JELENTÉS a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslatról

9.3.2017 - (COM(2016)0248 – C8-0181/2016 – 2016/0130(COD)) - ***I

Foglalkoztatási és Szociális Bizottság
Előadó: Marita Ulvskog


Eljárás : 2016/0130(COD)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A8-0064/2017
Előterjesztett szövegek :
A8-0064/2017
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslatról

(COM(2016)0248 – C8-0181/2016 – 2016/0130(COD))

(Rendes jogalkotási eljárás: első olvasat)

Az Európai Parlament,

–  tekintettel a Bizottság Európai Parlamenthez és Tanácshoz intézett javaslatára (COM(2016)0248),

–  tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (2) bekezdésére és 153. cikkének (2) bekezdésére, amelyek alapján a Bizottság javaslatát benyújtotta a Parlamenthez (C8-0181/2016),

–  tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (3) bekezdésére,

–  az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

–  a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően,

–  tekintettel eljárási szabályzata 59. cikkére,

–  tekintettel a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság jelentésére és a Jogi Bizottság véleményére (A8-0064/2016),

1.  elfogadja első olvasatban az alábbi álláspontot;

2.  felkéri a Bizottságot, hogy utalja az ügyet újból a Parlamenthez, ha javaslatát lényegesen módosítani kívánja, vagy helyébe másik szöveget kíván léptetni;

3.  utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a nemzeti parlamenteknek.

Módosítás    1

Irányelvre irányuló javaslat

1 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1)  A 2004/37/EK irányelv célja, hogy a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatokkal szemben védelmet nyújtson a munkavállalóknak; ennek érdekében a rendelkezésre álló tudományos és műszaki adatok alapján minimumkövetelményeket, köztük határértékeket állapít meg.

(1)  A 2004/37/EK irányelv célja, hogy a munkájuk során rákkeltő anyagokkal, mutagénekkel és reprodukciót károsító anyagokkal kapcsolatos kockázatokkal szemben védelmet nyújtson a munkavállalóknak; ennek érdekében a rendelkezésre álló tudományos és műszaki adatok, gazdasági megvalósíthatóság, alapos társadalmi-gazdasági hatásvizsgálat, expozíciós mérési protokollok és technikák rendelkezésre állása alapján munkahelyi minimumkövetelményeket, köztük határértékeket állapít meg. Az irányelvben foglalt követelmények célja a munkavállalók uniós szinten történő védelme, és ezeket a követelményeket minimumkövetelménynek kell tekinteni. A tagállamok szigorúbb kötelező foglalkozási expozíciós határértékeket határozhatnak meg.

Módosítás    2

Irányelvre irányuló javaslat

1 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1a)  Fontos tehát az elővigyázatosság elvét figyelembe venni, különösen akkor, ha bizonytalanságok merülnek fel az anyagok és keverékek kezelésének a munkavállalók egészségére kifejtett hatása terén, vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő tudományos és műszaki adat.

Módosítás    3

Irányelvre irányuló javaslat

2 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2)   A határértékeket szükség esetén a tudományos adatok fényében felül kell vizsgálni.

(2)   Az új tudományos és műszaki adatok, valamint a munkahelyi expozíciós határértékek mérését segítő, tényeken alapuló bevált gyakorlatok, technikák és protokollok fényében a 2004/37/EK irányelvet, többek között a kötelező foglalkozási expozíciós határértékeket rendszeresen, legalább ötévente ellenőrizni kell, és ahol szükséges, megfelelően felül kell vizsgálni. E felülvizsgálatoknak figyelembe kell venniük a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság (SCOEL) és munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottság (ACSH) ajánlásait és véleményét, amely tagállamonként három, a nemzeti kormányokat, a szakszervezeteket és a munkaadói szervezeteket képviselő rendes tagból áll. A felülvizsgálatokat a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökséggel (IARC) együttműködésben kell elvégezni. Ezen túlmenően biztosítani kell a munkavállalók körében a rákkeltő anyagoknak, a mutagéneknek vagy a reprodukciót károsító anyagoknak való kitettségből eredő megbetegedések számára vonatkozó járványügyi adatok rendelkezésre állását az utolsó három évtized tekintetében.

Módosítás    4

Irányelvre irányuló javaslat

2 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2a)   Ki kell emelni a munkavállalók rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagoknak való kitettséggel szembeni védelmének fontosságát. A férfiak és a nők munkahelyükön gyakran anyagok olyan kombinációjának vannak kitéve, amely fokozhatja az egészségügyi kockázatokat, káros hatást gyakorol reprodukciós rendszerükre, csökkent termékenységet és meddőséget okoz és károsan befolyásolja a magzati fejlődést és a szoptatást. Különös aggodalomra adnak okot a reprodukciót károsító anyagok, és a munkahelyi megelőzés megszervezése során a rákkeltő anyagok és a mutagének esetében alkalmazottal azonos megközelítést kell követni. A nők munkaerőpiaci részvételére van szükség az EU azon kiemelt céljának eléréséhez, hogy 2020-ra a 20–64 év közötti népesség 75%-a foglalkoztatva legyen. Mivel nem minden reprodukciót károsító anyag minősül küszöbértéket jelentő anyagnak, rendkívül fontos a 2004/37/EK irányelv hatályának a reprodukciót károsító anyagokra történő kiterjesztése az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel1a való összehangolás, a munkavállalók és utódaik jobb védelme, valamint a nők biztonságosabb munkaerőpiaci részvételének biztosítása érdekében.

 

_____________________

 

1a. Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18-i 1907/2006/EK rendelete a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).

Módosítás    5

Irányelvre irányuló javaslat

2 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2b)  Az anyagoknak való kitettségre vonatkozó konzisztens adatok hiánya miatt a kitett vagy a kitettség kockázatával fenyegetett munkavállalók védelmét a kizárólag szükségesnek ítélt esetekben végrehajtott felülvizsgálat helyett az egészségügyi felülvizsgálat végrehajtásával kell biztosítani. Ezért aktív éveik befejeződésekor meg kell ismételni az egészségügyi felülvizsgálat végrehajtását azoknak a munkavállalóknak az esetében, akik tekintetében a 2004/37/EK irányelv 3. cikke (2) bekezdésében említett értékelés eredményei az egészséget vagy a biztonságot veszélyeztető kockázatot tárnak fel, és a felülvizsgálatot a tagállamoknak kell elvégezniük. A 2004/37/EK irányelv 14. cikkét módosítani kell az élethosszig tartó kötelező egészségügyi felülvizsgálat valamennyi kitett munkavállaló esetében történő biztosítása érdekében.

Módosítás    6

Irányelvre irányuló javaslat

2 c preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2c)  A munkavállalók biztonságának és megfelelő ellátásának biztosítása és javítása érdekében a munkaadóktól származó adatok tagállamok általi megfelelő és következetes gyűjtésére van szükség. A Bizottságnak támogatnia kell az adatgyűjtéssel kapcsolatos bevált gyakorlatok tagállamok közötti megosztását, és javaslatokat kell tennie az adatgyűjtés javítása érdekében. A tagállamoknak információkat kell szolgáltatniuk a Bizottság számára a 2004/37/EK irányelv végrehajtásáról szóló jelentéseihez.

Módosítás    7

Irányelvre irányuló javaslat

2 d preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2d)  Uniós szinten nincs összehangolt módszertan a munkavállalók rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító anyagoknak való kitettségének mérésére. A Bizottságnak mihamarabb ki kell fejlesztenie egy ilyen uniós módszertant egyrészt a munkavállalók hasonló és magas szintű védelme, másrészt az egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében.

Módosítás    8

Irányelvre irányuló javaslat

2 e preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2e)  A munkavállalók esetében felmerülő egészségügyi kockázatokkal kapcsolatban nagyobb átláthatóságot kell biztosítani a 2004/37/EK irányelv III. mellékletének két új oszloppal történő kiegészítésével, az egyes kötelező foglalkozási expozíciós határértékekhez kapcsolódóan a rákkeltő reziduális kockázatnak és a legutóbbi becslés időpontjának megjelölése céljából.

Módosítás    9

Irányelvre irányuló javaslat

2 f preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2f)   A 2004/37/EK irányelv III. mellékletének ezen irányelvben foglalt módosítását követően késedelem nélkül egyéb anyagok, keverékek és eljárások vonatkozásában is további határértékeket kell bevezetni. A különböző ügynökségek, érdekelt felek és az Egészségügyi Világszervezet 50–70 anyagot azonosítottak a munkahelyi rákkeltő anyagok, mutagének és reprodukciót károsító anyagok elsőbbségi jegyzékén. A 2004/37/EK irányelv III. melléklete további módosításainak olyan anyagokat, keverékeket és eljárásokat is tartalmazniuk kell – ám nem korlátozódhatnak kizárólag ezekre –, mint a dízelmotor kipufogógázok, formaldehid, kadmium és vegyületei, nikkel-vegyületek, arzén és vegyületei, és akrilnitril.

Módosítás    10

Irányelvre irányuló javaslat

3 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3)   Néhány rákkeltő anyag és mutagén esetében a lehető legnagyobb védelem biztosítása érdekében figyelembe kell venni minden felszívódási utat, beleértve a bőrön keresztül való behatolás lehetőségét is.

(3)   Valamennyi rákkeltő anyag, mutagén és reprodukciót károsító anyag esetében a lehető legnagyobb védelem biztosítása érdekében figyelembe kell venni minden felszívódási utat, beleértve a bőrön keresztül való behatolás lehetőségét is.

Módosítás    11

Irányelvre irányuló javaslat

4 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4)  A Bizottság munkáját a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság (a továbbiakban: bizottság) segíti, különösen a rendelkezésre álló legújabb tudományos adatok értékelésében és a vegyi kockázatoknak kitett munkavállalók védelmét szolgáló foglalkozási expozíciós határértékek előterjesztésében, amelyeket a 98/24/EK tanácsi irányelv47 és a 2004/37/EK irányelv szerint uniós szinten kell meghatározni. Az o-toluidin és a 2-nitropropán vegyi anyagokat illetően a fent említett bizottság ajánlásainak hiányában egyéb, kellően megbízható és nyilvánosság számára is elérhető tudományos adatforrásokat vettek figyelembe48, 49.

(4)  A Bizottság munkáját a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság (a továbbiakban: bizottság) segíti, különösen a rendelkezésre álló legújabb tudományos adatok azonosításában, értékelésében és részletes elemzésében, valamint a vegyi kockázatoknak kitett munkavállalók védelmét szolgáló foglalkozási expozíciós határértékek előterjesztésében, amelyeket a 98/24/EK tanácsi irányelv és a 2004/37/EK irányelv47 szerint uniós szinten kell meghatározni. Az o-toluidin és a 2-nitropropán vegyi anyagokat illetően a fent említett bizottság ajánlásainak hiányában egyéb, kellően megbízható és a nyilvánosság számára is elérhető tudományos adatforrásokat vettek figyelembe48, 49.

