DOPORUČENÍ k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Kapverdskou republikou o zjednodušení vízového režimu pro krátkodobý pobyt občanů Kapverdské republiky a Evropské unie

17. 7. 2013 - (05674/2013 – C7‑0110/2013 – 2012/0271(NLE)) - ***

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci
Zpravodajka: Mariya Gabriel

Postup : 2012/0271(NLE)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A7-0266/2013
Předložené texty :
A7-0266/2013
Rozpravy :
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Dohody mezi Evropskou unií a Kapverdskou republikou o zjednodušení vízového režimu pro krátkodobý pobyt občanů Kapverdské republiky a Evropské unie

(05674/2013 – C7‑0110/2013 – 2012/0271(NLE)

(Souhlas)

Evropský parlament,

–   s ohledem na návrh rozhodnutí Rady (05674/2013),

–   s ohledem na návrh Dohody mezi Evropskou unií a Kapverdskou republikou o zjednodušení vízového režimu pro krátkodobý pobyt občanů Kapverdské republiky a Evropské unie (14203/2012),

–   s ohledem na žádost o souhlas, kterou předložila Rada v souladu s čl. 77 odst. 2 písm. a) a čl. 218 odst. 6 druhým pododstavcem písm. a) Smlouvy o fungování Evropské unie (C7–0110/2013),

–   s ohledem na článek 81 a čl. 90 odst. 7 svého jednacího řádu,

–   s ohledem na doporučení Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (A7-0266/2013),

1.  uděluje svůj souhlas s uzavřením dohody;

2.  pověřuje svého předsedu, aby postoj Parlamentu předal Radě, Komisi, vládám a parlamentům členských států a Kapverdské republiky.

VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ

Vztahy mezi Evropskou unií a Kapverdskou republikou se řídí dohodou o partnerství mezi EU a státy AKT, tzv. dohodou z Cotonou, která byla podepsána dne 23. června 2005 a od té doby již revidována, dále zvláštním partnerstvím mezi EU a Kapverdami a partnerstvím v oblasti mobility mezi EU a Kapverdami, které bylo podepsáno dne 5. června 2008. V rámci zvláštního partnerství mezi EU a Kapverdami se Evropská unie zavázala k politice, která jde za hranice obvyklého vztahu mezi dárcem a příjemcem pomoci a má za cíl prohloubit vztahy EU a Kapverd, podpořit řádnou správu věcí veřejných, bezpečnost a stabilitu, udržitelný rozvoj a snižování chudoby, kulturu a budování informační a znalostní společnosti i konvergenci v oblasti norem a technologií.

Kapverdská republika je demokratická a stabilní země. Kapverdy, stejně jako Evropská unie, hájí hodnoty a zásady demokracie, řádné správy věcí veřejných, lidských práv a právního státu. V roce 2007 Komise přijala sdělení o budoucnosti vztahů mezi Evropskou unií a Kapverdskou republikou, v němž uznala zvláštní a silné historické vztahy mezi oběma stranami, založené na úzkých lidských a kulturních vazbách a sdílených sociálně-politických hodnotách. Tato země může právem očekávat rozvoj vztahů s Evropskou unií díky své veřejné správě, která uplatňuje normy a postupy na vysoké úrovni.

V tomto kontextu přispěje jistě proces prohlubování vztahů mezi Evropskou unií a Kapverdami ke zlepšení výkonu spravedlnosti a úrovně dodržování základních svobod. Obě dohody, které byly s Kapverdami v poslední době uzavřeny – jedna o zjednodušení vízového režimu pro krátkodobý pobyt, druhá o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob – plně přispějí k dosažení těchto cílů.

**

Zpravodajka tedy schvaluje, aby byly s Kapverdskou republikou tyto dohody, které jsou na sobě navzájem závislé, jdou ruku v ruce a mají vstoupit v platnost zároveň, uzavřeny; jde o dohody, které rozšíří prostor svobody, bezpečnosti a práva za hranice Evropské unie.

Obě dohody znamenají především završení neobyčejně významné etapy a pokrok ve vztazích Evropské unie a Kapverdské republiky. Je zde totiž velmi jasná vůle ke sblížení Kapverd s EU. V prvních letech 21. století kapverdská vláda i občanská společnost několikrát vyjádřily přání prohlubovat a rozšiřovat své vztahy s Evropskou unií.

Tyto dvě dohody, které byly uzavřeny, jsou mimo to i prvními dohodami mezi některou ze zemí AKT a Evropskou unií ve věci vízového režimu pro krátkodobý pobyt a ve věci zpětného přebírání neoprávněně pobývajících osob. Mají veliký význam jak politický, tak procedurální. Uzavření těchto dohod je tedy povzbudivým pokrokem a silným signálem ze strany Evropské unie.

Dohody jsou také významné z regionálního hlediska a podpoří úsilí EU o zlepšení spolupráce s ostatními zeměmi AKT. Pokud jde o Kapverdy, dohody představují též pokrok a povzbuzení k prohlubování jejich vztahů s Evropskou unií.

