– ob upoštevanju predloga Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (COM(2018)0279),
– ob upoštevanju člena 294(2) ter členov 91, 100(2) in 192(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije, na podlagi katerih je Komisija podala predlog Parlamentu (C8-0191/2018),
– ob upoštevanju člena 294(3) Pogodbe o delovanju Evropske unije,
– ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora z dne ... (1),
– ob upoštevanju mnenja Odbora regij z dne ... (2),
– ob upoštevanju člena 59 Poslovnika,
– ob upoštevanju poročila Odbora za promet in turizem (A8-0060/2019),
1. sprejme stališče v prvi obravnavi, kakor je določeno v nadaljevanju;
2. poziva Komisijo, naj mu zadevo ponovno predloži, če svoj predlog nadomesti, ga bistveno spremeni ali ga namerava bistveno spremeniti;
3. naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter nacionalnim parlamentom.
Predlog spremembe 1
Predlog uredbe
Uvodna izjava 1
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(1) Učinkovitost prevoza blaga in logistike je ključnega pomena za konkurenčnost gospodarstva Unije, delovanje notranjega trga ter socialno in ekonomsko kohezijo vseh regij Unije.
(1) Učinkovitost prevoza blaga in logistike je ključnega pomena za rast in konkurenčnost gospodarstva Unije, delovanje notranjega trga ter socialno in ekonomsko kohezijo vseh regij Unije.
Predlog spremembe 2
Predlog uredbe
Uvodna izjava 1 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(1a) Namen te uredbe je zmanjšati stroške obdelave informacij o prevozu med organi in gospodarskimi subjekti, izboljšati zmogljivosti organov za izvrševanje in spodbuditi digitalizacijo tovornega prometa in logistike.
Predlog spremembe 3
Predlog uredbe
Uvodna izjava 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(2) Pretok blaga spremlja velika količina informacij, ki se še vedno izmenjujejo v papirni obliki, tako med podjetji kot med podjetji in javnimi organi. Uporaba papirnih dokumentov pomeni veliko upravno breme za izvajalce logističnih storitev.
(2) Pretok blaga spremlja velika količina informacij, ki se še vedno izmenjujejo v papirni obliki, tako med podjetji kot med podjetji in javnimi organi. Uporaba papirnih dokumentov pomeni veliko upravno breme in dodatne stroške za izvajalce logističnih storitev in s tem povezanih sektorjev, kot sta trgovina in proizvodnja, zlasti za mala in srednja podjetja, ter negativno vpliva na okolje.
Predlog spremembe 4
Predlog uredbe
Uvodna izjava 2 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(2a) Uspešno in učinkovito izvrševanje pravil je prvi pogoj za pošteno konkurenco na notranjem trgu. Nadaljnja digitalizacija orodij za izvrševanje je bistvena za sprostitev zmogljivosti izvrševanja, zmanjšanje nepotrebnih upravnih bremen za mednarodne prevoznike, zlasti za mala in srednja podjetja, zagotovitev bolj ciljne usmerjenosti na zelo tvegane prevoznike in zaznavanje goljufivega ravnanja. To digitalno, „pametno“ izvrševanje zahteva, da se vse ustrezne informacije dematerializirajo in so pristojnim organom na voljo v elektronski obliki. Zato bi morala uporaba elektronskih prevoznih dokumentov v prihodnosti postati pravilo. Poleg tega bi morali uslužbencem organov pregona, tudi tistim, ki opravljajo cestne preglede, zagotoviti jasen in popoln pregled prevoznikov, ki se preverjajo, prav tako pa bi morali imeti neposreden dostop v realnem času do vseh ustreznih informacij za hitrejše in učinkovitejše odkrivanje kršitev in nepravilnosti.
Obrazložitev
Prometni sektor močno zaostaja pri digitalizaciji informacij o tovoru. To ovira učinkovitost sektorja in dobavne verige ter pristojnim organom otežuje učinkovito in uspešno izvajanje pravil. Zato bi morala postati uporaba elektronskih dokumentov pravilo. To bo omogočilo sprostitev zmogljivosti izvrševanja, zmanjšanje nepotrebnega upravnega bremena za prevoznike, bolj ciljno usmerjenost na zelo tvegane prevoznike in zaznavanje goljufivega ravnanja.
Predlog spremembe 5
Predlog uredbe
Uvodna izjava 3
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(3) Odsotnost enotnega pravnega okvira na ravni Unije, s katerim bi se od javnih organov zahtevalo, da sprejemajo ustrezne informacije o prevozu blaga, ki jih zahteva zakonodaja, v elektronski obliki, se šteje kot glavni razlog nezadostnega napredka pri poenostavljanju in povečevanju učinkovitosti, ki ju omogočajo razpoložljiva elektronska sredstva. Ker javni organi informacije v elektronski obliki slabo sprejemajo, to ne vpliva le na enostavnost komuniciranja med njimi in subjekti, ampak posredno tudi ovira razvoj poenostavljenega elektronskega komuniciranja med podjetji v Uniji.
