<Titre>az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Vietnámi Szocialista Köztársaság közötti beruházásvédelmi megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről szóló tanácsi határozatról </Titre>
AZ EURÓPAI PARLAMENT JOGALKOTÁSI ÁLLÁSFOGLALÁS-TERVEZETE
az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Vietnámi Szocialista Köztársaság közötti beruházásvédelmi megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről szóló tanácsi határozatra irányuló tervezetről
–tekintettel a tanácsi határozat tervezetére (05931/2019),
–tekintettel az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Vietnámi Szocialista Köztársaság közötti beruházásvédelmi megállapodás tervezetére (05932/2019),
–tekintettel a Tanács által az Európai Unió működéséről szóló szerződés 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésével és 218. cikke (6) bekezdése második albekezdése a) pontjának v. alpontjával összhangban előterjesztett, egyetértésre irányuló kérelemre (C9-0020/2019),
–tekintettel a határozattervezetről szóló, [1]...-i nem jogalkotási állásfoglalására,
–tekintettel eljárási szabályzata 105. cikkének (1) és (4) bekezdésére és 114. cikkének (7) bekezdésére,
–tekintettel a Fejlesztési Bizottság levelére,
–tekintettel a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság ajánlására (A9-0002/2020),
1.egyetért a megállapodás megkötésével;
2.utasítja elnökét, hogy továbbítsa a Parlament álláspontját a Tanácsnak, a Bizottságnak, valamint a tagállamok és a Vietnami Szocialista Köztársaság kormányának és parlamentjének.
INDOKOLÁS
Az EU és Vietnám közötti beruházásvédelmi megállapodás elő fogja segíteni a Vietnám és az EU közötti magas színvonalú beruházások előmozdítását. A beruházásvédelemre vonatkozó aktualizált uniós megközelítés jobb egyensúlyt teremt a munkahelyteremtő beruházások fellendítése és védelme, valamint a kormány azon jogának védelme között, hogy a közérdeket szolgáló politikát folytasson.
A Lisszaboni Szerződés hatályba lépését követően, illetve tekintettel arra, hogy a Lisszaboni Szerződés kizárólagos hatáskört ruház az EU-ra a közvetlen külföldi befektetések, így a beruházásvédelem terén is, az uniós tárgyalók beruházásvédelmi rendelkezéseket is belefoglaltak az EU és Vietnám, illetve az EU és Szingapúr közötti szabadkereskedelmi megállapodásokba. A két megállapodás javarészt hasonló volt és ugyanolyan jogi struktúrával rendelkezett. 2015-ben a Bizottság úgy határozott, hogy kikéri az Európai Unió Bíróságának véleményét arról, hogy az EU-nak jogában áll-e önállóan megkötni az EU és Szingapúr közötti szabadkereskedelmei megállapodást, vagy szükség van-e a tagállamok részvételére. A véleményt 2017. május 16-án adták ki, és ennek alapján az uniós intézmények között az uniós szabadkereskedelmi megállapodások új szerkezetéről folytatott megbeszéléseket követően a Vietnámmal, illetve Szingapúrral kötött szabadkereskedelmi megállapodást szétválasztották egy csak az EU-t érintő szabadkereskedelmi megállapodásra és egy vegyes beruházásvédelmi megállapodásra.
Az EU és Vietnám közötti beruházásvédelmi megállapodás fő elemei a következők:
A beruházásokra vonatkozó pontosan meghatározott normák, úgymint: a megkülönböztetés tilalma; a gyors és megfelelő kompenzáció nélküli kisajátítás tilalma; a befektetéshez kapcsolódó pénzeszközök átutalásának és hazatelepítésének lehetősége; az igazságos és méltányos bánásmódra és a fizikai biztonságra vonatkozó általános garancia; kötelezettségvállalás arra vonatkozóan, hogy a kormányok tiszteletben fogják tartani írott és jogilag kötelező érvényű szerződéses kötelezettségeiket a beruházó irányában; háborús vagy fegyveres konfliktushoz kapcsolódó bizonyos körülmények között a veszteségek kompenzálására vonatkozó kötelezettségvállalás.
A viták elkerülésére és rendezésére szolgáló hatékony, állandó és független mechanizmus egy nemzetközi és független beruházási bírósági rendszer révén. A bírósági rendszer tagjait az EU és Vietnám előzetesen nevezi ki, és a rendszernek szigorú függetlenségi és feddhetetlenségi követelményeknek kell megfelelnie. Másodfokon egy állandó fellebbviteli bíróságon lehet majd fellebbezni. Az eljárások átláthatóságát a nyilvánosság számára hozzáférhető dokumentumok és meghallgatások közzététele biztosítja. Az átláthatóság és az igazságos és méltányos bánásmód biztosítása érdekében a nemzeti bíróságok nem avatkozhatnak be a jogerős ítélet végrehajtásába, illetve nem kérdőjelezhetik meg a bíróság határozatát.
Annak pontos meghatározása, hogy a kormányok mely esetekben sértik meg az igazságos és méltányos bánásmódra vonatkozó kötelezettséget, ily módon megakadályozva az önkényes értelmezés lehetőségét.
Biztosítékok a rendszerrel való esetleges visszaélésekkel szemben, például a többszörös és párhuzamos követelések tilalma, valamint a nyilvánvalóan megalapozatlan kérelmek korai elutasítását lehetővé tevő rendelkezések. A „vesztes fizet elv” alkalmazása az eljárási költségek elosztására vonatkozik.
Az EU és Vietnám közötti beruházásvédelmi megállapodás csaknem azonos az EU és Szingapúr közötti beruházásvédelmi megállapodással, és túlmutat a CETA-ban foglalt beruházásvédelmi rendelkezéseken (egy teljes mértékben működő fellebbviteli fórum és az annak tagjaira vonatkozó magatartási kódex).
A Szingapúrral kötött beruházásvédelmi megállapodáshoz hasonlóan a Vietnámmal kötött beruházásvédelmi megállapodás nem tartalmaz a kereskedelemre és a fenntartható fejlődésre vonatkozó külön fejezetet. A preambulum azonban tartalmaz a partnerségi és együttműködési megállapodásra, illetve az EU és a Vietnám közötti szabadkereskedelmi megállapodásra, valamint az abban foglalt értékekre és elvekre vonatkozó hivatkozásokat, többek között a kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló fejezetben.
A Vietnám és az uniós tagállamok között hatályban lévő 21 kétoldalú beruházási megállapodást hatálybalépését követően felváltja EU és Vietnám közötti beruházási megállapodás.
Az előadó a megállapodás jóváhagyását javasolja.
VÉLEMÉNY A FEJLESZTÉSI BIZOTTSÁG RÉSZÉRŐL (3.12.2019)
<CommissionInt>a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság részére</CommissionInt>
<Titre>az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Vietnámi Szocialista Köztársaság közötti beruházásvédelmi megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről szóló tanácsi határozat tervezetéről</Titre>
Az EU–Vietnám beruházásvédelmi megállapodás célja a kereskedelem ösztönzése és a beruházások előtt még álló akadályok nagy részének lebontása.
A megállapodás beruházásokkal foglalkozó fejezetei számos védőintézkedést tartalmaznak a minősített külföldi beruházók és beruházásaik érdekében. E védőintézkedések között szerepel többek között a „tisztességes és méltányos elbánás” biztosításának kötelezettsége vagy az úgynevezett „teljes körű védelem és biztonság”, a „nemzeti elbánás” és a „legnagyobb kedvezményes elbánás”.
A stabil és kiszámítható beruházási légkör megteremtése fontos eszköze a beruházások ösztönzésének és a munkahelyteremtésnek Vietnámban. Az előadó üdvözli a beruházásvédelmi megállapodás rendelkezéseit, amelyek jobbak az egyes tagállamok és Vietnám között megkötött kétoldalú beruházási megállapodások régi és elavult rendelkezéseinél. Különösen üdvözlendő az eljárások régóta várt nagyobb fokú átláthatósága. Kulcsfontosságú, hogy ezeket a rendelkezéseket tiszteletben tartsák és szükség esetén felülvizsgálják annak érdekében, hogy valamennyi szereplő hozzájusson a folyamatban levő beruházásvédelmi vitarendezési esetekkel kapcsolatos fontos információkhoz.
Az előadó hangsúlyozza továbbá, hogy mindenekelőtt rendkívül fontos, hogy a beruházók teljes mértékben tiszteletben tartsák a kormányok jogát a közérdek érdekében való szabályozáshoz, beleértve az egészségügyet, a környezetvédelmet, a munkaügyi jogokat és az adózási szabályokat, valamint hogy az ne vezessen sem de facto kisajátításhoz, sem a tisztességes és méltányos kereskedelem sérüléséhez. Az Európai Parlament az elsők között lépett fel a beruházásvédelmi rendszer reformja érdekében, és a jövőben is igen szorosan nyomon fogja követni a beruházásvédelmi megállapodások hatását – beleértve a Vietnámmal kötendő megállapodást – mind a szabályozáshoz való jog, mind bármiféle lehetséges korlátozó hatás tekintetében. Az EU–Vietnám beruházásvédelmi megállapodásban szereplő, a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer – beleértve mindkét fél kötelezettségvállalását arra, hogy védelmezik a szabályozáshoz való jogot a beruházói kihívásokkal szemben – lényeges előrelépés, de még nem jelenti a reformfolyamat végét.
E tekintetben az előadó hangsúlyozza továbbá, hogy a beruházói felelősségnek lépést kell tartania a beruházói jogok kiterjesztésével, és felhívja a figyelmet a beruházásvédelmi megállapodás rendelkezéseinek és hatásainak, valamint a beruházói felelősség megteremtéséhez vezető úton megtett összehasonlítható előrelépések szoros nyomon követésének fontosságára.
Mindezekre tekintettel az előadó javasolja a megállapodás jóváhagyását.
******
A Fejlesztési Bizottság felkéri a Nemzetközi Kereskedelemi Bizottságot mint illetékes bizottságot, hogy javasolja a Parlamentnek, hogy adja egyetértését az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Vietnámi Szocialista Köztársaság közötti beruházásvédelmi megállapodásra irányuló javaslathoz.
ELJÁRÁS A VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÁSRA FELKÉRT BIZOTTSÁGBAN
Cím
Az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Vietnámi Szocialista Köztársaság közötti beruházásvédelmi megállapodás
Hildegard Bentele, Dominique Bilde, Charles Goerens, Mónica Silvana González, Pierrette Herzberger-Fofana, György Hölvényi, Martin Horwood, Rasa Juknevičienė, Beata Kempa, Pierfrancesco Majorino, Lukas Mandl, Norbert Neuser, Michèle Rivasi, Louis Stedman-Bryce, Marc Tarabella, Tomas Tobé, Miguel Urbán Crespo, Chrysoula Zacharopoulou, Bernhard Zimniok
A konzultáció időpontja / Az egyetértésre irányuló kérelem időpontja
1.7.2019
Illetékes bizottság
A plenáris ülésen való bejelentés dátuma
INTA
15.7.2019
Véleménynyilvánításra felkért bizottságok
A plenáris ülésen való bejelentés dátuma
AFET
24.10.2019
DEVE
15.7.2019
Nem nyilvánított véleményt
A határozat dátuma
AFET
4.12.2019
Előadók
A kijelölés dátuma
Geert Bourgeois
23.9.2019
Korábbi előadók
Jan Zahradil
Vizsgálat a bizottságban
2.10.2019
6.11.2019
3.12.2019
Az elfogadás dátuma
21.1.2020
A zárószavazás eredménye
+:
–:
0:
26
7
6
A zárószavazáson jelen lévő tagok
Nikos Androulakis, Anna-Michelle Asimakopoulou, Tiziana Beghin, Geert Bourgeois, Daniel Caspary, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Miroslav Číž, Arnaud Danjean, Nicola Danti, Emmanouil Fragkos, Barbara Ann Gibson, Enikő Győri, Roman Haider, Christophe Hansen, Heidi Hautala, Danuta Maria Hübner, Karin Karlsbro, Jude Kirton-Darling, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Bernd Lange, Emmanuel Maurel, Samira Rafaela, Luisa Regimenti, Inma Rodríguez-Piñero, Massimiliano Salini, Helmut Scholz, Liesje Schreinemacher, Sven Simon, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt, Marie-Pierre Vedrenne, Jörgen Warborn, James Wells, Iuliu Winkler, Jan Zahradil
A zárószavazáson jelen lévő póttagok
Saskia Bricmont
A zárószavazáson jelen lévő póttagok (209. cikk (7) bekezdés)
Jordi Cañas
Benyújtás dátuma
23.1.2020
NÉV SZERINTI ZÁRÓSZAVAZÁSAZ ILLETÉKES BIZOTTSÁGBAN
26
+
ECR
Geert Bourgeois, Emmanouil Fragkos, Jan Zahradil
PPE
Anna-Michelle Asimakopoulou, Daniel Caspary, Arnaud Danjean, Enikő Győri, Christophe Hansen, Danuta Maria Hübner, Massimiliano Salini, Sven Simon, Jörgen Warborn, Iuliu Winkler
RENEW
Jordi Cañas, Barbara Ann Gibson, Karin Karlsbro, Samira Rafaela, Liesje Schreinemacher, Marie-Pierre Vedrenne
S&D
Nikos Androulakis, Miroslav Číž, Nicola Danti, Bernd Lange, Inma Rodríguez-Piñero, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt
7
-
GUE/NGL
Emmanuel Maurel, Helmut Scholz
S&D
Jude Kirton-Darling
VERTS/ALE
Saskia Bricmont, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Heidi Hautala
6
0
ID
Roman Haider, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Luisa Regimenti