ДОКЛАД относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2011/65/ЕС относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване

1.6.2017 - (COM(2017)0038 – C8‑0021/2017 – 2017/0013(COD)) - ***I

Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните
Докладчик (по становище): Адина-Йоана Вълян


Процедура : 2017/0013(COD)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A8-0205/2017
Внесени текстове :
A8-0205/2017
Разисквания :
Гласувания :
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2011/65/ЕС относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване

(COM(2017)0038 – C8‑0021/2017 – 2017/0013(COD))

(Обикновена законодателна процедура: първо четене)

Европейският парламент,

–  като взе предвид предложението на Комисията до Европейския парламент и до Съвета (COM(2017)0038),

–  като взе предвид член 294, параграф 2 и член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз, съгласно които Комисията е внесла предложението до Парламента (C8‑0021/2017),

–  като взе предвид член 294, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз,

–  след като се консултира с Европейския икономически и социален комитет,

–  след като се консултира с Комитета на регионите,

–  като взе предвид член 59 от своя правилник,

–  като взе предвид доклада на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (A8-0205/2017),

1.  приема изложената по-долу позиция на първо четене;

2.  призовава Комисията да се отнесе до него отново, в случай че замени, внесе или възнамерява да внесе съществени промени в своето предложение;

3.  възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на националните парламенти.

Изменение    1

Предложение за директива

Съображение 2

Текст, предложен от Комисията

Изменение

(2)  Операциите на вторичния пазар за електрическо и електронно оборудване (ЕЕО), включващи ремонт, замяна на резервни части, обновяване и повторна употреба, следва да бъдат улеснени с цел насърчаване на кръгова икономика в Съюза. Следва да се осигури висока степен на защита на човешкото здраве и на околната среда, включително чрез екологосъобразното оползотворяване и обезвреждане на отпадъчното ЕЕО. Следва да се избягва ненужната административна тежест за участниците на пазара. Директива 2011/65/ЕС позволява ЕЕО, попаднало извън обхвата на предходната Директива 2002/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета6, но несъответстващо на Директива 2011/65/ЕС, да продължи да се предоставя на пазара до 22 юли 2019 г. След тази дата обаче, както първото пускане на пазара, така и операциите на вторичния пазар на несъответстващо ЕЕО са забранени. Подобна забрана за операции на вторичния пазар противоречи на общите принципи, залегнали в мерките на Съюза за сближаването на законовите разпоредби относно продуктите и следователно трябва да бъде премахната.

(2)  Операциите на вторичния пазар за електрическо и електронно оборудване (ЕЕО), включващи ремонт, замяна на резервни части, обновяване и повторна употреба, и реконструкция, следва да бъдат улеснени с цел насърчаване на кръгова икономика в Съюза. Следва да се осигури висока степен на защита на човешкото здраве и на околната среда, включително чрез екологосъобразното оползотворяване и обезвреждане на отпадъчното ЕЕО. Следва да се избягва ненужната административна тежест за участниците на пазара. Директива 2011/65/ЕС позволява ЕЕО, попаднало извън обхвата на предходната Директива 2002/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета6, но несъответстващо на Директива 2011/65/ЕС, да продължи да се предоставя на пазара до 22 юли 2019 г. След тази дата обаче, както първото пускане на пазара, така и операциите на вторичния пазар на несъответстващо ЕЕО са забранени. Подобна забрана за операции на вторичния пазар противоречи на общите принципи, залегнали в мерките на Съюза за сближаването на законовите разпоредби относно продуктите и следователно трябва да бъде премахната.

_________________

_________________

6Директива 2002/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 2003 г. относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване (ОВ L 37, 13.2.2003 г., стр. 19).

6Директива 2002/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 2003 г. относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване (ОВ L 37, 13.2.2003 г., стр. 19).

Обосновка

За да подкрепим широката идея за кръгова икономика, следва също да използваме реконструкцията като процес за оценка на състоянието на наличното оборудване, с цел да се реши кои компоненти трябва да бъдат заменени, кои – да бъдат поправени или променени, и кои могат да бъдат използвани повторно, всичко това въз основа и на бъдещите изисквания на собственика/ползвателя на оборудването.

