SPRÁVA o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení dočasných autonómnych obchodných opatrení pre Ukrajinu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie na základe dohody o pridružení

10.5.2017 - (COM(2016)0631 – C8-0392/2016 – 2016/0308(COD)) - ***I

Výbor pre medzinárodný obchod
Spravodajca: Jarosław Wałęsa


Postup : 2016/0308(COD)
Postup v rámci schôdze

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení dočasných autonómnych obchodných opatrení pre Ukrajinu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie na základe dohody o pridružení

(COM(2016)0631 – C8-0392/2016 – 2016/0308(COD))

(Riadny legislatívny postup: prvé čítanie)

Európsky parlament,

–  so zreteľom na návrh Komisie pre Európsky parlament a Radu (COM(2016)0631),

–  so zreteľom na článok 294 ods. 2 a článok 207 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v súlade s ktorými Komisia predložila návrh Európskemu parlamentu (C8-0392/2016),

–  so zreteľom na článok 294 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,

–  so zreteľom na článok 59 rokovacieho poriadku,

–  so zreteľom na správu Výboru pre medzinárodný obchod a na stanovisko Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (A8-0193/2017),

1.  prijíma nasledujúcu pozíciu v prvom čítaní;

2.  žiada Komisiu, aby mu vec znovu predložila, ak má v úmysle podstatne zmeniť svoj návrh alebo ho nahradiť iným textom;

3.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a národným parlamentom.

Pozmeňujúci návrh    1

Návrh rozhodnutia

Odôvodnenie 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(2)  Vzhľadom na úsilie o reformu hospodárstva, ktoré Ukrajina vyvinula, a s cieľom podporiť rozvinutie užších hospodárskych vzťahov s Európskou úniou je vhodné zvýšiť obchodné toky týkajúce sa dovozu určitých poľnohospodárskych výrobkov a poskytnúť koncesie vo forme dodatočných autonómnych obchodných opatrení pre vybrané priemyselné výrobky v súlade s politikou rýchlejšieho odstraňovania ciel na obchod medzi Európskou úniou a Ukrajinou.

(2)  Vzhľadom na zvýšenie účinkov reformy hospodárstva a politiky, ktoré Ukrajina vyvinula, a s cieľom podporiť a urýchliť rozvinutie užších hospodárskych vzťahov s Európskou úniou je vhodné a potrebné zvýšiť obchodné toky týkajúce sa dovozu určitých poľnohospodárskych výrobkov a poskytnúť koncesie vo forme dodatočných autonómnych obchodných opatrení pre vybrané priemyselné výrobky v súlade s politikou rýchlejšieho odstraňovania ciel na obchod medzi Úniou a Ukrajinou.

Pozmeňujúci návrh     2

Návrh nariadenia

Odôvodnenie 3

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(3)  Autonómne obchodné opatrenia by sa poskytovali vo forme nulových colných kvót na určité výrobky uvedené v prílohe I a II nad rámec preferenčných colných kvót stanovených v dohode a vo forme čiastočného alebo úplného odstránenia dovozných ciel na priemyselné výrobky uvedené v prílohe III.

(3)  Po tom, ako Komisia zverejnila svoju analýzu potenciálneho vplyvu tohto nariadenia, ktoré by malo zohľadniť možných konečných príjemcov autonómnych obchodných opatrení obsiahnutých v tomto nariadení a zamerať sa najmä na malých a stredných výrobcov na Ukrajine, by sa mali povoliť autonómne obchodné opatrenia pre výrobky, ktoré sú hodnotené ako užitočné z hľadiska tejto analýzy. Autonómne obchodné opatrenia by sa poskytovali vo forme nulových colných kvót na určité výrobky uvedené v prílohe I a II nad rámec preferenčných colných kvót stanovených v dohode o pridružení a vo forme čiastočného alebo úplného odstránenia dovozných ciel na priemyselné výrobky uvedené v prílohe III.

Odôvodnenie

Komisia uskutočnila vyšetrovanie týkajúce sa vplyvov navrhovaných opatrení, ktoré boli ústne predložené vo výbore, hoci v tomto prípade nešlo o formálne posúdenie vplyvu na udržateľnosť, ktoré sa zvyčajne uskutočňuje. V záujme spravodlivosti, transparentnosti a demokratickej tvorby právnych predpisov, ako aj umožnenia prijímania informovaných rozhodnutí spoluzákonodarcami, by sa mali zverejňovať podrobnosti o tejto analýze.

Pozmeňujúci návrh    3

Návrh nariadenia

Odôvodnenie 4

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(4)  S cieľom predchádzať rizikám podvodov by mal byť nárok na získanie výhod plynúcich z dodatočných nulových colných kvót podmienený dodržiavaním príslušných pravidiel pôvodu dotknutých výrobkov a súvisiacich postupov zo strany Ukrajiny, ako aj jej zapojením sa do úzkej administratívnej spolupráce s Európskou úniou podľa ustanovení dohody.

(4)  S cieľom predchádzať rizikám podvodov by mal byť nárok na získanie výhod plynúcich z dodatočných nulových colných kvót na výrobky uvedené v prílohách I a II a čiastočné alebo úplné odstránenie dovozných ciel na priemyselné výrobky uvedené v prílohe III podmienený dodržiavaním všetkých príslušných podmienok na získanie výhod podľa dohody o pridružení vrátane pravidiel pôvodu dotknutých výrobkov a súvisiacich postupov zo strany Ukrajiny, ako aj jej zapojením sa do úzkej administratívnej spolupráce s Európskou úniou podľa ustanovení tejto dohody.

Odôvodnenie

Pravidlá pôvodu a iné podmienky stanovené v dohode musia byť dodržané pre všetky výrobky, čiže nielen pre poľnohospodárske výrobky uvedené v prílohách I a II, ale aj priemyselné výrobky uvedené v prílohe III.

Pozmeňujúci návrh    4

Návrh nariadenia

Odôvodnenie 9

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

(9)  V článku 2 dohody o pridružení sa stanovuje, že dodržiavanie demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd a zásady právneho štátu predstavuje základný prvok uvedenej dohody. Je vhodné zaviesť možnosť dočasne pozastaviť uplatňovanie preferencií v prípade, že Ukrajina nebude dodržiavať základné zásady ľudských práv, demokracie a právneho štátu.

(9)  V článkoch 2 a 3 dohody o pridružení sa stanovuje, že dodržiavanie demokratických zásad, ľudských práv, základných slobôd a zásady právneho štátu, ako aj úsilie o boj proti korupcii a organizovanej trestnej činnosti a opatrenia na podporu udržateľného rozvoja a účinného multilateralizmu tvoria základné prvky vzťahov s Ukrajinou, ktoré upravuje táto dohoda. Je vhodné zaviesť možnosť dočasne pozastaviť uplatňovanie preferencií v prípade, že Ukrajina nebude dodržiavať všeobecné zásady dohody o pridružení, ako tomu bolo v iných dohodách o pridružení, ktoré Únia podpísala.

