Betänkande - A9-0121/2020Betänkande
A9-0121/2020

BETÄNKANDE om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om ett strategiskt innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) 2021–2027: en ökad innovationsförmåga för Europa

24.6.2020 - (COM(2019)0330 – C9-0043/2019 – 2019/0152(COD)) - ***I

Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
Föredragande: Maria Da Graça Carvalho


Förfarande : 2019/0152(COD)
Dokumentgång i plenum
Dokumentgång :  
A9-0121/2020
Ingivna texter :
A9-0121/2020
Omröstningar :
Antagna texter :

FÖRSLAG TILL EUROPAPARLAMENTETS LAGSTIFTNINGSRESOLUTION

om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om ett strategiskt innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) 2021−2027: en ökad innovationsförmåga för Europa (COM(2019)0330 – C9‑0043/2019 – 2019/0152(COD))

(Ordinarie lagstiftningsförfarande: första behandlingen)

Europaparlamentet utfärdar denna resolution

 med beaktande av kommissionens förslag till Europaparlamentet och rådet (COM(2019)0330),

 med beaktande av artiklarna 294.2 och 173.3 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, i enlighet med vilka kommissionen har lagt fram sitt förslag för parlamentet (C9-0043/2019),

 med beaktande av artikel 294.3 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

 med beaktande av artikel 59 i arbetsordningen,

 med beaktande av yttrandet från utskottet för kultur och utbildning,

 med beaktande av betänkandet från utskottet för industrifrågor, forskning och energi (A9-0121/2020).

1. Europaparlamentet antar nedanstående ståndpunkt vid första behandlingen.

2. Europaparlamentet föreslår att hänvisning till akten görs med ”beslutet om ett strategiskt innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) 221–2027: en ökad innovationsförmåga för Europa”.

3. Europaparlamentet uppmanar kommissionen att på nytt lägga fram ärendet för parlamentet om den ersätter, väsentligt ändrar eller har för avsikt att väsentligt ändra sitt förslag.

4. Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända parlamentets ståndpunkt till rådet, kommissionen och de nationella parlamenten.

 

Ändringsförslag  1

 

Förslag till beslut

Beaktandeled 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 294/2008 av den 11 mars 2008 om inrättande av Europeiska institutet för innovation och teknik5, särskilt artikel 17,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning ..../2020 [EIT-förordningen (2019/0151(COD))] av den ... 2020, särskilt artikel 4,

__________________

 

5 EUT L 97, 9.4.2008, s. 1.

 

Ändringsförslag  2

Förslag till beslut

Skäl 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(1) I förordning (EG) nr 294/2008 föreskrivs att ett strategiskt innovationsprogram (nedan kallat SIP) ska antas.

(1) I förordning (EU) .../2020 [EIT-förordningen (2019/0151(COD))] föreskrivs att ett strategiskt innovationsprogram (nedan kallat SIP) ska antas.

Ändringsförslag  3

Förslag till beslut

Skäl 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(2) De prioriterade områdena och den långsiktiga strategin för Europeiska institutet för innovation och teknik (nedan kallat EIT) bör fastställas i SIP, med en bedömning av de socioekonomiska konsekvenserna och möjligheten att skapa det bästa mervärdet i fråga om innovation. I SIP bör resultaten från övervakningen och utvärderingen av EIT beaktas.

(2) I artikel 4.1 i förordning (EU) ..../2020 [EIT-förordningen (2019/0151(COD))] föreskrivs att SIP ska ange en strategi, mål och prioriteringar för Europeiska institutet för innovation och teknik (nedan kallat EIT) för den berörda sjuårsperioden, fastställa dess centrala åtgärder, önskade resultat och resursbehov och innehålla en bedömning av de sociala, ekonomiska och ekologiska konsekvenserna och möjligheten att skapa det bästa mervärdet i fråga om innovation. I SIP bör resultaten från övervakningen och utvärderingen av EIT beaktas, och SIP bör syfta till att säkerställa överensstämmelse med Horisont Europa och samtidigt skapa synergier med andra relevanta unionsprogram samt bidra till genomförandet av unionens strategiska prioriteringar och till förverkligandet av unionens mål och politik, bland dem den europeiska gröna given, den europeiska återhämtningsplanen, EU:s datastrategi, digitala strategi, strategi för små och medelstora företag och industristrategi, samt till uppnåendet av Europas strategiska oberoende.

Ändringsförslag  4

Förslag till beslut

Skäl 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(3) SIP bör innehålla en analys av möjliga och lämpliga synergier och komplementariteter mellan EIT:s verksamhet och andra av unionens initiativ, instrument och program.

(3) I enlighet med artikel 4.2 i förordning (EU) .../2020 [EIT-förordningen (2019/0151(COD))] ska SIP innehålla en analys av möjliga och lämpliga synergier och komplementariteter mellan EIT:s verksamhet och andra av unionens initiativ, instrument och program.

Ändringsförslag  5

Förslag till beslut

Artikel 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Det strategiska innovationsprogrammet för Europeiska institutet för innovation och teknik för perioden 2021–2027, som framgår av bilagan, antas härmed.

Det strategiska innovationsprogrammet för Europeiska institutet för innovation och teknik för perioden 2021–2027 (nedan kallat SIP), som framgår av bilagan, antas härmed.

Ändringsförslag  6

Förslag till beslut

Artikel 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

SIP ska genomföras i enlighet med förordning (EU) nr om Europeiska institutet för innovation och teknik6.

SIP ska genomföras i enlighet med förordning (EU) .../2020 [EIT-förordningen, 20119/0151(COD)].

__________________

 

6 Hänvisning till den omarbetade EIT-förordning som har antagits.

 

Ändringsförslag  7

Förslag till beslut

Artikel 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Detta beslut träder i kraft den dagen efter det att det har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Detta beslut träder i kraft tjugo dagar efter det att det har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Ändringsförslag  8

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

I detta strategiska innovationsprogram fastställs strategin och prioriteringarna för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) för perioden 2021–2027. Det utgör EIT:s viktigaste policydokument under den kommande programperioden och innehåller definitioner av dess mål, centrala åtgärder, förväntade resultat och resursbehov. Det strategiska innovationsprogrammet säkerställer den nödvändiga anpassningen av EIT till [förslaget om Horisont Europa], vilket är unionens ramprogram för främjande av forskning och innovation under perioden 2021–2027. Det säkerställer även lämpliga synergier och komplementariteter mellan EIT:s verksamheter och andra av unionens initiativ, regler och instrument.

I detta strategiska innovationsprogram fastställs strategin och prioriteringarna för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) för perioden 2021–2027. Det utgör EIT:s viktigaste policydokument under den kommande programperioden och innehåller definitioner av dess mål, centrala åtgärder, förväntade resultat och förväntade inverkan samt resursbehov. Det strategiska innovationsprogrammet säkerställer den nödvändiga anpassningen av EIT till [förslaget om Horisont Europa], vilket är unionens ramprogram för forskning och innovation under perioden 2021–2027. Det säkerställer även lämpliga synergier och komplementariteter mellan EIT:s verksamheter och andra av unionens program, regler, instrument och åtaganden.

Ändringsförslag  9

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Det strategiska innovationsprogrammet 2021–2027 grundas på den konsekvensbedömning som utförts av Europeiska kommissionen. Det utgår från det utkast till strategiskt innovationsprogram som EIT:s styrelse lämnade in till Europeiska kommissionen den 20 december 2017 i enlighet med EIT-förordningen21. Det återspeglar även Europeiska kommissionens nya [förslag om Horisont Europa] från juni 2018 och, i synnerhet, EIT:s viktiga roll som en del av pelaren [Innovativa Europa] (pelare III) och dess bidrag till hanteringen av globala utmaningar, däribland de fastställda riktvärdena för klimatmålen, samt Europas industriella konkurrenskraft (pelare II) och vetenskaplig spetskompetens (pelare I). Det strategiska innovationsprogrammet bygger på erfarenheterna från EIT:s verksamhet under de senaste åren och resultaten av en bred samrådsprocess med de viktigaste berörda parterna.

Det strategiska innovationsprogrammet 2021–2027 grundas på den konsekvensbedömning som utförts av Europeiska kommissionen. Det utgår från det utkast till strategiskt innovationsprogram som EIT:s styrelse lämnade in till Europeiska kommissionen den 20 december 2017 i enlighet med [EIT-förordningen (2019/0151(COD))]21. Det återspeglar även Europeiska kommissionens nya [förslag om Horisont Europa] från juni 2018 och, i synnerhet, EIT:s viktiga roll som en del av pelaren [Innovativa Europa] (pelare III) och dess bidrag till hanteringen av globala utmaningar och samhällsutmaningar, däribland de fastställda riktvärdena och åtagandena för klimatmålen och Förenta nationernas mål för hållbar utveckling, samt Europas industriella konkurrenskraft (pelare II) och vetenskaplig spetskompetens (pelare I). Det strategiska innovationsprogrammet bygger på erfarenheterna från EIT:s verksamhet under de senaste åren och resultaten av en bred samrådsprocess med de viktigaste berörda parterna.

__________________

__________________

21 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 294/2008 av den 11 mars 2008 om inrättande av Europeiska institutet för innovation och teknik (EUT L 97, 9.4.2008, s. 1). Ändrad genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1292/2013 av den 11 december 2013 (EUT L 347, 11.12.2013, s. 174).

21 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 294/2008 av den 11 mars 2008 om inrättande av Europeiska institutet för innovation och teknik (EUT L 97, 9.4.2008, s. 1). Ändrad genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1292/2013 av den 11 december 2013 (EUT L 347, 11.12.2013, s. 174).

Ändringsförslag  10

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Det strategiska innovationsprogrammet tar hänsyn till den strategiska planeringen för Horisont Europa för att säkerställa anpassningen till ramprogrammets verksamheter och andra relevanta unionsprogram och överensstämmelsen med EU:s prioriteringar och åtaganden samt för att öka komplementariteten och synergierna med nationella och regionala finansieringsprogram och prioriteringar.

Det strategiska innovationsprogrammet tar hänsyn till den strategiska planeringen för Horisont Europa för att säkerställa anpassningen till ramprogrammets verksamheter samt synergier och komplementaritet med andra relevanta unionsprogram och överensstämmelsen med EU:s prioriteringar och åtaganden. Det syftar också till att öka komplementariteten och synergierna med nationella och regionala finansieringsprogram och prioriteringar.

Ändringsförslag  11

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT inrättades 2008 för att bidra till en hållbar ekonomisk tillväxt och konkurrenskraft genom att öka medlemsstaternas och EU:s innovationsförmåga. Institutet hade en ledande roll när det gäller integreringen av utbildning, näringsliv och forskning (kunskapstriangeln) i kombination med en stark tonvikt på entreprenörstalang och innovationskompetens. Den halvtidsutvärdering av EIT som utfördes 2018 bekräftade att den övergripande logiska grunden för EIT fortfarande är giltig och att modellen för innovationsdriven integrering av kunskapstriangeln fortfarande är relevant.

EIT inrättades 2008 för att bidra till en hållbar ekonomisk tillväxt och konkurrenskraft genom att öka medlemsstaternas och EU:s innovationsförmåga. Institutet hade en ledande roll när det gäller integreringen av högre utbildning, forskning och innovation (kunskapstriangeln) i kombination med en stark tonvikt på entreprenörstalang, nyföretagande och innovationskompetens. Den halvtidsutvärdering av EIT som utfördes 2017 bekräftade att den övergripande logiska grunden för EIT fortfarande är giltig och att modellen för innovationsdriven integrering av kunskapstriangeln fortfarande är relevant.

Ändringsförslag  12

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Ett årtionde efter inrättandet av EIT har innovationstakten ökat dramatiskt. Innovation omformar de ekonomiska sektorerna, förändrar de befintliga företagen och skapar helt nya möjligheter. I takt med en skiftande global ekonomisk ordning och en växande internationell konkurrens ökar EU:s beroende av talang och innovationsförmåga. Aldrig tidigare har det varit så viktigt med gemensam utformning, samarbete och gemensamt skapande över ämnesgränserna och mellan utbildning, näringsliv och forskning för att bidra till att hantera globala utmaningar som klimatförändringar och ohållbar användning av naturresurser, digital omvandling, demografiska förändringar eller framtidens hälso- och sjukvård och livsmedelsförsörjning.

Ett årtionde efter inrättandet av EIT har innovationstakten ökat dramatiskt. Innovation omformar de ekonomiska sektorerna och samhället, förändrar de befintliga företagen och skapar helt nya möjligheter. I takt med en skiftande global ekonomisk ordning, klimatförändringarnas allt större påverkan och en växande internationell konkurrens ökar EU:s beroende av talang och innovationsförmåga. Aldrig tidigare har det varit så viktigt med gemensam utformning, samarbete och gemensamt skapande över ämnesgränserna och mellan utbildning, näringsliv och forskning för att bidra till att hantera globala utmaningar som till exempel hälso- och sjukvård, inbegripet spridningen av pandemier, livsmedelsförsörjning, klimatförändringar och ohållbar användning av naturresurser, digital omvandling och demografiska förändringar.

Motivering

Språkliga ändringar.

Ändringsförslag  13

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Sedan inrättandet har EIT etablerat sig gradvis som ett framgångsrikt instrument för att bemöta samhällsutmaningar. EIT arbetar främst genom kunskaps- och innovationsgrupper (KI-grupper), vilka utgör storskaliga europeiska partnerskap mellan olika organisationer inom utbildning, näringsliv och forskning. Det finns för närvarande åtta KI-grupper som är verksamma inom följande områden: klimatförändring, digital omvandling, energi, livsmedel, hälsa, råvaror, rörlighet i städer och tillverkning med högre förädlingsvärde (se figur 2).

Sedan inrättandet har EIT etablerat sig gradvis som ett unikt instrument för att bemöta samhällsutmaningar genom integrering av kunskapstriangeln. EIT arbetar främst genom kunskaps- och innovationsgrupper (KI-grupper), vilka utgör storskaliga europeiska partnerskap mellan olika organisationer och institutioner inom högre utbildning, näringsliv och forskning. Det finns för närvarande åtta KI-grupper som är verksamma inom följande områden: klimatförändring, digital omvandling, energi, livsmedel, hälsa, råvaror, rörlighet i städer och tillverkning med högre förädlingsvärde.

Ändringsförslag  14

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Varje KI-grupp är organiserad kring mellan fem och tio samlokaliseringscentrum22, som ska fungera som geografiska knutpunkter för den praktiska integreringen av kunskapstriangeln. De är organiserade och uppbyggda enligt deras respektive nationella och regionala innovationskontext och bygger på ett alleuropeiskt nätverk av befintliga laboratorier, kontor eller institutioner som tillhör KI-gruppernas viktigaste partner.

Varje KI-grupp har hittills organiserats i mellan fem och tio samlokaliseringscentrum22, som ska fungera som geografiska knutpunkter som också utgör ett fysiskt område för lokal samverkan inom innovationsekosystemet och för den praktiska integreringen av kunskapstriangeln. De är organiserade och uppbyggda enligt deras respektive nationella och regionala innovationskontext och bygger på ett alleuropeiskt nätverk av befintliga laboratorier, kontor eller institutioner som tillhör KI-gruppernas viktigaste partner.

__________________

__________________

22 Ett samlokaliseringscentrum är ett geografiskt område där de viktigaste partnerna i kunskapstriangeln är baserade och lätt kan samverka med varandra och utgör en kontaktpunkt för KI-gruppernas verksamhet inom detta område.

22 samlokaliseringscentrum: ett fysiskt område som inrättats med öppenhet och insyn och omfattar ett geografiskt område där en KI-grupps viktigaste partner i kunskapstriangeln lätt kan samverka med varandra, och som utgör kontaktpunkten för KI-gruppernas verksamhet inom detta område.

Ändringsförslag  15

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 3 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

KI-grupperna strävar efter att integrera kunskapstriangeln genom

(Berör inte den svenska versionen.)

Ändringsförslag  16

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 3 – strecksats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 utbildningsverksamhet med stark betoning på entreprenörskap för att utbilda nästa generation av talanger, inbegripet genom utformning och genomförande av program som tilldelats EIT-märkning23, i synnerhet på master- och doktorandnivå,

(a) verksamhet för högre utbildning inom kunskapstriangeln med stark betoning på entreprenörskap för att utbilda nästa generation av talanger, i syfte att bland annat utveckla entreprenörskap och digitala färdigheter samt program och verksamheter som syftar till att omskola och vidareutbilda mänskliga resurser inom ramen för livslångt lärande och att utforma och genomföra program som tilldelats EIT-märkning23, i synnerhet på master- och doktorandnivå. Särskild uppmärksamhet ska ägnas åt en jämn könsfördelning och hänsynstagande till jämställdhetsaspekter, särskilt på områden där kvinnor fortfarande är underrepresenterade, såsom IKT, naturvetenskap, teknik, ingenjörsvetenskap och matematik.

__________________

__________________

23 EIT-märkning är en kvalitetsstämpel som tilldelas av EIT till KI-gruppernas utbildningsprogram som uppfyller särskilda kvalitetskriterier för bland annat entreprenörsutbildning och innovativa läroplaner baserade på att ”lära genom att göra”.

23 EIT-märkning är en kvalitetsstämpel som tilldelas av EIT till KI-gruppernas utbildningsprogram som uppfyller särskilda kvalitetskriterier för bland annat entreprenörsutbildning och innovativa läroplaner baserade på att ”lära genom att göra”.

Ändringsförslag  17

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 3 – strecksats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 verksamheter för stöd till innovation för att utveckla innovativa produkter, processer och tjänster som är inriktade på en särskild affärsmöjlighet,

(b) verksamheter för stöd till forskning och innovation för att utveckla innovativa och hållbara produkter, processer, tekniker och tjänster och icke-tekniska lösningar som är inriktade på en särskild affärsmöjlighet eller ett socialt mål,

Ändringsförslag  18

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 3 – strecksats 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 verksamheter för nyföretagande och stöd till nya företag, däribland acceleratorprogram som ska hjälpa entreprenörer att överföra sina idéer till framgångsrika satsningar och påskynda tillväxtprocessen.

(c) verksamheter för nyföretagande och stöd till nya företag, däribland acceleratorprogram som ska hjälpa entreprenörer att överföra sina idéer till framgångsrika satsningar och påskynda tillväxt- och utvecklingsprocessen.

Ändringsförslag  19

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 3a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Alla befintliga och framtida KI-grupper ska dock göra sitt bästa för att i högre grad uppmärksamma forskning som ingår i kunskapstriangeln, som tillsammans med utbildning och innovation bidrar till utvecklingen av entreprenörskap och ett innovationsekosystem. Alla befintliga och framtida KI-grupper ska därmed säkerställa att det råder balans mellan kunskapstriangelns tre sidor i syfte att bevara KI-gruppernas unika särdrag.

Ändringsförslag  20

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

KI-grupperna representerar dynamiska innovationsekosystem som producerar en mängd olika resultat (se figur 1 nedan).

utgår

Ändringsförslag  21

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – figur 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

[...]

utgår

Ändringsförslag  22

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Utbildning och utveckling av talang och kompetens är kärnan i EIT:s modell. Ingen annan EU-åtgärd för innovation inkluderar högre utbildning i innovationsvärdekedjan i samma utsträckning som EIT. EIT:s utbildningsprogram är avgörande för utvecklingen av entreprenörsinriktade och kompetenta innovatörer. Fram till 2017 hade fler än 1 700 studenter framgångsrikt slutfört ett EIT-märkt master- och/eller doktorsprogram, och tusentals har deltagit i entreprenörsinriktade och innovativa verksamheter och format.

Utbildning och utveckling av talang och kompetens är kärnan i EIT:s modell. Ingen annan EU-åtgärd för innovation inkluderar högre utbildning i innovationsvärdekedjan i samma utsträckning som EIT. EIT:s utbildningsprogram är avgörande för utvecklingen av entreprenörsinriktade och kompetenta innovatörer.

Ändringsförslag  23

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 6

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Inriktningen på globala utmaningar genom integrering av kunskapstriangeln särskiljer EIT från andra innovationsinstrument. Genom att tilldela bidrag till KI-grupperna i upp till 15 år uppfyller EIT sitt långsiktiga mål att hantera globala utmaningar genom innovativa produkter och tjänster och bidra med konkreta fördelar för samhället och människorna i EU. EIT har även fastställt målet att KI-grupperna ska vara ekonomiskt hållbara efter 15 år, vilket är ett unikt mål som leder till ett affärs- och resultatinriktat innovationsinstrument. Inom denna ram måste KI-grupperna utveckla och genomföra inkomstbringande strategier för att upprätthålla sitt innovationsekosystem efter den period som omfattas av bidragsavtalet.

Inriktningen på globala utmaningar och samhällsutmaningar genom integrering av kunskapstriangeln särskiljer EIT från andra innovationsinstrument. Genom att tilldela bidrag till KI-grupperna i upp till 15 år tillhandahåller EIT långsiktig stabilitet som bör göra det möjligt för stödmottagarna att ta sig an globala utmaningar och samhällsutmaningar genom innovativa och hållbara produkter, processer, tjänster och lösningar och bidra med konkreta fördelar för samhället och människorna i EU. EIT har även fastställt målet att KI-grupperna ska vara ekonomiskt hållbara efter 15 år, vilket är ett unikt mål som bör leda till ett affärs- och konsekvensinriktat innovationsinstrument. Inom denna ram måste KI-grupperna utveckla och genomföra inkomstbringande strategier, i nära samarbete med EIT, för att bli finansiellt oberoende och upprätthålla sitt innovationsekosystem efter den period som omfattas av ramavtalen om partnerskap med EIT. KI-gruppernas innovationsverksamheter och marknadsnära verksamheter bör bli ekonomiskt hållbara så snart som möjligt och under alla omständigheter senast inom 15 år från det att de inrättats. Enligt artikel 11 i ... [EIT-förordningen] bör dock KI-gruppernas verksamheter inom högre utbildning och yrkesutbildning och deras horisontellt strukturerade verksamheter kunna fortsätta att få EIT-medel, efter en positiv och grundlig utvärdering av oberoende experter.

Ändringsförslag  24

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 7

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s tillvägagångssätt bidrar till både gradvisa och omvälvande innovationer, effektiv hantering av marknadsmisslyckanden och omvandling av sektorer. Det gör det möjligt att skapa långsiktiga affärsstrategier för att bemöta globala utmaningar och bidrar till utarbetandet av de ramvillkor som är nödvändiga för att ett väl fungerande innovationsekosystem ska kunna växa och frodas.

EIT:s tillvägagångssätt hjälper till att bygga upp motståndskraften och öka hållbarheten och bidrar till både gradvisa och omvälvande innovationer, effektiv hantering av marknadsmisslyckanden och omvandling av sektorer och stöder skapandet av nystartade företag, spin-off-företag och små och medelstora företag. Det gör det möjligt att skapa långsiktiga affärsstrategier för att bemöta globala utmaningar och samhällsutmaningar och bidrar till utarbetandet av de ramvillkor som är nödvändiga för att ett väl fungerande innovationsekosystem ska kunna växa och frodas.

Ändringsförslag  25

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – stycke 8

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT erbjuder en ändamålsenlig och effektiv plattform för inrättande, utvidgning och förvaltning av KI-grupper med starka nätverkseffekter och positiva spridningseffekter (se figur 2). Den första vågen av KI-grupper (EIT Digital, EIT Climate-KIC och EIT InnoEnergy), som lanserades 2009, är nu väl etablerade, och efter 2024 kommer deras ramavtal om partnerskap att avslutas i linje med bidragens maximala varaktighet. En andra och tredje generation av KI-grupper (EIT Health och EIT Raw Materials (2014), EIT Food (2016)) håller på att mogna. EIT Urban Mobility och EIT Manufacturing, de två KI-grupper som utsågs i december 2018, påbörjar sin verksamhet under 2019.

EIT erbjuder en ändamålsenlig och effektiv plattform för inrättande, utvidgning och förvaltning av KI-grupper med starka nätverkseffekter och positiva spridningseffekter. En KI-grupp har vanligtvis en livslängd på mellan sju och femton år. Den första vågen av KI-grupper (EIT Digital, EIT Climate-KIC och EIT InnoEnergy), som lanserades 2009, är nu väl etablerade, och efter 2024 bör deras ramavtal om partnerskap avslutas i enlighet med artikel 11 i EIT-förordningen. EIT:s styrelse kan dock besluta om en eventuell förlängning av ramavtalet om partnerskap efter en grundlig utvärdering av oberoende experter. Denna förlängning får inte överstiga tre år. En andra och tredje generation av KI-grupper (EIT Health och EIT Raw Materials (2014), EIT Food (2016)) håller på att mogna. EIT Urban Mobility och EIT Manufacturing, de två KI-grupper som utsågs i december 2018, påbörjade sin verksamhet under 2019.

Ändringsförslag  26

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – figur 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

[…]

utgår

Ändringsförslag  27

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 9

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Med sina åtta KI-grupper med fler än 1 000 partner från näringslivs-, forsknings- och utbildningssektorerna är EIT det största EU-finansierade innovationsekosystemet. EIT har bidragit med stöd till fler än 1 200 nystartade företag och innovativa satsningar, vilket har lett till att över 890 miljoner euro i externa medel har säkrats och att fler än 6 000 arbetstillfällen har skapats av de nystartade företagen. Mer än 50 % av KI-gruppernas partner kommer från företagssektorn (industrin, små och medelstora företag, nystartade företag), vilket visar den nära anknytningen till marknaden. Ökningen av antalet partner i varje KI-grupp visar att EIT:s modell är attraktiv och har långsiktig potential. Under 2019 deltar fler än 600 företag, 250 högre utbildningsanstalter, 200 forskningsorganisationer och fler än 50 organisationer och myndigheter från civilsamhället i EIT:s KI-grupper.

Med sina åtta KI-grupper med fler än 1 000 partner från näringslivs-, forsknings- och utbildningssektorerna är EIT det största EU-finansierade innovationsekosystemet. EIT har bidragit med stöd till fler än 1 200 nystartade företag och innovativa satsningar, vilket har lett till att över 890 miljoner euro i externa medel har säkrats och att fler än 6 000 arbetstillfällen har skapats av de nystartade företagen. Mer än 50 % av KI-gruppernas partner kommer från företagssektorn (industrin, små och medelstora företag, nystartade företag), vilket visar den nära anknytningen till marknaden.

Ändringsförslag  28

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 10

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Mot bakgrund av de bestående regionala skillnaderna i innovationsresultat införde EIT 2014 ett regionalt innovationssystem för att bredda sin regionala spridning till länder med blygsamma och måttliga resultat. Genom det regionala innovationssystemet har EIT utökat sina verksamheter i hela Europa och erbjuder nu möjligheter för regioner med blygsamma innovationsresultat att delta i integreringen av kunskapstriangeln som en del av KI-grupperna. Detta återspeglas även i den andel av EIT-medel som tilldelats till partner i EU-13 (8,3 % jämfört med 4,8 % i Horisont 2020 fram till 2018).

Mot bakgrund av de bestående regionala skillnaderna i innovationsresultat införde EIT 2014 ett regionalt innovationssystem för att bredda sin regionala spridning till länder och regioner med blygsamma och måttliga resultat. Genom det regionala innovationssystemet måste EIT ytterligare utöka sina verksamheter i hela Europa och måste sträva efter att erbjuda nya möjligheter att delta i integreringen av kunskapstriangeln som en del av EIT-gruppen för länder och för regioner i länder med lägre innovationsresultat, enligt definitionen i artikel 2.15a i förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa, samt – i den mån de inte är länder som befunnits vara lågpresterande på området forskning och innovation – för länder eller regioner i länder med blygsamma eller måttliga resultat på den europeiska resultattavlan för innovation. Det regionala innovationssystemet kommer också att användas för att inrätta nya EIT-innovationsnav eller samlokaliseringscentrum i dessa länder eller regioner. KI-grupperna ska dessutom ha ett nära samarbete med de förvaltande myndigheterna i alla regioner där partner inom det regionala innovationssystemet är etablerade, i syfte att uppmuntra en bredare användning av unionens ESI-fonder för forskning och innovation.

Ändringsförslag  29

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.2 – figur 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

[…]

utgår

Ändringsförslag  30

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 11

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT har behållit sin flexibilitet och utvecklat regler och principer för en framgångsrik förvaltning av sina KI-grupper inom ramen för Horisont 2020 och i enlighet med EIT-förordningen. Institutets operativa oberoende har gjort att det har kunnat prova och genomföra ett antal nyskapande inslag i förvaltningen av sina stödmottagare, däribland en konkurrensbaserad finansieringsmekanism, mål för finansiell hållbarhet och särskilda nyckeltal för verksamheten.

EIT har behållit sin flexibilitet och utvecklat regler och principer för en framgångsrik förvaltning av sina KI-grupper inom ramen för Horisont 2020 och i enlighet med ... [EIT-förordningen (2019/0151(COD))]. Institutets operativa oberoende har gjort att det har kunnat prova och genomföra ett antal nyskapande inslag i förvaltningen av sina stödmottagare, däribland en konkurrensbaserad finansieringsmekanism, som bör bli standardsystemet för finansiering, mål för finansiell hållbarhet och särskilda nyckeltal för verksamheten. EIT och KI-grupperna ska i största möjliga mån vara verksamma enligt bidragsavtalsmallen för Horisont Europa och ska endast tillämpa de undantag från reglerna för Horisont Europa som anges i artikel 8 i förordning ... [EIT-förordningen] när detta krävs för att uppfylla målen och när detta är vederbörligen motiverat.

Ändringsförslag  31

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.3 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT är en del av den övergripande ramen för Horisont Europa, vilken bland annat syftar till att skapa vetenskapliga, ekonomiska/tekniska och samhälleliga effekter för att stärka unionens vetenskapliga och tekniska grund, genomföra unionens strategiska politiska prioriteringar, främja dess konkurrenskraft i alla medlemsstater, även inom industrin, samt bidra till hanteringen av globala utmaningar, inbegripet målen för hållbar utveckling. En grundläggande förutsättning för att lyckas med detta är att tillgodose det bestående behovet att öka innovationsförmågan i hela unionen. EU står framför allt inför tre utmaningar som kommer att vara vägledande för EIT:s verksamhet under perioden 2021–2027, vilket framgår av dess allmänna mål.

EIT är en integrerad del av den övergripande ramen för Horisont Europa, vilken bland annat syftar till att skapa vetenskapliga, ekonomiska/tekniska och samhälleliga effekter för att stärka unionens vetenskapliga och tekniska grund. EIT och KI-gruppernas mål måste även bidra till omsättningen av unionens strategiska prioriteringar i handling och till förverkligandet av EU:s mål och strategier, bland dem den europeiska gröna given, den europeiska återhämtningsplanen, EU:s datastrategi, digitala strategi och strategi för små och medelstora företag samt dess industristrategi, och till uppnåendet av EU:s strategiska oberoende. Dessutom ska EIT bidra till hanteringen av globala utmaningar och samhällsutmaningar, inbegripet målen för hållbar utveckling, genom att följa principerna i Parisavtalet och få till stånd en omställning till en ekonomi med nettonollutsläpp av växthusgaser senast 2050. En grundläggande förutsättning för att lyckas med detta är att tillgodose det bestående behovet att involvera alla talanger i unionen, öka kvinnors deltagande och få ut forskning och utveckling på marknaden och i samhället, och därmed öka innovationsförmågan i hela unionen. EU står framför allt inför fem utmaningar som kommer att vara vägledande för EIT:s verksamhet under perioden 2021–2027, vilket framgår av dess allmänna mål.

Ändringsförslag  32

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.3 – stycke 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

För det första har den ekonomiska chocken i samband med spridningen av covid-19 starkt påverkat universitet, forskare, företag och andra EIT-intressenter. Man måste ta reda på vilka utmaningar detta kan leda till och åtgärda dem, framför allt i fråga om tillgången till finansiering, för att slå vakt om kunskapstriangeln och på nytt bygga upp tilliten och förtroendet mellan alla aktörer. På medellång sikt måste alla KI-grupper anpassa sig till effekterna av denna chock och lägga om sitt fokus och sina verksamheter, och måste därför vara smidiga och flexibla för att kunna söka efter nya möjligheter. Det kan också uppstå långsiktiga effekter för vårt samhälle och vår ekonomi, såsom behovet av att göra leveranskedjorna mer robusta och mindre komplexa, övervaka förändringarna i konsumenternas efterfrågan, stärka återindustrialiseringen och hemflytten av strategisk tillverkning och stödja den digitala omvandlingen.

Ändringsförslag  33

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.3 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det första drivs dagens ekonomier i allt högre grad av personer och organisationer som har kunskap och kompetens att omvandla idéer till produkter och tjänster. Innovationskompetens och entreprenörsskapskultur gör en stor skillnad i dag, framför allt inom teknik och vetenskap men allt oftare även inom andra ämnen. Det finns ett stort behov av att förbättra innovationsförmågan inom de högre utbildningsanstalterna i Europa. EIT har en unik möjlighet att genomföra detta inom ramen för Horisont Europa.

För det andra drivs dagens samhällen och ekonomier i allt högre grad av personer och organisationer som har kunskap och kompetens att omvandla idéer till nya produkter, processer, tjänster, företag och samhällsmodeller. Innovation, entreprenörsskapskultur, spridning på marknaden av innovativa lösningar och ökade investeringar i utbildning och FoU och innovation gör en stor skillnad om unionen vill lyckas med sin omställning till ett konkurrenskraftigt, digitalt, koldioxidfritt och inkluderande samhälle. Det finns ett stort behov av att förbättra samarbetet mellan olika ämnen och det tvärvetenskapliga lärandet samt innovationsförmågan inom de högre utbildningsanstalterna och andra forskningsorganisationer i Europa. EIT har en unik möjlighet att genomföra detta inom ramen för Horisont Europa.

