Ziņojums - A9-0115/2020Ziņojums
A9-0115/2020

IETEIKUMS OTRAJAM LASĪJUMAM par Padomes nostāju pirmajā lasījumā, lai pieņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes regulu, ar ko Regulu (EK) Nr. 561/2006 groza attiecībā uz minimālajām prasībām par maksimālajiem transportlīdzekļa ikdienas un iknedēļas vadīšanas laikiem, minimālajiem pārtraukumiem un ikdienas un iknedēļas atpūtas laikposmiem un ar ko Regulu (ES) Nr. 165/2014 groza attiecībā uz pozicionēšanu ar tahogrāfu palīdzību

10.6.2020 - (05114/1/2020 – C9-0104/2020 – 2017/0122(COD)) - ***II

Transporta un tūrisma komiteja
Referente: Henna Virkkunen


Procedūra : 2017/0122(COD)
Dokumenta lietošanas cikls sēdē
Dokumenta lietošanas cikls :  
A9-0115/2020
Iesniegtie teksti :
A9-0115/2020
Debates :
Pieņemtie teksti :

EIROPAS PARLAMENTA NORMATĪVĀS REZOLŪCIJAS PROJEKTS

par Padomes nostāju pirmajā lasījumā, lai pieņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes regulu, ar ko Regulu (EK) Nr. 561/2006 groza attiecībā uz minimālajām prasībām par maksimālajiem transportlīdzekļa ikdienas un iknedēļas vadīšanas laikiem, minimālajiem pārtraukumiem un ikdienas un iknedēļas atpūtas laikposmiem un ar ko Regulu (ES) Nr. 165/2014 groza attiecībā uz pozicionēšanu ar tahogrāfu palīdzību

(05114/1/2020 – C9-0104/2020 – 2017/0122(COD))

(Parastā likumdošanas procedūra: otrais lasījums)

Eiropas Parlaments,

 ņemot vērā Padomes nostāju pirmajā lasījumā (05114/1/2020 – C9-0104/2020),

 ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2018. gada 18. janvāra atzinumu[1],

 ņemot vērā Reģionu komitejas 2018. gada 1. februāra atzinumu[2],

 ņemot vērā Komisijas atzinumu (COM(2020)0151),

 ņemot vērā Parlamenta nostāju pirmajā lasījumā[3] par Komisijas priekšlikumu Eiropas Parlamentam un Padomei (COM(2017)0277),

 ņemot vērā Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 7. punktu,

 ņemot vērā provizorisko vienošanos, ko atbildīgā komiteja apstiprināja saskaņā ar Reglamenta 74. panta 4. punktu,

 ņemot vērā Reglamenta 67. pantu,

 ņemot vērā Transporta un tūrisma komitejas ieteikumus otrajam lasījumam (A9‑0115/2020),

1. apstiprina Padomes nostāju pirmajā lasījumā;

2. konstatē, ka akts ir pieņemts saskaņā ar Padomes nostāju;

3. uzdod priekšsēdētājam parakstīt aktu kopā ar Padomes priekšsēdētāju saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 297. panta 1. punktu;

4. uzdod ģenerālsekretāram parakstīt aktu pēc tam, kad ir notikusi pārbaude, ka ir pienācīgi ievērotas visas procedūras, un pēc saskaņošanas ar Padomes ģenerālsekretāru nodrošināt tā publicēšanu Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī;

5. uzdod priekšsēdētājam Parlamenta nostāju nosūtīt Padomei, Komisijai un dalībvalstu parlamentiem.

 


 

ĪSS PAMATOJUMS

1. Sociālās jomas tiesību akti starptautiskajos autopārvadājumos

 

Autotransporta nozare ir svarīga kopējās transporta politikas daļa, kurā nodarbināti vairāk nekā 11 miljoni cilvēku un kura nodrošina gandrīz pusi no visām kravu pārvadājumu darbībām ES. Sociālās jomas tiesību aktiem autotransporta jomā ir trīs savstarpēji papildinoši mērķi: 1) uzlabot ceļu satiksmes drošību, 2) novērst konkurences izkropļojumus un 3) uzlabot transportlīdzekļu vadītāju darba apstākļus.

