Ziņojums - A7-0256/2013Ziņojums
A7-0256/2013

ZIŅOJUMS par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 850/98 par zvejas resursu saglabāšanu, izmantojot tehniskos līdzekļus jūras organismu mazuļu aizsardzībai

12.7.2013 - (COM(2012)0432 – C7‑0211/2012 – 2012/0208(COD)) - ***I

Zivsaimniecības komiteja
Referents: Rareş-Lucian Niculescu


Procedūra : 2012/0208(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A7-0256/2013
Iesniegtie teksti :
A7-0256/2013
Debates :
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 850/98 par zvejas resursu saglabāšanu, izmantojot tehniskos līdzekļus jūras organismu mazuļu aizsardzībai

(COM(2012)0432 – C7‑0211/2012 – 2012/0208(COD))

(Parastā likumdošanas procedūra, pirmais lasījums)

Eiropas Parlaments,

–   ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2012)0432),

–   ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 2. punktu un 43. panta 2. punktu, saskaņā ar kuriem Komisija tam ir iesniegusi priekšlikumu (C7-0211/2012),

–   ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 3. punktu,

–   ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2012. gada 14. novembra atzinumu[1],

–   ņemot vērā 2012. gada 22. novembra rezolūciju par zvejas resursu saglabāšanu, izmantojot tehniskos līdzekļus jūras organismu mazuļu aizsardzībai[2],

–   ņemot vērā Reglamenta 55. pantu,

–   ņemot vērā Zivsaimniecības komitejas ziņojumu (A7-0256/2013),

1.  pieņem pirmajā lasījumā turpmāk izklāstīto nostāju;

2.  prasa Komisijai priekšlikumu iesniegt vēlreiz, ja tā ir paredzējusi šo priekšlikumu būtiski grozīt vai aizstāt ar citu tekstu;

3.  uzdod priekšsēdētājam nosūtīt Parlamenta nostāju Padomei un Komisijai, kā arī dalībvalstu parlamentiem.

Grozījums Nr.  1

Regulas priekšlikums

3. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(3) Lai piemērotu dažus Regulas (EK) Nr. 850/98 noteikumus, saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 290. pantu būtu jādeleģē Komisijai pilnvaras pieņemt tiesību aktus saistībā ar:

(3) Lai dotu iespēju efektīvi atjaunināt dažus šīs regulas noteikumus, atspoguļojot tehnisko un zinātnisko progresu, saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 290. pantu būtu jādeleģē Komisijai pilnvaras pieņemt tiesību aktus saistībā ar:

– reģionu sadalīšanu ģeogrāfiskajos apgabalos,

– reģionu sadalīšanu ģeogrāfiskajos apgabalos,

grozījumiem noteikumos par konkrētu linuma acs izmēru kombināciju izmantošanu,

– noteikumu par konkrētu linuma acs izmēru kombināciju izmantošanu grozīšanu,

– sīki izstrādātiem noteikumiem par to, kā aprēķināms zvejas mērķsugu procentuālais daudzums, ko ieguvuši vairāki zvejas kuģi, lai nodrošinātu to, ka visi zvejas darbībā iesaistītie kuģi ievēro attiecīgo procentuālo sastāvu,

sīki izstrādātu noteikumu par to, kā aprēķināms zvejas mērķsugu procentuālais daudzums, ko ieguvuši vairāki zvejas kuģi, pieņemšanu, lai nodrošinātu to, ka visi zvejas darbībā iesaistītie kuģi ievēro attiecīgo procentuālo sastāvu,

– noteikumiem par tādu atļautu ierīču tehniskajiem aprakstiem un izmantošanas metodi, kuras var piestiprināt zvejas rīkam un kuras neaizsprosto linuma acis vai nesamazina to faktisko atvērumu,

noteikumu par tādu atļautu ierīču tehniskajiem aprakstiem un izmantošanas metodi, kuras var piestiprināt zvejas rīkam un kuras neaizsprosto linuma acis vai nesamazina to faktisko atvērumu, pieņemšanu