Ändringsförslag  34

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.3 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det andra är fysisk närhet en viktig främjande faktor för innovation. Initiativ som syftar till att utveckla innovationsnätverk och erbjuda tjänster som stöder skapandet, utbytet och överföringen av kunskap spelar en viktig roll för att främja samverkan mellan företag, akademiska institutioner, forskningsorganisationer, regeringar och individer. Forsknings- och innovationsresultaten varierar emellertid avsevärt i hela EU, vilket framgår av den årliga europeiska resultattavlan för innovation. Det är mycket viktigt att all innovation är inkluderande och förankrad på lokal nivå. Tack vare deras ”platsbaserade” karaktär är EIT:s verksamheter väl lämpade att bidra till att stärka de lokala innovationsekosystemen.

För det tredje är närhet en viktig främjande faktor för innovation. Initiativ som syftar till att utveckla innovationsnätverk och erbjuda tjänster som stöder skapandet, utbytet och överföringen av kunskap spelar en viktig roll för att främja samverkan mellan företag, akademiska institutioner, forskningsorganisationer, regeringar och individer. Forsknings- och innovationsresultaten varierar emellertid avsevärt i hela EU, vilket framgår av den årliga europeiska resultattavlan för innovation och konstateras i Horisont Europa. Det är mycket viktigt att all innovation är inkluderande och förankrad på lokal nivå och att särskild uppmärksamhet ägnas åt att öka deltagandet från små och medelstora företag och organisationer inom den tredje sektorn. Tack vare deras ”platsbaserade” karaktär är EIT:s verksamheter väl lämpade att bidra till att stärka de lokala och regionala innovationsekosystemen och ta fram nya modeller för en hållbar ekonomi. EIT:s och KI-gruppernas verksamheter har ännu inte skapat en närmare koppling till regionala strategier och strategierna för smart specialisering.

Ändringsförslag  35

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.3 – stycke 3a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

För det fjärde finns det stora skillnader mellan medlemsstaterna när det gäller talangcirkulation och FoI-möjligheter. EIT ska vidta åtgärder för att utvidga sin geografiska täckning i unionen, minska koncentrationen av KI-gruppernas finansiella fördelning, ta itu med kompetensflykten från i synnerhet de östra och södra medlemsstaterna och främja cirkulationen bland studenter, forskare och entreprenörer.

Ändringsförslag  36

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1 – punkt 1.3 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Slutligen kräver levande innovationsekosystem en blandning av kunskap, infrastruktur och talang. Ramvillkoren för samarbete mellan europeisk forskning, utbildning och innovation måste fastställas i förening med starka synergier för att säkerställa tillräckliga och effektiva investeringar av begränsade resurser till forskning och innovation. En fördjupad integrering av kunskapstriangeln genom befintliga och nya KI-grupper är en väl beprövad väg för att främja en miljö som gynnar innovation, och detta är ett vägledande mål för EIT.

Slutligen kräver levande innovationsekosystem en blandning av kunskap, investeringar, infrastruktur och talang. Ramvillkoren för samarbete mellan europeisk forskning, utbildning och innovation måste fastställas i förening med starka synergier för att säkerställa tillräckliga och effektiva investeringar av begränsade resurser och få fram andra finansieringskällor som syftar till finansiell hållbarhet. En fördjupad integrering av kunskapstriangeln genom att befintliga och nya KI-grupper tar kontakt med och integrerar nya partner inom andra sektorer och andra regioner är en väl beprövad väg för att främja en miljö som gynnar innovation, och detta är ett vägledande mål för EIT.

Ändringsförslag  37

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer som en integrerad del av Horisont Europa-programmet att bidra till genomförandet av dess övergripande mål och prioriteringar. KI-grupperna kommer att vara en del av de institutionaliserade europeiska partnerskapen, vilket innebär att de kommer att följa en uppsättning av principer och livscykelkriterier för att säkerställa ett mer konsekvent, öppet och effektdrivet tillvägagångssätt. EIT:s allmänna mål återspeglar därför EIT:s övergripande roll i Horisont Europa och dess plats i [pelaren Ett innovativt Europa].

EIT kommer som en integrerad del av Horisont Europa-programmet att bidra till genomförandet av dess övergripande mål och prioriteringar. Inom Horisont Europa ses KI-grupperna som europeiska partnerskap, vilket innebär att de kommer att följa de principer och livscykelkriterier som fastställs i artikel 8 i och bilaga III till förordning [xxx] [om inrättande av Horisont Europa]. EIT:s allmänna mål återspeglar därför EIT:s övergripande roll i Horisont Europa och dess plats i [pelaren Ett innovativt Europa]. EIT ska därför ha ett nära samarbete med andra genomförandeorgan inom ramen för pelaren Ett innovativt Europa inom Horisont Europa och göra sitt yttersta för att bidra till en enda kontaktpunkt för innovation.

 

 

Ändringsförslag  38

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – stycke 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

EIT:s drivkraft är spetskompetens. EIT ska uppmuntra en bättre integration av kunskapstriangeln även i nya innovationsgrupper. En annan viktig faktor är geografisk spridning, och KI-grupperna ska därför vara öppna och transparenta under hela genomförandet av sina verksamheter.

Ändringsförslag  39

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 1 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

De övergripande insatsområdena för EIT definieras i [förslaget om Horisont Europa]. EIT kommer att fortsätta att erbjuda stöd åt sina kunskaps- och innovationsgrupper för att stärka de innovationsekosystem som bidrar till att bemöta globala utmaningar. Institutet kommer att göra detta genom att främja integreringen av utbildning, forskning och näringsliv och skapa miljöer som gynnar innovation, genom att främja och stödja en ny generation av entreprenörer samt genom att uppmuntra skapandet av innovativa företag i nära synergi och komplementaritet med EIC. För att uppnå detta kommer institutet framför allt att

De övergripande insatsområdena för EIT definieras i bilagorna I och Ia till förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa. EIT kommer att fortsätta att erbjuda stöd åt sina kunskaps- och innovationsgrupper för att stärka de innovationsekosystem som bidrar till att bemöta globala utmaningar och samhällsutmaningar, i full överensstämmelse med Horisont Europa. Institutet kommer att göra detta genom att främja integreringen av högre utbildning, forskning och näringsliv och skapa miljöer som gynnar innovation, genom att främja och stödja en ny generation av entreprenörer och även ta itu med jämställdhetsperspektivet och entreprenörsklyftan mellan könen, samt genom att uppmuntra skapandet av innovativa företag, med särskild hänsyn till små och medelstora företag och i nära synergi och komplementaritet med EIC. För att uppnå detta ska institutet framför allt

Ändringsförslag  40

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 1 – led 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(2) främja innovation och entreprenörskap genom bättre utbildning,

(2) främja innovation och entreprenörskap och utveckling av färdigheter genom att stödja den entreprenörsinriktade omvandlingen av institutioner för högre utbildning, mer inkluderande utbildning och mentorskap av hög kvalitet ur ett perspektiv av livslångt lärande samt gränsöverskridande utbytesprogram i unionen.

Ändringsförslag  41

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 1 – led 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(3) införa nya lösningar på globala utmaningar på marknaden.

(3) skapa nya lösningar på globala utmaningar och samhällsutmaningar.

Ändringsförslag  42

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 2 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

I linje med de utmaningar som EIT står inför (vilka beskrivs i kapitel 1.3) och för att bidra till ovanstående övergripande mål som definierats för EIT i [förslaget om Horisont Europa], är EIT:s specifika mål för perioden 2021–2027 att

I linje med de utmaningar som EIT står inför (vilka beskrivs i kapitel 1.3) och för att bidra till ovanstående övergripande mål som definierats för EIT i bilagorna I och Ia till förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa, är EIT:s specifika mål för perioden 2021–2027 att

Ändringsförslag  43

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.1 – stycke 2 – led a

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(a) öka effekterna av KI-grupperna och integreringen av kunskapstriangeln,

(a) öka effekterna av KI-grupperna och insynen i dessa grupper och stimulera integreringen av kunskapstriangeln,

Ändringsförslag  44

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 2 – led aa (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(aa) öka KI-gruppernas öppenhet genom att inkludera en bredare grupp av intressenter i hela unionen,

Ändringsförslag  45

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 2 – led b

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(b) öka innovationsförmågan inom sektorn för högre utbildning genom att främja institutionella förändringar i de högre utbildningsanstalterna,

(b) öka entreprenörs- och innovationsförmågan inom sektorn för högre utbildning i hela unionen genom att vägleda och övervaka KI-gruppernas arbete för bättre integrering inom innovationsekosystemen och för en institutionell förändring i de högre utbildningsanstalterna,

Ändringsförslag  46

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 2 – led c

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(c) öka den regionala spridningen av EIT för att bemöta de regionala skillnaderna i innovationsförmåga i hela EU.

(c) öka den regionala spridningen av EIT och dess KI-grupper och säkerställa bättre resultatspridning och resultatanvändning för att bemöta de regionala skillnaderna i innovationsförmåga i hela EU och i enskilda medlemsstater så att en mer balanserad geografisk täckning säkerställs.

Ändringsförslag  47

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.1 – stycke 2 – led ca (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(ca) genomföra ett tvåårigt krishanteringsprogram med den flexibilitet som behövs för att kunna bidra till skyddet av dagens innovationsekosystem och hjälpa EIT:s intressenter att förbereda sig inför den ekonomiska återhämtningen.

Ändringsförslag  48

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Genom att uppnå dessa mål kommer EIT att bidra till det övergripande genomförandet av Horisont Europas vetenskapliga, ekonomiska/tekniska och samhälleliga effekter. Institutet kommer att fortsätta att förstärka de innovationsekosystem som bidrar till att bemöta globala utmaningar genom att främja integreringen av kunskapstriangeln inom KI-gruppernas verksamhetsområden. Horisont Europas strategiska planeringsprocess kommer att säkerställa en närmare anpassning mellan EIT:s verksamheter och resten av Horisont Europa. Med tanke på dess dokumenterade resultat kommer EIT att spela en viktig roll i pelaren Innovativa Europa.

Genom att uppnå dessa mål kommer EIT att bidra till det övergripande genomförandet av Horisont Europas vetenskapliga, ekonomiska/tekniska och samhälleliga effekter. Horisont Europas strategiska planeringsprocess kommer att säkerställa en närmare anpassning mellan EIT:s verksamheter och resten av Horisont Europa. EIT kommer att spela en viktig roll i pelaren Ett innovativt Europa och i hela Horisont Europa.

Ändringsförslag  49

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Starka synergier mellan EIT och Europeiska innovationsrådet kommer att vara avgörande för effekterna av pelaren [Ett innovativt Europa]. EIT och Europeiska innovationsrådet kommer att bedriva kompletterande verksamheter i syfte att anpassa det tilldelade stödet till innovativa satsningar. På grundval av KI-gruppernas expertkunskap kommer EIT att erbjuda företagsfrämjande utbildning och tjänster för de stödmottagare som erhållit medel från Europeiska innovationsrådet.

Det krävs starka synergier mellan alla tre genomförandeorganen för pelaren [Ett innovativt Europa]. Möjligheten att inrätta en enda kontaktpunkt för innovation ska utvärderas vid halvtidsöversynen av EIT. Denna enda kontaktpunkt skulle kunna ha minst tre huvuddelar: integrering av kunskapstriangeln, europeiska innovationsekosystem och expansion av FoI-intensiva små och medelstora företag och nystartade företag. EIT och Europeiska innovationsrådet kommer framför allt att bedriva kompletterande verksamheter i syfte att anpassa det tilldelade stödet till innovativa företag, inklusive företagsfrämjande utbildning och tjänster.

Ändringsförslag  50

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.2 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer vidare att underlätta stödmottagarnas tillgång till KI-gruppernas innovationsekosystem och berörda aktörer i kunskapstriangeln. På detta sätt kan Europeiska innovationsrådets stödmottagare bli aktivt engagerade i KI-gruppernas verksamheter och dra nytta av deras tjänster. Samtidigt kommer EIT:s stödmottagare att kunna använda sig av Europeiska innovationsrådets instrument om EIT:s KI-grupper inte har möjlighet att ge stöd. Europeiska innovationsrådet kan hjälpa nystartade företag som får stöd av KI-grupperna och som har hög potential att snabbt utöka sin verksamhet. Framför allt kan de mest innovativa satsningar som får stöd av KI-grupperna, om de väljs ut av Europeiska innovationsrådet, dra nytta av det blandade finansieringsstöd som erbjuds av Europeiska innovationsrådets accelerator och/eller av det ekonomiska stöd som erbjuds av InvestEU-instrumenten.

KI-grupperna bör stimulera skapandet av innovativa företag i nära synergi och komplementaritet med Europeiska innovationsrådet. Framför allt kommer EIT att delta aktivt i verksamheten inom Europeiska innovationsrådets forum (EIC Forum) samt upprätta förbindelser mellan EIT-gruppen och relevanta verksamheter som ger stöd till innovationsekosystem för att undvika dubbelarbete och säkerställa åtgärdernas samstämmighet och komplementaritet. EIT kommer att underlätta stödmottagarnas tillgång till KI-gruppernas innovationsekosystem och berörda aktörer i kunskapstriangeln. På detta sätt kan Europeiska innovationsrådets stödmottagare bli aktivt engagerade i KI-gruppernas verksamheter och dra nytta av deras tjänster. Samtidigt kommer EIT:s stödmottagare att kunna använda sig av Europeiska innovationsrådets instrument för att få ytterligare stöd, utöver de tjänster som tillhandahålls av EIT:s KI-grupper. Europeiska innovationsrådet kan hjälpa nystartade företag som får stöd av KI-grupperna och som har hög potential att snabbt utöka sin verksamhet. Framför allt kan de mest innovativa satsningar som får stöd av KI-grupperna dra nytta av snabbåtkomst till Europeiska innovationsrådets åtgärder, i synnerhet det blandade finansieringsstöd som erbjuds av Europeiska innovationsrådets accelerator och/eller av det ekonomiska stöd som erbjuds av InvestEU-instrumenten. KI-grupperna ska dessutom identifiera de små och medelstora företag och nystartade företag i sina samhällen som behöver stöd för att få tillgång till nationella medel, EU-medel och finansieringssystem för att säkra sin överlevnad. KI-grupperna ska därför ha ett nära samarbete med EIT, Europeiska innovationsrådet och de nationella myndigheterna.

Ändringsförslag  51

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.2 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer även att säkerställa starkare synergier med program och initiativ inom pelaren [Vetenskaplig spetskompetens] för att påskynda överföringen av kunskap från grundforskningen till konkreta tillämpningar som gynnar samhället. Framför allt kommer EIT att samarbeta med Marie-Skłodowska-Curie-åtgärderna (MSCA) för att utveckla stödmottagarnas innovations- och entreprenörskompetens.

EIT kommer även att säkerställa starkare synergier med alla uppdrag och relevanta partnerskap, till exempel Prima, IMI, EDCTP, FCH och Ecsel, och med program och initiativ inom pelaren [Vetenskaplig spetskompetens och öppen vetenskap] för att påskynda överföringen av kunskap från grundforskningen till konkreta tillämpningar som gynnar samhället Framför allt kommer EIT att samarbeta med Marie-Skłodowska-Curie-åtgärderna (MSCA) och EFR för att utveckla stödmottagarnas och EFR-stipendiaternas innovations- och entreprenörskompetens. Detta samarbete ska ställas till förfogande på frivillig basis och får inte öka den administrativa bördan för stödmottagarna.

Ändringsförslag  52

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.2 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att bidra till pelaren [Globala utmaningar och industriell konkurrenskraft] och komplettera relevanta verksamheter för att bemöta globala utmaningar och öka EU:s konkurrenskraft på global nivå. I synnerhet kommer EIT, genom sina KI-grupper, att försöka bidra till relevanta uppdrag och tematiska kluster och andra europeiska partnerskap, främst genom att stödja åtgärder på efterfrågesidan och tillhandahålla exploateringstjänster för att öka överföringen av teknik och påskynda kommersialiseringen av de resultat som uppnåtts.

EIT kommer att bidra till pelaren [Globala utmaningar och europeisk industriell konkurrenskraft] och komplettera relevanta verksamheter för att bemöta globala utmaningar och samhällsutmaningar och öka EU:s hållbarhet och konkurrenskraft på global nivå. I synnerhet kommer EIT, genom sina KI-grupper, att försöka bidra till relevanta uppdrag och tematiska kluster och andra europeiska partnerskap, främst genom att stödja åtgärder på efterfrågesidan och tillhandahålla exploateringstjänster för att öka överföringen av teknik och påskynda kommersialiseringen av de resultat som uppnåtts.

Ändringsförslag  53

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – punkt 2.2 – stycke 7

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Möjliga synergier kommer även att undersökas mellan Horisont Europas del för utbyte av spetskompetens och de utåtriktade verksamheter som får stöd av EIT. Som målgrupp för EIT:s utåtriktade verksamheter kommer i synnerhet de mottagarländer som omfattas av arbetet för utbyte av spetskompetens inom Horisont Europa att kunna dra nytta av EIT:s expertkunskap och stöd i samband med utvecklingen av verksamheter i senare led (dvs. nära marknaden).

Möjliga synergier kommer även att undersökas mellan Horisont Europas del för breddning av deltagandet och spridning av spetskompetens och den regionala innovationsstrategin och andra utåtriktade verksamheter som får stöd av EIT. Syftet är att EIT:s verksamheter ska spridas på ett mer balanserat sätt i hela unionen. EIT ska vägleda KI-grupperna för att hjälpa dem att dra bättre nytta av den regionala innovationsstrategin. Som målgrupp för EIT:s utåtriktade verksamheter kommer i synnerhet de mottagarländer som omfattas av arbetet för spridning av spetskompetens inom Horisont Europa att kunna dra nytta av EIT:s expertkunskap och stöd i samband med utvecklingen av verksamheter i senare led (dvs. nära marknaden). Budgeten för den regionala innovationsstrategin ska även användas som hävstång för ESI-fonderna. Sådana synergier ska användas av KI-grupperna för att skapa finansieringssystem som liknar åtgärderna för bredare deltagande inom ramprogrammet för forskning och innovation (teaming och twinning).

Ändringsförslag  54

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Strategin för EIT under perioden 2021–2027 är att ge institutet en viktigare roll genom en inriktning på åtgärder som skapar mervärde på EU-nivå och som bidrar till uppnåendet av målen för Horisont Europa. För det första kommer EIT att fortsätta sitt stöd för att öka innovationsförmågan inom ekosystemen genom utveckling och utvidgning av KI-grupperna och genom inrättande av nya KI-grupper. För det andra kommer EIT, genom att bygga vidare på erfarenheterna med integreringen av kunskapstriangeln, att ge direkt stöd till utvecklingen av entreprenörs- och innovationsförmågan inom sektorn för högre utbildning. Slutligen kommer EIT att säkerställa att institutets inverkan ökar på EU-nivå med hjälp av effektivare övergripande åtgärder. EIT kommer dessutom att förstärka sina verksamheter inom flera olika områden för att öka sin effektivitet, ändamålsenlighet och inverkan.

Strategin för EIT under perioden 2021–2027 är att ge institutet en viktigare roll genom en inriktning på innovationsdriven integrering av kunskapstriangeln, europeiskt mervärde och bidrag till uppnåendet av målen för Horisont Europa. För det första ska EIT fortsätta sitt stöd för att öka innovationsförmågan inom ekosystemen genom KI-gruppernas utveckling, öppenhet, ökade transparens, goda förvaltning och utvidgning och genom inrättande av nya KI-grupper. För det andra ska EIT, genom att bygga vidare på erfarenheterna med integreringen av kunskapstriangeln, övervaka utvecklingen av entreprenörs- och innovationsförmågan inom verksamheter inom högre utbildning som ingår i kunskapstriangeln och som genomförs av KI-grupperna. Slutligen ska EIT göra allt som krävs för att säkerställa att institutets synlighet och inverkan ökar på EU-nivå med hjälp av effektivare övergripande åtgärder. EIT kommer dessutom att förstärka sina verksamheter inom flera olika områden, såsom att vägledning av KI-grupperna mot ekonomisk hållbarhet, öppenhet, spridning, transparens, kvalitet och hållbarhet i dess egen verksamhet och KI-gruppernas verksamheter, större deltagande från små och medelstora företag och nystartade företag, en jämn könsfördelning och geografisk täckning, för att öka sin effektivitet, ändamålsenlighet och inverkan.

Ändringsförslag  55

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s och KI-gruppernas integrering av kunskapstriangeln på EU-nivå, medlemsstatsnivå och på regional och lokal nivå kommer även i fortsättningen att vara en av huvuduppgifterna för att stärka innovationsekosystemen och göra dem hållbara, såväl som för att utarbeta nya lösningar på globala utmaningar. EIT kommer att fortsätta att ge stöd till KI-grupperna (se figur 2) och ytterligare förstärka sin framgångsrika plattform för inrättande, utvidgning och förvaltning av grupperna. KI-grupperna kommer att fortsätta att bedriva sin verksamhet genom olika samlokaliseringscentrum. KI-grupperna kommer att fortsätta att eftersträva ekonomisk hållbarhet för att vara ekonomiskt oberoende av EIT:s stöd på lång sikt (senast efter 15 år) genom offentliga och privata investeringar.

EIT:s och KI-gruppernas integrering av kunskapstriangeln på EU-nivå, medlemsstatsnivå och på regional och lokal nivå kommer även i fortsättningen att vara en av huvuduppgifterna för att stärka innovationsekosystemen och göra dem hållbara, såväl som för att utarbeta nya lösningar på globala utmaningar och samhällsutmaningar. EIT kommer att fortsätta att ge stöd till KI-grupperna och ytterligare förstärka sin framgångsrika plattform för inrättande, utvidgning, övervakning och tillhandahållande av strategisk tillsyn och vägledning av grupperna. KI-grupperna kommer att fortsätta att bedriva sin verksamhet genom samlokaliseringscentrum som valts ut efter transparenta öppna inbjudningar att lämna förslag. KI-grupperna kommer att fortsätta att eftersträva ekonomisk hållbarhet för att vara ekonomiskt oberoende av EIT:s stöd på lång sikt, med målet att uppnå detta efter 15 års verksamhet, genom offentliga och privata investeringar. Efter utgången av det 15:e verksamhetsåret och på grundval av en förlängning av ramavtalet om partnerskap bör KI-grupperna kunna delta i vissa EIT-verksamheter som rör i synnerhet utbildning. Styrelsen ska fatta beslut om en sådan förlängning av ramavtalet om partnerskap på grundval av ett positivt resultat från en utvärdering av KI-gruppernas ändamålsenlighet som genomförts av oberoende externa experter och under förutsättning att de har uppnått tillräcklig grad av inverkan och finansiell hållbarhet. Detta kommer att säkerställa att KI-grupperna stannar kvar inom EIT-gruppen och att de fortsätter att leverera vissa resultat som annars inte kan uppnås på ett kommersiellt hållbart sätt.

Ändringsförslag  56

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att avsätta en stor del av sin budget för att stödja KI-grupperna. Institutet kommer att övervaka och analysera deras resultat och säkerställa att de bidrar till att uppnå målen för EIT och Horisont Europa-programmet. Utöver det ekonomiska stödet kommer EIT, baserat på sina erfarenheter, att erbjuda KI-grupperna strategisk övervakning, såväl som vägledning i övergripande och specifika frågor, däribland om skapandet av synergier inom Horisont Europa och med andra EU- initiativ. Framför allt kommer EIT att stödja KI-grupperna när det gäller att upprätta gränssnitt och främja gemensamma verksamheter med relevanta europeiska partnerskap och andra relevanta initiativ och program inom unionen.

EIT ska avsätta en stor del av sin budget för att stödja KI-grupperna. På grundval av de indikatorer som anges i bilaga V till förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa ska EIT övervaka och analysera resultaten, hävstångsinvesteringarna och de olika kvalitativa och kvantitativa effekterna. Utöver det ekonomiska stödet ska EIT, baserat på sina erfarenheter, erbjuda KI-grupperna strategisk övervakning, såväl som vägledning i övergripande och specifika frågor, däribland om skapandet av synergier inom Horisont Europa, med andra EU- initiativ och med internationella initiativ. Framför allt ska EIT stödja KI-grupperna när det gäller att upprätta gränssnitt och främja gemensamma verksamheter med relevanta europeiska partnerskap, Horisont Europa-uppdrag, Europeiska innovationsrådet och andra relevanta initiativ och program inom unionen, och ska övervaka inrättandet av samlokaliseringscentrum utanför unionen. EIT bör göra sitt bästa för att göra de termer som används om de olika KI-gruppernas struktur mer enhetliga, för att EIT ska bli enklare, tydligare och mer lättigenkännligt.

Ändringsförslag  57

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 1 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Institutet kommer även att övervaka tilldelningen av EIT-märkning till KI-gruppernas utbildningsprogram och utarbeta en effektivare mekanism för kvalitetssäkring, däribland externt erkännande och godkännande av EIT-märkningen.

Institutet ska även övervaka, förbättra och stärka den EIT-märkning som tilldelas KI-gruppernas utbildnings-, mentorskaps- och omskolningsprogram, även online, och utarbeta en effektivare mekanism för kvalitetssäkring, däribland externt erkännande och synlighet för EIT-märkningen.

Ändringsförslag  58

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 1 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att göra det lättare för KI-grupperna att använda gemensamma tjänster och dela med sig av erfarenheter och god praxis mellan grupperna för att främja samarbetet mellan dem (gruppöverskridande verksamheter) inom både tematiska och övergripande ämnen. Gruppöverskridande verksamheter har störst potential i de fall där flera KI-grupper redan har gemensamma prioriteringar för EU-politiken inom de områden där det inte finns någon särskilt utsedd KI-grupp. Genom att sammanföra de olika KI-grupperna i särskilda gemensamma åtgärder som ger ömsesidiga fördelar skapas en stor potential för synergieffekter. EIT kommer att främja sådana verksamheter och arbeta aktivt för att definiera innehållet och strukturen i de gruppöverskridande verksamheterna. Institutet kommer att övervaka genomförandet av de gruppöverskridande verksamheterna och deras resultat för att kunna integrera verksamheterna i KI-gruppernas strategier.

EIT ska göra det lättare att upprätta gemensamma tjänster och anläggningar för EIT-gruppen i syfte att gemensamt hantera särskilda operativa uppgifter som är gemensamma för flera KI-grupper. EIT ska också underlätta utbytet av erfarenheter och god praxis mellan grupperna för att främja samarbetet mellan dem (gruppöverskridande verksamheter) inom både tematiska och övergripande ämnen. Korsbefruktning mellan olika ämnesområden blir allt viktigare för kreativitet, innovation och näringsliv. Gruppöverskridande verksamheter och särskilda gemensamma insatser har störst potential för synergier och tvärvetenskapliga fördelar, särskilt i de fall där flera KI-grupper redan har gemensamma prioriteringar för EU-politiken och inom de områden där det inte finns någon särskilt utsedd KI-grupp. EIT ska främja sådana verksamheter och arbeta aktivt för att definiera innehållet och strukturen i de gruppöverskridande verksamheterna. Institutet ska övervaka genomförandet av de gruppöverskridande verksamheterna och deras resultat för att säkerställa den långsiktiga hållbarheten hos dessa verksamheter som en integrerad del i EIT:s och KI-gruppernas fleråriga strategier.

Ändringsförslag  59

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att utöka sin regionala inverkan genom en större öppenhet mot möjliga partner och berörda aktörer och en bättre utformad regional strategi för KI-grupperna, bland annat genom kopplingar till relevanta strategier för smart specialisering.

EIT ska utöka sin regionala inverkan genom en större öppenhet hos KI-grupperna mot en rad olika möjliga partner och berörda aktörer, en balanserad geografisk täckning, en ökad spridning och ett ökat utnyttjande av resultat samt en bättre utformad regional strategi för KI-grupperna. Varje KI-grupp ska utarbeta en sådan regional strategi som en integrerad del av deras fleråriga affärsplaner i syfte att stärka förbindelserna med regionala och lokala innovationsaktörer, inbegripet små och medelstora företag. KI-grupperna bör i relevanta fall uppvisa kopplingar till strategier för smart specialisering och till verksamheterna inom tematiska plattformar och interregionala initiativ, däribland ESI-fondernas förvaltande myndigheter. EIT ska kontinuerligt övervaka genomförandet av dessa territoriella strategier, inbegripet hävstångseffekten på ESI-fonderna.

 

EIT ska även övervaka hur samlokaliseringscentrumen arbetar och hur de är integrerade i de lokala innovationsekosystemen. KI-grupperna ska dessutom förbättra denna integrering genom att även inrätta innovationsnav, som bör fungera som en utgångspunkt för samverkan med regionala och lokala aktörer inom kunskapstriangeln. Innovationsnaven kan hjälpa till att skapa synergier, internationalisera de lokala nätverken, identifiera finansierings- och samarbetsmöjligheter, ge offentliga myndigheter råd och stödja stödmottagarna. Innovationsnaven kan också växa till samlokaliseringscentrum.

 

Fastän spetskompetens förblir det viktigaste kriteriet när partner, projekt eller nya samlokaliseringscentrum väljs ut, ska särskild uppmärksamhet ägnas åt att bygga upp hållbara innovationsstrukturer och innovationsekosystem i länder och regioner med blygsamma och måttliga innovationsresultat, särskilt om de ännu inte är en del av EIT-gruppen. När man absolut tvingas välja mellan förslag med lika utvärderingsresultat, ska KI-grupperna prioritera sådana förslag som

 

(a) innehåller ett högre antal länder och regioner som befunnits vara lågpresterande på området forskning och innovation, eller med blygsamma och måttliga innovationsresultat enligt definitionen i artikel 2.8 i EIT-förordningen [xxx],

 

(b) innehåller ett större antal regioner eller länder som ännu inte deltar i KI-grupperna,

 

(c) omfattar regioner och länder som åtar sig att bidra med ESI-medel.

Ändringsförslag  60

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s regionala innovationssystem, som styrs av EIT och genomförs av KI-grupperna, har hittills bedrivits på frivillig basis. Från och med 2021 kommer det regionala innovationssystemet att vara en integrerad del av KI-gruppernas fleråriga strategi. EIT kommer att fortsätta att ge vägledning och stöd åt KI-grupperna under utarbetandet och genomförandet av de fleråriga strategierna för det regionala innovationssystemet. Verksamheten inom EIT:s regionala innovationssystem kommer att fortsätta med förbättrat stöd för att stärka innovationsförmågan i länder och region som uppvisar dåliga innovationsresultat. Den del av EIT:s budget som avsätts för att genomföra verksamheten inom det regionala innovationssystemet kommer att uppgå till minst 10 % av EIT:s totala finansiering till KI-grupperna, vilket kommer att öka antalet partner till KI-grupperna från de berörda regionerna. Verksamheter som får stöd genom det regionala innovationssystemet ska syfta till att

EIT:s regionala innovationssystem, som styrs av EIT och genomförs av KI-grupperna, har hittills bedrivits på frivillig basis. Från och med 2021 ska det regionala innovationssystemet vara obligatoriskt och en integrerad del av KI-gruppernas fleråriga strategier. EIT ska säkerställa att verksamheterna inom det regionala innovationssystemet används som en bro till

 

(i) relevanta forsknings- och innovationsstrategier för smart specialisering, och därmed fungerar som en katalysator för andra investeringar, särskilt ESI-medel,

 

(ii) integrering av nya möjliga partner, och därmed utvidgar KI-gruppernas geografiska täckning.

 

EIT ska fortsätta att ge vägledning och stöd åt KI-grupperna under utarbetandet och genomförandet av de fleråriga strategierna för det regionala innovationssystemet. Verksamheten inom det regionala innovationssystemet kommer att fortsätta med förbättrat stöd för att stärka innovationsförmågan i länder och regioner, inbegripet de yttersta randområdena, som är lågpresterande på området forskning och innovation, eller med blygsamma och måttliga innovationsresultat enligt definitionen i artikel 2.8 i EIT-förordningen [xxx], och som deltar i begränsad utsträckning i KI-gruppernas verksamheter. Den del av EIT:s budget som avsätts för att genomföra verksamheten inom det regionala innovationssystemet ska uppgå till minst 15 % av EIT:s totala finansiering till KI-grupperna, vilket främjar ett större antal partner till KI-grupperna från de berörda regionerna. Verksamheter som får stöd genom det regionala innovationssystemet ska syfta till att

Ändringsförslag  61

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – strecksats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 förbättra innovationsförmågan i de lokala ekosystemen genom kapacitetsbyggande verksamheter och närmare samverkan mellan lokala innovationsaktörer (kluster, nätverk, regionala myndigheter, högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, yrkesutbildningsinstitutioner),

 bidra till en förbättring av innovationsförmågan i de regionala och lokala ekosystemen i hela unionen genom kapacitetsbyggande verksamheter och närmare samverkan mellan regionala och lokala innovationsaktörer (kluster, nätverk, regionala myndigheter, högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, yrkesutbildningsinstitutioner),

Ändringsförslag  62

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – strecksats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 koppla samman lokala innovationsekosystem med europeiska innovationsekosystem genom samarbete med EIT:s KI-grupper och deras samlokaliseringscentrum.

 locka nya partner till EIT:s KI-grupper, utvidga EIT:s KI-gruppers geografiska omfattning även genom EIT-innovationsnaven, och koppla samman lokala innovationsekosystem med europeiska innovationsekosystem genom att locka till sig nya partner, utvidga den geografiska omfattningen och samarbeta med EIT:s KI-grupper och deras samlokaliseringscentrum.

Ändringsförslag  63

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – strecksats 2a (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

 mobilisera ytterligare privat och offentlig finansiering, och särskilt uppmärksamma de europeiska struktur- och investeringsfonderna.

