ПРЕПОРЪКА относно проекта на решение на Съвета за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

23.1.2020 - (06050/2019 – C9‑0023/2019 – 2018/0356(NLE)) - ***

Комисия по международна търговия
Докладчик: Херт Буржоа

Процедура : 2018/0356(NLE)
Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
A9-0003/2020
Внесени текстове :
A9-0003/2020
Приети текстове :

ПРОЕКТ НА ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕЗОЛЮЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

относно проекта на решение на Съвета за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

(06050/2019 – C9‑0023/2019 – 2018/0356(NLE))

(Одобрение)

Европейският парламент,

 като взе предвид проекта на решение на Съвета (06050/2019),

 като взе предвид проекта на споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам (06051/2019),

 като взе предвид искането за одобрение, представено от Съвета съгласно член 91, параграф 1, член 100, параграф 2, член 207, параграф 4, първа алинея, член 218, параграф 6, втора алинея, буква a), подточка v) и член 218, параграф 7 от Договора за функционирането на Европейския съюз (C9‑0023/2019),

 като взе предвид своята незаконодателна резолюция от …[1] относно проекта на решение,

 като взе предвид член 105, параграфи 1 и 4 и член 114, параграф 7 от своя Правилник за дейността,

 като взе предвид становищата на комисията по развитие и на комисията по рибно стопанство,

 като взе предвид препоръката на комисията по международна търговия (A9-0003/2020),

1. дава своето одобрение за сключването на споразумението;

2. възлага на своя председател да предаде позицията на Парламента съответно на Съвета и на Комисията, както и на правителствата и на парламентите на държавите членки и на Социалистическа република Виетнам.

ИЗЛОЖЕНИЕ НА МОТИВИТЕ

Споразумението за свободна търговия (ССТ) между Европейския съюз и Виетнам (EVFTA) е най-всеобхватното и амбициозно споразумение от този тип, сключено до момента между ЕС и развиваща се държава. То представлява амбициозен модел за търговската политика на ЕС по отношение на държавите с бързо развиващи се икономики, модел, при който водим преговори като равноправни партньори и следваме обща програма и ценности – стимулиране на растежа и заетостта, повишаване на конкурентоспособността, борба срещу бедността и укрепване на структурните реформи, модел, при който се стремим да постигнем взаимно изгодно партньорство.

През декември 2015 г., след като водиха преговори в продължение на повече от три години, ЕС и Виетнам сключиха търговски и инвестиционни споразумения. След това правният преглед на EVFTA също продължи дълго – цели две години и половина. През юни 2018 г. двете страни се споразумяха за окончателния текст на споразумението. На 17 октомври 2018 г. Комисията изпрати текста на EVFTA на Съвета на министрите за одобрение и ратифициране от Европейския парламент[2]. Споразумението беше подписано на 30 юни 2019 г. в Ханой, а искането на Съвета за одобрение беше обявено по време на пленарното заседание на Парламента на 15 юли 2019 година.

Договореният вариант представлява разделяне на споразумението на две части – относно търговията и относно инвестициите, с цел да се следва новата структура на споразуменията за свободна търговия на ЕС въз основа на становището на Съда на ЕС относно споразумението със Сингапур (2/15 от 16 май 2017 г.).

Виетнам е държава с бързо развиваща се, конкурентна и свързана икономика и почти 100 милиона жители, с разрастваща се средна класа и с млада и динамична работна сила. Това е една от най-бързо развиващите се държави от ACEAH със среден растеж на БВП от около 6,51% за периода от 2010 г. до 2017 г., а така също една от най-отворените и подкрепящи свободната търговия икономики в региона.

ССТ ще създаде нови възможности за растеж и развитие и за двете страни – например чрез значително намаляване на митата за продуктите от ЕС, включително автомобили, автомобилни части, машини и птиче месо, като същевременно са защитени особено чувствителните сектори.

