ZALECENIE w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie zawarcia dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej

24.3.2021 - (12543/2020 – C9-0084/2021 – 2020/0157(NLE)) - ***

Komisja Handlu Międzynarodowego
Sprawozdawczyni: Karin Karlsbro

Procedura : 2020/0157(NLE)
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
A9-0053/2021
Teksty złożone :
A9-0053/2021
Debaty :
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

PROJEKT REZOLUCJI USTAWODAWCZEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie zawarcia dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej

(12543/2020– C9-0084/2021 – 2020/0157(NLE))

(Zgoda)

Parlament Europejski,

 uwzględniając projekt decyzji Rady (12543/2020),

 uwzględniając projekt dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej (10365/2020),

 uwzględniając wniosek o wyrażenie zgody przedstawiony przez Radę na mocy art. 207 ust. 3 akapit pierwszy, art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a) ppkt v) oraz art. 218 ust. 7 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (C9-0084/2021),

 uwzględniając swoją rezolucję nieustawodawczą z dnia …[1] w sprawie projektu decyzji,

 uwzględniając art. 105 ust. 1 i 4 oraz art. 114 ust. 7 Regulaminu,

 uwzględniając opinię przedstawioną przez Komisję Rozwoju,

 uwzględniając zalecenie Komisji Handlu Międzynarodowego (A9-0053/2021),

1. wyraża zgodę na zawarcie umowy;

2. zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji, jak również rządom i parlamentom państw członkowskich oraz Republiki Hondurasu.

 


 

UZASADNIENIE

W 2003 r. UE opublikowała plan działań na rzecz egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa (FLEGT). Ma on na celu zwalczanie nielegalnego pozyskiwania drewna na świecie. Przystępując do dobrowolnych umów o partnerstwie z państwami trzecimi produkującymi drewno, UE umożliwia przywóz legalnie pozyskanego drewna i produktów z drewna na jednolity rynek. Umowy te są wiążącymi umowami handlowymi. Przyczyniają się one również do lepszego regulowania sektora leśnego i zarządzania nim w kraju wywozu.

 

Honduras jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który rozpoczął i zakończył negocjacje w sprawie dobrowolnej umowy o partnerstwie z UE. Negocjacje rozpoczęły się w 2013 r. i zostały zakończone w 2018 r., a Honduras jest pierwszym w historii partnerem w dobrowolnej umowie o partnerstwie, który do negocjacji włączył ludność tubylczą jako odrębną grupę interesu. Poczyniono już pierwszy ważny krok – zakończono negocjacje w sprawie dobrowolnej umowy o partnerstwie. Po ratyfikacji i wejściu w życie umowy kluczowe znaczenie będzie miał następny etap wdrażania. Należy wprowadzić system zapewniania legalności drewna (TLAS) obejmujący skuteczne kontrole łańcucha dostaw i mechanizmy weryfikacji zgodności z przepisami, a także przeprowadzać niezależne audyty tego systemu. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć wydawanie zezwoleń FLEGT. Na podstawie tych zezwoleń będzie można wprowadzać produkty na jednolity rynek, po spełnieniu kryteriów unijnego rozporządzenia w sprawie drewna.

 

Podczas gdy obecnie jedynie niewielka część wywozu drewna i produktów z drewna z Hondurasu trafia do UE, umowa ta ma na celu zwiększenie tego udziału, ale również umożliwienie Hondurasowi wywozu na inne rynki, które ustanawiają warunki legalnego pozyskiwania wywożonego drewna. Z perspektywy UE umowa ta jest zgodna z unijnymi celami dotyczącymi wspierania zrównoważonej gospodarki leśnej, przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów oraz promowania zrównoważonego rozwoju, do czego UE zobowiązała się w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, porozumieniu paryskim i celach z Aichi wynikających z Konwencji o różnorodności biologicznej, a także w Strategicznym planie ONZ na rzecz lasów na lata 2017–2030.