Pozmeňujúci návrh    5

Návrh nariadenia

Odôvodnenie 9 a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

9a)  Výročná správa Komisie o vykonaní prehĺbenej a komplexnej dohody o voľnom obchode by mala zahŕňať podrobné hodnotenie vykonávania dočasných autonómnych obchodných opatrení stanovených v tomto nariadení.

Pozmeňujúci návrh    6

Návrh nariadenia

Článok 2 – odsek 1 – úvodná časť

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Nárok na získanie výhod plynúcich z colných kvót podľa článku 1 je podmienený:

Nárok na získanie výhod plynúcich z colných kvót a preferenčných dovozných ciel podľa článku 1 je podmienený:

Odôvodnenie

Pravidlá pôvodu a iné podmienky stanovené v dohode musia byť dodržané pre všetky výrobky, čiže nielen pre poľnohospodárske výrobky uvedené v prílohách I a II, ale aj priemyselné výrobky uvedené v prílohe III.

Pozmeňujúci návrh    7

Návrh nariadenia

Článok 2 – odsek 1 – písmeno a

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

a)  dodržiavaním príslušných pravidiel pôvodu výrobkov a súvisiacich postupov, ako sa stanovujú v dohode o pridružení, a najmä v protokole I týkajúcom sa vymedzenia pojmu „výrobky s pôvodom“ a metód administratívnej spolupráce a v protokole II o vzájomnej administratívnej pomoci v colných záležitostiach;

a)  dodržiavaním príslušných pravidiel pôvodu výrobkov a súvisiacich postupov, ako sa stanovujú v dohode o pridružení, a najmä v protokole I týkajúcom sa vymedzenia pojmu „výrobky s pôvodom“ a metód administratívnej spolupráce a v protokole II o vzájomnej administratívnej pomoci v colných záležitostiach; pokiaľ ide o výrobky, ktoré sú vyrobené na územiach alebo sú dovážané z území, ktoré nie sú vládou Ukrajiny účinne kontrolované, po predložení sprievodného osvedčenia EUR.1, ako sa uvádza v článku 16 ods. 1 písm. a) protokolu I k dohode o pridružení, ktorý vydávajú colné orgány ukrajinskej vlády, po vykonaní kontroly účtovníctva vývozcu v priestoroch vývozcu a všetkých ostatných kontrol, ktoré sa považujú za vhodné, v súlade s článkom 17 ods. 5 a článkom 33 tohto protokolu, vrátane posúdenia, či existujú opodstatnené dôvody na podozrenie, že hospodárske subjekty, ktoré využívajú dočasné autonómne obchodné opatrenia, oslabujú boj proti korupcii alebo sú zapojené do nezákonnej hospodárskej činnosti;

Pozmeňujúci návrh    8

Návrh nariadenia

Článok 2 – odsek 1 – písmeno b

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

b)  tým, že sa Ukrajina zdrží zavedenia nových ciel alebo poplatkov s rovnocenným účinkom alebo nových množstvových obmedzení alebo opatrení s rovnocenným účinkom na dovoz s pôvodom v Únii, alebo zvýšenia existujúcich ciel alebo poplatkov alebo zavedenia akýchkoľvek iných obmedzení odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia;

b)  tým, že sa Ukrajina zdrží zavedenia nových ciel alebo poplatkov s rovnocenným účinkom alebo nových množstvových obmedzení alebo opatrení s rovnocenným účinkom na dovoz s pôvodom v Únii, alebo zvýšenia existujúcich ciel alebo poplatkov alebo zavedenia akýchkoľvek iných obmedzení vrátane diskriminačných predpisov za hranicami odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia;

Odôvodnenie

Keďže sa článok zjavne zameriava na opatrenia na hraniciach a fiškálne opatrenia, treba objasniť, že diskriminačné predpisy môžu takisto spôsobiť zrušenie autonómnych obchodných opatrení.

Pozmeňujúci návrh    9

Návrh nariadenia

Článok 2 – odsek 1 – písmeno c

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

c)  dodržiavaním demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd a dodržiavaním zásady právneho štátu stanovených v článku 2 dohody o pridružení.

c)  dodržiavaním demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd a dodržiavaním zásady právneho štátu, ako aj pokračujúcim a nepretržitým úsilím, pokiaľ ide o boj proti korupcii a nelegálnym činnostiam, ako sa stanovuje v článkoch 2, 3 a 22 dohody o pridružení.

Pozmeňujúci návrh     10

Návrh nariadenia

Článok 2 – odsek 1 – písmeno c a (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

ca)  ďalším dodržiavaním povinnosti spolupracovať v otázkach, ktoré sa týkajú zamestnanosti, sociálnej politiky a rovnakých príležitostí v súlade s kapitolou 13 hlavy IV (Obchod a trvalo udržateľný rozvoj) a kapitolou 21 hlavy V (Spolupráca v oblasti zamestnanosti, sociálnej politiky a rovnakých príležitostí) dohody o pridružení a cieľov stanovených v článku 420 tejto dohody.

Pozmeňujúci návrh     11

Návrh nariadenia

Článok 3 – odsek 1

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

Ak Komisia zistí, že existujú dostatočné dôkazy o nedodržaní podmienok stanovených v článku 2, môže úplne alebo čiastočné pozastaviť preferenčné opatrenia stanovené v tomto nariadení v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 5 ods. 2.

Ak Komisia zistí, že existujú dostatočné dôkazy o nedodržaní podmienok stanovených v článku 2 tohto nariadenia, môže úplne alebo čiastočné pozastaviť preferenčné opatrenia stanovené v tomto nariadení v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 5 ods. 2.

Pozmeňujúci návrh    12

Návrh nariadenia

Článok 3 – odsek 1 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

Ak členský štát požiada, aby Komisia na základe nedodržania podmienok stanovených v článku 2 písm. b) pozastavila niektoré z preferenčných opatrení, Komisia do dvoch mesiacov od podania takejto žiadosti poskytne odôvodnené stanovisko k tomu, či je námietka týkajúca sa nedodržania týchto podmienok odôvodnená. Ak Komisia dôjde k záveru, že je odôvodnená, začne postup podľa prvého odseku tohto článku.

Odôvodnenie

Keďže Komisia sa v minulosti zdráhala zaviesť opatrenia na obmedzenie obchodu po tom, ako už boli zavedené liberalizačné opatrenia, postavenie členských štátov voči Komisii by sa malo posilniť.

