JELENTÉS a Bűnüldözési Képzés Európai Ügynökségének (CEPOL) létrehozásáról, valamint a 2005/681/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről és felváltásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról

11.3.2015 - (COM(2014)0465 – C8-0110/2014 – 2014/0217(COD)) - ***I

Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság
Előadó: Kinga Gál


Eljárás : 2014/0217(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A8-0048/2015
Előterjesztett szövegek :
A8-0048/2015
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

a Bűnüldözési Képzés Európai Ügynökségének (CEPOL) létrehozásáról, valamint a 2005/681/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről és felváltásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról

(COM(2014)0465 – C8-0110/2014 – 2014/0217(COD))

(Rendes jogalkotási eljárás: első olvasat)

Az Európai Parlament,

–       tekintettel a Bizottság Európai Parlamenthez és Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2014)0465),

–       tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (2) bekezdésére és 87. cikke (2) bekezdésének b) pontjára, amelyek alapján a Bizottság javaslatát benyújtotta a Parlamenthez (C8-0110/2014),

–       tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (3) bekezdésére,

–       tekintettel eljárási szabályzata 59. cikkére,

–       tekintettel az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság jelentésére és a Költségvetési Bizottság véleményére (A8-0048/2015),

1.      elfogadja első olvasatban az alábbi álláspontot;

2.      felkéri a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha javaslatát lényegesen módosítani kívánja vagy helyébe másik szöveget szándékozik léptetni;

3.      felhívja a Bizottságot, hogy készítsen átfogó elemzést az európai uniós ügynökségek közötti adminisztratív együttműködésről és arról, hogy egy ilyen együttműködés mely területeken hozhat létre szinergiákat a jövőben;

4.      utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a nemzeti parlamenteknek.

Módosítás  1

Rendeletre irányuló javaslat

6 preambulumbekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(6) Annak biztosítása céljából, hogy a bűnüldöző szervek tagjait célzó uniós szintű képzés magas minőségű, koherens és következetes legyen, a CEPOL-nak arra kell törekednie, hogy azt a bűnüldözési képzési rendszer elveinek megfelelően strukturálja. Az uniós szintű képzést a bűnüldöző szervek mindenféle besorolású tagja számára elérhetővé kell tenni. A CEPOL-nak gondoskodnia kell a képzés értékeléséről, és hogy a képzési igényekről készített felmérések megállapításait a jövőbeni fellépések hatékonyságának megerősítése érdekében a tervezésnél figyelembe vegyék. A CEPOL-nak elő kell mozdítania az uniós szinten nyújtott képzés tagállamokbeli elismerését.

(6) Annak biztosítása céljából, hogy a bűnüldöző szervek tagjait célzó uniós szintű képzés kiváló minőségű, koherens és következetes legyen, a CEPOL-nak arra kell törekednie, hogy azt a bűnüldözési képzési rendszer elveinek megfelelően strukturálja, ugyanakkor külön hangsúlyt helyezzen az emberi jogok és alapvető szabadságok a bűnüldözés keretében történő védelmére. Az uniós szintű képzést a bűnüldöző szervek mindenféle besorolású tagja számára elérhetővé kell tenni. A CEPOL-nak gondoskodnia kell a képzés értékeléséről, és hogy a képzési igényekről készített felmérések megállapításait a jövőbeni fellépések hatékonyságának megerősítése érdekében a tervezésnél figyelembe vegyék. A CEPOL-nak elő kell mozdítania az uniós szinten nyújtott képzés tagállamokbeli elismerését.

Módosítás  2

Rendeletre irányuló javaslat

6 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(6a) Annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabban használja fel a rendelkezésére álló forrásokat, a CEPOL tevékenységeinek olyan tematikus területekre kell összpontosítaniuk, amelyek egyértelmű uniós hozzáadott értékkel és a belső biztonsági stratégiához szorosan kapcsolódó, határokon átnyúló dimenzióval rendelkeznek. A tevékenységek során előretekintőnek kell lenni, és meg kell határozni azt, hogy milyen képzési és kapacitásépítési intézkedésekre van szükség a jövőben uniós szinten.

Indokolás

Annak érdekében, hogy biztosítható legyen a CEPOL hatékonysága és hatása, korlátozott erőforrásait néhány olyan tematikus területre kell összpontosítani, amelyek egyértelmű európai hozzáadott értékkel rendelkeznek, és amelyek semmi esetre sem kettőznék meg a tagállami szinten folyó munkát, továbbá összhangban vannak a szubszidiaritás elvével. A korlátozott számú tematikus területre való koncentrálás forrásokat szabadíthat fel, amelyeket azután a minőség és az ismertség fokozására lehet fordítani.

Módosítás  3

Rendeletre irányuló javaslat

7 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7) A már létező európai uniós ügynökségeken és más kapcsolódó szervek által az illetékes bűnüldözési személyzet számára nyújtott képzési tevékenységek kettős elvégzésének elkerülése céljából a CEPOL-nak stratégiai felméréseket kell készítenie a képzési igényekről, valamint meg kell válaszolnia a belső biztonság és annak külső vonatkozásai területén meghatározott uniós prioritásokat, a vonatkozó politikai ciklusokkal összhangban.

(7) A már létező európai uniós ügynökségeken és más kapcsolódó szervek által az illetékes bűnüldözési személyzet számára nyújtott képzési tevékenységek kettős elvégzésének, a koordinálatlan kezdeményezések vagy az átfedések elkerülése céljából a CEPOL-nak stratégiai felméréseket kell készítenie a képzési igényekről, valamint ajánlásokat kell tennie a belső biztonság és annak külső vonatkozásai területén meghatározott uniós képzési prioritásokat illetően.

Indokolás

A szűkös erőforrások hatékony felhasználása érdekében a szinergiák kiaknázása és a kettős munkavégzés elkerülése révén hatékonyabb koordinációra van szükség a bel- és igazságügy terén működő, képzéseket nyújtó ügynökségek között.

Ezen túlmenően mint a kizárólag bűnüldözési képzéssel foglalkozó egyetlen szakosodott ügynökségnek, a CEPOL-nak képesnek kell lennie segítséget nyújtani az uniós intézmények számára a képzések során figyelembe veendő prioritások kialakításában.

