ДОКЛАД относно предложение за назначаване на Оскар Херикс за член на Сметната палата

19.2.2014 - (C7‑0009/2014 – 2014/0802(NLE))

Комисия по бюджетен контрол
Докладчик: Инес Аяла Сендер

Процедура : 2014/0802(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A7-0128/2014
Внесени текстове :
A7-0128/2014
Разисквания :
Приети текстове :

ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложение за назначаване на Оскар Херикс за член на Сметната палата

(C7‑0009/2014 – 2014/0802(NLE))

(Консултация)

Европейският парламент,

–       като взе предвид член 286, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно който Съветът се е консултирал с него (C7‑0009/2014),

–       като взе предвид член 108 от своя правилник,

–       като взе предвид доклада на комисията по бюджетен контрол (A7-0128/2014),

А.     като има предвид, че комисията по бюджетен контрол направи оценка на квалификацията на предложения кандидат, по-специално по отношение на условията, посочени в член 286, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз;

Б.     като има предвид, че на своето заседание от 17 февруари 2014 г. комисията по бюджетен контрол изслуша предложения от Съвета кандидат за член на Сметната палата;

1.      изказва положително становище относно предложението за назначаване на Оскар Херикс за член на Сметната палата;

2.      възлага на своя председател да предаде настоящото решение на Съвета и, за сведение, на Сметната палата, както и на другите институции на Европейския съюз и на институциите на държавите членки за одит.

ПРИЛОЖЕНИЕ 1: АВТОБИОГРАФИЯ НА ОСКАР ХЕРИКС

Образование

 

 

1976 г.

Средно образование в гимназия в Матерсбург

с положени изпити, даващи право на постъпване в университет

1982 г.

Следване на право във Виенския университет

и присъждане на магистърска степен по право

от 1992 г.

Посещаване на избрани курсове във

Виенския икономически университет

Посещаване на професионални и изграждащи личността курсове в Сметната

палата

 

Професионален път

 

1982 г.

Съдебна практика в Окръжния наказателен съд във Виена

1982/1983 г.

Национална служба в Австрийската армия

1983 г.

Управление на пощите и телеграфите (одит)

1991 г.

Постъпване в Сметната палата

(одитор в отдела по енергетика)

1995 г.

Член на вътрешния одит в Сметната палата (до 2001 г.)

1996 г.

Началник на одитната дейност в отдела по транспорт и железопътен транспорт

1998 г.

Началник на одитната дейност и заместник-началник на отдела по

научноизследователски въпроси

1998 г.

Член на Съвета на служителите на Сметната палата (до 2003 г.)

2003 г.

Началник на отдела за банките и управлението на дълга

2006 г.

Експерт от Сметната палата в Комитета по държавния дълг

(до октомври 2013 г.)

2007 г.

Представител на Сметната палата в Постоянния комитет за

прогнози и отчети на местните органи (до 2009 г.)

2008 г.

Заместник-началник на сектор 4 (Финанси и устойчивост)

2011 г.

Началник на сектор 5 (Финанси и икономика)

ПРИЛОЖЕНИЕ 2: ОТГОВОРИ НА ОСКАР ХЕРИКС НА ВЪПРОСНИКА

Въпросник за кандидати за членове на Сметната палата

Професионален опит

1. Моля, посочете главните аспекти на Вашия професионален опит в

областта на публичните финанси, управлението или контрола на управлението.

От постъпването ми в Австрийската сметна палата през 1991 г. се занимавам с одит на публичното управление и публичните предприятия. На всички заемани от мен постове в Австрийската сметна палата – като одитор, началник на одитната дейност, началник на отдел и началник на сектор – успешно съм извършвал всички видове одит, провеждани от Европейската сметна палата (финансов одит, одит на съответствието и одит на изпълнението). По-специално, в хода на извършените от мен повече от 100 одита и при участието ми в процедури по одит на национално и международно равнище на държавни контролни органи придобих задълбочени познания и богат опит в областта на одита.

Проведените или съответно ръководените от мен одити включват широк кръг структури – от органи на федералната и местната администрация до инспекции на предприятия и други структури в областта на енергетиката, транспорта и селското стопанство, секторите на културата, научните изследвания, банковия и финансовия сектор. През осемте години на моята дейност като началник на компетентния за банките и управлението на дълга отдел по одит акцентът при ръководените от мен одити беше оценката на (i) финансовото управление на равнище на федералното правителство, на провинциите и на общините, (ii) специфичните инвестиционни дейности във федералните провинции, (iii) рисковите финансови сделки на публичните предприятия, (iv) ефективността на системата за вътрешен контрол в контекста на финансовото управление на местните органи, и (v) ефикасността на държавните банки (включително Австрийската национална банка) и ефективността на системата за финансов надзор (финансов надзор, пакет от мерки за спасяване на банките). Съставените в тази връзка критични доклади на Австрийската сметна палата, които установиха многобройни недостатъци, предизвикаха редица реформи, като например установяването в закона на забраната за спекулация или на нови правила за надзора върху финансовите пазари, накараха Националния съвет детайлно да преформулира политическите отговорности в областта на финансовото управление и финансовия надзор и оказаха значителен принос за подобряването на изпълнението на обществените задачи от съответните регионални съвети в областта на финансовото управление.

