ODPORÚČANIE k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vykonávacieho protokolu k tejto dohode
15.7.2021 - (06566/2021 – C9-0154/2021 – 2021/0037(NLE)) - ***
Výbor pre rybárstvo
Spravodajca: Pierre Karleskind
NÁVRH LEGISLATÍVNEHO UZNESENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU
o návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vykonávacieho protokolu k tejto dohode
(06566/2021 – C9-0154/2021 – 2021/0037(NLE))
(Súhlas)
Európsky parlament,
– so zreteľom na návrh rozhodnutia Rady (06566/2021),
– so zreteľom na návrh Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a na vykonávací protokol k tejto dohode (06380/2021),
– so zreteľom na žiadosť o udelenie súhlasu, ktorú Rada predložila v súlade s článkom 43 ods. 2, článkom 218 ods. 6 druhým pododsekom písm. a) bodom v) a článkom 218 ods. 7 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (C9-0073/2020),
– so zreteľom na svoje nelegislatívne uznesenie z …[1] o návrhu rozhodnutia,
– so zreteľom na článok 105 ods. 1 a 4 a článok 114 ods. 7 rokovacieho poriadku,
– so zreteľom na stanovisko Výboru pre rozpočet,
– so zreteľom na odporúčanie Výboru pre rybárstvo (A9-0233/2021),
1. udeľuje súhlas s uzatvorením dohody a protokolu;
2. poveruje svojho predsedu, aby postúpil túto pozíciu Rade, Komisii a vládam a parlamentom členských štátov a Grónska a Dánska.
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Súvislosti
Európska únia a Grónsko udržiavajú v oblasti rybárstva, ako aj v oblasti rozvoja veľmi úzke vzťahy. Vďaka svojim vzťahom s Dánskom je Grónsko historickým partnerom Únie. Grónsko vstúpilo v roku 1973 do Európskeho hospodárskeho spoločenstva spolu s Dánskom. V nadväznosti na referendum, ktoré sa konalo v roku 1982, Grónsko vystúpilo z Európskeho spoločenstva v roku 1985. Odvtedy existujú partnerstvá s Grónskom v odvetví rybárstva a Grónsko patrí medzi zámorské územia pridružené k Európskej únii. Grónsko je navyše vzhľadom na svoju strategickú geografickú polohu v Severnom ľadovom oceáne privilegovaným partnerom.
Vzťahy v odvetví rybárstva medzi EÚ a Grónskom
Rybárska dohoda medzi EÚ a Grónskom sa stala súčasťou rokovaní hneď po vystúpení Grónska z Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Po nej nasledoval celý rad protokolov až do roku 2007. V tom čase obe strany uzavreli dohodu o partnerstve v odvetví rybárstva na obdobie šiestich rokov, ktorej platnosť sa v roku 2012 automaticky predĺžila o ďalších šesť rokov. Dohoda o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva bola uzavretá 11. januára 2021 a je v procese ratifikácie. Dôležitým prvkom vzťahov v odvetví rybárstva medzi EÚ a Grónskom je protokol č. 34 ZFEÚ, v ktorom sa stanovuje, že dovoz výrobkov rybného hospodárstva, ktoré pochádzajú z Grónska, nepodlieha clám, ak sú možnosti prístupu do grónskych zón rybolovu pre Úniu uspokojivé.
Stanovisko spravodajcu
Spravodajca by na úvod rád zdôraznil osobitnú povahu rybárskych dohôd s Grónskom. Na jednej strane, na rozdiel od iných dohôd o partnerstve v odvetví rybárstva alebo dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva, protokoly obsahujú len orientačné rybolovné možnosti, o ktorých sa každý rok rokuje v spoločnom výbore. Na druhej strane, dohoda s Grónskom umožňuje výmenu kvót s Nórskom a Faerskými ostrovmi. Zohráva preto ústrednú úlohu vo vzťahoch v odvetví rybárstva v tejto zemepisnej oblasti. Medzi dohodami a protokolmi s Grónskom a vzťahmi v odvetví rybárstva s Nórskom a Faerskými ostrovmi existuje faktická závislosť. Prevod kvót je teoreticky možný aj v prípade Islandu, v praxi sa však nepoužíva.
Predchádzajúca dohoda a protokol
Spravodajca vzal na vedomie hodnotenie ex ante a ex post dohody o partnerstve v odvetví rybárstva medzi EÚ a Grónskom[2]. Hodnotenie ex post umožnilo zhodnotiť súčasnú situáciu a odhaliť niektoré nedostatky predchádzajúcej dohody a protokolu. Spravodajca zdôrazňuje, že pre grónske aj európske odvetvie rybárstva predstavuje dohoda prínos, a to nie len zo sociálno-ekonomického hľadiska v súvislosti s priamymi a nepriamymi pracovnými miestami, ale aj z hľadiska hrubej pridanej hodnoty, ktorú vytvárajú operácie európskej flotily v grónskych vodách. Finančný príspevok určený na odvetvovú podporu, ktorý vypláca EÚ, tiež prispieva k rozvoju grónskeho odvetvia rybárstva. Spravodajca však napriek tomu konštatuje nedostatok vedeckých údajov a chýbajúcu schopnosť analyzovať takého údaje, ktoré sú nevyhnutné na správne riadenie populácií rýb a presný odhad „nadbytkov“. Práve tento presný odhad je mimoriadne dôležitý vzhľadom na to, že európske plavidlá smú loviť iba „nadbytok“ rybolovných zdrojov, ktoré miestne odvetvie nevyužíva. Schopnosť správne vypočítať tieto nadbytky je teda nevyhnutná v záujme zabezpečenia udržateľnosti rybolovných zdrojov.
Nová dohoda a nový protokol
Spravodajca navrhuje schváliť novú dohodu o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi EÚ a Grónskom, ako aj protokol k tejto dohode. Berie na vedomie hodnotenie ex ante. V tomto hodnotení sa uvádza potreba rokovať o novej dohode a novom protokole, v rámci ktorých by sa zabezpečila lepšia korelácia medzi rybolovnými možnosťami a vedeckými odporúčaniami, viac flexibility, pokiaľ ide o úlovky, šesťročné obdobie platnosti protokolu a znížené kvóty na vedľajšie úlovky. Nová dohoda a nový protokol tak umožnia 12 európskym plavidlám využívať rybolovné možnosti v grónskych vodách v prípade ôsmych druhov: tresky škvrnitej, pelagických sebastesov, sebastesov žijúcich pri morskom dne, halibuta tmavého, krevety boreálnej, dlhochvosta, korušky polárnej a makrely atlantickej. Táto dohoda bude v platnosti počas obdobia štyroch rokov s možnosťou predĺženia o dva roky a stanovuje sa v nej ročná finančná kompenzácia EÚ vo výške 16 521 754 EUR, z čoho 2 931 000 EUR je určených na podporu a rozvoj odvetvia rybárstva v Grónsku. Spravodajca upozorňuje, že rybolovné možnosti európskej flotily sa v porovnaní s predchádzajúcim protokolom znížili v priemere o 5 %. Konštatuje tiež, že dohoda bude v platnosti počas štyroch rokov a že toto obdobie možno predĺžiť o dva roky, čo nezabezpečuje rovnakú viditeľnosť ako protokol na obdobie šiestich rokov, ktorý sa uvádza v hodnotení ex ante. Spravodajca navyše konštatuje, že finančná kompenzácia EÚ sa v porovnaní s predchádzajúcim protokolom zvýšila zo 16 099 978 EUR na 16 521 754 EUR, že časť určená na odvetvovú podporu zostáva rovnaká a že referenčné ceny, pokiaľ ide o oprávnenia na rybolov pre vlastníkov plavidiel, sú vyššie.
Spravodajca vyjadruje poľutovanie nad tým, že predbežné vykonávanie dohody a protokolu bolo možné až po podpísaní dohody 22. apríla 2021, čo zapríčinilo najmä to, že v Grónsku sa 6. apríla 2021 konali voľby a bolo potrebné vytvoriť vládu. To znamená, že európski prevádzkovatelia stratili približne štyri mesiace, kým mohli znova pokračovať v činnosti v grónskych vodách.