Понастоящем ЕС е най-големият търговски партньор на Виетнам след Китай и вторият по големина пазар за износ след САЩ. През последните десет години износът на ЕС за страната нараства годишно със средно 5 – 7%. Търговският дефицит на Съюза с Виетнам обаче е относително висок, като през 2018 г. достигна 27 милиарда евро.

EVFTA включва ангажименти за защита на основните права на хората на работното място – и в по-общ план защита на правата на човека – както и за опазване на околната среда. То е разработено с идеята да бъде инструмент за развитие и социален напредък във Виетнам, като подпомага Виетнам в усилията му да расте и да развива икономиката си в полза на всички свои граждани.

Споразумението включва изчерпателна и обвързваща глава относно търговията и устойчивото развитие, която разглежда въпроси от областта на труда и околната среда. Със споразумението Виетнам поема ангажимент да прилага ефективно основните конвенции на МОТ, които държавата е ратифицирала, както и да полага постоянни усилия за ратифициране на останалите конвенции, и по-специално № 105, 87 и 87, за които на 14 юни 2019 г. представи целева дата за ратифициране.

В случай на неспазване на разпоредбите относно търговията и устойчивото развитие споразумението предвижда механизъм за уреждане на спорове, който включва правителства, независима група от експерти и групи на гражданското общество. Гражданското общество играе решаваща роля при мониторинга на изпълнението на разпоредбите относно търговията и устойчивото развитие. По-конкретно, споразумението предвижда създаване на вътрешни консултативни групи, съставени от профсъюзи, органи за опазване на околната среда и стопански сдружения, които могат да отправят препоръки до страните по споразумението относно прилагането на тези разпоредби. Тези консултативни групи ще бъдат създадени бързо след влизането в сила на споразумението.

Споразумението предвижда също така ангажимент за двете страни да прилагат международните споразумения в областта на околната среда, като например Парижкото споразумение; да предприемат действия с цел опазването и устойчивото управление на дивата флора и фауна, биологичното разнообразие, горското стопанство и рибарството; както и да включат гражданското общество в наблюдението на изпълнението на тези ангажименти и от двете страни.

Основните елементи на EVFTA са следните:

 от първия ден след влизането в сила 65% от износа на ЕС за Виетнам ще бъде освободен от мита, а останалата част ще бъде либерализирана след десет години, с няколко изключения. ЕС ще либерализира 71% от вноса си при влизането в сила, а 99% ще бъдат освободени от мита след седем години. Тарифите ще бъдат премахвани постепенно в рамките на преходни периоди, което ще позволи на производителите да се адаптират.

 EVFTA забранява дискриминацията при третирането на вносни и произведени в една от страните стоки и забранява приемането на каквато и да било забрана или ограничение върху вноса на каквито и да било стоки, в съответствие с правилата на СТО.

 Държавните търговски предприятия са разрешени, но действат в съответствие с правилата на СТО.

 Стоки, преминали заводска преработка, ще бъдат третирани по същия начин както нови стоки.

 Въвеждането и поддържането на експортни субсидии за селскостопански стоки, либерализирани от всяка страна вносител, ще бъде забранено.

 Виетнам приема маркировката за произход „произведено в ЕС“ за неселскостопански продукти (с изключение на фармацевтичните продукти). Маркировките за произход, отнасящи се до държавите – членки на ЕС, ще продължат да бъдат приемани.

 Правилата за произход, включени в EVFTA, следват подхода на ЕС и основните им характеристики са същите като тези на правилата за произход по ОСП на ЕС, но съдържат редица ограничения, като се отчита специфичното положение на двете страни.

 Разпоредбите, свързани с пречките пред търговията, надхвърлят задълженията в рамките на СТО.

 Виетнам се ангажира да прилага същите изисквания за безопасност на храните по отношение на сходни продукти с произход от всички държави – членки на ЕС. Специалното признаване от страните на официалния здравен статус, приет от международни организации като Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) за някои болести по животните, е новаторско и ще спомогне за преодоляване на пречките във Виетнам, свързани със спонгиформната енцефалопатия по говедата (СЕГ).

 Права върху интелектуална собственост (ПИС): Виетнам ще се присъедини към договорите за интернет на Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) (достъп до и използване на творчески произведения в интернет или други цифрови мрежи). Авторите, излъчващите организации, изпълнителите и продуцентите получават допълнителни права като право на възпроизвеждане, разпространение или публично съобщаване. Виетнам ще прилага препоръката на СОИС за закрила на добре известните търговски марки. Виетнам се ангажира да удължи срока на закрила на дизайните на 15 години. Срокът на защита на данните за фармацевтичните продукти (включително биологични) и агрохимичните продукти е определен на пет години. Страните ще защитават правата върху растителни сортове.

 Общо 169 европейски географски указания (ГУ) ще се ползват от признаване и защита на виетнамския пазар на равнище, съпоставимо с това, което предвижда законодателството на ЕС. Също така 39 ГУ на Виетнам ще бъдат признати и защитени като такива в ЕС.

 Търговия с услуги Секторът на услугите представлява 40% от БВП на Виетнам. С разглежданото споразумение Виетнам излиза извън рамките на ангажиментите си към СТО и осигурява по-добър достъп до редица подсектори на икономиката (например архитектурни услуги и услуги по градоустройствено планиране) и предлага достъп до нови пазари за сектори като почистването на сгради, пакетирането, търговските панаири и други. По отношение на услугите в сферата на висшето образование Виетнам за първи път се отваря за трансгранични услуги. В сферата на финансовите услуги Виетнам се ангажира с достъп до пазара и национално третиране по отношение на ценните книжа. Виетнам отваря секторите на куриерските и пощенските услуги, с изключение на тези, които са предмет на универсална услуга и запазени услуги.

 ССТ подкрепя редица правила относно електронната търговия, например забрана на митата върху електронното предаване.

 Виетнам и ЕС се споразумяха относно правила в съответствие с правилата на Споразумението за държавните поръчки (СДП) на СТО. Това е особено ценно, тъй като Виетнам все още не е страна по СДП. В главата от EVFTA, посветена на държавните поръчки, се постига степен на прозрачност и процесуална справедливост, сравнима с други споразумения за свободна търговия, които ЕС е подписал с развити и по-напреднали развиващи се държави.

Заключение

Споразумението е важна крачка към постигането на крайната цел на ЕС за създаване на междурегионална зона за свободна търговия с държавите от АСЕАН. Заедно със сходните споразумения със Сингапур и Япония то укрепва отношенията на ЕС с Азия в момент, когато се поставя под въпрос многостранната търговия, основаваща се на правила, и представлява ясен сигнал срещу протекционистките тенденции.

 

Търговското споразумение между ЕС и Виетнам ще премахне над 99% от всички тарифи. То ще насърчи повече европейски дружества да присъстват във Виетнам и ще стимулира по-добър достъп за виетнамските предприятия до пазара на ЕС.

 

Това е споразумение с високо качество, основаващо се на ценности. Фактът, че съдържа глава относно търговията и развитието, го превръща и във важен инструмент за подобряване на местната бизнес среда и на социалните и екологичните условия. С оглед на всички ангажименти и конкретни стъпки, предприети от виетнамските органи, търговското споразумение вече функционира като инструмент за повишаване на виетнамските стандарти с цел да те достигнат международното и европейското равнище в сферата на труда и на околната среда. С влизането в сила на споразумението ЕС ще има повече възможности да упражнява натиск върху Виетнам по въпроси, свързани с правата на човека и опазването на околната среда.

 

Поради това докладчикът препоръчва да се даде одобрение за разглежданото споразумение.

