ODPORÚČANIE k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a spoločnom plnení záväzkov z neho vyplývajúcich v mene Európskej únie
18.5.2015 - (10400/2014 – C8-0029/2015 – 2013/0376(NLE)) - ***
Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín
Spravodajkyňa: Elisabetta Gardini
NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU
k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a spoločnom plnení záväzkov z neho vyplývajúcich v mene Európskej únie
(10400/2014 – C8-0029/2015 – 2013/0376(NLE))
(Súhlas)
Európsky parlament,
– so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (10400/2014),
– so zreteľom na dodatok ku Kjótskeho protokolu prijatý na ôsmom zasadnutí konferencie zmluvných strán slúžiacej ako schôdza zmluvných strán Kjótskeho protokolu, ktoré sa uskutočnilo v katarskej Dauhe v decembri 2012 (dodatok z Dauhy ku Kjótskemu protokolu),
- so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú Rada predložila v súlade s článkom 192 ods. 1 a článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C8-0029/2015),
- so zreteľom na článok 99 ods. 1 prvý a tretí pododsek, článok 99 ods. 2 a článok 108 ods. 7 rokovacieho poriadku,
- so zreteľom na list Výboru pre priemysel, výskum a energetiku,
– so zreteľom na odporúčanie Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (A8-0167/2015),
1. udeľuje súhlas s uzavretím dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu;
2. poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii, vládam a parlamentom členských štátov a Organizácii Spojených národov.
STRUČNÉ ODÔVODNENIE
k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a spoločnom plnení záväzkov z neho vyplývajúcich v mene Európskej únie
Súvislosti
Kjótsky protokol k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy bol podpísaný v roku 1997 a stanovil sa v ňom medzinárodne záväzný cieľ znižovania emisií. EÚ ratifikovala protokol v roku 2002 a vyhlásila, že EÚ a jej vtedajších 15 členských štátov využije toto ustanovenie na spoločné splnenie záväzku EÚ v oblasti emisií. Európska únia a jej členské štáty tak boli podľa mechanizmu dodržiavania Kjótskeho protokolu spoločne zodpovedné za splnenie záväzku znížiť spoločné emisie skleníkových plynov v prvom období (2008 – 2012) o 8 % úrovne z roku 1990.
Rada sa v záveroch z 9. marca 2012 dohodla, že na druhé záväzné obdobie Kjótskeho protokolu navrhne pre Úniu spoločný kvantifikovaný záväzok znížiť emisie o 20 % pod úrovne z roku 1990.
Členské štáty sa držali tejto pozície Rady na konferencii o zmene klímy, ktorá sa uskutočnila v decembri 2012 v Dauhe, kde 192 zmluvných strán Kjótskeho protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy prijalo dodatok k protokolu.
Dodatkom z Dauhy sa stanovuje druhé záväzné obdobie Kjótskeho protokolu, ktoré sa začína 1. januára 2013 a končí sa 31. decembra 2020, s právne záväznými záväzkami týkajúcimi sa zníženia emisií, podľa ktorých sa Európska únia, jej členské štáty a Island zaväzujú obmedziť svoje priemerné ročné emisie skleníkových plynov v rokoch 2013 až 2020 na 80 % objemu emisií ich základného roka (zväčša rok 1990). Tento záväzok sa určil na základe celkového objemu emisií skleníkových plynov povoleného na obdobie 2013 – 2020 v klimaticko-energetickom balíku EÚ.
Dodatkom z Dauhy sa okrem toho zavádzajú tri ďalšie zmeny znenia Kjótskeho protokolu, ktoré sa majú vykonať v tomto druhom záväznom období a ktoré sa týkajú: po prvé, zaradenia nového plynu (fluoridu dusitého), po druhé, mechanizmu ambícií, ktorým sa stanovuje zjednodušený postup umožňujúci zmluvnej strane upraviť svoj záväzok zvýšením svojich ambícií počas záväzného obdobia, a po tretie, ustanovenia, ktorým sa automaticky upravuje cieľ zmluvnej strany, aby sa zabránilo nárastu jej emisií v rokoch 2013 – 2020 nad jej priemerný objem emisií z rokov 2008 – 2010.
