Pranešimas - A7-0266/2013Pranešimas
A7-0266/2013

REKOMENDACIJA dėl Tarybos sprendimo dėl Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimo dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo Žaliojo Kyšulio Respublikos ir Europos Sąjungos piliečiams tvarkos sudarymo projekto

17.7.2013 - (05674/2013 – C7‑0110/2013 – 2012/0271(NLE)) - ***

Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas
Pranešėja: Mariya Gabriel

Procedūra : 2012/0271(NLE)
Procedūros eiga plenarinėje sesijoje
Dokumento priėmimo eiga :  
A7-0266/2013
Pateikti tekstai :
A7-0266/2013
Debatai :
Priimti tekstai :

EUROPOS PARLAMENTO TEISĖKŪROS REZOLIUCIJOS PROJEKTAS

dėl Tarybos sprendimo dėl Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimo dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo Žaliojo Kyšulio Respublikos ir Europos Sąjungos piliečiams tvarkos sudarymo projekto

(05674/2013 – C7‑0110/2013 – 2012/0271(NLE)

(Pritarimo procedūra)

Europos Parlamentas,

–   atsižvelgdamas į Tarybos sprendimo projektą (05674/2013),

–   atsižvelgdamas į Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos susitarimo dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo Žaliojo Kyšulio Respublikos ir Europos Sąjungos piliečiams tvarkos projektą (14203/2012),

–   atsižvelgdamas į Tarybos prašymą dėl pritarimo, pateiktą pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 77 straipsnio 2 dalies a punktą ir 218 straipsnio 6 dalies antros pastraipos a punktą (C7–0110/2013),

–   atsižvelgdamas į Darbo tvarkos taisyklių 81 straipsnį ir 90 straipsnio 7 dalį,

–   atsižvelgdamas į Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto rekomendaciją (A7-0266/2013),

1.  pritaria susitarimo sudarymui;

2.  paveda Pirmininkui perduoti Parlamento poziciją Tarybai ir Komisijai bei valstybių narių ir Žaliojo Kyšulio Respublikos parlamentams ir vyriausybėms.

AIŠKINAMOJI DALIS

Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos santykiai reglamentuojami pagal AKR ir ES partnerystės susitarimą, vadinamą Kotonu susitarimu, kuris pasirašytas 2005 m. birželio 23 d. ir vėliau persvarstytas, specialią ES ir Žaliojo Kyšulio partnerystę ir 2008 m. birželio 5 d. pasirašytą dokumentą dėl Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio partnerystės judumo srityje. Pagal specialią ES ir Žaliojo Kyšulio partnerystę Europos Sąjunga įsipareigojo vykdyti politiką, kurios apimtis platesnė negu įprasti paramos teikėjo ir gavėjo santykiai ir kuria siekiama stiprinti ES santykius su Žaliuoju Kyšuliu, skatinti gerą valdymą, saugumą ir stabilumą, tvarų vystymąsi ir kovą su skurdu, kultūrą ir informacinės bei žinių visuomenės kūrimą, norminį ir techninį derinimą.

Žaliojo Kyšulio Respublika – tai demokratiška ir stabili šalis. Kaip ir Europos Sąjunga, Žaliasis Kyšulys puoselėja demokratijos, gero valdymo, pagarbos žmogaus teisėms ir teisinės valstybės vertybes bei principus. 2007 m. Komisija priėmė komunikatą dėl būsimų Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio santykių, kuriame pripažino abi šalis siejančius tvirtus ir kartu ypatingus istorinius ryšius, paženklintus glaudžiais žmonių bei kultūrų saitais ir bendromis socialinėmis ir politinėmis vertybėmis. Griežti reikalavimai ir nepriekaištinga praktika, kuria ši šalis gali pasigirti valdymo srityje, visiškai pateisina tolesnį Europos Sąjungos santykių su ja plėtojimą.

