ПРЕПОРЪКА относно проекта за решение на Съвета относно сключването от името на Европейския съюз на протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в сектора на рибарството между Европейския съюз и Република Габон

27.1.2014 - (11871/2013 – C7‑0484/2013 – 2013/0216(NLE)) - ***

Комисия по рибно стопанство
Докладчик: Жуан Ферейра

Процедура : 2013/0216(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A7-0049/2014
Внесени текстове :
A7-0049/2014
Разисквания :
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно проекта за решение на Съвета относно сключването от името на Европейския съюз на протокола за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в сектора на рибарството между Европейския съюз и Република Габон

(11871/2013 – C7 0484/2013 – 2013/0216(NLE))

(Одобрение)

Европейският парламент,

–   като взе предвид проекторешението на Съвета (11871/2013),

–   като взе предвид проекта за протокол за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в Споразумението за партньорство в сектора рибарството между Европейския съюз и Република Габон (11875/2013),

–   като взе предвид искането за одобрение, представено от Съвета съгласно член 43 и член 218, параграф 6, алинея 2, буква а) член 218, параграф 7 от Договора за функционирането на Европейския съюз (C7-0484/2013),

–   като взе предвид член 81 и член 90, параграф 7 от своя правилник,

–   като взе предвид своята резолюция от 25 октомври 2012 г. относно доклада на ЕС за 2011 г. относно съгласуваността на политиките за развитие[1],

–   като взе предвид препоръката на комисията по рибно стопанство и становищата на комисията по развитие и на комисията по бюджети (A7-0049/2014),

1.  дава своето одобрение за сключване на споразумението;

2.  призовава Комисията да изпрати на Парламента протоколите и заключенията от заседанията на съвместния комитет, предвиден в член 9 от споразумението, както и многогодишната секторна програма, посочена в член 3 от протокола, резултатите от съответните годишни оценки и протоколите и заключенията от заседанията, предвидени в член 4 от протокола; призовава Комисията да улесни участието на представители на Парламента като наблюдатели в заседанията на съвместния комитет; призовава Комисията да представи на Парламента и на Съвета, през последната година от прилагането на протокола и преди започването на преговори за подновяването му, цялостен доклад относно неговото прилагане, в който да се направи оценка на използването на възможностите за риболов и на разходната ефективност на протокола; поддържа, че не следва да се налагат ненужни ограничения, свързани с достъпа до този документ;

3.  призовава Съвета и Комисията да предоставят на Парламента в рамките на съответните си правомощия своевременна и изчерпателна информация на всички етапи, свързани с новия протокол и неговото подновяване, съгласно член 13, параграф 2 от Договора за Европейския съюз и член 218, параграф 10 от Договора за функционирането на Европейския съюз;

4.  Възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента на Съвета, на Комисията и на правителствата и парламентите на държавите членки и на Република Габон.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

Контекст и общи съображения

Въз основа на разрешението, дадено ѝ от Съвета, Европейската комисия започна преговори с Република Габон с оглед на подновяването на протокола към Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Република Габон. Предишният протокол бе в сила от 3 декември 2005 г. до 2 декември 2011 г. След два кръга от преговори останаха неразрешени два въпроса. Първият се отнася за условията, при които се преустановява прилагането на протокола по инициатива на една от страните. Вторият се отнася до условията за финансова подкрепа на сектора. Поради неподновяването на протокола риболовната дейност на корабите на Европейския съюз е прекратена от 2 декември 2011 г. насам, тъй като „клаузата за изключителност“, предвидена в споразумението за партньорство в областта на рибарството, остава в сила. Протоколът бе приложим за 40 кораби (24 сейнера, оборудвани с плъзгащи се мрежи и 16 кораба с парагади). Съответните държави членки са Испания, Франция и Португалия.

Преговорите бяха временно преустановени до края на първото тримесечие на 2013 г. След подновяването на преговорите двете страни постигнаха съгласие по текста на новия протокол към Споразумението за партньорство в областта на рибарството. Този текст бе парафиран на 24 април 2013 г. Новият протокол обхваща период от три години, считано от датата на временното прилагане, определена в член 14 — а именно датата на подписването.

