ZPRÁVA o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o statistice zemědělských vstupů a výstupů a o zrušení nařízení (ES) č. 1165/2008, (ES) č. 543/2009 a (ES) č. 1185/2009 a směrnice Rady 96/16/ES

14.10.2021 - (COM(2021)0037 – C9-0009/2021 – 2021/0020(COD)) - ***I

Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova
Zpravodaj: Petros Kokkalis


Postup : 2021/0020(COD)
Průběh na zasedání
Stadia projednávání dokumentu :  
A9-0285/2021
Předložené texty :
A9-0285/2021
Rozpravy :
Přijaté texty :

NÁVRH LEGISLATIVNÍHO USNESENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU

o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o statistice zemědělských vstupů a výstupů a o zrušení nařízení (ES) č. 1165/2008, (ES) č. 543/2009 a (ES) č. 1185/2009 a směrnice Rady 96/16/ES

(COM(2021)0037 – C9-0009/2021 – 2021/0020(COD))

(Řádný legislativní postup: první čtení)

Evropský parlament,

 s ohledem na návrh Komise předložený Evropskému parlamentu a Radě (COM(2021)0037),

 s ohledem na čl. 294 odst. 2 a čl. 338 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie, v souladu s nimiž Komise předložila svůj návrh Parlamentu (C9-0009/2021),

 s ohledem na čl. 294 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie,

 s ohledem na článek 59 jednacího řádu,

 s ohledem na zprávu Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (A9‑0285/2021),

1. přijímá níže uvedený postoj v prvním čtení;

2. vyzývá Komisi, aby věc znovu postoupila Parlamentu, jestliže svůj návrh nahradí jiným textem, podstatně jej změní nebo má v úmyslu jej podstatně změnit;

3. pověřuje svého předsedu, aby předal postoj Parlamentu Radě a Komisi, jakož i vnitrostátním parlamentům.

 

 


Pozměňovací návrh  1

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 1

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(1) Pro koncipování, provádění, monitorování, hodnocení a přezkum politik souvisejících se zemědělstvím v Unii, zejména společné zemědělské politiky (SZP), včetně opatření pro rozvoj venkova, také unijních politik týkajících se mimo jiné životního prostředí, změny klimatu, využívání půdy, regionů, veřejného zdraví a cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje je nezbytná základna statistických znalostí.

(1) Pro koncipování, provádění, monitorování, hodnocení a přezkum politik souvisejících se zemědělstvím v Unii, zejména společné zemědělské politiky (SZP), včetně opatření pro rozvoj venkova, a také unijních politik týkajících se mimo jiné životního prostředí, přizpůsobování se změně klimatu a jejího zmírňování, využívání půdy, regionů, veřejného zdraví, bezpečnosti potravin, ochrany rostlin, udržitelného používání pesticidů, používání veterinárních léčivých přípravků, zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat a cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje je nezbytná transparentní, ucelená a spolehlivá základna statistických znalostí. Tyto statistiky mohou být rovněž užitečné pro monitorování a posuzování dopadu zemědělství na opylovače a důležité půdní organismy.

Pozměňovací návrh  2

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(2) Cílem sběru statistických údajů, zejména pokud se týká zemědělských vstupů a výstupů, by mělo být mimo jiné zajištění toho, aby byly v rámci rozhodovacího procesu k dispozici aktualizované údaje na podporu Zelené dohody pro Evropu a s ní souvisejících strategií, tj. strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ a strategie v oblasti biologické rozmanitosti, a budoucích reforem SZP.

(2) Cílem sběru statistických údajů, zejména pokud se týká zemědělských vstupů a výstupů, by mělo být mimo jiné zajištění toho, aby byly v rámci rozhodovacího procesu založeného na faktech k dispozici aktualizované, kvalitní a přístupné údaje, zejména údaje nezbytné pro vývoj agroenvironmentálních ukazatelů a aby bylo možné posoudit dopad Zelené dohody pro Evropu a podporovat a zhodnotit pokrok v plnění této dohody a s ní souvisejících strategií, tj. strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ a strategie v oblasti biologické rozmanitosti, a akčních plánů pro nulové znečištění a pro ekologickou produkci a budoucích reforem SZP. Klíčovým prvkem pro dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu je přechod k multifunkčnímu zemědělství schopnému produkovat dostatek bezpečných potravin a zároveň poskytovat pozitivní environmentální výstupy. Měl by být vytvořen plně funkční a transparentní systém pravidelného shromažďování statistických údajů o používání pesticidů a dalších chemických vstupech, na něž se v zemědělství spoléhá.

Pozměňovací návrh  3

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 3

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(3) Vysoce kvalitní harmonizované statistické údaje jsou důležité pro posouzení stavu a trendů zemědělských vstupů a výstupů v Unii, fungování trhů a potravinového zabezpečení a pro posouzení udržitelnosti, jakož i environmentálních, hospodářských a sociálních dopadů politik Unie a jednotlivých členských států. Tyto údaje zahrnují mimo jiné statistiku chovu hospodářských zvířat a produkce masa, produkci a používání vajec a produkci a používání mléka a mléčných výrobků, Důležitá je rovněž statistika týkající se plochy, výnosů a produkce plodin na orné půdě, zeleniny, různých trvalých kultur a travních porostů a bilance komodit. Stále potřebnější je statistika o prodeji a používání přípravků na ochranu rostlin a hnojiv.

(3) Vysoce kvalitní, harmonizované, koherentní a srovnatelné statistické údaje jsou důležité pro posouzení stavu a trendů zemědělských vstupů a výstupů v Unii s cílem poskytnout smysluplné a přesné údaje o dopadu zemědělství na životní prostředí, ekonomiku a sociální oblast a o tempu přechodu na udržitelnější zemědělské postupy. Do shromážděných údajů by se mělo promítnout i fungování trhů a potravinové zabezpečení, aby byl zajištěn přístup k dostatečnému množství kvalitních potravin a bylo možné posoudit udržitelnost, jakož i environmentální, hospodářské a sociální dopady politik Unie a jednotlivých členských států a udržitelnost a dopad rozvoje nových podnikatelských modelů. Tyto údaje zahrnují mimo jiné statistiku chovu hospodářských zvířat a produkce masa, produkci a používání vajec a produkci a používání mléka a mléčných výrobků, Důležitá je rovněž statistika týkající se plochy, výnosů a produkce plodin na orné půdě, zeleniny, různých trvalých kultur a trvalých travních porostů, bilance komodit a pícnin. Zapotřebí jsou také statistiky o prodeji a používání přípravků na ochranu rostlin, biocidních přípravků, hnojiv, veterinárních léčivých přípravků pro zvířata a antibiotik v krmivech, jichž se dosáhne lepšími metodami shromažďování údajů a lepší koherencí s odvětvovými právními předpisy, čímž se zajistí bezpečnost potravin a bude tak možné předcházet závažnému ohrožení zdraví lidí a zvířat.

Pozměňovací návrh  4

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 3 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(3a) Je důležité získat harmonizované statistické údaje o vstupech na jednotku vyprodukovaných potravin.

Pozměňovací návrh  5

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 5 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(5a) V zájmu dostupnosti a používání bezpečných, energeticky účinných, cenově dostupných a kvalitních údajů by měla Unie podporovat investice do norem, nástrojů a cloudové infrastruktury a služeb, jakož i do digitálních kompetencí pro zpracování údajů ve venkovských a odlehlých oblastech.

Pozměňovací návrh  6

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 7

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(7) Evropská statistika zemědělských vstupů a výstupů je v současné době sbírána, sestavována a šířena na základě vícera právních aktů. Tato struktura neposkytuje náležitou konzistentnost napříč jednotlivými statistickými oblastmi ani nepodporuje integrovaný přístup k vývoji, vypracovávání a šíření zemědělské statistiky. Toto nařízení by mělo uvedené právní akty v zájmu harmonizace a srovnatelnosti informací nahradit a mělo by zajistit konzistentnost a koordinaci v rámci evropské zemědělské statistiky, usnadnit integraci a zefektivnění odpovídajících statistických procesů a umožnit komplexnější přístup. Je proto nezbytné zrušit nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1165/2008 (15), (ES) č. 543/2009(16) a (ES) č. 1185/2009(17) a směrnici Rady 96/16/ES (18). Do tohoto nařízení by měly být začleněny četné související dohody o Evropském statistickém systému (ESS) a gentlemanské dohody o předávání údajů, pokud je prokázáno, že údaje splňují potřeby uživatelů, že dohodnutá metodika funguje a že údaje mají odpovídající kvalitu.

(7) Evropská statistika zemědělských vstupů a výstupů je v současné době sbírána, sestavována a šířena na základě vícera právních aktů. Tato struktura neposkytuje náležitou konzistentnost napříč jednotlivými statistickými oblastmi ani nepodporuje integrovaný přístup k vývoji, vypracovávání a šíření zemědělské statistiky, která by pokryla hospodářské, sociální a environmentální aspekty zemědělství. Toto nařízení by mělo uvedené právní akty v zájmu harmonizace a srovnatelnosti informací nahradit a mělo by zajistit konzistentnost a koordinaci v rámci evropské zemědělské statistiky, usnadnit integraci a zefektivnění odpovídajících statistických procesů a umožnit komplexnější přístup.  Je proto nezbytné zrušit nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1165/2008 (15, (ES) č. 543/2009 (16) a (ES) č. 1185/2009 (17) a směrnici Rady 96/16/ES (18). Do tohoto nařízení by měly být začleněny četné související dohody o Evropském statistickém systému (ESS) a gentlemanské dohody o předávání údajů, pokud je prokázáno, že údaje splňují potřeby uživatelů, že dohodnutá metodika funguje a že údaje mají odpovídající kvalitu.

_________________

_________________

15 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1165/2008 ze dne 19. listopadu 2008 o statistice chovu hospodářských zvířat a produkce masa a o zrušení směrnic Rady 93/23/EHS, 93/24/EHS a 93/25/EHS (Úř. věst. L 321, 1.12.2008, s. 1).

15 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1165/2008 ze dne 19. listopadu 2008 o statistice chovu hospodářských zvířat a produkce masa a o zrušení směrnic Rady 93/23/EHS, 93/24/EHS a 93/25/EHS (Úř. věst. L 321, 1.12.2008, s. 1).

16 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 543/2009 ze dne 18. června 2009 o statistice plodin a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 837/90 a (EHS) č. 959/93 (Úř. věst. L 167, 29.6.2009, s. 1).

16 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 543/2009 ze dne 18. června 2009 o statistice plodin a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 837/90 a (EHS) č. 959/93 (Úř. věst. L 167, 29.6.2009, s. 1).

17 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1185/2009 ze dne 25. listopadu 2009 o statistice pesticidů (Úř. věst. L 324, 10.12.2009, s. 1).

17Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1185/2009 ze dne 25. listopadu 2009 o statistice pesticidů (Úř. věst. L 324, 10.12.2009, s. 1).

18 Směrnice Rady 96/16/ES ze dne 19. března 1996 o statistických zjišťováních o mléku a mléčných výrobcích (Úř. věst. L 78, 28.3.1996, s. 27).

18 Směrnice Rady 96/16/ES ze dne 19. března 1996 o statistických zjišťováních o mléku a mléčných výrobcích (Úř. věst. L 78, 28.3.1996, s. 27).

Pozměňovací návrh  7

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(9) Velká část evropské zemědělské plochy je tvořena travními porosty. Produkce z těchto ploch nebyla v minulosti považována za důležitou, a údaje o této produkci proto nebyly součástí statistiky plodin. Vzhledem k tomu, že kvůli změně klimatu se dopad travních porostů a přežvýkavců na životní prostředí zvětšuje, jsou statistické údaje o produkci z travních porostů a o pastvě zvířat potřebné.

(9) Velká část evropské zemědělské plochy je tvořena travními porosty. Produkce z těchto ploch nebyla v minulosti považována za důležitou, a údaje o této produkci proto nebyly součástí statistiky plodin. Vzhledem k tomu, že kvůli změně klimatu se dopad trvalých travních porostů a přežvýkavců na životní prostředí zvětšuje, jsou statistické údaje o trvalých travních porostech a o pastvě zvířat potřebné.

Pozměňovací návrh  8

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 9 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(9a) Pro účely statistiky by měla být posouzena proveditelnost maximálního využití již existujících údajů shromážděných v rámci povinností vyplývajících ze SZP, aniž by tím vznikaly nové povinnosti a administrativní zátěž.

Pozměňovací návrh  9

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 12

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(12) Údaje týkající se uvádění na trh a používání pesticidů, které se mají předložit podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES(21) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009(22), by měly být v souladu s příslušnými ustanoveními uvedené směrnice a uvedeného nařízení použity pro účely požadavků tohoto nařízení.

(12) Údaje týkající se uvádění na trh a používání přípravků na ochranu rostlin, které se mají předložit podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES(21) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009(22), by měly být v souladu s příslušnými ustanoveními uvedené směrnice a uvedeného nařízení použity pro účely požadavků tohoto nařízení. Pro účely tohoto nařízení by měly být používány údaje týkající se uvádění na trh a používání biocidních přípravků, které jsou předkládány podle nařízení Evropského parlamentu a Rady 528/201222a, a to v souladu s příslušnými ustanoveními uvedeného nařízení. Statistiky o uvádění pesticidů na trh a o jejich používání by měly být veřejně dostupné a co nejpodrobnější, včetně úrovní účinné látky a plodin, aby bylo možné smysluplně posoudit trendy týkající se používání pesticidů a celkových souvisejících rizik, jakož i aktualizovat harmonizované ukazatele rizik na základě směrnice 2009/128/ES.

__________________

__________________

21 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 71).

21 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 71).

22 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a o zrušení směrnic Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 1).

22 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a o zrušení směrnic Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS (Úř. věst. L 309, 24.11.2009, s. 1).

 

22aNařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 ze dne 22. května 2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání (Úř. věst. L 167, 27.6.2012, s. 1).

Pozměňovací návrh  10

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 13

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(13) Pro účely rozhodování o rozvoji SZP je důležité mít srovnatelné statistické údaje ze všech členských států o zemědělských vstupech a výstupech. Proto by se pro proměnné měly pokud možno používat standardní klasifikace a společné definice.

(13) Pro účely rozhodování o rozvoji SZP a pro sledování provádění SZP prostřednictvím národních strategických plánů s ohledem na její přínos k cílům Zelené dohody pro Evropu je důležité mít srovnatelné statistické údaje ze všech členských států o zemědělských vstupech a výstupech. Proto by se pro proměnné měly pokud možno používat standardní klasifikace, společné definice a koherentní informace.

Pozměňovací návrh  11

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 13 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(13a) Nezbytnou podmínkou pro sestavování zemědělských statistik Unie je koherence, kompatibilita a interoperabilita údajů a jednotnost formátů pro jejich vykazování, zejména pokud mají být postupy pro shromažďování a zpracovávání údajů a šíření statistik efektivní a pokud mají mít výsledky potřebnou kvalitu.

Pozměňovací návrh  12

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 14

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(14) Údaje potřebné k sestavení statistiky by měly být pokud možno sbírány za co nejnižší náklady a s co nejmenší administrativní zátěží. Je proto nezbytné určit možné vlastníky zdrojů požadovaných údajů a zajistit, aby se tyto zdroje mohly pro statistiky použít.

(14) Údaje potřebné k sestavení statistiky by měly být sbírány za co nejnižší náklady a s co nejmenší administrativní zátěží pro respondenty, včetně zemědělců, malých a středních podniků (MSP) a členských států. Je proto nezbytné maximalizovat využití stávajících zdrojů údajů, zvýšit součinnost mezi stávajícími zdroji údajů a efektivitu jejich využití a optimalizovat používané metody shromažďování údajů. V případech, kdy je možné určit vlastníky zdrojů požadovaných údajů, by mělo být zajištěno, aby tyto údaje mohly být použity pro statistiky a byla při tom plně respektována soukromá práva identifikovatelných jednotlivců a vlastnictví údajů.

Pozměňovací návrh  13

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 15

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(15) Soubory údajů, které mají být předávány, pokrývají několik statistických oblastí. Aby byl zachován flexibilní přístup, který v případě změny požadavků na údaje umožní přizpůsobení statistiky, měly by být v základním nařízení stanoveny pouze oblasti, témata a dílčí témata a v prováděcích aktech by měly být upřesněny podrobné soubory údajů.

(15) Soubory údajů, které mají být předávány, pokrývají několik statistických oblastí. Aby byl zachován flexibilní přístup, který v případě změny požadavků na údaje umožní přizpůsobení statistiky, měly by být v základním nařízení stanoveny pouze oblasti, témata a dílčí témata a v prováděcích aktech by měly být upřesněny podrobné soubory údajů. Shromažďování podrobných souborů údajů by nemělo vést k velkým dodatečným nákladům, které by měly za následek nepřiměřenou a neodůvodněnou zátěž pro zemědělské podniky a členské státy.

Odůvodnění

Potřeba zachovat flexibilní přístup ke sběru údajů s ohledem na nový vývoj politiky a vznikající potřeby týkající se údajů nesmí být na úkor zajištění právní jistoty a předvídatelnosti pro respondenty a tvůrce údajů (zemědělce, správní orgány, velkoobchodní subjekty, zprostředkovatele atd.). V tomto ohledu se příloha považuje za podstatnou součást tohoto nařízení a změny oblastí, témat a dílčích témat v příloze podléhají řádnému legislativnímu postupu.

Pozměňovací návrh  14

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 16

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(16) Ekologická produkce je stále důležitějším ukazatelem udržitelných systémů zemědělské výroby. Je proto nezbytné zajistit soulad dostupných statistických údajů o ekologickém zemědělství s ostatními statistikami týkajícími se zemědělské výroby, a to jejich začleněním do souborů údajů. Tyto statistiky ekologické produkce by rovněž měly být soudržné s administrativními informacemi vypracovanými podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848() a měly by je využívat(23).

(16) Ekologická produkce je stále důležitějším ukazatelem udržitelných systémů zemědělské výroby. Statistické údaje o ekologické produkci mají zásadní význam pro sledování pokroku v akčním plánu pro rozvoj ekologické produkce v Unii. Je proto nezbytné zajistit soulad dostupných statistických údajů o ekologickém zemědělství s ostatními statistikami týkajícími se zemědělské výroby, a to jejich začleněním do souborů údajů. Tyto statistiky ekologické produkce by rovněž měly být soudržné s administrativními informacemi vypracovanými podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848() a měly by je využívat(23).

_________________

_________________

23 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848 ze dne 30. května 2018 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 834/2007 (Úř. věst. L 150, 14.6.2018, s. 1).

23 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848 ze dne 30. května 2018 o ekologické produkci a označování ekologických produktů a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 834/2007 (Úř. věst. L 150, 14.6.2018, s. 1).