Spravodajca tiež zdôrazňuje okolnosti, za ktorých prebiehali rokovania o dohode a protokole. Súbežne s týmito rokovaniami prebiehali aj rokovania o dohode o obchode a spolupráci so Spojeným kráľovstvom, čo oddialilo uzavretie dohody o partnerstve v odvetví rybárstva. Spravodajca navyše pripomína, že východiskovou pozíciou Grónska v rámci týchto rokovaní bolo znížiť rybolovné možnosti európskej flotily o 30 %. Spravodajca by vo všeobecnosti rád zdôraznil, že brexit narušil všetky vzťahy medzi krajinami severného Atlantiku, a preto sa domnieva, že je potrebné venovať im osobitnú pozornosť. Spravodajca tiež pripomína, že je dôležité udržiavať vzťahy s Grónskom vzhľadom na jeho historické väzby s EÚ a geostrategickú polohu v Severnom ľadovom oceáne. Trvá na tom, že vzťahy s Grónskom sú v rámci budúcej stratégie EÚ pre Arktídu veľmi dôležité.
Odporúčania a žiadosti adresované Európskej komisii
Spravodajca predkladá Európskej komisii rôzne odporúčania a žiadosti s cieľom vykonávať dohodu o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva a protokolu k nej, a to od zlepšenia zberu a analýzy údajov po potrebu zabezpečiť väčšiu viditeľnosť pre európske odvetvie rybárstva, ako aj zaručiť automatické predĺženie platnosti protokolu. Dohoda a protokol k nej sa musia začleniť do globálneho rámca cieľov týkajúcich sa udržateľnosti, ochrany biodiverzity a boja proti globálnemu otepľovaniu. Vykonávanie dohody a protokolu k nej teda musí prispievať k cieľom Európskej zelenej dohody Únie a byť v súlade s cieľmi a zásadami spoločnej rybárskej politiky. Táto dohoda musí v plnom rozsahu prispievať k zaisťovaniu geostrategického postavenia Európskej únie v Severnom ľadovom oceáne. Od vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie je potrebná stabilizácia a objasnenie vzťahov v oblasti rybárstva s partnermi v tomto regióne.
Spravodajca navyše požaduje prevod všetkých kvót, ktoré sa nevyužili v dôsledku oneskorenia predbežného vykonávania dohody, alebo ich časti na rok 2022 s cieľom nahradiť štyri mesiace stratené v dôsledku neskorého predbežného vykonávania dohody a protokolu k nej. Spravodajca požaduje, aby sa osobitná pozornosť venovala strateným rybárskym sieťam, zberu morského odpadu, morským ekosystémom a zraniteľným druhom, identifikácii biotopov a náhodným úlovkom vtákov, a to najmä prostredníctvom odvetvovej podpory. Odporúča tiež, aby sa finančný príspevok EÚ určený na odvetvovú podporu použil aj na zlepšenie zberu a analýzy údajov, pretože je to nevyhnutné v záujme účinného odhadu „nadbytkov“. Spravodajca na záver trvá na tom, že je potrebné, aby Komisia informovala Parlament vo všetkých fázach vykonávania dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva, ako aj protokolu k tejto dohode.
STANOVISKO VÝBORU PRE ROZPOČET (25.5.2021)
pre Výbor pre rybárstvo
k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vykonávacieho protokolu k tejto dohode
(COM(2021)0072 – C9 – 2021/0037(NLE))
Spravodajkyňa výboru požiadaného o stanovisko: Elisabetta Gualmini
STRUČNÉ ODÔVODNENIE
Súčasná dohoda o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskou úniou a vládou Grónska a vládou Dánska (ďalej len „dohoda o partnerstve“) bola podpísaná 28. júna 2007 a platnosť nadobudla 2. novembra 2007 na obdobie šiestich rokov, ktoré sa automaticky predlžuje každých šesť rokov, pričom posledné predĺženie sa uskutočnilo 1. januára 2019, a preto je stále v platnosti.
Posledný päťročný protokol[3], ktorým sa stanovujú rybolovné možnosti a finančný príspevok podľa dohody o partnerstve, sa začal uplatňovať 1. januára 2016 a jeho platnosť sa skončila 31. decembra 2020.
Novú dohodu medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a protokol, ktorým sa stanovujú rybolovné možnosti a finančný príspevok, parafovali rokujúce strany 11. januára 2021.
Nová dohoda zrušuje a nahrádza existujúcu dohodu, ktorá nadobudla platnosť 28. júna 2007, vzťahuje sa na obdobie šiestich rokov (2021 – 2026) odo dňa začatia jej predbežného vykonávania, pričom jej platnosť sa automaticky predlžuje. Nový protokol sa vzťahuje na obdobie štyroch rokov (2021 – 2024) odo dňa začatia jeho predbežného vykonávania stanoveného v článku 15, konkrétne odo dňa jeho podpisu oboma zmluvnými stranami, a jeho platnosť možno predĺžiť o dva roky, ak sa tak zmluvné strany dohodnú.
Cieľom protokolu je poskytnúť plavidlám Európskej únie rybolovné možnosti vo vodách Grónska v súlade s najlepšími dostupnými vedeckými odporúčaniami a odporúčaniami Medzinárodnej rady pre výskum mora (ICES), Organizácie pre rybolov v severozápadnom Atlantiku (NAFO) a Komisie pre rybolov v severovýchodnom Atlantiku (NEAFC). Ďalším cieľom je prehĺbiť spoluprácu medzi Európskou úniou a Grónskom, a tým vytvoriť partnerský rámec na rozvoj rybárskej politiky Grónska a podporiť zodpovedné využívanie rybolovných zdrojov v grónskych vodách v záujme oboch strán.
Medzi druhy, na ktoré sa nový protokol vzťahuje, patria treska škvrnitá, pelagické sebastesy, sebastesy žijúce pri dne, halibut tmavý, kreveta boreálna, dlhochvost, koruška polárna a makrela atlantická. Novým protokolom sa stanovujú rybolovné možnosti pre 12 plavidiel. V novom protokole má priamy rybolovný záujem šesť členských štátov EÚ, konkrétne Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Litva a Švédsko a v menšej miere Španielsko a Portugalsko.
Ročný finančný príspevok Európskej únie predstavuje 16 521 754 EUR a pozostáva z týchto položiek:
a) ročná suma za prístup k rybolovným zdrojom pre kategórie uvedené v protokole, stanovená na 13 590 754 EUR na obdobie platnosti protokolu;
b) podpora na rozvoj odvetvovej rybárskej politiky Grónska vo výške 2 931 000 EUR na obdobie platnosti protokolu. Táto podpora je v súlade s cieľmi vnútroštátnej politiky Grónska v oblasti udržateľného riadenia jeho morských rybolovných zdrojov na celé obdobie platnosti protokolu.
Ročná suma viazaných a platobných rozpočtových prostriedkov sa stanovuje v rámci každoročného rozpočtového postupu vrátane riadku rezerv pre protokoly, ktoré začiatkom roka ešte neboli v platnosti.
******
Výbor per rozpočet vyzýva Výbor pre rybárstvo, aby ako gestorský výbor odporučil schválenie návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vykonávacieho protokolu k tejto dohode.
POSTUP VÝBORU POŽIADANÉHO O STANOVISKO
Názov |
Dohoda o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vykonávacieho protokolu k tejto dohode |
|||
Referenčné dokumenty |
06566/2021 – C9-0154/2021 – 2021/0037(NLE) |
|||
Gestorský výbor
|
PECH
|
|
|
|
Výbor požiadaný o stanovisko dátum oznámenia na schôdzi |
BUDG 26.4.2021 |
|||
Spravodajca dátum vymenovania |
Elisabetta Gualmini 22.3.2021 |
|||
Prerokovanie vo výbore |
10.5.2021 |
|
|
|
Dátum prijatia |
31.5.2021 |
|
|
|
Výsledok záverečného hlasovania vo výbore |
+: –: 0: |
36 1 4 |
||
Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Rasmus Andresen, Robert Biedroń, Anna Bonfrisco, Olivier Chastel, Lefteris Christoforou, David Cormand, Paolo De Castro, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazabal Rubial, Vlad Gheorghe, Valentino Grant, Elisabetta Gualmini, Francisco Guerreiro, Valérie Hayer, Eero Heinäluoma, Niclas Herbst, Monika Hohlmeier, Moritz Körner, Joachim Kuhs, Zbigniew Kuźmiuk, Ioannis Lagos, Hélène Laporte, Pierre Larrouturou, Janusz Lewandowski, Silvia Modig, Siegfried Mureşan, Victor Negrescu, Andrey Novakov, Jan Olbrycht, Dimitrios Papadimoulis, Karlo Ressler, Bogdan Rzońca, Nicolae Ştefănuță, Nils Torvalds, Nils Ušakovs, Johan Van Overtveldt, Rainer Wieland, Angelika Winzig |
|||
Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Mario Furore, Jens Geier, Henrike Hahn |
ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN VO VÝBORE POŽIADANOM O STANOVISKO
36 |
+ |
ECR |
Zbigniew Kuźmiuk, Bogdan Rzońca, Johan Van Overtveldt |
ID |
Hélène Laporte |
NI |
Mario Furore |
PPE |
Lefteris Christoforou, José Manuel Fernandes, Niclas Herbst, Monika Hohlmeier, Janusz Lewandowski, Siegfried Mureşan, Andrey Novakov, Jan Olbrycht, Karlo Ressler, Rainer Wieland, Angelika Winzig |
Renew |
Olivier Chastel, Vlad Gheorghe, Valérie Hayer, Moritz Körner, Nicolae Ştefănuță, Nils Torvalds |
S&D |
Robert Biedroń, Paolo De Castro, Eider Gardiazabal Rubial, Jens Geier, Elisabetta Gualmini, Eero Heinäluoma, Pierre Larrouturou, Victor Negrescu, Nils Ušakovs |
The Left |
Dimitrios Papadimoulis |
Verts/ALE |
Rasmus Andresen, David Cormand, Francisco Guerreiro, Henrike Hahn |
1 |
- |
NI |
Ioannis Lagos |
4 |
0 |
ID |
Anna Bonfrisco, Valentino Grant, Joachim Kuhs |
The Left |
Silvia Modig |
Vysvetlenie použitých znakov:
+ : za
- : proti
0 : zdržali sa hlasovania
POSTUP – GESTORSKÝ VÝBOR
Názov |
Dohoda o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vykonávací protokol k tejto dohode |
|||
Referenčné čísla |
06566/2021 – C9-0154/2021 – 2021/0037(NLE) |
|||
Dátum konzultácie / žiadosť o udelenie súhlasu |
23.4.2021 |
|
|
|
Gestorský výbor dátum oznámenia na schôdzi |
PECH 26.4.2021 |
|
|
|
Výbory požiadané o stanovisko dátum oznámenia na schôdzi |
BUDG 26.4.2021 |
|
|
|
Spravodajcovia dátum vymenovania |
Pierre Karleskind 4.3.2021 |
|
|
|
Prerokovanie vo výbore |
17.6.2021 |
|
|
|
Dátum prijatia |
12.7.2021 |
|
|
|
Výsledok záverečného hlasovania |
+: –: 0: |
24 1 3 |
||
Poslanci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Clara Aguilera, Pietro Bartolo, François-Xavier Bellamy, Izaskun Bilbao Barandica, Isabel Carvalhais, Maria da Graça Carvalho, Rosanna Conte, Rosa D’Amato, Giuseppe Ferrandino, Søren Gade, Francisco Guerreiro, Anja Hazekamp, Niclas Herbst, Ladislav Ilčić, France Jamet, Pierre Karleskind, Predrag Fred Matić, Francisco José Millán Mon, Grace O’Sullivan, João Pimenta Lopes, Manuel Pizarro, Caroline Roose, Bert-Jan Ruissen, Annie Schreijer-Pierik, Peter van Dalen, Emma Wiesner, Theodoros Zagorakis |
|||
Náhradníci prítomní na záverečnom hlasovaní |
Valentino Grant, Ska Keller, Gabriel Mato, Cláudia Monteiro de Aguiar, Elżbieta Rafalska |
|||
Dátum predloženia |
15.7.2021 |
ZÁVEREČNÉ HLASOVANIE PODĽA MIEN V GESTORSKOM VÝBORE
24 |
+ |
ECR |
Ladislav Ilčić, Bert-Jan Ruissen |
ID |
France Jamet |
PPE |
François-Xavier Bellamy, Maria da Graça Carvalho, Peter van Dalen, Niclas Herbst, Francisco José Millán Mon, Annie Schreijer-Pierik, Theodoros Zagorakis |
Renew |
Izaskun Bilbao Barandica, Søren Gade, Pierre Karleskind, Emma Wiesner |
S&D |
Clara Aguilera, Pietro Bartolo, Isabel Carvalhais, Giuseppe Ferrandino, Predrag Fred Matić, Manuel Pizarro |
The Left |
João Pimenta Lopes |
Verts/ALE |
Rosa D'Amato, Grace O'Sullivan, Caroline Roose |
1 |
- |
ECR |
Anja Hazekamp |
3 |
0 |
ID |
Rosanna Conte, Valentino Grant |
Verts/ALE |
Francisco Guerreiro |
Vysvetlenie použitých znakov:
+ : za
- : proti
0 : zdržali sa hlasovania