RECOMMENDATION относно проекта на решение на Съвета за сключването от името на Европейския съюз на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, относно участието на Исландия в съвместното изпълнение на задълженията на Европейския съюз, неговите държави членки и Исландия за втория период на задължения по Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата
18.5.2015 - (10883/2014 – C8‑0088/2015 – 2014/0151(NLE)) - ***
Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните
Докладчик: Джовани Ла Вия
ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
относно проекта на решение на Съвета за сключването от името на Европейския съюз на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, относно участието на Исландия в съвместното изпълнение на задълженията на Европейския съюз, неговите държави членки и Исландия за втория период на задължения по Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата
(10883/2014 – C8‑0088/2015 – 2014/0151(NLE))
(Одобрение)
Европейският парламент,
– като взе предвид проекторешението на Съвета (10883/2014),
– като взе предвид споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, за участието на Исландия в съвместното изпълнение на ангажиментите на Европейския съюз, неговите държави членки и Исландия през втория период на поети ангажименти по Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменението на климата (10941/2014),
– като взе предвид искането за одобрение, представено от Съвета в съответствие с член 192, параграф 1, както и с член 218, параграф 6, втора алинея, буква а) от Договора за функционирането на ЕС (C8-0088/2015),
– като взе предвид писмото на комисията по външни работи,
– като взе предвид член 99, параграф 1, първа и трета алинея, член 99, параграф 2, както и член 108, параграф 7 от своя правилник,
– като взе предвид препоръката на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (A8-0166/2015),
1. дава своето одобрение за сключването на Споразумението;
2. възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на правителствата и парламентите на държавите членки и на Република Исландия.
КРАТКА ОБОСНОВКА
относно подписването от името на Европейския съюз на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, за участието на Исландия в съвместното изпълнение на ангажиментите на Европейския съюз, неговите държави членки и Исландия през втория период на поети ангажименти по Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменението на климата
История на досието
Протоколът от Киото към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата беше подписан през 1997 г., като установи задължителна цел за намаляване на емисиите на парникови газове. ЕС ратифицира Протокола през 2002 г., и заяви, че той и неговите 15 държави членки към момента, ще се възползват от тази разпоредба, за да изпълнят съвместно задълженията на ЕС по отношение на емисиите. По този начин ЕС и неговите държави членки поеха съвместно задължение съгласно механизма за съответствие на Протокола от Киото за изпълняване на задължението за намаляване на колективните емисии на парникови газове с до 8% под равнището на 1990 г. през първия период (2008-2012 г.).
В заключенията си от 9 март 2012 г. Съветът се съгласи да предложи съвместно задължение за количествено намаляване на емисиите с 20 % под равнището на 1990 г. за втория период на задължения за Съюза по Протокола от Киото. Тази позиция на Съвета беше последвана от неговите държави членки по време на конференцията в Доха по въпросите на изменението на климата, която се проведе през декември 2012 г., когато 192-те страни по Протокола от Киото към Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата (РКООНИК) приеха изменение на Протокола.
Изменението от Доха установява втори период на задължения по Протокола от Киото, започващ на 1 януари 2013 г. и завършващ на 31 декември 2020 г., с правно обвързващи задължения за намаляване на емисиите, съгласно които Европейският съюз, неговите държави членки и Исландия поемат съвместно ангажимент за ограничаване на средните си годишни емисии на парникови газове в годините от 2013 до 2020 г. до 80 % от емисиите си през базовата година (в повечето случаи 1990 г.). Това задължение беше определено въз основа на общите емисии на парникови газове, разрешени през периода 2013—2020 г. по пакета в областта на климата и енергетиката.