Pozměňovací návrh  15

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 16 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(16a) Podle přístupu „Jedno zdraví“, který se těší podpoře Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE), jsou lidské zdraví, zdraví zvířat a přírodní ekosystémy vzájemně provázané, a je proto je nutné dbát v zájmu zdraví zvířat i lidí na to, aby se při podávání veterinárních antimikrobiálních léčivých přípravků zvířatům určeným k produkci potravin postupovalo obezřetně.

Pozměňovací návrh  16

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 16 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(16b) Aby byla zajištěna nejvyšší úroveň veřejného zdraví, zdraví zvířat a ochrany životního prostředí a aby se přispělo k plnění cílů Unie zmírňovat mimo jiné riziko rozvoje antimikrobiální rezistence u lidí a zvířat, měly by být v souladu s požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/61a poskytovány statistiky o prodeji a použití veterinárních antimikrobiálních léčivých přípravků pro zvířata určená k produkci potravin.

 

_____________

 

1aNařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/6 ze dne 11. prosince 2018 o veterinárních léčivých přípravcích a o zrušení směrnice 2001/82/ES (Úř. věst. L 4, 7.1.2019, s. 43).

Pozměňovací návrh  17

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 18

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(18) Mělo by být možné sbírat údaje o tématech ad hoc týkajících se zemědělských vstupů a výstupů v konkrétní době, aby byly pravidelně sbírané údaje doplněny o doplňující údaje o tématech, která vyžadují více informací, o nově se objevujících jevech nebo inovacích.

(18) Mělo by být možné sbírat údaje o tématech ad hoc týkajících se zemědělských vstupů a výstupů v konkrétní době, aby byly pravidelně sbírané údaje doplněny o doplňující údaje o tématech, která vyžadují více informací, o nově se objevujících jevech nebo inovacích. V zájmu zajištění transparentnosti, právní jistoty a minimalizace administrativní zátěže respondentů a členských států by však shromažďování údajů ad hoc mělo být výjimečně prováděno poté, co byla provedena důkladná studie proveditelnosti ohledně potřeby vytvářet nové statistiky a byly konzultovány zúčastněné strany. Vnitrostátní orgány by měly mít přístup k finanční podpoře Unie na pokrytí nákladů na provádění, které souvisejí se sběrem údajů ad hoc.

Odůvodnění

Sběr údajů ad hoc pravděpodobně způsobí orgánům členských států dodatečné výrobní náklady a dodatečnou zátěž respondentů při plnění zpravodajské povinnosti v odvětví zemědělství. V tomto ohledu budou budoucí potřeby vývoje a vypracovávání nových statistik pro toto nařízení, o něž se opírá Zelená dohoda pro Evropu a související strategie, výsledkem studie proveditelnosti a konzultace se zúčastněnými stranami a je třeba je podpořit finančním příspěvkem Evropské unie.

Pozměňovací návrh  18

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 19

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(19) Aby se snížila administrativní zátěž členských států, měly by být povoleny výjimky z některých pravidelných předávání údajů, pokud se členské státy podílí na souhrnu EU v případě těchto údajů jen zanedbatelně.

(19) Aby se snížila administrativní zátěž členských států, měly by být povoleny výjimky z některých pravidelných předávání údajů, pokud se členské státy podílí na souhrnu Unie v případě těchto údajů jen zanedbatelně a pokud mají proměnné v dotčených členských státech nízkou prevalenci.

Pozměňovací návrh  19

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 20

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(20) Aby se zlepšila efektivnost procesů tvorby statistiky v rámci ESS a aby se snížila administrativní zátěž respondentů, měly by mít národní statistické úřady (dále též „NSÚ“) a jiné vnitrostátní orgány právo na rychlý a bezplatný přístup k veškerým administrativním údajům sbíraným pro veřejné účely a na jejich využívání bez ohledu na to, zda jsou tyto údaje v držení veřejných či soukromých subjektů. NSÚ a jiné vnitrostátní orgány by rovněž měly mít možnost tyto administrativní údaje integrovat do statistik v souladu s článkem 17a nařízení (ES) č. 223/2009, a to v míře nezbytné pro vývoj, vypracovávání a šíření evropské zemědělské statistiky.

(20) Aby se zlepšila efektivnost procesů tvorby statistiky v rámci ESS a aby se snížila administrativní zátěž respondentů, měly by mít národní statistické úřady (dále též „NSÚ“) a jiné vnitrostátní orgány právo na rychlý a bezplatný přístup k veškerým administrativním údajům sbíraným pro veřejné účely a na jejich využívání bez ohledu na to, zda jsou tyto údaje v držení veřejných či soukromých subjektů. V případech, kdy je možné určit jednotlivce nebo subjekty, k nimž se údaje vztahují, by mělo být zajištěno, aby tyto údaje mohly být použity pro účely statistiky pouze tehdy, pokud je plně respektováno právo na ochranu osobních údajů a údajů o společnostech. NSÚ a jiné vnitrostátní orgány by rovněž měly mít možnost tyto administrativní údaje integrovat do statistik v souladu s článkem 17a nařízení (ES) č. 223/2009, a to v míře nezbytné pro vývoj, vypracovávání a šíření evropské zemědělské statistiky. Jakékoli zpracování osobních údajů podle tohoto nařízení podléhá nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/6791a a aktům v přenesené pravomoci a prováděcím aktům přijatým v souladu s uvedeným nařízením. Shromážděné údaje by se měly používat pouze po dobu nezbytně nutnou pro provedení příslušných analýz.

 

__________________

 

1a Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (Úř. věst. L 119, 4.5.2016, s. 1).

Pozměňovací návrh  20

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 21

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(21) Členské státy nebo příslušné vnitrostátní orgány by měly usilovat o co možná největší modernizaci způsobů sběru údajů. Mělo by se podporovat využívání digitálních řešení.

(21) Členské státy nebo příslušné vnitrostátní orgány by měly pokud možno usilovat o modernizaci metod shromažďování údajů s využitím financování z nástrojů technické pomoci. Mělo by být podporováno využívání digitálních řešení a nástrojů pro monitorování půdy, jako jsou dálkové senzory a program Unie pro pozorování Země Copernicus. Vzhledem k tomu, že širokopásmová infrastruktura pokrývá přibližně 50 % plochy venkovských a odlehlých oblastí, je důležité vytvářet pobídky k rozvoji infrastruktury pro vysokokapacitní širokopásmové připojení včetně 5G, zejména v ekonomicky méně udržitelných oblastech, jako jsou venkovské, horské a odlehlé oblasti s nízkou hustotou obyvatelstva, aby bylo možné využít on-line družicových informací a strojově generovaných dat a dat velkého objemu. Zemědělské údaje jsou čím dál více získávány prostřednictvím digitálních zemědělských postupů, při nichž je zemědělec i nadále hlavním poskytovatelem údajů, který je odpovědný za sběr, zpracování a správu zemědělských údajů. Solidním základem pro zlepšování transparentnosti, odpovědnosti a důvěry v situaci, kdy zemědělci sdílejí strojově generované údaje, by měly být nepovinné pokyny nebo dobrovolná regulace. Vnitrostátní plány v rámci nástroje na podporu oživení a odolnosti zahrnují opatření, která by mohla přispět k digitální transformaci nebo k řešení výzev, které z ní vyplývají.

Pozměňovací návrh  21

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 22 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(22a) Pokud jde o určování souborů údajů a proměnných, které je třeba požadovat, by se s cílem snížit administrativní zátěž zemědělských podniků mělo předně uvažovat o využití dostupných záznamů spíše než o statistických zjišťováních.

Pozměňovací návrh  22

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 25

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(25) V souladu se zásadou řádného finančního řízení bylo provedeno posouzení dopadů s cílem zaměřit statistický program stanovený tímto nařízením na zajištění efektivnosti při dosahování cílů a zohlednit rozpočtová omezení.

(25) V roce 2016 bylo v souladu se zásadou řádného finančního řízení provedeno posouzení dopadů „Strategie pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období“ s cílem zaměřit statistický program stanovený tímto nařízením na zajištění efektivnosti při dosahování cílů a zohlednit rozpočtová omezení. Vzhledem k nejnovějšímu vývoji politiky, jenž vyplývá z nového modelu SZP, ze Zelené dohody pro Evropu spolu a z příslušných strategií „od zemědělce ke spotřebiteli“ a strategií biologické rozmanitosti, by toto posouzení dopadů mělo být odpovídajícím způsobem aktualizováno, aby lépe odráželo nové potřeby údajů.

Odůvodnění

Výbor AGRI vyzval Komisi, aby doplnila posouzení dopadů „Strategie pro zemědělskou statistiku do roku 2020 a na další období“ z roku 2016 s cílem zohlednit nejnovější vývoj související s reformou SZP a probíhajícím procesem souvisejícím se strategií „od zemědělce ke spotřebiteli“. Nový model SZP zahrnuje sledování a hodnocení založené na ukazatelích s cílem ověřit výkonnost členských států s ohledem na dosažení předem stanovených cílů. Je proto zásadní, aby byly ukazatele funkční díky shromažďování odpovídajících údajů. Aktualizace posouzení dopadů by vyjasnila nové potřeby údajů vyplývající z nedávného vývoje politik, zejména pokud jde o sběr agroenvironmentálních statistik. To by mohlo minimalizovat potřebu údajů ad hoc, jež s sebou nese riziko další administrativní zátěže respondentů údajů a tvůrců údajů.