Ändringsförslag  64

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 2 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att säkerställa KI-gruppernas integrering i de lokala innovationsekosystemen kommer dessutom varje KI-grupp att behöva utarbeta och genomföra en strategi i syfte att stärka relationerna med regionala och lokala innovationsaktörer, och EIT kommer att övervaka genomförandet aktivt. KI-gruppernas fleråriga strategi- och affärsplan bör ha en integrerad ”platsbaserad” innovationsmetod som bygger på KI-gruppernas samlokaliseringscentrum (och det regionala innovationssystemet) för att stärka deras roll som inkörsport till KI-grupperna och samverkan med lokala parter. KI-grupperna bör ha kopplingar till lokala strategier för smart specialisering och till verksamheterna inom relevanta tematiska plattformar och interregionala initiativ, däribland ESI-fondernas förvaltande myndigheter. EIT kommer även att övervaka hur KI-gruppernas samlokaliseringscentrum arbetar och hur de är integrerade i de lokala innovationsekosystemen.

utgår

Ändringsförslag  65

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 3 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att bidra till hanteringen av nya och framväxande globala utmaningar kommer EIT att inrätta nya KI-grupper inom prioriterade områden på grundval av kriterier som bland annat används för att utvärdera deras relevans för Horisont Europas politiska prioriteringar och deras potential och mervärde som ska förvaltas genom EIT-modellen. Inrättandet av nya KI-grupper kommer att utgå från Horisont Europas strategiska planering och den budget som tilldelats till EIT för perioden 2021–2027. De relevanta urvalskriterier för europeiska partnerskap som definieras i bilaga III till [förordningen om Horisont Europa] kommer att ingå i KI-gruppernas inbjudningar att lämna förslag och bedömas under utvärderingen.

För att bidra till hanteringen av nya och framväxande globala utmaningar ska EIT inrätta öppna och transparenta inbjudningar för att skapa nya KI-grupper inom prioriterade områden bland tematiska områden av strategisk betydelse och på grundval av kriterier som bland annat används för att utvärdera deras relevans för unionens politiska prioriteringar när det gäller att hantera globala utmaningar och samhällsutmaningar, och deras potential och mervärde som ska förvaltas genom EIT-modellen. Inrättandet av nya KI-grupper ska utgå från Horisont Europas strategiska planering och den budget som tilldelats till EIT för perioden 2021–2027. De relevanta urvalskriterier för europeiska partnerskap som definieras i bilaga III till [förordningen om Horisont Europa] ska ingå i KI-gruppernas inbjudningar att lämna förslag och ska bedömas under utvärderingen.

Ändringsförslag  66

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 3 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

På grundval av ett förslag från EIT:s styrelse och en analys av detta föreslås att en första KI-grupp inom området för de kulturella och kreativa näringarna ska inrättas 2022 med en första inbjudan att lämna förslag 2021. Detta prioriterade område har den starkaste komplementariteten med de åtta KI-grupper som redan har inrättats av EIT och med de möjliga prioriterade områdena för andra europeiska partnerskap som ska inrättas inom ramen för Horisont Europa. De kulturella och kreativa näringarna är en sektor med stor tillväxtpotential, många gräsrotsinitiativ och en stark förankring hos allmänheten. De är starkt integrerade i medlemsstaternas lokala och regionala ekosystem. De kulturella och kreativa näringarna är dock fortfarande en mycket splittrad sektor, och innovatörerna och företagsgrundarna saknar nödvändiga entreprenörs- och innovationskunskaper. Dessa flaskhalsar hanteras bäst av en KI-grupp tack vare dess metod för integrering av kunskapstriangeln, långsiktiga perspektiv och platsbaserade strategi. Ett faktablad med en sammanfattning av utmaningarna inom de kulturella och kreativa näringarna och de förväntade effekterna av den framtida KI-gruppen finns i bilaga 1B till detta strategiska innovationsprogram.

På grundval av ett förslag från EIT:s styrelse och en analys av detta föreslås att en första KI-grupp inom området för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna ska inrättas 2022 med en första inbjudan att lämna förslag 2021. Om EIT:s styrelse anser att ytterligare samråd med berörda parter behövs innan ansökningsomgången inleds, får den dock skjuta upp starten fram till 2022 för att 2023 inrätta KI-gruppen för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna.

 

Man föreslår att en andra KI-grupp för sektorer och ekosystem inom vatten, hav och sjöfart (KI-gruppen för vatten) ska inrättas 2025, med en inbjudan att lämna förslag som kommer att offentliggöras under 2024. Kommissionen ska dock, med hjälp av oberoende experter, genomföra en konsekvensbedömning för att senast 2023 utvärdera hur relevant området för sektorer och ekosystem inom vatten, hav och sjöfart är. Om resultatet av bedömningen är negativt ska kommissionen föreslå en ändring av bilaga 1A och bilaga 1B, med beaktande av bidraget från EIT:s styrelse och den strategiska planeringsprocessen för Horisont Europa.

Ändringsförslag  67

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 3 – stycke 3a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Det prioriterade området för sektorer och ekosystem inom vatten, hav och sjöfart omfattar ett brett spektrum av traditionella och framväxande ekonomiska näringar, som är nära kopplade till ett miljökapital under hot. Detta område kommer att spela en avgörande roll för att skapa ett klimatneutralt, hållbart och konkurrenskraftigt Europa senast 2050, eftersom ny teknik och behovet av att fasa ut de fossila bränslena i ekonomin leder till ökad användning och utnyttjande av marina och akvatiska resurser. Hav, oceaner och inlandsvatten fyller en mycket viktig funktion när det gäller klimatprocesser, människors hälsa och välbefinnande, livsmedelsförsörjningen, bevarandet av den biologiska mångfalden, viktiga ekosystemtjänster, förnybar energi och andra resurser. Avloppsvattenreningen kommer att minska den energimängd som används och de patogena bakterierna under avvattningen av avloppsslammet, och öka anläggningarnas effektivitet och kvalitet rent generellt. Detta prioriterade område kompletterar de åtta befintliga KI-grupperna. Ett faktablad med en sammanfattning av utmaningarna inom detta område och de förväntade effekterna av den framtida KI-gruppen finns i bilaga 1B till detta strategiska innovationsprogram.

Ändringsförslag  68

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 3 – stycke 3b (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

De kulturella och kreativa sektorernas och näringarnas prioriterade område har en stark komplementaritet med de åtta KI-grupper som redan har inrättats av EIT och även med de möjliga prioriterade områdena för andra europeiska partnerskap som ska inrättas inom ramen för Horisont Europa. De kulturella och kreativa sektorerna har en stor tillväxtpotential, många gräsrotsinitiativ och en stark förankring hos allmänheten. De är mycket integrerade i medlemsstaternas lokala och regionala ekosystem. De kulturella och kreativa näringarna och sektorerna är dock fortfarande mycket fragmenterade, och innovatörerna och företagsgrundarna saknar nödvändiga entreprenörs- och innovationskunskaper. Dessa flaskhalsar hanteras bäst av en KI-grupp tack vare metoden för integrering av kunskapstriangeln samt ett långsiktigt perspektiv och en platsbaserade strategi. Ett faktablad med en sammanfattning av utmaningarna inom detta område och de förväntade effekterna av den framtida KI-gruppen finns i bilaga 1B.

Ändringsförslag  69

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.1 – led 3 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

På grundval av den föreslagna budgeten för EIT skulle en ny KI-grupp kunna inrättas 2025, med inbjudan att lämna förslag 2024, efter en ändring av bilaga 1A genom tillägg av nya prioriterade områden. De prioriterade områdena kommer att väljas ut mot bakgrund av förslagen från EIT:s styrelse. Dessa förslag kommer att utgå från de prioriterade områden som ska identifieras inom ramen för Horisont Europas strategiska forsknings- och innovationsplan och de kriterier som fastställts för valet av europeiska partnerskap, i synnerhet öppenhet, transparens, EU-mervärde, samstämmighet och synergier. Kriterierna för valet av nya KI-grupper kommer att anpassas till kriterierna i Horisont Europa. De kommer även att stödja genomförandet av EU:s politiska prioriteringar, däribland uppdrag och mål för hållbar utveckling. Andra nya KI-grupper skulle kunna väljas ut om ytterligare medel blir tillgängliga vid sidan av EIT:s budget.

Andra nya KI-grupper skulle väljas ut om ytterligare medel blir tillgängliga vid sidan av EIT:s budget, och kommer att utgå från de prioriterade områdena i förslaget från EIT:s styrelse, och i Horisont Europas strategiska forsknings- och innovationsplan och de kriterier som fastställts för valet av europeiska partnerskap, i synnerhet öppenhet, transparens, EU-mervärde, bidrag till de hållbara utvecklingsmålen, samstämmighet och synergier. Andra nya KI-grupper skulle kunna väljas ut om ytterligare medel blir tillgängliga vid sidan av EIT:s budget.

Ändringsförslag  70

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 3 – tabellen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

stärka innovationsekosystemen genom att fortsätta att stödja befintliga KI-grupper i hanteringen av globala utmaningar genom integrering av kunskapstriangeln,

 

definiera områden som är strategiskt och politiskt relevanta och främja närmare samarbete mellan KI-grupperna inom dessa områden,

 

säkerställa att KI-grupperna utarbetar och genomför en strategi för att skapa samarbete och synergier med relevanta europeiska partnerskap och andra relevanta initiativ och program inom unionen,

 

säkerställa att KI-grupperna har ett inkluderande tillvägagångssätt som syftar till att stärka deras relationer med nationella, regionala och lokala innovationsaktörer,

 

säkerställa att verksamheterna inom EIT:s regionala innovationssystem ger större regionala effekter och att de är fullt integrerade i KI-gruppernas fleråriga strategier,

 

inrätta nya KI-grupper inom utvalda och strategiskt viktiga tematiska områden, i första hand en KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna 2022.

 

Ändringsförslag  71

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

3.2. Stöd till innovationsförmågan inom den högre utbildningen

3.2. Stöd till entreprenörs- och innovationsförmågan inom den högre utbildningen

Ändringsförslag  72

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Genom modellen för integrering av kunskapstriangeln har EIT bidragit till att överbrygga de långvariga klyftorna mellan högre utbildning, forskning och innovation. Framför allt är EIT ett viktigt verktyg för utvecklingen av humankapital genom sitt tydliga fokus på entreprenörsinriktad utbildning. EIT:s inverkan är emellertid fortfarande begränsad till KI-gruppernas partner.

Genom modellen för integrering av kunskapstriangeln har EIT bidragit till att överbrygga de långvariga klyftorna mellan högre utbildning, forskning och innovation. Framför allt är EIT och dess KI-grupper viktiga för utvecklingen av humankapital genom deras tydliga fokus på innovation och entreprenörsinriktad utbildning. EIT:s inverkan ska emellertid inte vara begränsad till KI-gruppernas partner utan ska snarare utökas.

Ändringsförslag  73

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att kunna ge ett bredare stöd till innovation måste de högre utbildningsanstalterna i Europa vara innovativa och entreprenörsinriktade i sin inställning till utbildning, forskning och samarbete med företagen och till det bredare lokala innovationsekosystemet, inbegripet det civila samhället.

För att kunna ge ett bredare stöd till innovation måste de högre utbildningsanstalterna i Europa vara innovativa och entreprenörsinriktade i sin inställning till utbildning, forskning och samarbete med företagen och till det bredare lokala och regionala innovationsekosystemet, inbegripet det civila samhället, offentliga institutioner och organisationer i den tredje sektorn, och vara så inkluderande och ha en så jämn könsfördelning som möjligt. Därför ska KI-grupperna förbättra den ordinarie verksamheten inom högre utbildning och vidareutveckla de högre utbildningsanstalternas entreprenörs- och innovationsförmåga inom ramen för KI-gruppernas verksamhet.

Ändringsförslag  74

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Att utveckla de högre utbildningsanstalterna till mer innovativa och entreprenörsinriktade organisationer kräver en tydlig strategi, en metodisk ram och resursfördelning. Med tanke på de tidigare erfarenheterna har EIT en unik möjlighet att stödja utvecklingen av de högre utbildningsanstalternas entreprenörs- och innovationsförmåga inom ramen för Horisont Europa.

I samarbete med kommissionen och med bidrag från KI-grupperna ska EIT utforma och inleda ett initiativ för högre utbildning till stöd för utvecklingen av innovations- och entreprenörsförmåga inom kunskapstriangeln, som kommer att genomföras av och genom KI-grupperna. Med utgångspunkt från resultaten av den utvärdering som ska göras av oberoende experter i slutet av de första tre åren efter det att initiativet för högre utbildning har inletts, ska EIT:s styrelse besluta huruvida initiativet bör fortsätta, utökas eller avbrytas.

Ändringsförslag  75

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Verksamheterna kommer att genomföras av EIT genom KI-grupperna på ett öppet och målinriktat sätt som syftar till att öka innovationsförmågan inom den högre utbildningen för att integrera ett större antal högre utbildningsanstalter i värdekedjorna och ekosystemen för innovation. Dessa verksamheter kommer att komplettera EIT:s insatser på utbildningsområdet som en grundläggande del av KI-gruppernas integrering av kunskapstriangeln, framför allt genom att göra dem öppnare och mer tillgängliga för andra än KI-gruppernas partner. EIT:s inverkan kommer att sträcka sig längre än till KI-grupperna och bidra till EIT:s viktiga uppdrag att öka den hållbara ekonomiska tillväxten och konkurrenskraften genom att förstärka medlemsstaternas innovationsförmåga i linje med Horisont Europas mål att främja entreprenörs- och innovationskunskaperna ur ett perspektiv av livslångt lärande, bland annat genom att öka de högre utbildningsanstalternas förmåga i hela Europa.

Verksamheterna ska genomföras av KI-grupperna på ett öppet, transparent och målinriktat sätt som syftar till att öka innovationsförmågan inom den högre utbildningen för att integrera högre utbildningsanstalter som ännu inte är partner till KI-grupperna i värdekedjorna och ekosystemen för innovation. Dessa verksamheter kommer att komplettera EIT:s insatser på utbildningsområdet inom varje KI-grupps kunskapstriangel, framför allt genom att göra dem öppnare och mer tillgängliga för andra än KI-gruppernas partner.

 

Det initiativ för högre utbildning som KI-grupperna genomför bör bland annat förbättra utbytet av bästa praxis när det gäller organisatoriskt lärande, handledning och mentorskap, utvecklingen av kurser och fortbildning för kompetensutveckling och omskolning, utarbetandet av handlingsplaner för att erkänna behov inom fastställda områden såsom innovationsförvaltning, skapande av nya företag, hållbarhet och klimatneutralitet, tekniköverföring, förvaltning av immateriella rättigheter, integrering av jämställdhetsstrategier inom innovation, i samarbetet med lokala aktörer och i annan verksamhet som rör innovationsförmåga.

 

KI-grupperna ska integrera sina verksamheter i syfte att stärka de högre utbildningsanstalternas innovationsförmåga i den fleråriga strategin. Verksamheterna ska sträcka sig längre än till KI-grupperna och bidra till EIT:s viktiga uppdrag att öka den europeiska hållbara ekonomiska tillväxten och konkurrenskraften genom att förstärka medlemsstaternas innovationsförmåga i linje med Horisont Europas mål att främja entreprenörs- och innovationskunskaperna ur ett perspektiv av livslångt lärande, och alltid ta hänsyn till jämställdhetsdimensionen.

Ändringsförslag  76

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s stöd kommer att bygga på politiska initiativ, däribland ramarna HEInnovate24 och RIIA25, som har visat sig vara värdefulla för ett antal högre utbildningsanstalter och medlemsstater i hela EU. EIT kommer att utforma stödverksamheterna i nära samarbete med kommissionen för att säkerställa överensstämmelsen och komplementariteten med relevanta verksamheter inom Horisont Europa, Erasmus och andra program. De specifika detaljerna i genomförandeprocessen kommer att utarbetas vidare och finjusteras under de tre första åren. Processen kommer även att övervakas och utvärderas under denna pilotfas innan verksamheten utökas ytterligare.

EIT och KI-grupperna kommer att bygga på politiska initiativ, däribland initiativet Europauniversitet, ramarna HEInnovate och RIIA, som har visat sig vara värdefulla för ett antal högre utbildningsanstalter och medlemsstater i hela EU. EIT ska stödja KI-grupperna i utformandet av verksamheter, i fullständig överensstämmelse och komplementaritet med relevanta verksamheter inom Horisont Europa, Erasmus och andra program. De specifika detaljerna i genomförandeprocessen kommer att utarbetas vidare och finjusteras under de tre första åren av initiativet för högre utbildning, och kommer att övervakas.

__________________

__________________

24 HEInnovate är en politisk ram som utarbetats av Europeiska kommissionen och OECD. HEInnovate erbjuder de högre utbildningsanstalterna metoder för att identifiera områden där innovationsförmågan bör utvecklas och för att utforma relevanta strategier och åtgärder i syfte att uppnå de önskade effekterna. HEInnovate bygger på välgrundade metodologiska bevis inom åtta utvecklingsområden: Ledarskap och styrning. Digitalisering. Organisationskapacitet. Entreprenörsinriktad utbildning. Förberedelse och stöd till entreprenörer. Kunskapsutbyte. Internationalisering. Mätning av effekter. OECD har publicerat ett antal landrapporter som baseras på HEInnovate, se OECD:s Skills Studies-serie på adressen https://www.oecd-ilibrary.org/education/

24 HEInnovate är en politisk ram som utarbetats av Europeiska kommissionen och OECD. HEInnovate erbjuder de högre utbildningsanstalterna metoder för att identifiera områden där innovationsförmågan bör utvecklas och för att utforma relevanta strategier och åtgärder i syfte att uppnå de önskade effekterna. HEInnovate bygger på välgrundade metodologiska bevis inom åtta utvecklingsområden: Ledarskap och styrning. Digitalisering. Organisationskapacitet. Entreprenörsinriktad utbildning. Förberedelse och stöd till entreprenörer. Kunskapsutbyte. Internationalisering. Mätning av effekter. OECD har publicerat ett antal landrapporter som baseras på HEInnovate, se OECD:s Skills Studies-serie på adressen https://www.oecd-ilibrary.org/education/

25 Den regionala ramen för konsekvensbedömning av innovation (RIIA) utformades av Europeiska kommissionen som ett första steg i bedömningen av universitetens innovationseffekter genom utarbetande av fallstudier baserade på mätvärden. Bedömningen av innovationseffekterna, t.ex. genom RIIA-ramen, kan knytas till finansieringsinstrument baserade på innovationsresultat på regional eller nationell nivå eller på EU-nivå.

25 Den regionala ramen för konsekvensbedömning av innovation (RIIA) utformades av Europeiska kommissionen som ett första steg i bedömningen av universitetens innovationseffekter genom utarbetande av fallstudier baserade på mätvärden. Bedömningen av innovationseffekterna, t.ex. genom RIIA-ramen, kan knytas till finansieringsinstrument baserade på innovationsresultat på regional eller nationell nivå eller på EU-nivå.

Ändringsförslag  77

Förslag till beslut

Bilaga – punkt – punkt 3.2 – stycke 6

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att ha en ledande och samordnande roll vid genomförandet och övervakningen av de verksamheter som ska bedrivas av KI-grupperna. Särskild uppmärksamhet kommer att riktas mot att säkerställa en inkluderande strategi för att locka högre utbildningsanstalter vid sidan av KI-gruppernas partner, ett ämnes- och sektorsöverskridande tillvägagångssätt samt en koppling till Europeiska kommissionens strategi för smart specialisering, relevanta tematiska plattformar och EIT:s regionala innovationssystem.

Varje KI-grupp ska ägna särskild uppmärksamhet mot att säkerställa en öppen och inkluderande strategi för att locka högre utbildningsanstalter vid sidan av KI-gruppernas partner i syfte att säkerställa så stor geografisk täckning som möjligt, ett ämnes- och sektorsöverskridande tillvägagångssätt, ett bredare deltagande av kvinnor i sektorer där de är underrepresenterade samt en koppling till Europeiska kommissionens strategi för smart specialisering, relevanta tematiska plattformar, såsom enheten för politiskt stöd, och EIT:s regionala innovationssystem.

Ändringsförslag  78

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – stycke 7

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att koppla sitt stöd för utvecklingen av innovationsförmågan inom den högre utbildningen till EIT-märkningen, vilken för närvarande tilldelas till KI-gruppernas utbildningsprogram. Framför allt kan de högre utbildningsanstalter som deltar använda EIT-märkningen. EIT kommer även att utöka EIT-märkningen till verksamheter för livslångt lärande genom att involvera och försöka nå ut till en större målgrupp av studenter, vuxenstuderande och institutioner (inbegripet inom yrkesutbildning) vid sidan av KI-grupperna. Tillämpningen av märkningen utanför EIT-gruppen kommer att ha en mer strukturerande inverkan på alla nivåer (enskild, program och institution).

EIT kommer att stödja KI-grupperna i genomförandet av EIT-märkningen, vilken tilldelas till KI-gruppernas utbildningsprogram. De högre utbildningsanstalter som deltar kommer att uppmuntras att använda EIT-märkningen. EIT:s KI-grupper ska utnyttja EIT-märkningen bättre och även utöka dess tillämpningsområde till verksamheter för livslångt lärande, mentorskap, yrkesutbildning, vidareutbildning och omskolning samt storskaliga öppna nätkurser genom att involvera och försöka nå ut till en större målgrupp av studenter, vuxenstuderande och institutioner (inbegripet inom yrkesutbildning) vid sidan av KI-gruppernas partner. Tillämpningen av märkningen utanför EIT:s KI-grupper väntas ha en mer strukturerande inverkan på alla nivåer (enskild, program och institution). EIT ska övervaka hur effektivt det är att utöka tillämpningsområdet för den EIT-märkning som används i KI-gruppernas utbildningsprogram.

Ändringsförslag  79

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3– punkt 3.2 – stycke 8

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer främst att inrikta sitt arbete på högre utbildningsanstalter i länder som uppvisar blygsamma och måttliga innovationsresultat och andra regioner som vill stärka sitt innovationsavtryck och sina strategier för smart specialisering. För denna åtgärd kommer EIT att tilldela minst 25 % av den totala budget som tilldelats till dessa verksamheter.

KI-grupperna ska genomföra sina verksamheter för högre utbildning genom öppna och transparenta ansökningsomgångar. KI-grupperna ska inrikta sitt arbete på högre utbildningsanstalter i hela unionen, men särskilt på de länder och regioner som uppvisar blygsamma och måttliga innovationsresultat och andra regioner som vill stärka sitt innovationsavtryck och sina strategier för smart specialisering. EIT:s KI-grupper ska tilldela en lämplig budget till dessa verksamheter, och de kriterier för stödberättigande som ska inkluderas i ansökningsförfaranden ska säkerställa att ett betydande antal av de högre utbildningsanstalter som deltar i projekten kommer från någon annanstans än KI-grupperna.

Ändringsförslag  80

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.2 – tabellen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

i samarbete med kommissionen utforma och inrätta verksamheter till stöd för utvecklingen av innovationsförmågan inom den högre utbildningen, vilka kommer att genomföras genom KI-grupperna med början 2021,

 

införa ett uppsökande program för att uppmuntra högre utbildningsanstalter i länder med blygsamma och måttliga innovationsresultat att utveckla sin innovationsförmåga,

 

erbjuda särskild vägledning, expertkunskap och rådgivning till de högre utbildningsanstalter som deltar,

 

stärka och utvidga tillämpningsområdet för EIT-märkningen vid sidan av KI-grupperna så att den omfattar de högre utbildningsanstalter som deltar i åtgärden.

 

Ändringsförslag  81

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 1 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(1) Kommunikation

(1) Kommunikation och spridning

Ändringsförslag  82

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att förstärka sin kommunikationsförmåga och synlighet. Med ett växande antal KI-grupper och en ny åtgärd för att ge stöd åt den entreprenörsinriktade utvecklingen av de högre utbildningsanstalterna kommer EIT att öka sina ansträngningar för att stärka sitt anseende som ett kvalitetsmärke för innovation. Denna varumärkeshantering och förbättrade kommunikation är särskilt viktig gentemot allmänheten, eftersom de innovationer som kan härledas från EIT bidrar till att visa de konkreta effekterna av EU:s investeringar genom ramprogrammet för forskning och innovation. EIT kommer att använda en förbättrad varumärkesstrategi gentemot de viktigaste berörda parterna (högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, företag etc.) i alla medlemsstater och utanför EU, i linje med Horisont Europas kommunikationsmetoder.

EIT och KI-grupperna ska förstärka och förbättra sin kommunikationsförmåga och synlighet, och använda en bättre varumärkesstrategi gentemot de viktigaste berörda parterna (högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, uppstartsföretag samt små och medelstora företag, organisationer i den tredje sektorn osv.) i alla medlemsstater och utanför EU, i linje med Horisont Europas kommunikationsmetoder. Med ett växande antal KI-grupper och nya initiativ som stöder de högre utbildningsanstalternas innovations- och entreprenörsförmåga kommer EIT att öka sina ansträngningar för att stärka anseendet för unionsstöd som ett kvalitetsmärke för innovation. Denna varumärkeshantering och förbättrade kommunikation är särskilt viktig gentemot allmänheten samt regionala och nationella myndigheter eftersom de innovationer som kan härledas från EIT och Europeiska innovationsrådet tillsammans bidrar till att visa de konkreta effekterna av EU:s investeringar genom ramprogrammet för forskning och innovation.

Ändringsförslag  83

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att säkerställa en bredare spridning och en bättre förståelse för de möjligheter som erbjuds genom EIT kommer EIT att undersöka möjligheten att utöka vägledningen och stödet för olika aspekter som rör deltagandet i EIT:s KI-grupper i Europa genom att bygga vidare på befintliga informationsnätverk.

För att säkerställa en bredare spridning och en bättre förståelse för de möjligheter som erbjuds genom EIT ska EIT utöka vägledningen och stödet för olika aspekter som rör deltagandet i EIT:s KI-grupper i hela Europa. EIT:s särskilda nätverk av nationella kontaktpersoner ska, som en del av de nationella kontaktpunkterna för Horisont Europa, bygga på befintliga informationsnätverk i hela Europa som bidrar till att öka EIT:s och KI-gruppernas synlighet och kommunikationsverksamhet. De bör dessutom stödja de nationella och regionala myndigheterna när det gäller att fastställa de nödvändiga synergierna med KI-gruppernas fleråriga program.

Ändringsförslag  84

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 1 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att anordna regelbundna möten med medlemsstaternas företrädare och kommissionens avdelningar minst två gånger om året för att säkerställa en lämplig kommunikation och ett flöde av information på medlemsstats- och EU-nivå och hålla dem informerade om de EIT-finansierade verksamheternas resultat och framsteg. Gruppen med medlemsstaternas företrädare ska även säkerställa ett lämpligt stöd till samarbetet mellan de EIT-finansierade verksamheterna och de nationella programmen och initiativen, däribland möjligheten till nationell samfinansiering av verksamheterna.

EIT kommer att anordna regelbundna möten med medlemsstaternas företrädare och kommissionens avdelningar, Europaparlamentet och Regionkommittén för att säkerställa en lämplig kommunikation och ett flöde av information på medlemsstats- och EU-nivå och hålla dem informerade om de EIT-finansierade verksamheternas resultat och framsteg. Gruppen med medlemsstaternas företrädare ska även säkerställa ett lämpligt stöd till samarbetet mellan de EIT-finansierade verksamheterna och de nationella programmen och initiativen, däribland möjligheten till nationell samfinansiering av verksamheterna.

Ändringsförslag  85

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 1 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att fortsätta att driva EIT:s forum för berörda parter och EIT-märkningen för att främja samverkan med europeiska aktörer i kunskapstriangeln och för att framhålla de mest lovande entreprenörerna och innovatörerna i Europa.

EIT ska fortsätta att driva EIT:s forum för berörda parter och EIT-märkningen för att främja samverkan med europeiska aktörer i kunskapstriangeln och för att framhålla de mest lovande entreprenörerna och innovatörerna i Europa.

Ändringsförslag  86

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT spelar en viktig roll när det gäller att sprida god praxis och goda lärdomar. KI-grupperna och de projekt som stöder de högre utbildningsanstalternas innovations- och entreprenörsförmåga är en värdefull källa till bevis och experimentell kunskap för politiska beslutsfattare, eftersom de ger exempel på god praxis och stöd i utarbetandet och genomförandet av EU:s politik inom deras tematiska områden.

EIT spelar en viktig roll när det gäller att identifiera och sprida god praxis och goda lärdomar. EIT och KI-grupperna ska, även via EIT:s nationella kontaktperson, samverka med medlemsstaternas nationella och regionala myndigheter och Europaparlamentet, i synnerhet med panelen för framtida vetenskap och teknik (STOA), för att upprätta en strukturerad dialog, i syfte att identifiera, dela och sprida god praxis, lärdomar och möjligheter. KI-grupperna och de projekt som stöder de högre utbildningsanstalternas innovations- och entreprenörsförmåga är en värdefull källa till bevis och experimentell kunskap för politiska beslutsfattare och berörda parter inom forskning, innovation och utveckling, eftersom de ger exempel på god praxis och stöd i utarbetandet och genomförandet av EU:s politik inom deras tematiska områden.

Ändringsförslag  87

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Hittills har den goda praxis och de lärdomar som härrör från KI-grupperna inte kodifierats och spridits på ett effektivt sätt. I sin stödjande funktion som kunskapspartner till politiska beslutsfattare och hela innovationssamhället kommer EIT att utveckla sin roll som en institution som kan upptäcka, analysera, kodifiera, dela och säkerställa användningen av innovativa metoder, lärdomar och resultat från de EIT-finansierade verksamheterna (utbildning, stöd till innovation, stöd till entreprenörskap) i bredare skala. Denna verksamhet kommer att bygga på kopplingarna och synergierna med de andra initiativen inom [pelaren Ett innovativt Europa] i [förslaget om Horisont Europa].

Hittills har den goda praxis och de lärdomar som härrör från KI-grupperna inte samordnats, kodifierats och spridits på ett effektivt sätt. I sin stödjande funktion som kunskapspartner till politiska beslutsfattare och hela forsknings-, utvecklings- och informationssamhället ska EIT utveckla sin roll som en institution som kan upptäcka, analysera, kodifiera, dela och säkerställa användningen av innovativa metoder, lärdomar och resultat från de EIT-finansierade verksamheterna (utbildning, stöd till forskning och innovation, stöd till entreprenörskap) i bredare skala. Denna verksamhet ska bygga på kopplingarna och synergierna med de andra initiativen inom pelaren Ett innovativt Europa i Horisont Europa, i synnerhet Europeiska innovationsrådet, uppdragen och de andra europeiska partnerskapen.

Ändringsförslag  88

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 3 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(3) Internationellt samarbete

(3) Internationellt samarbete och global utåtriktad verksamhet

Ändringsförslag  89

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 3 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Inom ramen för EIT-förordningen kommer EIT att försöka öka effekterna av sina verksamheter genom internationellt samarbete och samordning av internationella EIT-finansierade verksamheter inom KI-grupperna. Institutets inriktning kommer att anpassas till de relevanta målen för EU:s industripolitik, såväl som dess prioriteringar för forskning och innovation, för att säkerställa europeiskt mervärde.

Inom ramen för ... [EIT-förordning (2019/0151/COD)] ska EIT försöka säkerställa att effekterna av dess verksamheter blir större genom internationellt samarbete och samordning av internationella EIT-finansierade verksamheter inom KI-grupperna.

Ändringsförslag  90

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 3 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

I sitt internationella samarbete kommer EIT, i samråd med kommissionen, att fokusera på en effektiv hantering av globala samhällsutmaningar genom att bidra till relevanta internationella initiativ och målen för hållbar utveckling, säkerställa tillgången till talanger och förstärka tillgången och efterfrågan på innovativa lösningar. EIT och KI-grupperna kommer att planera och genomföra sina internationella verksamheter i nära samarbete med kommissionen, i överensstämmelse med Horisont Europa och andra av EU:s relevanta politiska strategier och under överinseende av EIT:s styrelse.

EIT och KI-grupperna kommer att planera och genomföra sina internationella verksamheter i nära samarbete med kommissionen, i överensstämmelse med Horisont Europa och andra av EU:s relevanta politiska strategier och under överinseende av EIT:s styrelse. I sitt internationella samarbete och sin globala utåtriktade verksamhet ska KI-grupperna, i samråd med EIT:s styrelse och kommissionen, fokusera på en effektiv hantering av globala utmaningar och samhällsutmaningar, genom att bidra till relevanta internationella initiativ och målen för hållbar utveckling, säkerställa tillgång till talanger och förstärka utbudet av och efterfrågan på innovativa lösningar.

Ändringsförslag  91

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.3 – led 3 – tabellen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

förbättra sin synlighet genom en tydligare varumärkesstrategi gentemot de viktigaste berörda parterna i medlemsstaterna,

 

säkerställa synligheten för EU:s stöd,

 

undersöka möjligheten att använda EU:s befintliga informationsnät och samordna deras verksamheter för att säkerställa bättre rådgivning och vägledning till möjliga partner inom EIT:s KI-grupper,

 

anordna regelbundna möten med gruppen med medlemsstaternas företrädare för att säkerställa en effektiv kommunikation och ett flöde av information tillsammans med medlemsstaterna,

 

öka synligheten i sina åtgärder gentemot allmänheten och gruppen av berörda parter genom EIT:s forum för berörda parter, EIT Awards och EIT Alumni,

 

identifiera, kodifiera och dela lärdomar och god praxis från EIT-finansierade verksamheter på ett effektivt sätt, samverka med myndigheterna i medlemsstaterna både på nationell och regional nivå och säkerställa en strukturerad dialog och samordnande insatser för att identifiera, utbyta och sprida lärdomar och god praxis,

 

utarbeta huvudlinjer för EIT:s och KI-gruppernas internationella samarbete under överinseende av EIT:s styrelse i enlighet med kommissionens strategi för internationellt samarbete inom forskning och innovation och i samråd med kommissionens respektive avdelningar.

