k návrhu rozhodnutí Rady o uzavření, jménem Unie, Dohody mezi Evropskou unií a Federací Svatý Kryštof a Nevis, kterou se mění Dohoda mezi Evropským společenstvím a Federací Svatý Kryštof a Nevis o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty
(12393/2017 – C8‑0176/2018 – 2017/0176(NLE))
Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci
NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU
o návrhu rozhodnutí Rady o uzavření, jménem Unie, Dohody mezi Evropskou unií a Federací Svatý Kryštof a Nevis, kterou se mění Dohoda mezi Evropským společenstvím a Federací Svatý Kryštof a Nevis o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty
– s ohledem na návrh rozhodnutí Rady (12393/2017),
– s ohledem na návrh dohody mezi Evropskou unií a Federací Svatý Kryštof a Nevis, kterou se mění Dohoda mezi Evropským společenstvím a Federací Svatý Kryštof a Nevis o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty (12391/2017),
– s ohledem na žádost o udělení souhlasu, kterou předložila Rada v souladu s čl. 77 odst. 2 písm. a) a čl. 218 odst. 6 druhým pododstavcem písm. a) bodem v) Smlouvy o fungování Evropské unie (C8‑0176/2018),
– s ohledem na čl. 99 odst. 1 a 4 a čl. 108 odst. 7 jednacího řádu,
– s ohledem na doporučení Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (A8-0306/2018),
1. uděluje souhlas s uzavřením dohody;
2. pověřuje svého předsedu, aby postoj Parlamentu předal Radě, Komisi a vládám a parlamentům členských států a Federace Svatý Kryštof a Nevis.
VYSVĚTLUJÍCÍ PROHLÁŠENÍ
Tato pozměňující dohoda o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty představuje současně vyvrcholení prohlubování vztahů mezi Evropskou unií a Federací Svatý Kryštof a Nevis, které je politicky velmi významné v rámci dohody z Cotonou. Pozměňující dohoda zajišťuje právní soudržnost a harmonizaci mezi členskými státy tím, že zavádí novou definici krátkodobého pobytu, jak je uvedena v nařízení (EU) č. 610/2013, což vede k jasnějšímu výkladu pojmu „krátkodobý pobyt“.
Federace Svatý Kryštof a Nevis je členem skupiny afrických, karibských a tichomořských států, Asociace karibských států, Karibského společenství, Hnutí nezúčastněných zemí, Organizace východokaribských států, Organizace amerických států, Organizace spojených národů a Světové obchodní organizace.
Svatý Kryštof a Nevis byl prakticky monokulturním hospodářstvím zaměřeným na produkci cukru až do konce 70. let 20. století, kdy vláda podpořila směřování země k drobné industrializaci. Cestovní ruch se stal největším zdrojem devizových příjmů.
Z politického hlediska lze konstatovat, že Federace Svatý Kryštof a Nevis je konstituční monarchií uznávající královnu Alžbětu II. jako hlavu státu. Královna je zastupována generálním guvernérem, kterému poskytuje poradenství předseda vlády a jeho kabinet. Země je suverénním demokratickým federálním státem s jednokomorovým národním shromážděním.
Je třeba připomenout, že Nevis má vlastní zákonodárnou moc, premiéra i vládu. Tuto zákonodárnou moc představuje Shromáždění ostrova Nevisu, které tvoří pět poslanců volených ve všeobecných přímých volbách (jichž se zúčastní obyvatelé, kteří dosáhli plnoletosti) a tři jmenovaní poslanci. Ústřední vláda vykonává pro Nevis legislativní činnost v záležitostech týkajících se celkového utváření politiky.
Politický dialog EU s jednotlivými zeměmi AKT, a zejména s Federací Svatý Kryštof a Nevis, se postupně rozšiřuje. Tato dohoda umožní pokračování našeho partnerství na základě jasného právního rámce. Změna týkající se osvobození od vízové povinnosti bude představovat další pozitivní signál pro podporu této země a úsilí, které vynakládá.
Zpravodaj dále zdůrazňuje nezanedbatelný dopad, který bude mít zrušení vízové povinnosti pro sblížení obyvatel Evropy a Federace Svatý Kryštof a Nevis. Nová dohoda o zrušení vízové povinnosti umožní občanům nejen plně těžit z partnerství AKT-EU, ale i nadále se na něm podílet formou snadného cestování za přiměřených nákladů podle jasnějšího a soudržnějšího právního rámce.
Zpravodaj v tomto ohledu oceňuje úlohu, již sehráli členové Smíšeného parlamentního shromáždění AKT-EU, kteří značnou měrou k uzavření této dohody přispěli. Ta jim navíc usnadní jejich účast na setkáních Smíšeného parlamentního shromáždění AKT-EU.
Zvláštní ustanovení
V preambuli dohody je zohledněna zvláštní situace Spojeného království a Irska. Spojené království a Irsko se tudíž na této dohodě nepodílejí a její ustanovení se na ně nevztahují.
Ve společném prohlášení připojeném k dohodě se rovněž připomíná těsná součinnost Norska, Islandu, Švýcarska a Lichtenštejnska při provádění, uplatňování a rozvíjení schengenského acquis. V tomto prohlášení jsou orgány těchto zemí vyzvány, aby bezodkladně uzavřely s Federací Svatý Kryštof a Nevis dvoustranné dohody o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty za podobných podmínek, jaké stanoví tato dohoda.
**
Zpravodaj tedy závěrem doporučuje členům Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, aby tuto zprávu podpořili a aby Parlament vyslovil souhlas.
POSTUP V PŘÍSLUŠNÉM VÝBORU
Název
Agreement between the European Union and the Federation of Saint Kitts and Nevis amending the Agreement between the European Community and the Federation of Saint Kitts and Nevis on the short-stay visa waiver