Pozměňovací návrh  23

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 27

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(27) Aby bylo možné zohlednit vznikající potřeby údajů vyplývající zejména z nového vývoje v oblasti zemědělství, z revidovaných právních předpisů a z měnících se politických priorit, měla by být na Komisi přenesena pravomoc přijímat akty v souladu s článkem 290 Smlouvy o fungování Evropské unie za účelem změny dílčích témat uvedených v tomto nařízení a stanovení témat a dílčích témat, která se mají poskytnout, a dalších praktických opatření pro sběr údajů ad hoc podle tohoto nařízení. Je obzvláště důležité, aby Komise v rámci přípravné činnosti vedla odpovídající konzultace, a to i na odborné úrovni, a aby tyto konzultace probíhaly v souladu se zásadami stanovenými v interinstitucionální dohodě ze dne 13. dubna 2016 o zdokonalení tvorby právních předpisů25. V zájmu zajištění rovné účasti na vypracovávání aktů v přenesené pravomoci obdrží Evropský parlament a Rada veškeré dokumenty současně s odborníky z členských států a jejich odborníci mají automaticky přístup na setkání skupin odborníků Komise, jež se věnují přípravě aktů v přenesené pravomoci.

(27) Aby bylo možné zohlednit vznikající potřeby údajů vyplývající zejména z nového vývoje v oblasti zemědělství, z revidovaných právních předpisů a z měnících se politických priorit, měla by být na Komisi přenesena pravomoc přijímat akty v souladu s článkem 290 Smlouvy o fungování Evropské unie, pokud jde o změny dílčích témat uvedených v tomto nařízení a stanovení témat a dílčích témat, která se mají poskytnout, a dalších praktických opatření pro sběr údajů ad hoc podle tohoto nařízení. Při přijímání těchto aktů v přenesené pravomoci by Komise měla zohlednit aspekty, jako jsou náklady a administrativní zátěž zemědělských podniků a členských států. Je obzvláště důležité, aby Komise v rámci přípravné činnosti vedla odpovídající konzultace, a to i na odborné úrovni, a aby tyto konzultace probíhaly v souladu se zásadami stanovenými v interinstitucionální dohodě ze dne 13. dubna 2016 o zdokonalení tvorby právních předpisů25. V zájmu zajištění rovné účasti na vypracovávání aktů v přenesené pravomoci obdrží Evropský parlament a Rada veškeré dokumenty současně s odborníky z členských států a jejich odborníci mají automaticky přístup na setkání skupin odborníků Komise, jež se věnují přípravě aktů v přenesené pravomoci. Tyto akty v přenesené pravomoci by za žádných okolností neměly vést ke zvýšení administrativní zátěže a nákladů pro zemědělské podniky a členské státy. Aby se minimalizovala administrativní zátěž, je třeba se v co největší míře vyhnout novým povinnostem předkládat informace. Na požadavky na informace by se v zájmu zlepšování právní úpravy měla vztahovat zásada „one-in, one-out“.

_________________

_________________

25 Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1.

25 Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1.

Pozměňovací návrh  24

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 27 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(27a) U nových proměnných by měla být pod vedením Eurostatu provedena studie proveditelnosti ve spolupráci s příslušnými národními statistickými úřady.

Pozměňovací návrh  25

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 28

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(28) Za účelem zajištění jednotných podmínek k provádění tohoto nařízení by měly být Komisi svěřeny prováděcí pravomoci, aby mohla upřesnit soubory údajů související s tématy a dílčími tématy uvedenými v příloze a rovněž technické prvky údajů, které se mají poskytnout, aby mohla stanovit seznamy a popisy proměnných a dalších praktických opatření pro sběr údajů ad hoc a rovněž aby mohla stanovit praktická opatření pro zprávy o kvalitě a jejich obsah. Tyto pravomoci by měly být vykonávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/201126 ).

(28) Za účelem zajištění jednotných podmínek k provádění tohoto nařízení by měly být Komisi svěřeny prováděcí pravomoci, aby mohla upřesnit soubory údajů související s tématy a dílčími tématy uvedenými v příloze a rovněž technické prvky údajů, které se mají poskytnout, aby mohla stanovit seznamy a popisy proměnných a dalších praktických opatření pro sběr údajů ad hoc a rovněž aby mohla stanovit praktická opatření pro zprávy o kvalitě a jejich obsah. Tyto pravomoci by měly být vykonávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/201126 ). Při výkonu těchto pravomocí by Komise měla přihlížet k aspektům, jako jsou náklady a administrativní zátěž zemědělských podniků a členských států.

_________________

_________________

26 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/2011 ze dne 16. února 2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí (Úř. věst. L 55, 28.2.2011, s. 13).

26 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 182/2011 ze dne 16. února 2011, kterým se stanoví pravidla a obecné zásady způsobu, jakým členské státy kontrolují Komisi při výkonu prováděcích pravomocí (Úř. věst. L 55, 28.2.2011, s. 13).

Pozměňovací návrh  26

 

Návrh nařízení

Bod odůvodnění 31

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

(31) Toto nařízení by se mělo použít, aniž jsou dotčeny směrnice 2003/4/ES(27) a nařízení (ES) č. 1367/2006(28).

(31) Toto nařízení by se mělo použít, aniž je dotčeno nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) 1049/2001 (26a), směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2003/4/ES (27) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1367/2006 (28). Aarhuská úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí na orgány a subjekty Společenství vyzývá k zavedení ustanovení o shromažďování, přístupu veřejnosti a šíření informací o životním prostředí buď na základě žádosti, nebo prostřednictvím aktivního šíření orgány, na něž se úmluva vztahuje. Aby byl zajištěn soulad s Aarhuskou úmluvou, mělo by toto nařízení specifikovat úroveň podrobností, které mají odpovídat shromážděné údaje, jež má Eurostat proaktivně šířit.

__________________

__________________

 

26aNařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).

27 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26).

27 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003 o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí a o zrušení směrnice Rady 90/313/EHS (Úř. věst. L 41, 14.2.2003, s. 26).

28 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1367/2006 ze dne 6. září 2006 o použití ustanovení Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí na orgány a subjekty Společenství (Úř. věst. L 264, 25.9.2006, s. 13).

28 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1367/2006 ze dne 6. září 2006 o použití ustanovení Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí na orgány a subjekty Společenství (Úř. věst. L 264, 25.9.2006, s. 13).

Pozměňovací návrh  27

Návrh nařízení

Čl. 1 – odst. 1

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Tímto nařízením se stanoví rámec pro souhrnnou evropskou statistiku, která se týká vstupů a výstupů zemědělských činností, jakož i použití těchto výstupů jako meziproduktů v zemědělství a rovněž jejich sběru a průmyslového zpracování.

Tímto nařízením se stanoví integrovaný rámec pro souhrnnou evropskou statistiku, která se týká vstupů a výstupů zemědělských činností, jakož i použití těchto výstupů jako meziproduktů v zemědělství a rovněž jejich sběru a průmyslového zpracování.

Pozměňovací návrh  28

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 1

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Pro účely tohoto nařízení se použijí definice pojmů „zemědělská činnost“, „obhospodařovaná zemědělská plocha“, „dobytčí jednotka“, „zemědělský podnik“ a „jednotka veřejných pozemků“, jak jsou stanoveny v čl. 2 písm. a), b), d) a e) nařízení (EU) 2018/1091.

Pro účely tohoto nařízení se použijí definice pojmů „zemědělský podnik“, „jednotka veřejných pozemků“, „dobytčí jednotka“ a „obhospodařovaná zemědělská plocha“, jak jsou stanoveny v čl. 2 písm. a), b), d) a e) nařízení (EU) 2018/1091.

Pozměňovací návrh  29

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 3 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

(3a) „hnojivem“ hnojivý výrobek EU, jehož funkcí je poskytovat živiny rostlinám nebo houbám a který splňují požadavky stanovené v příloze I části II nařízení (ES) 2019/1009;

Pozměňovací návrh  30

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 3 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3b) „anorganickým hnojivem“ hnojivo obsahující nebo uvolňující živiny v minerální formě, jiné než organické nebo organominerální, které splňuje požadavky stanovené v příloze I části II nařízení (ES) 2019/1009;

Pozměňovací návrh  31

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 8 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

8a) „přípravky na ochranu rostlin“ přípravky na ochranu rostlin ve smyslu čl. 2 odst. 1 nařízení (ES) č. 1107/2009;

Pozměňovací návrh  32

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 8 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

8b) „biocidními přípravky“ biocidní přípravky ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 528/2012;

Pozměňovací návrh  33

 

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 8 c (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

8c) „veterinárním léčivým přípravkem“ veterinární léčivý přípravek ve smyslu čl. 4 bodu 1 nařízení (EU) 2019/6;

Pozměňovací návrh  34

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 8 d (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

8d) „antimikrobiální látkou“ se rozumí jakákoli látka s přímým účinkem na mikroorganismy, která se používá k léčbě nebo prevenci infekcí nebo infekčních onemocnění, včetně antibiotik, antivirotik, antimykotik a antiprotozoik, ve smyslu čl. 4 bodu 12 nařízení (EU) 2019/6;

Pozměňovací návrh  35

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 8 e (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

8e) „pesticidem“ přípravek na ochranu rostlin nebo biocidní přípravek;

Pozměňovací návrh  36

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 8 f (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

8f) „zvířaty určenými k produkci potravin“ zvířata určená k produkci potravin ve smyslu čl. 2 písm. b) nařízení (EU) č. 470/2009;

Pozměňovací návrh  37

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 15 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15a) „bilancí plodin“ dodávky a používání hlavních obilovin a olejnatých semen na referenčním území v referenčním období;

Pozměňovací návrh  38

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 15 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15b) „hrubou bilancí živin“ rozdíl mezi vstupy (spotřeba hnojiv, hrubé množství statkového hnojiva a jiné vstupy) a výstupy (odstranění živin při sklizni, odstranění živin při pastvě a rezidua plodin odstraněná z polí) živin v zemědělské půdě;

Pozměňovací návrh  39

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 15 c (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15c) „hnojivem“ hnojivo ve smyslu čl. 2 písm. a) nařízení (ES) č. 2003/2003;

Pozměňovací návrh  40

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 15 d (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15d) „zemědělskou činností“: i) produkce, chov zvířat nebo pěstování zemědělských plodin včetně sklizně, dojení, plemenářské činnosti a chovu zvířat pro zemědělské účely; ii) udržování zemědělských ploch ve stavu vhodném pro pastvu nebo pěstování plodin bez přípravy, která by přesahovala rámec běžných způsobů zemědělské praxe a použití strojů, na základě kritérií stanovených členskými státy podle rámce stanoveného Komisí, nebo iii) provádění minimální činnosti vymezené členskými státy na zemědělských plochách přirozeně ponechávaných ve stavu vhodném pro pastvu nebo pěstování plodin;

Pozměňovací návrh  41

Návrh nařízení

Čl. 2 – odst. 2 – bod 15 e (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

15e) „anorganickým hnojivem“ anorganické hnojivo ve smyslu čl. 2 písm. e) nařízení (ES) č. 2003/2003;

Pozměňovací návrh  42

Návrh nařízení

Čl. 4 – odst. 4

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. V případě tématu přípravků na ochranu rostlin uvedeného v čl. 5 odst. 1 písm. d) bodě iii) se údaje vztahují na přípravky na ochranu rostlin uvedené na trh podle definice v čl. 3 bodě 9 nařízení (ES) č. 1107/2009.

4. V případě tématu přípravků na ochranu rostlin uvedeného v čl. 5 odst. 1 písm. d) bodě iii) se údaje vztahují na přípravky na ochranu rostlin uvedené na trh podle definice v čl. 3 bodě 9 nařízení (ES) č. 1107/2009 a používané profesionálními uživateli podle článku 67 nařízení (ES) č. 1107/2009;

Pozměňovací návrh  43

Návrh nařízení

Čl. 4 – odst. 4 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

4a. V případě tématu veterinárních léčivých přípravků uvedených v čl. 5 odst. 1 písm. d) iiib) se údaje vztahují na přípravky uváděné na trh, včetně antimikrobiálních látek, pro použití u zvířat určených k produkci potravin ve smyslu čl. 4 odst. 2 a 12 nařízení (EU) 2019/6 .

Pozměňovací návrh  44

Návrh nařízení

Čl. 4 – odst. 5

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

5. Komise může přijmout prováděcí akty, které dále upřesní požadavky na pokrytí uvedené v odstavcích 2, 3 a 4. Tyto prováděcí akty se přijímají postupem podle čl. 15 odst. 2.

5. Komise může přijmout prováděcí akty, které dále upřesní požadavky na pokrytí uvedené v odstavcích 2, 3 a 4. Tyto prováděcí akty se přijímají přezkumným postupem podle čl. 15 odst. 2 a nepředstavují významnou dodatečnou zátěž nebo náklady pro zemědělce ani pro členské státy.

Pozměňovací návrh  45

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 1 – písm. b – point -i (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

-i) plocha určená k pěstování plodin

Pozměňovací návrh  46

 

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 1 – písm. d – návětí

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

d) statistika živin a přípravků na ochranu rostlin:

d) statistika živin, pesticidů, veterinárních léčivých přípravků a antibiotik v krmivech

Pozměňovací návrh  47

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 1 – písm. d – písm. iii a (nové)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

iiia) biocidní přípravky

Pozměňovací návrh  48

 

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 1 – písm. d – písm. iii b (nové)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

iiib) veterinární léčivé přípravky pro zvířata určená k produkci potravin

Pozměňovací návrh  49

 

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 1 – písm. d – písm. iii c (nové)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

iiic) antibiotika v krmivech

Pozměňovací návrh  50

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 8

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

8. Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci v souladu s článkem 14, jimiž se mění dílčí témata stanovená v příloze.

vypouští se

Pozměňovací návrh  51

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 – pododstavec 1 – návětí

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

9. Komise může přijmout prováděcí akty za účelem vymezení souborů údajů, které mají být předány Komisi (Eurostatu). Uvedené prováděcí akty stanoví ve vhodných případech tyto technické prvky údajů, které se mají poskytnout:

9. Komise může přijmout akty v přenesené pravomoci podle článku 14 za účelem vymezení souborů údajů, které mají být předány Komisi (Eurostatu). Uvedené akty v přenesené pravomoci stanoví v případě potřeby tyto technické prvky údajů, které mají být poskytnuty:

Pozměňovací návrh  52

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 – pododstavec 1 – písm. c

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

c) proměnné týkající se ekologické produkce a ekologických produktů;

vypouští se

Odůvodnění

V tomto nařízení by měly být stanoveny informace o ekologické produkci a produktech.

Pozměňovací návrh  53

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 – pododstavec 1 – písm. c a (nové)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

ca) seznam referenčních hnojiv, u nichž musí být shromažďovány údaje o cenách;

Odůvodnění

Cílem tohoto pozměňovacího návrhu je zlepšit dostupné statistiky a transparentnost trhu, pokud jde o ceny hnojiv.

Pozměňovací návrh  54

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 – pododstavec 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Tyto prováděcí akty se přijímají postupem podle čl. 15 odst. 2 a musí být přijaty nejpozději devět měsíců před začátkem referenčního roku.

Tyto akty v přenesené pravomoci musí být přijaty nejpozději dne ... [šest měsíců ode dne vstupu tohoto nařízení v platnost].

Pozměňovací návrh  55

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 – pododstavec 2 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Tyto akty v přenesené pravomoci nesmějí vytvářet významnou dodatečnou administrativní zátěž nebo náklady pro zemědělské podniky a členské státy. Seznam proměnných a metodická pravidla zohlední dostupnost administrativních údajů, aby se minimalizovala potřeba statistických zjišťování.

Pozměňovací návrh  56

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

9a. Seznam proměnných uvedený v odst. 9 písm. a) nesmí vést ke zvýšení stávajícího celkového počtu proměnných, přičemž flexibilní rozpětí činí 1 %.

Pozměňovací návrh  57

Návrh nařízení

Čl. 5 – odst. 9 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

9b. V případě nových povinností týkajících se statistických informací provede Eurostat ve spolupráci s příslušnými národními statistickými úřady studii proveditelnosti a před přijetím rozhodnutí ohledně operací uvedených v odstavcích 8 a 9 posoudí dopad na administrativní zátěž.

Pozměňovací návrh  58

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedené v odstavci 1 počínaje referenčním rokem [vložte datum dva roky po vstupu nařízení v platnost], a poté v minimálním intervalu dvou let mezi jednotlivými sběry údajů ad hoc.

2. Komisi je svěřena pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedené v odstavci 1 počínaje referenčním rokem ... [vložte datum dva roky po vstupu nařízení v platnost], a poté v minimálním intervalu pěti let mezi jednotlivými sběry údajů ad hoc.

Odůvodnění

Členské státy potřebují dostatek času na přidělení zdrojů, aby mohly zahájit nový sběr údajů ad hoc.

Pozměňovací návrh  59

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 3 – pododstavec 1 – návětí

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

3. Komise může přijmout prováděcí akty s cílem stanovit:

3. Komise přijme v souladu s článkem 14 akty v přenesené pravomoci s cílem stanovit:

Pozměňovací návrh  60

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 3 – pododstavec 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Tyto prováděcí akty se přijímají postupem podle článku 15 a musí být přijaty nejpozději dvanáct měsíců před začátkem referenčního roku.

Tyto akty v přenesené pravomoci se přijímají nejpozději do šesti měsíců od přijetí aktu v přenesené pravomoci uvedeného v odstavci 1.

Pozměňovací návrh  61

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 3 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Při výkonu své pravomoci přijímat akty v přenesené pravomoci podle odstavců 1 a 3 Komise zajistí, aby byly splněny tyto podmínky:

 

a) akty v přenesené pravomoci mají za cíl dosažení neutrality, pokud jde o náklady a zátěž, nebo jejich snížení a v žádném případě nepředstavují významné dodatečné náklady ani zátěž pro členské státy či pro respondenty;

 

b) akty v přenesené pravomoci se přijímají nejméně 12 měsíců před začátkem referenčního období pro údaje.

Pozměňovací návrh  62

 

Návrh nařízení

Čl. 6 – odst. 3 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3b. Při přijímání aktů v přenesené pravomoci uvedených v tomto článku provede Komise posouzení dopadů svých aktů v přenesené pravomoci, u nichž se očekává, že budou mít významné hospodářské, environmentální nebo sociální dopady. Nejprve posoudí, zda mohou být nové statistiky založeny na stávajících údajích z příslušných správních zdrojů na úrovni Unie, a pokud údaje ještě nejsou k dispozici, posoudí proveditelnost nového sběru údajů, přičemž zohlední vhodné zdroje a metody sběru, statistickou kvalitu a administrativní zátěž respondentů a národních statistických úřadů. Tyto akty v přenesené pravomoci nesmí vytvářet neodůvodněnou zátěž pro členské státy nebo respondenty.