 

Prawie połowa powierzchni Hondurasu jest pokryta lasami i nadal istnieje duża liczba niesklasyfikowanych drzew i gatunków. Połowa obszaru leśnego to lasy deszczowe. Od 2015 r. Honduras stracił 12,5 % powierzchni lasów z powodu zmiany klimatu, pożarów lasów, wylesiania i nielegalnego pozyskiwania drewna. Znaczenie sektora leśnego dla gospodarki Hondurasu od dłuższego czasu maleje ze względu na surowsze wymogi dotyczące legalności drewna na rynkach eksportowych Hondurasu oraz z powodu wylesiania. Pomyślne wdrożenie tej dobrowolnej umowy o partnerstwie powinno przyczynić się do wzmocnienia sektora leśnego w Hondurasie i doprowadzić do zwiększenia wywozu drewna pozyskanego zgodnie z prawem, co przyczyni się do wzmocnienia gospodarki i zatrudnienia.  

 

Honduras charakteryzuje się wysokim poziomem ubóstwa, przemocy i korupcji. Sprawozdawczyni uważa, że wszelkie inicjatywy, które mogą angażować społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny, ludy tubylcze i rząd we wspólne poszukiwanie rozwiązań dla zrównoważonego sektora leśnego, takie jak negocjacje prowadzące do zawarcia tej dobrowolnej umowy o partnerstwie, wymagają pełnego wsparcia i poparcia. Parlament Europejski musi zatem wyrazić zgodę na zawarcie tej ważnej umowy. Ponadto UE musi uważnie monitorować jej skuteczne wdrażanie i oferować wsparcie w zakresie zdolności. Jest to szansa na zawarcie umowy korzystnej dla obu stron, ale wiąże się również z obowiązkiem podejmowania wszelkich starań, by dążyć do osiągnięcia wspólnych celów i razem stawiać czoła wspólnym wyzwaniom.


 

 

OPINIA KOMISJI ROZWOJU (28.1.2021)

dla Komisji Handlu Międzynarodowego

w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie zawarcia dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej

(COM(2020)0340 – C9 – 2020/0157(NLE))

Sprawozdawczyni komisji opiniodawczej: Hildegard Bentele

 

 

ZWIĘZŁE UZASADNIENIE

Komisja rozpoczęła negocjacje z Hondurasem w 2013 r. i zakończyła negocjacje w sprawie dobrowolnej umowy o partnerstwie w czerwcu 2018 r.

 

Prawie połowa obszaru lądowego Hondurasu jest pokryta lasami. Od 2015 r. kraj ten stracił jednak około 12,5 % powierzchni lasów w wyniku inwazji szkodników, pożarów lasów, zmiany sposobu użytkowania gruntów i nielegalnego pozyskiwania drewna. Lasy miały istotne znaczenie dla gospodarki Hondurasu, ale ich udział w gospodarce, w szczególności w eksporcie, zmniejszył się w związku z tym, że rynki międzynarodowe stają się coraz bardziej wymagające pod względem legalności i zarządzania. Dobrowolna umowa o partnerstwie ma zatem do odegrania rolę w pomaganiu sektorowi leśnemu w odzyskaniu jego znaczenia z przeszłości, tworzeniu miejsc pracy na obszarach wiejskich i generowaniu dochodów dla mieszkańców Hondurasu.

 

Pomimo niewielkiej ilości drewna będącego przedmiotem handlu między Hondurasem a UE Honduras poważnie zaangażował się w negocjacje w sprawie dobrowolnej umowy o partnerstwie, ponieważ proces ten postrzegano również jako narzędzie poprawy ogólnego zarządzania sektorem leśnym i zwalczania nielegalnego pozyskiwania drewna.

W negocjacjach aktywnie uczestniczyli przedstawiciele rządu, społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego i ludów tubylczych. Dobrowolna umowa o partnerstwie z Hondurasem to jedyna umowa na świecie, w przypadku której ludy tubylcze miały swoje miejsce przy stole negocjacyjnym, co umożliwiło im promowanie takich kwestii jak własność ziemi i prawa do ziemi, a także dobrowolna, uprzednia i świadoma zgoda.