 

Regula (EK) Nr. 561/2006 paredz noteikumus, kas piemērojami transportlīdzekļa vadīšanas laikposmiem, pārtraukumiem un atpūtas laikposmiem transportlīdzekļu vadītājiem, kuri veic kravu un pasažieru autopārvadājumus. Šīs regulas īstenošanas procesā atklājās vairākas problēmas. Tie attiecas uz atšķirīgu izpildes praksi, ko piemēro dažādās ES dalībvalstīs, regulas teksta skaidrību, dalībvalstu plašo rīcības brīvību un dažādus regulā atļautos izņēmumus. Šīs problēmas kavē autotransporta jomas saskaņošanu, kā arī juridisko noteiktību, un tās ierobežo regulas mērķa sasniegšanu.

 

Lai risinātu šīs problēmas, Komisija 2017. gada 31. maijā pieņēma tiesību aktu priekšlikumu kopumu, kas aptver autotransporta sociālos un iekšējā tirgus aspektus Eiropas Savienībā un ir daļa no tiesību aktu kopuma “Eiropa kustībā”, kura mērķis ir veidot tīru, konkurētspējīgu un satīklotu mobilitāti. Šā tiesību aktu kopuma mērķis ir nodrošināt godīgu konkurenci, vienkāršot spēkā esošos noteikumus, vienlaikus saglabājot iekšējo tirgu un stiprināt autotransporta nozarē strādājošo tiesības.

 

2. Komisijas priekšlikums

 

Priekšlikuma, ar kuru groza Regulu (EK) Nr. 561/2006 par transportlīdzekļa vadīšanas un atpūtas laikposmiem un Regulu (ES) Nr. 165/2014 par tahogrāfiem, vispārējais mērķis bija precizēt vairākus noteikumus un pielāgot tos nozares mainīgajām vajadzībām, kā arī pārdomātāk ieviest sociālos noteikumus autotransporta jomā.

 

Lai sasniegtu šo vispārējo mērķi, Komisija cita starpā ierosināja:

 

- pieļaut lielāku elastību transportlīdzekļu vadītāju iknedēļas atpūtas laikposmu organizēšanā, lai viņi četru nedēļu laikā varētu izmantot divus secīgus saīsinātus iknedēļas atpūtas laikposmus un izmantot uzkrātu iknedēļas atpūtu;

 

- precizēt, ka transportlīdzekļa vadītājam nav atļauts izmantot iknedēļas atpūtu 45 vai vairāk stundu garumā, atrodoties transportlīdzeklī, un ka gadījumos, kad transportlīdzekļa vadītājam nav iespēju izmantot iknedēļas atpūtas laiku privātā vietā pēc savas izvēles, darba devējam ir pienākums nodrošināt transportlīdzekļa vadītājam atbilstošu izmitināšanu ar pienācīgu guļasvietu un sanitāro mezglu. Šo ierosinājumu mērķis bija uzlabot transportlīdzekļu vadītāju darba apstākļus un nodrošināt viņiem labus atpūtas apstākļus.

 

- noteikt pienākumu autopārvadājumu uzņēmumiem organizēt transportlīdzekļu vadītāju darbu tā, lai vismaz vienu reizi trijās secīgās nedēļās viņi varētu atgriezties mājās un izmantot iknedēļas atpūtas laiku. Šo ierosinājumu mērķis bija novērst situāciju, ka transportlīdzekļu vadītāji ilgu laiku strādā ārzemēs bez iespējas atgriezties mājās.

 

- uzlabot “viedo” tahogrāfu funkcijas, lai būtu iespējams precīzāk noteikt pārrobežu pārvadājumiem izmantoto transportlīdzekļu atrašanās vietu, un pievienot pienākumu transportlīdzekļu vadītājiem reģistrēt tahogrāfā transportlīdzekļa atrašanās vietu pēc robežas šķērsošanas pēc iespējas ātrākā piemērotā apstāšanās vietā.

