JELENTÉS a fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról

27.6.2013 - (COM(2012)0643 – C7‑0370/2012 – 2012/0305(COD)) - ***I

Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság
Előadó: Bas Eickhout


Eljárás : 2012/0305(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A7-0240/2013
Előterjesztett szövegek :
A7-0240/2013
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

a fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról

(COM(2012)0643 – C7‑0370/2012 – 2012/0305(COD))

(Rendes jogalkotási eljárás: első olvasat)

Az Európai Parlament,

–   tekintettel a Bizottság Európai Parlamenthez és Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2012)0643),

–   tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (2) bekezdésére és 192. cikkének (1) bekezdésére, amelyek alapján a Bizottság javaslatát benyújtotta a Parlamenthez (C7-0370/2012),

-   tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (3) bekezdésére,

–   tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2013. május 23-i véleményére[1],

–   a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően,

–   tekintettel eljárási szabályzata 55. cikkére,

–   tekintettel a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság jelentésére és a Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottság véleményére (A7-0240/2013),

1.  elfogadja első olvasatban az alábbi álláspontot;

2.  felkéri a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha javaslatát lényegesen módosítani kívánja, vagy helyébe másik szöveget kíván léptetni;

3.  utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a nemzeti parlamenteknek.

Módosítás    1

Rendeletre irányuló javaslat

2 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2b) A fluortartalmú üvegházhatású gázok alkalmazásának növelése az ózonréteget lebontó egyéb anyagok helyettesítését szolgálta. A fluortartalmú üvegházhatású gázok jelenleg az Unió teljes üvegházhatású gázkibocsátásának mindössze 2%-át teszik ki. A fluortartalmú üvegházhatású gázokat elsősorban a melegebb éghajlati viszonyokkal rendelkező uniós régiókban alkalmazzák. Amennyiben alkalmazásuk célját nem kiegyensúlyozott módon állapítják meg, egyes tagállamok vállalatai a más tagállamokéihoz képest nagyobb terhekkel kerülnek szembe.

Módosítás  2

Rendeletre irányuló javaslat

3 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az egyes fluortartalmú gázokról szóló 842/2006/EK rendelet alkalmazásáról, hatásairól és megfelelőségéről szóló bizottsági jelentés megállapította, hogy a jelenlegi tározási intézkedések – teljes körű alkalmazásuk esetén – csökkenthetik a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátását Ezeket az intézkedéseket ezért meg kell tartani, és a végrehajtásuk során gyűjtött tapasztalatok alapján pontosítani kell. Bizonyos intézkedések hatályát egyéb olyan készülékekre is ki kell terjeszteni, amelyek jelentős mennyiségű fluortartalmú üvegházhatású gázt használnak; ilyenek például a hűtőkamionok és -pótkocsik. Az ilyen gázokat tartalmazó berendezésekre vonatkozó nyilvántartás létrehozásának és vezetésének kötelezettségét az elektromos kapcsolóberendezésekre is ki kell terjeszteni.

(3) Az egyes fluortartalmú gázokról szóló 842/2006/EK rendelet alkalmazásáról, hatásairól és megfelelőségéről szóló bizottsági jelentés megállapította, hogy a jelenlegi tározási intézkedések – teljes körű alkalmazásuk esetén – csökkenthetik a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátását Ezeket az intézkedéseket ezért meg kell tartani, és a végrehajtásuk során gyűjtött tapasztalatok alapján pontosítani kell, továbbá a bevezetett tilalmak mellett a visszanyerési rendszerekkel összefüggő előírásokkal és a visszanyert és újrahasznosított fluortartalmú üvegházhatású gázok kiterjedt használatával kell kiegészíteni. Bizonyos intézkedések hatályát egyéb olyan készülékekre is ki kell terjeszteni, amelyek jelentős mennyiségű fluortartalmú üvegházhatású gázt használnak; ilyenek például a hűtőkamionok és -pótkocsik. Az ilyen gázokat tartalmazó berendezésekre vonatkozó nyilvántartás létrehozásának és vezetésének kötelezettségét az elektromos kapcsolóberendezésekre is ki kell terjeszteni.

Módosítás     3

Rendeletre irányuló javaslat

4 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) A Bizottság jelentése azt is megállapította, hogy még többet lehet tenni a fluortartalmú üvegházhatású gázok Unión belüli kibocsátásának csökkentése érdekében, ehhez pedig elsősorban kerülni kell e gázok használatát, amennyiben léteznek olyan biztonságos és energiahatékony alternatív technológiák, amelyek nem vagy kisebb mértékben befolyásolják az éghajlatot. A kibocsátás 2010 és 2030 között akár kétharmadával, költséghatékonyan csökkenthető, mivel sok ágazatban bizonyítottan jó, kipróbált alternatívák állnak rendelkezésre.

(4) A Bizottság jelentése azt is megállapította, hogy még többet lehet tenni a fluortartalmú üvegházhatású gázok Unión belüli kibocsátásának csökkentése érdekében, ehhez pedig elsősorban kerülni kell e gázok használatát, amennyiben léteznek olyan biztonságos és energiahatékony alternatív technológiák, amelyek nem vagy kisebb mértékben befolyásolják az éghajlatot. Mivel számos ágazatban rendelkezésre állnak biztonságos, műszakilag és gazdaságilag életképes alternatív anyagok, amelyeket a tagállamok eltérő éghajlati viszonyai közötti alkalmazásra fejlesztettek ki, a kibocsátás 2030-ig a 2010-es szinthez képest hatékony módon és ésszerű költségek mellett több mint a kétharmadával csökkenthető.

Módosítás  4

Rendeletre irányuló javaslat

4 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(4a) Az Európai Parlament szén-dioxid-mentes, éghajlatot befolyásoló emberi eredetű kibocsátásokkal kapcsolatos átfogó megközelítésről szóló állásfoglalása (B7–0474/2011) üdvözölte az Európai Unió elkötelezettségét arra vonatkozóan, hogy a Montreali Jegyzőkönyv értelmében támogatja a fluorozott szénhidrogének kibocsátásának csökkentésére tett lépéseket, ami jó példa az üvegházhatást okozó gázok csökkentésének nem piaci alapú megközelítésére. Az állásfoglalás egyúttal sürgette, hogy keressék annak módját, hogy a Montreali Jegyzőkönyvön keresztül elősegítsék a fluorozott szénhidrogének nemzetközi szintű azonnali visszaszorítását.

Módosítás  5

Rendeletre irányuló javaslat

5 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(5a) A fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó célkitűzések nyomon követése érdekében biztosítani kell az adatok teljes körű begyűjtését. Ennélfogva az ilyen gázokat tartalmazó berendezésekre vonatkozó nyilvántartás létrehozásának és vezetésének kötelezettségét az elektromos kapcsolóberendezésekre, valamint az e rendelet hatálya alá tartozó egyéb berendezésekre is ki kell terjeszteni.

Indokolás

Helyénvalóbb a nyilvántartások létrehozásának szükségességét külön preambulumbekezdésben kezelni.

Módosítás  6

Rendeletre irányuló javaslat

7 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7) Mivel rendelkezésre állnak megfelelő alternatívák, ezért a kén-hexafluorid magnézium-fröccsöntésben való használatára és a magnézium-fröccsöntési ötvözetek újrahasznosítására vonatkozó, jelenlegi tilalmat ki kell terjeszteni azokra a létesítményekre is, amelyek évente 850 kg-nál kevesebbet használnak fel ezekből az anyagokból. Hasonlóképpen, megfelelő átmeneti időszak mellett meg kell tiltani a rendkívül magas globális felmelegedési potenciállal rendelkező hűtőközegek használatát a legalább 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó hűtőberendezések szervizelésére vagy karbantartására.

(7) Mivel rendelkezésre állnak megfelelő alternatívák, ezért a kén-hexafluorid magnézium-fröccsöntésben való használatára és a magnézium-fröccsöntési ötvözetek újrahasznosítására vonatkozó, jelenlegi tilalmat ki kell terjeszteni azokra a létesítményekre is, amelyek évente 850 kg-nál kevesebbet használnak fel ezekből az anyagokból. Hasonlóképpen, megfelelő átmeneti időszak mellett meg kell tiltani a 2 500-at meghaladó globális felmelegedési potenciállal rendelkező hűtőközegek használatát a legalább 50 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó hűtőberendezések szervizelésére vagy karbantartására.

Módosítás  7

Rendeletre irányuló javaslat

8 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(8) További tilalmakat kell bevezetni a bizonyos fluortartalmú üvegházhatású gázokkal üzemelő, új hűtő-, légkondicionáló vagy tűzvédelmi berendezések forgalomba hozatalára, amennyiben rendelkezésre állnak ezen anyagok megfelelő alternatívái. A jövőbeli műszaki fejlesztésekre és a fluortartalmú üvegházhatású gázok költséghatékony alternatíváinak rendelkezésre állására figyelemmel a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy más termékeket és berendezéseket is e tilalmak alá vonjon, illetve hogy mentesítse alóluk – akár átmenetileg – termékek vagy berendezések azon egyes kategóriáit, amelyek esetében technikai vagy gazdasági okokból nem állnak rendelkezésre a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok, ideértve azokat az eseteket is, amikor az alternatív anyagok a piaci igényeket ki nem elégítő módon állnak rendelkezésre vagy ha az adott alternatíva az alkalmazandó biztonsági előírások miatt nem alkalmazható.

(8) További tilalmakat kell bevezetni a bizonyos fluortartalmú üvegházhatású gázokkal üzemelő habok, aeroszolok, oldószerek, új hűtő-, légkondicionáló vagy tűzvédelmi berendezések forgalomba hozatalára, amennyiben rendelkezésre állnak ezen anyagok megfelelő alternatívái. A jövőbeli műszaki fejlesztésekre és a fluortartalmú üvegházhatású gázok költséghatékony alternatíváinak rendelkezésre állására figyelemmel a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy más termékeket és berendezéseket is e tilalmak alá vonjon, illetve hogy mentesítse alóluk – akár átmenetileg – termékek vagy berendezések azon egyes kategóriáit, amelyek esetében technikai vagy gazdasági okokból nem állnak rendelkezésre a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok, ideértve azokat az eseteket is, amikor az alternatív anyagok a piaci igényeket ki nem elégítő módon állnak rendelkezésre vagy ha az adott alternatíva az alkalmazandó biztonsági előírások miatt nem alkalmazható.

Módosítás  8

Rendeletre irányuló javaslat

9 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(9) Ilyen tilalmakat csak akkor célszerű bevezetni, ha azok hatására mérséklődik a teljes üvegházhatású – különösen a fluortartalmú üvegházhatású gázok szivárgásából és a termékek vagy berendezések energiafelhasználásából származó szén-dioxid-kibocsátásból fakadó – gázkibocsátás. Ezért helyénvaló engedélyezni a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseket, ha azok teljes üvegházhatású gázkibocsátása alacsonyabb, mint a velük egyenértékű azon berendezések kibocsátása, amelyek nem tartalmaznak fluortartalmú üvegházhatású gázokat és legnagyobb megengedett energiafelhasználásuk tekintetében megfelelnek a (környezetbarát tervezésről szóló) 2009/125/EK irányelv keretében elfogadott vonatkozó végrehajtási intézkedéseknek.

(9) Ilyen tilalmakat csak akkor célszerű bevezetni, ha azok hatására mérséklődik a teljes üvegházhatású – különösen a fluortartalmú üvegházhatású gázok szivárgásából és a termékek vagy berendezések energiafelhasználásából és a gyártási folyamatból származó szén-dioxid-kibocsátásból fakadó – gázkibocsátás. Ezért helyénvaló engedélyezni a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseket, ha azok teljes üvegházhatású gázkibocsátása a teljes életciklus során, beleértve a nyersanyagként vagy melléktermékként jelentkező kibocsátásokat is, alacsonyabb, mint a velük egyenértékű azon berendezések kibocsátása, amelyek a környezetbarát tervezés elveivel összhangban nem tartalmaznak fluortartalmú üvegházhatású gázokat.

Módosítás  9

Rendeletre irányuló javaslat

11 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(11) A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának fokozatos visszaszorítása bizonyult a leghatékonyabb, költségtakarékos megoldásnak ezen anyagok kibocsátásának hosszú távú csökkentésére.

(11) Az ózonréteget lebontó anyagokról szóló, 2009. szeptember 16-i 1005/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet1 szerinti, az ózonréteget lebontó anyagokra vonatkozó szabályozási megközelítést kell alkalmazni a fluorozott szénhidrogének szabályozására is. A fluorozott szénhidrogéneken alapuló berendezések forgalomba hozatalának tilalma, a tározási intézkedések és a visszanyerési követelmények mellett a fluorozott szénhidrogének uniós forgalomba hozatalának fokozatos visszaszorítása bizonyult a leghatékonyabb, költségtakarékos megoldásnak ezen anyagok kibocsátásának hosszú távú csökkentésére. Ezt a megközelítést a fluorozott szénhidrogénekre alapozott berendezések forgalomba hozatalára vonatkozó további tilalmakkal, tározási intézkedésekkel és visszanyerési előírásokkal kell támogatni.

 

________________

 

1 HL L 286., 2009.10.31., 1. o.

Módosítás  10

Rendeletre irányuló javaslat

12 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(12) A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának fokozatos csökkentése érdekében a Bizottságnak forgalombahozatali kvótákat kell kiosztania az egyes gyártóknak és importőröknek, hogy azok ne lépjék túl a fluorozott szénhidrogének Unión belüli forgalomba hozatalára vonatkozó, teljes mennyiségi korlátot.

(12) A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának fokozatos csökkentése érdekében a Bizottságnak forgalombahozatali kvótákat kell kiosztania az egyes gyártóknak és importőröknek, hogy azok ne lépjék túl a fluorozott szénhidrogének Unión belüli forgalomba hozatalára vonatkozó, teljes mennyiségi korlátot. A kvóták felhasználására díjat kell kivetni, amelyet a Bizottság szed be, és amelyet a rendelet Unión belüli végrehajtása során felmerülő regionális különbségek kezelése céljából újra kell osztani.

Módosítás  11

Rendeletre irányuló javaslat

13 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(13) Az egyes vállalkozásoknak szánt kvóták kiosztásának a 2008 és 2011 közötti referencia-időszakban előállított vagy importált fluorozott szénhidrogének mennyiségén kell alapulnia. Azonban annak elkerülése érdekében, hogy a kis piaci szereplők ne jussanak kvótához, a teljes mennyiségi korlát öt százalékát olyan gyártók és importőrök számára kell fenntartani, amelyek legfeljebb 1 tonna fluortartalmú üvegházhatású gázt importáltak vagy állítottak elő a referencia-időszakban.

(13) Az egyes vállalkozásoknak szánt kvóták kiosztásának a 2009 és 2012 közötti referencia-időszakban előállított vagy importált fluorozott szénhidrogének mennyiségén kell alapulnia. Azonban annak elkerülése érdekében, hogy a kis piaci szereplők ne jussanak kvótához, a teljes mennyiségi korlát öt százalékát olyan gyártók és importőrök számára kell fenntartani, amelyek legfeljebb 1 tonna fluortartalmú üvegházhatású gázt importáltak vagy állítottak elő a referencia-időszakban.

Módosítás  12

Rendeletre irányuló javaslat

14 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(14a) Egyes fluortartalmú üvegházhatású gázok előállítási folyamata más fluortartalmú üvegházhatású gázok melléktermékként történő, jelentős mértékű kibocsátásával járhat. Az ilyen melléktermék-kibocsátásokat a fluortartalmú üvegházhatást okozó gázok forgalomba hozatalának feltételeként ki kell küszöbölni az éghajlatra a teljes életciklus alatt gyakorolt hatásuk kezelésének biztosítása érdekében.

Módosítás  13

Rendeletre irányuló javaslat

18 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(18) A Bizottságnak folyamatosan nyomon kell követnie, milyen hatásokkal jár a fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának korlátozása, ideértve a csökkentés azon készülékek ellátására gyakorolt hatását, amelyek esetében a fluorozott szénhidrogének használata az alternatív technológiákhoz képest alacsonyabb kibocsátással járna az életciklus során. A nyomon követéssel az egészségügyi vagy biztonsági veszélyforrások korai észlelését is biztosítani kell a gyógyszerek elérhetőségére gyakorolt negatív hatások miatt. Átfogó felülvizsgálatot kell végezni 2030 előtt, még időben ahhoz, hogy e rendelet rendelkezéseit a végrehajtásuk és az új fejlemények fényében módosítani lehessen, és szükség esetén további csökkentési intézkedéseket lehessen elfogadni.

(18) A Bizottságnak folyamatosan nyomon kell követnie, milyen hatásokkal jár a fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának korlátozása, ideértve a csökkentés azon készülékek ellátására gyakorolt hatását, amelyek esetében a fluorozott szénhidrogének használata az alternatív technológiákhoz képest alacsonyabb kibocsátással járna az életciklus során. A nyomon követéssel az egészségügyi vagy biztonsági veszélyforrások korai észlelését is biztosítani kell a gyógyszerek elérhetőségére gyakorolt negatív hatások miatt. A végrehajtás első öt éve alapján átfogó felülvizsgálatot kell végezni, még időben ahhoz, hogy e rendelet rendelkezéseit a végrehajtásuk és az új fejlemények fényében módosítani lehessen, és szükség esetén további csökkentési intézkedéseket lehessen elfogadni. E vizsgálatot ötévente újra el kell végezni. Ez a rendelet nem alkalmazandó a kulcsfontosságú gyógyászati alkalmazásokra, amennyiben nem létezik megfelelő alternatíva, vagy ha az ilyen alternatívák műszaki, gazdasági vagy biztonsági okokból nem használhatók.

Indokolás

A rendelet optimális végrehajtásának és a megfelelő kiigazításoknak a biztosítása érdekében ötéves rendszerességgel mindenre kiterjedő vizsgálatot kellene végezni.

Amennyiben nem állnak rendelkezésre megfelelő alternatívák, a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó gyógyászati alkalmazások kritikus felhasználását az alapvető egészség biztonságos és hatékony biztosítása érdekében fenn kell tartani.

Módosítás                14

Rendeletre irányuló javaslat

20 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(20) A technológia fejlődésének és az e rendelet által érintett piacok fejlődésének figyelembevétele és a nemzetközi megállapodásoknak való megfelelés biztosítása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell adni, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a következőkre vonatkozóan: általános szivárgás-ellenőrzési követelmények megállapítása, fluortartalmú üvegházhatású gázok kötelező visszanyerésével érintett berendezések listájának bővítése, a berendezések üzembe helyezését, karbantartását, javítását vagy használaton kívül helyezését, szivárgás-ellenőrzést és a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerését végző személyek képzési programjaira, valamint az ilyen feladatokat ellátó személyek és vállalkozások képesítésére vonatkozó minimumkövetelmények és kölcsönös elismerési feltételek meghatározása, a címkézési követelmények módosítása, a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó vagy használó további termékek és berendezések forgalomba hozatalának tilalma, a fluorozott szénhidrogének maximálisan forgalomba hozható mennyiségének módosítása és a bizonyos kulcsfontosságú célokra felhasznált fluorozott szénhidrogének szolgáltatásának a kvótával kapcsolatos követelmények alól egészségügyi és biztonsági indokkal való mentesítése, a fluorozott szénhidrogének egyes vállalkozások általi forgalomba hozatalára vonatkozó referenciaértékek újraszámítása vagy a kvótakiosztási mechanizmus módosítása vagy kiegészítése, a jelentéstételi követelmények küszöbértékeinek felülvizsgálata, a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos jelentéstételi rendszerekre és a tagállamok által gyűjtött, kibocsátással kapcsolatos adatokra vonatkozó követelmények megállapítása, jelentős globális felmelegedési potenciállal rendelkező egyéb anyagoknak az e rendelet hatálya alá tartozó anyagok listáiba való belefoglalása és a listák új tudományos ismeretek alapján történő frissítése, különös tekintettel a rendelet mellékleteiben felsorolt anyagok globális felmelegedési potenciáljára.

