ODPORÚČANIE DO DRUHÉHO ČÍTANIA k pozícii Rady v prvom čítaní na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o osobitných ustanoveniach týkajúcich sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) podporovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vonkajších finančných nástrojov

18.6.2021 - (05488/1/2021 – C9‑0192/2021 – 2018/0199(COD)) - ***II

Výbor pre regionálny rozvoj
Spravodajca: Pascal Arimont
PR_COD_2app

Postup : 2018/0199(COD)
Postup v rámci schôdze
Postup dokumentu :  
A9-0205/2021
Predkladané texty :
A9-0205/2021
Rozpravy :
Hlasovanie :
Prijaté texty :

NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU

o pozícii Rady v prvom čítaní na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o osobitných ustanoveniach týkajúcich sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) podporovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vonkajších finančných nástrojov

(05488/1/2021 – C9 ‑ 0192/2021 – 2018/0199(COD))

(Riadny legislatívny postup: druhé čítanie)

 

Európsky parlament,

 so zreteľom na pozíciu Rady v prvom čítaní (05488/1/2021 – C9 ‑ 0192/2021),

 so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru z 19. septembra 2018[1],

 so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov z 5. decembra 2018[2],

 so zreteľom na svoju pozíciu v prvom čítaní[3] k návrhu Komisie pre Európsky parlament a Radu (COM(2021)0289),

 so zreteľom na článok 294 ods. 7 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,

 so zreteľom na predbežnú dohodu schválenú gestorským výborom podľa článku 74 ods. 4 rokovacieho poriadku,

 so zreteľom na článok 67 rokovacieho poriadku,

 so zreteľom na odporúčanie do druhého čítania Výboru pre regionálny rozvoj (A9-0205/2021),

1. schvaľuje pozíciu Rady v prvom čítaní;

2. konštatuje, že akt bol prijatý v súlade s pozíciou Rady;

3. poveruje svojho predsedu, aby podpísal akt spoločne s predsedom Rady v súlade s článkom 297 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie;

4. poveruje svojho generálneho tajomníka, aby podpísal akt hneď potom, čo sa overí, že všetky postupy boli náležite ukončené, a aby s generálnym tajomníkom Rady zabezpečil jeho uverejnenie v Úradnom vestníku Európskej únie;

5. poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a národným parlamentom.


STRUČNÉ ODÔVODNENIE

 

1. Cieľ Európska územná spolupráca (Interreg)

 

Hlavnou prioritou politiky súdržnosti Únie je podpora cieľa Európska územná spolupráca (Interreg). Interreg je o spolupráci medzi komunitami, regiónmi a krajinami v EÚ a jej bezprostrednými susedmi.

 

V nariadení o spoločných ustanoveniach sa stanovujú spoločné pravidlá a pravidlá pre jednotlivé fondy.  Programy Interreg však zahŕňajú niekoľko členských štátov a krajín mimo EÚ a majú osobitné črty. Preto sú potrebné osobitné ustanovenia pre program Interreg, ak jeden alebo viacero členských štátov a ich regiónov a prípadne partnerské krajiny a tretie krajiny spolupracujú cezhranične.

 

 

2. Návrh Komisie

 

Komisia 29. mája 2018 predložila návrh nariadenia, ktoré stanovuje osobitné ustanovenia týkajúce sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) s podporou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a nástrojov na financovanie vonkajšej činnosti s cieľom zjednodušiť spoluprácu za hranicami Únie. Komisia vzala na vedomie, že veľká časť realizácie a implementácie EFRR patrí do pôsobnosti NSU. V diskusnom dokumente o financiách EÚ, ako aj v ex post hodnotení súčasného rámca a vo verejnej konzultácii o rámci na roky 2021 – 2027 bolo umožnenie súladu s ostatnými politikami EÚ a zjednodušenie tohto rámca vymedzené ako kľúčové ciele.

 

 

3. Medziinštitucionálne rokovania

 

V nadväznosti na prijatie pozície Parlamentu v prvom čítaní 26. marca 2019 prebiehali od októbra 2019 do decembra 2020 počas fínskeho, chorvátskeho a nemeckého predsedníctva Rady medziinštitucionálne rokovania zamerané na skorú dohodu v druhom čítaní. Po štyroch kolách trialógov rokovacia skupina Parlamentu počas posledného trialógu 2. decembra 2020 dosiahla predbežnú dohodu s predsedníctvom Rady.