„Съвместно изпълнение“ е технически термин от Протокола от Киото. Това означава, че няколко страни могат да се споразумеят да изпълняват съвместно своите задължения по отношение на емисиите. След като съвместният ангажимент е бил постигнат се счита, че всички страни, участващи в „съвместното изпълнение“ спазват задълженията по отношение на емисиите от Протокола от Киото. Единствено ако не е постигнат съвместният ангажимент, всяка страна носи отговорност за своите индивидуални нива на емисиите, в съответствие с „условията за съвместно изпълнение.“
Позиция на докладчика
Докладчикът приветства предложението за решение на Съвета, което дава основание за сключването на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, относно участието на Исландия в съвместното изпълнение на ангажиментите по Протокола от Киото CP 2 по РКООНИК.
Докладчикът би искал да изтъкне някои аспекти във връзка с предложението за решение на Съвета.
Исландия е страна по приложение I към Протокола от Киото и е изпълнила своята индивидуална цел за първия период на ангажименти. Исландия е трябвало да ограничи увеличението на емисии средно под 10 % през първия период на ангажименти. Емисиите на Исландия в крайна сметка са намалели средно с 2 % през този период.
През 2009 г. Исландия изрази намерението си да изпълнява съвместно своите ангажименти през втория период на поети ангажименти съвместно със Съюза и неговите държави членки. Съветът приветства това искане и заключи, че за съвместно изпълнение на ангажиментите през втория период на ангажименти следва да бъде включена Исландия. Съветът поиска също така от Комисията да изготви съответните предложения в това отношение. Комисията, като действа от името на Европейския съюз и на неговите държави членки, и Исландия приключиха през 2014 г. преговорите, необходими за съвместното изпълнение на Протокола от Киото CP 2.
Исландия участва в схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ на ЕС) и в регламента за механизъм на ЕС за мониторинг на емисиите на парникови газове. Правата и задълженията, приложими за държавите членки при съвместното изпълнение, трябва да станат приложими за Исландия чрез законодателството на ЕС.
Исландия проявява интерес за съвместно изпълнение с ЕС и неговите държави членки, независимо от това дали тя ще се присъедини към ЕС или не. Преговорите за присъединяване между Исландия и ЕС следователно не оказват влияние върху съвместното изпълнение на задълженията, договорени съвместно между ЕС, неговите държави членки и Исландия за втория период на задължения по Протокола от Киото.
Протоколът от Киото изисква страните по споразумението за съвместно изпълнение да определят и уведомят, заедно с ратификационните си инструменти, нивата на емисиите, разпределени на всеки член по това споразумение (член 4, параграф 1 от Протокола от Киото). Нивата на емисиите, разпределени на всяка държава членка и Исландия, са посочени в таблица 1 от приложение I към проекта за решение на Съвета за изменението от Доха (в тонове еквивалент на въглероден диоксид, (t CO 2eq)), който е обект на паралелна процедура на одобрение.
Предложеното решение за ратификация предвижда съвместен първоначален доклад на ЕС, неговите държави членки и Исландия, който трябва да се изготви от Комисията, и отделни първоначални доклади от всяка държава членка и Исландия.
Заключение
Докладчикът счита, че Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, относно участието на Исландия в съвместното изпълнение на задълженията за втория период на задължения по Протокола от Киото, ще изпрати силен сигнал за координираните европейски усилия за справяне с изменението на климата на международно равнище. ЕС е движеща сила в международните преговори по въпросите на изменението на климата и даде решаващ принос за разработването на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (РКООНИК) и Протокола от Киото.
Ето защо докладчикът счита, че двете решения на Съвета относно изменението от Доха на Протокола от Киото и участието на Исландия в съвместното изпълнение на ангажиментите по Протокола от Киото трябва да бъдат ратифицирани успоредно без ненужно забавяне и без съмнение доста преди конференцията на РКООНИК през 2015 г. в Париж. Позицията на Европейския съюз е тази на световен лидер в борбата срещу изменението на климата, в подкрепа на амбициозна политика в областта на климата. ЕС настоява за сключване на споразумение, което да бъде амбициозно, всеобхватно и правно обвързващо. Като част от прехода към бъдещия глобален режим относно климата, ЕС участва в Протокола от Киото CP 2 в ход от 2013 до 2020 г.
