a Jeges-tenger középső térségének nyílt tengeri részén történő szabályozatlan halászat megelőzéséről szóló megállapodás Európai Unió nevében történő megkötéséről szóló tanácsi határozattervezetről
AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE
a Jeges-tenger középső térségének nyílt tengeri részén történő szabályozatlan halászat megelőzéséről szóló megállapodás Európai Unió nevében történő megkötéséről szóló tanácsi határozattervezetről
– tekintettel a tanácsi határozat tervezetére (10784/2018),
tekintettel a Jeges-tenger középső térségének nyílt tengeri részén történő szabályozatlan halászat megelőzéséről szóló megállapodás tervezetére (10788/2018),
– tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződés 43. cikkével és 218. cikke (6) bekezdése második albekezdése a) pontjának v. alpontjával összhangban a Tanács által benyújtott, egyetértésre irányuló kérelemre (C8-0431/2018),
– tekintettel eljárási szabályzata 99. cikkének (1) és (4) bekezdésére és 108. cikkének (7) bekezdésére,
– tekintettel a Halászati Bizottság ajánlására (A8-0016/2019),
1. egyetért a megállapodás megkötésével;
2. utasítja elnökét, hogy továbbítsa álláspontját a Tanácsnak, a Bizottságnak, valamint a tagállamok és a megállapodás egyéb részes felei kormányainak és parlamentjeinek.
INDOKOLÁS
A megállapodás elemzése
E megállapodás célja, hogy Jeges-tenger középső térségének nyílt tengeri részén megakadályozza a szabályozatlan halászatot (jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat). E megállapodás részes felei Kanada, a Kínai Népköztársaság, a Feröer-szigetek és Grönland tekintetében a Dán Királyság, Izland, Japán, a Koreai Köztársaság, a Norvég Királyság, az Orosz Föderáció, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió. A megállapodás letéteményesének Kanada kormányát választották, amely a szerződések jogáról szóló 1969. évi bécsi egyezmény szerinti feladatokat fogja ellátni.
Az e megállapodás hatálybalépésétől számított két éven belül létrehozandó közös tudományos kutatási és monitoringprogram célja a Jeges-tenger középső térségében és ökoszisztémáiban található tengeri biológiai erőforrásokra vonatkozó ismeretek bővítése. A közös programot a részes felek dolgozzák ki és hajtják végre, és annak figyelembe kell vennie az egyéb testületek és programok által nyújtott tudományos információkat, valamint az őslakosok és helyi lakosok ismereteit.
A közös tudományos kutatási és monitoringprogram munkájából származó tudományos információk alapján a részes felek döntenek a megállapodás hatálya alá tartozó területen folytatandó felderítő halászatra vonatkozó gazdálkodási intézkedésekről, valamint arról, hogy engedélyezik-e a lobogójuk alatt közlekedő hajók számára, hogy kereskedelmi halászatot folytassanak. A felderítő halászat nem áshatja alá a megállapodás célkitűzését, és az állományokra gyakorolt hatás minimálisra csökkentése érdekében annak időtartamát, alkalmazási körét és mértékét korlátozni kell. Minden kereskedelmi halászati engedélyt a közös programból származó tudományos információk alapján hozott gazdálkodási intézkedésekre, vagy a megállapodás hatálya alá tartozó területen a nemzetközi joggal és a nemzetközi előírásokkal összhangban működő regionális vagy szubregionális halászati gazdálkodási szervezet által elfogadott állományvédelmi és -gazdálkodási intézkedésekre kell alapozni.
A megállapodás más államok belépése számára is nyitva áll, amennyiben az említett országoknak valódi érdeke fűződik a csatlakozáshoz. A nem részes feleket felkérik olyan intézkedések meghozatalára, amelyek összhangban vannak e megállapodás célkitűzéseivel, mindazonáltal a részes feleknek jogában áll, hogy az eredményes végrehajtást akadályozó nem részes felek lobogója alatt közlekedő hajókkal szemben intézkedéseket foganatosítsanak.
A megállapodás 30 nappal azt követően lép hatályba, hogy valamennyi részes fél letétbe helyezte a megerősítő, elfogadó és jóváhagyó okiratait, és minden olyan ország számára, amely csatlakozni kíván a megállapodáshoz, 30 nappal azt követően lép hatályba, hogy benyújtották okirataikat, feltéve, hogy a megállapodás a kezdeti részes felek számára már hatályba lépett. A megállapodás 16 éves kezdeti időszak után jár le, és automatikusan újabb 5 évre meghosszabbodik, amennyiben egyik részes fél sem emel kifogást a meghosszabbítás ellen.
A megállapodást bármely részes fél felmondhatja, ehhez határozatáról értesítést kell küldenie a kanadai kormánynak, a megállapodás letéteményesének. Az értesítésben meg kell adni a felmondás pontos időpontját, amelynek az értesítéstől számított legalább hat hónappal későbbre kell esnie. A megállapodás felmondása nem mentesíti az országot nemzetközi jogi kötelezettségei alól, és nem akadályozza meg a többi felet abban, hogy továbbra is alkalmazzák a megállapodást.
