JELENTÉS Ausztriának és Romániának a Panama, Uruguay, Kolumbia és Salvador a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló, 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásának az Európai Unió érdekében való elfogadására történő felhatalmazásáról szóló tanácsi határozatra irányuló javaslatról

23.11.2017 - (COM(2017)0369 – C8-0231/2017 – 2017/0153(NLE)) - *

Jogi Bizottság
Előadó: Angel Dzhambazki

Eljárás : 2017/0153(NLE)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A8-0362/2017
Előterjesztett szövegek :
A8-0362/2017
Viták :
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

Ausztriának és Romániának a Panama, Uruguay, Kolumbia és Salvador a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló, 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásának az Európai Unió érdekében való elfogadására történő felhatalmazásáról szóló tanácsi határozatra irányuló javaslatról

(COM(2017)0369 – C8-0231/2017 – 2017/0153(NLE))

(Konzultáció)

Az Európai Parlament,

–  tekintettel a tanácsi határozatra irányuló javaslatra (COM(2017)0369),

–  tekintettel a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló egyezmény 38. cikkének negyedik bekezdésére,

–  tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 81. cikkének (3) bekezdésére, valamint 218. cikke (6) bekezdése második albekezdésének b) pontjára, amelyeknek megfelelően a Tanács konzultált a Parlamenttel (C8-0231/2017),

–  tekintettel a Bíróság véleményére[1] az Európai Unió kizárólagos külső hatásköréről a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló, 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozást elfogadó nyilatkozat tekintetében,

–  tekintettel eljárási szabályzata 78c. cikkére és 108. cikkének (8) bekezdésére,

–  tekintettel a Jogi Bizottság jelentésére (A8-0362/2017),

1.  jóváhagyja Ausztriának és Romániának a Panama, Uruguay, Kolumbia és Salvador a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló, 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásának az Európai Unió érdekében való elfogadására történő felhatalmazását;

2.  utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak, a Bizottságnak, a tagállamok kormányainak és parlamentjeinek, valamint a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia Állandó Hivatalának.

  • [1]  A Bíróság 1/13. sz., 2014. október 14-i véleménye, ECLI:EU:C:2014:2303.

INDOKOLÁS

A gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló egyezmény rendkívüli fontossággal bíró eszköz. A dokumentumot az Európai Unió valamennyi tagállama ratifikálta.

Az egyezmény olyan rendszert hoz létre, amely együttműködést tesz lehetővé a szerződő államok között, hogy megoldást találjanak a gyermekek jogellenes külföldre vitelének ügyében.

E problémák nagyon gyakran a külön élő párok esetében fordulnak elő. A felügyeleti jog megszerzése érdekében a másik államból származó anya vagy apa kísértést érezhet az államok közötti együttműködés hiányának kihasználására. A sajtóból gyakran értesülhetünk a gyermekek jogellenes külföldre viteléről a szülők különélésekor vagy válásakor.

Az ilyen esetekben az egyes államok jogrendszerének saját állampolgáraival szembeni elfogultsága jelenti a legnagyobb problémát. Gyakran megtörténik, hogy mindkét érintett állam bírósága az ügyet saját hatáskörébe tartozónak tekinti, és a felügyeleti jogot annak a szülőnek ítéli meg, amelyik a bíróság székhelye szerinti ország állampolgára.

A szóban forgó egyezmény célja az ilyen helyzetek nemzetközi szintű megoldása annak meghatározása révén, hogy a gyermek lakóhelye szerinti állam joga érvényesül, és az ügy ezen állam bíróságának hatáskörébe tartozik. Az egyezmény továbbá olyan rendszert hoz létre, amellyel biztosítható a jogellenesen külföldre vitt gyermek azonnali visszatérése.

Az EU e területen jelenleg kizárólagos külső hatáskörrel rendelkezik, ahogyan azt a Bíróság 1/13. számú véleményében megerősítette. A tagállamok tehát már nem járhatnak el saját hatáskörükben. A probléma abban áll, hogy az egyezmény nem rendelkezik a nemzetközi szervezetek önálló fellépéséről.

Panama 1994. február 2-án helyezte letétbe az 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásáról szóló okiratot. A Hágai Egyezmény 1994. május 1-jén lépett hatályba Panamában. Az egyezmény Panama és 26 uniós tagállam között már hatályban van. Csupán Ausztria és Románia nem fogadta még el Panama csatlakozását az egyezményhez.

Uruguay 1999. november 18-án helyezte letétbe az 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásáról szóló okiratot. A Hágai Egyezmény 2000. február 1-jén lépett hatályba Uruguayban. Az egyezmény Uruguay és 25 uniós tagállam között már hatályban van. Csupán Ausztria, Dánia és Románia nem fogadta még el Uruguay csatlakozását az egyezményhez.

Kolumbia 1995. december 13-án helyezte letétbe az 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásáról szóló okiratot. A Hágai Egyezmény 1996. március 1-jén lépett hatályba Kolumbiában. Az egyezmény Kolumbia és 25 uniós tagállam között már hatályban van. Csupán Ausztria, Dánia és Románia nem fogadta még el Kolumbia csatlakozását az egyezményhez.

Salvador 2001. február 5-én helyezte letétbe az 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásáról szóló okiratot. A Hágai Egyezmény 2001. május 1-jén lépett hatályba Salvadorban. Az egyezmény Salvador és 25 uniós tagállam között már hatályban van. Csupán Ausztria, Dánia és Románia nem fogadta még el Salvador csatlakozását az egyezményhez.

Mivel a gyermekek jogellenes külföldre vitelének kérdése az Európai Unió kizárólagos külső hatáskörébe tartozik, Panama, Uruguay, Kolumbia és Salvador csatlakozásának elfogadásáról uniós szinten, tanácsi határozat útján kell dönteni. Ausztriának és Romániának ezért az Európai Unió érdekében nyilatkozatot kell tennie Panama, Uruguay, Kolumbia és Salvador csatlakozásának elfogadásáról.

Az Ausztria és Románia általi elfogadás nyomán a Hágai Egyezmény Uruguay, Kolumbia, Salvador és – Dánia kivételével – valamennyi uniós tagállam között alkalmazandóvá válna. Panamát illetően a Hágai Egyezmény valamennyi uniós tagállam viszonylatában alkalmazandóvá válna.

Panamának, Uruguaynak, Kolumbiának és Salvadornak az egyezményhez való csatlakozása üdvözlendő. Az előadó javasolja a Parlamentnek a javaslat módosítás nélküli elfogadását annak biztosítása érdekében, hogy a szóban forgó gyermekek az Unió egész területére kiterjedő védelemben részesüljenek.

ELJÁRÁS AZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN

Cím

Javaslat Ausztriának és Romániának a Panama, Uruguay, Kolumbia és Salvador a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól szóló, 1980. évi Hágai Egyezményhez való csatlakozásának az Európai Unió érdekében való elfogadására történő felhatalmazásáról szóló tanácsi határozatra

Hivatkozások

COM(2017)0369 – C8-0231/2017 – 2017/0153(NLE)

A konzultáció időpontja / Az egyetértésre irányuló kérelem időpontja

25.7.2017

 

 

 

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

JURI

11.9.2017

 

 

 

Véleménynyilvánításra felkért bizottságok

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

LIBE

11.9.2017

 

 

 

Nem nyilvánított véleményt

       A határozat dátuma

LIBE

7.9.2017

 

 

 

Előadók

       A kijelölés dátuma

Angel Dzhambazki

12.7.2017

 

 

 

Az elfogadás dátuma

21.11.2017

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

24

0

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Max Andersson, Joëlle Bergeron, Marie-Christine Boutonnet, Jean-Marie Cavada, Mady Delvaux, Rosa Estaràs Ferragut, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Gilles Lebreton, António Marinho e Pinto, Jiří Maštálka, Emil Radev, Julia Reda, Evelyn Regner, Pavel Svoboda, József Szájer, Axel Voss, Francis Zammit Dimech, Tadeusz Zwiefka

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Isabella Adinolfi, Daniel Buda, Angelika Niebler, Tiemo Wölken

A zárószavazáson jelen lévő póttagok (200. cikk (2) bekezdés)

John Flack, Emma McClarkin

Benyújtás dátuma

23.11.2017

NÉV SZERINTI ZÁRÓSZAVAZÁS AZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN

24

+

ALDE

ECR

EFDD

ENF

GUE/NGL

PPE

S&D

VERTS/ALE

Jean-Marie Cavada, Antonio Marinho e Pinto

John Flack, Emma McClarkin

Isabella Adinolfi, Joëlle Bergeron

Marie-Christine Boutonnet, Gilles Lebreton

Jiří Maštálka

Daniel Buda, Rosa Estaràs Ferragut, Emil Radev, József Szájer, Axel Voss, Francis Zammit Dimech, Tadeusz Zwiefka

Mady Delvaux, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Evelyn Regner, Tiemo Wölken

Max Andersson, Julia Reda

0

-

 

 

0

0

 

 

Jelmagyarázat:

+  :  mellette

-  :  ellene

0  :  tartózkodás