Pozmeňujúci návrh    13

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 1

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

1.  Ak sa výrobok pochádzajúci z Ukrajiny dováža za podmienok, ktoré spôsobujú, alebo v prípade ktorých hrozí, že spôsobia vážne ťažkosti výrobcovi zo Spoločenstva, ktorý vyrába podobné alebo priamo konkurujúce výrobky, môže Rada kvalifikovanou väčšinou na návrh Komisie kedykoľvek opätovne uvaliť na takýto výrobok clá podľa Spoločného colného sadzobníka.

1.  Ak sa výrobok pochádzajúci z Ukrajiny dováža za podmienok, ktoré spôsobujú, alebo existuje nebezpečenstvo, že spôsobia závažné ťažkosti výrobcovi z Únie, ktorý vyrába podobné alebo priamo konkurujúce výrobky, môže byť na daný výrobok kedykoľvek opätovne uvalené bežné clo podľa spoločného colného sadzobníka.

Odôvodnenie

Požiadavka v rámci ochranných konaní konať na základe kvalifikovanej väčšiny má za následok, že sú ochranné mechanizmy úplne nepoužiteľné. Ochranná doložka by mala skutočne, a nie teoreticky, ponúknuť ochranu priemyselného odvetvia, ak je vystavené neobvykle náročným podmienkam. Zavedenie hlasovania jednoduchou väčšinou v prípade ochranných konaní umožní ich využitie v priemysle. Komisia si ponecháva kontrolu nad výsledkom, pretože je to inštitúcia, ktorá vedie konania a navrhuje konečný výsledok.

Pozmeňujúci návrh    14

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 1 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

1a.  Komisia bude pozorne monitorovať vplyv tohto nariadenia na výrobcov z Únie, pokiaľ ide o výrobky uvedené v prílohe I a II, a to aj so zreteľom na ceny na trhu Únie a berúc do úvahy relevantné dostupné informácie týkajúce sa výrobcov z Únie, medzi ktoré patrí podiel na trhu, výroba, zásoby, výrobné kapacity a miery využitia kapacity.

Pozmeňujúci návrh    15

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

2.  Na žiadosť členského štátu alebo z vlastnej iniciatívy prijme Komisia v primeranej lehote formálne rozhodnutie o začatí prešetrovania. Ak sa Komisia rozhodne začať prešetrovanie, uverejní oznámenie o prešetrovaní v Úradnom vestníku Európskej únie. V oznámení sa uvedie súhrn získaných informácií a výzva, aby sa všetky relevantné informácie zaslali Komisii. Uvedie sa v ňom aj lehota, ktorá nesmie byť dlhšia ako štyri mesiace od dátumu uverejnenia oznámenia, v rámci ktorej sa môžu zainteresované strany písomne vyjadriť.

2.  Komisia prijme formálne rozhodne o začatí vyšetrovania v primeranej lehote na žiadosť členského štátu, akejkoľvek právnickej osoby alebo združenia bez právnej subjektivity, ktoré koná v mene výrobného odvetvia Únie, teda všetci alebo veľká časť výrobcov z Únie vyrábajúcich podobné alebo priamo konkurujúce výrobky, alebo z vlastného podnetu, ak je Komisii zrejmé, že existuje dostatok dôkazov prima facie. Na účely tohto článku „veľkú časť“ tvoria výrobcovia z Únie, ktorých spoločná výroba predstavuje viac ako 50 % celkovej výroby podobných alebo priamo konkurujúcich výrobkov v Únii, ktoré sú vyrábané v tej časti priemyselného odvetvia Únie, ktoré vyjadruje buď podporu alebo námietky voči žiadosti, a nie menej ako 25 % celkovej výroby podobných alebo priamo konkurujúcich výrobkov, ktoré sú vyrábané vo výrobnom odvetví Únie. Ak sa Komisia rozhodne začať prešetrovanie, uverejní oznámenie o prešetrovaní v Úradnom vestníku Európskej únie. V oznámení sa uvedie súhrn získaných informácií a výzva, aby sa všetky relevantné informácie zaslali Komisii. Uvedie sa v ňom aj lehota, ktorá nesmie byť dlhšia ako štyri mesiace od dátumu uverejnenia oznámenia, v rámci ktorej sa môžu zainteresované strany písomne vyjadriť.

Odôvodnenie

Podobne ako v iných konaniach na ochranu obchodu by mal mať priemysel EÚ možnosť požiadať Komisiu o začatie ochranného postupu.

Pozmeňujúci návrh    16

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 6

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

6.  Komisia prijme rozhodnutie do troch mesiacov v súlade s postupom uvedeným v článku 5. Takéto rozhodnutie nadobúda účinnosť do jedného mesiaca po jeho uverejnení.

6.  Komisia prijme rozhodnutie do troch mesiacov v súlade s postupom uvedeným v článku 5. Takéto rozhodnutie nadobúda účinnosť do jedného mesiaca po jeho uverejnení. Clá podľa Spoločného colného sadzobníka sa znova zavedú na obdobie potrebné zvládnutie zhoršenia hospodárskej a/alebo finančnej situácie výrobcov z Únie, alebo pokiaľ trvá hrozba takéhoto zhoršenia. Obdobie opakovaného zavedenia nesmie byť dlhšie ako jeden rok, pokiaľ sa nepredĺži za riadne opodstatnených okolností. Ak konečne ustanovené skutočnosti ukážu, že neboli splnené podmienky vymedzené v článku 4 ods. 1, Komisia prijme vykonávací akt o ukončení vyšetrovania a konania v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 5 ods. 2.

Pozmeňujúci návrh    17

Návrh nariadenia

Článok 5 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

Článok 5a

 

Hodnotenie vykonávania autonómnych obchodných opatrení

 

Výročná správa Komisie o vykonaní prehĺbenej a komplexnej dohody o voľnom obchode zahŕňa podrobné hodnotenie vykonávania dočasných autonómnych obchodných opatrení stanovených v tomto nariadení a podľa potreby hodnotenie sociálneho vplyvu týchto opatrení na Ukrajine a v Únii. Informácie o využívaní colných kvót v oblasti poľnohospodárstva sa sprístupnia na webových stránkach Komisie.