(20) A technológia fejlődésének és az e rendelet által érintett piacok fejlődésének figyelembevétele és a nemzetközi megállapodásoknak való megfelelés biztosítása érdekében a Bizottságnak felhatalmazást kell adni, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a következőkre vonatkozóan: általános szivárgás-ellenőrzési követelmények megállapítása, fluortartalmú üvegházhatású gázok kötelező visszanyerésével érintett berendezések listájának bővítése, a berendezések üzembe helyezését, karbantartását, javítását vagy használaton kívül helyezését, szivárgás-ellenőrzést és a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerését végző személyek képzési programjaira, valamint az ilyen feladatokat ellátó személyek és vállalkozások képesítésére vonatkozó minimumkövetelmények és kölcsönös elismerési feltételek meghatározása, a címkézési követelmények módosítása, a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó vagy használó középfeszültségű másodlagos kapcsolóberendezések forgalomba hozatalának tilalma, a fluorozott szénhidrogének maximálisan forgalomba hozható mennyiségének módosítása és a bizonyos kulcsfontosságú célokra felhasznált fluorozott szénhidrogének szolgáltatásának a kvótával kapcsolatos követelmények alól egészségügyi és biztonsági indokkal való mentesítése, a fluorozott szénhidrogének egyes vállalkozások általi forgalomba hozatalára vonatkozó referenciaértékek újraszámítása vagy a kvótakiosztási mechanizmus módosítása vagy kiegészítése, a jelentéstételi követelmények küszöbértékeinek felülvizsgálata, a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos jelentéstételi rendszerekre és a tagállamok által gyűjtött, kibocsátással kapcsolatos adatokra vonatkozó követelmények megállapítása, jelentős globális felmelegedési potenciállal rendelkező egyéb anyagoknak az e rendelet hatálya alá tartozó anyagok listáiba való belefoglalása és a listák új tudományos ismeretek alapján történő frissítése, különös tekintettel az e rendelet mellékleteiben felsorolt anyagok globális felmelegedési potenciáljára.

Módosítás  15

Rendeletre irányuló javaslat

-1 a cikk (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-1a. cikk

 

Hatály

 

E rendelet célja a környezet védelme a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és fenntartható technológiák innovációjának serkentése révén. Ennek megfelelően, e rendelet szabályokat állapít meg a fluortartalmú üvegházhatású gázok tározására, felhasználására, visszanyerésére és ártalmatlanítására vonatkozóan, és megtiltja e gázok egyes felhasználását, és egyúttal mennyiségi korlátokat határoz meg a fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalára vonatkozóan. Az Unión belüli fenntartható növekedés elősegítése mellett e rendelet értékes hozzájárulásként szolgál egy jövőbeni nemzetközi egyezmény elfogadásához.

Módosítás  16

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) „fluortartalmú üvegházhatású gázok”: az I. mellékletben felsorolt fluorozott szénhidrogének (HFC-k), a perfluor-karbonok (PFC-k), a kén-hexafluorid (SF6) és egyéb, fluort tartalmazó üvegházhatású gázok, önmagukban vagy keverékben;

(1) „fluortartalmú üvegházhatású gázok”: az I. és II. mellékletben felsorolt fluorozott szénhidrogének (HFC-k), a perfluor-karbonok (PFC-k), a kén-hexafluorid (SF6) és egyéb, fluort tartalmazó üvegházhatású gázok, önmagukban vagy keverékben, és e kifejezés ellenkező jelzés hiányában csak az I. mellékletben felsorolt a fluortartalmú üvegházhatású gázokra utal;

Módosítás  17

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1a) „fluorozott szénhidrogének (HFC-k)”: az I. melléklet 1. szakaszában felsorolt anyagok, illetve az ezen anyagok bármelyikét tartalmazó keverékek;

Módosítás  18

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 b pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1b) „perfluor-karbonok (PFC-k)”: az I. melléklet 2. szakaszában felsorolt anyagok, illetve az ezen anyagok bármelyikét tartalmazó keverékek;

Módosítás  19

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 c pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1c) „kén-hexafluorid (SF6)”: az I. melléklet 3. szakaszában felsorolt anyag, vagy ezt az anyagot tartalmazó keverékek;

Módosítás  20

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 4 pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) „üzemeltető”: az a természetes vagy jogi személy, aki, illetve amely az e rendelet hatálya alá tartozó berendezéseket vagy rendszereket birtokolja és azok technológiai működése felett tényleges ellenőrzést gyakorol;

(4) „üzemeltető”: az a természetes vagy jogi személy, aki, illetve amely az e rendelet hatálya alá tartozó berendezések vagy rendszerek technológiai működése felett tényleges ellenőrzést gyakorol;

Indokolás

Az e meghatározás szerinti kettős feltétel jogi bizonytalanságot eredményez a rendelet közlekedési ágazatban való végrehajtását illetően.

Módosítás  21

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 13 pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(13) „helyhez kötött”: működés közben nincs mozgásban;

(13) „helyhez kötött”: működés közben szokásos körülmények között nincs mozgásban;

Indokolás

A meghatározás módosítása a 842/2006/EK rendeletnek megfelelően.

Módosítás  22

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 13 a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(13a) „mobil”: működés közben szokásos körülmények között mozgásban van;

Módosítás  23

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 15 a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(15a) „kisebb hűtőteherautó”: elsősorban áruszállításra tervezett és gyártott, hűtőegységgel felszerelt, 3,5 tonnánál kisebb össztömegű jármű;

Módosítás 24

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16a) „technikai aeroszol”: a karbantartás, javítás, tisztítás, tesztelés, rovarirtás, gyártás, üzembe helyezés és más olyan alkalmazások során felhasznált aeroszoladagoló, amelyek esetében nem éghető összetétel használata szükséges;

Módosítás  25

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 b pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16b) „konténer”: elsősorban áruszállításra tervezett és gyártott, hűtőegységgel felszerelt, intermodális szállítási egység;

Módosítás  26

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 c pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16c) „hőszivattyú”: levegőből, vízből vagy földből alacsony hőfokon hő kivonására és kizárólag hő szolgáltatására szolgáló készülék vagy létesítmény;

Indokolás

Ez a 842/2006/EK rendeletből vett meghatározás tisztázza a hőszivattyúkat tartalmazó reverzibilis légkondicionálók (osztott rendszerek, többszörösen osztott/VRF-rendszerek, tetőre épített rendszerek, centrifugális hűtők, kiszorításos hűtők) és a kizárólag hő szolgáltatására szolgáló (hőszivattyúként említett) hőszivattyúk közötti különbséget. Megfelel az előkészítő tanulmány (V. melléklet, 259. oldal és VI. melléklet, 309. oldal), valamint a hatástanulmány (118. oldal) nómenklatúrájának.

Módosítás  27

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 d pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16d) „szivárgás”: fluortartalmú üvegházhatású gázok abnormális kibocsátása, amely jelentősen nagyobb, mint a berendezés tervezésének részeként meghatározott szivárgási arány, amennyiben ilyen létezik;

Módosítás  28

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 e pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16e) "szivárgásészlelő rendszer": fluortartalmú üvegházhatású gázok szivárgását jelző kalibrált mechanikus, elektromos vagy elektronikus készülék, amely szivárgás észlelésekor riasztja az üzemeltetőt;

Indokolás

A meghatározás a 842/2006/EK rendeletből származik.

Módosítás  29

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 f pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16f) "vállalkozás": olyan természetes vagy jogi személy, aki:

 

a) fluortartalmú üvegházhatású gázokat gyárt, visszanyer, újrahasznosít, regenerál, felhasznál vagy megsemmisít, szállít vagy fogad;

 

b) fluortartalmú üvegházhatást okozó gázokat importál;

 

c) fluortartalmú üvegházhatást okozó gázokat exportál;

 

d) fluortartalmú üvegházhatású gázokat forgalomba hoz; vagy

 

e) fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseket vagy rendszereket üzemeltet, üzembe helyez, szervizel, karbantart, javít vagy használaton kívül helyez;

Indokolás

A meghatározás a 1005/2009/EK rendeletből származik.

Módosítás  30

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 g pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16g) „alapanyag”: az I. és a II. mellékletben felsorolt bármely fluortartalmú üvegházhatású gáz vagy az 1005/2009/EK rendelet I., II. és IV. mellékletében felsorolt fluortartalmú vegyület, amely kémiai átalakuláson meg keresztül egy olyan folyamatban, amelyben eredeti összetétele egy másik összetétellé alakul át;

Indokolás

A meghatározás a 1005/2009/EK rendeletből származik.

Módosítás  31

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 16 h pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(16h) „reakcióközeg”: kémiai reakcióközegként használt bármilyen fluortartalmú vegyület;

Indokolás

A meghatározás a 1005/2009/EK rendeletből származik.

Módosítás  32

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 1 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1a) A fluortartalmú gázok szivárgásának megelőzése és minimálisra csökkentése érdekében minden műszakilag és gazdaságilag megvalósítható intézkedést meg kell tenni.

Módosítás  33

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) A fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek óvintézkedéseket kell tenniük a véletlen kibocsátás (a továbbiakban: szivárgás) megelőzése érdekében.

(2) A fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek óvintézkedéseket kell tenniük a véletlen kibocsátás (a továbbiakban: szivárgás) megelőzése érdekében. A szivárgások megelőzését célzó óvintézkedések megtételére vonatkozó kötelezettség sérelme nélkül az üzemeltetőknek biztosítaniuk kell, hogy a szivárgási veszteség ne haladja meg a maximális értéket.

Módosítás  34

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 3 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) E gázok szivárgásának észlelése esetén az üzemeltetőnek haladéktalanul gondoskodnia kell a berendezés javításáról.

(3) E gázok szivárgásának észlelése esetén az üzemeltetőnek haladéktalanul, de az észlelést követően legkésőbb egy héten belül és a berendezés újbóli használata előtt gondoskodnia kell e berendezés javításáról.

Indokolás

Egyértelművé kell tenni, hogy gázszivárgás esetén a berendezést annak újbóli használata előtt meg kell javítani.

Módosítás  35

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 4 bekezdés – 1 albekezdés – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) a 3. cikk (1) bekezdésében említett berendezések üzembe helyezése, szervizelése, karbantartása, javítása vagy használaton kívül helyezése;

a) a 3. cikk (1) bekezdésében említett berendezések, valamint a fluortartalmú üvegházhatású gázok alternatíváit tartalmazó berendezések üzembe helyezése, szervizelése, karbantartása, javítása vagy használaton kívül helyezése;

Módosítás  36

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 4 bekezdés – 1 albekezdés – c pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

c) SF6-ot tartalmazó elektromos kapcsolóberendezések üzembe helyezése, szervizelése, karbantartása, javítása vagy használaton kívül helyezése;

c) az SF6 visszanyerése elektromos kapcsolóberendezések kezelése, üzembe helyezése, szervizelése, karbantartása, javítása vagy használaton kívül helyezése során;

Indokolás

Biztosítani kell az SF6-ot tartalmazó berendezéseket karbantartó vagy javító szerelők magas szintű képesítését. Mindazonáltal az SF6-ot tartalmazó kapcsolóberendezések soha nem a nyilvánosság számára hozzáférhető területen találhatók, hanem minden esetben az üzemeltető felügyelete alá vannak rendelve, és a kapcsolóberendezéseket csak képesített személyzet kezelheti. Ezért nem szükséges, hogy a berendezés teljes kezelőszemélyzete képesítéssel rendelkezzen, hanem csak azoknak a személyeknek kell képesítéssel rendelkezniük, akik ténylegesen az SF6-gáz kezelését végzik.

Módosítás  37

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 4 bekezdés – 1 albekezdés – d pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

d) fluortartalmú üvegházhatású gázok szállítása vagy átvétele az a), b) és c) pontban felsorolt feladatok elvégzéséhez.

törölve

Módosítás  38

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 5 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) Annak a személynek, aki másik felet bíz meg az SF6-ot tartalmazó elektromos kapcsolóberendezések vagy a 3. cikk (1) bekezdésében említett berendezések üzembe helyezésével, szervizelésével, karbantartásával, javításával vagy használaton kívül helyezésével, meg kell bizonyosodnia arról, hogy a másik fél a szükséges feladatok elvégzéséhez rendelkezik a 8. cikkben előírt, szükséges képesítési igazolásokkal.

(5) Annak a személynek, aki másik felet bíz meg az SF6-ot tartalmazó elektromos kapcsolóberendezések vagy a 3. cikk (1) bekezdésében említett berendezések kezelésével, üzembe helyezésével, szervizelésével, karbantartásával, javításával vagy használaton kívül helyezésével, meg kell bizonyosodnia arról, hogy a másik fél a szükséges feladatok elvégzéséhez rendelkezik a 8. cikkben előírt, szükséges képesítési igazolásokkal.

Indokolás

Biztosítani kell az SF6-ot tartalmazó berendezéseket karbantartó vagy javító szerelők magas szintű képesítését. Mindazonáltal az SF6-ot tartalmazó kapcsolóberendezések soha nem a nyilvánosság számára hozzáférhető területen találhatók, hanem minden esetben az üzemeltető felügyelete alá vannak rendelve, és a kapcsolóberendezéseket csak képesített személyzet kezelheti. Ezért nem szükséges, hogy a berendezés teljes kezelőszemélyzete képesítéssel rendelkezzen, hanem csak azoknak a személyeknek kell képesítéssel rendelkezniük, akik ténylegesen az SF6-gáz kezelését végzik.

Módosítás  39

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 5 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(5a) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy – a bevált gyakorlatok és a tagállamokban az egyes berendezéstípusra vonatkozóan nyert tapasztalatok alapján – a 20. cikkel összhangban a (2) bekezdésben említett minimális óvintézkedéseket és a szivárgási veszteség maximális mértékének meghatározása céljából felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el. E szabályokat [2015. január 1-jéig] kell elfogadni.

Módosítás  40

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) Az 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező, nem hab formájában tárolt fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek gondoskodniuk kell a berendezések szivárgás-ellenőrzéséről. E cikk értelmében azonban nem kell szivárgás-ellenőrzést végezni azokon a hermetikusan zárt rendszerekkel rendelkező berendezéseken, amelyek erre utaló szövegű címkével vannak ellátva, és kevesebb mint 10 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmaznak.

(1) (1) A legalább 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező, nem hab formájában tárolt fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek gondoskodniuk kell a berendezések szivárgás-ellenőrzéséről. E cikk értelmében azonban nem kell szivárgás-ellenőrzést végezni azokon a hermetikusan zárt rendszerekkel rendelkező berendezéseken, amelyek erre utaló szövegű címkével vannak ellátva, és kevesebb mint 10 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmaznak.

Módosítás  41

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – 3 albekezdés – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) helyhez kötött hűtőberendezések;

a) helyhez kötött és mobil hűtőberendezések;

Módosítás  42

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – 3 albekezdés – b pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

b) helyhez kötött légkondicionáló berendezések;

b) helyhez kötött és mobil légkondicionáló berendezések;

Módosítás  43

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – 3 albekezdés – e pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

e) hűtőkamionok és hűtőpótkocsik.

e) hűtővonatok, hűtőkamionok, kisebb hűtőteherautók, hűtőpótkocsik és hűtőkonténerek hűtőberendezései.

Indokolás

A fuvarozási ágazaton belüli tisztességes verseny érdekében a rendelet hatályát bővíteni kell.

Módosítás  44

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 2 bekezdés – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) a legalább 5, de kevesebb mint 50 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseken legalább 12 havonta kell szivárgás-ellenőrzést végezni;

a) a) a legalább 5, de kevesebb mint 50 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseken legalább 12 havonta, illetve szivárgásérzékelő rendszer üzembe helyezése esetén 24 havonta kell szivárgás-ellenőrzést végezni;

Módosítás  45

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 2 bekezdés – b pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

b) a legalább 50, de kevesebb mint 500 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseken legalább hathavonta kell szivárgás-ellenőrzést végezni;

b) a) a legalább 50, de kevesebb mint 500 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseken legalább hathavonta, illetve szivárgásérzékelő rendszer üzembe helyezése esetén 12 havonta kell szivárgás-ellenőrzést végezni;

Módosítás  46

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 2 bekezdés – c pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

c) a legalább 500 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseken legalább háromhavonta kell szivárgás-ellenőrzést végezni.

c) a legalább 500 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezéseken legalább háromhavonta, vagy ha szivárgásérzékelő rendszer van üzembe helyezve, hathavonta kell szivárgás-ellenőrzést végezni.

Módosítás  47

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 4 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően olyan, felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el, amelyek részletezik az e cikk (1) bekezdésében említett berendezéstípusok mindegyikén az adott bekezdés szerint elvégzendő szivárgás-ellenőrzésre vonatkozó követelményeket, meghatározzák a berendezések legnagyobb valószínűséggel szivárgó alkatrészeit, továbbá a piaci trendek és a technológiai fejlődés fényében módosítják az e cikk (1) bekezdésében szereplő berendezéslistát egyéb berendezéstípusok felvétele érdekében.

(4) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően olyan, felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el, amelyek részletezik az e cikk (1) bekezdésében említett berendezéstípusok mindegyikén az adott bekezdés szerint elvégzendő szivárgás-ellenőrzésre vonatkozó követelményeket, meghatározzák a berendezések legnagyobb valószínűséggel szivárgó alkatrészeit, továbbá a piaci trendek és a technológiai fejlődés fényében módosítják az e cikk (1) bekezdésében szereplő berendezéslistát egyéb berendezéstípusok felvétele érdekében. A szivárgás-ellenőrzésre vonatkozó konkrét előírásokat [2015. január 1-jéig] kell elfogadni.

