RAPORT, mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta

7.4.2014 - (05602/2014 – C7‑0036/2014 – 2011/0183(CNS)) - *

Eelarvekomisjon
Raportöör: Jean-Luc Dehaene, Anne E. Jensen


Menetlus : 2011/0183(CNS)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A7-0271/2014
Esitatud tekstid :
A7-0271/2014
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT,

mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu omavahendite süsteemi kohta

(05602/2014 – C7‑0036/2014 – 2011/0183(CNS))

(Konsulteerimine)

Euroopa Parlament,

–       võttes arvesse nõukogu eelnõu (05602/2014),

–       võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 311 lõiget 3, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C7-0036/2014),

–       võttes arvesse oma 29. märtsi 2007. aasta resolutsiooni Euroopa Liidu omavahendite tuleviku kohta[1],

–       võttes arvesse oma 8. juuni 2011. aasta resolutsiooni tulevikku investeerimise ning uue mitmeaastase finantsraamistiku kohta konkurentsivõimelise, jätkusuutliku ja kaasava Euroopa nimel[2],

–       võttes arvesse oma 13. juuni 2012. aasta resolutsiooni mitmeaastase finantsraamistiku ja omavahendite kohta[3],

–       võttes arvesse oma 23. oktoobri 2012. aasta resolutsiooni mitmeaastase finantsraamistiku heakskiitmise menetluse positiivse lõpptulemuse saavutamise huvides[4],

–       võttes arvesse oma 13. märtsi 2013. aasta resolutsiooni 7.–8. veebruaril 2013. aastal kokku tulnud Euroopa Ülemkogu järelduste kohta mitmeaastase finantsraamistiku kohta[5],

–       võttes arvesse oma 3. juuli 2013. aasta resolutsiooni mitmeaastast finantsraamistikku (2014–2020) käsitleva poliitilise kokkuleppe kohta[6],

–       võttes arvesse kodukorra artiklit 55,

–       võttes arvesse eelarvekomisjoni raportit (A7-0271/2014),

1.      kiidab nõukogu eelnõu muudetud kujul heaks;

2.      palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

3.      palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb oma eelnõu oluliselt muuta;

4.      palub kõrgetasemelisel omavahendite töörühmal anda 2014. aasta lõpuks esimene hinnang omavahendite süsteemile; ootab, et see töörühm esitaks ettepanekud praeguse süsteemi puuduste parandamiseks, et valmistada ette reform, mis lähtub sellistest üldpõhimõtetest nagu lihtsus, läbipaistvus, võrdsus ja demokraatlik vastutus ja mis jõustuks järgmise mitmeaastase finantsraamistiku ajal;

5.      teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

Muudatusettepanek  1

Otsuse eelnõu

Põhjendus 8 a (uus)

Nõukogu eelnõu

Muudatusettepanek

 

(8 a) Euroopa Parlament on korduvalt nõudnud, et liidu eelarvet rahastataks täielikult omavahenditest, nagu on sätestatud aluslepingus, ning ta on korduvalt juhtinud tähelepanu praeguse omavahendite süsteemi puudustele ja piiratusele, kuna praegune süsteem on läbipaistmatu, ebaõiglane, selle suhtes ei kohaldata parlamentaarset kontrolli, see on ülimalt keeruline ja täiesti arusaamatu Euroopa kodanikele, keda see lõppkokkuvõttes mõjutab. Euroopa Parlament on seisukohal, et selline süsteem on põhimõtteliselt vastuolus aluslepingu teksti ja mõttega.

Muudatusettepanek  2

Otsuse eelnõu

Põhjendus 8 b (uus)

Nõukogu eelnõu

Muudatusettepanek

 

(8 b) Euroopa Parlament on seisukohal, et praegune liidu rahastamise süsteem, mille kohaselt ligikaudu 74% tulust tuleb rahvamajanduse kogutulul põhinevatest liikmesriikide osamaksudest ja 11% praegustest statistiliselt leitavatest käibemaksupõhistest maksetest, on ainult süvendanud nn õiglase tulu loogikat, mis on domineerinud kõigis liidu eelarve tulusid ja kulusid käsitlevates nõukogu aruteludes ning on viinud keerukate ja läbipaistmatute tagasimakse- ja muude korrektsioonimehhanismide kasutuselevõtuni, ning et see soodustab maksete puudujäägi probleemi kordumist iga-aastases eelarvemenetluses. Euroopa Parlament leiab ka, et praegune süsteem ei lase nõukogus kujuneda piisavat häälteenamust , mis lubaks kanda aastaeelarvetesse ELi õiguslike ja poliitiliste kohustuste täitmiseks piisavaid maksete assigneeringuid.

Muudatusettepanek  3

Otsuse eelnõu

Põhjendus 8 c (uus)

Nõukogu eelnõu

Muudatusettepanek

 

(8 c) Euroopa Parlament on kindlalt toetanud omavahendite süsteemi põhjalikku reformimist, mille tulemusel peaks süsteem muutuma taas tõeliste, selgete, lihtsate ja õiglaste omavahendite süsteemiks. Euroopa Parlamendi hinnangul liiguti komisjoni 2011. aasta juunis esitatud seadusandlike ettepanekutega omavahendite kohta õiges suunas ja need ettepanekud pälvisid kohe alguses Euroopa Parlamendi ülekaaluka enamiku toetuse. Euroopa Parlament peab kahetsusväärseks, et nõukogu ei suutnud nende seadusandlike ettepanekute põhjal omavahendite süsteemi reformimisel mingit edu saavutada. Euroopa Parlament avaldab kahetsust, et Euroopa Ülemkogu 8. veebruari 2013. aasta lõplikus poliitilises kokkuleppes on uusi tagasimakseid ja erandeid isegi juurde toodud.

Muudatusettepanek  4

Otsuse eelnõu

Põhjendus 8 d (uus)

Nõukogu eelnõu

Muudatusettepanek

 

(8 d) Kolm liidu institutsiooni asutasid ühisel kokkuleppel kõrgetasemelise omavahendite töörühma, nagu on sätestatud ühisavalduses omavahendite kohta, mis on osa mitmeaastast finantsraamistikku (2014–2020) käsitlevast poliitilisest kokkuleppest. Kõrgetasemelise töörühma ülesanne on omavahendite süsteemi üldine läbivaatamine lihtsuse, läbipaistvuse, võrdsuse ja demokraatliku vastutuse üldpõhimõtetest lähtuvalt. Omavahendite süsteemi reformi kõik aspektid tuleks läbi vaadata. Esimene hinnang avaldatakse 2014. aasta lõpul.

Muudatusettepanek  5

Otsuse eelnõu

Põhjendus 8 e (uus)

Nõukogu eelnõu

Muudatusettepanek

 

(8 e) Kõrgetasemelise töörühma töö tulemusi hinnatakse 2016. aastal toimuval institutsioonidevahelisel konverentsil, millel osalevad liikmesriikide parlamendid. Nimetatud töö tulemuste põhjal hindab komisjon uute omavahendite algatuste asjakohasust. Hindamine viiakse läbi samaaegselt 2014–2020 aasta mitmeaastase finantsraamistiku valimistejärgse läbivaatamise/muutmisega, mille komisjon käivitab hiljemalt 2016. aasta lõpuks. Euroopa Parlamendi arvates peaks kõrgetasemelise töörühma tegevus valmistama ette kokkulepet võimalike reformide osas, milline kokkulepe tuleks saavutada ja seda täitma hakata järgmise mitmeaastase finantsraamistiku kestel.

LISA

Ühisavaldus omavahendite kohta

1.        Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 311 kohaselt varustab liit end oma eesmärkide saavutamiseks ja poliitika elluviimiseks vajalike vahenditega; samuti sätestatakse kõnealuses artiklis, et eelarvet rahastatakse täielikult omavahenditest, ilma et see piiraks muid tulusid. Artikli 311 kolmandas lõigus on märgitud, et nõukogu võtab seadusandliku erimenetluse kohaselt ja pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendiga ühehäälselt vastu otsuse omavahendite süsteemi kohta ning et seoses sellega võib nõukogu kehtestada uusi omavahendite kategooriaid või tunnistada kehtetuks olemasolevaid kategooriaid.

2.        Sellele tuginedes esitas komisjon 2011. aasta juunis mitu ettepanekut liidu omavahendite süsteemi reformimiseks. Euroopa Ülemkogus leppis oma 7.–8. veebruari kohtumisel kokku, et omavahendite süsteem peaks põhinema lihtsuse, läbipaistvuse ja võrdsuse üldpõhimõtetel. Lisaks sellele kutsus Euroopa Ülemkogu nõukogu üles jätkama tööd komisjoni ettepanekuga uute käibemaksupõhiste omavahendite kohta. Samuti paluti finantstehingute maksu valdkonna tõhustatud koostöös osalevatel liikmesriikidel analüüsida, kas finantstehingute maksust võiks saada ELi eelarve uus omavahendite baas.

3.        Omavahendite küsimusega on vaja täiendavalt töötada. Selleks kutsutakse kokku kõrgetasemeline töörühm, mis koosneb kolme institutsiooni nimetatud liikmetest. Arvesse võetakse kõiki olemasolevaid või tulevasi panuseid, mida võivad anda kolm Euroopa institutsiooni ja liikmesriikide parlamendid. Tuginetakse asjakohasele, sealhulgas riiklike eelarve- ja maksuasutuste ning sõltumatute ekspertide oskusteabele.

4.        Töörühma ülesanne on omavahendite süsteemi üldine läbivaatamine, lähtudes lihtsuse, läbipaistvuse, võrdsuse ja demokraatliku vastutuse üldpõhimõtetest. Esimene hinnang avaldatakse 2014. aasta lõpul. Töö edenemist hinnatakse poliitilisel tasandil korrapäraste kohtumiste kaudu, mis toimuvad vähemalt üks kord iga kuue kuu tagant.

5.        Liikmesriikide parlamendid kutsutakse 2016. aastal institutsioonidevahelisele konverentsile, et hinnata kõnealuse töö tulemusi.

6.        Nimetatud töö tulemuste põhjal hindab komisjon, kas uued omavahendite algatused on asjakohased. Hinnang koostatakse paralleelselt mitmeaastase finantsraamistiku määruse artiklis 1a sätestatud vahehindamisega, pidades silmas võimalike reformide kaalumist järgmise mitmeaastase finantsraamistikuga hõlmatud ajavahemikuks.

SELETUSKIRI

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 311 tuuakse ELi omavahenditega seotud õigusnormidesse sisse kaks olulist muudatust. Esiteks nähakse selles ette võimalus kehtestada uusi või tunnistada kehtetuks olemasolevaid omavahendeid. Teiseks võimaldab see nõukogul sätestada liidu omavahendite rakendusmeetmeid, kui see on ette nähtud vastuvõetud otsuses, millega kehtestatakse omavahendite süsteemiga seotud sätted. ELi toimimise lepingu artiklis 311 sätestatakse ka seadusandlik erimenetlus omavahendeid käsitleva otsuse vastuvõtmiseks: nõukogu teeb otsuse ühehäälselt pärast Euroopa Parlamendiga konsulteerimist.

Komisjoni ettepanekus kasutati neid uusi aluslepingu sätteid täiel määral. Selles soovitati kaotada olemasolevad käibemaksul põhinevad omavahendid ja luua kaks tõelist omavahendit: uus käibemaksul põhinev omavahend ja finantstehingute maksul põhinev omavahend, millega oleks vähendatud liikmesriikide kogurahvatulupõhist osamaksu maksimaalselt 40%-ni ELi kogutulust. Ühtlasi tegi komisjon ettepaneku asendada kõik tagasimaksete ja korrektsioonide süsteemid ühekordsete maksete süsteemiga ning hakata seda korda kohaldama aastatel 2014-2020. Ka vähendati komisjoni ettepanekuga sissenõudmiskulusid realistlikumale 10%-le; aastaid 2007–2013 hõlmava mitmeaastase finantsraamistiku ajal olid need kulud 25%.

Komisjoni ettepanek pälvis kohe alguses Euroopa Parlamendi ülekaaluka enamuse toetuse, kuna parlamendi hinnangul pani see tugeva aluse ELi eelarve rahastamise reformimisele, mis viiks tõelise, selge, lihtsa ja õiglase omavahendite süsteemini.

Nõukogu ei kaalunud siiski komisjoni ettepanekuid vajaliku tähelepanuga. Mingit edasiminekut ei saavutatud eelkõige kaht uut omavahendit käsitlenud ettepanekute osas: esildatud käibemaksureformi ei kiidetud heaks seetõttu, et see vajab veel läbitöötamist; tõhustatud koostöö raames kehtestatavat finantstehingute maksu ei ole veel heaks kiidetud ja ei ole teada, kas sellest võiks saada ELi eelarve uus omavahendite baas.

Seetõttu on nõukogu käesoleva otsuse eelnõu eesmärk viia ellu Euroopa Ülemkogu 7.–8. veebruari 2013. aasta kohtumise järeldused ja muuta kehtivat omavahendeid käsitlevat otsust järgmiste punktide osas:

•          kehtestada omavahendite ülemmääraks maksete assigneeringute osas 1,23% ELi kogurahvatulust (seni 1,24%) ja kulukohustuste osas 1,29% ELi kogurahvatulust (senine ülemmäär 1,31%);

•          kehtestada liikmesriikide poolt traditsioonilistest omavahenditest kinnipeetavaks sissenõudmiskulude määraks 20% (seni 25%);

•          kuna nõukogu ei toetanud käibemaksureformi ettepanekut, kohaldatakse jätkuvalt praegu kehtiva omavahendite otsuse sätteid;

•          Ühendkuningriigi tagasimakse säilib, samuti Austria, Saksamaa, Madalmaade ja Rootsi „tagasimaksete tagasimaksed” ning Saksamaa, Madalmaade ning Rootsi vähendatud käibemaksu sissenõudmismäärad; ühtlasi saavad Madalmaad, Rootsi ja Taani kindlasummalisi tagasimakseid kogu järgmise mitmeaastase finantsraamistiku jooksul ning Austria saab kindlasummalise makse vaid esimesel kolmel aastal (aastani 2016);

•          lisatakse rakendusmeetmete kehtestamist võimaldav säte.

Euroopa Parlament on juba väljendanud pettumust selle üle, et nõukogu ei ole suutnud saavutada mingit edasiminekut omavahendite süsteemi reformimisel komisjoni seadusandlike ettepanekute alusel ja Euroopa Parlamendi jätkuvale survele vaatamata.

Kuna Euroopa Parlamendile nõuandemenetlusega antud seadusandlikud volitused on piiratud, esitavad raportöörid nõukogu eelnõu kohta muudatusettepanekud, et toonitada veel kord parlamendi kauaaegset poliitilist seisukohta omavahendite küsimuses. Eelkõige on nende muudatusettepanekute eesmärk ühtlasi näidata, kui oluliseks parlament peab omavahendeid käsitleva kõrgetasemelise töörühma loomist ja meetmeid, mida järgnevalt tuleb võtta omavahendite süsteemi edukaks reformimiseks järgmise mitmeaastase finantsraamistikuga hõlmatud perioodil. Raportöörid soovivad toonitada, et parlamendil on omavahendeid käsitleva kõrgetasemelise töörühma suhtes suured ootused ning et see rühm tuleks kutsuda kokku viivitamata, et täita aastaid 2014–2020 hõlmava mitmeaastase finantsraamistiku määrusele lisatud omavahendite kõrgetasemelise töörühma asutamist käsitlevas ühisavalduses välja toodud eesmärgid ja ajakava.

MENETLUS

Pealkiri

Euroopa Liidu omavahendite süsteem

Viited

05602/2014 – C7-0036/2014 – COM(2011)0510COM(2011)0739 – C7-0203/2011 – 2011/0183(CNS)

EPga konsulteerimise kuupäev

18.7.2011

 

 

 

Vastutav komisjon

       istungil teada andmise kuupäev

BUDG

13.9.2011

 

 

 

Arvamuse esitaja(d)

       istungil teada andmise kuupäev

CONT

13.9.2011

ECON

13.9.2011

REGI

13.9.2011

 

Arvamuse esitamisest loobumine

       otsuse kuupäev

CONT

25.3.2014

ECON

13.9.2011

REGI

12.7.2011

 

Raportöör(id)

       nimetamise kuupäev

Anne E. Jensen

28.9.2011

Jean-Luc Dehaene

28.9.2011

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

1.4.2014

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

18

2

1

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Marta Andreasen, Zuzana Brzobohatá, Jean Louis Cottigny, Göran Färm, Věra Flasarová, Salvador Garriga Polledo, Jens Geier, Ingeborg Gräßle, Jutta Haug, Monika Hohlmeier, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Anne E. Jensen, Ivailo Kalfin, Jan Kozłowski, Jan Mulder, Juan Andrés Naranjo Escobar, Andrej Plenković, László Surján, Helga Trüpel, Angelika Werthmann

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliige/asendusliikmed

Paul Rübig

Esitamise kuupäev

7.4.2014