<Titre>k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o ochrane investícií medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej v mene Únie</Titre>
NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU
k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o ochrane investícií medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej v mene Únie
–so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (05931/2019),
–so zreteľom na návrh dohody o ochrane investícií medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej (05932/2019),
–so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú Rada predložila v súlade s článkom 207 ods. 4 prvým pododsekom a článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) bodom v) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C9-0020/2019),
–so zreteľom na svoje nelegislatívne uznesenie z ...[1] o návrhu rozhodnutia,
–so zreteľom na článok 105 ods. 1 a 4 a článok 114 ods. 7 rokovacieho poriadku,
–so zreteľom na stanovisko Výboru pre rozvoj,
–so zreteľom na odporúčanie Výboru pre medzinárodný obchod (A9-0002/2020),
1.udeľuje súhlas s uzatvorením dohody;
2.poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a vládam a parlamentom členských štátov a Vietnamskej socialistickej republiky.
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Dohoda o ochrane investícií medzi Vietnamom a EÚ (EVIPA) prispeje k podpore vysokokvalitných investícií medzi Vietnamom a EÚ. Aktualizovaný prístup EÚ k ochrane investícií predstavuje lepšiu rovnováhu medzi navýšením a ochranou investícií vytvárajúcich pracovné miesta a zároveň chráni právo vlády presadzovať politiky vo verejnom záujme.
Po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy a so zreteľom na výlučnú právomoc EÚ v oblasti priamych zahraničných investícií vrátane získanej ochrany investícií vyjednávači EÚ zahrnuli ustanovenia o ochrane investícií do dohôd o voľnom obchode s Vietnamom a Singapurom. Obe dohody boli do veľkej miery podobné a mali rovnakú právnu štruktúru. V roku 2015 sa Komisia rozhodla požiadať Súdny dvor EÚ o stanovisko, či má EÚ právomoc podpísať a uzatvoriť dohodu o voľnom obchode (DVO) so Singapurom vo svojom mene, alebo či sa vyžaduje účasť členských štátov. Stanovisko bolo vydané 16. mája 2017 a na jeho základe boli po diskusiách medzi inštitúciami EÚ o novej štruktúre budúcich DVO dohody s Vietnamom a Singapurom rozdelené na dohody o voľnom obchode so samotnou EÚ a na zmiešané dohody o ochrane investícií.
K hlavným prvkom tejto dohody o ochrane investícií medzi EÚ a Vietnamom (EVIPA) patria:
Presné normy týkajúce sa investícií, ako sú: nediskriminácia, zákaz vyvlastnenia bez okamžitej a primeranej kompenzácie, možnosť previesť a repatriovať finančné prostriedky súvisiace s investíciou; všeobecná záruka spravodlivého a rovnakého zaobchádzania a fyzickej bezpečnosti; záväzok, že vlády budú dodržiavať svoje vlastné písomné a právne záväzné zmluvné povinnosti voči investorovi; záväzok kompenzovať straty za určitých okolností súvisiacich s vojnou alebo ozbrojenými konfliktmi.
Účinný, trvalý a nezávislý mechanizmus na predchádzanie prípadným sporom a ich urovnanie prostredníctvom stáleho medzinárodného a nezávislého systému investičných súdov. EÚ a Vietnam v predstihu vymenujú členov tohto systému súdov, pričom budú podliehať prísnym požiadavkám na nezávislosť a integritu. V druhej inštancii bude možné odvolať sa na stály odvolací súd. Transparentnosť konania je zabezpečená zverejňovaním dokumentov a pojednávaní, ktoré sú prístupné verejnosti. Konečný rozsudok musí byť vykonaný - vnútroštátne súdy nebudú môcť zasahovať alebo spochybňovať rozhodnutia súdu, aby sa zabezpečila transparentnosť a spravodlivé a rovnocenné zaobchádzanie.
Presnými definíciami porušení povinností spravodlivého a nestranného zaobchádzania vládami sa odstráni možnosť voľného výkladu.
Záruky proti možnému zneužívaniu systému, ako je zákaz viacnásobných a paralelných nárokov, a ustanovenia umožňujúce včasné zamietnutie zjavne neopodstatnených nárokov. Na rozdelenie trov konania sa vzťahuje zásada, podľa ktorej „platí strana, ktorá prehrá spor“.
EVIPA je takmer rovnaká ako dohoda o ochrane investícií medzi EÚ a Singapurom a ide nad rámec ustanovení o ochrane investícií v CETA (plne funkčný odvolací súd, kódex správania pre členov súdov).
Podobne ako v prípade dohody so Singapurom EVIPA neobsahuje samostatnú kapitolu o obchode a udržateľnom rozvoji. Obsahuje však konkrétne odkazy na dohodu o partnerstve a spolupráci a dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Vietnamom, ako aj hodnoty a zásady, ktoré sú v nich zakotvené vrátane kapitoly o obchode a udržateľnom rozvoji.
EVIPA po nadobudnutí platnosti nahradí doterajších 21 bilaterálnych investičných zmlúv medzi Vietnamom a členskými štátmi EÚ.
Spravodajca odporúča udeliť súhlas s touto dohodou.
STANOVISKO VÝBORU PRE ROZVOJ (3.12.2019)
<CommissionInt>pre Výbor pre medzinárodný obchod</CommissionInt>
<Titre>k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o ochrane investícií medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej v mene Únie</Titre>
Spravodajca výboru požiadaného o stanovisko: <Depute>Tomas Tobé</Depute>
STRUČNÉ ODÔVODNENIE
Cieľom dohody o ochrane investícií medzi EÚ a Vietnamom je stimulovať obchod a odstrániť mnohé zo zostávajúcich prekážok, ktoré bránia investíciám.
Kapitoly o investíciách v rámci dohody poskytujú širokú škálu ochranných opatrení pre kvalifikovaných zahraničných investorov a ich investície. Tieto ochranné opatrenia zahŕňajú okrem iného povinnosť poskytovať „spravodlivé a rovnocenné zaobchádzanie“, ako aj „úplnú ochranu a bezpečnosť“, „národné zaobchádzanie“ a „zaobchádzanie podľa doložky najvyšších výhod“.
Vytvorenie stabilného a predvídateľného investičného prostredia je dôležité na podnietenie investícií a podporu vytvárania pracovných miest vo Vietname. Spravodajca víta vylepšené ustanovenia dohody o ochrane investícií v porovnaní so staršími a s neaktuálnymi ustanoveniami v dvojstranných investičných dohodách uzatvorených medzi niektorými členskými štátmi a Vietnamom. Predovšetkým bolo už dlho žiaduce a je vítané zabezpečiť väčšiu transparentnosť v postupoch. Je nevyhnutné, aby sa tieto ustanovenia dodržiavali a v prípade potreby preskúmali s cieľom zabezpečiť, aby všetky zainteresované strany mali plný prístup k príslušným informáciám o prebiehajúcich prípadoch urovnávania sporov týkajúcich sa ochrany investícií.
Spravodajca ďalej zdôrazňuje, že právo vlád na reguláciu vo verejnom záujme sa plne rešpektuje, a to aj v oblasti zdravotníctva, životného prostredia, pracovných práv a daňovej politiky, a nepredstavuje de facto znemožnenie ani porušenie spravodlivého a rovnakého zaobchádzania. Európsky parlament je popredným zástancom požiadaviek na reformy systému ochrany investícií a bude naďalej veľmi pozorne monitorovať vplyv dohôd o ochrane investícií, a to aj navrhovanej dohody s Vietnamom, na právo na reguláciu, ako aj na všetky prípadné odstrašujúce účinky. Systém investičných súdov, ktorý je súčasťou dohody o ochrane investícií medzi EÚ a Vietnamom, vrátane záväzku oboch strán chrániť právo na reguláciu pred nárokmi investorov je významným krokom vpred, neznamená však skončenie reformného procesu.
V tejto súvislosti spravodajca ďalej zdôrazňuje, že zodpovednosť investorov musí držať krok s rozširovaním práv investorov a zdôrazňuje význam dôkladného monitorovania ustanovení a účinkov dohody o ochrane investícií, ako aj komparatívneho pokroku pri stanovovaní zodpovednosti investorov.
S ohľadom na uvedené skutočnosti spravodajca odporúča udeliť súhlas s touto dohodou.
******
Výbor pre rozvoj vyzýva Výbor pre medzinárodný obchod, aby ako gestorský výbor odporučil Parlamentu udeliť súhlas s návrhom Dohody o ochrane investícií medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej.
POSTUP VÝBORU POŽIADANÉHO O STANOVISKO
Názov
Dohoda o ochrane investícií medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Vietnamskou socialistickou republikou na strane druhej
Hildegard Bentele, Dominique Bilde, Charles Goerens, Mónica Silvana González, Pierrette Herzberger-Fofana, György Hölvényi, Martin Horwood, Rasa Juknevičienė, Beata Kempa, Pierfrancesco Majorino, Lukas Mandl, Norbert Neuser, Michèle Rivasi, Louis Stedman-Bryce, Marc Tarabella, Tomas Tobé, Miguel Urbán Crespo, Chrysoula Zacharopoulou, Bernhard Zimniok
Nikos Androulakis, Anna-Michelle Asimakopoulou, Tiziana Beghin, Geert Bourgeois, Daniel Caspary, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Miroslav Číž, Arnaud Danjean, Nicola Danti, Emmanouil Fragkos, Barbara Ann Gibson, Enikő Győri, Roman Haider, Christophe Hansen, Heidi Hautala, Danuta Maria Hübner, Karin Karlsbro, Jude Kirton-Darling, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Bernd Lange, Emmanuel Maurel, Samira Rafaela, Luisa Regimenti, Inma Rodríguez-Piñero, Massimiliano Salini, Helmut Scholz, Liesje Schreinemacher, Sven Simon, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt, Marie-Pierre Vedrenne, Jörgen Warborn, James Wells, Iuliu Winkler, Jan Zahradil
Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní
Saskia Bricmont
Náhradníci (čl. 209 ods. 7) prítomní na záverečnom hlasovaní
Jordi Cañas
Dátum predloženia
23.1.2020
ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V GESTORSKOM VÝBORE
26
+
ECR
Geert Bourgeois, Emmanouil Fragkos, Jan Zahradil
PPE
Anna-Michelle Asimakopoulou, Daniel Caspary, Arnaud Danjean, Enikő Győri, Christophe Hansen, Danuta Maria Hübner, Massimiliano Salini, Sven Simon, Jörgen Warborn, Iuliu Winkler
RENEW
Jordi Cañas, Barbara Ann Gibson, Karin Karlsbro, Samira Rafaela, Liesje Schreinemacher, Marie-Pierre Vedrenne
S&D
Nikos Androulakis, Miroslav Číž, Nicola Danti, Bernd Lange, Inma Rodríguez-Piñero, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt
7
-
GUE/NGL
Emmanuel Maurel, Helmut Scholz
S&D
Jude Kirton-Darling
VERTS/ALE
Saskia Bricmont, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Heidi Hautala
6
0
ID
Roman Haider, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Luisa Regimenti