RAPORT Ettepanek võtta vastu nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ, mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi, standardse käibedeklaratsiooni osas

4.2.2014 - (COM(2013)0721 – C7‑0394/2013 – 2013/0343(CNS)) - *

Majandus- ja rahanduskomisjon
Raportöör: Ivo Strejček


Menetlus : 2013/0343(CNS)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0090/2014
Esitatud tekstid :
A7-0090/2014
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ, mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi, standardse käibedeklaratsiooni osas

(COM(2013)0721 – C7‑0394/2013 – 2013/0343(CNS))

(Seadusandlik erimenetlus – konsulteerimine)

Euroopa Parlament,

–   võttes arvesse komisjoni ettepanekut nõukogule (COM(2013)0721),

–   võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklit 113, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C7‑0394/2013),

–   võttes arvesse kodukorra artiklit 55,

–   võttes arvesse majandus- ja rahanduskomisjoni raportit (A7-0090/2014),

1.  kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.  palub komisjonil ettepanekut vastavalt muuta, järgides Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 293 lõiget 2;

3.  palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

4.  palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb komisjoni ettepanekut oluliselt muuta;

5.  teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

Muudatusettepanek  1

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Nõukogu direktiivi 2006/112/EÜ12 kohaselt tuleb maksukohustuslastel esitada käibedeklaratsioon, kuid see võimaldab liikmesriikidele paindlikkust nõutava teabe osas. See põhjustab käibedeklaratsioonide esitamise eri eeskirju ja menetlusi liidus, keerukust ettevõtjate jaoks ja käibemaksukohustusi, mis takistavad liidu kaubandust.

(1) Nõukogu direktiivi 2006/112/EÜ12 kohaselt tuleb maksukohustuslastel esitada käibedeklaratsioon, kuid see võimaldab liikmesriikidele paindlikkust nõutava teabe osas. See põhjustab käibedeklaratsioonide esitamise eri eeskirju ja menetlusi liidus, keerukust ettevõtjate jaoks, tarbetut halduskoormust liikmesriikide maksuhalduritele ja maksustatavatele isikutele, käibemaksupettust võimaldavaid õigusalaseid lünki, käibemaksukohustusi, mis takistavad liidu kaubandust, ning tarbetuid kulusid nii liikmesriikide maksuhalduritele kui ka maksustatavatele isikutele.

_____________

_____________

12 Nõukogu direktiiv 2006/112/EÜ, 28. november 2006, mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi (ELT L 347, 11.12.2006, lk 1).

12 Nõukogu direktiiv 2006/112/EÜ, 28. november 2006, mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi (ELT L 347, 11.12.2006, lk 1).

Muudatusettepanek  2

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Selleks et vähendada ettevõtjate halduskoormust ja parandada siseturu toimimist, tuleks kehtestada standardne käibedeklaratsioon kõigile liidus kauplevatele ettevõtjatele. Standarditud deklaratsioonide kasutamine peaks liikmesriikidel hõlbustama käibedeklaratsioonide kontrollimist.

(2) Selleks et vähendada ettevõtjate halduskoormust ja parandada siseturu toimimist, tuleks kehtestada standardne käibedeklaratsioon kõigile liidus kauplevatele ettevõtjatele, ja standarditud deklaratsioonide kasutamine peaks hõlbustama nii käibemaksu kogumist ja maksmist kui ka liikmesriikide maksuhalduritel käibedeklaratsioonide kontrollimist. See peaks ka aitama äriühingutel järgida käibemaksu käsitlevaid õigusakte, millega väheneb veamäär ja mis lõppkokkuvõttes aitab vähendada või koguni kaotada käibemaksupettusi ja käibemaksu alalaekumist.

Muudatusettepanek  3

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Halduskoormus on vaja viia miinimumini. Standardsel käibedeklaratsioonil nõutav teave peaks seetõttu hõlmama piiratud hulgas kohustuslikku teavet. Lisaks sellele ei tohiks liikmesriikidel olla lubatud nõuda seoses standardse käibedeklaratsiooni ja muude deklaratsioonidega muud teavet kui see, mis on sätestatud direktiivi XI jaotise 5. peatükis.

(3) Halduskoormus on vaja viia miinimumini. Standardsel käibedeklaratsioonil nõutav teave peaks seetõttu hõlmama piiratud hulgas kohustuslikku teavet. Lisaks sellele ei tohiks liikmesriikidel olla lubatud nõuda seoses standardse käibedeklaratsiooni ja muude deklaratsioonidega muud teavet kui see, mis on sätestatud direktiivi XI jaotise 5. peatükis. Standardse käibedeklaratsiooni täielik potentsiaal rakendub vaid siis, kui liikmesriigid võtavad direktiivi täielikult ja õigeaegselt oma riiklikesse õigusaktidesse üle, kaldumata kõrvale selle reguleerimisalast.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9 a) Liikmesriikide maksuhaldurid peaksid pakkuma oma ametnikele ja maksukohustuslastele e-juhendeid deklaratsioonide nõuetekohase elektroonilise täitmise kohta, et tagada standardse käibedeklaratsiooni nõuetekohane ja turvaline esitamine.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 14 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(14 a) Selleks et veelgi vähendada äriühingute halduskoormust ja parandada siseturu toimimist, tuleks standardses käibedeklaratsioonis sisalduva teabe nõuded kõigis liikmesriikides ühtlustada ja komisjon peaks viie aasta jooksul alates käesoleva direktiivi jõustumise kuupäevast hindama käesoleva direktiivi rakendamist sellest seisukohast ning esitama asjakohased ettepanekud.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 2 – lõige 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

2 a. Komisjon vaatab hiljemalt [väljaannete talitus: palun sisestada kuupäev: viis aastat pärast käesoleva direktiivi jõustumise kuupäeva] direktiivi asjakohasuse läbi, et veelgi vähendada koormust äriühingutele ning parandada siseturu toimimist. Läbivaatamise tulemused esitatakse Euroopa Parlamendile ja nõukogule, vajaduse korral koos asjakohaste seadusandlike ettepanekutega.

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 3 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Direktiiv on kättesaadav konsolideeritud kujul koos direktiiviga, mida ta muudab, kolme kuu jooksul pärast selle avaldamisest.

SELETUSKIRI

Euroopa Liidu käibemaks on üldine, laiapõhjaline tarbimismaks, mida arvutatakse lisandunud väärtuselt, mis tekib kõigi kaubandustegevuste, sealhulgas kaupade tootmise ja turustamise ning teenuste osutamise käigus, välja arvatud vähesed erandid. Käibemaksu ei kohaldata reeglina kaupadele või teenustele, mis lähevad ekspordiks. Maksustatakse aga kauba importi, et ELi tootjad saaksid siseturul võrdsetel tingimustel konkureerida imporditud toodete ja teenuste tarnijatega, kes asuvad väljaspool liitu.

Käibemaks on kaudne maks, mille tasub lõpptarbija. Seda arvutatakse protsentuaalselt ostja poolt müüjale makstavast hinnast ja kogutakse osamaksete kaudu, nii et iga maksukohustuslane (nii käibemaksukohustuslasest ettevõtja kui füüsilisest isikust ettevõtja) arvab oma kogutud käibemaksust maha maksusumma, mis ta on maksnud teistele maksukohustuslastele nende majandustegevuse tulemusi ostes. Selline mehhanism tagab maksu neutraalsuse, olenemata hõlmatud tehingute arvust.

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liikmesriigid on tunnustanud käibemaksu[1], kuna selle abil on võimalik läbipaistvalt tulusid suurendada. Euroopa Komisjoni (edaspidi „komisjon”) hinnangul moodustab käibemaks ligikaudu 21% ELi liikmesriikide maksutulust, ning kuna kuni 12% käibemaksust jääb igal aastal kogumata, on vaja käibemaksusüsteemi tõhustada, et mitmesuguseid käibemaksupettusi asjakohaselt ära hoida ja kõrvaldada.

Standardse käibedeklaratsiooni kehtestamisega loodab komisjon vähendada käibemaksu kogumisel tekkivat halduskoormust hinnanguliselt kuni 15 miljardit eurot kalendriaastas. See peaks tähendama väga teretulnud kergendust ELi liikmesriikide eelarvete kulupoolele, ja seda mitte üksnes majanduskriisi ajal.

Raportöör kiidab heaks komisjoni ettepaneku eesmärgi, milleks on suurendada käibemaksu kogumise tõhusust, vähendades samas nii liikmesriikide maksuhaldurite kui maksukohustuslaste bürokraatiat ja seotud kulusid. Raportöör tervitab eesmärki piirata teabenõudeid käibemaksu kontrollimiseks ja kogumiseks tegelikul vajalikuga. Seega saavutatakse ettepanekus mõistlik tasakaal ja proportsionaalsus vajaduste vahel vähendada ettevõtjate halduskoormust ja kõrvaldada siseturu nõuetekohast toimimist takistavad tõkked.