Módosítás  48

Rendeletre irányuló javaslat

5 cikk

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

5 cikk

5 cikk

Nyilvántartás

Nyilvántartás

(1) A nem hab formájában tárolt fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek mindegyik berendezésre vonatkozóan nyilvántartást kell létrehozniuk és vezetniük, amely tartalmazza a következő, berendezéseket azonosító adatokat:

(1) A nem hab formájában tárolt fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, a 3. cikk (1) bekezdésében felsorolt berendezések üzemeltetőinek minden egyes ilyen berendezésre vonatkozóan nyilvántartást kell létrehozniuk és vezetniük, amely tartalmazza a következő, berendezéseket azonosító adatokat:

a) a beépített fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége és típusa;

a) a beépített fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége és típusa;

b) a hozzáadott fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége és a hozzáadás oka;

b) a hozzáadott fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége és a hozzáadás oka, megjelölve az anyag újrahasznosított vagy visszanyert voltának tényét, továbbá az újrahasznosítást vagy visszanyerést elvégző vállalkozás nevét és címét;

c) a visszanyert fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége;

c) a visszanyert fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége;

d) az észlelt szivárgási veszteség mértéke;

d) az észlelt szivárgási veszteség mértéke;

e) a berendezés üzembe helyezését, szervizelését, karbantartását és adott esetben javítását vagy használaton kívül helyezését végző vállalkozás vagy személy azonosítása;

e) a berendezés üzembe helyezését, szervizelését, karbantartását és adott esetben javítását vagy használaton kívül helyezését végző vállalkozás vagy személy azonosítása;

f) a 3. cikk (1) és (3) bekezdése szerint végzett ellenőrzések időpontjai és eredményei;

f) a 3. cikk (1) és (3) bekezdése szerint végzett ellenőrzések időpontjai és eredményei;

g) a berendezés használaton kívül helyezése esetén a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerésére és ártalmatlanítására tett intézkedések.

g) a berendezés használaton kívül helyezése esetén a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerésére és ártalmatlanítására tett intézkedések.

Ez a bekezdés az SF6-tartalmú elektromos kapcsolóberendezések, valamint a 3. cikk (2) bekezdésében említett berendezések üzemeltetőire vonatkozik.

Ez a bekezdés az SF6-tartalmú elektromos kapcsolóberendezések, valamint a 3. cikk (2) bekezdésében említett berendezések üzemeltetőire vonatkozik

(2) Amennyiben az (1) bekezdésben említett nyilvántartás nincs regisztrálva az illetékes tagállami hatóságok által létrehozott adatbázisban, akkor az (1) bekezdésben említett üzemeltetőknek legalább a berendezés használaton kívül helyezését követő két évig meg kell őrizniük a nyilvántartást.

(2) Az (1) bekezdésben említett nyilvántartást az illetékes tagállami hatóságok által létrehozott adatbázisban kell regisztrálni. A Bizottság operatív iránymutatást és technikai segítséget nyújt a tagállamoknak az adatbázis létrehozásához és fenntartásához. A tagállamok a környezeti információkhoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2003. január 28-i 2003/4/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek1 megfelelően biztosítják, hogy a nyilvánosság hozzáférjen az adatbázisban lévő vonatkozó információkhoz.

Amennyiben az (1) bekezdésben említett nyilvántartás nincs regisztrálva az illetékes tagállami hatóságok által létrehozott adatbázisban, akkor az üzemeltetők számára az (1) bekezdés e) pontjában említett tevékenységeket végző személyeknek vagy vállalkozásoknak legalább öt évig meg kell őrizniük a nyilvántartás másolatait.

 

A nyilvántartást kérelemre az illetékes hatóság vagy a Bizottság rendelkezésére kell bocsátani.

 

(3) A Bizottság végrehajtási aktusban meghatározhatja az (1) bekezdésben említett nyilvántartás formátumát, valamint létrehozása és vezetése módját. Ezt a végrehajtási aktust a 21. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(3) A Bizottság a 21. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében elfogadott végrehajtási aktusban meghatározza az (1) bekezdésben említett nyilvántartás formátumát, valamint azt, hogy ezeket minként kell egy elektronikus adatbázisban létrehozni és vezetni. A formátumot és a követelményeket [2015. január 1-jéig] kell elfogadni.

 

_________________________

 

1 HL L 41., 2003.2.14., 26. o.

Módosítás  49

Rendeletre irányuló javaslat

6 cikk – -1 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(-1a) A 9. cikk (1) bekezdésének sérelme nélkül a gyártóknak és importőröknek meg kell tiltani az I. és II. mellékletben felsorolt fluortartalmú üvegházhatású gázok forgalomba hozatalát, kivéve, ha a gyártási folyamat – többek között az alapanyagok és a reakcióközegek gyártási folyamata – során esetlegesen melléktermékként keletkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat megsemmisítik.

Indokolás

A HFC gyártása gyakran történik olyan harmadik országokban, ahol nincs korlátozás a melléktermék-kibocsátásokra (például a HFC-23 kibocsátására) vonatkozóan. A Bizottság javaslata ezért akaratlanul is növelheti az F-gázok globális kibocsátását, hacsak nem vonatkozik tilalom az olyan F-gázok forgalomba hozatalára, amelyeknek a gyártás során keletkező melléktermék-kibocsátásait nem semmisítik meg.

Módosítás  50

Rendeletre irányuló javaslat

6 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A fluortartalmú vegyületek gyártóinak meg kell tenniük minden szükséges óvintézkedést annak érdekében, hogy előállítás, szállítás és tárolás során a lehető legnagyobb mértékben korlátozzák a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátását.

A fluortartalmú vegyületek gyártóinak meg kell tenniük minden szükséges óvintézkedést annak érdekében, hogy előállítás, szállítás és tárolás során a lehető legnagyobb mértékben korlátozzák a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátását. Ez érvényes az üvegházhatású gázok melléktermékként történő előállítására is.

Módosítás  51

Rendeletre irányuló javaslat

6 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A gyártóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a melléktermékként keletkező trifluor-metánt (HFC-23) a gyártási folyamat során jelentős mennyiségben ártalmatlanítsák.

A gyártóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a gyártási folyamat során melléktermékként keletkező trifluor-metánt (HFC-23) a legjobb rendelkezésre álló technikáknak megfelelően ártalmatlanítsák.

Indokolás

Ésszerűtlen azt követelni, hogy a melléktermékként keletkező HFC-23 „teljes mennyiségét” ártalmatlanítsák. Bizonyos mértékű kibocsátás jóformán elkerülhetetlen, még a megfelelő ártalmatlanítási technika mellett is csak a HFC-23 kb. 99%-át lehet ártalmatlanítani, a teljes mennyiséget nem. Ez azt eredményezné, hogy a fluortartalmú kémiai anyagok Európán kívülre kerülnének, ahol a melléktermékeket nem kell ellenőrizni, ami ezáltal magasabb kibocsátáshoz vezetne, mint ami akkor következne be, ha a tevékenységek Európában maradtak volna. Az ártalmatlanításnak a legjobb rendelkezésre álló technikákkal összhangban kellene történnie.

Módosítás  52

Rendeletre irányuló javaslat

7 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az (1) bekezdésben szereplő berendezéslista módosításáról olyan egyéb berendezéstípusok felvétele érdekében, amelyek jelentősége a kereskedelmi vagy a műszaki fejlődés miatt növekszik.

(2) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az (1) bekezdésben szereplő berendezéslista módosításáról olyan egyéb berendezéstípusok felvétele érdekében, amelyek jelentősége a kereskedelmi vagy a műszaki fejlődés miatt növekszik, továbbá hogy részletes szabályokat fogadjon el az (1a) bekezdésben említett visszanyerési rendszerekkel kapcsolatban.

Indokolás

A gyártói felelősség előmozdítása érdekében valamennyi tagállamban visszanyerési rendszereket kell létrehozni az F-gázok újrahasznosításának, visszanyerésének vagy megsemmisítésének biztosítása érdekében.

Módosítás  53

Rendeletre irányuló javaslat

7 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) A fluortartalmú üvegházhatású gáz tárolására szolgáló tartály ártalmatlanítása előtt a tartályt szállítási vagy tárolási célra használó személy gondoskodik a maradékgázok megfelelő visszanyeréséről, újrahasznosításuk, regenerálásuk vagy ártalmatlanításuk biztosítása érdekében.

(3) A fluortartalmú üvegházhatású gáz tárolására szolgáló tartály ártalmatlanítása előtt annak műszaki funkcionálása során a tényleges ellenőrzést gyakorló üzemeltető gondoskodik a maradékgázok megfelelő visszanyeréséről, újrahasznosításuk, regenerálásuk vagy ártalmatlanításuk biztosítása érdekében.

Módosítás  54

Rendeletre irányuló javaslat

7 a cikk (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

7a. cikk

 

Gyártói felelősségi program

 

(1) A tagállamok biztosítják, hogy gyártói felelősségi programok álljanak rendelkezésre a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerésére, valamint azok újrahasznosítására, regenerálására vagy ártalmatlanítására vonatkozóan. Ezeket a 2012/19/EU irányelv hatályán kívüli termékekben és berendezésekben és hab formájában található fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó programokat [2016. január 1-jéig] kell elfogadni.

 

(2) E gyártói felelősségi programoknak:

 

a) lehetővé kell tenniük az üzemeltetők és bármely személy számára, hogy a közelben, megközelíthető gyűjtőhelyen díjmentesen helyezzék el a visszanyert fluortartalmú üvegházhatású gázokat, beleértve a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó termékeket és berendezéseket is;

 

b) elő kell írniuk a berendezéseket használaton kívül helyező üzemeltetők és személyek számára, hogy a visszanyert fluortartalmú üvegházhatású gázokat valamely megközelíthető gyűjtőhelyen helyezzék el;

 

(3) Amennyiben a programok megfelelnek a (2) bekezdésben felsorolt feltételeknek, vagy azokkal összevethető hatékonyságot mutatnak, a tagállamok:

 

a) előírhatják a termelők és az importőrök számára ilyen programok létrehozását;

 

b) előírhatják más üzemeltetők vagy személyek számára az ilyen programokban való részvételt; vagy

 

c) fenntarthatják a már meglévő programokat.

 

(4) A környezet védelme érdekében a Bizottság minőségi minimumnormákat dolgoz ki a fluortartalmú üvegházhatású gázoknak a begyűjtött termékekből, valamint berendezésekből való visszanyerésére. E normák a legkorszerűbb megoldásokat tükrözik, és azokat a Bizottság közzéteszi.

Módosítás  55

Rendeletre irányuló javaslat

8 cikk – 1 - 6 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

8. cikk

8. cikk

Képzés és képesítés

Képzés és képesítés

(1) A tagállamoknak képzési és képesítési programokat kell létrehozniuk következő személyek számára:

(1) A tagállamoknak értékelési folyamatokkal együtt képesítési programokat kell létrehozniuk és fenntartaniuk, és biztosítaniuk kell, hogy képzés álljon rendelkezésre a következő személyek számára,

a) a 3 cikk (1) bekezdésének harmadik albekezdésében felsorolt berendezések üzembe helyezését, szervizelését, karbantartását, javítását vagy használaton kívül helyezését végző személyek;

a) a 3 cikk (1) bekezdésének harmadik albekezdésében felsorolt berendezések üzembe helyezését, szervizelését, karbantartását, javítását vagy használaton kívül helyezését végző személyek, beleértve azon eseteket is, amikor e berendezések a fluortartalmú üvegházhatású gázok alternatíváit tartalmazzák;

b) SF6-ot tartalmazó elektromos kapcsolóberendezések üzembe helyezését, szervizelését, karbantartását, javítását vagy használaton kívül helyezését végző személyek;

b) nem légmentesen zárt rendszerekben SF6-ot tartalmazó elektromos kapcsolóberendezések üzembe helyezését, szervizelését, karbantartását, javítását vagy használaton kívül helyezését végző személyek;

c) a 3. cikk (1) bekezdése szerinti szivárgás-ellenőrzést végző személyek;

c) a 3. cikk (1) bekezdése szerinti szivárgás-ellenőrzést végző személyek;

d) a fluortartalmú üvegházhatású gázok 7. cikk szerinti visszanyerését végző személyek.

d) a fluortartalmú üvegházhatású gázok 7. cikk szerinti visszanyerését végző személyek.

 

da) az a), b) és c) pontban említett feladatokat a fluortartalmú üvegházhatású gázok alternatíváit tartalmazó hűtőközeggel működő berendezéseken elvégző személyek;

 

.

(2) Az (1) bekezdésben előírt képzési programoknak az alábbiakra kell kiterjednie:

(2) Az (1) bekezdésben előírt képesítési programoknak és képzésnek az alábbiakra kell kiterjednie:

a) az alkalmazandó szabályok és műszaki szabványok;

a) az alkalmazandó szabályok és műszaki szabványok;

b) a kibocsátás megelőzése;

b) a kibocsátás megelőzése;

c) a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerése

c) a fluortartalmú üvegházhatású gázok visszanyerése

d) a képesítési igazolásban foglalt típusú és méretű berendezések biztonságos kezelése;

d) a képesítési igazolásban foglalt típusú és méretű berendezések biztonságos kezelése;

e) a fluortartalmú üvegházhatású gázok felhasználását felváltó vagy csökkentő technológiák és azok biztonságos kezelése.

e) a fluortartalmú üvegházhatású gázok felhasználását felváltó vagy csökkentő technológiák és azok biztonságos kezelése.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott képzési programok keretében kibocsátott képesítési igazolásokat azzal a feltétellel kell kiállítani, hogy a kérelmező elvégzi az (1) és (2) bekezdés szerint létrehozott képzési programot.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott képzési programok keretében kibocsátott képesítési igazolásokat azzal a feltétellel kell kiállítani, hogy a kérelmező sikeresen teljesíti az (1) és (2) bekezdés szerint létrehozott értékelési folyamatot.

(4) A tagállamok képesítési programokat hoznak létre az (1) bekezdés a)–d) pontjában említett tevékenységeket más feleknek elvégző vállalkozások számára.

(4) A tagállamok képesítési programokat hoznak létre az (1) bekezdés a)–da) pontjában említett tevékenységeket más feleknek elvégző vállalkozások számára.

(5) Az (1) és (3) bekezdésben meghatározott képesítési igazolások érvényességi ideje legfeljebb 5 év. A tagállamok meghosszabbíthatják az (1) bekezdésben szereplő képesítési igazolások érvényességét, amennyiben az érintett személy ötévente kötelező továbbképzésen vesz részt, hogy frissítse tudását a (2) bekezdésben említett témakörökben.

(5) Az (1) és (3) bekezdésben meghatározott új képesítési igazolásokat azzal a feltétellel kell kiállítani, hogy annak birtokosa igazolja, hogy a mérvadó ismereteket és a fontos készségeket legalább ötéves időszakonként felfrissítette. A tagállamok meghosszabbítják az (1) bekezdésben szereplő képesítési igazolások érvényességét, amennyiben az érintett személy ötévente kötelező továbbképzésen vesz részt, hogy frissítse tudását a (2) bekezdésben említett témakörökben. A 842/2006/EK rendelettel összhangban kiállított, meglévõ igazolások érvényben maradnak, feltéve, hogy 2020. január 1-jéig valamennyi, ilyen igazolással rendelkezõ személy teljesíti a (2) bekezdés e) pontjában említett technológiákra vonatkozó értékelési folyamatot.

(6) A tagállamok 2015. január 1-jéig tájékoztatják a Bizottságot képzési és képesítési programjaikról. A tagállamok elismerik a más tagállamok által kibocsátott képesítési igazolásokat. A tagállamok nem korlátozzák a szolgáltatásnyújtás szabadságát vagy a letelepedési szabadságot amiatt, hogy a képesítési igazolást másik tagállamban állították ki.

(6) A tagállamok 2015. január 1-jéig tájékoztatják a Bizottságot képesítési programjaikról. A tagállamok elismerik a más tagállamok által kibocsátott képesítési igazolásokat. A tagállamok nem korlátozzák a szolgáltatásnyújtás szabadságát vagy a letelepedési szabadságot amiatt, hogy a képesítési igazolást másik tagállamban állították ki.

Módosítás  56

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

9. cikk

9. cikk

A forgalomba hozatalra vonatkozó korlátozások

A forgalomba hozatalra vonatkozó korlátozások

(1) Bizonyos, a III. mellékletben felsorolt konkrét termékeket és berendezéseket tilos forgalomba hozni a mellékletben meghatározott időponttól, adott esetben az e termékekben vagy berendezésekben található fluortartalmú üvegházhatású gáz típusa vagy globális felmelegedési potenciálja szerinti megkülönböztetést alkalmazva.

(1) Bizonyos, a III. mellékletben felsorolt konkrét termékeket és berendezéseket tilos forgalomba hozni és exportálni a mellékletben meghatározott időponttól, adott esetben az e termékekben vagy berendezésekben található fluortartalmú üvegházhatású gáz típusa vagy globális felmelegedési potenciálja szerinti megkülönböztetést alkalmazva.

Az e termékekben és berendezésekben található fluortartalmú üvegházhatású gázok keverékeinek globális felmelegedési potenciálját a IV. mellékletben meghatározott módszer szerint kell kiszámítani.

Az e termékekben és berendezésekben található fluortartalmú üvegházhatású gázok keverékeinek globális felmelegedési potenciálját a IV. mellékletben meghatározott módszer szerint kell kiszámítani.

 

Amennyiben a helyhez kötött légkondicionáló berendezés olyan újrahasznosított fluortartalmú gázokat tartalmaz, amelyeket ugyanabba a kategóriába tartozó berendezésből nyertek vissza, a forgalomba hozatal tilalmának időpontja egy évvel kitolódik.

 

A Bizottság 2018. január 1-jéig megvizsgálja, hogy rendelkezésre áll-e olyan hatékony és biztonságos alternatíva, amelynek révén ésszerű költségek mellett helyettesíthető az SF6 alkalmazása az új, középfeszültségű másodlagos kapcsolóberendezésekben. A Bizottság ezen értékelés alapján felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a III. mellékletben meghatározott jegyzéknek a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, középfeszültségű másodlagos kapcsolóberendezések felvételét célzó módosítása érdekében.

 

A Bizottság 2018. január 1-jéig megvizsgálja, hogy rendelkezésre áll-e olyan hatékony és biztonságos alternatíva, amelynek révén ésszerű költségek mellett helyettesíthető a fluortartalmú üvegházhatású gázok alkalmazása a tűzvédelmi rendszerekben. A Bizottság ezen értékelés alapján eltérést engedélyezhet a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó tűzvédelmi rendszerek (3) bekezdés szerinti tilalma alól.

(2) Az (1) bekezdésben előírt tilalom nem vonatkozik olyan berendezésekre, amelyekről a 2009/125/EK irányelv értelmében elfogadott környezetbarát tervezési követelmények kimondják, hogy – mivel üzemelésük során nagyobb energiahatékonyság érhető el – teljes életciklusukra számított szén-dioxid-kibocsátásuk alacsonyabb, mint azon egyenértékű berendezések kibocsátása, amelyek megfelelnek a vonatkozó környezetbarát tervezési követelményeknek és nem tartalmaznak fluorozott szénhidrogéneket.

 

(3) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a III. mellékletben szereplő lista módosításáról olyan termékek és berendezések felvétele érdekében, amelyek 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmaznak vagy működésükhöz ilyen gázok szükségesek, amennyiben megállapítást nyert, hogy rendelkezésre állnak a fluortartalmú üvegházhatású gázoknak vagy azok bizonyos fajtáinak alternatívái, és azok alkalmazása a teljes üvegházhatású gázkibocsátás csökkenését eredményezné, illetve annak érdekében, hogy a listáról kizárásra kerüljenek – adott esetben csak meghatározott időtartamra – termékek vagy berendezések azon egyes kategóriái, amelyek esetében technikai, gazdasági vagy biztonsági okokból nem állnak rendelkezésre a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok.

(3) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy valamely tagállam illetékes hatóságának indokolással ellátott kérelme alapján, a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a III. mellékletben szereplő lista módosításáról időben korlátozott mentességek engedélyezése céljából, olyan termékek és berendezések kizárása érdekében, amelyek esetében nem állnak rendelkezésre vagy technikai, gazdasági vagy biztonsági okokból vagy a működésük során elért energiahatékonyság miatt nem alkalmazhatók a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok, amennyiben az üvegházhatású gázok életciklus alatti kibocsátása – ideértve nyersanyag- és a melléktermék-kibocsátásokat is – alacsonyabb, mint a környezetbarát tervezés elveivel összhangban álló, egyenértékű berendezés esetében, bizonyos tevékenységek stratégiai jellegét és a helyi éghajlat sajátosságait megfelelően figyelembe véve.

Módosítás  57

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk – 3 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3a) A 8. cikk (1) bekezdés a)–d) pontjában említett tevékenységek céljaira csak olyan vállalkozások és személyek értékesíthetnek, illetve vásárolhatnak fluortartalmú üvegházhatású gázokat, amelyek/akik rendelkeznek a 8. cikk szerinti vonatkozó képesítési igazolással.

Módosítás  58

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk – 3 b bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3b) [2016. január 1-jéig] valamennyi tagállam közzéteszi és a Bizottságnak megküldi jelentését azokról a helyi, regionális vagy nemzeti szinten alkalmazandó kódexekről, szabványokról vagy jogszabályokról, amelyek a hűtő- és légkondicionáló berendezésekben és habokban korlátozzák a gyúlékony hűtőközegeket – többek között szénhidrogéneket – alkalmazó, helyettesítő technológiák bevezetését. A jelentésben javaslatot kell tenni az e korlátozások kezelését célzó intézkedésekre annak lehetővé tétele érdekében, hogy a III. mellékletben felsorolt piaci korlátozások hatályba léphessenek, illetve adott esetben részletezni kell azokat az alkalmazási területeket, ahol jogos biztonsági okokból diszkrecionális kivételekre lehet szükség.

 

A Bizottság [2017. január 1-jéig] közzéteszi összegző jelentését, amelyet az 1367/2006/EK rendelettel összhangban, az aktív és szisztematikus terjesztés érdekében elektronikus formátumban a nyilvánosság számára is elérhetővé tesz.

Módosítás  59

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 1 bekezdés – 1 a albekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

A vegyi folyamatban nyersanyagként való alkalmazásra szánt, a megsemmisítendő, az exportra szánt, illetve az átcsomagolandó fluortartalmú gázokat kötelező címkézéssel kell ellátni.

Módosítás  60

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés – g a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

ga) habokhoz szükséges poliolelegyek és oldószerek.

Módosítás  61

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 2 bekezdés – c pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

c) 2017. január 1-jétől a termékben vagy berendezésben lévő üvegházhatású gázok tömegben és CO2-egyenértékben kifejezett mennyisége.

c) 2017. január 1-jétől a termékben vagy berendezésben lévő üvegházhatású gázok tömegben és CO2-egyenértékben, valamint globális felmelegedési potenciálban (GWP) kifejezett mennyisége.

Módosítás  62

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 5 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A (2) és (3) bekezdésben említett információknak az érintett termékek és berendezések használati útmutatójában is szerepelniük kell. A 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó termékek és berendezések esetében ezeket az információkat a reklámozáshoz használt leírásokban is fel kell tüntetni.

(5) A (2) és (3) bekezdésben említett információknak az érintett termékek és berendezések használati útmutatójában is szerepelniük kell. A 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó termékek és berendezések esetében.

Módosítás  63

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 5 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(5a) A 11. cikk (3) bekezdésének harmadik albekezdése értelmében a hűtőberendezések szervizelésére vagy karbantartására használt, legalább 2500-as GWP-vel rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázok tárolására szolgáló tartályokat az anyag újrahasznosított vagy visszanyert voltát, továbbá az újrahasznosítást vagy visszanyerést elvégző vállalkozás nevét és címét feltüntető címkével kell ellátni.

Módosítás  64

Rendeletre irányuló javaslat

11 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) 2020. január 1-jétől tilos a 2500-es vagy annál nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat vagy fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékeket a legalább 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó hűtőberendezések szervizeléséhez vagy karbantartásához használni.

(3) 2017. január 1-jétől tilos a 2500-es vagy annál nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat vagy fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékeket a legalább 50 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó hűtőberendezések szervizeléséhez vagy karbantartásához használni. Ez a tilalom nem alkalmazandó a termékek -50°C-os hőmérséklet alá történő hűtésére tervezett berendezésekre, illetve az ózonréteget lebontó anyagokról szóló rendelet (1005/2009/EK rendelet) szerint vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében a 2500 feletti globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázok alkalmazására átalakított berendezésekre.

 

Az első albekezdésben meghatározott tilalom nem alkalmazandó azokra a 2500-as vagy nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező regenerált üvegházhatású gázokra, amelyeket 2022. január 1. előtt meglévő hűtőberendezések karbantartásához vagy szervizeléséhez használnak fel, feltéve, hogy azokat a 10. cikk (5) bekezdése szerint címkével látták el.

 

2022. január 1-jéig ez a rendelkezés nem alkalmazandó azokra a 2500-as vagy nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező újrahasznosított fluortartalmú üvegházhatású gázokra, amelyeket meglévő hűtőberendezések karbantartásához vagy szervizeléséhez használnak fel, feltéve, hogy azokat ilyen berendezésekből nyerték vissza. Az ilyen újrahasznosított gázokat csak az a vállalkozás használhatja fel, amely karbantartás vagy szervizelés részeként azokat visszanyerte, vagy amely részére a visszanyerést karbantartás vagy szervizelés részként elvégezték.

E rendelkezés alkalmazásában a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékek globális felmelegedési potenciálját a IV. melléklet szerint kell kiszámítani.

E rendelkezés alkalmazásában a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékek globális felmelegedési potenciálját a IV. melléklet szerint kell kiszámítani.

Módosítás  65

Rendeletre irányuló javaslat

11 cikk – 3 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3a) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy valamely tagállam illetékes hatóságának indokolással ellátott kérelme alapján, a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el időben korlátozott mentességek engedélyezése céljából, a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértékét túllépő fluortartalmú üvegházhatású gázok használatának lehetővé tétele érdekében, azon berendezéskategóriák esetében, amelyek esetében nem állnak rendelkezésre vagy technikai, gazdasági vagy biztonsági okokból nem alkalmazhatók a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok, bizonyos tevékenységek stratégiai jellegét és a helyi éghajlat sajátosságait megfelelően figyelembe véve.

Módosítás  66

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

13. cikk

13. cikk

A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának csökkentése

A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának csökkentése

(1) A Bizottság gondoskodik arról, hogy a gyártók és az importőrök által az Unión belül évente forgalomba hozható fluorozott szénhidrogének mennyisége az adott évben ne haladja meg az V. melléklet szerint kiszámított maximális mennyiséget. Minden gyártó és importőr gondoskodik arról, hogy az általa forgalomba hozott fluorozott szénhidrogének V. melléklet szerint kiszámított mennyisége ne haladja meg a számára a 14. cikk (5) bekezdése szerint kiosztott vagy rá a 16. cikk szerint átruházott kvótát. Ez a cikk nem vonatkozik az Unióba importált, ártalmatlanítandó fluorozott szénhidrogénekre.

(1) A Bizottság – figyelembe véve, hogy rendelkezésre állnak biztonságos, valamint műszakilag és gazdaságilag életképes olyan alternatívák, amelyek a tagállamok eltérő éghajlati viszonyai közötti alkalmazásra fejlesztettek ki – gondoskodik arról, hogy a gyártók és az importőrök által az Unión belül évente forgalomba hozható fluorozott szénhidrogének mennyisége az adott évben ne haladja meg az V. melléklet szerint kiszámított maximális mennyiséget. Minden gyártó és importőr gondoskodik arról, hogy az általa forgalomba hozott fluorozott szénhidrogének V. melléklet szerint kiszámított mennyisége ne haladja meg a számára a 14. cikk (5) bekezdése szerint kiosztott vagy rá a 16. cikk szerint átruházott kvótát. Ez a cikk nem vonatkozik az Unióba importált, ártalmatlanítandó fluorozott szénhidrogénekre.

(2) Ez a cikk nem vonatkozik az Unióba importált, ártalmatlanítandó fluorozott szénhidrogénekre.

(2) Ez a cikk nem vonatkozik az Unióba importált, ártalmatlanítandó fluorozott szénhidrogénekre.

Ez a cikk az évente kevesebb mint 1000 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő fluorozott szénhidrogént gyártókra vagy importálókra sem terjed ki.

Ez a cikk a fluorozott szénhidrogének valamennyi gyártójára és importőrjére alkalmazandó, kivéve, ha a kutatás vagy gyártás célja nem kereskedelmi kutatás.

(3) E cikket, valamint a 14., 16., 17. és 22. cikket nem kell alkalmazni a poliolelegyekben található fluorozott szénhidrogénekre.

(3) E cikket, valamint a 14., 16., 17. és 22. cikket nem kell alkalmazni a poliolelegyekben található fluorozott szénhidrogénekre.

(4) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikkel összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az alábbiak vonatkozásában:

(4) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikkel összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az alábbiak vonatkozásában:

a) az V. mellékletben meghatározott maximális mennyiségek módosítása a fluorozott szénhidrogének piacán és a kapcsolódó kibocsátás terén mutatkozó fejlemények figyelembevételével; és

a) az V. mellékletben meghatározott maximális mennyiségek módosítása a fluorozott szénhidrogének piacán és a kapcsolódó kibocsátás terén mutatkozó fejlemények figyelembevételével, biztonságos, valamint technológiai és gazdasági szempontból életképes piaci alternatívák elérhetősége esetén; és

b) a forgalomba hozatal mentesítése a (1) bekezdésben meghatározott, kvótára vonatkozó követelmény alól bizonyos felhasználási módok esetén, amennyiben a fluorozott szénhidrogének használata egészségügyi vagy biztonsági okból szükséges, és ellenkező esetben nem lenne biztosított az elegendő ellátás.

b) a forgalomba hozatal mentesítése a (1) bekezdésben meghatározott, kvótára vonatkozó követelmény alól bizonyos felhasználási módok – különösen az orvosi alkalmazások – esetén, amennyiben a fluorozott szénhidrogének használata egészségügyi vagy biztonsági okból szükséges, és ellenkező esetben nem lenne biztosított az elegendő ellátás.

Módosítás  67

Rendeletre irányuló javaslat

14 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

14. cikk

14. cikk

A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalára vonatkozó kvóták kiosztása

A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalára vonatkozó kvóták kiosztása

(1) A Bizottság 2014. október 31-ig végrehajtási határozatok útján meghatározza a 842/2006/EK rendelet 6. cikke szerint adatokat közlő gyártókra és importőrökre vonatkozó referenciaértéket a 2008 és 2011 között a gyártó által előállított vagy az importőr által behozott fluorozott szénhidrogének mennyiségének éves átlaga alapján. A referenciaérték meghatározásához nem kell figyelembe venni a bejelentett, kvótát meghaladó mennyiséget. A referenciaértéket e rendelet V. mellékletének megfelelően kell kiszámítani.

(1) A Bizottság 2014. október 31-ig végrehajtási határozatok útján meghatározza a 842/2006/EK rendelet 6. cikke szerint adatokat közlő gyártókra és importőrökre vonatkozó referenciaértéket a 2009 és 2012 között a gyártó vagy az importőr által az EU piacán forgalomba hozott fluorozott szénhidrogének mennyiségének éves átlaga alapján. A referenciaérték meghatározásához nem kell figyelembe venni a bejelentett, kvótát meghaladó mennyiséget. A referenciaértéket e rendelet V. mellékletének megfelelően kell kiszámítani.

A végrehajtási aktusokat a 21. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

A végrehajtási aktusokat a 21. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

Módosítás  68

Rendeletre irányuló javaslat

14 a cikk (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

14a. cikk

 

Kiosztási díj

 

(1) Valamennyi gyártónak és importőrnek a számukra kiosztott kvótához vagy annak bármely részéhez való hozzáférés előtt meg kell fizetnie a következő évben általuk forgalomba hozni kívánt fluorozott szénhidrogének utáni, a fluorozott szénhidrogének CO2-egyenértékére vonatkozóan tonnánként meghatározott, [*] összegű kiosztási díjat.

 

(2) Azon gyártóknak és importőröknek, akik hozzá kívánnak férni a számukra kiosztott kvótához vagy annak bármely részéhez, a Bizottságnak címzett nyilatkozatot kell benyújtaniuk, meghatározva a következő évben általuk felhasználni kívánt fluorozott szénhidrogén mennyiségét.

 

(3) A beszedett bevételeket e rendelet végrehajtásának támogatására, valamint a különösen a magas hõmérsékletû országokat érintõ regionális eltérések kezelésére kell fordítani az egy főre jutó fluortartalmú gázok felhasználásának, és a helyettesítő technológiáknak az éghajlati feltételek miatti költségeit véve alapul –,nek arányában, valamint a fluortartalmú üvegházhatású gázok megfelelő visszanyerését szolgáló ösztönzők megteremtésére és az illegális kereskedelem elleni fellépést célzó piacfelügyeletre. Az adminisztrációs költségek levonása után e bevételeket a következő célok közül egyre vagy többre kell fordítani:

 

a) a bevételek legalább 60%-át kitevő kiegészítő finanszírozás a használatból való kivonáskor végzett kezeléssel, a képzéssel, a piacfelügyelettel vagy az alternatív technológiáknak különösen a magas környezeti hőmérsékletek melletti elterjesztésének előmozdításával foglalkozó projektek finanszírozására;

 

b) a fluorozott szénhidrogénekről szóló nemzetközi egyezmény előmozdítása és végrehajtása;

 

(4) A Bizottság a bevételek felhasználásáról [2017. január 1-jén] jelentést tesz. Az összegző jelentést az 1367/2006/EK rendelettel összhangban, az aktív és szisztematikus terjesztés érdekében, elektronikus formátumban a nyilvánosság számára elérhetővé kell tenni.

 

(5) A Bizottság felhatalmazást kap, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a díj összegének rögzítése, valamint a (3) bekezdés szerinti bevételek beszedésére és elosztására vonatkozó részletes intézkedések meghatározása céljából.

 

(6) A Bizottság végrehajtási aktusok útján meghatározza a (4) bekezdésben említett értesítés formátumát. E végrehajtási aktusokat a 21. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

 

* indikatív összege legfeljebb 10 euró, pontos értékét a bizottsági hatástanulmány alapján, az (5) bekezdésnek megfelelően kell meghatározni.

Módosítás  69

Rendeletre irányuló javaslat

15 cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés – bevezető rész

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Az elektronikus nyilvántartásba kérésre fel kell venni a következőket:

Az elektronikus nyilvántartásba fel kell venni a következőket:

Módosítás  70

Rendeletre irányuló javaslat

17 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) Minden olyan gyártó, importőr és exportőr, amely az előző naptári évben egy metrikus tonnánál vagy 1000 tonna CO2-egyenértéknél több fluortartalmú üvegházhatású gázt és a II. mellékletben felsorolt gázt állított elő, importált vagy exportált, 2014. március 31-ig és azt követően évente köteles jelentésben közölni a Bizottsággal a VII. mellékletben meghatározott, az adott évben az egyes anyagokra vonatkozó adatokat.

(1) Minden olyan gyártó, importőr és exportőr, amely az előző naptári évben 10 tonna CO2-egyenértéknél több fluortartalmú üvegházhatású gázt és a II. mellékletben felsorolt gázt állított elő, importált vagy exportált, 2014. március 31-ig és azt követően évente köteles jelentésben közölni a Bizottsággal a VII. mellékletben meghatározott, az adott évben az egyes anyagokra vonatkozó adatokat.

Módosítás  71

Rendeletre irányuló javaslat

17 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) Minden olyan vállalkozás, amely az előző naptári évben egy metrikus tonnánál vagy 1000 tonna CO2-egyenértéknél több fluortartalmú üvegházhatású gázt és a II. mellékletben felsorolt gázt ártalmatlanított, 2014. március 31-ig és azt követően évente köteles jelentésben közölni a Bizottsággal a VII. mellékletben meghatározott, az adott évben az egyes anyagokra vonatkozó adatokat.

(2) Minden olyan vállalkozás, amely az előző naptári évben egy metrikus tonnánál vagy 500 tonna CO2-egyenértéknél több fluortartalmú üvegházhatású gázt és a II. mellékletben felsorolt gázt ártalmatlanított, 2014. március 31-ig és azt követően évente köteles jelentésben közölni a Bizottsággal a VII. mellékletben meghatározott, az adott évben az egyes anyagokra vonatkozó adatokat.

Módosítás  72

Rendeletre irányuló javaslat

18 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

18. cikk

18. cikk

A kibocsátási adatok összegyűjtése

A kibocsátási adatok összegyűjtése

(1) A tagállamok adatgyűjtést végeznek a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozóan.

(1) A tagállamok adatgyűjtést végeznek a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozóan.

E célból létrehozzák a megfelelő rendszert az alábbiak közül:

E célból az 5. cikk (1) bekezdése szerint rögzített adatok gyűjtésére szolgáló nemzeti szintű adatbázist magában foglaló rendszert hoznak létre.

a) az 5. cikk (1) bekezdése szerint rögzített adatok gyűjtésére szolgáló nemzeti szintű adatbázist magában foglaló rendszer;

 

b) olyan rendszer, amelynek keretében az 5. cikk (1) bekezdésének hatálya alá tartozó üzemeltetőkből álló reprezentatív mintán alapuló, kibocsátással kapcsolatos felméréseket végeznek, az eredményeket pedig e felmérésekből nyerik ki.

 

Módosítás  73

Rendeletre irányuló javaslat

18 cikk – 3 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3a) Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség közös módszertan alapján a légkörben lévő fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyiségének mérésére adatokat gyűjt, és azokat nyilvánossága hozza.

Módosítás  74

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 3 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A Bizottság e rendelet hatásairól legkésőbb 2024. december 31-ig átfogó jelentést tesz közzé, amely előrejelzést tartalmaz a fluorozott szénhidrogének iránt 2030 után jelentkező keresletről.

A Bizottság e rendelet hatásairól legkésőbb 2022. december 31-ig átfogó jelentést tesz közzé, amely tartalmazza:

 

 

a) a fluorozott szénhidrogének iránti kereslet előrejelzését 2024-re, 2027-re, 2030-ra és 2030 utánra vonatkozóan.

Módosítás  75

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 3 albekezdés – b pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

b) a fluorozott szénhidrogének 2030-re vagy kevéssel későbbre való lehetséges kivezetésének értékelését, beleértve az erre irányuló javaslat támogatásához szükséges eltéréseket és más intézkedéseket;

Módosítás  76

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 3 albekezdés – c pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

c) a gyúlékony hűtőközegekre, például szénhidrogénekre való átállást akadályozó európai és nemzetközi szabványok, nemzeti biztonsági szabályok és tagállami építési kódexek áttekintését;

Módosítás  77

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 3 albekezdés – d pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

d) az energiahatékonyság figyelembevételével a III. mellékletben fel nem sorolt termékekre és berendezésekre a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó termékek és berendezések műszakilag megvalósítható és költséghatékony alternatívái rendelkezésre állásának áttekintését;

Módosítás  78

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 3 a albekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

Legkésőbb 2020. december 31-ig jelentést tesz közzé, amelyben értékeli e rendelet adminisztrációs és gazdasági költségeit a vállalkozások számára, az e költségek csökkentésére irányuló javaslatok kíséretében.

Módosítás  79

Rendeletre irányuló javaslat

20 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) A Bizottság felhatalmazást kap a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (5) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására; ez a felhatalmazás [éééé/hh/nn – e rendelet hatálybalépésének időpontja]-tól/-től határozatlan időtartamra szól.

(2) A Bizottság felhatalmazást kap a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (4) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására; ez a felhatalmazás [éééé/hh/nn – e rendelet hatálybalépésének időpontja]-tól/-től ötéves időtartamra szól. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam vége előtt jelentést készít a felhatalmazásról. Ha az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb 3 hónappal az egyes időtartamok vége előtt, akkor a felhatalmazás hallgatólagosan meghosszabbodik a korábbival megegyező időtartamra.

Indokolás

A hatáskörök átruházása a 13. cikk negyedik – és nem ötödik – albekezdésében szerepel. Másfelől kívánatos, hogy a hatáskör-átruházás időben korlátozott legyen, és hogy az átruházásról jelentés készüljön.

Módosítás  80

Rendeletre irányuló javaslat

20 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (5) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében és a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazást bármikor visszavonhatja. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (4) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében és a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazást bármikor visszavonhatja. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

Indokolás

A hatáskörök átruházása a 13. cikk negyedik – és nem ötödik – albekezdésében szerepel.

Módosítás  81

Rendeletre irányuló javaslat

20 cikk – 5 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A 3. cikk (4) bekezdése, a 7. cikk (2) bekezdése, a 8. cikk (7) bekezdése, a 9. cikk (3) bekezdése, a 10. cikk (7) bekezdése, a 13. cikk (5) bekezdése, a 14. cikk (6) bekezdése, a 17. cikk (5) bekezdése, a 18. cikk (3) bekezdése, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdése értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlament vagy a Tanács az aktusról szóló értesítés kézhezvételétől számított két hónapon belül nem emel ellene kifogást, vagy ha az Európai Parlament és a Tanács az említett időtartam leteltét megelőzően egyaránt arról tájékoztatta a Bizottságot arról, hogy nem emel kifogást. Ezen időszak az Európai Parlament vagy a Tanács kérésére két hónappal meghosszabbítható.

(5) A 3. cikk (4) bekezdése, a 7. cikk (2) bekezdése, a 8. cikk (7) bekezdése, a 9. cikk (3) bekezdése, a 10. cikk (7) bekezdése, a 13. cikk (4) bekezdése, a 14. cikk (6) bekezdése, a 17. cikk (5) bekezdése, a 18. cikk (3) bekezdése, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdése értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlament vagy a Tanács az aktusról szóló értesítés kézhezvételétől számított két hónapon belül nem emel ellene kifogást, vagy ha az Európai Parlament és a Tanács az említett időtartam leteltét megelőzően egyaránt arról tájékoztatta a Bizottságot arról, hogy nem emel kifogást. Ezen időszak az Európai Parlament vagy a Tanács kérésére két hónappal meghosszabbítható.

Indokolás

A hatáskörök átruházása a 13. cikk negyedik – és nem ötödik – albekezdésében szerepel.

Módosítás  82

Rendeletre irányuló javaslat

20 a cikk (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

20a. cikk

 

Konzultációs fórum

 

A Bizottság e rendelet végrehajtása során biztosítja a tagállamok képviselőinek, valamint a civil társadalom, többek között a környezetvédelmi szervezetek, a gyártók, üzemeltetők és a képesített személyek képviselőinek kiegyensúlyozott részvételét. Ezek a felek konzultációs fórum keretében találkoznak. A Bizottság a fórummal rendszeres konzultációt folytat, és a fórum rendelkezésére bocsátja az e rendelet végrehajtására vonatkozó információkat, különösen a tagállami illetékes hatóságok 9. cikk és 11. cikk szerinti, időben korlátozott eltéréssel kapcsolatos kérelmei tekintetében, valamint bármely végrehajtási vagy felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt. A fórum eljárási szabályait a Bizottság állapítja meg.

Módosítás  83

Rendeletre irányuló javaslat

23 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A hatályon kívül helyezett rendeletre történő hivatkozások erre a rendeletre való hivatkozásnak tekintendők, és azokat a VIII. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

A hatályon kívül helyezett 842/2006/EK rendeletre történő hivatkozások erre a rendeletre való hivatkozásnak tekintendők, és azokat a VIII. mellékletben szereplő megfelelési táblázattal összhangban kell értelmezni.

Indokolás

E módosítás célja a meglévő, képzésre és képesítési igazolásra vonatkozó bizottsági végrehajtási rendeletek megtartása mindaddig, amíg a Bizottság egy későbbi időpontban hatályon kívül nem helyezi őket.

Módosítás  84

Rendeletre irányuló javaslat

III melléklet

Termékek és berendezések

Tilalom időpontja

A 9. cikk (1) bekezdésének 2. albekezdése értelmében megfelelő esetben a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékek globális felmelegedési potenciálját (GWP) a IV. melléklettel összhangban kell kiszámolni.

 

1. A hűtő-, légkondicionáló vagy hőszivattyú-berendezések, tűzvédelmi rendszerek vagy kapcsolóberendezések szervizelésére, karbantartására vagy feltöltésére vagy oldószerként használt fluortartalmú üvegházhatású gázok tárolására szolgáló, nem utántölthető tartály

2007. július 4.

2. Hűtőközegként HFC-ket és PFC-ket tartalmazó, nem zárt, közvetlen párologtatású rendszerek

2007. július 4.

3. Tűzvédelmi rendszerek és tűzoltó készülékek

amelyek PFC-ket tartalmaznak

2007. július 4.

amelyek HFC-23-at tartalmaznak

2015. január 1.

4. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, egyéb ablakok

2007. július 4.

5. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, egyéb ablakok

2008. július 4.

6. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó lábbelik

2006. július 4.

7. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó gumiabroncsok

2007. július 4.

8. 150-es vagy annál nagyobb GWP-el rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó egykomponensű habok, kivéve, ha nemzeti biztonsági előírásoknak kell megfelelniük

2008. július 4.

9. Az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 40. pontjában felsorolt szórakoztató és díszítő célokat szolgáló, a lakosság számára forgalomba hozott aeroszolok, valamint a 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmazó jelzőkürtök

2009. július 4.

10. 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmazó háztartási hűtőszekrények és fagyasztógépek

2015. január 1.

11. Hűtő- és fagyasztógépek, melyek termékek tárolására, bemutatására vagy forgalmazására szolgál a kiskereskedelmben és az élelmiszerellátó helyeken (kereskedelmi célú felhasználás) – hermetikusan zárt rendszerek

amelyek 2500-as vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmaznak

2017. január 1.

amelyek 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmaznak

2020. január 1.

12. Hordozható beltéri légkondicionáló berendezések (hermetikusan zárt, a végfelhasználó által egyik helyiségből a másikba átvihető rendszerek) amelyek 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmaznak

2020. január 1.

 

Módosítás

A 9. cikk (1) bekezdésében említett forgalomba hozatali tilalmak

Termékek és berendezések

Tilalom időpontja

A 9. cikk (1) bekezdésének második albekezdése értelmében megfelelő esetben a fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékek globális felmelegedési potenciálját (GWP) a IV. melléklettel összhangban kell kiszámolni.

 

1. A hűtő-, légkondicionáló vagy hőszivattyú-berendezések, tűzvédelmi rendszerek vagy kapcsolóberendezések szervizelésére, karbantartására vagy feltöltésére vagy oldószerként használt fluortartalmú üvegházhatású gázok tárolására szolgáló, nem utántölthető tartály

2007. július 4.

2. Hűtőközegként HFC-ket és PFC-ket tartalmazó, nem zárt, közvetlen párologtatású rendszerek

2007. július 4.

3. Tűzvédelmi rendszerek és tűzoltó készülékek

amelyek PFC-ket tartalmaznak

2007. július 4.

amelyek fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmaznak, kivéve a 1005/2009/EK rendelet VI. mellékletében a halonok kiritikus felhsználási módjaiként felsorolt felhasználásokat

2020. január 1.

4. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, egyéb ablakok

2007. július 4.

5. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, egyéb ablakok

2008. július 4.

6. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó lábbelik

2006. július 4.

7. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó gumiabroncsok

2007. július 4.

8. 150-es vagy annál nagyobb GWP-el rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó egykomponensű habok, kivéve ha nemzeti biztonsági előírásoknak kell megfelelniük

2008. július 4.

9. Az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 40. pontjában felsorolt szórakoztató és díszítő célokat szolgáló, a lakosság számára forgalomba hozott aeroszolok, valamint a 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmazó jelzőkürtök

2009. július 4.

9a. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó nem orvosi rendeltetésű technikai aeroszolok

2018. január 1.

10. HFC-ket tartalmazó háztartási hűtőszekrények és fagyasztógépek

2015. január 1.

10a. A 2500-as vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, helyhez között hűtőberendezések, kivéve a -50°C alatti üzemi hőmérsékleten való használatra szánt berendezéseket

2016. január 1.

10b. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, helyhez között hűtőberendezések, kivéve a -50°C alatti üzemi hőmérsékleten való használatra szánt berendezéseket

2020. január 1.

10c. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, mobil hűtőberendezések

2025. január 1.

11. Hűtő- és fagyasztógépek, melyek termékek tárolására, bemutatására vagy forgalmazására szolgál a kiskereskedelemben és az élelmiszerellátó helyeken (kereskedelmi célú felhasználás) – hermetikusan zárt rendszerek

amelyek 2150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmaznak

2015. január 1.

amelyek HFC-ket tartalmaznak

2018. január 1.

12. Hordozható beltéri légkondicionáló berendezések (hermetikusan zárt, a végfelhasználó által egyik helyiségből a másikba átvihető rendszerek) amelyek HFC-ket tartalmaznak

2020. január 1.

12a. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó, helyhez között légkondicionáló berendezések

2020. január 1.

12b. Teherhajók légkondicionáló rendszerei, amelyek fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmaznak

2020. január 1.

12c. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó habok

Extrudált polisztirolhabok

2016. január 1.

Egyéb habok (többek között poliuretán, poliizocianurát és fenolhab)

2020. január 1.

12d. Fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó oldószerek, kivéve az űrtechnikai és repüléstechnikai eszközök elektromos vagy egyéb részeinek precíziós tisztítása és a félvezetők gyártása során alkalmazottakat

2020. január 1.

Módosítás  85

Rendeletre irányuló javaslat

V melléklet

Évek

 

2015

100%

2016–17

93%

2018–20

63%

2021–23

45%

2024–26

31%

2027–29

24%

2030

21%

 

Módosítás

V. MELLÉKLET

A fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalára vonatkozó maximális mennyiség, referenciaértékek és kvóták kiszámítása

A 13. cikk (1) bekezdésében említett maximális mennyiség kiszámításához a 2009 és 2012 között az Unióban forgalomba hozott összmennyiség éves átlagát az alábbi százalékokkal kell beszorozni:

Évek

 

2015

100%

2016–17

90%

2018–20

63%

2021–23

45%

2024–26

31%

2027–29

24%

2030

16%

Módosítás  86

Rendeletre irányuló javaslat

VII melléklet – 1 pont – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) mindegyik anyag Unióban előállított teljes mennyisége, meghatározva azokat a főbb alkalmazási kategóriákat, amelyekben az anyagot felhasználják;

a) az Unióban előállított egyes anyagok teljes mennyisége, meghatározva azokat a főbb alkalmazási kategóriákat, amelyekben az anyagot felhasználják;

Indokolás

A módosítás az egyértelműséget szolgálja.

Módosítás  87

Rendeletre irányuló javaslat

VII melléklet – 1 pont – d a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

da) Az I. és II. mellékletben felsorolt fluortartalmú üvegházhatású gázok melléktermék-kibocsátásai és a gyártási folyamat során – többek között az alapanyagok vagy reakcióközegek gyártási eljárása során – előállított egyéb fluortartalmú vegyületek.

  • [1]  A Hivatalos Lapban még nem tették közzé.

INDOKOLÁS

HÁTTÉR

A Montreali Jegyzőkönyv – amelyet a legsikeresebb nemzetközi környezetvédelmi megállapodásnak tartanak – elérte az ózonréteget lebontó legtöbb anyag, így például a fluorozott-klórozott szénhidrogének (CFC-k) és a részlegesen halogénezett fluorozott-klórozott szénhidrogének (HCFC-k) globális szintű fokozatos kivonását és az említett anyagokkal előállításának fokozatos csökkentését. A fluorozott szénhidrogéneket (HFC-ket) legújabban a CFC-k és a HCFC-k helyettesítőiként kezdték használni, ám ezek az anyagok az éghajlat szempontjából nagyon aktívak. Emellett egyéb fluorozott üvegházhatású gázok (F-gázok) – például a perfluor-karbonok (PFC-k) és a kén-hexafluorid (SF6) – a szén-dioxidét akár 23 000-szeresen is meghaladó globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkeznek, és évezredekig a légkörben maradhatnak. Intézkedésre van szükség.

Az Európai Unió (EU) amellett szállt síkra, hogy az üveházhatásúgáz-kibocsátásokat 2050-ig az 1990-es szinthez képest 80–95%-kal csökkentsék. Az Európai Bizottságnak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság megvalósítására vonatkozó ütemterve szerint e cél eléréséhez a CO2-kibocsátásoktól eltérő kibocsátásokat (köztük az fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátásának) 2030-ig 72–73%-kel kell csökkenteni. Noha valamennyi egyéb üvegházhatású gáz kibocsátása csökkent, az F-gázok kibocsátása 1990 óta 60%-kal nőtt az EU-ban. A HFC-alapú termékek és berendezések hosszú, akár 50 éves élettartammal is rendelkezhetnek. Ezért további jogszabályokra van szükség annak megakadályozásához, hogy a kibocsátások a következő évtizedekben tovább növekedjenek.

Szerencsére a fenntartható – azaz bizonyítottan biztonságos, költségtakarékos és energiahatékony – alternatívák már ma is elérhetők a piacon, és használatban is vannak. E fenntartható alternatívák szinte valamennyi új HFC-alapú berendezést helyettesíteni tudják ma is és a közeljövőben is. A HFC-k fokozatos kivonása lendületet ad a fenntartható növekedésnek, felpörgeti az innovációt és megjutalmazza a környezetbarát technológiai megoldásokba beruházó európai társaságokat. A dán tapasztalatok kiváló például szolgálnak erre vonatkozóan. Dániában az F-gázokra vonatkozó tilalmat már egy évtizede bevezették, ami ösztönzőleg hatott a beruházásokra és az innovációra, és előnyére vált számtalan kis- és középvállalkozásnak, amelyek mára beértek, és már Dánia határain túl is folytatják tevékenységeiket. Az ambiciózus, globális szintű vezetői szerep megszerzésével Európa úgy őrizheti meg versenyképességét az innovatív fagyasztási, hűtési és fűtési technológiai megoldások területén, hogy közben a környezetvédelem szempontjait is figyelembe veszi.

AZ ELŐADÓ JAVASLATA

Az előadó a Bizottság javaslatának számos elemét támogatja. A forgalomba hozható HFC-k mennyiségére vonatkozó korlátozások (a „fokozatos csökkentés”) a megfelelő irányba tett lépés, ahogyan az ennek támogatáshoz szükséges, hermetikusan zárt és előtöltött berendezésekkel kapcsolatos tilalom is. Fontos a fenntartható alternatívákkal kapcsolatos képzés és képesítés. A meglévő hűtőberendezéseknek az éghajlatváltozás szempontjából nagyon káros HFC-kel történő szervizelésének és karbantartásának tilalma csökkenti a kibocsátásokat és energiamegtakarítást eredményez. Emellett az előadó támogatja a HFC-k bizonyos berendezésekben, például a háztartási hűtőszekrényekben és fagyasztókban való alkalmazásának tilalmát, mivel ma már sokkal kevésbé káros alternatívák is rendelkezésre állnak a piacon. Mindazonáltal a javaslat összességében többet is tehetne a fenntartható alternatívák és az azokat előállító kisebb európai társaságok támogatása érdekében. Az előadó ezért úgy véli, hogy a Bizottság javaslatát többféleképpen, a következőkben ismertetett módon is javítani lehetne.

Forgalombahozatali és használati tilalmak

Európában már ma is rendelkezésre állnak fenntartható alternatívák a HFC-ket tartalmazó berendezések vonatkozásában. Az előadó úgy véli, hogy a forgalombahozatali tilalmak akkor helyénvalók, ha e fenntartható alternatívák meg tudnak felelni az új berendezések iránti igényeknek egy meghatározott alágazatban. A forgalombahozatali tilalmak segítenek a HFC-k olyan ágazatokban történő használatának megelőzésében, ahol természetes hűtőközegek állnak rendelkezésre, így biztosítva a fokozatos csökkentés költséghatékonyságát és megőrizve a korlátozott HFC-kvótákat azon ágazatok számára, amelyeknek valóban szüksége van rájuk. Emellett a forgalombahozatali és használati tilalmak megadják azokat az egyértelmű piaci jelzéseket, amelyeket a fenntartható alternatívákat gyártó kisebb európai társaságok kértek, és átlátható, stabil és kiszámítható beruházási környezetet biztosítanak.

Az előadó ezért ott vezet be forgalombahozatali és használati tilalmakat, ahol a fenntartható alternatívák penetrációs aránya elérheti vagy megközelítheti a 100%-os piaci penetrációt[1], különösen a következők esetében:

•   Habok: Forgalombahozatali tilalom 2015-ben. A habok élettartama hosszú, akár 50 éves is lehet. Emellett a nyomógázok habtermékekből történő visszanyerése költséges. Ha ma nem történik állami beavatkozás, az az elkövetkező évtizedekben nagyobb kibocsátásokat eredményezhet. A fenntartható alternatívák költséghatékonyak, és jelentős csökkenést eredményeznek a HFC-kibocsátás tekintetében (kb. 3,9 Mt/CO2-egyenérték/év 2030-ban).

•   Technikai aeroszolok: Forgalombahozatali tilalom 2020-ban. A fenntartható alternatívák költséghatékonyak, és jelentős csökkenést eredményeznek a HFC-kibocsátás tekintetében (kb. 3,6 Mt/CO2-egyenérték/év 2030-ban).

•   Hűtés: A helyhez kötött hűtőberendezésekre vonatkozó forgalombahozatali tilalom 2020-ban. Jelenleg ez az ágazat adja a HFC-kibocsátások legnagyobb részét. A fenntartható alternatívák költséghatékonyak, és jelentős csökkenést eredményeznek a HFC-kibocsátás tekintetében (kb. 15,3 Mt/CO2-egyenérték/év 2030-ban) – ám e számadatok nem tartalmazzák az energiamegtakarításból származó üvegházhatásúgáz-kibocsátások jelentős csökkenését. A halászhajók kivételével a mobil hűtőberendezésekre vonatkozó forgalombahozatali tilalom 2025-ben. A fenntartható alternatívák költséghatékonyak, és kibocsátáscsökkenést eredményeznek (kb. 0,7 Mt/CO2-egyenérték/év 2030-ban).

•   Légkondicionálás: A helyhez kötött légkondicionáló berendezésekre és a teherhajókra vonatkozó forgalombahozatali tilalom 2020-ban. Ez az ágazat nagy részét adja a HFC-kibocsátásoknak, és egyben a leggyorsabban növekvő kibocsátási forrás. A fenntartható alternatívák költséghatékonyak, és jelentős csökkenést eredményeznek a HFC-kibocsátás tekintetében (kb. 29 Mt/CO2-egyenérték/év 2030-ban). A centrifugális hűtőberendezésekre vonatkozó forgalombahozatali tilalom 2027-ben. A fenntartható alternatívák költséghatékonyak, és kibocsátáscsökkenést eredményeznek majd (kb. 9 kt/CO2-egyenérték/év 2030-ban).

Az előadó emellett 2020-ban bevezeti az SF6 középfeszültségű berendezésekben szigetelőként és kapcsolóközegként történő alkalmazására vonatkozó tilalmat. Az SF6 a szén-dioxidnál 22 800-szor nagyobb felmelegedési potenciállal rendelkező üvegházhatású gáz, légköri élettartama pedig több mint 3 000 év. A piacon már most is elérhetők a versenyképes, SF6-mentes alternatívák, ezért mindennemű SF6-kibocsátást egyszerűen felelőtlenségnek kell tekinteni.

Fokozatos csökkentés

Az Európai Parlament a szén-dioxid-mentes, éghajlatot befolyásoló emberi eredetű kibocsátásokkal kapcsolatos átfogó megközelítésről szóló, 2011. szeptember 14-i állásfoglalásában felhívott „a fluorozott szénhidrogének termelésének és felhasználásának gyors visszaszorítására” az EU-n belül. Ez nemcsak az alternatíváknak a forgalomba hozatal és felhasználási tilalmak előtti népszerűsítését mozdítja elő, de szigorúbb rendszereket ösztönöz, továbbá jutalmazza a regenerálást és az újrahasznosítást is.

Az előadó ezért a túlzott mennyiségű HFC-kiosztás felszámolására és a technikailag megvalósítható és költséghatékony, a fokozatos csökkentésre irányuló menetrend biztosítására szolgáló intézkedéseket vezet be, különösen a következőket:

•   A fokozatos csökkentés szorosabb menetrendje. A jelenlegi fokozatos csökkentési menetrendet szorosabbá kell tenni, hogy biztosítani lehessen a fenntartható alternatívákra való megvalósítható és költséghatékony átmenetet. A Bizottság a 11. cikkben említett szervizelési tilalom figyelembevétele nélkül terjesztette elő a fokozatos csökkentésre vonatkozó menetrendet. A szervizelési tilalom azt eredményezi majd, hogy jelentős mértékben csökken a HFC iránti igény, és ezért a fokozatos csökkentés lépéseinek – különösen 2018 előtt és 2023 után – sokkal ambiciózusabbnak kell lenniük.

•   Kiosztási díj. 30 EUR/tonna CO2-egyenérték költséggel bevezetésre kerül a HFC-kvóták felhasználásával kapcsolatos kiosztási díj, amely az ETS-irányelv elfogadásának idején a CO2 árának várt átlaga volt. Ez olyan folyamatos bevételt biztosít, amely ellentételezi az éghajlati feltételek miatt a költségek tekintetében felmerülő regionális különbségeket.

•   Kiigazított kiindulási szint. A Bizottság által javasolt fokozatos csökkentés kiindulási szintjéül a 2008–2011-es időszak során az EU-ban gyártott és oda behozott éves mennyiség átlaga szolgál. Mivel a 2012-es évre vonatkozó adatok hamarosan hozzáférhetővé válnak, a kiindulási szint kiszámításakor a legfrissebb adatokat, azaz a 2009–2012-es időszak átlagát kell felhasználni.

A melléktermék-kibocsátás tilalma

A Bizottság javaslata akaratlanul is növelheti az F-gázok globális kibocsátását, és hacsak nem történik meg a melléktermék-kibocsátások kérdésének érdemi rendezése, megnehezítheti nemzetközi szinten az éghajlat-politika terén való előrehaladást. Ennek oka az, hogy a HFC gyártása gyakran történik olyan harmadik országokban, ahol nincs korlátozás a melléktermék-kibocsátásokra (például a HFC-23 kibocsátására) vonatkozóan, vagy nincs az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére vonatkozó kötelezettség. Az előadó ezért bevezeti az I. és a II. mellékletben felsorolt valamennyi F-gáz forgalomba hozatalának tilalmát, kivéve azon eseteket, amikor a gyártási folyamat során keletkező és kibocsátott melléktermékeket megsemmisítik. Figyelembe véve az ágazat vertikális integrációját és az ágazatban tevékenykedő gyártók korlátozott számát, a végrehajtás nem jelenthet gondot.

Tározás és visszanyerés

A minden eddiginél alacsonyabb megfelelőségi arány és a költséghatékonyság hiányának leküzdéséhez a tározásra és a visszanyerésre vonatkozó egyértelmű kötelezettségek szükségesek.

Az előadó ezért a szivárgás korlátozására és a visszanyerés előmozdítására irányuló módosításokat vezet be, különösen a következőket:

•   Szervizelési tilalom. A meglévő hűtőberendezések nagy GWP-jű HFC-kel történő szervizelésének és karbantartásának tilalmára irányuló javaslatot javítani kell. A közelmúltbeli tevékenységek és az európai szupermarketekben a visszatöltéssel szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy ezzel az intézkedéssel már 2015-től kezdődően költséghatékony módon jelentős HFC-kibocsátáscsökkentés érhető el. A korábbi szervizelési tilalom ezért óriási előnyökkel jár a környezetvédelem és a költségek tekintetében. A kiskereskedelmi ágazatban működő rendszerek körülbelül 80%-ának a szervizelési tilalomból való, a CO2-egyenértékben kifejezett küszöb 5-ről 40 tonnára emelésével történő kizárása a környezetvédelmi előnyöket legfeljebb csak 8%-kal csökkenti. A -50°C alatti hőmérsékleten üzemelő hűtőberendezések szintén ki vannak zárva. Ezekre az ágazatokra vonatkozóan – az újrahasznosítás előmozdítása érdekében – továbbra is megengedett marad a visszanyert nagy GWP-jű HFC-k használata.

•   Visszanyerési rendszerek. A visszanyerés biztosítása és a gyártói felelősség előmozdítása érdekében valamennyi tagállamban visszanyerési rendszereket kell létrehozni az F-gázok újrahasznosításának, visszanyerésének vagy megsemmisítésének biztosítása érdekében.

•   Minimális óvintézkedések. Az üzemeltetőknek meg kell hozniuk a legjobb iparági gyakorlatokon és a tagállami tapasztalatokon alapuló minimális óvintézkedéseket annak érdekében, hogy a szivárgást még a bekövetkezése előtt meg tudják előzni.

•   A szivárgási veszteség maximális mértéke. A megfelelőség és a végrehajtás színvonalának javítása érdekében minden berendezéstípusra vonatkozóan meg kell állapítani – a legjobb iparági gyakorlatok, a tagállami tapasztalatok és a nemzetközi és európai szabványok alapján – a szivárgási veszteség maximális mértékét.

•   A hatály kiterjesztése. A tározási kötelezettségeknek a valamennyi hordozható berendezésre történő kiterjesztésével költséghatékony és jelentős mértékű (körülbelül 2,4 Mt/CO2-egyenérték/év) kibocsátáscsökkenés érhető el.

31.5.2013

  • [1]  A penetrációs arány az adott ágazatban a HFC-ken alapuló új termékek vagy berendezések kiváltására irányuló kibocsátáscsökkentési lehetőségek maximális piaci potenciáljaként határozható meg. A 2015-ös 100%-os penetrációs arány azt jelenti, hogy a 2015-ben üzembe helyezett új HFC-alapú egységek 100%-a kiváltható alternatív technológiai megoldásokat tartalmazó egységekkel.

VÉLEMÉNY a Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottság részéről (31.5.2013)

a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság részére

az egyes fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról
(COM(2012)0643 – C7‑0370/2012 – 2012/0305(COD))

A vélemény előadója: Gilles Pargneaux

RÖVID INDOKOLÁS

1. Bevezetés

Az egyes fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló bizottsági javaslat célja, hogy a 842/2006/EK rendelet helyébe lépjen annak hathatós biztosítása érdekében, hogy az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 2050-ig az 1990-es szinthez képest 80–95%-kal csökkenjen, és ennek következtében az éghajlatváltozás mértéke korlátozódjék. E korlátozás megfelel a koppenhágai és a cancúni nemzetközi megállapodások nyomán az Európai Parlament és az Európai Tanács által kitűzött céloknak.

A fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó körülhatárolási intézkedések és az e gázok használatból való kivonására irányuló intézkedések, valamint az előző rendeletben meghatározott forgalombahozatali tilalmak mellett a rendelet a magas globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező fluortartalmú üveghatású gázok forgalomba hozatalának kvóták kiosztása révén történő fokozatos csökkentését, a fluortartalmú üveghatású gázokat tartalmazó berendezések forgalomba hozatalára vonatkozóan pedig további tilalmak bevezetését javasolja.

2. A javaslat közlekedési dimenziója

A bizottsági javaslat egyfelől kiszélesíti a korábbi rendelet hatályát, bővítve a körülhatárolási intézkedések körét – nevezetesen a kibocsátás megelőzésére, a szivárgásellenőrzésre, a szivárgásészlelő rendszerekre és a nyilvántartások vezetésére –, valamint a hűtőkamionok és -pótkocsik berendezéseinek előtöltésére vonatkozó intézkedéseket.

A javaslat másfelől előírja a közlekedési ágazatban – akár önmagában, akár keverékben (pl. az R-404A-ban) – igen széleskörűen alkalmazott HFC-134, HFC-125 és HFC-143a gázok forgalomba hozatalának korlátozását, és megtiltja ugyanezen anyagoknak a karbantartási és javítási célú alkalmazását.

3. Az előadó észrevételei

Az Európai Parlament 2011. szeptember 14-i állásfoglalásában felhívta a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a különböző termékekben és alkalmazásokban található, fluorozott szénhidrogének termelésének és felhasználásának gyors visszaszorítására.

Az előadó véleménye szerint a Bizottság javaslata megfelel ennek a célnak. Ugyanakkor úgy véli, hogy a hatályt is lehetne bővíteni, amennyiben lépések születnek a végrehajthatóság biztosítása érdekében.

Ami a szivárgás-ellenőrzéseket illeti, a javaslat hatálya csak a közlekedési ágazat egy korlátozott szeletére terjed ki, mivel csak a 3,5 tonnánál nagyobb tömegű hűtőkamionokra és -pótkocsikra vonatkozik. Az előadó úgy ítéli meg, hogy az Unióban forgalomban lévő járművek és konténerek számára való tekintettel a 3,5 tonnánál kisebb tömegű kamionok, kisteherautók és hűtőkonténerek hatályból való kizárása nem helyénvaló. Ezenfelül a hatály ilyetén korlátozása diszkriminatívnak bizonyulhat az adott ágazaton belül.

Az előadó szintén úgy véli, hogy a vasúti és a tengeri közlekedési ágazatnak is hozzá kell járulnia a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez. Ugyanakkor a tengeri közlekedési ágazat sajátosságaira és különösen nemzetközi vonatkozásaira való tekintettel ennek – a Bizottság által javasoltaknak megfelelően – külön jogszabály tárgyát kell képeznie.

Ami a 3,5 tonnás tömeget meghaladó járművek légkondicionálását illeti, az előadó fájlalja, hogy a szöveg nem utal a gépjárművek légkondicionáló rendszereiből eredő kibocsátásokról szóló 2006/40/EK irányelv felülvizsgálatára, amelyet 2011 júliusában terveztek közzétenni, és felhívja a Bizottságot, hogy vegye fontolóra ezen irányelv felülvizsgálatát a 3,5 tonnás tömeget meghaladó járművek beillesztése céljából.

Amennyiben kívánatos, hogy a rendelet hatálya kiterjedjen a szivárgás-ellenőrzésekre is, az előadó úgy véli, hogy a fluortartalmú üvegházhatású gázok karbantartási vagy javítási célú alkalmazásának 2020-től való korlátozása a közlekedési ágazat esetében nem célszerű, mivel túlzott költségnövekedéssel járna azon vállalkozások számára, amelyek berendezéseiket élettartamuk lejárta előtt kényszerülnének lecserélni vagy módosítani, miközben ez nem járna jelentős környezeti előnyökkel. A közlekedési ágazat esetében más intézkedések – például az előtöltésre vagy a nyilvántartás vezetésére vonatkozó rendelkezések – szintén kevéssé helyénvalók.

Ami az alternatívgáz-ellátást illeti, a közlekedési ágazat 2012-ben jelezte, hogy a gépjárművek légkondicionáló rendszereiből eredő kibocsátásokról szóló irányelv végrehajtását egyes gázok esetében problémák késleltetik. Ami a kisebb globális felmelegedési potenciált (GWP) eredményező, rövid vagy középtávon megoldásként vázolt fluortartalmúgáz-keverékeket illeti, ezek jelenleg még fejlesztés alatt állnak. Ennélfogva az előadó kéri, hogy a végrehajtás első éveiben a menetrend kevésbé feszes legyen, és ezen időszak lejárta után kéri a rendelet kiértékelését a menetrend szükség szerinti kiigazítása érdekében.

Végezetül figyelembe kellene venni az alternatív gázok biztonságát, valamint energetikai teljesítményét is. Egyes alternatív gázok gyúlékonyak, és közúti baleset esetén további kockázatokat hordozhatnak. Ami az energetikai teljesítményüket illeti, annak legalább a jelenleg használt gázokéval kell megegyeznie annak érdekében, hogy ne járjanak a járművek fogyasztásának növekedéséhez kapcsolódó CO2-kibocsátással.

MÓDOSÍTÁSOK

A Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottság felkéri a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottságot mint illetékes bizottságot, hogy jelentésébe foglalja bele az alábbi módosításokat:

Módosítás  1

Rendeletre irányuló javaslat

3 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az egyes fluortartalmú gázokról szóló 842/2006/EK rendelet alkalmazásáról, hatásairól és megfelelőségéről szóló bizottsági jelentés megállapította, hogy a jelenlegi tározási intézkedések – teljes körű alkalmazásuk esetén – csökkenthetik a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátását Ezeket az intézkedéseket ezért meg kell tartani, és a végrehajtásuk során gyűjtött tapasztalatok alapján pontosítani kell. Bizonyos intézkedések hatályát egyéb olyan készülékekre is ki kell terjeszteni, amelyek jelentős mennyiségű fluortartalmú üvegházhatású gázt használnak; ilyenek például a hűtőkamionok és -pótkocsik. Az ilyen gázokat tartalmazó berendezésekre vonatkozó nyilvántartás létrehozásának és vezetésének kötelezettségét az elektromos kapcsolóberendezésekre is ki kell terjeszteni.

(3) Az egyes fluortartalmú gázokról szóló 842/2006/EK rendelet alkalmazásáról, hatásairól és megfelelőségéről szóló bizottsági jelentés szerint a rendelet jelenlegi rendelkezései – teljes körű alkalmazásuk esetén, a gépjárművek légkondicionáló rendszereiből eredő kibocsátásokról szóló 2006/40/EK irányelvvel1 együttesen lehetővé tehetik, hogy a 27 tagú EU 2050-ig a jelenlegi szinten stabilizálja a fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezeket az intézkedéseket ezért meg kell tartani, és a végrehajtásuk során gyűjtött tapasztalatok alapján pontosítani kell. Ugyanakkor ahhoz,hogy 2050-ig a kibocsátások szintje 80–95%-os mértékben csökkenjen, új, megfelelő költséghatékonyságú lépéseket kell tenni. A körülhatárolást és a visszanyerést illetően az üvegházhatású gázkibocsátás nagyobb mértékű csökkentését célzó megoldási lehetőségek között szerepelt a hatálynak a közúti járművek – például kamionok és pótkocsik – hűtőrendszereire való kiterjesztésére vonatkozó javaslat.

 

_______________

 

1HL L 161., 2006.6.14., 12. o.

Indokolás

A módosítás célja a pontosítás és egyértelműsítés a 842/2006/EK rendelet alkalmazásáról szóló jelentés következtetéseit illetően.

Módosítás  2

Rendeletre irányuló javaslat

4 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) A Bizottság jelentése azt is megállapította, hogy még többet lehet tenni a fluortartalmú üvegházhatású gázok Unión belüli kibocsátásának csökkentése érdekében, ehhez pedig elsősorban kerülni kell e gázok használatát, amennyiben léteznek olyan biztonságos és energiahatékony alternatív technológiák, amelyek nem vagy kisebb mértékben befolyásolják az éghajlatot. A kibocsátás 2010 és 2030 között akár kétharmadával, költséghatékonyan csökkenthető, mivel sok ágazatban bizonyítottan jó, kipróbált alternatívák állnak rendelkezésre.

(4) A Bizottság jelentése azt is megállapította, hogy még többet lehet tenni a fluortartalmú üvegházhatású gázok Unión belüli kibocsátásának csökkentése érdekében, ehhez pedig elsősorban kerülni kell e gázok használatát, amennyiben léteznek olyan biztonságos és energiahatékony alternatív technológiák, amelyek nem vagy kisebb mértékben befolyásolják az éghajlatot. Figyelembe véve, hogy az alternatív anyagok rendelkezésre állása bebizonyosodott, és ezeket már számos ágazatban tesztelték, a kibocsátás 2030-ig a 2010-es szinthez képest hatékony módon és ésszerű költségek mellett legfeljebb a kétharmadával csökkenthető.

Indokolás

A módosítás az egyértelműséget szolgálja.

Módosítás  3

Rendeletre irányuló javaslat

5 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(5a) A fluortartalmú üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó célkitűzések nyomon követése érdekében biztosítani kell az adatok teljes körű begyűjtését. Ennélfogva az ilyen gázokat tartalmazó berendezésekre vonatkozó nyilvántartás létrehozásának és vezetésének kötelezettségét az elektromos kapcsolóberendezésekre, valamint az e rendelet hatálya alá tartozó egyéb berendezésekre is ki kell terjeszteni.

Indokolás

Helyénvalóbb a nyilvántartások létrehozásának szükségességét külön preambulumbekezdésben kezelni.

Módosítás  4

Rendeletre irányuló javaslat

7 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7) Mivel rendelkezésre állnak megfelelő alternatívák, ezért a kén-hexafluorid magnézium-fröccsöntésben való használatára és a magnézium-fröccsöntési ötvözetek újrahasznosítására vonatkozó, jelenlegi tilalmat ki kell terjeszteni azokra a létesítményekre is, amelyek évente 850 kg-nál kevesebbet használnak fel ezekből az anyagokból. Hasonlóképpen, megfelelő átmeneti időszak mellett meg kell tiltani a rendkívül magas globális felmelegedési potenciállal rendelkező hűtőközegek használatát a legalább 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó hűtőberendezések szervizelésére vagy karbantartására.