Pozmeňujúci návrh    18

Návrh nariadenia

Príloha I – tabuľka 1 – riadok 4

 

Text predložený Komisiou

09.6752

2002

Rajčiaky pripravené alebo konzervované inak ako v octe alebo kyseline octovej

 

5 000

Pozmeňujúci návrh

vypúšťa sa

Pozmeňujúci návrh    19

Návrh nariadenia

Príloha II – tabuľka 1 – riadok 2

 

Text predložený Komisiou

Obyčajná pšenica, špalda a súraž, múka, krúpy, krupica a pelety

1001 99 00, 1101 00 15, 1101 00 90, 1102 90 90, 1103 11 90, 1103 20 60

100 000 ton/rok

Pozmeňujúci návrh

vypúšťa sa

Odôvodnenie

Štatistiky obchodu ukazujú, že vývozná kapacita ukrajinského priemyslu v týchto skupinách výrobkov je už výrazná. Dodatočná podpora zrejme neprinesie stimuly pre nevyhnutnú diverzifikáciu vývozu, a preto sa neodporúča. Colná kvóta na pšenicu z Ukrajiny predstavuje 950 000 ton, pričom za posledné roky bol skutočný objem dovozu do EÚ 3 – 4 milióny ton za rok. Toto dokazuje skutočnosť, že aj bez preferenčného cla je vývoz pšenice z Ukrajiny konkurencieschopný a prispieva k nízkym cenám plodín v EÚ. Okrem toho odvetvie obrábania pôdy v EÚ nedávno zasiahli vážne krízy, čo je v spojení s rekordne nízkou úrodou pre viacero členských štátov mimoriadne znepokojujúce. Opačná situácia (rekordne bohatá úroda) je pozorovaná v iných častiach sveta (USA, Kanada, Brazília, Argentína).

Pozmeňujúci návrh    20

Návrh nariadenia

Príloha II – riadok 3

 

Text predložený Komisiou

Kukurica, iná ako semená, múka, krúpy, krupica, pelety a zrná

1005 90 00, 1102 20, 1103 13, 1103 20 40, 1104 23

650 000 ton/rok

Pozmeňujúci návrh

Kukurica, iná ako semená, múka, krúpy, krupica, pelety a zrná

1005 90 00, 1102 20, 1103 13, 1103 20 40, 1104 23

650 000 050 kilogramov/rok

Odôvodnenie

Štatistiky obchodu ukazujú, že vývozná kapacita ukrajinského priemyslu v týchto skupinách výrobkov je už výrazná. Dodatočná podpora zrejme neprinesie stimuly pre nevyhnutnú diverzifikáciu vývozu, a preto sa neodporúča. Okrem toho odvetvie obrábania pôdy v EÚ nedávno zasiahli vážne krízy, čo je v spojení s rekordne nízkou úrodou pre viacero členských štátov mimoriadne znepokojujúce. Opačná situácia (rekordne bohatá úroda) je pozorovaná v iných častiach sveta (USA, Kanada, Brazília, Argentína).

Pozmeňujúci návrh    21

Návrh nariadenia

Príloha III – tabuľka 1 – riadok 3

 

Text predložený Komisiou

3102 10 10

Močovina, tiež vo vodnom roztoku, s obsahom dusíka viac ako 45 hmotnostných % v suchom bezvodom výrobku (okrem močoviny v peletách alebo podobných formách, alebo v baleniach s hrubou hmotnosťou nepresahujúcou 10 kg).

3%

Pozmeňujúci návrh

vypúšťa sa

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Súvislosti

Prehĺbená a komplexná zóna voľného obchodu (DCFTA), hospodársky a obchodný pilier dohody o pridružení medzi Európskou úniou a Ukrajinou, sa predbežne vykonáva od 1. januára 2016. DCFTA vytvára zónu voľného obchodu pre obchod s tovarom počas prechodného obdobia maximálne desiatich rokov.

Liberalizácia cla v rámci DCFTA je asymetrická, keďže EÚ znižuje alebo ruší svoje clá rýchlejšie ako Ukrajina. Táto asymetrická liberalizácia začala už pred uplatňovaním DCFTA, spolu s dočasnými jednostrannými obchodnými preferenciami, ktoré sú ponúkané v rámci nariadenia (EÚ) č. 374/2014 o znížení alebo odstránení ciel na tovar s pôvodom na Ukrajine, ktoré nadobudlo účinnosť 23. apríla 2014. V roku 2014 bolo v kontexte mimoriadne ťažkej bezpečnostnej, politickej a hospodárskej situácie na Ukrajine prijaté rozhodnutie schváliť autonómne obchodné opatrenia. Tieto opatrenia mali prestať platiť najneskôr 1. novembra 2014, boli však následne rozšírené pozmeňujúcim nariadením. Autonómne obchodné opatrenia stratili účinnosť 1. januára 2016, keď sa predbežne začala uplatňovať DCFTA.

Súčasný návrh Komisie funguje ako doplnok koncesií EÚ v rámci DCFTA, ktoré sú už v platnosti, vzhľadom na pretrvávajúcu zložitú hospodársku situáciu a hospodárske reformné úsilie, ktoré vyvíja Ukrajina. V súlade s cieľmi dohody o pridružení sa návrh zameriava na zintenzívnenie existujúcich obchodných tokov medzi EÚ a Ukrajinou. Autonómne obchodné opatrenia sa navrhujú v podobe zvýšených nulových colných kvót na kukuricu, pšenicu, jačmeň, ovos, prírodný med, spracované paradajky a hroznovú šťavu a čiastočného alebo úplného odstránenia dovozných ciel (prednostné uskutočnenie) pre priemyselné výrobky, napr. hnojivá, obuv, výrobky z hliníka a elektrické stroje. Navrhované obdobie uplatňovania je tri roky.

Zvýšenie kvót pre poľnohospodárske výrobky je navrhnuté s prihliadnutím na využitie kvóty v rámci DCFTA. Od 1. januára 2016 do júna 2016 využila Ukrajina 100 % nulových colných kvót dostupných v rámci DCFTA pre med, cukry, krupicu, pelety, zrná, slad a lepok, konzervované rajčiaky, hroznovú a jablkovú šťavu, pšenicu a kukuricu. V rámci nich sa dodatočné obchodné koncesie navrhujú pre obilie, spracované rajčiny, med a hroznovú šťavu. Zároveň sa nulová colná kvóta uplatňuje v iných colných položkách len veľmi málo alebo sa vôbec neuplatňuje z dôvodu nesúladu so sanitárnymi a fytosanitárnymi požiadavkami EÚ (napr. väčšina mliečnych a mäsových výrobkov). Väčšina koncesií pre priemyselné výrobky je navrhovaná okrem iného na podporu odvetvia malých a stredných podnikov (MSP) a vzhľadom na potrebu kompenzovania straty ruského trhu. V prípade hnojív môže byť potreba takýchto opatrení odôvodnená koncentráciou výrobných zariadení na východe Ukrajiny, čiastočne v dôsledku ich presunu z Doneckej oblasti.