__________________

__________________

47 A Tanács 1998. április 7-i 98/24/EK irányelve a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 131., 1998.5.5., 11. o.).

47 A Tanács 1998. április 7-i 98/24/EK irányelve a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 131., 1998.5.5., 11. o.).

48 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol77/mono77-11.pdfhttp://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol99/mono99-15.pdf and http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol100F/mono100F-11.pdf

 

48 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol77/mono77-11.pdfhttp://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol99/mono99-15.pdf and http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol100F/mono100F-11.pdf

 

49 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol1-42/mono29.pdf and http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol71/mono71-49.pdf

49 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol1-42/mono29.pdf and http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol71/mono71-49.pdf

Módosítás    12

Irányelvre irányuló javaslat

6 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(6)   Az olyan kezdeményezések, mint a „munkavállalók egészségének a kristályos szilícium-dioxid és az azt tartalmazó termékek megfelelő kezelése és használata révén való védelméről szóló megállapodás” témájában folytatott szociális párbeszéd (NEPSi) keretében kidolgozott útmutatók és bevált módszerek igen hasznosnak bizonyultak, hiszen a szabályozási intézkedéseket mintegy kiegészítve elősegítik a határértékek tényleges betartatását.

(6)   Az olyan kezdeményezések, mint a „munkavállalók egészségének a kristályos szilícium-dioxid és az azt tartalmazó termékek megfelelő kezelése és használata révén való védelméről szóló megállapodás” témájában folytatott szociális párbeszéd (NEPSi) keretében kidolgozott útmutatók és bevált módszerek igen hasznosnak és szükségesnek bizonyultak, hiszen a szabályozási intézkedéseket mintegy kiegészítve elősegítik a határértékek tényleges betartatását és ezért komolyan figyelembe kell venni azokat.

Módosítás    13

Irányelvre irányuló javaslat

7 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7)   A vinilklorid monomerre és a keményfaporokra vonatkozóan a 2004/37/EK irányelv III. mellékletében megállapított határértékeket az újabb tudományos adatok alapján felül kell vizsgálni.

(7)   A vinilklorid monomerre és a keményfaporokra vonatkozóan a 2004/37/EK irányelv III. mellékletében megállapított határértékeket az újabb tudományos adatok alapján felül kell vizsgálni, és a 2004/37/EK irányelv III. mellékletében található határértékek vonatkozásában a keményfaporok és a puhafaporok közötti különbségtételt meg kell szűntetni a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság és a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) által javasoltak szerint, amely a faporra vonatkozó kockázatértékelésében (SCOEL/SUM/102 final) arra a következtetésre jut, hogy a rendelkezésre álló adatok fényében és a munkavállalók egészségvédelmére tekintettel nem helyénvaló a puhafaporok és a keményfaporok közötti különbségtétel.

Módosítás    14

Irányelvre irányuló javaslat

8 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(8)   Az 1,2-epoxipropán megfelel az 1272/2008/EK rendelet szerinti rákkeltő anyagként (1B. kategória) való besorolás kritériumainak, tehát a 2004/37/EK irányelv értelmében rákkeltő anyagnak minősül. A rendelkezésre álló információk, köztük a tudományos és műszaki adatok alapján egyértelműen meg lehet állapítani azt az expozíciós szintet, amely alatt az ennek a rákkeltő anyagnak való expozíció várható nem jár káros hatással. Ezért indokolt az 1,2-epoxipropánra vonatkozó határértéket megállapítani.

(8)   Az 1,2-epoxipropán megfelel az 1272/2008/EK rendelet szerinti rákkeltő anyagként (1B. kategória) való besorolás kritériumainak, tehát a 2004/37/EK irányelv értelmében rákkeltő anyagnak minősül. A rendelkezésre álló információk, köztük a tudományos és műszaki adatok alapján meg lehet állapítani egy olyan expozíciós szintet, amely alatt az ennek a rákkeltő anyagnak való expozíció várhatóan nem jár káros hatással. Ezért indokolt az 1,2-epoxipropánra vonatkozó határértéket megállapítani.

Módosítás    15

Irányelvre irányuló javaslat

18 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(18)  Ez a módosítás megerősíti a munkavállalók munkahelyi egészségvédelmét.

(18)  Ez a módosítás megerősíti a munkavállalók munkahelyi egészségvédelmét és biztonságát azzal a feltétellel, hogy a 2004/37/EK irányelv módosításait a tagállamok megfelelő módon átültetik és végrehajtják, illetve a vállalkozások és a munkavállalók megfelelően alkalmazzák. A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a munkaügyi felügyeletek elegendő pénzügyi eszközzel és humánerőforrással rendelkezzenek feladataik ellátásához, egyidejűleg segítve a vállalkozásokat, különösen a kkv-kat az új szabályok betartásában, továbbá a tagállamoknak szorosan együtt kell működniük az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökséggel, és a munkahelyek megszűnésének elkerülésével elegendő pénzügyi eszközt kell szánniuk a felülvizsgált irányelv megfelelő végrehajtásának támogatására.

Módosítás    16

Irányelvre irányuló javaslat

19 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(19a)  A munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi tanácsadó bizottság (ACSH) több anyag kötelező foglalkozási határértékeire vonatkozóan felülvizsgálati időszakra hivatkozik véleményeiben. Azt javasolja, hogy a belélegezhető kristályos szilícium-dioxidra és a keményfaporokra vonatkozó kötelező foglalkozási expozíciós határértékeket 3–5 éven belül, az akrilamidra és a 1,3- butadiénre vonatkozókat 3 éven belül, a króm (VI)-ra vonatkozókat pedig megfelelő felülvizsgálati időn belül felül kell vizsgálni. Ezért a Bizottságnak fel kell kérnie az ACSH-t, hogy nyújtson be naprakész véleményeket ezekre az anyagokra vonatkozóan.

Módosítás    17

Irányelvre irányuló javaslat

19 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(19b)  A tűzálló kerámiaszálakra vonatkozó véleményében az ACSH egyetértett azzal, hogy kötelező foglalkozási expozíciós határértékekre van szükség, ám a küszöbértékre vonatkozóan nem tudott közös álláspontot kialakítani. Ezért a Bizottságnak tovább kell ösztönöznie az ACSH-t annak érdekében, hogy nyújtson be véleményt a tűzálló kerámiaszálakra vonatkozó kötelező foglalkozási expozíciós határértékről.

Módosítás    18

Irányelvre irányuló javaslat

20 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(20)  Ez az irányelv tiszteletben tartja az Európai Unió Alapjogi Chartájában, különösen annak 31. cikke (1) bekezdésében lefektetett alapvető jogokat és elveket.

(20)  Ez az irányelv tiszteletben tartja az Európai Unió Alapjogi Chartájában, különösen annak 2. cikkében (az élethez való jog) és 31. cikkének (1) bekezdésében (a munkavállalók egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó tisztességes és igazságos munkafeltételekhez való jog) lefektetett alapvető jogokat és elveket.

Módosítás    19

Irányelvre irányuló javaslat

21 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(21)  Az ebben az irányelvben megállapított határértékeket folyamatosan felül kell vizsgálni az 1907/2006/EK rendelet végrehajtásának fényében, különösen a 2004/37/EK irányelv keretében megállapított határértékek és a veszélyes vegyi anyagoknak a rendelet szerint származtatott hatásmentes szintjei (DNEL-ek) közötti kölcsönhatás figyelembevétele érdekében.

(21)  Az ebben az irányelvben megállapított határértékeket folyamatosan felül kell vizsgálni az 1907/2006/EK rendelet végrehajtásának fényében, különösen a 2004/37/EK irányelv keretében megállapított határértékek és a veszélyes vegyi anyagoknak a rendelet szerint származtatott hatásmentes szintjei (DNEL-ek) közötti kölcsönhatás figyelembevétele érdekében a munkavállalók hatékony védelme végett.

Módosítás    20

Irányelvre irányuló javaslat

22 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(22)  Mivel az irányelv céljait, nevezetesen a munkavállalók életfeltételeinek és munkakörülményeinek javítását és egészségük védelmét a rákkeltő vegyi anyagoknak való lehetséges expozíciójával járó kockázatokkal szemben a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, viszont azok uniós szinten jobban megvalósíthatók, az EU intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az EUSZ 5. cikkének (4) bekezdésében foglalt arányosság elvével összhangban ez az irányelv nem lépi túl az említett célok eléréséhez szükséges mértéket.

(22)  Mivel az irányelv céljait, nevezetesen a munkavállalók életfeltételeinek és munkakörülményeinek javítását és egészségük védelmét a rákkeltő vegyi anyagoknak, a mutagéneknek és a reprodukciót károsító anyagoknak való lehetséges expozíciójával járó kockázatokkal szemben a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, viszont azok uniós szinten jobban megvalósíthatók, az EU intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (3) bekezdésében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az EUSZ 5. cikkének (4) bekezdésében foglalt arányosság elvével összhangban ez az irányelv nem lépi túl az említett célok eléréséhez szükséges mértéket.

Módosítás    21

Irányelvre irányuló javaslat

23 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(23)  Mivel e jogi aktus tárgya a munkavállalók munkahelyi egészsége, az átültetés határideje két év.

(23)  Mivel e jogi aktus tárgya a munkavállalók munkahelyi egészségének és biztonságának védelme, az átültetés határideje nem lehet későbbi, mint az ezen irányelv hatálybalépésének időpontja utáni két év.

Módosítás    22

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 pont (új)

2004/37/EK irányelv

Title

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1.  A cím helyébe a következő szöveg lép:

Az Európai Parlament és a Tanács 2004/37/EK irányelve a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK tanácsi irányelv 16. cikkének (1) bekezdése

értelmében)

„Az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 29-i 2004/37/EK irányelve a munkájuk során rákkeltő anyagokkal, mutagénekkel vagy reprodukciót károsító anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK tanácsi irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében)

Módosítás    23

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 a pont (új)

2004/37/EK irányelv

1 cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1a.  A 1. cikk (1) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

Ennek az irányelvnek az a célja, hogy védje a munkavállalókat

azoktól az egészségüket és biztonságukat veszélyeztető kockázatoktól, amelyek munkájuk során a rákkeltő anyagoknak, illetve a mutagéneknek való kitettséggel kapcsolatosan merülnek vagy

merülhetnek fel, valamint, hogy az ilyen kockázatokat megelőzze.

„Ennek az irányelvnek az a célja, hogy védje a munkavállalókat azoktól az egészségüket és biztonságukat veszélyeztető kockázatoktól, amelyek munkájuk során a rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek és reprodukciót károsító anyagoknak való kitettséggel kapcsolatosan merülnek vagy merülhetnek fel, valamint, hogy az ilyen kockázatokat megelőzze.

Módosítás    24

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 b pont (új)

2004/37/EK irányelv

2 cikk – 1 bekezdés – b a pont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-1b.  A 2. cikk a következő ponttal egészül ki:

 

ba)  „reprodukciót károsító anyagok”:

 

az 1272/2008/EK rendelet VI. mellékletének 3. részében foglalt, 1A. vagy 1B. kategóriájú reprodukciót károsító anyagként való besorolásnak megfelelő anyag vagy keverék;

Módosítás    25

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 c pont (új)

2004/37/EK irányelv

2 cikk – 1 bekezdés – c pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1c.  A 2. cikk c) pontja helyébe a következő szöveg lép:

c)  „határérték”: más meghatározás hiányában, a munkavállaló légzési zónáján belül a levegőben előforduló „rákkeltő anyag vagy mutagén” idővel súlyozott koncentrációátlagának meghatározott referencia-időre vonatkozó határértéke az ezen irányelv III. mellékletében foglaltak szerint.

„c)   „határértékek”: más meghatározás hiányában a munkavállaló légzési zónáján belül a levegőben előforduló „rákkeltő anyag, mutagén vagy reprodukciót károsító anyag idővel súlyozott koncentrációátlagának meghatározott referenciaidőre vonatkozó határértéke az ezen irányelv III. mellékletben foglaltak szerint.”

Módosítás    26

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 d pont (új)

2004/37/EK irányelv

3 cikk – 1 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1d.  A 3. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(1)  Ez az irányelv olyan tevékenységekre vonatkozik, amelyek során a munkavállalók munkájuk következtében ki vannak, vagy ki lehetnek téve rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek.

„(1)  Ez az irányelv olyan tevékenységekre vonatkozik, amelyek során a munkavállalók munkájuk következtében ki vannak, vagy ki lehetnek téve rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak.”

Módosítás    27

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 e pont (új)

2004/37/EK irányelv

3 cikk – 2 bekezdés – 1 albekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1e.  A 3. cikk (2) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

(2)  Minden olyan tevékenység esetében, amely magában foglalhatja a rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek való kitettséggel kapcsolatos kockázatot, meg kell határozni a munkavállalók expozíciójának jellegét, mértékét és időtartamát, a munkavállalók egészségét és biztonságát fenyegető kockázatok értékelésének és a szükséges intézkedések meghozatalának lehetővé tétele érdekében.

„(2)  Minden olyan tevékenység esetében, amely magában foglalhatja a rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak való kitettséggel kapcsolatos kockázatot, meg kell határozni a munkavállalók expozíciójának jellegét, mértékét és időtartamát, a munkavállalók egészségét és biztonságát fenyegető kockázatok értékelésének és a szükséges intézkedések meghozatalának lehetővé tétele érdekében.”

Módosítás    28

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 f pont (új)

2004/37/EK irányelv

3 cikk – 2 bekezdés – 2 albekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1f.  A 3. cikk (2) bekezdése második albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

Az értékelést rendszeresen, továbbá minden olyan esetben meg kell újítani, amikor olyan változás következik be, amely hatással lehet arra, hogy a munkavállalók milyen mértékben vannak kitéve a rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek.

„Az értékelést rendszeresen, továbbá minden olyan esetben meg kell újítani, amikor olyan változás következik be, amely hatással lehet arra, hogy a munkavállalók milyen mértékben vannak kitéve a rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak.”

Módosítás    29

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 g pont (új)

2004/37/EK irányelv

3 cikk – 4 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1g.  A 3. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(4)  A kockázatértékelés elvégzése során a munkáltatók különös figyelmet fordítanak minden olyan hatásra, amely a különleges kockázatnak kitett munkavállalók egészségét és biztonságát érinti és, többek között, figyelembe veszik azt a kívánalmat, hogy az ilyen munkavállalókat ne alkalmazzák olyan területen, ahol kapcsolatba kerülhetnek rákkeltő anyagokkal vagy mutagénekkel.

„(4)  A kockázatértékelés elvégzése során a munkáltatók különös figyelmet fordítanak minden olyan hatásra, amely a különleges kockázatnak kitett munkavállalók egészségét és biztonságát érinti és, többek között, figyelembe veszik azt a kívánalmat, hogy az ilyen munkavállalókat ne alkalmazzák olyan területen, ahol kapcsolatba kerülhetnek rákkeltő anyagokkal, mutagénekkel vagy reprodukciót károsító anyagokkal.”

Módosítás    30

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 h pont (új)

2004/37/EK irányelv

4 cikk – 1 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1h.  A 4. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(1)  A munkáltató csökkenti a rákkeltő anyagok, illetve mutagének alkalmazását a munkahelyen, elsősorban úgy, hogy amennyire műszakilag lehetséges, azt olyan anyaggal, keverékkel vagy eljárással helyettesíti, amely megfelelő alkalmazási feltételek mellett nem veszélyes, illetve kevésbé veszélyes a munkavállalók egészségére vagy biztonságára.

„(1)  A munkáltató csökkenti a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok alkalmazását a munkahelyen, elsősorban úgy, hogy amennyire műszakilag lehetséges, azt olyan anyaggal, keverékkel vagy eljárással helyettesíti, amely megfelelő alkalmazási feltételek mellett nem veszélyes, illetve kevésbé veszélyes a munkavállalók egészségére vagy biztonságára.”

Módosítás    31

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 i pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 2 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1i.  Az 5. cikk (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

(2)  Ha műszakilag nem lehetséges a rákkeltő anyag vagy mutagén helyettesítése olyan anyaggal, keverékkel vagy eljárással, amely megfelelő alkalmazási feltételek mellett nem veszélyes, illetve kevésbé veszélyes az egészségre vagy a biztonságra, a munkáltató biztosítja, hogy amennyire műszakilag lehetséges, a rákkeltő anyagot vagy mutagént zárt rendszerben állítsák elő és használják.

„(2)  Ha műszakilag nem lehetséges a rákkeltő anyag, mutagén vagy reprodukciót károsító anyag helyettesítése olyan anyaggal, keverékkel vagy eljárással, amely megfelelő alkalmazási feltételek mellett nem veszélyes, illetve kevésbé veszélyes az egészségre vagy a biztonságra, a munkáltató biztosítja, hogy amennyire műszakilag lehetséges, a rákkeltő anyagot, mutagént vagy reprodukciót károsító anyagot zárt rendszerben állítsák elő és használják.”

Módosítás    32

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 j pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 4 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1j.  Az 5. cikk (4) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

(4)  Az expozíció mértéke nem haladhatja meg a rákkeltő anyagra vonatkozóan a III. mellékletben meghatározott határértéket.

„(4)  Az expozíció mértéke nem haladhatja meg a rákkeltő anyagra, mutagénre vagy reprodukciót károsító anyagra vonatkozóan a III. mellékletben meghatározott határértéket.”

Módosítás    33

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 k pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 5 bekezdés – bevezető rész

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1k.  Az 5. cikk (5) bekezdése bevezető részének helyébe a következő szöveg lép:

(5)  Rákkeltő anyag vagy mutagén használatakor a munkáltató az alábbi intézkedéseket alkalmazza:

„(5)  Rákkeltő anyag, mutagén vagy reprodukciót károsító anyag használatakor a munkáltató az alábbi intézkedéseket alkalmazza:”

Módosítás    34

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 l pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 5 bekezdés – a pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1l.  Az 5. cikk (5) bekezdése a) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

a)  a rákkeltő anyag vagy a mutagén mennyiségének korlátozása a munkahelyen;

„a)  a rákkeltő anyag, a mutagén vagy a reprodukciót károsító anyag mennyiségének korlátozása a munkahelyen;”

Módosítás    35

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 m pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 5 bekezdés – c pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1m.  Az 5. cikk (5) bekezdésének c) pontja helyébe a következő szöveg lép:

c)  olyan munkafolyamatok és műszaki ellenőrző intézkedések kialakítása, amelyek segítségével elkerülhető vagy minimalizálható a rákkeltő anyagok vagy mutagének munkahelyi kibocsátása;

„c)  olyan munkafolyamatok és műszaki ellenőrző intézkedések kialakítása, amelyek segítségével elkerülhető vagy minimalizálható a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok munkahelyi kibocsátása;”

Módosítás    36

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 n pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 5 bekezdés – d pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1n.  Az 5. cikk (5) bekezdése d) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

d)  a rákkeltő anyagok vagy mutagének eltávolítása a forrásnál, olyan helyi elszívó vagy általános szellőző rendszerek, amelyek a közegészség és a környezet védelme szükségességének megfelelőek és azzal összeegyeztethetőek;

„d)  a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok eltávolítása a forrásnál, olyan helyi elszívó vagy általános szellőző rendszerek, amelyek a közegészség és a környezet védelme szükségességének megfelelőek és azzal összeegyeztethetőek;”

Módosítás    37

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 o pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 5 bekezdés – e pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1o.  Az 5. cikk (5) bekezdése e) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

e)  a rákkeltő anyagok vagy mutagének mérésére vonatkozó meglévő és megfelelő eljárások alkalmazása, különösen az előre nem látható eseményből vagy balesetből eredő, rendkívüli expozíció korai felderítése érdekében;

„e)  a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok mérésére vonatkozó meglévő és megfelelő eljárások alkalmazása, különösen az előre nem látható eseményből vagy balesetből eredő, rendkívüli expozíció korai felderítése érdekében;”

Módosítás    38

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 p pont (új)

2004/37/EK irányelv

5 cikk – 5 bekezdés – j pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1p.  Az 5. cikk (5) bekezdése j) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

j)  a veszélyeztetett területek elhatárolása és megfelelő figyelmeztető, valamint biztonsági jelzések alkalmazása, beleértve a „Dohányozni tilos” jelzéseket is azokon a területeken, ahol a munkavállalók ki vannak, vagy ki lehetnek téve rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek;

„j)  a veszélyeztetett területek elhatárolása és megfelelő figyelmeztető, valamint biztonsági jelzések alkalmazása, beleértve a „Dohányozni tilos” jelzéseket is azokon a területeken, ahol a munkavállalók ki vannak, vagy ki lehetnek téve rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak;”

Módosítás    39

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 q pont (új)

2004/37/EK irányelv

6 cikk – 1 bekezdés – a pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1q.  A 6. cikk a) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

a)  a végzett tevékenységekről és/vagy ipari eljárásokról, beleértve a rákkeltő anyagok, illetve mutagének alkalmazásának okát;

„a)  a végzett tevékenységekről és/vagy ipari eljárásokról, beleértve a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok alkalmazásának okát;”

Módosítás    40

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 r pont (új)

2004/37/EK irányelv

6 cikk – 1 bekezdés – b pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1r.  A 6. cikk b) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

b)  a rákkeltő anyagot vagy mutagént tartalmazó előállított vagy felhasznált anyagok vagy keverékek mennyiségéről;

„b)  a rákkeltő anyagot, mutagént vagy reprodukciót károsító anyagokat tartalmazó előállított vagy felhasznált anyagok vagy keverékek mennyiségéről;”

Módosítás    41

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 s pont (új)

2004/37/EK irányelv

6 a cikk (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-1s.  A szöveg a következő cikkel egészül ki:

 

„6a. cikk

 

A Bizottság tájékoztatása

 

A tagállamok az irányelv 6. cikkében említett információkkal látják el a Bizottságot a 89/391/EGK irányelv 17a. cikkében említett végrehajtási jelentések részeként.”