 

Ändringsförslag  92

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

I detta avsnitt beskrivs ett antal åtgärder som syftar till att anpassa och förbättra EIT:s och KI-gruppernas nuvarande funktionssätt. En effektiv och strategisk styrelse inom EIT kommer att övervaka genomförandet av dessa åtgärder på EIT-nivå och tillhandahålla nödvändiga incitament och kontroller, däribland genom processen för tilldelning av medel, för att säkerställa att KI-grupperna genomför dem.

I detta avsnitt beskrivs ett antal åtgärder som syftar till att anpassa och förbättra EIT:s och KI-gruppernas nuvarande funktionssätt. En effektiv och strategisk styrelse inom EIT ska övervaka genomförandet av dessa åtgärder på EIT-nivå och ska tillhandahålla nödvändiga incitament och kontroller, däribland genom den resultatbaserade processen för tilldelning av medel, för att säkerställa att KI-grupperna genomför dem.

Ändringsförslag  93

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att ge operativ vägledning till och övervaka KI-gruppernas efterlevnad av sunda förvaltningsprinciper, de principer och kriterier som fastställts för europeiska partnerskap enligt förordningen om Horisont Europa, och deras anpassning till Horisont Europas prioriteringar för att maximera deras resultat och inverkan.

EIT kommer att ge operativ vägledning till och kontinuerligt övervaka KI-grupperna för att säkerställa efterlevnad av sunda förvaltningsprinciper och principer för god förvaltning, de principer och kriterier som fastställts för europeiska partnerskap enligt förordningen om Horisont Europa och deras anpassning till kraven enligt Horisont Europa, och av dess prioriteringar för att maximera deras resultat och inverkan, baserat på en långsiktig samarbetsstrategi mellan EIT och KI-grupperna. Det får vidtas lämpliga åtgärder om en KI-grupp underpresterar eller inte uppnår de förväntade resultaten och effekterna.

(För att numreringen av punkterna i bilagan ska anpassas kommer punkterna i bilaga I – punkt 3 – punkt 3.4 att omnumreras i ett senare skede av förfarandet.)

Ändringsförslag  94

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Åtgärderna som säkerställer KI-gruppernas öppenhet och insyn under genomförandet kommer främst att förbättras genom införande av gemensamma bestämmelser för nya medlemmar som bidrar med mervärde till partnerskapen. De kommer även att bedriva sina verksamheter på ett helt öppet sätt. KI-grupperna kommer även i fortsättningen att vara dynamiska partnerskap som nya partner kan delta i baserat på deras kompetens och strategiska lämplighet, däribland en ökad andel av små och medelstora företag. För att begränsa koncentrationen av medel och säkerställa att KI-gruppernas verksamheter drar nytta av ett stort nätverk av partner kommer förfarandet vid utarbetandet av affärsplanen (däribland fastställandet av prioriteringar, valet av verksamheter och tilldelningen av medel) att vara öppnare och mer inkluderande. Slutligen kommer KI-grupperna att öka sin andel av inbjudningar, särskilt för innovationsprojekt som är öppna för tredje parter. Alla dessa åtgärder kommer att öka antalet aktörer som deltar i KI-gruppernas verksamheter. Slutligen bör KI-grupperna redovisa deltagandet av nya partner i sin regelbundna rapportering.

EIT ska säkerställa att de åtgärder som ser till att KI-grupperna är fortsatt öppna för nya medlemmar och att det finns insyn under genomförandet kommer att förbättras, framför allt genom att man antar och tillämpar transparenta, tydliga och konsekventa anslutnings- och utträdeskriterier för nya medlemmar som bidrar med mervärde till partnerskapen, genom en kontinuerlig övervakning av åtgärdernas effektivitet. De ska även bedriva sina verksamheter på ett helt öppet sätt, bland annat genom en systematisk användning av öppna inbjudningar att lämna projektförslag, för partner och för inrättandet av nya samlokaliseringscentrum.

Ändringsförslag  95

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – stycke 2a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Även om spetskompetens fortfarande är det viktigaste kriteriet vid valet av partner, projekt eller nya samlokaliseringscentrum ska KI-grupperna, när man absolut tvingas välja mellan förslag med lika utvärderingsresultat, prioritera sådana förslag som

 

(a) innehåller ett högre antal regioner och länder som befunnits vara lågpresterande på området forskning och innovation, eller med blygsamma och måttliga innovationsresultat enligt definitionen i artikel 2.8 i EIT-förordningen [xxx],

 

(b) innehåller ett större antal regioner eller länder som ännu inte deltar i KI-grupperna,

 

(c) innehåller regioner och länder som åtar sig att bidra med ESI-medel,

 

(d) innehåller ett större antal små och medelstora företag,

 

(e) säkerställer en jämnare könsfördelning.

Ändringsförslag  96

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – stycke 2b (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

KI-grupperna kommer även i fortsättningen att vara öppna och dynamiska partnerskap som nya partner i hela unionen, däribland en ökad andel små och medelstora företag och uppstartsföretag, kan ansluta sig till baserat på deras kompetens, mervärde och förmåga att bidra till innovationsekosystem samt deras strategiska lämplighet. För att begränsa koncentrationen av medel och säkerställa att KI-gruppernas verksamheter drar nytta av en bred geografisk täckning och ett stort nätverk av partner ska förfarandet vid utarbetandet av affärsplanen (som omfattar fastställandet av prioriteringar, valet av verksamheter och tilldelningen av medel) och valet av nya samlokaliseringscentrum samt finansieringsbeslut vara mer transparent, öppet och inkluderande. Slutligen bör KI-grupperna redovisa deltagandet av nya partner och stödmottagare i sin regelbundna rapportering.

Ändringsförslag  97

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Eftersom KI-grupperna är verksamma i hela värdekedjan för innovation kommer de att säkerställa en lämplig balans av verksamheter inom utbildning, entreprenörskap och innovation i sina portföljer med affärsplaner. KI-gruppernas verksamheter kommer att genomföras genom en smidig, ändamålsenlig och kostnadseffektiv struktur som gör att de administrativa och övergripande kostnaderna kan hållas nere till ett minimum. EIT kommer att säkerställa att KI-grupperna uppnår sin förväntade inverkan genom en rad olika verksamheter som stöder uppfyllandet av målen på ett effektivt sätt enligt KI-gruppernas affärsplaner.

Eftersom KI-grupperna är verksamma i hela värdekedjan för innovation ska de säkerställa en lämplig och kontinuerlig balans av verksamheter inom utbildning, forskning, entreprenörskap och innovation i sina portföljer med affärsplaner. EIT ska övervaka KI-gruppernas verksamheter för att säkerställa att de genomförs genom en smidig, ändamålsenlig och kostnadseffektiv struktur som gör att förvaltningskostnaderna samt de administrativa och övergripande kostnaderna kan hållas på en rimlig nivå EIT kommer att säkerställa att KI-grupperna uppnår sin förväntade inverkan genom en rad olika verksamheter som stöder uppfyllandet av målen på ett effektivt sätt enligt KI-gruppernas affärsplaner. För att minska den administrativa bördan ska KI-gruppernas affärsplaner och EIT:s bidrag till KI-grupperna täcka en period på minst tre år, medan KI-gruppernas verksamheter ska fortsätta att rapporteras årligen.

Ändringsförslag  98

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Åtagandena från var och en av KI-gruppernas partner kommer att säkerställas under hela initiativets avtalstid genom regelbunden övervakning av partnernas bidrag jämfört med de ursprungliga åtagandena. EIT kommer att säkerställa att KI-grupperna har ett riskhanteringssystem som används om någon partner inte kan uppfylla sina ursprungliga åtaganden.

Åtagandena från var och en av KI-gruppernas partner ska säkerställas under hela initiativets avtalstid genom regelbunden övervakning av partnernas bidrag jämfört med de ursprungliga åtagandena. EIT ska säkerställa att KI-grupperna har ett riskhanteringssystem som används om någon partner inte kan uppfylla sina ursprungliga åtaganden. KI-grupperna bör, för att deras verksamhet ska bli ekonomiskt hållbar, sträva efter att ha många olika intäkts- och investeringskällor. Åtgärder som vidtas för att verksamheter ska bli ekonomiskt hållbara får varken leda till höjda kurs- eller medlemsavgifter för partnerna eller innebära en nackdel för mindre enheter, såsom små och medelstora företag och uppstartsföretag, när det gäller medlems- eller kursavgifter eller minskade bidrag.

Ändringsförslag  99

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 4 – tabellen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

säkerställa att KI-grupperna tillämpar strikta principer om öppenhet och insyn, i synnerhet vad gäller valet av nya partner och förfarandet vid utarbetandet av affärsplanerna,

 

säkerställa att genomförandet av KI-grupperna sker helt i överensstämmelse med de krav som föreskrivs genom förordningen om Horisont Europa,

 

säkerställa att affärsplanerna bygger på en lämplig balans mellan verksamheterna inom kunskapstriangeln,

 

säkerställa att KI-grupperna håller nere sina administrativa kostnader till ett minimum,

 

säkerställa att de åtta befintliga KI-grupperna uppfyller de nya genomförandekriterierna för europeiska partnerskap i Horisont Europa.

 

Ändringsförslag  100

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Med hjälp av en smidig och förenklad finansieringsmodell kommer EIT att förstärka KI-gruppernas inverkan och bidrag till uppnåendet av målen i Horisont Europa-programmet. För att öka stödets mervärde kommer EIT att anpassa sin finansieringsmodell. EIT kommer att genomföra förbättringar inom fyra huvudsakliga områden.

Med hjälp av en smidig och förenklad finansieringsmodell kommer EIT att förstärka KI-gruppernas inverkan och bidrag till uppnåendet av målen i Horisont Europa-programmet. För att öka stödets mervärde ska EIT anpassa sin finansieringsmodell så att åtagandena från KI-gruppernas partner eller andra privata och offentliga källor ökar över tid. EIT bör säkerställa en jämn fördelning av sin budget över hela perioden och en smidig övergång från innevarande period till nästa fleråriga budgetram, framför allt för de verksamheter som pågår. EIT kommer att genomföra förbättringar inom fyra huvudsakliga områden.

Ändringsförslag  101

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det första kommer EIT att införa en medfinansieringssats för att öka nivåerna av privata och offentliga investeringar. Anpassningen av finansieringsmodellen kommer att göra det lättare för KI-grupperna att uppnå ekonomisk hållbarhet. Den kommer att ge grupperna incitament att gradvis minska andelen EIT-stöd i sina affärsplaner inom ramavtalen om partnerskap och samtidigt öka nivån av saminvestering från källor utanför EIT. Fasta minskande medfinansieringssatser kommer att tillämpas i de olika faserna i KI-gruppernas livscykel (uppstartsfas, tillväxtfas, mognadsfas, avslutande av EIT-stöd) enligt nedanstående tabell.

För det första kommer EIT att tillämpa lämpliga och gradvis minskande medfinansieringssatser ned till 50 % från och med det 12:e året för en KI-grupp för att öka nivåerna av andra privata och offentliga investeringar än intäkter från deras partner, och på så sätt göra det lättare för KI-grupperna att utnyttja ytterligare offentliga och privata intäkter och investeringar, för att uppnå ekonomisk hållbarhet. EIT ska anpassa andelen stöd enligt KI-gruppernas fleråriga affärsplaner och samtidigt öka nivån av saminvestering från källor utanför EIT. EIT-stödet ska vara resultatbaserat, ska stimulera effekter och belöna framgångar, ska vara direkt kopplat till de framsteg som görs för att uppnå KI-gruppernas mål och får avbrytas om resultaten fortsätter att utebli.

Ändringsförslag  102

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – figur 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

[…]

utgår

Ändringsförslag  103

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det andra kommer den process som för närvarande används vid tilldelning av bidrag att ha en tydligare inriktning mot konkurrenskraft och resultat och användningen av fleråriga bidrag. EIT:s styrelse kommer att ge KI-grupperna starkare incitament, framför allt baserat på deras individuella resultat, för att säkerställa största möjliga inverkan. EIT kommer därför att ändra sina bestämmelser om konkurrenskraftig finansiering för att förbättra dess effekter som en del av Horisont Europa.

För det andra kommer EIT att säkerställa att den process som används vid tilldelning av bidrag baseras på konkurrenskraft och användningen av fleråriga bidrag. EIT:s finansiering ska vara kopplad till framsteg i enlighet med artikel 11 i ... [EIT-förordning (2019/0151 (COD)]. EIT:s styrelse kommer att ge KI-grupperna starkare incitament, framför allt baserat på deras individuella resultat, för att säkerställa största möjliga inverkan. EIT kommer därför att ändra sina bestämmelser om konkurrenskraftig finansiering för att förbättra dess effekter som en del av Horisont Europa.

Ändringsförslag  104

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det tredje kommer EIT att tillämpa stränga regler för att förstärka översynsmekanismen innan den inledande sjuårsperioden för KI-gruppernas verksamheter löper ut. Denna halvtidsöversyn ska genomföras med hjälp av externa experter i enlighet med bästa internationella praxis, i linje med Horisont Europas kriterier för övervakning och utvärdering av europeiska partnerskap, och äga rum innan den inledande sjuårsperioden löper ut. På grundval av översynen kommer styrelsen att fatta beslut om att antingen fortsätta med det ekonomiska bidraget till KI-gruppen eller att avsluta det (dvs. inte utöka ramavtalet om partnerskap med KI-gruppen) och omfördela resurserna till verksamheter som uppnår bättre resultat.

För det tredje kommer EIT att tillämpa stränga regler för att förstärka översynsmekanismen innan den inledande sjuårsperioden för KI-gruppernas verksamheter löper ut. Halvtidsöversynen ska genomföras av externa och oberoende experter i enlighet med bästa internationella praxis, och ska vara i linje med Horisont Europas kriterier för övervakning och utvärdering av europeiska partnerskap, och kriterierna i artikel 11 i ... [EIT-förordning (2019/0151 (COD)]. Översynen ska äga rum innan den inledande sjuårsperioden löper ut. På grundval av översynen, i enlighet med artikel 11 i... [EIT-förordning (2019/0151 (COD)], kommer styrelsen att fatta beslut om att antingen fortsätta med det ekonomiska bidraget till KI-gruppen eller att avsluta det (dvs. inte utöka ramavtalet om partnerskap med KI-gruppen).

Ändringsförslag  105

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(5a) Minskad administrativ börda

(Sätts ut före Bilaga I – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – stycke 5)

Ändringsförslag  106

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Slutligen kommer EIT att fortsätta sina förenklingsinsatser för att minska den onödiga administrativa bördan27 för KI-grupperna, så att de kan genomföra sina årliga affärsplaner och sina fleråriga strategier på ett smidigt och effektivt sätt. Detta kommer att inbegripa användning av klumpsummor eller enhetskostnader för relevanta verksamheter inom KI-grupperna. För att möjliggöra en bättre planering av resurserna, i synnerhet för innovationsverksamheter, och för att underlätta starkare åtaganden och långsiktiga investeringar från de partner som deltar i KI-gruppernas verksamheter, kommer EIT dessutom, när så är lämpligt, att ingå fleråriga bidragsavtal med KI-grupperna enligt respektive ramavtal om partnerskap. Dessa fleråriga bidragsavtal bör inte överstiga tre år.

EIT ska öka sina insatser för att förenkla och minska den administrativa bördan27 för KI-grupperna, så att de kan genomföra sina fleråriga affärsplaner på ett smidigt och effektivt sätt. Detta kommer att inbegripa användning av klumpsummor eller enhetskostnader för relevanta verksamheter inom KI-grupperna. För att möjliggöra en bättre planering av resurserna, i synnerhet för innovationsverksamheter, och för att underlätta starkare åtaganden och långsiktiga investeringar från de partner som deltar i KI-gruppernas verksamheter, kommer EIT dessutom att ingå fleråriga bidragsavtal med KI-grupperna enligt respektive ramavtal om partnerskap. Dessa fleråriga bidragsavtal bör omfatta en period på minst tre år. EIT ska stärka förtroendet med KI-grupperna och koncentrera sin utvärdering på deras resultat och effekter.

__________________

__________________

27 Framför allt hade den årliga rapporteringen av KI-gruppernas kompletterande åtgärder avslutats enligt revisionsrättens rekommendation i dess särskilda rapport från 2016 (Rekommendation 1, s. 51).

27 Framför allt hade den årliga rapporteringen av KI-gruppernas kompletterande åtgärder avslutats enligt revisionsrättens rekommendation i dess särskilda rapport från 2016 (Rekommendation 1, s. 51).

Ändringsförslag  107

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 5 – tabell 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

genomföra en ny finansieringsmodell som är utformad för att stärka åtagandena från KI-gruppernas partner,

 

fortlöpande förbättra finansieringsmodellen genom att förenkla KI-gruppernas rapportering och, när det anses lämpligt, ingå fleråriga bidragsavtal med KI-grupperna enligt respektive ramavtal om partnerskap,

 

anpassa den konkurrensutsatta processen för tilldelning av bidrag så att utförande och resultat belönas,

 

förstärka den omfattande översynen av varje KI-grupps resultat innan deras sjunde verksamhetsår löper ut så att den kan ligga till grund för styrelsens beslut om fortsättning eller avslutande av det ekonomiska stödet i linje med Horisont Europas ram för europeiska partnerskap.

 

Ändringsförslag  108

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 6

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

På grundval av en ingående oberoende undersökning i nära samarbete med kommissionen, som ska utföras senast i slutet av 2023, kommer EIT att definiera sina relationer med de KI-grupper som inte längre får bidrag under programperioden 2021–2027. Om den slutliga översynen ger ett positivt resultat kan EIT ingå ett ”samarbetsavtal” med varje KI-grupp i syfte att upprätthålla samarbetet med KI-grupperna efter att ramavtalet om partnerskap har löpt ut. Detta samarbetsavtal bör bland annat omfatta rättigheter och skyldigheter i samband med

EIT ska utarbeta de allmänna principerna för relationen med KI-grupperna efter det att ramavtalet om partnerskap har löpt ut, i linje med Horisont Europas ram för europeiska partnerskap. På grundval av en ingående oberoende undersökning i nära samarbete med kommissionen, som ska utföras senast i slutet av 2023, ska EIT bedöma effekterna och resultaten av de tre KI-grupperna vars ramavtal om partnerskap kommer att löpa ut under programperioden 2021–2027 och definiera deras relation därefter.

 användningen av EIT:s varumärke och deltagandet i EIT Awards och andra initiativ som anordnas av EIT,

 

 användningen av EIT-märkningen för utbildningsprogram,

 

 deltagandet i EIT:s konkurrensutsatta ansökningsförfaranden för verksamheter och tjänster som delas mellan KI-grupperna,

 

 relationen med studentnätverket EIT Alumni Community.

 

Ändringsförslag  109

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 6 – stycke 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Om de externa och oberoende experternas ingående undersökning ger ett positivt resultat och leder till ett positivt beslut från dess styrelse får EIT, i enlighet med artikel 11 i EIT-förordningen, besluta att förlänga ramavtalet om partnerskap till slutet av den innevarande programperioden, i de fall då utvärderingen visar att vissa verksamheter som bedrivs av KI-gruppen ännu inte är ekonomiskt hållbara men förblir avgörande för fullgörandet av dess uppgifter, verksamheter och förmåga att bemöta samhällsutmaningar och därför fortfarande behöver ekonomiskt stöd från EIT för att KI-gruppen ska kunna bli ekonomiskt hållbar. I enlighet med artikel 11 i EIT-förordningen ska en sådan förlängning vara föremål för vissa villkor och begränsad i omfattning, budget och tid.

Ändringsförslag  110

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.4 – led 6 – tabellen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

utarbeta de allmänna principerna för relationen med KI-grupperna efter att ramavtalet om partnerskap har löpt ut, i linje med Horisont Europas ram för europeiska partnerskap,

 

med förbehåll för en positiv slutlig översyn och det beslut som fattas av EIT:s styrelse, ingå samarbetsavtal med KI-grupperna för att behålla dem som aktiva medlemmar i EIT-gruppen.

 

Ändringsförslag  111

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.5 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Genom att bygga vidare på sitt breda verksamhetsområde och sin tydliga roll har EIT goda förutsättningar att skapa synergieffekter och komplementariteter med andra av EU:s program eller instrument, bland annat genom att förstärka sitt stöd till KI-grupperna i deras planerings- och genomförandeverksamheter. I förteckningen nedan ges konkreta exempel där EIT kommer att bidra till synergier på medellång eller lång sikt utanför Horisont Europa.

Genom att bygga vidare på sitt breda verksamhetsområde och sin tydliga roll som en integrerad del av Horisont Europa har EIT goda förutsättningar att skapa synergieffekter och komplementariteter med andra av EU:s program eller instrument, bland annat genom att förstärka sitt stöd till KI-grupperna i deras planerings- och genomförandeverksamheter. I förteckningen nedan ges konkreta exempel där EIT kommer att bidra till synergier på medellång eller lång sikt utanför Horisont Europa.

Ändringsförslag  112

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.5 – punkt 4 – strecksats 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

- Med tanke på KI-gruppernas och innovationsekosystemens territoriella dimension ska synergieffekter med ESI-fonderna eftersträvas. Så mycket som möjligt ska göras för att KI-gruppernas verksamheter integreras i sammanhållningsfondernas förvaltande myndigheters verksamhetsprogram. Detta bör bidra till KI-gruppernas mål om öppenhet, geografisk balans och finansiell hållbarhet och öka EIT:s allmänna genomslagskraft.

Ändringsförslag  113

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3 – punkt 3.5 – stycke 4 – strecksats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 EIT:s KI-grupper kommer att främja samarbetet med plattformarna för smart specialisering, särskilt de projekt som har erfarenhet av att arbeta med sammanhållningsfondernas förvaltande myndigheter, för att underlätta synergier mellan EIT:s resurser, sammanhållningsfonderna och andra europeiska, nationella och/eller regionala program.

 EIT:s KI-grupper kommer att främja samarbetet mellan KI-grupperna och plattformarna för smart specialisering, för att underlätta synergier mellan EIT:s resurser, sammanhållningsfonderna och andra europeiska, nationella och/eller regionala program.

Ändringsförslag  114

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3a (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

3a. Krisen till följd av covid-19-utbrottet

 

(1) Samarbete mellan EIT och KI-grupperna

 

Omfattande sociala, ekonomiska, miljörelaterade och teknologiska förändringar till följd av covid-19-utbrottet kommer att kräva att alla unionens institutioner, organ, kontor och byråer samarbetar, och EIT bör bidra till det innovationsarbete som är nödvändigt för att vidta samstämmiga åtgärder mot krisen. EIT bör säkerställa att KI-grupperna bidrar till innovativa lösningar inom olika insatsområden, i enlighet med prioriteringarna i unionens återhämtningsplan, den europeiska gröna given, unionens industristrategi och målen för hållbar utveckling, för att hjälpa samhället och ekonomin att återhämta sig och för att stärka deras hållbarhet och motståndskraft. Varje KI-grupp bör utarbeta en tvåårig strategisk plan för att bidra till att mildra krisens effekter på ekonomin, i synnerhet ett samhälle i kaos, och minskade investeringar. Särskild uppmärksamhet bör ägnas åtgärder för att öka deras innovationsekosystems motståndskraft, och i synnerhet mikroföretags, små och medelstora företags och uppstartsföretags motståndskraft, men även motståndskraften bland studenter, forskare, företagare och anställda som har drabbats hårdast av krisen.

 

EIT bör säkerställa att KI-grupperna kan bedriva verksamhet med den flexibilitet som behövs för att anpassa sig efter den ökande efterfrågan som följer av covid-19-krisen och för att reagera på den europeiska återhämtningsplanen. KI-grupperna kan, i synergi med andra innovationsgrenar och byråer, lägga fram initiativ som syftar till att stödja det nuvarande innovationsekosystemet som baseras på kunskapstriangeln. De kan offentliggöra särskilda ansökningsomgångar, främja initiativ med hjälp av sina partnerskap, ekosystem och grupper, utveckla enskilda och KI-gruppöverskridande projekt för att stödja en hållbar omstrukturering av företag, samt identifiera små och medelstora företag, uppstartsföretag och andra berörda parter i behov av stöd. De bör vara tillräckligt flexibla för att skapa ändamålsenliga stödåtgärder för sina partner och stödmottagare, och till och med utanför deras befintliga grupper. De kommer att behöva anpassa sig till en period med mer decentraliserat arbete och distansarbete, färre resor, mer ovisshet och fortsatt fysisk distansering. De ska hjälpa partner, sina stödmottagare och studenter med innovativa samarbetsverktyg, instrument, information och stödtjänster.

 

Mot slutet av 2023 ska EIT:s styrelse, i samordning med kommissionen, bedöma huruvida perioden för varje KI-grupps krisprogram ska förlängas.

 

(2) EIT Health

 

Utan att kopiera befintliga databaser och initiativ bör EIT Health bidra till att mobilisera expertis och samla in uppgifter och information för att utveckla vaccin, testmetoder och medicinska behandlingar med avseende på covid-19. EIT Health bör bidra till att inrätta horisontella plattformar som kan stödja forskning och utveckling inom ramen för vaccinrelaterade initiativ som lanseras av den akademiska världen, näringslivet, i synnerhet små och medelstora företag, och andra organisationer som har erfarenhet av preklinisk expertis, testning av vaccin och framställning av material för klinisk prövning

Ändringsförslag  115

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s budgetbehov under perioden 2021–2027 är [3 000] miljoner euro och kan delas in i tre huvudkomponenter: 1) utgifterna för de åtta befintliga KI-grupperna (med beaktande av att ramavtalet om partnerskap kommer att löpa ut för tre av dem före 2024) och införandet av två nya KI-grupper (2022 och 2025), 2) införandet av EIT:s nya stöd- och samordningsåtgärd och 3) administrativa utgifter.

 EIT:s budgetbehov under perioden 2021–2027 är 4 % av Horisont Europas totala budget och kan delas in i två huvudkomponenter: 1) utgifterna för de åtta befintliga KI-grupperna (med beaktande av att ramavtalet om partnerskap kommer att löpa ut för tre av dem före 2024) och införandet av två nya KI-grupper (2022 eller 2023 och 2025), och 2) administrativa utgifter.

Ändringsförslag  116

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Cirka [2 500] miljoner euro (83,3 % av EIT:s totala budget) har avsatts för att finansiera befintliga och nya KI-grupper och omfattar [200] miljoner euro för det regionala innovationssystemet. Genom införandet av en medfinansieringssats förväntas KI-grupperna säkra ytterligare [1 500] miljoner euro från andra offentliga och privata källor. Budgeten för införandet av två nya KI-grupper (2022 respektive 2025) kommer att ligga på cirka [300] miljoner euro. Om ytterligare medel utöver EIT:s budget blir tillgängliga kan EIT eventuellt införa nya KI-grupper.

Cirka 96,7 % har avsatts för att finansiera befintliga och nya KI-grupper varav

 

(a) minst 15% ska gå till det regionala innovationssystemet,

 

(b) högst 3 % till det initiativ för högre utbildning som syftar till att utveckla innovations- och entreprenörsförmågan i kunskapstriangeln.

 

(c) cirka 10% för införandet av två nya KI-grupper (2022 eller 2023 respektive 2025).

 

Om ytterligare medel utöver EIT:s budget blir tillgängliga kan EIT eventuellt införa nya KI-grupper.

Ändringsförslag  117

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.1 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att införa en ny stödåtgärd för att bidra till utvecklingen av de högre utbildningsanstalternas entreprenörs- och innovationsförmåga. Denna åtgärd kommer att kräva övergripande tjänster för projektledning och övervakning. Cirka [400] miljoner euro av EIT:s budget (högst 14 %) behövs för att genomföra dessa verksamheter. Av detta belopp kommer [120] miljoner euro att avsättas för uppstartsfasen (de tre första åren) och resten för tillväxtfasen (de sista fyra åren).

utgår

 

Ändringsförslag  118

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.1 – stycke 4 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att fortsätta att vara en flexibel och dynamisk organisation. De administrativa kostnaderna, där nödvändig personal, administration, infrastruktur och drift ingår, kommer att öka men i genomsnitt inte överstiga 3 % av EIT:s budget. Ungern täcker en del av de administrativa kostnaderna genom att tillhandahålla kostnadsfria kontorsutrymmen fram till slutet av 2029. Således uppgår behovet av administrativa utgifter till omkring 73 miljoner euro för åren 2021–2027. Fördelningen av budgeten presenteras nedan:

EIT kommer att fortsätta att vara en flexibel och dynamisk organisation. De administrativa kostnaderna för EIT, där nödvändig personal, administration, infrastruktur och drift ingår, kommer att öka och bli omkring 3 % av EIT:s budget. Ungern täcker en del av de administrativa kostnaderna genom att tillhandahålla kontorsutrymmen som är kostnadsfria fram till slutet av 2029. Dessutom kommer stora ansträngningar att göras för att minska KI-gruppernas administrativa kostnader, som under alla omständigheter ska hållas på lägsta rimliga nivå.

Ändringsförslag  119

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.1 – stycke 4 – figuren

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

[…]

utgår

Ändringsförslag  120

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Mätningen av EIT:s inverkan kommer att förbättras kontinuerligt under nästa programperiod med beaktande av tidigare lärdomar och erfarenheter. EIT kommer att tillämpa en ram för utvärdering, rapportering och övervakning som säkerställer överensstämmelsen med den övergripande strategi som fastställts för Horisont Europa och samtidigt skapar utrymme för flexibilitet. Framför allt kommer återkopplingen mellan kommissionen, EIT och KI-grupperna att förbättras för att målen ska uppfyllas på ett konsekvent, enhetligt och effektivt sätt.

Mätningen av EIT:s inverkan kommer att förbättras kontinuerligt under nästa programperiod med beaktande av tidigare lärdomar och erfarenheter samt behovet av att samordna praxis med Horisont Europas praxis. EIT kommer att tillämpa den ram för utvärdering, rapportering och övervakning som fastställts i Horisont Europa och använda de indikatorer som förtecknas i bilaga V till förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa.

Ändringsförslag  121

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

4.2.1. Halvtidsöversyn av EIT

 

EIT ska bli föremål för en grundlig halvtidsöversyn av kommissionen på grundval av de periodiska utvärderingar som fastställs i artikel 19 i förordning [xxx] om EIT. Den ska genomföras med bistånd av oberoende experter senast tre år efter inledningen av den efterföljande finansieringsperioden. Halvtidsöversynen ska bland annat omfatta en bedömning av

 

(a) resultaten och effekterna av utbildningsinitiativet och dess eventuella fortsättning,

 

(b) effektiviteten i KI-gruppernas strategi för ekonomisk hållbarhet,

 

(c) genomförandet och effekterna av det regionala innovationssystemet,

 

(d) möjligheten att ytterligare öka samarbetet mellan EIT och alla genomförandeorgan för Horisont Europas tredje pelare för att utreda om EIT skulle kunna spela en mer övergripande roll för alla pelare och/eller för att inrätta en enda gemensam kontaktpunkt för innovation med en uppsättning olika kompletterande verksamheter.

Ändringsförslag  122

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Utvärdering

4.2.2. KI-gruppernas utvärdering och översyn

Ändringsförslag  123

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

De periodiska utvärderingarna av EIT:s verksamheter, inbegripet de som hanteras genom KI-grupperna, kommer att utföras av kommissionen i linje med bestämmelserna i EIT-förordningen och förordningen om Horisont Europa. Dessa utvärderingar kommer att användas för att bedöma EIT:s och KI-gruppernas verksamheter med avseende på deras effektivitet, ändamålsenlighet, relevans, samstämmighet och EU-mervärde. De kommer att baseras på oberoende externa utvärderingar och ligga till grund för de övergripande halvtids- och efterhandsutvärderingarna av Horisont Europa. Dessutom kommer EIT att genomföra en grundlig översyn av varje KI-grupp före utgången av det sjunde och fjortonde verksamhetsåret enligt ramavtalet om partnerskap.

De periodiska utvärderingarna av EIT:s verksamheter, inbegripet de som hanteras genom KI-grupperna, kommer att utföras av kommissionen i linje med ... [EIT-förordningen (2019/0151/COD)] och förordningen om Horisont Europa. Dessa utvärderingar kommer att användas för att bedöma EIT:s och KI-gruppernas verksamheter med avseende på deras effektivitet, ändamålsenlighet, relevans, samstämmighet och EU-mervärde. De kommer att baseras på oberoende externa utvärderingar och ligga till grund för de övergripande halvtids- och efterhandsutvärderingarna av Horisont Europa.

 

EIT kommer att genomföra en grundlig översyn av varje KI-grupp före utgången av det fjärde, sjunde, elfte och fjortonde verksamhetsåret enligt ramavtalet om partnerskap. En sådan översyn ska genomföras av oberoende externa experter, och det ska krävas ett positivt styrelsebeslut för att KI-gruppens verksamhet ska få fortsätta.

