RAPORT ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb põllumajanduse sisendite ja väljundite statistikat ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1165/2008, (EÜ) nr 543/2009 ja (EÜ) nr 1185/2009 ning nõukogu direktiiv 96/16/EÜ

14.10.2021 - (COM(2021)0037 – C9-0009/2021 – 2021/0020(COD)) - ***I

Põllumajanduse ja maaelu arengu komisjon
Raportöör: Petros Kokkalis


Menetlus : 2021/0020(COD)
Menetluse etapid istungitel
Dokumendi valik :  
A9-0285/2021
Esitatud tekstid :
A9-0285/2021
Arutelud :
Hääletused :
Vastuvõetud tekstid :

EUROOPA PARLAMENDI SEADUSANDLIKU RESOLUTSIOONI PROJEKT

ettepaneku kohta võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb põllumajanduse sisendite ja väljundite statistikat ning millega tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1165/2008, (EÜ) nr 543/2009 ja (EÜ) nr 1185/2009 ning nõukogu direktiiv 96/16/EÜ

(COM(2021)0037 – C9-0009/2021 – 2021/0020(COD))

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

Euroopa Parlament,

 võttes arvesse komisjoni ettepanekut Euroopa Parlamendile ja nõukogule (COM(2021)0037),

 võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 2 ja artikli 338 lõiget 1, mille alusel komisjon esitas ettepaneku Euroopa Parlamendile (C9-0009/2021),

 võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõiget 3,

 võttes arvesse kodukorra artiklit 59,

 võttes arvesse põllumajanduse ja maaelu arengu komisjoni raportit (A9-0285/2021),

1. võtab vastu allpool toodud esimese lugemise seisukoha;

2. palub komisjonil ettepaneku uuesti Euroopa Parlamendile saata, kui komisjon asendab oma ettepaneku, muudab seda oluliselt või kavatseb seda oluliselt muuta;

3. teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile ning liikmesriikide parlamentidele.

 

Muudatusettepanek  1

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1) Põllumajandusega seotud poliitika, eelkõige ühise põllumajanduspoliitika, sealhulgas maaelu arengu meetmete, ent samuti keskkonna, kliimamuutuste, maakasutuse, piirkondade, rahvatervise ja ÜRO kestliku arengu eesmärkidega seotud poliitika kavandamiseks, rakendamiseks, jälgimiseks, hindamiseks ja läbivaatamiseks liidus on vaja statistilist teadmusbaasi.

(1) Põllumajandusega seotud poliitika, eelkõige ühise põllumajanduspoliitika, sealhulgas maaelu arengu meetmete, ent samuti keskkonna, kliimamuutustega kohanemise ja nende leevendamise, maakasutuse, piirkondade, rahvatervise, toiduohutuse, taimekaitse, pestitsiidide säästva kasutamise, veterinaarravimite kasutamise, loomatervise ja loomade heaoluga ning ÜRO kestliku arengu eesmärkidega seotud poliitika kavandamiseks, rakendamiseks, jälgimiseks, hindamiseks ja läbivaatamiseks liidus on vaja läbipaistvat, kõikehõlmavat ja usaldusväärset statistilist teadmusbaasi. Kõnealune statistika võib olla kasulik ka selleks, et jälgida ja hinnata põllumajanduse mõju tolmeldajatele ja esmatähtsatele mullaorganismidele.

Muudatusettepanek  2

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2) Statistiliste andmete, eeskätt põllumajanduse sisendeid ja väljundeid käsitlevate andmete kogumise eesmärk peaks muu hulgas olema pakkuda otsustusprotsessi jaoks ajakohastatud andmeid, et toetada Euroopa rohelist kokkulepet ning sellega seotud strateegiat „Talust taldrikule“ ja bioloogilise mitmekesisuse strateegiat ning tulevasi ühise põllumajanduspoliitika reforme.

(2) Statistiliste andmete, eeskätt põllumajanduse sisendeid ja väljundeid käsitlevate andmete kogumise eesmärk peaks muu hulgas olema pakkuda tõenduspõhise otsustusprotsessi jaoks ajakohastatud, kvaliteetseid ja juurdepääsetavaid andmeid, eelkõige andmeid, mis on vajalikud põllumajanduse keskkonnanäitajate väljatöötamiseks, et hinnata Euroopa rohelise kokkuleppe mõju ning toetada ja hinnata Euroopa rohelise kokkuleppe ning sellega seotud strateegia „Talust taldrikule“ ja bioloogilise mitmekesisuse strateegia, nullsaastet ja mahepõllumajanduslikku tootmist käsitlevate tegevuskavade ning tulevaste ühise põllumajanduspoliitika reformide edu. Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgi saavutamisel on oluliseks teguriks üleminek mitmeotstarbelisele põllumajandusele, mis suudab toota piisavalt ohutut toitu ja annab seejuures positiivseid keskkonnatulemusi. Tuleks luua toimiv ja läbipaistev süsteem statistiliste andmete korrapäraseks kogumiseks pestitsiidide kasutamise ja muude põllumajanduses kasutatavate kemikaalide kohta.

Muudatusettepanek  3

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(3) Kvaliteetsed ja ühtlustatud statistilised andmed on olulised, et hinnata põllumajanduse sisendite ja väljundite olukorda ja nendega seotud suundumusi liidus, turgude toimimist ja toiduga kindlustatust, samuti liidu ja liikmesriikide poliitika jätkusuutlikkust ning keskkonna-, majanduslikku ja sotsiaalset mõju. Need andmed hõlmavad muu hulgas statistikat elusloomade ja liha kohta, munade tootmist ja kasutamist ning piima ja piimatoodete tootmist ja kasutamist. Tähtis on ka statistika põllukulutuuride, köögivilja ja mitmesuguste püsikultuuride kasvuala, saagikuse ja toodangu ning rohumaade pindala, saagikuse ja saaduste tasakaalu kohta. Üha enam on vaja statistikat, mis käsitleb taimekaitsevahendite ja väetiste müüki ja kasutamist.

(3) Kvaliteetsed ühtlustatud, sidusad ja võrreldavad statistilised andmed on olulised, et hinnata põllumajanduse sisendite ja väljundite olukorda ja nendega seotud suundumusi liidus, et saada sisulisi ja täpseid andmeid põllumajanduse keskkonna-, majandusliku ja sotsiaalse mõju kohta ning säästvamatele põllumajandustavadele ülemineku tempo kohta. Kogutud andmed peaksid kajastama ka turgude toimimist ja toiduga kindlustatust, et tagada juurdepääs piisavale ja kvaliteetsele toidule ning hinnata liidu ja liikmesriikide poliitika jätkusuutlikkust ning keskkonna-, majanduslikku ja sotsiaalset mõju ning tulemuslikkust, samuti uute ärimudelite arendamise kestlikkust ja mõju. Need andmed hõlmavad muu hulgas statistikat elusloomade ja liha kohta, munade tootmist ja kasutamist ning piima ja piimatoodete tootmist ja kasutamist. Tähtis on ka statistika põllukulutuuride, köögivilja ja mitmesuguste püsikultuuride kasvuala, saagikuse ja toodangu ning püsirohumaade pindala, saagikuse ja saaduste tasakaalu ning kuivsööda kohta. Lisaks on vaja statistikat, mis käsitleb taimekaitsevahendite, biotsiidide, väetiste, loomade veterinaarravimite ja loomasöödas kasutatavate antibiootikumide müüki ja kasutamist, paremaid andmekogumismeetodeid ja suuremat sidusust valdkondlike õigusaktidega, tagades toiduohutuse ning hoides seeläbi ära suured ohud loomade ja inimeste tervisele.

Muudatusettepanek  4

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3a) Oluline on saada ühtlustatud statistilisi andmeid toodetud toidu ühiku sisendite kohta.

Muudatusettepanek  5

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 5 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(5a) Selleks et tagada turvaliste, energiatõhusate, taskukohaste ja kvaliteetsete andmete kättesaadavus ja kasutuselevõtt, peaks liit edendama investeeringuid standarditesse, vahenditesse, pilvetaristusse ja -teenustesse ning digipädevusse maapiirkondades ja äärepoolsetes piirkondades andmete käitlemiseks.

Muudatusettepanek  6

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 7

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(7) Euroopa põllumajanduse sisendite ja väljundite statistikat kogutakse, tehakse ja levitatakse praegu mitme õigusakti alusel. Selline korraldus ei taga nõuetekohast järjekindlust konkreetsetes statistikavaldkondades ega edenda tervikliku lähenemisviisi rakendamist põllumajandusstatistika arendamisel, tegemisel ja levitamisel. Käesolev määrus peaks need õigusaktid asendama, et saavutada teabe ühtlus ja võrreldavus, tagada Euroopa kogu põllumajandusstatistika järjekindlus ja koordineerimine, hõlbustada vastavate statistikaprotsesside integreerimist ja ühtlustamist ning võimaldada rakendada terviklikumat lähenemisviisi. Seepärast tuleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 1165/2008,(15) (EÜ) nr 543/2009(16) ja (EÜ) nr 1185/2009(17) ning nõukogu direktiiv 96/16/EÜ (18) kehtetuks tunnistada. Euroopa statistikasüsteemi arvukad seonduvad lepingud ja suulised kokkulepped andmete edastamise kohta tuleks lõimida käesolevasse määrusesse, kui on tõendeid, et andmed vastavad kasutajate vajadustele, kokkulepitud metoodika toimib ja andmed on asjakohase kvaliteediga.