 

 

 


 

 

 

СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА ПО РАЗВИТИЕ (3.12.2019)

на вниманието на комисията по международна търговия

относно проекта на решение на Съвета за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

(06050/2019 – C9‑0023/2019 – 2018/0356(NLE))

Докладчик по становище: Tomas Tobé

 

 

КРАТКА ОБОСНОВКА

От десетилетия ЕС и неговите държави членки допринасят за развитието на Виетнам в много от секторите и различните региони и провинции на страната. През годините в страната беше наблюдаван един от най-бързите темпове на растеж в държавите от АСЕАН (Асоциацията на народите от Югоизточна Азия) и поради това тя се превърна във все по-привлекателен партньор за Европа и други региони по света. Според Комисията между 2000 г. и 2014 г. средният темп на растеж на БВП на Виетнам е бил около 6%.

 

Споразумението между Европейския съюз и Виетнам е най-всеобхватното и амбициозно споразумение за свободна търговия (ССТ), сключено между ЕС и държава със среден доход. Така то определя нов критерий за ангажираността на Европа с нововъзникващите икономики. То не само ще премахне над 99% от митата за стоки, но също така ще отвори пазарите за услуги на Виетнам за дружества от ЕС. Според прогнози на Европейската комисия ССТ би могло да засили процъфтяващата икономика на Виетнам с до 15% от БВП, а износът на Виетнам за Европа да нарасне с над една трета.

 

Крайната цел в Югоизточна Азия е създаване на междурегионална зона за свободна търговия с всичките 10 държави от АСЕАН; едно споразумение с Виетнам – втория по големина търговски партньор на ЕС в региона – би било важна стъпка в тази посока.

 

Целта на споразумението е да насърчи устойчивото развитие на двете страни. То включва ангажименти за защита на основните права на хората на работното място – и в по-общ план защита на правата на човека – както и за опазване на околната среда. То също така цели да подпомага Виетнам в усилията му да надгражда и развива икономиката си в полза на всички свои граждани.

 

В отговор на безпокойствата относно трудовите права и опазването на околната среда във Виетнам ССТ включва ангажименти за прилагане на основните стандарти на Международната организация на труда (например свободата за членство в независими профсъюзи и забраната на детския труд) и конвенциите на ООН (например борбата с изменението на климата и опазването на биологичното разнообразие).

 

Въпреки икономическите ползи от споразумение за свободна търговия с Виетнам много заинтересовани страни са изразили резерви поради опасения за правата на човека. Политическата промяна във Виетнам изостава от икономическото развитие. Държавата продължава да има еднопартийна система, в която не се толерира никакво несъгласие. Виетнамските медии са измежду най-малко свободните по света (на 175-о място от 180 държави според индекса за свобода на печата на „Репортери без граници“ за 2018 г.)

 

Въпреки изложените по-горе опасения за правата на човека докладчикът е на мнение, че сключването на ССТ ще бъде в интерес както на ЕС, така и на Виетнам. Предвид това той препоръчва да бъде одобрено разглежданото споразумение.

******

Комисията по развитие приканва водещата комисия по международна търговия да препоръча на Парламента да даде своето одобрение за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам; (2018/0356(NLE)).


ПРОЦЕДУРА НА ПОДПОМАГАЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

Позовавания

06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)

Водеща комисия

 

INTA

 

 

 

 

Дадено становище

 Дата на обявяване в заседание

DEVE

15.7.2019

Докладчик по становище

 Дата на назначаване

Tomas Tobé

4.9.2019

Разглеждане в комисия

8.10.2019

 

 

 

Дата на приемане

3.12.2019

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

11

7

6

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Hildegard Bentele, Dominique Bilde, Charles Goerens, Mónica Silvana González, Pierrette Herzberger-Fofana, György Hölvényi, Martin Horwood, Rasa Juknevičienė, Beata Kempa, Pierfrancesco Majorino, Lukas Mandl, Norbert Neuser, Michèle Rivasi, Louis Stedman-Bryce, Marc Tarabella, Tomas Tobé, Miguel Urbán Crespo, Chrysoula Zacharopoulou, Bernhard Zimniok