– nosacījumiem, ar kuriem kuģiem, kuru lielākais garums pārsniedz astoņus metrus, ir atļauts izmantot rāmja trali konkrētos Savienības ūdeņos,

– nosacījumiem, ar kuriem kuģiem, kuru lielākais garums pārsniedz astoņus metrus, ir atļauts izmantot rāmja trali konkrētos Savienības ūdeņos,

pasākumiem, kas paredzēti tūlītējai rīcībai gadījumos, kad krājums ir negaidīti slikti vai bagātīgi papildinājies ar zivju mazuļiem, ir notikušas pārmaiņas migrācijas modeļos vai citas pārmaiņas zivju krājumu saglabāšanās stāvoklī.

– pasākumiem, kas paredzēti tūlītējai rīcībai gadījumos, kad krājums ir negaidīti slikti vai bagātīgi papildinājies ar zivju mazuļiem, ir notikušas pārmaiņas migrācijas modeļos vai citas pārmaiņas zivju krājumu saglabāšanās stāvoklī.

 

– aktus, ar kuriem nosaka dalībvalsts konkrētu zivsaimniecību ICES VIII, IX un X apakšapgabalā atbrīvošanu no dažu noteikumu piemērošanas attiecībā uz žaunu tīkliem, iepinējtīkliem un vairāksienu tīkliem, kur haizivju piezvejas un izmetumu līmenis ir ļoti zems.

Pamatojums

Ir jāprecizē vēl sīkāk, uz ko attiecas pilnvaru deleģēšana.

Grozījums Nr.  2

Regulas priekšlikums

4. apsvērums

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

(4) Ir īpaši svarīgi, lai Komisija deleģēto aktu pieņemšanas priekšdarbu laikā sarīkotu pienācīgas apspriešanās, arī ekspertu līmenī.

(4) Ir īpaši svarīgi, lai Komisija, veicot sagatavošanas darbus, rīkotu atbilstīgas apspriešanās, jo īpaši ekspertu līmenī, lai saņemtu objektīvu, neapšaubāmu, visaptverošu un atjauninātu informāciju.

Grozījums Nr.  3

Regulas priekšlikums

1. pants – 1. punkts

Regula (EK) Nr. 850/98

2. pants – 3. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3. Reģionus, kas minēti 1. punktā, var sadalīt ģeogrāfiskos apgabalos, jo īpaši uz 2. punktā minēto definīciju pamata. Komisija ir pilnvarota saskaņā ar 48.a pantu pieņemt deleģētos aktus par reģionu sadalīšanu ģeogrāfiskos apgabalos ar mērķi noteikt ģeogrāfiskos apgabalus, kuros piemēro īpašus tehniskos saglabāšanas pasākumus.

3. Reģionus, kas minēti 1. punktā, var sadalīt ģeogrāfiskos apgabalos, jo īpaši uz 2. punktā minēto definīciju pamata. Komisija ir pilnvarota saskaņā ar 48.a pantu pieņemt deleģētos aktus par reģionu sadalīšanu ar mērķi noteikt ģeogrāfiskos apgabalus, kuros piemēro īpašus tehniskos saglabāšanas pasākumus.

Pamatojums

Ierosinātā teksta attiecīgā daļa ir lieka.

Grozījums Nr.  4

Regulas priekšlikums

1. pants – 8.a punkts (jauns)

Regula (EK) Nr. 850/98

34.b pants – 11. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

 

(8a) Direktīvas 34.b panta 11. punktu aizstāj ar šādu:

 

"11. Komisija pēc apspriešanās ar ZZTEK ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus, lai atbrīvotu konkrētas kādas dalībvalsts zvejas vietas ICES VIII, IX un X apakšapgabalā no 1. līdz 9. punkta piemērošanas, ja dalībvalstu sniegtā informācija liecina, ka attiecīgajās zvejas vietās haizivju piezvejas un izmetumu līmenis ir ļoti zems.”