В моя повече от десетгодишен опит на висша ръководна позиция като началник на отдел и сектор, освен за действителната одитна дейност, отговарях и за управлението и обучението на работната сила, за ефективното използване на ресурсите и управлението на одитите в ръководените от мен организационни звена, за определянето на одитни концепции и осигуряването на качеството, както и за представляването на Австрийската сметна палата в чужбина.

Активно работех също така за по-нататъшното развитие и оптимизиране на сътрудничеството в рамките на мрежата на обществения финансов контрол на двустранно, европейско и международно равнище. Това включваше участие в семинари и работни групи, срещи за обмен на опит в тази специализирана област с върховните одитни институции на други държави (Хърватия, Словакия, Македония) и надзор на паралелни одити, провеждани с чуждестранни органи за одит (например по теми като „приспособяването към изменението на климата на европейско равнище“, „Еврофиск“ или „разходите за одит“ в рамките на работната група за структурните фондове IV на Комитета за връзка на председателите на Европейската сметна палата и върховните одитни институции на държавите – членки на ЕС).

По време на работата ми като началник на сектор, отговорен за средствата от ЕС, активно се занимавах със свързани с ЕС въпроси и основно се запознах с методите на работа на Европейската сметна палата. Натрупах тези задълбочени познания при изготвянето на годишния финансов отчет на ЕС, чрез подпомагане на одитите, извършвани от Европейската сметна палата в Австрия, и чрез провеждането на независими одити по въпроси, свързани с ЕС, като например провеждането на одит на изпълнението на програмата LEADER за 2007 г. и на агроекологичните мерки за опазване на околната среда (ÖPUL) за периода от 2007–2013 г. Одиторските отдели, които съставляват ръководения от мен сектор, се занимават, съответно се занимаваха, с ключови разходни области в рамките на бюджета на ЕС, като например земеделие, развитие на селските райони, околна среда, регионална политика, заетост и социална политика. Оперативните одити в тези важни за ЕС области, извършвани под мое наблюдение, ми дават задълбочени знания за структурата на бюджета на ЕС и начина на действие на т.нар. структурни и земеделски фондове.

Освен това, в периода 2006–2013 г., като експерт в областта на бюджета и финансите, бях член на работната комисия на Комитета по държавния дълг – орган, създаден с цел предоставяне на съвети на федералното австрийско правителство, и представител на Сметната палата в Постоянния комитет за прогнози и отчети на местните органи. В тези свои роли разширих своите познания отвъд областта на одита и те по-конкретно обхванаха бюджетното управление на федерално, провинциално и общинско равнище, като също така бях в състояние да използвам одиторския си опит при оценката на финансовото положение и анализа на устойчивостта и качеството на бюджетните политики, следвани от Република Австрия.

2. Кои са трите най-важни решения в

професионалната Ви кариера, във вземането на които сте взели участие?

Трите области на вземане на решения с мое участие се отнасят до практически примери от моята ръководна дейност по одит в рамките на Австрийската сметна палата:

1.        Непосредствено след първите признаци на световната финансова криза през

2007 г., като тогавашен ръководител на отдела по одит за банките и управлението на дълга, от 2008 г. инициирах провеждането на оперативни одити на финансовото управление на федералното правителство, на провинциите и общините и отговарях за тези процеси от етапа на планирането до изготвянето на окончателния доклад. Широкообхватните процедури по одит бяха съсредоточени в областта на управлението на дълга, използването на финансови инструменти, особено сделки с деривати, инвестициите и управлението на риска, както и ефективността на системите за мониторинг и вътрешен контрол. Критичните констатации в одитните доклади, които, наред с другото, включваха голямата вероятност Австрийската федерална финансова агенция, отговаряща за финансовото управление на федерално равнище, да понесе загуби в размер на почти 300 милиона евро в резултат на рискови финансови сделки, предизвикаха мащабно въздействие, като докладът (i) послужи като основа за взетото на най-високо политическо равнище (федерален канцлер и федерален министър на финансите) решение да бъде създадена работна група, (ii) доведе до нова правна уредба на съответствието във Федералната финансова агенция, (iii) беше използван като основа за въведената впоследствие забрана на спекулациите при осъществяването на финансови операции от публични органи, (iv) доведе до подобряване на системите за вътрешен контрол, както и до укрепване на одиторските методи на органите на всички регионални равнища, и (v) по този начин допринесе за укрепването на устойчивостта на публичните финанси.

Оперативният одит по отношение на „финансовите инструменти на местните органи“ беше определен от ИНТОСАЙ, Международната организация на върховните одитни институции, като „образцов одит“ през 2010 г., когато само 12 одита в световен мащаб получиха подобно признание. В качеството си на примери за особено ефективни национални одити, те служат в международен план като база за сравнение за всички членове на ИНТОСАЙ.

2.        Като началник на сектор се застъпвах за заемането на по-твърда позиция от страна на Австрийската сметна палата при разглеждането на отчетите на федералното правителство и инициирах нови мерки в областта на финансовите одити при спазване на международните стандарти за одит (ISSAI и ISA). Това включва по-специално въвеждането на функционални одити за определени системи за бюджетни изчисления, като например процесите на финансиране или изчислението на разходите за персонал. Австрийската сметна палата успешно въведе тези функционални одити на системите след консултации с върховните одитни институции на Швейцария и Обединеното кралство. Въз основа на констатациите от функционалните одити и проверките на системите за вътрешен контрол в областта на бюджетните изчисления, компетентният отдел по одит в моя сектор извършва допълнителни, ориентирани към риска проверки на случаен принцип на оправдателни документи с оглед постигане на целта, определена от стандарта ISSAI 1200, а именно – да се получи разумна гаранция, че финансовите отчети са без материални несъответствия.

3.        Като висш представител на Австрийската сметна палата изиграх активна роля в дейността на работната група, създадена по инициатива на Върховната одитна институция на Германия, относно създаването на независим външен Борд на одиторите към Европейския механизъм за стабилност (ЕМС). В хода на тези разисквания Австрийската сметна палата извърши успешна работа по убеждаването на лицата, отговорни за вземането на решения в Австрия, като през цялото време ги държеше адекватно информирани и защитаваше позицията, че в Договора за ЕМС следва да залегнат подходящи разпоредби относно независимия и ефективен външен одит. Тези усилия се доказаха като успешни, тъй като Договорът за ЕМС понастоящем съдържа разпоредба, която създава петчленен външен независим Борд на одиторите. Това представлява важен принос за засилване на отчетността и прозрачността в контекста на дейностите на ЕМС.

Независимост

3. Договорът постановява, че членовете на Сметната палата са „напълно независими“ при изпълнението на своите функции. Как бихте прилагали това задължение при изпълнението на съответните Ви задължения?

Важното значение на независимостта на членовете на Сметната палата се отразява от факта, че този принцип е заложен както в Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) (член 285 и член 286, параграф 1), така и в Декларацията от Лима относно насоките на финансовия контрол (IX. Конгрес на ИНТОСАЙ, 1977 г.), която беше доразвита от Декларацията от Мексико от 2007 г. Правилата в кодекса за поведение, в етичните насоки и в правилата за прилагане на Правилника за дейността на Сметната палата конкретизират изискванията по отношение на независимостта, които аз напълно и безусловно споделям. Тяхната цел е да се гарантира, че общественото доверие в обективното, независимо и професионално упражняване на функциите по контрол на Сметната палата се закриля и насърчава.

Според мен принципът на пълната независимост е от централно значение за ефективната и ефикасна дейност по контрол на обществения одит и за нейната надеждност, а поради това и за общественото ѝ приемане. През моя дългогодишен опит в службите по одит се убедих, че независимостта е неразривно свързана с почтеността, безпристрастността и с избягването на конфликти на интереси. Членовете на Сметната палата трябва да служат за пример за подражание и да отговарят по недвусмислен начин на тези критерии.

Следвал съм горепосочените принципи във всички изпълнявани от мен функции в Австрийската сметна палата – като одитор, началник на одитната дейност, началник на отдел и началник на сектор – ръководен от своето вътрешно убеждение в хода на дейността ми по одит, а също така и при разглеждането на изключително чувствителни въпроси, като напр. евентуални нарушения на схемите за помощ и правилата за конкуренцията и съмнения в наказуеми деяния.

Ако бъда назначен за член на Европейската сметна палата, ще спазвам стриктно съответните гаранции за независимост, както съм го правил и в досегашния си професионален опит, за да не може да съществуват съмнения в моята независимост. Това важи и в случай, че във връзка с одитна дейност, която попада в обхвата на моята отговорност, съществува риск от конфликт на интереси. След предварително съгласие на председателя бих се отказал от тази задача по извършване на одит.

4. Били ли сте освобождаван от отговорност за предходно изпълняваните от Вас управленски функции, ако се прилага такава процедура?

Не съм изпълнявал управленски функции, а в Австрия не се предвижда процедура за официално освобождаване от отговорност за управленски функции.

5. Имате ли участие в стопански или финансови дружества или някакви други форми на обвързаност, които биха могли да се окажат в конфликт с бъдещите Ви функции? Готов ли сте да разкриете всички Ваши финансови интереси и други ангажименти пред председателя на Сметната палата и да ги оповестите публично? Ако сте страна по висящо съдебно производство, бихте ли предоставили подробни сведения?

Съгласно член 126 от Австрийската федерална конституция на членовете на Австрийската сметна палата се забранява да участват в ръководството и управлението на дружества, които подлежат на контрол от страна на Сметната палата, както и в ръководството и управлението на всякакви други предприятия със стопанска цел.

Нямам никакво участие в стопански или финансови дружества или някакви други форми на обвързаност, които биха могли да се окажат в конфликт с бъдещите ми функции. Съгласно кодекса за поведение на членовете на Сметната палата, при встъпване в длъжност ще разкрия на председателя моите финансови интереси и други задължения и ще ги оповестя публично чрез него. Освен това декларирам, че не съм страна по никакво висящо съдебно производство.

6. Готов ли сте да се откажете от заемането на всякакви изборни длъжности или да преустановите изпълнението на всякакви отговорни функции в политическа партия след назначаването Ви за член на Сметната палата?

Не заемам изборна длъжност и не изпълнявам никакви отговорни функции в политическа партия. Естествено, няма да поемам такива функции по време на мандата ми като член на Европейската сметна палата.

7. Как бихте постъпили в случай на сериозна нередност или дори случай на измама и/или корупция, в които участват лица от Вашата държава членка на произход?

Въз основа на Решение № 97-2004 на Сметната палата нейните членове си сътрудничат тясно с Европейската служба за борба с измамите (OLAF) при нейните разследвания за борба с измамите, корупцията и всякакъв друг вид незаконна дейност, накърняваща финансовите интереси на Съюза. За появилите се в хода на одита подозрения или улики за възможни случаи на измама, корупция или друга незаконна дейност Европейската сметна палата е длъжна незабавно да уведомява OLAF. Това изискване се основава на разпоредбата нa член 287, параграф 2 от ДФЕС, който гласи, че Сметната палата специално докладва за всички случаи на нередности в контекста на своята одитна дейност. Това се отнася както до приходната част (напр. избягване на данъчно облагане), така и по отношение на разходите (например злоупотреба със субсидии от ЕС).

Считам, че с оглед запазването на доверието на европейските граждани във функционирането на институциите на Европейския съюз е от съществено значение особено членовете на Сметната палата да допринасят за незабавното откриване на евентуални случаи на измама, като незабавно предават на OLAF станалите им известни случаи, будещи подозрения, без да вземат предвид личността или произхода. Принципите на независимост и безпристрастност очевидно се прилагат без ограничение и за разглеждането на всякакви нередности, измами или корупция, включително на тези с участие на лица от моята собствена държава членка.

В досегашната ми практика в Австрийската сметна палата съм предприемал необходимите мерки, ако се е налагало, срещу членове на собствения ми одитен екип, в отговор на обосновани подозрения за нередности, като тези мерки са довеждали до започването на дисциплинарни или наказателни производства от страна на компетентните органи. Освен това, в редица случаи на обосновани подозрения за извършена престъпна дейност, възникнали в хода на провеждани от мен одити или на такива, за които съм носил отговорност, съм пристъпвал към незабавно уведомяване на назначения за наказателното преследване прокурор и към предоставяне на достъп до съответните констатации от одита. Това например стана във връзка с рискови финансови сделки и произтеклите от тях загуби на държавен превозвач, както и при случая с опасност от загуби от финансови спекулации на една провинциална столица. По същия начин съм инициирал и сезиране на прокуратурата в случай на подозрения за измами и корупция с масови размери в областта на енергийните дружества в собствената ми държава, като бяха изнесени очевидни доказателства за лично обогатяване и нередности при възлагането на обществени поръчки. Това доказва моята решимост да подхождам еднакво към всички проучвани случаи на нередности, като не правя разлика въз основа на регионални съображения или лични критерии.

Бих възприел тази праволинейна и безкомпромисна позиция и като член на Европейската сметна палата в случаи на сериозни нередности и евентуални измами и/или случаи на корупция, независимо от националността на участниците, дори и при участие на лица от моята държава членка по произход, като незабавно бих сезирал OLAF, при същевременно зачитане на изискванията за поверителност.

Изпълнение на функциите

8. Какви следва да бъдат според Вас главните характеристики на една култура на добро финансово управление във всяка публична служба?

В допълнение към надеждността на счетоводството, както и на законосъобразността и редовността на разходите на Европейския съюз, доброто финансово управление и впоследствие ефективността и ефикасността на политиката на Европейския съюз са от особено значение.

При извършването на проверка на доброто финансово управление съгласно член 287, параграф 2 от ДФЕС във връзка с член 30 от Регламента относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (Финансовия регламент), Европейската сметна палата трябва да прецени дали бюджетното управление е в съответствие с принципите на икономичност, ефикасност и ефективност. Тези одитни стандарти, от друга страна, представляват насоки за действие за управление на средствата на ЕС от страна на съответните органи.

В моя опит с одита в областта на федералната и местната администрация и на публичните предприятия, получен в Австрийската сметна палата, съм стигнал до заключението, че културата на добро финансово управление изисква доказани модели за работа и ефективно функционираща система за контрол.

Считам спазването на следните основни критерии за необходимо, за да се гарантира, че средствата на ЕС се изразходват не само законосъобразно и правомерно, но и за постигане на оптимално въздействие:

-          ясна правна рамка за дейността на администрацията, както и проста и лесно разбираема нормативна уредба по отношение на бюджетното управление и изпълнението на програми;

-          ясни и конкретни политически цели, основаващи се проверими оценки на потребностите;

-          ясни правомощия за административното управление, с прозрачна организационна структура и достатъчни бюджетни и човешки ресурси;

-           определяне на планираното въздействие и убедителни показатели за изпълнението за неговата оценка;

-          прозрачен механизъм за счетоводство за използването на общественото финансиране, по-специално признати правила и стандарти за счетоводство и докладване;

-          функционираща система за вътрешен контрол за гарантиране на правилното

протичане на производството;

-          контрол на доброто финансово управление чрез органи за външен публичен финансов контрол, за да бъде предоставена съответна независима и възможно най-обективна информация на демократично избраните органи (т.е. парламентите), както и на заинтересованата общественост, относно постигнатите стандарти от страна на отговорните за одита органи при изпълнението на техните задачи, в съответствие с принципите на икономичност, ефикасност и ефективност.

В този контекст е необходимо Европейската сметна палата да прецени по-специално

           — дали предприетите мерки за постигане на целите са действително подходящи за това и дали предвидените бюджетни средства са достатъчни;

           — дали съществуващите стандарти с оглед на постигането на съответствие правят възможно ефективното разгръщане на програмата, характеризиращо се с по-голяма ориентираност по отношение на услугите и клиента, и дали насърчават целенасоченото постигане на резултати;

           — дали свързаната с изпълнението на функции, с разходите и с финансите отговорност на административните органи е уредена целесъобразно, с цел насърчаване на съпричастността и доброто управление;

           — дали е налице проследима финансова и времева рамка, дали тя се спазва и дали изпълнението на бюджета е достатъчно прозрачно;

           — дали се постига ефикасност на публичното финансиране. При представянето на постигнатите ефекти следва да се отчитат не само краткосрочни цели за ефективност, но и по-специално свързаните с устойчивостта аспекти. Представянето на реално направеното (това, какво следва да бъде постигнато по програмата), резултатите (изменения, предизвикани пряко от програмата) и въздействието (по-дългосрочни промени вследствие на намесата на ЕС), изисква като основа приложими и надеждни данни;

           — дали системите за счетоводство и отчетност са надеждни с оглед на постигането на съответствие на резултатите с целите и показателите, определени в плана за управление;

           — дали замисълът за системата за вътрешен контрол е целесъобразен и дали системата за контрол по отношение на инструментите за управление и контрол функционира ефективно.

Като член на Европейската сметна палата бих отдавал, в рамките на проверки, голямо значение на тези изисквания и спазването им, с оглед на най-важната цел за възможно най-добро използване на публичните средства, с цел постигане на намаляване на разходите и/или увеличение на ползите при използването на публични ресурси. Това придобива особена важност, тъй като настоящият натиск върху бюджетите

на Европейския съюз и неговите държави членки увеличава необходимостта от гарантиране доброто финансово управление и постигането на резултати в управлението на бюджета на публичната администрация.

9. Съобразно Договора от Сметната палата се изисква да подпомага Парламента при упражняването на правомощията му за контрол върху изпълнението на бюджета. Как бихте описали функциите си във връзка с докладването пред Европейския парламент, и по-специално пред неговата комисия по бюджетен контрол?

Парламентът, като орган по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета, и по-специално комисията по бюджетен контрол, представляват ключова целева група на докладите на Сметната палата, тъй като при оценката на бюджетното управление, при решението за освобождаване от отговорност и при предоставянето на препоръки Парламентът се позовава в особена степен на докладите на Сметната палата. Във връзка с това тези доклади трябва да съответстват в пълна степен на изискванията, съдържащи си в наръчника по одита на Сметната палата, а именно да бъдат обективни, пълни, ясни, убедителни, релевантни, точни, конструктивни и точно по темата.

При наблюдението на изпълнението на бюджета на ЕС и в частност за процедурата по освобождаване от отговорност Парламентът има нужда от достатъчно навременна и приложима информация относно ефикасността и ефективността на управлението на средствата на ЕС. Това може да се постигне чрез по-силен акцент върху въпросите на доброто финансово управление и ефективността в рамките на проверките за декларацията за достоверност. Наред с това, специални доклади на Сметната палата може също така да вземат предвид различни комбинации от норми, подлежащи на одит (законосъобразност, редовност на операциите, добро финансово управление и ефективност), като отчетат в по-голяма степен и свързани със системата въпроси. Според мен за членовете на Европейския парламент и в частност на комисията по бюджетен контрол би било особено ценно, ако по принцип всяка съществена критика на Сметната палата е свързана с конструктивна препоръка; така ще бъде достигнато до възгледи, които са ориентирани по отношение на резултати. Лично ще се убеждавам в своевременността, качеството и резултатите от работата на водения от мен в рамките на бъдещите ми отговорности одиторски екип и ще настоявам върху релевантността и съгласуваността на констатациите и препоръките, съдържащи се в годишните и специалните доклади.

Като добър пример за уместна и навременна проверка от досегашния ми професионален опит мога наред с другото да посоча факта, че докладът относно ръководения от мен преглед на надзора върху финансовия пазар съдържаше важни констатации и целесъобразни препоръки към вземащите политически решения. Представеният в рамките на около десет месеца пред Националния съвет доклад и включените в него заключения и препоръки в крайна сметка бяха до голяма степен взети под внимание в законодателния процес за реорганизация на надзора на финансовите пазари в Австрия.

В допълнение към докладите, които стоят в основата на работата на Сметната палата, за мен друга възможност за оказване на подкрепа и за консултиране на Парламента и комисията по бюджетен контрол е предоставянето по собствена инициатива на становища в рамките на дискусии по проекти на законодателни предложения, както и изготвянето на становище и доклади относно различни актуални събития. С оглед на досегашния ми опит съм убеден, че идеите и интересите на Парламента и комисията по бюджетен контрол, като важни заинтересовани страни в подготовката на програмата за одит на Сметната палата, доколкото е възможно, следва да получат при възможност внимание.

В работата ми до този момент в сметната палата на Австрия една от най-важните ми задачи беше да участвам обработването на докладите на сметната палата в съответните комисии в австрийския парламент в тясно сътрудничество с председателя му, както и да представям докладите в парламентите на отделните провинции. Освен това, при необходимост трябваше да отговарям на въпроси на членове на парламента пред създадени от мен комисии за проверки, занимаващи се с доклади на сметната палата. В контекста на тясното сътрудничество с парламентарните органи можах да придобия ценен поглед върху работата на парламента, както и да се запозная по-добре с ангажиментите и специалните изисквания за парламентарния контрол. Като

много подходящи и полезни за сътрудничеството между Австрийската сметна палата и парламента се оказаха редовно провежданите срещи и дебати с членовете на парламентарната комисия, в която се разглеждат докладите на сметната палата (комисия за сътрудничество със сметната палата). При провеждането им бе възможно вземането под внимание на идеи и потребности на членовете на парламента с оглед на актуални въпроси, свързани с одита, и формата на докладване. Като бъдещ член на Европейската сметна палата бих наложил и при възможност практикувал този вид конструктивен диалог и бих направил всичко, което е по силите ми, за ефективно и устойчиво насърчаване и оказване на подкрепа на тясното сътрудничество на Европейската сметна палата с Парламента, и по-специално с неговата комисия по бюджетен контрол.

10. Според Вас каква е добавената стойност на одита на изпълнението и как заключенията от одита следва да бъдат включени в процедурите за управление?

В контекста на процедурата по освобождаване от отговорност на Комисията за финансовата 2011 година през април 2013 г. Европейският парламент счете, че проверките за съответствие следва да бъдат допълнени от проверки на доброто финансово управление, които да оценяват ефикасността и ефективността на политическите инструменти на Съюза. Сходна позиция зае и комисията по бюджетен контрол в доклада си от 8 януари 2014 г. относно бъдещата роля на Европейската сметна палата.

При одитите, извършвани от Европейската сметна палата, се разглеждат аспекти на законосъобразността и на доброто финансово управление. Финансовите одити и одитите на съответствието са важна основа за процедурата по освобождаване от отговорност, по-специално що се отнася до това, дали средствата на ЕС са изразходвани по законосъобразен и редовен начин. От друга страна, констатациите по отношение на икономичното, ефикасно и ефективно използване на публичните ресурси идват в резултат от одитите на изпълнението. Ключов фактор за мен е това, лицата, отговорни за вземането на решения, да получават информация от извършените одити за това, какво е постигнато със средствата на ЕС, както и, от друга страна, да предоставят конкретни и осъществими препоръки относно начините за подобряване на резултатите.

За мен принципно не е толкова важно това, дали да се прави одит на изпълнението вместо финансов одит или обратното, а по-скоро подходящото балансиране и съчетаване с цел засилване на цялостното въздействие на Европейската сметна палата. При одити, извършени от нея с оглед на изготвянето на декларация за достоверност, тя може например да провери в кои области съществува по-висок риск във връзка с доброто финансово управление, и да предприеме съответни проверки. И обратно, възможно е в хода на одити на изпълнението да станат явни важни въпроси относно пропуски по отношение на законосъобразността и редовността, които следва да бъдат разгледани съобразно важността им. Това показва значението на тясното взаимодействие между двата вида проверки, които са толкова различни един от друг. Доколкото мога да преценя от вън, Европейската сметна палата следва да обърне по-голямо внимание на осъществяването на одити на изпълнението.

Ограничените ресурси за сметните палата също трябва да се използват ефективно. Във връзка с това според мен е необходимо в процеса на планиране на одити да бъдат избирани такива области, при които съществува голяма вероятност (висока степен на риск), за нерентабилни или неефективни действия. Така следва да се засили ориентацията на дейностите по контрола с оглед на рисковете, т.е. по-точно да бъдат оценявани потенциалните рискове за доброто финансово управление. От същото значение са области, при които се очаква голяма полза за одитирания орган и за публичните финанси. Одитите на изпълнението, поради поставяния в тях акцент върху рискови области и поради третирането на въпроси, които са от голям интерес за заинтересованите страни, носят със себе си значителни възможности за добавена стойност.

Одитите на доброто финансово управление носят със себе си многостранни ползи: (i) вниманието на одитираните органи се насочва към евентуални постъпления и икономии, количествени и качествени подобрения, както и предотвратими слабости и осъществими ползи, (ii) чрез добре представени факти и убедителни препоръки Парламентът и комисията по бюджетен контрол получават ценна основа за вземане на решения и алтернативи за действия за прилагането и оптималното използване на публични средства, (iii) обществеността получава прозрачна информация относно използването и прилагането на публични средства. Превантивният ефект на одитната дейност на Сметната палата се отнася до предотвратяване на излишните разходи и неефикасното управление и до предотвратяване на корупцията.

Във връзка с избора на тема на контрола върху изпълнението следва да се прави анализ на разходите и ползите, както и на проблемните области и на риска. От основно значение са релевантността на осъществените дейности (финансово отражение върху бюджета на ЕС, икономии на разходите и повишаване на ефективността), евентуалните рискове, обхватът на евентуалните области на подобрение, текущи събития, икономически параметри, общественият интерес и превантивният ефект. Целта трябва да бъде това, докладите на Сметната палата да съдържат задълбочени констатации и препоръки за подобряване на ефикасността и ефективността, да се постигне прозрачност и да се стимулира отчетността. Освен това ефективността на процедурите по одит на Сметната палата трябва да бъде преценявана с оглед на прилагането на препоръките й в рамките на по-нататъшни проверки. По този начин тя може да засили собствената си ефективност.

По време на работата ми в Австрийската сметна палата се занимавах с всички видове одит. Като ръководител на секция преди всичко бях ангажиран с подобряването на системата за финансов контрол във връзка с одита на отчетите на федералното правителство и с приключването на сметките на федерално равнище. По това време се осъществи и преминаването на счетоводната система от просто касово счетоводство към двустранно счетоводство и свързаното с това преразглеждане на началния баланс на Република Австрия.

В центъра на моята одиторска работа в Австрийската сметна палата стоеше одитът на доброто финансово управление. Той се отнасяше до почти всички области от административното управление на федерално равнище, на равнище провинции и общини, като научни изследвания, селско стопанство, пазар на труда, обществени такси, фондове, транспорт, енергетика и финансово управление. Освен това, предимно в качеството на ръководител, участвах в одита на управлението на големи и значителни дружества, като например Австрийската национална банка, Австрийските федерални железници, Австрийското акционерно дружество за енергетика, акционерни дружества за финансиране на магистрали и пътища (ASFINAG), както и националното радио. Тези проверки доведоха не само до по-ефективни и по-ефикасни методи на работа на одитираните органи, но също и до икономии в размер на милиони. Извлечените поуки и опит успях да приложа успешно в бъдещата ми работа за подобряване на ефикасността и ефективността на публичните финанси в полза на гражданите на ЕС и така да постигна значителна добавена стойност за публичните бюджети.

11. Как би могло да се подобри сътрудничеството между Сметната палата, националните одитни институции и Европейския парламент (комисия по бюджетен контрол) относно одита на бюджета на ЕС?

Законосъобразното и ефективно използване на средствата на ЕС е в еднаква степен в интерес на Европейския съюз и на неговите държави членки. Над 80 % от бюджетните средства на ЕС подлежат на споделено управление, при което както Комисията, така и държавите членки са отговорни за правилното изпълнение на бюджета. Във връзка с това Сметната палата и националните външни органи за одит са партньори при външния контрол на използваните средства.

Одитите на националните върховни одитни органи в областта на средствата на ЕС придобиват голямо значение и поради факта, че ранното откриване и бързото отстраняване на евентуални недостатъци предотвратява финансови корекции от страна на Комисията. Освен това, върховните одитни органи на държавите членки могат, по линия на експертната си роля в национален план и по-специално чрез системни одити на структурата и функционирането на органи да дадат ценен принос за подобряване на качеството на националните системи за управление и контрол. Това налага обаче осъзнаване на специфичните характеристики на управлението на средствата от ЕС и по-голяма интеграция на свързани с ЕС въпроси в одитните планове и дейности на националните върховни одитни органи.

За подобряване на сътрудничеството между Европейската сметна палата и националните върховни одитни органи и Парламента са релевантни следните аспекти:

           — координация на ресурсите и по-интензивно съгласуване на одитната дейност, извършена от Сметната палата и националните върховни одитни органи, за оценката на разходите и ефикасността на бюджета на ЕС, за да се избегне дублиране при одитирането, като по този начин се постигне по-голяма ефективност на всяко едно равнище на одитиране;

           — размяна на одитни и контролни данни и одитна информация между Сметната палата и националните върховни одитни органи в контекста на правните възможности;

           — върховните одитни институции в държавите членки биха могли по-интензивно да проверяват използването на средства на ЕС − като част от собствени, общи, без участието на Сметната палата или съгласувани със Сметната палата − одити на ефективността и ефикасността;

           — Сметната палата и върховните одитни органи следва да гарантират подходящо опростяване на законодателството относно управлението на средствата на ЕС, както и пропорционалността на разходите за административен контрол с оглед на вложените средства на ЕС, респ. произтичащите от тях ползи;

           — Сметната палата би могла да се опира в по-голяма степен на одитни констатации на националните върховни одитни органи и следователно да осъществява по-малко директни задълбочени одити, преди което задължително следва да се разясни въпросът относно единните стандарти и принципи на одит. Тези резултати биха могли да се включат конструктивно в процедурата на Парламента по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета.

           — Засилване на системния обмен на знания и опит: Комитетът за връзка на председателите на Сметната палата и на висшите одиторски органи предоставя, по линия на работните си групи и инициативи, идеални възможности за обмен и разработване на полезни методи и стандарти за одиторската работа.