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Alessandra Basso, Stéphane Bijoux, Marlene Mortler, Caroline Roose, Patrizia Toia

 

 


 

 

ПОИМЕННО ОКОНЧАТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ В ПОДПОМАГАЩАТА КОМИСИЯ

11

+

ECR

Beata Kempa

ID

Bernhard Zimniok

PPE

Hildegard Bentele, György Hölvényi, Rasa Juknevičienė, Lukas Mandl, Marlene Mortler, Tomas Tobé

RENEW

Stéphane Bijoux, Charles Goerens, Chrysoula Zacharopoulou

 

7

-

GUE/NGL

Miguel Urbán Crespo

ID

Alessandra Basso, Dominique Bilde

NI

Louis Stedman-Bryce

VERTS/ALE

Pierrette Herzberger-Fofana, Michèle Rivasi, Caroline Roose

 

6

0

RENEW

Martin Horwood

S&D

Mónica Silvana González, Pierfrancesco Majorino, Norbert Neuser, Marc Tarabella, Patrizia Toia

 

Легенда на използваните знаци:

+ : Гласове „за“

 : „против“

0 : „въздържал се“

 

 

 


 

 

 

 

 

СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА ПО РИБНО СТОПАНСТВО (3.12.2019)

на вниманието на комисията по международна търговия

относно проекта на решение на Съвета за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

(06050/2019 – C9‑0023/2019 – 2018/0356(NLE))

Докладчик по становище: Пиетро Бартоло

 


PA_Leg_Consent


КРАТКА ОБОСНОВКА

През 2007 г. Съветът оправомощи Комисията да започне преговори за междурегионално споразумение за свободна търговия (ССТ) с държавите от АСЕАН.  Въз основа на указанията за водене на преговори, приети от Съвета през 2007 г. и допълнени през октомври 2013 г., за да се включи защитата на инвестициите, Комисията преговаряше с Виетнам за амбициозно и всеобхватно ССТ и за споразумение за защита на инвестициите (СЗИ) с оглед на разкриването на нови възможности и осигуряването на правна сигурност за търговията и инвестициите между двамата партньори.

В член 13, параграф 9 от ССТ — Търговия и устойчиво управление на живите морски ресурси и продукти от аквакултури — страните признават колко е важно да се гарантира опазването и устойчивото управление на живите морски ресурси и морските екосистеми, както и насърчаването на устойчивите аквакултури.

През октомври 2017 г., след като получи доказателства за известен брой нарушения от страна на виетнамски риболовни кораби в териториалните води на съседни държави, Комисията информира държавите членки относно неспазването от страна на Виетнам на изискванията за предотвратяване на незаконния, недеклариран и нерегулиран (ННН) риболов и идентифицира предварително Виетнам с процедура за „жълт картон“ съгласно Регламента относно ННН риболов.

Делегация от комисията по рибно стопанство посети Виетнам (Ханой и Нинхам) през ноември 2018 г., за да направи оценка на мерките, предприети от виетнамските органи, за борба с практиките на незаконен, недеклариран и нерегулиран (ННН) риболов, наред с другото, плана за действие, насочен към реформиране на виетнамския сектор на рибарството.

Докладчикът по становище на комисията по рибно стопанство не желае да се впуска в политическа оценка на споразумението, за което отговарят други комисии. Той счита, че споразумението следва да бъде подкрепено от Парламента, тъй като то ще осигури стабилна рамка за търговията с голям партньор на ЕС. Що се отнася обаче до незаконодателната резолюция, изготвена от комисията по международна търговия, докладчикът счита, че някои въпроси, свързани с ангажимента на виетнамските органи за борба с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, следва да бъдат разгледани по-конкретно. Така например, все още недостатъчното прилагане на новия рамков закон за сектора на рибарството, както и на координираните структури за наблюдение, контрол и правоприлагане, предназначени за ефективно справяне с и възпиране на ННН риболова; предизвикателствата, пред които все още са изправени виетнамските органи, що се отнася до свръхкапацитета на силно фрагментирания риболовен флот и прекомерната експлоатация на ресурсите, стимулирани от сектора за бързо растящия сектор за преработка на риба и морски храни; необходимостта от стриктно наблюдение на риболовния флот на Виетнам и от прилагане на мерки за пълна проследимост на продуктите от риболов, предназначени за износ към пазара на ЕС.