Proces dobrowolnej umowy o partnerstwie w Hondurasie daje możliwość zwiększenia przejrzystości przestrzegania i egzekwowania prawa, a także zidentyfikowania pokrywających się przepisów, luk i sprzeczności w obecnych ramach prawnych. Konflikty dotyczące gruntów są głównym źródłem naruszeń praw człowieka w Hondurasie, a dobrowolna umowa o partnerstwie, która łączy wiele zainteresowanych stron, również może odegrać pewną rolę w tym zakresie. Należy zauważyć, że Honduras boryka się z poważnymi wyzwaniami w zakresie sprawowania rządów, takimi jak korupcja, przemoc, bezkarność i słabe instytucje publiczne. Dobrze wdrożona dobrowolna umowa o partnerstwie może przyczynić się do zapewnienia szerszej kultury rozliczalności w tym kraju. 

 

Jeżeli dobrowolna umowa o partnerstwie będzie oferować znaczny potencjał, jej powodzenie będzie zależało od skutecznego wdrożenia. Ze względu na złożoność procesu tworzenia systemu zapewniania legalności drewna oraz konieczność zaangażowania znacznych zasobów ludzkich i finansowych w celu zapewnienia jego wdrożenia konieczne będzie trwałe wsparcie polityczne w Hondurasie.  UE powinna nadal udzielać pomocy w celu wsparcia wdrażania dobrowolnej umowy o partnerstwie w ramach kolejnego okresu programowania dwustronnych programów UE w Hondurasie na lata 2021-2027.

******

Komisja Rozwoju zwraca się do Komisji Handlu Międzynarodowego, jako komisji przedmiotowo właściwej, o zalecenie zatwierdzenia wniosku w sprawie decyzji Rady w sprawie zawarcia między Unią Europejską a Republiką Hondurasu umowy o dobrowolnym partnerstwie dotyczącej egzekwowania prawa i zarządzania w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna z Unią Europejską.


PROCEDURA W KOMISJI OPINIODAWCZEJ

Tytuł

Decyzja w sprawie zawarcia dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej

Odsyłacze

2020/0157(NLE)

Komisja przedmiotowo właściwa

 

INTA

 

 

 

 

Sprawozdawca

 Data powołania

Hildegard Bentele

23.11.2020

Data przyjęcia

27.1.2021

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

23

1

2

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Anna-Michelle Asimakopoulou, Hildegard Bentele, Dominique Bilde, Udo Bullmann, Catherine Chabaud, Antoni Comín i Oliveres, Ryszard Czarnecki, Gianna Gancia, Charles Goerens, Mónica Silvana González, Pierrette Herzberger-Fofana, György Hölvényi, Rasa Juknevičienė, Beata Kempa, Erik Marquardt, Norbert Neuser, Janina Ochojska, Jan-Christoph Oetjen, Michèle Rivasi, Christian Sagartz, Marc Tarabella, Tomas Tobé, Miguel Urbán Crespo, Chrysoula Zacharopoulou, Bernhard Zimniok

Zastępcy obecni podczas głosowania końcowego

Patrizia Toia

 

 


GŁOSOWANIE KOŃCOWE W FORMIE GŁOSOWANIA IMIENNEGO W KOMISJI OPINIODAWCZEJ

23

+

ECR

Ryszard Czarnecki, Beata Kempa

ID

Gianna Gancia

NI

Antoni Comín i Oliveres

PPE

Anna-Michelle Asimakopoulou, Hildegard Bentele, György Hölvényi, Rasa Juknevičienė, Janina Ochojska, Christian Sagartz, Tomas Tobé

RENEW

Catherine Chabaud, Charles Goerens, Jan-Christoph Oetjen, Chrysoula Zacharopoulou

S&D

Udo Bullmann, Mónica Silvana González, Norbert Neuser, Marc Tarabella, Patrizia Toia

VERTS/ALE

Pierrette Herzberger-Fofana, Erik Marquardt, Michèle Rivasi

 

1

-

ID

Bernhard Zimniok

 

2

0

ID

Dominique Bilde

The Left

Miguel Urbán Crespo

 

