RAPORT Alexander Alvaro puutumatuse äravõtmise taotlus

3.6.2013 - (2013/2106(IMM))

Õiguskomisjon
Raportöör: Eva Lichtenberger

Menetlus : 2013/2106(IMM)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0188/2013
Esitatud tekstid :
A7-0188/2013
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

ETTEPANEK VÕTTA VASTU EUROOPA PARLAMENDI OTSUS

Alexander Alvaro puutumatuse äravõtmise taotluse kohta

(2013/2106(IMM))

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse Alexander Alvaro puutumatuse äravõtmise taotlust, mille Saksamaa justiitsministeerium esitas 8. mail 2013 seoses Kölni peaprokuröri (Saksamaa) algatatud kohtumenetlusega ja millest anti teada 23. mai 2013. aasta täiskogul,

–   võttes arvesse, et Alexander Alvarole anti võimalus anda selgitusi vastavalt kodukorra artikli 7 lõikele 3,

–   võttes arvesse Euroopa Liidu privileegide ja immuniteetide protokolli nr 7 artiklit 9 ning otsestel ja üldistel valimistel esindajate Euroopa Parlamenti valimist käsitleva 20. septembri 1976. aasta akti artikli 6 lõiget 2,

–   võttes arvesse Saksamaa põhiseaduse artiklit 46,

–   võttes arvesse kodukorra artikli 6 lõiget 2 ja artiklit 7,

–   võttes arvesse õiguskomisjoni raportit (A7‑0188/2013),

A. arvestades, et Kölni (Saksamaa) peaprokurör on taotlenud Euroopa Parlamendi liikme ja asepresidendi Alexander Alvaro parlamendiliikme puutumatuse äravõtmist seoses uurimismenetluse alustamisega väidetava õiguserikkumise suhtes;

B.  arvestades, et peaprokuröri taotlus on seotud tõsise liiklusõnnetusega, milles Alexander Alvaro oli osaline;

C. arvestades, et Euroopa Liidu privileegide ja immuniteetide protokolli artikli 9 kohaselt on Euroopa Parlamendi liikmetel oma riigi territooriumil samasugune immuniteet nagu selle riigi parlamendi liikmetel;

D. arvestades, et Saksa põhiseaduse artikli 46 lõike 2 kohaselt võib parlamendiliiget süüteo eest vastutusele võtta ainult parlamendi nõusolekul, välja arvatud juhul, kui ta tabatakse õiguserikkumiselt või päev pärast seda, kui ta kõnealuse teo toime pani;

E.  arvestades, et sellest järelduvalt peab Euroopa Parlament võtma Alexander Alvarolt ära parlamendiliikme puutumatuse, kui kohtumenetlust tema suhtes jätkatakse;

F.  arvestades, et Euroopa Liidu privileegide ja immuniteetide protokolli artikkel 9 ja Saksa põhiseaduse artikli 46 lõige 2 ei takista Alexander Alvarolt puutumatuse äravõtmist;

G. arvestades, et seetõttu on soovitatav kõnealuse juhtumi puhul parlamendiliikme puutumatus ära võtta;

1.  otsustab Alexander Alvaro puutumatuse ära võtta;

2.  teeb presidendile ülesandeks edastada käesolev otsus ja vastutava parlamendikomisjoni raport viivitamatult Saksamaa Liitvabariigi pädevatele ametiasutustele ja Alexander Alvarole.

SELETUSKIRI

1. Sissejuhatus

Parlamendi president teatas 23. mai 2013. aasta istungil kodukorra artikli 6 lõike 2 kohaselt, et Saksamaa pädevad ametiasutused on esitanud talle Alexander Alvarolt parlamendiliikme puutumatuse äravõtmise taotluse seoses Kölni prokuratuuris algatatud menetlusega.

President edastas taotluse kodukorra artikli 6 lõike 2 kohaselt õiguskomisjonile. Alexander Alvarole anti kodukorra artikli 7 lõike 3 kohaselt võimalus anda komisjonis selgitusi. President juhtis komisjoni tähelepanu Alexander Alvaro advokaadi avaldusele, milles Alexander Alvaro muu hulgas teatas, et loobub tervislikust seisundist tulenevalt isiklikult komisjoni kuulamisele tulemast.

2. Taustteave

Riigiprokuratuur kavatseb algatada Alexander Alvaro suhtes uurimismenetluse, kuna on seisukohal, et on piisavalt faktilisi tõendeid, et võtta hr Alvaro vastutusele seoses tahtmatu tapmisega Saksa karistusseadustiku § 222 alusel ja hooletuse tõttu kehavigastuse tekitamisega Saksa karistusseadustiku § 229 alusel.

Kölni peaprokurör märkis oma 15. aprilli 2013. aasta kirjas, et hr Alvaro osales sõidukijuhina A 1 kiirteel toimunud tõsises liiklusõnnetuses, milles sai surma üks inimene ja tõsiseid kehavigastusi said veel kolm inimest, kaasa arvatud hr Alvaro ise. Hr Alvaro põrkas kiirteel sõites vasakpoolses sõidureas vastu juhitavuse kaotanud ja katusele keeranud sõiduki juhipoolset ust.

Kölni peaprokurör taotles hr Alvarolt puutumatuse võtmist, et teostada uurimine seoses konkreetselt hr Alvaro osalemisega õnnetuses, eelkõige seoses sellega, kas hr Alvaro oleks saanud seda vältida. Peaprokurör selgitas, et hr Alvaro puutumatust arvestades ei ole uurimist selles osas veel teostatud ning seda ei saa teostada seoses teiste õnnetuses osalenute suhtes toimuvate uurimistega.

