POROČILO o zahtevi za odvzem imunitete Małgorzati Handzlik

4.6.2013 - (2012/2238(IMM))

Odbor za pravne zadeve
Poročevalec: Dimiter Stojanov (Dimitar Stoyanov)

Postopek : 2012/2238(IMM)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A7-0195/2013
Predložena besedila :
A7-0195/2013
Razprave :
Sprejeta besedila :

PREDLOG SKLEPA EVROPSKEGA PARLAMENTA

o zahtevi za odvzem imunitete Małgorzati Handzlik

(2012/2238(IMM))

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju zahteve za odvzem imunitete Małgorzati Handzlik, ki jo je 3. julija 2012 posredovalo državno tožilstvo Republike Poljske v povezavi s preiskavo urada varšavskega okrožnega tožilstva VI DS 312/10 in ki je bila razglašena na plenarnem zasedanju 10. septembra 2013,

–   po zaslišanju Małgorzate Handzlik v skladu s členom 7(3) Poslovnika,

–   po zaslišanju Giovannija Kesslerja, generalnega direktorja Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF), in Rogerja Vanhaerena, generalnega direktorja za finance Evropskega parlamenta,

–   ob upoštevanju člena 9 Protokola št. 7 o privilegijih in imunitetah Evropske unije ter člena 6(2) Akta o volitvah poslancev Evropskega parlamenta s splošnimi neposrednimi volitvami z dne 20. septembra 1976,

–   ob upoštevanju sodb Sodišča Evropske unije z dne 12. maja 1964, 10. julija 1986, 15. in 21. oktobra 2008, 19. marca 2010 in 6. septembra 2011[1],

–   ob upoštevanju 105. člena ustave Republike Poljske,

–   ob upoštevanju člena 6(2) in člena 7 Poslovnika,

–   ob upoštevanju poročila Odbora za pravne zadeve (A7‑0195/2013),

A. ker je državno tožilstvo Republike Poljske zahtevalo odvzem poslanske imunitete poslanki Evropskega parlamenta Małgorzati Handzlik v povezavi s preiskavo in morebitnim sodnim postopkom glede domnevnega kaznivega dejanja;

B.  ker v skladu s členom 9 Protokola št. 7 o privilegijih in imunitetah Evropske unije poslanci Evropskega parlamenta uživajo na ozemlju svoje države imunitete, priznane članom parlamenta te države;

C. ker člen 105(2) ustave Republike Poljske določa, da se lahko poslanci parlamenta sodno preganjajo le ob pristanku parlamenta;

D. ker se zahteva državnega tožilca nanaša na postopek glede domnevnega kaznivega dejanja v skladu s poljskim kazenskim zakonikom z dne 6. junija 1997;

E.  ker se materialne obtožbe nanašajo na poskus kršitve členov 270(1) in 286(1) tega zakonika, ki zadevata goljufijo oziroma uporabo ponarejenih dokumentov;

F.  ker je Małgorzata Handzlik dejansko obtožena poskusa goljufije zoper finančne interese Unije, s tem ko je predložila ponarejene dokumente, da bi pridobila povrnitev stroškov za udeležbo na jezikovnem tečaju, ki se ga ni udeležila;

G. ker domnevna dejanja ne predstavljajo mnenja ali glasu, ki bi bilo izrečeno pri opravljanju dolžnosti poslanke Evropskega parlamenta, v smislu člena 8 Protokola št. 7 o privilegijih in imunitetah Evropske unije;

H. ker je mogoče o postopku izraziti resne pomisleke, glede na okoliščine, v katerih so različni vpleteni organi obravnavala zadevo Małgorzate Handzlik, in ob upoštevanju, da gre za majhen znesek, status in izvor dokazov pa sta negotova;

I.   ker se zato zdi, da bi bilo v tej zadevi mogoče sklepati o obstoju fumus persecutionis;

J.   ker Małgorzati Handzlik zato ne bi smeli odvzeti parlamentarne imunitete;

1.  se odloči ne odvzeti imunitete Małgorzati Handzlik;

2.  naroči svojemu predsedniku, naj ta sklep in poročilo pristojnega odbora nemudoma posreduje državnemu tožilstvu Republike Poljske in Małgorzati Handzlik.

  • [1]  Zadeva 101/63 Wagner proti Fohrmann in Krier [1964] ZOdl. 195, zadeva 149/85 Wybot proti Faure in drugi [1986] ZOdl. 2391, zadeva T-345/05 Mote proti Parlamentu [2008] ZOdl. II-2849, združeni zadevi C-200/07 in C-201/07 Marra proti De Gregorio in Clemente [2008] ZOdl. I-7929, zadeva T-42/06 Gollnisch proti Parlamentu (še ni objavljeno v Zodl.) in zadeva C-163/10 Patriciello (še ni objavljeno v ZOdl).

OBRAZLOŽITVENA IZJAVA

1.  Ozadje

Predsednik je na zasedanju 10. septembra 2013 v skladu s členom 6(2) Poslovnika razglasil, da je prejel zahtevo urada vrhovnega državnega tožilca Republike Poljske za odvzem poslanske imunitete Małgorzati Handzlik. Predsednik je pismo v skladu s členom 6(2) Poslovnika posredoval Odboru za pravne zadeve.

Małgorzata Handzlik je obtožena, da je na podlagi ustreznih predpisov od Evropskega parlamenta zahtevala povrnitev stroškov za udeležbo na jezikovnem tečaju, čeprav se tega ni udeležila.

2.  Predpisi in postopki o imuniteti poslancev Evropskega parlamenta

Člen 8 in člen 9 Protokola št. 7 o privilegijih in imunitetah Evropske Unije določata naslednje:

„Člen 8

Zoper člana [poslanca] Evropskega parlamenta se ne sme začeti preiskava, ne sme biti priprt niti se zoper njega ne sme začeti sodni postopek zaradi mnenja ali glasu, ki ga je izrekel pri opravljanju svojih dolžnosti.

Člen 9

Med zasedanjem Evropskega parlamenta njegovi člani [poslanci] uživajo:

(a) na ozemlju svoje države imunitete, priznane članom parlamenta te države;

(b) na ozemlju vseh drugih držav članic imuniteto pred kakršnim koli priporom in sodnim postopkom.

Za člane velja imuniteta tudi medtem, ko potujejo do kraja zasedanja Evropskega parlamenta in nazaj.

Kadar je član zaloten pri storitvi kaznivega dejanja, sklicevanje na imuniteto ni mogoče in Evropskemu parlamentu ne preprečuje uresničevanja pravice do odvzema imunitete svojemu članu.“

Člen 105 ustave Republike poljske določa naslednje:

„Člen 105

1.  Poslanec ne odgovarja za dejavnosti, ki jih izvaja v okviru svojega mandata v obdobju trajanja mandata in po njegovem izteku. Glede teh dejavnosti lahko poslanec odgovarja le pred sejmom, v primeru pa, da je kršil pravice tretjih oseb, se lahko proti njemu uvede sodni postopek le s privolitvijo sejma.

2.  Od dneva razglasitve izida volitev do dneva izteka njegovega mandata poslanec ne more biti kazensko odgovoren brez privolitve sejma.

3.  Kazenski postopek, ki je bil začet proti osebi pred datumom njene izvolitve za poslanca, se na zahtevo sejma začasno prekine do izteka mandata. V tem primeru se zastaralni rok za kazenske postopke podaljša za ustrezen čas.

4.  Poslanec lahko da soglasje, da bo kazensko odgovarjal. V tem primeru se določbe iz odstavkov 2 in 3 ne uporabljajo.

5.  Poslancu se ne sme vzeti prostosti ali ga aretirati brez privolitve sejma, razen v primeru, ko je bil prijet med storitvijo kaznivega dejanja in ko je odvzem prostosti nujen za zagotovitev ustreznega poteka postopka. O vsakem takem odvzemu prostosti je treba takoj obvestiti predsednika sejma, ki lahko odredi takojšnjo izpustitev poslanca.

6.  Podrobna načela in postopki za uveljavljanje kazenske odgovornosti poslancev so opredeljeni v statutu.”

Člen 6 in člen 7 Poslovnika Evropskega parlamenta določata naslednje:

„Člen 6 – Odvzem imunitete

1.  Parlament si pri izvajanju svojih pooblastil v zvezi s privilegiji in imunitetami predvsem prizadeva ohranjati integriteto kot demokratična zakonodajna skupščina in zagotoviti neodvisnost poslancev pri opravljanju njihovih nalog.

2.  Vsaka zahteva za odvzem imunitete poslancu, ki jo na predsednika naslovi pristojni organ države članice, se razglasi v Parlamentu in posreduje pristojnemu odboru.

[...]

Člen 7 – Postopki v zvezi z imuniteto

1.  Pristojni odbor nemudoma in po vrstnem redu njihove vložitve preuči zahteve za odvzem ali zaščito imunitete in privilegijev.

2.  Odbor predlaga obrazložen sklep, ki priporoča sprejetje ali zavrnitev zahteve za odvzem imunitete ali zahteve za zaščito imunitete in privilegijev.

3.  Odbor lahko od zadevnega organa zahteva kakršno koli informacijo ali pojasnilo, ki se mu zdi potrebno za oblikovanje mnenja, ali je imuniteto treba odvzeti ali zaščititi. predloži lahko vse dokumente ali druge pisne dokaze, ki se mu zdijo pomembni. Zastopa ga lahko drug poslanec.

[...]

7.  Odbor lahko poda obrazloženo mnenje o pristojnosti organa in dopustnosti zahteve, vendar se v nobenem primeru ne izreče niti o krivdi ali nekrivdi poslanca niti o tem, ali mnenja oziroma dejanja, ki so mu pripisana, upravičujejo kazenski pregon, četudi se pri obravnavi zahteve podrobno seznani z dejstvi primera.

11. Odbor obravnava te zadeve in vse prejete dokumente strogo zaupno.

3.  Obrazložitev predlaganega sklepa

Državno tožilstvo Republike Poljske je zahtevalo odvzem poslanske imunitete poslanki Evropskega parlamenta Małgorzati Handzlik v povezavi z morebitnim sodnim postopkom glede domnevnega poskusa goljufije zoper finančne interese Unije, s tem ko je domnevno predložila ponarejene dokumente, da bi pridobila povrnitev stroškov za udeležbo na jezikovnem tečaju, ki se ga ni udeležila.

Ta dejanja bi bila v nasprotju s členoma 270(1) in 286(1) poljskega kazenskega zakonika z dne 6. junija 1997, ki zadevata goljufijo in uporabo ponarejenih dokumentov.

Za namene člena 8 Protokola št. 7 o privilegijih in imunitetah Evropske unije domnevna dejanja ne predstavljajo mnenja ali glasu, ki ga je izrekel pri opravljanju svojih dolžnosti kot poslanec Evropskega parlamenta.

V skladu s členom 9 Protokola št. 7 o privilegijih in imunitetah Evropske unije poslanci Evropskega parlamenta uživajo na ozemlju svoje države imunitete, priznane članom parlamenta te države. Člen 105(2) Ustave Republike Poljske določa, da se lahko poslanci parlamenta sodno preganjajo le ob pristanku parlamenta.

Małgorzata Handzlik je bila v tem postopku dvakrat zaslišana, ko je imela priložnost izraziti pomisleke glede postopka.

Odbor je zaslišal tudi Giovannija Kesslerja, generalnega direktorja Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF), in Rogerja Vanhaerena, generalnega direktorja za finance Evropskega parlamenta,

O postopku je mogoče izraziti resne pomisleke zaradi okoliščin, v katerih je bila obravnavana zadeva Małgorzate Handzlik, in ob upoštevanju, da gre za majhen znesek, ter da sta status in izvor dokazov negotova. Zato se zdi, da bi bilo v tej zadevi mogoče sklepati o obstoju fumus persecutionis.

Zato Małgorzati Handzlik ne bi smeli odvzeti parlamentarne imunitete.

4.  Sklepna ugotovitev

Na podlagi zgornjih preudarkov se po preučitvi razlogov za odvzem poslanske imunitete in proti temu priporoča, da Evropski parlament ne odvzame poslanske imunitete Małgorzati Handzlik.

IZID KONČNEGA GLASOVANJA V ODBORU

Datum sprejetja

29.5.2013

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

10

0

3

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Raffaele Baldassarre, Luigi Berlinguer, Sajjad Karim, Klaus-Heiner Lehne, Antonio Masip Hidalgo, Jiří Maštálka, Bernhard Rapkay, Evelyn Regner, Dimiter Stojanov (Dimitar Stoyanov), Cecilia Wikström, Tadeusz Zwiefka

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Mary Honeyball, Eva Lichtenberger