Šiomis aplinkybėmis Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio santykių stiprinimas iš tikrųjų padės gerinti teisingumo vykdymą ir užtikrinti didesnę pagarbą laisvėms. Abu susitarimai, kurie neseniai sudaryti su Žaliuoju Kyšuliu, – vienas dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo tvarkos, kitas dėl neteisėtai esančių asmenų readmisijos – labai padės siekti šių tikslų.

**

Taigi pranešėja pritaria tam, kad su Žaliojo Kyšulio Respublika būtų sudaryti šie du vienas nuo kito priklausomi ir lygiagretūs susitarimai, kurie turi įsigalioti kartu; šiais susitarimais laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės ribos bus išplėstos už Europos Sąjungos ribų.

Šie du susitarimai visų pirma yra labai svarbus etapas, bylojantis apie Europos Sąjungos ir Žaliojo Kyšulio Respublikos santykių pažangą. Iš tiesų Žaliojo Kyšulio siekis suartėti su Europos Sąjunga labai aiškiai pastebimas: keleriais pirmaisiais XXI a. metais Žaliojo Kyšulio vyriausybė ir pilietinė visuomenė ne kartą pareiškė norą stiprinti ir plėsti santykius su Europos Sąjunga.

Be to, sudaryti du susitarimai yra pirmieji AKR šalies ir Europos Sąjungos susitarimai trumpalaikių vizų ir neteisėtai esančių asmenų readmisijos srityje. Jie svarbūs ir politiniu, ir procedūriniu požiūriu. Taigi sudarius šiuos susitarimus pasiekta pažanga, kuri teikia vilties, ir parodytas aiškus Europos Sąjungos siunčiamas signalas.

Be to, šie susitarimai taip pat svarbūs regioniniu požiūriu, jie prisidės prie Europos Sąjungos pastangų stiprinti bendradarbiavimą su kitomis AKR šalimis. Žaliajam Kyšuliui šių susitarimų sudarymas taip pat reiškia pažangą ir skatina stiprinti šalies santykius su Europos Sąjunga.

**

Visų pirma aptariant taisykles pažymėtina, kad susitarimu dėl paprastesnės trumpalaikių vizų išdavimo tvarkos bus sudarytos geresnės sąlygos abipusiškumo pagrindu supaprastinti vizų, leidžiančių būti ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį, išdavimo Žaliojo Kyšulio ir Europos Sąjungos piliečiams tvarką. Pagal susitarimą įvedamos supaprastintos sąlygos, taikomos penkerius metus galiojančių daugkartinių vizų išdavimui vyriausybių nariams arba nuolatiniams oficialių delegacijų nariams ir vienus metus galiojančių daugkartinių vizų išdavimui mokslininkams, žurnalistams ir studentams. Be to, ne trumpiau kaip dvejus metus ir ne ilgiau kaip penkerius metus galiojančios daugkartinės vizos išduodamos, jei dvejus metus iki prašymų pateikimo jų pateikėjai tinkamai naudojo vienų metų trukmės daugkartinę vizą ir jei akivaizdu, kad keliauti dažnai arba reguliariai nebūtina ar neketinama trumpesnį laikotarpį.

Pagal susitarimą oficialių delegacijų nariai, vaikai iki 12 metų, moksleiviai ir studentai, tyrėjai, 25 m. arba jaunesni seminarų, konferencijų arba sporto, kultūros ar švietimo renginių, kuriuos organizuoja ne pelno organizacijos, dalyviai taip pat atleidžiami nuo vizos mokesčio.

Be to, visi prašymą išduoti vizą pateikiantys asmenys galės prašyti padengti ne didesnę kaip 30 EUR dokumentų tvarkymo išlaidų sumą. Nemokamai bus galima pratęsti Žaliojo Kyšulio ir Europos Sąjungos piliečių, kurie dėl force majeure priežasčių neturi galimybės išvykti iš atitinkamai valstybių narių arba Žaliojo Kyšulio teritorijos iki jų vizoje nurodytos datos, vizas.

Pagal susitarimą nuo trumpalaikės vizos reikalavimo atleidžiami Žaliojo Kyšulio ir Europos Sąjungos piliečiai, turintys diplomatinį arba tarnybinį pasą, ir Žaliojo Kyšulio ir Europos Sąjungos piliečiai, kurie pametė asmens tapatybės dokumentus arba iš kurių šie dokumentai buvo pavogti jų viešnagės laikotarpiu.

Ypatinga Danijos, Jungtinės Karalystės ir Airijos pozicija nurodyta sudaryto susitarimo preambulėje ir dviejose prie jo pridėtose bendrose deklaracijose. Prie susitarimo pridėtoje bendroje deklaracijoje taip pat minima glaudi Norvegijos, Islandijos, Šveicarijos ir Lichtenšteino asociacija įgyvendinant, taikant ir plėtojant Šengeno acquis.

Susitarimas, kuriuo siekiama sudaryti palankesnes vizų išdavimo sąlygas, piliečių gyvenime labai svarbus. Liberalizavus vizų režimą bus sutrumpintas pasiruošimo kelionei į Šengeno erdvę laikas ir sumažintos šio pasiruošimo išlaidos. Be to, dėl susitarimo piliečiams lengviau palaikyti ryšius, o tai yra esminė sąlyga siekiant plėtoti ekonominius, kultūrinius, mokslinius ir kitokio pobūdžio ryšius. Dėl vizų režimo taip pat stiprėja tautų ryšiai ir įgyvendinamas laisvo judėjimo principas, kuris yra viena iš pagrindinių Europos Sąjungos teisių.

**

Pranešėja labai nori, kad Europos Parlamentas dalyvautų ir būtų informuojamas pradedant ir apžvelgiant derybas dėl tokių susitarimų pasirašymo. Taigi pranešėja rekomenduoja Europos Parlamentui užtikrinti, kad šie susitarimai būtų įgyvendinami. Ji atkreipia dėmesį į tai, kad Jungtiniame Susitarimo valdymo komitete Europos Sąjungai atstovauja tik Europos Komisija, kuriai padeda valstybių narių ekspertai. Europos Parlamentas, kuris atstovauja Europos Sąjungos piliečiams ir gina demokratiją bei Europos Sąjungos principus, galėtų dalyvauti Jungtinio komiteto darbuose. Pranešėja skatina Europos Komisiją persvarstyti būsimų susitarimų jungtinių valdymo komitetų sudėtį. Ji ragina Europos Komisiją visais etapais informuoti Europos Parlamentą apie susitarimų įgyvendinimo rezultatus, taikant gero institucijų bendradarbiavimo principą.

Pagaliau pranešėja rekomenduoja Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto nariams palaikyti šį pranešimą, o Europos Parlamentui – jam pritarti.

GALUTINIO BALSAVIMO KOMITETE REZULTATAI

Priėmimo data

9.7.2013

 

 

 

Galutinio balsavimo rezultatai

+:

–:

0:

43

1

0

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavę nariai

Jan Philipp Albrecht, Roberta Angelilli, Rita Borsellino, Emine Bozkurt, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Salvatore Caronna, Philip Claeys, Carlos Coelho, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ioan Enciu, Frank Engel, Cornelia Ernst, Tanja Fajon, Hélène Flautre, Kinga Gál, Kinga Göncz, Nathalie Griesbeck, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Salvatore Iacolino, Sophia in ‘t Veld, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Timothy Kirkhope, Juan Fernando López Aguilar, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Véronique Mathieu Houillon, Claude Moraes, Antigoni Papadopoulou, Georgios Papanikolaou, Carmen Romero López, Judith Sargentini, Birgit Sippel, Csaba Sógor, Rui Tavares, Nils Torvalds, Kyriacos Triantaphyllides, Wim van de Camp, Axel Voss, Renate Weber, Josef Weidenholzer, Auke Zijlstra

Posėdyje per galutinį balsavimą dalyvavęs (-ę) pavaduojantis (-ys) narys (-iai)

Mariya Gabriel, Stanimir Ilchev