Pozměňovací návrh  63

 

Návrh nařízení

Čl. 7 – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Členský stát může být osvobozen od některých pravidelných předávání údajů, je-li v případě určité proměnné dopad tohoto členského státu na souhrn EU jen omezený. Komise může přijmout prováděcí akty vymezující prahové hodnoty pro proměnné podle konkrétní metodiky tak, aby použití těchto prahových hodnot nevedlo u dané proměnné ke snížení informací o jejím očekávaném souhrnu EU v daném referenčním roce o více než 5 %. Prahové hodnoty se z podnětu Komise (Eurostatu) revidují, aby odpovídaly trendům souhrnů EU.

2. Členský stát může být osvobozen od některých pravidelných předávání údajů, je-li v případě určité proměnné dopad tohoto členského státu na souhrn EU jen omezený. Tato výjimka se nevztahuje na údaje shromážděné v souladu s čl. 5 odst. 1 písm. d). Komise může přijmout prováděcí akty vymezující prahové hodnoty pro proměnné podle konkrétní metodiky tak, aby použití těchto prahových hodnot nevedlo u dané proměnné ke snížení informací o jejím očekávaném souhrnu EU v daném referenčním roce o více než 5 %. Prahové hodnoty se z podnětu Komise (Eurostatu) revidují, aby odpovídaly trendům souhrnů EU.

Pozměňovací návrh  64

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 1 – písm. c

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

c) jiné zdroje, metody či inovativní přístupy.

c) jiné zdroje, metody či inovativní přístupy, jako jsou digitální nástroje a dálkové senzory.

Pozměňovací návrh  65

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Členské státy mohou využít informace z integrovaného administrativního a kontrolního systému (IACS) zřízeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013(29 ), ze systému identifikace a registrace skotu zřízeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000(30 ) a ze systému identifikace a evidence ovcí a koz zřízeného nařízením Rady (ES) č. 21/2004(31 ), z registru vinic prováděného v souladu s článkem 145 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013(32 ) a z registrů hospodářských subjektů ekologického zemědělství zřízených na základě nařízení (EU) 2018/848.

2. Členské státy mohou využít informace z integrovaného administrativního a kontrolního systému (IACS) zřízeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/... [o financování, řízení a sledování společné zemědělské politiky a o zrušení nařízení (EU) č. 1306/2013], ze systému identifikace a registrace skotu zřízeného nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000(30) a ze systému identifikace a evidence ovcí a koz zřízeného nařízením Rady (ES) č. 21/2004(31), z registru vinic prováděného v souladu s článkem 145 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013(32) a z registrů hospodářských subjektů ekologického zemědělství zřízených na základě nařízení (EU) 2018/848.

__________________

__________________

29 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví pravidla pro přímé platby zemědělcům v režimech podpory v rámci společné zemědělské politiky a kterým se zrušují nařízení Rady (ES) č. 637/2008 a nařízení Rady (ES) č. 73/2009 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 608).

 

30 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000 ze dne 17. července 2000 o systému identifikace a registrace skotu, o označování hovězího masa a výrobků z hovězího masa a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 820/97 (Úř. věst. L 204, 11.8.2000, s. 1).

30 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1760/2000 ze dne 17. července 2000 o systému identifikace a registrace skotu, o označování hovězího masa a výrobků z hovězího masa a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 820/97 (Úř. věst. L 204, 11.8.2000, s. 1).

31 Nařízení Rady (ES) č. 21/2004 ze dne 17. prosince 2003 o stanovení systému identifikace a evidence ovcí a koz a o změně nařízení (ES) č. 1782/2003 a směrnic 92/102/EHS a 64/432/EHS (Úř. věst. L 5, 9.1.2004, s. 8).

31 Nařízení Rady (ES) č. 21/2004 ze dne 17. prosince 2003 o stanovení systému identifikace a evidence ovcí a koz a o změně nařízení (ES) č. 1782/2003 a směrnic 92/102/EHS a 64/432/EHS (Úř. věst. L 5, 9.1.2004, s. 8).

32 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671).

32 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671).

Pozměňovací návrh  66

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 3 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3a. Statistika biocidních přípravků uvedená v čl. 5 odst. 1 písm. d) bodě iiia) tohoto nařízení se sestavuje za použití záznamů, které vedou držitelé rozhodnutí o registraci a které jsou poskytovány příslušným orgánům v souladu s článkem 68 nařízení (ES) č. 528/2012.

Pozměňovací návrh  67

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 3 b (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3b. Statistiky o prodeji a používání veterinárních antimikrobiálních léčivých přípravků pro zvířata určená k produkci potravin uvedené v čl. 5 odst. 1 písm. d) bodě iiib) tohoto nařízení se sestavují přinejmenším za použití údajů shromážděných členskými státy v souladu s článkem 57 nařízení (EU) 2019/6 a záznamů vedených v souladu s články 96 a 108 uvedeného nařízení.

Pozměňovací návrh  68

 

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 3 c (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

3c. Statistiky o biocidních přípravcích uvedené v čl. 5 odst. 1 písm. d) bodě iiia) se poskytují přinejmenším za použití záznamů vedených v souladu s článkem 68 nařízení (EU) č. 528/2012 a článkem 5 a přílohou I částí A bodem II odst. 2 písm. a) nařízení (ES) č. 183/2005.

Pozměňovací návrh  69

 

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 4

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. Členské státy za tímto účelem požádají profesionální uživatele přípravků na ochranu rostlin o záznamy v elektronické podobě, které uvádějí alespoň název přípravku na ochranu rostlin, aplikační dávku a hlavní plochu a plodinu, pro něž byl daný přípravek na ochranu rostlin v souladu s tímto nařízením použit.

4. Pro tyto účely si členské státy od profesionálních uživatelů přípravků na ochranu rostlin a biocidních přípravků případně vyžádají záznamy v elektronické podobě, které u jednotlivých druhů plodin a zvířat uvádějí alespoň množství a název použitých účinných látek a použitého přípravku na ochranu rostlin a biocidního přípravku, dávku aplikace, den aplikace a plochu, kde byl přípravek na ochranu rostlin nebo biocidní přípravek použit.

Pozměňovací návrh  70

 

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 6

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

6. Vnitrostátní orgány odpovědné za plnění požadavků tohoto nařízení mají právo na okamžitý a bezplatný přístup k údajům a jejich využívání, včetně jednotlivých údajů o podnicích a zemědělských podnicích v administrativních spisech vedených na území daného státu podle článku 17a nařízení (ES) č. 223/2009. Pro účely takového přístupu zavedou vnitrostátní orgány a vlastníci administrativních záznamů potřebné mechanismy spolupráce. Tento přístup se umožní i v případech, kdy příslušný orgán pověřil úkoly, jež mají být prováděny jeho jménem, soukromé nebo poloveřejné subjekty.

6. Vnitrostátní orgány odpovědné za plnění požadavků tohoto nařízení mají právo na okamžitý a bezplatný přístup k údajům a jejich využívání, včetně jednotlivých údajů o podnicích a zemědělských podnicích v administrativních spisech vedených na území daného státu podle článku 17a nařízení (ES) č. 223/2009. Ostatní vnitrostátní orgány odpovědné za provádění příslušných právních předpisů Unie v oblasti životního prostředí, bezpečnosti potravin a veřejného zdraví, jakož i Evropská agentura pro životní prostředí mají rovněž právo na rychlý a bezplatný přístup k souhrnným údajům a jejich využívání pro statistické a monitorovací účely. Pro účely takového přístupu zavedou vnitrostátní orgány a vlastníci administrativních záznamů potřebné mechanismy spolupráce. Tento přístup se umožní i v případech, kdy příslušný orgán pověřil úkoly, jež mají být prováděny jeho jménem, soukromé nebo poloveřejné subjekty.

Pozměňovací návrh  71

Návrh nařízení

Čl. 8 – odst. 6 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

6a. Shromážděné údaje mohou být použity pouze po dobu nezbytnou k provedení analýz a nesmějí být dále zpracovávány ani zveřejněny způsobem neslučitelným s původním účelem shromažďování informací.

Pozměňovací návrh  72

Návrh nařízení

Čl. 10 – odst. 9 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

9a. Komise (Eurostat) bezplatně zveřejní na internetu zprávu o kvalitě předloženou členskými státy, jiné zprávy nebo informace poskytnuté členskými státy při uplatňování tohoto článku a veškeré žádosti Komise (Eurostatu) o objasnění.

Pozměňovací návrh  73

 

Návrh nařízení

Článek 10 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 10a

 

Zveřejňování údajů

 

1. Údaje shromážděné o tématech uvedených v čl. 5 odst. 1 písm. d) Komise (Eurostat) aktivně šíří prostřednictvím internetu, a to bezplatně, přičemž uvede tyto podrobnosti:

 

a) účinná látka;

 

b) přípravek na ochranu rostlin, biocidní přípravek, veterinární léčivý přípravek a hnojiva;

 

c) druh plodiny a zvířete;

 

d) rok.

 

2. Údaje shromážděné podle tohoto nařízení Komise (Eurostat) aktivně šíří s výjimkou důvěrných údajů v souladu s nařízením (ES) č. 223/2009 ve spojení s nařízením (ES) č. 1367/2006.

 

3. Tímto nařízením není dotčeno právo veřejnosti na přístup k dokumentům podle nařízení (ES) č. 1049/2001 ve spojení s nařízením (ES) č. 1367/2006 a směrnicí 2003/4/ES.