Поради тези причини докладчикът счита, че преференциалните тарифи за продуктите от риболов и аквакултури следва да бъдат придружавани от мониторинг на изпълнението на виетнамския план за действие за справяне с незаконния, недеклариран и нерегулиран (ННН) риболов и от преглед на ангажиментите, поети от Виетнам по глава „Търговия и устойчиво развитие“.  Освен това той счита, че ЕС следва да използва пълноценно инструмента, с който разполага, като например „червен картон“, в случай че условията за устойчиво рибарство не са изпълнявани от Виетнам, за да се гарантира безопасността на вноса на риба и морски продукти на пазара на ЕС и за да се защитят потребителите в ЕС.

И накрая, той припомня, че уведомлението за „жълт картон“ от страна на Европейската комисия през октомври 2017 г. следва да се разглежда като насърчаване на виетнамските органи да продължават да полагат усилия за гарантиране на устойчивостта на виетнамските риболовни операции и за ефективно справяне с дейностите, свързани с ННН риболова. Поради това той подкрепя кандидатурата на Виетнам за присъединяване като пълноправен член на Комисията за риболова в Западния и Централния Тихи океан (WCPFC), в рамките на която ЕС и Виетнам биха могли да продължат да си сътрудничат и да настояват за по-амбициозни мерки, насочени към намаляване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов в зоната на Конвенцията WCPFC.

******

Комисията по рибно стопанство приканва водещата комисия по международна търговия да препоръча на Парламента да даде своето одобрение за предложението за решение на Съвета за сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам.


ПРОЦЕДУРА НА ПОДПОМАГАЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

Позовавания

06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)

Водеща комисия

 

INTA

 

 

 

 

Дадено становище

 Дата на обявяване в заседание

PECH

15.7.2019

Докладчик по становище

 Дата на назначаване

Пиетро Бартоло

23.7.2019

Разглеждане в комисия

4.9.2019

12.11.2019

 

 

Дата на приемане

3.12.2019

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

17

6

2

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Clara Aguilera, Christian Allard, Pietro Bartolo, François-Xavier Bellamy, Izaskun Bilbao Barandica, Rosanna Conte, Richard Corbett, Rosa D’Amato, Chris Davies, João Ferreira, Søren Gade, Francisco Guerreiro, Niclas Herbst, Pierre Karleskind, Predrag Fred Matić, Francisco José Millán Mon, Grace O’Sullivan, Manuel Pizarro, Ruža Tomašić, Peter van Dalen, Theodoros Zagorakis

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Carmen Avram, Nicolás González Casares, Ska Keller, June Alison Mummery, Maxette Pirbakas, Caroline Roose, Bert-Jan Ruissen

Заместници (чл. 209, пар. 7), присъствали на окончателното гласуване

Jeroen Lenaers, Robert Rowland

 

 


ПОИМЕННО ОКОНЧАТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ В ПОДПОМАГАЩАТА КОМИСИЯ

17

+

ECR

Bert-Jan Ruissen, Ruža Tomašić

PPE

Peter van Dalen, Niclas Herbst, Jeroen Lenaers, Francisco José Millán Mon, Cláudia Monteiro de Aguiar, Maria Walsh, Theodoros Zagorakis

RENEW

Chris Davies, Pierre Karleskind

S&D

Clara Aguilera, Pietro Bartolo, Richard Corbett, Nicolás González Casares, Predrag Fred Matić, Manuel Pizarro

 