 

3. Iestāžu sarunas

 

Pēc tam, kad 2019. gada 4. aprīlī tika pieņemta Parlamenta nostāja pirmajā lasījumā, laikposmā no 2019. gada oktobra līdz decembrim Somijas Padomes prezidentūras laikā notika iestāžu sarunas (ar mērķi panākt agrīnu vienošanos otrajā lasījumā). Pēc četrām trialoga kārtām, no kurām dažas bija kopīgas, Parlamenta sarunu grupa panāca provizorisku vienošanos ar Padomes prezidentūru pēdējā trialogā, kas notika 2019. gada 11. un 12. decembrī.

 

Provizoriskās vienošanās teksts tika iesniegts Transporta un tūrisma komitejai (TRAN) un apstiprināts 2020. gada 21. janvārī. Pamatojoties uz komitejas apstiprinājumu, TRAN komitejas priekšsēdētāja vēstulē Pastāvīgo pārstāvju komitejai (COREPER I) norādīja, ka viņa ieteiks Padomes nostāju plenārsēdē apstiprināt bez grozījumiem, ja tā būs saskaņā ar starp abām iestādēm panākto provizorisko vienošanos. Pēc juristu lingvistu veiktas pārbaudes Padome 2020. gada 7. aprīlī (ar rakstisku procedūru) oficiāli pieņēma savu nostāju saskaņā ar provizorisko vienošanos.

 

4.Vienošanās galvenie elementi

 

Starp Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju panāktās vispārējās vienošanās mērķis ir turpināt uzlabot pašreizējos ES sociālos un iekšējā tirgus noteikumus autotransporta jomā. Jo īpaši sasniegti šādi mērķi:

 

- iknedēļas atpūtas laikposmu organizēšana — vienošanās atbilst Komisijas mērķim gādāt par lielāku elastību attiecībā uz tālsatiksmes kravu pārvadājumiem un vienlaikus nodrošināt, ka transportlīdzekļu vadītāji regulāri atgriežas mājās uz ilgāku atpūtas laikposmu. Šī iespēja ir paredzēta kā izņēmums no pašreizējā noteikuma, kas ļauj izmantot saīsinātu iknedēļas atpūtu katru otro nedēļu. Šī iespēja ir ierobežota un attiecināta tikai uz tiem transportlīdzekļu vadītājiem, kas veic starptautiskos kravu pārvadājumus, un pakārtota konkrētiem nosacījumiem, t. i., divi secīgi saīsināti atpūtas laikposmi ir jāizmanto ārpus dalībvalsts, kurā veic uzņēmējdarbību, secīgie saīsinātie atpūtas laikposmi ir jākompensē pirms nākamā regulārā atpūtas laikposma un transportlīdzekļa vadītājam ik pēc trim nedēļām ir jāatgriežas mājās.

 

- Attiecībā uz transportlīdzekļa vadītāja regulāru atgriešanos vienošanās paredz, ka uzņēmumiem būtu jāorganizē transportlīdzekļu vadītāju darbs tā, lai viņi varētu atgriezties darba devēja darbības centrā, kas ir transportlīdzekļa vadītāja parastā bāzes vieta, vai arī savā dzīvesvietā katrā četru secīgu nedēļu laikposmā. Apsvērumā ir paskaidrots, ka “transportlīdzekļu vadītāji var izvēlēties, kur pavadīt savu atpūtas laikposmu”. Intervālu samazina līdz trim nedēļām, ja transportlīdzekļa vadītājs ir izmantojis divus secīgus saīsinātus iknedēļas atpūtas laikposmus.  Starptautiskajos pārvadājumos iesaistītie transportlīdzekļu vadītāji var būt ieguvēji no šī noteikuma, jo tas palīdz novērst situāciju, ka viņi ilgu laiku strādā ārzemēs bez iespējas atgriezties mājās pie savām ģimenēm.

 

- Ar ieviesto iespēju izņēmuma gadījumos pārsniegt ikdienas un iknedēļas transportlīdzekļa vadīšanas laiku ir dota papildu elastība, lai varētu sasniegt darba devēja darbības centru vai transportlīdzekļa vadītāja dzīvesvietu iknedēļas atpūtas laikposma izmantošanai. Šādos izņēmuma gadījumos transportlīdzekļa vadītājs var pārsniegt transportlīdzekļa vadīšanas laiku par ne vairāk kā vienu stundu vai par ne vairāk kā divām stundām, ja pirms transportlīdzekļa papildu vadīšanas laika ir izmantots 30 minūšu pārtraukums. Elastīgums ir uzlabots arī, ļaujot transportlīdzekļa vadītājam regulāro iknedēļas atpūtas laiku izmantot astoņu stundu vai ilgākos braucienos ar vilcienu vai prāmi, ja transportlīdzekļa vadītājam ir pieejama kajīte ar guļasvietu.

 

- Vienošanās tekstā ir saglabāts aizliegums regulāro iknedēļas atpūtas laiku pavadīt transportlīdzeklī. Tas ir pat vēl tālejošāks centienos garantēt transportlīdzekļu vadītājiem piemērotus atpūtas apstākļus, pilnvarojot Komisiju nākt klajā ar sīki izstrādātiem noteikumiem par drošām un apsargātām stāvvietām, t.i., par šajās stāvvietās sniegto pakalpojumu līmeni un to sertifikācijas kārtību.

 

- Jauns elements ir vieglo komerciālo transportlīdzekļu, kuru masa pārsniedz 2,5 tonnas, operatoru iekļaušana šo regulu darbības jomā. Tā kā šī prasība attiecas tikai uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti profesionālai lietošanai un kurus izmanto starptautiskajos pārvadājumos, tā tiktu piemērota darbībām, kurās ir nepieciešami vienlīdzīgi konkurences apstākļi. Tas vēl vairāk palielinās ceļu satiksmes drošību šāda veida transportlīdzekļiem, kas iesaistīti starptautiskajos komercpārvadājumos.

 

- Lai panāktu jauno sociālo un iekšējā tirgus noteikumu efektīvu un rezultatīvu izpildi, ar vienošanos paredz jaunas “viedo” tahogrāfu paaudzes ieviešanu, ar kuriem varēs precīzāk noteikt pārrobežu pārvadājumos iesaistītu transportlīdzekļu atrašanās vietu, tā nodrošinot jauno noteikumu pienācīgu izpildi. Vienošanās arī aicina noteikt apņēmīgu, bet reālistisku grafiku šīs jaunās tehnoloģijas ieviešanai. Konkrēts grafiks ir paredzēts gan jaunajiem transportlīdzekļiem (divi gadi no tehnisko specifikāciju pieņemšanas dienas), gan esošajam autoparkam (modernizācija trīs gadu laikā pēc tehnisko specifikāciju pieņemšanas dienas attiecībā uz visiem transportlīdzekļiem, kas aprīkoti ar tahogrāfu, kurš nav viedā tahogrāfa 1. versija; modernizācija četru gadu laikā pēc tehnisko specifikāciju pieņemšanas dienas attiecībā uz visiem transportlīdzekļiem, kas aprīkoti ar viedo tahogrāfu 1. versiju).

 

 

5. Ieteikums

 

Tā kā Padomes pirmā lasījuma nostāja ir saskaņā ar provizorisko vienošanos, kas panākta iestāžu sarunās, referente iesaka to apstiprināt bez grozījumiem.