Pozměňovací návrh  74

 

Návrh nařízení

Čl. 11 – odst. 1

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

1. Unie může pro účely provádění tohoto nařízení poskytovat národním statistickým úřadům a jiným vnitrostátním orgánům ve smyslu čl. 5 odst. 2 nařízení (ES) č. 223/2009 granty na pokrytí nákladů na provedení sběru údajů ad hoc.

1. Za účelem provádění tohoto nařízení poskytne Unie národním statistickým úřadům a jiným vnitrostátním orgánům ve smyslu čl. 5 odst. 2 nařízení (ES) č. 223/2009 granty na podporu přístupu k příslušné technologii a na pokrytí nákladů na provádění tohoto nařízení, nákladů na provedení sběru údajů ad hoc a nákladů na studie proveditelnosti podle čl. 6 odst. 1b.

Pozměňovací návrh  75

Návrh nařízení

Čl. 11 – odst. 1 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Národní plány pro oživení a odolnost mohou s ohledem na priority evropské digitální strategie a požadavky na uskutečnění jednotného digitálního trhu financovat výdaje v digitálním odvětví s cílem zdokonalit shromažďování a využívání údajů v zemědělství.

Pozměňovací návrh  76

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 1 – pododstavec 1

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Pokud použití tohoto nařízení nebo prováděcích opatření a aktů v přenesené pravomoci přijatých na jejich základě vyžaduje rozsáhlé úpravy národního statistického systému členského státu, může Komise přijmout prováděcí akty, kterými se členským státům udělí na maximální dobu dvou let výjimky.

Pokud použití tohoto nařízení nebo prováděcích opatření a aktů v přenesené pravomoci přijatých na jejich základě vyžaduje rozsáhlé úpravy národního statistického systému členského státu, může Komise přijmout prováděcí akty, kterými se členským státům udělí na maximální dobu tří let výjimky.

Pozměňovací návrh  77

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 1 – pododstavec 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

Příslušný členský stát podá Komisi řádně odůvodněnou žádost o takovou výjimku do tří měsíců ode dne vstupu dotčeného aktu v platnost.

Příslušný členský stát předloží Komisi řádně odůvodněnou žádost o takovou výjimku do tří měsíců ode dne vstupu dotčeného aktu v platnost, v níž vysvětlí, jaké významné úpravy jsou zapotřebí v národním statistickém systému, a předpokládaný harmonogram těchto úprav. Tato žádost se zveřejní.

Pozměňovací návrh  78

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 1 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

1a. Komise (Eurostat) přezkoumá a posoudí, zda žádost splňuje příslušné podmínky stanovené v odstavci 1.

 

Pokud Komise usoudí, že výjimka není odůvodněna v souladu s příslušnými podmínkami stanovenými v odstavci 1, přijme do tří měsíců ode dne obdržení odůvodněné žádosti rozhodnutí, v němž informuje dotčený členský stát o tom, že výjimku nelze přijmout, a uvede důvody tohoto zamítnutí. Tato rozhodnutí se zveřejní.

Pozměňovací návrh  79

Návrh nařízení

Čl. 13 – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Prováděcí akty uvedené v odst. 1 prvním pododstavci se přijímají postupem podle čl. 15 odst. 2.

2. Komise může přijmout akty v přenesené pravomoci podle článku 14, kterými stanoví podmínky uvedené v odstavci 1 tohoto článku.

Pozměňovací návrh  80

 

Návrh nařízení

Čl. 14 – odst. 2

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

2. Pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedená v čl. 5 odst. 8 a v čl. 6 odst. 1 a 2 je svěřena Komisi na dobu neurčitou od [Úřad pro publikace: vložte přesné datum vstupu tohoto nařízení v platnost].

2. Pravomoc přijímat akty v přenesené pravomoci uvedená v čl. 5 odst. 9, čl. 6 odst. 1, 2 a 3 a čl. 13 odst. 2 je svěřena Komisi na dobu pěti let od dne ... [Úřad pro publikace: vložte datum vstupu tohoto nařízení v platnost]. Komise vypracuje zprávu o výkonu přenesení pravomoci nejpozději devět měsíců před koncem daného pětiletého období. Přenesení pravomoci se automaticky prodlužuje o stejně dlouhá období, pokud Evropský parlament nebo Rada nevysloví proti tomuto prodloužení námitku nejpozději tři měsíce před koncem každého z těchto období.

Pozměňovací návrh  81

Návrh nařízení

Čl. 14 – odst. 4

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

4. Před přijetím aktu v přenesené pravomoci Komise vede konzultace s odborníky jmenovanými jednotlivými členskými státy v souladu se zásadami stanovenými v interinstitucionální dohodě ze dne 13. dubna 2016 o zdokonalení tvorby právních předpisů.

4. Před přijetím aktu v přenesené pravomoci Komise vede konzultace s odborníky jmenovanými jednotlivými členskými státy v souladu se zásadami stanovenými v interinstitucionální dohodě ze dne 13. dubna 2016 o zdokonalení tvorby právních předpisů. Evropský parlament obdrží plán na následující měsíce a pozvánky na všechny schůze odborníků. Příprava a vypracování aktů v přenesené pravomoci podle tohoto nařízení zahrnuje písemné veřejné konzultace trvající nejméně šest týdnů.

Pozměňovací návrh  82

Návrh nařízení

Článek 14 a (nový)

 

Znění navržené Komisí

Pozměňovací návrh

 

Článek 14a

 

Přezkum

 

1. Do 31. prosince... [vložte rok, v němž uplyne 30 měsíců od data vstupu tohoto nařízení v platnost] a poté každých pět let Komise zhodnotí fungování a účinnost tohoto nařízení a předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o jeho uplatňování.

 

2. Během prvního přezkumu uvedeného v odstavci 1 Komise posoudí zejména to,

 

 zda a proč se vyskytují chybějící údaje a nedostatky v shromážděných údajích, které omezují schopnost veřejných orgánů hodnotit pokrok směrem k udržitelnému zemědělství, a to i pokud jde o údaje týkající se používání přípravků na ochranu rostlin, biocidních přípravků a veterinárních léčivých přípravků.

Pozměňovací návrh  83

Návrh nařízení

Příloha – písm. a – tabulka

 

Znění navržené Komisí

a) Statistika živočišné výroby

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Hospodářská zvířata a maso

Počet hospodářských zvířat

Dvakrát ročně, ročně nebo třikrát za desetiletí

Datle

Produkce masa

Měsíčně

Kalendářní měsíc

Ročně

Kalendářní rok

Dodávky zvířat

Dvakrát ročně nebo ročně

Kalendářní čtvrtletí

Kalendářní pololetí

Kalendářní roky

Vejce a drůbeží mláďata

Konzumní vejce

Ročně nebo třikrát za desetiletí

Kalendářní rok

Násadová vejce a kuřata chovné drůbeže

Měsíčně

Kalendářní měsíc

Struktura líhní

Ročně

Kalendářní rok

Datle

Mléko a mléčné výrobky

Mléko vyprodukované a použité v zemědělských podnicích

Ročně nebo třikrát za desetiletí

Kalendářní rok

Dostupnost mléka pro odvětví mléka a mléčných výrobků

Ročně

Kalendářní rok

Použití mléka a mléčných surovin v odvětví mléka a mléčných výrobků a výsledné výrobky

Ročně

Kalendářní rok

Měsíční použití kravského mléka v odvětví mléka a mléčných výrobků

Měsíčně nebo dvakrát ročně

Kalendářní měsíc

Struktura mlékárenských podniků

Třikrát za desetiletí

Kalendářní rok

 

 

Pozměňovací návrh

a) Statistika živočišné výroby1a

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Hospodářská zvířata a maso

Počet hospodářských zvířat

Dvakrát ročně, ročně

Datle

Produkce masa

Měsíčně

Kalendářní měsíc

Ročně

Kalendářní rok

Dodávky zvířat

Dvakrát ročně nebo ročně

Kalendářní čtvrtletí

Kalendářní pololetí

Kalendářní roky

Vejce a drůbeží mláďata

Konzumní vejce

Ročně

Kalendářní rok

Násadová vejce a kuřata chovné drůbeže

Měsíčně

Kalendářní měsíc

Struktura líhní

Ročně

Kalendářní rok

Datle

Mléko a mléčné výrobky

Mléko vyprodukované a použité v zemědělských podnicích

Ročně

Kalendářní rok

Dostupnost mléka pro odvětví mléka a mléčných výrobků

Ročně

Kalendářní rok

Použití mléka a mléčných surovin v odvětví mléka a mléčných výrobků a výsledné výrobky

Ročně

Kalendářní rok

Měsíční použití kravského mléka v odvětví mléka a mléčných výrobků

Měsíčně nebo dvakrát ročně

Kalendářní měsíc

Struktura mlékárenských podniků

Třikrát za desetiletí

Kalendářní rok

 

––––––––––––––––––––––––

1a Celkový počet zvířat a celkový počet produktů živočišného původu s uvedením certifikovaného ekologického zemědělství nebo zemědělství, které na ekologické metody přechází, u každého tématu

 

Pozměňovací návrh  84

 

Návrh nařízení

Příloha – písm. b – tabulka

 

Znění navržené Komisí

b) Statistika rostlinné výroby

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Rostlinná výroba

Produkce plodin na orné půdě a trvalé travní porosty

Četněji než ročně a ročně

Kalendářní rok

Zahradnická produkce kromě trvalých kultur

Četněji než ročně a ročně

Kalendářní rok

Produkce trvalých kultur

Četněji než ročně a ročně

Kalendářní rok

Bilance plodin

Bilance obilovin

Ročně

Rok

Bilance olejnatých semen

Ročně

Rok

Travní porosty a pastviny

Hospodaření na plochách pastvin

Každé 3 roky

Kalendářní rok

 

