zeměmi nebo jejich vědeckými a technickými organizacemi a agenturami nebo s mezinárodními organizacemi. Návrhy budou hodnoceny a vybírány prostřednictvím společných postupů hodnocení a výběru, které budou dohodnuty. Tyto postupy hodnocení a výběru zajistí dodržování zásad stanovených v hlavě VI nařízení XX/2012 [finanční nařízení] a podílí se na nich vyvážená skupina nezávislých odborníků jmenovaných každou stranou.

Pozměňovací návrh    5

Návrh nařízení

Čl. 19 – odst. 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. Zadávání subdodávek pro provedení některých složek akce je omezeno na případy stanovené v grantové dohodě.

4. Zadávání subdodávek pro provedení některých složek akce je omezeno na případy stanovené v grantové dohodě. Pravidla příjemců pro zadávání subdodávek by neměla diskriminovat některé členské státy.

Pozměňovací návrh    6

Návrh nařízení

Čl. 23 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Pokud nemůže být daň z přidané hodnoty (DPH) vrácena podle platných vnitrostátních právních předpisů o DPH, je považována za způsobilý náklad.

Pozměňovací návrh    7

Návrh nařízení

Článek 23 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 23a

 

Přímé náklady

 

Přímé náklady se stanoví podle běžných účetních postupů účastníka.

Pozměňovací návrh    8

Návrh nařízení

Čl. 37 – odst. 2 – pododstavec 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Nezávislí odborníci se určí a vyberou na základě výzev k podávání přihlášek pro jednotlivce a výzev určených příslušným organizacím, například vnitrostátním výzkumným agenturám, výzkumným institucím, normalizačním organizacím či podnikům, s cílem vytvořit databázi kandidátů.

Nezávislí odborníci se určí a vyberou na základě výzev k podávání přihlášek pro jednotlivce a výzev určených příslušným organizacím, například vnitrostátním výzkumným agenturám, výzkumným institucím, univerzitám, normalizačním organizacím, organizacím občanské společnosti či podnikům, s cílem vytvořit databázi kandidátů.

Pozměňovací návrh    9

Návrh nařízení

Čl. 37 – odst. 2 – pododstavec 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Při jmenování nezávislých odborníků se přijmou vhodná opatření s cílem nalézt vyvážené zastoupení žen a mužů a zajistit zeměpisnou rozmanitost.

Při jmenování nezávislých odborníků se přijmou vhodná opatření s cílem nalézt odborné znalosti i vyvážené zastoupení žen a mužů a vyvážené zeměpisné zastoupení.

POSTUP

Název

Pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)

Referenční údaje

COM(2011)0810 – C7-0465/2011 – 2011/0399(COD)

Příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

ITRE

13.12.2011

 

 

 

Výbor, který vypracoval stanovisko

       Datum oznámení na zasedání

AFET

15.3.2012

Navrhovatel(ka)

       Datum jmenování

Sophocles Sophocleous

4.9.2012

Předchozí navrhovatel(ka)

Kyriakos Mavronikolas

Projednání ve výboru

21.6.2012

11.7.2012

17.9.2012

 

Datum přijetí

18.9.2012

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

38

5

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Jerzy Buzek, Tarja Cronberg, Arnaud Danjean, Michael Gahler, Marietta Giannakou, Anna Ibrisagic, Liisa Jaakonsaari, Anneli Jäätteenmäki, Ioannis Kasoulides, Tunne Kelam, Maria Eleni Koppa, Eduard Kukan, Vytautas Landsbergis, Krzysztof Lisek, Sabine Lösing, Mario Mauro, Francisco José Millán Mon, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Norica Nicolai, Raimon Obiols, Kristiina Ojuland, Justas Vincas Paleckis, Ioan Mircea Paşcu, Alojz Peterle, Cristian Dan Preda, Fiorello Provera, György Schöpflin, Werner Schulz, Marek Siwiec, Sophocles Sophocleous, Charles Tannock, Inese Vaidere, Geoffrey Van Orden, Sir Graham Watson

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Christian Ehler, Diogo Feio, Kinga Gál, Emilio Menéndez del Valle, Norbert Neuser, Alf Svensson, Indrek Tarand

Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování

Martin Ehrenhauser, Judith Sargentini

STANOVISKO Výboru pro rozvoj (5. 9. 2012)

pro Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku

k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014-2020)
(COM(2011)0810 – C7‑0465/2011 – 2011/0399(COD))

Navrhovatel: Bill Newton Dunn

STRUČNÉ ODŮVODNĚNÍ

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 je jedním z prvků obsažených v balíčku návrhů, jejichž cílem je stanovit program EU v oblasti výzkumu a inovací pro období let 2014–2020. Stanoví pravidla, podle nichž lze některým subjektům poskytnout různé typy financování výzkumu a s ním spojených podpůrných činností a podle nichž mohou být výsledky takového výzkumu šířeny a využívány.

Navrhovatel se domnívá, že zájmem Výboru pro rozvoj ve věci tohoto návrhu je zajistit, aby byl Horizont 2020 otevřen též subjektům v rozvojových zemích a aby důraz na špičkovou úroveň evropského výzkumu a na strategii Evropa 2020 nesměřoval k postoji, který lze označit jako „pevnost Evropa“.

Aby mohla být EU celosvětovým vůdčím hráčem v oblasti výzkumu a inovací, musí spolupracovat se subjekty z celého světa, stavět na jejich specifických odborných zkušenostech a přijímat celosvětové výzvy. Program Horizont 2020 tak přispěje k řešení problémů v takových oblastech, jako je zdraví či změna klimatu, přičemž bude též rozvíjet výzkumné kapacity a znalosti ve třetích zemích. Toto vše je vzájemně prospěšné pro EU i pro její partnerské třetí země a zároveň je to v souladu se zásadou soudržnosti politik ve prospěch rozvoje. Spolupráce v oblasti výzkumu by navíc mohla být pro tyto země, a to zejména pro země se středním příjmem, na něž se již v rámci nového nástroje pro rozvojovou spolupráci na období let 2014-2020 nemusí vztahovat bilaterální pomoc EU, užitečnou formou spolupráce.

Navrhovatel vítá návrh na zjednodušení pravidel a posílení účasti malých a středních podniků (MSP): mnoho MSP může pomoci poskytnout inovativní řešení celosvětových společenských problémů a jejich odborné zkušenosti by měly být využity. Vítá též, že byly navrženy pružné metody financování včetně pobídek, a také vítá, že je zachována zásada podpory otevřeného přístupu k výzkumným publikacím.

Má však také pocit, že by pravidla mohla být ještě více posílena a vyjasněna, aby byly lépe podpořeny zájmy rozvojových zemí.

Za tímto účelem směřuje tento návrh stanoviska k zajištění toho, aby se výzkumníci, výzkumné ústavy a podniky z méně rozvinutých zemí mohli účastnit projektů financovaných prostřednictvím výzkumného programu, jakož i projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru a partnerství v rámci veřejného sektoru.

Jeho cílem je také zajistit, aby byly výsledky veškerých výzkumných aktivit včetně dat a inovací přístupné jak těmto subjektům, tak i všem ostatním složkám občanské společnosti.

POZMĚŇOVACÍ NÁVRHY

Výbor pro rozvoj vyzývá Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku jako věcně příslušný výbor, aby do své zprávy začlenil následující pozměňovací návrhy:

Pozměňovací návrh  1

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(9) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla vytvořit soudržný, komplexní a transparentní rámec, a zajistit tak co nejúčinnější provádění při zohlednění potřeby snadného přístupu pro všechny účastníky, zejména malé a střední podniky, prostřednictvím zjednodušených postupů. Finanční pomoc Unie by mohla být poskytována různými formami.

(9) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla vytvořit soudržný, komplexní a transparentní rámec, a zajistit tak co nejúčinnější provádění při zohlednění potřeby snadného přístupu pro všechny účastníky, zejména malé a střední podniky a organizace občanské společnosti, včetně těch, které se zabývají rozvojovou spoluprací, prostřednictvím zjednodušených postupů. Finanční pomoc Unie by mohla být poskytována různými formami.

Pozměňovací návrh    2

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 16

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(16) Účastnický záruční fond zřízený na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1906/2006/ES ze dne 18. prosince 2006, kterým se stanoví pravidla pro účast podniků, výzkumných středisekvysokých škol na akcích v rámci sedmého rámcového programu a pro šíření výsledků výzkumu (2007 až 2013), a spravovaný Komisí se osvědčil jako důležitý ochranný mechanismus, jenž snižuje rizika spojená s dlužnými částkami, které neuhradí někteří účastníci akcí. Měl by být proto zaveden nový účastnický záruční fond (dále jen „fond“). Aby bylo zajištěno účinnější řízení a lepší krytí rizika účastníků, měl by fond zaštítit akce v rámci programu zřízeného podle rozhodnutí č. 1982/2006/ES, v rámci programu zřízeného rozhodnutím Rady ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) v oblasti jaderného výzkumu a odborné přípravy (2007 až 2011), v rámci programu zřízeného rozhodnutím Rady […] ze dne X 2011, kterým se zřizuje rámcový program Evropského společenství pro atomovou energii (2012–2013), jakož i akce podle nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020] a nařízení Rady (Euratom) č. XX/XX o programu Evropského společenství pro atomovou energii pro výzkum a odbornou přípravu (2014–2018), který doplňuje rámcový program pro výzkum a inovace Horizont 2020 [Euratom H2020]. Na programy řízené jinými subjekty, než jsou orgány Unie, by se fond neměl vztahovat.

(16) Účastnický záruční fond zřízený na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1906/2006/ES ze dne 18. prosince 2006, kterým se stanoví pravidla pro účast podniků, výzkumných středisek, vysokých škol a organizací občanské společnosti na akcích v rámci sedmého rámcového programu a pro šíření výsledků výzkumu (2007 až 2013), a spravovaný Komisí se osvědčil jako důležitý ochranný mechanismus, jenž snižuje rizika spojená s dlužnými částkami, které neuhradí někteří účastníci akcí. Měl by být proto zaveden nový účastnický záruční fond (dále jen „fond“). Aby bylo zajištěno účinnější řízení a lepší krytí rizika účastníků, měl by fond zaštítit akce v rámci programu zřízeného podle rozhodnutí č. 1982/2006/ES, v rámci programu zřízeného rozhodnutím Rady ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) v oblasti jaderného výzkumu a odborné přípravy (2007 až 2011), v rámci programu zřízeného rozhodnutím Rady […] ze dne X 2011, kterým se zřizuje rámcový program Evropského společenství pro atomovou energii (2012–2013), jakož i akce podle nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020] a nařízení Rady (Euratom) č. XX/XX o programu Evropského společenství pro atomovou energii pro výzkum a odbornou přípravu (2014–2018), který doplňuje rámcový program pro výzkum a inovace Horizont 2020 [Euratom H2020]. Na programy řízené jinými subjekty, než jsou orgány Unie, by se fond neměl vztahovat.

Pozměňovací návrh    3

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(19) Aby se zajistilo, že účastníci dané výsledky patřičně chrání, využívají a šíří, měla by být stanovena pravidla pro využívání a šíření výsledků, zejména možnost dalších podmínek týkajících se využívání v evropském strategickém zájmu.

(19) Aby se zajistilo, že účastníci dané výsledky patřičně chrání, využívají a šíří, měla by být stanovena pravidla pro využívání a šíření výsledků, zejména pravidla otevřeného přístupu k výsledkům a údajům, nebo další podmínky týkající se využívání, šíření výsledků či udělování licencí v evropském strategickém zájmu, jakož i v případě, kdy jde o řešení důležitých společenských problémů a jsou v sázce převažující globální veřejné zájmy.

Odůvodnění

V případě významných společenských výzev, jako je boj proti virům nebo epidemiím, zmírňování změny klimatu, boj proti desertifikaci apod., existuje převažující veřejný zájem na rychlém a rozsáhlém šíření výsledků a na všeobecné přístupnosti výsledků hraničního výzkumu na základě řádného udělování licencí.

Pozměňovací návrh    4

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19a) Veškerý výzkum a inovace závisejí na tom, zda budou vědci, výzkumné instituce, podniky a občané na celém světě moci otevřeně přistupovat k vědeckým informacím, veřejně je sdílet a využívat. To je důležité především pro subjekty v rozvojových zemích, kde se musí zlepšit kapacita místního výzkumu. Spolupráce těchto zemí s partnery v Unii pomůže při řešení společných globálních výzev a přispěje ke špičkové úrovni výzkumu Unie. Aby se podpořilo šíření a využívání poznatků, měla by být u vědeckých publikací financovaných z veřejných prostředků v rámci programu Horizont 2020 uplatňována obecná zásada otevřeného bezplatného přístupu k vědeckým publikacím, která je již součástí sedmého rámcového programu. Kromě toho by program Horizont 2020 měl podporovat otevřený přístup k dalším vědeckým údajům vytvořeným nebo shromážděným veřejně financovaným výzkumem, v souladu s právem duševního vlastnictví, a stanovit si za cíl, aby se otevřený přístup k takovým údajům stal do roku 2020 obecným pravidlem.

Pozměňovací návrh    5

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19b) U výsledků týkajících se technologií, jež skýtají možnost, že budou řešit významné společenské výzvy, například povedou k vyvinutí nové lékařské technologie (týkající se léčivých přípravků, diagnostiky, očkovacích látek apod.) nebo technologií pro boj proti změně klimatu, by se měly podporovat zvláštní modely pro udělování licencí vycházející ze závazků v sociální oblasti vyplývajících ze skutečnosti, že daný výzkum byl financován daňovými poplatníky.

Odůvodnění

Modely pro udělování licencí, jako je „Equitable Access Licensing“ („Udělování licencí, aby byl zajištěn rovný přístup“), „Socially Responsible Licensing“ („Sociálně odpovědné udělování licencí“), „Global Access Licensing“ („Udělování licencí, aby byl zajištěn globální přístup“), jež vyvinuly vysoké školy, veřejné instituce nebo nevládní organizace, odpovídají provádění licenčních smluv, jehož cílem je maximalizovat společenský přínos výsledků výzkumu.

Pozměňovací návrh    6

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 c (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19c) Pravidla by měla zajistit otevřený přístup k vědeckým publikacím ze strany výzkumníků, výzkumných ústavů, podniků a občanů ze třetích zemí, a pokud jde o rozvojové země, otevřený přístup k výzkumu, který může být užitečný v reakci na výzvy týkající se zdraví a boje proti hladu a podvýživě.

Pozměňovací návrh    7

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 d (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19d) V rámci výběru návrhů by kritérium dopadu mělo zahrnovat rovněž možný rozsah šíření a veřejnou dostupnost výsledků výzkumu a údajů o něm, přičemž preferovány by měly být projekty, které potenciálně přinášejí větší šíření a využívání výsledků.

Pozměňovací návrh    8

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19 e (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(19e) Mělo by být podněcováno vytváření patentových sdružení, aby bylo možné sdílet patentované vědecké údaje a zvýšit společné úsilí a spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje, pokud jde o konkrétní technologické potřeby, především co se týče evropských či celosvětových společenských výzev.

Pozměňovací návrh    9

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 7

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(7) „šířením výsledků“ se rozumí zveřejňování výsledků jakýmikoli vhodnými prostředky (s výjimkou těch, které vyplývají z ochrany nebo využívání výsledků), včetně zveřejnění v libovolném sdělovacím prostředku;

(7) „šířením výsledků“ se rozumí zveřejňování výsledků jakýmikoli vhodnými prostředky (s výjimkou těch, které vyplývají z ochrany nebo využívání výsledků), včetně zveřejnění článků představujících výsledky výzkumu v libovolném sdělovacím prostředku, jako jsou např. vědecké publikace v periodicích s předcházející odbornou recenzí;

Odůvodnění

Zveřejňování výsledků výzkumu představuje základní součást vědecké metody. Jestliže popisuje experimenty nebo výpočty, musí tak činit patřičně podrobně, aby mohl nezávislý výzkumný pracovník experiment nebo výpočet, který mu umožní ověřit výsledky, zopakovat.

Pozměňovací návrh    10

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 7 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(7a) „využíváním“ se rozumí přímé uplatnění výsledků pro vývoj, vytvoření produktu či procesu a jeho uvádění na trh nebo vytvoření a poskytování služeb;

Pozměňovací návrh    11

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 7 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(7b) „spravedlivými a přiměřenými podmínkami“ se rozumí podmínky, včetně bezplatného poskytování, které zohledňují zvláštní okolnosti žádosti o přístup nebo rozsah, trvání nebo jakékoli další charakteristiky předpokládaného využití;

Pozměňovací návrh    12

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1 – bod 10

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(10) „právním subjektem“ se rozumí podnik, výzkumná střediska a univerzity, zahrnující jakoukoli fyzickou osobu nebo jakoukoli právnickou osobu založenou podle vnitrostátního práva, práva Unie nebo mezinárodního práva, který má právní subjektivitu a je oprávněn vlastním jménem vykonávat práva a podléhat povinnostem;

(10) „právním subjektem“ se rozumí podnik, výzkumná střediska a univerzity, zahrnující jakoukoli fyzickou osobu nebo jakoukoli právnickou osobu založenou podle vnitrostátního práva, práva Unie nebo mezinárodního práva, který má právní subjektivitu a je oprávněn vlastním jménem vykonávat práva a podléhat povinnostem, včetně neziskových organizací a organizací občanské společnosti;

Pozměňovací návrh    13

Návrh nařízení

Čl. 4 – odst. 1 – návětí

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Aniž je dotčen článek 3, zpřístupní Komise na vyžádání orgánům a institucím Unie, kterémukoli členskému státu nebo přidružené zemi, jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie, pokud jsou splněny obě tyto podmínky:

Aniž je dotčen článek 3, zpřístupní Komise na vyžádání orgánům a institucím Unie, kterémukoli členskému státu, přidružené nebo třetí zemi, jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích, jichž účastník dosáhl v rámci činnosti, na kterou obdržel finanční prostředky Unie, pokud jsou splněny obě tyto podmínky:

Pozměňovací návrh    14

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Příslušný pracovní program může omezit účast na programu Horizont 2020 nebo jeho částech pro právní subjekty usazené v třetích zemích, v nichž jsou podmínky pro účast právních subjektů z členských států na výzkumných a inovačních programech třetí země považovány za poškozující zájmy Unie.

2. Příslušný pracovní program omezí účast na programu Horizont 2020 nebo vyloučí z účasti na něm nebo jeho částech:

Pozměňovací návrh    15

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2 – písm. a (nové)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

a) právní subjekty (včetně jakýchkoli přidružených subjektů), jejichž účast by, s ohledem na cíle, které sledují, místo usazení, povahu nebo místo jejich činností, znamenala, že by Unie uznala jako zákonnou situaci vzniklou závažným porušením mezinárodního práva (včetně mezinárodního humanitárního práva), bylo-li uvedené porušení uznáno rezolucí Rady bezpečnosti OSN nebo rozsudkem či poradním stanoviskem Mezinárodního soudního dvora, nebo by napomáhala zachovávání této situace či toto zachovávání podporovala;

Pozměňovací návrh    16

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2 – písm. b (nové)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

b) podniky usazené v třetí zemi, propaguje-li se daná třetí země jako „offshore“ finanční centrum nebo v ní neexistují žádné daně či existují pouze minimální daně, panuje v ní nedostatečně účinná výměna informací se zahraničními daňovými orgány, netransparentnost právních předpisů, nebo soudních či správních ustanovení nebo v případech, kdy daná země nemá žádné požadavky na faktickou přítomnost v místě;

Pozměňovací návrh    17

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2 – písm. c (nové)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

c) právní subjekty usazené v třetích zemích, v nichž jsou podmínky pro účast právních subjektů z členských států na výzkumných a inovačních programech dané třetí země považovány za poškozující zájmy Unie.

Pozměňovací návrh    18

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Odchylně od odstavce 1 je v případě akcí Evropské rady pro výzkum (dále jen „ERV“) v oblasti hraničního výzkumu, nástroje pro malé a střední podniky, akcí na spolufinancování programů a v odůvodněných případech stanovených v pracovním programu nebo pracovním plánu minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu usazeného v členském státě nebo přidružené zemi.

3. Odchylně od odstavce 1 je v případě akcí Evropské rady pro výzkum (dále jen „ERV“) v oblasti hraničního výzkumu, nástroje pro malé a střední podnikyakcí na spolufinancování programů a v ostatních odůvodněných případech stanovených v pracovním programu nebo pracovním plánu minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu usazeného v členském státě nebo přidružené zemi, za předpokladu, že se právní subjekt může zapojit do přeshraniční konkurence a zabývá se společenskými problémy, které jsou svou povahou globální a mají i evropský rozměr.

Pozměňovací návrh    19

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. Odchylně od odstavce 1 je v případě koordinačních a podpůrných akcí a akcí týkajících se odborné přípravy a mobility minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu.

4. Odchylně od odstavce 1 je v případě koordinačních a podpůrných akcí a akcí týkajících se odborné přípravy a mobility minimální podmínkou účast jednoho právního subjektu, za předpokladu, že se tento subjekt může zapojit do přeshraniční konkurence a zabývá se společenskými problémy, které jsou svou povahou globální a mají i evropský rozměr.

Pozměňovací návrh    20

Návrh nařízení

Čl. 12 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Návrhy obsahují ve vhodných případech návrh plánu využívání a šíření výsledků.

1. Návrhy obsahují ve vhodných případech návrh plánu využívání výsledků, vždy když je využívání očekáváno či požadováno v rámci výzvy,rovněž plán šíření výsledků, včetně plánu správy a sdílení údajů.

Pozměňovací návrh    21

Návrh nařízení

Čl. 12 – odst. 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Všechny návrhy na výzkum, u nichž existuje možnost, že povedou k vyvinutí nové lékařské technologie, a to zejména týkající se vzácných onemocnění, onemocnění souvisejících s chudobou či zanedbávaných onemocnění, včetně léčebných postupů, vakcín či diagnostických postupů, obsahují analýzu strategií, které v případě, kdy by nemožnost přístupu k takové technologii znamenala ohrožení veřejného zdraví, zajistí okamžité a co nejširší rozšíření a využití dané technologie, jakož i přístup k ní.

Pozměňovací návrh    22

Návrh nařízení

Čl. 14 – odst. 2 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

2a. Kritérium dopadu musí zahrnovat možný rozsah šíření a veřejné dostupnosti výsledků výzkumu a údajů, přičemž přednost dostanou projekty, které potenciálně znamenají rozsáhlejší šíření a využívání výsledků.

Pozměňovací návrh    23

Návrh nařízení

Čl. 16 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Grantová dohoda může s ohledem na přístupová práva a využívání a šíření výsledků stanovit další práva a povinnosti účastníků nad rámec těch, které jsou stanoveny v tomto nařízení.

3. Grantová dohoda může s ohledem na přístupová práva a využívání a šíření výsledků stanovit další práva a povinnosti účastníků nad rámec těch, které jsou stanoveny v tomto nařízení. Kde je to vhodné, směřují tato další práva a povinnosti při zohlednění potřeby mezinárodní spolupráce na řešení společenských výzev a dosahování vnějších a rozvojových cílů Unie k zajištění co nejrozsáhlejšího šíření a využívání výsledků a udělování licencí na ně mezi osobami usazenými v EU i mimo ni, a to prostřednictvím sociálně odpovědných strategií udělování licencí.

Pozměňovací návrh    24

Návrh nařízení

Čl. 37 – odst. 2 – pododstavec 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Při jmenování nezávislých odborníků se přijmou vhodná opatření s cílem nalézt vyvážené zastoupení žen a mužů a zajistit zeměpisnou rozmanitost.

Při jmenování nezávislých odborníků se přijmou vhodná opatření s cílem nalézt rovnováhu mezi všemi zastoupenými zájmy, dosáhnout vyváženého zastoupení žen a mužů a zajistit zeměpisnou rozmanitost.

Pozměňovací návrh    25

Návrh nařízení

Čl. 37 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Komise nebo příslušný financující orgán učiní všechna nezbytná opatření k tomu, aby zajistily, že se ve věci, v níž má podat odborný posudek, tento odborník nedostane do střetu zájmů.

3. Komise nebo příslušný financující orgán učiní všechna nezbytná opatření k tomu, aby zajistily, že se ve věci, v níž má podat odborný posudek, tento odborník nedostane do střetu zájmů, a to i tím, že se zveřejní jeho úplné prohlášení o odborné činnosti a finančních zájmech, jako jsou patenty a akciové podíly. Zúčastněným stranám nebo osobám, u nichž dochází ke střetu zájmu, se zakazuje účast v pozici „osobně jmenovaného odborníka“.

Pozměňovací návrh    26

Návrh nařízení

Kapitola VII a – nadpis (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Kapitola VIIa

 

ZVLÁŠTNÍ PŘÍPADY

Pozměňovací návrh    27

Návrh nařízení

Článek 37 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 37a

 

Partnerství veřejného a soukromého sektoru

 

1. V souladu s článkem 19 nařízení (EU) č. XX/XX [program Horizont 2020] může být program Horizont 2020 prováděn prostřednictvím partnerství veřejného a soukromého sektoru, pokud se všichni zúčastnění partneři zaváží k podpoře dalšího rozvoje a provádění programu Horizont 2020.

 

2. Partnerství veřejného a soukromého sektoru se určí otevřeným a transparentním způsobem na základě hodnocení nezávislých odborníků v souladu s článkem 37 tohoto nařízení. Toto hodnocení vychází z následujících kritérií:

 

a) přidaná hodnota akce na úrovni Unie;

 

b) míra dopadu na průmyslovou konkurenceschopnost, udržitelný růst a socioekonomické otázky.

 

3. Komise může úkoly plnění rozpočtu svěřit partnerství veřejného a soukromého sektoru, pokud jsou splněna a ve smluvním ujednání stanovena tato kritéria:

 

a) dlouhodobý závazek všech partnerů na základě sdílené vize a jasně vymezených cílů;

 

b) rozsah zapojených zdrojů a schopnost zajistit další investice do výzkumu a inovací;

 

c) jasné vymezení úloh každého z partnerů a dohodnuté klíčové ukazatele výkonnosti na zvolené období.

 

4. Pravidla pro účast na partnerství veřejného a soukromého sektoru, která byla navázána či financována v rámci programu Horizont 2020, a šíření jejich výsledků jsou plně v souladu s nařízením (EU) č. XX/XX [finanční nařízení] a s pravidly stanovenými tímto nařízením, s výjimkou případů specifických potřeb. Jakákoli odchylka od pravidel stanovených v tomto nařízení se stanoví smluvně.

 

5. Pravidla pro partnerství veřejného a soukromého sektoru se mohou odchylovat od služebního řádu Unie, pokud akty, kterými se tyto subjekty podle čl. 1a odst. 2 služebního řádu zřizují, použití služebního řádu nepředpokládají.

 

6. Účast Unie v těchto partnerstvích může mít jednu z těchto podob:

 

a) finanční příspěvky Unie pro společné podniky založené na základě článku 187 Smlouvy o fungování Evropské unie v rámci sedmého rámcového programu s výhradou změny jejich základních aktů, pro nová partnerství veřejného a soukromého sektoru založená na základě článku 187 Smlouvy o fungování Evropské unie a pro další financující orgány uvedené v čl. [55 odst. 1 písm. b) bodě v) nebo vii)] nařízení (EU) č. XX/XX [finanční nařízení]. Tato forma partnerství se použije pouze v případech, kdy je to opodstatněno rozsahem sledovaných cílů a mírou potřebných zdrojů;

 

b) uzavření smluvního ujednání mezi partnery uvedenými v odstavci 1, ve kterém se stanoví cíle partnerství, příslušné závazky partnerů, klíčové ukazatele výkonnosti a výstupy, kterých se má dosáhnout, včetně označení výzkumných a inovačních činností, na které se žádá podpora z programu Horizont 2020.

Pozměňovací návrh    28

Návrh nařízení

Článek 37 b (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 37b

 

Partnerství v rámci veřejného sektoru

 

1. Pravidla stanovená v tomto nařízení se rovněž vztahují na partnerství v rámci veřejného sektoru, jak je uvedeno v článku [20] nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020].

 

2. Partnerství v rámci veřejného sektoru financovaná nástrojem ERA-NET mohou být způsobilá ke spolufinancování v rámci programu Horizont 2020, jsou-li splněny následující podmínky:

 

a) značné předchozí finanční závazky zúčastněných subjektů, pokud jde o společné výzvy a akce;

 

b) harmonizovaná pravidla a způsoby provádění společných výzev a akcí;

 

3. Partnerství v rámci veřejného sektoru lze podporovat buď v rámci priorit stanovených v čl. 5 odst. 2 nařízení (EU) č. XX/XX [Horizont 2020], nebo napříč těmito prioritami.

 

4. Iniciativy společného programování v souladu s článkem 185 Smlouvy o fungování EU mohou být způsobilá ke spolufinancování v rámci programu Horizont 2020, jsou-li splněny následující podmínky:

 

a) reálná potřeba specializované prováděcí struktury na základě článku 185 Smlouvy o fungování EU;

 

b) vysoká míra závazku zúčastněných zemí k integraci na vědecké, řídící a finanční úrovni;

 

c) přidaná hodnota akce na úrovni Unie;

 

d) kritická míra s ohledem na velikost a počet dotčených programů, podobnost činností a jejich podíl na příslušném výzkumu.

 

5. Komise může úkoly plnění rozpočtu svěřit iniciativě společného programování, pokud jsou splněna a v dohodě stanovena tato kritéria:

 

a) jasné vymezení sledovaného cíle a jeho význam pro cíle programu Horizont 2020 a obecnější cíle politiky Unie;

 

b) jasné finanční závazky zúčastněných zemí včetně předchozích závazků sdružit vnitrostátní nebo regionální investice pro účely nadnárodního výzkumu a inovací.

Pozměňovací návrh    29

Návrh nařízení

Čl. 38 – odst. 2 – pododstavec 2 – písm. b

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

b) ostatním spoluvlastníkům je poskytnuta spravedlivá a přiměřená kompenzace.

b) je-li od spoluvlastníků požadována kompenzace za udělení nevýhradní licence třetí straně k využívání výsledků ve společném vlastnictví, je tato kompenzace spravedlivá a přiměřená.

Pozměňovací návrh    30

Návrh nařízení

Čl. 38 – odst. 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Aniž jsou dotčena ustanovení tohoto článku, účastníci se mohou dohodnout na jiném rozdělení vlastnictví výsledků.

Pozměňovací návrh    31

Návrh nařízení

Čl. 39 – odst. 2 – pododstavec 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Jestliže účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, zamýšlí nechránit jím vytvořené výsledky z důvodů jiných než je nemožnost podle práva Unie či vnitrostátního práva nebo nedostatečný potenciál pro obchodní využití a pokud je nezamýšlí převést jinému právnímu subjektu usazenému v členském státě nebo přidružené zemi za účelem jejich ochrany, musí před jakýmkoli šířením těchto výsledků informovat Komisi nebo financující orgán. Komise jménem Unie nebo financující orgán mohou převzít vlastnictví těchto výsledků a podniknout nezbytné kroky pro jejich účinnou ochranu.

Jestliže účastník, který obdržel finanční prostředky Unie, zamýšlí nechránit jím vytvořené výsledky, musí před jakýmkoli šířením těchto výsledků informovat Komisi nebo financující orgán. Komise jménem Unie nebo financující orgán mohou převzít vlastnictví těchto výsledků a podniknout nezbytné kroky pro jejich účinnou ochranu, a to s ohledem na veřejný zájem a s cílem dosáhnout maximálního šíření výsledků.

Pozměňovací návrh    32

Návrh nařízení

Čl. 40 – odst. 1 – pododstavec 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se využití. Všechny tyto další povinnosti musí být uvedeny v pracovním programu nebo pracovním plánu.

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se využití. Všechny tyto další povinnosti musí být uvedeny v pracovním programu nebo pracovním plánu. V případě výzkumu v oblasti důležité pro řešení společenských výzev, jako je zdraví či změna klimatu, je cílem těchto dalších povinností zajistit ve veřejném zájmu, v souladu s právem duševního vlastnictví, co největší míru rozšíření inovativních řešení v Unii i mimo ni a udělování licencí na výsledky třetím stranám je automaticky nevýhradní.

Pozměňovací návrh    33

Návrh nařízení

Čl. 40 – odst. 2 – pododstavec 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se šíření výsledků.

V grantové dohodě mohou být stanoveny další povinnosti týkající se šíření výsledků. V případě výzkumu v oblasti důležité pro řešení společenských výzev, jako je zdraví či změna klimatu, je cílem těchto dalších povinností zajistit dostupnost výsledků výzkumu těm, kdo jsou nejvíce dotčeni specifickými společenskými výzvami, při současném dodržování práv duševního vlastnictví.

Pozměňovací návrh    34

Návrh nařízení

Čl. 40 – odst. 2 – pododstavec 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Pokud jde o šíření výsledků prostřednictvím výzkumných publikací, uplatňuje se otevřený přístup za podmínek stanovených v grantové dohodě. Co se týče šíření ostatních výsledků, včetně údajů z výzkumu, mohou být v grantové dohodě stanoveny podmínky, za kterých je poskytnut otevřený přístup k takovým výsledkům, a to zejména v případě hraničního výzkumu ERV či v jiných vhodných oblastech.

Pokud jde o šíření výsledků prostřednictvím výzkumných publikací, uplatňuje se otevřený přístup za podmínek stanovených v grantové dohodě. Co se týče šíření ostatních výsledků, včetně údajů z výzkumu, mohou být v grantové dohodě stanoveny podmínky, za kterých je poskytnut otevřený přístup k takovým výsledkům, a to zejména v případě hraničního výzkumu ERV či v jiných vhodných oblastech, mezi něž patří oblasti významné pro trvale udržitelný rozvoj rozvojových a nejméně rozvinutých zemí.

Pozměňovací návrh    35

Návrh nařízení

Čl. 40 – odst. 2 – pododstavec 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Návrhy obsahují plán správy a plán sdílení údajů a jiných výsledků k zajištění jejich co nejširší a bezplatné dostupnosti, přičemž se současně připouští, že bude možná zapotřebí výsledky výzkumu podrobit výhradnímu užití.

Pozměňovací návrh    36

Návrh nařízení

Čl. 40 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Každý účastník podává Komisi nebo financujícímu orgánu zprávy o svých činnostech v oblasti využití a šíření výsledků. Pro účely sledování a šíření výsledků prováděného Komisí nebo financujícím orgánem poskytnou účastníci veškeré informace a dokumenty, které jsou užitečné v souladu s podmínkami stanovenými v grantové dohodě.

3. Každý účastník podává Komisi nebo financujícímu orgánu zprávy o svých činnostech v oblasti využití a šíření výsledků. Pro účely sledování a šíření výsledků prováděného Komisí nebo financujícím orgánem poskytnou účastníci veškeré informace a dokumenty, které jsou užitečné v souladu s podmínkami stanovenými v grantové dohodě. Tyto zprávy jsou v zájmu zajištění transparentnosti veřejně zpřístupněny.

Pozměňovací návrh    37

Návrh nařízení

Čl. 41 – odst. 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Za předpokladu, že je umožněn výkon veškerých přístupových práv k výsledkům a že jsou splněny všechny další povinnosti týkající se využívání, může účastník, který výsledky vlastní, formou licencí nebo jiným způsobem udělit právo k jejich využívání libovolnému právnímu subjektu, a to včetně výhradního práva.

2. Za předpokladu, že je umožněn výkon veškerých přístupových práv k výsledkům a že jsou splněny všechny další povinnosti týkající se využívání, může účastník, který výsledky vlastní, formou licencí nebo jiným způsobem udělit právo k jejich využívání libovolnému právnímu subjektu. Možnost udělit výhradní licenci se uplatní jen výjimečně a nesmí být v rozporu s cílem maximálního šíření a využívání výsledků. Podmínky takových licencí jsou stanoveny v grantové dohodě.

Pozměňovací návrh    38

Návrh nařízení

Čl. 41 – odst. 3 – pododstavec 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Pokud jde o výsledky vytvořené účastníky, kteří obdrželi finanční prostředky Unie, mohou Komise nebo financující orgán vznést námitku proti převodu vlastnictví nebo udělení výhradní licence třetím stranám usazeným v třetí zemi, která není přidružena k programu Horizont 2020, domnívají-li se, že toto udělení licence nebo převod nejsou v souladu se zájmy rozvíjet konkurenceschopnost hospodářství Unie nebo nejsou slučitelné s etickými zásadami či s bezpečnostními aspekty.

3. Pokud jde o výsledky vytvořené účastníky, kteří obdrželi finanční prostředky Unie, mohou Komise nebo financující orgán vznést námitku proti převodu vlastnictví nebo udělení výhradní licence třetím stranám usazeným v třetí zemi, která není přidružena k programu Horizont 2020, domnívají-li se, že toto udělení licence nebo převod nejsou v souladu se zájmy rozvíjet konkurenceschopnost hospodářství Unie či spolupracovat s třetími zeměmi na řešení společenských výzev nebo nejsou slučitelné s etickými zásadami či s bezpečnostními aspekty.

Pozměňovací návrh    39

Návrh nařízení

Čl. 42 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Účastníci v písemné dohodě jakýmkoli způsobem uvedou stávající znalosti, které v akci využijí.

Účastníci v písemné dohodě jakýmkoli způsobem uvedou nezbytné stávající znalosti, které v akci využijí.

Pozměňovací návrh    40

Návrh nařízení

Čl. 43 – odst. 1

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Každá žádost o výkon přístupových práv a každé vzdání se přístupových práv musí být učiněny písemně.

1. Každá žádost o výkon přístupových práv a každé vzdání se přístupových práv musí být učiněny písemně, nedohodnou-li se účastníci jinak.

Pozměňovací návrh    41

Návrh nařízení

Čl. 45 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Nestanoví-li dohoda o založení konsorcia jinak, má přidružený subjekt usazený v členském státě nebo přidružené zemi rovněž přístupová práva k výsledkům nebo stávajícím znalostem, a to za stejných podmínek, pokud je tento přístup zapotřebí pro využití výsledků vytvořených účastníkem, ke kterému je přidružen.

3. Nestanoví-li dohoda o založení konsorcia jinak, má přidružený subjekt usazený v členském státě nebo přidružené či třetí zemi rovněž přístupová práva k výsledkům nebo stávajícím znalostem, a to za stejných podmínek, pokud je tento přístup zapotřebí pro využití výsledků vytvořených účastníkem, ke kterému je přidružen.

Pozměňovací návrh    42

Návrh nařízení

Čl. 45 – odst. 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. Žádost o přístup podle odstavců 1, 2 nebo 3 lze podat do jednoho roku po skončení akce. Účastníci se však mohou dohodnout i na jiné lhůtě.

4. Žádost o přístup podle odstavců 1, 2 nebo 3 lze podat kdykoli. Účastníci se však mohou ve výjimečných případech s ohledem na konkrétní akci dohodnout i na stanovení určité lhůty. Každá taková lhůta zohlední povahu výsledků a účel těchto přístupových práv.

Pozměňovací návrh    43

Návrh nařízení

Článek 45 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 45a

 

Přístupová práva třetích stran

 

1. Po dokončení akce mají třetí strany právo požadovat a na základě licence obdržet přístupová práva k výsledkům účastníků akce.

 

Taková přístupová práva se udělují nevýhradně a za spravedlivých a přiměřených podmínek, jak je stanoveno v dohodě o založení konsorcia.

