AJÁNLÁS az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió között létrejött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló tanácsi határozatra irányuló tervezetről

6.3.2018 - (14423/2017 – C8-0447/2017 – 2017/0241(NLE)) - ***

Halászati Bizottság
Előadó: João Ferreira

Eljárás : 2017/0241(NLE)
A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
A8-0058/2018
Előterjesztett szövegek :
A8-0058/2018
Elfogadott szövegek :

AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE

az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió között létrejött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló tanácsi határozatra irányuló tervezetről

(14423/2017 – C8-0447/2017 – 2017/0241(NLE))

(Egyetértés)

Az Európai Parlament,

–  tekintettel a tanácsi határozat tervezetére (14423/2017),

–  tekintettel az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió közötti halászati partnerségi megállapodásra[1],

–  tekintettel a Tanács által az Európai Unió működéséről szóló szerződés 43. cikkével és 218. cikke (6) bekezdése második albekezdése a) pontjával összhangban előterjesztett, egyetértésre irányuló kérelemre (C8-0447/2017),

–  tekintettel a határozattervezetéről szóló, ...-i nem jogalkotási állásfoglalásra[2]

–  tekintettel eljárási szabályzata 99. cikke (1) és (4) bekezdésére és 108. cikkének (7) bekezdésére,

–  tekintettel a Halászati Bizottság ajánlására és a Fejlesztési Bizottság véleményére (A8-0058/2018),

1.  egyetért a megállapodás felmondásával;

2.  utasítja elnökét, hogy továbbítsa állásfoglalását a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a tagállamok és a Comore-szigeteki Unió kormányainak és parlamentjeinek.

  • [1]  HL L 290., 2006.10.20., 7. o.
  • [2]  Elfogadott szövegek, P8_TA(0000)0000.

INDOKOLÁS

A Comore-szigeteki Unió (Comore-szigetek) az Indiai-óceán nyugati részén, Afrika keleti partjainál található, három főbb szigetből álló szigetcsoport. Az 1975 óta független szigetcsoporthoz ezen kívül tartozik egy negyedik sziget is (Mayotte), amely a francia fennhatóságot választotta.

2013-as adatok szerint a Comore-szigetek lakossága mintegy 734 ezer fő. A történelmi hátteret, a politikai instabilitást, valamint az erőforrásokhoz való hozzáférés nehézségeit figyelembe véve a Comore-szigetek a világ legkevésbé fejlett országai közé tartozik, és gazdasága nagymértékben függ a külső támogatástól és technikai segítségnyújtástól.

A halászat a mezőgazdaság után az ország második legnagyobb ágazata, és egyúttal stratégiai prioritás. A munkahelyek 10%-át és a GDP 8%-át teszi ki (2013-as adatok). Ezek a százalékos arányok ugyanakkor rámutatnak az ágazat jelentőségének gazdasági és foglalkoztatási értelemben vett csökkenésére, annak kiszolgáltatottságát olyan külső tényezőknek tulajdonítva, mint az összes belföldi tevékenység (8 ezer halász), beleértve a kisipari, kisüzemi tevékenységeket, amely tevékenységek során vagy kis méretű (6-7 méter hosszúságú), 25CV-t nem meghaladó motorteljesítményű és hihetetlenül kezdetleges technikai felszereltség üvegszálas hajókat, vagy nem motorizált kenukat használnak.

A Comore-szigeteki kizárólagos gazdasági övezetben halászható fajok – többnyire nagyméretű, nyílt vízi halfajok (tonhal és kardhal) halászata becslések szerint évente 33 ezer tonna, azonban a helyi halászok éves fogása csak körülbelül 16 ezer tonnát tesz ki. A fennmaradó halmennyiség külföldi ipari flották halászatából származik, és a halakat máshol szállítják partra. A halak feldolgozása – beleértve a helyi flotta által kifogott halakat – a Comore-szigeteken kívül is folyik.

Az Európai Unió (valamint annak elődjei) és a Comore-szigetek között fennálló kétoldalú halászati kapcsolatok 1988-ig nyúlnak vissza. 2006 óta azonban kapcsolatukat egy halászati partnerségi megállapodás vezérli, amely két különálló részben nyújt pénzügyi hozzájárulást: az egyik a halászati erőforrásokhoz való hozzáférésre; a másik pedig a helyi kapacitások fejlesztésének ágazati támogatására irányul.

