PRIPOROČILO o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma v obliki izmenjave pisem med Evropsko unijo in Ljudsko republiko Kitajsko v skladu s členom XXIV:6 in členom XXVIII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT) 1994 glede spremembe ugodnosti na seznamih ugodnosti Republike Bolgarije in Romunije v okviru njunega pristopa k Evropski uniji

17.10.2013 - (16112/2012 – C7‑0285/2013 – 2012/0304(NLE)) - ***

Odbor za mednarodno trgovino
Poročevalec: Helmut Scholz

Postopek : 2012/0304(NLE)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A7-0332/2013
Predložena besedila :
A7-0332/2013
Razprave :
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma v obliki izmenjave pisem med Evropsko unijo in Ljudsko republiko Kitajsko v skladu s členom XXIV:6 in členom XXVIII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT) 1994 glede spremembe ugodnosti na seznamih ugodnosti Republike Bolgarije in Romunije v okviru njunega pristopa k Evropski uniji

(16112/2012 – C7‑0285/2013 – 2012/0304(NLE))

(Odobritev)

Evropski parlament,

–   ob upoštevanju osnutka sklepa Sveta (16112/2012),

–   ob upoštevanju osnutka sporazuma v obliki izmenjave pisem med Evropsko unijo in Ljudsko republiko Kitajsko v skladu s členom XXIV:6 in členom XXVIII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT) 1994 glede spremembe ugodnosti na seznamih ugodnosti Republike Bolgarije in Republike Romunije v okviru njunega pristopa k Evropski uniji (16118/2012),

–   ob upoštevanju zahteve za odobritev, ki jo je Svet podal v skladu s prvim pododstavkom člena 207(4) in točko (a)(v) drugega pododstavka člena 218(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije (C7–0285/2013),

–   ob upoštevanju člena 81 in člena 90(7) Poslovnika,

–   ob upoštevanju priporočila Odbora za mednarodno trgovino in mnenja Odbora za zunanje zadeve (A7-0000/2013),

1.  odobri sklenitev sporazuma;

2.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu, Komisiji ter vladam in parlamentom držav članic ter Ljudske republike Kitajske.

OBRAZLOŽITEV

S pristopom Bolgarije in Romunije je Evropska unija razširila svojo carinsko unijo. Zato je morala v skladu s pravili STO (člen XXIV:6 GATT 1994) začeti pogajanja s članicami STO, ki imajo pogajalske pravice v kateri od držav pristopnic, glede dogovora o kompenzacijski spremembi, ki bo sprejemljiva za vse strani in bo izravnala povečanje pogodbenih carin in posledične pomembne izgube.

Taka sprememba je potrebna, če se zaradi sprejetja zunanjega tarifnega režima EU povečajo tarife, in sicer če presežejo stopnjo, za katero se je država pristopnica obvezala pri STO, pri čemer je upoštevala „ustrezno znižanje dajatev pri isti tarifni postavki, ki jih sprejmejo druge udeleženke carinske unije ob njenem nastajanju“, kakor je navedeno v odstavku 6 člena XXIV.

Da bi izpolnili zahteve STO, sta v sporazumih obravnavani dve vprašanji. Prvič, nadomestilo za višje tarife, za katero je najpogosteje uporabljeni instrument odprtje tarifne kvote, dodeljene državi, ali povečanje obstoječe/obstoječih. Drugič, predpristopne tarifne kvote erga omnes Bolgarije in Romunije (ki niso dodeljene za eno državo, ampak odprte vsem) je treba tudi dodati obstoječim tarifnim kvotam erga omnes Evropske unije.

Svet je 29. januarja 2007 pooblastil Komisijo za začetek pogajanj z državami, katerim pripada nadomestilo. Pogajanja z Ljudsko republiko Kitajsko so se končala z osnutkom sporazuma v obliki izmenjave pisem, ki je bil parafiran 31. maja 2012.

Proizvodi v sporazumu EU–Kitajska o nadomestilih so zlasti česen, gobe, čokolada, sladkorni proizvodi in keksi.

Sporazum o novih tarifnih kvotah za te kmetijske proizvode se bo izvajal z izvedbeno uredbo, ki jo bo sprejela Komisija.

EU je doslej sklenila podobne sporazume o nadomestilih s Kubo, Brazilijo in z odobritvijo Parlamenta z Avstralijo, Novo Zelandijo, Argentino in ZDA.

Ugotovitve poročevalca

Poročevalec pozdravlja sporazum z Ljudsko republiko Kitajsko in meni, da bi ga moral Evropski parlament odobriti. Ljudska republika Kitajska ima pravico do obnovitve svojih predhodnih trgovinskih pravic, potem ko so se nekoliko zmanjšale zaradi širitve carinske unije EU s pristopom Romunije in Bolgarije.

Člen XXIV:4 GATT pravilno poudarja, da ... „mora biti namen carinske unije ali območja proste trgovine spodbujanje trgovanja med udeleženimi območji in ne uvedba ovir za trgovino drugih pogodbenic s temi območji“. Sporazum o nadomestilih se tako lahko šteje za še en znak zavezanosti EU k večstranskemu, na pravilih temelječemu trgovinskemu sistemu s STO v središču.

Na splošno je bila širitev EU pozitivna za članstvo STO. V primeru držav pristopnic, ki so imele višje tarife od tarif EU, pridobijo članice STO. V nasprotnem primeru, če so imele države pristopnice nižje tarife kot EU in so jih morale nato povečati, bi EU nadomestila razliko. Članice STO so torej v vsakem primeru v boljšem položaju.

Komisija je pravilno izbrala povečanje in določitev tarifnih kvot kot sredstvo za kompenzacijo za zadevne kitajske proizvode, saj je to najbolj ciljno usmerjen način kompenzacije izgub.

Evropska unija in Ljudska republika Kitajska se medsebojno uradno obvestita o zaključku svojih notranjih postopkov za začetek veljavnosti tega sporazuma. Ta sporazum začne veljati 14 dni po datumu prejema zadnjega uradnega obvestila. Poročevalec upa, da bo država partnerica prav tako brez odlašanja zaključila svoje notranje postopke, tako da bodo imeli proizvajalci kmalu koristi od obnovljenega dostopa do trga.

MNENJE Odbora za zunanje zadeve (5.3.2013)

za Odbor za mednarodno trgovino

o predlogu sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma v obliki izmenjave pisem med Evropsko unijo in Ljudsko republiko Kitajsko v skladu s členom XXIV:6 in členom XXVIII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT) 1994 glede spremembe ugodnosti na seznamih ugodnosti Republike Bolgarije in Romunije v okviru njunega pristopa k Evropski uniji
(COM(2012)0641 – C7–0000/2012 – 2012/0304(NLE))

Pripravljavec mnenja: Charles Tannock

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Predlog Komisije temelji na običajni praksi Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Po tej praksi se izplačujejo nadomestila državam, ki imajo pred vstopom v carinsko unijo posebne izvozne interese v drugih članicah WTO, in so na izgubi zaradi visokih davkov, ki veljajo za njihov izvoz v te članice. To pa je posledica podaljšanja skupne zunanje tarife, kadar te tretje države vstopijo v to carinsko unijo, v tem primeru v Evropsko unijo. Ta praksa je v skladu z duhom načel Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT), katerega namen je spodbujanje liberalizacije mednarodne trgovine, čeprav na preferencialni osnovi, vendar ob doslednem upoštevanju vpliva oblikovanja carinskih unij na tretje države članice WTO, ki jih to utegne zadevati.

Koncesije, ki jih je Evropska unija (EU) v okviru predloga ponudila Ljudski republiki Kitajski (Kitajska), so rezultat tehničnih pogajanj med Evropsko komisijo in Kitajsko. V skladu z določbami GATT pa bi se lahko v primeru nesklenitve sporazuma Kitajski odvzele enakovredne koncesije, o katerih se je dogovorila z EU. Ker je veliko potrošnikov EU odvisnih od poceni in obilne dobave kitajskih izdelkov, trgovinska vojna med obema članicama WTO ne bi koristila nikomur, zlasti v okviru sedanjega upada svetovne gospodarske rasti.

Zato pripravljavec mnenja predlaga, da Evropski parlament odobri sporazum s koncesijami za Kitajsko, da bo EU svojo carinska unija po pristopu Bolgarije in Romunije k EU uskladila z zavezami do WTO, obenem pa zagotovila, da bo Kitajska ostala zanesljiva trgovinska partnerica.

***********

Odbor za zunanje zadeve poziva Odbor za mednarodno trgovino kot pristojni odbor, naj Parlamentu predlaga, da predlog odobri.

IZID KONČNEGA GLASOVANJA V ODBORU

Datum sprejetja

4.3.2013

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

29

1

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Sir Robert Atkins, Arnaud Danjean, Mário David, Mark Demesmaeker, Michael Gahler, Marietta Gianaku (Marietta Giannakou), Ana Gomes, Takis Hadzigeorgiu (Takis Hadjigeorgiou), Tunne Kelam, Andrej Kovačev (Andrey Kovatchev), Vytautas Landsbergis, Francisco José Millán Mon, María Muñiz De Urquiza, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Ioan Mircea Paşcu, Hans-Gert Pöttering, Tokia Saïfi, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Nikolaos Salavrakos, Charles Tannock, Johannes Cornelis van Baalen

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Haralampos Angurakis (Charalampos Angourakis), Anne Delvaux, Norbert Neuser, Doris Pack, Helmut Scholz, Alf Svensson, Ivo Vajgl

Namestniki (člen 187(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Danuta Jazłowiecka, Monika Panajotova (Monika Panayotova)

IZID KONČNEGA GLASOVANJA V ODBORU

Datum sprejetja

14.10.2013

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

22

0

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Laima Liucija Andrikienė, Maria Badia i Cutchet, Nora Berra, Daniel Caspary, María Auxiliadora Correa Zamora, Andrea Cozzolino, George Sabin Cutaş, Marielle de Sarnez, Christofer Fjellner, Yannick Jadot, Franziska Keller, Bernd Lange, Vital Moreira, Paul Murphy, Niccolò Rinaldi, Peter Šťastný, Robert Sturdy, Jan Zahradil

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Jarosław Leszek Wałęsa

Namestniki (člen 187(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Elisabeth Jeggle, Krzysztof Lisek, Iosif Matula, Paul Rübig, Catherine Stihler