(7) Mivel rendelkezésre állnak megfelelő alternatívák, ezért a kén-hexafluorid magnézium-fröccsöntésben való használatára és a magnézium-fröccsöntési ötvözetek újrahasznosítására vonatkozó, jelenlegi tilalmat ki kell terjeszteni azokra a létesítményekre is, amelyek évente 850 kg-nál kevesebbet használnak fel ezekből az anyagokból. Hasonlóképpen, megfelelő átmeneti időszak mellett meg kell tiltani a 2500-at meghaladó globális felmelegedési potenciállal rendelkező hűtőközegek használatát a legalább 50 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó, -50°C-os vagy azt meghaladó üzemi hőmérsékletre szánt hűtőberendezések szervizelésére vagy karbantartására. E tilalom 2030. január 1-jéig nem alkalmazandó azokra a 2500-as vagy nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező, visszanyert, regenerált vagy újrahasznosított üvegházhatású gázokra, amelyeket meglévő hűtőberendezések karbantartásához vagy szervizeléséhez használnak fel, feltéve, hogy azokat az ilyen berendezésekből nyerték vissza.

Módosítás  5

Rendeletre irányuló javaslat

18 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(18) A Bizottságnak folyamatosan nyomon kell követnie, milyen hatásokkal jár a fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának korlátozása, ideértve a csökkentés azon készülékek ellátására gyakorolt hatását, amelyek esetében a fluorozott szénhidrogének használata az alternatív technológiákhoz képest alacsonyabb kibocsátással járna az életciklus során. A nyomon követéssel az egészségügyi vagy biztonsági veszélyforrások korai észlelését is biztosítani kell a gyógyszerek elérhetőségére gyakorolt negatív hatások miatt. Átfogó felülvizsgálatot kell végezni 2030 előtt, még időben ahhoz, hogy e rendelet rendelkezéseit a végrehajtásuk és az új fejlemények fényében módosítani lehessen, és szükség esetén további csökkentési intézkedéseket lehessen elfogadni.

(18) A Bizottságnak folyamatosan nyomon kell követnie, milyen hatásokkal jár a fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalának korlátozása, ideértve a csökkentés azon készülékek ellátására gyakorolt hatását, amelyek esetében a fluorozott szénhidrogének használata az alternatív technológiákhoz képest alacsonyabb kibocsátással járna az életciklus során. A nyomon követéssel az egészségügyi vagy biztonsági veszélyforrások korai észlelését is biztosítani kell a gyógyszerek elérhetőségére gyakorolt negatív hatások miatt. A végrehajtás első öt éve alapján átfogó felülvizsgálatot kell végezni, még időben ahhoz, hogy e rendelet rendelkezéseit a végrehajtásuk és az új fejlemények fényében módosítani lehessen, és szükség esetén további csökkentési intézkedéseket lehessen elfogadni. E vizsgálatot ötévente újra el kell végezni.

Indokolás

A rendelet optimális végrehajtásának és a megfelelő kiigazításoknak a biztosítása érdekében ötéves rendszerességgel mindenre kiterjedő vizsgálatot kellene végezni.

Módosítás  6

Rendeletre irányuló javaslat

1 a cikk (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

1a. cikk

 

Hatály

 

(1) Ezt a rendeletet a fluortartalmú üvegházhatású gázok EU-ban való használatára kell alkalmazni, a (2) bekezdésben meghatározott esetek kivételével.

 

(2) Ez a rendelet nem alkalmazandó a fluortartalmú üvegházhatású gázok egészségügyi célú, villamosenergia-termelési és -elosztási célú, valamint repülési alkalmazásokban és ipari gázok termelésében való felhasználására.

Módosítás  7

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

1. „fluortartalmú üvegházhatású gázok”: az I. mellékletben felsorolt fluorozott szénhidrogének (HFC-k), a perfluor-karbonok (PFC-k), a kén-hexafluorid (SF6) és egyéb, fluort tartalmazó üvegházhatású gázok, önmagukban vagy keverékben;

1. „fluortartalmú üvegházhatású gázok”: az I. mellékletben felsorolt fluorozott szénhidrogének (HFC-k), a perfluor-karbonok (PFC-k), a kén-hexafluorid (SF6) és egyéb, fluort tartalmazó üvegházhatású gázok, illetve az ezen anyagok bármelyikét tartalmazó keverékek;

Módosítás  8

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

1a. „fluorozott szénhidrogének (HFC-k)”: az I. melléklet 1. szakaszában felsorolt anyagok, illetve az ezen anyagok bármelyikét tartalmazó keverékek;

Módosítás  9

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 b pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

1b. „perfluor-karbonok (PFC-k)”: az I. melléklet 2. szakaszában felsorolt anyagok, illetve az ezen anyagok bármelyikét tartalmazó keverékek;

Módosítás  10

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 c pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

1c. „kén-hexafluorid (SF6)”: az I. melléklet 3. szakaszában felsorolt anyag, illetve az ezen anyagot tartalmazó keverékek;

Módosítás  11

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 4 pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

4. „üzemeltető”: az a természetes vagy jogi személy, aki, illetve amely az e rendelet hatálya alá tartozó berendezéseket vagy rendszereket birtokolja és azok technológiai működése felett tényleges ellenőrzést gyakorol;

4. „üzemeltető”: az a természetes vagy jogi személy, aki, illetve amely az e rendelet hatálya alá tartozó berendezések vagy rendszerek technológiai működése felett tényleges ellenőrzést gyakorol;

Indokolás

Az e meghatározás szerinti kettős feltétel jogi bizonytalanságot eredményez a rendelet közlekedési ágazatban való végrehajtását illetően.

Módosítás  12

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 3 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

E gázok szivárgásának észlelése esetén az üzemeltetőnek haladéktalanul gondoskodnia kell a berendezés javításáról.

E gázok szivárgásának észlelése esetén az üzemeltetőnek haladéktalanul és a berendezés bármilyen ismételt használata előtt gondoskodnia kell e berendezés javításáról.

Indokolás

Pontosítani kell, hogy gázszivárgás esetén a berendezést annak bármilyen ismételt használata előtt meg kell javítani.

Módosítás  13

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – 4 bekezdés – 1 albekezdés – d pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

d) fluortartalmú üvegházhatású gázok szállítása vagy átvétele az a), b) és c) pontban felsorolt feladatok elvégzéséhez.

d) fluortartalmú üvegházhatású gázok szállítása vagy átvétele az a), b) és c) pontban felsorolt feladatok elvégzéséhez. Ez alól kivételt képez a lezárt göngyölegek szállítása és átvétele.

Indokolás

A lezárt göngyölegek szállításuk és átvételük során nem kerülnek közvetlen kapcsolatba a fluortartalmú gázokkal, ezért e tevékenységet nem kell tanúsítani.

Módosítás  14

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) Az 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező, nem hab formájában tárolt fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek gondoskodniuk kell a berendezések szivárgás-ellenőrzéséről. E cikk értelmében azonban nem kell szivárgás-ellenőrzést végezni azokon a hermetikusan zárt rendszerekkel rendelkező berendezéseken, amelyek erre utaló szövegű címkével vannak ellátva, és kevesebb mint 10 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmaznak.

(A magyar változatot nem érinti.)

Módosítás  15

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 2 bekezdés – 1 albekezdés – bevezető rész

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzéseket az alábbiakban meghatározott gyakorisággal kell elvégezni:

(A magyar változatot nem érinti.)

Módosítás  16

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Amennyiben az (1) bekezdés d) pontjában említett tűzvédelmi rendszerek esetében az ISO 14520 vagy az EN 15004 szabvány szerinti ellenőrzési rend működik, és a tűzvédelmi rendszert a (2) bekezdésben előírt gyakorisággal ellenőrzik, akkor úgy tekintendő, hogy ezek az ellenőrzések teljesítik az (1) bekezdésben előírt kötelezettségeket.

(A magyar változatot nem érinti.)

Módosítás  17

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 4 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően olyan, felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el, amelyek részletezik az e cikk (1) bekezdésében említett berendezéstípusok mindegyikén az adott bekezdés szerint elvégzendő szivárgás-ellenőrzésre vonatkozó követelményeket, meghatározzák a berendezések legnagyobb valószínűséggel szivárgó alkatrészeit, továbbá a piaci trendek és a technológiai fejlődés fényében módosítják az e cikk (1) bekezdésében szereplő berendezéslistát egyéb berendezéstípusok felvétele érdekében.

(A magyar változatot nem érinti.)

Módosítás  18

Rendeletre irányuló javaslat

5 cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Ez a bekezdés az SF6-tartalmú elektromos kapcsolóberendezések, valamint a 3. cikk (2) bekezdésében említett berendezések üzemeltetőire vonatkozik.

Ez a bekezdés az SF6-tartalmú elektromos kapcsolóberendezések, valamint a 3. cikk (2) bekezdésének b) és c) pontjában említett berendezések üzemeltetőire vonatkozik.

Indokolás

A nyilvántartások vezetésével járó igazgatási terhek az éves ellenőrzések esetében nem indokoltak. Helyénvalóbb lenne a szivárgás-ellenőrzést végző személyek általi jelentéstételen alapuló rendszert létrehozni.

Módosítás  19

Rendeletre irányuló javaslat

5 cikk – 1 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1a) A 3. cikk (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott berendezések szivárgás-ellenőrzését végző személyeknek minden egyes beavatkozás során ellenőrzési lapot kell kiállítaniuk, amely az alábbi elemeket tartalmazza:

 

a) az ellenőrzött berendezés típusa, teherbírása, a betöltött üvegházhatású gáz típusa és az üzembe helyezés dátuma;

 

b) a berendezésen elvégzett beavatkozás típusa és az ellenőrzés dátuma;

 

c) adott esetben a megállapított kár típusa;

 

d) a betöltött fluortartalmú üvegházhatású gáz mennyisége és az alkalmazott gáz típusa;

 

e) a visszanyert fluortartalmú üvegházhatású gázok mennyisége;

 

f) az üzemen kívül helyezés ténye;

 

g) az üzemeltető, valamint a 3. cikk (1) bekezdésének e) pontjában foglalt berendezések esetében a jármű vagy a konténer megjelölése.

 

A szivárgás-ellenőrzést végző személyek naprakész nyilvántartást vezetnek az első albekezdésben felsorolt információkról, és az üzemeltető részére átadják az ellenőrző lap másolatát.

 

A 3. cikk (2) bekezdésének a) pontjában foglalt, üvegházhatású gázokat tartalmazó berendezések üzemeltetőinek az ellenőrző lapok összességét a berendezés teljes élettartama során meg kell őrizniük.

Indokolás

Az éves ellenőrzésekre vonatkozóan indokolt hatékony jelentéstételi rendszert elfogadni. A hatékonyságot azáltal kellene növelni, hogy a nyilvántartást az ellenőrzést végző személyek vezetik.

Módosítás  20

Rendeletre irányuló javaslat

8 cikk – 1 bekezdés – c a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

ca) a 12. cikk (1) bekezdésében felsorolt berendezések fluorozott szénhidrogénnel való feltöltését végző személyek;

Módosítás  21

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk – 2 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2a) Az (1) bekezdés szerinti tilalom nem vonatkozik a következő felhasználási ágazatokra:

 

– az egészségügyi ágazatban használt alkalmazások (ideértve különösen az orvosi és gyógyszerészeti alkalmazásokat);

 

– repülőgép-ipari alkalmazások (ideértve különösen a repülőgépek tűzelfojtó rendszereit és tűzoltó berendezéseit);

 

– villamosenergia-termelési, -továbbítási és -elosztási alkalmazások;

 

– kriogén alkalmazások;

 

– ipari gázok előállítása.

Módosítás  22

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a III. mellékletben szereplő lista módosításáról olyan termékek és berendezések felvétele érdekében, amelyek 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmaznak vagy működésükhöz ilyen gázok szükségesek, amennyiben megállapítást nyert, hogy rendelkezésre állnak a fluortartalmú üvegházhatású gázoknak vagy azok bizonyos fajtáinak alternatívái, és azok alkalmazása a teljes üvegházhatású gázkibocsátás csökkenését eredményezné, illetve annak érdekében, hogy a listáról kizárásra kerüljenek – adott esetben csak meghatározott időtartamra – termékek vagy berendezések azon egyes kategóriái, amelyek esetében technikai, gazdasági vagy biztonsági okokból nem állnak rendelkezésre a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok.

(3) A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 20. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a III. mellékletben szereplő lista módosításáról annak érdekében, hogy a listáról kizárásra kerüljenek – adott esetben csak meghatározott időtartamra – termékek vagy berendezések azon egyes kategóriái, amelyek esetében technikai, gazdasági vagy biztonsági okokból ideiglenesen nem állnak rendelkezésre a globális felmelegedési potenciál meghatározott határértéke alá eső alternatív anyagok.

Indokolás

A III. mellékletnek közvetlen hatása van a rendelet hatályára. Emiatt további tételek csak együttdöntési eljárás alapján adhatók hozzá, lehetővé téve, hogy az Európai Parlament teljes mértékben végezhesse jogalkotói feladatát. A III. melléklet bizonyos tételeinek kizárása csak ideiglenesen, gazdasági, műszaki vagy biztonsági okokból történhet.

Módosítás  23

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk – 3 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3a) A Bizottság az előző bekezdés szerinti, bizonyos berendezéskategóriák kizárására irányuló felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt hozzáférést biztosít az információkhoz és lehetőséget biztosít a nyilvánosság részvételére az 1367/2006/EK rendelet 6. és 9. cikkével összhangban.

Indokolás

A Bizottságot kötelezni kell arra, hogy a mentesség elfogadása előtt az uniós joggal összhangban biztosítson hozzáférést az információkhoz és teremtsen lehetőséget a nyilvánosság részvételére.

Módosítás  24

Rendeletre irányuló javaslat

9 cikk – 3 b bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3b) 2016. március 31-ig a tagállamok jelentést tesznek közzé a gyúlékony hűtőközegek használatát korlátozó szabványokról, nemzeti jogszabályokról és építési szabályzatokról, különös tekintettel a hűtő- és légkondicionáló termékekre és berendezésekre. A jelentés felülvizsgálja a korlátozásokat az elfogadásuk óta bekövetkezett technológiai fejlesztések és a gyúlékony hűtőközegek biztonságos kezelésével kapcsolatos bevált ipari gyakorlatok fényében, adott esetben azonosítva az aktualizálásukra szolgáló intézkedéseket, továbbá felvázolja azokat az alkalmazásokat, ahol a korlátozásokat objektív biztonsági okokból fenn kell tartani.

 

2016. március 31-ig a Bizottság összefoglaló jelentést készít a tagállamok által azonosított korlátozásokról és a kezelésük érdekében hozott intézkedésekről, felülvizsgálja az európai és nemzetközi szabványokba és további intézkedésekbe foglalt korlátozásokat, hogy összhangba hozza ezeket a korlátozásokat a technológiai fejlesztésekkel és a gyúlékony hűtőközegek biztonságos kezelésével kapcsolatos bevált ipari gyakorlatokkal.

Indokolás

Gyakran a korlátozó szabványok, nemzeti jogszabályok és építési szabályzatok az okai az alacsony GWP-vel rendelkező technológiák elterjedése lassulásának és piaci részesedése növekedésének néhány tagállamban. A biztonsági jogszabályokat a technológiai fejlesztésekkel és a bevált ipari gyakorlatokkal összhangban felül kell vizsgálni ás aktualizálni kell.

Módosítás  25

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 1 bekezdés – 1 a albekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

A vegyi folyamatban nyersanyagként való alkalmazásra szánt, a megsemmisítendő, exportra szánt, illetve átcsomagolandó fluortartalmú gázokat kötelező címkézéssel ellátni.

Módosítás  26

Rendeletre irányuló javaslat

10 cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés – g a pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

ga) habokhoz szükséges poliolelegyek és oldószerek.

Módosítás  27

Rendeletre irányuló javaslat

11 cikk – 3 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) 2020. január 1-jétől tilos a 2500-es vagy annál nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat vagy fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékeket a legalább 5 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó hűtőberendezések szervizeléséhez vagy karbantartásához használni.

(3) 2020. január 1-jétől tilos a 2500-as vagy annál nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokat vagy fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó keverékeket a legalább 50 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő hűtőközeget tartalmazó, -50°C-os vagy azt meghaladó hőmérsékleten való működésre tervezett hűtőberendezések szervizeléséhez vagy karbantartásához használni.

 

E rendelkezés 2030. január 1-jéig nem alkalmazandó az olyan visszanyert vagy regenerált, 2500-as vagy annál nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező fluortartalmú üvegházhatású gázokra, amelyeket meglévő hűtőberendezések karbantartására vagy szervizelésére használnak, amennyiben ilyen berendezésből nyerték vissza őket. Az ilyen visszanyert vagy regenerált gázokat a 10. cikk (5) bekezdésével összhangban megfelelően címkézni kell.

 

E rendelkezés 2030. január 1-jéig nem alkalmazandó azokra a 2500 vagy nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező újrahasznosított üvegházhatású gázokra, amelyeket meglévő hűtőberendezések karbantartásához vagy szervizeléséhez használnak fel, feltéve, hogy azokat az ilyen berendezésekből nyerték vissza. Az ilyen újrahasznosított gázokat csak a karbantartás vagy szervizelés részeként a visszanyerést elvégző vállalkozás vagy az a használhatja, amelynek számára a karbantartás és szervizelés részeként a visszanyerést elvégezték.

Indokolás

Az 5 tonna egyenértéknek megfelelő berendezések karbantartásának és javításának tilalma azzal a kockázattal járna, hogy a közlekedési ágazat és különösen a kis- és középvállalkozások számára túl magas költségeket eredményez, mivel az alternatív gáztól függően meglévő berendezéseik cseréjére vagy módosítására kényszerülnek. A hűtőközegként alkalmazott gáz megváltoztatása az energetikai teljesítményt is befolyásolhatná. Az 50 tonnára való hivatkozás a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott kategóriákhoz hasonló módon kerül rögzítésre.

Módosítás  28

Rendeletre irányuló javaslat

11 cikk – 3 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3a) Az (1) bekezdés szerinti tilalom nem vonatkozik a következő felhasználási ágazatokra:

 

– az egészségügyi ágazatban használt alkalmazások (ideértve különösen az orvosi és gyógyszerészeti alkalmazásokat);

 

– repülőgép-ipari alkalmazások (ideértve különösen a repülőgépek tűzelfojtó rendszereit és tűzoltó berendezéseit);

 

– villamosenergia-termelési, -továbbítási és -elosztási alkalmazások;

 

– kriogén alkalmazások;

 

– ipari gázok előállítása.

Módosítás  29

Rendeletre irányuló javaslat

12 cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

[éééé/hh/nn – három évvel e rendelet hatályba lépését követően]-tól/-től hűtő-, légkondicionáló és hőszivattyú-berendezések a forgalomba hozatal vagy a végfelhasználó részére első üzembe helyezésre való átadás előtt nem tölthetők fel fluorozott szénhidrogénekkel.

Az uniós piacon a verseny torzulásának elkerülése érdekében az uniós piacon forgalomba hozott termékek és berendezések [éééé/hh/nn – egy évvel e rendelet hatálybalépését követően]-tól/-től nem tölthetők fel fluorozott szénhidrogénekkel, kivéve, ha a fluorozott szénhidrogéneket [éééé/hh/nn] [a kvótarendszer kezdő időpontja] előtt hozták forgalomba az uniós piacon, vagy ha azokat a 14. cikkben említett, a fluorozott szénhidrogének forgalomba hozatalára vonatkozó kvótákba beleszámolják.