Dodatok z Dauhy musia schváliť zmluvné strany Kjótskeho protokolu a platnosť nadobudne až po dni, keď depozitárovi dohovoru doručia listiny o prijatí aspoň tri štvrtiny zmluvných strán Kjótskeho protokolu.
Stanovisko spravodajkyne
Návrhom rozhodnutia Rady sa stanovuje základ pre uzavretie dodatku z Dauhy Európskou úniou a stanovujú sa v ňom podmienky spoločného plnenia záväzkov Európskou úniou, jej členskými štátmi a Islandom. Členským štátom sa ním ukladá povinnosť prijať potrebné kroky na dokončenie svojho domáceho ratifikačného procesu najneskôr do tretieho štvrťroka 2015.
Spravodajkyňa víta návrh Komisie týkajúci sa rozhodnutia Rady o uzavretí dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu a o spoločnom plnení z neho vyplývajúcich záväzkov. Spravodajkyňa by týmto rada zdôraznila isté aspekty návrhu rozhodnutia Rady.
V prvom rade spravodajkyňa s poľutovaním konštatuje, že v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu, ako sa uvádza v prílohe B Kjótskeho protokolu, sa k záväzkom hlásia väčšinou krajiny EÚ, pričom najviac znečisťujúce krajiny sa účasti zdržiavajú. EÚ by mala použiť všetky možné politické, diplomatické a hospodárske nástroje, ktoré má k dispozícii, aby tieto krajiny primäla k podpísaniu záväznej medzinárodnej dohody, ktorou sa ustanovia rovnaké podmienky pre všetkých, aby tak EÚ nepreberala všetky záväzky v oblasti klímy sama. Akákoľvek nová medzinárodná dohoda, ktorá bude dohodnutá neskôr v tomto roku v Paríži, musí byť veľmi ambiciózna a zároveň realistická, ak máme zachovať trajektóriu na udržanie rastu teploty planéty pod cieľovou úrovňou 2°C.
Pokiaľ ide o dohodu o spoločnom plnení, spravodajkyňa pripomína, že na základe klimaticko-energetického balíka prijatého v roku 2009, predovšetkým na základe systému EÚ na obchodovanie s emisnými kvótami (EU ETS) a rozhodnutia o spoločnom úsilí, už EÚ a jej členské štáty pracujú na znížení emisií o 20 % do roku 2020, čo im v skutočnosti umožnilo dohodnúť sa na vykonávaní svojich záväzkov stanovených na druhé záväzné obdobie Kjótskeho protokolu. Spravodajkyňa by v tejto súvislosti rada zdôraznila, že návrhom sa nemenia ciele ani záväzky členských štátov podľa právnych predpisov klimaticko-energetického balíka z roku 2009.
V Kjótskom protokole sa od zmluvných strán dohody o spoločnom plnení záväzkov vyžaduje, aby spolu s listinami o ratifikácii stanovili a oznámili úrovne emisií pridelené jednotlivým členom tejto dohody (článok 4 ods. 1 Kjótskeho protokolu). Úrovne emisií pridelené jednotlivým členským štátom a Islandu sú stanovené v tabuľke 1 prílohy I k návrhu rozhodnutia Rady (v tonách ekvivalentu oxidu uhličitého (tCO2eq)).
Napriek tomu, že Island nie je členským štátom EÚ, zúčastňuje sa na EU ETS a má v úmysle plniť svoj záväzok v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu spoločne s EÚ a jej členskými štátmi. Treba zabezpečiť, aby sa práva a povinnosti vzťahujúce sa na členské štáty v spoločnom plnení uplatňovali aj na Island, a to prostredníctvom právnych predpisov EÚ a novej dohody medzi EÚ, všetkými členskými štátmi a Islandom, ktorá je predmetom súbežného postupu súhlasu.
Pokiaľ ide o požiadavky týkajúce sa podávania správ a účtovania, v druhom záväznom období Kjótskeho protokolu musí každá strana predložiť správu na uľahčenie výpočtu prideleného množstva a preukázať schopnosť účtovať svoje emisie a pridelené množstvo (úvodná správa). Podrobné požiadavky týkajúce sa úvodných správ sú stanovené v rozhodnutí UNFCCC 2/CMP.8.
V navrhovanom rozhodnutí o ratifikácii sa umožňuje spoločná úvodná správa EÚ, jej členských štátov a Islandu, ktorú má pripraviť Komisia, a jednotlivé úvodné správy každého členského štátu a Islandu. Spoločná úvodná správa by mala obsahovať požadované informácie týkajúce sa spoločného záväzku, na základe ktorých sa vypočíta spoločne pridelené množstvo, a stanoviť pridelené množstvo EÚ.
Záver
Spravodajkyňa sa domnieva, že ratifikačné rozhodnutie o uzavretí dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu a spoločnom plnení záväzkov Európskou úniou vyšle dôrazný signál o úsilí a vedúcej úlohe EÚ a jej členských štátov pri riešení zmeny klímy na medzinárodnej úrovni. Spravodajkyňa preto vníma formálne nadobudnutie platnosti dodatku z Dauhy ako jeden z prioritných cieľov Európskej únie, keďže Kjótsky protokol predstavuje kľúčový prínos v celosvetovom úsilí na riešenie zmeny klímy. Spravodajkyňa zároveň vyzýva Radu, aby zabezpečila, že domáce ratifikačné procesy v členských štátoch sa budú môcť konať najneskôr v treťom štvrťroku 2015 a spoločne s EÚ, pričom svoje listiny o prijatí môžu uložiť v náležitom predstihu pred konferenciou UNFCCC v Paríži v roku 2015.
Vzhľadom na uvedené úvahy spravodajkyňa odporúča, aby gestorský výbor a Európsky parlament udelili súhlas s rozhodnutím Rady bez zbytočného odkladu.
Stanovisko Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) vo forme listu
305433 25.3.2015
Ref:IPOL-COM-ITRE D (2015) 9602
RvAimu
Giovanni La Via
predseda
Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín
Brusel
Vec: Stanovisko Výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) pre Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) k uzavretiu Dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a spoločnému plneniu záväzkov z neho vyplývajúcich (ITRE/8/002S4 –COM(2013)0768 – 2013/0376(NLE))
Vážený pán predseda,
Výbor pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) vyzýva Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI), aby ako gestorský výbor odporučil Európskemu parlamentu udeliť súhlas s návrhom rozhodnutia Rady o uzavretí Dodatku z Dauhy ku Kjótskemu protokolu k Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy a spoločnom plnení záväzkov z neho vyplývajúcich.
S úctou
(podpis)
JerzyBuzek
VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA VO VÝBORE
Dátum prijatia |
6.5.2015 |
|
|
|
|
Výsledok záverečného hlasovania |
+: –: 0: |
60 3 0 |
|||
Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Marco Affronte, Margrete Auken, Pilar Ayuso, Zoltán Balczó, Catherine Bearder, Ivo Belet, Biljana Borzan, Lynn Boylan, Cristian-Silviu Bușoi, Nessa Childers, Birgit Collin-Langen, Mireille D’Ornano, Miriam Dalli, Angélique Delahaye, Jørn Dohrmann, Ian Duncan, Stefan Eck, Bas Eickhout, Eleonora Evi, José Inácio Faria, Karl-Heinz Florenz, Francesc Gambús, Iratxe García Pérez, Elisabetta Gardini, Gerben-Jan Gerbrandy, Jens Gieseke, Sylvie Goddyn, Françoise Grossetête, Andrzej Grzyb, Jytte Guteland, György Hölvényi, Anneli Jäätteenmäki, Jean-François Jalkh, Josu Juaristi Abaunz, Kateřina Konečná, Giovanni La Via, Peter Liese, Norbert Lins, Valentinas Mazuronis, Susanne Melior, Miroslav Mikolášik, Massimo Paolucci, Gilles Pargneaux, Piernicola Pedicini, Pavel Poc, Marcus Pretzell, Frédérique Ries, Daciana Octavia Sârbu, Annie Schreijer-Pierik, Davor Škrlec, Dubravka Šuica, Tibor Szanyi, Damiano Zoffoli |
||||
Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Renata Briano, Nicola Caputo, Mark Demesmaeker, Jan Huitema, Merja Kyllönen, James Nicholson, Aldo Patriciello, Gabriele Preuß, Bart Staes |
||||
Náhradníci (čl. 200 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní |
Marek Jurek, Emilian Pavel, Catherine Stihler |
||||