Módosítás    42

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 t pont (új)

2004/37/EK irányelv

10 cikk – 1 bekezdés – bevezető rész

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1t.  A 10. cikk (1) bekezdése bevezető részének helyébe a következő szöveg lép:

(1)  Olyan tevékenységek esetében, amelyeknél fennáll a rákkeltő anyagok vagy mutagének okozta szennyeződés kockázata, a munkáltatónak kötelessége meghozni a megfelelő intézkedéseket annak biztosítására, hogy:

„(1)  Olyan tevékenységek esetében, amelyeknél fennáll a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok okozta szennyeződés kockázata, a munkáltatónak kötelessége meghozni a megfelelő intézkedéseket annak biztosítására, hogy:”

Módosítás    43

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 u pont (új)

2004/37/EK irányelv

10 cikk – 1 bekezdés – a pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1u.  A 10. cikk (1) bekezdése a) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

a)  a munkavállalók ne étkezzenek, ne igyanak és ne dohányozzanak olyan munkaterületeken, ahol fennáll a rákkeltő anyagok vagy mutagének okozta szennyeződés kockázata;

„a)  a munkavállalók ne étkezzenek, ne igyanak és ne dohányozzanak olyan munkaterületeken, ahol fennáll a rákkeltő anyagok, mutagének vagy reprodukciót károsító anyagok okozta szennyeződés kockázata;

Módosítás    44

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 v pont (új)

2004/37/EK irányelv

11 cikk – 2 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1v.  Az 11. cikk (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

(2)  A munkáltatók tájékoztatják a munkavállalókat azokról a berendezésekről és az azokhoz kapcsolódó tartályokról, amelyek rákkeltő anyagokat vagy mutagéneket tartalmaznak, és biztosítják, hogy minden rákkeltő anyagot vagy mutagént tartalmazó tartály, csomag és berendezés jól látható és olvasható címkével legyen ellátva, valamint jól látható figyelmeztető és veszélyre utaló jelzéseket tesznek ki.

„(2)  A munkáltatók tájékoztatják a munkavállalókat azokról a berendezésekről és az azokhoz kapcsolódó tartályokról, amelyek rákkeltő anyagokat, mutagéneket vagy reprodukciót károsító anyagokat tartalmaznak, és biztosítják, hogy minden rákkeltő anyagot, mutagént vagy reprodukciót károsító anyagot tartalmazó tartály, csomag és berendezés jól látható és olvasható címkével legyen ellátva, valamint jól látható figyelmeztető és veszélyre utaló jelzéseket tesznek ki.”

Módosítás    45

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 w pont (új)

2004/37/EK irányelv

14 cikk – 1 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1w.   A 14. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(1)  A tagállamok a nemzeti jogszabályokkal és/vagy gyakorlattal összhangban megállapítják az olyan munkavállalók egészségügyi felülvizsgálatának végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket, akik tekintetében a 3. cikk (2) bekezdésében említett értékelés eredményei az egészséget vagy a biztonságot veszélyeztető kockázatot tárnak fel.

„(1)   A tagállamok a nemzeti jogszabályokkal és/vagy gyakorlattal összhangban megállapítják az olyan munkavállalók egész életen át tartó egészségügyi felülvizsgálatának végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket, akik tekintetében a 3. cikk (2) bekezdésében említett értékelés eredményei az egészséget vagy a biztonságot veszélyeztető kockázatot tárnak fel.

Módosítás    46

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 x pont (új)

2004/37/EK irányelv

14 cikk – 2 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1x.   A 14. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(2)  Az (1) bekezdésben említett rendelkezéseknek lehetővé kell tenniük, hogy minden munkavállalót, amennyiben szükséges, alávessenek a megfelelő egészségügyi felülvizsgálatnak:

„(2)  Az (1) bekezdésben említett intézkedéseknek lehetővé kell tenniük, hogy minden munkavállalót, amennyiben szükséges, alávessenek a megfelelő egész életen át tartó egészségügyi felülvizsgálatnak:

–  az expozíciót megelőzően,

–  az expozíciót megelőzően,

–  azt követően, rendszeres időközönként.

–  az expozíciós időszak során rendszeres időközönként,

 

-   az expozíció megszűnése és foglalkoztatásuk befejeződése után.”

Az említett rendelkezéseknek közvetlenül lehetővé kell tenniük az egyéni és munkahelyi egészségvédelmi intézkedések végrehajtását.

Az említett rendelkezéseknek közvetlenül lehetővé kell tenniük az egyéni és munkahelyi egészségvédelmi intézkedések végrehajtását.

Módosítás    47

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 y pont (új)

2004/37/EK irányelv

14 cikk – 3 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1y.  A 14. cikk (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(3)  Amennyiben megállapítást nyer, hogy egy munkavállaló olyan rendellenességben szenved, amely gyaníthatóan a rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek történt kitettségének a következménye, a munkavállalók egészségügyi felülvizsgálatáért felelős orvos vagy hatóság elrendelheti, hogy a rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek hasonlóan kitett munkavállalókat is vessék alá egészségügyi felülvizsgálatnak. Ebben az esetben a 3. cikk (2) bekezdésével összhangban el kell végezni az expozíció veszélyének újraértékelését.

„(3)   Amennyiben megállapítást nyer, hogy egy munkavállaló olyan rendellenességben szenved, amely gyaníthatóan a rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak történt kitettségének a következménye, a munkavállalók egészségügyi felülvizsgálatáért felelős orvos vagy hatóság elrendelheti, hogy a rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek hasonlóan kitett munkavállalókat is vessék alá egészségügyi felülvizsgálatnak. Ebben az esetben a 3. cikk (2) bekezdésével összhangban el kell végezni az expozíció veszélyének újraértékelését.

Módosítás    48

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 z pont (új)

2004/37/EK irányelv

14 cikk – 8 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1z.  A 14. cikk (8) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(8)  Az illetékes hatóság számára jelenteni kell minden olyan rákos megbetegedést, amely a nemzeti jogszabályok, illetve gyakorlat értelmében a munkavégzés során rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek való kitettség következménye.

„(8)  Az illetékes hatóság számára jelenteni kell minden olyan rákos megbetegedést, amely a nemzeti jogszabályok, illetve gyakorlat értelmében a munkavégzés során rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak való kitettség következménye.

Módosítás    49

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 aa pont (új)

2004/37/EK irányelv

15 cikk – 2 a bekezdés (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-1aa.  A 15. cikk az alábbi bekezdéssel egészül ki:

 

„(2a)  A tagállamok az irányelv 14. cikkének (8) bekezdésében említett információkkal látják el a Bizottságot a 89/391/EGK irányelv 17a. cikkében említett végrehajtási jelentések részeként.”

Módosítás    50

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 ab pont (új)

2004/37/EK irányelv

16 cikk – 1 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1ab.  A 16. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(1)  A Tanács a Szerződés 137. cikkének (2) bekezdésében megállapított eljárásnak megfelelően, a rendelkezésre álló adatok alapján, beleértve a tudományos és műszaki adatokat, határértékeket állapít meg irányelvekben minden olyan rákkeltő anyag és mutagén vonatkozásában, amelyek tekintetében ez lehetséges, valamint szükség esetén egyéb közvetlenül kapcsolódó rendelkezést is hoz.

„(1)  A Tanács a Szerződés 137. cikkének (2) bekezdésében megállapított eljárásnak megfelelően, a rendelkezésre álló adatok alapján, beleértve a tudományos és műszaki adatokat, határértékeket állapít meg irányelvekben minden olyan rákkeltő anyag, mutagén vagy reprodukciót károsító anyag vonatkozásában, amelyek tekintetében ez lehetséges, valamint szükség esetén egyéb közvetlenül kapcsolódó rendelkezést is hoz.”

Módosítás    51

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 ac pont (új)

2004/37/EK irányelv

17 cikk – 2 bekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1ac.  A 17. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

(2)  A 89/391/EGK irányelv 17. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően kell elfogadni a II. mellékletnek a műszaki fejlődésből és a nemzetközi szabályozások, előírások változásaiból, illetve a rákkeltő anyagokra és mutagénekre vonatkozó ismeretekből eredő, szigorúan technikai kiigazításait.

„(2)  A 89/391/EGK irányelv 17. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően kell elfogadni a II. mellékletnek a műszaki fejlődésből és a nemzetközi szabályozások, előírások változásaiból, illetve a rákkeltő anyagokra, mutagénekre vagy reprodukciót károsító anyagokra vonatkozó ismeretekből eredő, szigorúan technikai kiigazításait.

Módosítás    52

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – 1 a pont (új)

2004/37/EK irányelv

II melléklet – 1 pont

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

1a.  A II. melléklet 1. pontja helyébe a következő szöveg lép:

(1)  A rákkeltő anyagoknak vagy mutagéneknek kitett munkavállalók egészségügyi felülvizsgálatáért felelős orvosnak és/vagy hatóságnak ismernie kell az egyes munkavállalók expozíciójának feltételeit és körülményeit.

„(1)  A rákkeltő anyagoknak, mutagéneknek vagy reprodukciót károsító anyagoknak kitett munkavállalók egészségügyi felülvizsgálatáért felelős orvosnak és/vagy hatóságnak ismernie kell az egyes munkavállalók expozíciójának feltételeit és körülményeit.