 

2. Po dokončení akce mají třetí strany právo požadovat a na základě licence obdržet přístupová práva ke stávajícím znalostem účastníků, ovšem pouze v rozsahu rozumně nezbytném a výhradně pro účely šíření a využívání daných výsledků.

 

Taková přístupová práva se udělují nevýhradně a za spravedlivých a přiměřených podmínek, jak je stanoveno v dohodě o založení konsorcia.

 

3. Podmínky udělení přístupových práv dle odstavců 1 a 2 jsou zahrnuty v dohodě o založení konsorcia, přičemž na ně odkazuje grantová dohoda. Navrhované podmínky pro výzkumné využití výsledků a stávajících znalostí nezbytných pro výzkumné využití příslušných výsledků třetí stranou se přezkoumávají v rámci hodnocení návrhu.

Pozměňovací návrh    44

Návrh nařízení

Čl. 47 – odst. 3 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. V případě inovací, které jsou vysoce relevantní pro potřeby rozvojových zemí, včetně oblasti globálního zdraví, začlení Komise do grantové dohody podmínky pro udělování licencí s cílem zlepšit přístup a finanční dostupnost biomedicínských produktů v rozvojových zemích.

Pozměňovací návrh    45

Návrh nařízení

Čl. 48 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Podmínky pro udělení ceny obsahují zvláštní ustanovení o vlastnictví, přístupových právech, využívání a šíření výsledků, včetně ustanovení o udělování licencí, aby bylo zajištěno co největší převzetí výsledků a dostupnost výsledků a široký přístup k nim.

POSTUP

Název

Pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)

Referenční údaje

COM(2011)0810 – C7-0465/2011 – 2011/0399(COD)

Příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

ITRE

13.12.2011

 

 

 

Výbor, který vypracoval stanovisko

       Datum oznámení na zasedání

DEVE

10.5.2012

Navrhovatel(ka)

       Datum jmenování

Bill Newton Dunn

27.3.2012

Projednání ve výboru

10.7.2012

 

 

 

Datum přijetí

3.9.2012

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

24

0

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Thijs Berman, Ricardo Cortés Lastra, Nirj Deva, Leonidas Donskis, Catherine Grèze, Eva Joly, Filip Kaczmarek, Miguel Angel Martínez Martínez, Gay Mitchell, Norbert Neuser, Bill Newton Dunn, Birgit Schnieber-Jastram, Michèle Striffler, Alf Svensson, Keith Taylor, Patrice Tirolien, Anna Záborská, Iva Zanicchi

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Santiago Fisas Ayxela, Enrique Guerrero Salom, Fiona Hall, Gesine Meissner, Horst Schnellhardt

Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování

Phil Prendergast

STANOVISKO Rozpočtového výboru (25. 9. 2012)

pro Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku

k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)
(COM(2011)0810 – C7‑0465/2011 – 2011/0399(COD))

Navrhovatel: Nils Torvalds

Pozměňovací návrhY

Rozpočtový výbor vyzývá Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku jako věcně příslušný výbor, aby do své zprávy začlenil tyto pozměňovací návrhy:

Pozměňovací návrh    1

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 2

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(2) Program „Horizont 2020“ by měl být prováděn s cílem přímo přispět k získání vedoucího postavení v průmyslu a k vytváření růstu a zaměstnanosti v Evropě a měl by odrážet strategickou vizi obsaženou ve sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 6. října 2010 „Stěžejní iniciativa strategie Evropa 2020 Unie inovací“, ve kterém se Komise zavazuje radikálně zjednodušit přístup pro účastníky.

(2) Program „Horizont 2020“ by měl být prováděn s cílem přímo přispět ke špičkové kvalitě ve výzkumu a inovacích, získání vedoucího postavení v průmyslu a k vytváření růstu a zaměstnanosti v Evropě a měl by odrážet strategickou vizi obsaženou ve sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 6. října 2010 „Stěžejní iniciativa strategie Evropa 2020 Unie inovací“, ve kterém se Komise zavazuje radikálně zjednodušit přístup pro účastníky; zároveň by měl Horizont 2020 řádně zohledňovat potřebu rozlišovat mezi různými druhy příjemců.

Pozměňovací návrh    2

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(3) Program Horizont 2020 by měl podporovat realizaci a fungování Evropského výzkumného prostoru, ve kterém probíhá volný pohyb výzkumných pracovníků, vědeckých poznatků a technologií, a to posílením spolupráce mezi Unií a členskými státy, zvláště prostřednictvím uplatňování soudržného souboru pravidel.

(3) Program Horizont 2020 by měl podporovat realizaci a fungování Evropského výzkumného prostoru, ve kterém probíhá volný pohyb výzkumných pracovníků, vědeckých poznatků a technologií, a to posílením spolupráce mezi Unií a členskými státy, zvláště prostřednictvím uplatňování soudržného a transparentního souboru pravidel.

Pozměňovací návrh    3

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 4

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(4) Pravidla pro účast a šíření výsledků by měla náležitě odrážet doporučení Evropského parlamentu, shrnutá ve „zprávě o zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum“, a doporučení Rady týkající se zjednodušení administrativních a finančních požadavků rámcových programů pro výzkum. Tato pravidla by měla navazovat na zjednodušující opatření již zavedená na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007 až 2013) a jít ještě dále, pokud jde o snížení administrativní zátěže pro účastníky a omezení složitosti finančních ustanovení za účelem snížení výskytu finančních chyb. Pravidla by měla rovněž náležitě zohledňovat obavy a doporučení výzkumné obce vyplývající z diskuze, kterou podnítilo sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 29. dubna 2010 „Zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum“ a následná zelená kniha ze dne 9. února 2011 „Učiňme z problémů výhody: na cestě ke společnému strategickému rámci pro financování výzkumu a inovací v EU“.

(4) Pravidla pro účast a šíření výsledků by měla náležitě odrážet doporučení Evropského parlamentu, shrnutá ve „zprávě o zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum“, a doporučení Rady týkající se zjednodušení administrativních a finančních požadavků rámcových programů pro výzkum. Evropský parlament ve svém usnesení ze dne 8. června 2011 nazvaném „Investování do budoucna: nový víceletý finanční rámec (VFR) pro konkurenceschopnou, udržitelnou a inkluzivní Evropu“1 vyzval k radikálnímu zjednodušení financování výzkumu a inovací z prostředků Unie a zároveň zdůraznil, že jakékoli navýšení financování by mělo být spojeno s radikálním zjednodušením postupů financování. Tato pravidla by měla navazovat na zjednodušující opatření již zavedená na základě rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES ze dne 18. prosince 2006 o sedmém rámcovém programu Evropského společenství pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace (2007 až 2013) a jít ještě dále, pokud jde o snížení administrativní zátěže pro účastníky a omezení složitosti finančních ustanovení za účelem snížení výskytu finančních chyb. Pravidla by měla rovněž náležitě zohledňovat obavy a doporučení výzkumné obce vyplývající z diskuze, kterou podnítilo sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů ze dne 29. dubna 2010 „Zjednodušení provádění rámcových programů pro výzkum“ a následná zelená kniha ze dne 9. února 2011 „Učiňme z problémů výhody: na cestě ke společnému strategickému rámci pro financování výzkumu a inovací v EU. Konkrétně by nová zjednodušená pravidla účasti a šíření měla vést ke snížení průměrné doby pro udělení grantu na 100 dní ve srovnání se situací v roce 2011, jak je uvedeno ve sdělení Komise ze dne 30. listopadu 2011 Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů s názvem „HORIZONT 2020 – rámcový program pro výzkum a inovace“.2

 

__________

 

1 Přijaté texty, P7_TA (2011)0266.

 

2 COM(2011)0808 v konečném znění.

Pozměňovací návrh    4

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 4 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(4a) Pravidla pro účast a šíření programu Horizont 2020 by měla být od počátku jasná a transparentní a zajistit v co největší míře účast MSP. Z důvodu právní jistoty a jasnosti by měla pravidla v zásadě zůstat platná po celou dobu trvání programu. Tam, kde je potřeba pravidla upravit, by to nemělo být na úkor účastníků, jejichž projekty byly schváleny v rámci původního souboru pravidel. Od počátku programu by měly být k dispozici veškeré příslušné pokyny a návody pro příjemce a auditory.

