ODPORÚČANIE k návrhu rozhodnutia Rady o vypovedaní Dohody o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom

6.3.2018 - (14423/2017 – C8-0447/2017 – 2017/0241(NLE)) - ***

Výbor pre rybárstvo
Spravodajca: João Ferreira

Postup : 2017/0241(NLE)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A8-0058/2018
Predkladané texty :
A8-0058/2018
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o návrhu rozhodnutia Rady o vypovedaní Dohody o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom

(14423/2017 – C8-0447/2017 – 2017/0241(NLE))

(Súhlas)

Európsky parlament,

–  so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (14423/2017),

–  so zreteľom na Dohodu o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom[1],

–  so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú Rada predložila v súlade s článkom 43 a článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C8-0447/2017),

–  so zreteľom na svoje nelegislatívne uznesenie z ...[2] o návrhu rozhodnutia,

–  so zreteľom na článok 99 ods. 1 a 4 a článok 108 ods. 7 rokovacieho poriadku,

–  so zreteľom na odporúčanie Výboru pre rybárstvo a stanovisko Výboru pre rozvoj (A8-0058/2018),

1.  udeľuje súhlas s vypovedaním dohody;

2.  poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a vládam a parlamentom členských štátov a Komorského zväzu.

  • [1]  Ú. v. EÚ L 290, 20.10.2006, s. 7.
  • [2]  Prijaté texty, P8_TA(0000)0000.

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Komorský zväz (Komory) je skupina troch hlavných ostrovov nachádzajúcich sa v Indickom oceáne pri pobreží východnej Afriky. K súostroviu, ktoré je nezávislé od roku 1975, patrí aj štvrtý ostrov Mayotte, ktorý sa rozhodol pre francúzsku suverenitu.

Podľa údajov z roku 2013 Komory majú približne 734 000 obyvateľov. Historický kontext, politická nestabilita a ťažkostí pri získavaní zdrojov radia Komory medzi najmenej rozvinuté krajiny s hospodárstvom v značnej miere závislým od zahraničných grantov a technickej pomoci.

Odvetvie rybárstva je druhým najväčším odvetvím v krajine po poľnohospodárstve a považuje sa za strategickú prioritu. Predstavuje 10 % pracovných miest a 8 % HDP (údaje z roku 2013). Tieto percentuálne údaje však poukazujú na pokles významu odvetvia z hľadiska hospodárskej dôležitosti a zamestnanosti vzhľadom na jeho zraniteľnosť voči vonkajším faktorom – všetky vnútroštátne operácie (8 000 rybárov) zahŕňajú drobné maloobjemové činnosti s použitím malých lodí zo skleneného vlákna s dĺžkou 6 – 7 m s objemom motora najviac 25 CV a s extrémne základným technickým vybavením alebo bezmotorových kanoe.

Populácie, ktoré sa dajú využiť v komorskej výhradnej hospodárskej zóne – väčšinou ide o veľké pelagické ryby (tuniak a mečiar veľký) –, sa odhadujú na 33 000 ton ročne, ale ročné úlovky miestnych rybárov predstavujú približne 16 000 ton. Ostatné ryby lovia zahraničné priemyselné flotily a vyloďujú ich inde. Ryby sa spracúvajú aj mimo Komor vrátane rýb, ktoré ulovili miestne rybárske flotily.

Dvojstranné bilaterálne vzťahy v rámci rybárstva medzi Európskou úniou (a jej predchodcami) a Komormi sa datujú od roku 1988. Od roku 2006 sa však tieto vzťahy riadia dohodou o partnerstve v sektore rybolovu, v rámci ktorej sa poskytuje finančný príspevok na dve oddelené zložky: jedna pre prístup k zdrojom rybolovu a druhá zameraná na sektorovú podporu rozvoja miestnych kapacít.

Dohoda je predmetom skúmania v tejto správe a predstavuje celkový finančný príspevok vo výške 1 845 750 EUR, z čoho približne 49 % bolo vyčlenených na sektorovú podporu. Dohoda umožňuje 45 povolení pre plavidlá s vlečnými sieťami na lov tuniakov a 25 pre plavidlá s dlhými lovnými šnúrami (rozdelené medzi Španielsko, Francúzsko a Portugalsko). V tejto dohode sa tiež požaduje, aby plavidlá EÚ, ktoré lovia v súlade s ňou, zamestnávali istý minimálny počet komorských zamestnancov, a je v nej takisto zahrnutá doložka o výhradnom práve týkajúca sa lovených druhov rýb.

Bez ohľadu na podmienky stanovené v dohode a pripojenom protokole bolo jej vykonávanie ovplyvnené rôznymi prekážkami, hlavne v súvislosti s pirátstvom, čo znamená, že tieto povolenia na rybolov sa nevyužili. Zároveň účasť Komor na činnostiach, ktoré sú v rozpore s nariadením o nezákonnom, nenahlásenom a neregulovanom rybolove (NNN), najmä tým, že umožnili zmenu vlajky plavidlám zapojeným do NNN rybolovu, viedla EÚ v októbri 2015 k zaslaniu oznámenia Komorom o možnosti ich označenia za nespolupracujúcu krajinu, k čomu skutočne došlo v máji a júni 2017 (vtedy dostali tzv. červenú kartu).

Keďže komorské orgány počas celého tohto postupu nereagovali, Komisia a Rada navrhujú vypovedanie dohody.

Spravodajca celkovo nevidí žiadny dôvod nesúhlasiť s týmto vypovedaním dohody, ale treba zvážiť dve otázky: veľmi zložitú sociálnu situácii na Komoroch a viacero posúdení vypracovaných orgánmi OSN, ktoré kritizujú pozíciu sily, ktorú zastáva EÚ, pokiaľ ide o vypracovanie dohôd a stanovenie cien rýb (platenie nižších než odhadovaných veľkoobchodných cien za tuniaky), a poukazuje na to, že dohody o partnerstve v sektore rybolovu nepriniesli podporu rozvoja miestneho priemyslu.

Spravodajca by rád zdôraznil skutočnosť, že za takmer 30 rokov dohôd o rybolove medzi EÚ a Komormi – ktoré zahŕňali zložku zameranú na spoluprácu a podporu rozvoja sektora rybolovu na Komoroch – nebolo možné dosiahnuť hmatateľnejšie výsledky v rozvoji odvetvia, a to ani v oblastiach, ako sú monitorovacie a dozorné kapacity, vedecký rozvoj a technický výcvik pre rybárov a pozorovateľov.

Dané hodnotenie považuje v kontexte tohto rozhodnutia za kľúčové na to, aby sa predložili návrhy zamerané na prispievanie ku kontinuite podpory rozvoja a aby sa napomáhalo zlepšeniu podmienok rybolovu na Komoroch, v súvisiacich činnostiach a v kvalite života rybárov a rybárskych komunít.

V tomto rámci pokračujúcej spolupráce medzi EÚ a Komormi – najmä z hľadiska rozvojovej politiky – je dôležité, aby sa politiky EÚ a jej členských štátov voči tejto krajine zamerali na strategické priority, v rámci ktorých je sektor rybolovu ústredným prvkom. EÚ by preto mala naďalej podporovať transfery, ktoré umožnia Komorom okrem iného:

  zlepšiť systém správy a riadenia rybolovu z právneho hľadiska a v súvislosti s inštitucionálnou štruktúrou, budovaním kapacít ľudských zdrojov (rybárov, vedcov, technikov a pod.), ako aj s obchodnou a kultúrnou hodnotu tradičného výstroja a rýb z Komor;

  rozvíjať kapacity, pokiaľ ide o monitorovanie a vedecké hodnotenie, ochranu pobrežia, inšpekcie, dohľad a kontrolu kvality;

  zriaďovať alebo obnovovať zariadenia na chladenie, distribúciu a spracovania rýb;

  vybudovať a modernizovať vykládkovú a bezpečnostnú infraštruktúru v prístavoch;

  podporovať obnovu flotily maloobjemového rybolovu s cieľom zlepšiť bezpečnosť a schopnosť udržať sa na mori a rybolovnú kapacitu.

Spravodajca sa domnieva, že dohody o udržateľnom rybolove, ktoré podpísala EÚ s tretími krajinami, musia byť vzájomne prospešné a uprednostňovať opatrenia na posilnenie suverenity tretích krajín v ich rybolovnej oblasti, rozvoj súvisiacich hospodárskych činností a ochranu morských zdrojov, rybolovných spoločenstiev a pracovníkov v sektore rybolovu. Tento druh vývoja, a nie degradácia zdrojov je najúčinnejším a najspravodlivejším spôsobom boja proti NNN rybolovu.

Spravodajca ďalej žiada, aby bol Európsky parlament okamžite informovaný o ďalšom vývoji v tomto procese.

STANOVISKO Výboru pre rozvoj (21.2.2018)

pre Výbor pre rybárstvo

k návrhu rozhodnutia Rady, ktorým sa vypovedá Dohoda o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom
(14423/17 – C8‑0447/2017 2017/0241(NLE))

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko: Norbert Neuser

STRUČNÉ ODÔVODNENIE

Nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov (ďalej len „NNN rybolov“) sa všeobecne považuje za významný environmentálny, ekonomický a sociálny problém. Predstavuje vážnu hrozbu pre morské ekosystémy, nespravodlivú nevýhodu pre zodpovedných rybárov a narušenie trhu s morskými plodmi. Boj proti NNN rybolovu sa stal kľúčovým prostriedkom na dosiahnutie udržateľného riadenia rybolovu na celosvetovej úrovni.

NNN rybolov ohrozuje najmä rozvojové krajiny. Vzhľadom na obmedzenú kapacitu kontroly a dohľadu sú ich vody obvykle cieľom rybárov vykonávajúcich nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov, čo ďalej destabilizuje riadenie ich rybolovu. Slabá správa vecí verejných ide zvyčajne ruka v ruke s vysokou mierou NNN rybolovu. Navyše v dôsledku NNN rybolovu prichádzajú rozvojové krajiny o príjmy a potraviny.

Základom boja proti NNN rybolovu sú viaceré medzinárodné nástroje. Zhodujú sa v tom, že primárnu zodpovednosť za dodržiavanie právnych predpisov o rybolovnej činnosti vo svojich vodách nesú pobrežné štáty, čím nie je dotknutá povinnosť náležitej starostlivosti vlajkových štátov.

Boj proti NNN rybolovu je tiež prioritou agendy rozvojovej spolupráce, o čom svedčí cieľ trvalo udržateľného rozvoja č. 14 týkajúci sa ochrany a udržateľného využívania oceánov, morí a morských zdrojov v záujme udržateľného rozvoja. Cieľ trvalo udržateľného rozvoja č. 14 požaduje ukončenie nadmerného rybolovu, NNN rybolovu a deštruktívnych rybolovných postupov.

Okrem toho Európsky parlament v mnohých svojich uzneseniach opakovane zdôraznil potrebu prijať ďalšie opatrenia proti všetkým formám NNN rybolovu. V tejto súvislosti Európska únia prijala nariadenie (ES) č. 1005/2008 (nariadenie o NNN rybolove), ktoré zahŕňa niekoľkofázový proces, ktorý sa uplatňuje v prípade nespolupracujúcich krajín. Jeho súčasťou je aj dialóg.

Spravodajca je spokojný s vysvetlením Komisie týkajúcim sa uplatnenia postupu v prípade nespolupracujúcich tretích krajín podľa nariadenia o NNN rybolove na Komory, a preto podporuje návrh na vypovedanie dohody o rybolove s touto krajinou.

Napriek tomu spravodajca podporuje pokračovanie v politickom dialógu s komorskými orgánmi, ktorý povedie k lepšiemu riadeniu rybného hospodárstva tejto krajiny. Spravodajca tiež podporuje presmerovanie pomoci, ktorú táto krajina prijíma, do iných finančných nástrojov Únie, aby na súčasný stav nedoplácalo obyvateľstvo.

******

Výbor pre rozvoj vyzýva Výbor pre rybárstvo, aby ako gestorský výbor odporučil schválenie návrhu rozhodnutia Rady, ktorým sa vypovedá Dohoda o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom.

POSTUP VÝBORU POŽIADANÉHO O STANOVISKO

Názov

Rozhodnutie Rady, ktorým sa vypovedá Dohoda o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom prijatá nariadením Rady (ES) č. 1563/2006 z 5. októbra 2006

Referenčné čísla

14423/2017 – C8-0447/2017 – COM(2017)05562017/0241(NLE)

Gestorský výbor

 

PECH

 

 

 

 

Výbor požiadaný o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

DEVE

15.1.2018

Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko:

       dátum vymenovania

Norbert Neuser

11.12.2017

Prerokovanie vo výbore

25.1.2018

 

 

 

Dátum prijatia

20.2.2018

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania vo výbore

+:

–:

0:

19

1

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Mireille D’Ornano, Nirj Deva, Doru-Claudian Frunzulică, Enrique Guerrero Salom, Maria Heubuch, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Arne Lietz, Norbert Neuser, Vincent Peillon, Cristian Dan Preda, Lola Sánchez Caldentey, Eleftherios Synadinos, Eleni Theocharous, Paavo Väyrynen, Bogdan Brunon Wenta, Anna Záborská, Željana Zovko

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Thierry Cornillet, Paul Rübig, Rainer Wieland

ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN VO VÝBORE POŽIADANOM O STANOVISKO

19

+

ALDE

Thierry Cornillet, Paavo Väyrynen

ECR

Nirj Deva, Eleni Theocharous

EFDD

Mireille D'Ornano

GUE/NGL

Lola Sánchez Caldentey

PPE

Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Cristian Dan Preda, Paul Rübig, Bogdan Brunon Wenta, Rainer Wieland, Anna Záborská, Željana Zovko

S&D

Doru-Claudian Frunzulică, Enrique Guerrero Salom, Arne Lietz, Norbert Neuser, Vincent Peillon

VERTS/ALE

Maria Heubuch

1

-

NI

Eleftherios Synadinos

0

0

 

 

Vysvetlenie použitých znakov:

+  :  za

-  :  proti

0  :  zdržali sa hlasovania

POSTUP GESTORSKÉHO VÝBORU

Názov

Rozhodnutie Rady, ktorým sa vypovedá Dohoda o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Komorským zväzom prijatá nariadením Rady (ES) č. 1563/2006 z 5. októbra 2006

Referenčné čísla

14423/2017 – C8-0447/2017 – COM(2017)05562017/0241(NLE)

Dátum preloženia/ žiadosť o súhlas

18.12.2017

 

 

 

Gestorský výbor

       dátum oznámenia na schôdzi

PECH

15.1.2018

 

 

 

Výbory požiadané o stanovisko

       dátum oznámenia na schôdzi

DEVE

15.1.2018

BUDG

15.1.2018

 

 

Bez predloženia stanoviska

       Dátum rozhodnutia

BUDG

9.10.2017

 

 

 

Spravodajcovia:

       dátum vymenovania

João Ferreira

13.10.2017

 

 

 

Prerokovanie vo výbore

28.11.2017

24.1.2018

 

 

Dátum prijatia

27.2.2018

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania:

+:

–:

0:

20

0

2

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Clara Eugenia Aguilera García, Alain Cadec, David Coburn, Linnéa Engström, João Ferreira, Sylvie Goddyn, Mike Hookem, Carlos Iturgaiz, Werner Kuhn, António Marinho e Pinto, Gabriel Mato, Norica Nicolai, Liadh Ní Riada, Ulrike Rodust, Annie Schreijer-Pierik, Remo Sernagiotto, Isabelle Thomas, Ruža Tomašić, Peter van Dalen, Jarosław Wałęsa

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Norbert Erdős

Náhradníci (čl. 200 ods. 2) prítomní na záverečnom hlasovaní

Liliana Rodrigues

Dátum predloženia

6,3/2018

VÝSLEDOK ZÁVEREČNÉHO HLASOVANIA V GESTORSKOM VÝBORE

20

+

ALDE

António Marinho e Pinto, Norica Nicolai

ECR

Peter van Dalen, Remo Sernagiotto, Ruža Tomašić

ENF

Sylvie Goddyn

GUE/NGL

João Ferreira, Liadh Ní Riada

PPE

Alain Cadec, Norbert Erdős, Carlos Iturgaiz, Werner Kuhn, Gabriel Mato, Annie Schreijer-Pierik, Jarosław Wałęsa

S&D

Clara Eugenia Aguilera García, Liliana Rodrigues, Ulrike Rodust, Isabelle Thomas

VERTS/ALE

Linnéa Engström

0

-

 

 

2

0

EFDD

David Coburn, Mike Hookem

Vysvetlenie použitých znakov:

+  :  za

-  :  proti

0  :  zdržali sa hlasovania

Posledná úprava: 8. marca 2018
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia