PRIPOROČILO ZA DRUGO OBRAVNAVO o stališču Sveta v prvi obravnavi z namenom sprejetja uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o posebnih določbah za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in instrumenti za zunanje financiranje

18.6.2021 - (05488/1/2021 – C9-0192/2021 – 2018/0199(COD)) - ***II

Odbor za regionalni razvoj
Poročevalec: Pascal Arimont

Postopek : 2018/0199(COD)
Potek postopka na zasedanju
Potek postopka za dokument :  
A9-0205/2021
Predložena besedila :
A9-0205/2021
Razprave :
Glasovanja :
Sprejeta besedila :

OSNUTEK ZAKONODAJNE RESOLUCIJE EVROPSKEGA PARLAMENTA

o stališču Sveta v prvi obravnavi z namenom sprejetja uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o posebnih določbah za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in instrumenti za zunanje financiranje

(05488/1/2021 – C9-0192/2021 – 2018/0199(COD))

(Redni zakonodajni postopek: druga obravnava)

Evropski parlament,

 ob upoštevanju stališča Sveta v prvi obravnavi (05488/1/2021 – C9-0192/2021),

 ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora z dne 19. septembra 2018[1],

 ob upoštevanju mnenja Odbora regij z dne 5. decembra 2018[2],

 ob upoštevanju svojega stališča v prvi obravnavi[3] o predlogu Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu (COM(2021)0289),

 ob upoštevanju člena 294(7) Pogodbe o delovanju Evropske unije,

 ob upoštevanju začasnega dogovora, ki ga je odobril pristojni odbor v skladu s členom 74(4) Poslovnika,

 ob upoštevanju člena 67 Poslovnika,

 ob upoštevanju priporočila za drugo obravnavo Odbora za regionalni razvoj (A9-0205/2021)

1. odobri stališče Sveta v prvi obravnavi;

2. ugotavlja, da je akt sprejet v skladu s stališčem Sveta;

3. naroči svojemu predsedniku, naj skupaj s predsednikom Sveta podpiše pravni akt na podlagi člena 297(1) Pogodbe o delovanju Evropske unije;

4. naroči svojemu generalnemu sekretarju, naj, potem ko je bilo preverjeno, da so bili vsi postopki pravilno zaključeni, podpiše akt in ga v soglasju z generalnim sekretarjem Sveta da objaviti v Uradnem listu Evropske unije;

5. naroči svojemu predsedniku, naj stališče Parlamenta posreduje Svetu in Komisiji ter nacionalnim parlamentom.


 

KRATKA OBRAZLOŽITEV

1. Cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“

 

Spodbujanje cilja „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg) je pomembna prednostna naloga kohezijske politike Unije. Interreg zadeva sodelovanje med skupnostmi, regijami in državami v EU ter njenih neposrednih sosedah.

 

Uredba o skupnih določbah določa splošna pravila in pravila za posamezne sklade.  Programi Interreg vključujejo več držav članic in tretjih držav ter imajo posebne značilnosti. Zato so potrebne posebne določbe Interreg, kadar ena ali več držav članic in njihovih regij ter, če je to ustrezno, partnerske države in tretje države čezmejno sodelujejo.

 

 

2. Predlog Komisije

 

Komisija je 29. maja 2018 predložila uredbo, v kateri so posebne določbe za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR) in zunanji instrumenti financiranja, da bi poenostavili sodelovanje, ki sega prek meja Unije. Komisija je upoštevala, da uredba o skupnih določbah zajema večji del uresničevanja in izvajanja ESRR. Omogočanje skladnosti z drugimi politikami EU in poenostavitev okvira politike sta bila v razmisleku o financah EU, pa tudi v naknadni oceni sedanjega okvira in javnem posvetovanju o okviru za obdobje 2021–2027 opredeljena kot glavna cilja.

 

 

3. Medinstitucionalna pogajanja

 

Sprejetju stališča Parlamenta v prvi obravnavi 26. marca 2019 so od oktobra 2019 do decembra 2020, torej med finskim, hrvaškim in nemškim predsedovanjem Svetu, sledila medinstitucionalna pogajanja za zgodnjo drugo obravnavo. Po štirih krogih trialogov je pogajalska ekipa Parlamenta med zadnjim trialogom 2. decembra 2020 dosegla začasni dogovor s predsedstvom Sveta.

 

Coreper je besedilo začasnega dogovora odobril 16. decembra 2020, odbor REGI pa 18. decembra 2020.  Po pravno-jezikovnem pregledu je Svet 27. maja 2021 uradno sprejel dogovor kot svoje stališče v prvi obravnavi.

 

 

4. Glavni elementi dogovora

 

Splošni dogovor, ki ga je Parlament dosegel s Svetom, je dodatno okrepil predlog, da bi se poenostavilo sodelovanje, odpravile pomanjkljivosti, opredeljene v uredbi za programsko obdobje 2014–2020, prilagodila struktura programov Interreg, osredotočilo na ključna vprašanja v zvezi z izvajanjem in sodelovanjem ter izboljšal okvir za rezultate in smotrnost poslovanja.

 

Glavne točke dogovora zadevajo:

 

Predmet urejanja, področje uporabe in sklopi Interreg

 

V dogovoru so opisani štirje sklopi programa Interreg, ki prejemajo podporo: čezmejno sodelovanje, nadnacionalno sodelovanje, medregionalno sodelovanje in sodelovanje najbolj oddaljenih regij. Pri čezmejnem sodelovanju bi morale biti regije načeloma ob kopenskih ali morskih mejah in jih sme ločevati največ 150 km morja.

 

Upoštevana so bila načela partnerstva in upravljanja na več ravneh. Prvič je bil sprejet dogovor o posebni dodelitvi sredstev za krepitev sodelovanja najbolj oddaljenih regij z njihovim sosednjim okoljem. Medregionalno sodelovanje bo še naprej spodbujalo izmenjavo strokovnega znanja, dobre prakse in krepitve zmogljivosti z namenskim sklopom programov. S programom PEACE PLUS se bo nadaljevalo delo programa PEACE, ki ga financira ESRR, da bi podprli mir in spravo med mejnimi okrožji Irske in Severne Irske.

 

 

Geografska pokritost

 

Geografska pokritost je podrobno opredeljena za vsak sklop. Z dogovorom se na Komisijo prenese pooblastilo za sprejemanje izvedbenih aktov za določitev seznama programskih področij Interreg, ki prejmejo podporo.

 

Sredstva in stopnje sofinanciranja

 

Sredstva ESRR za programe Interreg so bila dogovorjena v višini 8,05 milijarde EUR v cenah iz leta 2018. Največji delež teh sredstev je namenjen čezmejnemu sodelovanju (72,2 %), sredstva za nadnacionalno in medregionalno sodelovanje ter sodelovanje najbolj oddaljenih regij pa znašajo 18,2 %, 6,1 % oziroma 3,5 %. Dogovor upošteva programe, ki jih podpirajo ESRR in instrumenti Unije za zunanje financiranje, ter določa jasna pravila o vračanju sredstev in ukinitvi.

 

Stopnja sofinanciranja za vsak program Interreg je do 80 %, za sodelovanje najbolj oddaljenih regij pa lahko doseže do 85 %.

 

Specifični cilji in tematska osredotočenost programov Interreg

 

ESRR in, kadar je primerno, instrumenti Unije za zunanje financiranje lahko poleg specifičnih ciljev ESRR v okviru programov Interreg podpirajo tudi specifična cilja Interreg „boljše upravljanje sodelovanja“ in „varnejša in bolj varovana Evropa“. Vsaj 60 % sredstev, dodeljenih za čezmejno in nadnacionalno sodelovanje ter sodelovanje najbolj oddaljenih regij, bi moralo biti namenjenih največ trem ciljem politike, med katerimi mora biti cilj „bolj zelena, nizkoogljična Evropa“.

 

Opozoriti velja, da je treba obvezno podpirati ukrepe, ki spadajo v okvir uredbe o Evropskem socialnem skladu plus, in ukrepe, ki prispevajo k uresničevanju evropskega zelenega dogovora. Dogovorjeno besedilo zlasti upošteva cilj, da se 30 % odhodkov iz proračuna Unije nameni podnebnim ciljem, ter zahtevo, da se podpira dejavnosti, ki spoštujejo podnebne in okoljske standarde ter ne bodo bistveno škodovale okoljskim ciljem.  

