Pranešimas - A7-0152/2013Pranešimas
A7-0152/2013

REKOMENDACIJA dėl Tarybos sprendimo dėl Europos Sąjungos ir Kanados susitarimo dėl muitinių bendradarbiavimo tiekimo grandinės saugumo srityje sudarymo projekto

30.4.2013 - (11362/2012 – C7‑0078/2013 – 2012/0073(NLE)) - ***

Tarptautinės prekybos komitetas
Pranešėjas: Peter Šťastný

Procedūra : 2012/0073(NLE)
Procedūros eiga plenarinėje sesijoje
Dokumento priėmimo eiga :  
A7-0152/2013
Pateikti tekstai :
A7-0152/2013
Debatai :
Priimti tekstai :

EUROPOS PARLAMENTO TEISĖKŪROS REZOLIUCIJOS PROJEKTAS

dėl Tarybos sprendimo dėl Europos Sąjungos ir Kanados susitarimo dėl muitinių bendradarbiavimo tiekimo grandinės saugumo srityje sudarymo projekto

(11362/2012 – C7‑0078/2013 – 2012/0073(NLE))

(Pritarimo procedūra)

Europos Parlamentas,

–   atsižvelgdamas į Tarybos sprendimo projektą (11362/2012),

–   atsižvelgdamas į Europos Sąjungos ir Kanados susitarimo projektą dėl muitinių bendradarbiavimo tiekimo grandinės saugumo srityje sudarymo (11587/2012),

–   atsižvelgdamas į Tarybos prašymą dėl pritarimo, pateiktą pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 207 straipsnio 4 dalies pirmą pastraipą ir 218 straipsnio 6 dalies antros pastraipos a punktą (C7‑0078/2013),

–   atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 81 straipsnį ir 90 straipsnio 7 dalį,

–   atsižvelgdamas į Tarptautinės prekybos komiteto rekomendaciją (A7–0152/2013),

1.  pritaria susitarimo sudarymui;

2.  paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai, Komisijai ir valstybių narių bei Kanados parlamentams ir vyriausybėms.

AIŠKINAMOJI DALIS

Europos Sąjungos ir Kanados muitinių santykiai grindžiami 1998 m. Susitarimu dėl muitinių bendradarbiavimo ir savitarpio pagalbos muitinių veiklos srityje. 2005 m. Kanada pareiškė pageidavimą toliau plėtoti glaudesnį ES ir Kanados bendradarbiavimą tiekimo grandinės saugumo ir rizikos valdymo srityje.

Susitarimo dėl muitinių bendradarbiavimo tiekimo grandinės saugumo srityje projektas, dėl kurio nuo 2011 m. gegužės mėn. vyko Komisijos derybos, grindžiamas 1998 m. Susitarimu dėl muitinių bendradarbiavimo ir savitarpio pagalbos muitinių veiklos srityje ir kuriuo išplečiama pastarojo susitarimo taikymo sritis, dėl jame numatytos tokios galimybės.

Naujo susitarimo tikslas – sustiprinti su muitine susijusių tarptautinės prekybos logistikos grandinės apsaugos aspektų tobulinimą (įskaitant konteinerių apsaugą), kartu siekiant palengvinti teisėtą prekybą.

Susitarime nustatytas teisinis pagrindas sustiprintam ES ir Kanados muitinių bendradarbiavimui tokiose srityse kaip rizikos standartai, saugumo patikros, rizikos valdymo metodų būtiniausi standartai, keitimasis informacija ir duomenimis, strateginė partnerystė krovinių tikrinimo srityje, taip pat dalyvavimui daugiašaliuose forumuose, pvz., Pasaulio muitinių organizacijoje.

Be to, jis atveria duris susitarimų dėl muitinės saugumo priemonių tarpusavio pripažinimui; įskaitant atitinkamų prekybos partnerystės programų su lygiavertėmis prekybos palengvinimo priemonėmis tarpusavio pripažinimą, t. y., Europos Sąjungos įgaliotųjų ekonominių operacijų vykdytojų ir Kanados „Partners in Protection“ programas. Europos Sąjungos įgaliotųjų ekonominių operacijų vykdytojų programa nuo 2008 m. yra ES tiekimo grandinės saugumo politikos kertinis akmuo, leidžiantis muitinėms sutelkti ribotus išteklius į didelės rizikos krovinius. Daugiau kaip 10 000 Europos bendrovių jau buvo sertifikuotos kaip saugūs prekybininkai.

ES jau susiderėjo ir susitarė dėl įgaliotųjų ekonominių operacijų vykdytojų tarpusavio pripažinimo su Japonija ir JAV. ES ir Kandos tiekimo grandinės saugumo susitarimas sudarys sąlygas vesti derybas dėl tokio pat susitarimo ir su Kanada.

Susitarimą administruos ES ir Kanados jungtinis muitinių bendradarbiavimo komitetas, jis galės priimti įgyvendinimo sprendimus, įskaitant sprendimus dėl tarpusavio pripažinimo. 1998 m. Susitarimas dėl muitinių bendradarbiavimo ir savitarpio pagalbos muitinių veiklos išliks bendru ES ir Kanados muitinių bendradarbiavimo pagrindu. Naujas susitarimas taip pat remsis svarbiausiomis Pasaulio muitinių organizacijos pasaulinės prekybos saugumo ir supaprastinimo standartų sistemos (angl. SAFE) nuostatomis.

Susitarimas neturi poveikio Sąjungos biudžetui.

Šio Susitarimo sudarymui būtinas Europos Parlamento pritarimas.

Pranešėjo pastabos

ES ir Kanados susitarimas yra platesnio proceso ir per pastarąjį dešimtmetį padidėjusios veiklos tiekimo grandinės saugumo ir rizikos valdymo srityje dalis. Rugsėjo 11-osios įvykiai paskatino daug iniciatyvų ir politikos pokyčių šioje srityje.

Nors ES pripažįsta pasaulinius saugumo iššūkius ir poreikį užtikrinti tiekimo grandinių saugumą pasitelkiant veiksmingas priemones, ji savo tarptautinį bendradarbiavimą šioje srityje grindžia saugumo standartų visame pasaulyje skatinimu (visų pirma Pasaulio muitinių organizacijos pasaulinės prekybos saugumo ir supaprastinimo standartų sistemos (angl. SAFE)), keitimusi informacija ir duomenimis, taip pat patikimų prekybininkų tarpusavio pripažinimu. Globalizuotame pasaulyje nė viena šalis negali užtikrinti tiekimo grandinės saugumo veikdama atskirai – tarptautinis bendradarbiavimas ir standartai yra gyvybiškai svarbūs.

ES vizija ir politika siekiant padidinti bendrą tiekimo grandinės saugumą rėmėsi sustiprinta ir daugiasluoksne rizikos analize ir rizikos valdymu, kad būtų taikomasi į potencialiai pavojingus krovinius ir jie būtų tikrinami. Pranešėjas palankiai vertina šį rizikos vertinimu pagrįstą metodą, skirtą užtikrinti pasaulinės tiekimo grandinės saugumą, nes tai sudaro sąlygas sklandžiai vystyti tarptautinę prekybą, be nereikalingos ekonominės naštos institucijoms ir prekybininkams. Todėl jis ragina ES sudaryti atitinkamą tarpusavio pripažinimo susitarimą ir su Kanada.

Nauju muitinių bendradarbiavimo susitarimu su Kanada kuriamas ir plečiamas muitinių bendradarbiavimas tarp dviejų išsivysčiusių partnerių. Be to, jis papildys išsamų ekonomikos ir prekybos susitarimą, dėl kurio šiuo metu vyksta derybos.

Atsižvelgdamas į šias aplinkybes, pranešėjas mano, kad Europos Parlamentas turėtų pritarti šiam susitarimui.

GALUTINIO BALSAVIMO KOMITETE REZULTATAI

Priėmimo data

25.4.2013

 

 

 

Galutinio balsavimo rezultatai

+:

–:

0:

29

0

0

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavę nariai

William (The Earl of) Dartmouth, Laima Liucija Andrikienė, Nora Berra, Daniel Caspary, Andrea Cozzolino, George Sabin Cutaş, Metin Kazak, David Martin, Vital Moreira, Paul Murphy, Franck Proust, Helmut Scholz, Peter Šťastný, Robert Sturdy, Henri Weber, Iuliu Winkler, Paweł Zalewski

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai)

José Bové, Elisabeth Köstinger, Emma McClarkin, Tokia Saïfi, Marietje Schaake, Peter Skinner, Jarosław Leszek Wałęsa

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai) (187 straipsnio 2 dalis)

Frédéric Daerden, James Elles, Satu Hassi, Anthea McIntyre, Raimon Obiols