DOPORUČENÍ k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Rámcové dohody mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Korejskou republikou na straně druhé, pokud jde o záležitosti týkající se zpětného přebírání osob

3. 4. 2014 - (05290/2014 – C7‑0046/2014 – 2013/0267A(NLE)) - ***

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci
Zpravodaj: Hubert Pirker

Postup : 2013/0267A(NLE)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A7-0267/2014
Předložené texty :
A7-0267/2014
Rozpravy :
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření Rámcové dohody mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Korejskou republikou na straně druhé, pokud jde o záležitosti týkající se zpětného přebírání osob

(05290/2014 – C7‑0046/2014 – 2013/0267A(NLE))

(Souhlas)

Evropský parlament,

–       s ohledem na návrh rozhodnutí Rady (05290/2014),

–       s ohledem na návrh rámcové dohody mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na straně jedné a Korejskou republikou na straně druhé (06151/2010),

–       s ohledem na žádost o udělení souhlasu, kterou předložila Rada v souladu s čl. 79 odst. 3 a čl. 218 odst. 6 druhým pododstavcem písm. a) Smlouvy o fungování Evropské unie (C7-0046/2014),

–       s ohledem na čl. 81 odst. 1 první a třetí pododstavec, čl. 81 odst. 2 a čl. 90 odst. 7 jednacího řádu,

–       s ohledem na doporučení Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (A7-0267/2014),

1.      uděluje souhlas s uzavřením dohody;

2.      pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě, Komisi a vládám a parlamentům členských států a Korejské republiky.

STRUČNÉ ODŮVODNĚNÍ

Korejská republika je jedním z nejvýznamnějších partnerů Evropské unie v Asii. Oba partneři, Evropská unie a její členské státy na straně jedné a Korejská republika na straně druhé, mají tak úzké vztahy nejen z hospodářských důvodů, ale také protože společně sdílí hodnoty demokracie, lidských práv a právního státu.

Tyto úzké vazby byly vyjádřeny již v rámcové dohodě o obchodu a spolupráci mezi Evropským společenstvím a jeho členskými státy na jedné straně a Korejskou republikou na straně druhé, která byla podepsána v Lucemburku dne 28. října 1996 a vstoupila v platnost dne 1. dubna 2001.

Nová rámcová dohoda mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na straně jedné a Korejskou republikou na straně druhé byla uzavřena dne 14. října 2009 a společně podepsána dne 10. května 2010 v Soulu. Touto dohodou se ruší dohoda z roku 1996, přičemž se posílí a prohloubí úzké vztahy mezi oběma stranami. Komise předložila svůj návrh rozhodnutí Rady na uzavření dohody se souhlasem Evropského parlamentu dne 12. února tohoto roku. Zpravodaj vyjadřuje politování nad skutečností, že trvalo takřka čtyři roky, než byl proces ratifikace dokončen a než byl Evropský parlament požádán o udělení souhlasu.

Jelikož se Rada dne 10. února 2014 rozhodla rozdělit uzavření rámcové dohody do dvou rozhodnutí, přičemž jedno z nich se má týkat rámcové dohody bez ustanovení týkajících se zpětného přebírání a druhé má zahrnovat doložku o zpětném přebírání obsaženou v čl. 33 odst. 2, a toto rozhodnutí odůvodňuje tím, že doložka o zpětném přebírání osob spadá do působnosti části III hlavy V Smlouvy o fungování Evropské unie (čl. 79 odst. 3 SFEU), návrh souhlasu Evropského parlamentu s doložkou o zpětném přebírání osob obsažené v čl. 33 odst. 2 má vypracovat Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Doložka o zpětném přebírání osob uvedená v čl. 33 odst. 2 je ústředním bodem nové rámcové dohody. Souhlasem se zpětným přebíráním státních příslušníků dotčených zemí, kteří nelegálně pobývají na území druhé strany, a souhlasem s poskytováním dokladů totožnosti vlastním státním příslušníkům v takovýchto případech bude posílena a zintenzivněna vzájemná spolupráce mezi oběma stranami s cílem zabránit nelegální migraci a kontrolovat ji.

Zpravodaj by rád s ohledem na skutečnost, že čl. 33 odst. 2 pouze obecně uvádí, jak by taková dohoda o zpětném přebírání měla vypadat, doporučil, aby byla mezi stranami vyjednána, podepsána a ratifikována skutečná dohoda o zpětném přebírání osob, a chtěl by tudíž vyzvat obě strany, aby se vynasnažily takovouto dohodu uzavřít, jak je uvedeno v čl. 33 odst. 3.

Zpravodaj souhlasí s uzavřením nové rámcové dohody, pokud jde o doložku o zpětném přebírání osob, vyzývá Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), aby tuto zprávu podpořil, a vybízí Evropský parlament, aby udělil souhlas v souladu s čl. 218 odst. 6 Smlouvy o fungování Evropské unie.

VÝSLEDEK KONEČNÉHO HLASOVÁNÍ VE VÝBORU

Datum přijetí

1.4.2014

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

31

4

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Jan Philipp Albrecht, Edit Bauer, Emine Bozkurt, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Carlos Coelho, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ioan Enciu, Frank Engel, Tanja Fajon, Monika Flašíková Beňová, Kinga Gál, Kinga Göncz, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Timothy Kirkhope, Juan Fernando López Aguilar, Baroness Sarah Ludford, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Véronique Mathieu Houillon, Anthea McIntyre, Roberta Metsola, Carmen Romero López, Judith Sargentini, Birgit Sippel, Csaba Sógor, Nils Torvalds, Axel Voss, Josef Weidenholzer, Tatjana Ždanoka

Náhradník(ci) přítomný(í) při konečném hlasování

Andrew Henry William Brons, Jean Lambert, Jan Mulder, Hubert Pirker