При наличие на гаранции на нейната независимост, изпълнената с доверие и основана на партньорство съвместна работа на Сметната палата и националните върховни одитни органи ще насърчи извършването на цялостен, необходим и ефикасен контрол.

Считам, че планирането на одита и координацията между Европейската сметна палата и националните върховни одитни органи, по-специално по отношение на спецификациите на одитираните обекти и области, могат да бъдат подобрени, като не на последно място, с оглед на ефективното използване на ресурсите те са желателни. Освен това, би била целесъобразна засилената комуникация по въпроси, свързани с вземането на решения и с управлението, като например функционирането и качеството на вътрешните административни системи за надзор и контрол по отношение на средствата на ЕС, както и произхода, честотата, вида и финансовото отражение на откритите грешки, придружени от препоръки. Придобитата по този начин информация би могла да повиши качеството на докладите до Парламента и да окаже положително въздействие върху процедурата по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета.

Сметната палата на Австрия вече си е сътрудничила с Европейската сметна палата, наред с друго като редовно е упражнявала правото си, предоставено от член 287, параграф 3 от ДФЕС, да участва в одитите, извършвани от Европейската сметна палата в Австрия. Считам, че този вид сътрудничество носи със себе си ползи, тъй като националните върховни одитни органи получават информация от първа ръка относно одитната дейност, извършвана от Европейската сметна палата, и придобиват представа за аспекти, върху които да се съсредоточат в одитите по собствена инициатива по отношение на управлението на средства на ЕС, опознават методите на работа на Сметната палата, както и играят координираща роля между одитния екип на Сметната палата и националните органи.

В качеството ми на ръководител на секция в областта на финансите на ЕС в Австрийската сметна палата неизменно се стремях към това, да развия придобитите в хода на участието ми в одитите на Европейската сметна палата знания и насоки в самостойни одити по конкретни въпроси. Така например, постигнах успех в областта на земеделските фондове с одитите на управлението „LEADER 2007 - 2013“, „Плащания за агроекология ÖPUL 2007“ и „Финансови корекции в областта на селското стопанство“.

От реформата на Финансовия регламент на ЕС и новите мерки за икономическо и фискално управление в Европейския съюз (например пакетите от мерки, известни като Пакет от шест акта и Пакет от два акта) в резултат на финансовата и икономическата криза за органите на външния публичен финансов контрол (Европейската сметна палата, върховни одитни органи на държавите членки) възникват редица нови предизвикателства. Единният надзорен механизъм, който трябва да гарантира надзора върху кредитните институции в еврозоната, както и финансовия и икономически и политически надзор в рамките на Европейския семестър, са примери за случаи, в които засилването на сътрудничеството между висшите одитни органи е необходимо, за да могат парламентите и гражданите на ЕС да получат пълна представа относно постиганите резултати. Във връзка с това считам, че са необходими съгласувани действия на всички сметни палати с цел предоставяне на съответна структура на контрол, която да бъде съгласувана с очертаващата се нова структура в икономическо, фискално, бюджетно и политическо отношение. За постигане на възможно най-добрата подкрепа на Парламента в наблюдението на изпълнението на бюджета на ЕС би следвало да се придаде повече тежест на конструктивен диалог и обмен на възгледи между Европейската сметна палата и Парламента, респ. комисията по бюджетен контрол, въз основа на Договора от Лисабон.

Други въпроси

Бихте ли оттеглили кандидатурата си, в случай че Парламентът се произнесе против назначаването Ви като член на Сметната палата?

Считам, че конструктивното сътрудничество между Сметната палата като цяло и мен по-специално, както и Парламента и комисията по бюджетен контрол изисква изпълнена с доверие основа. С гореизложеното се опитах да изразя това, че мой личен стремеж, като бъдещ член на Сметната палата, е да донеса със себе си дългогодишния си опит в областта на одита и да допринеса, в тясно сътрудничество с Парламента и по-специално комисията по бюджетен контрол, за подобряване на финансовото управление на ЕС и изпълнението на бюджета.

Ако не успея да убедя Парламента в своите професионални и човешки качества, както и в своята независимост, безпристрастност и почтеност, отношението на доверие би било нарушено и би било накърнено продуктивното сътрудничество между двете институции. Тъй като независимостта и професионализмът на членовете на Сметната палата са от съществено значение за успешните дейности в полза на Съюза, отрицателния вот на Парламента бих приел като повод да оттегля кандидатурата си.

РЕЗУЛТАТ ОТ ОКОНЧАТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ В КОМИСИЯ

Дата на приемане

17.2.2014

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

15

2

1

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Marta Andreasen, Inés Ayala Sender, Tamás Deutsch, Martin Ehrenhauser, Jens Geier, Ingeborg Gräßle, Rina Ronja Kari, Jan Mulder, Paul Rübig, Petri Sarvamaa, Georgios Stavrakakis, Michael Theurer

Заместник(ци), присъствал(и) на окончателното гласуване

Thijs Berman, Jorgo Chatzimarkakis

Заместник(ци) (чл. 187, пар. 2), присъствал(и) на окончателното гласуване

Birgit Collin-Langen, Doris Pack, Thomas Ulmer, Manfred Weber