Objaśnienie używanych znaków

+ : za

- : przeciw

0 : wstrzymało się

 

 

 


 

PROCEDURA W KOMISJI PRZEDMIOTOWO WŁAŚCIWEJ

Tytuł

Decyzja w sprawie zawarcia dobrowolnej umowy o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Republiką Hondurasu dotyczącej egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa oraz handlu produktami z drewna wprowadzanymi na terytorium Unii Europejskiej

Odsyłacze

12543/2020 – C9-0084/2021 – 2020/0157(NLE)

Data skonsultowania się / zwrócenia się o wyrażenie zgody

24.2.2021

 

 

 

Komisja przedmiotowo właściwa

 Data ogłoszenia na posiedzeniu

INTA

8.3.2021

 

 

 

Komisje wyznaczone do wydania opinii

 Data ogłoszenia na posiedzeniu

DEVE

8.3.2021

 

 

 

Sprawozdawcy

 Data powołania

Karin Karlsbro

10.9.2020

 

 

 

Rozpatrzenie w komisji

27.1.2021

 

 

 

Data przyjęcia

18.3.2021

 

 

 

Wynik głosowania końcowego

+:

–:

0:

40

1

2

Posłowie obecni podczas głosowania końcowego

Barry Andrews, Anna-Michelle Asimakopoulou, Tiziana Beghin, Geert Bourgeois, Saskia Bricmont, Udo Bullmann, Daniel Caspary, Miroslav Číž, Arnaud Danjean, Paolo De Castro, Emmanouil Fragkos, Raphaël Glucksmann, Markéta Gregorová, Roman Haider, Christophe Hansen, Heidi Hautala, Danuta Maria Hübner, Karin Karlsbro, Maximilian Krah, Danilo Oscar Lancini, Bernd Lange, Margarida Marques, Gabriel Mato, Sara Matthieu, Emmanuel Maurel, Carles Puigdemont i Casamajó, Samira Rafaela, Inma Rodríguez-Piñero, Massimiliano Salini, Helmut Scholz, Liesje Schreinemacher, Sven Simon, Dominik Tarczyński, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt, Marie-Pierre Vedrenne, Jörgen Warborn, Iuliu Winkler, Jan Zahradil

Zastępcy obecni podczas głosowania końcowego

Marco Campomenosi, Jérémy Decerle, Jean-Lin Lacapelle, Juan Ignacio Zoido Álvarez

Data złożenia

24.3.2021

 


GŁOSOWANIE KOŃCOWE W FORMIE GŁOSOWANIA IMIENNEGO W KOMISJI PRZEDMIOTOWO WŁAŚCIWEJ

40

+

ECR

Geert Bourgeois, Emmanouil Fragkos, Dominik Tarczyński, Jan Zahradil

ID

Marco Campomenosi, Roman Haider, Jean-Lin Lacapelle, Danilo Oscar Lancini

NI

Tiziana Beghin, Carles Puigdemont i Casamajó

PPE

Anna-Michelle Asimakopoulou, Daniel Caspary, Arnaud Danjean, Christophe Hansen, Danuta Maria Hübner, Gabriel Mato, Massimiliano Salini, Sven Simon, Jörgen Warborn, Iuliu Winkler, Juan Ignacio Zoido Álvarez

Renew

Barry Andrews, Jérémy Decerle, Karin Karlsbro, Samira Rafaela, Liesje Schreinemacher, Marie-Pierre Vedrenne

S&D

Udo Bullmann, Miroslav Číž, Paolo De Castro, Raphaël Glucksmann, Bernd Lange, Margarida Marques, Inma Rodríguez-Piñero, Mihai Tudose, Kathleen Van Brempt

Verts/ALE

Saskia Bricmont, Markéta Gregorová, Heidi Hautala, Sara Matthieu

 

1

-

ID

Maximilian Krah

 

2

0

The Left

Emmanuel Maurel, Helmut Scholz

 

Objaśnienie używanych znaków:

+ : za

- : przeciw

0 : wstrzymało się

 

 

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2021
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności