ZALECENIE w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie zawarcia Umowy ramowej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, w odniesieniu do kwestii związanych z readmisją

3.4.2014 - (05290/2014 – C7‑0046/2014 – 2013/0267A(NLE)) - ***

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych
Sprawozdawca: Hubert Pirker

Procedura : 2013/0267A(NLE)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
A7-0267/2014
Teksty złożone :
A7-0267/2014
Debaty :
Teksty przyjęte :

PROJEKT REZOLUCJI USTAWODAWCZEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie zawarcia Umowy ramowej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, w odniesieniu do kwestii związanych z readmisją

(05290/2014 – C7‑0046/2014 – 2013/0267A(NLE))

(Zgoda)

Parlament Europejski,

–       uwzględniając projekt decyzji Rady (05290/2014),

–       uwzględniając projekt umowy ramowej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Korei (06151/2010),

–       uwzględniając wniosek o wyrażenie zgody przedstawiony przez Radę na mocy art. 79 ust. 3 oraz art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (C7–0046/2014),

–       uwzględniając art. 81 ust. 1 akapit pierwszy i trzeci oraz art. 81 ust. 2 i art. 90 ust. 7 Regulaminu,

–       uwzględniając zalecenie Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (A7-0267/2014),

1.      udziela zgody na zawarcie ww. umowy;

2.      zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie, Komisji oraz rządom i parlamentom państw członkowskich oraz Republiki Korei.

UZASADNIENIE

Republika Korei należy do najważniejszych partnerów Unii Europejskiej w Azji. Stosunki między oboma partnerami, tj. Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Korei, są tak bliskie nie tylko ze względów gospodarczych, ale i z uwagi na wspólnie wyznawane wartości demokracji, praw człowieka i praworządności.

Te bliskie więzi znalazły odzwierciedlenie już w Umowie ramowej o handlu i współpracy między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony, która została podpisana w Luksemburgu w dniu 28 października 1996 r. i weszła w życie w dniu 1 kwietnia 2001 r.

Nowa umowa między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Republiką Korei została zawarta w dniu 14 października 2009 r. i podpisana przez strony w dniu 10 maja 2010 r. w Seulu. Uchyli ona umowę z 1996 r. oraz umocni bliskie więzi między obiema stronami. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący decyzji Rady o zawarciu umowy, po uzyskaniu zgody PE, w dniu 12 lutego br. Sprawozdawca ubolewa nad faktem, że zakończenie procesu ratyfikacji i wystąpienie o zgodę Parlamentu Europejskiego zajęło niemal cztery lata.

Jako że w dniu 10 lutego 2014 r. Rada postanowiła rozdzielić kwestię zawarcia umowy ramowej na dwie decyzje: jedną dotyczącą umowy ramowej z wyłączeniem postanowień dotyczących kwestii związanych z readmisją i drugą dotyczącą klauzuli o readmisji w art. 33 ust. 2, twierdząc, że wchodzi ona w zakres części III tytuł V Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 79 ust. 3), zgodę Parlamentu Europejskiego na klauzulę o readmisji w art. 33 ust. 2 opracuje Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE).

Zgodnie z art. 33 ust. 2 klauzula o readmisji stanowi jeden z głównych elementów nowej umowy ramowej. Umowa, w której strony zgadzają się na readmisję swoich obywateli przebywających nielegalnie na terytorium drugiej strony i wydanie im w takich przypadkach odpowiednich dokumentów tożsamości, pozwoli umocnić i zintensyfikować współpracę służącą zapobieganiu nielegalnej migracji i kontrolowaniu jej.

Mając na uwadze, że art. 33 ust. 2 jedynie ogólnie określa to, jak miałaby wyglądać taka procedura readmisji, sprawozdawca chciałby zalecić wynegocjowanie, podpisanie i ratyfikowanie faktycznej umowy o readmisji między obiema stronami i dlatego pragnie zachęcić strony, aby postarały się zawrzeć taką umowę zgodnie z ust. 3 przywołanego artykułu.

Sprawozdawca popiera zawarcie nowej umowy ramowej w odniesieniu do klauzuli o readmisji, zwraca się do Komisji LIBE, aby poparła to sprawozdanie, i opowiada się za wydaniem przez Parlament Europejski odnośnej zgody na podstawie art. 218 ust. 6 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

WYNIK GŁOSOWANIA KOŃCOWEGO W KOMISJI

Data przyjęcia

1.4.2014

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

31

4

0

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Jan Philipp Albrecht, Edit Bauer, Emine Bozkurt, Arkadiusz Tomasz Bratkowski, Carlos Coelho, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ioan Enciu, Frank Engel, Tanja Fajon, Monika Flašíková Beňová, Kinga Gál, Kinga Göncz, Sylvie Guillaume, Anna Hedh, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Timothy Kirkhope, Juan Fernando López Aguilar, Baroness Sarah Ludford, Monica Luisa Macovei, Svetoslav Hristov Malinov, Véronique Mathieu Houillon, Anthea McIntyre, Roberta Metsola, Carmen Romero López, Judith Sargentini, Birgit Sippel, Csaba Sógor, Nils Torvalds, Axel Voss, Josef Weidenholzer, Tatjana Ždanoka

Zastępca(y) obecny(i) podczas głosowania końcowego

Andrew Henry William Brons, Jean Lambert, Jan Mulder, Hubert Pirker