Indokolás

Az importált berendezésekben lévő hűtőanyag-mennyiséget a szükségtelen adminisztratív akadályok létrehozása nélkül kell figyelembe venni, hogy biztosítsák az uniós és nem uniós berendezésgyártók közötti egyenlő bánásmódot. A termékek/berendezések gyártóinak megfelelőségi nyilatkozattal bizonyítaniuk kell, hogy csak az uniós kvótába tartozó HFC-ket használnak (illetve olyan HFC-ket, amelyet már a kvótarendszer indulása előtt forgalomba hoztak az uniós piacon). Ellenőrzés céljából rendelkezésre kell tartaniuk a szükséges dokumentumokat (például a HGC-gázokat szállítók számláit). A részleteket végrehajtási aktusban kell rendezni.

Módosítás  30

Rendeletre irányuló javaslat

12 cikk – 1 bekezdés – 2 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A berendezést a rendeltetésszerű használat helyén a 8. cikk szerinti képesítéssel rendelkező személynek kell feltöltenie.

A 3. cikk (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott berendezések kivételével a berendezést a rendeltetésszerű használat helyén a 8. cikk szerinti képesítéssel rendelkező személynek kell feltöltenie.

Indokolás

E cikk rendelkezései a Bizottság által javasolt formában nem érintik a hűtőjárműveket és -konténereket.

Módosítás  31

Rendeletre irányuló javaslat

12 cikk – 1 bekezdés – 2 a albekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

2a. A 3. cikk (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott berendezések feltöltését a 8. cikk szerinti képesítéssel rendelkező személynek kell végeznie abban a tagállamban, amelyben a járművet nyilvántartásba vették és az üzemeltető rendelkezésére bocsátották.

Indokolás

A közlekedési ágazat esetében figyelembe kell venni az előtöltés sajátos jellegét.

Módosítás  32

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A Bizottság gondoskodik arról, hogy a gyártók és az importőrök által az Unión belül évente forgalomba hozható fluorozott szénhidrogének mennyisége az adott évben ne haladja meg az V. melléklet szerint kiszámított maximális mennyiséget. Minden gyártó és importőr gondoskodik arról, hogy az általa forgalomba hozott fluorozott szénhidrogének V. melléklet szerint kiszámított mennyisége ne haladja meg a számára a 14. cikk (5) bekezdése szerint kiosztott vagy rá a 16. cikk szerint átruházott kvótát.

(1) A Bizottság gondoskodik arról, hogy amennyiben a piacon elérhetők biztonságos és technológiai és gazdasági szempontból életképes alternatívák, a gyártók és az importőrök által az Unión belül évente forgalomba hozható fluorozott szénhidrogének mennyisége az adott évben ne haladja meg az V. melléklet szerint kiszámított maximális mennyiséget. Minden gyártó és importőr gondoskodik arról, hogy az általa forgalomba hozott fluorozott szénhidrogének V. melléklet szerint kiszámított mennyisége ne haladja meg a számára a 14. cikk (5) bekezdése szerint kiosztott vagy rá a 16. cikk szerint átruházott kvótát.

Indokolás

A fluorozott szénhidrogének maximálisan forgalomba hozható mennyiségének módosítása előtt a Bizottságnak biztosítania kell, hogy a piacon technológiai és gazdasági szempontból életképes és biztonságos alternatíva áll rendelkezésre.

Módosítás  33

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk – 2 bekezdés – 1 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Ez a cikk nem vonatkozik az Unióba importált, ártalmatlanítandó fluorozott szénhidrogénekre.

Ez a cikk nem vonatkozik a következőkre:

 

a) ártalmatlanítás céljából az Unióba importált fluorozott szénhidrogének;

 

b) közvetlen export céljából az Unión kívülre szállított fluorozott szénhidrogének;

 

c) nyersanyag-alkalmazásokban való felhasználásra szállított fluorozott szénhidrogének;

 

d) újracsomagolás, majd ezt követően export céljából az Unión kívülre szállított fluorozott szénhidrogének;

 

e) orvosi alkalmazásokban való felhasználás céljából az Unióban előállított vagy oda importált fluorozott szénhidrogének.

Indokolás

Az orvosi alkalmazások egyértelmű mentesítése biztosítja e kritikus felhasználás elérhetőségét. Az ártalmatlanítás céljából importált HFC-k felhasználását nem kell figyelembe venni, a nyersanyag-alkalmazásokban használt HFC-knek pedig ugyanaz a hatása, mint az ártalmatlanításé, mivel az anyagok más anyagokká alakítják át. A későbbi export céljából szállított HFC-ket sohasem hozzák forgalomba az uniós piacon, ezért nem kell számításba venni.

Módosítás  34

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk – 4 bekezdés – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) az V. mellékletben meghatározott maximális mennyiségek módosítása a fluorozott szénhidrogének piacán és a kapcsolódó kibocsátás terén mutatkozó fejlemények figyelembevételével; és

a) az V. mellékletben meghatározott maximális mennyiségek lefelé történő módosítása a fluorozott szénhidrogének piacán és a kapcsolódó kibocsátás terén mutatkozó fejlemények figyelembevételével, amint biztonságos, valamint technológiai és gazdasági szempontból életképes piaci alternatíva elérhetővé válik; és

Módosítás  35

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk – 4 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(4a) A Bizottság a fenti bekezdés szerinti felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt hozzáférést biztosít az információkhoz és lehetőséget biztosít a nyilvánosság részvételére az 1367/2006/EK rendelet 6. és 9. cikkével összhangban.

Indokolás

Figyelembe véve az éghajlati helyzet sürgető jellegét, a maximális mennyiséget csak lefelé szabad korrigálni, hogy tovább gyorsítsák az alternatívákra való átállást. Mielőtt döntést hoznának a mennyiségek módosításáról vagy a mentesség megadásáról, a Bizottságnak az uniós kötelezettségekkel összhangban hozzáférést kell biztosítania az információkhoz, és lehetőséget kell teremtenie a nyilvánosság részvételére.

Módosítás  36

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk – 4 b bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(4b) 2014. december 31-ig a Bizottság felülvizsgálatot tesz közzé a meglévő fluorozott szénhidrogének felváltására a piacon elérhető biztonságos, műszakilag és gazdaságilag megvalósítható alternatívákról.

Indokolás

Mielőtt meghatározná a 2015-től elérhető fluorozott szénhidrogének mennyiségét, a Bizottságnak értékelnie kell a biztonságos, műszakilag és gazdaságilag megvalósítható alternatívák rendelkezésre állását, hogy garantálja a jelenleg használt rendszerek működésének folytonosságát.

Módosítás  37

Rendeletre irányuló javaslat

14 cikk – 6 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(6a) Ez a cikk nem alkalmazandó az uniós piacon a következő felhasználási ágazatok számára forgalomba hozott fluorozott szénhidrogénekre:

 

– az egészségügyi ágazatban használt alkalmazások (ideértve különösen az orvosi és gyógyszerészeti alkalmazásokat);

 

– repülőgép-ipari alkalmazások (ideértve különösen a repülőgépek tűzelfojtó rendszereit és tűzoltó berendezéseit);

 

– villamosenergia-termelési, -továbbítási és -elosztási alkalmazások;

 

– kriogén alkalmazások;

 

– ipari gázok előállítása.

Módosítás  38

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 2 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A Bizottság legkésőbb 2020. december 31-ig jelentést tesz közzé a fluorozott szénhidrogének uniós piacon való elérhetőségéről, különös tekintettel a gyógyászati alkalmazásokra.

A Bizottság legkésőbb e rendelet hatálybalépése után hat évvel jelentést tesz közzé e rendelet végrehajtásáról és a fluorozott szénhidrogéneknek az uniós piacon a különböző ágazatok számára való elérhetőségéről. A jelentés a végrehajtás első öt évére terjed ki, és a 2021–2030 közötti időre vonatkozóan értékelést tartalmaz az V. mellékletben meghatározott fluorozott szénhidrogének mennyiségéről.

Indokolás

A rendelet optimális végrehajtásának és a megfelelő kiigazításoknak a biztosítása érdekében ötéves rendszerességgel mindenre kiterjedő vizsgálatot kellene végezni.

Módosítás  39

Rendeletre irányuló javaslat

19 cikk – 3 bekezdés – 3 albekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A Bizottság e rendelet hatásairól legkésőbb 2024. december 31-ig átfogó jelentést tesz közzé, amely előrejelzést tartalmaz a fluorozott szénhidrogének iránt 2030 után jelentkező keresletről.

A Bizottság e rendelet hatásairól legkésőbb 2022. december 31-ig átfogó jelentést tesz közzé, amely előrejelzést tartalmaz a fluorozott szénhidrogének iránt 2024-ben, 2027-ben, 2030-ban és 2030 után jelentkező keresletről.

Módosítás  40

Rendeletre irányuló javaslat

20 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) A Bizottság felhatalmazást kap a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (5) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására; ez a felhatalmazás [éééé/hh/nn – e rendelet hatálybalépésének időpontja]-tól/-től határozatlan időtartamra szól.

(2) A Bizottság felhatalmazást kap a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (4) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására; ez a felhatalmazás [éééé/hh/nn – e rendelet hatálybalépésének időpontja]-tól/-től öt évre szól. A Bizottság legkésőbb kilenc hónappal az ötéves időtartam vége előtt jelentést készít a felhatalmazásról. Amennyiben az Európai Parlament vagy a Tanács nem ellenzi a meghosszabbítást legkésőbb három hónappal az egyes időtartamok vége előtt, akkor a felhatalmazás újabb ötéves időtartamra hallgatólagosan meghosszabbodik.

Indokolás

A hatáskörök átruházása a 13. cikk negyedik – és nem ötödik – albekezdésében szerepel. Másfelől kívánatos, hogy a hatáskör-átruházás időben korlátozott legyen, és hogy az átruházásról jelentés készüljön.

Módosítás  41

Rendeletre irányuló javaslat

20 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (5) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében és a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazást bármikor visszavonhatja. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(3) Az Európai Parlament vagy a Tanács a 3. cikk (4) bekezdésében, a 7. cikk (2) bekezdésében, a 8. cikk (7) bekezdésében, a 9. cikk (3) bekezdésében a 10. cikk (7) bekezdésében, a 13. cikk (4) bekezdésében, a 14. cikk (6) bekezdésében, a 17. cikk (5) bekezdésében, a 18. cikk (3) bekezdésében és a 19. cikk (1) és (2) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazást bármikor visszavonhatja. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

Indokolás

A hatáskörök átruházása a 13. cikk negyedik – és nem ötödik – albekezdésében szerepel.

Módosítás  42

Rendeletre irányuló javaslat

20 cikk – 5 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A 3. cikk (4) bekezdése, a 7. cikk (2) bekezdése, a 8. cikk (7) bekezdése, a 9. cikk (3) bekezdése, a 10. cikk (7) bekezdése, a 13. cikk (5) bekezdése, a 14. cikk (6) bekezdése, a 17. cikk (5) bekezdése, a 18. cikk (3) bekezdése, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdése értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlament vagy a Tanács az aktusról szóló értesítés kézhezvételétől számított két hónapon belül nem emel ellene kifogást, vagy ha az Európai Parlament és a Tanács az említett időtartam leteltét megelőzően egyaránt arról tájékoztatta a Bizottságot arról, hogy nem emel kifogást. Ezen időszak az Európai Parlament vagy a Tanács kérésére két hónappal meghosszabbítható.

(5) A 3. cikk (4) bekezdése, a 7. cikk (2) bekezdése, a 8. cikk (7) bekezdése, a 9. cikk (3) bekezdése, a 10. cikk (7) bekezdése, a 13. cikk (4) bekezdése, a 14. cikk (6) bekezdése, a 17. cikk (5) bekezdése, a 18. cikk (3) bekezdése, valamint a 19. cikk (1) és (2) bekezdése értelmében elfogadott felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlament vagy a Tanács az aktusról szóló értesítés kézhezvételétől számított két hónapon belül nem emel ellene kifogást, vagy ha az Európai Parlament és a Tanács az említett időtartam leteltét megelőzően egyaránt arról tájékoztatta a Bizottságot arról, hogy nem emel kifogást. Ezen időszak az Európai Parlament vagy a Tanács kérésére két hónappal meghosszabbítható.

Indokolás

A hatáskörök átruházása a 13. cikk negyedik – és nem ötödik – albekezdésében szerepel.

Módosítás  43

Rendeletre irányuló javaslat

III melléklet – táblázat – 10 sor

 

A Bizottság által javasolt szöveg

10. 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmazó háztartási hűtőszekrények és fagyasztógépek

2015. január 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

A Parlament módosítása

10. 150-es vagy annál nagyobb GWP-vel rendelkező HFC-ket tartalmazó háztartási hűtőszekrények és fagyasztógépek

2017. január 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

Módosítás  44

Rendeletre irányuló javaslat

V melléklet

A Bizottság által javasolt szöveg

 

Módosítás

2015

100 %

 

2015

100 %

2016–17

93 %

 

2016–17

90 %

2018–20

63 %

 

2018–20

68 %

2021–23

45 %

 

2021–23

50 %

2024–26

31 %

 

2024–26

31 %

2027–29

24 %

 

2027–29

27 %

2030

21 %

 

2030

21 %

Módosítás  45

Rendeletre irányuló javaslat

VII melléklet – 1 bekezdés – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) mindegyik anyag Unióban előállított teljes mennyisége, meghatározva azokat a főbb alkalmazási kategóriákat, amelyekben az anyagot felhasználják;

a) az Unióban előállított egyes anyagok teljes mennyisége, meghatározva azokat a főbb alkalmazási kategóriákat, amelyekben az anyagot felhasználják;

Indokolás

A módosítás az egyértelműséget szolgálja.

Módosítás  46

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 9 sor

3. cikk (4) bekezdés

3. cikk (4) bekezdés

Módosítás

3. cikk (4) bekezdés

4. cikk (2) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

Módosítás  47

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 10 sor

3. cikk (5) bekezdés

3. cikk (5) bekezdés

Módosítás

3. cikk (5) bekezdés

3. cikk (3) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

Módosítás  48

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 12 sor

3. cikk (7) bekezdés

3. cikk (6) bekezdés

Módosítás

3. cikk (7) bekezdés

3. cikk (4) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

Módosítás  49

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 13 sor

4. cikk (1) bekezdés

6. cikk (1) bekezdés

Módosítás

4. cikk (1) bekezdés

7. cikk (1) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

Módosítás  50

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 14 sor

4 cikk (2) bekezdés

6. cikk (3) bekezdés

Módosítás

4 cikk (2) bekezdés

7. cikk (3) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

Módosítás  51

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 15 sor

4. cikk (3) bekezdés

6. cikk (4) bekezdés

Módosítás

4. cikk (3) bekezdés

7. cikk (4) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

Módosítás  52

Rendeletre irányuló javaslat

VIII melléklet – 16 sor

4. cikk (4) bekezdés

6. cikk (5) bekezdés

Módosítás

4. cikk (4) bekezdés

7. cikk (3) bekezdés

Indokolás

A módosítás egy formai hibát helyesbít.

ELJÁRÁS

Cím

Fluortartalmú üvegházhatású gázok

Hivatkozások

COM(2012)0643 – C7-0370/2012 – 2012/0305(COD)

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

ENVI

19.11.2012

 

 

 

Véleményt nyilvánított

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

TRAN

13.12.2012

A vélemény előadója

       A kijelölés dátuma

Gilles Pargneaux

13.12.2012

Vizsgálat a bizottságban

22.4.2013

29.5.2013

 

 

Az elfogadás dátuma

30.5.2013

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

29

12

1

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Magdi Cristiano Allam, Inés Ayala Sender, Georges Bach, Erik Bánki, Antonio Cancian, Michael Cramer, Joseph Cuschieri, Christine De Veyrac, Saïd El Khadraoui, Ismail Ertug, Carlo Fidanza, Jacqueline Foster, Franco Frigo, Mathieu Grosch, Jim Higgins, Juozas Imbrasas, Dieter-Lebrecht Koch, Georgios Koumoutsakos, Werner Kuhn, Eva Lichtenberger, Marian-Jean Marinescu, Gesine Meissner, Hubert Pirker, Dominique Riquet, Petri Sarvamaa, Vilja Savisaar-Toomast, Olga Sehnalová, Brian Simpson, Silvia-Adriana Ţicău, Giommaria Uggias, Peter van Dalen, Patricia van der Kammen, Dominique Vlasto, Artur Zasada, Roberts Zīle

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok)

Phil Bennion, Spyros Danellis, Isabelle Durant, Gilles Pargneaux, Sabine Wils, Janusz Władysław Zemke

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok) (187. cikk (2) bekezdés)

Josef Weidenholzer

ELJÁRÁS

Cím

Fluortartalmú üvegházhatású gázok

Hivatkozások

COM(2012)0643 – C7-0370/2012 – 2012/0305(COD)

Az Európai Parlamentnek történő benyújtás dátuma

7.11.2012

 

 

 

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

ENVI

19.11.2012

 

 

 

Véleménynyilvánításra felkért bizottság(ok)

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

ITRE

19.11.2012

IMCO

19.11.2012

TRAN

13.12.2012

 

Nem nyilvánított véleményt

       A határozat dátuma

ITRE

28.11.2012

IMCO

18.12.2012

 

 

Előadó(k)

       A kijelölés dátuma

Bas Eickhout

20.12.2012

 

 

 

Vizsgálat a bizottságban

21.3.2013

25.4.2013

 

 

Az elfogadás dátuma

19.6.2013

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

48

19

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Martina Anderson, Elena Oana Antonescu, Kriton Arsenis, Sophie Auconie, Pilar Ayuso, Sandrine Bélier, Sergio Berlato, Lajos Bokros, Franco Bonanini, Milan Cabrnoch, Martin Callanan, Nessa Childers, Yves Cochet, Tadeusz Cymański, Chris Davies, Esther de Lange, Anne Delvaux, Bas Eickhout, Jill Evans, Karl-Heinz Florenz, Elisabetta Gardini, Matthias Groote, Françoise Grossetête, Cristina Gutiérrez-Cortines, Satu Hassi, Jolanta Emilia Hibner, Romana Jordan, Karin Kadenbach, Christa Klaß, Eija-Riitta Korhola, Holger Krahmer, Jo Leinen, Corinne Lepage, Peter Liese, Kartika Tamara Liotard, Zofija Mazej Kukovič, Linda McAvan, Miroslav Ouzký, Vladko Todorov Panayotov, Gilles Pargneaux, Andrés Perelló Rodríguez, Mario Pirillo, Pavel Poc, Frédérique Ries, Oreste Rossi, Dagmar Roth-Behrendt, Kārlis Šadurskis, Carl Schlyter, Horst Schnellhardt, Richard Seeber, Theodoros Skylakakis, Bogusław Sonik, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Salvatore Tatarella, Thomas Ulmer, Glenis Willmott, Sabine Wils, Marina Yannakoudakis

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok)

Erik Bánki, Judith A. Merkies, Miroslav Mikolášik, Christel Schaldemose, Marita Ulvskog, Kathleen Van Brempt, Andrea Zanoni

A zárószavazáson jelen lévő póttag(ok) (187. cikk (2) bekezdés)

Bill Newton Dunn, Konrad Szymański, Sampo Terho

Benyújtás dátuma

27.6.2013