Módosítás  4

Rendeletre irányuló javaslat

9 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(9) A Bizottságnak és a tagállamoknak képviseltetniük kell magukat a CEPOL igazgatótanácsában, hogy hatékonyan felügyeljék utóbbi feladatköreinek gyakorlását. Az igazgatótanácsnak olyan tagokból kell állnia, akiket köz- és magánszektorbeli szervezetek irányításában szerzett tapasztalatuk, valamint a bűnüldöző szervek tagjainak képzésére vonatkozó nemzeti politikát illető ismeretük alapján neveznek ki. Az igazgatótanácsot fel kell hatalmazni a költségvetés megállapításához, végrehajtása ellenőrzéséhez, megfelelő pénzügyi szabályok és a CEPOL stratégiájának elfogadásához, a CEPOL általi döntéshozatal átlátható munkaeljárásainak megállapításához, az igazgató kinevezéséhez, teljesítménymutatók meghatározásához, valamint a kinevező hatósági jogkörök gyakorlásához szükséges hatáskörökkel, a személyzeti szabályzattal és az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételekkel összhangban.

(9) A Bizottságnak és a tagállamoknak képviseltetniük kell magukat a CEPOL igazgatótanácsában, hogy hatékonyan felügyeljék utóbbi feladatköreinek gyakorlását. Az igazgatótanács tagjait és póttagjait köz- és magánszektorbeli szervezetek irányításában szerzett tapasztalatuk, valamint a bűnüldöző szervek tagjainak képzésére vonatkozó nemzeti politikát illető ismeretük alapján kell kinevezni. Az igazgatótanácsot fel kell hatalmazni a költségvetés megállapításához, végrehajtása ellenőrzéséhez, megfelelő pénzügyi szabályok és a CEPOL stratégiájának elfogadásához, a CEPOL általi döntéshozatal átlátható munkaeljárásainak megállapításához, az ügyvezető igazgató kinevezéséhez, teljesítménymutatók meghatározásához, valamint a kinevező hatósági jogkörök gyakorlásához szükséges hatáskörökkel, a személyzeti szabályzattal és az egyéb alkalmazottakra vonatkozó alkalmazási feltételekkel összhangban.

Módosítás  5

Rendeletre irányuló javaslat

11 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(11) A CEPOL által folytatott tevékenység tudományos minőségének biztosítása érdekében független tanácsadó testületként eljáró tudományos bizottságot kell létrehozni, amelynek tagjait az e rendeletben felölelt területeket érintő legmagasabb akadémiai vagy szakmai körök független képviselői alkotják.

(11) A CEPOL által folytatott tevékenység tudományos minőségének biztosítása érdekében független tanácsadó testületként eljáró tudományos bizottságot kell létrehozni, amelynek tagjait az e rendeletben felölelt területeket érintő legmagasabb akadémiai vagy szakmai körök független képviselői alkotják. A tudományos bizottság tagjait az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett átlátható pályázati felhívást és kiválasztási eljárást követően az igazgatótanács nevezi ki.

Módosítás  6

Rendeletre irányuló javaslat

12 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(12) A CEPOL-nak biztosítania kell, hogy képzése magába foglalja a kutatás kapcsolódó fejleményeit, valamint erősebb partnerségeket kell ösztönöznie a tagállamokban működő egyetemek és bűnüldözési képzéssel foglalkozó intézmények között.

(12) A CEPOL-nak biztosítania kell, hogy képzése magába foglalja a kutatás kapcsolódó fejleményeit, valamint erősebb partnerségeket kell ösztönöznie a tagállamokban működő egyetemek és bűnüldözési képzéssel foglalkozó intézmények, valamint a többi uniós bűnüldözési ügynökség között annak érdekében, hogy a megerősített együttműködés révén tovagyűrűző hatásokat lehessen létrehozni.

Módosítás  7

Rendeletre irányuló javaslat

13 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(13) A CEPOL teljes autonómiájának és függetlenségének biztosítása érdekében önálló költségvetést kell biztosítani számára, amelynek bevételei elsősorban az Európai Unió költségvetéséből nyújtott hozzájárulásból származnak. Az uniós hozzájárulás és az Európai Unió általános költségvetése terhére nyújtott egyéb támogatások tekintetében az uniós költségvetési eljárást kell alkalmazni. A könyvelés ellenőrzését a Számvevőszéknek kell végeznie.

(13) A CEPOL teljes autonómiájának és függetlenségének biztosítása, valamint annak érdekében, hogy megfelelően el tudja végezni és teljesíteni tudja az e rendeletben rá bízott feladatokat és célokat, elegendő és önálló költségvetést kell biztosítani számára, amelynek bevételei elsősorban az Európai Unió költségvetéséből nyújtott hozzájárulásból származnak. Az uniós hozzájárulás és az Európai Unió általános költségvetése terhére nyújtott egyéb támogatások tekintetében az uniós költségvetési eljárást kell alkalmazni. A könyvelés ellenőrzését a Számvevőszéknek kell végeznie.

Indokolás

Bár a javasolt rendelet új feladatokat ró a CEPOL-ra, illetve kibővíti, módosítja és átrangsorolja meglévő feladatköreit, a javasolt költségvetés nem igazodik ehhez, és nem gondoskodik a szükséges kiegészítő forrásokról. A CEPOL már kimerítette a belső átszervezések által nyújtott lehetőségeket, ezért új feladatainak ellátása céljából elegendő finanszírozást kell biztosítani számára.

Módosítás  8

Rendeletre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés és 1 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A koherens európai bűnüldözési képzési politika megerősítése céljából létrejön a Bűnüldözési Képzés Európai Ügynöksége (CEPOL).

(1) Létrejön a Bűnüldözési Képzés Európai Ügynöksége (CEPOL).

 

(1a) Az Európai Unió bűnüldözési hatóságai közötti együttműködés − a bűnüldözési tisztviselők a bűncselekmények megelőzésével, felderítésével és kivizsgálásával, továbbá a közbiztonság és a közrend, valamint az EU rendőri misszióinak fenntartásával kapcsolatos képzésének támogatása révén történő − javítása érdekében a koherens európai bűnüldözési képzési politika és a bűnüldözési képzés alapvető jogokkal kapcsolatos dimenziójának megerősítése céljából létrejön a CEPOL.