 

COREPER schválil znenie predbežnej dohody 16. decembra 2020 a výbor REGI 18. decembra 2020.  Po právno-lingvistickom overení Rada 27. mája 2021 formálne prijala dohodu ako svoju pozíciu v prvom čítaní.

 

 

4. Hlavné prvky dohody

 

Celková dohoda, ktorú Parlament a Rada dosiahli, ďalej posilnila návrh s cieľom zjednodušiť spoluprácu, riešiť nedostatky zistené v nariadení na programové obdobie 2014 — 2020, prispôsobiť štruktúru programov Interreg, zamerať sa na kľúčové otázky vykonávania a spolupráce  a posilniť rámec výsledkov a výkonnosti .

 

Hlavné prvky dohody zahŕňajú:

 

Predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a vetvy INTERREG

 

V dohode sa opisujú štyri vetvy Interreg, ktoré sú podporované: cezhraničná spolupráca, nadnárodná spolupráca, medziregionálna spolupráca a spolupráca najvzdialenejších regiónov. V prípade cezhraničnej spolupráce by regióny mali byť v zásade pozdĺž pozemných alebo námorných hraníc oddelených maximálne 150 km mora.

 

Zohľadnili sa zásady partnerstva a viacúrovňového riadenia. Po prvýkrát sa odsúhlasil osobitný príspevok na posilnenie spolupráce najvzdialenejších regiónov so susediacim prostredím. Medziregionálna spolupráca bude naďalej podporovať výmenu odborných znalostí, osvedčených postupov a budovanie kapacít prostredníctvom špecializovaného súboru programov. Program PEACE PLUS bude pokračovať v činnosti programu PEACE financovaného z EFRR na podporu mieru a zmierenia medzi pohraničnými grófstvami Írska a Severného Írska.

 

 

Geografické pokrytie

 

Geografické pokrytie je podrobne vymedzené pre každú vetvu. Dohoda splnomocňuje Komisiu prijímať vykonávacie akty, v ktorých sa stanoví zoznam oblastí programu Interreg, ktoré dostanú podporu.

 

Zdroje a miery spolufinancovania

 

Zdroje EFRR na programy Interreg boli schválené vo výške 8,05 miliardy EUR v cenách z roku 2018. Najväčší podiel týchto zdrojov sa vynaloží na cezhraničnú spoluprácu (72,2 %), zatiaľ čo prostriedky pridelené na nadnárodnú a medziregionálnu spoluprácu a spoluprácu najvzdialenejších regiónov predstavujú 18,2 %, 6,1 % resp. 3,5 %. V dohode sa zohľadňujú programy, ktoré majú podporu z EFRR aj z nástrojov Únie na financovanie vonkajšej činnosti, a stanovujú sa v nej jasné pravidlá týkajúce sa vrátenia zdrojov a ukončenia ich využívania.

 

Miera spolufinancovania pre každý program Interreg je až 80 %, ale v prípade spolupráce najvzdialenejších regiónov môže dosiahnuť až 85 %.

 

Špecifické ciele programov Interreg a tematická koncentrácia

 

Okrem osobitných cieľov v rámci programov Interreg môže EFRR a v náležitom prípade aj nástroje financovania vonkajšej činnosti Únie podporovať aj špecifické ciele Interregu „lepšia správa spolupráce“, a „bezpečná Európa“. Najmenej 60 % zdrojov vyčlenených na cezhraničnú a nadnárodnú spoluprácu a spoluprácu najvzdialenejších regiónov by malo smerovať na maximálne tri politické ciele, z ktorých jeden musí byť „ekologickejšia, nízkouhlíková Európa“.