Az ebben a jelentésben értékelt megállapodás tartalmazott egy összesen 1 845 750 eurós pénzügyi hozzájárulást, aminek körülbelül 49%-át az ágazati támogatásra különítették el. A megállapodás lehetővé tette a kerítőhálós tonhalhalászhajók számára 45, a felszíni horogsoros hajók számára pedig 25 engedély odaítélését (Spanyolország, Franciaország és Portugália között megosztva). Ez a megállapodás előírta azt is, hogy az uniós hajók meghatározott számú Comore-szigeteki legénységet alkalmazzanak, ezen kívül a kifogott fajokra vonatkozóan is tartalmazott egy kizárólagossági záradékot.

Függetlenül a megállapodásban és a kapcsolódó jegyzőkönyvben meghatározott feltételektől, annak végrehajtását számos, különösen a kalózkodásra vonatkozó tényező korlátozta, ami azt jelentette, hogy ezeket a halászati engedélyeket nem alkalmazták. Ezzel egyidejűleg a Comore-szigetek bevonódása a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan (IUU) halászatról szóló rendeletet sértő cselekményekbe – különösképpen azáltal, hogy engedélyezik a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászatban részt vevő hajók átlobogózását – ahhoz vezetett, hogy az Unió 2015 októberében értesítette a Comore-szigeteket, hogy emiatt nem együttműködő országként azonosíthatja, ami később 2017 májusában és júniusában meg is történt, amikor az ország megkapta a „piros lapot”.

Tekintettel arra, hogy ezalatt a folyamat alatt a Comore-szigetek hatóságai részéről nem érkezett reakció, az Európai Bizottság és a Tanács javaslatot tesz a megállapodás megszüntetésére.

Összességében az előadó nem lát arra okot, hogy egyet nem értését fejezze ki a megállapodás felbontásával szemben, ugyanakkor úgy véli, hogy két problémára kellene figyelmet fordítani: a Comore-szigetek rendkívül bizonytalan társadalmi helyzetére; valamint az ENSZ szervei által végzett számos olyan értékelésre, amelyek kritikával illetik az Unió erős pozícióját akkor, amikor megállapodások felvázolására vagy a halak árának meghatározására kerül sor (a tonhalért a becsült nagykereskedelmi árnál kevesebbet fizet), és hangsúlyozza, hogy a halászati partnerségi megállapodások nem voltak képesek támogatni a helyi ipar fejlődését.

Az előadó hangsúlyozni kívánja, hogy az Unió és a Comore-szigetek között csaknem 30 éve fennálló halászati megállapodásban – amely egyik része a Comore-szigeteki halászati szektor fejlesztését célzó együttműködés és támogatás volt – nem volt lehetséges a Comore-szigeteki halászati ágazat fejlesztése terén kézzelfoghatóbb eredményeket elérni, beleértve a halászok és a megfigyelők tudományos és műszaki képzésének nyomon követésére és felügyeletére vonatkozó kapacitást.

Ez az értékelés szükségessé teszi, hogy e határozat keretében olyan javaslatokat tegyen, amelyek célja hozzájárulni a fejlesztési támogatás folyamatosságához, valamint elősegíteni a Comore-szigetek halászati szektorában tapasztalható körülmények javulását, a halászok és halászközösségek tevékenységeihez és életminőségéhez kapcsolódóan.

Az Unió és a Comore-szigetek közötti folyamatos együttműködés és különösen a fejlesztési politika tekintetében fontos, hogy az Unió és tagállamainak ezen országgal kapcsolatos szakpolitikája egyaránt a stratégiai prioritásokra fókuszáljon, melyek központi eleme a halászati ágazat. Az Uniónak ezért továbbra is támogatnia kell az átcsoportosításokat, amely a Comore-szigetek számára lehetővé teszi, többek között:

  halászati igazgatási és irányítás rendszerének jogi szempontok szerinti javítását, tekintettel az ország intézményi struktúrájára, az emberi erőforrások kapacitására (halászok, tudósok, felügyelők, stb.), valamint a Comore-szigetek tradicionális halászati felszerelésének és halfajainak kereskedelmi és kulturális értékére;

  kapacitásainak fejlesztését, tekintettel a megfigyelési és tudományos értékelésre, a part menti védelemre, az ellenőrzésre, a megfigyelésre és a minőségellenőrzésre;

  olyan létesítmények létrehozását vagy felújítását, ahol a halak hűtése, elosztása és feldolgozása megtörténhet;

  kirakodási és biztonsági infrastruktúra kiépítését és fejlesztését a kikötőkben;

  a kisméretű kisüzemi flotta megújításának előmozdítását a biztonságosság, a tengeren maradási képesség és a halászati kapacitás növelése érdekében.

Az előadó azon a véleményen van, hogy az Unió és a harmadik országok által aláírt fenntartható halászati megállapodásoknak mindkét fél számára előnyösnek kell lenniük, valamint előbbre kellene helyezniük a harmadik országok szuverenitását a halászatukkal, a kapcsolódó gazdasági tevékenységük fejlődésével, tengeri erőforrásaikkal, halászközösségeikkel, valamint a halászatban dolgozókkal szemben. Az ilyen típusú fejlesztés, és nem az erőforrások kimerítése a leghatékonyabb módja a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászattal szembeni fellépésnek.

Az előadó továbbá felhívja a figyelmet arra, hogy az ebben a folyamatban tapasztalható bármilyen, jövőbeli előrelépésről haladéktalanul értesítsék az Európai Parlamentet.

VÉLEMÉNY a Fejlesztési Bizottság részéről (21.2.2018)

a Halászati Bizottság részére

az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió között létrejött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló tanácsi határozattervezetről
(14423/17 – C8 – 2017/0241(NLE))

A vélemény előadója: Norbert Neuser

RÖVID INDOKOLÁS

A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat köztudottan jelentős környezeti, gazdasági és társadalmi probléma. Jelentős veszélyt jelent a tengeri ökoszisztémákra nézve, a felelősségteljes halászok számára méltánytalanul hátrányos, és felborítja a halászati termékek piacát. A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelem a globális halászat fenntartható irányításának kulcsfontosságú eszközévé vált.

A fejlődő országok különösen ki vannak téve a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászatnak. Mivel a fejlődő országoknak nincs elég kapacitásuk vizeik ellenőrzésére és felügyeletére, a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászatot űző halászok többnyire ezeket az országokat veszik célba, ami még inkább destabilizálja halászati gazdálkodásukat. A gyenge kormányzás és a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat gyakran jár együtt. Végül a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat megfosztja a fejlődő országokat a bevételektől és az élelemtől.

A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelemhez számos nemzetközi eszköz szolgál alapul. Valamennyi elismeri a part menti állam elsődleges felelősségét arra vonatkozóan, hogy biztosítania kell a vizein zajló halászati tevékenységeket szabályozó jogszabályok tiszteletben tartását, ami nem érinti a lobogó szerinti állam kellő gondosság szerinti kötelezettségét.

A jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelem prioritásként szerepel a fejlesztési együttműködés menetrendjében az óceánok, tengerek és tengeri erőforrások fenntartható fejlesztés érdekében történő megőrzésére és fenntartható hasznosítására vonatkozó 14. sz. fenntartható fejlesztési célnak megfelelően. A 14. sz. fenntartható fejlesztési cél 4. célja felszólít a túlhalászás, a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat és a kártékony halászati gyakorlatok felszámolására.

Az Európai Parlament emellett számos állásfoglalásban következetesen hangsúlyozta, hogy további fellépésre van szükség a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat valamennyi formája ellen. Ennek alapján az Európai Unió elfogadta az 1005/2008/EK rendeletet (a továbbiakban: IUU-rendelet), amelynek részét képezi a nem együttműködő országok kezelésére vonatkozó többlépcsős folyamat, többek között a párbeszéd is.

Az előadó elégedett a Bizottságnak az IUU-rendelet keretében a nem együttműködő harmadik országra vonatkozó eljárás Comore-szigetekre történő alkalmazásáról szóló ismertetésével, és ezért támogatja az említett országgal kötött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló javaslatot.

Ennek ellenére az előadó támogatja a Comore-szigetek hatóságaival folytatott politikai párbeszéd fenntartását, amely az ország halászatának jobb irányításához vezet. Az előadó továbbá támogatja az ország által az uniós pénzügyi eszközök keretében kapott támogatás átirányítását, hogy a kialakult helyzet miatti költségek ne a lakosságra háruljanak.

******

A Fejlesztési Bizottság felkéri a Halászati Bizottságot mint illetékes bizottságot, tegyen ajánlást arra, hogy a Parlament hagyja jóvá az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió között létrejött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló tanácsi határozattervezetet.

ELJÁRÁS A VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÁSRAFELKÉRT BIZOTTSÁGBAN

Cím

A 2006. október 5-i 1563/2006/EK tanácsi rendelettel elfogadott, az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió között létrejött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló tanácsi határozat

Hivatkozások

14423/2017 – C8-0447/2017 – COM(2017)05562017/0241(NLE)

Illetékes bizottság

 

PECH

 

 

 

 

Véleményt nyilvánított

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

DEVE

15.1.2018

A vélemény előadója

       A kijelölés dátuma

Norbert Neuser

11.12.2017

Vizsgálat a bizottságban

25.1.2018

 

 

 

Az elfogadás dátuma

20.2.2018

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

19

1

0

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Mireille D’Ornano, Nirj Deva, Doru-Claudian Frunzulică, Enrique Guerrero Salom, Maria Heubuch, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Arne Lietz, Norbert Neuser, Vincent Peillon, Cristian Dan Preda, Lola Sánchez Caldentey, Eleftherios Synadinos, Eleni Theocharous, Paavo Väyrynen, Bogdan Brunon Wenta, Anna Záborská, Željana Zovko

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Thierry Cornillet, Paul Rübig, Rainer Wieland

NÉV SZERINTI ZÁRÓSZAVAZÁS A VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÁSRA FELKÉRT BIZOTTSÁGBAN

19

+

ALDE

Thierry Cornillet, Paavo Väyrynen

ECR

Nirj Deva, Eleni Theocharous

EFDD

Mireille D'Ornano

GUE/NGL

Lola Sánchez Caldentey

PPE

Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Cristian Dan Preda, Paul Rübig, Bogdan Brunon Wenta, Rainer Wieland, Anna Záborská, Željana Zovko

S&D

Doru-Claudian Frunzulică, Enrique Guerrero Salom, Arne Lietz, Norbert Neuser, Vincent Peillon

VERTS/ALE

Maria Heubuch

1

-

NI

Eleftherios Synadinos

0

0

 

 

Jelmagyarázat:

+  :  mellette

-  :  ellene

0  :  tartózkodik

ELJÁRÁS AZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN

Cím

A 2006. október 5-i 1563/2006/EK tanácsi rendelettel elfogadott, az Európai Közösség és a Comore-szigeteki Unió között létrejött halászati partnerségi megállapodás felmondásáról szóló tanácsi határozat

Hivatkozások

14423/2017 – C8-0447/2017 – COM(2017)05562017/0241(NLE)

A konzultáció időpontja / Az egyetértésre irányuló kérelem időpontja

18.12.2017

 

 

 

Illetékes bizottság

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

PECH

15.1.2018

 

 

 

Véleménynyilvánításra felkért bizottságok

       A plenáris ülésen való bejelentés dátuma

DEVE

15.1.2018

BUDG

15.1.2018

 

 

Nem nyilvánított véleményt

       A határozat dátuma

BUDG

9.10.2017

 

 

 

Előadók

       A kijelölés dátuma

João Ferreira

13.10.2017

 

 

 

Vizsgálat a bizottságban

28.11.2017

24.1.2018

 

 

Az elfogadás dátuma

27.2.2018

 

 

 

A zárószavazás eredménye

+:

–:

0:

20

0

2

A zárószavazáson jelen lévő tagok

Clara Eugenia Aguilera García, Alain Cadec, David Coburn, Linnéa Engström, João Ferreira, Sylvie Goddyn, Mike Hookem, Carlos Iturgaiz, Werner Kuhn, António Marinho e Pinto, Gabriel Mato, Norica Nicolai, Liadh Ní Riada, Ulrike Rodust, Annie Schreijer-Pierik, Remo Sernagiotto, Isabelle Thomas, Ruža Tomašić, Peter van Dalen, Jarosław Wałęsa

A zárószavazáson jelen lévő póttagok

Norbert Erdős

A zárószavazáson jelen lévő póttagok (200. cikk (2) bekezdés)

Liliana Rodrigues

Benyújtás dátuma

6.3.2018

NÉV SZERINTI ZÁRÓSZAVAZÁSAZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN

20

+

ALDE

António Marinho e Pinto, Norica Nicolai

ECR

Peter van Dalen, Remo Sernagiotto, Ruža Tomašić

ENF

Sylvie Goddyn

GUE/NGL

João Ferreira, Liadh Ní Riada

PPE

Alain Cadec, Norbert Erdős, Carlos Iturgaiz, Werner Kuhn, Gabriel Mato, Annie Schreijer-Pierik, Jarosław Wałęsa

S&D

Clara Eugenia Aguilera García, Liliana Rodrigues, Ulrike Rodust, Isabelle Thomas

VERTS/ALE

Linnéa Engström

0

-

 

 

2

0

EFDD

David Coburn, Mike Hookem

Jelmagyarázat:

+  :  ellene

-  :  mellette

0  :  tartózkodik

Utolsó frissítés: 2018. március 16.
Jogi nyilatkozat - Adatvédelmi szabályzat