Módosítás  9

Rendeletre irányuló javaslat

2 cikk – a pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

a) „bűnüldöző szervek tagjai”: a rendőrség, a vámhatóság vagy egyéb, két vagy több tagállamot érintő súlyos bűncselekmények, a terrorizmus, valamint az uniós politika által felölelt közös érdeket érintő bűncselekményformák megelőzésért és az ellenük való küzdelemért, valamint a polgári válságkezelésért és fontosabb események nemzetközi rendőrségi feladataiért felelős kapcsolódó szolgálatok, ideértve uniós szerveket is, tisztviselői;

a) „bűnüldöző szervek tisztviselői”: a rendőrség, a vámhatóság vagy egyéb, két vagy több tagállamot érintő súlyos bűncselekmények, a terrorizmus, valamint az uniós politika által felölelt közös érdeket érintő bűncselekményformák megelőzésért és az ellenük való küzdelemért, valamint a közrendért, a polgári válságkezelésért és fontosabb események nemzetközi rendőrségi feladataiért felelős kapcsolódó szolgálatok − akár még képzésben résztvevő − szakemberei vagy tisztviselői, ideértve azon uniós intézmények, szervek, hivatalok és szervezeti egységek munkatársait vagy szakértőit is, amelyek hatáskörei kapcsolódnak e feladatokhoz.

Módosítás  10

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – cím

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Célkitűzések

A CEPOL célkitűzései

Módosítás  11

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

A CEPOL – a bűnüldözési képzési rendszernek megfelelően – támogatja, fejleszti és koordinálja a bűnüldöző szervek tagjainak képzését, különösen a két vagy több tagállamot érintő súlyos bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelem, a magas kockázatú közrendi és sportesemények irányítása, a nem katonai célú uniós missziók tervezése és vezérlése, valamint a bűnüldözési vezetés és nyelvismeretek tekintetében a célból, hogy:

A CEPOL – a bűnüldözési képzési rendszer elveinek megfelelően – támogatja, fejleszti, végrehajtja és koordinálja a bűnüldöző szervek tisztviselőinek képzését, különösen a két vagy több tagállamot érintő súlyos és szervezett bűnözés, a terrorizmus megelőzése és az az elleni küzdelem, a közrend fenntartása, a jelentősebb sport- és egyéb események irányítása, a nem katonai célú uniós missziók tervezése és vezérlése, valamint a bűnüldözési vezetés és a nyelvismeretek fejlesztése terén.

 

A CEPOL tevékenysége során fokozza a tudatosságot és bővíti az ismereteket a bűnüldözési együttműködésre vonatkozó nemzetközi és uniós eszközök és fellépések terén, különös tekintettel az Europolra, az Eurojustra és a Frontexre, működésükre és szerepükre, valamint a bűnüldözési együttműködés jogi vetületeire. A CEPOL előmozdítja az alapvető és az emberi jogok a bűnüldözés során történő általános tiszteletben tartását és megértését, ideértve a magánélet védelmét, az adatvédelmet, a sértettek, a tanúk és a gyanúsítottak jogait, támogatását és védelmét, köztük a nemi alapú erőszak áldozataivá vált sértettek jogait. A CEPOL ezen túlmenően:

 

 

Módosítás  12

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – -b pont (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-b) erősítse a bűnüldöző szervek hálózatainak együttműködését az illegális bevándorlás kezelése terén;

Módosítás  13

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – b pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

b) ösztönözi regionális és bilaterális együttműködés kialakítását a tagállamok között, valamint a tagállamok, uniós szervek és harmadik országok között;

törölve

Indokolás

Annak érdekében, hogy biztosítható legyen a CEPOL hatékonysága és hatása, korlátozott erőforrásait néhány olyan tematikus területre kell összpontosítani, amely egyértelmű európai hozzáadott értékkel rendelkezik. A korlátozott számú tematikus területre való koncentrálás forrásokat szabadíthat fel, amelyeket azután a minőség és az ismertség fokozására lehet fordítani. A tematikus alapok, például a Belső Biztonsági Alap, és különösen a nemzeti vetület révén a tagállamok hatékonyabban tudják a kétoldalú és regionális együttműködést megvalósítani. Ezen túlmenően a harmadik országokkal folytatott együttműködést a bizottsági javaslat 3. cikkének e) pontja már szabályozza.

Módosítás  14

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – d pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

d) közös tantervet dolgozzon ki a bűnüldöző szervek tagjai számára, hogy kiképezze őket az Unió misszióiban való részvételre;

törölve

Indokolás

Annak érdekében, hogy biztosítható legyen a CEPOL hatékonysága és hatása, korlátozott erőforrásait olyan területekre kell összpontosítani, amelyek egyértelmű európai hozzáadott értékkel rendelkeznek. A közös tantervek fontos elemek a határokon átnyúló bűnüldözési együttműködés közös megközelítésének elősegítése szempontjából, ezért azokat nem szabad csak az uniós missziókban való részvételre korlátozni. Fontos továbbá hangsúlyozni a CEPOL közös biztonság- és védelempolitikában való részvételének polgári jellegét. Egyébiránt az idevonatkozó képzési kezdeményezések kidolgozását a bizottsági javaslat 3. cikkének e) pontja már szabályozza.

Módosítás  15

Rendeletre irányuló javaslat

3 cikk – 1 bekezdés – e pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

e) támogassa a tagállamok és uniós szervek bűnüldözési kapacitásépítő tevékenységeit harmadik országokban;

e) képzések kidolgozása, koordinálása és végrehajtása a tagállamok és uniós szervek abban való támogatása céljából, hogy bűnüldöző szerveik tisztviselőit uniós missziókban és harmadik országokbeli bűnüldözési kapacitásépítő tevékenységekben való részvételre képezzék ki;

Indokolás

Az Ügynökség hatékonyságának és elszámoltathatóságának fokozása érdekében az Ügynökség célkitűzéseinek meghatározásakor fontos egyértelműen leszögezni, hogy a CEPOL-nak nem csupán támogatást kell nyújtania, hanem ki kell dolgoznia, koordinálnia kell és meg kell valósítania a képzéseket.

Módosítás  16

Rendeletre irányuló javaslat

4 cikk – 2 bekezdés – b pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

b) közös tanterv a határon átnyúló bűnözés jelenségeinek tudatosítása, valamint az azzal kapcsolatos hiányosságok kezelése és/vagy közös megközelítés elősegítése érdekében;

b) közös tanterv a határon átnyúló bűnözés jelenségeinek tudatosítása és ismertetése, valamint az azzal kapcsolatos hiányosságok kezelése és/vagy közös megközelítés elősegítése érdekében, különös tekintettel a terrorizmusra, a számítástechnikai bűnözésre, a pénzügyi nyomozásokra és az uniós missziókban való részvételre;

Módosítás  17

Rendeletre irányuló javaslat

4 cikk – 5 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) A CEPOL saját kezdeményezésére kommunikációs tevékenységeket folytathat a megbízatása alá tartozó területeken. A kommunikációs tevékenységek nem sérthetik az (1) bekezdésben említett feladatokat, és azokat az igazgatótanács által elfogadott vonatkozó kommunikációs és terjesztési tervekkel összhangban kell végezni.