**

Pokud jde o procedurální aspekty, dohoda o zjednodušení vízového režimu pro krátkodobý pobyt v prvé řadě recipročně usnadní udílení víz občanům Kapverdské republiky a Evropské unie pro pobyty, jejichž trvání během 180 dní nepřekročí 90 dní. Dohoda předpokládá zavedení zjednodušených podmínek pro udílení víz pro více vstupů s dobou platnosti 5 let, která mohou využívat např. členové vlád či stálí členové oficiálních delegací, a víz s dobou platnosti jeden rok, která jsou určena vědcům, novinářům a studentům. Dále se budou vydávat víza pro více vstupů s platností minimálně dva roky a maximálně pět let za podmínky, že v průběhu předchozích dvou let žadatelé řádně využívali jednoročního víza pro více vstupů a že potřeba či úmysl cestovat často nebo pravidelně se zjevně nevztahuje jen na kratší období.

Dohoda mimo jiné předpokládá vynětí z vízového režimu pro členy oficiálních delegací, děti mladší 12 let, žáky a studenty, výzkumné pracovníky a osoby do 25 let včetně, které se účastní seminářů, konferencí, sportovních, kulturních nebo vzdělávacích událostí organizovaných neziskovými organizacemi.

Každý žadatel o vízum bude mimo to moci požádat o proplacení nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s vízovým spisem, do výše 30 EUR. Prodloužení víz občanům Kapverd či Evropské unie, kteří z důvodů vyšší moci nemají možnost opustit území členských států nebo Kapverd ve lhůtě uvedené v jejich vízech, bude bezplatné.

Dohoda předpokládá omezené vynětí z vízového režimu pro občany Kapverd a Evropské unie, kteří jsou držiteli platného diplomatického či služebního pasu, a pro ty občany Kapverd a EU, kteří během svého pobytu doklady totožnosti ztratili nebo jim byly odcizeny.

Zvláštní situace Dánska, Spojeného království a Irska je zohledněna v preambuli a ve dvou společných prohlášeních připojených k dohodě. Podobně se ve společném prohlášení k dohodě odráží i těsná součinnost Norska, Islandu, Švýcarska a Lichtenštejnska při provádění, uplatňování a rozvíjení schengenského acquis.

Dohoda, jejímž cílem je usnadnit udílení víz, má pro život občanů velký význam. Uvolnění vízového režimu ušetří čas i náklady spojené s cestováním do schengenského prostoru. Dohoda mimo jiné usnadní kontakty mezi občany, což je nezbytná podmínka k zajištění rozvoje hospodářských, humanitárních, kulturních, vědeckých a jiných styků. Vízový režim posílí také kontakty mezi národy a je konkrétním projevem zásady volného pohybu, která představuje jedno ze základních práv Evropské unie.

**

Zpravodajka jasně vyjádřila přání, aby byl Evropský parlament do jednání zapojován a aby byl informován o zahajování i průběžném stavu vyjednávání, jejichž cílem je podpis takovýchto dohod. Doporučuje proto, aby Evropský parlament sledoval i jejich provádění. Zpravodajka upozorňuje, že ve smíšeném výboru pro správu dohody o zpětném přebírání Evropskou unii zastupuje pouze Komise, které jsou nápomocni odborníci z členských států. Do práce smíšeného výboru by však mohl být zapojen i Evropský parlament, který zastupuje evropské občany a hájí demokracii a zásady Evropské unie. Zpravodajka vyzývá Evropskou komisi, aby se znovu zabývala složením smíšených výborů pro správu budoucích dohod. Vyzývá ji též, aby v souladu se zásadou řádné spolupráce mezi institucemi Parlament ve všech fázích informovala o výsledcích provádění dohod.

Zpravodajka doporučuje členům Výboru EP pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, aby tuto zprávu podpořili a aby Parlament vyslovil souhlas.

VÝSLEDEK KONEČNÉHO HLASOVÁNÍ VE VÝBORU

Datum přijetí

9.7.2013

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

43

1

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Jan Philipp Albrecht, Roberta Angelilli, Rita Borsellino, Emine Bozkurt, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Salvatore Caronna, Philip Claeys, Carlos Coelho, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ioan Enciu, Frank Engel, Cornelia Ernst, Tanja Fajon, Hélène Flautre, Kinga Gál, Kinga Göncz, Nathalie Griesbeck, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Salvatore Iacolino, Sophia in ‘t Veld, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Timothy Kirkhope, Juan Fernando López Aguilar, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Véronique Mathieu Houillon, Claude Moraes, Antigoni Papadopoulou, Georgios Papanikolaou, Carmen Romero López, Judith Sargentini, Birgit Sippel, Csaba Sógor, Rui Tavares, Nils Torvalds, Kyriacos Triantaphyllides, Wim van de Camp, Axel Voss, Renate Weber, Josef Weidenholzer, Auke Zijlstra

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Mariya Gabriel, Stanimir Ilchev