 

Za zmienku stojí povinnosť podporovať opatrenia, na ktoré sa vzťahuje nariadenie o Európskom sociálnom fonde plus, ako aj opatrenia prispievajúce k dosiahnutiu Európskej zelenej dohody. V dohodnutom znení sa zohľadňuje najmä cieľ 30 % rozpočtových výdavkov Únie na podporu cieľov v oblasti klímy, ako aj požiadavka podporovať činnosti, ktoré rešpektujú klimatické a environmentálne normy a výrazne nepoškodzujú ciele v oblasti životného prostredia.  

 

Programovanie

 

Cieľ Európska územná spolupráca (Interreg) sa plní prostredníctvom programov Interreg v rámci zdieľaného riadenia, s výnimkou programov Interreg D, ktoré sa môžu implementovať v rámci nepriameho riadenia.

 

Dohoda obsahuje podrobné ustanovenia o príprave, posudzovaní, schvaľovaní a zmenách programov Interreg, ako aj o územnom rozvoji, výbere operácií, monitorovaní a hodnotení, programových orgánoch, audite operácií, transparentnosti a komunikácii.

 

Dohodnuté znenie zahŕňa ustanovenia o flexibilite uľahčujúce podporu malých projektov vrátane akcií medzi ľuďmi. Súčasťou je aj flexibilný súbor podpory pre technickú pomoc prispôsobený potrebám každého typu programu.

 

Monitorovanie, hodnotenie a informovanie

 

S cieľom zabezpečiť konzistentné monitorovanie výkonnosti dohoda prispôsobuje pravidlá NSU programom Interreg a zdokonaľuje spoločný súbor ukazovateľov výstupov, pričom dopĺňa spoločný súbor ukazovateľov výsledkov. V dohode sa takisto predpokladá možnosť preskúmania výkonnosti programov Interreg a stanovujú sa v nej osobitné povinnosti riadiaceho orgánu, pokiaľ ide o zasielanie údajov Komisii, ako aj predloženie záverečnej správy o výkonnosti a hodnotení programu.

 

Oprávnenosť

 

Osobitná pozornosť sa venuje stanoveniu jasnej hierarchie pravidiel EÚ, programov Interreg a vnútroštátnych pravidiel týkajúcich sa oprávnenosti výdavkov a oprávnenosti kategórií nákladov, ako aj nákladov na zamestnancov, kancelárie a administratívu, cestovných nákladov a nákladov na ubytovanie, nákladov na externú expertízu a služby, nákladov na vybavenie a nákladov na infraštruktúru a práce.

 

Orgány programu Interreg, riadenie a kontrola

 

Pravidlá NSU o orgánoch programu, riadení a kontrole sú prispôsobené programom Interreg. Týka sa to najmä fungovania riadiaceho orgánu a jednotného orgánu auditu, ako aj zjednodušenia auditu operácií.

 

Finančné riadenie, účty a finančné opravy

 

V dohode sa stanovujú pravidlá týkajúce sa rozpočtových záväzkov, platieb a predbežného financovania, ako aj vymáhania. Konkrétne miery predbežného financovania sú stanovené na 1 % na roky 2021 a 2022, pričom miera sa zvyšuje na 3 % pre každý rok od roku 2023 do roku 2026 s cieľom poskytnúť prijímateľom prostriedkov z programov Interreg dostatočné predbežné finančné prostriedky, keďže často nemajú dostatočné vlastné zdroje na začatie svojich operácií.

 

Účasť tretích krajín a ZKÚ na programoch Interreg so zdieľaným riadením

 

Pokiaľ ide o účasť tretích krajín alebo partnerských krajín, ZKÚ alebo organizácií regionálnej integrácie a spolupráce na programoch Interreg, v dohode sa zohľadňuje to, že krajiny mimo EÚ, partnerské krajiny a ZKÚ nie sú viazané právom EÚ. Upravuje preto súvisiace platné ustanovenia o orgánoch programov, metódach riadenia, oprávnenosti, veľkých infraštruktúrnych projektoch, obstarávaní, finančnom riadení a uzatváraní dohôd o financovaní.

 

Osobitné pravidlá nepriameho riadenia

 

Vzhľadom na možnosť vykonávania spolupráce najvzdialenejších regiónov v rámci nepriameho riadenia sa v dohode stanovujú osobitné ustanovenia a požiadavky.

 

Delegované akty

 

Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty na účely zmien prílohy.