Módosítás    53

Irányelvre irányuló javaslat

Melléklet

2004/37/EK irányelv

III melléklet – A rész

 

A Bizottság által javasolt szöveg

CAS-szám (1)

EK-szám (2)

AZ ANYAG NEVE

HATÁRÉRTÉKEK (3)

Megjegyzés (4)

mg/m3 (5)

ppm (6)

f/ml (7)

-

-

keményfapor;

3 (8)

-

-

-

-

-

Króm(VI)-vegyületek, melyek az irányelv 2. cikke a) pontjának i. alpontja értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek

0,025

-

-

-

-

-

Tűzálló kerámiaszálak, melyek az irányelv 2. cikke a) pontjának i. alpontja értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek

-

-

0,3

-

-

-

A kristályos szilícium-dioxid belélegezhető pora

0,1 (9)

-

-

-

71-43-2

200-753-7

Benzol

3,25

1

-

Bőr

75-01-4

200-831-0

Vinilklorid monomer

2,6

1

-

-

75-21-8

200-849-9

Etilén-oxid

1,8

1

-

Bőr

75-56-9

200-879-2

1,2-epoxipropán

2,4

1

-

-

79-06-1

201-173-7

Akrilamid

0,1

-

-

Bőr

79-46-9

201-209-1

2-Nitropropán

18

5

-

-

95-53-4

202-429-0

o-Toluidinek

0,5

0,1

-

-

106-99-0

203-450-8

1,3-butadién

2,2

1

-

-

302-01-2

206-114-9

Hidrazin

0,013

0,01

-

Bőr

593-60-2

209-800-6

Brómetilén

4,4

1

-

-

________________

1 CAS-szám: A Vegyianyag Nyilvántartási Szolgálat (Chemical Abstract Service) által adott nyilvántartási szám.

2 Az EK-szám, azaz az EINECS-, ELINCS- vagy NLP-szám, az anyag Európai Unión belüli hivatalos száma, az 1272/2008/EK irányelv VI. melléklete 1. részének 1.1.1.2. pontjában meghatározottak szerint.

3 Nyolcórás referencia-időszakra vonatkoztatva mért vagy számított adat.

4 A bőrön keresztüli expozíció útján jelentős mértékben hozzájárulhat a szervezet összterheléséhez.

5 mg/m3 = milligramm per köbméter 20°C-os és 101,3 kPa-os levegőben (760 higanymilliméter nyomás).

6 ppm milliomod rész levegő térfogatra (ml/m3).

7 f/ml = szálak egy milliliterben.

8 Belélegezhető frakció: ha keményfaporok más faporral keverednek, a határérték a keverékben szereplő összes faporra alkalmazandó.

9 Belélegezhető frakció.

 

Módosítás

CAS-szám (1)

EK-szám (2)

AZ ANYAG NEVE

HATÁRÉRTÉKEK (3)

Megjegyzés (4)

mg/m3 (5)

ppm (6)

f/ml (7)

-

-

faporok

2 (8)

-

-

keményfaporok: 3 mg/m³ XXXX-ig (5 évvel a hatálybalépése után) Puhafaporok: 5 mg/m³ XXXX-ig (5 évvel a hatálybalépése után)

-

-

Króm(VI)-vegyületek, melyek az irányelv 2. cikke a) pontjának i. alpontja értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek

0,001

-

-

-

-

-

Tűzálló kerámiaszálak, melyek az irányelv 2. cikke a) pontjának i. alpontja értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek

-

-

0,3

-

-

-

A kristályos szilícium-dioxid belélegezhető pora

0,05 (9)

-

-

Átállási idő 0,1 mg/m³ XXXX-ig (10 évvel a hatálybalépés után) – a hatálybalépés után 5 évvel felülvizsgálandó

71-43-2

200-753-7

Benzol

3,25

1

-

Bőr

75-01-4

200-831-0

Vinilklorid monomer

2,6

1

-

-

75-21-8

200-849-9

Etilén-oxid

1,8

1

-

Bőr

75-56-9

200-879-2

1,2-epoxipropán

2,4

1

-

-

79-06-1

201-173-7

Akrilamid

0,1

-

-

Bőr

79-46-9

201-209-1

2-Nitropropán

18

5

-

-

95-53-4

202-429-0

o-Toluidinek

0,5

0,1

-

-

106-99-0

203-450-8

1,3-butadién

2,2

1

-

-

302-01-2

206-114-9

Hidrazin

0,013

0,01

-

Bőr

593-60-2

209-800-6

Brómetilén

4,4

1

-

-

________________

1 CAS-szám: A Vegyianyag Nyilvántartási Szolgálat (Chemical Abstract Service) által adott nyilvántartási szám.

2 Az EK-szám, azaz az EINECS-, ELINCS- vagy NLP-szám, az anyag Európai Unión belüli hivatalos száma, az 1272/2008/EK irányelv VI. melléklete 1. részének 1.1.1.2. pontjában meghatározottak szerint.

3 Nyolcórás referencia-időszakra vonatkoztatva mért vagy számított adat.

4 A bőrön keresztüli expozíció útján jelentős mértékben hozzájárulhat a szervezet összterheléséhez.

5 mg/m3 = milligramm per köbméter 20°C-os és 101,3 kPa-os levegőben (760 higanymilliméter nyomás).

6 ppm milliomod rész levegő térfogatra (ml/m3).

7 f/ml = szálak egy milliliterben.

8 Belélegezhető frakció.

9 Belélegezhető frakció.

INDOKOLÁS

A Bizottság 2016. május 13-án tette közzé a 2004/37/EK irányelv módosítására irányuló javaslatát, amelynek célja, hogy javítsa a munkavállalók védelmét a rákkeltő anyagoknak és mutagéneknek való munkahelyi kitettséggel szemben. Az Európai Parlament az előző és a jelenlegi jogalkotási ciklusban is több alkalommal kérte az irányelv felülvizsgálatát.

Az előadó üdvözli a Bizottság kezdeményezését, amely fontos első lépést jelent a rákkeltő anyagoknak és a mutagéneknek való munkahelyi kitettség általános problémájának kezelése felé. A rák a második leggyakoribb halálok Európában, és a munkával összefüggő halálozások első számú okozója. Minden munkával összefüggő rákos megbetegedés megelőzhető. Egy korszerű és pontos európai uniós jogi keret hozzá fog járulni a munkával összefüggő rákos megbetegedések megelőzésének javításához. A tagállamok számára felmerülő költségek a becslések szerint évi 334 milliárd eurót tesznek ki[1].

Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) szerint a tagállamok az expozíciós és toxikológiai adatok nemzeti szintű hiányáról, valamint arról számolnak be, hogy nehézséget jelent a foglalkozási expozíciós határértékekkel kapcsolatos konszenzus elérése. Az előadó véleménye szerint a tagállamokban és a világszerte bevált gyakorlatok követését kell a kötelező foglalkozási expozíciós határértékek meghatározásának vezérelvévé tenni, és az elővigyázatosság elvét követve kell fellépni. Ennek az elvnek következetesen tükröződnie kell az irányelvben, amint arra (14) preambulumbekezdése is emlékeztet („A munkavállalók egészségvédelmére az elővigyázatosság elvét kell alkalmazni”).

I. Az irányelv hatályának kiterjesztése a reprodukciót károsító anyagokra

Az előadó javasolja az irányelv hatályának kiterjesztését a reprodukciót károsító anyagokra, ami összhangban van az Európai Parlament korábbi állásfoglalásaival[2], valamint egyes tagállamok hatályos jogszabályaival.

Egy közelmúltbeli francia tanulmány[3] szerint a munkavállalók több, mint 1%-a van kitéve reprodukciót károsító anyagoknak. Ezen adatokat extrapolálva 2–3 millió közé tehető a reprodukciót károsító anyagoknak kitett munkavállalók száma az Európai Unióban. A munkavállalók ilyen anyagokkal szembeni jogszabályi védelme jelenleg nagyon gyenge, mivel az lényegében a vegyi anyagokról szóló 98/24/EK irányelv általános rendelkezéseire korlátozódik. A reprodukciót károsító anyagok az 1907/2006/EK (REACH) rendelet szerint különös aggodalomra okot adó anyagoknak minősülnek. A munkavállalók védelmét szolgáló rendelkezéseknek összhangban kell lenniük ezzel a megállapítással. A várandós munkavállalókról szóló 92/85/EK irányelv nem határoz meg a várandósság munkaadónak történő bejelentése előtt meghozandó megelőző intézkedéseket. Ez azt jelenti, hogy a várandósság első heteiben nincs külön védelem, és a férfiak és nők termékenysége sem részesül védelemben. Az európai jogszabályok például a REACH-rendeleten keresztül összekapcsolják a rákkeltő és a mutagén anyagokat, valamint a reprodukciót károsító anyagokat. Tagállami szinten hat tagállam (FR, AT, FI, DE, SE és CZ) az átültetés során már kiterjesztette az irányelv hatályát a reprodukciót károsító anyagokra.

Egy 2004-ben Franciaországban elvégzett felmérés 50 potenciális reprodukciót károsító anyagot értékelt és rangsorolt veszélyessége és expozíciója alapján. Ezen eljárás alapján az első 10 anyag a következő volt: di(2-etilhexil)ftalát, benzin-butil-ftalát, dibutil-ftalát, kadmium, ólom, hexaklór-benzol, toluol, nonilfenol, etilénglikol, etil-éter és benomil[4]. A reprodukciót károsító anyagok, például a ftalátok hatásai többek között: heréket érintő toxicitás, csökkent férfi és női termékenység, magzati toxicitás (amely halálhoz vagy rendellenességekhez vezethet). Az alkil-fenolok és a kapcsolódó vegyi anyagok hormonutánzó hatással rendelkeznek, és csökkent férfi termékenységhez, a herék méretének és a spermiumminőség csökkenéséhez vezethetnek[5].

II. Szigorúbb határértékek

Az előadó számos vizsgált anyag vonatkozásában szigorúbb határértékeket javasolt. Az előadó véleménye szerint az Európai Unió által meghatározott kötelező foglalkozási expozíciós határértékeknek a tagállamokban kialakult legjobb gyakorlatot kell tükrözniük. Amint azt a Bizottság hatásvizsgálatában kiemelte, a határértékekre vonatkozó döntések a rák kockázata és megelőzésének becsült költsége között teremtenek egyensúlyt. Ahol alternatív anyagok vagy műszaki megoldások hiányában gyakorlati nehézségek állnak fenn, az előadó további időt javasolt a szigorúbb határérték végrehajtására. Ez időt biztosít a munkaadók számára a megoldások kialakítására és a beruházás költségeinek ellensúlyozására. Az előadó által javasolt valamennyi változtatás olyan kötelező foglalkozási expozíciós határértékeket tükröz, amelyek egyes tagállamokban már hatályban vannak vagy léteznek.

– Kristályos szilícium-dioxid

A foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság (SCOEL) 0,05 mg/m³-es határértéket javasolt; az előadó egyetért ezzel, és a SCOEL-lel megegyező határértékre tett javaslatot. A Bizottság hatásvizsgálata szerint ez a határérték a jelenlegi forgatókönyvhöz képest 107 350-nel csökkentené a halálozások számát a 2010–2069 közötti időszakban.

– Króm VI

Az előadó osztja a több tagállam (Belgium, Németország, Dánia, Franciaország, Hollandia, Litvánia és Svédország) Tanácsban folytatott viták során képviselt azon álláspontját, hogy a króm VI-ra vonatkozó határértéket csökkenteni kell a Bizottság javaslatához képest (0,025 mg/m³). Aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a határértéket viszonylag magas szinten határozzák meg annak ellenére, hogy nem állnak rendelkezésre naprakész adatok a hat vegyértékű krómnak való kitettséggel kapcsolatban, mivel a javasolt határérték meghatározásához felhasznált adatok 1995-ből származnak. Jelenleg három tagállam vezetett be 0,001 mg/m³-es határértéket. Itt is az elővigyázatosság elvét kell alkalmazni.

– Faporok

Az előadó osztja a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) azon véleményét, hogy elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra, hogy a keményfa- és a puhafaporok közötti különbségtétel nem indokolt. Miután az elmúlt években észrevehető műszaki fejlődés következett be, gyakorlati szempontból teljes mértékben lehetségessé vált a faporokra vonatkozó szigorúbb határérték bevezetése. Mivel az uniós tagállamok többsége 2 mg/m3-es határértéket határozott meg, ezt kell közös határértékké tenni az Európai Unióban, amíg a bevált gyakorlaton (Franciaország) alapuló szigorúbb 1 mg/m3-es határérték elérhetővé nem válik. Az irányelv jövőbeli felülvizsgálata során egészségügyi és biztonsági hatása, műszaki megvalósíthatósága és költsége alapján értékelni kell az ennél is szigorúbb, 0,5 mg/m3-es határérték lehetőségét.

III. Orvoslásra váró további kérdések

Tekintettel a Bizottság azon kifejezett szándékára, hogy a nagyon közeli jövőben tovább módosítsa az irányelvet, az előadó további anyagok tekintetében nem tett javaslatot kötelező foglalkozási expozíciós határértékek bevezetésére. Miután számos rákkeltő anyagként, mutagénként és reprodukciót károsító anyagként azonosított anyag létezik, az előadó üdvözli ezeket a terveket, és sürgeti további határértékek haladéktalan meghatározását számtalan további munkavállaló kitettséggel szembeni védelme, a további kockázatok megelőzése és újabb életek megmentése érdekében.

Az irányelv felülvizsgálatai során foglalkozni kell az adatgyűjtés javításával is a bevált gyakorlatok európai szintű megosztása révén, valamint a szociális partnerek, különösen a munkaadók segítségével. Jelenleg a tagállamok által végzett egyértelmű és átfogó adatgyűjtés hiánya akadályozza a védelmet, a megelőzést és a megfelelő egészségügyi ellátást, a felelős politikaformálásról nem is beszélve.

Az adatgyűjtés hiányosságai rámutatnak a kitett munkavállalók egész életen át tartó kötelező egészségügyi felülvizsgálata bevezetésének szükségességére is. Az előadó az irányelv ezen módosítását a probléma sürgős jellege miatt javasolta, a munkavállalók kitettségére vonatkozó elegendő adat hiányában nem lehetséges annak értékelése, hogy mikor van szükség egészségügyi felülvizsgálatra. Amíg nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű és átfogó adat, amelyet meg lehet osztani a megfelelő egészségügyi szakemberekkel, az egészségügyi felülvizsgálatot – az expozíció megszűnése után és aktív éveik befejeződését követően is – el kell végezni valamennyi kitett munkavállaló számára. Ez valamennyi kitett munkavállalóra, gyakornokra, tanulóra és karbantartást végző személyzetre kiterjed. A rák korai felismerése az egyik legfontosabb tényező, amely elősegíti a magasabb túlélési arányt.

Általánosságban elmondható, hogy e felülvizsgálat első lépésnek tekintendő abban az irányban, hogy védelmet biztosítson a munkavállalók számára munkahelyükön a veszélyes anyagokkal szemben. Fontos annak áttekintése, hogy – például kutatási és innovációs kezdeményezések révén – mely további szakpolitikai területek segíthetik a védelem hosszú távú céljának elérését.

  • [1]  Foglalkozási eredetű rákos megbetegedések az Európai Unióban: A további megelőzés mértéke, hatása és lehetőségeiFoglalkozási eredetű rákos megbetegedések az Európai Unióban: A további megelőzés mértéke, hatása és lehetőségei, RIVM, 2016
  • [2]  Az Európai Parlament 2011. december 15-i állásfoglalása az egészségre és a munkabiztonságra vonatkozó, 2007–2012 közötti európai stratégia középtávú értékeléséről (2011/2147(INI)).
  • [3]  Les expositions aux cancérogenes mutagenes et reprotoxiques, INRS, References en sante au travail, No 144, 2015
  • [4]  AFSSET – Agence francaise de sécurité sanitaire de l'environnement et du travail, Identification d’une liste de substances toxiques pour la reproduction et le développement et Proposition d’une méthode de hiérarchisation pour l’analyse des Valeurs Toxicologiques de Référence, Rapport du groupe d’experts ‘VTR reprotoxic’ , 2006, 58. o.
  • [5]  Evans, T.J.,’ Endocrine disruptors’, Gupta, R.C. (Ed.), Reproductive and Developmental Toxicity, Elsevier Inc., 2011, 874–875. o.

VÉLEMÉNY a Jogi Bizottság részéről (1.2.2017)

a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság részére

a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló európai parlamenti és a tanácsi irányelvre irányuló javaslatról
(COM(2016)0248 – C8-0181/2016 – 2016/0130(COD))

A vélemény előadója: Kostas Chrysogonos

RÖVID INDOKOLÁS

A munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosításáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló javaslat – amelyet hatásvizsgálat támaszt alá[1] – célja, hogy uniós szinten a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók tekintetében jobb munkahelyi normák bevezetésével biztosítsa a munkavállalók egészségének és biztonságának magas szintű védelmét az Unióban.

A javaslat fő célkitűzései a következők: a) javítani a munkavállalók egészségvédelmét a rákot vagy egyéb mutációt okozó vegyi anyagoknak a munkahelyen való kitettség csökkentése révén; b) tisztább helyzetet és kiegyenlítettebb versenyfeltételeket teremteni a gazdasági szereplők számára; és c) fokozni a munkavállalók védelmére vonatkozó uniós keret hatékonyságát azáltal, hogy azt korszerűsítik a rendelkezésre álló tudományos eredmények alapján. A célkitűzések összhangban vannak az Európai Unió Alapjogi Chartájának 2. és 31. cikkében meghatározott jogokkal: az élethez való joggal és a munkavállalók egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó tisztességes és igazságos munkafeltételekhez való joggal.

A javaslat a Bizottság munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal kapcsolatos, 2014-2020 közötti EU stratégiai keretéhez tartozik, és illeszkedik a Bizottság 2016. évi munkaprogramjában szereplő, az egységes piac elmélyítésére és méltányosabbá tételére, valamint egy olyan tisztességes és valódi értelemben vett páneurópai munkaerőpiac létrehozására irányuló prioritáshoz, amelyben a munkavállalók megfelelő védelmet élveznek, és munkahelyük fenntartható. A rák a munkavégzéssel összefüggő leggyakoribb (53%) halálok az Unióban. A munkavállalók és családtagjaik számára a rák nemcsak jelentős életminőség-romlást eredményez, hanem az egészségügyi ellátásra fordított közvetlen költségeket, valamint a jelenlegi és jövőbeni fizetések elmaradása miatt közvetett anyagi veszteségeket is okoz. A munkahelyen szerzett rákos megbetegedések az egész gazdaságban is éreztetik hatásukat, hiszen csökkentik a munkaerő-kínálatot, és megterhelik az államháztartást azon – elkerülhető – közkiadások révén, amelyeket egészségügyi ellátásra és egyéb ellátásokra kell fordítani. A vállalkozások oldalán pedig a személyzet helyettesítése, a termelékenység csökkenése, valamint a munkahelyi ártalmak ellensúlyozására fizetett veszélyességi bérpótlékok jelentenek pluszköltségeket.

Jelenleg az EU-ban a munkavállalókat a rákkeltő vegyi anyagokkal szemben a rákkeltő anyagokról és mutagénekről szóló 2004/37/EK irányelv védi, amely egyike azon 24 irányelvnek, amely a 89/391/EGK irányelv munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai keretéhez tartozik. A munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai keret meghatározza a munkavállalók biztonságát és egészségét veszélyeztető kockázatok megszüntetésére, illetve minimalizálására vonatkozó általános célkitűzéseket. A rákkeltő anyagokról és mutagénekről szóló irányelv előírja, hogy a munkáltatóknak „fel kell ismerniük és fel kell mérniük a munkavállalókat érintő minden olyan kockázatot”, amely bizonyos rákkeltő anyagoknak való expozícióból ered, és „amennyiben e kockázatok fennállnak, meg kell előzniük az expozíciót”. Amennyiben ez műszakilag lehetséges, az adott eljárást vagy vegyi anyagot egy nem veszélyes vagy kevésbé veszélyes eljárással vagy anyaggal kell helyettesíteni. Ha az efféle helyettesítés műszakilag nem lehetséges, a rákkeltő vegyi anyagokat zárt rendszerben kell használni, vagy a munkavállalók expozícióját a műszakilag lehetséges legalacsonyabb szintre kell csökkenteni. A munkáltatók emellett kötelesek biztosítani, hogy a foglalkozási expozíciós határértékeket ne lépjék túl.

Az új javaslat célja, hogy a rákkeltő anyagokról és mutagénekről szóló irányelv hatálya alá vonjon számos olyan vegyi anyagot, amelyet az EU-n kívüli országokban vagy nemzetközi szervezetek által az embernél rákkeltő anyagként ismernek el, és amelyeket a jelenlegi uniós rendszer szerint még nem soroltak be. Ezért azt javasolja, hogy 13 vegyi anyag esetében a legújabb tudományos eredmények alapján vizsgálják felül vagy uniós szinten vezessék be a foglalkozási expozíciós határértékeket, így összehangolnák a jelentősen eltérő nemzeti határértékeket, ahol vannak ilyenek. A hatásvizsgálat szerint 2069-ig mintegy százezer ember életét lehetne megmenteni, aminek az egészségügyi megtakarítások szintjén jelentkező összesített haszna 34 milliárd és 89 milliárd EUR közé tehető.

Ezért az előadó határozottan támogatja a fenti javaslatot, bár néhány módosítást is javasol, amelyek célja főként annak hangsúlyozása, hogy a javaslat végrehajtásakor elővigyázatosan kell eljárni. Az elővigyázatosság elvét az uniós jog egyik általános elveként lehet meghatározni, amelyet annak érdekében kell alkalmazni, hogy biztosítva legyen a magas szintű egészségvédelem, a fogyasztók biztonsága és a környezetvédelem az Unió valamennyi tevékenységi területén[2]. Különösen fontos tehát ez az elv akkor, ha bizonytalanságok merülnek fel a keverékek – különösen a mérgező anyagok keveréke – kezelésének a munkavállalók egészségére kifejtett hatása terén, vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő tudományos és műszaki adat. Ez alapvetően a rák – és a hozzá kapcsolódó egészségügyi problémák – megelőzésére vonatkozóan egy új és hatékony paradigmát követel meg, amely figyelembe vesz számos kölcsönhatásban álló tényezőt, a legújabb fejlesztéseket a mérési módszerek terén, a kockázatkezelési intézkedéseket és egyéb releváns tényezőket is.