Изменение    2

Предложение за директива

Член 1 – параграф 1 – точка 4 – буква -а (нова)

Директива 2011/65/ЕС

Член 5 – параграф 1 – алинея 1 а (нова)

 

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

-a)  в параграф 1 се създава следната алинея:

 

„Отделен делегиран акт може да обхваща ограничен брой технически свързани или взаимозависими мерки.“

Изменение    3

Предложение за директива

Член 1 – параграф 1 – точка 4 – буква -а а (нова)

Директива 2011/65/ЕС

Член 5 – параграф 4 – буква б a (нова)

 

Текст, предложен от Комисията

Изменение

 

аа)  в параграф 4 се създава следната буква:

 

„ба)  в срок от един месец от получаването на заявление предоставя на заявителя, на държавите членки и на Европейския парламент ясен график за приемането на своето решение.“

Изменение    4

Предложение за директива

Член 1 – параграф 1 – точка 4 a (нова)

Директива 2011/65/ЕС

Член 24 – параграф 2

 

Текст в сила

Изменение

 

(4a)  В член 24 параграф 2 се заменя със следното:

2.  Не по-късно от 22 юли 2021 г. Комисията извършва общ преглед на настоящата директива и представя доклад на Европейския парламент и на Съвета, придружен, ако е необходимо, от законодателно предложение.

„2.  Не по-късно от 22 юли 2021 г. Комисията извършва общ преглед на настоящата директива и представя доклад на Европейския парламент и на Съвета, придружен от законодателно предложение.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

Контекст

Законодателството на ЕС за ограничаване на употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване (ЕЕО) е в сила от август 2004 г. Т. нар. „ДООВ законодателство“ допринася за намаляване на рисковете за здравето и околната среда, свързани с тези вещества. Настоящата директива, Директива 2011/65/ЕС относно ограничението за употребата на определени опасни вещества в ЕЕО (ДООВ 2), влезе в сила през юли 2011 г. Тя е преработен текст на предишна директива (Директива 2002/95/ЕО или ДООВ 1).

Предложението на Комисията изменя обхвата на ДООВ 2. Този преглед на приложното поле се изисква изрично в директивата (член 24, параграф 1). Той има за цел да се справи с „нежелани странични ефекти“ от директивата, които биха възникнали след 22 юли 2019 г. Предложението идва късно, тъй като както е предвидено в ДООВ 2, крайният срок е 22 юли 2014 г.

Докладчикът приветства законодателното предложение на Комисията като необходима стъпка за решаване на неотложните въпроси, свързани с настоящата формулировка на ДООВ 2, което ще увеличи правната сигурност, като същевременно се опазват околната среда и общественото здраве. Преразглеждане на приложното поле на ДООВ 2 ще спомогне по-специално за запазването на работни места в МСП, подкрепа на сектора на общественото здравеопазване въз основа на обновено медицинско оборудване и насърчаване на кръгова икономика.

Докладчикът би желал да подчертае, че целта на настоящия преглед на приложното поле не е да се занимае с цялото функциониране на ДООВ 2. Докладчикът счита, че евентуална по-дълбока промяна в ДООВ 2 не следва да бъде целта на тази процедура, а по-скоро на предстоящия общ преглед на директивата, който следва да бъде извършен от Комисията до 22 юли 2021 г., както е предвидено в член 24, параграф 2.

ДООВ 2

Накратко ДООВ 2 установява правила относно ограничението на употребата на определени опасни вещества (олово, живак, кадмий, шествалентен хром, полибромирани бифенили (PBB) и полибромирани дифенилови етери (PBDE)). Както е посочено в делегирана Директива (ЕС) 2015/863 на Комисията, ограничаването на четирите фталата ще се прилага от 22 юли 2019 г. (Бис (2-етилхексил) фталат (DEHP), бутил бензил фталат (BBP), дибутилфталат (DBP) и диизобутилфталат (DIBP)). Тези вещества следва да не присъстват над определен предписан размер. Списъкът на ограничените вещества се преразглежда периодично от Комисията по нейна собствена инициатива или след представяне на предложение от държава членка (член 6).

Няколко групи продукти са изрично изключени от приложното поле на директивата (член 2, параграф 4), като оборудването, проектирано за изпращане в космоса. Освен това материалите и компонентите на ЕЕО за специфични видове употреба могат да бъдат освободени от ограничението за веществата за ограничен период от време посредством делегирани актове. Освобождаването следва да не отслабва опазването на околната среда и здравето, предвидено в Регламент (ЕО) № 1907/2006 (REACH), и всички следни условия трябва да бъдат изпълнени: да не са осигурени надеждни заместители; или премахването или заместването на ограничените вещества да е технически или научно неосъществимо; или общото отрицателно въздействие върху околната среда, здравето и безопасността на потребителите, причинено от замяната, да е по-значително от общите ползи по отношение на околната среда, здравето и безопасността на потребителите от него (член 5).

Докладчикът счита, че предстоящият общ преглед на ДООВ 2 следва да бъде придружен от законодателно предложение.

ДООВ 2 има разширено приложно поле в сравнение с ДООВ 1: тя обхваща медицински изделия и прибори за контрол и управление, и се характеризира с така наречения „открит обхват“, свързан със създаването на нова категория 11 („Други ЕЕО, които не са включени в никоя от другите категории“) в приложение I, в което се изброяват категориите ЕЕО, попадащи в приложното поле на ДООВ 2. Освен това определението за електрическо и електронно оборудване е по-широко от това в ДООВ 1: ЕЕО е всеки елемент от оборудването, което се нуждае от електрически ток или електромагнитни полета за поне една от функциите по предназначение. В този контекст, понятието за „новото в обхвата ЕЕО“ се отнася до ЕЕО, което е било извън обхвата на ДООВ 1, но сега е в обхвата на ДООВ 2.

Предложението

Както беше посочено по-горе, целта на предложението на Комисията е за справяне с проблемите с обхвата на ДООВ 2, които ще възникнат след 22 юли 2019 г. Тази дата съответства на края на преходен период в ДООВ 2 от осем години, по време на който ново в обхвата ЕЕО не е необходимо да отговаря на изискванията на ДООВ 2 и все още е разрешено за пускане на пазара на ЕС (член 2, параграф 2). С предложението по-специално се въвеждат разпоредби за решаването на следните четири проблема:

  Настоящият текст на ДООВ 2 означава, че операциите на вторичния пазар (напр. препродажбата, пазарът за втора употреба) за медицинските изделия, приборите за контрол и управление и други нови в обхвата ЕЕО (напр. косачки за тревни площи с електрическо запалване, електрически велосипеди) ще бъдат забранени след 22 юли 2019 г. Това положение би било в противоречие с принципите на кръговата икономика, по-специално тъй като би намалило живота на много продукти, особено когато съществуват вторични пазари за реконструирано оборудване. В допълнение това положение не би било в съответствие с общото хармонизиране на законодателството на ЕС в областта на продуктите.

  След 22 юли 2019 г. не би било възможно да се ремонтира ново в обхвата ЕЕО, различно от медицинските изделия и приборите за контрол и управление, с резервни части, които не са в съответствие с ДООВ 2. Тази ситуация също ще съкрати срока на действие на тази категория ЕЕО, които ще трябва да бъдат изведени от експлоатация по-рано.

  Поради настоящата формулировка на определението за извънпътна подвижна техника, която се предоставя изключително за професионални цели (ИПТ), два много сходни видове ИПТ ще бъдат третирани по различен начин след 22 юли 2019 г.: Извънпътната подвижна техника с бордови източник на енергия (акумулатор или двигател) ще бъде изключена от обхвата на ДООВ 2, докато ИПТ с външен източник на захранване (с кабелно свързване) би попаднала в обхвата на ДООВ 2. Някои видове извънпътна подвижна техника (ИПТ) се произвеждат на едни и същи производствени линии, като единствената разлика е източникът на енергия. Това положение може да доведе до постепенно премахване на моделите с кабел, а ползите за околната среда тези ИПТ да са в обхвата ще бъдат ограничени.

  Предлагането на органи с тръби на пазара на ЕС ще бъде забранено. Органите с тръби са нови в обхвата продукти, тъй като те използват електрически компоненти (напр. електрически вентилатори), и техните тръби са изработени от оловни сплави, за които няма заместители. Поради наличието на електрически компоненти, целият орган, включително тръбите, попада в обхвата на ДООВ 2, което означава, че органите с тръби не биха отговаряли на ДООВ 2 след 22 юли 2019 г. и продажбата им ще бъде забранена.

Предложението изменя също и член 5 относно освобождаванията чрез определянето на максимален срок на валидност на освобождаването, приложимо за ЕЕО категория 11, и заличаване на крайния срок за решението на Комисията относно подновяването на съществуващи освобождавания. Във всеки случай освобождаванията остават валидни, докато не бъде взето решение от Комисията по заявлението за подновяване на разрешението, и най-малко 12 месеца по-късно, в случай че то бъде отменено. Във връзка с увеличаването по брой и сложност на освобождаванията по ДООВ, и с цел постигане на по-добро регулиране и правна предсказуемост, докладчикът въвежда изискване Комисията да предоставя на заявителя, държавите членки и Европейския парламент ясен график за приемането на решението си, в рамките на един месец след получаване на заявление за освобождаване.

ПРОЦЕДУРА НА ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Ограничение на употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване

Позовавания

COM(2017)0038 – C8-0021/2017 – 2017/0013(COD)

Дата на представяне на ЕП

25.1.2017

 

 

 

Водеща комисия

Дата на обявяване в заседание

ENVI

1.2.2017

 

 

 

Подпомагащи комисии

Дата на обявяване в заседание

ITRE

1.2.2017

JURI

1.2.2017

 

 

Неизказано становище

Дата на решението

ITRE

28.2.2017

JURI

28.2.2017

 

 

Докладчици

Дата на назначаване

Adina-Ioana Vălean

31.1.2017

 

 

 

Разглеждане в комисия

4.5.2017

 

 

 

Дата на приемане

30.5.2017

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

59

1

0

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Marco Affronte, Margrete Auken, Pilar Ayuso, Zoltán Balczó, Catherine Bearder, Ivo Belet, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Paul Brannen, Nessa Childers, Birgit Collin-Langen, Mireille D’Ornano, Miriam Dalli, Seb Dance, Mark Demesmaeker, Stefan Eck, Bas Eickhout, José Inácio Faria, Karl-Heinz Florenz, Francesc Gambús, Elisabetta Gardini, Gerben-Jan Gerbrandy, Arne Gericke, Jens Gieseke, Julie Girling, Françoise Grossetête, Jytte Guteland, Anneli Jäätteenmäki, Benedek Jávor, Josu Juaristi Abaunz, Karin Kadenbach, Kateřina Konečná, Urszula Krupa, Giovanni La Via, Jo Leinen, Norbert Lins, Valentinas Mazuronis, Susanne Melior, Miroslav Mikolášik, Massimo Paolucci, Gilles Pargneaux, Pavel Poc, Frédérique Ries, Annie Schreijer-Pierik, Davor Škrlec, Renate Sommer, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Ivica Tolić, Nils Torvalds, Adina-Ioana Vălean, Jadwiga Wiśniewska, Damiano Zoffoli

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Jørn Dohrmann, Eleonora Evi, Robert Jarosław Iwaszkiewicz, Merja Kyllönen, Stefano Maullu, Christel Schaldemose

Заместници (чл. 200, пар. 2), присъствали на окончателното гласуване

Pál Csáky, Siôn Simon

Дата на внасяне

1.6.2017

ПОИМЕННО ОКОНЧАТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ ВЪВ ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

59

+

ALDE

Catherine Bearder, Gerben-Jan Gerbrandy, Anneli Jäätteenmäki, Valentinas Mazuronis, Frédérique Ries, Nils Torvalds

ECR

Mark Demesmaeker, Jørn Dohrmann, Arne Gericke, Julie Girling, Urszula Krupa, Jadwiga Wiśniewska

EFDD

Eleonora Evi, Robert Jarosław Iwaszkiewicz

GUE/NGL

Stefan Eck, Josu Juaristi Abaunz, Kateřina Konečná, Merja Kyllönen

NI

Zoltán Balczó

PPE

Pilar Ayuso, Ivo Belet, Birgit Collin-Langen, Pál Csáky, José Inácio Faria, Karl-Heinz Florenz, Francesc Gambús, Elisabetta Gardini, Jens Gieseke, Françoise Grossetête, Giovanni La Via, Norbert Lins, Stefano Maullu, Miroslav Mikolášik, Annie Schreijer-Pierik, Renate Sommer, Ivica Tolić, Adina-Ioana Vălean

S&D

Simona Bonafè, Biljana Borzan, Paul Brannen, Nessa Childers, Miriam Dalli, Seb Dance, Jytte Guteland, Karin Kadenbach, Jo Leinen, Susanne Melior, Massimo Paolucci, Gilles Pargneaux, Pavel Poc, Christel Schaldemose, Siôn Simon, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Damiano Zoffoli

VERTS/ALE

Marco Affronte, Margrete Auken, Bas Eickhout, Benedek Jávor, Davor Škrlec

1

-

ENF

Mireille D'Ornano

0

0

 

 

Легенда на използваните знаци:

+  :  „за“

-  :  „против“

0  :  „въздържал се“