(3) Odsotnost enotnega pravnega okvira na ravni Unije, s katerim bi se od javnih organov zahtevalo, da sprejemajo ustrezne informacije o prevozu blaga, ki jih zahteva zakonodaja, v elektronski obliki, se šteje kot glavni razlog nezadostnega napredka pri poenostavljanju in povečevanju učinkovitosti, ki ju omogočajo razpoložljiva elektronska sredstva. Ker javni organi informacije v elektronski obliki slabo sprejemajo, to ne vpliva le na enostavnost komuniciranja med njimi in subjekti, ampak posredno tudi ovira razvoj poenostavljenega elektronskega komuniciranja med podjetji v Uniji in vodi k večjim upravnim stroškom, zlasti za mala in srednja podjetja.
Predlog spremembe 6
Predlog uredbe
Uvodna izjava 4
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(4) Nekatera področja prometnega prava Unije od pristojnih organov zahtevajo, da sprejmejo digitalizirane informacije, vendar se to še zdaleč ne nanaša na vso ustrezno zakonodajo Unije. Omogočena bi morala biti uporaba elektronskih sredstev, da se zakonsko predpisane informacije o prevozu blaga dajejo na voljo organom na celotnem ozemlju Unije in da se upoštevajo vse ustrezne faze prevoza, ki se izvajajo v Uniji. Poleg tega bi morala navedena možnost veljati za vse zakonsko predpisane informacije pri vseh načinih prevoza.
(4) Nekatera področja prometnega prava Unije od pristojnih organov zahtevajo, da sprejmejo digitalizirane informacije, vendar se to še zdaleč ne nanaša na vso ustrezno zakonodajo Unije. Da bi zmanjšali upravna bremena ter izboljšali učinkovitost nadzora in boja proti kršitvam, bi morala biti vedno možna uporaba elektronskih sredstev za posredovanje zakonsko predpisanih informacij o prevozu blaga organom na celotnem ozemlju Unije in za vse ustrezne faze prevoza, ki se izvajajo v Uniji. Poleg tega bi se morala ta možnost uporabljati za vse zakonsko predpisane informacije pri vseh načinih prevoza. Države članice bi morale na splošno sprejemati elektronske prevozne dokumente ter nemudoma ratificirati protokol o e-CMR in začeti z njegovo uporabo. Organi bi morali zato zadevnim gospodarskim subjektom elektronsko sporočati regulativne informacije in v skladu s pravom, ki se uporablja, omogočiti digitalno razpoložljivost svojih podatkov.
Predlog spremembe 7
Predlog uredbe
Uvodna izjava 5 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(5a) Da bi zmanjšali upravno breme in razbremenili omejene zmogljivosti za izvrševanje, bi bilo treba od gospodarskih subjektov zahtevati, naj pristojnim organom držav članic elektronsko posredujejo regulativne informacije, te pa naj zadevne gospodarske subjekte elektronsko obveščajo o zagotavljanju regulativnih informacij.
Predlog spremembe 8
Predlog uredbe
Uvodna izjava 6
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(6) Ker je Uredba namenjena le olajšanju zagotavljanja informacij, zlasti z elektronskimi sredstvi, ne bi smela vplivati na določbe zakonodaje Unije ali nacionalne zakonodaje, ki določajo vsebino zakonsko predpisanih informacij, in zlasti ne nalagati dodatnih zahtev glede zakonsko predpisanih informacij. Ker je Uredba namenjena omogočanju skladnosti z zahtevami glede zakonsko predpisanih informacij z elektronskimi sredstvi in ne s papirnimi dokumenti, ne bi smela kako drugače vplivati na ustrezne določbe Unije o zahtevah v zvezi z dokumenti, ki jih je treba uporabljati za strukturirano predložitev zadevnih informacij. Ta uredba prav tako ne bi smela vplivati na določbe zakonodaje Unije o pošiljkah odpadkov, ki vsebujejo postopkovne zahteve za pošiljke. Poleg tega ne bi smela posegati v določbe o obveznostih poročanja iz Uredbe (EU) št. 952/2013 oziroma iz izvedbenih ali delegiranih aktov, sprejetih v skladu z njenimi določbami.
(6) Ker je Uredba namenjena le olajšanju in spodbujanju posredovanja informacij med gospodarskimi subjekti in upravnimi organi, zlasti z elektronskimi sredstvi, ne bi smela vplivati na določbe zakonodaje Unije ali nacionalne zakonodaje, ki določajo vsebino zakonsko predpisanih informacij, in zlasti ne nalagati dodatnih zahtev glede zakonsko predpisanih informacij. Ker je Uredba namenjena omogočanju skladnosti z zahtevami glede zakonsko predpisanih informacij z elektronskimi sredstvi in ne s papirnimi dokumenti, bi morala omogočiti razvoj evropskih platform za enostavno izmenjavo in deljenje informacij. Ne bi smela kako drugače vplivati na ustrezne določbe Unije o zahtevah v zvezi z dokumenti, ki jih je treba uporabljati za strukturirano predložitev zadevnih informacij. Ta uredba prav tako ne bi smela vplivati na določbe zakonodaje Unije o pošiljkah odpadkov, ki vsebujejo postopkovne zahteve za pošiljke. Poleg tega ne bi smela posegati v določbe o obveznostih poročanja iz Uredbe (EU) št. 952/2013 oziroma iz izvedbenih ali delegiranih aktov, sprejetih v skladu z njenimi določbami. Vendar bi morala Komisija oceniti, ali je treba določbe v zvezi z vsebino regulativnih informacij v zvezi s prevozom blaga na ozemlju Unije prilagoditi, da bi izboljšali zmogljivosti pristojnih organov za izvrševanje.
Predlog spremembe 9
Predlog uredbe
Uvodna izjava 9
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(9) Pri določanju takih specifikacij bi bilo treba ustrezno upoštevati ustrezne specifikacije za izmenjavo podatkov, določene v ustrezni zakonodaji Unije ter v ustreznih evropskih in mednarodnih standardih za izmenjavo večmodalnih podatkov, pa tudi načela in priporočila iz evropskega okvira interoperabilnosti27, ki določa pristop k izvajanju evropskih digitalnih javnih storitev,o katerem so se države članice skupno dogovorile. Ustrezno bi bilo treba poskrbeti, da te specifikacije ostanejo tehnološke nevtralne in odprte za inovativne tehnologije.
(9) Pri določanju takih specifikacij bi bilo treba ustrezno upoštevati ustrezne specifikacije za izmenjavo podatkov, določene v ustrezni zakonodaji Unije ter v ustreznih evropskih in mednarodnih standardih za izmenjavo večmodalnih podatkov, vključno z določbami splošne uredbe o varstvu podatkov. Upoštevati bi bilo treba tudi naložbe gospodarskih subjektov in s tem že obstoječe modele podatkov za posamezne vrste prevoza, pa tudi načela in priporočila iz evropskega okvira interoperabilnosti27, ki določa pristop k izvajanju evropskih digitalnih javnih storitev,o katerem so se države članice skupno dogovorile. Poleg tega je pri razvoju in pripravi teh specifikacij pomembno primerno sodelovanje vseh ustreznih deležnikov. Ustrezno bi bilo treba poskrbeti, da te specifikacije ostanejo tehnološke nevtralne in odprte za inovativne tehnologije.
__________________
__________________
27 Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Evropski okvir interoperabilnosti – strategija za izvajanje (COM(2017)0134).
27 Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Evropski okvir interoperabilnosti – strategija za izvajanje (COM(2017)0134).
Predlog spremembe 10
Predlog uredbe
Uvodna izjava 11
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(11) Za vzpostavitev zaupanja organov držav članic in gospodarskih subjektov, kar zadeva izpolnjevanje navedenih zahtev s strani platform eFTI in ponudnikov storitev eFTI, bi morali pristojni organi držav članic vzpostaviti sistem certificiranja, ki bi temeljil na akreditaciji v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta28 .
(11) Za vzpostavitev zaupanja organov držav članic in gospodarskih subjektov, kar zadeva izpolnjevanje navedenih zahtev s strani platform eFTI in ponudnikov storitev eFTI, bi morali pristojni organi držav članic vzpostaviti sistem certificiranja, ki bi temeljil na akreditaciji v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta28 . Komisija bi morala zaradi sorazmerno dolgega obdobja izvajanja oceniti, ali bi lahko tehnologije, kot je tehnologija veriženja podatkovnih blokov, zagotovile podoben rezultat kot sistem certificiranja, hkrati pa znatno znižale stroške za gospodarske subjekte in države članice.
__________________
__________________
28 Uredba (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o določitvi zahtev za akreditacijo in nadzor trga v zvezi s trženjem proizvodov ter razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 339/93 (UL L 218, 13.8.2008, str. 30).
28 Uredba (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o določitvi zahtev za akreditacijo in nadzor trga v zvezi s trženjem proizvodov ter razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 339/93 (UL L 218, 13.8.2008, str. 30).
Predlog spremembe 11
Predlog uredbe
Uvodna izjava 12
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(12) Da bi se zagotovili enotni pogoji za izvajanje obveznosti sprejemanja zakonsko predpisanih informacij, danih na voljo v elektronski obliki v skladu s to uredbo, bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta29 .
črtano
__________________
29 Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).
Obrazložitev
Predlog zajema več vprašanj, ki jih je treba določiti z izvedbenimi akti. Ta vprašanja vključujejo pravila o dostopu in obdelavi za pristojne organe ter funkcionalne zahteve za platforme in ponudnike storitev eFTI. Ker gre za vprašanja splošne uporabe in je njihov namen dopolniti nekatere nebistvene elemente zakonodajnega akta, bi jih bilo treba določiti z delegiranimi akti.
Predlog spremembe 12
Predlog uredbe
Uvodna izjava 13
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(13) Zlasti bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila za določitev skupnega sklopa in podsklopov podatkov v zvezi z ustreznimi zahtevami glede zakonsko predpisanih informacij, zajetih v tej uredbi, pa tudi skupne postopke in podrobna pravila za pristojne organe pri dostopanju do takih informacij in njihovi obdelavi, kadar dajo zadevni gospodarski subjekti te informacije na voljo v elektronski obliki, vključno s podrobnimi pravili in tehničnimi specifikacijami.
črtano
Obrazložitev
Predlog zajema več vprašanj, ki jih je treba določiti z izvedbenimi akti. Ta vprašanja vključujejo pravila o dostopu in obdelavi za pristojne organe ter funkcionalne zahteve za platforme in ponudnike storitev eFTI. Ker gre za vprašanja splošne uporabe in je njihov namen dopolniti nekatere nebistvene elemente zakonodajnega akta, bi jih bilo treba določiti z delegiranimi akti.
Predlog spremembe 13
Predlog uredbe
Uvodna izjava 14
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(14) Izvedbena pooblastila bi bilo treba na Komisijo prenesti tudi za določitev podrobnih pravil za izvajanje zahtev za platforme eFTI in ponudnike storitev eFTI.
črtano
Obrazložitev
Predlog zajema več vprašanj, ki jih je treba določiti z izvedbenimi akti. Ta vprašanja vključujejo pravila o dostopu in obdelavi za pristojne organe ter funkcionalne zahteve za platforme in ponudnike storitev eFTI. Ker gre za vprašanja splošne uporabe in je njihov namen dopolniti nekatere nebistvene elemente zakonodajnega akta, bi jih bilo treba določiti z delegiranimi akti.
Predlog spremembe 14
Predlog uredbe
Odstavek 15 – alinea 4 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
- za vzpostavitev skupnih postopkov, tehničnih specifikacij in podrobnih pravil za pristojne organe za dostop do zadevnih informacij, ki jih zajema ta uredba, in njihovo obdelavo, pa tudi podrobnih pravil za izvajanje zahtev za platforme eFTI in ponudnike storitev eFTI.
Predlog spremembe 15
Predlog uredbe
Uvodna izjava 20 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(20a) Komisija bi morala nemudoma začeti pripravljati potrebne delegirane akte, da bi preprečila nadaljnje zamude ter gospodarskim subjektom in državam članicam zagotovila dovolj časa za pripravo.
Predlog spremembe 16
Predlog uredbe
Člen 1 – odstavek 1 – uvodni del
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
1. Ta uredba vzpostavlja pravni okvir za elektronsko sporočanje zakonsko predpisanih informacij, ki se nanašajo na prevoz blaga na ozemlju Unije. V ta namen ta uredba:
1. Ta uredba vzpostavlja pravni okvir za elektronsko sporočanje zakonsko predpisanih informacij, ki se nanašajo na prevoz blaga na ozemlju Unije, vključno z njegovo interoperabilnostjo. V ta namen ta uredba:
Predlog spremembe 17
Predlog uredbe
Člen 1 – odstavek 1 – točka a
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(a) določa pogoje, v skladu s katerimi morajo pristojni organi držav članic sprejeti zakonsko predpisane informacije, kadar jih dajo zadevni gospodarski subjekti na voljo v elektronski obliki;
(a) določa pogoje, v skladu s katerimi morajo pristojni organi držav članic sprejeti zakonsko predpisane informacije, kadar jih zadevni gospodarski subjekti predložijo v elektronski obliki;
Predlog spremembe 18
Predlog uredbe
Člen 1 – odstavek 1 – točka a a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(aa) določa pogoje, v skladu s katerimi morajo zadevni gospodarski subjekti dati regulativne informacije v elektronski obliki na voljo pristojnim organom držav članic;
Predlog spremembe 19
Predlog uredbe
Člen 1 – odstavek 1 – točka a b (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(ab) določa pogoje, pod katerimi morajo pristojni organi držav članic elektronsko komunicirati z zadevnimi gospodarskimi subjekti, kar zadeva zagotavljanje predpisanih informacij.
Predlog spremembe 20
Predlog uredbe
Člen 1 – odstavek 2 – pododstavek 1
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Ta uredba se uporablja za zahteve glede zakonsko predpisanih informacij iz aktov Unije, ki določajo pogoje za prevoz blaga na ozemlju Unije v skladu z naslovom VI tretjega dela Pogodbe ali pogoje za pošiljke odpadkov. Kar zadeva pošiljke odpadkov, se ta uredba ne uporablja za nadzor, ki ga izvajajo carinski uradi, kot je določen v veljavnih določbah Unije. Akti Unije, za katere se ta uredba uporablja, in ustrezne zahteve glede zakonsko predpisanih informacij so navedeni v delu A Priloge I.
Ta uredba se uporablja za zahteve glede zakonsko predpisanih informacij iz aktov Unije, ki določajo pogoje za prevoz blaga na ozemlju Unije v skladu z naslovom VI tretjega dela Pogodbe ali pogoje za pošiljke odpadkov, in zahteve v zvezi z regulativnimi informacijami za prevoz blaga iz mednarodnih konvencij, ki se uporabljajo v Uniji. Kar zadeva pošiljke odpadkov, se ta uredba ne uporablja za nadzor, ki ga izvajajo carinski uradi, kot je določen v veljavnih določbah Unije. Akti Unije, za katere se ta uredba uporablja, in ustrezne zahteve glede zakonsko predpisanih informacij so navedeni v delu A Priloge I.
Predlog spremembe 21
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka b a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(ba) vključuje sklicevanja na druge pravne akte Unije, ki urejajo prevoz blaga, ki določajo zahteve glede zakonsko predpisanih informacij;
Predlog spremembe 22
Predlog uredbe
Člen 2 – odstavek 1 – točka b b (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(bb) vključujejo sklicevanja na mednarodne konvencije, ki se uporabljajo v Uniji in ki vzpostavljajo zahteve za zakonsko predpisane informacije, neposredno ali posredno povezane s prevozom blaga.
Predlog spremembe 23
Predlog uredbe
Člen 4 – naslov
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
4 Zahteve za zadevne gospodarske subjekte
(Ne zadeva slovenske različice.)
Predlog spremembe 24
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 1
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Če zadevni gospodarski subjekti dajo zakonsko predpisane informacije na voljo v elektronski obliki, to storijo na podlagi podatkov, obdelanih na certificirani platformi eFTI, in, če je primerno, s strani ponudnika storitev eFTI. Zakonsko predpisane informacije se dajo na voljo v strojno berljivi obliki, na zahtevo pristojnega organa pa v človeku berljivi obliki.
Zadevni gospodarski subjekti morajo dati zakonsko predpisane informacije na voljo v elektronski obliki. To storijo na podlagi podatkov, v skladu s členom 8 obdelanih na certificirani platformi eFTI, in, če je primerno, v skladu s členom 9 s strani certificiranega ponudnika storitev eFTI. Zakonsko predpisane informacije se dajo na voljo v strojno berljivi obliki, na zahtevo pristojnega organa pa v človeku berljivi obliki.
Predlog spremembe 25
Predlog uredbe
Člen 4 – odstavek 1 – pododstavek 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Informacije v strojno berljivi obliki se dajo na voljo prek overjene in varne povezave do vira podatkov platforme eFTI. Zadevni gospodarski subjekt sporoči internetni naslov, prek katerega je mogoče dostopati do informacij, skupaj s katerimi koli drugimi elementi, ki so potrebni, da se pristojnemu organu omogoči, da enoznačno opredeli zakonsko predpisane informacije.
Informacije v strojno berljivi obliki se dajo na voljo prek overjene, interoperabilne in varne povezave do vira podatkov platforme eFTI. Zadevni gospodarski subjekt sporoči internetni naslov, prek katerega je mogoče dostopati do informacij, skupaj s katerimi koli drugimi elementi, ki so potrebni, da se pristojnemu organu omogoči, da enoznačno opredeli zakonsko predpisane informacije.
Predlog spremembe 26
Predlog uredbe
Člen 5 – naslov
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Sprejemanje s strani pristojnih organov
Sprejemanje in posredovanje zakonsko predpisanih informacij s strani pristojnih organov
Predlog spremembe 27
Predlog uredbe
Člen 5 – odstavek 1 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Pristojni organi držav članic se z zadevnimi gospodarskimi subjekti glede zakonsko predpisanih informacij sporazumevajo v elektronski obliki.
Predlog spremembe 28
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 1 – uvodni del
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Komisija z izvedbenimi akti določi naslednje:
Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 13 v zvezi z določitvijo naslednjega:
Predlog spremembe 29
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 1 – točka b a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(ba) skupne postopke in podrobna pravila za potrjevanje identitete katere koli fizične ali pravne osebe, ki v skladu s tem izdaja pravno zavezujoče izjave;
Predlog spremembe 30
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 1 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Obstoječi standardizirani modeli podatkov in podatkovni nizi, opredeljeni v mednarodnih konvencijah, ki se uporabljajo v Uniji, se uporabijo kot referenca za določitev teh skupnih podatkov, postopkov in pravil za dostop v okviru eFTI.
Predlog spremembe 31
Predlog uredbe
Člen 7 – odstavek 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 14(2).
črtano
Predlog spremembe 32
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – uvodni del
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
1. Platforme eFTI, ki se uporabljajo za obdelavo zakonsko predpisanih informacij, zagotavljajo funkcije, s katerimi zagotavljajo, da:
1. Za platforme eFTI veljajo splošna načela tehnološke nevtralnosti in interoperabilnosti. Platforme eFTI, ki se uporabljajo za obdelavo zakonsko predpisanih informacij, zagotavljajo funkcije, s katerimi zagotavljajo, da:
Predlog spremembe 33
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – točka a
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(a) se lahko osebni podatki obdelujejo v skladu z Uredbo (EU) 2016/679;
(a) osebni podatki se obdelujejo v skladu z Uredbo (EU) 2016/679;
Predlog spremembe 34
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – točka b
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(b) se lahko poslovni podatki obdelujejo v skladu s členom 6;
(b) poslovni podatki se obdelujejo v skladu s členom 6;
Predlog spremembe 35
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – točka b a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(ba) so platforme eFTI in podatki, ki jih vsebujejo, interoperabilni;
Predlog spremembe 36
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – točka c
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(c) je mogoče vzpostaviti enoznačno elektronsko identifikacijsko povezavo med obdelanimi podatki in fizično pošiljko določenega nabora blaga, na katerega se nanašajo ti podatki, od izvornega do namembnega kraja, v skladu s pogoji enotne prevozne pogodbe, ne glede na količino ali število kontejnerjev, paketov ali kosov;
(c) je mogoče vzpostaviti enoznačno elektronsko identifikacijsko povezavo med obdelanimi podatki in fizično pošiljko določenega nabora blaga, na katerega se nanašajo ti podatki, od izvornega do namembnega kraja, v skladu s pogoji enotne prevozne pogodbe ali dobavnice;
Predlog spremembe 37
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – točka e a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(ea) imajo pristojni organi takojšen dostop do vseh ustreznih informacij, kot je določeno v nacionalni zakonodaji ali zakonodaji Unije, da se zagotovita javni red in skladnost s pravnimi akti Unije, ki urejajo prevoz blaga v skladu z naslovom VI tretjega dela Pogodbe;
Predlog spremembe 38
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 – točka h
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(h) obdelani podatkovni elementi ustrezajo skupnemu sklopu in podsklopom podatkov eFTI ter se lahko obdelajo v katerem koli uradnem jeziku Unije.
(h) obdelani podatkovni elementi ustrezajo skupnemu sklopu in podsklopom podatkov eFTI ter se lahko obdelajo v katerem koli uradnem jeziku Unije ali enem od uradnih jezikov v državah članicah.
Predlog spremembe 39
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 1 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
1a. Določi se standardizirani format eFTI, ki vključuje vse zahteve glede zakonsko predpisanih informacij, navedene v delu A Priloge 1, in vse zahteve glede zakonsko predpisanih informacij, navedene v delu B Priloge 1, v temu namenjenem in ločenem oddelku formata eFTI, ki ga navedejo države članice.
Predlog spremembe 40
Predlog uredbe
Člen 8 – odstavek 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
2. Komisija z izvedbenimi akti sprejme podrobna pravila v zvezi z zahtevami iz odstavka 1. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 14(2).
2. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom13 v zvezi z določitvijo podrobnih pravil v zvezi z zahtevami iz odstavka 1.
Predlog spremembe 41
Predlog uredbe
Člen 9 – odstavek 1 – točka a a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(aa) so podatki interoperabilni;
Predlog spremembe 42
Predlog uredbe
Člen 9 – odstavek 1 – točka b
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(b) se podatki hranijo in so dostopni v ustreznem obdobju v skladu z ustreznimi zahtevami glede zakonsko predpisanih informacij;
(b) se podatki hranijo in so dostopni štiri leta v skladu z ustreznimi zahtevami glede zakonsko predpisanih informacij;
Predlog spremembe 43
Predlog uredbe
Člen 9 – odstavek 1 – točka c
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
(c) imajo organi prek svojih platform eFTI neposreden dostop do zakonsko predpisanih informacij v zvezi s prevozom blaga, če ta dostop organom zagotavlja zadevni gospodarski subjekt;
(c) imajo pristojni organi prek svojih platform eFTI neposreden dostop do zakonsko predpisanih informacij v zvezi s prevozom blaga, če ta dostop pristojnim organom zagotavlja zadevni gospodarski subjekt;
Predlog spremembe 44
Predlog uredbe
Člen 9 – odstavek 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
2. Komisija z izvedbenimi akti sprejme podrobna pravila v zvezi z zahtevami iz odstavka1.Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 14(2).
2. Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom13 v zvezi z določitvijo podrobnih pravil v zvezi z zahtevami iz odstavka1.
Predlog spremembe 45
Predlog uredbe
Člen 10 – odstavek 3
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
3. Države članice vodijo in posodabljajo seznam akreditiranih organov za ugotavljanje skladnosti ter platform eFTI in ponudnikov storitev eFTI, ki jih navedeni organi certificirajo v skladu s členoma 11 in 12. Ta seznam objavijo na uradnem internetnem spletnem mestu vlade. Seznam se redno posodablja, in sicer najpozneje do 31. marca vsako leto.
3. Države članice vodijo in posodabljajo seznam akreditiranih organov za ugotavljanje skladnosti ter platform eFTI in ponudnikov storitev eFTI, ki jih navedeni organi certificirajo v skladu s členoma 11 in 12. Ta seznam objavijo na uradnem internetnem spletnem mestu vlade. Seznam se nemudoma posodobi ob vsaki spremembi informacij, ki jih vsebuje, in najpozneje do 31. maja vsako leto.
Predlog spremembe 46
Predlog uredbe
Člen 10 – odstavek 4
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
4. Države članice Komisiji vsako leto do 31. marca pošljejo sezname iz odstavka3, skupaj z naslovom spletnega mesta, na katerem so taki seznami objavljeni. Komisija objavi povezavo do navedenih naslovov spletnih mest na svoji uradni spletni strani.
4. Države članice Komisiji vsako leto do 31. maja pošljejo sezname iz odstavka3, skupaj z naslovom spletnega mesta, na katerem so taki seznami objavljeni. Komisija objavi povezavo do navedenih naslovov spletnih mest na svoji uradni spletni strani.
Predlog spremembe 47
Predlog uredbe
Člen 11 – odstavek 1 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
1a.Certificiranje se izvaja neodvisno, da se prepreči izkrivljanje konkurence.Skladnost se zagotavlja z obstoječimi standardiziranimi platformami, opredeljenimi v mednarodnih konvencijah, ki se uporabljajo v Uniji.
Obrazložitev
Certificiranje rešitev in platform je potrebno za zagotovitev skladnosti s protokolom eCMR, varnostjo podatkov in interoperabilnostjo nabora podatkov eFTI. Certificiranje bi moralo biti neodvisno, države pa ne bi smele dajati prednosti svojim ponudnikom rešitev. Pogoji za certificiranje morajo biti vnaprej določeni in se morajo splošno uporabljati v EU. Potrebna je jasna opredelitev „dovoljenih/odobrenih“ različic postopkov podpisa in varnostnih standardov ter jasna opredelitev „varstva podatkov“, če je to potrebno.
Predlog spremembe 48
Predlog uredbe
Člen 11 – odstavek 1 b (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
1b. Obstoječi informacijski sistemi, ki jih gospodarski subjekti v prometnem sektorju trenutno uporabljajo za posredovanje regulativnih informacij in ki izpolnjujejo funkcionalne zahteve iz člena 8(1), se certificirajo kot platforme eFTI.
Predlog spremembe 49
Predlog uredbe
Člen 13 – odstavek 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
2. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 2, člena 11(5) in člena 12(3) se prenese na Komisijo za nedoločen čas od [datuma začetka veljavnosti te uredbe].
2. Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz člena 2, člena 7, člena 8(2), člena 9(2), člena 11(5) in člena 12(3) se prenese na Komisijo za nedoločen čas od [datuma začetka veljavnosti te uredbe].
Predlog spremembe 50
Predlog uredbe
Člen 13 – odstavek 3
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
3. Prenos pooblastila iz člena 2, člena 11(5) in člena 12(3) lahko kadar koli prekliče Evropski parlament ali Svet. S sklepom o preklicu preneha veljati prenos pooblastila iz navedenega sklepa. Sklep začne učinkovati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je določen v navedenem sklepu. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.
3. Prenos pooblastila iz člena 2, člena 7, člena 8(2), člena 9(2), člena 11(5) in člena 12(3) lahko kadar koli prekliče Evropski parlament ali Svet. S sklepom o preklicu preneha veljati prenos pooblastila iz navedenega sklepa. Sklep začne učinkovati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je določen v navedenem sklepu. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.
Predlog spremembe 51
Predlog uredbe
Člen 13 – odstavek 4
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
4. Komisija se pred sprejetjem delegiranega akta posvetuje s strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice, v skladu z načeli iz Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016.
4. Delegirani akti, sprejeti v skladu s členom 2, se začnejo uporabljati eno leto po začetku njihove veljavnosti.
Obrazložitev
Prihodnje spremembe Priloge 1 bodo uvedle nove zakonsko določene zahteve na področju uporabe te uredbe. Zaradi pravne varnosti in da se organom in izvajalcem zagotovi dovolj časa za upoštevanje nove zahteve, se priporoča, da se dovoli enoletno prehodno obdobje pred uporabo spremenjenih različic Priloge.Za učinkovito oceno stroškov in koristi posameznih sprememb se priporoča posvetovanje s panožnimi predstavniki med pripravo delegiranih aktov.
Predlog spremembe 52
Predlog uredbe
Člen 13 – odstavek 4 a (novo)
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
4a.Komisija pred sprejetjem delegiranega akta zagotovi posvetovanje z zadevnimi deležniki in njihovimi predstavniškimi organi v ustreznih forumih, in sicer prek skupine strokovnjakov, ustanovljene s Sklepom Komisije C(2018)5921 z dne 13.9.2018 („Forum za digitalni promet in logistiko“).
Predlog spremembe 53
Predlog uredbe
Člen 14
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Člen 14
črtano
Postopek v odboru
1. Komisiji pomaga odbor. Ta odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.
2. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.
Obrazložitev
Predlog zajema več vprašanj, ki jih je treba določiti z izvedbenimi akti. Ta vprašanja vključujejo pravila o dostopu in obdelavi za pristojne organe ter funkcionalne zahteve za platforme in ponudnike storitev eFTI. Ker gre za vprašanja splošne uporabe in je njihov namen dopolniti nekatere nebistvene elemente zakonodajnega akta, bi jih bilo treba določiti z delegiranimi akti.
Predlog spremembe 54
Predlog uredbe
Člen 15 – odstavek 1
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
1. Komisija najpozneje do [pet let po začetku uporabe te uredbe] izvede oceno te uredbe ter Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru predloži poročilo o glavnih ugotovitvah.
1. Komisija najpozneje do [tri leta po začetku uporabe te uredbe] izvede oceno te uredbe ter Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru predloži poročilo o glavnih ugotovitvah. Ta ocena zlasti preuči možnost razširitve področja uporabe te uredbe na nekatere informacije, ki si jih izmenjujejo podjetja, ki so potrebne za dokazovanje skladnosti z ustreznimi zahtevami pravnih aktov Unije, ki urejajo prevoz blaga v skladu z naslovom VI tretjega dela Pogodbe.
Predlog spremembe 55
Predlog uredbe
Člen 17 – odstavek 2
Besedilo, ki ga predlaga Komisija
Predlog spremembe
Uporablja se od [Urad za publikacije – vstaviti datum štiri leta po začetku veljavnosti].
Uporablja se od [tri leta od datuma začetka veljavnosti te uredbe].
Prometni sektor še vedno zaostaja pri uporabi digitalnih sredstev v primerjavi z drugimi sektorji naše družbe in gospodarstva. Za veliko večino prevozov blaga v EU je še vedno treba uporabljati papirnate dokumente, zaradi česar mora mednarodni voznik tovornjaka leta 2018 s seboj v kabini imeti velik kup papirnatih dokumentov. Počasno uvajanje digitalizacije povzroča neučinkovitost za udeležence na trgu, ki so del prevoznih in logističnih verig, zlasti v večmodalnem in čezmejnem prometu, ter nepotrebno obremenitev okolja. Poleg tega nacionalnim organom otežuje izvrševanje pravil, saj morajo preglede opravljati tam, kjer so papirnati izvodi. Glede na to, da naj bi se skupno gibanje tovornega prometa do leta 2050 povečalo za več kot 50 %, bo počasno uvajanje digitalizacije v prihodnjih letih postalo še bolj resno vprašanje.
Komisija je opredelila dva glavna razloga za počasno uvajanje elektronske prevozne dokumentacije: slabo priznavanje pravne enakovrednosti elektronskih dokumentov s strani pristojnih organov in razdrobljeno okolje informacijske tehnologije brez uveljavljenih in interoperabilnih sistemov s splošno veljavnimi in zavezujočimi pravili o elektronskih prevoznih dokumentih.
Predlog Komisije (i) od pristojnih organov zahteva, da sprejmejo zakonsko predpisane informacije (za nekatere pravne akte) v elektronski obliki in (ii) vzpostavlja okvir certificiranih platform in ponudnikov storitev eFTI (organi za ugotavljanje skladnosti).
Poročevalka pozdravlja predlog Komisije. Glede na to, da sektor močno zaostaja pri digitalizaciji v primerjavi s preostalim gospodarstvom, je za ta predlog že skrajni čas. Glede na oceno učinka skoraj 99 % čezmejnih prevozov v EU v eni od faz prevoza še vedno vključuje papirnate dokumente. Evropski parlament je v preteklosti večkrat pozval k odločnejšemu prizadevanju za brezpapirni prevoz ter k preprostejšemu, brezpapirnemu, nemotenemu, preglednemu, varovanemu in zaupanja vrednemu pretoku informacij med podjetji, strankami in organi v tem sektorju.
Kljub temu pa poročevalka meni, da je področje uporabe predloga precej omejeno in bi ga bilo mogoče še dodatno razširiti. Od pristojnih organov zahtevati, da sprejmejo nekatere zakonsko predpisane informacije v elektronski obliki, verjetno ne bo dovolj, da bi prometni sektor resno usmerili k delovanju brez papirja. Zato bi bilo treba področje uporabe predloga razširiti tako, da bi vključevalo druge ustrezne zakonsko predpisane informacije na področju prometa (npr. licenca Skupnosti, tehnični pregled, kvalifikacije voznika), da bi se zmanjšalo dodatno upravno breme. Načeloma bi bilo treba v prihodnje vse zakonsko predpisane informacije v zvezi s prevozom poslati v elektronski obliki. Morebiti bi lahko uvedli prehodno obdobje, ki bi številnim zelo majhnim malim in srednjim podjetjem v tem sektorju omogočilo, da se prilagodijo. Poleg tega bi morali pristojni organi v prihodnje več uporabljati vse razpoložljive digitalne informacije (vključno z ustreznimi informacijami, ki si jih izmenjujejo podjetja, na primer o cestninah in inteligentnih prometnih sistemih), da se zagotovi pametnejše spremljanje skladnosti s prometno zakonodajo (npr. kabotaža ali napotitev). Končno je bistvenega pomena pridobivanje in ohranjanje zaupanja operaterjev v varnost sistema. Zato je predlagani sistem certificiranih platform in ponudnikov storitev eFTI, vključno s pravilnimi standardi, specifikacijami in pravili dostopa, zelo pomemben. Vzpostavitev tega sistema certificiranja bi bilo treba izvesti precej hitro in na podlagi obstoječih mednarodnih standardov ter ob sodelovanju vseh ustreznih deležnikov, da bi lahko kmalu sledilo uvajanje na trg.
Daniela Aiuto, Lucy Anderson, Marie-Christine Arnautu, Georges Bach, Izaskun Bilbao Barandica, Michael Cramer, Luis de Grandes Pascual, Andor Deli, Karima Delli, Isabella De Monte, Ismail Ertug, Jacqueline Foster, Merja Kyllönen, Miltiadis Kirkos (Miltiadis Kyrkos), Innocenzo Leontini, Bogusław Liberadzki, Peter Lundgren, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Marian-Jean Marinescu, Gesine Meissner, Cláudia Monteiro de Aguiar, Dominique Riquet, Claudia Schmidt, Claudia Țapardel, Keith Taylor, Marita Ulvskog, Wim van de Camp, Janusz Zemke, Roberts Zīle, Kosma Złotowski
Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju
Michael Gahler, Stefan Gehrold, Maria Grapini, Rolandas Paksas, Jozo Radoš
Namestniki (člen 200(2)), navzoči pri končnem glasovanju
Andrej Novakov (Andrey Novakov)
Datum predložitve
4.2.2019
POIMENSKO GLASOVANJE PRI KONČNEM GLASOVANJUV PRISTOJNEM ODBORU
34
+
ALDE
Izaskun Bilbao Barandica, Gesine Meissner, Jozo Radoš, Dominique Riquet
ECR
Peter Lundgren, Roberts Zīle, Kosma Złotowski
EFDD
Daniela Aiuto, Rolandas Paksas
ENF
Marie-Christine Arnautu
GUE/NGL
Merja Kyllönen
PPE
Georges Bach, Wim van de Camp, Andor Deli, Michael Gahler, Stefan Gehrold, Luis de Grandes Pascual, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Marian-Jean Marinescu, Cláudia Monteiro de Aguiar, Andrej Novakov (Andrey Novakov), Claudia Schmidt
S&D
Lucy Anderson, Isabella De Monte, Ismail Ertug, Maria Grapini, Miltiadis Kirkos (Miltiadis Kyrkos), Bogusław Liberadzki, Claudia Țapardel, Marita Ulvskog, Janusz Zemke