 

Načrtovanje

 

Cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ se bo izvajal s programi Interreg v okviru deljenega upravljanja, kar pa ne velja za programe Interreg D, ki se lahko izvajajo v okviru posrednega upravljanja.

 

Dogovor vsebuje podrobne določbe o pripravi, oceni, odobritvi in spremembi programov Interreg, pa tudi o teritorialnem razvoju, izbiri operacij, spremljanju in vrednotenju, organih, pristojnih za programe, reviziji operacij, preglednosti in obveščanju.

 

Dogovorjeno besedilo vključuje določbe o prožnosti, ki omogočajo lažjo podporo malim projektom, vključno z ukrepi v zvezi s projekti za stike med ljudmi. Vključuje tudi prožen sklop podpore za tehnično pomoč, ki je prilagojen glede na potrebe vrste programa.

 

Spremljanje, vrednotenje in komuniciranje

 

Za dosledno spremljanje smotrnosti dogovor prilagaja pravila uredbe o skupnih določbah programom Interreg in z dodajanjem skupnega sklopa kazalnikov rezultatov natančneje določa skupni sklop kazalnikov izložkov. Ta dogovor tudi predvideva možnost pregleda smotrnosti programov Interreg in določa posebne obveznosti organa upravljanja, da podatke pošlje Komisiji ter predloži končno poročilo o smotrnosti in oceno programa.

 

Upravičenost

 

Posebna pozornost je bila namenjena določitvi jasne hierarhije pravil EU in programov Interreg ter nacionalnih pravil o upravičenosti izdatkov in upravičenosti kategorij stroškov, pa tudi o stroških za osebje, pisarniških in upravnih stroških, potnih in nastanitvenih stroških, stroških zunanjih strokovnjakov in storitev, stroških opreme ter stroških infrastrukture in del.

 

Organi, pristojni za programe Interreg, upravljanje in kontrola

 

Pravila uredbe o skupnih določbah glede organov, pristojnih za programe, upravljanja in kontrole, so bila prilagojena programom Interreg. To vpliva zlasti na delovanje organa upravljanja in enotnega revizijskega organa, pa tudi na poenostavitev revizije delovanja.

 

Finančno poslovodenje, izkazi in finančni popravki

 

Dogovor določa pravila o proračunskih obveznostih, plačilih in predhodnem financiranju ter izterjavah. Določene so zlasti stopnje predhodnega financiranja, in sicer na 1 % za leti 2021 in 2022, medtem ko se stopnja za vsako leto od 2023 do 2026 poveča na 3 %, da bi se upravičencem programov Interreg zagotovilo zadostno predhodno financiranje, saj pogosto nimajo dovolj lastnih sredstev za začetek delovanja.

 

Sodelovanje tretjih držav in čezmorskih držav in ozemelj (ČDO) v programih Interreg v okviru deljenega upravljanja

 

V zvezi s sodelovanjem tretjih držav ali partnerskih držav, ČDO ali organizacij za regionalno povezovanje in sodelovanje v programih Interreg se v dogovoru upošteva, da zakonodaja EU ne zavezuje držav nečlanic EU, partnerskih držav in ČDO. Zato so ustrezno prilagojene povezane veljavne določbe o organih, pristojnih za programe, metodah upravljanja, upravičenosti, velikih infrastrukturnih projektih, javnih naročilih, finančnem poslovodenju in sklenitvi sporazumov o financiranju.

 

Posebna pravila o posrednem upravljanju

 

Ker se lahko sodelovanje najbolj oddaljenih regij izvaja v okviru posrednega upravljanja, dogovor določa posebne določbe in zahteve.

 

Delegirani akti

 

Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov za spremembo priloge.

 

5. Priporočila

 

Interreg je v več kot tridesetih letih podpiral številne programe sodelovanja. Poročevalec je prepričan, da je Parlament dosegel uravnotežen in pravičen kompromis, ki zagotavlja neprekinjenost te zelo potrebne podpore v programskem obdobju 2021–2027. Ker je stališče Sveta v prvi obravnavi v skladu z začasnim dogovorom, doseženim na medinstitucionalnih pogajanjih, predlaga, da se sprejme brez sprememb.

