PRIPOROČILO o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Kraljevino Tongo o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje, v imenu Evropske unije

18.5.2016 - (12089/2015 – C8-0374/2015 – 2015/0196(NLE)) - ***

Odbor za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve
Poročevalka: Marija Gabriel (Mariya Gabriel)

Postopek : 2015/0196(NLE)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A8-0179/2016
Predložena besedila :
A8-0179/2016
Razprave :
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o osnutku sklepa Sveta o sklenitvi Sporazuma med Evropsko unijo in Kraljevino Tongo o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje, v imenu Evropske unije

(12089/2015 – C8-0374/2015 – 2015/0196(NLE))

(Odobritev)

Evropski parlament,

–  ob upoštevanju osnutka sklepa Sveta (12089/2015),

–  ob upoštevanju osnutka Sporazuma med Evropsko unijo in Kraljevino Tongo o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje (12087/2015),

–  ob upoštevanju prošnje za odobritev, ki jo je Svet podal v skladu s členom 77(2)(a) in točko (a)(v) drugega pododstavka člena 218(6) Pogodbe o delovanju Evropske unije (C8-0374/2015),

–  ob upoštevanju prvega in tretjega pododstavka člena 99(1), člena 99(2) in člena 108(7) Poslovnika,

–  ob upoštevanju priporočila Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (A8-0179/2016),

1.  odobri sklenitev sporazuma;

2.  naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter vladam in parlamentom držav članic in Kraljevine Tonge.

KRATKA OBRAZLOŽITEV

Okvir odnosov in splošne določbe sporazuma

Odnose med Evropsko unijo in Kraljevino Tongo ureja Sporazum o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav na eni strani ter Evropsko unijo in njenimi državami članicami na drugi, t.i. sporazum iz Cotonouja.

Z Uredbo št. 509/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 539/2001 je bila Kraljevina Tonga prestavljena v Prilogo II, ki vsebuje seznam tretjih držav, katerih državljani so izvzeti iz vizumske obveznosti pri prečkanju zunanjih meja držav članic. Spremenjena Uredba (ES) št. 539/2001 se uporablja v vseh državah članicah, razen Irske in Združenega kraljestva.

Po sprejetju omenjene uredbe 20. maja 2014 je Svet 9. oktobra 2014 sprejel sklep o pooblastitvi Komisije za začetek pogajanj o dvostranskem sporazumu med Evropsko unijo in Kraljevino Tongo. Pogajanja so se začela 19. novembra 2014 v Bruslju, zaključila pa 29. maja 2015 (Tonga) in 10. junija 2015 (Evropska unija). Sporazum je bil podpisan 20. novembra 2015 v Bruslju. Od tega dne se sporazum uporablja začasno, dokler ga ne odobri Evropski parlament.

Podpisani sporazum državljanom Evropske unije in državljanom Kraljevine Tonge omogoča potovanje brez vizumov na ozemlje druge pogodbenice za največ 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju. Odprava vizumske obveznosti velja za vse kategorije oseb (imetnike običajnega, diplomatskega, službenega/uradnega ali posebnega potnega lista), ki potujejo s kakršnim koli namenom, razen opravljanja plačanega dela.

**

Obrazložitev poročevalke

Sporazum o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje je rezultat poglobitve odnosov med Evropsko unijo in Kraljevino Tongo, kar ima velik politični pomen v okviru sporazuma iz Cotonouja, poleg tega pa je še eno sredstvo za okrepitev gospodarskih in kulturnih odnosov ter poglobitev političnega dialoga o različnih vprašanjih, vključno s človekovimi pravicami in temeljnimi svoboščinami.

Gospodarstvo Kraljevine Tonge pretežno temelji na kmetijskih sektorjih (pridelava buč in ribolov tuna), ki predstavljajo 20-odstotni delež BDP, in sektorju storitev, ki skupaj s postopoma razvijajočim se turističnim sektorjem predstavlja 60-odstotni delež BDP. Naložbe in trgovina s Kraljevino Tongo so še vedno nestabilne, njihova vrednost tako v absolutnem kot tudi relativnem smislu pa nizka. Glavni izvozni proizvodi države so nepredelani kmetijski proizvodi, kot sta palmovo olje in sladkor, glavni uvozni proizvodi pa so čolni in ladje, in sicer še vedno s trgovinskim presežkom za pacifiške države. Trgovina teh držav ima velik razvojni potencial, čeprav je vloga Evropske unije v tem pogledu relativno majhna. EU trenutno vodi pogajanja o globalnem sporazumu o gospodarskem partnerstvu s 14 pacifiškimi državami, kamor sodi tudi Kraljevina Tonga. Med drugim ima Kraljevina Tonga tudi pomembne proizvodne zmogljivosti električne energije iz vetrnih elektrarn, poleg tega razpolaga z 90 % sredstev 11. Evropskega razvojnega sklada za obdobje 2014–2020, ki znašajo 11 milijonov EUR ter so namenjena energiji iz obnovljivih virov in energetski učinkovitosti. Vlada Kraljevine Tonge je prav tako sprejela ukrepe za povečanje udeležbe zasebnega sektorja v gospodarstvu. Poročevalka ugotavlja, da utegne sporazum o odpravi vizumske obveznosti pozitivno vplivati na naložbe in razvoj turističnega sektorja.