Samuti toetab raportöör seisukohta, mille kohaselt see, kui kõigil ettevõtjatel võimaldatakse esitada oma tegevuskoha liikmesriigi maksuhaldurile kuni kakskümmend kuus standardset teabeühikut ühtse, eelistatavalt elektroonilise käibedeklaratsiooni kaudu, hoiab käibedeklaratsioonide täitmisel ilmselt kokku kõigi asjaga seotute aega, aitab vältida või hõlpsalt parandada vigu ja suurendab seega liidu maksuhaldurite kontrollisuutlikkust.

Subsidiaarsuse põhimõttest kinni pidamiseks on raportööri arvates mõistlik, et liikmesriigid võivad nõuda täiendavat teavet, et kontrollida käibemaksu ja hallata seda konkreetsetes piirkondades, territooriumidel või käibemaksualaste õigusaktidega erandjuhul lubatud erikordade raames (vt 28. novembri 2006. aasta käibemaksudirektiiv 2006/112/EÜ).

Raportöör esitab komisjoni ettepanekut täpsustavad ja täiendavad kolm muudatusettepanekut, milles

1) rõhutatakse, et standardse käibedeklaratsiooni kasutuselevõtmine peaks vähendama nii liikmesriikide maksuhalduritele kui maksukohustuslastele praegu liidus kehtivate käibedeklaratsioonide esitamise eri eeskirjade ja menetluste põhjustatud tarbetuid kulusid;

2) toonitatakse, et standarditud deklaratsioonide kasutamine peaks hõlbustama nii käibemaksu kogumist ja maksmist kui ka liikmesriikide maksuhalduritel käibedeklaratsioonide kontrollimist käibemaksupettuste kõrvaldamiseks, eriti kui on tegemist piiriülese majandustegevusega (nt nn karusellpettused[2]);

3) rõhutatakse et liikmesriikide maksuhaldurid peaksid pakkuma oma ametnikele ja maksukohustuslastele e-juhendeid deklaratsioonide nõuetekohase elektroonilise täitmise kohta, et tagada standardse käibedeklaratsiooni nõuetekohane ja turvaline esitamine.

Kõigil eespool toodud põhjustel soovitab raportöör Euroopa Parlamendi majandus- ja rahanduskomisjonil Euroopa Komisjoni ettepanek muudetud kujul vastu võtta.

***

  • [1]  Käibemaksu nimetatakse ka kaupade ja teenuste maksuks.
  • [2]  Karussellpettus, mida tuntakse ka kui vaheltvõtvate ettevõtjatega seotud ühendusesisest pettust (missing trader intra-community fraud – MTIC), on käibemaksu vargus liikmesriigi maksuhaldurilt organiseeritud kuritegevuse teel, kasutades ära seda, kuidas käibemaksu käideldakse mitmes jurisdiktsioonis toimuvas kaubavahetuses, kus kaupade liikumine eri jurisdiktsioonide vahel on käibemaksuvaba.

MENETLUS

Pealkiri

Direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) muutmine standardse käibedeklaratsiooni osas

Viited

COM(2013)0721 – C7-0394/2013 – 2013/0343(CNS)

EPga konsulteerimise kuupäev

8.11.2013

 

 

 

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

ECON

18.11.2013

 

 

 

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

ITRE

18.11.2013

JURI

18.11.2013

 

 

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

ITRE

27.11.2013

JURI

25.11.2013

 

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Ivo Strejček

8.10.2013

 

 

 

Arutamine parlamendikomisjonis

5.12.2013

30.1.2014

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

30.1.2014

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

39

0

1

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Marino Baldini, Jean-Paul Besset, Sharon Bowles, Udo Bullmann, George Sabin Cutaş, Leonardo Domenici, Derk Jan Eppink, Diogo Feio, Markus Ferber, Jean-Paul Gauzès, Sven Giegold, Sylvie Goulard, Syed Kamall, Wolf Klinz, Werner Langen, Astrid Lulling, Ivana Maletić, Hans-Peter Martin, Arlene McCarthy, Marlene Mizzi, Sławomir Nitras, Ivari Padar, Anni Podimata, Antolín Sánchez Presedo, Olle Schmidt, Peter Simon, Peter Skinner, Theodor Dumitru Stolojan, Ivo Strejček, Kay Swinburne, Sampo Terho, Marianne Thyssen, Pablo Zalba Bidegain

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Thijs Berman, Zdravka Bušić, Philippe De Backer, Herbert Dorfmann, Sari Essayah, Thomas Mann, Andreas Schwab, Catherine Stihler

Esitamise kuupäev

4.2.2014