Основната цел на протокола към споразумението е да се предоставят на корабите на Европейския съюз възможности за риболов във водите на Габон при зачитане на най-добрите съществуващи научни становища и препоръките на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) и в рамките на разполагаемия остатък. Позицията на Комисията се основаваше наред с другото на резултатите от последващата оценка, извършена от външни експерти.

Новият протокол предвижда възможности за риболов в следните категории:

27 кораба за риба тон с дълбоко замразяване;

8 кораба за улов на риба тон с въдици.

Възможностите за риболов, предвидени в предходния протокол за корабите с парагади за улов на повърхността (16 разрешителни), не бяха подновени. Решението да се премахнат тези разрешения за кораби с повърхностни парагади се основаваше на слабото използване на тази практика практиката по време на периода на прилагане на предходния протокол и на вероятността това слабо ниво на използване да се запази или дори да спадне още повече. Наскоро, подобно на други държави, Габон прие национално законодателство, което забранява улова на акули във водите под негов суверенитет и юрисдикция. В някои случаи този вид улов представлява значителна част от общия улов на флотите, извършващи риболов в рамките на споразумението.

Възможността за улов на риба тон и на други далекомигриращи видове се компенсира с годишно финансово участие в размер на 1 350 000 евро, които Съюзът изплаща на Габон. Тази сума се основава на:

a) референтен тонаж от 20 000 тона, равняващ се на сумата от 900 000 евро, свързана с правата за достъп до рибните ресурси;

б) подкрепа за развитието на секторната политика на Република Габон в областта на рибарството, която възлиза на 450 000 евро. Тази подкрепа трябва да отговаря на целите на националната политика в областта на рибарството, по-специално на нуждите на Габон по отношение на борбата срещу незаконния риболов и прилагането на националната стратегия в областта на рибарството.

Достъп до рибните ресурси в риболовните зони на Габон ще се предоставя на чуждестранни флоти, доколкото е налице остатък по смисъла на член 62 от Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право и след като се отчете експлоатационният капацитет на националните флоти на Габон.

Двете страни се споразумяха да подобрят системата за редовно наблюдение на улова на корабите на Съюза в риболовната зона на Габон. За тази цел по време на риболовния сезон Съюзът редовно ще анализира данните относно улова и риболовното усилие на своите риболовни кораби в риболовната зона на Габон. Съюзът ще информира редовно Габон за резултатите от тези анализи.

По време на периода на прилагане на протокола страните може да вземат решение за преразглеждане на възможностите за риболов в рамките на предвидения в член 9 от Споразумението съвместен комитет и в съответствие с целите на насърчаването на един отговорен и устойчив риболов. В този случай финансовото участие се адаптира пропорционално и pro rata temporis.

За всеки тон улов във водите на Габон корабособствениците от Съюза подлежат на данъчно облагане. Сумата на данъка, дължим от корабособствениците на сейнери за улов на риба тон и на кораби за улов на риба тон с въдици, се определя на 55 EUR за тон през първата година от прилагането на протокола и на 65 EUR за тон за следващите две години. Към това се прибавя национален годишен данък от 13 750 EUR по време на периода на прилагане на протокола.

Съгласно установените правила за разтоварване корабособствениците на сейнери за улов на риба тон се задължават да разтоварват минимум 30 % от улова, осъществен във водите на Габон, на габонските пристанища (при условие, че пристанищните структури и структурите за преработването на рибата тон функционират). Колкото до корабособствениците на съдове за улов на риба тон с въдици, те имат задължението да разтоварват 100 % от улова на габонските пристанища.

Корабособствениците се задължават също така да наемат граждани от страните от АКТБ. Най-малко 20 % от моряците, наети на борда на сейнери за улов на риба тон или на кораби за улов на риба тон с въдици, трябва да бъдат граждани на страните от АКТБ. Корабособствениците се стремят да наемат моряци от Габон.

Позиция на докладчика

Съгласно член 43, параграф 2 и член 218, параграф 6, буква а) от Договора за функционирането на Европейския съюз Европейският парламент може да реши дали да даде своето одобрение за сключването на протокола между Европейския съюз и Република Габон или не.

Докладчикът препоръчва Парламентът да даде одобрението си за протокола и счита, че е целесъобразно да направи някои забележки във връзка с протокола и споразумението.

След прекъсването на преговорите в резултат на гореспоменатите разногласия постигнатият компромис за условията за преустановяване на прилагането на протокола изглежда балансиран и уместен.

Що се отнася до условията за финансовата подкрепа на сектора, ЕС счита, че това финансово участие трябва да зависи от ефективното осъществяване на съвместно договорените цели и действия. В този контекст, както и за да се избегне прекъсване на плащания, дължими от Съюза на Габон в контекста на финансова подкрепа за сектора, е необходимо ЕС да положи повече усилия за проверката на основните условия, необходими за успешното усвояване на помощта, при зачитане на суверенитета, както и на решенията и приоритетите на Република Габон. Препоръчително е съвместното разработване на модели, включващи цели, действия и показатели, които да позволят по-ефективното наблюдение на използването на средствата в дух на партньорство. Във всички случи, когато има констатирано несъответствие спрямо целите, този мониторинг следва да включва преди всяко спиране на плащанията (което по принцип не би трябвало да се случва) приемането на разработени в сътрудничество с Габон коригиращи процедури .

Важно е да се подчертае, че в средносрочен план Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейския съюз и Габон следва да насърчава експлоатацията от страна на Габон на неговите собствени рибни ресурси, както за вътрешно потребление, в зависимост от нуждите на населението, така и за износ, което увеличава добавената стойност на риболовните дейности и по този начин увеличава дела на оставащото в страната богатство. От тази гледна точка установените за разтоварването правила са все още са далеч от постигането на тази цел. Предлага се да бъдат създадени условия, които във възможно най-кратки срокове да позволят пускането в експлоатация на пристанищните структури и структурите за преработка на риба тон, така че осъщественият улов във водите на Габон като общо правило да се разтоварва в пристанищата на Габон.

Принципът, според който достъпът до рибните ресурси в риболовните зони на Габон се предоставя на чуждестранни флоти, доколкото е налице остатък по смисъла на член 62 от Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право, не бива да се разглежда статично, а по-скоро динамично, като се вземе предвид необходимото развитие и прогресивното увеличаване на експлоатационния капацитет на националните флоти на Габон.

Наличието на актуализирани научни данни за риболовните запаси и общото риболовно усилие във водите на Габон са от изключително голямо значение. Разглежданото споразумение трябва да допринесе за прегледа на тези данни.

Фактът, че бе призната необходимостта от подобряване на редовния мониторинг върху улова на корабите на Съюза в риболовната зона на Габон ясно показва пропуските в тази област. Както беше препоръчано за други споразумения, необходимо е да се подобри прозрачността на счетоводните процедури за общия улов, както и да се засилят мерките за борба с незаконния, недекларирания и нерегулирания риболов. Особено важно е да се контролира спазването на разпоредбите, отнасящи се до докладването на улова.

В заключение докладчикът подчертава, че е необходимо да се вземат предвид в тяхната цялост точки 2 и 3 от настоящия проект на законодателна резолюция, в които се предвижда, че Парламентът бива незабавно и подробно информиран на всички етапи от процедурите, свързани с протокола или с неговото подновяването. Предлага се всяка година на Европейския парламент и на Съвета да бъде представян доклад за резултатите от многогодишната секторна програма, посочена в член 3 от протокола, както и за зачитането от страна на държавите членки на изискванията за докладване на улова.

СТАНОВИЩЕ на комисията по развитие (18.1.2014)

на вниманието на комисията по рибно стопанство

относно предложението за решение на Съвета относно сключването на протокола между Европейския съюз и Република Габон за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в действащото Споразумение за партньорство в областта на рибарството между двете страни
(COM(2013)0465 – C7 – 2013/0216(NLE))

Докладчик по становище: Ева Жоли

КРАТКА ОБОСНОВКА

Член 178 от Договора за създаване на Европейската общност гласи, че „Общността взема предвид целите [на сътрудничеството за развитие] при осъществяването на онези свои начинания, които има вероятност да засегнат и развиващите се страни“. В тази връзка комисията по развитие следва да направи оценка на СПОР, сключено с Габон.