Pozměňovací návrh    5

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 6

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(6) Integrovaný přístup by měl být zajištěn spojením činností sedmého rámcového programu pro výzkum, rámcového programu pro konkurenceschopnost a inovace a Evropského inovačního a technologického institutu (dále jen „EIT“), aby se usnadnila účast, vytvořil soudržnější soubor nástrojů, zvýšil vědecký a hospodářský dopad a současně zamezilo duplicitám a roztříštěnosti. Aby byl zajištěn soudržný rámec, který by měl usnadnit účast v programech získávajících finanční příspěvek Unie z rozpočtu programu Horizont 2020, včetně účasti v programech řízených Evropským inovačním a technologickým institutem, společných podnicích či jakýchkoli jiných strukturách podle článku 187 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo účasti v programech prováděných členskými státy podle článku 185 Smlouvy o fungování Evropské unie, měla by se uplatňovat společná pravidla. Měla by však být zajištěna flexibilita umožňující přijmout zvláštní pravidla v případech, kdy je to opodstatněno zvláštními potřebami příslušných akcí a Komise udělí svůj souhlas.

(6) Integrovaný přístup by měl být zajištěn spojením činností sedmého rámcového programu pro výzkum, rámcového programu pro konkurenceschopnost a inovace a Evropského inovačního a technologického institutu (dále jen „EIT“), aby se usnadnila účast, vytvořil soudržnější soubor nástrojů, zvýšil vědecký a hospodářský dopad a současně zamezilo duplicitám a roztříštěnosti. Aby byl zajištěn soudržný rámec, který by měl usnadnit účast v programech získávajících finanční příspěvek Unie z rozpočtu programu Horizont 2020, včetně účasti v programech řízených Evropským inovačním a technologickým institutem, společných podnicích či jakýchkoli jiných strukturách podle článku 187 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo účasti v programech prováděných členskými státy podle článku 185 Smlouvy o fungování Evropské unie, měla by se uplatňovat společná pravidla. Měla by však být zajištěna flexibilita umožňující přijmout zvláštní pravidla v případech, kdy je to opodstatněno zvláštním charakterem příslušných akcí a jejich úzkým spojením s trhem a Komise udělí svůj souhlas.

Pozměňovací návrh    6

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(9) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla vytvořit soudržný, komplexní a transparentní rámec, a zajistit tak co nejúčinnější provádění při zohlednění potřeby snadného přístupu pro všechny účastníky, zejména malé a střední podniky, prostřednictvím zjednodušených postupů. Finanční pomoc Unie by mohla být poskytována různými formami.

(9) Tato pravidla pro účast a šíření výsledků by měla vytvořit soudržný, komplexní a transparentní rámec, a zajistit tak co nejúčinnější provádění při zohlednění potřeby snadného přístupu pro všechny účastníky, zejména malé a střední podniky, prostřednictvím zjednodušených postupů. Horizont 2020 by měl zajistit významné snížení administrativní zátěže pro příjemce. Proto by v souladu s finančním nařízením, mezinárodními účetními standardy a kritérii výběru měly být v co nejširší míře akceptovány obvyklé postupy příjemců v oblasti účtování, aby se tak snížila administrativní zátěž. Finanční pomoc Unie by mohla být poskytována různými formami.

Pozměňovací návrh    7

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9a) MSP představují významný zdroj inovací a růstu v Evropě, a proto by měla být aktivně podporována a usnadňována významná účast těchto subjektů na programu Horizont 2020. Je tedy nesmírně důležité používat jednotnou definici MSP v souladu s doporučením Komise 2003/361/ES o definici mikropodniků a malých a středních podniků1.

 

__________

 

1 Úř. věst. L 124, 30.5.2003, s. 36.

Pozměňovací návrh    8

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 12

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(12) Je vhodné stanovit podmínky pro poskytování finančních prostředků Unie účastníkům akcí programu Horizont 2020. V zájmu snížení složitosti stávajících pravidel financování a vyšší pružnosti při provádění projektu by měl být zaveden zjednodušený model náhrady nákladů s větším využitím paušálních částek, paušálních sazeb a sazeb jednotkových nákladů. Pro účely zjednodušení by se měla u každého typu akce používat jednotná sazba náhrady bez rozlišování podle typu účastníka.

(12) Je vhodné stanovit podmínky pro poskytování finančních prostředků Unie účastníkům akcí programu Horizont 2020. V zájmu snížení složitosti stávajících pravidel financování a vyšší pružnosti při provádění projektu by měl být zaveden zjednodušený model náhrady nákladů s větším využitím paušálních částek, paušálních sazeb a sazeb jednotkových nákladů, včetně jednotné sazby náhrady pro všechny činnosti, zároveň však umožňující diferenciaci podle druhu příjemce.

Pozměňovací návrh    9

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 13

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(13) Konkrétní problematiky v oblasti výzkumu a inovací by měly být řešeny prostřednictvím nových forem financování, jako jsou například ceny, zadávání zakázek v předobchodní fázi či zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení, které vyžadují zvláštní pravidla.

(13) Konkrétní problematiky v oblasti výzkumu a inovací by mohly být řešeny prostřednictvím nových a potencionálně účinnějších forem financování, jako jsou například ceny, zadávání zakázek v předobchodní fázi či zadávání veřejných zakázek na inovativní řešení, které vyžadují zvláštní pravidla i posílené a cílenější využívání inovačních finančních nástrojů. Členské státy a Komise by měly usilovat o své zviditelnění a větší dostupnost pro příslušné zúčastněné strany.

Pozměňovací návrh    10

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 14 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(14a) Tato pravidla by měla zajistit co největší transparentnost, odpovědnost a demokratickou kontrolu inovačních finančních nástrojů, které jsou spolufinancovány z rozpočtu Unie, zejména co se týče jejich přispění, ať už očekávaného či skutečného, k dosažení cílů Unie.

Pozměňovací návrh    11

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 15

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(15) Finanční zájmy Unie by měly být během celého výdajového cyklu chráněny prostřednictvím přiměřených opatření.

(15) Finanční zájmy Unie by měly být během celého výdajového cyklu chráněny prostřednictvím nezbytných, přiměřených a účinných opatření.

Pozměňovací návrh    12

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 17

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(17) V zájmu posílení transparentnosti by měla být zveřejněna jména odborníků, kteří byli nápomocni Komisi nebo příslušným financujícím subjektům při uplatňování tohoto nařízení. Pokud by zveřejnění jmen ohrožovalo bezpečnost či integritu odborníka nebo by nepřiměřeně poškozovalo jeho soukromí, měly by mít Komise nebo financující subjekty možnost od zveřejnění těchto jmen upustit.

(17) V zájmu posílení transparentnosti by měla být zveřejněna jména právních subjektů, jimž byly přiděleny finanční prostředky, a jména odborníků, kteří byli nápomocni Komisi nebo příslušným financujícím subjektům při uplatňování tohoto nařízení. Pokud by zveřejnění jmen evidentně poškozovalo obchodní zájmy účastníka či ohrožovalo bezpečnost či integritu odborníka nebo by nepřiměřeně poškozovalo jeho soukromí, měly by mít Komise nebo financující subjekty možnost od zveřejnění těchto jmen upustit.

Pozměňovací návrh    13

Návrh nařízení

Čl. 1 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Financující subjekt může stanovit pravidla, která se odchylují od ustanovení tohoto nařízení nebo nařízení (EU) č. XX/2012 [finančního nařízení], jestliže je to stanoveno v základním aktu nebo, s výhradou souhlasu Komise, pokud je to nutné kvůli jeho zvláštním provozním potřebám.

3. Financující subjekt může stanovit pravidla, která se odchylují od ustanovení tohoto nařízení nebo nařízení (EU) č. XX/2012 [finančního nařízení], jestliže je to stanoveno v základním aktu nebo, s výhradou souhlasu Komise, pokud je to nutné kvůli jeho zvláštním provozním potřebám, přičemž Komise řádně informuje obě složky rozpočtového orgánu.