 


POSTOPEK V PRISTOJNEM ODBORU

Naslov

Posebne določbe za cilj „evropsko teritorialno sodelovanje“ (Interreg), ki ga podpirajo Evropski sklad za regionalni razvoj in zunanji instrumenti financiranja

Referenčni dokumenti

05488/1/2021 – C9-0192/2021 – 2018/0199(COD)

Datum 1. obravnave EP – št. P

26.3.2019 T8-0238/2019

Predlog Komisije

COM(2018)0374 - C8-0229/2018

Datum razglasitve prejetja stališča Sveta v prvi obravnavi na zasedanju

7.6.2021

Pristojni odbor

 Datum razglasitve na zasedanju

REGI

7.6.2021

 

 

 

Poročevalec/-ka

 Datum imenovanja

Pascal Arimont

3.9.2019

 

 

 

Obravnava v odboru

15.10.2020

3.12.2020

18.12.2020

 

Datum sprejetja

15.6.2021

 

 

 

Izid končnega glasovanja

+:

–:

0:

40

2

0

Poslanci, navzoči pri končnem glasovanju

Mathilde Androuët, Pascal Arimont, Adrian-Dragoş Benea, Isabel Benjumea Benjumea, Tom Berendsen, Erik Bergkvist, Stéphane Bijoux, Franc Bogovič, Vlad-Marius Botoş, Rosanna Conte, Andrea Cozzolino, Corina Crețu, Rosa D’Amato, Christian Doleschal, Francesca Donato, Raffaele Fitto, Chiara Gemma, Mircea-Gheorghe Hava, Krzysztof Hetman, Peter Jahr, Manolis Kefalojanis (Manolis Kefalogiannis), Ondřej Knotek, Elżbieta Kruk, Cristina Maestre Martín De Almagro, Pedro Marques, Martina Michels, Dan-Ştefan Motreanu, Andżelika Anna Możdżanowska, Niklas Nienaß, Andrej Novakov (Andrey Novakov), Younous Omarjee, Alessandro Panza, Cvetelina Penkova (Tsvetelina Penkova), Caroline Roose, André Rougé, Susana Solís Pérez, Valdemar Tomaševski, Yana Toom, Monika Vana

Namestniki, navzoči pri končnem glasovanju

Ciarán Cuffe, Isabel García Muñoz, Alin Mituța

Datum predložitve

18.6.2021

 


 

POIMENSKO GLASOVANJE PRI KONČNEM GLASOVANJU V PRISTOJNEM ODBORU

40

+

ECR

Raffaele Fitto, Elżbieta Kruk, Andżelika Anna Możdżanowska, Valdemar Tomaševski

ID

Rosanna Conte, Francesca Donato, Alessandro Panza

NI

Chiara Gemma

PPE

Pascal Arimont, Isabel Benjumea Benjumea, Tom Berendsen, Franc Bogovič, Christian Doleschal, Mircea-Gheorghe Hava, Krzysztof Hetman, Peter Jahr, Manolis Kefalojanis (Manolis Kefalogiannis), Dan-Ştefan Motreanu, Andrej Novakov (Andrey Novakov)

Renew

Stéphane Bijoux, Vlad-Marius Botoş, Ondřej Knotek, Alin Mituța, Susana Solís Pérez, Yana Toom

S&D

Adrian-Dragoş Benea, Erik Bergkvist, Andrea Cozzolino, Corina Crețu, Isabel García Muñoz, Cristina Maestre Martín De Almagro, Pedro Marques, Cvetelina Penkova (Tsvetelina Penkova)

The Left

Martina Michels, Younous Omarjee

Verts/ALE

Ciarán Cuffe, Rosa D'Amato, Niklas Nienaß, Caroline Roose, Monika Vana

 

2

-

ID

Mathilde Androuët, André Rougé

 

-

0

-

-

 

Uporabljeni znaki:

+ : za

- : proti

0 : vzdržani

 

 

 

Zadnja posodobitev: 22. junij 2021
Pravno obvestilo - Varstvo osebnih podatkov