Секторът на рибарството допринася недостатъчно за икономиката на страната: оценен на 1,5% от БВП, той генерира едва 0,1 от бюджетните приходи. Приносът му е оценен на 5% от общата трудова заетост, но е от полза главно на чуждестранни граждани, тъй като липсва традиция в морската област. Въпреки това в националните политики е определен като сектор с потенциал за растеж, благодарение на който може да се диверсифицира икономиката, зависеща изключително от петрола (80% от износа, 60% от бюджетните приходи и 40% от БВП).

През периода 2008-2013 г. рибарството не е сред приоритетните национални и регионални области на 10-тия ЕФР. Въпреки това Габон получи финансиране по програмата за всички страни от АКТБ за сектора на рибарството , озаглавена „Укрепване на управлението на рибарството в страните от АКТБ“ (ACP FISH II).

Новият протокол определя годишна сума за достъп до изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Габон в размер на 900 000 евро. Сумата, плащана от ЕС (без допълнителни такси, плащани от корабособствениците), ще бъде 45 евро/тон, след консолидиране на сумите, плащани от ЕС (с тенденция към намаляване) и от корабособствениците (с тенденция към повишаване). Сумата, отпусната за секторната политика на рибарството, ще стане от 145 000 евро годишно в предишния протокол на 450 000 евро.

Макар че инвестициите на ЕС в рамките на предишното споразумение доведоха до значителен ефект на лоста по отношение на създаването на богатство, те бяха в полза единствено на европейския сектор на рибарство. Споразумението допринесе за подкрепа на 630 работни места, от които 210 работни места, заети от европейски граждани, но в Габон от него полза имаха главно чуждестранни граждани.

Най- общо споразумението би било слабо резултатно при целта му да стимулира развитието на сектора на рибарството. Поради липса на подходяща инфраструктура, санкциониращо данъчно облагане и висока стойност на производствените фактори, рамката на инвестициите в този сектор е малко привлекателна. Поради липса на рибарски пристанища, които биха могли да се използват от промишлени кораби, и индустрии, способни да обработват улова на тези кораби, съседните страни извлякоха полза от стоките и услугите по време на междинно акостиране.

Предвиденото партньорство за въвеждане на практики за отговорно рибарство не функционира както беше предвидено в протокола.

Въпреки спътниковото наблюдение на промишлените кораби и организацията на морски патрули, ННН риболов остава честа практика.

Значителните закъснения при предаването на програмни документи и документи за проследяване на използването на фондове за секторна подкрепа, отчасти дължащи се на липса на капацитет от страна на Габон, са друг чувствителен проблем.

При все това докладчикът счита, че споразумението в областта на рибарството между Габон и ЕС трябва да бъде запазено. То позволява да се придаде стойност на ресурса за далечен риболов, който националните флоти не разработват поради липса на капацитет за улов и предприятия на сушата, които да обработват този улов. Споразумението предоставя на органите на Габон програмни финансови ресурси в средносрочен план, които позволиха по-специално започването на въвеждане на национално устройство за борба срещу ННН риболов, което следва да бъде допълнено и продължено както в национален, така и в регионален мащаб, тъй като някои ключови аспекти на управлението на рибарството (научно становище, контрол върху спазването на плавилата) представляват транснационална проблематика. Докладчикът припомня, че споразуменията за партньорство в областта на рибарството не следва да бъдат правно средство, което предоставя на европейските плавателни съдове единствено достъп до рибните ресурси на трети държави. Те следва да позволят насърчаване на устойчивото използване на морските ресурси. Финансовите средства, осигурявани чрез вноски на европейските данъкоплатци, трябва да бъдат предоставяни изключително за целите на развитието и следователно трябва да бъдат изразходвани в полза на рибарските общности с цел подобряване на условията на живот, осигуряване на обучение, гарантиране на безопасност по море и създаване на нови работни места на местно равнище. Поради това докладчикът предлага Парламентът да даде своето одобрение за ратифицирането на новия протокол при условие че са спазени няколко точки.

******

Комисията по развитие приканва водещата комисия по рибно стопанство да предложи на Парламента да даде своето одобрение.

Комисията по развитие счита, че по време на прилагането на протокола Комисията следва да отчита следните аспекти:

a)  припомня, че за да се увеличи приносът на ЕС за насърчаване на устойчивото рибарство в Габон, по-специално по отношение на безопасността на храните и премахването на бедността, дейностите, които ще бъдат предприети, следва да бъдат съгласувани и координирани с дейностите, финансирани чрез други европейски програми за развитие, по-конкретно 11-тия ЕФР и програмата ACP Fish II’ (АКТБ Fish II) и габонските регионални и национални програми;

б)   призовава за преследване на ограничен брой цели в рамките на многогодишната секторна програма с цел подобряване на ефикасността на секторната помощ (принос за изграждане на рибарски пристанища, които биха могли да се използват от промишлени кораби, допълнително разработване на санитарния контрол и преработвателните дейности с цел възобновяване на износа);

в)   призовава Комисията да обмисли приемането на мерки за укрепване на правната рамка и на габонските финансови и технически средства и човешки ресурс с оглед възпиране на ННН риболов;

г)     с оглед подобряване на цялостната прозрачност на споразумението, сумите, плащани по силата на протокола, следва да бъдат вписани в габонските финансови закони, а състоянието на сметката „Фонд за морски риболов“ следва да може да се консултира при поискване;

д)   призовава годишните доклади относно използването на секторния финансов пакет да бъдат изпращани на Парламента и на Съвета с цел насърчаване на прозрачността и гарантиране на това, че този финансов пакет се използва по предназначение.

РЕЗУЛТАТ ОТ ОКОНЧАТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ В КОМИСИЯ

Дата на приемане

18.12.2013

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

17

1

1

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Ricardo Cortés Lastra, Véronique De Keyser, Catherine Grèze, Mikael Gustafsson, Filip Kaczmarek, Miguel Angel Martínez Martínez, Gay Mitchell, Norbert Neuser, Bill Newton Dunn, Birgit Schnieber-Jastram, Michèle Striffler, Alf Svensson, Ivo Vajgl, Daniël van der Stoep, Anna Záborská

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Kriton Arsenis, Santiago Fisas Ayxela, Isabella Lövin

Заместник(ци) (чл. 187, пар. 2), присъствал(и) на окончателното гласуване

Jolanta Emilia Hibner

СТАНОВИЩЕ на комисията по бюджети (18.11.2013)

на вниманието на комисията по рибно стопанство

относно предложението за решение на Съвета относно сключването на протокола между Европейския съюз и Република Габон за определяне на възможностите за риболов и на финансовото участие, предвидени в действащото Споразумение за партньорство в областта на рибарството между двете страни
(COM(2013)0465 – C7‑0000/2013 – 2013/0216(NLE))

Докладчик по становище: Франсоа Алфонси

КРАТКА ОБОСНОВКА

Въз основа на правомощията, дадени ѝ от Съвета, Европейската комисия започна преговори с Република Габон с оглед на подновяването на протокола към Споразумението за партньорство в областта на рибарството между Европейската общност и Република Габон. След приключването на преговорите на 24 април 2013 г. преговарящите парафираха проект на нов протокол. Новият протокол обхваща период от три години, считано от датата на временното прилагане, определена в член 14 — а именно датата на подписването на този нов протокол.

Основната цел на протокола към Споразумението е да се предоставят възможности за риболов на корабите на Европейския съюз във водите на Република Габон, в границите на наличния остатък и в съответствие с най-добрите съществуващи научни становища и с препоръките на Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT). Позицията на Комисията се основаваше наред с другото на резултатите от последващата оценка, извършена от външни експерти.

Общата цел е да се засили сътрудничеството между Европейския съюз и Република Габон с оглед на установяването на рамка за партньорство за развитието на политика на устойчиво рибарство и за отговорно използване на рибните ресурси в риболовната зона на Габон, в интерес и на двете страни.

Съгласно член 43, параграф 2 и член 218, параграф 6, буква а) от Договора за функционирането на Европейския съюз Европейският парламент решава дали да даде своето одобрение или не.

Новият протокол предвижда общо финансово участие в размер на 4 161 000 EUR за целия период и 4 050 000 EUR за целия период за опазване и управление на природните ресурси. Годишното финансово участие от 1 350 000 EUR е въз основа на: а) референтен тонаж от 20 000 тона, за сума от 900 000 EUR, свързана с правата за достъп, и б) подкрепа за развитието на секторната политика на Република Габон в областта на рибарството, която възлиза на 450 000 EUR. Тази подкрепа отговаря на целите на националната политика в областта на рибарството, в това число на нуждите на Република Габон по отношение на борбата с незаконния риболов и изпълнението на националната стратегия в областта на рибарството.

По отношение на съдържанието, характеристиките на споразумението са както следва:

Вид разход

2013 г.

2014 г.

2015 г.

Общо в евро

Бюджетни кредити за оперативни разходи

1 350 000€

1 350 000€

1 350 000€

4 050 000€

Административни разходи

37 000

37 000

37 000€

111 000€

ОБЩО

1 387 000€

1 387 000€

1 387 000€

4 161 000€

В допълнение, комисията по бюджети призовава комисията по рибно стопанство да поиска от Комисията:

•   да оценява ежегодно дали държавите членки, чиито кораби осъществяват дейност в рамките на протокола към Споразумението, изпълняват изискванията за деклариране на улова. Когато договореностите не се спазват, Комисията следва да отказва заявленията за разрешение за риболов, представени от тези държави, за следващата година;

•   да представя ежегодно на Европейския парламент и на Съвета доклад относно резултатите от многогодишната секторна програма, посочена в член 7 от протокола, както и относно спазването от страна на държавите членки на изискването за деклариране на улова;

•   да представя на Европейския парламент и на Съвета, преди изтичането на срока на протокола или преди началото на преговорите за неговото евентуално подновяване, последваща оценка на протокола, включително анализ на разходите и ползите.

******

Комисията по бюджети приканва водещата комисия по рибно стопанство да предложи на Парламента да даде своето одобрение.

РЕЗУЛТАТ ОТ ОКОНЧАТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ В КОМИСИЯ

Дата на приемане

14.11.2013

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

30

1

1

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Jean-Luc Dehaene, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazábal Rubial, Salvador Garriga Polledo, Ivars Godmanis, Ingeborg Gräßle, Lucas Hartong, Anne E. Jensen, Ivailo Kalfin, Sergej Kozlík, Jan Kozłowski, Alain Lamassoure, Jan Mulder, Juan Andrés Naranjo Escobar, Nadezhda Neynsky, Dominique Riquet, Alda Sousa, Derek Vaughan, Jacek Włosowicz

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

François Alfonsi, Maria Da Graça Carvalho, Frédéric Daerden, Edit Herczog, Paul Rübig, Peter Šťastný

Заместник(ци) (чл. 187, пар. 2), присъствал(и) на окончателното гласуване

Pablo Arias Echeverría, Jean-Paul Besset, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Zdravka Bušić, Jolanta Emilia Hibner, Helmut Scholz, Tadeusz Zwiefka

РЕЗУЛТАТ ОТ ОКОНЧАТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ В КОМИСИЯ

Дата на приемане

22.1.2014

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

19

1

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

John Stuart Agnew, Antonello Antinoro, Alain Cadec, Chris Davies, João Ferreira, Carmen Fraga Estévez, Pat the Cope Gallagher, Dolores García-Hierro Caraballo, Isabella Lövin, Gabriel Mato Adrover, Guido Milana, Maria do Céu Patrão Neves, Ulrike Rodust, Raül Romeva i Rueda, Struan Stevenson, Isabelle Thomas, Jarosław Leszek Wałęsa

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Izaskun Bilbao Barandica, Ole Christensen, Jens Nilsson