Ändringsförslag  124

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Rapportering och övervakning

4.2.3 Rapportering och övervakning

Ändringsförslag  125

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Rapporteringen och övervakningen av KI-gruppernas verksamhetsresultat är en av EIT:s huvuduppgifter och kommer att genomföras i samarbete med Horisont Europas gemensamma företagstjänster. Rapporterings- och övervakningssystemet för KI-grupperna kommer att integreras i Horisont Europas övergripande övervakningssystem, framför allt med hjälp av gemensamma datamodeller och gemensam datainsamling. Kommissionen kommer att delta i den gemensamma utformningen av alla relevanta indikatorer och verktyg för utvärdering och övervakning som utarbetas eller tillämpas av EIT för att säkerställa att de är förenliga och samstämmiga med Horisont Europas övergripande övervakningssystem, inbegripet de viktigaste effektkedjorna, kriterierna för de europeiska partnerskapen och den strategiska planeringsprocessen. EIT kommer dessutom att ta hänsyn till införandet av metoden för innovationsradar i Horisont Europa och undersöka hur KI-grupperna kan dra nytta av innovationsradar för att förbättra övervakningsverksamheten.

Kommissionen ska kontinuerligt övervaka styrningen och genomförandet av EIT:s verksamheter i enlighet med artikel 45 i förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa. Uppgifter från projekt som finansieras genom EIT ska inkluderas i Horisont Europa-databasen. Kommissionen kommer att delta i den gemensamma utformningen av alla relevanta indikatorer och verktyg för utvärdering och övervakning som utarbetas eller tillämpas av EIT för att säkerställa att de är förenliga och samstämmiga med Horisont Europas övergripande övervakningssystem, inbegripet de viktigaste effektkedjorna, kriterierna för de europeiska partnerskapen och den strategiska planeringsprocessen. EIT kommer dessutom att ta hänsyn till införandet av metoden för innovationsradar i Horisont Europa och undersöka hur KI-grupperna kan dra nytta av innovationsradar för att förbättra övervakningsverksamheten.

Ändringsförslag  126

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 6

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Det kommer att vara EIT:s ansvar att regelbundet övervaka KI-gruppernas verksamhetsresultat och att fortlöpande anpassa sina övervakningssystem i linje med Horisont Europas övervaknings- och rapporteringsram för europeiska partnerskap och i samarbete med Horisont Europas gemensamma företagstjänster. Resultaten av denna övervakning kommer att ligga till grund för KI-gruppernas verksamhetsplanering och EIT:s beslut om fördelningen av budgeten och utarbetandet av ramavtalen om partnerskap med KI-grupperna som stödmottagare.

Det kommer att vara EIT:s ansvar att regelbundet övervaka KI-gruppernas verksamhetsresultat, inklusive deras administrativa utgifter, och att fortlöpande anpassa sina övervakningssystem i linje med Horisont Europas övervaknings- och rapporteringsram för europeiska partnerskap och i samarbete med Horisont Europas gemensamma företagstjänster. Resultaten av denna övervakning kommer att ligga till grund för KI-gruppernas fleråriga verksamhetsplanering och EIT:s beslut om fördelningen av budgeten och utarbetandet av ramavtalen om partnerskap med KI-grupperna som stödmottagare.

Ändringsförslag  127

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 7 – led 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(1) ekonomiska/innovationsfrämjande effekter genom att främja nyföretagandet och företagens tillväxt, såväl som skapandet av nya innovativa lösningar för hanteringen av globala utmaningar, samt genom att skapa direkta och indirekta arbetstillfällen och mobilisera andra offentliga och privata investeringar,

(1) ekonomiska/innovationsfrämjande effekter genom att främja nyföretagandet och företagens tillväxt, såväl som skapandet av nya innovativa lösningar för hanteringen av globala utmaningar, samt genom att skapa direkta och indirekta arbetstillfällen och mobilisera ytterligare offentliga och privata investeringar,

Ändringsförslag  128

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 7 – led 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(2) vetenskapliga och utbildningsfrämjande effekter genom att stärka humankapitalet inom forskning och innovation, förbättra innovations- och entreprenörskompetens både på individuell och organisatorisk nivå och främja spridningen av kunskap och innovation på ett öppet sätt i samhället,

(2) vetenskapliga och utbildningsfrämjande effekter genom att skapa ny kunskap, stärka humankapitalet inom forskning och innovation, förbättra innovations- och entreprenörskompetens både på individuell och organisatorisk nivå och främja spridningen av kunskap och innovation på ett öppet sätt i samhället,

Ändringsförslag  129

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 7 – led 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(3) samhälleliga effekter genom att hantera EU:s politiska prioriteringar inom områdena för klimatförändringar, energi, råvaror, hälsa och livsmedel genom innovativa lösningar och samverkan med medborgarna och slutanvändarna samt genom att stärka utnyttjandet av innovativa lösningar i dessa delar av samhället.

(3) samhälleliga effekter genom att hantera EU:s politiska prioriteringar inom områdena för klimatförändringar (begränsning, anpassning och motståndskraft), energi, råvaror, hälsa, tillverkning med högre förädlingsvärde, rörlighet i städer och livsmedel genom innovativa lösningar och samverkan med medborgarna och slutanvändarna samt genom att stärka utnyttjandet av innovativa lösningar i dessa delar av samhället,

Ändringsförslag  130

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 7 – led 3a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(3a) systemeffekter genom att ta itu med komplexa och sammankopplade problem, ta fram innovativa heltäckande lösningar, tillhandahålla banbrytande tillämpningar med integrerat mervärde i flera sektorer, bidra till att forma unionspolitiken och ta itu med globala och samhälleliga utmaningar, inom EIT-gruppen och i synnerhet inom de KI-gruppöverskridande relationerna.

Ändringsförslag  131

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 7a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

De effekter som avses i tredje stycket ska mätas utifrån indikatorerna i bilaga V till förordning [xxx] om inrättande av Horisont Europa.

Ändringsförslag  132

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 8

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Nedanstående tabell innehåller en icke uttömmande förteckning över förvaltningsindikatorer och deras mål som kommer att övervakas av EIT 2021–2027. Dessa indikatorer utgör de viktigaste riktlinjerna för övervakningen av framstegen med EIT:s viktigaste mål för perioden 2021–2027, däribland att främja innovation och entreprenörskap genom bättre utbildning, att öka dess regionala inverkan och öppenhet gentemot möjliga partner och intressenter samt att marknadsföra innovativa lösningar på globala utmaningar.

Dessutom innehåller nedanstående tabell en icke uttömmande förteckning över förvaltningsindikatorer och deras mål som kommer att övervakas av EIT 2021–2027. Dessa indikatorer utgör de viktigaste riktlinjerna för övervakningen av framstegen med EIT:s viktigaste mål för perioden 2021–2027, däribland att främja innovation och entreprenörskap genom bättre utbildning, att öka dess regionala inverkan och öppenhet gentemot möjliga partner och intressenter samt att marknadsföra innovativa lösningar på globala utmaningar.

Ändringsförslag  133

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 9

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Ytterligare indikatorer, däribland indikatorer för samhälleliga effekter inom KI-gruppernas verksamhetsområden, kommer att utarbetas av EIT tillsammans med kommissionen i linje med utarbetandet av Horisont Europas ram för programindikatorer för att återspegla den övergripande strategin för de europeiska partnerskapens bidrag till vetenskapliga, ekonomiska och samhälleliga effekter. Anpassningen av effektindikatorerna till Horisont Europa kommer totalt sett att bidra till övervakningen av framstegen mot de fastställda målen över tid. Detta kommer att ligga till grund för en komparativ faktabas över de resultat och effekter som genereras av KI-grupperna gentemot resten av programmet. EIT kommer dessutom att säkerställa att övervakningssystemet fångar upp framsteg i förhållande till verksamheter som är specifika för KI-gruppens modell, däribland integrering av kunskapstriangeln och utveckling av entreprenörskompetens. Syftet med dessa ytterligare indikatorer är att övervaka framstegen och effekterna över tid. Exempelvis ska indikatorerna för EIT:s utbildningsrelaterade verksamheter (inbegripet de som ska stärka de högre utbildningsanstalternas förmåga) användas för att övervaka humankapitalets kompetensutveckling (på kort sikt), karriär (på medellång sikt) och arbetsvillkor (på lång sikt), de högre utbildningsanstalternas deltagande och förbättring av sin förmåga (på kort sikt) eller de högre utbildningsanstalternas roll och arbete i de lokala innovationsekosystemen (på medellång och lång sikt).

(Berör inte den svenska versionen.)

Ändringsförslag  134

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – stycke 10

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att säkerställa att alla uppgifter som samlas in genom institutets interna övervakningssystem, inbegripet resultaten från KI-grupperna, är helt integrerade i det övergripande datahanteringssystemet i Horisont Europa-programmet. EIT kommer att säkerställa att detaljerad information som härrör från institutets övervaknings- och utvärderingsprocess görs tillgänglig inom rimlig tid i en gemensam e-databas över genomförandet av Horisont Europa. Dessutom kommer EIT att säkerställa en särskild rapportering av kvantitativa och kvalitativa effekter, bland annat vad gäller åtagande och faktiskt tillhandahållande av finansiella bidrag.

För att förbättra insynen och öppenheten ska EIT säkerställa att alla uppgifter som samlas in genom institutets interna övervakningssystem, inbegripet resultaten från KI-grupperna, är helt tillgängliga och integrerade i det övergripande datahanteringssystemet i Horisont Europa-programmet. EIT ska säkerställa att detaljerad information som härrör från institutets övervaknings- och utvärderingsprocess görs tillgänglig inom rimlig tid i den gemensamma e-databasen över genomförandet av Horisont Europa. Dessutom kommer EIT att säkerställa en särskild rapportering av kvantitativa och kvalitativa effekter, bland annat vad gäller åtagande och faktiskt tillhandahållande av finansiella bidrag.

Ändringsförslag  135

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4 – punkt 4.2 – tabell 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att

utgår

– förbättra sina nuvarande övervakningssystem och införa en ram för rapportering och övervakning som omfattar effektindikatorer som är anpassade till de viktigaste effektkedjorna i [Horisont Europa-programmet],

 

– regelbundet övervaka KI-gruppernas verksamhetsresultat och deras output, resultat och framsteg mot inverkan i linje med [ramen för Horisont Europa],

 

– säkerställa utarbetandet av särskilda samhällsindikatorer i KI-gruppernas verksamhetsområden och en regelbunden övervakning av dem i linje med Horisont Europas ram för samhälleliga effekter,

 

– säkerställa rapporteringen av kvantitativa och kvalitativa effekter, däribland när det gäller ekonomiska bidrag,

 

– säkerställa tillgången till resultat och projektuppgifter från KI-grupperna och integrera dem i Horisont Europa-programmets övergripande datahanterings- och rapporteringssystem.

 

Ändringsförslag  136

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 5 – stycke 1 – led 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

1a. Sektorerna och ekosystemen för vatten, hav och sjöfart

Ändringsförslag  137

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Kulturella och kreativa näringar kan bidra med en övergripande lösning på en rad olika utmaningar som är av permanent karaktär och som kan bemötas genom forsknings- och innovationsverksamheter. Dessa utmaningar kan delas in i fyra pelare: 1)Européernas kreativitet, kulturella mångfald och värderingar. 2) Europas identitet och sammanhållning. 3) Europas sysselsättning, ekonomiska återhämtningsförmåga och smarta tillväxt. 4) Europa som en global aktör.

Kulturella och kreativa sektorer och näringar1a kan bidra med en övergripande lösning på en rad olika utmaningar som är av permanent karaktär och som kan bemötas genom utbildnings-, forsknings- och innovationsverksamheter. Dessa utmaningar kan delas in i fyra pelare: 1)Européernas kreativitet, kulturella och språkliga mångfald och värderingar. 2) Europas identitet och sammanhållning. 3) Europas sysselsättning, ekonomiska återhämtningsförmåga och smarta tillväxt. 4) Europa som en global aktör.

 

__________________

 

1a De kulturella och kreativa sektorerna och näringarna avser alla sektorer och näringar vars verksamhet bygger på kulturella värden, kulturell mångfald och individuella och/eller kollektiva konstnärliga och andra kreativa uttryck, oavsett om verksamheten är marknadsorienterad eller inte, oavsett vilken struktur som genomför den och oavsett hur strukturen är finansierad. Denna verksamhet omfattar utveckling av färdigheter och talang med potential att skapa innovation, välstånd och arbetstillfällen genom att producera socialt och ekonomiskt värde, bland annat via förvaltning av materiella rättigheter. Verksamheten avser även utveckling, produktion, spridning och bevarande av varor och tjänster som förkroppsligar kulturella, konstnärliga eller andra kreativa uttryck samt närliggande funktioner som utbildning och förvaltning. I de kulturella och kreativa sektorerna ingår bland annat arkitektur, arkiv, konst, bibliotek och museer, konsthantverk, ljud- och bildmedier (bland annat film, tv, programvara, datorspel, multimedia och inspelad musik), materiellt och immateriellt kulturarv, design, kreativitetsdrivna lyxindustrier och exklusivt mode, festivaler, musik, litteratur, scenkonst, böcker och förlagsverksamhet (tidningar och tidskrifter), radio och bildkonst samt reklam.

: (För att numreringen av punkterna i bilagan ska anpassas kommer punkterna i bilaga I – punkt 6 stycke 1 leden 7,8 och 9 – att omnumreras i ett senare skede av förfarandet.)

Ändringsförslag  138

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 2 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Européernas kreativitet, kulturella mångfald och värderingar är beroende av motståndskraftiga och robusta kulturella och kreativa sektorer. Dessa sektorer, i synnerhet den audiovisuella sektorn och musiksektorn, står emellertid inför ett antal utmaningar till följd av den ökande konkurrensen från globala aktörer och den digitala omställningen.

Européernas kreativitet, kulturella mångfald och värderingar är beroende av motståndskraftiga och robusta kulturella och kreativa sektorer och näringar. Dessa sektorer står emellertid inför ett antal utmaningar till följd av den ökande konkurrensen från globala aktörer och den digitala omställningen.

Ändringsförslag  139

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 2 – strecksats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Producenter, distributörer, programföretag, biografer och alla typer av kulturella organisationer måste vara innovativa för att locka nya generationer av publik.

 Producenter, kreatörer, distributörer, programföretag, biografer och alla typer av kulturella organisationer och företag måste vara innovativa för att locka ny publik och bredda sitt publikunderlag samt utveckla nya processer, tjänster, innehåll och rutiner som ger ett samhällsvärde.

Ändringsförslag  140

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 2 – strecksats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Bristen på entreprenörskap och övergripande kompetens inom de kulturella och kreativa näringarna28 gäller både nya undersektorer och mycket mogna sektorer som genomgår en djupgående digitalisering. Denna kompetens behövs för innovation och är helt avgörande med tanke på de förändringar som sker på arbetsmarknaden inom sektorn.

 Bristen på entreprenörskap och övergripande kompetens inom de kulturella och kreativa sektorerna28 gäller både nya undersektorer och mycket mogna sektorer som genomgår en djupgående digitalisering. Denna kompetens behövs för innovation och är helt avgörande med tanke på de förändringar som sker på arbetsmarknaden inom sektorn.

__________________

__________________

28 Kulturella och kreativa studier på de europeiska universiteten är främst inriktade på den ”kreativa delen”, och studenterna är inte alltid redo att träda in på den moderna arbetsmarknaden eftersom de saknar sektorsöverskridande kompetens (inom entreprenörskap, digitalisering och ekonomisk förvaltning). När det gäller de högre utbildningsanstalterna ligger EU efter USA inom kommunikation och media (medan EU:s universitet uppvisar bättre resultat inom traditionella ämnen som konst och design eller scenkonst).

28 Kulturella och kreativa studier på de europeiska universiteten är främst inriktade på den ”kreativa delen”, och studenterna är inte alltid redo att träda in på den moderna arbetsmarknaden eftersom de saknar sektorsöverskridande kompetens (inom entreprenörskap, digitalisering och ekonomisk förvaltning). När det gäller de högre utbildningsanstalterna ligger EU efter USA inom kommunikation och media (medan EU:s universitet uppvisar bättre resultat inom traditionella ämnen som konst och design eller scenkonst). Kulturarvet är en viktig innovationskälla som ger god och betydande avkastning på investeringarna.

Ändringsförslag  141

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 2 – strecksats 3a (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

 Kulturarvet är en viktig innovationskälla som ger god avkastning på investeringarna och betydande ekonomiska intäkter, men dess potential är fortfarande outnyttjad. Som katalysator för hållbar, kulturarvsstyrd regenerering och som viktig impuls för utbildning och livslångt lärande som främjar samarbete och social sammanhållning kan det dra stor nytta av KI-grupper inom de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna.

Ändringsförslag  142

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 3 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

De samhälleliga utmaningar som rör Europas identitet och sammanhållning kan generellt beskrivas utifrån bristen på ”broar” som kopplar samman olika delar av samhället och olika territorier. Utmaningarna omfattar social utestängning, behovet att bygga tätare länkar mellan kulturer och behovet att utveckla en känsla av gemenskap baserad på vår kulturella mångfald och vårt gemensamma arv. Dessa utmaningar skulle kunna bemötas genom ökat samhällsdeltagande, innovationer inom design och arkitektur och användning av offentliga utrymmen samt kulturledd social innovation. Utmaningarna gäller främst följande aspekter:

De samhälleliga utmaningar som rör Europas identitet och sammanhållning kan generellt beskrivas utifrån bristen på ”broar” som kopplar samman olika delar av samhället och olika territorier. Utmaningarna omfattar social utestängning, behovet att bygga tätare länkar mellan kulturer, skydda språklig mångfald och minoritetsspråk och utveckla en känsla av gemenskap baserad på vår kulturella mångfald och vårt gemensamma arv. Dessa utmaningar skulle kunna bemötas genom ökat samhällsdeltagande, innovationer inom design och arkitektur och användning av offentliga utrymmen samt kulturledd samhällsinnovation. Utmaningarna gäller främst följande aspekter:

Ändringsförslag  143

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 3 – strecksats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Det finns ett alltför begränsat samarbete mellan forskarna och mellan forskarna och näringslivet och en otillräcklig samordning mellan insatserna för forskning och utveckling och utbytet av metoder, resultat och bästa praxis. Det mesta av forskningen inom de kulturella och kreativa näringarna har dessutom inte översatts, vilket leder till upprepningar eftersom forskarna ofta inte känner till liknande projekt.

 Det finns ett alltför begränsat samarbete mellan forskarna och mellan forskarna, näringslivet och organisationerna i den offentliga sektorn och tredje sektorn och en otillräcklig samordning mellan insatserna för forskning och utveckling och utbytet av metoder, resultat och bästa praxis. Det mesta av forskningen inom de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna har dessutom inte översatts, vilket leder till upprepningar eftersom forskarna ofta inte känner till liknande projekt.

Ändringsförslag  144

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 3 – strecksats 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 En betydande andel av de regionala prioriteringarna för smart specialisering i Europa behandlar kultur ur en annan synvinkel (t.ex. kulturarv, kreativa sektorer osv.). Med tanke på kulturens och kreativitetens viktiga roll för städernas och regionernas ekonomiska och sociala utveckling och deras förmåga att bidra till att utjämna skillnaderna i olika delar av Europa har KI-gruppen för de kulturella och kreativa näringarna mycket hög potential.

 En betydande andel av de regionala prioriteringarna för smart specialisering i Europa behandlar kultur ur en annan synvinkel (t.ex. kulturarv, kreativa sektorer osv.). Med tanke på kulturens och kreativitetens viktiga roll för städernas och regionernas ekonomiska och sociala utveckling och deras förmåga att bidra till att utjämna skillnaderna i olika delar av Europa har denna KI-grupp hög potential.

Ändringsförslag  145

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 4 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Utmaningarna för Europas sysselsättning, ekonomiska återhämtningsförmåga och smarta tillväxt omfattar ekonomiska frågor som arbetslöshet (särskilt ungdomsarbetslöshet) och global konkurrens.

De nuvarande utmaningarna för Europas sysselsättning, ekonomiska återhämtningsförmåga och smarta tillväxt omfattar socioekonomiska frågor som bekämpande av arbetslöshet (särskilt ungdomsarbetslöshet), förbättring av färdigheter och arbetsmiljö och hantering av global konkurrens.

Ändringsförslag  146

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 4 – strecksats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 En utmaning för de kreativa sektorerna i Europa är att digitaliseringen och globaliseringen starkt påverkar hur artisterna producerar och distribuerar sina verk och hur de samspelar med sin publik. DVD-marknadens kollaps, kunderna nya förväntningar och de USA-baserade studiornas fortsatta makt har i kombination med uppkomsten av globala digitala jättar som Amazon, ITunes, Google och Netflix påverkat den traditionella värdekedjan.

 Industrierna i Europa påverkas starkt av globaliseringen, digitaliseringen och den tekniska innovationen. Denna utveckling har förändrat artisternas sätt att producera och distribuera sina verk och samspela med sin publik. Den förändrar de traditionella affärsmodellerna i de kulturella och kreativa näringarna och har förändrat konsumenternas förväntningar och beteende i grunden. Kollapsen för marknader som säljer fysiska varor som cd-skivor och dvd-skivor har, i kombination med uppkomsten av globala digitala innehållsleverantörer som Amazon, Alibaba, ITunes, Google och Netflix och icke-europeiska innehållsproducenters ökande makt, fått enorma konsekvenser för den traditionella värdekedjan.

Ändringsförslag  147

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 7 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Slutligen är det viktigt för Europa som global aktör att förstärka spridningen av kulturellt innehåll som skapats i Europa. Europa måste behålla sin konkurrenskraft i den globala kapplöpningen mot skapandet av nya digitala tekniker (t.ex. artificiell intelligens, sakernas internet, blockkedjeteknik), och inom detta område har de kulturella och kreativa näringarna en viktig roll när det gäller innehåll, produkter och tjänster på global nivå. Globalt sett kan kulturella och kreativa näringar (t.ex. design, arkitektur etc.) bidra aktivt till en hållbar utveckling och driva på grön innovation, medan kulturellt innehåll (litteratur, film och konst) kan öka medvetenheten om ekologiska problem och informera den allmänna opinionen.

Slutligen är det viktigt för EU som global aktör att förstärka spridningen av europeiskt kulturellt innehåll. Europa måste behålla sin konkurrenskraft i den globala kapplöpningen mot skapandet av nya digitala tekniker (t.ex. artificiell intelligens, sakernas internet, blockkedjeteknik), och inom detta område har de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna en viktig roll när det gäller innehåll, produkter och tjänster. Globalt sett kan kulturella och kreativa sektorer och näringar (t.ex. design, arkitektur etc.) bidra aktivt till en hållbar utveckling och driva på grön innovation, medan kulturellt innehåll (litteratur, film och konst) kan öka medvetenheten om ekologiska problem och informera den allmänna opinionen.

Ändringsförslag  148

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp om de kulturella och kreativa näringarna kommer med sitt holistiska och integrerade tillvägagångssätt att bidra till hanteringen av alla de utmaningar som definieras ovan. Eftersom den täcker nästan alla delar av våra liv, vårt samhälle och vår ekonomi kommer en sådan KI-grupp att vara mycket relevant när det gäller de ekonomiska och samhälleliga effekterna och skapandet av strategiska möjligheter för ekonomisk, teknisk och social innovation.

En KI-grupp om de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna kommer med sitt holistiska och integrerade tillvägagångssätt att bidra till hanteringen av alla de utmaningar som definieras ovan. Eftersom den täcker nästan alla delar av våra liv, vårt samhälle och vår ekonomi kommer en sådan KI-grupp att vara mycket relevant när det gäller de ekonomiska och samhälleliga effekterna och skapandet av strategiska möjligheter för ekonomisk, teknisk och social innovation. Den kommer också att vara central för att stärka kunskaperna och det kontinuerliga lärandet och ge konstutbildningsanstalter en betydande roll i utvecklingen av hybridkompetens och företagaranda som tillgodoser industrins behov.

Ändringsförslag  149

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Kulturbaserade och kreativitetsdrivna innovationer stärker Europas konkurrenskraft antingen direkt genom att skapa nya företag och arbetstillfällen eller indirekt genom att skapa sektorsöverskridande fördelar för den bredare ekonomin, förbättra livskvaliteten och öka Europas attraktionskraft. Kulturella och kreativa näringar betraktas allt oftare som nya källor till smart, hållbar och inkluderande tillväxt och sysselsätter redan fler än 12 miljoner personer i EU, vilket motsvarar 7,5 % av alla sysselsatta i EU.

Kulturbaserade och kreativitetsdrivna innovationer stärker Europas konkurrenskraft antingen direkt genom att skapa nya företag och arbetstillfällen eller indirekt genom att skapa sektorsöverskridande fördelar för den bredare ekonomin, förbättra livskvaliteten och öka Europas attraktionskraft. Kulturella och kreativa sektorer (t.ex. kulturarv och konst) betraktas allt oftare som nya källor till smart, hållbar och inkluderande tillväxt och sysselsättning. Dessa sektorer sysselsätter redan fler än 12 miljoner personer i unionen, vilket motsvarar över 7,5% av alla sysselsatta i EU. Kulturarvet är en nyckelkomponent i de kulturella och kreativa sektorerna och bidrar starkt till de europeiska regionernas, städernas och landsbygdsområdenas attraktionskraft. Det är en drivkraft för att få till stånd investeringar från den privata sektorn, locka till sig talanger, generera obundna företag och skapa direkta och indirekta arbetstillfällen.

Ändringsförslag  150

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

De kulturella och kreativa näringarnas bidrag till innovation är inte begränsat till deras direkta inverkan, eftersom innovation generellt sett allt oftare drivs av icke-teknologiska faktorer som kreativitet, design och nya organisationsprocesser eller affärsmodeller. Framför allt har kulturella och kreativa näringar med tydliga värdekedjor (dvs. musik, design, mode, audiovisuella tjänster, datorspel, arkitektur etc.) en stor innovationsförmåga i ekonomiskt hänseende och kapacitet att driva innovation i andra sektorer av ekonomin.

Kulturens och kreativitetens bidrag till innovation drivs allt oftare av icke-teknologiska faktorer som kreativitet, design och nya organisationsprocesser eller affärsmodeller. Framför allt har sektorer med tydliga värdekedjor (dvs. musik, design, mode, audiovisuella tjänster, datorspel, arkitektur etc.) en stor innovationsförmåga i ekonomiskt hänseende och kapacitet att driva innovation i andra sektorer av ekonomin.

Ändringsförslag  151

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Kultur och deltagande i kulturella verksamheter har en direkt inverkan på människors välbefinnande. De kulturella och kreativa näringarna förstärker samhällsvärdet när det gäller identitet, demokrati och samhällsdeltagande. Kulturen har stor potential att ge européerna en starkare känsla av tillhörighet, där mångfald är en tillgång. Detta är av grundläggande betydelse för att öka samhällets motståndskraft och tillgänglighet, främja social sammanhållning, bekämpa radikalisering, främja jämställdhet och ta itu med Europas politiska osäkerhet och behov av enighet.

Kultur och deltagande i kulturella verksamheter har en direkt inverkan på människors välbefinnande. Kulturen har stor potential att ge européerna en starkare känsla av tillhörighet, där mångfald är en tillgång. Detta är av grundläggande betydelse för att öka samhällets motståndskraft och tillgänglighet, främja social sammanhållning, bekämpa radikalisering och främja jämställdhet.

Ändringsförslag  152

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

De kulturella och kreativa näringarnas bidrag till innovation är inte begränsat till deras direkta inverkan, eftersom innovation generellt sett allt oftare drivs av icke-teknologiska faktorer som kreativitet, design och nya organisationsprocesser eller affärsmodeller. Framför allt har kulturella och kreativa näringar med tydliga värdekedjor (dvs. musik, design, mode, audiovisuella tjänster, datorspel, arkitektur etc.) en stor innovationsförmåga i ekonomiskt hänseende och kapacitet att driva innovation i andra sektorer av ekonomin.

Kulturens och kreativitetens bidrag till innovation drivs allt oftare av icke-teknologiska faktorer som kreativitet, design och nya organisationsprocesser eller affärsmodeller. Framför allt har sektorer med tydliga värdekedjor (dvs. musik, design, mode, audiovisuella tjänster, datorspel, arkitektur etc.) en stor innovationsförmåga i ekonomiskt hänseende och kapacitet att driva innovation i andra sektorer av ekonomin.

Ändringsförslag  153

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Kultur och deltagande i kulturella verksamheter har en direkt inverkan på människors välbefinnande. De kulturella och kreativa näringarna förstärker samhällsvärdet när det gäller identitet, demokrati och samhällsdeltagande. Kulturen har stor potential att ge européerna en starkare känsla av tillhörighet, där mångfald är en tillgång. Detta är av grundläggande betydelse för att öka samhällets motståndskraft och tillgänglighet, främja social sammanhållning, bekämpa radikalisering, främja jämställdhet och ta itu med Europas politiska osäkerhet och behov av enighet.

Kultur och deltagande i kulturella verksamheter har en direkt inverkan på människors välbefinnande. Kulturen har stor potential att ge européerna en starkare känsla av tillhörighet, där mångfald är en tillgång. Detta är av grundläggande betydelse för att öka samhällets motståndskraft och tillgänglighet, främja social sammanhållning, bekämpa radikalisering och främja jämställdhet.

Ändringsförslag  154

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 8 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna kommer att förstärka nätverksmöjligheterna, samarbetet, det gemensamma skapandet och kunskapsöverföringen mellan utbildning, forskning och näringsliv, både inom de kulturella och kreativa sektorerna och med andra sektorer inom samhället och ekonomin. Den kommer att främja initiativ som styrs både uppifrån och nedifrån på regional och nationell nivå och på EU-nivå. Den kommer att bidra till utarbetandet av de nödvändiga ramvillkoren för skapandet och utökandet av nya satsningar i innovativa ekosystem. Den kommer att ge forskare och studenter inom ett stort antal ämnen (konst, humaniora, affärsvetenskap, samhällsvetenskap och tillämpad vetenskap), såväl som entreprenörer inom de kulturella och kreativa näringarna och andra sektorer, all kunskap och kompetens som behövs för att genomföra innovativa lösningar och omvandla dem till nya affärsmöjligheter. Gruppen kommer även att möjliggöra ytterligare ömsesidiga utbyten med andra ekonomiska sektorer och industrisektorer och fungera som en accelerator för innovation.

En KI-grupp för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna kommer att förstärka nätverksmöjligheterna, samarbetet, det gemensamma skapandet och kunskapsöverföringen mellan utbildning, forskning, näringsliv och organisationer i den offentliga sektorn och tredje sektorn, både inom de kulturella och kreativa sektorerna och med andra sektorer inom samhället och ekonomin. Den kommer att främja initiativ som styrs både uppifrån och nedifrån på regional och nationell nivå och på EU-nivå. Den kommer att bidra till utarbetandet av de nödvändiga ramvillkoren för skapandet och utökandet av nya satsningar i innovativa ekosystem. Den kommer att ge forskare och studenter inom ett stort antal ämnen (konst, humaniora, affärsvetenskap, samhällsvetenskap och tillämpad vetenskap), såväl som entreprenörer inom de kulturella och kreativa näringarna och andra sektorer, all kunskap och kompetens som behövs för att genomföra innovativa lösningar och omvandla dem till nya kultur-, samhälls- och affärsmöjligheter. Gruppen kommer även att möjliggöra ytterligare ömsesidiga utbyten med andra ekonomiska sektorer och industrisektorer och fungera som en accelerator för innovation.

Ändringsförslag  155

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 9 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna kommer att komplettera flera andra initiativ, både på unionsnivå och medlemsstatsnivå. De viktigaste synergier som förväntas på EU-nivå anges nedan.

En KI-grupp för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna kommer att komplettera flera andra initiativ, både på unionsnivå och medlemsstatsnivå. De viktigaste synergier som förväntas på EU-nivå anges nedan.

Ändringsförslag  156

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 9 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna förväntas bidra till starka synergier med relevanta politiska initiativ inom ramen för Horisont Europa-programmet, i synnerhet den andra pelaren med klustret [Ett inkluderande och tryggt samhälle] och dess insatsområden inom kulturarv och demokrati. En framtida KI-grupp skulle även kunna ge värdefull övergripande input till olika verksamheter som ska genomföras inom klustret [it och industri], framför allt när det gäller tillverkningstekniker där utvecklingen av nya produkter är starkt beroende av de kulturella och kreativa näringarna. Den kan dessutom fungera som ett ändamålsenligt komplement till andra delar av Horisont Europa-programmet, insatserna inom den befintliga gruppen EIT Digital och de verksamheter som planeras inom andra EU-program, däribland InvestEU, Digitala Europa och sammanhållningsfonderna.

En KI-grupp för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna förväntas bidra till starka synergier med relevanta politiska initiativ inom ramen för Horisont Europa-programmet, i synnerhet den andra pelaren med klustret [Kultur, kreativitet och inkluderande samhällen] och dess insatsområden inom kulturarv och demokrati. En framtida KI-grupp skulle även kunna ge värdefull övergripande input till olika verksamheter som ska genomföras inom klustret [Digitala frågor, industri och rymden], framför allt när det gäller tillverkningstekniker där utvecklingen av nya produkter är starkt beroende av de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna. Den kan dessutom fungera som ett ändamålsenligt komplement till andra delar av Horisont Europa-programmet, insatserna inom den befintliga gruppen EIT Digital och de verksamheter som planeras inom andra EU-program, däribland InvestEU, Erasmus, Kreativa Europa, Digitala Europa och sammanhållningsfonderna.

Ändringsförslag  157

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 9 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Det nya programmet Kreativa Europa kommer att vara mycket relevant för verksamheten inom KI-gruppen för de kulturella och kreativa näringarna. Programmets insatsområden och särskilda förslagsinfordringar återspeglar några av de utmaningar inom sektorn som redan nämnts (t.ex. den kreativa näringens kompetens och sysselsättning, affärsmodeller etc.), och starka synergier och komplementariteter bör kunna utvecklas. Inom ramen för programmet Kreativa Europa, och mot bakgrund av den begränsade tillgången till finansiering inom de kulturella och kreativa sektorerna, kan synergieffekter förväntas i och med lånegarantin för de kulturella och kreativa sektorerna, en finansiell mekanism som gör att kulturella och kreativa projekt kan växa genom att erbjuda försäkringar till finansförmedlare.

Det nya programmet Kreativa Europa kommer att vara mycket relevant för verksamheten inom denna KI-grupp. Programmets insatsområden och särskilda förslagsinfordringar återspeglar några av de utmaningar inom sektorn som redan nämnts (t.ex. den kreativa näringens kompetens och sysselsättning, affärsmodeller etc.), och starka synergier och komplementariteter bör kunna utvecklas. Inom ramen för programmet Kreativa Europa, och mot bakgrund av den begränsade tillgången till finansiering inom de kulturella och kreativa sektorerna, kan synergieffekter förväntas i och med lånegarantin för de kulturella och kreativa sektorerna, en finansiell mekanism som gör att kulturella och kreativa projekt kan växa genom att erbjuda försäkringar till finansförmedlare.

Ändringsförslag  158

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 1 – led 9 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Plattformen för industriell modernisering inom strategin för smart specialisering omfattar ett antal strategier för forskning och innovation som inriktas på de kulturella och kreativa näringarna för att undersöka nya kopplingar mellan lokala tillgångar, potentiella marknader och samhällsutmaningar genom deltagande av ett stort antal entreprenörer. Framför allt är främjandet av nya partnerskap mellan forskningsorganisationer, företag och offentliga myndigheter en viktig fråga för strategin för smart specialisering, vilket kräver att nya plattformar för samarbete upprättas.

Plattformen för industriell modernisering inom strategin för smart specialisering omfattar ett antal strategier för forskning och innovation som inriktas på de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna för att undersöka nya kopplingar mellan lokala tillgångar, potentiella marknader och samhällsutmaningar genom deltagande av ett stort antal entreprenörer. Framför allt är främjandet av nya partnerskap mellan forskningsorganisationer, företag och offentliga myndigheter en viktig fråga för strategin för smart specialisering, vilket kräver att nya plattformar för samarbete upprättas.

Ändringsförslag  159

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp inom EIT för de kulturella och kreativa näringarna har mycket goda förutsättningar att hantera de stora ekonomiska och samhälleliga utmaningar som beskrivs ovan. Kreativitet är en viktig drivkraft bakom innovation, och en KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna har kapacitet att frigöra potentialen i kulturbaserad kreativitet och bidra till att stärka Europas konkurrenskraft och smarta tillväxt.

En KI-grupp inom EIT för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna har mycket goda förutsättningar att hantera de stora ekonomiska och samhälleliga utmaningar som beskrivs ovan. Kreativitet är en viktig drivkraft bakom innovation, och en KI-grupp för de kulturella och kreativa sektorerna och näringarna har kapacitet att frigöra potentialen i konstnärlig, kulturbaserad kreativitet och bidra till att stärka Europas konkurrenskraft, hållbarhet, välstånd och smarta tillväxt.

Ändringsförslag  160

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – tabellen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna kommer att

utgår

minska fragmenteringen av de kulturella och kreativa sektorernas innovationslandskap genom att främja skapandet av innovationsekosystem som sammanför aktörer och nätverk i olika sektorer och områden på lokal, regional och nationell nivå och på EU-nivå,

 

utbilda nästa generation av innovatörer inom de kulturella och kreativa näringarna genom att ge dem all nödvändig entreprenörskunskap och teknisk kompetens som behövs för att lyckas i en snabbt föränderlig miljö,

 

bidra till utarbetandet av rätt ramvillkor för att omvandla idéer till nya tekniska framsteg och sociala innovationer som kommer att förbättra livskvaliteten för människorna i EU,

 

främja skapandet och utvecklingen av nya satsningar inom de kulturella och kreativa sektorerna genom att säkerställa investeringar och långsiktiga åtaganden från näringslivet,

 

skapa synergier med befintliga KI-grupper och andra europeiska partnerskap, program och initiativ för att uppmuntra innovation även i andra sektorer än de kulturella och kreativa sektorerna.

 

förstärka EU:s ställning som en global aktör inom de kulturella och kreativa näringarna genom att ta tillvara på européernas kreativitet och kulturella mångfald.

 

Ändringsförslag  161

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6a (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

6a. Bilaga 1B.a.

 

Faktablad om kunskaps- och innovationsgruppen ”Sektorer och ekosystem för vatten, hav och sjöfart” (”KI-gruppen för vatten”)

 

(1) Integrerad strategi

 

En integrerad strategi för en avgörande ekonomisk, miljömässig och social utmaning för unionens sektorer och ekosystem för vatten, hav och sjöfart omfattar en lång rad traditionella och framväxande ekonomiska sektorer som är nära kopplade till naturliga ekosystem som är satta under press. Detta område kommer att spela en avgörande roll för att skapa ett klimatneutralt, hållbart och konkurrenskraftigt Europa till 2050, eftersom ny teknik och behovet av att fasa ut de fossila bränslena i ekonomin inte bör leda till ytterligare ökning i användningen och utnyttjandet av marina och akvatiska resurser och försämring av ekosystemen. Hav, oceaner och inlandsvatten spelar en central roll för klimatprocesser, människors hälsa och välbefinnande, tillhandahållande av livsmedel, kritiska ekosystemtjänster, förnybar energi och andra resurser samt bevarande av den biologiska mångfalden.

 

Utmaningen för KI-gruppen för vatten kommer att bli att omvandla försämringen av färskvatten och marina ekosystem till en möjlighet att skapa en konkurrenskraftig och hållbar cirkulär och blå ekonomi. Den utmaningen kan hanteras endast med en multidisciplinär och integrerad strategi som tittar på kopplingarna mellan å ena sidan vatten och å andra sidan klimat, skydd och återställande av ekosystem, livsmedel, mark, samhälle, energi m.m. KI-gruppen för vatten skulle kunna anpassas till följande pelare, som är helt i linje med riktlinjerna för den första strategiska planen för Horisont Europa1a:

 

(a) Bevarande och återställande av den marina biologiska mångfalden och de akvatiska ekosystemen.

 

(b) Vatten av tillräcklig tillgänglighet, kvalitet och säkerhet.

 

(c) Hållbar planering och förvaltning av inlandsvatten-, kust- och havsresurser.

 

(d) Bidrag till livsmedels- och näringstrygghet.

 

(e) Utveckling av en blå ekonomi.

 

(2) Relevans och inverkan

 

KI-gruppen för vatten – med sin holistiska och integrerade strategi – kommer att bidra till att hantera utmaningarna i punkt 1 och till att uppfylla unionens prioriteringar och hjälpa unionen att nå målen för hållbar utveckling. Under mottot ”den vetenskap vi behöver för det hav vi vill ha” ska FN ha ett ”årtionde för havsvetenskap för hållbar utveckling” mellan 2021 och 20301d. KI-gruppen för vatten bör ingå i denna globala FN-gemenskap. Dessutom har KI-gruppen för vatten potential att stödja flera av målen för hållbar utveckling, särskilt mål 6, ”rent vatten och sanitet”, mål 11, ”hållbara städer och samhällen”, mål 13, ”klimatåtgärder”, och mål 14, ”hav och marina resurser”. IPCC:s rapport om haven och kryosfären (2019)1e ger solida belägg för en illavarslande utveckling framöver som kräver brådskande åtgärder; det finns ett behov av att göra ekosystemen mer motståndskraftiga genom att minska effekterna och befintliga och nya stressfaktorer och anpassa sig till händelser med extrema havsnivåer och kustrisker så snart som möjligt.

 

Enligt de senaste siffrorna från 2017 hade de etablerade sektorerna i den blå ekonomin över 4 miljoner anställda i unionen, en omsättning på 658 miljarder euro och ett bruttoförädlingsvärde på 180 miljarder euro1f. Här ingår inte de framväxande sektorerna i den blå ekonomin, såsom blå energi, blå bioekonomi och bioteknik, som har betydande tillväxt- och sysselsättningspotential, särskilt inom förnybar energi. Det finns dessutom solida belägg för att marin forskning och utbildning har en positiv ekonomisk inverkan på de lokala kustekonomierna. Att nästan 45 % av unionens befolkning (214 miljoner människor) bor i kustområden visar i sig på relevansen och den potentiella betydelsen hos KI-gruppen för vatten.

 

KI-gruppen för vatten är fullt förankrad i unionens nya politiska mål enligt vad som beskrivs i den europeiska gröna given. Unionen måste därför så fort som möjligt få fram nästa generations forskare, innovatörer och entreprenörer på detta område. Den unika integreringen av utbildning parallellt med teknik och innovation i EIT:s kunskapstriangel kommer att bidra till dessa övergripande och ambitiösa mål för unionen. Den kommer att bidra till att potentialen hos oceaner, hav och inlandsvatten och deras ekosystem och ekonomier att vara drivande för en frisk planet förstås, frigörs och utnyttjas i sin helhet till 2030, särskilt genom mänsklig kapacitetsuppbyggnad och förstärkt forskning och innovation för att skydda och återställa ekosystemen. Som framgått av konsekvensbedömningen för EIT-förslaget är KI-gruppen för vatten inte begränsad till en viss ekonomisk sektor utan nödvändig för att många sektorer och hela miljöns ekosystem ska kunna blomstra på ett hållbart sätt.

 

Den kommer också att bidra till prioriteringarna i meddelandet om den europeiska gröna given1h från januari 2020, särskilt

 

– från–jord–till–bord-strategin,

 

– nollutsläppsplanen för vatten, luft och mark,

 

– initiativen för ökad kapacitet på och bättre förvaltning av inre vattenvägar,

 

– EU:s strategi för biologisk mångfald.

 

(3) Synergier och komplementariteter med befintliga initiativ

 

KI-gruppen för vatten kommer inte bara att upprätta starkast möjliga synergier med relevanta unionspolitiska initiativ och inom Horisont Europa-programmet, utan kommer även att interagera på internationell nivå med relevanta FN-initiativ och åtgärder inom målen för hållbar utveckling.

 

När det gäller unionens politiska initiativ kommer KI-gruppen för vatten inte bara att anpassas till prioriteringarna i ramdirektivet för vatten, havsmiljödirektivet och direktivet om fysisk planering i kust- och havsområden. Den kommer även att bidra till prioriteringarna i meddelandet om den europeiska gröna given1i, särskilt från–jord–till–bord-strategin, nollutsläppsplanen för vatten, luft och mark, initiativen för ökad kapacitet på och bättre förvaltning av inre vattenvägar och EU:s strategi för biologisk mångfald.

 

Vissa regionala strategier för smart specialisering omfattar ett antal strategier för forskning och innovation som inriktas på de marina och akvatiska näringarna för att undersöka nya kopplingar mellan lokala tillgångar, potentiella marknader och samhällsutmaningar genom deltagande av ett stort antal entreprenörer. Detta bör KI-gruppen för vatten betrakta som en tillgång vid urvalet av ansökningar om samlokaliseringscentrum och innovationsnav, och största möjliga interaktion med de relevanta regionala myndigheterna kommer att erbjudas.

 

Vad gäller Horisont Europa-programmets olika delar ska starka komplementariteter säkerställas och överlappningar undvikas, i synnerhet med

 

– uppdragsområdet för friska oceaner, hav samt kust- och inlandsvatten,

 

– det övergripande partnerskapet för en klimatneutral, hållbar och produktiv blå ekonomi,

 

– kluster i pelare II,

 

– gemensamma programplaneringsinitiativ, särskilt JPIWater och JPI Oceans,

 

– forskningsinfrastruktur,

 

– EIC och EIB för spridning av lovande innovationer.

 

Under de senaste åren har EIB spelat en viktig roll för att hjälpa de offentliga och privata sektorerna att bygga upp en hållbar blå ekonomi. EIB har ökat utlåningen till forsknings- och innovationsprojekt i den blå ekonomin. EIB var till exempel en av de första långivarna till projekt för havsbaserad vindkraft och har bidragit till att finansiera omkring 40 % av all kapacitet i unionens vindkraftssektor1j.

 

(4) Slutsats

 

KI-gruppen för vatten är mest lämpad att hantera de stora ekonomiska, miljömässiga och samhälleliga utmaningar som beskrivs i denna bilaga. Denna KI-grupp för vatten behövs i synnerhet för att bygga upp mänsklig kapacitet och finna innovativa lösningar för skydd och återställande av ekosystem och omsätta dem i handling.

 

KI-gruppen för vatten kommer att

 

– främja en integrerad, multidisciplinär strategi genom samarbete mellan högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, innovativa företag och organisationer i den offentliga sektorn och tredje sektorn för att säkerställa att unionen blir klimatneutral, hållbar och konkurrenskraftig till 2050,

 

– koppla samman aktörer och nätverk inom olika sektorer och discipliner på lokal, regional och nationell nivå samt unionsnivå och i synnerhet fastställa relevanta forsknings- och innovationsstrategier för smart specialisering och ytterligare regionala strategier som omfattar sektorerna i den blå ekonomin,

 

– utbilda och utveckla nästa generations forskare och innovatörer i den blå ekonomin genom att ge dem all nödvändig entreprenörskunskap och teknisk kompetens som behövs för en hållbar och konkurrenskraftig utveckling; detta kommer att omfatta gemensamt erkända och kostnadsfria utbildningsmoduler samt en långsiktig plan för utveckling av mänskliga resurser,

 

– bidra till att utarbeta lämpliga ramvillkor för att omvandla idéer till nya tekniska framsteg och sociala innovationer och sprida dem på marknaden för att förbättra livskvaliteten och vara till gagn för unionsmedborgarna,

 

– skapa synergier med andra befintliga unionspartnerskap, Horisont Europa-uppdrag, gemensamma programplaneringsinitiativ, EIC och EIB för att skala upp innovationerna, göra det möjligt för andra sektorer att blomstra på ett hållbart sätt och öka marknadsgenomslaget och samhällets acceptans för innovativa lösningar,

 

– stärka unionens ställning som global aktör inom havsvetenskap och sjöfartsskydd, förvaltning av inlandsvatten samt skydd och återställande av ekosystem.

 

__________________

 

1a https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/research_and_innovation/strategy_on_research_and_innovation/documents/ec_rtd_orientations-he-strategic-plan_122019.pdf

 

1b I rapporten om den blå ekonomin 2019, s. 28.

 

1c I linje med insatsområde 4.4 enligt beskrivningen i riktlinjerna för en strategisk plan för Horisont Europa.

 

1d https://www.oceandecade.org/

 

1e https://www.ipcc.ch/srocc/

 

1f I rapporten om den blå ekonomin 2019, s. 7.

 

1g https://ec.europa.eu/education/sites/education/files/document-library-docs/impact-assessment-swd-330-final.pdf

 

1h https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/?uri=CELEX:52019DC0640&qid=1585127455842

 

1i https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/?uri=CELEX:52019DC0640&qid=1585127455842

 

1j I rapporten om den blå ekonomin 2019, https://op.europa.eu/sv/publication-detail/-/publication/676bbd4a-7dd9-11e9-9f05-01aa75ed71a1/language-sv/format-PDF/source-98228766


 

 

MOTIVERING

Inledning

Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) har sedan det inrättades 2008 tillsammans med sina kunskaps- och innovationsgrupper (KI-grupper) spelat en viktig roll när det gäller att berika innovationsekosystemen, utbilda tusentals forskare, skapa nya företag och förbättra samarbetet och överföringen av teknik mellan universitet, forskningsinstitut och den privata sektorn.

EIT bidrar på ett avgörande sätt till att åtgärda de främsta hindren för innovation i unionen, men har ännu inte nått sin fulla potential. Denna översyn bör bygga vidare på de uppnådda resultaten, samtidigt som vissa aspekter rättas till och anpassningar görs till den nya kontexten. I och med digitaliseringen och konkurrensen från andra regioner behöver unionen öka takten för att nå alla sina mål, bland annat den europeiska ”gröna given”, parallellt med att uppnå teknisk suveränitet.

De framtida KI-gruppernas tematiska inriktning behöver övervägas noggrant. EIT:s prioriteringar bör återspegla de utmaningar som ligger i tiden. Vi anser att den nya KI‑gruppen för kulturella och kreativa näringar, som kommissionen förslagit, är mycket lovande, men vi skulle också vilja föreslå att ytterligare en, för vatten, inrättas 2025.

Principer

Det här förslaget till betänkande bygger på tre huvudprinciper som understöds av olika åtgärder. Principerna är balans, hållbarhet och förenkling.

Balans är en central och övergripande aspekt. Den nuvarande geografiska fördelningen av KI-grupper och bidrag är överdrivet koncentrerad, med stora skillnader mellan länder och till och med mellan olika regioner i ett och samma land. Även om spetskompetens måste förbli det huvudsakliga kriteriet vid anslagstilldelningen finns det öar av spetskompetens i hela Europa och inte bara i de rikaste regionerna i hälften av medlemsstaterna. EIT måste användas till att bygga upp kapaciteten inom FoU och innovation och till att driva på en mer balanserad kompetenscirkulation inom unionen. En jämn könsfördelning måste också bli regel. I EIT:s och KI-gruppernas projekt och strukturer behöver särskild uppmärksamhet riktas mot kvinnor, eftersom de utgör en outnyttjad talang som är avgörande för omställningen av vår ekonomi. Denna situation innebär en kompetensförlust för det europeiska samhället, bristande mångfald på arbetsplatserna, underrepresentation av kvinnor i ledande ställning och ett potentiellt hot mot vår strävan efter vetenskaplig spetskompetens och skapandet av innovativt entreprenörskap och företagande. Slutligen behövs det bättre balans mellan kunskapstriangelns tre pelare – utbildning, innovation och forskning. KI-grupperna är verksamma inom hela värdekedjan och har som specifikt mål att främja entreprenörskap inom olika kompetensområden. Men om det inte sker en verklig integration mellan utbildning, innovation och forskning kommer de aldrig att kunna fullgöra denna uppgift. Särskilt utbildning måste värderas högre för att EIT ska kunna spela sin roll fullt ut vad gäller att stimulera institutionella förändringar vid högre utbildningsanstalter och skapa innovativt entreprenörskap, nya företag och tjänster.

Hållbarhet är en mångfacetterad princip med finansiella, sociala, territoriella och miljömässiga aspekter. KI-grupperna måste mobilisera externa investeringar och ska vara ekonomiskt hållbara efter 15 år med institutionell EU-finansiering. För de befintliga KI-grupperna utgör detta fortfarande en utmaning, som skulle kunna underlättas genom en något flexiblare tidsram. Genom att man tar itu med geografiska skillnader och ojämlikheter, inte bara mellan medlemsstaterna utan också inom deras territorier, samt vidtar regionala och lokala åtgärder främjas unionens territoriella hållbarhet. KI-gruppernas existens kan rättfärdigas med att deras verksamheter återspeglar aktuella EU-prioriteringar, närmare bestämt våra miljömässiga utmaningar. Därför föreslås en ny KI-grupp för vatten.

Förenklingsprincipen innebär att man antar de mest användarvänliga lösningarna på alla nivåer, såväl administrativt och finansiellt som i EIT:s och KI-gruppernas struktur. Vi måste i första hand värna bidragsmottagarnas intressen och minska deras administrativa börda. Vårt mål är att minska komplexiteten, främja resultat och innovativ output och anpassa reglerna för EIT och KI-grupperna till dem för Horisont Europa.

Centrala åtgärder

1) Stärkt högre utbildning

För att integrera en entreprenörsskapskultur i hela samhället krävs det bättre balans i kunskapstriangeln för EIT, särskilt en ökning av de högre utbildningsanstalternas kapacitet att främja talang och nya kompetenser. Det går att åstadkomma detta på ett balanserat, hållbart och enkelt sätt genom att

i. utöka KI-gruppernas ordinarie verksamheter inom högre utbildning. Detta innebär omskolning och kompetensutveckling för mänskliga resurser med livslångt lärande som utgångspunkt, yrkesutbildning, mentorsverksamhet och en systematisk användning av kostnadsfria öppna nätkurser för att KI-gruppernas pedagogiska resultat ska kunna spridas så brett som möjligt. Samarbete med den privata sektorn kommer att vara avgörande för att stärka vårt ekosystem för företagande och innovation på lämpligt sätt.

ii. se till att det nya initiativet som föreslås i form av en stödåtgärd för att främja högre utbildningsanstalters innovationsförmåga utgör en integrerad del av KI-gruppernas affärsplaner och budget. Detta initiativ inom den högre utbildningen ska genomföras direkt av de sektoriella KI-grupperna genom öppna och transparenta inbjudningar, och inte utgöra en separat stödåtgärd på EIT-nivå.

2) Ökad öppenhet, insyn och synlighet

EIT och KI-grupperna ska systematiskt offentliggöra öppna och transparenta inbjudningar för att välja ut nya partner och nya projektförslag samt för att inrätta nya samlokaliseringscentrum. Dessa inbjudningar och de tillhörande urvalskriterierna behöver ges omfattande spridning. Vi föreslår också att det ska inrättas ett nätverk med kontaktpersoner för EIT i varje medlemsstat, inom ramen för de nationella kontaktpunkterna för Horisont Europa.

För att göra EU:s finansiering för innovation tydligare ska alla genomförandeorgan för pelaren Ett innovativt Europa i Horisont Europa samarbeta i allt större utsträckning. Möjligheten att inrätta en enda kontaktpunkt för innovation ska bedömas vid halvtidsöversynen av EIT.

3) Större geografisk fördelning

Det regionala innovationssystemet har varit ett viktigt verktyg för att skapa en bredare geografisk bas för EIT:s och KI-gruppernas verksamheter. Dess potential har dock till stor del förblivit outnyttjad, framför allt på grund av att det saknats synergier och att reglerna skiljt sig åt mellan de europeiska struktur- och investeringsfonderna (ESI-fonderna) och ramprogrammet för forskning och innovation. Under nästa finansieringsperiod kommer det regionala innovationssystemet och det nya nätverket av nationella kontaktpersoner att kunna verka för en mer balanserad kompetenscirkulation och geografisk fördelning inom unionen, särskilt genom att

 göra det obligatoriskt att använda det regionala innovationssystemet,

 använda synergier med ESI-fonderna för att skapa finansieringssystem inom EIT som liknar åtgärderna för breddat deltagande inom ramprogrammet för forskning och innovation (teaming- och twinningåtgärder och ERA-professurer),

 uppmuntra högutbildade personer att återvända till sina hemländer, särskilt till länder med större utflöde än inflöde (s.k. kompetensflykt); i detta sammanhang skulle synergieffekter med EFR, Marie Skłodowska-Curie-åtgärder och nationella program för bidrag för återvändande kunna vara avgörande,

 mobilisera ESI-fonderna för att inrätta nya samlokaliseringscentrum och/eller ny forskningsinfrastruktur,

 se till att KI-gruppernas verksamheter är förankrade i strategier för smart specialisering. När EIT och KI-grupperna behandlar förslag som är likvärdiga ska de dessutom prioritera de förslag som uppfyller flera av de följande specifikationerna:

 De kan mobilisera bidrag från ESI-fonderna.

 De omfattar ett större antal regioner som underpresterar inom forskning och innovation.

 De är underrepresenterade i EIT-gruppen.

 De omfattar ett större antal små och medelstora företag.

 De har en jämnare könsfördelning i projektgrupperna.

Samtidigt är det viktigt att beakta att spetskompetens måste förbli det huvudsakliga kriteriet.

4) En reviderad och förenklad finansieringsmodell

För att minska den administrativa bördan, harmonisera reglerna med dem som gäller för Horisont Europa och uppmuntra KI-grupperna att snabbare bli ekonomiskt hållbara föreslår vi följande:

i. Under KI-gruppernas livscykel ska man tillämpa tre medfinansieringssatser i stället för fyra, för att närma sig Horisont Europas praxis.

ii. I enlighet med Europeiska revisionsrättens rekommendation från 2016 ska EIT tilldela KI‑grupperna endast fleråriga bidrag (för två- eller helst treårsperioder) och varaktigheten för KI-gruppernas affärsplaner ska anpassas till bidragens varaktighet.

iii. Undantagen från Horisont Europas mall för bidragsavtal ska begränsas till vederbörligen motiverade fall och bli föremål för en delegerad akt.

iv. I linje med Horisont Europa ska varken EIT:s eller KI-gruppernas administrativa utgifter överstiga 5 procent.

v. Ett sätt att säkra finansiering för viktiga verksamheter som saknar kommersiell bärkraft skulle också kunna vara att förlänga KI-gruppernas ramavtal för partnerskap i ytterligare tre år, genom ett styrelsebeslut som grundar sig på en oberoende bedömning.

Det är dessutom avgörande att KI-grupperna mobiliserar olika källor till privat och offentlig finansiering. Finansiärerna bör dock vara externa (regioner, företag, stiftelser). Strävan efter att uppnå ekonomisk hållbarhet får inte leda till att KI-grupperna begär högre kursavgifter eller medlemsavgifter från partnerna. Strävan efter att uppnå ekonomisk hållbarhet får inte heller leda till minskad bidragsfinansiering och en övergång till finansiella instrument (lån eller blandfinansiering), med undantag för mer marknadsnära verksamheter. Dessa aspekter är särskilt viktiga för små enheter, t.ex. små och medelstora företag.

5) Två nya KI-grupper för väl avgränsade prioriterade områden

Den föreslagna nya KI-gruppen för kulturella och kreativa näringar är mycket lovande, och bör bland annat fokusera på att bevara och värdesätta Europas kulturarv och konst. Detta förslag till betänkande stöder fullt ut den tidsplan som föreslagits, där förfarandet för inbjudan att lämna förslag för denna nya KI-grupp ska inledas under första året i nästa finansieringsperiod.

För att de berörda parterna ska kunna förbereda sig ordentligt och det ska gå att samordna med Horisont Europas strategiska planeringsförfarande, är det viktigt att ange ett tematiskt område för den andra föreslagna KI-gruppen. Vi är övertygade om att vatten är det av de prioriterade områden som fastställs i EIT:s strategiska innovationsprogram som erbjuder störst nytta på EU-nivå. Det ligger helt i linje både med de nya EU-prioriteringarna i den europeiska gröna given och med internationella initiativ såsom FN:s årtionde för havsforskning till stöd för en hållbar utveckling mellan 2021 och 2030. Därför har en ny bilaga lagts till med ett förslag om en KI-grupp för sektorer och ekosystem inom vatten, hav och sjöfart (KI-gruppen för vatten).

6) Övergripande jämställdhetsintegrering

Kvinnor med doktorsexamen är betydligt underrepresenterade inom informations- och kommunikationsteknik (21 %), ingenjörskonst samt tillverknings- och byggnadsindustrin (29 %). KI-gruppernas utbildningsverksamheter måste i högre grad beakta behovet att vända denna utveckling. Om två projekt får samma poäng i bedömningen ska det med jämnast könsfördelning ha förtur. EIT har en särskild roll att övervaka vilka åtgärder som vidtas i detta syfte.


BILAGA: FÖRTECKNING ÖVER ENHETER ELLER PERSONER SOM FÖREDRAGANDEN HAR FÅTT INFORMATION FRÅN

Sedan jag utnämndes till föredragande för EIT:s strategiska innovationsprogram har jag fått tillfälle att pröva mina ståndpunkter med en rad offentliga och privata aktörer som önskat diskutera kommissionens förslag och sina idéer om hur det skulle kunna förbättras utifrån olika behov.

 

Tabellen nedan är en sammanfattning av alla möten och telefonsamtal under de senaste månaderna med privata företag som på olika sätt deltar i EIT:s och KI-gruppernas verksamheter.

 

Organisation

Datum och tid

Diskussionsämnen

EIT:s styrelse

21.10.2019 – 18.30

EIT:s funktionssätt, förbindelserna mellan styrelsen och KI-grupperna, betydelsen av revisionsrättens anmärkningar, EIT:s resultat hittills

KI-grupperna för råvaror och hälsa

24.10.2019 – 08.30–09.30

KI-gruppernas verksamheter, funktionssätt och resultat hittills, förbättringar av kommissionens förslag, budget, finansieringskurva, öppenhet och geografisk balans, ekonomisk hållbarhet, utbildning och nya KI-grupper

Hewlett Packard (HP)

06.11.2019 – 11.30–12.00

HP:s deltagande i KIC Digital

KIC InnoEnergy

23.10.2019

KI-gruppernas verksamheter, funktionssätt och resultat hittills, förbättringar av kommissionens förslag, budget, finansieringskurva, öppenhet och geografisk balans, ekonomisk hållbarhet, utbildning och nya KI-grupper

KIC Food

21.01.2020

KI-gruppernas verksamheter, funktionssätt och resultat hittills, förbättringar av kommissionens förslag, budget, finansieringskurva, öppenhet och geografisk balans, ekonomisk hållbarhet, utbildningsverksamhet och nya KI-grupper

Open access-plattformen Frontiers

06.02.2020

Öppen vetenskap, fri tillgänglighet och samspel mellan den redaktionella plattformen och spridningen av EIT:s och KI-gruppernas resultat

 

Efter de bilaterala mötena var föredraganden med och organiserade samt deltog i en rad offentliga evenemang som gav tillfälle att samla in ytterligare åsikter och ställa frågor till de berörda aktörerna. Dessa var följande:

 En officiell tjänsteresa anordnad av ITRE-utskottet den 28–30 oktober 2019 till Budapest och Wien, med besök vid EIT:s högkvarter och vissa samlokaliseringscentrum – reserapporten med ytterligare detaljer och en sammanfattning av diskussionerna finns tillgänglig på begäran.

 Ett offentligt frukostevenemang om Europeiska innovationsrådet (EIC), anordnat tillsammans med nätverket Knowledge 4 Innovation den 13 november 2019 i Europaparlamentet, med deltagande av ett antal företrädare för KI-grupperna och många andra berörda parter. Bland annat diskuterades även förbindelserna mellan EIC och EIT.

 En offentlig konferens anordnad tillsammans med nätverket Knowledge 4 Innovation den 4 februari 2020 i Europaparlamentet, med deltagande av EIT:s direktör, ett antal företrädare för KI-grupperna, parlamentets skuggföredragande och andra berörda parter.

 

Föredraganden har också fått information i form av e-postmeddelanden och ståndpunktsdokument från följande enheter: Climate-KIC, The Guild, Norges EU-delegation, YERUN (Young European Research Universities Network), ECIU (European Consortium of Innovative Universities), Universitat Oberta de Catalunya (Kataloniens öppna universitet), Coimbragruppen, Business Bridge Europe och Elia.


 

 

YTTRANDE FRÅN UTSKOTTET FÖR KULTUR OCH UTBILDNING (9.6.2020)

till utskottet för industrifrågor, forskning och energi

över förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om ett strategiskt innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) 2021–2027: en ökad innovationsförmåga för Europa

(COM(2019)0330 – C9-0043/2019 – 2019/0152(COD))

Föredragande av yttrande: Vlad-Marius Botoş

 

KORTFATTAD MOTIVERING

Föredraganden efterlyser innovation som håller en hög standard och som ska ingå i den lagstiftning som styr EIT i dess nya strategiska innovationsprogram (SIP) för 2021–2027.

 

Utbildning i entreprenörskap och företagande är visserligen viktigt, men EIT är också ett tekniskt institut. Vetenskapliga och tekniska uppfinningar är även grunden för den bästa, varaktiga innovationen. Teknisk utbildning bör därför också stå i fokus för alla KI-grupper och högre utbildningsanstalter som är kopplade till institutet.

1. SIP fastställer EIT:s strategi, mål och prioriteringar för perioden 2021–2027 och definierar dess centrala åtgärder, målresultat och de resurser som krävs för perioden.

2. SIP säkerställer att EIT är anpassat till Horisont Europa.

3. Det garanterar samarbete och kompletterande åtgärder med andra relevanta unionsprogram, prioriteringar och åtaganden.

4. Det inför dessutom det regionala innovationssystemet (RIS), som bidrar till ökad geografisk balans.

 

Föredraganden välkomnar kommissionens förslag och EIT:s roll när det gäller att främja EU:s konkurrenskraft genom sitt stöd till innovationsekosystemet, i den mån institutet framgångsrikt har bidragit till utvecklingen av den så kallade kunskapstriangeln.

 

EIT är en av de viktigaste drivkrafterna för målinriktad innovation som kan bemöta samhällsutmaningar på sådana områden som hållbar innovation, företags- och innovationskompetens ur ett perspektiv av livslångt lärande, högre teknisk och entreprenörsinriktad utbildning av hög standard, nya marknadsinriktade lösningar på globala utmaningar, synergieffekter och mervärde inom hela Horisont Europa.

 

Föredraganden noterar ett antal viktiga framgångar, framför allt följande:

 KIC InnoEnergy – energilagring – ”Curved graphene”, ultrakapacitorer för bil- och rymdfartssektorn, som återladdar på mindre än 2 sekunder med en livstid på över en miljon användningar.

 

 KIC ClimateChange – energianvändning – automatisk klimatkontrollenhet – den i nuläget största konkurrenten till Google Nest i Europa.

 

 KIC Health – mobila enheter som gör det möjligt att förutse långsiktiga sjukdomstillstånd såsom Alzheimers sjukdom och förmaksflimmer.

Föredraganden är medveten om de framgångar som redan uppnåtts med befintliga KI-grupper och uppmanar EIT att fortsätta att främja deras tillväxt och genomslag, och följa upp övergången till ekonomisk hållbarhet, när ramavtal om partnerskap upphör att gälla.

 

Föredraganden välkomnar det föreslagna inrättandet av en ny KI-grupp på området för de kulturella och kreativa näringarna 2021 för att frigöra potentialen i kulturbaserad kreativitet, särskilt digital och teknisk utveckling, och för att bidra till stärkt konkurrenskraft och smartare tillväxt för Europa.