Pamatojums

Šie jautājumi neattiecas uz vienotajiem nosacījumiem regulas piemērošanai, kā noteikts LESD 291. pantā. Patiesībā tie ir izņēmumi un tāpēc uzskatāmi par grozījumiem LESD 290. panta nozīmē.

Grozījums Nr.  5

Regulas priekšlikums

1. pants – 9. punkts

Regula (EK) Nr. 850/98

45. pants – 1. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

1. Komisija ir pilnvarota ar deleģētajiem aktiem, kas pieņemti saskaņā ar 48.a pantu, noteikt tehniskos saglabāšanas pasākumus saistībā ar velkamu vai nostiprinātu zvejas rīku izmantošanu vai ar zvejas darbībām konkrētos apgabalos vai noteiktos periodos, papildinot šo regulu vai atkāpjoties no tās. Minētie pasākumi ir paredzēti tūlītējai rīcībai gadījumos, kad krājums ir negaidīti slikti vai bagātīgi papildinājies ar zivju mazuļiem, ir notikušas pārmaiņas migrācijas modeļos vai citas pārmaiņas zivju krājumu saglabāšanās stāvoklī.

1. Komisija ir pilnvarota ar deleģētajiem aktiem, kas pieņemti saskaņā ar 48.a pantu, noteikt tehniskos saglabāšanas pasākumus saistībā ar velkamu vai nostiprinātu zvejas rīku izmantošanu vai ar zvejas darbībām konkrētos apgabalos vai noteiktos periodos, papildinot šo regulu vai atkāpjoties no tās. Minētie pasākumi ir paredzēti tūlītējai rīcībai gadījumos, kad krājums ir negaidīti slikti vai bagātīgi papildinājies ar zivju mazuļiem, ir notikušas pārmaiņas migrācijas modeļos vai citas pārmaiņas jūras organismu krājumu saglabāšanās stāvoklī.

Grozījums Nr.            6

Regulas priekšlikums

1. pants – 12. punkts

Regula (EK) Nr. 850/98

48.a pants – 2. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

2. Šīs regulas 2. panta 3. punktā, 4. panta 4. punkta c) apakšpunktā, 4. panta 5. punkta b) apakšpunktā, 16. panta 2. punktā, 29. panta 6. punktā un 45. panta 1. punktā minētās pilnvaras deleģē uz nenoteiktu laiku.

2. Pilnvaras pieņemt 2. panta 3. punktā, 4. panta 4. punkta c) apakšpunktā, 4. panta 5. punkta b) apakšpunktā, 16. panta 2. punktā, 29. panta 6. punktā, 29.d panta 7. punktā, 34.b panta 11. punktā un 45. panta 1. punktā minētos deleģētos aktus Komisijai piešķir uz trīs gadu laikposmu no …*. Komisija sagatavo ziņojumu par pilnvaru deleģēšanu ne vēlāk kā deviņus mēnešus pirms trīs gadu laikposma beigām. Pilnvaru deleģēšana tiek automātiski pagarināta uz tāda paša ilguma laikposmiem, ja vien Eiropas Parlaments vai Padome neiebilst pret šādu pagarinājumu ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms katra laikposma beigām.

 

______________

 

* OJ: *OV lūdzu ievietot šīs regulas spēkā stāšanās datumu.

Pamatojums

Šķiet, ka piemērotāk ir ierobežot deleģējuma laiku un noteikt Komisijai pienākumu ziņot par deleģēto pilnvaru izmantošanu, lai to varētu regulāri izvērtēt un pārskatīt.