 

5. Odporúčania

 

Interreg už viac ako tri desaťročia podporuje veľký počet programov spolupráce. Spravodajca je presvedčený, že Parlament dosiahol vyvážený a spravodlivý kompromis, ktorý zabezpečí kontinuitu tejto veľmi potrebnej podpory v programovom období 2021 – 2027. Keďže pozícia Rady v prvom čítaní je v súlade s predbežnou dohodou dosiahnutou počas medziinštitucionálnych rokovaní, spravodajca odporúča jej prijatie bez zmien.


POSTUP – GESTORSKÝ VÝBOR

Názov

Osobitné ustanovenia týkajúce sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) podporovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vonkajších finančných nástrojov

Referenčné čísla

05488/1/2021 – C9-0192/2021 – 2018/0199(COD)

Dátum prvého čítania EP– Číslo P

26.3.2019 T8-0238/2019

Návrh Komisie

COM(2018)0374 - C8-0229/2018

Oznámenie na schôdzi, že Parlamentu bola doručená pozícia Rady v prvom čítaní

7.6.2021

Gestorský výbor

 dátum oznámenia na schôdzi

REGI

7.6.2021

 

 

 

Spravodajcovia

 dátum vymenovania

Pascal Arimont

3.9.2019

 

 

 

Prerokovanie vo výbore

15.10.2020

3.12.2020

18.12.2020

 

Dátum prijatia

15.6.2021

 

 

 

Výsledok záverečného hlasovania

+:

–:

0:

40

2

0

Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní

Mathilde Androuët, Pascal Arimont, Adrian-Dragoş Benea, Isabel Benjumea Benjumea, Tom Berendsen, Erik Bergkvist, Stéphane Bijoux, Franc Bogovič, Vlad-Marius Botoş, Rosanna Conte, Andrea Cozzolino, Corina Crețu, Rosa D’Amato, Christian Doleschal, Francesca Donato, Raffaele Fitto, Chiara Gemma, Mircea-Gheorghe Hava, Krzysztof Hetman, Peter Jahr, Manolis Kefalogiannis, Ondřej Knotek, Elżbieta Kruk, Cristina Maestre Martín De Almagro, Pedro Marques, Martina Michels, Dan-Ştefan Motreanu, Andżelika Anna Możdżanowska, Niklas Nienaß, Andrey Novakov, Younous Omarjee, Alessandro Panza, Tsvetelina Penkova, Caroline Roose, André Rougé, Susana Solís Pérez, Valdemar Tomaševski, Yana Toom, Monika Vana

Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní

Ciarán Cuffe, Isabel García Muñoz, Alin Mituța

Dátum predloženia

18.6.2021

 


ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V GESTORSKOM VÝBORE

40

+

ECR

Raffaele Fitto, Elżbieta Kruk, Andżelika Anna Możdżanowska, Valdemar Tomaševski

ID

Rosanna Conte, Francesca Donato, Alessandro Panza

NI

Chiara Gemma

PPE

Pascal Arimont, Isabel Benjumea Benjumea, Tom Berendsen, Franc Bogovič, Christian Doleschal, Mircea‑Gheorghe Hava, Krzysztof Hetman, Peter Jahr, Manolis Kefalogiannis, Dan‑Ştefan Motreanu, Andrey Novakov

Renew

Stéphane Bijoux, Vlad‑Marius Botoş, Ondřej Knotek, Alin Mituța, Susana Solís Pérez, Yana Toom

S&D

Adrian‑Dragoş Benea, Erik Bergkvist, Andrea Cozzolino, Corina Crețu, Isabel García Muñoz, Cristina Maestre Martín De Almagro, Pedro Marques, Tsvetelina Penkova

The Left

Martina Michels, Younous Omarjee

Verts/ALE

Ciarán Cuffe, Rosa D'Amato, Niklas Nienaß, Caroline Roose, Monika Vana

 

2

-

ID

Mathilde Androuët, André Rougé

 

-

0

-

-

 

Vysvetlenie použitých znakov:

+ : za

- : proti

0 : zdržali sa hlasovania

 

 

Posledná úprava: 21. júna 2021
Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia