SOOVITUS mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluse lepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) sõlmimise kohta
22.2.2019 - (10861/2018 – C8-0445/2018 – 2018/0272(NLE)) - ***
Rahvusvahelise kaubanduse komisjon
Raportöör: Heidi Hautala
EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT
mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluse lepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) sõlmimise kohta
(10861/2018 – C8-0445/2018 – 2018/0272(NLE))
(Nõusolek)
Euroopa Parlament,
– võttes arvesse nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluse lepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) sõlmimise kohta (10861/2018),
– võttes arvesse Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluslepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) projekti (10877/2018),
– võttes arvesse taotlust nõusoleku saamiseks, mille nõukogu esitas kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 207 lõigete 3 ja 4 esimeste lõikudega koostoimes artikli 218 lõike 6 teise lõigu punkti a alapunktiga v ning artikli 218 lõikega 7 (C8-0445/2018),
– võttes arvesse oma ... muud kui seadusandlikku resolutsiooni[1], mis käsitleb otsuse eelnõu,
– võttes arvesse kodukorra artikli 99 lõikeid 1 ja 4 ning artikli 108 lõiget 7,
– võttes arvesse rahvusvahelise kaubanduse komisjoni soovitust ja arengukomisjoni arvamust (A8-0083/2019),
1. annab nõusoleku lepingu sõlmimiseks;
2. teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule, komisjonile, liikmesriikide valitsustele ja parlamentidele ning Vietnami Sotsialistliku Vabariigi valitsusele ja parlamendile.
- [1] Vastuvõetud tekstid, P8_TA(0000)0000.
SELETUSKIRI
Taust
Vietnamist sai Indoneesia ja Malaisia järel kolmas riik Aasias, mis liitus 2010. aastal vabatahtliku partnerluslepingu üle peetavate läbirääkimistega. Läbirääkimised lõpetati 2017. aasta mais ja leping allkirjastati 19. oktoobril 2018. Vabatahtliku partnerluslepingu eesmärk, kooskõlas ELi ja Vietnami ühiskohustusega metsi säästlikult majandada, on sätestada õigusraamistik, mille eesmärk on tagada, et kogu puit ja kõik puittooted, mis imporditakse Vietnamist ELi ja mis on hõlmatud vabatahtliku partnerluslepinguga, on toodetud seaduslikult.
Vietnam on oluline riik puidukaubanduse kontekstis, kuna riik on koduks suuruselt kuuendale, ekspordile orienteeritud töötlemissektorile maailmas. Ta on ka üks peamisi puidu ja puittoodete importijaid. Vietnami tehased tarbisid 2017. aastal ligikaudu 34 miljonit kuupmeetrit puitu ja puittooteid, millest 25 % imporditi ja 75 % oli pärit kohalikest metsaistandustest, millest paljud kuuluvad väiketootjatele ja millest paljusid majandavad väiketootjad. 2017. aastal olid suurimad palkide ja saematerjali lähteriigid Kamerun, USA ja Kambodža. Impordi väärtus suurenes ajavahemikul 2011–2017 68 % võrra. Vietnam kui töötlemiskeskus on üks suuremaid puittoodete nii ELi kui ka kogu piirkonda, eriti Hiinasse eksportijaid.
Vietnamil oli varasematel aastatel kuni ekspordikeelu tulemusliku jõustumiseni oluline ülesanne võidelda Laosest lähtuva ebaseadusliku puidukaubanduse vastu ning viimastel aastatel taas Kambodžast lähtuva ebaseadusliku puidukaubanduse vastu. Alates 2015. aastast on Kambodža vaatamata teatatud Vietnami eksportimise keelule[1] Vietnami suuruselt teine troopilise puidu tarnija. Need kaks riiki on jaganud vastutust selle ebaseadusliku kaubanduse soodustamisel, kuna Vietnami ametiasutused, eriti provintsi tasandil, on võtnud vastu ametlikke otsuseid, millega ei järgita päritoluriigi õigusakte, nagu ametlike impordikvootide haldamine.
Vabatahtlik partnerlusleping: ratifitseerimise järel algab pikk protsess
Vabatahtliku partnerluslepingu kohaselt kohustub riik kehtestama poliitika eesmärgiga tagada, et kolmandatesse riikidesse, eriti ELi, ei eksporditaks ebaseaduslikku puitu[2]. Vabatahtliku partnerluslepingu allkirjastamine on seetõttu ühe pikaajalise protsessi algus, mille jooksul peab Vietnam võtma vastu terve õigusaktide paketi (nn puidu õiguspärasuse kontrollimise süsteem) ning looma haldusstruktuurid ja suutlikkuse, mis on vajalikud selleks, et rakendada ja täita oma vabatahtliku partnerluslepingu kohaseid kohustusi. Seepärast aitab vabatahtlik partnerlusleping kaasa Vietnami puidusektori põhjalikule reformimisele. Vietnami kui töötlemiskeskuse jaoks on ülioluline võtta samuti vastu õigusakte, millega tagatakse, et tema turule imporditakse üksnes seaduslikult raiutud puitu. Vietnam on võtnud endale kohustuse võtta vastu selliseid olulisi kontrolli käsitlevaid õigusakte ning see on kindlasti üks olulisimaid vabatahtliku partnerluslepingu saavutusi.
Raportöör on seisukohal, et Vietnami importi puudutavatel õigusaktidel on oluline roll kogu vabatahtliku partnerluslepingu rakendamises. Vietnam on juba võtnud kohustuse lisada hoolsuskohustused puidu importijate ja puidutoodete suhtes ning seega on eesmärk siin tagada, et Vietnami õigusaktid vastaksid võimalikult suures osas ELi puidumäärusele, eelkõige sätestades samaväärsed nõuetekohase hoolsuse nõuded. Lisaks on oluline märkida, et Vietnam on samuti võtnud kohustuse tunnistada ülestöötamisriigi õigusakte kui puidu õiguspärasuse kontrollimise süsteemi kohase seaduslikkuse määratluse osa. Vietnam ei ole siiski praegu kaalunud ebaseadusliku puidu Vietnami turule sisenemise täieliku keelu lisamist, mis tooks kaasa kohustuse selline ebaseaduslik puit konfiskeerida.
Alles siis, kui Vietnam täidab täielikult kõik vabatahtliku partnerluslepingu järgsed kohustused[3], saab ta ühineda ELi FLEGT-litsentsimissüsteemiga. See oleks oluline samm ka juurdepääsul ELi turule, kuna eeldatakse, et FLEGT-litsentsi alusel imporditud puit on puidumääruse kohaselt seaduslik. FLEGT-litsentsimisega ühinemine on pikaajaline eesmärk, kuna Vietnamil on vaja tagada vabatahtliku partnerluslepingu kohaste kohustuste täielik rakendamine ja tõestada suutlikkust jõustada sellega seotud siseriiklikud õigusaktid. Alates sellest, kui Vietnami ühinemine FLEGT-litsentsimissüsteemiga kinnitatakse delegeeritud õigusakti menetlusega, on Euroopa Parlamendil kohustus hinnata hoolikalt, kas vabatahtliku partnerluslepingu järgsed kohustused ja nõuded on täidetud. Raportöör on arvamusel, et nõusoleku andmise soovitusega kaasnev resolutsioon annab võimaluse selgitada vahe-eesmärke, et hinnata, kas Vietnam on tulevikus valmis ELi FLEGT-litsentsimissüsteemiga ühinema.
Vabatahtliku partnerluslepingu ning Euroopa ja Vietnami vahelise vabakaubanduselepingu suhe
Vabatahtlik partnerluslepingul ning Euroopa ja Vietnami vahelisel vabakaubanduselepingul on seni olnud vastastikku toetav roll. Need kaks lepingut saavad kokku vabakaubanduslepingu kaubandust ja kestlikku arengut käsitlevas peatükis, mis sisaldab sätteid kestliku metsade majandamise ja metsasaaduste kohta ja milles viidatakse selgesõnaliselt vabatahtlikule partnerluslepingule[4]. Euroopa ja Vietnami vaheline vabakaubandusleping liberaliseerib jõustumise hetkel vabatahtliku partnerluslepingu kohaste puittoodete kaubanduse. Nende toodete importi hõlmavad kuni FLEGT-litsentsimise alguseni üldised puidumääruse kohased üldised hoolsuskohustused. Lisaks ei peeta Vietnami praegu kõrge riskitasemega riigiks seoses importimisega ELi. Siiski on vaja jälgida kahepoolset puidukaubanduse arengut, sealhulgas vabakaubanduslepingu kaubandust ja kestlikku arengut käsitleva peatüki raamistikus, et veenduda, et täiendav liberaliseerimine ei too kaasa lisariske.
Kokkuvõttes soovitab raportöör, et nõusoleku andmise soovitusega kaasnevas resolutsioonis tuleks keskenduda järgmistele vahe-eesmärkide seadmise punktidele vabatahtliku partnerluslepingu rakendamiseks.
• Vietnam peab võtma vastu olulised õigusaktid, milles sätestatakse ranged hoolsuskohustused. Sellist hoolsuse nõuet ei tohiks taandada „paneme linnukese kirja“-suhtumisele, vaid see peaks sisaldama ka kõiki hoolsusega seotud meetmeid, nagu hindamine ja leevendamine. Lisaks ei tohiks see olla lihtsalt puidumääruse sõnasõnaline kordamine, vaid seda tuleb sobitada piisava institutsioonilise korraldusega, et tagada piisav täitmine.
• Vietnami importi käsitlevates õigusaktides tuleks lisaks hoolsuskohustusele sätestada ebaseadusliku puidu turuleviimise keeld. Õigusaktid peaksid andma ka võimaluse konfiskeerida ebaseaduslik puit, mis on tollist läbi käinud.
• Puidu õiguspärasuse kontrollimise süsteemi ei tuleks kohaldada ainult paberil, vaid selle kohaldamist tuleks ka jõustada. See eeldab reforme vastutavates riigiasutustes ja ka piisavate vahendite eraldamist. Jõustamine on olulisim tegur selle tagamisel, et vabatahtlikku partnerluslepingut ei kasutataks ebaseadusliku puidu „pesemiseks“.
• Vietnam peaks nõustuma vabatahtliku partnerluslepingu rakendamise tegevuskava loomisega, et hoida kõrget kohustumise taset ja lisada meetmed, mis tuleb võtta ebaseadusliku puidu impordi vastu võitlemiseks enne, kui puidu õiguspärasuse kontrollimise süsteem toimima hakkab.
• Vietnam peaks kaaluma oma tulevase ekspordi litsentsimissüsteemi laiendamist lisaks ELile kõigile kolmandatele riikidele.
• Vietnam peaks tegema tööd selle nimel, et teha lõpp ulatuslikule korruptsioonile, eelkõige seoses tolliasutustega, mis on vabatahtliku partnerluslepingu poliitika ja vahendite rakendamisel ja rakendamise jõustamisel esirinnas. Vietnam peaks uurima neid, kes olid varem vastutavad ebaseadusliku kaubanduse lubamise ja juhtimise eest, nad tegevusest kõrvaldama ja vastutusele võtma.
• Ebaseaduslikud puiduvood üle Kambodža piiri peavad lõppema. Seepärast tuleks Kambodžast pärit puitu käsitada Vietnami õigusaktides suure riskina. Kaaluda tuleks ka võimalust peatada import Kambodžast üldse. Nende kahe riigi vahelist dialoogi tuleks parandada.
• Komisjon peaks säilitama surve suurtele importivatele riikidele piirkonnas, nagu Hiina ja Jaapan. Nimetatud vabatahtlikul partnerluslepingul on oluline piirkondlik mõõde ning see võib avaldada teistele suurematele importijatele positiivset mõju. Komisjon peaks kahepoolsetes suhetes nende riikidega ebaseaduslikku kaubandust veelgi rohkem tähtsustama.
• Vabatahtliku partnerluslepingu täitmine on olnud seni positiivne näide kodanikuühiskonna kaasatusest Vietnamis. See peaks jätkuma ja Vietnam peaks pidama oma lubadust kaasata kodanikuühiskonna organisatsioonid vabatahtliku partnerluslepingu rakendamisse. Kodanikuühiskonna organisatsioonide kaasatus on vabatahtliku partnerluslepingu juhtimissüsteemi oluline sammas.
- [1] https://www.phnompenhpost.com/national/despite-ban-timber-exports-vietnam-nearing-2016-total
- [2] Vabatahtlik partnerlusleping hõlmab kõiki olulisemaid ELi eksporditavaid tooteid, eelkõige viit kohustuslikku puittoodet, nagu on määratletud 2005. aasta FLEGTi määruses (palgid, saematerjal, raudteeliiprid, vineer, spoon), ning sisaldab ka mitmeid teisi puittooteid, nagu puitlaastud ja -pilpad, parkettpõranda materjal, puitlaastplaadid ja puitmööbel. Leping hõlmab eksporti kõigisse kolmandatesse riikidesse, kuigi vähemalt esialgu kohaldatakse litsentsimissüsteemi üksnes ELi eksporditavate toodete suhtes.
- [3] EL ja Vietnam hindavad esmalt ühiselt puidu õiguspärasuse kontrollimise süsteemi valmisolekut FLEGT-litsentsimiseks. Vaid juhul, kui mõlemad pooled nõustuvad, et süsteem on piisavalt usaldusväärne, saab litsentsimine alata.
- [4] Artikli 13.8 lõike 2 punkt a: [iga lepinguosaline] ergutab selliste metsasaadustega kauplemise edendamist, mis on pärit kestlikult majandatud metsadest ja mis on üles töötatud ülestöötamisriigis kooskõlas siseriiklike õigusaktidega; sel eesmärgil võib sõlmida metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse (FLEGT) vabatahtliku partnerluslepingu.
LISA: LOETELU ÜKSUSTEST VÕI ISIKUTEST,KELLELT RAPORTÖÖR TEAVET SAI
Järgnev loetelu on koostatud üksnes vabatahtlikkuse alusel ja raportööri ainuvastutusel. Koostades Euroopa Parlamendi seadusandliku resolutsiooni projekti nõukogu otsuse eelnõu kohta, mis käsitleb Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluse lepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) sõlmimist, sai raportöör sai teavet järgmistelt üksustelt või isikutelt:
Üksus ja/või isik |
||
Faith Doherty, Jago Wadley |
Keskkonnauuringute amet (EIA) |
|
Edwin Shanks |
Euroopa metsainstituut (EFI) |
|
Esindajad |
Hồ Chí Minhi linna käsitöö ja puidutööstuse ühendus (HAWA) |
|
Perrine Fournier |
FERN |
|
Jo Blackman |
Global Witness |
|
Vietnami peaminister Nguyen Xuan Phuc |
Vietnami valitsus |
|
Põllumajandus- ja maaelu arengu minister Nguyen Xuan Cuong |
Vietnami valitsus |
|
Põllumajandus- ja maaelu arengu aseminister Hà Công Tuấn |
Vietnami valitsus |
|
Rahvuskogu esimees Nguyen Thi Kim Ngan |
Vietnami parlament |
|
Provintsi ametiasutused, toll, politsei, piirikontroll, provintsi juhid |
Vietnami Gia Lai provints |
|
Esindajad |
Haridus- ja arenduskeskus (CED), Vietnam (valitsusväline organisatsioon) |
|
Esindajad |
Säästva maaelu arengu keskus (SRD), Vietnam (valitsusväline organisatsioon) |
|
Esindajad |
Pan Nature, Vietnam (valitsusväline organisatsioon) |
|
Esindajad |
World Wildlife Fund (WWF), Vietnam |
|
Keskkonnaminister Say Sam Al |
Kambodža valitsus |
|
Põllumajandus-, metsandus- ja kalandusminister Veng Sakhon |
Kambodža valitsus |
|
Siseministeeriumi riigisekretär Sak Setha |
Kambodža valitsus |
|
Esindaja |
Wildlife Conservation Society (WCS), Kambodža |
|
Esindaja |
World Wildlife Fund (WWF), Kambodža |
|
Esindajad |
Prey Lang Community Network, Kambodža |
|
Markus Hardtke |
Forest Crime |
|
Gordana Topic |
Euroopa Komisjon |
|
Hugo-Maria Schally |
Euroopa Komisjon |
|
Astrid Schomaker |
Euroopa Komisjon |
|
Suursaadik Bruno Angelet |
Euroopa välisteenistus, ELi delegatsioon Hanois |
|
Suursaadik George Edgar |
Euroopa välisteenistus, ELi delegatsioon Phnom Penhis |
|
Suursaadik Kari Kahiluoto |
Soome saatkond Hanois |
|
Esindajad |
Saksamaa saatkond Hanois |
|
ARENGUKOMISJONI ARVAMUS (25.1.2019)
rahvusvahelise kaubanduse komisjonile
mis käsitleb nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluse lepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) sõlmimise kohta
(10861/2018 – C8-0445/2018 – 2018/0272(NLE))
Arvamuse koostaja: Jan Zahradil
Arengukomisjon palub vastutaval rahvusvahelise kaubanduse komisjonil anda soovituse kiita heaks nõukogu otsuse eelnõu Euroopa Liidu ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vahelise vabatahtliku partnerluse lepingu (mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust) sõlmimise kohta.
NÕUANDVA KOMISJONI MENETLUS
Pealkiri |
ELi ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vaheline vabatahtliku partnerluse leping, mis käsitleb metsaõigusnormide täitmise järelevalvet, metsahaldust ja puidukaubandust |
||||
Viited |
10861/2018 – C8-0445/2018 – COM(2018)0515 – 2018/0272(NLE) |
||||
Vastutav komisjon
|
INTA
|
|
|
|
|
Arvamuse esitajad istungil teada andmise kuupäev |
DEVE 25.10.2018 |
||||
Raportöör nimetamise kuupäev |
Jan Zahradil 16.11.2018 |
||||
Läbivaatamine parlamendikomisjonis |
20.11.2018 |
|
|
|
|
Vastuvõtmise kuupäev |
22.1.2019 |
|
|
|
|
Lõpphääletuse tulemus |
+: –: 0: |
20 1 0 |
|||
Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed |
Mireille D’Ornano, Doru-Claudian Frunzulică, Enrique Guerrero Salom, Maria Heubuch, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Linda McAvan, Norbert Neuser, Vincent Peillon, Lola Sánchez Caldentey, Elly Schlein, Bogusław Sonik, Eleni Theocharous, Anna Záborská, Joachim Zeller, Željana Zovko |
||||
Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed |
Marina Albiol Guzmán, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Stefan Gehrold, Maria Noichl, Judith Sargentini |
||||
NIMELINE LÕPPHÄÄLETUS NÕUANDVAS KOMISJONIS
20 |
+ |
|
ECR |
Eleni Theocharous |
|
GUE/NGL |
Marina Albiol Guzmán, Lola Sánchez Caldentey |
|
PPE |
Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Frank Engel, Stefan Gehrold, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Bogusław Sonik, Anna Záborská, Joachim Zeller, Željana Zovko |
|
S&D |
Doru-Claudian Frunzulică, Enrique Guerrero Salom, Linda McAvan, Norbert Neuser, Maria Noichl, Vincent Peillon, Elly Schlein |
|
VERTS/ALE |
Maria Heubuch, Judith Sargentini |
|
1 |
– |
|
EFDD |
Mireille D'Ornano |
|
0 |
0 |
|
|
|
|
Kasutatud tähised:
+ : poolt
– : vastu
0 : erapooletu
VASTUTAVA KOMISJONI MENETLUS
Pealkiri |
ELi ja Vietnami Sotsialistliku Vabariigi vaheline vabatahtlik partnerlusleping metsaõigusnormide täitmise järelevalve, metsahalduse ja puidukaubanduse kohta |
||||
Viited |
10861/2018 – C8-0445/2018 – COM(2018)0515 – 2018/0272(NLE) |
||||
Konsulteerimise / nõusolekutaotluse kuupäev |
19.10.2018 |
|
|
|
|
Vastutav komisjon istungil teada andmise kuupäev |
INTA 25.10.2018 |
|
|
|
|
Nõuandvad komisjonid istungil teada andmise kuupäev |
DEVE 25.10.2018 |
|
|
|
|
Raportöörid nimetamise kuupäev |
Heidi Hautala 29.8.2018 |
|
|
|
|
Läbivaatamine parlamendikomisjonis |
20.11.2018 |
23.1.2019 |
|
|
|
Vastuvõtmise kuupäev |
19.2.2019 |
|
|
|
|
Lõpphääletuse tulemus |
+: –: 0: |
37 0 0 |
|||
Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed |
Laima Liucija Andrikienė, Maria Arena, Tiziana Beghin, Daniel Caspary, Santiago Fisas Ayxelà, Christofer Fjellner, Karoline Graswander-Hainz, Heidi Hautala, Nadja Hirsch, France Jamet, Jude Kirton-Darling, Patricia Lalonde, Bernd Lange, David Martin, Emma McClarkin, Anne-Marie Mineur, Sorin Moisă, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Kārlis Šadurskis, Marietje Schaake, Helmut Scholz, Joachim Schuster |
||||
Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed |
Klaus Buchner, Ramona Nicole Mănescu, Georg Mayer, Ralph Packet, Bolesław G. Piecha, Fernando Ruas, Lola Sánchez Caldentey |
||||
Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed (art 200 lg 2) |
Georges Bach, Malin Björk, Ramón Jáuregui Atondo, Bernd Kölmel, Julia Pitera, Wim van de Camp, Mirja Vehkaperä, Marco Zanni |
||||
Esitamise kuupäev |
22.2.2019 |
||||
NIMELINE LÕPPHÄÄLETUSVASTUTAVAS KOMISJONIS
37 |
+ |
|
ALDE |
Nadja Hirsch, Patricia Lalonde, Marietje Schaake, Mirja Vehkaperä |
|
ECR |
Bernd Kölmel, Emma McClarkin, Ralph Packet, Bolesław G. Piecha |
|
EFDD |
Tiziana Beghin |
|
ENF |
France Jamet, Georg Mayer, Marco Zanni |
|
GUE/NGL |
Malin Björk, Anne-Marie Mineur, Lola Sánchez Caldentey, Helmut Scholz |
|
PPE |
Laima Liucija Andrikienė, Georges Bach, Wim van de Camp, Daniel Caspary, Santiago Fisas Ayxelà, Christofer Fjellner, Ramona Nicole Mănescu, Sorin Moisă, Julia Pitera, Fernando Ruas, Kārlis Šadurskis |
|
S&D |
Maria Arena, Karoline Graswander-Hainz, Ramón Jáuregui Atondo, Jude Kirton-Darling, Bernd Lange, David Martin, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Joachim Schuster |
|
VERTS/ALE |
Klaus Buchner, Heidi Hautala |
|
0 |
– |
|
|
|
|
0 |
0 |
|
|
|
|
Kasutatud tähised:
+ : poolt
– : vastu
0 : erapooletu