Grozījums Nr.            7

Regulas priekšlikums

1. pants – 12. punkts

Regula (EK) Nr. 850/98

48.a pants – 3. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

3. Eiropas Parlaments vai Padome var jebkurā laikā atsaukt 2. panta 3. punktā, 4. panta 4. punkta c) apakšpunktā, 4. panta 5. punkta b) apakšpunktā, 16. panta 2. punktā, 29. panta 6. punktā un 45. panta 1. punktā minēto pilnvaru deleģējumu. Ar atsaukšanas lēmumu tiek izbeigta minētajā lēmumā norādīto pilnvaru deleģēšana. Lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī vai vēlākā datumā, kas tajā norādīts. Tas neietekmē neviena jau spēkā esoša deleģētā tiesību akta derīgumu.

3. Eiropas Parlaments vai Padome var jebkurā laikā atsaukt 2. panta 3. punktā, 4. panta 4. punkta c) apakšpunktā, 4. panta 5. punkta b) apakšpunktā, 16. panta 2. punktā, 29. panta 6. punktā, 34.b panta 11. punktā vai 45. panta 1. punktā minēto pilnvaru deleģējumu. Ar atsaukšanas lēmumu izbeidz minētajā lēmumā norādīto pilnvaru deleģēšanu. Lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī vai vēlākā dienā, kas tajā norādīta. Tas neietekmē neviena jau spēkā esoša deleģētā tiesību akta derīgumu.

Grozījums Nr.            8

Regulas priekšlikums

1. pants – 12. punkts

Regula (EK) Nr. 850/98

48.a pants – 5. punkts

 

Komisijas ierosinātais teksts

Grozījums

5. Deleģētais akts, kas pieņemts saskaņā ar 2. panta 3. punktu, 4. panta 4. punkta c) apakšpunktu, 4. panta 5. punkta b) apakšpunktu, 16. panta 2. punktu, 29. panta 6. punktu un 45. panta 1. punktu, stājas spēkā tikai tad, ja ne Eiropas Parlaments, ne Padome 2 mēnešu laikā pēc minētā akta paziņošanas Eiropas Parlamentam un Padomei nav cēluši iebildumus vai ja pirms minētā termiņa beigām gan Eiropas Parlaments, gan Padome ir informējuši Komisiju, ka necels iebildumus. Minēto termiņu pēc Eiropas Parlamenta vai Padomes iniciatīvas pagarina par 2 mēnešiem.

5. Deleģētais akts, kas pieņemts saskaņā ar 2. panta 3. punktu, 4. panta 4. punkta c) apakšpunktu, 4. panta 5. punkta b) apakšpunktu, 16. panta 2. punktu, 29. panta 6. punktu, 34.b panta 11. punktu un 45. panta 1. punktu, stājas spēkā tikai tad, ja ne Eiropas Parlaments, ne Padome 2 mēnešu laikā pēc minētā akta paziņošanas Eiropas Parlamentam un Padomei nav cēluši iebildumus vai ja pirms minētā termiņa beigām gan Eiropas Parlaments, gan Padome ir informējuši Komisiju, ka necels iebildumus. Pēc Eiropas Parlamenta vai Padomes iniciatīvas šo periodu pagarina par diviem mēnešiem.

PASKAIDROJUMS

Vispārīgais konteksts

Lisabonas līgums ieviesa jaunu tiesību aktu trīspakāpju hierarhiju. Pirmā pakāpe ir leģislatīvie akti, ko likumdevēji pieņem saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru, kurā Eiropas Parlaments un Padome pieņem lēmumus kā līdzvērtīgi likumdevēji (skatīt Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 294. pantu) vai saskaņā ar īpašām likumdošanas procedūrām. Turklāt likumdevējs var deleģēt Komisijai pilnvaras pieņemt vispārēji piemērojamus neleģislatīvus aktus (tā sauktos deleģētos aktus, kā noteikts LESD 290. panta 1. punktā), lai papildinātu vai grozītu konkrētus nebūtiskus leģislatīvu aktu elementus, šie deleģētie akti veido tiesību aktu otro pakāpi. Ar juridiski saistošiem Savienības aktiem var arī piešķirt Komisijai īstenošanas pilnvaras, ja ir nepieciešami vienoti nosacījumi šo aktu īstenošanai. Šādā nolūkā Komisija pieņem tā sauktos īstenošanas aktus (skatīt LESD 291. pantu), kas veido trešo pakāpi.

Ne vienmēr ir skaidri norādīts, kuru normatīvo aktu veidu izmantot. Deleģētajiem aktiem un īstenošanas aktiem salīdzinājumā ar leģislatīvajiem aktiem ir tāda priekšrocība, ka ar tiem var strauji reaģēt uz jaunu situāciju. Parastā likumdošanas procedūra un deleģēto aktu izmantošana nodrošina līdzvērtīgu Parlamenta un Padomes piedalīšanos, tāpēc īstenošanas aktu izmantošana faktiski nozīmē Parlamenta izslēgšanu, jo tam piešķirtās pārbaudes tiesības neparedz Komisijai pienākumu ievērot Parlamenta nostāju.

Komisijas priekšlikums

Saistībā ar Regulas (EK) Nr. 850/98 saskaņošanu ar jaunajiem LESD noteikumiem Komisija ir sagatavojusi priekšlikuma projektu, ar kuru pilnvaras, kas tai patlaban piešķirtas ar minēto regulu, tiek iedalītas deleģēta rakstura pasākumos un īstenojoša rakstura pasākumos. Kopumā ierosinātās izmaiņas attiecas tikai uz pieņemamo aktu veidu un nemaina šo pasākumu saturu.

Tāpēc Komisija ierosina to pilnvarot pieņemt deleģētos aktus attiecībā uz reģionu sadalīšanu ģeogrāfiskos apgabalos, noteikumiem par linuma acs izmēru kombināciju izmantošanu, noteikumiem par to, kā aprēķināms zvejas mērķsugu procentuālais daudzums, kuru ieguvuši vairāki zvejas kuģi, lai nodrošinātu to, ka visi zvejas darbībā iesaistītie kuģi ievēro attiecīgo nozvejas sastāvu, noteikumiem attiecībā uz tādu atļautu ierīču tehniskajiem aprakstiem un izmantošanas metodi, kuras var piestiprināt zvejas rīkam un kuras neaizsprosto linuma acis vai nesamazina to faktisko atvērumu, nosacījumiem, ar kuriem kuģiem, kuru garums pārsniedz astoņus metrus, ir atļauts izmantot rāmja trali un pasākumiem, kas paredzēti tūlītējai rīcībai gadījumos, kad krājums ir negaidīti slikti vai bagātīgi papildinājies ar zivju mazuļiem, ir notikušas pārmaiņas migrācijas modeļos vai citas pārmaiņas zivju krājumu saglabāšanās stāvoklī.

Tāpat Komisija būtu jāpilnvaro pieņemt īstenošanas aktus par tehniskajiem noteikumiem linuma acs izmēru noteikšanai, kvadrātveida acu linuma un auklas diametra mērīšanai, par tehniskajiem noteikumiem, kas saistīti ar linuma materiālu uzbūvi, par to ierīču sarakstu, kuras var aizsprostot zvejas rīka linuma acis vai citādi samazināt to faktisko atvērumu, par to kuģu sarakstu nosūtīšanu, kuriem ir izdota īpaša zvejas atļauja izmantot rāmja trali, par tehniskajiem noteikumiem, kas saistīti ar dzinēja jaudas mērīšanu un zvejas rīka izmēru noteikšanu, par pasākumiem, kas attiecas uz dalībvalstu pienākumu nodrošināt to, lai netiktu pārsniegti zvejas piepūles līmeņi, un par pagaidu pasākumiem gadījumos, kad jūras organismu krājumu saglabāšanai ir vajadzīga tūlītēja rīcība.

Eiropas Parlaments 2013. gada 6. februārī pieņēma pielikumu savai rezolūcijai par zvejas resursu saglabāšanu, izmantojot tehniskos līdzekļus jūras organismu mazuļu aizsardzībai[1]. Šajā pielikumā Eiropas Parlaments paziņoja, ka šīs regulas noteikumi attiecībā uz īstenošanas aktiem ir delikāta kompromisa rezultāts. Tādēļ, lai panāktu vienošanos pirmajā lasījumā, pirms Regula (EK) Nr. 850/98 zaudē spēku 2012. gada beigās, Eiropas Parlaments atsevišķos īpašos gadījumos Regulā (EK) Nr. 850/98 ir piekritis īstenošanas aktu izmantošanai. Tomēr Eiropas Parlaments uzsvēra, ka šie noteikumi nevar tikt uzskatīti vai izmantoti kā precedents citās ar parasto likumdošanas procedūru pieņemtajās regulās, jo īpaši Komisijas iesniegtajā priekšlikumā regulai, ar kuru groza Padomes Regulu (EK) Nr. 850/98 par zvejas resursu saglabāšanu, izmantojot tehniskos līdzekļus jūras organismu mazuļu aizsardzībai.

Referenta viedoklis

Referents ir kopumā apmierināts ar Komisijas izvēli attiecībā uz regulas teksta daļām, kuras Komisija ierosina mainīt. Tomēr referents uzskata, ka daži jautājumi, saistībā ar kuriem ir ierosināti īstenošanas akti, neattiecas uz vienotajiem nosacījumiem regulas piemērošanai, kā noteikts LESD 291. pantā. Patiesībā tie ir izņēmumi un tāpēc uzskatāmi par grozījumiem LESD 290. panta nozīmē, līdz ar to būtu jāpieņem deleģētie akti.

Tomēr referents uzskata, ka Padomes 2009. gada 20. novembra Regulas (EK) Nr. 1224/2009, ar ko izveido Kopienas kontroles sistēmu, lai nodrošinātu atbilstību kopējās zivsaimniecības politikas noteikumiem, 39., 40., un 41. pants jau nosaka uzraudzības, sertifikācijas un verifikācijas sistēmu attiecībā uz zvejas kuģu dzinēju jaudu, tāpēc attiecībā uz šo jautājumu nav jāpieņem īstenošanas akti.

Turklāt referents uzskata, ka gadījumā, ja ir izstrādāti deleģētu aktu priekšlikumi, būtu jānosaka deleģējuma termiņš, lai varētu regulāri izvērtēt deleģējuma izmantošanu.

PROCEDŪRA

Virsraksts

Grozījumu izdarīšana Padomes Regulā (EK) Nr. 850/98 par zvejas resursu saglabāšanu, izmantojot tehniskos līdzekļus jūras organismu mazuļu aizsardzībai

Atsauces

COM(2012)0432 – C7-0211/2012 – 2012/0208(COD)

Datums, kad to iesniedza EP

2.8.2012

 

 

 

Atbildīgā komiteja

       Datums, kad paziņoja plenārsēdē

PECH

11.9.2012

 

 

 

Referents(-e/-i/-es)

       Iecelšanas datums

Rareş-Lucian Niculescu

26.10.2012

 

 

 

Izskatīšana komitejā

18.12.2012

21.1.2013

 

 

Pieņemšanas datums

10.7.2013

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

19

1

0

Komitejas locekļi, kas bija klāt galīgajā balsošanā

John Stuart Agnew, Antonello Antinoro, Kriton Arsenis, Alain Cadec, Chris Davies, Carmen Fraga Estévez, Pat the Cope Gallagher, Dolores García-Hierro Caraballo, Marek Józef Gróbarczyk, Ian Hudghton, Iliana Malinova Iotova, Werner Kuhn, Isabella Lövin, Gabriel Mato Adrover, Guido Milana, Maria do Céu Patrão Neves, Crescenzio Rivellini, Ulrike Rodust, Raül Romeva i Rueda, Struan Stevenson, Isabelle Thomas, Nils Torvalds

Iesniegšanas datums

15.7.2013