Hospodársky a politický kontext

Spravodajca pripúšťa, že dodatočné preferencie voči Ukrajine môžu podporovať jej snahy o oživenie hospodárstva a preorientovanie jej trhov na EÚ. Ukrajina naozaj čelí hospodárskym ťažkostiam, a to v dôsledku prebiehajúceho konfliktu na východnej Ukrajine, obchodným sankciám zo strany Ruska, následnej straty trhov na východe a nepriaznivého globálneho hospodárskeho prostredia. V roku 2015 sa hrubý domáci produkt znížil o 9,8 % a podiel obchodu s Ruskom klesol v roku 2015 na 16 %, pričom v roku 2013 bol 27,3 %. V roku 2015 poklesol dvojstranný obchod s EÚ v porovnaní s rokom 2014 o 13,1 %. V súčasnosti objem obchodu Ukrajiny s EÚ narastá. V období od októbra 2015 do septembra 2016 sa v porovnaní s rovnakým obdobím v rokoch 2014 a 2015 zvýšil o 7,5 %. Účinky všeobecnej recesie však nie sú plne prekonané.

Spravodajca víta predĺženie platnosti reštriktívnych opatrení EÚ voči Ruskej federácii, o ktorom sa rozhodlo v júni a septembri 2016. Súhlasí s odporúčaniami prijatými na štvrtom zasadnutí Parlamentného výboru pre pridruženie EÚ – Ukrajina uskutočnenom 20. a 21. septembra 2016 v Kyjeve, podľa ktorých tieto opatrenia zostávajú v platnosti až do úplného vykonania dohôd z Minska a obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Spravodajca zdôrazňuje, že je potrebné zachovať jednotný postoj EÚ k tejto otázke.

Dodatočné obchodné preferencie v kontexte reformného procesu

Ukrajina by mala byť za svoje úsilie pri uskutočňovaní bezprecedentných reforiem pochválená. Reformy však často spôsobujú aj krátkodobé sociálnoekonomické ťažkosti, preto je opodstatnené zvážiť ďalšiu podporu EÚ pre Ukrajinu vo forme dodatočných obchodných preferencií. Zároveň je dôležité zabezpečiť, aby všetky podporné opatrenia prispievali k plneniu cieľov dohody o pridružení, a to dosiahnuť na Ukrajine fungujúce trhové hospodárstvo a posilňovať jej integráciu do vnútorného trhu EÚ. Preto by sa mali ponúknuť dodatočné preferencie tam, kde prispievajú k veľmi potrebnej hospodárskej diverzifikácii a podporujú odvetvie MSP. Naproti tomu by však nemali byť ponúkané výrobcom, ktorých vývozná kapacita už je vnímaná ako výrazná.

Zatiaľ čo jednostranné preferencie môžu určitým odvetviam v časoch hospodárskych ťažkostí pomáhať, dlhodobé účinky možno dosiahnuť len v dôsledku skutočných reforiem vrátane tých, ku ktorým sa Ukrajina zaviazala v rámci DCFTA a svojho členstva vo WTO. Stále je potrebné odstraňovať prekážky, ako je napríklad zákaz vývozu nespracovaného dreva a tie, ktoré sa týkajú sanitárnych a fytosanitárnych otázok, a je potrebné prijať konkrétne opatrenia na zlepšenie ochrany a presadzovania práv duševného vlastníctva na Ukrajine.

Osobitná správa Európskeho dvora audítorov o Ukrajine, ktorá bola uverejnená 7. decembra 2016, potvrdzuje potrebu zintenzívniť reformné úsilie. Po posúdení účinnosti pomoci EÚ v oblastiach riadenia verejných financií, boja proti korupcii a v odvetví plynu v období 2007 – 2015 Dvor audítorov dospel k záveru, že doteraz dosiahnuté výsledky sú aj napriek novému impulzu pre reformy prítomnému od roku 2014 ešte stále nestabilné. Na výsledky opatrení v oblasti boja proti korupcii si treba ešte počkať.

Transparentnosť a platnosť výberu produktov

Je poľutovaniahodné, že pred predložením návrhu zákonodarcom sa neuskutočnilo žiadne aktualizované posúdenie vplyvu ani formálne konzultácie so zainteresovanými stranami a nebola k dispozícii žiadna analýza, pokiaľ ide o potenciálne hospodárske výhody pre Ukrajinu alebo potenciálne hrozby pre výrobcov v EÚ vyplývajúce zo zaradenia dotknutých výrobkov do príloh.

Spravodajca je znepokojený skutočnosťou, že v dôvodovej správe Komisia odkazuje na iné nedávno uzavreté dohody o voľnom obchode, ktoré niektorým poľnohospodárskym výrobkom, na ktoré sa vzťahuje aktuálny návrh, umožnili neobmedzený bezcolný prístup. Treba poznamenať, že obchodné koncesie Ukrajine sú asymetrické a že Ukrajina sa výrazne líši od ostatných partnerov, pokiaľ ide o geografickú blízkosť k EÚ, pričom náklady na dopravu sa výrazne líšia. Z týchto dôvodov nie je vhodné, aby sa tento návrh dával do súvisu s inými nedávno uzavretými dohodami o voľnom obchode.

Je dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi pomocou Ukrajine okamžite a v dlhodobom horizonte. Preto by sa v dlhodobom horizonte mala EÚ zamerať na pomoc Ukrajine v oblastiach, ako sú sanitárne a fytosanitárne normy, podpora investícií v odvetví poľnohospodárstva a presadzovanie liberalizácie vízového režimu.

STANOVISKO Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (14.3.2017)

pre Výbor pre medzinárodný obchod

k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zavedení dočasných autonómnych obchodných opatrení pre Ukrajinu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie na základe dohody o pridružení
(COM(2016)0631 – C8-0392/2016 – 2016/0308(COD))

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko: Czesław Adam Siekierski

STRUČNÉ ODÔVODNENIE

Cieľom návrhu je doplniť obchodné preferencie, ktoré už boli poskytnuté Ukrajine v rámci prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA), dodatočnými autonómnymi obchodnými preferenciami predovšetkým v poľnohospodárskom odvetví. Tieto autonómne obchodné preferencie spočívajú v zvýšení ročných kvót, ktoré už boli stanovené v rámci DCFTA, o 50 % pre určité produkty (hroznová šťava, spracované rajčiaky a med) a o 100 % pre iné produkty: ryža, pšenica, jačmeň, ovos, jačmeň a iné krúpy. Mali by nadobudnúť účinnosť dňom nasledujúcim po uverejnení nariadenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Pri čítaní dôvodovej správy priloženej k tomuto návrhu sme boli zaskočení veľmi nepresvedčivým odôvodnením iniciatívy, ktorá je jednoznačne politicky motivovaná. V odôvodnení sa odkazuje na „ťažkú hospodársku situáciu na Ukrajine“ a na potrebu „zvýšiť existujúce obchodné toky týkajúce sa dovozu určitých poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny do Únie a v záujme posilnenia bilaterálneho obchodu a hospodárskej spolupráce s Úniou“. Neuvádza sa však, prečo sa obchodné preferencie, ktoré boli Ukrajine poskytnuté v rámci DCFTA, javia ako nepostačujúce tak krátko potom, ako sa DCFTA začala predbežne vykonávať (od 1. januára 2016) ani to, z akého dôvodu sa takéto dodatočné obchodné preferencie poskytujú bez akejkoľvek protihodnoty od príslušného obchodného partnera.

Ešte znepokojujúcejší je argument, že „nedávne dohody o voľnom obchode dojednané Európskou úniou (konkrétne s Peru a Kolumbiou, so Strednou Amerikou, s Vietnamom a Kanadou) už poskytujú neobmedzený bezcolný prístup pre niektoré poľnohospodárske výrobky, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie“, ktorý Komisia predkladá na odôvodnenie poskytnutia dodatočných obchodných preferencií Ukrajine. Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko podotýka, že takýto prístup je veľmi nebezpečný, ak sa uplatňuje v súvislosti s citlivým poľnohospodárskym sektorom v čase, keď má výbor legitímne obavy z kumulatívneho účinku obchodných dohôd o poľnohospodárstve (čo bola téma nedávnej štúdie Spoločného výskumného centra EÚ). Bez ohľadu na to, aké stanovisko Parlament nakoniec prijme k tomuto návrhu, odporúčame vyslať výboru INTA a Komisii jasný signál, že výbor AGRI nesúhlasí s tým, aby naši tvorcovia obchodnej politiky a vyjednávači takto bezhlavo pristupovali k liberalizácii colných kvót v poľnohospodárstve.

Ak hovoríme o vplyve obchodných preferencií na príslušné odvetvia výroby v EÚ, je rovnako poľutovaniahodné a neprijateľné, že v tomto prípade nebolo vykonané žiadne posúdenie vplyvu, a to jednoducho z toho dôvodu, že: „vzhľadom na ťažkú hospodársku situáciu na Ukrajine je dôležité, aby nariadenie nadobudlo účinnosť čo najskôr“. Podľa názoru spravodajcu výboru požiadaného o stanovisko ide o ďalší dôkaz ľahkovážneho prístupu Komisie k otázke negatívneho vplyvu liberalizácie obchodu na citlivé poľnohospodárske odvetvia v EÚ.

Autonómne obchodné preferencie sa totiž navrhujú v niektorých veľmi citlivých odvetviach poľnohospodárstva EÚ, ako napríklad ovocie, zelenina a obilniny, ktoré boli nedávno postihnuté vážnymi krízami, ako aj negatívnym vplyvom ruského embarga, a prichádzajú naozaj v najhoršom čase. Vo výbore AGRI sa 12. októbra 2016 diskutovalo predovšetkým o kríze v sektore obilnín, pričom kampaň 2016 – 2017 sa považuje za mimoriadne znepokojujúcu vo viacerých členských štátoch, čo bolo spôsobené kombináciou rekordne nízkej úrody (- 20 % v Nemecku a vo Francúzsku, - 30 % v Bulharsku a Rumunsku) a rekordne nízkych cien vyvolaných opačnou situáciou (rekordná úroda) v iných častiach sveta (USA, Kanada, Brazília, Argentína).

Napriek politickým a hospodárskym ťažkostiam, s ktorými sa v súčasnosti Ukrajina stretáva, je táto krajina susediaca s EÚ naďalej veľmi dôležitým a konkurencieschopným producentom obilnín a už v súčasnosti sa v prípade týchto komodít jej bilancia obchodovania s našim Spoločenstvom vyznačuje výrazným prebytkom (viac ako 100 miliónov eur v roku 2015). Z dostupných údajov navyše vyplýva, že clá, ktoré EÚ uplatňuje mimo colných kvót, nepredstavujú problém pre dovoz z Ukrajiny a ich jediný účinok je ten, že do určitej miery bránia tomu, aby ceny ukrajinských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov z Ukrajiny neklesli príliš nízko. Napriek tomu a na základe porovnania cien obilnín v členských štátoch EÚ sa zdá, že tieto ceny sú najnižšie v krajinách, ktoré priamo susedia s Ukrajinou.

Ukrajina v plnej miere (100 %) využíva colné kvóty, ktoré je už boli poskytnuté, a očakáva sa, že bude rovnako v plnej miere využívať nové autonómne obchodné preferencie, ktoré navrhuje Komisia. Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko má obavy, že prípadná destabilizácia situácie na poľnohospodárskych trhoch EÚ spôsobená udelením dodatočných autonómnych obchodných preferencií pre Ukrajinu môže podporovať negatívne nálady, pokiaľ ide o pokračovanie integračného procesu s touto krajinou.

Vzhľadom na tieto okolnosti a s cieľom zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu už aj tak komplikovanej situácie, s ktorou sa musia vyrovnávať producenti EÚ v odvetviach najviac postihnutých dodatočným preferenčným dovozom z Ukrajiny, spravodajca výboru požiadaného o stanovisko odporúča vypustiť navrhované colné kvóty na pšenicu, kukuricu a rajčiaky pripravené alebo konzervované inak ako v octe alebo kyseline octovej, uvedené v prílohách I a II.

Ak sa napokon výbor INTA alebo plenárne zhromaždenie rozhodne ignorovať toto odporúčanie, navrhujeme minimálne to, aby sa akékoľvek opatrenia prijali až potom, ako Komisia vypracuje a predloží náležité posúdenie vplyvu týkajúce sa týchto opatrení.

POZMEŇUJÚCE NÁVRHY

Výbor pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka vyzýva Výbor pre medzinárodný obchod, aby ako gestorský výbor vzal do úvahy tieto pozmeňujúce návrhy:

Pozmeňujúci návrh    1

Návrh nariadenia

Článok 1 – odsek 3

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

3.  Colné kvóty na osobitné poľnohospodárske výrobky uvedené v prílohe II spravuje Komisia podľa pravidiel stanovených v súlade s článkom 184 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013.

3.  Colné kvóty na osobitné poľnohospodárske výrobky uvedené v prílohe II spravuje Komisia podľa pravidiel stanovených v súlade s článkom 184 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013. Na účely stanovenia plánov vykonávania a opatrení na monitorovanie a posudzovanie je k dispozícii online podávanie správ o využívaní colných kvót v oblasti poľnohospodárstva prostredníctvom osobitných webstránok Komisie.

Pozmeňujúci návrh    2

Návrh nariadenia

Článok 2 – odsek 1 – písmeno ca (nové)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

ca)  dodržiavaním zásad stanovených v článku 3 dohody o pridružení vrátane boja proti korupcii.

Pozmeňujúci návrh    3

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 1

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

1.  Ak sa výrobok pochádzajúci z Ukrajiny dováža za podmienok, ktoré spôsobujú, alebo v prípade ktorých hrozí, že spôsobia vážne ťažkosti výrobcovi zo Spoločenstva, ktorý vyrába podobné alebo priamo konkurujúce výrobky, môže Rada kvalifikovanou väčšinou na návrh Komisie kedykoľvek opätovne uvaliť na takýto výrobok clá podľa Spoločného colného sadzobníka.

1.  Ak sa výrobok pochádzajúci z Ukrajiny dováža za podmienok, ktoré spôsobujú, alebo v prípade ktorých hrozí, že spôsobia vážne ťažkosti výrobcovi zo Spoločenstva, ktorý vyrába podobné alebo priamo konkurujúce výrobky, môže Rada kvalifikovanou väčšinou na návrh Komisie kedykoľvek opätovne uvaliť na takýto výrobok clá podľa Spoločného colného sadzobníka. Komisia zavedie systém na monitorovanie objemov, na ktoré boli koncesie udelené, spolu s úrovňami cien na vnútorných trhoch s dotknutými výrobkami, aby sa v prípade zhoršenia podmienok na trhu a v prípade, že výrobca Únie sa dostane do problémov, spoločné colné tarify mohli okamžite obnoviť.

Pozmeňujúci návrh    4

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 2

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

2.  Na žiadosť členského štátu alebo z vlastnej iniciatívy prijme Komisia v primeranej lehote formálne rozhodnutie o začatí prešetrovania. Ak sa Komisia rozhodne začať prešetrovanie, uverejní oznámenie o prešetrovaní v Úradnom vestníku Európskej únie. V oznámení sa uvedie súhrn získaných informácií a výzva, aby sa všetky relevantné informácie zaslali Komisii. Uvedie sa v ňom aj lehota, ktorá nesmie byť dlhšia ako štyri mesiace od dátumu uverejnenia oznámenia, v rámci ktorej sa môžu zainteresované strany písomne vyjadriť.

2.  Na žiadosť členského štátu alebo z vlastnej iniciatívy prijme Komisia v primeranej lehote formálne rozhodnutie o začatí prešetrovania. Ak sa Komisia rozhodne začať prešetrovanie, uverejní oznámenie o prešetrovaní v Úradnom vestníku Európskej únie. V oznámení sa uvedie súhrn získaných informácií a výzva, aby sa všetky relevantné informácie zaslali Komisii. Uvedie sa v ňom aj lehota, ktorá nesmie byť dlhšia ako dva mesiace od dátumu uverejnenia oznámenia, v rámci ktorej sa môžu zainteresované strany písomne vyjadriť.

Pozmeňujúci návrh    5

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 4 – zarážka 2 a (nová)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

  Environmentálne normy

Pozmeňujúci návrh    6

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 5

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

5.  Prešetrovanie sa ukončí do šiestich mesiacov po uverejnení oznámenia uvedeného v odseku 2. Komisia môže v prípade výnimočných okolností predĺžiť toto obdobie v súlade s postupom uvedeným v článku 5.

5.  Prešetrovanie sa ukončí do štyroch mesiacov po uverejnení oznámenia uvedeného v odseku 2.

Pozmeňujúci návrh    7

Návrh nariadenia

Článok 4 – odsek 7

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

7.  Ak prešetrovaniu bránia výnimočné okolnosti, ktoré si vyžadujú okamžité konanie, Komisia môže po tom, ako informovala výbor, prijať akékoľvek nevyhnutné preventívne opatrenie.

7.  Komisia môže po tom, ako informuje výbor, prijať akékoľvek nevyhnutné preventívne opatrenie.

Pozmeňujúci návrh    8

Návrh nariadenia

Článok 4 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

Článok 4a

 

Preskúmanie v polovici trvania

 

1.  Komisia vykoná posúdenie vplyvu tohto nariadenia na trh Únie s výrobkami uvedenými v prílohe I a II od nadobudnutia jeho účinnosti a závery tohto posúdenia predloží na posúdenie Európskemu parlamentu a Rade.

 

2.  Ak sa zistí, že ustanovenia tohto nariadenia ovplyvňujú trh Únie s výrobkami uvedenými v prílohe I a II, Komisia môže prostredníctvom vykonávacích aktov zaviesť kompenzačné opatrenia pre výrobcov Únie dotknutých zrušením taríf na ktorýkoľvek z týchto výrobkov. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 5 ods. 2.

Odôvodnenie

Rýchlosť, ktorou má toto nariadenie nadobudnúť účinnosť, nebráni Komisii, aby uskutočnila posúdenie vplyvu týchto opatrení na trhy EÚ a aby v prípade potreby rovnako rýchlo kompenzovala európskych výrobcov.

Pozmeňujúci návrh    9

Návrh nariadenia

Článok 6 – odsek 2 a (nový)

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

 

2a.  Ak sa uvažuje o obnovení opatrení uvedených v tomto nariadení, Komisia preskúma ich vplyv pred uplynutím trojročného obdobia podľa odseku 2 a v prípade potreby predloží legislatívny návrh.

Pozmeňujúci návrh    10

Návrh nariadenia

Príloha I – tabuľka 1 – riadok 4

 

Text predložený Komisiou

09.6752

2002

Rajčiaky pripravené alebo konzervované inak ako v octe alebo kyseline octovej

 

5000

 

Pozmeňujúci návrh

vypúšťa sa

Pozmeňujúci návrh    11

Návrh nariadenia

Príloha II – tabuľka 1 – riadok 2

 

Text predložený Komisiou

Obyčajná pšenica, špalda a súraž, múka, krúpy, krupica a pelety

1001 99 00 1101 00 15, 1101 00 90 1102 90 90 1103 11 90 1103 20 60

100 000 ton/rok

 

Pozmeňujúci návrh

vypúšťa sa

Pozmeňujúci návrh    12

Návrh nariadenia

Príloha II – tabuľka 1 – riadok 3

 

Text predložený Komisiou

Kukurica, iná ako semená, múka, krúpy, krupica, pelety a zrná

1005 90 00 1102 20 1103 13 1103 20 40 1104 23

650 000 ton/rok

 

Pozmeňujúci návrh

vypúšťa sa

Pozmeňujúci návrh    13

Návrh nariadenia

Príloha II – tabuľka 1 – riadok 3 – stĺpec 3

Text predložený Komisiou

Pozmeňujúci návrh

350 000 ton/rok

50 000 ton/rok

POSTUP VÝBORU POŽIADANÉHO O STANOVISKO

Názov

Zavedenie dočasných autonómnych obchodných opatrení pre Ukrajinu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie na základe dohody o pridružení

Referenčné čísla

COM(2016)0631 – C8-0392/2016 – 2016/0308(COD)

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

INTA

6.10.2016

 

 

 

Výbor požiadaný o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

AGRI

6.10.2016

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko

       dátum menovania

Czesław Adam Siekierski

12.10.2016

Dátum prijatia

13.3.2017

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

19

9

16

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

John Stuart Agnew, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Richard Ashworth, José Bové, Daniel Buda, Nicola Caputo, Matt Carthy, Viorica Dăncilă, Michel Dantin, Paolo De Castro, Jean-Paul Denanot, Albert Deß, Diane Dodds, Jørn Dohrmann, Herbert Dorfmann, Norbert Erdős, Edouard Ferrand, Luke Ming Flanagan, Beata Gosiewska, Martin Häusling, Anja Hazekamp, Esther Herranz García, Jan Huitema, Peter Jahr, Ivan Jakovčić, Jarosław Kalinowski, Elisabeth Köstinger, Zbigniew Kuźmiuk, Philippe Loiseau, Mairead McGuinness, Nuno Melo, Ulrike Müller, James Nicholson, Maria Noichl, Marijana Petir, Bronis Ropė, Maria Lidia Senra Rodríguez, Ricardo Serrão Santos, Czesław Adam Siekierski, Tibor Szanyi, Marco Zullo

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Bas Belder, Franc Bogovič, Rosa D’Amato, Angélique Delahaye, Fredrick Federley, Jens Gieseke, Julie Girling, Michela Giuffrida, Maria Heubuch, Karin Kadenbach, Manolis Kefalogiannis, Norbert Lins, Gabriel Mato, Anthea McIntyre, Susanne Melior, Momchil Nekov, Annie Schreijer-Pierik, Hannu Takkula

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIENVO VÝBORE POŽIADANOM O STANOVISKO

19

+

ECR

Richard Ashworth, Beata Gosiewska, Zbigniew Kuźmiuk, James Nicholson

NI

Diane Dodds

PPE

Daniel Buda, Michel Dantin, Albert Deß, Herbert Dorfmann, Norbert Erdős, Esther Herranz García, Peter Jahr, Jarosław Kalinowski, Elisabeth Köstinger, Mairead McGuinness, Nuno Melo, Marijana Petir, Czesław Adam Siekierski

S&D

Paolo De Castro

9

-

ALDE

Jan Huitema, Ivan Jakovčić, Ulrike Müller

ECR

Jørn Dohrmann

EFDD

Rosa D'Amato, Marco Zullo

ENF

Edouard Ferrand, Philippe Loiseau

S&D

Momchil Nekov

16

0

EFDD

John Stuart Agnew

GUE/NGL

Matt Carthy, Luke Ming Flanagan, Anja Hazekamp, Maria Lidia Senra Rodríguez

S&D

Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nicola Caputo, Jean-Paul Denanot, Viorica Dăncilă, Maria Noichl, Ricardo Serrão Santos, Tibor Szanyi

Verts/ALE

Maria Heubuch, Martin Häusling, Bronis Ropė

Vysvetlenie použitých znakov:

+  :  za

-  :  proti

0  :  zdržali sa hlasovania

POSTUP – GESTORSKÝ VÝBOR

Názov

Zavedenie dočasných autonómnych obchodných opatrení pre Ukrajinu, ktorými sa dopĺňajú obchodné koncesie na základe dohody o pridružení

Referenčné čísla

COM(2016)0631 – C8-0392/2016 – 2016/0308(COD)

Dátum predloženia v EP

29.9.2016

 

 

 

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

INTA

6.10.2016

 

 

 

Výbory požiadané o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

BUDG

6.10.2016

AGRI

6.10.2016

 

 

Bez predloženia stanoviska

       dátum rozhodnutia

BUDG

10.10.2016

 

 

 

Spravodajcovia

       dátum vymenovania

Jarosław Wałęsa

12.10.2016

 

 

 

Prerokovanie vo výbore

29.11.2016

24.1.2017

20.3.2017

 

Dátum prijatia

4.5.2017

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

31

4

3

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Laima Liucija Andrikienė, Maria Arena, Tiziana Beghin, David Borrelli, Daniel Caspary, Salvatore Cicu, Santiago Fisas Ayxelà, Heidi Hautala, Yannick Jadot, Bernd Lange, David Martin, Anne-Marie Mineur, Sorin Moisă, Franz Obermayr, Franck Proust, Tokia Saïfi, Marietje Schaake, Helmut Scholz, Joachim Schuster, Adam Szejnfeld, Hannu Takkula

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Eric Andrieu, Bendt Bendtsen, Dita Charanzová, Edouard Ferrand, Danuta Maria Hübner, Agnes Jongerius, Stelios Kouloglou, Sander Loones, Bolesław G. Piecha, Fernando Ruas, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Pedro Silva Pereira, Jarosław Wałęsa

Náhradníci (čl. 200 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Beatriz Becerra Basterrechea, Edward Czesak, Danuta Jazłowiecka, Marco Zanni

Dátum predloženia

10.5.2017

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V GESTORSKOM VÝBORE

30

+

ALDE

Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marietje Schaake, Hannu Takkula

ECR

Edward Czesak, Sander Loones, Bolesław G. Piecha

EFDD

Tiziana Beghin, David Borrelli

GUE/NGL

Helmut Scholz

PPE

Laima Liucija Andrikienė, Bendt Bendtsen, Daniel Caspary, Salvatore Cicu, Santiago Fisas Ayxelà, Danuta Maria Hübner, Franck Proust, Fernando Ruas, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Tokia Saïfi, Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa

S&D

Eric Andrieu, Maria Arena, Agnes Jongerius, Bernd Lange, David Martin, Sorin Moisă, Joachim Schuster, Pedro Silva Pereira

4

-

ENF

Edouard Ferrand, Franz Obermayr, Marco Zanni

GUE/NGL

Anne-Marie Mineur

3

0

GUE/NGL

Stelios Kouloglou

VERTS/ALE

Heidi Hautala, Yannick Jadot

Vysvetlenie použitých znakov:

+  :  za

-  :  proti

0  :  zdržali sa hlasovania