Pozměňovací návrh    14

Návrh nařízení

Čl. 4 – odst. 1 – pododstavec 1 - návětí

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Aniž je dotčen článek 3, zpřístupní Komise na vyžádání orgánům a institucím Unie, kterémukoli členskému státu nebo přidružené zemi, jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie, pokud jsou splněny obě tyto podmínky:

1. Aniž je dotčen článek 3, zveřejní Komise jména příjemců finanční pomoci EU a zpřístupní na vyžádání orgánům a institucím Unie, kterémukoli členskému státu nebo přidružené zemi, jakékoli užitečné informace, které má k dispozici, o výsledcích účastníka, jenž obdržel finanční prostředky Unie, pokud jsou splněny obě tyto podmínky:

Pozměňovací návrh    15

Návrh nařízení

Článek 5

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Financování může mít v souladu s článkem 10 nařízení (EU) č. XX/2012 [program Horizont 2020] jednu nebo více forem stanovených nařízením (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení], zejména grantů, cen, zadávání zakázek a finančních nástrojů.

Financování může mít v souladu s článkem 10 nařízení (EU) č. XX/2012 [program Horizont 2020] jednu nebo více forem stanovených nařízením (EU) č. XX/2012 [finanční nařízení], včetně grantů, cen, zadávání zakázek a finančních nástrojů.

Pozměňovací návrh    16

Návrh nařízení

Čl. 12 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Z postupu hodnocení, výběru a udělování lze kdykoli vyloučit návrh, který je v rozporu s etickými zásadami nebo s použitelnými právními předpisy nebo který nevyhovuje podmínkám stanoveným v rozhodnutí č. XX/XX/EU [zvláštní program], v pracovním programu či pracovním plánu nebo ve výzvě k předkládání návrhů.

3. Z postupu hodnocení, výběru a udělování se vyloučí návrh, který je v rozporu s etickými zásadami nebo s použitelnými právními předpisy nebo který nevyhovuje podmínkám stanoveným v rozhodnutí č. XX/XX/EU [zvláštní program], v pracovním programu či pracovním plánu nebo ve výzvě k předkládání návrhů.

Pozměňovací návrh    17

Návrh nařízení

Čl. 22 – odst. 3

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Všechny činnosti financované v rámci jedné akce podléhají jednotné sazbě náhrad způsobilých nákladů. Maximální sazbu stanoví pracovní program nebo pracovní plán.

3. I když zároveň umožňují diferenciaci podle druhu příjemce, všechny činnosti financované v rámci jedné akce podléhají jednotné sazbě náhrad způsobilých nákladů. Maximální sazbu stanoví pracovní program nebo pracovní plán.

Pozměňovací návrh    18

Návrh nařízení

Čl. 23 – odst. 1 a (nový)

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. V souladu s nařízením (EU) č. XX/2012 [finančním nařízením], mezinárodními účetními standardy a kritérii výběru se v co nejširší míře akceptují obvyklé postupy příjemců v oblasti účtování.

Pozměňovací návrh    19

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 2 – návětí

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Přímé způsobilé osobní náklady mohou být financovány na základě sazeb jednotkových nákladů určených podle obvyklých postupů účastníka v oblasti účtování o nákladech, pokud splňují všechna tato kritéria:

2. Přímé způsobilé osobní náklady mohou být financovány na základě sazeb jednotkových nákladů určených jako referenční sazby pro různé kategorie výzkumných pracovníků a aktualizovaných každoročně Komisí. Pro jednotlivé země platí různé sazby, které se vypočítají pomocí korekčního koeficientu životních nákladů v dané zemi. Sazby jednotkových nákladů musí splňovat všechna tato kritéria:

Pozměňovací návrh    20

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 2 – písm. a

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

a) jsou vypočítány na základě celkových skutečných osobních nákladů zaznamenaných v obecných účtech účastníka, přičemž tyto náklady mohou být za podmínek stanovených Komisí upraveny podle rozpočtových nebo odhadovaných složek;

vypouští se

Pozměňovací návrh    21

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 2 – písm. b

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

b) splňují ustanovení článku 23;

b) ustanovení článku 23;

Pozměňovací návrh    22

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 2 – písm. c

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

c) je u nich zajištěna shoda s požadavkem neziskovosti a je vyloučeno dvojí financování nákladů;

c) požadavek neziskovosti a vyloučení dvojího financování nákladů;

Pozměňovací návrh    23

Návrh nařízení

Čl. 27 – odst. 2 – písm. d

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

d) jsou vypočítány s náležitým ohledem na ustanovení o produktivních hodinách v článku 25.

d) ustanovení o produktivních hodinách v článku 25.

POSTUP

Název

Pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)

Referenční údaje

COM(2011)0810 – C7-0465/2011 – 2011/0399(COD)

Příslušný výbor

       Datum oznámení na zasedání

ITRE

13.12.2011

 

 

 

Výbor, který vypracoval stanovisko

       Datum oznámení na zasedání

BUDG

13.12.2011

Navrhovatel(ka)

       Datum jmenování

Nils Torvalds

2.7.2012

Datum přijetí

6.9.2012

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

31

2

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Marta Andreasen, Richard Ashworth, Reimer Böge, Zuzana Brzobohatá, Jean Louis Cottigny, Jean-Luc Dehaene, James Elles, Göran Färm, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazábal Rubial, Salvador Garriga Polledo, Jens Geier, Ingeborg Gräßle, Lucas Hartong, Jutta Haug, Monika Hohlmeier, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Anne E. Jensen, Jan Kozłowski, Alain Lamassoure, Giovanni La Via, George Lyon, Claudio Morganti, Jan Mulder, Juan Andrés Naranjo Escobar, Dominique Riquet, Derek Vaughan, Angelika Werthmann

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Maria Da Graça Carvalho, Edit Herczog, Jürgen Klute, Nils Torvalds

Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování

Luigi Berlinguer

POSTUP

Název

Pravidla pro účast a šíření výsledků Horizontu 2020 – rámcového programu pro výzkum a inovace (2014–2020)’

Referenční údaje

COM(2011)0810 – C7-0465/2011 – 2011/0399(COD)

Datum předložení EP

30.11.2011

 

 

 

Příslušný výbor

Datum oznámení na zasedání

ITRE

13.12.2011

 

 

 

Výbor(y) požádaný(é) o stanovisko

Datum oznámení na zasedání

AFET

15.3.2012

DEVE

10.5.2012

BUDG

13.12.2011

 

Zpravodaj(ové)

Datum jmenování

Christian Ehler

20.1.2012

 

 

 

Projednání ve výboru

23.1.2012

19.6.2012

17.9.2012

8.10.2012

Datum přijetí

28.11.2012

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

52

0

1

Členové přítomní při konečném hlasování

Amelia Andersdotter, Josefa Andrés Barea, Jean-Pierre Audy, Zigmantas Balčytis, Ivo Belet, Jan Březina, Maria Da Graça Carvalho, Giles Chichester, Pilar del Castillo Vera, Dimitrios Droutsas, Christian Ehler, Vicky Ford, Gaston Franco, Adam Gierek, András Gyürk, Fiona Hall, Edit Herczog, Kent Johansson, Romana Jordan, Krišjānis Kariņš, Lena Kolarska-Bobińska, Philippe Lamberts, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Marisa Matias, Judith A. Merkies, Angelika Niebler, Jaroslav Paška, Aldo Patriciello, Herbert Reul, Teresa Riera Madurell, Jens Rohde, Paul Rübig, Salvador Sedó i Alabart, Konrad Szymański, Britta Thomsen, Patrizia Toia, Evžen Tošenovský, Catherine Trautmann, Ioannis A. Tsoukalas, Claude Turmes, Marita Ulvskog, Vladimir Urutchev, Kathleen Van Brempt, Alejo Vidal-Quadras

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Yves Cochet, Satu Hassi, Jolanta Emilia Hibner, Seán Kelly, Werner Langen, Vladimír Remek, Peter Skinner, Silvia-Adriana Ţicău

Náhradník(ci) (čl. 187 odst. 2) přítomný(í) při konečném hlasování

Alexandra Thein