Hr Alvaro advokaat teatas komisjonile kliendi nimel esitatud avalduses, et hr Alvaro ei oleks saanud õnnetust ära hoida ja sellest tulenevalt ei käitunud ta ka hooletult, kuna sattus kiirelt muutuvasse sündmusteahelasse ning nähtavus oli piiratud. Advokaat teatas ka hr Alvaro nimel, et hr Alvaro soovib võimalikult kiiret uurimist ja mõistab, et puutumatuse äravõtmise taotlus on esitatud, kuid samas soovib ta, et Euroopa Parlamendi õigused ja eesõigused oleksid kaitstud. Kirjas on tunda ka teatavat kriitikat selle suhtes, kuidas Saksa ametiasutused on seda juhtumit käsitlenud, eelkõige meediaga suhtlemisel, kusjuures on tunda, et hr Alvarot kui Euroopa Parlamendi liiget ja asepresidenti on koheldud erinevalt.

3. Euroopa Parlamendi liikmete puutumatusega seotud õigus ja menetlus

ELi toimimise lepingule lisatud Euroopa Liidu privileegide ja immuniteetide protokolli nr 7 artiklis 9 on sätestatud järgmine (allajoonimine on lisatud):

Artikkel 9

Euroopa Parlamendi istungjärkude ajal on Euroopa Parlamendi liikmetel:

a.  oma riigi territooriumil samasugune immuniteet nagu selle riigi parlamendi liikmetel;

b.  teise liikmesriigi territooriumil immuniteet tõkendite ja kohtumenetluse suhtes.

Euroopa Parlamendi liikmete immuniteet kehtib ka siis, kui nad sõidavad Euroopa Parlamendi istungipaika ja sealt tagasi.

Immuniteedile ei saa tugineda, kui parlamendiliige tabatakse õiguserikkumiselt, ning see ei takista Euroopa Parlamendil kasutamast õigust oma liikme immuniteet ära võtta.

Arvestades, et protokolli artikli 9 punktis a viidatakse immuniteeti käsitlevale liikmesriigi õigusele, tuleb viidata Saksa põhiseaduse artiklile 46, milles on sätestatud järgmine:

Artikkel 46 [Puutumatus]

(1) Saksamaa Liidupäeva liikme suhtes ei tohi kohaldada kohtu- ega distsiplinaarmenetlust ega teda muul viisil väljaspool Liidupäeva vastutusele võtta Liidupäevas või mõnes selle komisjonis antud hääle või avaldatud arvamuse tõttu. Seda sätet ei kohaldata laimava teotuse suhtes.

(2) Liidupäeva liiget võib karistatava süüteo eest vastutusele võtta või vahistada ainult Liidupäeva nõusolekul, välja arvatud juhul, kui ta tabatakse õiguserikkumiselt või päev pärast seda, kui ta kõnealuse teo toime pani.

(3) Liidupäeva nõusolek on vajalik ka kõikide muude piirangute puhul, mida parlamendiliikme isikliku vabaduse suhtes kohaldatakse, või parlamendiliikme suhtes artikli 18 alusel menetluse alustamiseks.

(4) Kõik parlamendiliikme suhtes algatatud kriminaalmenetlused ja kõik artikli 18 alusel algatatud menetlused, vahistamine ning muu isikliku vabaduse piiramine tuleb Liidupäeva nõudmisel lõpetada.

4. Esildatud otsuse põhjendus

Väidetav tegevus, mille alusel Kölni peaprokurör kavatseb Alexander Alvaro suhtes uurimise teostada, ei ole ilmselgelt seotud oma kohustuste täitmisel avaldatud arvamuste või antud häältega privileegide ja immuniteetide protokolli artikli 8 tähenduses. Seetõttu on protokolli artikkel 9 asjakohane säte, mille alusel hinnata hr Alvaro puutumatuse äravõtmise taotlust.

Võttes arvesse protokolli artiklit 9 ja Euroopa Parlamendi kodukorra ning Saksa põhiseaduse asjakohaseid sätteid, ei näe õiguskomisjon põhjust jätta Alexander Alvarolt puutumatus võtmata. Eelkõige ei leidnud komisjon praeguse juhtumi puhul mingeid tõendeid fumus persecutionise kohta, st piisavalt tõsiseid ja konkreetseid kahtlusi, et kohtumenetluse aluseks on kavatsus tekitada kõnealusele parlamendiliikmele poliitilist kahju. Menetlust ei ole selgelt algatatud ainsa eesmärgiga kahjustada parlamendiliikme mainet. Asjaolu, millises ulatuses võiks selle juhtumi üksikasjalik käsitlemine Saksa ametiasutuste poolt pälvida kriitikat, ei mõjuta millegagi seda, kas parlamendiliikmelt tuleks puutumatus ära võtta või mitte.

5. Kokkuvõte

Eeltoodud kaalutluste põhjal ja kodukorra artikli 7 lõike 2 alusel soovitab õiguskomisjon Euroopa Parlamendil Alexander Alvarolt puutumatuse ära võtta.

PARLAMENDIKOMISJONIS TOIMUNUD LÕPPHÄÄLETUSE TULEMUS

Vastuvõtmise kuupäev

29.5.2013

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

13

0

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Raffaele Baldassarre, Luigi Berlinguer, Sajjad Karim, Klaus-Heiner Lehne, Antonio Masip Hidalgo, Jiří Maštálka, Bernhard Rapkay, Dimitar Stoyanov, Cecilia Wikström, Tadeusz Zwiefka

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Sergio Gaetano Cofferati, Mary Honeyball, Eva Lichtenberger