Az előadó végezetül megállapítja, hogy további erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy hatékony védelmet lehessen biztosítani a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalóknak, mivel még mindig vannak olyan anyagok, amelyek nem szerepelnek a javaslatban szereplő listában és amelyek negatív hatással lehetnek a munkavállalók egészségére[3]. Uniós szabályozás hatálya alá kell vonni minden olyan anyagot, amely növelheti a foglalkozásból eredő rákos megbetegedések kockázatát.

MÓDOSÍTÁSOK

A Jogi Bizottság felkéri a Foglalkoztatási és Szociális Bizottságot mint illetékes bizottságot, hogy vegye figyelembe az alábbi módosításokat:

Módosítás    1

Irányelvre irányuló javaslat

1 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(1)  A 2004/37/EK irányelv célja, hogy a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatokkal szemben védelmet nyújtson a munkavállalóknak; ennek érdekében a rendelkezésre álló tudományos és műszaki adatok alapján minimumkövetelményeket, köztük határértékeket állapít meg.

(1)  A 2004/37/EK irányelv célja, hogy a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatokkal szemben védelmet nyújtson több mint 217 millió uniós munkavállalónak; ennek érdekében a rendelkezésre álló tudományos és műszaki adatok alapján minimumkövetelményeket, köztük határértékeket állapít meg.

Módosítás    2

Irányelvre irányuló javaslat

1 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1a)  A 2004/37/EK irányelvet sürgősen korszerűsíteni kell új megelőző és védelmi intézkedések biztosítása érdekében.

Módosítás    3

Irányelvre irányuló javaslat

1 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1b)  Az emberi termékenységet károsító anyagok ugyanolyan károsak a munkavállalók egészségére, mint a rákkeltő anyagok és mutagének: ezért a 2004/37/EK irányelv hatályának az emberi termékenységet károsító anyagokra is ki kell terjednie.

Módosítás    4

Irányelvre irányuló javaslat

1 c preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(1c)  Fontos tehát az elővigyázatosság elvét figyelembe venni, különösen akkor, ha bizonytalanságok merülnek fel az anyagok és keverékek kezelésének a munkavállalók egészségére kifejtett hatása terén, vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő tudományos és műszaki adat.

Módosítás    5

Irányelvre irányuló javaslat

2 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(2)  A határértékeket szükség esetén a tudományos adatok fényében felül kell vizsgálni.

(2)  A munkavállalók védelmére vonatkozó uniós keret rendelkezéseinek hatékonyabbá és eredményesebbé tétele érdekében és összhangban az elővigyázatosság elvével, a határértékeket rendszeresen, a legfrissebb tudományos és műszaki információk és adatok, továbbá a mérési technikák fejlődése, a kockázatcsökkentési intézkedések és egyéb releváns tényezők fényében felül kell vizsgálni.

Módosítás    6

Irányelvre irányuló javaslat

2 a preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2a)  Ki kell emelni a munkavállalók rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagoknak való kitettséggel szembeni védelmének fontosságát. A férfiak és a nők munkahelyükön gyakran anyagok olyan kombinációjának vannak kitéve, amely fokozhatja az egészségügyi kockázatokat, káros hatást gyakorol reprodukciós rendszerükre, csökkent termékenységet és meddőséget okoz és károsan befolyásolja a magzati fejlődést és a gyermekek fejlődését többek között azáltal, hogy káros hatással van a szoptatásra, vagy szoptatás útján okoz kárt. Különös aggodalomra adnak okot a reprodukciót és szexuális működést károsító anyagok, és a rákkeltő anyagok és a mutagének esetében alkalmazottal azonos munkahelyi megelőzést kell követni. A nők fokozott és biztonságos munkaerőpiaci részvételének az Európa 2020 stratégia kiemelt céljával összhangban történő biztosítása érdekében a 2004/37/EK irányelv felülvizsgálatának a reprodukciót károsító anyagokra ki kell térnie. Ezáltal az irányelv a nők munkahelyi védelme tekintetében összhangba kerül az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendeletével1a.

 

________________

 

1a. Az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18-i 1907/2006/EK rendelete a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).

Módosítás    7

Irányelvre irányuló javaslat

2 b preambulumbekezdés (új)

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

(2b)  Szükség van a rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító vegyi anyagokkal kapcsolatos megelőzésre, továbbá uniós szintű tájékoztató kampányra, mivel az Eurostat vegyipari termeléssel kapcsolatos legutóbbi statisztikai adatai szerint évente mintegy 31 millió tonna rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító vegyi anyagot állítanak elő az Unióban.

Módosítás    8

Irányelvre irányuló javaslat

3 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(3)  Néhány rákkeltő anyag és mutagén esetében a lehető legnagyobb védelem biztosítása érdekében figyelembe kell venni minden felszívódási utat, beleértve a bőrön keresztül való behatolás lehetőségét is.

(3)  Az elővigyázatosság elvével összhangban a rákkeltő anyagok, mutagének és a reprodukciót károsító anyagok esetében a munkavállalók egészsége és biztonsága lehető legmagasabb fokú védelmének biztosítása érdekében kiemelten fontos figyelembe venni az alternatív felszívódási utakat, beleértve a bőrön keresztül való behatolás lehetőségét is.

Módosítás    9

Irányelvre irányuló javaslat

4 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(4)  A Bizottság munkáját a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság (a továbbiakban: bizottság) segíti, különösen a rendelkezésre álló legújabb tudományos adatok értékelésében és a vegyi kockázatoknak kitett munkavállalók védelmét szolgáló foglalkozási expozíciós határértékek előterjesztésében, amelyeket a 98/24/EK tanácsi irányelv és a 2004/37/EK irányelv47 szerint uniós szinten kell meghatározni. Az o-toluidin és a 2-nitropropán vegyi anyagokat illetően a fent említett bizottság ajánlásainak hiányában egyéb, kellően megbízható és nyilvánosság számára is elérhető tudományos adatforrásokat vettek figyelembe48,49.

(4)  A Bizottság munkáját a foglalkozási vegyianyag-expozíciós határértékekkel foglalkozó tudományos bizottság (a továbbiakban: bizottság) segíti, különösen a rendelkezésre álló legújabb tudományos adatok azonosításában, értékelésében és részletes elemzésében, valamint a vegyi kockázatoknak kitett munkavállalók védelmét szolgáló foglalkozási expozíciós határértékek előterjesztésében, amelyeket a 98/24/EK tanácsi irányelv és a 2004/37/EK irányelv47 szerint uniós szinten kell meghatározni. Az o-toluidin és a 2-nitropropán vegyi anyagokat illetően a fent említett bizottság ajánlásainak hiányában egyéb, kellően megbízható és nyilvánosság számára is elérhető tudományos adatforrásokat vettek figyelembe48,49.

__________________

__________________

47 A Tanács 1998. április 7-i 98/24/EK irányelve a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 131., 1998.5.5., 11. o.).

47 A Tanács 1998. április 7-i 98/24/EK irányelve a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) (HL L 131., 1998.5.5., 11. o.).

48 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol77/mono77-11.pdfhttp://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol99/mono99-15.pdf és http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol100F/mono100F-11.pdf

 

48 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol77/mono77-11.pdfhttp://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol99/mono99-15.pdf és http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol100F/mono100F-11.pdf

 

49 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol1-42/mono29.pdf és http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol71/mono71-49.pdf

49 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol1-42/mono29.pdf és http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol71/mono71-49.pdf

Módosítás    10

Irányelvre irányuló javaslat

5 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(5)  A kristályos szilícium-dioxid belélegezhető porának rákkeltő hatása kellően bizonyított. A rendelkezésre álló információk, köztük a tudományos és műszaki adatok azt mutatják, hogy a kristályos szilícium-dioxid belélegezhető porára vonatkozóan határértéket kell megállapítani. A kristályos szilícium-dioxid munkafolyamat során keletkező belélegezhető pora nem szerepel az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet50 szerinti osztályozásban. Ezért indokolt a kristályos szilícium-dioxid munkafolyamat során keletkező belélegezhető porának való expozíciót magában foglaló munkát felvenni a 2004/37/EK irányelv I. mellékletébe, csakúgy mint határértéket megállapítani a kristályos szilícium-dioxid porára („belélegezhető frakció”) vonatkozóan.

(5)  A kristályos szilícium-dioxid belélegezhető porának rákkeltő hatása kellően bizonyított, amely mélyen a tüdőbe jutva súlyos egészségügyi problémákat okozhat. A rendelkezésre álló információk, köztük a tudományos és műszaki adatok azt mutatják, hogy a kristályos szilícium-dioxid belélegezhető porára vonatkozóan határértéket kell megállapítani. A kristályos szilícium-dioxid munkafolyamat során keletkező belélegezhető pora nem szerepel az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti osztályozásban.50 Ezért indokolt a kristályos szilícium-dioxid munkafolyamat vagy egyéb kapcsolódó folyamat során keletkező belélegezhető porának való expozíciót magában foglaló munkát felvenni a 2004/37/EK irányelv I. mellékletébe, csakúgy mint határértéket megállapítani a kristályos szilícium-dioxid porára („belélegezhető frakció”) vonatkozóan.

__________________

__________________

50 Az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-i 1272/2008/EK rendelete az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

50 Az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-i 1272/2008/EK rendelete az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

Módosítás    11

Irányelvre irányuló javaslat

6 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(6)  Az olyan kezdeményezések, mint a „munkavállalók egészségének a kristályos szilícium-dioxid és az azt tartalmazó termékek megfelelő kezelése és használata révén való védelméről szóló megállapodás” témájában folytatott szociális párbeszéd (NEPSi) keretében kidolgozott útmutatók és bevált módszerek igen hasznosnak bizonyultak, hiszen a szabályozási intézkedéseket mintegy kiegészítve elősegítik a határértékek tényleges betartatását.

(6)  Az olyan kezdeményezések, mint a „munkavállalók egészségének a kristályos szilícium-dioxid és az azt tartalmazó termékek megfelelő kezelése és használata révén való védelméről szóló megállapodás” témájában folytatott szociális párbeszéd (NEPSi) keretében kidolgozott útmutatók és bevált módszerek igen hasznosnak bizonyultak, hiszen a szabályozási intézkedéseket mintegy kiegészítve elősegítik a határértékek tényleges betartatását és a jelenlegi gyakorlat fényében frissítik ezeket.

Módosítás    12

Irányelvre irányuló javaslat

7 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(7)  A vinilklorid monomerre és a keményfaporokra vonatkozóan a 2004/37/EK irányelv III. mellékletében megállapított határértékeket az újabb tudományos adatok alapján felül kell vizsgálni.

