SOOVITUS mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise raamlepingu sõlmimise kohta tagasivõtmisega seotud küsimustes

3.4.2014 - (05290/2014 – C7‑0046/2014 – 2013/0267A(NLE)) - ***

Kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjon
Raportöör: Hubert Pirker

Menetlus : 2013/0267A(NLE)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0267/2014
Esitatud tekstid :
A7-0267/2014
Arutelud :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahelise raamlepingu sõlmimise kohta tagasivõtmisega seotud küsimustes

(05290/2014 – C7‑0046/2014 – 2013/0267A(NLE))

(Nõusolek)

Euroopa Parlament,

–       võttes arvesse nõukogu otsuse eelnõu (05290/2014),

–       võttes arvesse raamlepingu eelnõu ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahel (06151/2010),

–       võttes arvesse taotlust nõusoleku saamiseks, mille nõukogu esitas vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 79 lõikele 3 ja artikli 218 lõike 6 teise lõigu punktile a (C7‑0046/2014),

–       võttes arvesse kodukorra artikli 81 lõike 1 esimest ja kolmandat lõiku ja lõiget 2 ning artikli 90 lõiget 7,

–       võttes arvesse kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni soovitust (A7-0267/2014),

1.      annab nõusoleku lepingu sõlmimiseks;

2.      teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule, komisjonile, liikmesriikide valitsustele ja parlamentidele ning Korea Vabariigi valitsusele ja parlamendile.

LÜHISELGITUS

Korea Vabariik on üks tähtsamaid Euroopa Liidu partnereid Aasias. Mõlemaid partnereid – Euroopa Liitu ja selle liikmesriike ühelt poolt ja Korea Vabariiki teiselt poolt – ühendavad sellised tihedad suhted mitte ainult majanduslikel põhjustel, vaid ka seetõttu, et nad jagavad selliseid ühiseid väärtusi, nagu demokraatia, inimõigused ja õigusriigi põhimõtted.

Need tihedad sidemed on juba leidnud väljendust ühelt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahel Luxembourgis 28. oktoobril 1996. aastal alla kirjutatud ja 1. aprillil 2001. aastal jõustunud kaubanduse ja koostöö raamlepingus.

Uus raamleping ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Korea Vabariigi vahel sõlmiti 14. oktoobril 2009 ja allkirjastati 10. mail 2010 Sŏulis. See muudab kehtetuks 1996. aasta lepingu ning tugevdab ja süvendab tihedaid suhteid lepingupoolte vahel. Komisjon esitas käesoleva aasta 12. veebruaril ettepaneku võtta vastu nõukogu otsus lepingu sõlmimiseks Euroopa Parlamendi nõusolekul. Raportöör peab kahetsusväärseks asjaolu, et ratifitseerimisprotsessi lõpuleviimiseks ja Euroopa Parlamendi nõusoleku küsimiseks läks ligi neli aastat aega.

Kuna nõukogu otsustas 10. veebruaril 2014 poolitada raamlepingu sõlmimise kaheks otsuseks, millest üks käsitleb raamlepingut ilma tagasivõttu käsitleva sätteta ja teine sisaldab artikli 33 lõikes 2 tagasivõtuklauslit, mis nõukogu väitel kuulub Euroopa Liidu toimimise lepingu III osa V jaotise kohaldamisalasse (artikli 79 lõige 3), siis peab Euroopa Parlamendi nõusoleku artikli 33 lõikes 2 sätestatud tagasivõtuklausli suhtes koostama kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjon (LIBE).

Tagasivõtuklausel, nagu on märgitud artikli 33 lõikes 2, on uues raamlepingus kesksel kohal. Osapooled, nõustudes võtma tagasi oma kodanikke, kes viibivad ebaseaduslikult teise poole territooriumil ja nõustudes sellisel juhul andma oma kodanikele välja asjakohased isikut tõendavad dokumendid, tugevdavad sellega omavahelist koostööd, et ennetada ja kontrolli all hoida ebaseaduslikku rännet.

Pidades silmas, et artikli 33 lõikes 2 on üksnes üldsõnaliselt esitletud, kuidas selline tagasivõtmise korraldus välja peaks nägema, soovitab raportöör pidada läbirääkimised, allkirjastada ja ratifitseerida osapoolte vahel tõeline tagasivõtuleping ja seetõttu julgustab mõlemaid osapooli tegema jõupingutusi kõnealuse lepingu sõlmimiseks, nagu on sätestatud nimetatud artikli lõikes 3.

Raportöör kiidab heaks uue raamlepingu sõlmimise tagasivõtuklausli osas ja kutsub kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjoni (LIBE) üles toetama seda raportit ning soovitab Euroopa Parlamendil anda oma nõusolek kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikega 6.

PARLAMENDIKOMISJONIS TOIMUNUD LÕPPHÄÄLETUSE TULEMUS

Vastuvõtmise kuupäev

1.4.2014

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

31

4

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Jan Philipp Albrecht, Edit Bauer, Emine Bozkurt, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Carlos Coelho, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ioan Enciu, Frank Engel, Tanja Fajon, Monika Flašíková Beňová, Kinga Gál, Kinga Göncz, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Timothy Kirkhope, Juan Fernando López Aguilar, Baroness Sarah Ludford, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Véronique Mathieu Houillon, Anthea McIntyre, Roberta Metsola, Carmen Romero López, Judith Sargentini, Birgit Sippel, Csaba Sógor, Nils Torvalds, Axel Voss, Josef Weidenholzer, Tatjana Ždanoka

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Andrew Henry William Brons, Jean Lambert, Jan Mulder, Hubert Pirker