SOOVITUS Nõukogu otsuse eelnõu, mis käsitleb Cabo Verde ja Euroopa Liidu kodanikele lühiajaliste viisade väljastamise lihtsustamise lepingu sõlmimist Euroopa Liidu ja Cabo Verde Vabariigi vahel

17.7.2013 - (05674/2013 – C7‑0110/2013 – 2012/0271(NLE)) - ***

Kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjon
Raportöör: Mariya Gabriel

Menetlus : 2012/0271(NLE)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0266/2013
Esitatud tekstid :
A7-0266/2013
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

nõukogu otsuse eelnõu kohta, mis käsitleb Cabo Verde ja Euroopa Liidu kodanikele lühiajaliste viisade väljastamise lihtsustamise lepingu sõlmimist Euroopa Liidu ja Cabo Verde Vabariigi vahel

(05674/2013 – C7‑0110/2013 – 2012/0271(NLE)

(Nõusolek)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse nõukogu otsuse eelnõu (05674/2013),

–   võttes arvesse Euroopa Liidu ja Cabo Verde Vabariigi vahelist Cabo Verde ja Euroopa Liidu kodanikele lühiajaliste viisade väljastamise lihtsustamise lepingu eelnõu (14203/2012),

–   võttes arvesse nõusoleku taotlust, mille nõukogu esitas vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 77 lõike 2 punktile a ja artikli 218 lõike 6 teise lõigu punktile a (C7-0110/2013),

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 81 ja artikli 90 lõiget 7,

–   võttes arvesse kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni soovitust (A7-0266/2013),

1.  annab nõusoleku lepingu sõlmimiseks;

2.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule, komisjonile, liikmesriikide valitsustele ja parlamentidele ning Cabo Verde Vabariigi valitsusele ja parlamendile.

SELETUSKIRI

Euroopa Liidu ja Cabo Verde Vabariigi suhteid reguleerib 23. juunil 2005 allkirjastatud ja hiljem läbivaadatud AKV–ELi Cotonou partnerlusleping, ELi – Cabo Verde eripartnerlus ning Euroopa Liidu ja Cabo Verde vaheline liikuvuspartnerlus, mis allkirjastati 5. juunil 2008. ELi – Cabo Verde eripartnerluse raames kohustus Euroopa Liit järgima poliitikat, mis ulatub kaugemale traditsioonilisest rahastaja-abisaaja suhtest ning mille eesmärk on süvendada suhteid Cabo Verdega, edendada head valitsemistava, julgeolekut ja stabiilsust, säästvat arengut ja võitlust vaesuse vastu, kultuuri, info- ja teadmistepõhise ühiskonna rajamist ning lähenemist normatiivsetes ja tehnilistes küsimustes.

Cabo Verde Vabariik on demokraatlik ja stabiilne riik. Sarnaselt Euroopa Liiduga kaitseb Cabo Verde demokraatia, hea valitsemistava, inimõiguste austamise ja õigusriigi väärtusi ja põhimõtteid. Komisjon võttis 2007. aastal vastu teatise Euroopa Liidu ja Cabo Verde vaheliste suhete tuleviku kohta ning tunnistas selles, et kahe poole vahel on olemas tugev ja eriline ajalooline suhe, mida iseloomustavad tihedad inimestevahelised ja kultuurilised sidemed ning samade sotsiaalpoliitiliste väärtuste jagamine. Kõrgetasemelised normid ja tavad, mille üle Cabo Verde võib juhtimisvaldkonnas uhke olla, õigustavad igati edasist suhete arendamist Euroopa Liiduga.

Eespool toodut arvesse võttes aitab Euroopa Liidu ja Cabo Verde vaheliste suhete süvendamine kindlasti parandada õigusemõistmist ja vabaduste austamise taset. Cabo Verdega hiljuti sõlmitud kaks lepingut, millest üks käsitleb lühiajaliste viisade väljastamise lihtsustamist ning teine riigis ebaseaduslikult elavate isikute tagasivõttu, aitavad igati neid eesmärke saavutada.

**

Raportöör kiidab seega heaks nende kahe, teineteisest sõltuva ja paralleelse ning samaaegselt jõustumisele kuuluva lepingu sõlmimise Cabo Verde Vabariigiga. Need kaks lepingut avardavad vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva ala piire ning laiendavad seda ala Euroopa Liidust kaugemale.

Esiteks on need kaks lepingut väga oluline samm Euroopa Liidu ja Cabo Verde Vabariigi vaheliste suhete arengus. Cabo Verde näitab väga selget tahet Euroopa Liidule läheneda: 21. sajandi esimestel aastatel väljendasid Cabo Verde valitsus ja kodanikuühiskond korduvalt soovi süvendada ja laiendada suhteid Euroopa Liiduga.

Lisaks on need kaks sõlmitud lepingut esimesed AKV riigi ja Euroopa Liidu vahelised lepingud lühiajaliste viisade ja riigis ebaseaduslikult elavate isikute tagasivõtu valdkonnas. Mõlemal sõlmitud lepingul on nii poliitiline kui ka menetluslik tähtsus. Seega on nende lepingute sõlmimine julgustav edusamm ja Euroopa Liidu poolt saadetud tugev märguanne.

Pealegi on lepingud kasulikud ka piirkondlikul tasandil ja toetavad Euroopa Liidu püüdlusi tõhustada koostööd teiste AKV riikidega. Cabo Verde jaoks tähendab see samuti edasiminekut ja innustust Euroopa Liiduga loodud suhete süvendamiseks.

**

Mis puudutab lepingu sätteid, siis lühiajaliste viisade väljastamise lihtsustamist käsitlev leping lihtsustab vastastikkuse alusel viisade väljastamist Cabo Verde ja Euroopa Liidu kodanikele, kelle kavatsetav riigis viibimise aeg ei ole 180-päevase ajavahemiku jooksul pikem kui 90 päeva. Lepinguga kehtestatakse lihtsustatud tingimused, et väljastada mitmekordseid viisasid viieaastase kehtivusajaga, näiteks valitsuse liikmetele või ametlike delegatsioonide alalistele liikmetele, ja üheaastase kehtivusajaga, mis on ette nähtud teadlastele, ajakirjanikele või üliõpilastele. Vähemalt kahe ja maksimaalselt viieaastase kehtivusajaga mitmekordseid viisasid väljastatakse, kui taotlejad on taotlusele eelneva kahe aasta jooksul nõuetekohaselt kasutanud üheaastase kehtivusajaga mitmekordset viisat ja kui sageli või korrapäraselt reisimise vajadus või kavatsus ei ole selgelt piiritletud lühema ajavahemikuga.

Lisaks nähakse lepingus ette, et viisalõivust vabastatakse ametlike delegatsioonide liikmed, alla 12-aastased lapsed, õpilased ja üliõpilased, teadlased, kuni 25 aasta vanused noored, kes osalevad mittetulundusühingute korraldatud seminaridel, konverentsidel või spordi-, kultuuri- või haridusüritustel.

Kõikidelt viisataotlejatelt on aga võimalik nõuda maksimaalselt 30 euro suurust taotluslõivu. Viisa pikendamine võib olla tasuta nende Cabo Verde ja Euroopa kodanike jaoks, kellel ei ole viisale märgitud ajaks võimalik liikmesriigi või Cabo Verde territooriumilt lahkuda vääramatu jõu tõttu.

Leping sisaldab viisanõudest vabastamist piiratud juhtudel, kui tegemist on Cabo Verde ja Euroopa kodanikega, kes on diplomaatilise või teenistuspassi omanikud, või nende Cabo Verde ja Euroopa kodanike puhul, kes on oma isikut tõendavad dokumendid kaotanud või kes on riigis viibimise ajal langenud varguse ohvriks.

Taani, Ühendkuningriigi ja Iirimaa eriolukorda on arvesse võetud sõlmitud lepingu põhjendustes ja kahes lepingule lisatud ühisdeklaratsioonis. Lepingule on lisatud ka ühisdeklaratsioon, milles kajastatakse Norra, Islandi, Šveitsi ja Liechtensteini tihedat seost Schengeni acquis’ rakendamise, kohaldamise ja edasiarendamisega.

Viisa väljastamist lihtsustaval lepingul on kodanike elus suur tähtsus. Viisakorra liberaliseerimine muudab Schengeni alasse reisimise ettevalmistamise vähem aeganõudvaks ja vähendab sellega seonduvaid kulusid. Lisaks hõlbustab leping kodanikevahelisi kontakte, mis on majandus-, kultuuri-, teadus- ja muude suhete arendamiseks otsustava tähtsusega tingimus. Viisakord tugevdab samuti rahvastevahelisi kontakte ja konkretiseerib vaba liikumise põhimõtet, mis on üks Euroopa Liidu põhiõigustest.

**

Raportöör avaldab tungivat soovi, et Euroopa Parlament oleks kaasatud kõigesse ja saaks teavet kõigest, mis puudutab selliste lepingute allkirjastamiseks peetavate läbirääkimiste alustamist ja seisukorda. Raportöör soovitab seega, et Euroopa Parlament võiks jälgida nende lepingute kohaldamist. Raportöör juhib tähelepanu sellele, et Euroopa Liitu esindab üksnes Euroopa Komisjon, keda abistavad lepingu haldamise ühiskomitees töötavad liikmesriikide eksperdid. Euroopa Parlament kui Euroopa kodanike esindaja ning demokraatia ja Euroopa Liidu põhimõtete kaitsja võiks olla kaasatud ühiskomitee töösse. Raportöör innustab Euroopa Komisjoni edasiste lepingu haldamise ühiskomiteede koosseisu läbi vaatama. Raportöör palub, et Euroopa Komisjon teavitaks institutsioonidevahelise hea koostöö põhimõtet rakendades Euroopa Parlamenti igas etapis lepingute rakendamise tulemustest.

Lõpuks soovitab raportöör kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni liikmetel käesolevat raportit toetada ning Euroopa Parlamendil oma nõusoleku anda.

PARLAMENDIKOMISJONIS TOIMUNUD LÕPPHÄÄLETUSE TULEMUS

Vastuvõtmise kuupäev

9.7.2013

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

43

1

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Jan Philipp Albrecht, Roberta Angelilli, Rita Borsellino, Emine Bozkurt, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Salvatore Caronna, Philip Claeys, Carlos Coelho, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ioan Enciu, Frank Engel, Cornelia Ernst, Tanja Fajon, Hélène Flautre, Kinga Gál, Kinga Göncz, Nathalie Griesbeck, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Salvatore Iacolino, Sophia in ‘t Veld, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Timothy Kirkhope, Juan Fernando López Aguilar, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Véronique Mathieu Houillon, Claude Moraes, Antigoni Papadopoulou, Georgios Papanikolaou, Carmen Romero López, Judith Sargentini, Birgit Sippel, Csaba Sógor, Rui Tavares, Nils Torvalds, Kyriacos Triantaphyllides, Wim van de Camp, Axel Voss, Renate Weber, Josef Weidenholzer, Auke Zijlstra

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Mariya Gabriel, Stanimir Ilchev