С оглед на горепосочените съображения, докладчикът предлага компетентната комисия и Европейският парламент да даде своето съгласие за решението на Съвета.
СТАНОВИЩЕ ПОД ФОРМАТА НА ПИСМО НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНИ РАБОТИ (AFET)
Комисия по външни работи
Председателят
Ref.: D(2015)18586
201295 29.04.2015
Джовани Ла Вия
Председател на комисията по околна среда,
Обществено здраве и безопасност на храните
Относно: Становище на комисията по външни работи (AFET) на вниманието на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) относно решението на Съвета за сключването от името на Европейския съюз на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, относно участието на Исландия в съвместното изпълнение на задълженията на Европейския съюз, неговите държави членки и Исландия за втория период на задължения по Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата
Уважаеми господин Председател,
Комисията по външни работи (AFET) приканва комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI), като водеща комисия, да препоръча на Европейския парламент да даде одобрение за Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Исландия, от друга страна, относно участието на Исландия в съвместното изпълнение на задълженията на Европейския съюз, неговите държави членки и Исландия за втория период на задължения по Протокола от Киото към Рамковата конвенция на Организацията на обединените нации по изменение на климата.
Влизането в сила на европейските ангажименти като правно обвързващи ангажименти и тяхното включване в международното право изпраща силен сигнал за ангажимента на ЕС и неговите държави членки към основания на правила многостранен режим за борба с изменението на климата на международно равнище.
Ето защо приветствам горещо желанието на Исландия да поеме това задължение и да изпълнява съвместно своите ангажименти през втория период на поети ангажименти съвместно с ЕС и неговите държави членки.
С уважение,
(подпис)
Елмар Брок
РЕЗУЛТАТ ОТ ОКОНЧАТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ В КОМИСИЯ
Дата на приемане |
6.5.2015 |
|
|
|
|
Резултат от окончателното гласуване |
+: –: 0: |
64 3 0 |
|||
Членове, присъствали на окончателното гласуване |
Marco Affronte, Margrete Auken, Pilar Ayuso, Zoltán Balczó, Catherine Bearder, Ivo Belet, Biljana Borzan, Lynn Boylan, Cristian-Silviu Bușoi, Nessa Childers, Birgit Collin-Langen, Mireille D’Ornano, Miriam Dalli, Angélique Delahaye, Jørn Dohrmann, Ian Duncan, Stefan Eck, Bas Eickhout, Eleonora Evi, José Inácio Faria, Karl-Heinz Florenz, Francesc Gambús, Iratxe García Pérez, Elisabetta Gardini, Gerben-Jan Gerbrandy, Jens Gieseke, Sylvie Goddyn, Françoise Grossetête, Andrzej Grzyb, Jytte Guteland, György Hölvényi, Anneli Jäätteenmäki, Jean-François Jalkh, Josu Juaristi Abaunz, Kateřina Konečná, Giovanni La Via, Peter Liese, Norbert Lins, Valentinas Mazuronis, Susanne Melior, Miroslav Mikolášik, Massimo Paolucci, Gilles Pargneaux, Piernicola Pedicini, Pavel Poc, Marcus Pretzell, Frédérique Ries, Daciana Octavia Sârbu, Annie Schreijer-Pierik, Davor Škrlec, Dubravka Šuica, Tibor Szanyi, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Damiano Zoffoli |
||||
Заместници, присъствали на окончателното гласуване |
Renata Briano, Nicola Caputo, Mark Demesmaeker, Esther Herranz García, Jan Huitema, Merja Kyllönen, James Nicholson, Aldo Patriciello, Gabriele Preuß, Bart Staes |
||||
Заместници (чл. 200, пар. 2), присъствали на окончателното гласуване |
Marek Jurek, Emilian Pavel, Catherine Stihler |
||||