V političnem smislu je Kraljevina Tonga od prvih demokratičnih volitev leta 2010 ustavna monarhija. Politični dialog Evropske unije s pacifiškimi državami AKP, zlasti s Kraljevino Tongo, se postopoma krepi. Evropska unija je pripravila osnutek regionalnega načrta za organizacije civilne družbe na pacifiškem območju, s katerim želi zagotoviti bolj strukturiran in učinkovitejši dialog. Evropska unija želi izboljšati varstvo človekovih pravic, zato v sodelovanju z regionalnimi organizacijami in organizacijami civilne družbe izvaja dejavnosti za spodbujanje ozaveščenosti o vprašanjih, kot so smrtna kazen ter svoboda veroizpovedi in prepričanja. Ta sporazum utegne dodatno okrepiti to partnerstvo, saj se v nem poudarja odprava smrtne kazni, boj proti nasilju nad ženskami ter enakost spolov. Država je dosegla precej napredka, med drugim tudi ratifikacijo Konvencije o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk. Odprava vizumske obveznosti bi lahko pomenila izraz podpore državi in njenim številnim prizadevanjem.

Kar zadeva mobilnost, razpoložljivi podatki kažejo, da je zaupanje v prosilce za vizume v Tongi veliko, saj je delež zavrnitev vlog majhen. Po podatkih Evropske unije je bilo leta 2014 aretiranih pet državljanov Tonge brez urejenega statusa, petim je bil na meji Evropske unije zavrnjen vstop, deset pa se je moralo na podlagi odločbe vrniti v svojo državo. Sicer pa državljani te države niso vložili niti ene prošnje za azil. Pravzaprav so bili migracijski tokovi vedno bolj usmerjeni v Novo Zelandijo, Avstralijo in Združene države ter veliko manj v Evropsko unijo. Opozoriti je treba, da država tudi v smislu nedovoljene migracije ne pomeni grožnje, prav tako ne ogroža varnosti in javnega reda.

Nenazadnje poročevalka poudarja, da bo odprava vizumske obveznosti tudi pomembno prispevala k zbliževanju evropskih in pacifiških narodov. Sporazum o odpravi vizumske obveznosti državljanom omogoča, da izkoristijo vse ugodnosti partnerstva med državami AKP in EU in da potujejo z nižjimi stroški v ekonomskem in praktičnem smislu.

Poročevalka v zvezi s tem pozdravlja vlogo članov skupne parlamentarne skupščine AKP-EU, ki so v veliki meri prispevali k sklenitvi sporazuma, ki bo med drugim olajšal njihovo sodelovanje na sejah te skupščine.

**

Izvajanje in spremljanje sporazuma

Kar zadeva izvajanje in spremljanje sporazuma, poročevalka poziva Evropsko komisijo k spremljanju morebitnih sprememb, ki se nanašajo na merila, zaradi katerih je bila država sploh prestavljena iz Priloge I v Prilogo II Uredbe št. 509/2014. Merila ne zajemajo le nedovoljenega priseljevanja, javnega reda in varnosti, temveč tudi zunanje odnose Unije s tretjimi državami, vključno z vprašanjem spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Poleg tega poročevalka poziva Evropsko komisijo in oblasti Kraljevine Tonge, naj poskrbijo za popolno vzajemnost odprave vizumske obveznosti, ki mora omogočiti enakopravno obravnavanje vseh državljanov, zlasti vseh državljanov Unije.

Poročevalka opozarja na dejstvo, da Evropsko unijo v skupnem odboru za upravljanje sporazuma (člen 6) zastopa le Evropska komisija. V delo skupnega odbora bi lahko vključili tudi Evropski parlament, saj je to institucija, ki jo neposredno izvolijo evropski državljani in ki brani demokracijo, človekove pravice in temeljna načela Evropske unije. Poročevalka Evropskega parlamenta ponovno poziva Evropsko komisijo, naj za prihodnje sporazume razmisli o spremembi sestave skupnih odborov.

Prav tako se sprašuje o praksi podpisovanja sporazumov o odpravi vizumske obveznosti in njihovem začasnem izvajanju pred odobritvijo Evropskega parlamenta. Ugotavlja, da ima Evropski parlament zaradi te prakse manj manevrskega prostora, še bolj problematično pa je, da ni pravočasno obveščen o napredku dvostranskih pogajanj.

**

Posebne določbe

Posebni položaj Združenega kraljestva in Irske je opredeljen v preambuli sklenjenega sporazuma. Združeno kraljestvo in Irska torej ne sodelujeta pri sporazumu in njegove določbe zanju ne veljajo.

V skupni izjavi k Sporazumu je prav tako navedeno tesno sodelovanje Norveške, Islandije, Švice in Lihtenštajna pri izvajanju, uporabi in razvoju schengenskega pravnega reda. Organi teh držav naj bi na podlagi te izjave s Kraljevino Tongo čim prej sklenili dvostranske sporazume o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje, in sicer s podobnimi določbami kot v tem sporazumu.

Sporazum vsebuje določbe glede območja uporabe: kar zadeva Francijo in Nizozemsko, določbe sporazuma veljajo le za evropska ozemlja teh dveh držav.

**

Poročevalka priporoča, naj člani Odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve to poročilo podprejo, Evropski parlament pa naj ga odobri.

IZID KONČNEGA GLASOVANJAV PRISTOJNEM ODBORU

Datum sprejetja

9.5.2016

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

45

4

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Caterina Chinnici, Ignazio Corrao, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Cornelia Ernst, Marija Gabriel (Mariya Gabriel), Kinga Gál, Jussi Halla-aho, Monika Hohlmeier, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Timothy Kirkhope, Barbara Kudrycka, Cécile Kashetu Kyenge, Marju Lauristin, Monica Macovei, Roberta Metsola, Péter Niedermüller, Soraya Post, Birgit Sippel, Branislav Škripek, Csaba Sógor, Helga Stevens, Bodil Valero, Harald Vilimsky, Beatrix von Storch, Josef Weidenholzer, Cecilia Wikström, Kristina Winberg, Tomáš Zdechovský

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Janice Atkinson, Pál Csáky, Gérard Deprez, Petr Ježek, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Ska Keller, Miltiadis Kirkos (Miltiadis Kyrkos), Jean Lambert, Gilles Lebreton, Jeroen Lenaers, Nuno Melo, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Morten Helveg Petersen, Petri Sarvamaa, Barbara Spinelli, Josep-Maria Terricabras, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Axel Voss, Josef Weidenholzer

Namestniki (člen 200(2)), navzoči pri končnem glasovanju

Karl-Heinz Florenz, Georgi Pirinski

POIMENSKO GLASOVANJE PRI KONČNEM GLASOVANJU V PRISTOJNEM ODBORU

45

+

ALDE

Gérard Deprez, Petr Ježek, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Morten Helveg Petersen, Cecilia Wikström

ECR

Jussi Halla-aho, Timothy Kirkhope, Monica Macovei, Branislav Škripek, Helga Stevens

EFDD

Von Storch, Ignazio Corrao

GUE/NGL

Cornelia Ernst, Barbara Spinelli

PPE

Pál Csáky, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Karl-Heinz Florenz, Marija Gabriel (Mariya Gabriel), Kinga Gál, Monika Hohlmeier, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Barbara Kudrycka, Jeroen Lenaers, Nuno Melo, Roberta Metsola, Petri Sarvamaa, Csaba Sógor, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Axel Voss, Tomáš Zdechovský

S&D

Caterina Chinnici, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Cécile Kashetu Kyenge, Miltiadis Kirkos (Miltiadis Kyrkos), Marju Lauristin, Péter Niedermüller, Georgi Pirinski, Soraya Post, Birgit Sippel, Josef Weidenholzer

Verts/ALE

Ska Keller, Jean Lambert, Josep-Maria Terricabras, Bodil Valero

4

-

EFDD

Kristina Winberg

ENF

Janice Atkinson, Gilles Lebreton, Harald Vilimsky

0

0

 

 

Uporabljeni znaki:

+  :  za

-  :  proti

0  :  vzdržani