(7)  Az elővigyázatosság elvének való megfelelés, valamint annak alkalmazásának a munkavállalók egészsége és biztonsága terén történő garantálása érdekében a vinilklorid monomerre, a keményfaporokra, a benzolra és a krómra (VI) vonatkozóan a 2004/37/EK irányelv III. mellékletében megállapított határértékeket az újabb tudományos adatok alapján rendszeresen felül kell vizsgálni.

Módosítás    13

Irányelvre irányuló javaslat

12 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(12)  Bizonyos króm(VI)-vegyületek megfelelnek az 1272/2008/EK rendelet szerinti rákkeltő anyagként (1A. vagy 1B. kategória) való besorolás kritériumainak, tehát a 2004/37/EK irányelv értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek. A rendelkezésre álló információk, köztük a tudományos és műszaki adatok alapján e króm(VI)-vegyületek tekintetében lehetséges a határérték meghatározása. Ezért indokolt az azokra a króm(VI)-vegyületekre vonatkozó határértéket megállapítani, amelyek a 2004/37/EK irányelv értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek.

(12)  Bizonyos króm(VI)-vegyületek megfelelnek az 1272/2008/EK rendelet szerinti rákkeltő anyagként (1A. vagy 1B. kategória) való besorolás kritériumainak, tehát a 2004/37/EK irányelv értelmében rákkeltő anyagnak minősülnek. Ezért lehetséges és szükséges azokra a króm(VI) vegyületekre vonatkozó határértékeket megállapítani, amelyek a 2004/37/EK irányelv értelmében a legfrissebb rendelkezésre álló információk alapján – beleértve a tudományos és műszaki adatokat is – rákkeltő anyagnak minősülnek.

Módosítás    14

Irányelvre irányuló javaslat

18 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(18)  Ez a módosítás megerősíti a munkavállalók munkahelyi egészségvédelmét.

(18)  A 2004/37/EK irányelv módosításának célja, hogy javítja és megerősítse a munkavállalók munkahelyi egészségvédelmét és biztonságát a megfelelő ellenőrzési eszközök megerősítése révén. Emellett fokozza a vonatkozó uniós jog hatékonyságát és egyértelműségét, és egyenlő versenyfeltételeket biztosít.

Módosítás    15

Irányelvre irányuló javaslat

20 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(20)  Ez az irányelv tiszteletben tartja az Európai Unió Alapjogi Chartájában, különösen annak 31. cikke (1) bekezdésében lefektetett alapvető jogokat és elveket.

(20)  Ez az irányelv tiszteletben tartja az Európai Unió Alapjogi Chartájában lefektetett alapvető jogokat és elveket, különösen annak 2. cikkében lefektetett, az élethez való alapvető jogot, valamint annak 2. cikkében és 31. cikke (1) bekezdésében lefektetett, a munkavállalók egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó tisztességes és igazságos munkafeltételekhez való jogot.

Módosítás    16

Irányelvre irányuló javaslat

23 preambulumbekezdés

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

(23)  Mivel e jogi aktus tárgya a munkavállalók munkahelyi egészsége, az átültetés határideje két év.

(23)  Mivel e jogi aktus tárgya a munkavállalók munkahelyi egészségének és biztonságának védelme, az átültetés határideje nem lehet későbbi, mint ezen irányelv hatálybalépésének időpontja utáni két év.

Módosítás    17

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 pont (új)

2004/37/EK irányelv

Cím

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1.   A cím helyébe a következő szöveg lép:

„Az Európai Parlament és a tanács 2004/37/EK irányelve (2004. április 29.) a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről”

„Az Európai Parlament és a Tanács 2004/37/EK irányelve (2004. április 29.) a munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel vagy reprodukciót károsító anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről”

Módosítás    18

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 a pont (új)

2004/37/EK irányelv

1 cikk – 1 bekezdés – 1 albekezdés

 

Hatályos szöveg

Módosítás

 

-1a.  A 1. cikk (1) bekezdésének első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   Ennek az irányelvnek az a célja, hogy védje a munkavállalókat azoktól az egészségüket és biztonságukat veszélyeztető kockázatoktól, amelyek munkájuk során a rákkeltő anyagoknak, illetve a mutagéneknek való kitettséggel kapcsolatosan merülnek vagy merülhetnek fel, valamint, hogy az ilyen kockázatokat megelőzze.

„(1)   Ennek az irányelvnek az a célja, hogy védje a munkavállalókat azoktól az egészségüket és biztonságukat veszélyeztető kockázatoktól, amelyek munkájuk során a rákkeltő anyagoknak, a mutagéneknek vagy az emberi termékenységet károsító anyagoknak való kitettséggel kapcsolatosan merülnek vagy merülhetnek fel, valamint, hogy az ilyen kockázatokat megelőzze.

Módosítás    19

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 b pont (új)

2004/37/EK irányelv

2 cikk – c a pont (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-1b.   A 2. cikk a következő ponttal egészül ki:

 

„ca)   „reprodukciót károsító anyagok”: az 1272/2008/EK rendelet VI. mellékletében foglalt, 1A. vagy 1B. kategóriájú, reprodukciót károsító anyagként való besorolásnak megfelelő anyag.”

Módosítás    20

Irányelvre irányuló javaslat

1 cikk – 1 bekezdés – -1 c pont (új)

2004/37/EK irányelv

17 a cikk (új)

 

A Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

 

-1c.   A szöveg a következő cikkel egészül ki:

 

„17a. cikk

 

Reprodukciót károsító anyagok

 

A Bizottság 2017. november 1-jéig a tagállamokkal és a szociális partnerekkel történő konzultációt követően felülvizsgálja az irányelvet, és javaslatot tesz az irányelv hatályának a reprodukciót károsító anyagokra való kiterjesztése érdekében esetlegesen szükséges módosításokra.”

ELJÁRÁS A VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÁSRAFELKÉRT BIZOTTSÁGBAN

Cím

A munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosítása

Hivatkozások

COM(2016)0248 – C8-0181/2016 – 2016/0130(COD)

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

EMPL

25.5.2016

 

 

 

Véleményt nyilvánított

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

JURI

25.5.2016

A vélemény előadója

       A kijelölés dátuma

Kostas Chrysogonos

11.7.2016

Vizsgálat a bizottságban

8.11.2016

28.11.2016

 

 

Az elfogadás dátuma

31.1.2017

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

22

2

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Max Andersson, Joëlle Bergeron, Marie-Christine Boutonnet, Jean-Marie Cavada, Kostas Chrysogonos, Therese Comodini Cachia, Mady Delvaux, Rosa Estaràs Ferragut, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sajjad Karim, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Gilles Lebreton, António Marinho e Pinto, Jiří Maštálka, Emil Radev, Julia Reda, Evelyn Regner, Pavel Svoboda, József Szájer, Axel Voss, Tadeusz Zwiefka

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Sergio Gaetano Cofferati, Angel Dzhambazki, Evelyne Gebhardt

  • [1]  SWD(2016)0152 és SWD(2016)0153.
  • [2]  Lásd többek között az Artegodan kontra Bizottság, T-74/00. sz. ügyben hozott ítélet (EBHT 2000., II-02583. o.) 183–184. pontját.
  • [3]  Lásd többek között H. Wriedt „Occupational Health & Safety Advice Centre, Report – Carcinogens that should be subject to binding limits on workers' exposure” című 2016-os jelentését.

ELJÁRÁS AZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN

Cím

A munkájuk során rákkeltő anyagokkal és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló 2004/37/EK irányelv módosítása

Hivatkozások

COM(2016)0248 – C8-0181/2016 – 2016/0130(COD)

Az Európai Parlamentnek történő benyújtás dátuma

10.5.2016

 

 

 

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

EMPL

25.5.2016

 

 

 

Véleménynyilvánításra felkért bizottságok

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

ENVI

25.5.2016

ITRE

25.5.2016

JURI

25.5.2016

 

Nem nyilvánított véleményt

       A határozat dátuma

ITRE

14.6.2016

 

 

 

Előadók

       A kijelölés dátuma

Marita Ulvskog

2.6.2016

 

 

 

Vizsgálat a bizottságban

31.8.2016

13.10.2016

8.12.2016

25.1.2017

Az elfogadás dátuma

28.2.2017

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

38

6

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Laura Agea, Guillaume Balas, Tiziana Beghin, Vilija Blinkevičiūtė, Enrique Calvet Chambon, Ole Christensen, Lampros Fountoulis, Elena Gentile, Arne Gericke, Marian Harkin, Czesław Hoc, Agnes Jongerius, Jan Keller, Ádám Kósa, Jean Lambert, Jérôme Lavrilleux, Patrick Le Hyaric, Verónica Lope Fontagné, Thomas Mann, Dominique Martin, Anthea McIntyre, Joëlle Mélin, Elisabeth Morin-Chartier, Georgi Pirinski, Marek Plura, Sofia Ribeiro, Maria João Rodrigues, Claude Rolin, Anne Sander, Sven Schulze, Romana Tomc, Marita Ulvskog, Renate Weber, Tatjana Ždanoka, Jana Žitňanská

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Maria Arena, Heinz K. Becker, Sergio Gutiérrez Prieto, Krzysztof Hetman, Paloma López Bermejo, Evelyn Regner, Jasenko Selimovic, Csaba Sógor

A zárószavazáson jelen lévő póttagok (200. cikk (2) bekezdés)

Ulrike Rodust

Benyújtás dátuma

9.3.2017

NÉV SZERINTI ZÁRÓSZAVAZÁSAZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN

38

+

ALDE

EFDD

EPP

Green/EFA

GUE/NGL

NI

S&D

Enrique Calvet Chambon, Marian Harkin, Jasenko Selimovic, Renate Weber

Laura Agea, Tiziana Beghin

Heinz K. Becker, Krzysztof Hetman, Ádám Kósa, Jérôme Lavrilleux, Verónica Lope Fontagné, Thomas Mann, Elisabeth Morin-Chartier, Marek Plura, Sofia Ribeiro, Claude Rolin, Anne Sander, Sven Schulze, Csaba Sógor, Romana Tomc

Jean Lambert;Tatjana Ždanoka

Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo

Lampros Fountoulis

Maria Arena, Guillaume Balas;, Vilija Blinkevičiūtė, Ole Christensen, Elena Gentile, Sergio Gutiérrez Prieto, Agnes Jongerius, Jan Keller, Georgi Pirinski, Evelyn Regner, Maria João Rodrigues, Ulrike Rodust, Marita Ulvskog

6

-

ECR

Arne Gericke, Czesław Hoc, Anthea McIntyre, Jana Žitňanská, Dominique Martin, Joëlle Mélin

0

0

 

 

Jelmagyarázat:

+  :  mellette

-  :  ellene

0  :  tartózkodik