ÄNDRINGSFÖRSLAG

Utskottet för kultur och utbildning uppmanar utskottet för industrifrågor, forskning och energi att som ansvarigt utskott beakta följande ändringsförslag:

Ändringsförslag  1

 

Förslag till beslut

Artikel 1a (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Artikel 1a

 

Allmänna mål

 

EIT:s allmänna mål ska vara att

 

a)  stärka hållbara, utmaningsbaserade innovationsekosystem i hela unionen som bidrar till att bemöta globala utmaningar,

 

b)  främja utvecklingen av entreprenörs- och innovationskunskaper ur ett perspektiv av livslångt lärande, inbegripet ökad kapacitet hos unionens högre utbildningsanstalter, och stödja deras entreprenörsinriktade omvandling, och

 

c)  att få ut nya lösningar på globala samhällsproblem på marknaden.

 

EIT ska utveckla synergier med andra unionsprogram och skapa mervärde inom Horisont Europa. Genomförandet ska ske genom stöd till KI-grupperna och verksamheter som koordineras av EIT.

Ändringsförslag  2

 

Förslag till beslut

Artikel 1b (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Artikel 1b

 

Specifika mål

 

EIT:s specifika mål ska vara att

 

a)  öka KI-gruppernas genomslag och integreringen av kunskapstriangeln,

 

b)  öka innovationsförmågan inom sektorn för högre utbildning genom att främja de högre utbildningsanstalterna,

 

c)  öka EIT:s regionala spridning för att bemöta skillnaderna i innovationsförmåga runtom i unionen.

Ändringsförslag  3

 

Förslag till beslut

Artikel 1c (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Artikel 1c

 

Inrättandet av en ny KI-grupp inom de kulturella och kreativa näringarna

 

1.  Under perioden 2021–2027 ska en ny KI-grupp inom de kulturella och kreativa näringarna inrättas för att frigöra potentialen i kulturbaserad kreativitet och bidra till att stärka Europas konkurrenskraft och smarta tillväxt samt bemöta samhällsutmaningar.

 

2.  KI-gruppen för de kulturella och kreativa näringarna ska

 

a)  främja teknisk innovation genom att koppla samman näringslivet och forskning inom alla sektorer och områden på lokal, regional och nationell nivå samt unionsnivå,

 

b)  utbilda nästa generations innovatörer inom de kulturella och kreativa näringarna genom att ge dem den nödvändiga tekniska och digitala entreprenörskompetens som behövs för att lyckas i en snabbt föränderlig miljö,

 

c)  bidra till utarbetandet av rätt ramvillkor för att omvandla idéer till nya tekniska framsteg och sociala innovationer som kommer att förbättra livskvaliteten för och gynna unionsmedborgarna,

 

d)  skapa förutsättningar för att säkerställa utarbetandet av en ram för certifiering av konstnärliga, kulturella och kreativa kompetenser och studier samt ett åtföljande erkännande mellan medlemsstaterna av titlar och andra färdigheter i syfte att främja rörlighet, synlighet och tillgång till möjligheter utan diskriminering för europeiska medborgare som utövar sin rätt att röra sig fritt.

 

e)  främja skapandet och utvecklingen av nya satsningar inom de kulturella och kreativa näringarna genom att säkerställa investeringar, nödvändiga medel och långsiktiga åtaganden från näringslivet som komplement till andra verktyg,

 

f)  skapa synergier med befintliga KI-grupper och andra europeiska partnerskap, program och initiativ för att stimulera innovation i andra sektorer av ekonomin än de kulturella och kreativa näringarna, och

 

g)  stärka unionens ställning som global aktör inom de kulturella och kreativa näringarna genom att ta tillvara den kreativitet och kulturella mångfald som unionens medborgare besitter, och genom att främja synlighet och stödja europeisk kultur och innovation på global nivå.

Ändringsförslag  4

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT inrättades 2008 för att bidra till en hållbar ekonomisk tillväxt och konkurrenskraft genom att öka medlemsstaternas och EU:s innovationsförmåga. Institutet hade en ledande roll när det gäller integreringen av utbildning, näringsliv och forskning (kunskapstriangeln) i kombination med en stark tonvikt på entreprenörstalang och innovationskompetens. Den halvtidsutvärdering av EIT som utfördes 2018 bekräftade att den övergripande logiska grunden för EIT fortfarande är giltig och att modellen för innovationsdriven integrering av kunskapstriangeln fortfarande är relevant.

EIT inrättades 2008 för att bidra till en hållbar ekonomisk tillväxt och konkurrenskraft genom att öka medlemsstaternas och EU:s innovationsförmåga. Institutet hade en ledande roll när det gäller integreringen av utbildning, näringsliv och forskning (kunskapstriangeln) i kombination med en stark tonvikt på entreprenörstalang och innovationskompetens. Den halvtidsutvärdering av EIT som utfördes 2018 bekräftade att den övergripande logiska grunden för EIT fortfarande är giltig och att modellen för innovationsdriven integrering av kunskapstriangeln fortfarande är relevant. EIT:s mervärde ligger i dess unika innovationsmodell som bör bevaras och främjas genom detta strategiska innovationsprogram.

Ändringsförslag  5

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Ett årtionde efter inrättandet av EIT har innovationstakten ökat dramatiskt. Innovation omformar de ekonomiska sektorerna, förändrar de befintliga företagen och skapar helt nya möjligheter. I takt med en skiftande global ekonomisk ordning och en växande internationell konkurrens ökar EU:s beroende av talang och innovationsförmåga. Aldrig tidigare har det varit så viktigt med gemensam utformning, samarbete och gemensamt skapande över ämnesgränserna och mellan utbildning, näringsliv och forskning för att bidra till att hantera globala utmaningar som klimatförändringar och ohållbar användning av naturresurser, digital omvandling, demografiska förändringar eller framtidens hälso- och sjukvård och livsmedelsförsörjning.

Ett årtionde efter inrättandet av EIT har innovationstakten ökat dramatiskt. Innovation omformar de ekonomiska sektorerna, förändrar de befintliga företagen och skapar helt nya möjligheter. I takt med en skiftande global ekonomisk ordning och en växande internationell konkurrens ökar EU:s beroende av talang och innovationsförmåga. Aldrig tidigare har det varit så viktigt med gemensam utformning, samarbete och gemensamt skapande över ämnesgränserna och mellan utbildning, forskning, näringsliv, organisationer i den offentliga sektorn och tredje sektorn, och det civila samhället för att bidra till att hantera globala utmaningar som klimatförändringar och ohållbar användning av naturresurser, digital omvandling, kulturella och demografiska förändringar eller framtidens hälso- och sjukvård och livsmedelsförsörjning.

Ändringsförslag  6

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.1 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Med [förslaget om Horisont Europa] som ett nytt ramprogram som stöd till forskning och innovation för perioden 2021–2027 har Europeiska kommissionen gjort ett fast åtagande att ytterligare höja Europas innovationspotential för att kunna bemöta framtida utmaningar. EIT:s utpräglade roll när det gäller att främja innovation genom att sammanföra näringsliv, utbildning, forskning, offentliga myndigheter och det civila samhället förstärks genom dess ställning i [pelaren Ett innovativt Europa] i [förslaget om Horisont Europa]. [Förslaget om Horisont Europa] återspeglar EU:s växande ambitioner när det gäller innovation och nödvändigheten att prestera resultat.

Med Horisont Europa har Europeiska kommissionen gjort ett fast åtagande att ytterligare öka Europas innovationspotential för att kunna bemöta framtida utmaningar. EIT:s utpräglade roll när det gäller att främja innovation genom att sammanföra näringsliv, utbildning, forskning, offentliga myndigheter och det civila samhället förstärks genom dess ställning i [pelaren Ett innovativt Europa] i Horisont Europa. Horisont Europa återspeglar EU:s växande vetenskapliga och tekniska ambitioner. EIT bör tillhandahålla nödvändig spetskompetens inom utbildning, entreprenörskap och teknisk innovation.

Ändringsförslag  7

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Varje KI-grupp är organiserad kring mellan fem och tio samlokaliseringscentrum22, som ska fungera som geografiska knutpunkter för den praktiska integreringen av kunskapstriangeln. De är organiserade och uppbyggda enligt deras respektive nationella och regionala innovationskontext och bygger på ett alleuropeiskt nätverk av befintliga laboratorier, kontor eller institutioner som tillhör KI-gruppernas viktigaste partner.

Varje KI-grupp är organiserad kring samlokaliseringscentrum22, som ska fungera som geografiska knutpunkter för den praktiska integreringen av kunskapstriangeln. De är organiserade och uppbyggda enligt deras respektive nationella och regionala innovationskontext och bygger på ett alleuropeiskt nätverk av befintliga laboratorier, kontor eller institutioner som tillhör KI-gruppernas viktigaste partner.

__________________

__________________

22 Ett samlokaliseringscentrum är ett geografiskt område där de viktigaste partnerna i kunskapstriangeln är baserade och lätt kan samverka med varandra och utgör en kontaktpunkt för KI-gruppernas verksamhet inom detta område.

22 Ett samlokaliseringscentrum är ett geografiskt område där de viktigaste partnerna i kunskapstriangeln är baserade och lätt kan samverka med varandra och utgör en kontaktpunkt för KI-gruppernas verksamhet inom detta område.

Ändringsförslag  8

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 3 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 utbildningsverksamhet med stark betoning på entreprenörskap för att utbilda nästa generation av talanger, inbegripet genom utformning och genomförande av program som tilldelats EIT-märkning23, i synnerhet på master- och doktorandnivå,

 utbildningsverksamhet med stark betoning på entreprenörskap för att utbilda nästa generation av talanger, inbegripet genom utformning och genomförande av program som tilldelats EIT-märkning23, i synnerhet på master- och doktorandnivå, inom alla STEAM-områden,

__________________

__________________

 23EIT-märkning är en kvalitetsstämpel som tilldelas av EIT till KI-gruppernas utbildningsprogram som uppfyller särskilda kvalitetskriterier för bland annat entreprenörsutbildning och innovativa läroplaner baserade på att ”lära genom att göra”.

23 EIT-märkning är en kvalitetsstämpel som tilldelas av EIT till KI-gruppernas utbildningsprogram som uppfyller särskilda kvalitetskriterier för bland annat entreprenörsutbildning och innovativa läroplaner baserade på att ”lära genom att göra”.

Ändringsförslag  9

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 3 – punktsats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 verksamheter för stöd till innovation för att utveckla innovativa produkter, processer och tjänster som är inriktade på en särskild affärsmöjlighet,

 verksamheter och entreprenörsinriktade verksamheter för att bidra till att utveckla innovativa produkter, processer och tjänster som är inriktade på en särskild affärsmöjlighet och som har ett mervärde för samhället,

Ändringsförslag  10

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.2 – stycke 9

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s tillvägagångssätt bidrar till både gradvisa och omvälvande innovationer, effektiv hantering av marknadsmisslyckanden och omvandling av sektorer. Det gör det möjligt att skapa långsiktiga affärsstrategier för att bemöta globala utmaningar och bidrar till utarbetandet av de ramvillkor som är nödvändiga för att ett väl fungerande innovationsekosystem ska kunna växa och frodas.

EIT:s tillvägagångssätt bidrar till både gradvisa och omvälvande innovationer för att på ett effektivt sätt hantera marknadsmisslyckanden och omvandling av sektorer. Det gör det möjligt att skapa långsiktiga affärsstrategier för att bemöta globala utmaningar och bidrar till utarbetandet av de ramvillkor som är nödvändiga för att ett väl fungerande innovationsekosystem ska kunna växa och frodas.

Ändringsförslag  11

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.3 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det första drivs dagens ekonomier i allt högre grad av personer och organisationer som har kunskap och kompetens att omvandla idéer till produkter och tjänster. Innovationskompetens och entreprenörsskapskultur gör en stor skillnad i dag, framför allt inom teknik och vetenskap men allt oftare även inom andra ämnen. Det finns ett stort behov av att förbättra innovationsförmågan inom de högre utbildningsanstalterna i Europa. EIT har en unik möjlighet att genomföra detta inom ramen för Horisont Europa.

För det första drivs dagens samhällen och ekonomier i allt högre grad av personer och organisationer som har kunskap och kompetens att omvandla idéer till produkter, tjänster och processer. Innovationskompetens och entreprenörsskapskultur gör en stor skillnad i dag, framför allt inom teknik och vetenskap men allt oftare även inom andra ämnen, såsom konst och humaniora. Det finns ett stort behov av att förbättra innovationsförmågan inom de högre utbildningsanstalterna i Europa. EIT har en unik möjlighet att genomföra detta inom ramen för Horisont Europa.

Ändringsförslag  12

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 1.3 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För det andra är fysisk närhet en viktig främjande faktor för innovation. Initiativ som syftar till att utveckla innovationsnätverk och erbjuda tjänster som stöder skapandet, utbytet och överföringen av kunskap spelar en viktig roll för att främja samverkan mellan företag, akademiska institutioner, forskningsorganisationer, regeringar och individer. Forsknings- och innovationsresultaten varierar emellertid avsevärt i hela EU, vilket framgår av den årliga europeiska resultattavlan för innovation. Det är mycket viktigt att all innovation är inkluderande och förankrad på lokal nivå. Tack vare deras ”platsbaserade” karaktär är EIT:s verksamheter väl lämpade att bidra till att stärka de lokala innovationsekosystemen.

För det andra är fysisk närhet en viktig främjande faktor för innovation och hållbarhet. Initiativ som syftar till att utveckla innovationsnätverk och erbjuda tjänster som stöder skapandet, utbytet och överföringen av kunskap spelar en viktig roll för att främja samverkan mellan företag, akademiska institutioner, forskningsorganisationer, regeringar och individer inom alla områden. Forsknings- och innovationsresultaten varierar emellertid avsevärt i hela EU, vilket framgår av den årliga europeiska resultattavlan för innovation. Det är mycket viktigt att all innovation är inkluderande och förankrad på lokal och regional nivå. Tack vare deras ”platsbaserade” karaktär är EIT:s verksamheter väl lämpade att bidra till att stärka de lokala och regionala innovationsekosystemen och ta fram nya modeller för en hållbar ekonomi.

 

Ändringsförslag  13

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer som en integrerad del av Horisont Europa-programmet att bidra till genomförandet av dess övergripande mål och prioriteringar. KI-grupperna kommer att vara en del av de institutionaliserade europeiska partnerskapen, vilket innebär att de kommer att följa en uppsättning av principer och livscykelkriterier för att säkerställa ett mer konsekvent, öppet och effektdrivet tillvägagångssätt. EIT:s allmänna mål återspeglar därför EIT:s övergripande roll i Horisont Europa och dess plats i [pelaren Ett innovativt Europa].

Spetskompetens är den viktigaste drivkraften för EIT. EIT strävar efter att höja de befintliga KI-gruppernas ambitionsnivå och uppmuntra till forskning och innovation av absolut högsta kvalitet i innovationsgrupper. Utåtriktad verksamhet och bidrag med geografisk spridning för att åtgärda bristande innovation i medlemsstaterna och associerade länder är en viktig del av EIT:s strategiska program för 2021–2027 såväl som att utöka möjligheterna till högre utbildning av god kvalitet till de länder, särskilt länder och regioner som uppvisar blygsamma och måttliga innovationsresultat, som anges i det regionala innovationssystemet (”RIS”). EIT kommer som en integrerad del av Horisont Europa-programmet att bidra till att stärka unionens innovationsförmåga och genomförandet av dess övergripande mål och prioriteringar. KI-grupperna kommer att bli en del av de institutionaliserade europeiska partnerskapen, vilket innebär att de kommer att följa en uppsättning av principer och livscykelkriterier, som fastställts i Horisont Europa, för att säkerställa ett mer konsekvent, transparent, öppet och effektdrivet tillvägagångssätt. EIT:s allmänna mål återspeglar EIT:s övergripande roll i Horisont Europa och dess plats i [pelaren Ett innovativt Europa].

Ändringsförslag  14

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.1 – stycke 1 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

De övergripande insatsområdena för EIT definieras i [förslaget om Horisont Europa]. EIT kommer att fortsätta att erbjuda stöd åt sina kunskaps- och innovationsgrupper för att stärka de innovationsekosystem som bidrar till att bemöta globala utmaningar. Institutet kommer att göra detta genom att främja integreringen av utbildning, forskning och näringsliv och skapa miljöer som gynnar innovation, genom att främja och stödja en ny generation av entreprenörer samt genom att uppmuntra skapandet av innovativa företag i nära synergi och komplementaritet med EIC. För att uppnå detta kommer institutet framför allt att

De övergripande insatsområdena för EIT definieras i Horisont Europa. EIT kommer att fortsätta att erbjuda stöd åt sina kunskaps- och innovationsgrupper för att stärka kvaliteten i unionens innovationsgrupper som bidrar till att bemöta globala utmaningar. Institutet kommer att göra detta genom att främja integreringen av utbildning, forskning och näringsliv på en hög teknisk nivå och skapa miljöer som gynnar innovation, genom att främja och stödja en ny generation av entreprenörer samt genom att uppmuntra skapandet av innovativa företag i nära synergi och komplementaritet med EIC. För att uppnå detta kommer institutet framför allt att

Ändringsförslag  15

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.1 – stycke 1 – led -1 (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(-1) uppmuntra vetenskaplig och teknisk utbildning på hög nivå med en jämn könsfördelning i alla medlemsstater,

Ändringsförslag  16

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.1 – stycke 1 – led -1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(-1a) arbeta för en jämn könsfördelning inom teknisk utbildning och utbildning i entreprenörskap i alla medlemsstater,

 

Ändringsförslag  17

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.1 – stycke 1 – led 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(1) förstärka de hållbara innovationsekosystemen i Europa,

(1) förstärka de hållbara innovationsekosystemen i unionen,

Ändringsförslag  18

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.1 – stycke 1 – led 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

(2) främja innovation och entreprenörskap genom bättre utbildning,

(2) främja utvecklingen av entreprenörs- och innovationskunskaper ur ett perspektiv av livslångt lärande, inbegripet ökad kapacitet vid unionens högre utbildningsanstalter, och stödja deras entreprenörsinriktade omvandling, även på området socialt entreprenörskap,

Ändringsförslag  19

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 2.2 – stycke 7

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Möjliga synergier kommer även att undersökas mellan Horisont Europas del för utbyte av spetskompetens och de utåtriktade verksamheter som får stöd av EIT. Som målgrupp för EIT:s utåtriktade verksamheter kommer i synnerhet de mottagarländer som omfattas av arbetet för utbyte av spetskompetens inom Horisont Europa att kunna dra nytta av EIT:s expertkunskap och stöd i samband med utvecklingen av verksamheter i senare led (dvs. nära marknaden).

(Berör inte den svenska versionen.)

Ändringsförslag  20

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 1 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s och KI-gruppernas integrering av kunskapstriangeln på EU-nivå, medlemsstatsnivå och på regional och lokal nivå kommer även i fortsättningen att vara en av huvuduppgifterna för att stärka innovationsekosystemen och göra dem hållbara, såväl som för att utarbeta nya lösningar på globala utmaningar. EIT kommer att fortsätta att ge stöd till KI-grupperna (se figur 2) och ytterligare förstärka sin framgångsrika plattform för inrättande, utvidgning och förvaltning av grupperna. KI-grupperna kommer att fortsätta att bedriva sin verksamhet genom olika samlokaliseringscentrum. KI-grupperna kommer att fortsätta att eftersträva ekonomisk hållbarhet för att vara ekonomiskt oberoende av EIT:s stöd på lång sikt (senast efter 15 år) genom offentliga och privata investeringar.

(Berör inte den svenska versionen.)

Ändringsförslag  21

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att utöka sin regionala inverkan genom en större öppenhet mot möjliga partner och berörda aktörer och en bättre utformad regional strategi för KI-grupperna, bland annat genom kopplingar till relevanta strategier för smart specialisering.

För att förbättra den geografiska balansen kommer EIT att utöka sin regionala inverkan genom en större öppenhet mot möjliga partner och berörda aktörer och en bättre utformad regional strategi för KI-grupperna, bland annat genom kopplingar till relevanta strategier för smart specialisering.

Ändringsförslag  22

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Den del av EIT:s budget som avsätts för att genomföra verksamhet inom EIT:s regionala innovationssystem kommer att uppgå till minst 10 % av EIT:s totala finansiering till KI-grupperna, vilket kommer att öka antalet partner till KI-grupperna från de berörda regionerna i länder som är berättigade till stöd från det regionala innovationssystemet. Stöd från det regionala innovationssystemet bör främja en jämn könsfördelning på alla områden.

 

Ändringsförslag  23

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT:s regionala innovationssystem, som styrs av EIT och genomförs av KI-grupperna, har hittills bedrivits på frivillig basis. Från och med 2021 kommer det regionala innovationssystemet att vara en integrerad del av KI-gruppernas fleråriga strategi. EIT kommer att fortsätta att ge vägledning och stöd åt KI-grupperna under utarbetandet och genomförandet av de fleråriga strategierna för det regionala innovationssystemet. Verksamheten inom EIT:s regionala innovationssystem kommer att fortsätta med förbättrat stöd för att stärka innovationsförmågan i länder och region som uppvisar dåliga innovationsresultat. Den del av EIT:s budget som avsätts för att genomföra verksamheten inom det regionala innovationssystemet kommer att uppgå till minst 10 % av EIT:s totala finansiering till KI-grupperna, vilket kommer att öka antalet partner till KI-grupperna från de berörda regionerna. Verksamheter som får stöd genom det regionala innovationssystemet ska syfta till att

EIT ska säkerställa att verksamhet inom EIT:s regionala innovationssystem används för att locka till sig och underlätta integrationen av nya möjliga partner som både skapar mervärde för KI-grupperna, vilket utvidgar EIT:s alleuropeiska täckning, och är fullt integrerade i KI-gruppernas fleråriga strategier. EIT:s regionala innovationssystem, som styrs av EIT och genomförs av KI-grupperna, har hittills bedrivits på frivillig basis. Från och med 2021 kommer det regionala innovationssystemet att vara en integrerad del av KI-gruppernas fleråriga strategi, vilket innebär en utvidgning av EIT:s alleuropeiska täckning. EIT kommer att fortsätta att ge vägledning och stöd åt KI-grupperna under utarbetandet och genomförandet av de fleråriga strategierna för det regionala innovationssystemet. Verksamheten inom EIT:s regionala innovationssystem kommer att fortsätta med förbättrat stöd för att stärka innovationsförmågan i EU-13-länderna liksom i andra länder som uppvisar dåliga innovationsresultat. Verksamheter som får stöd genom det regionala innovationssystemet ska syfta till att

Ändringsförslag  24

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 förbättra innovationsförmågan i de lokala ekosystemen genom kapacitetsbyggande verksamheter och närmare samverkan mellan lokala innovationsaktörer (kluster, nätverk, regionala myndigheter, högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, yrkesutbildningsinstitutioner),

 förbättra innovationsförmågan i de lokala ekosystemen genom kapacitetsbyggande verksamheter och närmare samverkan mellan lokala innovationsaktörer (små och medelstora företag, kluster, nätverk, regionala myndigheter, högre utbildningsanstalter, forskningsorganisationer, yrkesutbildningsinstitutioner),

Ändringsförslag  25

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – punktsats 1a (ny)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

 stödja målet att locka nya partner till KI-grupperna genom att inrätta nya samlokaliseringscentrum så att den geografiska balansen förbättras,

Ändringsförslag  26

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 2 – punktsats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 koppla samman lokala innovationsekosystem med europeiska innovationsekosystem genom samarbete med EIT:s KI-grupper och deras samlokaliseringscentrum.

(Berör inte den svenska versionen.) 

Ändringsförslag  27

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 2 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att säkerställa KI-gruppernas integrering i de lokala innovationsekosystemen kommer dessutom varje KI-grupp att behöva utarbeta och genomföra en strategi i syfte att stärka relationerna med regionala och lokala innovationsaktörer, och EIT kommer att övervaka genomförandet aktivt. KI-gruppernas fleråriga strategi- och affärsplan bör ha en integrerad ”platsbaserad” innovationsmetod som bygger på KI-gruppernas samlokaliseringscentrum (och det regionala innovationssystemet) för att stärka deras roll som inkörsport till KI-grupperna och samverkan med lokala parter. KI-grupperna bör ha kopplingar till lokala strategier för smart specialisering och till verksamheterna inom relevanta tematiska plattformar och interregionala initiativ, däribland ESI-fondernas förvaltande myndigheter. EIT kommer även att övervaka hur KI-gruppernas samlokaliseringscentrum arbetar och hur de är integrerade i de lokala innovationsekosystemen.

För att säkerställa KI-gruppernas integrering i de lokala innovationsekosystemen kommer dessutom varje KI-grupp att behöva utarbeta och genomföra en strategi i syfte att stärka relationerna med regionala och lokala innovationsaktörer, framför allt de från EU-13-länder, och EIT kommer att övervaka genomförandet aktivt. KI-gruppernas fleråriga strategi- och affärsplan bör ha en integrerad ”platsbaserad” innovationsmetod som bygger på KI-gruppernas samlokaliseringscentrum (och det regionala innovationssystemet) för att stärka deras roll som inkörsport till KI-grupperna och samverkan med lokala parter. KI-grupperna bör ha kopplingar till lokala strategier för smart specialisering och till verksamheterna inom relevanta tematiska plattformar och interregionala initiativ, däribland ESI-fondernas förvaltande myndigheter. EIT kommer även att övervaka hur KI-gruppernas samlokaliseringscentrum och det regionala innovationssystemets stödmottagare arbetar och hur de är integrerade i de lokala innovationsekosystemen.

Ändringsförslag  28

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.1 – led 3 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

På grundval av ett förslag från EIT:s styrelse och en analys av detta föreslås att en första KI-grupp inom området för de kulturella och kreativa näringarna ska inrättas 2022 med en första inbjudan att lämna förslag 2021. Detta prioriterade område har den starkaste komplementariteten med de åtta KI-grupper som redan har inrättats av EIT och med de möjliga prioriterade områdena för andra europeiska partnerskap som ska inrättas inom ramen för Horisont Europa. De kulturella och kreativa näringarna är en sektor med stor tillväxtpotential, många gräsrotsinitiativ och en stark förankring hos allmänheten. De är starkt integrerade i medlemsstaternas lokala och regionala ekosystem. De kulturella och kreativa näringarna är dock fortfarande en mycket splittrad sektor, och innovatörerna och företagsgrundarna saknar nödvändiga entreprenörs- och innovationskunskaper. Dessa flaskhalsar hanteras bäst av en KI-grupp tack vare dess metod för integrering av kunskapstriangeln, långsiktiga perspektiv och platsbaserade strategi. Ett faktablad med en sammanfattning av utmaningarna inom de kulturella och kreativa näringarna och de förväntade effekterna av den framtida KI-gruppen finns i bilaga 1B till detta strategiska innovationsprogram.

På grundval av ett förslag från EIT:s styrelse och en analys av detta föreslås att en första KI-grupp inom området för de kulturella och kreativa näringarna ska inrättas 2022 med en transparent och öppen första inbjudan att lämna förslag 2021. Detta prioriterade område har den starkaste komplementariteten med de åtta KI-grupper som redan har inrättats av EIT och med de möjliga prioriterade områdena för andra europeiska partnerskap som ska inrättas inom ramen för Horisont Europa. De kulturella och kreativa näringarna är en sektor med stor tillväxtpotential, många gräsrotsinitiativ och en stark förankring hos allmänheten. De är starkt integrerade i medlemsstaternas lokala och regionala samhällen. Detta är också en sektor med stor kommersiell teknisk innovationspotential enligt EIT-modellen De kulturella och kreativa näringarna är dock fortfarande en mycket splittrad sektor, och innovatörerna och företagsgrundarna saknar nödvändiga entreprenörs- och innovationskunskaper. Dessa flaskhalsar hanteras bäst av en KI-grupp tack vare dess metod för integrering av kunskapstriangeln, långsiktiga perspektiv och platsbaserade strategi. Ett faktablad med en sammanfattning av utmaningarna inom de kulturella och kreativa näringarna och de förväntade effekterna av den framtida KI-gruppen finns i bilaga 1B till detta strategiska innovationsprogram.

Ändringsförslag  29

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.2 – rubriken

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

3.2. Stöd till innovationsförmågan inom den högre utbildningen

3.2. Stöd till innovations- och entreprenörsförmågan inom den högre utbildningen

Ändringsförslag  30

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.2 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Genom modellen för integrering av kunskapstriangeln har EIT bidragit till att överbrygga de långvariga klyftorna mellan högre utbildning, forskning och innovation. Framför allt är EIT ett viktigt verktyg för utvecklingen av humankapital genom sitt tydliga fokus på entreprenörsinriktad utbildning. EIT:s inverkan är emellertid fortfarande begränsad till KI-gruppernas partner.

Genom modellen för integrering av kunskapstriangeln har EIT bidragit till att överbrygga de långvariga klyftorna mellan högre utbildning, forskning och innovation. Framför allt är EIT ett viktigt verktyg för utvecklingen av humankapital genom sitt tydliga fokus på entreprenörsinriktad utbildning. EIT:s inverkan är emellertid fortfarande begränsad och måste utökas ytterligare bortom KI-gruppernas partner.

Ändringsförslag  31

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.2 – stycke 1a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

Den kulturella och konstnärliga utbildningen måste stödjas och stärkas samtidigt som ett gränsöverskridande erkännande av konstnärliga kompetenser och färdigheter främjas.

Ändringsförslag  32

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att kunna ge ett bredare stöd till innovation måste de högre utbildningsanstalterna i Europa vara innovativa och entreprenörsinriktade i sin inställning till utbildning, forskning och samarbete med företagen och till det bredare lokala innovationsekosystemet, inbegripet det civila samhället.

För att kunna ge ett bredare stöd till innovation måste de högre utbildningsanstalterna i Europa vara innovativa och entreprenörsinriktade i sin inställning till utbildning, forskning och samarbete med företagen och till de bredare lokala innovationsgrupperna, inbegripet det civila samhället, och andra berörda aktörer, med särskild hänsyn till jämställdhet och inkluderande av personer med funktionsnedsättning.

Ändringsförslag  33

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.2 – stycke 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Att utveckla de högre utbildningsanstalterna till mer innovativa och entreprenörsinriktade organisationer kräver en tydlig strategi, en metodisk ram och resursfördelning. Med tanke på de tidigare erfarenheterna har EIT en unik möjlighet att stödja utvecklingen av de högre utbildningsanstalternas entreprenörs- och innovationsförmåga inom ramen för Horisont Europa.

EIT kommer främst att inrikta sitt arbete på högre utbildningsanstalter i länder som uppvisar blygsamma och måttliga innovationsresultat och andra regioner som vill stärka sitt innovationsavtryck och sina strategier för smart specialisering. För denna åtgärd kommer EIT att avsätta minst 25 % av den totala budget som tilldelats dessa verksamheter. Att utveckla de högre utbildningsanstalterna till mer innovativa och entreprenörsinriktade organisationer kräver en tydlig och ambitiös strategi, en metodisk ram och resursfördelning. Med tanke på de tidigare erfarenheterna har EIT en unik möjlighet att stödja utvecklingen av de högre utbildningsanstalternas entreprenörs- och innovationsförmåga inom ramen för Horisont Europa.

Ändringsförslag  34

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.3 – led 1 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

För att säkerställa en bredare spridning och en bättre förståelse för de möjligheter som erbjuds genom EIT kommer EIT att undersöka möjligheten att utöka vägledningen och stödet för olika aspekter som rör deltagandet i EIT:s KI-grupper i Europa genom att bygga vidare på befintliga informationsnätverk.

För att säkerställa en bredare spridning och en bättre förståelse för de möjligheter som erbjuds genom institutet kommer EIT att utöka vägledningen och stödet till nya möjliga partner för olika aspekter som rör deltagandet i EIT:s KI-grupper genom att bygga vidare på befintliga och, vid behov, inrätta nya informationsnätverk i Europa.

Ändringsförslag  35

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.3 – led 1 – stycke 4

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att anordna regelbundna möten med medlemsstaternas företrädare och kommissionens avdelningar minst två gånger om året för att säkerställa en lämplig kommunikation och ett flöde av information på medlemsstats- och EU-nivå och hålla dem informerade om de EIT-finansierade verksamheternas resultat och framsteg. Gruppen med medlemsstaternas företrädare ska även säkerställa ett lämpligt stöd till samarbetet mellan de EIT-finansierade verksamheterna och de nationella programmen och initiativen, däribland möjligheten till nationell samfinansiering av verksamheterna.

EIT kommer att anordna årliga möten med medlemsstaternas företrädare, kommissionen, parlamentet och unionens rådgivande organ, såsom Regionkommittén och Europeiska ekonomiska och sociala kommittén, för att säkerställa en lämplig kommunikation och ett flöde av information på medlemsstats- och EU-nivå. Gruppen med medlemsstaternas företrädare ska även säkerställa ett lämpligt stöd till samarbetet mellan de EIT-finansierade verksamheterna och de nationella programmen och initiativen, däribland möjligheten till nationell samfinansiering av verksamheterna.

Ändringsförslag  36

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.3 – led 1 – stycke 6

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att fortsätta att styra och ge strategisk vägledning till studentnätverket EIT Alumni Community26 (i samarbete med EIT Alumni Board) för att maximera dess entreprenörsbaserade och samhälleliga effekter och för att säkerställa medlemmarnas fortsatta deltagande i EIT-finansierade verksamheter. Under perioden 2021–2027 kommer nätverket att fortsätta att växa, och det kommer även att omfatta de studenter som deltar i åtgärderna för att öka de högre utbildningsanstalternas innovationsförmåga.