(7) Euroopa põllumajanduse sisendite ja väljundite statistikat kogutakse, tehakse ja levitatakse praegu mitme õigusakti alusel. Selline korraldus ei taga nõuetekohast järjekindlust konkreetsetes statistikavaldkondades ega edenda tervikliku lähenemisviisi rakendamist sellise põllumajandusstatistika arendamisel, tegemisel ja levitamisel, mille eesmärk on hõlmata põllumajanduse majanduslikke, sotsiaalseid ja keskkonnaaspekte. Käesolev määrus peaks need õigusaktid asendama, et saavutada teabe ühtlus ja võrreldavus, tagada Euroopa kogu põllumajandusstatistika järjekindlus ja koordineerimine, hõlbustada vastavate statistikaprotsesside integreerimist ja ühtlustamist ning võimaldada rakendada terviklikumat lähenemisviisi. Seepärast tuleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 1165/2008,(15) (EÜ) nr 543/2009(16) ja (EÜ) nr 1185/2009(17) ning nõukogu direktiiv 96/16/EÜ (18) kehtetuks tunnistada. Euroopa statistikasüsteemi arvukad seonduvad lepingud ja suulised kokkulepped andmete edastamise kohta tuleks lõimida käesolevasse määrusesse, kui on tõendeid, et andmed vastavad kasutajate vajadustele, kokkulepitud metoodika toimib ja andmed on asjakohase kvaliteediga.

_________________

_________________

15 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1165/2008 elusloomade ja liha statistika kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 93/23/EMÜ, 93/24/EMÜ ja 93/25/EMÜ (ELT L 321, 1.12.2008, lk 1).

15 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1165/2008 elusloomade ja liha statistika kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 93/23/EMÜ, 93/24/EMÜ ja 93/25/EMÜ (ELT L 321, 1.12.2008, lk 1).

16 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 543/2009 põllumajanduskultuuride statistika kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 837/90 ja (EMÜ) nr 959/93 (ELT L 167, 29.6.2009, lk 1).

16 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta määrus (EÜ) nr 543/2009 põllumajanduskultuuride statistika kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 837/90 ja (EMÜ) nr 959/93 (ELT L 167, 29.6.2009, lk 1).

17 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1185/2009, mis käsitleb pestitsiidide statistikat (ELT L 324, 10.12.2009, lk 1).

17 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1185/2009, mis käsitleb pestitsiidide statistikat (ELT L 324, 10.12.2009, lk 1).

18 Nõukogu 19. märtsi 1996. aasta direktiiv 96/16/EÜ piima ja piimatoodete statistiliste vaatluste kohta (EÜT L 78, 28.3.1996, lk 27).

18 Nõukogu 19. märtsi 1996. aasta direktiiv 96/16/EÜ piima ja piimatoodete statistiliste vaatluste kohta (EÜT L 78, 28.3.1996, lk 27).

Muudatusettepanek  7

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 9

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(9) Suur osa Euroopa põllumajandusmaast on rohumaa. Rohumaasaadusi ei peetud varem oluliseks, nii ei ole põllumajanduskultuuride statistika sisaldanud nende kohta mingeid andmeid. Kuna rohumaade ja mäletsejaliste mõju keskkonnale on muutunud kliimamuutuste tõttu olulisemaks, on vaja statistikat rohumaasaaduste ja loomade karjatamise kohta.

(9) Suur osa Euroopa põllumajandusmaast on rohumaa. Rohumaasaadusi ei peetud varem oluliseks, nii ei ole põllumajanduskultuuride statistika sisaldanud nende kohta mingeid andmeid. Kuna püsirohumaade ja mäletsejaliste mõju keskkonnale on muutunud kliimamuutuste tõttu olulisemaks, on vaja statistikat püsirohumaade ja loomade karjatamise kohta.

Muudatusettepanek  8

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 9 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(9a) Statistilisel eesmärgil tuleks hinnata, kas oleks võimalik maksimeerida ühise põllumajanduspoliitika kohustuste raames kogutud olemasolevate andmete kasutamist, tekitamata uusi kohustusi ja halduskoormust.

Muudatusettepanek  9

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 12

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(12) Pestitsiidide turulelaskmist ja kasutamist käsitlevaid andmeid, mis tuleb esitada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/128/EÜ21 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1107/200922, tuleks kasutada nimetatud direktiivi ja määruse vastavate sätete kohaselt käesoleva määruse nõuete täitmiseks.

(12) Taimekaitsevahendite turulelaskmist ja kasutamist käsitlevaid andmeid, mis tuleb esitada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/128/EÜ21 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1107/200922, tuleks kasutada nimetatud direktiivi ja määruse vastavate sätete kohaselt käesoleva määruse nõuete täitmiseks. Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 528/201222a kohaselt esitatavaid andmeid biotsiidide turulelaskmise ja kasutamise kohta tuleks kooskõlas nimetatud määruse asjakohaste sätetega kasutada käesoleva määruse kohaldamisel. Pestitsiidide turulelaskmist ja kasutamist käsitlev statistika peaks olema üldsusele kättesaadav ja võimalikult üksikasjalik, sealhulgas toimeaine ja põllumajanduskultuuri tasandil, et oleks võimalik pestitsiidide kasutamise suundumusi ja nendega seotud üldisi riske otstarbekalt hinnata ning ühtlustatud riskinäitajaid ajakohastada direktiivi 2009/128/EÜ alusel.

__________________

__________________

21 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/128/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse tegevusraamistik pestitsiidide säästva kasutamise saavutamiseks (ELT L 309, 24.11.2009, lk 71).

21 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/128/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse tegevusraamistik pestitsiidide säästva kasutamise saavutamiseks (ELT L 309, 24.11.2009, lk 71).

22 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1107/2009 taimekaitsevahendite turulelaskmise ja nõukogu direktiivide 79/117/EMÜ ja 91/414/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 309, 24.11.2009, lk 1).

22 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1107/2009 taimekaitsevahendite turulelaskmise ja nõukogu direktiivide 79/117/EMÜ ja 91/414/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 309, 24.11.2009, lk 1).

 

22a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2012. aasta määrus (EL) nr 528/2012, milles käsitletakse biotsiidide turul kättesaadavaks tegemist ja kasutamist (ELT L 167, 27.6.2012, lk 1).

Muudatusettepanek  10

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13) Kõikide liikmesriikide võrreldav statistika põllumajanduse sisendite ja väljundite kohta on oluline, et teha otsuseid ühise põllumajanduspoliitika arendamise kohta. Seetõttu tuleks muutujate puhul kasutada võimaluste piires standardset liigitust ja mõisteid.

(13) Kõikide liikmesriikide võrreldav statistika põllumajanduse sisendite ja väljundite kohta on oluline, et teha otsuseid ühise põllumajanduspoliitika arendamise kohta ja jälgida selle rakendamist riiklike strateegiakavade kaudu, võttes arvesse ühise põllumajanduspoliitika panust Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamisse. Seetõttu tuleks muutujate puhul kasutada võimaluste piires standardset liigitust, ühtseid mõisteid ning sidusat teavet.

Muudatusettepanek  11

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(13a) Andmete sidusus, võrreldavus ja koostalitlusvõime ning aruandlusvormide ühtsus on liidu põllumajandusstatistika koostamise eeltingimused, eelkõige seoses andmete kogumise, töötlemise ja levitamise korra tõhususe ning tulemuste kvaliteediga.

Muudatusettepanek  12

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 14

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(14) Statistika koostamiseks vajalikud andmed tuleks võimaluse korral koguda viisil, mille puhul kulud ja halduskoormus on väikseimad. Seepärast tuleb kindaks teha nõutavate andmete allikate võimalikud omanikud ja tagada, et neid allikaid saab kasutada statistika jaoks.

(14) Statistika koostamiseks vajalikud andmed tuleks koguda viisil, mille puhul andmeesitajate, sealhulgas põllumajandustootjate, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEd) ning liikmesriikide kulud ja halduskoormus on väikseimad. Seepärast tuleb maksimeerida olemasolevate andmeallikate kasutamist, suurendada olemasolevate andmeallikate vahelist sünergiat ja tõhusust ning optimeerida kasutatavaid andmekogumismeetodeid. Kui on võimalik tuvastada nõutavate andmete allikate võimalikud omanikud, tuleks tagada, et neid andmeid saab kasutada statistika jaoks täielikus kooskõlas kindlakstehtavate üksikisikute eraõiguste ja andmete omandiõigusega.

Muudatusettepanek  13

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 15

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15) Edastatavad andmekogumid hõlmavad mitut statistikavaldkonda. Et säilitada paindlik lähenemisviis, mis võimaldab statistikat andmevajaduste muutumise korral kohandada, tuleks alusmääruses määrata kindlaks üksnes valdkonnad, teemad ja alamteemad ning sätestada andmekogumid üksikasjalikult rakendusaktides.

(15) Edastatavad andmekogumid hõlmavad mitut statistikavaldkonda. Et säilitada paindlik lähenemisviis, mis võimaldab statistikat andmevajaduste muutumise korral kohandada, tuleks alusmääruses määrata kindlaks üksnes valdkonnad, teemad ja alamteemad ning sätestada andmekogumid üksikasjalikult rakendusaktides. Üksikasjalike andmekogumite kogumisega ei tohiks kaasneda märkimisväärseid lisakulusid, mis põhjustavad põllumajandusettevõtetele ja liikmesriikidele ebaproportsionaalset ja põhjendamatut koormust.

Selgitus

Vajadus säilitada paindlik lähenemisviis andmete kogumisele, pidades silmas uusi poliitilisi arenguid ja tekkivaid andmevajadusi, ei tohi mõjutada andmeesitajatele ja andmetootjatele (põllumajandustootjad, haldusasutused, hulgimüüjad, vahendajad jne) õiguskindluse ja prognoositavuse tagamist. Sellega seoses käsitatakse määruse lisa käesoleva määruse olulise osana ning lisa valdkondade, teemade ja alamteemade muutmine toimub vastavalt seadusandlikule tavamenetlusele.

Muudatusettepanek  14

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 16

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(16) Mahepõllumajanduslik tootmine on muutumas üha tähtsamaks kui kestlike põllumajanduslike tootmissüsteemide näitaja. Seepärast tuleb tagada, et olemasolev mahepõllumajandust käsitlev statistika on kooskõlas muu põllumajandusliku tootmise statistikaga, integreerides need andmekogumites. Mahepõllumajandusliku tootmise statistika peaks olema sidus ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/84823 alusel esitatava haldusteabega ja kasutama seda teavet.

(16) Mahepõllumajanduslik tootmine on muutumas üha tähtsamaks kui kestlike põllumajanduslike tootmissüsteemide näitaja. Mahepõllumajanduslikku tootmist käsitlevad statistilised andmed on olulised, et jälgida mahepõllumajandusliku tootmise arendamise tegevuskava edenemist liidus. Seepärast tuleb tagada, et olemasolev mahepõllumajandust käsitlev statistika on kooskõlas muu põllumajandusliku tootmise statistikaga, integreerides need andmekogumites. Mahepõllumajandusliku tootmise statistika peaks olema sidus ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/84823 alusel esitatava haldusteabega ja kasutama seda teavet.

_________________

_________________

23 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007 (ELT L 150, 14.6.2018, lk 1).

23 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007 (ELT L 150, 14.6.2018, lk 1).

Muudatusettepanek  15

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 16 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(16a) Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ja Maailma Loomatervise Organisatsiooni (OIE) toetatud terviseühtsuse põhimõtte kohaselt on inimeste ja loomade tervis ning ökosüsteemid omavahel seotud ning seetõttu on nii loomade kui ka inimeste tervise jaoks oluline tagada mikroobivastaste veterinaarravimite mõistlik kasutamine toiduloomadel.

Muudatusettepanek  16

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 16 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(16b) Et tagada rahvatervise, loomade tervise ja keskkonnakaitse kõrgeim tase ning aidata saavutada liidu eesmärke vähendada muu hulgas inimeste ja loomade antimikroobikumiresistentsuse kujunemise riski, tuleks kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/61a nõuetega esitada statistika toiduloomadele mõeldud mikroobivastaste veterinaarravimite müügi ja kasutamise kohta.

 

_____________

 

1a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2019/6, mis käsitleb veterinaarravimeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2001/82/EÜ (ELT L 4, 7.1.2019, lk 43).

 

Muudatusettepanek  17

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 18

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(18) Kindlaksmääratud ajal peaks olema võimalik koguda andmeid põllumajanduse sisendite ja väljunditega seotud lisateemade kohta, et korrapäraselt kogutavaid andmeid täiendada andmetega rohkem teavet vajavate teemade ja esilekerkivate nähtuste või uuenduste kohta.

(18) Kindlaksmääratud ajal peaks olema võimalik koguda andmeid põllumajanduse sisendite ja väljunditega seotud lisateemade kohta, et korrapäraselt kogutavaid andmeid täiendada andmetega rohkem teavet vajavate teemade ja esilekerkivate nähtuste või uuenduste kohta. Selleks et tagada läbipaistvus ja õiguskindlus ning minimeerida andmeesitajate ja liikmesriikide halduskoormust, tuleks lisaandmeid koguda vaid erandkorras, pärast seda, kui on tehtud põhjalik teostatavusuuring uute statistiliste andmete koostamise vajaduse kohta ja konsulteeritud sidusrühmadega. Liikmesriikide ametiasutustel peaks olema juurdepääs liidu rahalisele toetusele, et katta lisaandmete kogumisega seotud rakenduskulud.

Selgitus

Lisaandmete kogumine suurendab tõenäoliselt liikmesriikide ametiasutuste andmete koostamisega seotud kulusid ja põllumajandussektori vastamisega seotud koormust. Sellega seoses peab käesoleva määruse alusel uute statistiliste andmete (mis toetavad Euroopa rohelist kokkulepet ja sellega seotud strateegiaid) väljatöötamise ja koostamise vajadus tulevikus olema teostatavusuuringu ja sidusrühmadega konsulteerimise tulemus ning seda tuleb toetada Euroopa Liidu rahalise toetusega.

Muudatusettepanek  18

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 19

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(19) Liikmesriikide halduskoormuse vähendamiseks tuleks võimaldada erandeid teatavast korrapärasest andmete edastamisest, kui liikmesriigi osa on asjaomaste andmete ELi kogustatistikas väike.

(19) Liikmesriikide halduskoormuse vähendamiseks tuleks võimaldada erandeid teatavast korrapärasest andmete edastamisest, kui liikmesriigi osa asjaomaste andmete liidu kogustatistikas ning muutujate esinemissagedus asjaomases liikmesriigis on väike.

Muudatusettepanek  19

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 20

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(20) Et suurendada Euroopa statistikasüsteemi statistika tegemise protsesside tõhusust ja vähendada andmeesitajate halduskoormust, peaks riiklikel statistikaametitel ja muudel riiklikel asutustel olema õigus pääseda kiiresti ja tasuta ligi mis tahes haldusandmetele, mida kogutakse avalikuks otstarbeks, ning neid kasutada, olenemata sellest, kas nende omanikud on avaliku või erasektori asutused. Samuti peaks riiklikel statistikaametitel ja muudel riiklikel asutustel olema kooskõlas määruse (EÜ) nr 223/2009 artikliga 17a võimalik integreerida need haldusandmed statistikasse ulatuses, milles need on vajalikud Euroopa põllumajandusstatistika arendamiseks, tegemiseks ja levitamiseks.

(20) Et suurendada Euroopa statistikasüsteemi statistika tegemise protsesside tõhusust ja vähendada andmeesitajate halduskoormust, peaks riiklikel statistikaametitel ja muudel riiklikel asutustel olema õigus pääseda kiiresti ja tasuta ligi mis tahes haldusandmetele, mida kogutakse avalikuks otstarbeks, ning neid kasutada, olenemata sellest, kas nende omanikud on avaliku või erasektori asutused. Kui andmetega seotud üksikisikuid või üksusi on võimalik tuvastada, tuleks tagada, et neid andmeid saab kasutada statistika jaoks ainult siis, kui austatakse täielikult õigust isiku- ja äriühingute andmete kaitsele. Samuti peaks riiklikel statistikaametitel ja muudel riiklikel asutustel olema kooskõlas määruse (EÜ) nr 223/2009 artikliga 17a võimalik integreerida need haldusandmed statistikasse ulatuses, milles need on vajalikud Euroopa põllumajandusstatistika arendamiseks, tegemiseks ja levitamiseks. Käesoleva määruse alusel toimuva isikuandmete töötlemise suhtes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/6791a ning selle määruse kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakte ja rakendusakte. Kogutud andmeid tuleks kasutada ainult juhul, kui see on rangelt vajalik asjakohaste analüüside tegemiseks.

 

__________________

 

1a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).

Muudatusettepanek  20

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 21

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(21) Liikmesriigid või vastutavad riiklikud asutused peaksid püüdma võimalikult palju ajakohastada andmete kogumise viise. Sellega seoses tuleks edendada digitaalsete lahenduste kasutamist.

(21) Liikmesriigid või vastutavad riiklikud asutused peaksid püüdma võimalikult palju ajakohastada andmete kogumise viise, kasutades rahastamist tehnilise abi vahenditest. Sellega seoses tuleks edendada digitaalsete lahenduste ja maaseire vahendite, näiteks liidu Maa seire programmi Copernicus ja kaugsensorite kasutamist. Kuna lairibataristu hõlmab ligikaudu 50 % maa- ja äärepoolsetest piirkondadest, on oluline stimuleerida väga suure läbilaskevõimega lairibaühenduse taristu, sealhulgas 5G võrgu arendamist, eelkõige majanduslikult vähem jätkusuutlikes piirkondades, nagu väikese rahvastikutihedusega mägised maa- ja äärepoolsed piirkonnad, et kasutada veebiuuringuid, satelliiditeavet ning genereeritud ja suurandmeid. Põllumajandusandmeid luuakse üha enam digitaalsete põllumajandusmeetodite kaudu, kus peamiseks andmete esitajaks on endiselt põllumajandustootja, kes vastutab põllumajandusandmete kogumise, töötlemise ja haldamise eest. Vabatahtlike suuniste või reguleerimise abil tuleks tagada hea alus läbipaistvuse, vastutuse ja usalduse suurendamiseks, kui põllumajandustootjad jagavad genereeritud andmeid. Taaste- ja vastupidavusrahastu riiklikud kavad sisaldavad meetmeid, mis võivad soodustada digiüleminekut või aidata lahendada sellest tulenevaid probleeme.

Muudatusettepanek  21

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 22 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(22a) Põllumajandusettevõtete halduskoormuse vähendamiseks tuleks eelistatavalt kaaluda statistiliste uuringute asemel olemasolevate andmete kasutamist, kui otsustatakse, milliseid andmekogumeid ja muutujaid nõuda.

Muudatusettepanek  22

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 25

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(25) Kooskõlas usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttega on hinnatud mõju, et keskenduda käesoleva määrusega kehtestatud statistikaprogrammis vajadusele tagada tulemuslikkus eesmärkide saavutamisel ning et võtta arvesse eelarvepiiranguid.

(25) Kooskõlas usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõttega hinnati 2016. aastal 2020. aasta ja järgnevate aastate põllumajandusstatistika strateegia mõju, et keskenduda käesoleva määrusega kehtestatud statistikaprogrammis vajadusele tagada tulemuslikkus eesmärkide saavutamisel ning et võtta arvesse eelarvepiiranguid. Võttes arvesse uusimaid poliitilisi arenguid, mis tulenevad ühise põllumajanduspoliitika uuest rakendamismudelist ja Euroopa rohelisest kokkuleppest koos nende aluseks olevate strateegiaga „Talust taldrikule“ ja bioloogilise mitmekesisuse strateegiaga, tuleks seda mõjuhinnangut vastavalt ajakohastada, et see kajastaks paremini uusi andmevajadusi.

Selgitus

COMAGRI has invited the Commission to complement the 2016 impact assessment on the "Strategy for Agricultural Statistics for 2020 and beyond" in order to take into account the latest developments, related to CAP reform and Farm to Fork strategy on-going process. CAP new delivery model entails monitoring and evaluation based on indicators in order to check the performance of Member States in light of achieving pre-defined objectives. It is thus crucial that the indicators are rendered operational by the collection of corresponding data. The update of the impact assessment would bring more clarity on the new data needs, coming from the recent policy developments, especially in regards to collection of agri-environmental statistics. Respectively, this could minimize the need for ad-hoc data, which bears the risk of additional administrative burden on data respondents and data producers.

Muudatusettepanek  23

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 27

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(27) Selleks et võtta arvesse uusi andmevajadusi, mis tulenevad peamiselt põllumajanduse arengust, õigusaktide läbivaatamisest ja poliitikaprioriteetide muutumisest, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu õigusakte, et muuta käesolevas määruses loetletud alamteemasid ning määrata kindlaks teemad ja alamteemad ning muu praktiline kord lisaandmete kogumiseks, nagu on sätestatud käesolevas määruses. On eriti oluline, et komisjon korraldaks ettevalmistava töö käigus asjakohaseid konsultatsioone, ka ekspertide tasandil, ning et need konsultatsioonid toimuksid kooskõlas põhimõtetega, mis on sätestatud 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises kokkuleppes parema õigusloome kohta(25). Eelkõige selleks, et tagada võrdne osalemine delegeeritud õigusaktide ettevalmistamises, saavad Euroopa Parlament ja nõukogu kõik dokumendid liikmesriikide ekspertidega samal ajal ning nende ekspertidel on pidev juurdepääs komisjoni eksperdirühmade koosolekutele, kus arutatakse delegeeritud õigusaktide ettevalmistamist.

(27) Selleks et võtta arvesse uusi andmevajadusi, mis tulenevad peamiselt põllumajanduse arengust, õigusaktide läbivaatamisest ja poliitikaprioriteetide muutumisest, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu õigusakte, et muuta käesolevas määruses loetletud alamteemasid ning määrata kindlaks teemad ja alamteemad ning muu praktiline kord lisaandmete kogumiseks, nagu on sätestatud käesolevas määruses. Nende delegeeritud õigusaktide vastuvõtmisel peaks komisjon arvesse võtma selliseid aspekte nagu põllumajanduslike majapidamiste ja liikmesriikide kulud ja halduskoormus. On eriti oluline, et komisjon korraldaks ettevalmistava töö käigus asjakohaseid konsultatsioone, ka ekspertide tasandil, ning et need konsultatsioonid toimuksid kooskõlas põhimõtetega, mis on sätestatud 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises kokkuleppes parema õigusloome kohta25. Eelkõige selleks, et tagada võrdne osalemine delegeeritud õigusaktide ettevalmistamises, saavad Euroopa Parlament ja nõukogu kõik dokumendid liikmesriikide ekspertidega samal ajal ning nende ekspertidel on pidev juurdepääs komisjoni eksperdirühmade koosolekutele, kus arutatakse delegeeritud õigusaktide ettevalmistamist. Need delegeeritud õigusaktid ei tohiks mingil juhul suurendada põllumajanduslike majapidamiste ja liikmesriikide halduskoormust ega kulusid. Halduskoormuse vähendamiseks tuleks nii palju kui võimalik vältida uusi teavitamisnõudeid ja parema õigusloome huvides tuleks nende suhtes kohaldada põhimõtet „üks sisse, üks välja“.

_________________

_________________

25 ELT L 123, 12.5.2016, lk 1.

25 ELT L 123, 12.5.2016, lk 1.

Muudatusettepanek  24

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 27 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(27a) Uute muutujate puhul tuleks Eurostati juhtimisel viia koostöös pädevate riiklike statistikaametitega läbi teostatavusuuring.

Muudatusettepanek  25

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 28

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(28) Selleks et tagada käesoleva määruse rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda volitused täpsustada lisas loetletud teemade ja alamteemadega seotud andmekogumeid ning esitatavate andmete tehnilisi elemente, kehtestada lisaandmete kogumiseks muutujate loendid ja kirjeldused ning muu praktiline kord ning määrata kindlaks kvaliteediaruannete koostamise praktiline kord ja sisu. Neid rakendamisvolitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011(26).

(28) Selleks et tagada käesoleva määruse rakendamiseks ühetaolised tingimused, tuleks komisjonile anda volitused täpsustada lisas loetletud teemade ja alamteemadega seotud andmekogumeid ning esitatavate andmete tehnilisi elemente, kehtestada lisaandmete kogumiseks muutujate loendid ja kirjeldused ning muu praktiline kord ning määrata kindlaks kvaliteediaruannete koostamise praktiline kord ja sisu. Neid rakendamisvolitusi tuleks teostada kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 182/2011(26). Kõnealuste volituste teostamisel peaks komisjon arvesse võtma selliseid aspekte nagu põllumajanduslike majapidamiste ja liikmesriikide kulud ja halduskoormus.

_________________

_________________

26 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

26 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrus (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes (ELT L 55, 28.2.2011, lk 13).

Muudatusettepanek  26

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 31

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(31) Käesolevat määrust tuleks kohaldada ilma, et see piiraks direktiivi 2003/4/EÜ27 ja määruse (EÜ) nr 1367/200628 kohaldamist.

(31) Käesolevat määrust tuleks kohaldada ilma, et see piiraks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1049/200126a, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/4/EÜ27 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1367/200628 kohaldamist. Keskkonnainfo kättesaadavuse ja keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise Århusi konventsioonis nõutakse sätteid keskkonnateabe kogumise, sellele üldsuse juurdepääsu ja selle levitamise kohta kas pärast taotluse saamist või konventsiooni kohaldamisalasse kuuluvate asutuste poolse aktiivse levitamise teel. Et tagada kooskõla Århusi konventsiooniga, tuleks käesolevas määruses täpsustada, kui üksikasjalikult peab Eurostat kogutud andmeid ennetavalt levitama.

__________________

__________________

 

26a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43).

27 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2003/4/EÜ keskkonnateabele avaliku juurdepääsu ja nõukogu direktiivi 90/313/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 41, 14.2.2003, lk 26).

27 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2003/4/EÜ keskkonnateabele avaliku juurdepääsu ja nõukogu direktiivi 90/313/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 41, 14.2.2003, lk 26).

28 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1367/2006 keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise Århusi konventsiooni sätete kohaldamise kohta ühenduse institutsioonide ja organite suhtes (ELT L 264, 25.9.2006, lk 13).

28 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1367/2006 keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise Århusi konventsiooni sätete kohaldamise kohta ühenduse institutsioonide ja organite suhtes (ELT L 264, 25.9.2006, lk 13).

Muudatusettepanek  27

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesoleva määrusega kehtestatakse raamistik Euroopa koondstatistika jaoks, mis on seotud põllumajandustegevuse sisendite ja väljunditega, selliste väljundite vahepealse kasutamisega põllumajanduses ning nende kogumise ja tööstusliku töötlemisega.

Käesoleva määrusega kehtestatakse integreeritud raamistik Euroopa koondstatistika jaoks, mis on seotud põllumajandustegevuse sisendite ja väljunditega, selliste väljundite vahepealse kasutamisega põllumajanduses ning nende kogumise ja tööstusliku töötlemisega.

Muudatusettepanek  28

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesolevas määruses kasutatakse määruse (EL) 2018/1091 artikli 2 punktides a, b, d, ja e sätestatud mõisteid „põllumajandustegevus“, „kasutatav põllumajandusmaa“, „loomühik“, „põllumajanduslik majapidamine“ ja „ühismaa põllumajandusüksus“.

Käesolevas määruses kasutatakse vastavalt määruse (EL) 2018/1091 artikli 2 punktides a, b, d, ja e sätestatud mõisteid „põllumajanduslik majapidamine“, „ühismaa põllumajandusüksus“, „loomühik“ ja „kasutatav põllumajandusmaa“.

Muudatusettepanek  29

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3a) „väetis“ – ELi väetisetoode, mille ülesanne on anda taimedele või seentele toitaineid ning mis vastab määruse (EÜ) 2019/1009 I lisa II osas sätestatud nõuetele;

Muudatusettepanek  30

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 3 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3b) „mineraalväetis“ – väetis, mis sisaldab või vabastab mineraalseid, mitte orgaanilisi ega orgaanilis-mineraalseid toitaineid ning mis vastab määruse (EÜ) 2019/1009 I lisa II osas sätestatud nõuetele;

Muudatusettepanek  31

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 8 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8a) „taimekaitsevahendid“ – taimekaitsevahendid määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 2 lõike 1 tähenduses;

Muudatusettepanek  32

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 8 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8b) „biotsiid“ – määruse (EL) nr 528/2012 artikli 3 lõike 1 punktis a määratletud biotsiid;

Muudatusettepanek  33

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 8 c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8c) „veterinaarravim“ – määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktis 1 määratletud veterinaarravim;

Muudatusettepanek  34

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 8 d (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8d) „mikroobivastane aine“ – määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktis 12 määratletud vahetult mikroorganismidele toimiv aine, mida kasutatakse nakkuste või nakkushaiguste raviks või ennetamiseks, sealhulgas antibiootikumid, viirusevastased ained, seenevastased ja algloomavastased ained;

Muudatusettepanek  35

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 8 e (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8e) „pestitsiid“ – taimekaitsevahend või biotsiid;

Muudatusettepanek  36

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 8 f (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8f) „toiduloomad“ – määruse (EÜ) nr 470/2009 artikli 2 punktis b määratletud toiduloomad;

Muudatusettepanek  37

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 15 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

15a) „põllumajanduskultuuride tasakaal“ – peamiste teraviljade ja õliseemnete tarnimine ja kasutamine võrdluspiirkonnas vaatlusperioodi jooksul;

Muudatusettepanek  38

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 15 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

15b) „toitainete üldine tasakaal“ – tasakaal põllumajandusmaa toitainesisendite (väetiste tarbimine, sõnniku kogusisend ja muud sisendid) ja -väljundite (toitainete eemaldamine saagi koristamisel, toitainete eemaldamine kuivsöödakultuuride koristamise ja karjatamise teel ning põllult eemaldatud põllumajanduskultuuride jäägid) vahel;

Muudatusettepanek  39

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 15 c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

15c) „väetis“ – määruse (EÜ) nr 2003/2003 artikli 2 punktis a määratletud väetis;

Muudatusettepanek  40

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 15 d (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

15d) „põllumajandustegevus“ – i) põllumajandustoodete tootmine ja kasvatamine, sealhulgas saagikoristus, lüpsikarja pidamine, põllumajandusloomade aretamine ja pidamine; ii) põllumajandusmaa hoidmine karjatamiseks või harimiseks sobilikus seisukorras ilma tavapärasest erinevaid põllumajandusmeetodeid või -masinaid vajava ettevalmistava tegevuseta, lähtudes kriteeriumidest, mille liikmesriigid määravad kindlaks komisjoni poolt kehtestatud raamistiku alusel, või iii) liikmesriikide poolt määratletud minimaalne tegevus põllumajandusmaal, mis on looduslikult karjatamiseks või harimiseks sobilikus seisukorras;

Muudatusettepanek  41

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 2 – punkt 15 e (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

15e) „mineraalväetis“ – määruse (EÜ) nr 2003/2003 artikli 2 punktis e määratletud mineraalväetis;

Muudatusettepanek  42

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Artikli 5 lõike 1 punkti d alapunktis iii osutatud taimekaitsevahendite teema puhul peavad andmed hõlmama määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 3 punktis 9 määratletud turule lastud taimekaitsevahendeid.

4. Artikli 5 lõike 1 punkti d alapunktis iii osutatud taimekaitsevahendite teema puhul peavad andmed hõlmama määruse (EÜ) nr 1107/2009 artikli 3 punktis 9 määratletud turule lastud taimekaitsevahendeid ja kasutust professionaalsete kasutajate poolt vastavalt määruse (EÜ) nr 1107/2009 artiklile 67.

Muudatusettepanek  43

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõige 4 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4a. Artikli 5 lõike 1 punkti d alapunktis iiib osutatud veterinaarravimite teema puhul hõlmavad andmed turule lastud tooteid, sealhulgas mikroobivastaseid aineid määruse (EL) 2019/6 artikli 4 punktide 2 ja 12 tähenduses, mis on ette nähtud kasutamiseks toiduloomadel.

Muudatusettepanek  44

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõige 5

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

5. Komisjon võib võtta vastu rakendusakte lõigetes 2, 3 ja 4 sätestatud katvusnõuete täpsustamiseks. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 15 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

5. Komisjon võib võtta vastu rakendusakte lõigetes 2, 3 ja 4 sätestatud katvusnõuete täpsustamiseks. Rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 15 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega ning nendega ei tohi kaasneda põllumajandusettevõtjatele ja liikmesriikidele märkimisväärset lisakoormust ega -kulu.

 

Muudatusettepanek  45

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt b – alapunkt -i (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

-i) põllumajanduskultuuri pindala;

Muudatusettepanek  46

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt d – sissejuhatav osa

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

d) toitainete ja taimekaitsevahendite statistika:

d) toitainete, pestitsiidide, veterinaarravimite ja loomasöödas sisalduvate antibiootikumide statistika:

Muudatusettepanek  47

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt d – alapunkt iii a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

iiia) biotsiidid;

Muudatusettepanek  48

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt d – alapunkt iii b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

iiib) toiduloomade veterinaarravimid;

Muudatusettepanek  49

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt d – alapunkt iii c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

iiic) loomasöödas sisalduvad antibiootikumid.

Muudatusettepanek  50

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 8

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

8. Komisjonil on kooskõlas artikliga 14 õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, millega muudetakse lisas sätestatud alamteemasid.

välja jäetud

Muudatusettepanek  51

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 – lõik 1 – sissejuhatav osa

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

9. Komisjon võib võtta vastu rakendusakte, et määratleda talle (Eurostatile) edastatavad andmekogumid. Neis rakendusaktides määratakse vajaduse korral kindlaks järgmised esitatavate andmete tehnilised elemendid:

9. Komisjon võib kooskõlas artikliga 14 võtta vastu delegeeritud õigusakte, et määratleda talle (Eurostatile) edastatavad andmekogumid. Neis delegeeritud õigusaktides määratakse vajaduse korral kindlaks järgmised esitatavate andmete tehnilised elemendid:

Muudatusettepanek  52

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 – lõik 1 – punkt c

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c) mahepõllumajandusliku tootmise ja mahepõllumajanduslike toodete muutujad,

välja jäetud

Selgitus

Käesolevas määruses tuleks esitada teave mahepõllumajandusliku tootmise ja mahepõllumajanduslike toodete kohta.

Muudatusettepanek  53

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 – lõik 1 – punkt c a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ca) võrdlusväetiste loetelu, mille kohta tuleb koguda hindu;

Selgitus

Muudatusettepaneku eesmärk on parandada kättesaadavat statistikat ja turu läbipaistvust väetise hindade osas.

Muudatusettepanek  54

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Need rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 15 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega hiljemalt 9 kuud enne vaatlusaasta algust.

Need delegeeritud õigusaktid võetakse vastu hiljemalt ... [kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist].

Muudatusettepanek  55

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 – lõik 2 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Kõnealuste delegeeritud õigusaktidega ei tekitata põllumajanduslikele majapidamistele ega liikmesriikidele märkimisväärset täiendavat halduskoormust ega kulu. Valitud muutujate loetelus ja metodoloogilistes reeglites võetakse arvesse haldusandmete kättesaadavust, et viia statistiliste vaatluste vajadus miinimumini.

Muudatusettepanek  56

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

9a. Lõike 9 punktis a osutatud muutujate loetelu ei tohi suurendada muutujate praegust koguarvu, ning paindlikkusvaru on 1 %.

Muudatusettepanek  57

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 9 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

9b. Seoses uute statistiliste andmete kohustusega viib Eurostat enne lõigetes 8 ja 9 osutatud meetmete kohta otsuse tegemist koostöös pädevate riiklike statistikaametitega läbi teostatavusuuringu ja hindab sellest tulenevat halduskoormust.

Muudatusettepanek  58

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Komisjonil on õigus võtta vastu lõikes 1 osutatud delegeeritud õigusakte alates vaatlusaastast [lisada määruse jõustumise aastast kaks aastat hilisem aasta] nii, et lisaandmete kahe kogumise vahele jääb vähemalt kaks aastat.

2. Komisjonil on õigus võtta vastu lõikes 1 osutatud delegeeritud õigusakte alates vaatlusaastast ... [lisada käesoleva määruse jõustumise aastast kaks aastat hilisem aasta] nii, et lisaandmete kahe kogumise vahele jääb vähemalt viis aastat.

Selgitus

Liikmesriikidel on vaja piisavalt aega vahendite eraldamiseks, et alustada uut lisaandmete kogumist.

Muudatusettepanek  59

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 3 – lõik 1 – sissejuhatav osa

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3. Komisjon võib võtta vastu rakendusakte, et sätestada:

3. Komisjon võtab kooskõlas artikliga 14 vastu delegeeritud õigusaktid, et sätestada:

Muudatusettepanek  60

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 3 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Need rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artiklis 15 osutatud kontrollimenetlusega hiljemalt 12 kuud enne vaatlusaasta algust.

Need delegeeritud õigusaktid võetakse vastu hiljemalt kuus kuud pärast lõikes 1 osutatud delegeeritud õigusakti vastuvõtmist.

Muudatusettepanek  61

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3a. Kasutades õigust võtta vastu delegeeritud õigusakte kooskõlas lõigetega 1 ja 3, tagab komisjon, et täidetud on järgmised tingimused:

 

a) delegeeritud õigusaktide eesmärk on saavutada tasakaal või vähendada kulusid ja koormust ning nendega ei tohi mingil juhul kaasneda märkimisväärne lisakulu või -koormus liikmesriikidele või andmeesitajatele;

 

b) delegeeritud õigusaktid võetakse vastu vähemalt 12 kuud enne andmete vaatlusperioodi algust.

Muudatusettepanek  62

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 3 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3b. Käesolevas artiklis osutatud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmisel hindab komisjon selliste delegeeritud õigusaktide mõju, millel on eeldatavasti märkimisväärne majanduslik, keskkonna- või sotsiaalne mõju. Kõigepealt hindab ta, kas uus statistika saab tugineda olemasolevatele andmetele, mis on pärit asjaomastest liidu tasandi haldusallikatest, ning kui andmed ei ole veel kättesaadavad, hindab ta uute andmete kogumise teostatavust, võttes arvesse asjakohaseid allikaid ja kogumismeetodeid, statistika kvaliteeti ning vastajate ja riiklike statistikaametite halduskoormust. Nende delegeeritud õigusaktidega ei kaasne liikmesriikidele ega andmeesitajatele põhjendamatut koormust.

Muudatusettepanek  63

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigile võidakse teha teatud andmete korrapärase edastamise nõudest erand, kui liikmesriigi mõju on ELi asjaomase muutuja kogutulemuse suhtes piiratud. Komisjon võib võtta vastu rakendusaktid, milles määratletakse teatud metoodika alusel muutujate künnised, nii et nende kohaldamine ei vähenda ELi asjaomase muutuja eeldatavat kogutulemust vaatlusaastal rohkem kui 5 %. Need künnised vaadatakse komisjoni (Eurostati) algatusel läbi, et nad vastaksid ELi kogustatistika suundumusele.

2. Liikmesriigile võidakse teha teatud andmete korrapärase edastamise nõudest erand, kui liikmesriigi mõju on ELi asjaomase muutuja kogutulemuse suhtes piiratud. Erand ei kehti artikli 5 lõike 1 punkti d kohaselt kogutud andmete suhtes. Komisjon võib võtta vastu rakendusaktid, milles määratletakse teatud metoodika alusel muutujate künnised, nii et nende kohaldamine ei vähenda ELi asjaomase muutuja eeldatavat kogutulemust vaatlusaastal rohkem kui 5 %. Need künnised vaadatakse komisjoni (Eurostati) algatusel läbi, et nad vastaksid ELi kogustatistika suundumusele.

Muudatusettepanek  64

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 1 – punkt c

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c) muud allikad, meetodid või uuenduslikud lähenemisviisid.

c) muud allikad, meetodid või uuenduslikud lähenemisviisid, näiteks digivahendid ja kaugandurid.

Muudatusettepanek  65

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Liikmesriigid võivad kasutada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1307/201329 loodud ühtse haldus- ja kontrollsüsteemi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1760/200030 loodud veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi, nõukogu määrusega (EÜ) nr 21/200431 kehtestatud lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteemi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1308/201332 artikli 145 kohaselt rakendatava istandusregistri ning nõukogu määruse (EL) nr 2018/848 kohaselt loodud mahepõllumajanduse registri andmeid.

2. Liikmesriigid võivad kasutada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/... [ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1306/2013] loodud ühtse haldus- ja kontrollsüsteemi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1760/200030 loodud veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi, nõukogu määrusega (EÜ) nr 21/200431 kehtestatud lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteemi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1308/201332 artikli 145 kohaselt rakendatava istandusregistri ning nõukogu määruse (EL) nr 2018/848 kohaselt loodud mahepõllumajanduse registri andmeid.

__________________

__________________

29 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1307/2013, millega kehtestatakse ühise põllumajanduspoliitika raames toetuskavade alusel põllumajandustootjatele makstavate otsetoetuste eeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EÜ) nr 637/2008 ja (EÜ) nr 73/2009 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 608).

 

30 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrus (EÜ) nr 1760/2000 veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi loomise, veiseliha ja veiselihatoodete märgistamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 820/97 kehtetuks tunnistamise kohta (EÜT L 204, 11.8.2000, lk 1).

30 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrus (EÜ) nr 1760/2000 veiste identifitseerimise ja registreerimise süsteemi loomise, veiseliha ja veiselihatoodete märgistamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 820/97 kehtetuks tunnistamise kohta (EÜT L 204, 11.8.2000, lk 1).

31 Nõukogu 17. detsembri 2003. aasta määrus (EÜ) nr 21/2004, millega kehtestatakse lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteem ja muudetakse määrust (EÜ) nr 1782/2003 ning direktiive 92/102/EMÜ ja 64/432/EMÜ (ELT L 5, 9.1.2004, lk 8).

31 Nõukogu 17. detsembri 2003. aasta määrus (EÜ) nr 21/2004, millega kehtestatakse lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteem ja muudetakse määrust (EÜ) nr 1782/2003 ning direktiive 92/102/EMÜ ja 64/432/EMÜ (ELT L 5, 9.1.2004, lk 8).

32 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671).

32 Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671).

Muudatusettepanek  66

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 3 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3a. Käesoleva määruse artikli 5 lõike 1 punkti d alapunktis iiia osutatud biotsiidide statistika esitamiseks kasutatakse loaomanike peetavat arvestust, mis tehakse pädevatele asutustele kättesaadavaks vastavalt määruse (EL) nr 528/2012 artiklile 68.

Muudatusettepanek  67

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 3 b (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3b. Käesoleva määruse artikli 5 lõike 1 punkti d alapunktis iiib osutatud toiduloomadele ette nähtud mikroobivastaste ainete müügi ja kasutamise statistika esitamiseks kasutatakse vähemalt liikmesriikide poolt määruse (EL) 2019/6 artikli 57 kohaselt kogutud andmeid ning selle määruse artiklite 96 ja 108 kohaselt peetavat arvestust.

Muudatusettepanek  68

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 3 c (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3c. Artikli 5 lõike 1 punkti d alapunktis iiia osutatud biotsiidide kasutamise kohta statistika esitamiseks kasutatakse vähemalt arvestust, mida peetakse kooskõlas määruse (EL) nr 528/2012 artikliga 68 ning määruse (EÜ) nr 183/2005 artikliga 5 ja I lisa A osa II osa punkti 2 alapunktiga a.

 

Muudatusettepanek  69

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Selleks nõuavad liikmesriigid professionaalsetelt taimekaitsevahendite kasutajatelt elektroonilisel kujul andmeid, mis hõlmavad vähemalt taimekaitsevahendi nimetust, kasutuskogust, peamist pindala ja kultuuri, millel taimekaitsevahendit on käesoleva määruse kohaselt kasutatud.

4. Selleks nõuavad liikmesriigid professionaalsetelt taimekaitsevahendite ja biotsiidide kasutajatelt vajaduse korral elektroonilisel kujul andmeid, mis hõlmavad põllumajanduskultuuride ja loomaliikide kaupa vähemalt kasutatud toimeainete kogust ja nimetust ning taimekaitsevahendi ja biotsiidi nimetust, kasutuskogust, kasutusaega ning pindala ja kultuuri, millel taimekaitsevahendit või biotsiidi on kasutatud.

Muudatusettepanek  70

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 6

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6. Riigiasutustel, kes vastutavad käesoleva määruse nõuete järgimise eest, on vastavalt määruse (EÜ) nr 223/2009 artiklile 17a õigus pääseda kiiresti ja tasuta ligi oma territooriumil koostatud haldustoimikutes olevatele andmetele, sealhulgas ettevõtteid ja põllumajanduslikke majapidamisi käsitlevatele üksikandmetele. Riigiasutused ja haldusdokumentide omanikud loovad selle ligipääsu jaoks vajalikud koostöömehhanismid. Selline ligipääs antakse ka juhul, kui pädev asutus on delegeerinud oma ülesanded erasektori organile või avaliku sektori osalusega organile.

6. Riigiasutustel, kes vastutavad käesoleva määruse nõuete järgimise eest, on vastavalt määruse (EÜ) nr 223/2009 artiklile 17a õigus pääseda kiiresti ja tasuta ligi oma territooriumil koostatud haldustoimikutes olevatele andmetele, sealhulgas ettevõtteid ja põllumajanduslikke majapidamisi käsitlevatele üksikandmetele. Ka muudel riiklikel ametiasutustel, kes vastutavad asjakohaste liidu keskkonda, toiduga kindlustatust ja rahvatervist käsitlevate õigusaktide rakendamise eest, ning Euroopa Keskkonnaametil on õigus pääseda kiiresti ja tasuta ligi koondandmetele ning kasutada neid statistilistel ja seire eesmärkidel. Riigiasutused ja haldusdokumentide omanikud loovad selle ligipääsu jaoks vajalikud koostöömehhanismid. Selline ligipääs antakse ka juhul, kui pädev asutus on delegeerinud oma ülesanded erasektori organile või avaliku sektori osalusega organile.

Muudatusettepanek  71

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 6 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

6a. Kogutud andmeid võib kasutada üksnes analüüsi tegemiseks vajaliku aja jooksul ja neid ei tohi täiendavalt töödelda ega avalikustada viisil, mis on vastuolus andmete kogumise algse eesmärgiga.

Muudatusettepanek  72

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõige 9 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

9a. Komisjon (Eurostat) avaldab internetis tasuta liikmesriikide esitatud kvaliteediaruanded, muud käesoleva artikli kohaldamisel liikmesriikide esitatud aruanded või teabe ning komisjoni (Eurostati) taotlused selgituste saamiseks.

Muudatusettepanek  73

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 10a

 

Andmete avaldamine

 

1. Komisjon (Eurostat) levitab internetis aktiivselt ja tasuta artikli 5 lõike 1 punktis d loetletud teemade kohta kogutud andmeid järgmiste näitajate kaupa:

 

a) toimeaine;

 

b) taimekaitsevahend, biotsiid, veterinaarravim ja väetisetoode;

 

c) põllumajanduskultuur ja loomaliik;

 

d) aasta.

 

2. Komisjon (Eurostat) levitab aktiivselt käesoleva määruse alusel kogutud andmeid, välja arvatud konfidentsiaalsed andmed vastavalt määrusele (EÜ) nr 223/2009 koostoimes määrusega (EÜ) nr 1367/2006.

 

3. Käesolev määrus ei piira üldsuse õigust tutvuda dokumentidega vastavalt määrusele (EÜ) nr 1049/2001 koostoimes määrusega (EÜ) nr 1367/2006 ja direktiiviga 2003/4/EÜ.

Muudatusettepanek  74

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1. Liit võib käesoleva määruse rakendamiseks anda määruse (EÜ) nr 223/2009 artikli 5 lõikes 2 osutatud riiklikele statistikaametitele ja muudele riiklikele asutustele toetust lisaandmete kogumise kulude katmiseks.

1. Liit annab käesoleva määruse rakendamiseks määruse (EÜ) nr 223/2009 artikli 5 lõikes 2 osutatud riiklikele statistikaametitele ja muudele riiklikele asutustele toetust, et toetada juurdepääsu asjaomasele tehnoloogiale ja katta käesoleva määruse rakendamise kulud ning lisaandmete kogumise ja artikli 6 lõikes 1b osutatud teostatavusuuringute kulud.

Muudatusettepanek  75

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 11 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1a. Euroopa digistrateegia prioriteete ja digitaalse ühtse turu rakendamise vajadust arvesse võttes võidakse riiklike taaste- ja vastupidavuskavadega rahastada kulutusi digisektoris, et paremini koguda ja kasutada andmeid põllumajandussektoris.

Muudatusettepanek  76

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 1 – lõik 1

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui liikmesriigi statistikasüsteemis tuleb teha käesoleva määruse või selle kohaselt vastu võetud rakendusmeetmete või delegeeritud õigusaktide kohaldamiseks suuri kohandusi, võib komisjon võtta vastu rakendusakti, millega tehakse asjaomasele liikmesriigile kuni kaheks aastaks erand.

Kui liikmesriigi statistikasüsteemis tuleb teha käesoleva määruse või selle kohaselt vastu võetud rakendusmeetmete või delegeeritud õigusaktide kohaldamiseks suuri kohandusi, võib komisjon võtta vastu rakendusakti, millega tehakse asjaomasele liikmesriigile kuni kolmeks aastaks erand.

Muudatusettepanek  77

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 1 – lõik 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Liikmesriik esitab sellise erandi saamiseks komisjonile nõuetekohaselt põhjendatud taotluse kolme kuu jooksul alates asjaomase akti jõustumisest.

Liikmesriik esitab sellise erandi saamiseks komisjonile nõuetekohaselt põhjendatud taotluse kolme kuu jooksul alates asjaomase akti jõustumisest, selgitades, milliseid suuri kohandusi on riiklikus statistikasüsteemis vaja teha ja kui kaua nendeks hinnanguliselt aega kulub. Liikmesriigi taotlus avalikustatakse.

Muudatusettepanek  78

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 1 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1a. Komisjon (Eurostat) vaatab läbi ja hindab, kas taotlus vastab lõikes 1 sätestatud asjakohastele tingimustele.

 

Kui komisjon leiab, et erand ei ole lõikes 1 sätestatud asjakohaste tingimuste kohaselt põhjendatud, võtab ta kolme kuu jooksul alates põhjendatud taotluse saamisest vastu otsuse, milles teatab liikmesriigile, et erandit ei saa heaks kiita, ja põhjendab keeldumist. See otsus avalikustatakse.

Muudatusettepanek  79

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 13 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Lõike 1 esimeses lõigus osutatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 15 lõikes 2 osutatud kontrollimenetlusega.

2. Komisjon võib kooskõlas artikliga 14 võtta vastu delegeeritud õigusakte, milles täpsustatakse käesoleva artikli lõikes 1 sätestatud tingimusi.

Muudatusettepanek  80

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 2

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2. Artikli 5 lõikes 8 ning artikli 6 lõigetes 1 ja 2 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile määramata ajaks alates [Väljaannete talitus: palun lisada määruse jõustumise täpne kuupäev].

2. Artikli 5 lõikes 9, artikli 6 lõigetes 1, 2 ja 3 ning artikli 13 lõikes 2 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates ... [Väljaannete talitus: palun lisada käesoleva määruse jõustumise täpne kuupäev]. Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

Muudatusettepanek  81

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 4

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4. Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega iga liikmesriigi määratud ekspertidega.

4. Enne delegeeritud õigusakti vastuvõtmist konsulteerib komisjon kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelises parema õigusloome kokkuleppes sätestatud põhimõtetega iga liikmesriigi määratud ekspertidega. Euroopa Parlamendile esitatakse järgmiste kuude ajakava ja kutsed kõikidele ekspertide kohtumistele. Käesoleva määruse kohaste delegeeritud õigusaktide ettevalmistamise ja koostamise käigus toimuvad vähemalt kuuenädalased kirjalikud avalikud konsultatsioonid.

Muudatusettepanek  82

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 a (uus)

 

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 14a

 

Läbivaatamine

 

1. Komisjon vaatab käesoleva määruse läbi 31. detsembriks ... [lisada aasta, 30 kuud pärast käesoleva määruse jõustumise kuupäeva] ja seejärel iga viie aasta järel ning esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande selle rakendamise kohta.

 

2. Lõikes 1 osutatud esimese läbivaatamise käigus hindab komisjon eelkõige,

 

 kas ja miks on kogutud andmetes lünki ja puudujääke, mis piiravad avaliku sektori asutuste võimet hinnata edusamme kestliku põllumajanduse suunas, sealhulgas andmetes taimekaitsevahendite, biotsiidide ja veterinaarravimite kasutamise kohta.

Muudatusettepanek  83

Ettepanek võtta vastu määrus

Lisa – punkt a – tabel

 

Komisjoni ettepanek

(a) Loomakasvatusstatistika

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Elusloomad ja liha

Elusloomade populatsioon

Kaks korda aastas, kord aastas või kolm korda kümne aasta jooksul

Kuupäevad

Lihatootmine

Kord kuus

Kalendrikuu

Kord aastas

Kalendriaasta

Loomade tarnimine

Kaks korda või kord aastas

Kalendrikvartal

Kalendripoolaasta

Kalendriaasta

Munad ja tibud

Toidumunad

Kord aastas või kolm korda kümne aasta jooksul

Kalendriaasta

Haudemunad ja kodulindude tibud

Kord kuus

Kalendrikuu

Haudejaamade struktuur

Kord aastas

Kalendriaasta

Kuupäevad

Piim ja piimatooted

Põllumajanduslikes majapidamistes toodetud ja kasutatud piim

Kord aastas või kolm korda kümne aasta jooksul

Kalendriaasta

Piima kättesaadavus piimasektoris

Kord aastas

Kalendriaasta

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris ning valmistatud tooted

Kord aastas

Kalendriaasta

Lehmapiima igakuine kasutamine piimasektoris

Kord kuus või kaks korda aastas

Kalendrikuu

Piimatootmisettevõtete struktuur

Kolm korda kümne aasta jooksul

Kalendriaasta

 

 

Muudatusettepanek

a) Loomakasvatusstatistika1a

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Elusloomad ja liha

Elusloomade populatsioon

Kaks korda või kord aastas

Kuupäevad

Lihatootmine

Kord kuus

Kalendrikuu

Kord aastas

Kalendriaasta

Loomade tarnimine

Kaks korda või kord aastas

Kalendrikvartal

Kalendripoolaasta

Kalendriaasta

Munad ja tibud

Toidumunad

Kord aastas

Kalendriaasta

Haudemunad ja kodulindude tibud

Kord kuus

Kalendrikuu

Haudejaamade struktuur

Kord aastas

Kalendriaasta

Kuupäevad

Piim ja piimatooted

Põllumajanduslikes majapidamistes toodetud ja kasutatud piim

Kord aastas

Kalendriaasta

Piima kättesaadavus piimasektoris

Kord aastas

Kalendriaasta

Piima ja piimasaaduste kasutamine piimasektoris ning valmistatud tooted

Kord aastas

Kalendriaasta

Lehmapiima igakuine kasutamine piimasektoris

Kord kuus või kaks korda aastas

Kalendrikuu

Piimatootmisettevõtete struktuur

Kolm korda kümne aasta jooksul

Kalendriaasta

 

––––––––––––––––––––––––

1a Loomade koguarv ja loomsete saaduste üldkogus, näidates eraldi sertifitseeritud ja/või üleminekujärgus mahepõllumajandusettevõtetes kasvatatud loomade arvud ja toodetud kogused.

 

Muudatusettepanek  84

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Lisa – punkt b – tabel

 

Komisjoni ettepanek

(b) Taimekasvatusstatistika

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Taimekasvatus

Põllukultuurid ja püsirohumaad

Mitu korda aastas ja kord aastas

Kalendriaasta

Aiasaadused, v.a püsikultuurid

Mitu korda aastas ja kord aastas

Kalendriaasta

Püsikultuurid

Mitu korda aastas ja kord aastas

Kalendriaasta

Põllumajanduskultuuride tasakaal

Teravilja tasakaal

Kord aastas

Aasta

Õliseemnete tasakaal

Kord aastas

Aasta

Rohumaad ja karjatamine

Karjamaade majandamine

Iga kolme aasta tagant

Kalendriaasta

 

 

 

Muudatusettepanek

b) Taimekasvatusstatistika1a

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Põllumajanduskultuuri pindala

Kasutatav põllumajandusmaa, põllumaa ja püsirohumaa

Kord aastas

Kalendriaasta

Aiakultuurid

Kord aastas

Kalendriaasta

Püsikultuurid

Kord aastas

Kalendriaasta

Söödakultuurid

Iga kolme aasta tagant

Kalendriaasta

Kesa pind

Kord aastas

Kalendriaasta

Taimekasvatus

Põllukultuurid ja püsirohumaad

Mitu korda aastas ja kord aastas

Aasta

Aiasaadused, v.a püsikultuurid

Mitu korda aastas ja kord aastas

Aasta

Püsikultuurid

Mitu korda aastas ja kord aastas

Aasta

Kuivsööda tootmine

Iga kolme aasta tagant

Kalendriaasta

Põllumajanduskultuuride tasakaal

Teravilja tasakaal

Kord aastas

Aasta

Õliseemnete tasakaal

Kord aastas

Aasta

Rohumaad ja karjatamine

Karjamaade majandamine

Iga kolme aasta tagant

Kalendriaasta

–––––––––––––––––––––––––––––––––––

1a Põhikultuuride pind ja tootmine kokku, esitades eraldi sertifitseeritud ja/või üleminekujärgus mahepõllumajandusettevõtete andmed.

 

 

Muudatusettepanek  85

Ettepanek võtta vastu määrus

Lisa – punkt b a – tabel (uus)

 

Komisjoni ettepanek

 

 

Muudatusettepanek

ba) Mahepõllumajanduslik tootmine ja mahepõllumajandustooted

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Mahepõllumajanduslik tootmine ja mahepõllumajandustooted

Mahepõllumajanduslik tootmine ja mahepõllumajandustooted

Kord aastas

Kalendriaasta

 

 

 

Selgitus

Kooskõlas artikli 5 lõikega 4 tõhustab komisjon lisaks alates 2022. aastast koostöös liikmesriikidega mahepõllumajanduse tegevuskava 11. meetme raames turuandmete kogumist ja laiendab ELi turu vaatlusrühmade analüüsi mahepõllumajanduslikele toodetele.

Muudatusettepanek  86

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Lisa – punkt c – tabel – read 3, 4 ja 5

 

Komisjoni ettepanek

 

 

Sisendite hinnad absoluutväärtuses

Väetised

Kord aastas

Kalendriaasta

Sööt

Kord aastas

Kalendriaasta

Energia

Kord aastas

Kalendriaasta

 

 

 

 

 

Muudatusettepanek

 

 

Sisendite hinnad absoluutväärtuses

Väetised

Kord kuus või kvartalis

Kalendriaasta

Taimekaitsevahendid

Kord aastas

Kalendriaasta

Biotsiidid

Kord aastas

Kalendriaasta

Veterinaarravimid

Kord aastas

Kalendriaasta

Sööt

Kord aastas

Kalendriaasta

Energia

Kord aastas

Kalendriaasta

 

 

 

Muudatusettepanek  87

 

Ettepanek võtta vastu määrus

Lisa – punkt d – tabel

 

Komisjoni ettepanek

(d) Statistika toitainete ja taimekaitsevahendite kohta

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Toitained põllumajandusväetistes

Põllumajanduse jaoks mõeldud anorgaanilised väetised

Kord aastas

Kalendriaasta

Põllumajanduse jaoks mõeldud orgaanilised väetised

Toitainete tasakaal

Põllumajanduskultuuride ja sööda toitainesisalduse koefitsiendid

Iga viie aasta tagant

Kalendriaasta

Põllumajanduskultuuride jääkide kogused ja toitainesisalduse koefitsiendid

Lämmastiku bioloogilise sidumise koefitsiendid

Lämmastiku atmosfäärist sadestumise koefitsiendid

Kasutatud seemnete toitainesisalduse koefitsiendid

Elusloomade eritiste toitainesisalduse koefitsiendid

Kõrvaldatud loomasõnniku kogused ja toitainesisalduse koefitsiendid

Taimekaitsevahendid

Turule lastud taimekaitsevahendid

Kord aastas

Kalendriaasta

Taimekaitsevahendite kasutamine põllumajanduses

Kord aastas

Kalendriaasta

 

 

Muudatusettepanek

d) Statistika toitainete, pestitsiidide, veterinaarravimite ja loomasöödas sisalduvate antibiootikumide kohta

 

Teema

Alamteema

Edastamissagedus

Vaatlusperiood

Toitained põllumajandusväetistes

Põllumajanduse jaoks mõeldud anorgaanilised väetised

Kord aastas

Kalendriaasta

Põllumajanduse jaoks mõeldud orgaanilised väetised

Toitainete tasakaal

Põllumajanduskultuuride ja sööda toitainesisalduse koefitsiendid

Iga viie aasta tagant

Kalendriaasta

Põllumajanduskultuuride jääkide kogused ja toitainesisalduse koefitsiendid

Lämmastiku bioloogilise sidumise koefitsiendid

Lämmastiku atmosfäärist sadestumise koefitsiendid

Kasutatud seemnete toitainesisalduse koefitsiendid

Elusloomade eritiste toitainesisalduse koefitsiendid

Kõrvaldatud loomasõnniku kogused ja toitainesisalduse koefitsiendid

Taimekaitsevahendid

Turule lastud taimekaitsevahendid

Kord aastas

Kalendriaasta

Taimekaitsevahendite kasutamine põllumajanduses1a

Kord aastas

Kalendriaasta

Biotsiidid

Turule lastud biotsiidid

Kord aastas

Kalendriaasta

Biotsiidide kasutamine põllumajanduses

Kord aastas

Kalendriaasta

Toiduloomadel ja loomasöödas kasutatavad mikroobivastased veterinaarravimid

Turule lastud toiduloomade veterinaarravimid

Kord aastas

Kalendriaasta

Veterinaarravimite kasutamine toiduloomadel

Kord aastas

Kalendriaasta

Turule lastud loomasöödas sisalduvad antibiootikumid

Kord aastas

Kalendriaasta

Antibiootikumide kasutamine loomasöödas

Kord aastas

Kalendriaasta

 

––––––––––––––––––––––––––––

1a Esitada eraldi kasutamine sertifitseeritud ja/või üleminekujärgus mahepõllumajandusettevõtetes.

 

 


VASTUTAVA KOMISJONI MENETLUS

Pealkiri

Põllumajanduse sisendite ja väljundite statistika ning määruste (EÜ) nr 1165/2008, (EÜ) nr 543/2009 ja (EÜ) nr 1185/2009 ja direktiivi 96/16/EÜ kehtetuks tunnistamine

Viited

COM(2021)0037 – C9-0009/2021 – 2021/0020(COD)

EP-le esitamise kuupäev

2.2.2021

 

 

 

Vastutav komisjon

 istungil teada andmise kuupäev

AGRI

8.2.2021

 

 

 

Raportöörid

 nimetamise kuupäev

Petros Kokkalis

8.3.2021

 

 

 

Vastuvõtmise kuupäev

12.10.2021

 

 

 

Lõpphääletuse tulemus

+:

–:

0:

39

9

0

Lõpphääletuse ajal kohal olnud liikmed

Mazaly Aguilar, Clara Aguilera, Atidzhe Alieva-Veli, Álvaro Amaro, Eric Andrieu, Carmen Avram, Adrian-Dragoş Benea, Benoît Biteau, Mara Bizzotto, Daniel Buda, Isabel Carvalhais, Asger Christensen, Angelo Ciocca, Ivan David, Paolo De Castro, Jérémy Decerle, Salvatore De Meo, Herbert Dorfmann, Dino Giarrusso, Francisco Guerreiro, Martin Häusling, Martin Hlaváček, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Kalinowski, Elsi Katainen, Gilles Lebreton, Norbert Lins, Colm Markey, Alin Mituța, Marlene Mortler, Ulrike Müller, Maria Noichl, Juozas Olekas, Pina Picierno, Bronis Ropė, Bert-Jan Ruissen, Anne Sander, Petri Sarvamaa, Simone Schmiedtbauer, Annie Schreijer-Pierik, Veronika Vrecionová, Sarah Wiener, Juan Ignacio Zoido Álvarez

Lõpphääletuse ajal kohal olnud asendusliikmed

Joëlle Mélin

Esitamise kuupäev

14.10.2021

 


NIMELINE LÕPPHÄÄLETUS VASTUTAVAS KOMISJONIS

39

+

NI

Dino Giarrusso

PPE

Álvaro Amaro, Daniel Buda, Salvatore De Meo, Herbert Dorfmann, Jarosław Kalinowski, Norbert Lins, Colm Markey, Marlene Mortler, Anne Sander, Petri Sarvamaa, Simone Schmiedtbauer, Annie Schreijer-Pierik, Juan Ignacio Zoido Álvarez

Renew

Atidzhe Alieva-Veli, Asger Christensen, Jérémy Decerle, Martin Hlaváček, Elsi Katainen, Alin Mituța, Ulrike Müller

S&D

Clara Aguilera, Eric Andrieu, Carmen Avram, Adrian-Dragoş Benea, Isabel Carvalhais, Paolo De Castro, Maria Noichl, Juozas Olekas, Pina Picierno, Marc Tarabella

The Left

Manuel Bompard, Luke Ming Flanagan, Petros Kokkalis

Verts/ALE

Benoît Biteau, Francisco Guerreiro, Martin Häusling, Bronis Ropė, Sarah Wiener

 

9

-

ECR

Mazaly Aguilar, Krzysztof Jurgiel, Bert-Jan Ruissen, Veronika Vrecionová

ID

Mara Bizzotto, Angelo Ciocca, Ivan David, Gilles Lebreton, Joëlle Mélin

 

0

0

 

Kasutatud tähised:

+ : poolt

- : vastu

0 : erapooletu

 

Viimane päevakajastamine: 29. oktoober 2021
Õigusteave - Privaatsuspoliitika