ATBILDĪGĀS KOMITEJAS PROCEDŪRA

Virsraksts

Priekšlikums, ar ko Regulu (EK) Nr. 561/2006 groza attiecībā uz minimālajām prasībām par maksimālajiem ikdienas un iknedēļas transportlīdzekļa vadīšanas laikiem, minimālajiem pārtraukumiem un ikdienas un iknedēļas atpūtas laikposmiem un ar ko Regulu (ES) Nr. 165/2014 groza attiecībā uz pozicionēšanu ar tahogrāfu palīdzību

Atsauces

05114/1/2020 – C9-0104/2020 – 2017/0122(COD)

EP 1. lasījuma datums – P numurs

4.4.2019 T8-0340/2019

Komisijas priekšlikums

COM(2017)0277 - C8-0167/2017

Datums, kad plenārsēdē paziņoja par Padomes nostājas saņemšanu pirmajā lasījumā

17.4.2020

Atbildīgā komiteja

 Datums, kad paziņoja plenārsēdē

TRAN

17.4.2020

 

 

 

Referenti

 Iecelšanas datums

Henna Virkkunen

18.7.2019

 

 

 

Aizstātie referenti

Henna Virkkunen

Izskatīšana komitejā

28.4.2020

 

 

 

Pieņemšanas datums

8.6.2020

 

 

 

Galīgais balsojums

+:

–:

0:

33

15

1

Komitejas locekļi, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Magdalena Adamowicz, Andris Ameriks, José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Marco Campomenosi, Ciarán Cuffe, Jakop G. Dalunde, Johan Danielsson, Andor Deli, Karima Delli, Anna Deparnay-Grunenberg, Ismail Ertug, Gheorghe Falcă, Giuseppe Ferrandino, Mario Furore, Søren Gade, Isabel García Muñoz, Elsi Katainen, Kateřina Konečná, Elena Kountoura, Julie Lechanteux, Bogusław Liberadzki, Peter Lundgren, Benoît Lutgen, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Marian-Jean Marinescu, Tilly Metz, Giuseppe Milazzo, Cláudia Monteiro de Aguiar, Caroline Nagtegaal, Jan-Christoph Oetjen, Philippe Olivier, Rovana Plumb, Tomasz Piotr Poręba, Dominique Riquet, Dorien Rookmaker, Massimiliano Salini, Sven Schulze, Vera Tax, Barbara Thaler, István Ujhelyi, Petar Vitanov, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Lucia Vuolo, Roberts Zīle, Kosma Złotowski

Aizstājēji, kas bija klāt galīgajā balsošanā

Leila Chaibi, Roman Haider, Henna Virkkunen

Iesniegšanas datums

10.6.2020

 


 

ATBILDĪGĀS KOMITEJAS GALĪGAIS BALSOJUMS PĒC SARAKSTA

33

+

ECR

Peter Lundgren

GUE/NGL

Leila Chaibi, Kateřina Konečná, Elena Kountoura

ID

Marco Campomenosi, Roman Haider, Julie Lechanteux, Philippe Olivier, Lucia Vuolo

NI

Mario Furore

PPE

Benoît Lutgen, Giuseppe Milazzo, Massimiliano Salini, Sven Schulze, Henna Virkkunen, Elissavet Vozemberg‑Vrionidi

Renew

José Ramón Bauzá Díaz, Izaskun Bilbao Barandica, Søren Gade, Elsi Katainen, Caroline Nagtegaal, Jan‑Christoph Oetjen, Dominique Riquet

S&D

Johan Danielsson, Ismail Ertug, Giuseppe Ferrandino, Isabel García Muñoz, Vera Tax

Verts/ALE

Ciarán Cuffe, Jakop G. Dalunde, Karima Delli, Anna Deparnay‑Grunenberg, Tilly Metz

 

15

-

ECR

Tomasz Piotr Poręba, Roberts Zīle, Kosma Złotowski

NI

Dorian Rookmaker

PPE

Magdalena Adamowicz, Andor Deli, Gheorghe Falcă, Marian‑Jean Marinescu, Barbara Thaler, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska

S&D

Andris Ameriks, Bogusław Liberadzki, Rovana Plumb, István Ujhelyi, Petar Vitanov

 

1

0

PPE

Cláudia Monteiro de Aguiar

 

Izmantoto apzīmējumu skaidrojums:

+ : par

- : pret

0 : atturas

 

 

Pēdējā atjaunošana: 2020. gada 24. jūnijs
Juridisks paziņojums - Privātuma politika