EIT kommer att fortsätta att styra och ge strategisk vägledning till studentnätverket EIT Alumni Community (i samarbete med EIT Alumni Board) för att maximera dess entreprenörsbaserade och samhälleliga effekter och för att säkerställa medlemmarnas fortsatta deltagande i EIT-finansierade verksamheter. EIT kommer att analysera och utbyta bästa praxis för att vidareutveckla alumngrupper. Alumner bör delta i insamlingen av medel till KI-grupperna och framför allt stödja de högre utbildningsanstalternas innovationsförmåga genom att handleda nya studenter och forskare.

__________________

__________________

26 Studentnätverket EIT Alumni Community sammanför entreprenörer och förändringsagenter som har deltagit i en utbildning eller ett entreprenörskapsprogram som anordnats av en KI-grupp. Nätverket består av fler än 5 000 medlemmar.

26 Studentnätverket EIT Alumni Community sammanför entreprenörer och förändringsagenter som har deltagit i en utbildning eller ett entreprenörskapsprogram som anordnats av en KI-grupp. Nätverket består av fler än 5 000 medlemmar.

Ändringsförslag  37

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.3 – led 2 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Hittills har den goda praxis och de lärdomar som härrör från KI-grupperna inte kodifierats och spridits på ett effektivt sätt. I sin stödjande funktion som kunskapspartner till politiska beslutsfattare och hela innovationssamhället kommer EIT att utveckla sin roll som en institution som kan upptäcka, analysera, kodifiera, dela och säkerställa användningen av innovativa metoder, lärdomar och resultat från de EIT-finansierade verksamheterna (utbildning, stöd till innovation, stöd till entreprenörskap) i bredare skala. Denna verksamhet kommer att bygga på kopplingarna och synergierna med de andra initiativen inom [pelaren Ett innovativt Europa] i [förslaget om Horisont Europa].

Hittills har den goda praxis och de lärdomar som härrör från KI-grupperna inte kodifierats och spridits på ett effektivt sätt. I sin stödjande funktion som kunskapspartner till politiska beslutsfattare och hela innovationssamhället kommer EIT att utveckla sin roll som en institution och ett spetskompetenscentrum som kan upptäcka, analysera, kodifiera, dela och säkerställa användningen av innovativa metoder, lärdomar och resultat från de EIT-finansierade verksamheterna (utbildning, stöd till innovation, stöd till entreprenörskap) i bredare skala. Denna verksamhet kommer att bygga på kopplingarna och synergierna med de andra initiativen inom [pelaren Ett innovativt Europa] i Horisont Europa. För att få fortsatt stöd från unionen och Europaparlamentet bör EIT anordna regelbundna informationsmöten för ledamöterna. I dessa informationsmöten bör forskare och affärspartner, företagsledare och chefer medverka och det bör vara ett tillfälle för granskning och utbyte av idéer.

Motivering

Många ledamöter av Europaparlamentet vet mycket lite om EIT, dess framgångar och hur det fungerar. Detta måste förändras.

Ändringsförslag  38

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

I detta avsnitt beskrivs ett antal åtgärder som syftar till att anpassa och förbättra EIT:s och KI-gruppernas nuvarande funktionssätt. En effektiv och strategisk styrelse inom EIT kommer att övervaka genomförandet av dessa åtgärder på EIT-nivå och tillhandahålla nödvändiga incitament och kontroller, däribland genom processen för tilldelning av medel, för att säkerställa att KI-grupperna genomför dem.

I detta avsnitt beskrivs ett antal åtgärder som syftar till att anpassa och förbättra EIT:s och KI-gruppernas nuvarande funktionssätt. En effektiv och strategisk styrelse inom EIT kommer att övervaka genomförandet av dessa åtgärder på EIT-nivå och tillhandahålla nödvändiga incitament och kontroller, däribland genom en resultatbaserad process för tilldelning av medel, för att säkerställa att KI-grupperna genomför förändringar och alltid upprätthåller högsta standard.

 

Ändringsförslag  39

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – led 4 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att ge operativ vägledning till och övervaka KI-gruppernas efterlevnad av sunda förvaltningsprinciper, de principer och kriterier som fastställts för europeiska partnerskap enligt förordningen om Horisont Europa, och deras anpassning till Horisont Europas prioriteringar för att maximera deras resultat och inverkan.

EIT kommer att ge operativ vägledning till och kontinuerligt övervaka KI-gruppernas efterlevnad av de sunda förvaltningsprinciper som fastställts enligt EIT-förordningen, de principer och kriterier som fastställts för europeiska partnerskap enligt förordningen om Horisont Europa samt deras anpassning till Horisont Europas prioriteringar för att maximera deras resultat och inverkan. Lämpliga korrigerande åtgärder kommer att vidtas om en KI-grupp underpresterar eller levererar otillräckliga resultat enligt resultatindikatorerna.

 

Ändringsförslag  40

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – led 4 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Åtgärderna som säkerställer KI-gruppernas öppenhet och insyn under genomförandet kommer främst att förbättras genom införande av gemensamma bestämmelser för nya medlemmar som bidrar med mervärde till partnerskapen. De kommer även att bedriva sina verksamheter på ett helt öppet sätt. KI-grupperna kommer även i fortsättningen att vara dynamiska partnerskap som nya partner kan delta i baserat på deras kompetens och strategiska lämplighet, däribland en ökad andel av små och medelstora företag. För att begränsa koncentrationen av medel och säkerställa att KI-gruppernas verksamheter drar nytta av ett stort nätverk av partner kommer förfarandet vid utarbetandet av affärsplanen (däribland fastställandet av prioriteringar, valet av verksamheter och tilldelningen av medel) att vara öppnare och mer inkluderande. Slutligen kommer KI-grupperna att öka sin andel av inbjudningar, särskilt för innovationsprojekt som är öppna för tredje parter. Alla dessa åtgärder kommer att öka antalet aktörer som deltar i KI-gruppernas verksamheter. Slutligen bör KI-grupperna redovisa deltagandet av nya partner i sin regelbundna rapportering.

EIT ska säkerställa insyn under genomförandet och KI-gruppernas kontinuerliga öppenhet för nya medlemmar, främst genom öronmärkt finansiering för inrättande av nya samlokaliseringscentrum. Detta kommer att åstadkommas genom tillämpning av tydliga och konsekventa anslutningskriterier för nya medlemmar som bidrar med mervärde till partnerskapen. De kommer även att bedriva sina verksamheter på ett helt öppet sätt. KI-grupperna kommer även i fortsättningen att vara dynamiska partnerskap i vilka nya partner, däribland en ökad andel av små och medelstora företag, kan delta baserat på sin kompetens och förmåga att bidra till innovationsekosystem på lokal, regional och nationell nivå samt unionsnivå. För att respektera den geografiska balansen och begränsa koncentrationen av medel till länder i EU-15 och för att säkerställa att KI-gruppernas verksamheter drar nytta av ett stort nätverk av partner kommer förfarandet vid utarbetandet av affärsplanen (däribland fastställandet av prioriteringar, valet av verksamheter och tilldelningen av medel) att vara öppnare och mer inkluderande och därigenom främja deltagande från länder i EU-13. KI-grupperna kommer att öka sin andel av inbjudningar, särskilt för innovationsprojekt som är öppna för tredje parter. Alla dessa åtgärder kommer att bidra till att öka antalet aktörer som deltar i KI-gruppernas verksamheter. Slutligen ska KI-grupperna redovisa deltagandet av nya partner i sin regelbundna rapportering.

Ändringsförslag  41

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – led 4a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(4a) Ömsesidiga utbyten i hela världen

Framtida kompetenser kommer att kräva kritiskt tänkande, mental flexibilitet, kreativitet och tvärvetenskapligt tänkande. EIT kommer att bidra till en europeisk framgång genom ambitiösa ömsesidiga utbyten mellan ämnesområden, särskilt genom att stödja samverkan mellan forskare och innovationsledare i olika KI-grupper. Detta kan uppnås genom konferenser, en eller två gånger om året, med KI-grupper inom två eller flera ämnesområden (även med deltagande av studenter och forskare – se punkt 3.1 Kunskaps- och innovationsgrupper – stöd till befintliga KI-grupper).

Ändringsförslag  42

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – led 4b (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

(4b) Deltagande av små och medelstora företag och nystartade företag

 

Med tanke på att 99 % av alla företag i EU är små och medelstora företag, och att de under de senaste fem åren har skapat omkring 85 % av de nya arbetstillfällena måste EIT se till att det bland KI-gruppernas affärspartner finns små och medelstora företag (SMF) och nystartade företag. Medlemsavgifter är en viktig finansieringskälla för alla KI-grupper, men ett balanserat deltagande av små och medelstora företag och nystartade företag är avgörande för att sprida innovation och utbildning i entreprenörskap. Framför allt är små och medelstora företags och nystartade företags deltagande i länder med regionala innovationssystem avgörande för att KI-grupperna ska fungera väl. I enlighet med EIT:s ursprungliga uppdragsbeskrivning kommer detta att

 

(1) bidra till att upptäcka samhällsproblem i medlemsstaterna,

 

(2) skapa lokal tillväxt, och

 

(3) skapa högkvalificerade arbetstillfällen över hela unionen.

 

Med tanke på detta bör EIT tillämpa strikta principer om öppenhet och insyn i valet av nya affärspartner och i förfarandet för utarbetandet av affärsplanerna. Små och medelstora företag som är delaktiga i utvecklingen av nya uppfinningar och innovationer bör ha på förhand överenskomna köpeavtal från stora företag som ingår i den berörda KI-gruppen.

Motivering

Med tanke på att 99 % av alla företag i EU är små och medelstora företag, och att de under de senaste fem åren har skapat omkring 85 % av de nya arbetstillfällena måste EIT se till att det bland KI-gruppernas affärspartner finns små och medelstora företag (SMF) och nystartade företag. Ett sätt att involvera små och medelstora företag, utan att de ska behöva betala orimligt höga medlemsavgifter, är att ha på förhand överenskomna köpeavtal.

Ändringsförslag  43

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – led 6 – stycke 1 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

På grundval av en ingående oberoende undersökning i nära samarbete med kommissionen, som ska utföras senast i slutet av 2023, kommer EIT att definiera sina relationer med de KI-grupper som inte längre får bidrag under programperioden 2021–2027. Om den slutliga översynen ger ett positivt resultat kan EIT ingå ett ”samarbetsavtal” med varje KI-grupp i syfte att upprätthålla samarbetet med KI-grupperna efter att ramavtalet om partnerskap har löpt ut. Detta samarbetsavtal bör bland annat omfatta rättigheter och skyldigheter i samband med

EIT ska utarbeta de allmänna principerna för sina relationer med KI-grupperna efter att ramavtalet om partnerskap har löpt ut, i linje med Horisont Europas ram för europeiska partnerskap. På grundval av en ingående oberoende undersökning i nära samarbete med kommissionen, som ska utföras senast i slutet av 2023, kommer EIT att definiera sina relationer med de KI-grupper som inte längre får bidrag under programperioden 2021–2027. Om den slutliga översynen ger ett positivt resultat kan EIT ingå ett ”samarbetsavtal” med varje KI-grupp i syfte att upprätthålla samarbetet med KI-grupperna efter att ramavtalet om partnerskap har löpt ut. Detta samarbetsavtal bör bland annat omfatta rättigheter och skyldigheter i samband med

Ändringsförslag  44

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.4 – led 6 – stycke 1 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 användningen av EIT:s varumärke och deltagandet i EIT Awards och andra initiativ som anordnas av EIT,

(Berör inte den svenska versionen.) 

Ändringsförslag  45

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.5 – stycke 2 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Erasmus och EIT kommer att skapa synergier mellan sina respektive områden. Samarbetet kommer att vara inriktat på att säkerställa att Erasmus-studenter på de högre utbildningsanstalter som drivs av KI-gruppernas partner får tillgång till KI-gruppernas sommarskolor eller andra relevanta utbildningar (till exempel om entreprenörskap och innovationsförvaltning) samt att upprätta kontakter med KI-gruppernas studentnätverk.

 Erasmus och EIT kommer att skapa synergier mellan sina respektive områden. Samarbetet kommer att vara inriktat på att säkerställa att Erasmus-studenter på de högre utbildningsanstalter som drivs av KI-gruppernas partner får tillgång till KI-gruppernas sommarskolor eller andra relevanta utbildningar (till exempel om entreprenörskap och innovationsförvaltning) samt att upprätta kontakter med KI-gruppernas studentnätverk. Detta bör inbegripa studenter som deltar i lärlingsutbildning och yrkesutbildning som ingår i Erasmus Pro.

Ändringsförslag  46

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.5 – stycke 2 – punktsats 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Där det är möjligt kommer synergier med de initiativ inom de europeiska universiteten som kan bidra till en integrering av EIT:s utbildningsverksamheter att säkerställas för att uppnå en systematisk effekt.

 Synergier kommer att säkerställas med initiativ inom de europeiska universiteten för att EIT:s utbildningsverksamheter ska vara en del av traditionell utbildning och som sådan ha en positiv effekt på utbildningen i medlemsstaterna.

 

Ändringsförslag  47

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 3.5 – stycke 6 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Det nya programmet Kreativa Europa kommer att vara särskilt relevant för verksamheten inom en framtida KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna. Starka synergieffekter och komplementariteter kommer att utvecklas med programmet inom områden som kreativa färdigheter, arbetstillfällen och affärsmodeller.

 Det nya programmet Kreativa Europa kommer att vara särskilt relevant för verksamheten inom en framtida KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna. Starka synergieffekter och komplementariteter kommer att utvecklas med programmet inom områden som kreativa färdigheter och deras erkännande och certifiering, med fokus på ny teknisk utveckling såväl som arbetstillfällen, gränsöverskridande rörlighet, sektorsövergripande kreativitetsstrategier och utveckling av affärsmodeller.

Ändringsförslag  48

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4.1 – stycke 2a (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

EIT kommer att införa en ny stödåtgärd för att underlätta inrättandet av nya samlokaliseringscentrum i medlemsstater som inte är representerade eller alltjämt är underrepresenterade i de nuvarande KI-grupperna.

Ändringsförslag  49

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4.2 – led -1 (nytt)

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 

-1. ambitiösa standarder genom att KI-grupperna underlättar och stödjer den bästa och mest ambitiösa forskningen och innovationen.

Ändringsförslag  50

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 4.2 – stycke 10

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

EIT kommer att säkerställa att alla uppgifter som samlas in genom institutets interna övervakningssystem, inbegripet resultaten från KI-grupperna, är helt integrerade i det övergripande datahanteringssystemet i Horisont Europa-programmet. EIT kommer att säkerställa att detaljerad information som härrör från institutets övervaknings- och utvärderingsprocess görs tillgänglig inom rimlig tid i en gemensam e-databas över genomförandet av Horisont Europa. Dessutom kommer EIT att säkerställa en särskild rapportering av kvantitativa och kvalitativa effekter, bland annat vad gäller åtagande och faktiskt tillhandahållande av finansiella bidrag.

För att förbättra insynen och öppenheten kommer EIT att säkerställa att alla uppgifter som samlas in genom institutets interna övervakningssystem, inbegripet resultaten från KI-grupperna, är helt tillgängliga och integrerade i det övergripande datahanteringssystemet i Horisont Europa-programmet. EIT kommer att säkerställa att detaljerad information som härrör från institutets övervaknings- och utvärderingsprocess görs tillgänglig inom rimlig tid i en gemensam e-databas över genomförandet av Horisont Europa. Dessutom kommer EIT att säkerställa en särskild rapportering av kvantitativa och kvalitativa effekter, bland annat vad gäller åtagande och faktiskt tillhandahållande av finansiella bidrag.

Ändringsförslag  51

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 2 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Producenter, distributörer, programföretag, biografer och alla typer av kulturella organisationer måste vara innovativa för att locka nya generationer av publik.

 Konstnärer, kreatörer, producenter, distributörer, programföretag, biografer och alla typer av kulturella organisationer måste vara innovativa för att främja ett aktivt deltagande i de kreativa sektorerna, stödja engagemang hos och utveckling av publik i alla åldrar, särskilt en yngre publik, både i och utanför Europa samt utveckla nya processer, tjänster, kulturinnehåll och nya former av kreativ verksamhet som ger ett samhällsvärde.

Ändringsförslag  52

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 2 – punktsats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Bristen på entreprenörskap och övergripande kompetens inom de kulturella och kreativa näringarna28 gäller både nya undersektorer och mycket mogna sektorer som genomgår en djupgående digitalisering. Denna kompetens behövs för innovation och är helt avgörande med tanke på de förändringar som sker på arbetsmarknaden inom sektorn.

 Bristen på entreprenörskap och övergripande kompetens inom de kulturella och kreativa näringarna28 gäller både nya undersektorer och mogna sektorer som genomgår en djupgående digitalisering. Denna kompetens behövs för innovation och är helt avgörande med tanke på de förändringar som sker på arbetsmarknaden inom sektorn.

__________________

__________________

28 Kulturella och kreativa studier på de europeiska universiteten är främst inriktade på den ”kreativa delen”, och studenterna är inte alltid redo att träda in på den moderna arbetsmarknaden eftersom de saknar sektorsöverskridande kompetens (inom entreprenörskap, digitalisering och ekonomisk förvaltning). När det gäller de högre utbildningsanstalterna ligger EU efter USA inom kommunikation och media (medan EU:s universitet uppvisar bättre resultat inom traditionella ämnen som konst och design eller scenkonst).

28 Kulturella och kreativa studier på de europeiska universiteten är främst inriktade på den ”kreativa delen”, och studenterna är inte alltid redo att träda in på den moderna arbetsmarknaden eftersom de saknar sektorsöverskridande kompetens (inom entreprenörskap, digitalisering och ekonomisk förvaltning). När det gäller de högre utbildningsanstalterna ligger EU efter USA inom kommunikation och media (medan EU:s universitet uppvisar bättre resultat inom traditionella ämnen som konst och design eller scenkonst).

 

Ändringsförslag  53

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 3 – punktsats 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 Det finns ett alltför begränsat samarbete mellan forskarna och mellan forskarna och näringslivet och en otillräcklig samordning mellan insatserna för forskning och utveckling och utbytet av metoder, resultat och bästa praxis. Det mesta av forskningen inom de kulturella och kreativa näringarna har dessutom inte översatts, vilket leder till upprepningar eftersom forskarna ofta inte känner till liknande projekt.

 Det finns ett alltför begränsat samarbete forskarna sinsemellan och mellan forskarna, näringslivet och organisationerna i den offentliga sektorn och tredje sektorn och en otillräcklig samordning mellan insatserna för forskning och utveckling och utbytet av metoder, resultat och bästa praxis. Det mesta av forskningen inom de kulturella och kreativa näringarna har inte översatts till de flesta av unionens officiella språk, vilket leder till upprepningar eftersom forskarna ofta inte känner till liknande projekt.

Ändringsförslag  54

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 3 – punktsats 3

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 En betydande andel av de regionala prioriteringarna för smart specialisering i Europa behandlar kultur ur en annan synvinkel (t.ex. kulturarv, kreativa sektorer osv.). Med tanke på kulturens och kreativitetens viktiga roll för städernas och regionernas ekonomiska och sociala utveckling och deras förmåga att bidra till att utjämna skillnaderna i olika delar av Europa har KI-gruppen för de kulturella och kreativa näringarna mycket hög potential.

 En betydande andel av de regionala prioriteringarna för smart specialisering i Europa behandlar kultur ur en annan synvinkel (t.ex. kulturarv, videospel, mediaproduktion, design, arkitektur osv.). Med tanke på kulturens och kreativitetens viktiga roll för städernas och regionernas ekonomiska och sociala utveckling och deras förmåga att bidra till att utjämna skillnaderna i olika delar av Europa har KI-gruppen för de kulturella och kreativa näringarna mycket hög potential.

 

Ändringsförslag  55

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 4 – inledningen

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Utmaningarna för Europas sysselsättning, ekonomiska återhämtningsförmåga och smarta tillväxt omfattar ekonomiska frågor som arbetslöshet (särskilt ungdomsarbetslöshet) och global konkurrens.

De kulturella och kreativa näringarna kan driva innovation i andra sektorer av ekonomin. De nuvarande utmaningarna för Europas ekonomiska återhämtningsförmåga och smarta tillväxt omfattar bristande innovation och kompetens (i synnerhet digital kompetens), arbetslöshet (särskilt ungdomsarbetslöshet), undersysselsättning och ökad global konkurrens.

Ändringsförslag  56

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 4 – punktsats 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

 En utmaning för de kreativa sektorerna i Europa är att digitaliseringen och globaliseringen starkt påverkar hur artisterna producerar och distribuerar sina verk och hur de samspelar med sin publik. DVD-marknadens kollaps, kunderna nya förväntningar och de USA-baserade studiornas fortsatta makt har i kombination med uppkomsten av globala digitala jättar som Amazon, ITunes, Google och Netflix påverkat den traditionella värdekedjan.

 En utmaning för de kulturella och kreativa näringarna i Europa är att digitaliseringen och globaliseringen starkt påverkar hur artisterna producerar och distribuerar sina verk och hur de samspelar med sin publik. De traditionella formatens kollaps, konsumenternas nya förväntningar och den tilltagande marknadskoncentrationen till några få icke-europeiska företag har i kombination med uppkomsten av globala digitala jättar som Amazon, ITunes, Google och Netflix påverkat den traditionella värdekedjan.

 

Ändringsförslag  57

 

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 7 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Slutligen är det viktigt för Europa som global aktör att förstärka spridningen av kulturellt innehåll som skapats i Europa. Europa måste behålla sin konkurrenskraft i den globala kapplöpningen mot skapandet av nya digitala tekniker (t.ex. artificiell intelligens, sakernas internet, blockkedjeteknik), och inom detta område har de kulturella och kreativa näringarna en viktig roll när det gäller innehåll, produkter och tjänster på global nivå. Globalt sett kan kulturella och kreativa näringar (t.ex. design, arkitektur etc.) bidra aktivt till en hållbar utveckling och driva på grön innovation, medan kulturellt innehåll (litteratur, film och konst) kan öka medvetenheten om ekologiska problem och informera den allmänna opinionen.

Slutligen är det viktigt för Europa som global aktör att förstärka spridningen av kulturellt innehåll som skapats i Europa. Europa måste behålla sin konkurrenskraft i den globala kapplöpningen mot skapande och utveckling av nya digitala tekniker (t.ex. maskininlärning och artificiell intelligens, sakernas internet, blockkedjeteknik), och inom detta område har de kulturella och kreativa näringarna en viktig roll när det gäller innehåll, produkter och tjänster på global nivå. Globalt sett kan kulturella och kreativa näringar (t.ex. design, arkitektur etc.) bidra aktivt till en hållbar utveckling och driva på grön innovation, medan kulturellt innehåll (litteratur, film och konst) kan öka medvetenheten om ekologiska problem och informera den allmänna opinionen.

Ändringsförslag  58

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 8 – stycke 1

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp om de kulturella och kreativa näringarna kommer med sitt holistiska och integrerade tillvägagångssätt att bidra till hanteringen av alla de utmaningar som definieras ovan. Eftersom den täcker nästan alla delar av våra liv, vårt samhälle och vår ekonomi kommer en sådan KI-grupp att vara mycket relevant när det gäller de ekonomiska och samhälleliga effekterna och skapandet av strategiska möjligheter för ekonomisk, teknisk och social innovation.

En KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna kommer med sitt holistiska och integrerade tillvägagångssätt att sträva efter att hantera de ovannämnda utmaningarna. Eftersom den täcker nästan alla delar av våra liv, vårt samhälle och vår ekonomi kommer en sådan KI-grupp att vara mycket relevant när det gäller de ekonomiska och samhälleliga effekterna och skapandet av strategiska möjligheter för ekonomisk, teknisk och social innovation.

Ändringsförslag  59

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 8 – stycke 2

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

Kulturbaserade och kreativitetsdrivna innovationer stärker Europas konkurrenskraft antingen direkt genom att skapa nya företag och arbetstillfällen eller indirekt genom att skapa sektorsöverskridande fördelar för den bredare ekonomin, förbättra livskvaliteten och öka Europas attraktionskraft. Kulturella och kreativa näringar betraktas allt oftare som nya källor till smart, hållbar och inkluderande tillväxt och sysselsätter redan fler än 12 miljoner personer i unionen, vilket motsvarar 7,5 % av alla sysselsatta i EU.

Kulturbaserade och kreativitetsdrivna innovationer bemöter samhällsutmaningar och stärker Europas konkurrenskraft antingen direkt genom att skapa nya företag, organisationer och arbetstillfällen eller indirekt genom att skapa sektorsöverskridande fördelar för den bredare ekonomin, förbättra livskvaliteten och öka Europas attraktionskraft. Kulturella och kreativa näringar betraktas allt oftare som nya källor till smart, hållbar och inkluderande tillväxt och sysselsätter fler än 12 miljoner personer i EU, vilket motsvarar 7,5 % av alla sysselsatta i EU.

Ändringsförslag  60

Förslag till beslut

Bilaga – punkt 6 – led 9 – stycke 5

 

Kommissionens förslag

Ändringsförslag

En KI-grupp inom EIT för de kulturella och kreativa näringarna har mycket goda förutsättningar att hantera de stora ekonomiska och samhälleliga utmaningar som beskrivs ovan. Kreativitet är en viktig drivkraft bakom innovation, och en KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna har kapacitet att frigöra potentialen i kulturbaserad kreativitet och bidra till att stärka Europas konkurrenskraft och smarta tillväxt.

En KI-grupp inom EIT för de kulturella och kreativa näringarna har mycket goda förutsättningar att hantera de stora ekonomiska, sociala och samhälleliga utmaningar som beskrivs ovan. Kreativitet är en viktig drivkraft bakom innovation, och en KI-grupp för de kulturella och kreativa näringarna har kapacitet att frigöra potentialen i konstnärlig, kulturbaserad kreativitet och bidra till att stärka Europas sociala modell och globala konkurrenskraft och en smart och hållbar tillväxt.


ÄRENDETS GÅNG I DET RÅDGIVANDE UTSKOTTET

Titel

Ett strategiskt innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) 2021-2027: en ökad innovationsförmåga för Europa

Referensnummer

COM(2019)0330 – C9-0043/2019 – 2019/0152(COD)

Ansvarigt utskott

 Tillkännagivande i kammaren

ITRE

18.7.2019

 

 

 

Yttrande från

 Tillkännagivande i kammaren

CULT

18.7.2019

Associerat/Associerade utskott - tillkännagivande i kammaren

19.12.2019

Föredragande av yttrande

 Utnämning

Vlad-Marius Botoş

11.2.2020

Behandling i utskott

21.1.2020

28.5.2020

 

 

Antagande

2.6.2020

 

 

 

Slutomröstning: resultat

+:

–:

0:

21

0

8

Slutomröstning: närvarande ledamöter

Asim Ademov, Isabella Adinolfi, Christine Anderson, Vlad-Marius Botoş, Ilana Cicurel, Gilbert Collard, Gianantonio Da Re, Laurence Farreng, Tomasz Frankowski, Alexis Georgoulis, Irena Joveva, Niyazi Kizilyürek, Predrag Fred Matić, Dace Melbārde, Victor Negrescu, Niklas Nienaß, Peter Pollák, Marcos Ros Sempere, Domènec Ruiz Devesa, Andrey Slabakov, Massimiliano Smeriglio, Michaela Šojdrová, Sabine Verheyen, Salima Yenbou, Milan Zver

Slutomröstning: närvarande suppleanter

Isabel Benjumea Benjumea, Christian Ehler, Łukasz Kohut

Slutomröstning: närvarande suppleanter (art. 209.7)

Angel Dzhambazki

 


 

SLUTOMRÖSTNING MED NAMNUPPROP I DET RÅDGIVANDE UTSKOTTET

21

+

PPE

Asim Ademov, Isabel Benjumea Benjumea, Christian Ehler, Tomasz Frankowski, Peter Pollák, Michaela Šojdrová, Sabine Verheyen, Milan Zver

S&D

Łukasz Kohut, Predrag Fred Matić, Victor Negrescu

RENEW

Vlad-Marius Botoş, Ilana Cicurel, Laurence Farreng, Irena Joveva

VERTS/ALE

Niklas Nienaß, Salima Yenbou

ECR

Angel Dzhambazki, Dace Melbārde, Andrey Slabakov

NI

Isabella Adinolfi

 

0

-

 

 

 

8

0

S&D

Domènec Ruiz Devesa, Marcos Ros Sempere, Massimiliano Smeriglio

ID

Christine Anderson, Gilbert Collard, Gianantonio Da Re

GUE/NGL

Alexis Georgoulis, Niyazi Kizilyürek

 

 

Teckenförklaring:

+ : Ja-röster

- : Nej-röster

0 : Nedlagda röster

 

 


 

 

 

ÄRENDETS GÅNG I DET ANSVARIGA UTSKOTTET

Titel

Ett strategiskt innovationsprogram för Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) 2021-2027: en ökad innovationsförmåga för Europa

Referensnummer

COM(2019)0330 – C9-0043/2019 – 2019/0152(COD)

Framläggande för parlamentet

11.7.2019

 

 

 

Ansvarigt utskott

 Tillkännagivande i kammaren

ITRE

18.7.2019

 

 

 

Rådgivande utskott

 Tillkännagivande i kammaren

BUDG

18.7.2019

CULT

18.7.2019

JURI

18.7.2019

 

Inget yttrande avges

 Beslut

BUDG

23.7.2019

JURI

3.9.2019

 

 

Associerat/Associerade utskott

 Tillkännagivande i kammaren

CULT

19.12.2019

 

 

 

Föredragande

 Utnämning

Maria da Graça Carvalho

18.9.2019

 

 

 

Behandling i utskott

4.12.2019

28.4.2020

 

 

Antagande

16.6.2020

 

 

 

Slutomröstning: resultat

+:

–:

0:

63

0

6

Slutomröstning: närvarande ledamöter

Nicola Beer, François-Xavier Bellamy, Hildegard Bentele, Tom Berendsen, Vasile Blaga, Manuel Bompard, Paolo Borchia, Marc Botenga, Markus Buchheit, Klaus Buchner, Jerzy Buzek, Carlo Calenda, Andrea Caroppo, Maria da Graça Carvalho, Ignazio Corrao, Ciarán Cuffe, Josianne Cutajar, Nicola Danti, Pilar del Castillo Vera, Christian Ehler, Valter Flego, Niels Fuglsang, Lina Gálvez Muñoz, Claudia Gamon, Nicolás González Casares, Bart Groothuis, András Gyürk, Henrike Hahn, Robert Hajšel, Ivo Hristov, Ivars Ijabs, Romana Jerković, Eva Kaili, Seán Kelly, Izabela-Helena Kloc, Łukasz Kohut, Zdzisław Krasnodębski, Andrius Kubilius, Thierry Mariani, Marisa Matias, Eva Maydell, Georg Mayer, Joëlle Mélin, Iskra Mihaylova, Dan Nica, Angelika Niebler, Ville Niinistö, Aldo Patriciello, Mauri Pekkarinen, Tsvetelina Penkova, Morten Petersen, Markus Pieper, Clara Ponsatí Obiols, Robert Roos, Sara Skyttedal, Jessica Stegrud, Beata Szydło, Riho Terras, Grzegorz Tobiszowski, Patrizia Toia, Marie Toussaint, Isabella Tovaglieri, Henna Virkkunen, Pernille Weiss, Carlos Zorrinho

Slutomröstning: närvarande suppleanter

Rasmus Andresen, Damien Carême, Susana Solís Pérez, Viola Von Cramon-Taubadel

Ingivande

24.6.2020

 


SLUTOMRÖSTNING MED NAMNUPPROP I DET ANSVARIGA UTSKOTTET

63

+

EPP

François-Xavier Bellamy, Hildegard Bentele, Tom Berendsen, VasileBlaga, Jerzy Buzek, Maria Da Graça Carvalho, Pilar Del Castillo Vera, Christian Ehler, András Gyürk, Seán Kelly, Andrius Kubilius, Eva Maydell, Angelika Niebler, Aldo Patriciello, Markus Pieper, Sara Skyttedal, Riho Terras, Henna Virkkunen, Pernille Weiss

S&D

Carlo Calenda, Josianne Cutajar, Niels Fuglsang, Lina Gálvez Muñoz, Nicolás González Casares, Robert Hajšel, Ivo Hristov, Romana Jerković, Eva Kaili, Łukasz Kohut, Dan Nica, Tsvetelina Penkova, Patrizia Toia, Carlos Zorrinho

RENEW

Nicola Beer, NicolaDanti, Valter Flego, Claudia Gamon, Bart Groothuis, Ivars Ijabs, Iskra Mihaylova, Mauri Pekkarinen, Morten Petersen, Susana Solís Pérez

ID

Paolo Borchia, Markus Buchheit, Andrea Caroppo, Thierry Mariani, Georg Mayer, Joëlle Mélin, Isabella Tovaglieri

Greens

Rasmus Andresen, Klaus Buchner, Damien Carême, Ciarán Cuffe, Henrike Hahn, Ville Niinistö, Marie Toussaint, Viola Von Cramon-Taubadel

GUE

Manuel Bompard, Marc Botenga, Marisa Matias

NI

Ignazio Corrao, Clara Ponsatí Obiols

 

0

-

 

 

 

6

0

ECR

Izabela-Helena Kloc, Zdzisław Krasnodębski, Robert Roos, Jessica Stegrud, Beata Szydło, Grzegorz Tobiszowski

 

Teckenförklaring:

+ : Ja-röster

- : Nej-röster

0 : Nedlagda röster

 

 

 

 

Senaste uppdatering: 7 juli 2020
Rättsligt meddelande - Integritetspolicy