Az előadó észrevételei és következtetései
Tekintettel az Európai Parlament 2017. március 16-i állásfoglalására, valamint e megállapodás célkitűzéseire és eszközeire, az előadók azon a véleményen vannak, hogy az Európai Bizottság figyelembe vette az állásfoglalásban kifejtett vélemények többségét.
Fontos hangsúlyozni, hogy e megállapodásnak kettős célja van, az egyik a Jeges-tenger középső térsége biológiai sokféleségének és ökoszisztémájának további feltárása és jobb megértése, valamint a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelem és az ilyen halászat megelőzése. E két célkitűzés, valamint az e területen folytatott kereskedelmi halászatra vonatkozó moratórium kiemelkedő fontosságú az Európai Parlament számára.
Tekintettel a jégsapka olvadására és arra, hogy a Jeges-tenger egyre nagyobb területe válik kutathatóvá, e megállapodás aláírása – amely biztonsági intézkedéseket tartalmaz és valamennyi szakaszban elővigyázatossági megközelítést alkalmaz – elhalasztja és megelőzi az egyoldalú kereskedelmi halászati engedélyezés lehetőségét. Fontos megjegyezni, hogy a Jeges-tenger középső térségében található halállomány pénzügyi értéke nagy kísértést jelenthet számos ország számára, és ezért az előadó hangsúlyozza, hogy a megállapodás nem vonja magával a kereskedelmi halászat teljes körű tilalmát a térségben, hanem az országok közötti irányíthatatlan és nyereségorientált versenytől egy fenntartható, tudományos alapú megközelítés felé tett lépést testesít meg.
Továbbá fontos hangsúlyozni, hogy a megállapodás összhangban van a közös halászati politikával és az EU célkitűzéseivel. A megállapodás segíti az EU-t – a megállapodás részes feleként – környezetvédelmi célkitűzéseinek előmozdításában és védelmében, valamint hozzáférést biztosít a tudományos információkhoz, a gazdálkodási intézkedésekhez és a térség tekintetében hatályba léptetett valamennyi jövőbeli eszközhöz. Az előadók véleménye szerint az EU-nak – a Bizottságon keresztül közvetített álláspont és a tagállamok munkássága révén – törekednie kell egy regionális halászati gazdálkodási szervezet kialakítására, koordinálására és végrehajtására.
ELJÁRÁS AZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN
Cím
Javaslat a Jeges-tenger középső térségének nyílt tengeri részén történő szabályozatlan halászat megelőzéséről szóló megállapodás Európai Unió nevében történő megkötéséről szóló tanácsi határozatra
A konzultáció időpontja / Az egyetértésre irányuló kérelem időpontja
5.10.2018
Illetékes bizottság
A plenáris ülésen való bejelentés dátuma
PECH
22.10.2018
Véleménynyilvánításra felkért bizottságok
A plenáris ülésen való bejelentés dátuma
ENVI
22.10.2018
Nem nyilvánított véleményt
A határozat dátuma
ENVI
10.7.2018
Előadók
A kijelölés dátuma
Norica Nicolai
7.9.2018
Vizsgálat a bizottságban
8.10.2018
27.11.2018
Az elfogadás dátuma
10.1.2019
A zárószavazás eredménye
+:
–:
0:
22
1
0
A zárószavazáson jelen lévő tagok
Marco Affronte, Clara Eugenia Aguilera García, Renata Briano, David Coburn, Diane Dodds, Linnéa Engström, Sylvie Goddyn, Carlos Iturgaiz, Werner Kuhn, António Marinho e Pinto, Gabriel Mato, Norica Nicolai, Annie Schreijer-Pierik, Ricardo Serrão Santos, Isabelle Thomas, Peter van Dalen, Jarosław Wałęsa
A zárószavazáson jelen lévő póttagok
José Blanco López, Ole Christensen, Norbert Erdős, Jens Gieseke, Czesław Hoc, Nosheena Mobarik
A zárószavazáson jelen lévő póttagok (200. cikk (2) bekezdés)
Tilly Metz
Benyújtás dátuma
16.1.2019
AZ ILLETÉKES BIZOTTSÁG NÉV SZERINTI ZÁRÓSZAVAZÁSA
22
+
ALDE
António Marinho e Pinto, Norica Nicolai
ECR
Peter van Dalen, Czesław Hoc, Nosheena Mobarik
EFDD
Sylvie Goddyn
PPE
Norbert Erdős, Jens Gieseke, Carlos Iturgaiz, Werner Kuhn, Gabriel Mato, Annie Schreijer-Pierik, Jarosław Wałęsa
S&D
Clara Eugenia Aguilera García, José Blanco López, Renata Briano, Ole Christensen, Ricardo Serrão Santos, Isabelle Thomas