 

 

Pozměňovací návrh

b) Statistika rostlinné výroby1a

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Plocha určená k pěstování plodin

Využívaná zemědělská půda, orná půda a trvalé travní porosty

Ročně

Kalendářní rok

Zahradnické plodiny

Ročně

Kalendářní rok

Trvalé kultury

Ročně

Kalendářní rok

Pícniny

Každé 3 roky

Kalendářní rok

Plocha s půdou ležící ladem

Ročně

Kalendářní rok

Rostlinná výroba

Produkce plodin na orné půdě a trvalé travní porosty

Četněji než ročně a ročně

Rok

Zahradnická produkce kromě trvalých kultur

Četněji než ročně a ročně

Rok

Produkce trvalých kultur

Četněji než ročně a ročně

Rok

Produkce pícnin

Každé 3 roky

Kalendářní rok

Bilance plodin

Bilance obilovin

Ročně

Rok

Bilance olejnatých semen

Ročně

Rok

Travní porosty a pastviny

Hospodaření na plochách pastvin

Každé 3 roky

Kalendářní rok

–––––––––––––––––––––––––––––––––––

1a Celková hlavní plocha a produkce s uvedením certifikovaného ekologického zemědělství nebo zemědělství, které na ekologické metody přechází.

 

 

Pozměňovací návrh  85

Návrh nařízení

Příloha – písm. b a (nové)

 

Znění navržené Komisí

 

 

Pozměňovací návrh

ba) Ekologická produkce a ekologické produkty

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Ekologická produkce a ekologické produkty

Ekologická produkce a ekologické produkty

Ročně

Kalendářní rok

 

 

 

Odůvodnění

V souladu s čl. 5 odst. 4 Komise navíc v návaznosti na opatření č. 11 akčního plánu pro rozvoj ekologické produkce od roku 2022 zintenzívní ve spolupráci s členskými státy shromažďování údajů o trhu a rozšíří analýzu střediska EU pro sledování trhu i na ekologické produkty.

Pozměňovací návrh  86

 

Návrh nařízení

Příloha – písm. c – tabulka – řádky 3, 4 a 5

 

Znění navržené Komisí

 

 

Absolutní ceny vstupů

Hnojiva

Ročně

Kalendářní rok

Krmivo

Ročně

Kalendářní rok

Energie

Ročně

Kalendářní rok

 

 

 

 

 

Pozměňovací návrh

 

 

Absolutní ceny vstupů

Hnojiva

Měsíčně nebo čtvrtletně

Kalendářní rok

Přípravky na ochranu rostlin

Ročně

Kalendářní rok

Biocidní přípravky

Ročně

Kalendářní rok

Veterinární léčivé přípravky

Ročně

Kalendářní rok

Krmivo

Ročně

Kalendářní rok

Energie

Ročně

Kalendářní rok

 

 

 

Pozměňovací návrh  87

 

Návrh nařízení

Příloha – písm. d – tabulka

 

Znění navržené Komisí

d) Statistika živin a přípravků na ochranu rostlin

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Živiny v zemědělských hnojivech

Anorganická hnojiva pro zemědělství

Ročně

Kalendářní rok

Organická hnojiva pro zemědělství

Bilance živin

Koeficienty obsahu živin v plodinách a pícninách

Každých pět let

Kalendářní roky

Množství reziduí v plodinách a koeficienty obsahu živin

Koeficienty pro biologickou fixaci dusíku

Koeficienty pro ukládání atmosférického dusíku

Koeficienty obsahu živin v osivu

Koeficienty obsahu živin v exkrementech hospodářských zvířat

Množství odebraných statkových hnojiv pocházejících z hospodářských zvířat a koeficienty obsahu živin

Přípravky na ochranu rostlin

Přípravky na ochranu rostlin uvedené na trh

Ročně

Kalendářní rok

Používání přípravků na ochranu rostlin v zemědělství

Ročně

Kalendářní rok

 

 

Pozměňovací návrh

d) Statistika živin, pesticidů, veterinárních léčivých přípravků a antibiotik v krmivech

 

Téma

Dílčí téma

Četnost předávání

Referenční období

Živiny v zemědělských hnojivech

Anorganická hnojiva pro zemědělství

Ročně

Kalendářní rok

Organická hnojiva pro zemědělství

Bilance živin

Koeficienty obsahu živin v plodinách a pícninách

Každých pět let

Kalendářní roky

Množství reziduí v plodinách a koeficienty obsahu živin

Koeficienty pro biologickou fixaci dusíku

Koeficienty pro ukládání atmosférického dusíku

Koeficienty obsahu živin v osivu

Koeficienty obsahu živin v exkrementech hospodářských zvířat

Množství odebraných statkových hnojiv pocházejících z hospodářských zvířat a koeficienty obsahu živin

Přípravky na ochranu rostlin

Přípravky na ochranu rostlin uvedené na trh

Ročně

Kalendářní rok

Používání přípravků na ochranu rostlin v zemědělství1a

Ročně

Kalendářní rok

Biocidní přípravky

Biocidní přípravky uváděné na trh

Ročně

Kalendářní rok

Používání biocidních přípravků v zemědělství

Ročně

Kalendářní rok

Veterinární léčivé přípravky pro zvířata určená k produkci potravin a krmiv

Veterinární léčivé přípravky pro zvířata určená k produkci potravin uvedené na trh

Ročně

Kalendářní rok

Použití veterinárních léčivých přípravků pro zvířata určená k produkci potravin

Ročně

Kalendářní rok

Antibiotika v krmivech uváděných na trh

Ročně

Kalendářní rok

Používání antibiotik v krmivech

Ročně

Kalendářní rok

 

––––––––––––––––––––––––––––

1A S upřesněním použití v certifikovaném ekologickém zemědělství nebo v zemědělství, které na ekologické metody přechází.

 

 


POSTUP V PŘÍSLUŠNÉM VÝBORU

Název

Statistika zemědělských vstupů a výstupů a zrušení nařízení (ES) č. 1165/2008, (ES) č. 543/2009 a (ES) č. 1185/2009 a směrnice 96/16/ES

Referenční údaje

COM(2021)0037 – C9-0009/2021 – 2021/0020(COD)

Datum předložení Parlamentu

2.2.2021

 

 

 

Příslušný výbor

 Datum oznámení na zasedání

AGRI

8.2.2021

 

 

 

Zpravodajové

 Datum jmenování

Petros Kokkalis

8.3.2021

 

 

 

Datum přijetí

12.10.2021

 

 

 

Výsledek konečného hlasování

+:

–:

0:

39

9

0

Členové přítomní při konečném hlasování

Mazaly Aguilar, Clara Aguilera, Atidzhe Alieva-Veli, Álvaro Amaro, Eric Andrieu, Carmen Avram, Adrian-Dragoş Benea, Benoît Biteau, Mara Bizzotto, Daniel Buda, Isabel Carvalhais, Asger Christensen, Angelo Ciocca, Ivan David, Paolo De Castro, Jérémy Decerle, Salvatore De Meo, Herbert Dorfmann, Dino Giarrusso, Francisco Guerreiro, Martin Häusling, Martin Hlaváček, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Kalinowski, Elsi Katainen, Gilles Lebreton, Norbert Lins, Colm Markey, Alin Mituța, Marlene Mortler, Ulrike Müller, Maria Noichl, Juozas Olekas, Pina Picierno, Bronis Ropė, Bert-Jan Ruissen, Anne Sander, Petri Sarvamaa, Simone Schmiedtbauer, Annie Schreijer-Pierik, Veronika Vrecionová, Sarah Wiener, Juan Ignacio Zoido Álvarez

Náhradníci přítomní při konečném hlasování

Joëlle Mélin

Datum předložení

14.10.2021

 


 

JMENOVITÉ KONEČNÉ HLASOVÁNÍ V PŘÍSLUŠNÉM VÝBORU

39

+

NI

Dino Giarrusso

PPE

Álvaro Amaro, Daniel Buda, Salvatore De Meo, Herbert Dorfmann, Jarosław Kalinowski, Norbert Lins, Colm Markey, Marlene Mortler, Anne Sander, Petri Sarvamaa, Simone Schmiedtbauer, Annie Schreijer-Pierik, Juan Ignacio Zoido Álvarez

Renew

Atidzhe Alieva-Veli, Asger Christensen, Jérémy Decerle, Martin Hlaváček, Elsi Katainen, Alin Mituța, Ulrike Müller

S&D

Clara Aguilera, Eric Andrieu, Carmen Avram, Adrian-Dragoş Benea, Isabel Carvalhais, Paolo De Castro, Maria Noichl, Juozas Olekas, Pina Picierno, Marc Tarabella

The Left

Manuel Bompard, Luke Ming Flanagan, Petros Kokkalis

Verts/ALE

Benoît Biteau, Francisco Guerreiro, Martin Häusling, Bronis Ropė, Sarah Wiener

 

9

-

ECR

Mazaly Aguilar, Krzysztof Jurgiel, Bert-Jan Ruissen, Veronika Vrecionová

ID

Mara Bizzotto, Angelo Ciocca, Ivan David, Gilles Lebreton, Joëlle Mélin

 

0

0

 

Význam zkratek:

+ : pro

- : proti

0 : zdrželi se

 

 

Poslední aktualizace: 29. října 2021
Právní upozornění - Ochrana soukromí