(5) A CEPOL saját kezdeményezésére kommunikációs tevékenységeket folytathat a megbízatása alá tartozó területeken.

Indokolás

A rendeletben nem lehet kötelezettségeket előírni külső, még ki nem adott dokumentumok kapcsán (lásd az uniós jogszabályok kidolgozására vonatkozó közös gyakorlati útmutató 16. iránymutatását).

Módosítás  18

Rendeletre irányuló javaslat

5 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A CEPOL hozzájárul az e rendelet által felölelt képzési tevékenységekkel kapcsolatos kutatás fejlesztéséhez, különös tekintettel a képzések tevékenységek keretében tárgyalt súlyos bűnözés elleni küzdelemre, valamint az általánosabb határon átnyúló bűnügyi kérdésekre.

(1) A CEPOL végezhet, részt vehet azokban vagy ösztönözheti a tudományos kutatásokat és felméréseket, előkészítő tanulmányokat és megvalósíthatósági tanulmányokat, többek között − amennyiben ez prioritásaival és éves munkaprogramjával összeegyeztethető − az Európai Parlament, a Tanács vagy a Bizottság kérésére, különös tekintettel a képzések keretében tárgyalt súlyos bűnözés elleni küzdelemre, valamint a határon átnyúló általánosabb bűnügyi kérdésekre. Az említett feladatok ellátásához a CEPOL célzott uniós kutatási alapokból gazdálkodhat.

Indokolás

A tantárgyak tudományos integritását és innovatív jellegét biztosító és ösztönző bűnüldözési képzési megközelítés maradéktalan megvalósítása érdekében az Ügynökségnek jogi szempontból egyértelmű lehetőséget kell biztosítani arra, hogy főbb prioritásainak sérelme nélkül részt vegyen a kutatásban.

Módosítás  19

Rendeletre irányuló javaslat

6 cikk – 3 bekezdés – b pont

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

b) időben megszervezzék és koordinálják a tevékenységek résztvevőinek megfelelő kinevezését;

b) átlátható módon megszervezzék és koordinálják a tevékenységek résztvevőinek megfelelő kinevezését;

Indokolás

A résztvevők nemzeti szintű kinevezésének átláthatónak kell lennie, a meghirdetett álláshelyeknek mindenki számára hozzáférhetőeknek kell lenniük, és a kiválasztást helytállóan meg kell indokolni.

Módosítás  20

Rendeletre irányuló javaslat

6 cikk – 4 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4) Minden egyes tagállam nemzeti joga szerint határozza meg a nemzeti egység megszervezését és személyzetét.

(4) Minden egyes tagállam nemzeti joga szerint határozza meg a nemzeti egység megszervezését és személyzetét, figyelembe véve e rendelet és a Szerződések vonatkozó rendelkezéseit.

Módosítás  21

Rendeletre irányuló javaslat

8 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3) Az igazgatótanács tagjait és a póttagokat a bűnüldöző szervek tagjainak képzése terén szerzett ismereteik alapján nevezik ki, a kapcsolódó vezetői, igazgatási és költségvetési készségek figyelembe vételével. Az igazgatótanács munkájának folytonosságát biztosítandó valamennyi képviselt fél törekszik arra, hogy korlátozza az igazgatótanácson belüli képviselőinek fluktuációját. Valamennyi fél arra törekszik, hogy a férfiak és nők kiegyensúlyozott képviselettel rendelkezzenek az igazgatótanácsban.

(3) Az igazgatótanács tagjait és a póttagokat a bűnüldöző szervek tagjainak képzése terén szerzett ismereteik alapján nevezik ki, a kapcsolódó vezetői, igazgatási, oktatási és költségvetési készségek figyelembe vételével. Az igazgatótanács munkájának folytonosságát biztosítandó valamennyi képviselt fél törekszik arra, hogy korlátozza az igazgatótanácson belüli képviselőinek fluktuációját. Valamennyi fél arra törekszik, hogy a férfiak és nők kiegyensúlyozott képviselettel rendelkezzenek az igazgatótanácsban.

Módosítás  22

Rendeletre irányuló javaslat

13 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) Minden szavazati joggal rendelkező tag egy szavazattal rendelkezik. Valamely szavazati joggal rendelkező tag távollétében póttagja jogosult szavazati jogának gyakorlására.

(2) Minden szavazati joggal rendelkező tag egy szavazattal rendelkezik. Valamely szavazati joggal rendelkező tag távollétében póttagja jogosult szavazati jogának gyakorlására, ám csak abban az esetben, ha a szavazati joggal rendelkező tag erre felhatalmazást ad.

Módosítás  23

Rendeletre irányuló javaslat

14 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) A Bizottság és az Igazgatótanács hatásköreinek sérelme nélkül az ügyvezető igazgató feladatai teljesítése során függetlenül jár el, utasításokat sem kormányoktól, sem egyéb szervtől nem kérhet és nem fogadhat el.

(2) Az ügyvezető igazgató feladatai teljesítése során függetlenül jár el, utasításokat sem kormányoktól, sem egyéb szervtől nem kérhet és nem fogadhat el.

Indokolás

Egyértelműbb megfogalmazás. Az igazgatótanács és a Bizottság felé való elszámoltathatóság a szöveg logikájából külön említés nélkül is magától értetődően kiderül. A „sérelme nélkül” kifejezés használata miatt a bekezdés nem egyértelmű ((lásd az uniós jogszabályok kidolgozására vonatkozó közös gyakorlati útmutató 16. iránymutatásának 9. pontját).

Módosítás  24

Rendeletre irányuló javaslat

14 cikk – 5 bekezdés – bevezető rész

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5) Az ügyvezető igazgató felelős a CEPOL e rendelet által kijelölt feladatainak végrehajtásáért. Az ügyvezető igazgató feladatai különösen:

(5) Az ügyvezető igazgató felelős a CEPOL e rendelet által kijelölt feladatainak végrehajtásáért, különösen:

Módosítás  25

Rendeletre irányuló javaslat

18 cikk – 2 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2) Az ügyvezető igazgató minden évben megküldi a költségvetési hatóságnak az értékelési eljárás eredménye szempontjából lényeges összes információt.

(2) Az ügyvezető igazgató minden évben megküldi a költségvetési hatóságnak az értékelési eljárás eredménye szempontjából lényeges összes információt, és azokról értesíti a Számvevőszéket is.

Módosítás  26

Rendeletre irányuló javaslat

24 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A CEPOL az Unió szerve. Jogi személyiséggel rendelkezik.

(1) A CEPOL az Európai Unió szerve. Jogi személyiséggel rendelkezik.

Módosítás  27

Rendeletre irányuló javaslat

24 cikk – 3 a bekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(3a) E rendelet alkalmazásának megkezdésétől számított legkésőbb két éven belül a Bizottság költség-haszon elemzést és hatásvizsgálatot nyújt be a székhelyről.

Módosítás  28

Rendeletre irányuló javaslat

31 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A Bizottság a 41. cikkben említett időponttól számított öt éven belül, majd azt követően ötévente értékelést rendel meg, hogy felmérje különösen a CEPOL és munkamódszereinek hatását, eredményességét és hatékonyságát. Az értékelés különösen azt vizsgálja meg, hogy kell-e esetleg módosítani a CEPOL megbízását, és milyen költségvetési vonzatai lennének egy ilyen módosításnak.

(1) A Bizottság [e rendelet alkalmazásának megkezdésétől] számított öt éven belül, majd azt követően ötévente értékelést rendel meg, hogy felmérje különösen a CEPOL és munkamódszereinek hatását, eredményességét és hatékonyságát. Az értékelés különösen azt vizsgálja meg, hogy kell-e esetleg módosítani a CEPOL megbízását, és milyen költségvetési vonzatai lennének egy ilyen módosításnak.

Indokolás

Lehetőség szerint összhangot kell teremteni a javasolt Europol-rendelettel.

Módosítás  29

Rendeletre irányuló javaslat

31 cikk – 3 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

3. Minden második értékelés alkalmával a CEPOL által célkitűzései, megbízatása és feladatai tekintetében elért eredményeket is értékelik. Amennyiben a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a CEPOL fenntartása a kitűzött célok, megbízás és feladatok tekintetében már nem indokolt, javasolhatja e rendelet ennek megfelelő módosítását vagy hatályon kívül helyezését.

törölve

Indokolás

A Bizottság bármikor javasolhatja bármely ügynökség jogalapjának módosítását, illetve az ügynökség megszüntetését. A módosítás célja tehát a szöveg egyszerűsítése.

Módosítás  30

Rendeletre irányuló javaslat

34 cikk – 1 bekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1) A CEPOL Magyarországon biztosítandó elhelyezéséhez szükséges rendelkezéseket, valamint az e tagállam által rendelkezésre bocsátandó létesítményekre, továbbá az ügyvezető igazgatóra, az igazgatótanács tagjaira, valamint a CEPOL személyi állományára és családtagjaikra a fogadó tagállamban alkalmazandó konkrét szabályokat a CEPOL és Magyarország által – az igazgatótanács jóváhagyásának megszerzése után és legkésőbb 2 évvel e rendelet hatályba lépését követően – megkötött székhely-megállapodás rögzíti.

(1) A CEPOL Magyarországon biztosítandó elhelyezéséhez szükséges rendelkezéseket, valamint az e tagállam által rendelkezésre bocsátandó létesítményekre, továbbá az ügyvezető igazgatóra, az igazgatótanács tagjaira, valamint a CEPOL személyi állományára és családtagjaikra a fogadó tagállamban alkalmazandó konkrét szabályokat a CEPOL és Magyarország által – az igazgatótanács jóváhagyásának megszerzése után – megkötött székhely-megállapodás rögzíti.

Indokolás

A székhelyről szóló megállapodás már létrejött.

INDOKOLÁS

Az EU belső biztonsági igényei folyamatosan változnak, ami egyre nehezebb követelmények elé állítja a rendőri erőket és a bűnüldözéssel foglalkozó rendőrtisztviselőket. Csak megfelelő felkészültséggel lehet garantálni a jövő kihívásainak való megfelelést és az európai polgárok biztonságának védelmét. Annak érdekében, hogy kezelni lehessen az egyre nagyobb fenyegetést jelentő transznacionális és szervezett bűnözést, a valamennyi érintett nemzeti bűnüldöző hatóság közötti hatékony és zökkenőmentes határokon átnyúló együttműködés kulcsfontosságú. Egy ilyen, határokon átnyúló együttműködés ösztönzése és fenntartása, valamint a kölcsönös bizalom erősítése céljából alapvető fontosságú, hogy a bűnüldözési szervek tisztviselői számára megfelelő képzést biztosítsunk. A stockholmi program ezért az Unióval kapcsolatos kérdésekről szóló képzések számának növelésére, és valamennyi érintett bűnüldözési szakember számára történő szisztematikus biztosítására szólított fel.

A bűnüldözési képzés az Európai Rendőrakadémia (CEPOL) feladata. A CEPOL nem a hagyományos értelemben vett képzési intézmény: a képzésekre szerte az Unióban kerül sor, és azokat elsősorban a nemzeti rendőrakadémiák hálózata biztosítja. A CEPOL meglehetősen szerény költségvetésből (körülbelül 8,5 millió euróból) gazdálkodik, és személyzetének létszáma kicsiny (összesen körülbelül 40 fő, köztük tisztviselők/ideiglenes alkalmazottak, szerződéses alkalmazottak és helyettesítők). 2013-ban mintegy 8 250 rendőrtiszt vett részt a CEPOL által szervezett megközelítőleg 100 rendezvényen (tanfolyamokon, szemináriumokon, konferenciákon és internetes szemináriumokon). Ezenkívül a CEPOL Erasmushoz hasonló európai rendőri erőkön belüli csereprogramja révén 25 különböző országból származó mintegy 450 rendőrtiszt, oktató és kutató jutott el egy másik ország rendőri erőihez.

2013 márciusában a Bizottság javaslatot tett az európai bűnüldözési képzési rendszerre (COM(2013)0172). A rendszer a képzések európai és nemzeti kiválósági központok általi támogatása és koordinálása révén igyekszik feltárni és felszámolni a határokon átnyúló kérdésekkel foglalkozó, meglévő bűnüldözési képzési programok hiányosságait. A rendszerben a bűnüldöző szervek mindenféle besorolású munkatársai (rendőrök, határőrök, vámtisztek és ügyészek), valamint egyéb bűnüldözési szakemberek, mint például az érintett uniós ügynökségek és intézmények személyzete vehetnek részt, és az a meglévő nemzeti és uniós szintű képzésekre alapozva modern eszközök – speciális kurzusok, közös tantervek, webalapú oktatási anyagok és csereprogramok – révén nyújt képzést.

Az itt tárgyalt rendeletjavaslat aktualizálja a CEPOL jogalapját, és azt összhangba hozza a Lisszaboni Szerződés által bevezetett változtatásokkal (többek között az Európai Parlament és a nemzeti parlamentek szerepével), és a CEPOL-t a fent említett bizottsági közleményben említett új bűnüldözési képzési rendszer alapelveinek megvalósításával bízza meg.

Az előadó örömmel üdvözli a javaslatot. Az Európai Parlament több ízben kérte a Bizottságot, hogy hozza összhangba a CEPOL jelenlegi jogi keretét a Lisszaboni Szerződéssel és az európai bűnüldözési képzési rendszer kapcsán megfogalmazott új törekvésekkel. Az előadó úgy véli, hogy a bűnüldöző szervek munkatársai számára biztosított jó minőségű képzés alapvetően fontos a határokon átnyúló súlyos és szervezett bűnözéssel szembeni fellépéshez. Ennek megvalósításához létfontosságú, hogy a CEPOL Ügynökség korszerűen, hatékonyan és megfelelő személyi állománnyal működjön.

Az előadó ezért örömmel üdvözli a CEPOL Ügynökség javasolt aktualizált jogi keretét. Az új jogszabályi keret lehetővé teszi a CEPOL számára, hogy hatékonyan végrehajtsa a bűnüldözési képzési rendszert, és hogy segítségére legyen a szélesebb értelemben vett európai bűnüldöző szerveknek. Az előadó egyetért azzal is, hogy a CEPOL alapstruktúrájának – elsősorban a nemzeti rendőrakadémiák hálózatára támaszkodva és velük szorosan együttműködve valósítva meg a képzéseket a gyakorlatban – változatlannak kell maradnia. Az Európai Parlament határozottan kiállt amellett, hogy a CEPOL-nak továbbra is az Unió önálló ügynökségeként kell működnie. Ezt a határozott támogatást az a meggyőződés támasztja alá, hogy a CEPOL egyrészt képes arra, hogy hozzájáruljon egy hiteles, az alapvető jogok tiszteletben tartásán alapuló európai bűnüldözési kultúra kialakításához, másrészt alkalmas arra, hogy uniós ügynökségként értékarányos szolgáltatást nyújtson az európai adófizetők számára.

Ezért elsőrendű fontosságú látni azt, hogy európai uniós ügynökségként a CEPOL nem csupán a nemzeti szervek közötti együttműködés platformja, hanem az uniós szintű végrehajtás és teljesítés sarokköve lesz. Az uniós ügynökségekre vonatkozó jogszabályok kidolgozása során az Európai Parlamentnek túl kell tekintenie a pusztán a nemzeti szervek közötti hálózatépítést szolgáló finanszírozási kezdeményezéseken, mivel más eszközök és fórumok − mint például az Európai Rendőrakadémiák Szervezete, vagy az Európai Bűnmegelőzési Hálózathoz és az Európai Igazságügyi Hálózathoz hasonló szervezetek, továbbá más, az Európai Bizottság által koordinált vagy finanszírozott kezdeményezések − jobban megfelelnek e célra. Annak érdekében, hogy a CEPOL Ügynökség és az általa végrehajtott európai bűnüldözési képzési rendszer hatékonyabb legyen, az előadó a következő pontokra kíván rámutatni:

•   Az uniós hozzáadott értékre való összpontosítás: Annak érdekében, hogy biztosítható legyen a CEPOL hatékonysága és hatása, korlátozott erőforrásait néhány olyan tematikus területre kell összpontosítani, amely egyértelmű európai és határokon átnyúló, a bels ő biztonsági stratégiához és az uniós intézmények által meghatározott prioritásokhoz szorosan kapcsolódó dimenzióval rendelkezik. A tevékenységek során előretekintőnek kell lenni, és meg kell határozni azt, hogy milyen képzési és kapacitásépítési intézkedésekre van szükség a jövőben. A korlátozott számú tematikus területre való koncentrálás forrásokat szabadíthat fel, amelyeket azután a minőség és az ismertség fokozására lehet fordítani. Ez utóbbi esetében igen fontos lenne az akkreditáció, vagyis annak biztosítása, hogy a részvétel a résztvevők származási országában beleszámítson a képesítési folyamatba, illetve azt számításba vegyék az előléptetések során. Az egyértelmű uniós hozzáadott értékkel rendelkező tematikus területek közé tartozhatnak:

o az európai bűnüldözési együttműködés eszközei és struktúrái, a bel- és igazságügy terén működő uniós ügynökségek és a súlyos és szervezett bűnözésről szóló európai uniós szakpolitikai ciklus;

o azok a készségek, szakértelem, tudás és eszközök, amelyek felvérteznék a bűnüldözési szervek tisztviselőit az újszerű bűncselekmények, például a számítástechnikai bűnözés elleni küzdelemre, valamint arra, hogy nyomozásaik során digitális és pénzügyi igazságügyi szakértői elemzést folytassanak;

o az alapvető emberi jogok, köztük a magánélethez való jog, az adatvédelem és a sértettek jogai;

o a hírszerzésen alapuló rendőri munka sikerességéhez szükséges módszerek, készségek és ismeretek;

•   A CEPOL koordinációs és támogató szerepének megerősítése: A CEPOL-ra megfelelő hatásköröket kell ruházni annak érdekében, hogy kellőképpen koordinálni tudja az uniós szintű bűnüldözési képzést, és hogy meg tudja valósítani a bűnüldözési képzési rendszer elveit. Ezeknek magukban kell foglalniuk az uniós szintű stratégiai képzési igények felmérését, a képzés akkreditációját, a közös tanterveket és képzési kézikönyveket, a bevált gyakorlatok megosztását, és azon minimumismereteket, amelyeket minden rendőrakadémiának be kell építenie tantervébe. A CEPOL-nak készen kell állnia arra, hogy − adott esetben és amennyiben szükséges − uniós szintű képzéseket tartson tisztviselők, és maguk az oktatók számára egyaránt. A kiválasztásnak mindig a minőségen kell alapulnia:

o a tantervek minősége, és ezzel párhuzamosan akkreditációs és tanúsítási rendszer;

o magasan képzett oktatók, például a tanárok, előadók és kutatók európai adatbázisának létrehozásával;

o képzett résztvevők: a tanulmányi eredmények és a megszerzett készségek, ismeretek és magatartás értékelésének javítása, elismert képesítést nyújtó záróvizsgák révén;

o a valós és virtuális tanulási környezet minősége, a rendelkezésre álló tanulási technológiák és tudományos módszerek fokozott használata és alkalmazása révén, szélesebb körű tanulási lehetőségeket biztosító kiválósági központok létrehozásával, és a képzés nyújtására legalkalmasabb helyszín földrajzi elhelyezkedéstől független kiválasztásával.

•   Hatékonyság: A CEPOL irányítási struktúráját az új Europol-rendeletre vonatkozó tárgyalások keretében elhangzott javaslatok szellemében tovább lehetne racionalizálni. Az Európai Bizottsággal és a bel- és igazságügyi ügynökségekkel folytatott szoros együttműködésnek a kettős munkavégzés, a koordinálatlan kezdeményezések és a szükségtelen átfedések elkerülésével növelnie kell a hatékonyságot. Az Európai Parlamentet arról is meg kell erősíteni, hogy a CEPOL tevékenységei és eredményei összhangban lesznek az európai értékrenddel és prioritásokkal, valamint hogy célkitűzései konkrétak, mérhetőek, elérhetőek, reálisak és határidőhöz kötöttek lesznek.

•   A szükséges források biztosítása: Bár a javasolt rendelet új feladatokat ró a CEPOL-ra, illetve kibővíti, módosítja és átrangsorolja meglévő feladatköreit, nem gondoskodik az ehhez szükséges forrásokról. A CEPOL már kimerítette a belső átszervezések által nyújtott lehetőségeket, ezért új feladatainak ellátása céljából elegendő finanszírozást kell biztosítani számára a költségvetési eljárás során.

A KÖLTSÉGVETÉSI BIZOTTSÁG VÉLEMÉNYE (22.1.2015)

az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság részére

a Bűnüldözési Képzés Európai Ügynökségének (CEPOL) létrehozásáról, valamint a 2005/681/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről és felváltásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatról
(COM(2014)0465 – C8‑0110/2014 – 2014/0217(COD))

Előadó: Jens Geier

RÖVID INDOKOLÁS

A Bizottság javaslatot tett egy új CEPOL-rendeletre, és a 2005/681/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezésére és felváltására. Ez a javaslat az Europol és a CEPOL összevonására tett sikertelen kísérletet követi, amelyet a Parlament és a Tanács egyaránt elutasított.

A Költségvetési Bizottság emlékeztet azonban a bűnüldözési együttműködés és képzés európai ügynökségéről (Europol), valamint a 2009/371/IB és a 2005/681/IB tanácsi határozatok hatályon kívül helyezéséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat (COM(2013)0173) kapcsán kiadott véleményében kifejtett kiinduló álláspontjára, amely szerint támogatta az Europol és a CEPOL összevonását. A Költségvetési Bizottság továbbra is meg van győződve arról, hogy az összevonás lett volna a legkedvezőbb megoldás mindkét ügynökség számára, mivel az megtakarításokat eredményezett volna az ügyviteli kiadásokat illetően, és új szinergiákat hozott volna létre az operatív részlegek között.

A Költségvetési Bizottság emlékeztetni kíván arra is, hogy ellenezte az Ügynökség Budapestre történő áthelyezését, amelyről a 2014. május 15-i 543/2014/EU rendelet határozott. A Költségvetési Bizottság úgy véli, hogy mind a CEPOL-nak, mind az Europolnak Hágában kellett volna helyt kapnia. Ha mindkét ügynökség ugyanazon a helyszínen lenne, az legalább némi megtakarítást eredményezne, és az operatív és a képzési személyzet közötti szorosabb kapcsolatnak köszönhetően minden bizonnyal tovagyűrűző hatásokat hozna létre. Azt is el lehet képzelni, hogy a két ügynökség megállapodik bizonyos erőforrások megosztásában, vagy abban, hogy az Europol nyújt a CEPOL számára bizonyos szolgáltatásokat, különös tekintettel a pusztán adminisztratív feladatokra (pl. pénzügyek, személyzeti ügyek, IT, logisztika vagy biztonsági szolgálatok). Egy ilyen együttműködést természetesen könnyebb megvalósítani, ha mindkét ügynökség ugyanabban a városban található.

A Költségvetési Bizottság mélységes sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a fent említett rendelet a CEPOL székhelyének áthelyezéséről szóló 1. cikkének (2) bekezdését a Bizottság most úgy értelmezi, mint pusztán az új CEPOL-rendeletre irányuló jelen javaslat benyújtására való felhívást. Ez a bekezdés egy új, 21a. cikket vezetett be, amely az áthelyezés felülvizsgálatáról rendelkezik, és arra utasítja a Bizottságot, hogy 2015. november 30-ig nyújtson be jelentést a CEPOL Budapestre költöztetésére vonatkozó határozat eredményességéről. „A Bizottság – alapos költség-haszon elemzést és hatásvizsgálatot követően – indokolt esetben, az e határozat módosítására irányuló jogalkotási javaslatot csatol a jelentéshez.” Ezt az alapos költség-haszon elemzést és hatásvizsgálatot soha nem végezték el, mivel a jelenlegi bizottsági javaslatot 2014. július 16-án fogadták el, a CEPOL áthelyezésére viszont csak az új székhely november 6-i hivatalos átadását követően került sor.

A Költségvetési Bizottság ragaszkodik tehát ahhoz, hogy egy ehhez hasonló cikk kerüljön be a jelenlegi javaslatba, mivel úgy véli, hogy az Europolnak és a CEPOL-nak ugyanabban a városban kellene lennie ahhoz, hogy bizonyos ügyviteli szolgáltatások megosztása révén számottevő megtakarításokat lehessen elérni középtávon. Ezeket a megtakarításokat a két ügynökség operatív kiadásainak növelésére lehetne felhasználni.

MÓDOSÍTÁS:

A Költségvetési Bizottság felkéri az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságot mint illetékes bizottságot, hogy vegye figyelembe az alábbi módosításokat:

Módosítás  1

Rendeletre irányuló javaslat

12 preambulumbekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(12) A CEPOL-nak biztosítania kell, hogy képzése magába foglalja a kutatás kapcsolódó fejleményeit, valamint erősebb partnerségeket kell ösztönöznie a tagállamokban működő egyetemek és bűnüldözési képzéssel foglalkozó intézmények között.

(12) A CEPOL-nak biztosítania kell, hogy képzése magába foglalja a kutatás kapcsolódó fejleményeit, valamint erősebb partnerségeket kell ösztönöznie a tagállamokban működő egyetemek és bűnüldözési képzéssel foglalkozó intézmények, valamint a többi uniós bűnüldözési ügynökség között annak érdekében, hogy a megerősített együttműködés révén tovagyűrűző hatásokat lehessen létrehozni.

Módosítás  2

Rendeletre irányuló javaslat

15 preambulumbekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(15) Küldetése teljesítésének céljából, valamint a feladatai ellátásához szükséges mértékben a CEPOL számára lehetővé kell tenni, hogy az e rendelettel összhangban kötött munkamegállapodások vagy a 2005/681/IB tanácsi határozat 8. cikke alapján harmadik országok nemzeti képzési intézményeivel kötött munkamegállapodások keretében együttműködjön más európai uniós ügynökségekkel és kapcsolódó szervekkel, harmadik országok illetékes hatóságaival, valamint az e rendelet által felölelt kérdésekben illetékes nemzetközi szervezetekkel,

(15) Küldetése teljesítésének céljából, valamint a feladatai ellátásához szükséges mértékben a CEPOL számára lehetővé kell tenni, hogy az e rendelettel összhangban kötött munkamegállapodások vagy a 2005/681/IB tanácsi határozat 8. cikke alapján harmadik országok nemzeti képzési intézményeivel kötött munkamegállapodások keretében együttműködjön más európai uniós ügynökségekkel és kapcsolódó szervekkel, harmadik országok illetékes hatóságaival, valamint az e rendelet által felölelt kérdésekben illetékes nemzetközi szervezetekkel; felhívja a Bizottságot, hogy készítsen átfogó elemzést az európai uniós ügynökségek közötti adminisztratív együttműködésről és arról, hogy egy ilyen együttműködés mely területeken hozhat létre szinergiákat a jövőben,

Módosítás  3

Rendeletre irányuló javaslat

24 cikk – 3 bekezdés

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

3. A CEPOL székhelye Budapest (Magyarország).

3. A CEPOL ideiglenes székhelye Budapest (Magyarország).

Módosítás  4

Rendeletre irányuló javaslat

24 cikk – 3 a bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

3a. 2016. november 30-ig a Bizottság alapos költség-haszon elemzést és hatásvizsgálatot nyújt be az ideiglenes székhely Hágához képesti alternatív forgatókönyvéről, és szükség esetén a (3) bekezdés ennek megfelelően történő módosítására irányuló jogalkotási javaslatot terjeszt elő.

ELJÁRÁS

Cím

A Bűnüldözési Képzés Európai Ügynöksége (Cepol)

Hivatkozások

COM(2014)0465 – C8-0110/2014 – 2014/0217(COD)

Illetékes bizottság

A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

LIBE

15.9.2014

 

 

 

Véleményt nyilvánított

A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

BUDG

15.9.2014

A vélemény előadója

A kijelölés dátuma

Jens Geier

24.9.2014

Az elfogadás dátuma

20.1.2015

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

17

12

4

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Nedzhmi Ali, Jean Arthuis, Reimer Böge, Lefteris Christoforou, Jean-Paul Denanot, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazabal Rubial, Jens Geier, Ingeborg Gräßle, Monika Hohlmeier, Bernd Kölmel, Zbigniew Kuźmiuk, Vladimír Maňka, Ernest Maragall, Clare Moody, Siegfried Mureșan, Victor Negrescu, Liadh Ní Riada, Pina Picierno, Patricija Šulin, Paul Tang, Indrek Tarand, Isabelle Thomas, Marco Valli, Monika Vana, Daniele Viotti, Marco Zanni

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Tamás Deutsch, Anneli Jäätteenmäki, Georgios Kyrtsos, Andrey Novakov, Stanisław Ożóg, Andrej Plenković, Ivan Štefanec

ELJÁRÁS

Cím

A Bűnüldözési Képzés Európai Ügynöksége (Cepol)

Hivatkozások

COM(2014)0465 – C8-0110/2014 – 2014/0217(COD)

Az Európai Parlamentnek történő benyújtás dátuma

16.7.2014

 

 

 

Illetékes bizottság

A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

LIBE

15.9.2014

 

 

 

Véleménynyilvánításra felkért bizottságok

A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

BUDG

15.9.2014

 

 

 

Előadó:

A kijelölés dátuma

Kinga Gál

24.9.2014

 

 

 

Vizsgálat a bizottságban

5.11.2014

11.12.2014

24.2.2015

 

Az elfogadás dátuma

24.2.2015

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

43

4

4

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Martina Anderson, Heinz K. Becker, Malin Björk, Michał Boni, Rachida Dati, Frank Engel, Tanja Fajon, Laura Ferrara, Monika Flašíková Beňová, Lorenzo Fontana, Mariya Gabriel, Kinga Gál, Ana Gomes, Nathalie Griesbeck, Sylvie Guillaume, Jussi Halla-aho, Monika Hohlmeier, Brice Hortefeux, Filiz Hyusmenova, Sophia in ‘t Veld, Iliana Iotova, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Timothy Kirkhope, Barbara Kudrycka, Kashetu Kyenge, Vicky Maeijer, Roberta Metsola, Claude Moraes, Alessandra Mussolini, József Nagy, Péter Niedermüller, Soraya Post, Birgit Sippel, Branislav Škripek, Csaba Sógor, Helga Stevens, Traian Ungureanu, Marie-Christine Vergiat, Udo Voigt, Josef Weidenholzer, Cecilia Wikström, Kristina Winberg

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Hugues Bayet, Carlos Coelho, Anna Maria Corazza Bildt, Pál Csáky, Angelika Mlinar, Emilian Pavel, Barbara Spinelli, Josep-Maria Terricabras, Kazimierz Michał Ujazdowski

A benyújtás dátuma

12.3.2015