6

-

GUE/NGL

João Ferreira

NI

Rosa D'Amato, June Alison Mummery

VERTS/ALE

Christian Allard, Francisco Guerreiro, Grace O'Sullivan

 

2

0

ID

Rosanna Conte, Maxette Pirbakas

 

Легенда на използваните знаци:

+ : Гласове „за“

- : „против“

0 : „въздържал се“

 

 

ПРОЦЕДУРА НА ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

Заглавие

Сключване на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам

Позовавания

06050/2019 – C9-0023/2019 – 2018/0356(NLE)

Дата на консултацията / искането за одобрение

1.7.2019

 

 

 

Водеща комисия

 Дата на обявяване в заседание

INTA

15.7.2019

 

 

 

Подпомагащи комисии

 Дата на обявяване в заседание

AFET

24.10.2019

DEVE

15.7.2019

PECH

15.7.2019

 

Недадени становища

 Дата на решението

AFET

4.12.2019

 

 

 

Докладчици

 Дата на назначаване

Херт Буржоа

23.9.2019

 

 

 

Заместени докладчици

Jan Zahradil

Разглеждане в комисия

2.10.2019

6.11.2019

3.12.2019

 

Дата на приемане

21.1.2020

 

 

 

Резултат от окончателното гласуване

+:

–:

0:

29

6

5

Членове, присъствали на окончателното гласуване

Nikos Androulakis, Anna-Michelle Asimakopoulou, Tiziana Beghin, Geert Bourgeois, Jordi Cañas, Daniel Caspary, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Miroslav Číž, Arnaud Danjean, Nicola Danti, Emmanouil Fragkos, Barbara Ann Gibson, Enikő Győri, Roman Haider, Christophe Hansen, Heidi Hautala, Danuta Maria Hübner, Karin Karlsbro, Jude Kirton-Darling, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Bernd Lange, Emmanuel Maurel, Samira Rafaela, Luisa Regimenti, Inma Rodríguez-Piñero, Massimiliano Salini, Helmut Scholz, Liesje Schreinemacher, Sven Simon, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt, Marie-Pierre Vedrenne, Jörgen Warborn, James Wells, Iuliu Winkler, Jan Zahradil

Заместници, присъствали на окончателното гласуване

Saskia Bricmont

Заместници (чл. 209, пар. 7), присъствали на окончателното гласуване

Nicolas Bay

Дата на внасяне

23.1.2020

 


 

ПОИМЕННО ОКОНЧАТЕЛНО ГЛАСУВАНЕ ВЪВ ВОДЕЩАТА КОМИСИЯ

29

+

ECR

Geert Bourgeois, Emmanouil Fragkos, Jan Zahradil

ID

Roman Haider, Maximilian Krah

NI

Tiziana Beghin

PPE

Anna-Michelle Asimakopoulou, Daniel Caspary, Arnaud Danjean, Enikő Győri, Christophe Hansen, Danuta Maria Hübner, Massimiliano Salini, Sven Simon, Jörgen Warborn, Iuliu Winkler

RENEW

Jordi Cañas, Barbara Ann Gibson, Karin Karlsbro, Samira Rafaela, Liesje Schreinemacher, Marie-Pierre Vedrenne

S&D

Nikos Androulakis, Miroslav Číž, Nicola Danti, Bernd Lange, Inma Rodríguez-Piñero, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt

 

6

-

GUE/NGL

Emmanuel Maurel, Helmut Scholz

VERTS/ALE

Saskia Bricmont, Anna Cavazzini, Ellie Chowns, Heidi Hautala

 

5

0

ID

Nicolas Bay, Danilo Oscar Lancini, Luisa Regimenti

NI

James Wells

S&D

Jude Kirton-Darling

 

Легенда на използваните знаци:

+ : Гласове „за“

 : „против“

0 : „въздържал се“

 

 

Последно осъвременяване: 6 февруари 2020 г.
Правна информация - Политика за поверителност